Etusuoran hiihto-sivulta löydät uusimmat urheilu-uutiset, hiihtotulokset tänään ja paljon muuta tietoa maastohiihdosta.
Hiihto, eli maastohiihto tai murtomaahiihto on suosittu pohjoismainen hiihtolaji, jota harrastetaan paljon ja siinä myös kilpaillaan laajalti ympäri pohjoisen pallonpuoliskon. Etusuoran hiihtosivuilta löydät kaiken tarvittavan hiihdon seuraamiseen.
Hiihtolajeihin lasketaan usein myös
mäkihyppy ja
yhdistetty, sillä näissä lajeissa kilpaillaan yhteisissä Pohjoismaisten hiihtolajien maailmanmestaruuskilpailuissa, eli
hiihdon MM-kisoissa.
Hiihto - Uutiset & muut julkaisut
Etusuora.com tarjoaa tuoreimmat ja mielenkiintoisimmat hiihto-uutiset & -artikkelit Suomesta sekä maailmalta.
Hiihtokilpailut - Maastohiihto kilpailukalenteri 2023-2024
Hiihdon tunnetuimmat ja seuratuimmat kilpailut ovat luonnollisesti Hiihdon MM-kisat sekä talviolympialaiset.
Lisäksi maailmancupin osakilpailut sekä aina vuodenvaihteessa kilpailtava
Tour de Ski ovat perinteikkäitä sekä varsin rahakkaita hiihtokilpailuja osallistujille.
Kansallisissa kilpailuissa Suomessa kilpaillaan lisäksi Suomen Cupissa sekä vuosittainen hiihdettävissä hiihdon SM-kisoissa.
Hiihto
16.9.2023 - 17.9.2023 | Rullahiihdon SM-kisat | Vuokatti |
4.11.2023 - 5.11.2023 | Suomen Cup Vuokatti | Vuokatti |
+la 04.11.2023 10:00 | Sprintti (v) karsinta, naiset |
la 04.11.2023 10:30 | Sprintti (v) karsinta, miehet |
la 04.11.2023 12:00 | Sprintti (v) erävaihe, naiset |
la 04.11.2023 12:25 | Sprintti (v) erävaihe, miehet |
su 05.11.2023 12:00 | 3 x 6 km (v) viesti, naiset |
su 05.11.2023 13:10 | 3 x 9 km (v) viesti, miehet |
10.11.2023 - 12.11.2023 | Oloksen Tykkikisat | Muonio, Suomi |
+pe 10.11.2023 10:00 | Sprintti (p) karsinta, naiset |
pe 10.11.2023 10:20 | Sprintti (p) karsinta, miehet |
pe 10.11.2023 12:00 | Sprintti (p) erävaihe, naiset |
pe 10.11.2023 12:25 | Sprintti (p) erävaihe, miehet |
la 11.11.2023 10:00 | 10 km (p) väliaikalähtö, naiset |
la 11.11.2023 10:56 | 10 km (p) väliaikalähtö, miehet |
su 12.11.2023 10:00 | 10 km (v) väliaikalähtö, naiset |
su 12.11.2023 10:56 | 10 km (v) väliaikalähtö, miehet |
11.11.2023 | Kainuun Talvikisat | Vuokatti, Suomi |
+la 11.11.2023 12:00 | 18 km (v) väliaikalähtö, miehet |
la 11.11.2023 12:00 | 18 km (v) väliaikalähtö N20, naiset |
la 11.11.2023 12:00 | 18 km (v) väliaikalähtö M20, miehet |
la 11.11.2023 12:30 | 18 km (v) väliaikalähtö, naiset |
17.11.2023 - 19.11.2023 | Beitosprinten | Beitostølen, Norja |
+pe 17.11.2023 12:40 | Sprintti (p) karsinta, naiset |
pe 17.11.2023 13:07 | Sprintti (p) karsinta, miehet |
pe 17.11.2023 14:15 | Sprintti (p) erävaihe, naiset |
pe 17.11.2023 14:40 | Sprintti (p) erävaihe, miehet |
la 18.11.2023 10:45 | 10 km (p) väliaikalähtö, naiset |
la 18.11.2023 12:15 | 10 km (p) väliaikalähtö, miehet |
su 19.11.2023 12:30 | 10 km (v) väliaikalähtö, naiset |
su 19.11.2023 14:00 | 10 km (v) väliaikalähtö, miehet |
17.11.2023 - 19.11.2023 | Gällivarepremiären | Gällivare, Ruotsi |
+pe 17.11.2023 09:45 | Sprintti (p) karsinta, naiset |
pe 17.11.2023 09:45 | Sprintti (p) karsinta, miehet |
pe 17.11.2023 12:20 | Sprintti (p) erävaihe, naiset |
pe 17.11.2023 12:20 | Sprintti (p) erävaihe, miehet |
la 18.11.2023 12:05 | 10 km (p) väliaikalähtö, miehet |
la 18.11.2023 13:05 | 10 km (p) väliaikalähtö, naiset |
su 19.11.2023 11:50 | 10 km (v) väliaikalähtö, miehet |
su 19.11.2023 13:05 | 10 km (v) väliaikalähtö, naiset |
18.11.2023 - 19.11.2023 | Suomen Cup Ruka | Ruka |
+la 18.11.2023 09:30 | Sprintti (p) karsinta, naiset |
la 18.11.2023 10:00 | Sprintti (p) karsinta, miehet |
la 18.11.2023 12:00 | Sprintti (p) erävaihe, naiset |
la 18.11.2023 12:25 | Sprintti (p) erävaihe, miehet |
su 19.11.2023 11:05 | 10 km (p) väliakalähtö, naiset |
su 19.11.2023 12:30 | 10 km (p) väliakalähtö, miehet |
24.11.2023 - 26.11.2023 | Maailmancup Ruka | Ruka, Suomi |
+pe 24.11.2023 11:00 | Sprintti (p) karsinta, naiset |
pe 24.11.2023 11:35 | Sprintti (p) karsinta, miehet |
pe 24.11.2023 13:30 | Sprintti (p) erävaihe, naiset |
pe 24.11.2023 13:30 | Sprintti (p) erävaihe, miehet |
la 25.11.2023 11:00 | 10 km (p) väliaikalähtö, naiset |
la 25.11.2023 13:15 | 10 km (p) väliaikalähtö, miehet |
su 26.11.2023 11:00 | 20 km (v) yhteislähtö, naiset |
su 26.11.2023 13:35 | 20 km (v) yhteislähtö, miehet |
2.12.2023 - 3.12.2023 | Maailmancup Jällivaara | Jällivaara, Ruotsi |
+la 02.12.2023 10:45 | 10 km (v) väliaikalähtö, naiset |
la 02.12.2023 13:00 | 10 km (v) väliaikalähtö, miehet |
su 03.12.2023 10:50 | 4 x 7,5 km viesti, naiset |
su 03.12.2023 13:00 | 4 x 7,5 km viesti, miehet |
2.12.2023 - 3.12.2023 | Imatran Kylpylähiihdot | Imatra, Suomi |
+la 02.12.2023 09:00 | Sprintti (v) karsinnat |
la 02.12.2023 10:20 | Sprintti (v) erävaihe |
la 02.12.2023 12:15 | Sprintti (v) erävaihe N18, M18 |
su 03.12.2023 10:00 | 10 km (p) väliaikalähtö, miehet |
su 03.12.2023 10:00 | 10 km (p) väliaikalähtö, naiset |
su 03.12.2023 10:00 | 7,5 km (p) väliaikalähtö N18, M18 |
9.12.2023 - 10.12.2023 | Maailmancup Östersund | Östersund, Ruotsi |
+la 09.12.2023 11:30 | Sprintti (p) karsinta, naiset |
la 09.12.2023 11:55 | Sprintti (p) karsinta, miehet |
la 09.12.2023 14:00 | Sprintti (p) erävaihe, naiset |
la 09.12.2023 14:25 | Sprintti (p) erävaihe, miehet |
su 10.12.2023 11:15 | 10 km (v) väliaikalähtö, miehet |
su 10.12.2023 13:45 | 10 km (v) väliaikalähtö, naiset |
9.12.2023 | Ski Classics Bad Gastein Pro Team Tempo | Bad Gastein, Itävalta |
10.12.2023 | Ski Classics Bad Gastein Criterirum | Bad Gastein, Itävalta |
15.12.2023 - 17.12.2023 | Maailmancup Trondheim | Trondheim, Norja |
+pe 15.12.2023 11:00 | Sprintti (v) karsinta, naiset |
pe 15.12.2023 11:25 | Sprintti (v) karsinta, miehet |
pe 15.12.2023 13:30 | Sprintti (v) erävaihe, naiset |
pe 15.12.2023 13:55 | Sprintti (v) erävaihe, miehet |
la 16.12.2023 12:10 | Skiathlon 10 km (p) + 10 km (v), naiset |
la 16.12.2023 14:15 | Skiathlon 10 km (p) + 10 km (v), miehet |
su 17.12.2023 12:00 | 10 km (p) väliaikalähtö, miehet |
su 17.12.2023 14:15 | 10 km (p) väliaikalähtö, naiset |
15.12.2023 - 17.12.2023 | Skandinavia Cup Vuokatti | Vuokatti, Suomi |
+pe 15.12.2023 10:00 | Sprintti (v) karsinta, naiset |
pe 15.12.2023 10:30 | Sprintti (v) karsinta, miehet |
pe 15.12.2023 12:00 | Sprintti (v) erävaihe, naiset |
pe 15.12.2023 12:00 | Sprintti (v) erävaihe, miehet |
la 16.12.2023 10:00 | 10 km (p) väliaikalähtö, naiset |
la 16.12.2023 12:00 | 10 km (p) väliaikalähtö, miehet |
su 17.12.2023 09:15 | 20 km (v) yhteislähtö, naiset |
su 17.12.2023 10:45 | 20 km (v) yhteislähtö, miehet |
16.12.2023 | Ski Classics La Venosta Criterium | Venosta, Italia |
17.12.2023 | Ski Classics La Venosta ITT | Venosta, Italia |
30.12.2023 - 7.1.2024 | Tour de Ski | Italia, Sveitsi |
+la 30.12.2023 13:00 | Toblach Sprintti (v) karsinta, naiset |
la 30.12.2023 13:00 | Toblach Sprintti (v) karsinta, miehet |
la 30.12.2023 15:30 | Toblach Sprintti (v) erävaihe, naiset |
la 30.12.2023 15:30 | Toblach Sprintti (v) erävaihe, miehet |
su 31.12.2023 13:15 | Toblach 10 km (p) väliaikalähtö, naiset |
su 31.12.2023 16:00 | Toblach 10 km (p) väliaikalähtö, miehet |
ma 01.01.2024 11:00 | Toblach 20 km (v) takaa-ajo, miehet |
ma 01.01.2024 13:30 | Toblach 20 km (v) takaa-ajo, naiset |
ke 03.01.2024 15:30 | Davos Sprintti (v) karsinta, naiset |
ke 03.01.2024 16:04 | Davos Sprintti (v) karsinta, miehet |
ke 03.01.2024 18:00 | Davos Sprintti (v) erävaihe, naiset |
ke 03.01.2024 18:30 | Davos Sprintti (v) erävaihe, miehet |
to 04.01.2024 11:45 | Davos 20 km (p) takaa-ajo, naiset |
to 04.01.2024 14:00 | Davos 20 km (p) takaa-ajo, miehet |
la 06.01.2024 12:30 | Val di Fiemme 15 km (p) yhteislähtö, naiset |
la 06.01.2024 16:25 | Val di Fiemme 15 km (p) yhteislähtö, miehet |
su 07.01.2024 15:30 | Val di Fiemme Loppunousu 10 km (v) yhteislähtö, miehet |
su 07.01.2024 16:45 | Val di Fiemme Loppunousu 10 km (v) yhteislähtö, naiset |
12.1.2024 - 14.1.2024 | Skandinavia Cup Otepää | Otepää, Viro |
+pe 12.01.2024 10:00 | Sprintti (p) karsinta, naiset |
pe 12.01.2024 10:30 | Sprintti (p) karsinta, miehet |
pe 12.01.2024 12:30 | Sprintti (p) erävaihe, naiset |
pe 12.01.2024 13:04 | Sprintti (p) erävaihe, miehet |
la 13.01.2024 10:00 | 20 km (p) väliaikalähtö, naiset |
la 13.01.2024 12:15 | 20 km (p) väliaikalähtö, miehet |
su 14.01.2024 09:00 | 10 km (v) väliaikalähtö, naiset |
su 14.01.2024 10:30 | 10 km (v) väliaikalähtö, miehet |
13.1.2024 | Ski Classics Pustertaler Ski Marathon | Sexten, Italia |
13.1.2024 - 14.1.2024 | Euroloppet Dachsteinlauf | Ramsau am Dachstein, Itävalta |
13.1.2024 - 14.1.2024 | Euroloppet Marathon de Bessans | Bessans, Ranska |
19.1.2024 - 21.1.2024 | Maailmancup Oberhof | Oberhof, Saksa |
+pe 19.01.2024 13:50 | Sprintti (p) karsinta, naiset |
pe 19.01.2024 14:20 | Sprintti (p) karsinta, miehet |
pe 19.01.2024 16:20 | Sprintti (p) erävaihe, naiset |
pe 19.01.2024 16:50 | Sprintti (p) erävaihe, miehet |
la 20.01.2024 11:25 | 20 km (p) yhteislähtö, miehet |
la 20.01.2024 14:30 | 20 km (p) yhteislähtö, naiset |
su 21.01.2024 11:50 | 4 x 7,5 km viesti, naiset |
su 21.01.2024 14:10 | 4 x 7,5 km viesti, miehet |
20.1.2024 | Ski Classics Engadin La Diagonela | Zuoz, Sveitsi |
26.1.2024 - 28.1.2024 | Maailmancup Goms | Goms, Sveitsi |
+pe 26.01.2024 16:30 | 4 x 5 km sekaviesti |
la 27.01.2024 14:00 | Sprintti (v) karsinta, naiset |
la 27.01.2024 14:00 | Sprintti (v) karsinta, miehet |
la 27.01.2024 16:30 | Sprintti (v) erävaihe, naiset |
la 27.01.2024 16:30 | Sprintti (v) erävaihe, miehet |
su 28.01.2024 10:30 | 20 km (v) yhteislähtö, naiset |
su 28.01.2024 14:30 | 20 km (v) yhteislähtö, miehet |
28.1.2024 | Ski Classics Marcialonga | Trentino, Italia |
2.2.2024 - 4.2.2024 | SM-kisat Vantaa (Suomen Cup) | Vantaa |
+pe 02.02.2024 10:00 | Sprintti (v) karsinta, naiset |
pe 02.02.2024 10:00 | Sprintti (v) karsinta, miehet |
pe 02.02.2024 12:45 | Sprintti (v) erävaihe, naiset |
pe 02.02.2024 12:45 | Sprintti (v) erävaihe, miehet |
la 03.02.2024 10:45 | 20 km (p) väliaikalähtö, miehet |
la 03.02.2024 13:15 | 20 km (p) väliaikalähtö, naiset |
su 04.02.2024 10:00 | Parisprintti (p) karsinta, naiset |
su 04.02.2024 10:00 | Parisprintti (p) karsinta, miehet |
su 04.02.2024 12:00 | Parisprintti (p) finaali, naiset |
su 04.02.2024 12:00 | Parisprintti (p) finaali, miehet |
3.2.2024 - 11.2.2024 | Euroloppet Engelbrektsloppet | Norberg, Ruotsi |
9.2.2024 - 13.2.2024 | Maailmancup Canmore | Canmore, Kanada |
+pe 09.02.2024 19:40 | 15 km (v) yhteislähtö, naiset |
pe 09.02.2024 21:45 | 15 km (v) yhteislähtö, miehet |
la 10.02.2024 19:30 | Sprintti (v) karsinta, naiset |
la 10.02.2024 19:30 | Sprintti (v) karsinta, miehet |
la 10.02.2024 22:00 | Sprintti (v) erävaihe, naiset |
la 10.02.2024 22:00 | Sprintti (v) erävaihe, miehet |
su 11.02.2024 19:00 | 20 km (p) yhteislähtö, miehet |
su 11.02.2024 21:15 | 20 km (p) yhteislähtö, naiset |
ti 13.02.2024 18:00 | Sprintti (p) karsinta, naiset |
ti 13.02.2024 18:00 | Sprintti (p) karsinta, miehet |
ti 13.02.2024 20:30 | Sprintti (p) erävaihe, naiset |
ti 13.02.2024 20:30 | Sprintti (p) erävaihe, miehet |
10.2.2024 - 11.2.2024 | Euroloppet Int. Tiroler Koasalauf | St. Johann, Itävalta |
11.2.2024 | PERUTTU Ski Classics Jizerská50 | Bedrichov, Tsekki |
16.2.2024 - 18.2.2024 | Nuorten SM-hiihdot Lieksa | Lieksa |
17.2.2024 - 18.2.2024 | Maailmancup Minneapolis | Minneapolis, USA |
+la 17.02.2024 18:00 | Sprintti (v) karsinta, naiset |
la 17.02.2024 18:00 | Sprintti (v) karsinta, miehet |
la 17.02.2024 20:30 | Sprintti (v) erävaihe, naiset |
la 17.02.2024 20:30 | Sprintti (v) erävaihe, miehet |
su 18.02.2024 18:30 | 10 km (v) väliaikalähtö, miehet |
su 18.02.2024 20:45 | 10 km (v) väliaikalähtö, naiset |
17.2.2024 | Ski Classics Grönklitt Classic | Orsa Grönklitt, Ruotsi |
17.2.2024 - 18.2.2024 | Euroloppet Gsieser Tal Lauf | Gsies, Sveitsi |
17.2.2024 - 18.2.2024 | Euroloppet Karlův běh | Karlovy Vary, Tsekki |
18.2.2024 | Ski Classics Grönklitt ITT | Orsa Grönklitt, Ruotsi |
24.2.2024 - 25.2.2024 | Suomen Cup Kuopio | Kuopio |
+la 24.02.2024 13:05 | 12 km (v) väliaikalähtö, naiset |
la 24.02.2024 14:35 | 12 km (v) väliaikalähtö, miehet |
su 25.02.2024 12:00 | 3 x 5 km (p) viesti, naiset |
su 25.02.2024 13:15 | 3 x 7,5 km (p) viesti, miehet |
24.2.2024 - 25.2.2024 | Euroloppet Int. Gommerlauf | Münster, Sveitsi |
24.2.2024 - 25.2.2024 | Euroloppet umavský skimaraton | Vimperk, Tsekki |
24.2.2024 | Euroloppet Apkārt Alaukstam | Vecpiebalga, Latvia |
1.3.2024 - 3.3.2024 | Maailmancup Lahti | Lahti, Suomi |
+pe 01.03.2024 14:45 | Parisprintti (p) karsinta, naiset |
pe 01.03.2024 15:10 | Parisprintti (p) karsinta, miehet |
pe 01.03.2024 16:45 | Parisprintti (p) finaali, naiset |
pe 01.03.2024 17:18 | Parisprintti (p) finaali, miehet |
la 02.03.2024 10:00 | 20 km (p) väliaikalähtö, naiset |
la 02.03.2024 13:00 | 20 km (p) väliaikalähtö, miehet |
su 03.03.2024 10:15 | Sprintti (v) karsinta, miehet |
su 03.03.2024 10:15 | Sprintti (v) karsinta, naiset |
su 03.03.2024 12:45 | Sprintti (v) erävaihe, miehet |
su 03.03.2024 12:45 | Sprintti (v) erävaihe, naiset |
1.3.2024 - 3.3.2024 | Skandinavia Cup Hommelvik | Hommelvik, Norja |
+pe 01.03.2024 11:00 | Sprintti (p) karsinta, naiset |
pe 01.03.2024 11:25 | Sprintti (p) karsinta, miehet |
pe 01.03.2024 13:15 | Sprintti (p) erävaihe, naiset |
pe 01.03.2024 13:15 | Sprintti (p) erävaihe, miehet |
la 02.03.2024 11:00 | 30 km (p) väliaikalähtö, naiset |
la 02.03.2024 12:50 | 30 km (p) väliaikalähtö, miehet |
su 03.03.2024 10:05 | 10 km (v) väliaikalähtö, naiset |
su 03.03.2024 11:20 | 10 km (v) väliaikalähtö, miehet |
2.3.2024 - 3.3.2024 | Euroloppet Biela Stopa | Kremnica, Slovakia |
2.3.2024 - 3.3.2024 | Euroloppet Int. Ganghoferlauf Leutasch | Leutasch, Itävalta |
3.3.2024 | Ski Classics Vasaloppet | Sälen-Mora, Ruotsi |
8.3.2024 - 10.3.2024 | Nuorten SM-hiihdot Espoo | Espoo |
9.3.2024 - 10.3.2024 | Maailmancup Holmenkollen | Oslo, Norja |
+la 09.03.2024 11:30 | 50 km (p) yhteislähtö, naiset |
su 10.03.2024 11:30 | 50 km (p) yhteislähtö, miehet |
9.3.2024 | Euroloppet Jyväskylä Ski Marathon | Jyväskylä, Suomi |
12.3.2024 | Maailmancup Drammen | Drammen, Norja |
+ti 12.03.2024 12:30 | Sprintti (p) karsinta, naiset |
ti 12.03.2024 12:30 | Sprintti (p) karsinta, miehet |
ti 12.03.2024 15:00 | Sprintti (p) erävaihe, naiset |
ti 12.03.2024 15:00 | Sprintti (p) erävaihe, miehet |
15.3.2024 - 17.3.2024 | Maailmancup Falun | Falun, Ruotsi |
+pe 15.03.2024 13:15 | Sprintti (p) karsinta, naiset |
pe 15.03.2024 13:15 | Sprintti (p) karsinta, miehet |
pe 15.03.2024 15:45 | Sprintti (p) erävaihe, naiset |
pe 15.03.2024 15:45 | Sprintti (p) erävaihe, miehet |
la 16.03.2024 12:00 | 10 km (p) väliaikalähtö, naiset |
la 16.03.2024 15:00 | 10 km (p) väliaikalähtö, miehet |
su 17.03.2024 12:00 | 20 km (v) yhteislähtö, naiset |
su 17.03.2024 15:15 | 20 km (v) yhteislähtö, miehet |
16.3.2024 | Ski Classics Birkebeinerrennet | Rena-Lillehammer, Norja |
16.3.2024 | Euroloppet Blafjallagangan | Bláfjoll, Islanti |
16.3.2024 | Euroloppet Vuokatti Hiihto | Vuokatti, Suomi |
16.3.2024 - 17.3.2024 | Euroloppet Int. Skadi Loppet | Bodenmais, Saksa |
22.3.2024 - 24.3.2024 | SM-kisat Äänekoski (Suomen Cup) | Äänekoski |
+pe 22.03.2024 12:15 | 5 km (v) väliakalähtö, naiset |
pe 22.03.2024 13:45 | 10 km (v) väliakalähtö, miehet |
la 23.03.2024 13:30 | 10 km (p) takaa-ajo, naiset |
la 23.03.2024 14:30 | 15 km (p) takaa-ajo, miehet |
su 24.03.2024 13:30 | 3 x 5 km viesti (pvv), naiset |
su 24.03.2024 14:45 | 4 x 10 km viesti (ppvv), miehet |
6.4.2024 - 7.4.2024 | SM-kisat Rovaniemi (Suomen Cup) | Rovaniemi |
+su 07.04.2024 10:00 | 30 km (p) väliaikalähtö, naiset |
su 07.04.2024 13:00 | 50 km (p) väliaikalähtö, miehet |
6.4.2024 | Ski Classics Reistadløpet | Bardufoss, Norja |
7.4.2024 | Ski Classics Summit 2 Senja | Bardufoss-Finnsnes, Norja |
13.4.2024 | Ski Classics Janteloppet | Hafjell, Norja |
Hiihto - Tulokset tänään
Päivitämme tähän kauden hiihtotuloksia.
Hiihdon SM-kisat Äänekoski 24.3.2024
Miesten viesti 4 x 10 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Pohti SkiTeam | 1.40.39,8 |
2. | Jämin Jänne | +7,5 |
3. | Imatran Urheilijat | +3,2 |
4. | ProSki Oulu | +1.39,3 |
5. | Kuusamon Erä-Veikot | +2.06,1 |
6. | Puijo Hiihtoseura | +2.55,5 |
7. | Skiteam 105 | +2.56,2 |
8. | Mikkelin Hiihtäjät | +4.09,3 |
9. | Pohti SkiTeam 2 | +4.13,6 |
10. | Ilves-Petoteam | +4.16,2 |
Koko tuloslista
Hiihdon SM-kisat Äänekoski 24.3.2024
Naisten viesti 3 x 5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Vuokatti Ski Team Kainuu | 41.57,1 |
2. | Ikaalisten Urheilijat | +10,0 |
3. | Vantaan Hiihtoseura | +14,1 |
4. | Kainuun Hiihtoseura | +17,7 |
5. | Pohti SkiTeam | +1.38,9 |
6. | Tampereen Pyrintö | +1.40,9 |
7. | Espoon Hiihtoseura | +2.10,4 |
8. | Ylivieskan Kuula | +2.13,2 |
9. | Ylöjärven Ryhti | +2.17,9 |
10. | Team Skiers | +2.55,3 |
Koko tuloslista
Hiihdon SM-kisat Äänekoski 23.3.2024
Naiset 10 km takaa-ajo (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Kerttu Niskanen (Vieremän Koitto) | 29.13,8 |
2. | Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat) | +1.43,8 |
3. | Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat) | +2.05,2 |
4. | Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura) | +2.16,6 |
5. | Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura) | +2.22,0 |
Miehet 15 km takaa-ajo (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura) | 44.27,7 |
2. | Ristomatti Hakola (Jämin Jänne) | +48,3 |
3. | Markus Vuorela (Jämin Jänne) | +52,7 |
4. | Arsi Ruuskanen (Kuusamon Erä-Veikot) | +53,8 |
5. | Lauri Vuorinen (Skiteam 105) | +1.07,0 |
Hiihdon SM-kisat Äänekoski 22.3.2024
Miesten 10 km (v) väliaikalähtö
# | Urheilija | Tulos |
1. | Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura) | 26.51,7 |
2. | Markus Vuorela (Jämin Jänne) | +17,8 |
3. | Ristomatti Hakola (Jämin Jänne) | +25,8 |
4. | Arsi Ruuskanen (Kuusamon Erä-Veikot) | +26,4 |
5. | Joonas Sarkkinen (Proski Oulu) | +30,1 |
6. | Oskari Hökkä (Proski Oulu) | +46,4 |
7. | Joel Ikonen (Pohti SkiTeam) | +47,3 |
8. | Remi Lindholm (Imatran Urheilijat) | +49,6 |
9. | Juuso Haarala (Pohti SkiTeam) | +59,3 |
10. | Olli Ahonen (Imatran Urheilijat) | +59,9 |
Koko tuloslista
Hiihdon SM-kisat Äänekoski 22.3.2024
Naiset 5 km (v) väliaikalähtö
# | Urheilija | Tulos |
1. | Kerttu Niskanen (Vieremän Koitto) | 13.39,7 |
2. | Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat) | +18,5 |
3. | Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura) | +33,4 |
4. | Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura) | +45,8 |
5. | Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat) | +1.00,4 |
6. | Jasmin Kähärä (Vuokatti Ski Team Kainuu) | +1.09,9 |
Tulokset
Birkebeinerennet 17.3.2024
Miehet 54 km (p) yhteislähtö
# | Urheilija | Tulos |
1. | Andreas Nygård 🇳🇴 | 2.23.55,2 |
2. | Johan Hoel 🇳🇴 | +1,3 |
3. | Max Novak 🇸🇪 | +11,2 |
4. | Eirik Sverdrup Augdal 🇳🇴 | +14,1 |
5. | Petter Stakston 🇳🇴 | +28,6 |
6. | Ole Jørgen Bruvoll 🇳🇴 | +2.10,1 |
7. | Runar Skaug Mathisen 🇳🇴 | +2.10,3 |
8. | Stian Hoelgaard 🇳🇴 | +2.10,4 |
9. | Amund Riege 🇳🇴 | +2.10,5 |
10. | Magnus Vesterheim 🇳🇴 | +2.10,7 |
Koko tuloslista
Naiset 54 km (p) yhteislähtö
# | Urheilija | Tulos |
1. | Magni Smedås 🇳🇴 | 2.47.09,0 |
2. | Emilie Fleten 🇳🇴 | +1.07,6 |
3. | Kati Roivas 🇫🇮 | +2.28,5 |
4. | Silje Øyre Slind 🇳🇴 | +5.07,6 |
5. | Hanna Lodin 🇸🇪 | +10.46,3 |
6. | Sofie Elebro 🇸🇪 | +12.01,9 |
7. | Julie Kvale Støstad 🇳🇴 | +12.20,8 |
8. | Tilde Bångman 🇸🇪 | +12.23,6 |
9. | Karolina Hedenström 🇸🇪 | +12.42,8 |
10. | Anikken Gjerde Alnæs 🇳🇴 | +13.03,5 |
Koko tuloslista
Falun maailmancup 17.3.2024
Miesten 20 km (v) yhteislähtö
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴 | 47.06,4 |
2. | Gjøran Tefre 🇳🇴 | +0,4 |
3. | Martin Løwstrøm Nyenget 🇳🇴 | +2,2 |
4. | Jules Lapierre 🇫🇷 | +3,0 |
5. | Mika Vermeulen 🇦🇹 | +4,0 |
6. | Jan Thomas Jenssen 🇳🇴 | +4,4 |
7. | Hugo Lapalus 🇫🇷 | +5,6 |
8. | Jens Burman 🇸🇪 | +8,2 |
9. | Friedrich Moch 🇩🇪 | +8,5 |
10. | Iver Tildheim Andersen 🇳🇴 | +9,0 |
11. | Remi Lindholm 🇫🇮 | +9,0 |
25. | Perttu Hyvärinen 🇫🇮 | +44,3 |
Koko tuloslista
Falun maailmancup 17.3.2024
Naisten 20 km (v) yhteislähtö
# | Urheilija | Tulos |
1. | Jessie Diggins 🇺🇸 | 51.53,0 |
2. | Heidi Weng 🇳🇴 | +0,9 |
3. | Anne Kjersti Kalvå 🇳🇴 | +2,2 |
4. | Jonna Sundling 🇸🇪 | +9,9 |
5. | Kerttu Niskanen 🇫🇮 | +10,4 |
6. | Krista Pärmäkoski 🇫🇮 | +13,0 |
7. | Victoria Carl 🇩🇪 | +17,7 |
8. | Astrid Øyre Slind 🇳🇴 | +28,6 |
9. | Silje Theodorsen 🇳🇴 | +28,7 |
10. | Rosie Brennan 🇺🇸 | +28,8 |
Koko tuloslista
Falun maailmancup 16.3.2024
Miesten 10 km (p) väliaikalähtö
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴 | 26.00,0 |
2. | Iivo Niskanen 🇫🇮 | +22,1 |
3. | Martin Løwstrøm Nyenget 🇳🇴 | +24,0 |
4. | Didrik Tønseth 🇳🇴 | +24,3 |
5. | Henrik Dønnestad 🇳🇴 | +27,6 |
6. | Mika Vermeulen 🇦🇹 | +30,5 |
7. | Erik Valnes 🇳🇴 | +34,8 |
8. | Harald Østberg Amundsen 🇳🇴 | +46,8 |
9. | Federico Pellegrino 🇮🇹 | +52,8 |
10. | Michal Novak 🇨🇿 | +1.00,2 |
21. | Emil Liekari 🇫🇮 | +1.18,9 |
22. | Perttu Hyvärinen 🇫🇮 | +1.20,5 |
35. | Lauri Lepistö 🇫🇮 | +1.42,0 |
38. | Lauri Vuorinen 🇫🇮 | +1.47,9 |
xx. | Ristomatti Hakola 🇫🇮 | +2.20,4 |
Koko tuloslista
Falun maailmancup 16.3.2024
Naiset 10 km (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Kerttu Niskanen 🇫🇮 | 30.01,3 |
2. | Johanna Matintalo 🇫🇮 | +4,2 |
3. | Jonna Sundling 🇸🇪 | +10,0 |
4. | Teresa Stadlober 🇦🇹 | +12,9 |
5. | Jessie Diggins 🇺🇸 | +32,1 |
6. | Victoria Carl 🇩🇪 | +26,3 |
7. | Heidi Weng 🇳🇴 | +31,8 |
8. | Ebba Andersson 🇸🇪 | +44,5 |
9. | Krista Pärmäkoski 🇫🇮 | +50,1 |
10. | Katharina Hennig 🇩🇪 | +50,4 |
Tulokset
Falun maailmancup 15.3.2024
Miesten sprintti (p) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴 | 2.56,78 |
2. | Lauri Vuorinen 🇫🇮 | +1,14 |
3. | Harald Østberg Amundsen 🇳🇴 | +1,37 |
4. | Even Northug 🇳🇴 | +1,91 |
5. | Johan Häggström 🇸🇪 | +40,11 |
6. | Erik Valnes 🇳🇴 | +1.11,43 |
Koko tuloslista
Falun maailmancup 15.3.2024
Naisten sprintti (p) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Kristine Stavås Skistad 🇳🇴 | 3.16,11 |
2. | Linn Svahn 🇸🇪 | +1,18 |
3. | Jonna Sundling 🇸🇪 | +1,56 |
4. | Emma Ribom 🇸🇪 | +5,40 |
5. | Laura Gimmler 🇩🇪 | +5,96 |
6. | Nadine Fähndrich 🇨🇭 | +7,87 |
Koko tuloslista
Drammen maailmancup 12.3.2024
Miesten sprintti (p) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴 | 2.35,89 |
2. | Håvard Solås Taugbøl 🇳🇴 | +1,09 |
3. | Even Northug 🇳🇴 | +1,32 |
4. | Antoine Cyr 🇨🇦 | +1,76 |
5. | Richard Jouve 🇫🇷 | +1,85 |
6. | James Clinton Schoonmaker 🇺🇸 | +4,45 |
Koko tuloslista
Naisten sprintti (p) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Kristine Stavås Skistad 🇳🇴 | |
2. | Linn Svahn 🇸🇪 | |
3. | Rosie Brennan 🇺🇸 | |
4. | Johanna Hagström 🇸🇪 | |
5. | Nadine Fähndrich 🇨🇭 | |
6. | Frida Karlsson 🇸🇪 | |
Koko tuloslista
Drammen maailmancup 12.3.2024
Miesten sprintti (p) karsinta
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴 | 2.27,24 Q |
2. | Richard Jouve 🇫🇷 | +1,79 Q |
3. | Harald Østberg Amundsen 🇳🇴 | +2,21 Q |
4. | Lucas Chanavat 🇫🇷 | +2,28 Q |
5. | Marcus Grate 🇸🇪 | +2,29 Q |
6. | Jan Stölben 🇩🇪 | +2,47 Q |
7. | James Clinton Schoonmaker 🇺🇸 | +3,93 Q |
8. | Even Northug 🇳🇴 | +4,20 Q |
9. | Michal Novak 🇨🇿 | +4,23 Q |
10. | Jules Chappaz 🇫🇷 | +4,37 Q |
12. | Lauri Vuorinen 🇫🇮 | +4,45 Q |
18. | Niilo Moilanen 🇫🇮 | +5,15 Q |
25. | Emil Liekari 🇫🇮 | +6,07 Q |
29. | Joni Mäki 🇫🇮 | +6,44 Q |
49. | Verneri Suhonen 🇫🇮 | +9,01 |
51. | Ristomatti Hakola 🇫🇮 | +9,48 |
Koko tuloslista
Naisten sprintti (p) karsinta
# | Urheilija | Tulos |
1. | Linn Svahn 🇸🇪 | 2.46,09 Q |
2. | Kristine Stavås Skistad 🇳🇴 | +1,81 Q |
3. | Rosie Brennan 🇺🇸 | +2,77 Q |
4. | Laura Gimmler 🇩🇪 | +3,03 Q |
5. | Ane Appelkvist Stenseth 🇳🇴 | +3,58 Q |
6. | Nadine Fähndrich 🇨🇭 | +4,08 Q |
7. | Kerttu Niskanen 🇫🇮 | +4,14 Q |
8. | Jessie Diggins 🇺🇸 | +4,30 Q |
9. | Frida Karlsson 🇸🇪 | +4,70 Q |
10. | Mathilde Myhrvold 🇳🇴 | +4,76 Q |
15. | Jasmi Joensuu 🇫🇮 | +6,28 Q |
20. | Katri Lylynperä 🇫🇮 | +7,47 Q |
31. | Tiia Olkkonen 🇫🇮 | +9,04 |
34. | Jasmin Kähärä 🇫🇮 | +10,21 |
38. | Hilla Niemelä 🇫🇮 | +11,11 |
Koko tuloslista
Holmenkollen maailmancup 10.3.2024
Miesten 50 km (p) yhteislähtö
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴 | 2.06.54,0 |
2. | Martin Løwstrøm Nyenget 🇳🇴 | +0,4 |
3. | Pål Golberg 🇳🇴 | +1,1 |
4. | Harald Østberg Amundsen 🇳🇴 | +1,6 |
5. | Didrik Tønseth 🇳🇴 | +2,5 |
6. | Jens Burman 🇸🇪 | +4,8 |
7. | Federico Pellegrino 🇮🇹 | +6,0 |
8. | Mattis Stenshagen 🇳🇴 | +8,7 |
9. | Iivo Niskanen 🇫🇮 | +13,4 |
10. | William Poromaa 🇸🇪 | +28,3 |
Koko tuloslista
Holmenkollen maailmancup 9.3.2024
Naiset 50 km (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Frida Karlsson 🇸🇪 | 2.20.20,3 |
2. | Ebba Andersson 🇸🇪 | +1.19,3 |
3. | Katharina Hennig 🇩🇪 | +1.25,2 |
4. | Teresa Stadlober 🇦🇹 | +1.25,4 |
5. | Kerttu Niskanen 🇫🇮 | +1.33,2 |
6. | Jonna Sundling 🇸🇪 | +1.35,5 |
7. | Astrid Øyre Slind 🇳🇴 | +1.36,4 |
8. | Johanna Matintalo 🇫🇮 | +1.42,3 |
Hommelvik Skandinavia Cup 1.-3.3.2024
Naisten 10 km (v) väliaikalähtö
# | Urheilija | Tulos |
1. | Helene Marie Fossesholm 🇳🇴 | 22.02,7 |
2. | Eva Ingebrigtsen 🇳🇴 | +4,5 |
3. | Karoline Simpson-Larsen 🇳🇴 | +30,9 |
4. | Johanne Hauge Harviken 🇳🇴 | +40,3 |
5. | Mari Nordlunde 🇳🇴 | +42,6 |
6. | Maren Wangensteen 🇳🇴 | +44,4 |
7. | Silje Theodorsen 🇳🇴 | +47,5 |
8. | Sofie Nordsveen Hustad 🇳🇴 | +47,8 |
9. | Nora Sanness 🇳🇴 | +48,8 |
10. | Marte Mikkelsplass 🇳🇴 | +1.04,6 |
Koko tuloslista
Miesten 10 km (v) väliaikalähtö
# | Urheilija | Tulos |
1. | Iver Tildheim Andersen 🇳🇴 | 19.50,9 |
2. | Gjøran Tefre 🇳🇴 | +9,3 |
3. | Andreas Fjorden Ree 🇳🇴 | +11,8 |
4. | Gaute Kvåle 🇳🇴 | +14,3 |
5. | Mattis Stenshagen 🇳🇴 | +14,9 |
6. | Jan Thomas Jenssen 🇳🇴 | +15,2 |
7. | Sjur Røthe 🇳🇴 | +16,8 |
8. | Emil Iversen 🇳🇴 | +17,5 |
9. | Finn Hågen Krogh 🇳🇴 | +20,5 |
10. | Thomas Linnebo Mollestad 🇳🇴 | +27,5 |
92. | Väinö Kotro 🇫🇮 | +2.46,2 |
Koko tuloslista
Naisten 30 km (p) väliaikalähtö
# | Urheilija | Tulos |
1. | Marte Skaanes 🇳🇴 | 1.20.51,2 |
2. | Märta Rosenberg 🇸🇪 | +20,7 |
3. | Emma Kirkeberg Mørk 🇳🇴 | +24,5 |
4. | Elin Henriksson 🇸🇪 | +42,9 |
5. | Silje Theodorsen 🇳🇴 | +1.00,6 |
6. | Sigrid Leseth Føyen 🇳🇴 | +1.00,7 |
7. | Nora Sanness 🇳🇴 | +1.23,7 |
8. | Johanne Hauge Harviken 🇳🇴 | +1.47,2 |
9. | Sofie Nordsveen Hustad 🇳🇴 | +2.23,0 |
10. | Maren Wangensteen 🇳🇴 | +2.24,5 |
24. | Amanda Saari 🇫🇮 | +5.29,3 |
Koko tuloslista
Miesten 30 km (p) väliaikalähtö
# | Urheilija | Tulos |
1. | Didrik Tønseth 🇳🇴 | 1.10.01,5 |
2. | Andreas Fjorden Ree 🇳🇴 | +41,1 |
3. | Sjur Røthe 🇳🇴 | +1.03,7 |
4. | Emil Iversen 🇳🇴 | +1.15,2 |
5. | Vebjørn Turtveit 🇳🇴 | +1.31,7 |
6. | Sindre Bjørnestad Skar 🇳🇴 | +1.35,4 |
7. | Haavard Moseby 🇳🇴 | +1.40,6 |
8. | Fredrik Andersson 🇸🇪 | +1.41,0 |
9. | Mathis Desloges 🇫🇷 | +1.47,6 |
10. | Gaute Kvåle 🇳🇴 | +1.49,2 |
37. | Olli Ahonen 🇫🇮 | +6.36,2 |
71. | Väinö Kotro 🇫🇮 | +8.55,5 |
Koko tuloslista
Naisten sprintti (p) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Moa Hansson 🇸🇪 | |
2. | Ane Appelkvist Stenseth 🇳🇴 | |
3. | Johanne Hauge Harviken 🇳🇴 | |
4. | Hedda Bakkemo 🇳🇴 | |
5. | Malin Hoelsveen 🇳🇴 | |
6. | Maiken Min Midtskogen 🇳🇴 | |
21. Amanda Saari (FIN)
62. Sofia Haglund (FIN)
Koko tuloslista
Miesten sprintti (p) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Emil Iversen 🇳🇴 | |
2. | Måns Skoglund 🇸🇪 | |
3. | Sivert Wiig 🇳🇴 | |
4. | Sindre Bjørnestad Skar 🇳🇴 | |
5. | Even Solem Michelsen 🇳🇴 | |
6. | Amund August Korsäth 🇳🇴 | |
18. Olli Ahonen (FIN)
39. * Väinö Kotro (FIN)
Koko tuloslista
Salpausselän kisat 3.3.2024
Miesten sprintti (p) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴 | 2.44,0 |
2. | Lucas Chanavat 🇫🇷 | +0,31 |
3. | Valerio Grond 🇨🇭 | +0,96 |
4. | Even Northug 🇳🇴 | +1,76 |
5. | Federico Pellegrino 🇮🇹 | +1,78 |
6. | Joni Mäki 🇫🇮 | +2,36 |
Koko tuloslista
Salpausselän kisat 3.3.2024
Naisten sprintti (p) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Kristine Stavås Skistad 🇳🇴 | 3.00,86 |
2. | Coletta Rydzek 🇩🇪 | +0,76 |
3. | Maja Dahlqvist 🇸🇪 | +0,80 |
4. | Linn Svahn 🇸🇪 | +1,32 |
5. | Jonna Sundling 🇸🇪 | +1,76 |
6. | Jasmi Joensuu 🇫🇮 | +4,34 |
Koko tuloslista
Vasaloppet Ski Classics 3.3.2024
Miehet 90 km (p) yhteislähtö
# | Urheilija | Tulos |
1. | Torleif Syrstad 🇳🇴 | 3.52.43,7 |
2. | Johan Hoel 🇳🇴 | +3.55,4 |
3. | Alvar Myhlback 🇸🇪 | +3.58,3 |
4. | Thomas Ødegaarden 🇳🇴 | +4.10,9 |
5. | Emil Persson 🇸🇪 | +4.58,7 |
6. | Runar Skaug Mathisen 🇳🇴 | +5.17,9 |
7. | Andreas Nygård 🇳🇴 | +5.19,7 |
8. | Oskar Kardin 🇸🇪 | +5.20,7 |
9. | Axel Jutterström 🇸🇪 | +7.01,5 |
10. | Morten Eide Pedersen 🇳🇴 | +7.03,0 |
Koko tuloslista
Naisten 90 km (p) yhteislähtö
# | Urheilija | Tulos |
1. | Emilie Fleten 🇳🇴 | 4.23.06,7 |
2. | Magni Smedås 🇳🇴 | +2.52,7 |
3. | Kati Roivas 🇫🇮 | +3.24,9 |
4. | Karolina Hedenström 🇸🇪 | +15.57,2 |
5. | Ida Dahl 🇸🇪 | +16.20,8 |
6. | Hanna Lodin 🇸🇪 | +16.30,1 |
7. | Sofie Elebro 🇸🇪 | +18.01,5 |
8. | Linnea Johansson 🇸🇪 | +18.44,0 |
9. | Julie Kvale Stostad 🇳🇴 | +21.05,8 |
10. | Jenny Larsson 🇸🇪 | +24.01,6 |
Koko tuloslista
Salpausselän kisat 2.3.2024
Miehet 20 km (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴 | 48.00,1 |
2. | Iivo Niskanen 🇫🇮 | +24,0 |
3. | Martin Løwstrøm Nyenget 🇳🇴 | +58,2 |
4. | Pål Golberg 🇳🇴 | +1.09,0 |
5. | Erik Valnes 🇳🇴 | +1.25,9 |
6. | Harald Østberg Amundsen 🇳🇴 | +1.36,5 |
7. | Theo Schely 🇫🇷 | +1.43,6 |
8. | Andrew Musgrave 🇬🇧 | +1.48,9 |
9. | Jules Chappaz 🇫🇷 | +1.52,8 |
10. | Leo Johansson 🇸🇪 | +1.55,3 |
Salpausselän kisat 2.3.2024
Naisten 20 km (p) väliaikalähtö
# | Urheilija | Tulos |
1. | Krista Pärmäkoski 🇫🇮 | 52.08,0 |
2. | Victoria Carl 🇩🇪 | +1,9 |
3. | Kerttu Niskanen 🇫🇮 | +9,9 |
4. | Jonna Sundling 🇸🇪 | +20,3 |
5. | Johanna Matintalo 🇫🇮 | +30,0 |
6. | Frida Karlsson 🇸🇪 | +54,3 |
7. | Teresa Stadlober 🇦🇹 | +59,2 |
8. | Rosie Brennan 🇺🇸 | +1.34,8 |
9. | Ebba Andersson 🇸🇪 | +1.56,9 |
10. | Lotta Udnes Weng 🇳🇴 | +2.13,0 |
Koko tuloslista
Salpausselän kisat 1.3.2024
Miesten parisprintti (p) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Norja 1 🇳🇴 | 16.56,74 |
2. | Norja 2 🇳🇴 | +4,08 |
3. | Suomi 1 🇫🇮 | +6,86 |
4. | Ranska 1 🇫🇷 | +6,87 |
5. | Sveitsi 1 🇨🇭 | +12,97 |
Salpausselän kisat 1.3.2024
Naisten parisprintti (p) finaali
# | Joukkue | Tulos |
1. | Ruotsi 🇸🇪 | 18.51,77 |
2. | Suomi 🇫🇮 | +24,75 |
3. | Saksa 🇩🇪 | +25,41 |
4. | Norja 🇳🇴 | +25,58 |
5. | Norja 2 🇳🇴 | +25,89 |
6. | Suomi 2 🇫🇮 | +37,16 |
7. | Saksa 2 🇩🇪 | +52,37 |
8. | Sveitsi 🇨🇭 | +56,82 |
Koko tuloslistaSalpausselän kisat 1.3.2024
Miesten parisprintti (p) karsinta
# | Urheilija | Tulos |
1. | Norja 1 🇳🇴 | 5.37,32 |
2. | Ranska 1 🇫🇷 | +4,06 |
3. | Ruotsi 1 🇸🇪 | +5,70 |
4. | Sveitsi 1 🇨🇭 | +9,11 |
5. | Norja 2 🇳🇴 | +9,48 |
6. | Italia 1 🇮🇹 | +9,59 |
7. | Suomi 1 🇫🇮 | +10,35 |
8. | Itävalta 🇦🇹 | +10,38 |
Salpausselän kisat 1.3.2024
Naisten parisprintti (p) karsinta
# | Joukkue | Tulos |
1. | Ruotsi 🇸🇪 | 6.21,00 |
2. | Ruotsi 2 🇸🇪 | +7,95 |
3. | Saksa 🇩🇪 | +10,51 |
4. | Suomi 🇫🇮 | +13,07 |
5. | Suomi 2 🇫🇮 | +13,96 |
6. | Norja 2 🇳🇴 | +17,55 |
7. | Norja 🇳🇴 | +21,47 |
8. | Tsekki 🇨🇿 | +22,32 |
9. | Ranska 🇫🇷 | +24,14 |
10. | Sveitsi 🇨🇭 | +24,44 |
Koko tuloslista
Kuopion Suomen Cup 25.2.2024
Miesten viesti 3 x 7,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Jämin Jänne 1 | 52:47,1 |
2. | Imatran Urheilijat 1 | +0,8 |
3. | Puijon Hiihtoseura 1 | +1,0 |
4. | Pohti SkiTeam 1 | +1,4 |
5. | Proski Oulu 1 | +7,3 |
6. | Kuusamon Erä-Veikot 1 | +14,4 |
Kuopion Suomen Cup 25.2.2024
Naiset 3 x 5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Vuokatti Ski Team Kainuu | 40.03,0 |
2. | Ikaalisten Urheilijat | +5,6 |
3. | Pohti SkiTeam | +1.16,7 |
4. | Tampereen Pyrintö 1 | +1.27,1 |
5. | Kainuun Hiihtoseura | +1.33,7 |
6. | Vantaan Hiihtoseura | +1.48,6 |
Tjejvasan Ski Classics Challenger 24.2.2024, Oxberg-Mora
Naiset 30 km (p) yhteislähtö
# | Urheilija | Tulos |
1. | Kati Roivas 🇫🇮 | 1.16.14,5 |
2. | Emilie Fleten 🇳🇴 | +0,6 |
3. | Moa Lundgren 🇸🇪 | +0,7 |
4. | Sofie Elebro 🇸🇪 | +0,8 |
5. | Karolina Hedenström 🇸🇪 | +27,6 |
6. | Ida Dahl 🇸🇪 | +2.14,8 |
7. | Evelina Crusell 🇸🇪 | +2.44,9 |
8. | Louise Lindström 🇸🇪 | +2.45,9 |
9. | Sofia Henriksson 🇸🇪 | +3.29,0 |
10. | Erica Lavén 🇸🇪 | +4.01,5 |
Koko tuloslista
Kuopion Suomen Cup 24.2.2024
Miehet 12 km (v)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Niko Anttola (Proski Oulu) | 26.42,1 |
2. | Arsi Ruuskanen (Kuusamon Erä-Veikot) | +4,2 |
3. | Lauri Lepistö (Jämin Jänne) | +13,7 |
4. | Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura) | +14,5 |
5. | Ristomatti Hakola (Jämin Jänne) | +32,6 |
6. | Jonni Mukkala (Teuvan Rivakka) | +36,8 |
7. | Markus Vuorela (Jämin Jänne) | +41,8 |
8. | Aleksi Parttimaa (Skiteam 105) | +45,5 |
Kuopion Suomen Cup 24.2.2024
Naisten 12 km (v) väliaikalähtö
# | Urheilija | Tulos |
1. | Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat) | 28.55,7 |
2. | Vilma Nissinen (Vuokatti Ski Team Kainuu) | +2.04,5 |
3. | Jasmin Kähärä (Vuokatti Ski Team Kainuu) | +2.11,4 |
4. | Katri Lylynperä (Vuokatti Ski Team Kainuu) | +2.32,6 |
5. | Josefina Böök (Jämin Jänne) | +2.34,2 |
6. | Vilma Ryytty (Iisalmen Visa) | +2.41,7 |
7. | Anna-Kaisa Saari (Ylivieskan Kuula) | +2.49,3 |
8. | Emma Hämäläinen (Lahden Hiihtoseura) | +2.52,0 |
9. | Rebecca Immonen (Vantaan Hiihtoseura) | +2.56,3 |
10. | Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat) | +2.58,4 |
Koko tuloslista
Minneapolis maailmancup 18.2.2024
Naisten 10 km (v) väliaikalähtö
# | Urheilija | Tulos |
1. | Jonna Sundling 🇸🇪 | 22.38,9 |
2. | Frida Karlsson 🇸🇪 | +15,4 |
3. | Jessie Diggins 🇺🇸 | +31,8 |
4. | Linn Svahn 🇸🇪 | +35,0 |
5. | Victoria Carl 🇩🇪 | +43,6 |
6. | Kerttu Niskanen 🇫🇮 | +47,2 |
7. | Flora Dolci 🇫🇷 | +50,5 |
8. | Patricija Eiduka 🇱🇻 | +58,1 |
9. | Anne Kjersti Kalvå 🇳🇴 | +1.00,5 |
10. | Maja Dahlqvist 🇸🇪 | +1.02,3 |
Koko tuloslista
Minneapolis maailmancup 18.2.2024
Miesten 10 km (v) väliaikalähtö
# | Urheilija | Tulos |
1. | Gus Schumacher 🇺🇸 | 20.52,7 |
2. | Harald Østberg Amundsen 🇳🇴 | +4,4 |
3. | Pål Golberg 🇳🇴 | +5,8 |
4. | Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴 | +6,5 |
5. | William Poromaa 🇸🇪 | +8,1 |
6. | Thomas Maloney Westgaard 🇮🇪 | +8,6 |
7. | Federico Pellegrino 🇮🇹 | +10,1 |
8. | Simen Hegstad Krüger 🇳🇴 | +10,2 |
9. | Andrew Musgrave 🇬🇧 | +10,8 |
10. | Calle Halfvarsson 🇸🇪 | +13,9 |
Koko tuloslista
Grönklitt Itt Ski Classics 18.2.2024
Miehet 13 km (p) väliaikalähtö
# | Urheilija | Tulos |
1. | Kasper Stadaas 🇳🇴 | 34.07,6 |
2. | Alvar Myhlback 🇸🇪 | +5,8 |
3. | Oskar Kardin 🇸🇪 | +14,0 |
4. | Max Novak 🇸🇪 | +16,2 |
5. | Johan Hoel 🇳🇴 | +18,4 |
6. | Eric Rosjö 🇸🇪 | +24,9 |
7. | Johan Tjelle 🇳🇴 | +31,2 |
8. | Amund Riege 🇳🇴 | +31,4 |
9. | Thomas Ødegaarden 🇳🇴 | +35,2 |
10. | Amund Hoel 🇳🇴 | +37,0 |
25. | Juuso Mäkelä 🇫🇮 | +1.25,4 |
Koko tuloslista
Naiset 13 (p) yhteislähtö
# | Urheilija | Tulos |
1. | Emilie Fleten 🇳🇴 | 39.33,4 |
2. | Anikken Gjerde Alnæs 🇳🇴 | +53,8 |
3. | Silje Øyre Slind 🇳🇴 | +1.38,5 |
4. | Moa Lundgren 🇸🇪 | +1.41,3 |
5. | Louise Lindström 🇸🇪 | +1.49,0 |
6. | Sofie Elebro 🇸🇪 | +1.52,9 |
7. | Karolina Hedenström 🇸🇪 | +1.53,3 |
8. | Kati Roivas 🇫🇮 | +1.55,9 |
9. | Jenny Larsson 🇸🇪 | +2.00,9 |
10. | Hanna Lodin 🇸🇪 | +2.11,9 |
Koko tuloslista
Minneapolis maailmancup 17.2.2024
Miesten sprintti (v) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴 | 2.54,24 |
2. | Federico Pellegrino 🇮🇹 | +0,27 |
3. | Håvard Solås Taugbøl 🇳🇴 | +1,21 |
4. | Janik Riebli 🇨🇭 | +3,31 |
5. | Even Northug 🇳🇴 | +9,04 |
6. | Simone Dapra 🇮🇹 | +9,21 |
Koko tuloslista
Naisten sprintti (v) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Jonna Sundling 🇸🇪 | 3.06,40 |
2. | Linn Svahn 🇸🇪 | +0,95 |
3. | Kristine Stavås Skistad 🇳🇴 | +2,68 |
4. | Jessie Diggins 🇺🇸 | +4,89 |
5. | Victoria Carl 🇩🇪 | +14,80 |
6. | Emma Ribom 🇸🇪 | +47,47 |
Koko tuloslista
Minneapolis maailmancup 17.2.2024
Miesten sprintti (v) karsinta
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴 | 2.50,32 |
2. | Federico Pellegrino 🇮🇹 | +1,77 |
3. | Valerio Grond 🇨🇭 | +3,62 |
4. | Gus Schumacher 🇺🇸 | +3,95 |
5. | Niilo Moilanen 🇫🇮 | +4,73 |
6. | Håvard Solås Taugbøl 🇳🇴 | +4,77 |
7. | James Clugnet 🇬🇧 | +4,78 |
8. | Harald Østberg Amundsen 🇳🇴 | +5,43 |
9. | Edvin Anger 🇸🇪 | +5,71 |
10. | Elia Barp 🇮🇹 | +5,73 |
13. | Joni Mäki 🇫🇮 | +5,97 |
19. | Lauri Vuorinen 🇫🇮 | +6,72 |
52. | Perttu Hyvärinen 🇫🇮 | +12,10 |
64. | Remi Lindholm 🇫🇮 | +15,41 |
Koko tuloslista
Naisten sprintti (v) karsinta
# | Urheilija | Tulos |
1. | Jonna Sundling 🇸🇪 | 3.10,17 |
2. | Jessie Diggins 🇺🇸 | +4,19 |
3. | Linn Svahn 🇸🇪 | +4,82 |
4. | Nadine Fähndrich 🇨🇭 | +6,70 |
5. | Kristine Stavås Skistad 🇳🇴 | +8,00 |
6. | Victoria Carl 🇩🇪 | +8,40 |
7. | Johanna Hagström 🇸🇪 | +8,41 |
8. | Mathilde Myhrvold 🇳🇴 | +8,88 |
9. | Samantha Smith 🇺🇸 | +9,18 |
10. | Frida Karlsson 🇸🇪 | +10,06 |
20. | Jasmi Joensuu 🇫🇮 | +13,69 |
22. | Kerttu Niskanen 🇫🇮 | +14,17 |
39. | Anne Kyllönen 🇫🇮 | +21,13 |
Koko tuloslista
Grönklitt Classic Ski Classics 17.2.2024
Miehet 60 km (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Kasper Stadaas 🇳🇴 | 2.26.22,4 |
2. | Andreas Nygård 🇳🇴 | +2,4 |
3. | Johan Hoel 🇳🇴 | +3,3 |
4. | Oskar Kardin 🇸🇪 | +5,6 |
5. | Morten Eide Pedersen 🇳🇴 | +6,0 |
6. | Torleif Syrstad 🇳🇴 | +8,6 |
7. | Max Novak 🇸🇪 | +10,5 |
8. | Thomas Ødegaarden 🇳🇴 | +10,6 |
9. | Axel Jutterström 🇸🇪 | +12,1 |
10. | Eirik Sverdrup Augdal 🇳🇴 | +14,6 |
24. | Miro Karppanen 🇫🇮 | +3.49,0 |
Koko tuloslista
Grönklitt Classic Ski Classics 17.2.2024
Naiset 60 km (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Emilie Fleten 🇳🇴 | 2.44.56,6 |
2. | Anikken Gjerde Alnæs 🇳🇴 | +1.31,4 |
3. | Kati Roivas 🇫🇮 | +2.23,0 |
4. | Jenny Larsson 🇸🇪 | +3.39,3 |
5. | Magni Smedås 🇳🇴 | +3.52,5 |
6. | Moa Lundgren 🇸🇪 | +4.14,2 |
7. | Karolina Hedenström 🇸🇪 | +4.56,4 |
8. | Guro Jordheim 🇳🇴 | +5.55,8 |
9. | Masako Ishida 🇯🇵 | +6.31,2 |
10. | Ida Palmberg 🇸🇪 | +7.56,2 |
Koko tuloslista
Canmore maailmancup 13.2.2024
Miesten sprintti (p) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴 | 3.01,29 |
2. | Richard Jouve 🇫🇷 | +0,47 |
3. | Erik Valnes 🇳🇴 | +0,61 |
4. | Lauri Vuorinen 🇫🇮 | +1,94 |
5. | Joni Mäki 🇫🇮 | +2,83 |
6. | Calle Halfvarsson 🇸🇪 | +5,77 |
Koko tuloslista
Canmore maailmancup 13.2.2024
Naisten sprintti (p) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Linn Svahn 🇸🇪 | 3.12,2 |
2. | Kristine Stavås Skistad 🇳🇴 | +2,13 |
3. | Jonna Sundling 🇸🇪 | +2,13 |
4. | Kerttu Niskanen 🇫🇮 | +3,53 |
5. | Maja Dahlqvist 🇸🇪 | +8,00 |
6. | Emma Ribom 🇸🇪 | +9,85 |
Koko tuloslista
Canmore maailmancup 13.2.2024
Miesten sprintti (p) karsinta
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴 | 2.48,03 |
2. | Erik Valnes 🇳🇴 | +1,74 |
3. | Lauri Vuorinen 🇫🇮 | +2,69 |
4. | James Clinton Schoonmaker 🇺🇸 | +3,58 |
5. | Even Northug 🇳🇴 | +3,87 |
6. | Joni Mäki 🇫🇮 | +5,17 |
7. | Marcus Grate 🇸🇪 | +5,50 |
8. | Niilo Moilanen 🇫🇮 | +5,63 |
9. | Lucas Chanavat 🇫🇷 | +5,82 |
10. | Calle Halfvarsson 🇸🇪 | +6,00 |
Koko tuloslista
Naisten sprintti (p) karsinta
# | Urheilija | Tulos |
1. | Jonna Sundling 🇸🇪 | 3.14,96 |
2. | Linn Svahn 🇸🇪 | +2,65 |
3. | Nadine Fähndrich 🇨🇭 | +2,88 |
4. | Laura Gimmler 🇩🇪 | +3,25 |
5. | Rosie Brennan 🇺🇸 | +3,73 |
6. | Frida Karlsson 🇸🇪 | +3,92 |
7. | Astrid Øyre Slind 🇳🇴 | +4,13 |
8. | Kerttu Niskanen 🇫🇮 | +4,44 |
9. | Jasmi Joensuu 🇫🇮 | +5,63 |
10. | Emma Ribom 🇸🇪 | +5,81 |
Koko tuloslista
Canmore maailmancup 11.2.2024
Miesten 20 km (p) yhteislähtö
# | Urheilija | Tulos |
1. | Pål Golberg 🇳🇴 | 52.10,7 |
2. | Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴 | +0,2 |
3. | Mattis Stenshagen 🇳🇴 | +0,5 |
4. | Harald Østberg Amundsen 🇳🇴 | +0,6 |
5. | William Poromaa 🇸🇪 | +0,7 |
6. | Erik Valnes 🇳🇴 | +1,7 |
7. | Andrew Musgrave 🇬🇧 | +2,0 |
8. | Simen Hegstad Krüger 🇳🇴 | +2,2 |
9. | Friedrich Moch 🇩🇪 | +2,5 |
10. | Mika Vermeulen 🇦🇹 | +2,8 |
18. | Lauri Vuorinen 🇫🇮 | +44,4 |
Koko tuloslista
Canmore maailmancup 11.2.2024
Naiset 20 km (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Frida Karlsson 🇸🇪 | 57.08,2 |
2. | Kerttu Niskanen 🇫🇮 | +1,6 |
3. | Heidi Weng 🇳🇴 | +8,1 |
4. | Astrid Øyre Slind 🇳🇴 | +8,4 |
5. | Ebba Andersson 🇸🇪 | +13,7 |
Nuorten MM-hiihdot Planica 11.2.2024
U23 sekaviesti 4 x 5 km
# | Joukkue | Tulos |
1. | Kanada 🇨🇦 | 50.09,7 |
2. | Ranska 🇫🇷 | +0,7 |
3. | Ruotsi 🇸🇪 | +0,8 |
4. | Saksa 🇩🇪 | +1,5 |
5. | Sveitsi 🇨🇭 | +4,6 |
6. | Italia 🇮🇹 | +18,1 |
8. | Suomi 🇫🇮 | +2.04,1 |
Koko tuloslista
U20 sekaviesti 4 x 5 km
# | Joukkue | Tulos |
1. | Ruotsi 🇸🇪 | 50.35,2 |
2. | Norja 🇳🇴 | +13,9 |
3. | Italia 🇮🇹 | +45,1 |
4. | USA 🇺🇸 | +59,8 |
5. | Ranska 🇫🇷 | +1.33,5 |
6. | Saksa 🇩🇪 | +2.00,3 |
10. | Suomi 🇫🇮 | +4.03,7 |
Koko tuloslista
Canmore maailmancup 10.2.2024
Miesten sprintti (v) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴 | 2.44,40 |
2. | Erik Valnes 🇳🇴 | +0,43 |
3. | Edvin Anger 🇸🇪 | +0,63 |
4. | Even Northug 🇳🇴 | +0,76 |
5. | Elia Barp 🇮🇹 | +1,01 |
6. | Janik Riebli 🇨🇭 | +3,43 |
Koko tuloslista
Canmore maailmancup 10.2.2024
Naisten sprintti (v) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Kristine Stavås Skistad 🇳🇴 | 3.03,88 |
2. | Maja Dahlqvist 🇸🇪 | +0,57 |
3. | Linn Svahn 🇸🇪 | +1,40 |
4. | Johanna Hagström 🇸🇪 | +1,89 |
5. | Jessie Diggins 🇺🇸 | +2,01 |
6. | Tiril Udnes Weng 🇳🇴 | +2,19 |
Koko tuloslista
Canmore maailmancup 10.2.2024
Miesten sprintti (v) karsinta
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴 | 2.22,87 |
2. | Michael Hellweger 🇮🇹 | +0,67 |
3. | Lucas Chanavat 🇫🇷 | +1,13 |
4. | Lauri Vuorinen 🇫🇮 | +1,51 |
5. | James Clinton Schoonmaker 🇺🇸 | +2,03 |
6. | Edvin Anger 🇸🇪 | +2,51 |
7. | Federico Pellegrino 🇮🇹 | +3,65 |
8. | Håvard Solås Taugbøl 🇳🇴 | +3,67 |
9. | Joni Mäki 🇫🇮 | +3,81 |
10. | Niilo Moilanen 🇫🇮 | +3,87 |
Koko tuloslista
Canmore maailmancup 10.2.2024
Naisten sprintti (v) karsinta
# | Urheilija | Tulos |
1. | Jonna Sundling 🇸🇪 | 2.40,23 |
2. | Linn Svahn 🇸🇪 | +2,20 |
3. | Kristine Stavås Skistad 🇳🇴 | +5,57 |
4. | Tiril Udnes Weng 🇳🇴 | +6,37 |
5. | Johanna Hagström 🇸🇪 | +6,83 |
6. | Jessie Diggins 🇺🇸 | +6,84 |
7. | Maja Dahlqvist 🇸🇪 | +7,09 |
8. | Jasmin Kähärä 🇫🇮 | +7,63 |
9. | Jasmi Joensuu 🇫🇮 | +7,78 |
10. | Mathilde Myhrvold 🇳🇴 | +8,41 |
22. | Kerttu Niskanen 🇫🇮 | +12,10 |
23. | Anne Kyllönen 🇫🇮 | +12,32 |
Koko tuloslista
Nuorten MM-hiihdot Planica 10.2.2024
Miesten U23 10 km (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Mathias Holbäck 🇳🇴 | 24.22,6 |
2. | Martin Kirkeberg Mørk 🇳🇴 | +3,1 |
3. | Edvard Sandvik 🇳🇴 | +19,9 |
4. | Jan-Friedrich Dörks 🇩🇪 | +27,0 |
5. | Thomas Linnebo Mollestad 🇳🇴 | +32,9 |
6. | Elias Keck 🇩🇪 | +34,7 |
7. | Remi Bourdin 🇫🇷 | +41,2 |
8. | Gaspard Rousset 🇫🇷 | +42,1 |
9. | Måns Skoglund 🇸🇪 | +44,8 |
10. | Fabrizio Albasini 🇨🇭 | +45,3 |
Koko tuloslista
Naisten U23 10 km (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Helen Hoffmann 🇩🇪 | 27.38,0 |
2. | Nadja Kälin 🇨🇭 | +1,2 |
3. | Märta Rosenberg 🇸🇪 | +4,7 |
4. | Elin Henriksson 🇸🇪 | +5,9 |
5. | Margrethe Bergane 🇳🇴 | +12,7 |
6. | Marina Kälin 🇨🇭 | +18,6 |
7. | Hilla Niemelä 🇫🇮 | +34,1 |
8. | Lisa Ingesson 🇸🇪 | +35,9 |
9. | Liliane Gagnon 🇨🇦 | +38,4 |
10. | Jasmine Drolet 🇨🇦 | +42,6 |
23. | Siiri Kaijansinkko 🇫🇮 | +1.36,6 |
24. | Fanny Kukonlehto 🇫🇮 | +1.36,7 |
32. | Vilma Ryytty 🇫🇮 | +2.03,3 |
Koko tuloslista
Canmore maailmancup 9.2.2024
Miesten 15 km (v) yhteislähtö
# | Urheilija | Tulos |
1. | Simen Hegstad Krüger 🇳🇴 | 36.06,5 |
2. | Harald Østberg Amundsen 🇳🇴 | +9,8 |
3. | Mika Vermeulen 🇦🇹 | +10,3 |
4. | Friedrich Moch 🇩🇪 | +11,1 |
5. | Jens Burman 🇸🇪 | +12,4 |
6. | Jules Lapierre 🇫🇷 | +13,4 |
7. | Jules Chappaz 🇫🇷 | +18,5 |
8. | Scott Patterson 🇺🇸 | +28,9 |
9. | Elia Barp 🇮🇹 | +31,1 |
10. | Perttu Hyvärinen 🇫🇮 | +31,1 |
41. | Remi Lindholm 🇫🇮 | +2.29,3 |
Koko tuloslista
Canmore maailmancup 9.2.2024
Naisten 15 km (v) yhteislähtö
# | Urheilija | Tulos |
1. | Jessie Diggins 🇺🇸 | 40.26,0 |
2. | Delphine Claudel 🇫🇷 | +2,6 |
3. | Heidi Weng 🇳🇴 | +3,3 |
4. | Astrid Øyre Slind 🇳🇴 | +4,1 |
5. | Flora Dolci 🇫🇷 | +4,2 |
6. | Teresa Stadlober 🇦🇹 | +6,8 |
7. | Ebba Andersson 🇸🇪 | +7,6 |
8. | Sophia Laukli 🇺🇸 | +8,6 |
9. | Linn Svahn 🇸🇪 | +15,0 |
10. | Katharina Hennig 🇩🇪 | +15,2 |
14. | Kerttu Niskanen 🇫🇮 | +45,7 |
22. | Johanna Matintalo 🇫🇮 | +2.09,0 |
31. | Anne Kyllönen 🇫🇮 | +3.06,4 |
34. | Jasmin Kähärä 🇫🇮 | +3.46,6 |
Koko tuloslista
Nuorten MM-hiihdot Planica 9.2.2024
Miesten U20 10 km (p) väliaikalähtö
# | Urheilija | Tulos |
1. | Alvar Myhlback 🇸🇪 | 23.05,9 |
2. | Isai Näff 🇨🇭 | +52,4 |
3. | Mons Melbye 🇳🇴 | +56,8 |
4. | Jørgen Nordhagen 🇳🇴 | +59,7 |
5. | Niclas Steiger 🇨🇭 | +1.00,7 |
6. | Filip Skari 🇳🇴 | +1.24,0 |
7. | Anton Grahn 🇸🇪 | +1.24,1 |
8. | Lars Heggen 🇳🇴 | +1.24,8 |
9. | Elias Danielsson 🇸🇪 | +1.35,0 |
10. | Gabriele Matli 🇮🇹 | +1.46,2 |
23. | Niilo Mäkinen 🇫🇮 | +2.26,1 |
39. | Jalmari Bergqvist 🇫🇮 | +2.58,1 |
43. | Akseli Pitkänen 🇫🇮 | +3.11,7 |
47. | Juho Länsiluoto 🇫🇮 | +3.21,5 |
Koko tuloslista
Nuorten MM-hiihdot Planica 9.2.2024
Naisten U20 10 km (p) väliaikalähtö
# | Urheilija | Tulos |
1. | Evelina Crusell 🇸🇪 | 26.40,1 |
2. | Gina del Rio 🇦🇩 | +8,5 |
3. | Anniken Sand 🇳🇴 | +23,4 |
4. | Milla Grosberghaugen Andreassen 🇳🇴 | +43,1 |
5. | Oline Vestad 🇳🇴 | +47,1 |
6. | Samantha Smith 🇺🇸 | +50,3 |
7. | Iris De Martin Pinter 🇮🇹 | +51,8 |
8. | Eva Ingebrigtsen 🇳🇴 | +57,8 |
9. | Charlotte Böhle 🇩🇪 | +1.06,0 |
10. | Mira Göransson 🇸🇪 | +1.09,0 |
17. | Nora Kytäjä 🇫🇮 | +1.40,8 |
26. | Ella Noora Haapalehto 🇫🇮 | +2.11,3 |
27. | Silva Kemppi 🇫🇮 | +2.22,5 |
42. | Selene Rossi 🇫🇮 | +3.34,3 |
Koko tuloslista
Nuorten MM-hiihdot Planica 8.2.2024
Miesten U23 20 km (v)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Mathis Desloges 🇫🇷 | 46.37,3 |
2. | Martin Kirkeberg Moerk 🇳🇴 | +17,8 |
3. | Fabrizio Albasini 🇨🇭 | +24,2 |
4. | Mathias Holbäck 🇳🇴 | +59,9 |
5. | Remi Bourdin 🇫🇷 | +1.21,4 |
6. | Martino Carollo 🇮🇹 | +1.33,1 |
7. | Gaspard Rousset 🇫🇷 | +1.39,0 |
8. | Julien Arnaud 🇫🇷 | +1.39,1 |
16. Niko Anttola +2.34,7
24. Emil Liekari +3.41,4
Nuorten MM-hiihdot Planica 8.2.2024
Naisten U23 20 km (v) yhteislähtö
# | Urheilija | Tulos |
1. | Marina Kälin 🇨🇭 | 48.58,6 |
2. | Haley Brewster 🇺🇸 | +1,3 |
3. | Maelle Veyre 🇫🇷 | +4,5 |
4. | Novie McCabe 🇺🇸 | +4,8 |
5. | Liliane Gagnon 🇨🇦 | +7,9 |
6. | Helen Hoffmann 🇩🇪 | +8,8 |
7. | Margrethe Bergane 🇳🇴 | +26,5 |
8. | Sara Hutter 🇮🇹 | +37,6 |
9. | Kaidy Kaasiku 🇪🇪 | +1.11,6 |
10. | Keidy Kaasiku 🇪🇪 | +1.14,1 |
20. | Vilma Ryytty 🇫🇮 | +2.25,0 |
23. | Hilla Niemelä 🇫🇮 | +2.35,8 |
25. | Siiri Kaijansinkko 🇫🇮 | +2.47,4 |
- | Fanny Kukonlehto 🇫🇮 | DNF |
Koko tuloslista
Nuorten MM-hiihdot Planica 7.2.2024
Miesten U20 20 km (v) yhteislähtö
# | Urheilija | Tulos |
1. | Jørgen Nordhagen 🇳🇴 | 47.35,9 |
2. | Aksel Artusi 🇮🇹 | +2.11,2 |
3. | Davide Ghio 🇮🇹 | +2.15,6 |
4. | Filip Skari 🇳🇴 | +2.24,7 |
5. | Isai Näff 🇨🇭 | +2.29,4 |
6. | Alvar Myhlback 🇸🇪 | +2.56,8 |
7. | Gabriele Matli 🇮🇹 | +3.14,7 |
8. | Teo Galli 🇮🇹 | +3.55,2 |
9. | Jack Lange 🇺🇸 | +4.08,4 |
10. | Jonatan Lindberg 🇸🇪 | +4.12,8 |
14. | Niilo Mäkinen 🇫🇮 | +4.41,8 |
Koko tuloslista
Nuorten MM-hiihdot Planica 7.2.2024
U20 naisten 20 km (v) yhteislähtö
# | Urheilija | Tulos |
1. | Maria Gismondi 🇮🇹 | 52.48,3 |
2. | Anniken Sand 🇳🇴 | +12,0 |
3. | Gina del Rio 🇦🇩 | +21,0 |
4. | Evelina Crusell 🇸🇪 | +28,0 |
5. | Eva Ingebrigtsen 🇳🇴 | +31,9 |
6. | Hanna Engesaeter Sørbye 🇳🇴 | +36,8 |
7. | Ava Thurston 🇺🇸 | +44,2 |
8. | Zuzanna Fujak 🇵🇱 | +47,3 |
9. | Iris De Martin Pinter 🇮🇹 | +51,6 |
10. | Leonie Perry 🇫🇷 | +54,1 |
23. | Nora Kytäjä 🇫🇮 | +2.35,4 |
28. | Silva Kemppi 🇫🇮 | +3.48,5 |
38. | Selene Rossi 🇫🇮 | +5.54,6 |
46. | Annu Virtanen 🇫🇮 | +7.26,1 |
Koko tuloslista
Nuorten MM-hiihdot Planica 6.2.2024
Naisten U23 sprintti (v) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Sonjaa Schmidt 🇨🇦 | 2.35,82 |
2. | Hilla Niemelä 🇫🇮 | +0,48 |
3. | Maria Hartz Melling 🇳🇴 | +0,56 |
4. | Verena Veit 🇩🇪 | +0,81 |
5. | Marina Kälin 🇨🇭 | +3,57 |
6. | Ingrid Bergene Aabrekk 🇳🇴 | +12,02 |
Koko tuloslistaMiesten U23 sprintti (v) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Aleksander Elde Holmboe 🇳🇴 | 2.15,78 |
2. | Matz William Jenssen 🇳🇴 | +0,14 |
3. | John Steel Hagenbuch 🇺🇸 | +0,71 |
4. | Gaspard Rousset 🇫🇷 | +2,18 |
5. | Ilan Pittier 🇮🇹 | +5,04 |
6. | Emil Danielsson 🇸🇪 | +5,99 |
Koko tuloslista
Nuorten MM-hiihdot Planica 5.2.2024
Naisten U20 sprintti (v) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Gina del Rio 🇦🇩 | 2.40,84 |
2. | Samantha Smith 🇺🇸 | +1,07 |
3. | Milla Grosberghaugen Andreassen 🇳🇴 | +2,78 |
4. | Helene Erkheim Haugen 🇳🇴 | +7,72 |
5. | Iris De Martin Pinter 🇮🇹 | +32,81 |
6. | Erica Laven 🇸🇪 | +50,65 |
Miesten U20 sprintti (v) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Lars Heggen 🇳🇴 | 2.17,77 |
2. | Anton Grahn 🇸🇪 | +0,21 |
3. | Jonatan Lindberg 🇸🇪 | +2,65 |
4. | Isai Näff 🇨🇭 | +2,99 |
5. | Teo Galli 🇮🇹 | +3,11 |
6. | Silvan Hauser 🇨🇭 | +28,96 |
Vantaan SM-hiihdot 4.2.2024
Miesten parisprintti (p) finaali
# | Joukkue | Tulos |
1. | Jämin Jänne | 21.18,80 |
2. | Imatran Urheilijat 1 | +17,28 |
3. | Puijon Hiihtoseura 1 | +19,52 |
4. | Taivalkosken Metsä-Veikot -85 | +25,58 |
5. | Pohti SkiTeam 1 | +25,69 |
6. | SkiTeam 105 | +30,47 |
7. | Proski Oulu | +33,20 |
8. | Kuusamon Erä-Veikot 1 | +35,39 |
9. | Ilves-Petoteam | +41,52 |
10. | Proski Oulu 2 | +44,12 |
Koko tuloslista
Naisten parisprintti (p) finaali
# | Joukkue | Tulos |
1. | Kainuun Hiihtoseura | 25.12,00 |
2. | Vuokatti Ski Team Kainuu | +14,23 |
3. | Ylöjärven Ryhti | +17,93 |
4. | Kainuun Hiihtoseura 2 | +19,07 |
5. | Tampereen Pyrintö 1 | +50,67 |
6. | Närpes Kraft Skidförening | +1.00,79 |
7. | Liperin Hiihtoseura | +1.15,34 |
8. | Team Skiers 1 | +1.16,86 |
9. | Vantaan Hiihtoseura 1 | +1.18,83 |
10. | Savonlinnan Hiihtoseura | +1.25,79 |
Koko tuloslista
Vantaan SM-hiihdot 4.2.2024
Miesten parisprintti (p) karsinta
# | Joukkue | Tulos |
1. | Jämin Jänne | 6.58,49 Q |
2. | Proski Oulu | +0,84 Q |
3. | Imatran Urheilijat 1 | +0,98 Q |
4. | Puijon Hiihtoseura 1 | +6,92 Q |
5. | Pohti SkiTeam 1 | +7,29 Q |
6. | SkiTeam 105 | +7,59 Q |
7. | Tampereen Yritys 1 | +8,57 Q |
8. | Juvan Urheilijat | +10,66 Q |
9. | Imatran Urheilijat | +11,71 Q |
10. | Mikkelin Hiihtäjät | +11,97 Q |
Koko tuloslista
14 joukkuetta finaaliin
Vantaan SM-hiihdot 4.2.2024
Naisten parisprintti (p) karsinta
# | Urheilija | Tulos |
1. | Tampereen Pyrintö 1 | 8.12,84 Q |
2. | Kainuun Hiihtoseura 2 | +3,72 Q |
3. | Vuokatti Ski Team Kainuu | +5,37 Q |
4. | Liperin Hiihtoseura | +7,01 Q |
5. | Savonlinnan Hiihtoseura | +8,24 Q |
6. | Ylöjärven Ryhti | +10,25 Q |
7. | Kainuun Hiihtoseura 1 | +10,76 Q |
8. | Puijon Hiihtoseura | +19,52 Q |
9. | Tampereen Pyrintö 2 | +24,05 Q |
10. | Närpes Kraft Skidförening | +24,23 Q |
Koko tuloslista
14 joukkuetta finaaliin
Vantaan SM-hiihdot 3.2.2024
Naisten 20 km (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat) | 1.00.51,8 |
2. | Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat) | +21,0 |
3. | Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura) | +1.20,4 |
4. | Anni Alakoski (Kainuun Hiihtoseura) | +3.19,7 |
5. | Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat) | +5.04,5 |
6. | Elsa Torvinen (Ylöjärven Ryhti) | +5.07,7 |
7. | Vilma Jylhä (Savonlinnan Hiihtoseura) | +5.22,0 |
8. | Emma Hämäläinen (Lahden Hiihtoseura) | +6.18,3 |
9. | Maija Tiainen (Savonlinnan Hiihtoseura) | +7.21,4 |
10. | Anni Huovinen (Puijon Hiihtoseura) | +7.36,7 |
Koko tuloslista
Vantaan SM-hiihdot 3.2.2024
Miehet 20 km (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Ristomatti Hakola (Jämin Jänne) | 52.22,4 |
2. | Niko Anttola (Proski Oulu) | +25,8 |
3. | Lauri Lepistö (Jämin Jänne) | +32,5 |
4. | Arsi Ruuskanen (Kuusamon Erä-Veikot) | +1.00,5 |
5. | Ville Ahonen (Imatran Urheilijat) | +1.07,9 |
6. | Miro Karppanen (Imatran Urheilijat) | +1.15,6 |
7. | Joonas Sarkkinen (Proski Oulu) | +1.43,6 |
8. | Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura) | +1.53,4 |
9. | Niilo Moilanen (Pohti SkiTeam) | +1.55,7 |
10. | Alexander Ståhlberg (IF Minken) | +2.01,0 |
Tulokset
Vantaan SM-hiihdot 2.2.2024
Miesten sprintti (v) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Joni Mäki (Pohti SkiTeam) | 3.05,64 |
2. | Verneri Suhonen (Hollolan Urheilijat -46) | +0,37 |
3. | Lauri Vuorinen (SkiTeam 105) | +0,58 |
4. | Niilo Moilanen (Pohti SkiTeam) | +0,89 |
5. | Lauri Lepistö (Jämin Jänne) | +1,29 |
6. | Wiljam Mattila (Proski Oulu) | +19,99 |
Erävaiheen tulokset
Naisten sprintti (v) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura) | 3.28,73 |
2. | Jasmin Kähärä (Vuokatti Ski Team Kainuu) | +0,13 |
3. | Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura) | +9,62 |
4. | Vilma Jylhä (Savonlinnan Hiihtoseura) | +12,79 |
5. | Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat) | +13,74 |
6. | Johanna Ukkola (Kainuun Hiihtoseura) | +17,27 |
Erävaiheen tulokset
Vantaan SM-hiihdot 2.2.2024
Miesten sprintti (v) karsinta
# | Urheilija | Tulos |
1. | Joni Mäki (Pohti SkiTeam) | 3.01,04 |
2. | Niilo Moilanen (Pohti SkiTeam) | +3,23 |
3. | Lauri Mannila (Taivalkosken Metsä-Veikot 85) | +5,11 |
4. | Verneri Suhonen (Hollolan Urheilijat -46) | +6,29 |
5. | Lauri Vuorinen (SkiTeam 105) | +6,44 |
6. | Juuso Haarala (Pohti SkiTeam) | +8,23 |
7. | Lauri Lepistö (Jämin Jänne) | +8,83 |
8. | Wiljam Mattila (Proski Oulu) | +9,17 |
9. | Eemil Juntunen (Pohti SkiTeam) | +9,53 |
10. | Verneri Poikonen (Äänekosken Huima) | +9,79 |
Koko tuloslista
Vantaan SM-hiihdot 2.2.2024
Naisten sprintti (v) karsinta
# | Urheilija | Tulos |
1. | Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura) | 3.29,82 |
2. | Jasmin Kähärä (Vuokatti Ski Team Kainuu) | +5,78 |
3. | Vilma Jylhä (Savonlinnan Hiihtoseura) | +7,35 |
4. | Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura) | +7,49 |
5. | Eevi-Inkeri Tossavainen (Ylöjärven Ryhti) | +12,23 |
6. | Amanda Saari (Tampereen Pyrintö) | +12,30 |
7. | Maaret Pajunoja (Ikaalisten Urheilijat) | +12,72 |
8. | Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat) | +13,09 |
9. | Anni Alakoski (Kainuun Hiihtoseura) | +13,60 |
10. | Mia Säilynoja (Team Skiers) | +14,45 |
Koko tuloslista
Goms maailmancup 28.1.2024
Miesten 20 km (v) yhteislähtö
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴 | 39.25,2 |
2. | Simen Hegstad Krüger 🇳🇴 | +0,7 |
3. | Jules Lapierre 🇫🇷 | +12,0 |
4. | Harald Østberg Amundsen 🇳🇴 | +13,5 |
5. | Friedrich Moch 🇩🇪 | +14,1 |
6. | Pål Golberg 🇳🇴 | +15,1 |
7. | Elia Barp 🇮🇹 | +15,7 |
8. | Richard Jouve 🇫🇷 | +17,8 |
9. | Beda Klee 🇨🇭 | +18,4 |
10. | Florian Notz 🇩🇪 | +18,7 |
17. | Perttu Hyvärinen 🇫🇮 | +29,9 |
Koko tuloslista
Goms maailmancup 28.1.2024
Naiset 20 km (v)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Jessie Diggins 🇺🇸 | 45.26,3 |
2. | Frida Karlsson 🇸🇪 | +0,6 |
3. | Nadine Fähndrich 🇨🇭 | +2,0 |
4. | Ebba Andersson 🇸🇪 | +9,0 |
5. | Sophia Laukli 🇺🇸 | +9,5 |
6. | Delphine Claudel 🇫🇷 | +15,2 |
7. | Rosie Brennan 🇺🇸 | +15,9 |
8. | Katharina Hennig 🇩🇪 | +15,9 |
16. Kerttu Niskanen +53,2
29. Johanna Matintalo +2.10,7
34. Jasmin Kähärä +2.22,2
38. Krista Pärmäkoski +3.01,7
Tulokset
Marcialonga Ski Classics 28.1.2024
Miehet 70 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Runar Skaug Mathisen 🇳🇴 | 2.35.53,6 |
2. | Emil Persson 🇸🇪 | +4,8 |
3. | Johan Hoel 🇳🇴 | +5,5 |
4. | Thomas Ødegaarden 🇳🇴 | +9,7 |
5. | Kasper Stadaas 🇳🇴 | +16,0 |
6. | Morten Eide Pedersen 🇳🇴 | +20,3 |
7. | Thomas Bing 🇩🇪 | +22,0 |
8. | Axel Jutterström 🇸🇪 | +24,1 |
Tulokset
Naiset 70 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Emilie Fleten 🇳🇴 | 3.01.07,9 |
2. | Magni Smedås 🇳🇴 | +13,9 |
3. | Kati Roivas 🇫🇮 | +36,9 |
4. | Anikken Gjerde Alnes 🇳🇴 | +37,5 |
5. | Jenny Larsson 🇸🇪 | +1.47,6 |
6. | Sofie Elebro 🇸🇪 | +2.03,2 |
7. | Silje Øyre Slind 🇳🇴 | +2.13,1 |
8. | Karoline Hedenström 🇸🇪 | +2.29,4 |
TuloksetGoms maailmancup 27.1.2024
Miesten sprintti (v) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴 | 2.36,42 |
2. | Lucas Chanavat 🇫🇷 | +0,08 |
3. | Håvard Solås Taugbøl 🇳🇴 | +0,73 |
4. | Valerio Grond 🇨🇭 | +1,28 |
5. | Erik Valnes 🇳🇴 | +6,98 |
6. | Richard Jouve 🇫🇷 | +17,11 |
Koko tuloslista
Goms maailmancup 27.1.2024
Naisten sprintti (v) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Linn Svahn 🇸🇪 | 3.00,67 |
2. | Maja Dahlqvist 🇸🇪 | +2,16 |
3. | Jonna Sundling 🇸🇪 | +2,22 |
4. | Frida Karlsson 🇸🇪 | +2,82 |
5. | Emma Ribom 🇸🇪 | +7,79 |
6. | Nadine Fähndrich 🇨🇭 | +9,63 |
Koko tuloslista
Goms maailmancup 27.1.2024
Miesten sprintti (v) karsinta
# | Urheilija | Tulos |
1. | Lucas Chanavat 🇫🇷 | 2.34,03 |
2. | Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴 | +2,00 |
3. | Ben Ogden 🇺🇸 | +2,80 |
4. | Håvard Solås Taugbøl 🇳🇴 | +3,29 |
5. | Janik Riebli 🇨🇭 | +3,70 |
6. | Valerio Grond 🇨🇭 | +4,35 |
7. | Erik Valnes 🇳🇴 | +4,96 |
8. | James Clinton Schoonmaker 🇺🇸 | +5,44 |
9. | Edvin Anger 🇸🇪 | +5,62 |
10. | Jan Stölben 🇩🇪 | +5,91 |
12. | Joni Mäki 🇫🇮 | +6,64 |
18. | Lauri Vuorinen 🇫🇮 | +7,47 |
21. | Niilo Moilanen 🇫🇮 | +8,05 |
Koko tuloslista
Goms maailmancup 27.1.2024
Naisten sprintti (v) karsinta
# | Urheilija | Tulos |
1. | Jonna Sundling 🇸🇪 | 2.59,09 Q |
2. | Linn Svahn 🇸🇪 | +0,24 Q |
3. | Emma Ribom 🇸🇪 | +4,98 Q |
4. | Frida Karlsson 🇸🇪 | +5,23 Q |
5. | Victoria Carl 🇩🇪 | +5,57 Q |
6. | Johanna Hagström 🇸🇪 | +6,38 Q |
7. | Nadine Fähndrich 🇨🇭 | +6,89 Q |
8. | Maja Dahlqvist 🇸🇪 | +7,07 Q |
9. | Jessie Diggins 🇺🇸 | +7,64 Q |
10. | Lena Keck 🇩🇪 | +8,11 Q |
12. | Jasmi Joensuu 🇫🇮 | +8,26 Q |
25. | Jasmin Kähärä 🇫🇮 | +10,95 Q |
Koko tuloslista
Goms maailmancup 26.1.2024
Sekaviesti 4 x 5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Ruotsi 🇸🇪 | 49.43,1 |
2. | Ruotsi 2 🇸🇪 | +8,3 |
3. | Norja 🇳🇴 | +9,8 |
4. | Suomi 🇫🇮 | +34,6 |
5. | Norja 2 🇳🇴 | +35,4 |
6. | Sveitsi 🇨🇭 | +1.32,1 |
7. | Sveitsi 2 🇨🇭 | +1.37,9 |
8. | Saksa 🇩🇪 | +2.00,2 |
9. | Suomi 2 🇫🇮 | +2.04,5 |
10. | Italia 🇮🇹 | +2.04,8 |
Koko tuloslista
Engadin La Diagonela Ski Classics 20.1.2024
Miehet 55 km (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Kasper Stadaas 🇳🇴 | 2.18.57,7 |
2. | Johan Hoel 🇳🇴 | +1,7 |
3. | Thomas Ødegaarden 🇳🇴 | +2,5 |
4. | Runar Skaug Mathisen 🇳🇴 | +36,3 |
5. | Oskar Kardin 🇸🇪 | +49,6 |
6. | Eirik Sverdrup Augdal 🇳🇴 | +51,3 |
7. | Axel Jutterström 🇸🇪 | +53,7 |
8. | Morten Eide Pedersen 🇳🇴 | +56,4 |
9. | Alvar Myhlback 🇸🇪 | +1.03,0 |
10. | Thomas Bing 🇩🇪 | +1.07,5 |
Koko tuloslista
Naiset 55 km (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Magni Smedås 🇳🇴 | 2.41.31,1 |
2. | Emilie Fleten 🇳🇴 | +3,0 |
3. | Kati Roivas 🇫🇮 | +3.58,6 |
4. | Silje Øyre Slind 🇳🇴 | +4.00,4 |
5. | Sofie Elebro 🇸🇪 | +4.07,4 |
6. | Anikken Gjerde Alnæs 🇳🇴 | +4.18,4 |
7. | Julie Kvale Stostad 🇳🇴 | +5.30,6 |
8. | Hanna Lodin 🇸🇪 | +7.38,4 |
9. | Jenny Larsson 🇸🇪 | +10.05,6 |
10. | Karolina Hedenström 🇸🇪 | +10.15,6 |
20. | Oona Kettunen 🇫🇮 | +18.15,7 |
Koko tuloslista
Oberhof maailmancup 21.1.2024
Miesten viesti 4 x 7,5 km
# | Joukkue | Tulos |
1. | Norja 🇳🇴 | 1.13.39,2 |
2. | Italia 🇮🇹 | +0,1 |
3. | Norja 2 🇳🇴 | +0,8 |
4. | Italia 2 🇮🇹 | +1,6 |
5. | Suomi 🇫🇮 | +2,0 |
6. | Ranska 🇫🇷 | +2,2 |
7. | Ruotsi 🇸🇪 | +2,5 |
8. | Kanada 🇨🇦 | +9,0 |
Koko tuloslista
Oberhof maailmancup 21.1.2024
Naisten viesti 4 x 7,5 km
# | Joukkue | Tulos |
1. | Ruotsi 🇸🇪 | 1.21.53,5 |
2. | Saksa 🇩🇪 | +17,5 |
3. | Suomi 🇫🇮 | +2.11,3 |
4. | Ruotsi 2 🇸🇪 | +2.44,8 |
5. | Norja 🇳🇴 | +3.40,4 |
6. | Italia 🇮🇹 | +3.55,2 |
Koko tuloslista
Oberhof maailmancup 20.1.2024
Naisten 20 km (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Frida Karlsson 🇸🇪 | 51.33,6 |
2. | Katharina Hennig 🇩🇪 | +2,3 |
3. | Kerttu Niskanen 🇫🇮 | +3,8 |
4. | Victoria Carl 🇩🇪 | +7,5 |
5. | Linn Svahn 🇸🇪 | +7,5 |
6. | Jessie Diggins 🇺🇸 | +9,5 |
7. | Teresa Stadlober 🇦🇹 | +10,2 |
8. | Heidi Weng 🇳🇴 | +11,8 |
9. | Krista Pärmäkoski 🇫🇮 | +12,2 |
10. | Rosie Brennan 🇺🇸 | +14,3 |
13. | Johanna Matintalo 🇫🇮 | +30,1 |
22. | Anne Kyllönen 🇫🇮 | +2.08,5 |
30. | Katri Lylynperä 🇫🇮 | +2.56,0 |
32. | Jasmin Kähärä 🇫🇮 | +3.05,4 |
Koko tuloslista
Oberhof maailmancup 20.1.2024
Miehet 20 km (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Erik Valnes 🇳🇴 | 46.03,0 |
2. | Martin Løwstrøm Nyenget 🇳🇴 | +0,9 |
3. | Pål Golberg 🇳🇴 | +1,6 |
4. | Mattis Stenshagen 🇳🇴 | +1,7 |
5. | Federico Pellegrino 🇮🇹 | +2,1 |
6. | Perttu Hyvärinen 🇫🇮 | +2,2 |
7. | William Poromaa 🇸🇪 | +2,4 |
8. | Antoine Cyr 🇨🇦 | +2,5 |
9. | Ristomatti Hakola 🇫🇮 | +2,7 |
10. | Elia Barp 🇮🇹 | +7,0 |
TuloksetOberhof maailmancup 19.1.2024
Miesten sprintti (p) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Erik Valnes 🇳🇴 | 2.42,75 |
2. | Ansgar Evensen 🇳🇴 | +0,40 |
3. | Even Northug 🇳🇴 | +3,31 |
4. | Harald Østberg Amundsen 🇳🇴 | +4,88 |
5. | Valerio Grond 🇨🇭 | +6,74 |
6. | Ben Ogden 🇺🇸 | +8,22 |
Tulokset
Naisten sprintti (p) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Linn Svahn 🇸🇪 | 3.04,05 |
2. | Frida Karlsson 🇸🇪 | +0,33 |
3. | Jonna Sundling 🇸🇪 | +2,06 |
4. | Kristine Stavås Skistad 🇳🇴 | +3,91 |
5. | Laura Gimmler 🇩🇪 | +4,34 |
6. | Emma Ribom 🇸🇪 | +14,19 |
Tulokset
Oberhof maailmancup 19.1.2024
Naiset karsinta sprintti (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Jonna Sundling 🇸🇪 | 3.06,04 |
2. | Linn Svahn 🇸🇪 | +2,66 |
3. | Frida Karlsson 🇸🇪 | +4,39 |
4. | Rosie Brennan 🇺🇸 | +4,75 |
5. | Jessie Diggins 🇺🇸 | +5,22 |
6. | Moa Lundgren 🇸🇪 | +6,02 |
7. | Anne Kyllönen 🇫🇮 | +6,24 |
8. | Ane Appelkvist Stenseth 🇳🇴 | +6,53 |
9. | Katri Lylynperä 🇫🇮 | +6,97 |
10. | Emma Ribom 🇸🇪 | +7,00 |
Tulokset
Miehet karsinta sprintti (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Harald Østberg Amundsen 🇳🇴 | 2.45,84 |
2. | Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴 | +0,06 |
3. | Ben Ogden 🇺🇸 | +0,25 |
4. | Marcus Grate 🇸🇪 | +0,65 |
5. | Lucas Chanavat 🇫🇷 | +1,27 |
6. | Valerio Grond 🇨🇭 | +1,47 |
7. | Erik Valnes 🇳🇴 | +1,58 |
8. | Edvin Anger 🇸🇪 | +2.38 |
9. | Niilo Moilanen 🇫🇮 | +2,44 |
10. | Federico Pellegrino 🇮🇹 | +2,70 |
Tulokset
Otepää Skandinavia Cup 14.1.2024
Miehet 10 km (v)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Iver Tildheim Andersen 🇳🇴 | 22.07,6 |
2. | Mattis Stenshagen 🇳🇴 | +9,0 |
3. | Gjøran Tefre 🇳🇴 | +18,3 |
4. | Martin Kirkeberg Moerk 🇳🇴 | +28,5 |
5. | Andreas Fjorden Ree 🇳🇴 | +32,2 |
6. | Emil Iversen 🇳🇴 | +36,8 |
7. | Gaute Kvåle 🇳🇴 | +38,0 |
8. | Haavard Moseby 🇳🇴 | +39,9 |
9. | Sivert Wiig 🇳🇴 | +44,0 |
10. | Ristomatti Hakola 🇫🇮 | +47,6 |
Tulokset
Otepää Skandinavia Cup 14.1.2024
Naiset 10 km (v)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Silje Theodorsen 🇳🇴 | 26.20,6 |
2. | Maren Wangensteen 🇳🇴 | +3,1 |
3. | Nora Sanness 🇳🇴 | +9,1 |
4. | Eveliina Piippo 🇫🇮 | +19,5 |
5. | Maria Hartz Melling 🇳🇴 | +19,7 |
6. | Hedda Østberg Amundsen 🇳🇴 | +21,6 |
7. | Julie Myhre 🇳🇴 | +23,7 |
8. | Tuva Anine Brusveen-Jensen 🇳🇴 | +25,9 |
9. | Jessica Kähärä 🇫🇮 | +29,3 |
10. | Sofie Nordsveen Hustad 🇳🇴 | +30,4 |
Tulokset
Otepää Skandinavia Cup 13.1.2024
Miesten 20 km (p) väliaikalähtö
# | Urheilija | Tulos |
1. | Emil Iversen 🇳🇴 | 48.68,2 |
2. | Mattis Stenshagen 🇳🇴 | +16,7 |
3. | Ristomatti Hakola 🇫🇮 | +35,2 |
4. | Haavard Moseby 🇳🇴 | +38,7 |
5. | Martin Kirkeberg Mörk 🇳🇴 | +47,2 |
6. | David Thorvik 🇳🇴 | +49,6 |
7. | Andreas Fjorden Ree 🇳🇴 | +58,6 |
8. | Jon Rolf Skamo Hope 🇳🇴 | +1.11,5 |
9. | Sivert Wiig 🇳🇴 | +1.13,9 |
10. | Daniel Stock 🇳🇴 | +1.15,4 |
Koko tuloslista
13.1.2024 3 Zinnen Ski Classics
Miehet 62 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Andreas Nygård 🇳🇴 | 2.24.13,7 |
2. | Kasper Stadaas 🇳🇴 | +1,4 |
3. | Emil Persson 🇸🇪 | +1,4 |
4. | Ole Jørgen Bruvoll 🇳🇴 | +1,5 |
5. | Axel Jutterström 🇸🇪 | +2,5 |
Tulokset
Naiset 62 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Ida Dahl 🇸🇪 | 2.46.48,2 |
2. | Kati Roivas 🇫🇮 | +3.00,5 |
3. | Emilie Fleten 🇳🇴 | +3.21,7 |
4. | Silje Øyre Slind 🇳🇴 | +3.27,2 |
5. | Magni Smedås 🇳🇴 | +4.34,3 |
Tulokset
Otepää Skandinavia Cup 13.1.2024
Naiset 20 km (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johanna Matintalo 🇫🇮 | 56.33,6 |
2. | Tiril Udnes Weng 🇳🇴 | +22,5 |
3. | Hedda Østberg Amundsen 🇳🇴 | +37,4 |
4. | Silje Theodorsen 🇳🇴 | +41,9 |
5. | Maren Wangensteen 🇳🇴 | +1.10,4 |
6. | Nora Sanness 🇳🇴 | +1.45,1 |
7. | Karoline Simpson-Larsen 🇳🇴 | +1.57,0 |
8. | Kari Øyre Slind 🇳🇴 | +2.01,8 |
9. | Kaidy Kaasiku 🇪🇪 | +2.13,8 |
10. | Tuva Anine Brusveen-Jensen 🇳🇴 | +.2.18,9 |
13. Jasmin Kähärä +2.30,4
18. Katri Lylynperä +2.58,9
22. Fanny Kukonlehto +3.11,1
Otepää Skandinavia Cup 12.1.2024
Miesten sprintti (p) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Ristomatti Hakola 🇫🇮 | |
2. | Emil Iversen 🇳🇴 | |
3. | Mats Opsal 🇳🇴 | |
4. | Lauri Lepistö 🇫🇮 | |
5. | Amund August Korsäth 🇳🇴 | |
6. | Even Northug 🇳🇴 | |
Koko tuloslistaNaisten sprintti (p) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Ane Appelkvist Stenseth 🇳🇴 | |
2. | Maria Hartz Melling 🇳🇴 | |
3. | Johanna Matintalo 🇫🇮 | |
4. | Julie Myhre 🇳🇴 | |
5. | Anna Svendsen 🇳🇴 | |
6. | Hedda Østberg Amundsen 🇳🇴 | |
Koko tuloslista
Otepää Skandinavia Cup 12.1.2024
Miesten sprintti (p) karsinta
# | Urheilija | Tulos |
1. | Harald Astrup Arnesen 🇳🇴 | 3.17,22 Q |
2. | Haavard Moseby 🇳🇴 | +0,59 Q |
3. | Mats Opsal 🇳🇴 | +1,04 Q |
4. | Ristomatti Hakola 🇫🇮 | +1,16 Q |
5. | Wiljam Mattila 🇫🇮 | +1,93 Q |
6. | Juuso Haarala 🇫🇮 | +2,08 Q |
7. | David Thorvik 🇳🇴 | +2,53 Q |
8. | Sivert Wiig 🇳🇴 | +2,57 Q |
8. | Niilo Moilanen 🇫🇮 | +2,57 Q |
10. | Gjøran Tefre 🇳🇴 | +3,09 Q |
20. | Emil Liekari 🇫🇮 | +5,22 Q |
24. | Niko Anttola 🇫🇮 | +5,92 Q |
25. | Ville Ahonen 🇫🇮 | +5,93 Q |
26. | Lauri Lepistö 🇫🇮 | +6,25 Q |
27. | Eero Rantala 🇫🇮 | +6,52 Q |
Koko tuloslista
Otepää Skandinavia Cup 12.1.2024
Naisten sprintti (p) karsinta
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johanna Matintalo 🇫🇮 | 3.36,82 Q |
2. | Tiril Udnes Weng 🇳🇴 | +5,08 Q |
3. | Ane Appelkvist Stenseth 🇳🇴 | +6,28 Q |
4. | Hedda Østberg Amundsen 🇳🇴 | +6,34 Q |
5. | Maria Hartz Melling 🇳🇴 | +6,88 Q |
6. | Katri Lylynperä 🇫🇮 | +7,34 Q |
7. | Julie Myhre 🇳🇴 | +7,54 Q |
8. | Ingrid Hallqvist 🇸🇪 | +9,25 Q |
9. | Anna Svendsen 🇳🇴 | +9,28 Q |
10. | Jasmin Kähärä 🇫🇮 | +10,25 Q |
11. | Amanda Saari 🇫🇮 | +10,84 Q |
25. | Hilla Niemelä 🇫🇮 | +15,92 Q |
Koko tuloslista
Tour de Ski Val di Fiemme 7.1.2024
Naisten 10 km (v) loppunousu
# | Urheilija | Tulos |
1. | Sophia Laukli 🇺🇸 | 38.16,5 |
2. | Heidi Weng 🇳🇴 | +17,1 |
3. | Delphine Claudel 🇫🇷 | +37,7 |
4. | Kerttu Niskanen 🇫🇮 | +39,2 |
5. | Patricija Eiduka 🇱🇻 | +41,0 |
6. | Jessie Diggins 🇺🇸 | +48,5 |
7. | Krista Pärmäkoski 🇫🇮 | +1.02,1 |
8. | Kristin Austgulen Fosnæs 🇳🇴 | +1.07,2 |
9. | Katharina Hennig 🇩🇪 | +1.12,1 |
10. | Frida Karlsson 🇸🇪 | +1.21,9 |
Koko tuloslista
Tour de Ski Val di Fiemme 7.1.2024
Miesten 10 km (v) loppunousu
# | Urheilija | Tulos |
1. | Jules Lapierre 🇫🇷 | 33.00,7 |
2. | Friedrich Moch 🇩🇪 | +2,4 |
3. | Hugo Lapalus 🇫🇷 | +16,0 |
4. | Mika Vermeulen 🇦🇹 | +27,8 |
5. | Harald Østberg Amundsen 🇳🇴 | +30,2 |
6. | Martin Løwstrøm Nyenget 🇳🇴 | +45,5 |
7. | Jens Burman 🇸🇪 | + |
8. | Beda Klee 🇨🇭 | + |
9. | Arsi Ruuskanen 🇫🇮 | +1.05,9 |
10. | Maurice Manificat 🇫🇷 | +1.10,9 |
20. | Remi Lindholm 🇫🇮 | +1.45,7 |
23. | Perttu Hyvärinen 🇫🇮 | +2.09,5 |
Koko tuloslista
Tour de Ski Val di Fiemme 6.1.2024
Miesten 15 km (p) yhteislähtö
# | Urheilija | Tulos |
1. | Erik Valnes 🇳🇴 | 50.50,6 |
2. | William Poromaa 🇸🇪 | +0,9 |
3. | Cyril Fähndrich 🇨🇭 | +1,1 |
4. | Pål Golberg 🇳🇴 | +7,0 |
5. | Friedrich Moch 🇩🇪 | +7,5 |
6. | Harald Østberg Amundsen 🇳🇴 | +7,9 |
7. | Calle Halfvarsson 🇸🇪 | +8,5 |
8. | Hugo Lapalus 🇫🇷 | 8,9 |
9. | Remi Bourdin 🇫🇷 | +9,2 |
10. | Martin Løwstrøm Nyenget 🇳🇴 | +9,3 |
12. | Perttu Hyvärinen 🇫🇮 | +10,5 |
20. | Remi Lindholm 🇫🇮 | +13,6 |
44. | Arsi Ruuskanen 🇫🇮 | +22,9 |
48. | Markus Vuorela 🇫🇮 | +28,2 |
Koko tuloslista
Tour de Ski Val di Fiemme 6.1.2024
Naiset 15 km (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Linn Svahn 🇸🇪 | 53.49,7 |
2. | Frida Karlsson 🇸🇪 | +0,4 |
3. | Katharina Hennig 🇩🇪 | +1,6 |
4. | Jonna Sundling 🇸🇪 | +2,4 |
5. | Teresa Stadlober 🇦🇹 | +3,0 |
6. | Delphine Claudel 🇫🇷 | +3,8 |
7. | Victoria Carl 🇩🇪 | +5,2 |
8. | Jessie Diggins 🇺🇸 | +5,7 |
9. | Heidi Weng 🇳🇴 | +7,9 |
10. | Kerttu Niskanen 🇫🇮 | +8,4 |
13. | Krista Pärmäkoski 🇫🇮 | +13,7 |
20. | Anne Kyllönen 🇫🇮 | +1.22,8 |
29. | Vilma Ryytty 🇫🇮 | +3.44,0 |
Tulokset
Davos Tour de Ski 4.1.2024
Miesten 20 km (p) takaa-ajo
# | Urheilija | Tulos |
1. | Harald Østberg Amundsen 🇳🇴 | 57.57,5 |
2. | Henrik Dønnestad 🇳🇴 | +0,5 |
3. | Martin Løwstrøm Nyenget 🇳🇴 | +34,6 |
4. | Hugo Lapalus 🇫🇷 | +34,7 |
5. | Friedrich Moch 🇩🇪 | +35,7 |
6. | Beda Klee 🇨🇭 | +36,4 |
7. | Antoine Cyr 🇨🇦 | +49,6 |
8. | Remi Bourdin 🇫🇷 | +51,3 |
9. | Pål Golberg 🇳🇴 | +1.09,0 |
10. | Federico Pellegrino 🇮🇹 | +1.14,1 |
12. | Lauri Vuorinen 🇫🇮 | +1.15,7 |
13. | Perttu Hyvärinen 🇫🇮 | +1.21,0 |
18. | Joni Mäki 🇫🇮 | +1.38,1 |
22. | Markus Vuorela 🇫🇮 | +1.58,7 |
30. | Arsi Ruuskanen 🇫🇮 | +2.37,6 |
37. | Remi Lindholm 🇫🇮 | +3.14,4 |
Davos Tour de Ski 4.1.2024
Naiset 20 km takaa-ajo (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Kerttu Niskanen 🇫🇮 | 1.12.00,7 |
2. | Rosie Brennan 🇺🇸 | +0,8 |
3. | Jessie Diggins 🇺🇸 | +8,7 |
4. | Jonna Sundling 🇸🇪 | +13,2 |
5. | Frida Karlsson 🇸🇪 | +13,6 |
6. | Heidi Weng 🇳🇴 | +13,9 |
7. | Margrethe Bergane 🇳🇴 | +14,4 |
8. | Kristin Austgulen Fosnäs 🇳🇴 | +15,1 |
9. | Katharina Hennig 🇩🇪 | +15,2 |
10. | Katerina Janatova 🇨🇿 | +16,6 |
Davos Tour de Ski 3.1.2024
Miesten sprintti (v) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Lucas Chanavat 🇫🇷 | 2.15,07 |
2. | Edvin Anger 🇸🇪 | +0,25 |
3. | Federico Pellegrino 🇮🇹 | +0,44 |
4. | Gus Schumacher 🇺🇸 | +2,06 |
5. | Håvard Solås Taugbøl 🇳🇴 | +2,53 |
6. | Matz William Jenssen 🇳🇴 | +2,54 |
Koko tuloslista
Davos Tour de Ski 3.1.2024
Naisten sprintti (v) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Linn Svahn 🇸🇪 | 2.32,35 |
2. | Kristine Stavås Skistad 🇳🇴 | +1,30 |
3. | Jessie Diggins 🇺🇸 | +1,73 |
4. | Maja Dahlqvist 🇸🇪 | +3,06 |
5. | Johanna Hagström 🇸🇪 | +3,59 |
6. | Mathilde Myhrvold 🇳🇴 | +3,91 |
Koko tuloslista
Davos Tour de Ski 3.1.2024
Miesten sprintti (v) karsinta
# | Urheilija | Tulos |
1. | Lucas Chanavat 🇫🇷 | 2.14,90 |
2. | Valerio Grond 🇨🇭 | +2,39 |
3. | Harald Østberg Amundsen 🇳🇴 | +2,99 |
4. | Edvin Anger 🇸🇪 | +3,42 |
5. | Theo Schely 🇫🇷 | +3,66 |
6. | Federico Pellegrino 🇮🇹 | +3,88 |
7. | Janik Riebli 🇨🇭 | +3,89 |
8. | Renaud Jay 🇫🇷 | +4,71 |
9. | Matz William Jenssen 🇳🇴 | +4,75 |
10. | Johan Häggström 🇸🇪 | +4,94 |
13. | Lauri Vuorinen 🇫🇮 | +5,78 |
19. | Joni Mäki 🇫🇮 | +6,77 |
Koko tuloslista
Davos Tour de Ski 3.1.2024
Naisten sprintti (v) karsinta
# | Urheilija | Tulos |
1. | Jonna Sundling 🇸🇪 | 2.33,43 Q |
2. | Linn Svahn 🇸🇪 | +1,50 Q |
3. | Maja Dahlqvist 🇸🇪 | +3,41 Q |
4. | Mathilde Myhrvold 🇳🇴 | +3,45 Q |
5. | Jessie Diggins 🇺🇸 | +3,90 Q |
6. | Johanna Hagström 🇸🇪 | +4,28 Q |
7. | Kristine Stavås Skistad 🇳🇴 | +5,12 Q |
8. | Alina Meier 🇨🇭 | +5,32 Q |
9. | Nadine Fähndrich 🇨🇭 | +5,90 Q |
10. | Rosie Brennan 🇺🇸 | +6,43 Q |
14. | Jasmi Joensuu 🇫🇮 | +7,03 Q |
18. | Krista Pärmäkoski 🇫🇮 | +7,90 Q |
31. | Kerttu Niskanen 🇫🇮 | +10,80 |
38. | Vilma Ryytty 🇫🇮 | +12,16 |
40. | Anne Kyllönen 🇫🇮 | +13,09 |
Koko tuloslista
Toblach Tour de Ski 1.1.2024
Naisten 20 km (v) takaa-ajo
# | Urheilija | Tulos |
1. | Jessie Diggins 🇺🇸 | 58.18,7 |
2. | Victoria Carl 🇩🇪 | +46,5 |
3. | Linn Svahn 🇸🇪 | +48,2 |
4. | Jonna Sundling 🇸🇪 | +48,2 |
5. | Astrid Øyre Slind 🇳🇴 | +49,6 |
6. | Heidi Weng 🇳🇴 | +51,7 |
7. | Frida Karlsson 🇸🇪 | +52,5 |
8. | Kerttu Niskanen 🇫🇮 | +52,6 |
9. | Emma Ribom 🇸🇪 | +55,7 |
10. | Krista Pärmäkoski 🇫🇮 | +1.18,0 |
Koko tuloslista
Toblach Tour de Ski 1.1.2024
Miesten 20 km (v) takaa-ajo
# | Urheilija | Tulos |
1. | Harald Østberg Amundsen 🇳🇴 | 52.38,0 |
2. | Erik Valnes 🇳🇴 | +32,9 |
3. | Jan Thomas Jenssen 🇳🇴 | +1.04,6 |
4. | William Poromaa 🇸🇪 | +1.04,9 |
5. | Martin Løwstrøm Nyenget 🇳🇴 | +1.04,9 |
6. | Friedrich Moch 🇩🇪 | +1.05,5 |
7. | Beda Klee 🇨🇭 | +1.06,3 |
8. | Hugo Lapalus 🇫🇷 | +1.06,3 |
9. | Federico Pellegrino 🇮🇹 | +1.08,8 |
10. | Gus Schumacher 🇺🇸 | +1.09,2 |
Koko tuloslista
Toblach Tour de Ski 31.12.2023
Miesten 10 km (p) väliaikalähtö
# | Urheilija | Tulos |
1. | Perttu Hyvärinen 🇫🇮 | 23.08,6 |
2. | Erik Valnes 🇳🇴 | +16,2 |
3. | Harald Østberg Amundsen 🇳🇴 | +17,2 |
4. | Jens Burman 🇸🇪 | +27,4 |
5. | William Poromaa 🇸🇪 | +40,4 |
6. | Beda Klee 🇨🇭 | +42,9 |
7. | Friedrich Moch 🇩🇪 | +44,6 |
8. | Martin Løwstrøm Nyenget 🇳🇴 | +45,8 |
9. | Ben Ogden 🇺🇸 | +46,2 |
10. | Hugo Lapalus 🇫🇷 | +51,6 |
11. | Lauri Vuorinen 🇫🇮 | +52,0 |
12. | Arsi Ruuskanen 🇫🇮 | +52,9 |
16. | Markus Vuorela 🇫🇮 | +1.05,1 |
Koko tuloslista
Toblach Tour de Ski 31.12.2023
Naisten 10 km (p) väliaikalähtö
# | Urheilija | Tulos |
1. | Kerttu Niskanen 🇫🇮 | 25.48,0 |
2. | Victoria Carl 🇩🇪 | +6,7 |
3. | Jessie Diggins 🇺🇸 | +10,7 |
4. | Rosie Brennan 🇺🇸 | +15,2 |
5. | Katharina Hennig 🇩🇪 | +29,0 |
6. | Heidi Weng 🇳🇴 | +40,8 |
7. | Krista Pärmäkoski 🇫🇮 | +43,4 |
8. | Astrid Øyre Slind 🇳🇴 | +45,5 |
9. | Linn Svahn 🇸🇪 | +52,3 |
10. | Teresa Stadlober 🇦🇹 | +53,2 |
23. | Jasmi Joensuu 🇫🇮 | +1.29,7 |
31. | Anne Kyllönen 🇫🇮 | +1.53,1 |
49. | Vilma Ryytty 🇫🇮 | +2.31,9 |
Koko tuloslista
Toblach, Tour de Ski 30.12.2023
Miehet sprintti (v) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Lucas Chanavat 🇫🇷 | 2.35.,75 |
2. | Jules Chappaz 🇫🇷 | +0,22 |
3. | Ben Ogden 🇺🇸 | +0,49 |
4. | Erik Valnes 🇳🇴 | +0,79 |
5. | Valerio Grond 🇨🇭 | +11,54 |
6. | Harald Østberg Amundsen 🇳🇴 | +28,56 |
Toblach, Tour de Ski 30.12.2023
Naiset sprintti, finaali (v)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Linn Svahn 🇸🇪 | 3.01,22 |
2. | Jonna Sundling 🇸🇪 | +0,07 |
3. | Kristine Stavås Skistad 🇳🇴 | +0,29 |
4. | Emma Ribom 🇸🇪 | +0,52 |
5. | Nadine Fähndrich 🇨🇭 | +1,34 |
6. | Johanna Hagström 🇸🇪 | +8,75 |
Toblach Tour de Ski 30.12.2023
Miesten sprintti (v) karsinta
# | Urheilija | Tulos |
1. | Lucas Chanavat 🇫🇷 | 2.33,23 Q |
2. | Janik Riebli 🇨🇭 | +2,12 Q |
3. | Valerio Grond 🇨🇭 | +2,53 Q |
4. | Harald Østberg Amundsen 🇳🇴 | +2,68 Q |
5. | Erik Valnes 🇳🇴 | +3,00 Q |
6. | Edvin Anger 🇸🇪 | +3,28 Q |
7. | Jules Chappaz 🇫🇷 | +3,36 Q |
8. | Ben Ogden 🇺🇸 | +3,63 Q |
9. | Michael Hellweger 🇮🇹 | +4,19 Q |
10. | Ondrej Cerny 🇨🇿 | +4,20 Q |
18. | Lauri Vuorinen 🇫🇮 | +5,92 Q |
23. | Joni Mäki 🇫🇮 | +6,60 Q |
54. | Perttu Hyvärinen 🇫🇮 | +11,06 |
76. | Remi Lindholm 🇫🇮 | +14,65 |
81. | Markus Vuorela 🇫🇮 | +16,35 |
93. | Arsi Ruuskanen 🇫🇮 | +19,75 |
Koko tuloslista
Toblach Tour de Ski 30.12.2023
Naisten sprintti (v)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Jonna Sundling 🇸🇪 | 2.51,48 Q |
2. | Jessie Diggins 🇺🇸 | +2,98 Q |
3. | Linn Svahn 🇸🇪 | +3,53 Q |
4. | Nadine Fähndrich 🇨🇭 | +4,85 Q |
5. | Kristine Stavås Skistad 🇳🇴 | +6,30 Q |
6. | Julia Kern 🇺🇸 | +7,10 Q |
7. | Emma Ribom 🇸🇪 | +7,73 Q |
8. | Victoria Carl 🇩🇪 | +7,81 Q |
9. | Moa Ilar 🇸🇪 | +8,32 Q |
10. | Jasmi Joensuu 🇫🇮 | +8,37 Q |
35. | Krista Pärmäkoski 🇫🇮 | +12,78 |
36. | Kerttu Niskanen 🇫🇮 | +12,97 |
41. | Anne Kyllönen 🇫🇮 | +14,08 |
61. | Vilma Ryytty 🇫🇮 | +20,63 |
Skandinavia Cup Vuokatti 17.12.2023
Miehet 20 km (v) yhteislähtö
# | Urheilija | Tulos |
1. | Mattis Stenshagen 🇳🇴 | 48.27,6 |
2. | Haavard Moseby 🇳🇴 | +0,7 |
3. | David Thorvik 🇳🇴 | +7,5 |
4. | Thomas Linnebo Mollestad 🇳🇴 | +9,5 |
5. | Gaute Kvåle 🇳🇴 | +10,4 |
6. | Erland Kvisle 🇳🇴 | +15,0 |
7. | Andreas Fjorden Ree 🇳🇴 | +23,5 |
8. | Emil Iversen 🇳🇴 | +26,2 |
9. | Gjøran Tefre 🇳🇴 | +26,8 |
10. | Daniel Stock 🇳🇴 | +27,1 |
19. | Miro Karppanen 🇫🇮 | +39,7 |
Naiset 20 km (v) yhteislähtö
# | Urheilija | Tulos |
1. | Silje Theodorsen 🇳🇴 | 55.32,1 |
2. | Nora Sanness 🇳🇴 | +7,0 |
3. | Sofie Nordsveen Hustad 🇳🇴 | +7,1 |
4. | Johanne Hauge Harviken 🇳🇴 | +57,8 |
5. | Vilma Ryytty 🇫🇮 | +1.00,0 |
6. | Tiril Liverud Knudsen 🇳🇴 | +1.06,5 |
7. | Karoline Simpson-Larsen 🇳🇴 | +1.12,5 |
8. | Berit Mogstad 🇳🇴 | +1.19,1 |
9. | Sigrid Leseth Føyen 🇳🇴 | +1.30,4 |
10. | Anna-Kaisa Saari 🇫🇮 | +1.36,6 |
12. | Vilma Nissinen 🇫🇮 | +2.14,1 |
14. | Anni Alakoski 🇫🇮 | +2.26,8 |
16. | Fanny Kukonlehto 🇫🇮 | +2.35,9 |
La Venosta ITT Ski Classics 17.12.2023
Miehet 10 km (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Herman Paus 🇳🇴 | 28.27,6 |
2. | Axel Jutterström 🇸🇪 | +5,9 |
3. | Thomas Ødegaarden 🇳🇴 | +10,0 |
4. | Ole Jørgen Bruvoll 🇳🇴 | +14,4 |
5. | Kasper Stadaas 🇳🇴 | +15,6 |
6. | Morten Eide Pedersen 🇳🇴 | +21,2 |
7. | Eirik Sverdrup Augdal 🇳🇴 | +28,6 |
8. | Johan Tjelle 🇳🇴 | +30,5 |
9. | Max Novak 🇸🇪 | +40,5 |
10. | Johan Hoel 🇳🇴 | +48,9 |
23. | Viktor Mäenpää 🇫🇮 | +1.29,1 |
27. | Juuso Mäkelä 🇫🇮 | +1.34,1 |
Naiset 10 km (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Ida Dahl 🇸🇪 | 32.26,0 |
2. | Emilie Fleten 🇳🇴 | +35,1 |
3. | Kati Roivas 🇫🇮 | +1.37,9 |
4. | Karolina Hedenström 🇸🇪 | +2.12,6 |
5. | Frida Erkers 🇸🇪 | +2.26,0 |
6. | Sandra Schützová 🇨🇿 | +2.31,5 |
7. | Hanna Lodin 🇸🇪 | +2.32,3 |
8. | Jenny Larsson 🇸🇪 | +2.44,5 |
9. | Julie Kvale Stostad 🇳🇴 | +2.47,3 |
10. | Sofie Elebro 🇸🇪 | +3.01,7 |
12. | Oona Kettunen 🇫🇮 | +3.48,0 |
26. | Amanda Nyfors 🇫🇮 | +6.47,6 |
29. | Vilma Kanerva 🇫🇮 | +7.06,6 |
Trondheim maailmancup 17.12.2023
Naisten 10 km (p) väliaikalähtö
# | Urheilija | Tulos |
1. | Victoria Carl 🇩🇪 | 28.13,6 |
2. | Rosie Brennan 🇺🇸 | +19,6 |
3. | Ebba Andersson 🇸🇪 | +21,6 |
4. | Jessie Diggins 🇺🇸 | +28,3 |
5. | Kerttu Niskanen 🇫🇮 | +42,1 |
6. | Astrid Øyre Slind 🇳🇴 | +47,2 |
7. | Pia Fink 🇩🇪 | +56,2 |
8. | Emma Ribom 🇸🇪 | +57,9 |
9. | Heidi Weng 🇳🇴 | +1.00,7 |
10. | Margrethe Bergane 🇳🇴 | +1.03,3 |
Trondheim maailmancup 17.12.2023
Miehet 10 km (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴 | 24.43,1 |
2. | Pål Golberg 🇳🇴 | +17,7 |
3. | Henrik Dønnestad 🇳🇴 | +21,1 |
4. | Calle Halfvarsson 🇸🇪 | +23,0 |
5. | Erik Valnes 🇳🇴 | +34,4 |
6. | Didrik Tønseth 🇳🇴 | +36,9 |
7. | Harald Østberg Amundsen 🇳🇴 | +38,2 |
8. | Ben Ogden 🇺🇸 | +44,2 |
9. | William Poromaa 🇸🇪 | +54,1 |
10. | Jens Burman 🇸🇪 | +56,8 |
13. Markus Vuorela +1.05,2
14. Iivo Niskanen +1.06,0
Kaikki tuloksetLa Venosta Criterium 16.12.2023
Miehet 37 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Andreas Nygård 🇳🇴 | 1.34.07,9 |
2. | Kasper Stadaas 🇳🇴 | +2,5 |
3. | Johan Hoel 🇳🇴 | +8,3 |
4. | Axel Jutterström 🇸🇪 | +11,1 |
5. | Thomas Ødegaarden 🇳🇴 | +12,6 |
6. | Eirik Sverdrup Augdal 🇳🇴 | +15,4 |
7. | Morten Eide Pedersen 🇳🇴 | +23,7 |
8. | Thomas Bing 🇩🇪 | +45,3 |
9. | Amund Riege 🇳🇴 | +48,2 |
10. | Magnus Vesterheim 🇳🇴 | +58,8 |
Naiset 37 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Emilie Fleten 🇳🇴 | 1.50.25,5 |
2. | Ida Dahl 🇸🇪 | +7,6 |
3. | Sofie Elebro 🇸🇪 | +2.40,2 |
4. | Kati Roivas 🇫🇮 | +2.54,3 |
5. | Jenny Larsson 🇸🇪 | +3.09,6 |
6. | Frida Erkers 🇸🇪 | +3.35,9 |
7. | Julie Kvale Stostad 🇳🇴 | +7.01,1 |
8. | Hanna Lodin 🇸🇪 | +7.16,1 |
9. | Sandra Schützová 🇨🇿 | +7.54,8 |
10. | Karolina Hedenström 🇸🇪 | +8.24,1 |
Vuokatti Skandinavia Cup 16.12.2023
Miesten 10 km (p) väliaikalähtö
# | Urheilija | Tulos |
1. | Mattis Stenshagen 🇳🇴 | 26.13,9 |
2. | Haavard Moseby 🇳🇴 | +16,8 |
3. | Emil Iversen 🇳🇴 | +26,3 |
4. | Daniel Stock 🇳🇴 | +26,6 |
5. | Andreas Fjorden Ree 🇳🇴 | +28,8 |
6. | Finn Hågen Krogh 🇳🇴 | +32,1 |
7. | David Thorvik 🇳🇴 | +34,1 |
8. | Lars Agnar Hjelmeset 🇳🇴 | +37,4 |
9. | Juuso Haarala 🇫🇮 | +39,3 |
10. | Sivert Wiig 🇳🇴 | +40,3 |
Naisten 10 km (p) väliaikalähtö
# | Urheilija | Tulos |
1. | Anni Alakoski 🇫🇮 | 30.21,6 |
2. | Silje Theodorsen 🇳🇴 | +7,3 |
3. | Nora Sanness 🇳🇴 | +35,6 |
4. | Vilma Nissinen 🇫🇮 | +1.00,7 |
5. | Lisa Ingesson 🇸🇪 | +1.01,0 |
6. | Elin Henriksson 🇸🇪 | +1.02,3 |
7. | Lisa Vinsa 🇸🇪 | +1.03,6 |
8. | Berit Mogstad 🇳🇴 | +1.04,4 |
9. | Karoline Simpson-Larsen 🇳🇴 | +1.07,6 |
10. | Sigrid Leseth Føyen 🇳🇴 | +1.12,3 |
Trondheim maailmancup 16.12.2023
Miesten skiathlon 10+10 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴 | 43.50,7 |
2. | Andrew Musgrave 🇬🇧 | +0,7 |
3. | Didrik Tønseth 🇳🇴 | +0,8 |
4. | Simen Hegstad Krüger 🇳🇴 | +1,3 |
5. | Calle Halfvarsson 🇸🇪 | +17,6 |
6. | Harald Østberg Amundsen 🇳🇴 | +44,0 |
7. | Jan Thomas Jenssen 🇳🇴 | +44,1 |
8. | Jens Burman 🇸🇪 | +53,5 |
9. | Pål Golberg 🇳🇴 | +1.04,4 |
10. | William Poromaa 🇸🇪 | +1.04,7 |
Naisten skiathlon 10+10km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Ebba Andersson 🇸🇪 | 49.23,4 |
2. | Jessie Diggins 🇺🇸 | +15,2 |
3. | Heidi Weng 🇳🇴 | +16,7 |
4. | Teresa Stadlober 🇦🇹 | +18,2 |
5. | Astrid Øyre Slind 🇳🇴 | +20,2 |
6. | Victoria Carl 🇩🇪 | +22,7 |
7. | Emma Ribom 🇸🇪 | +48,9 |
8. | Rosie Brennan 🇺🇸 | +52,5 |
9. | Linn Svahn 🇸🇪 | +55,7 |
10. | Kristin Austgulen Fosnæs 🇳🇴 | +1.07,8 |
Trondheim maailmancup 15.12.2023
Miesten sprintti (v) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴 | 2.39,28 |
2. | Lucas Chanavat 🇫🇷 | +0,81 |
3. | Harald Østberg Amundsen 🇳🇴 | +1,69 |
4. | Håvard Solås Taugbøl 🇳🇴 | +2,55 |
5. | Matz William Jenssen 🇳🇴 | +3,33 |
6. | Erik Valnes 🇳🇴 | +15,42 |
Trondheim maailmancup 15.12.2023
Naisten sprintti (v) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Kristine Stavås Skistad 🇳🇴 | 3.04,71 |
2. | Linn Svahn 🇸🇪 | +0,15 |
3. | Emma Ribom 🇸🇪 | +0,16 |
4. | Jessie Diggins 🇺🇸 | +4,03 |
5. | Victoria Carl 🇩🇪 | +4,20 |
6. | Lotta Udnes Weng 🇳🇴 | +9,91 |
Skandinavia Cup Vuokatti 15.12.2023
Miesten sprintti (v) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | David Thorvik 🇳🇴 | 2.55,94 |
2. | Sivert Wiig 🇳🇴 | +0,02 |
3. | Mattis Stenshagen 🇳🇴 | +0,07 |
4. | Gjøran Tefre 🇳🇴 | +0,08 |
5. | Finn Hågen Krogh 🇳🇴 | +0,90 |
6. | Simen Myhre 🇳🇴 | +3,26 |
Naisten sprintti (v) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Moa Hansson 🇸🇪 | 3.27,22 |
2. | Silje Theodorsen 🇳🇴 | +0,37 |
3. | Ingrid Andrea Gulbrandsen 🇳🇴 | +0,67 |
4. | Vilma Ryytty 🇫🇮 | +0,84 |
5. | Lisa Ingesson 🇸🇪 | +1,65 |
6. | Ella Olsson 🇸🇪 | +11,76 |
Trondheim maailmancup 15.12.2023
Miesten sprintti (v) karsinta
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴 | 2.44,33 Q |
2. | Qiang Wang 🇨🇳 | +1,01 Q |
3. | Lucas Chanavat 🇫🇷 | +1,17 Q |
4. | Edvin Anger 🇸🇪 | +3,07 Q |
5. | Harald Østberg Amundsen 🇳🇴 | +4,22 Q |
6. | Håvard Solås Taugbøl 🇳🇴 | +4,26 Q |
7. | Jules Chappaz 🇫🇷 | +4,78 Q |
8. | James Clinton Schoonmaker 🇺🇸 | +5,08 Q |
9. | Ansgar Evensen 🇳🇴 | +5,23 Q |
10. | Erik Valnes 🇳🇴 | +5,35 Q |
28. | Joni Mäki 🇫🇮 | +7,86 Q |
Trondheim maailmancup 15.12.2023
Naisten sprintti (v) karsinta
# | Urheilija | Tulos |
1. | Linn Svahn 🇸🇪 | 3.09,94 Q |
2. | Jasmi Joensuu 🇫🇮 | +1,11 Q |
3. | Victoria Carl 🇩🇪 | +2,01 Q |
4. | Maria Hartz Melling 🇳🇴 | +2,66 Q |
5. | Julia Kern 🇺🇸 | +3,77 Q |
6. | Nadine Fähndrich 🇨🇭 | +4,27 Q |
7. | Sofie Krehl 🇩🇪 | +4,33 Q |
8. | Mathilde Myhrvold 🇳🇴 | +4,42 Q |
9. | Johanna Hagström 🇸🇪 | +4,87 Q |
10. | Jessie Diggins 🇺🇸 | +5,53 Q |
12. | Jasmin Kähärä 🇫🇮 | +5,66 Q |
15. | Tiia Olkkonen 🇫🇮 | +6,44 Q |
19. | Kerttu Niskanen 🇫🇮 | +6,90 Q |
27. | Hilla Niemelä 🇫🇮 | +8,93 Q |
28. | Katri Lylynperä 🇫🇮 | +9,59 Q |
Skandinavia Cup Vuokatti 15.12.2023
Miesten sprintti (v) karsinta
# | Urheilija | Tulos |
1. | Emil Liekari 🇫🇮 | 2.52,29 Q |
2. | Måns Skoglund 🇸🇪 | +0,53 Q |
3. | Sivert Wiig 🇳🇴 | +1,25 Q |
4. | Gjøran Tefre 🇳🇴 | +1,38 Q |
5. | Haavard Moseby 🇳🇴 | +1,76 Q |
6. | Eero Rantala 🇫🇮 | +2,08 Q |
7. | Juuso Haarala 🇫🇮 | +2,26 Q |
8. | Simen Myhre 🇳🇴 | +2,41 Q |
9. | Finn Hågen Krogh 🇳🇴 | +3,11 Q |
10. | Mattis Stenshagen 🇳🇴 | +3,30 Q |
14. | Wiljam Mattila 🇫🇮 | +3,48 Q |
17. | Olli-Pekka Laitila 🇫🇮 | +3,75 Q |
21. | Oskari Hökkä 🇫🇮 | +4,55 Q |
27. | Ike Melnits 🇫🇮 | +5,53 Q |
28. | Lauri Lepistö 🇫🇮 | +5,86 Q |
Naisten sprintti (v) karsinta
# | Urheilija | Tulos |
1. | Moa Hansson 🇸🇪 | 3.23,55 Q |
2. | Anni Alakoski 🇫🇮 | +1,36 Q |
3. | Ingrid Andrea Gulbrandsen 🇳🇴 | +1,75 Q |
4. | Julie Myhre 🇳🇴 | +4,74 Q |
5. | Vilma Jylhä 🇫🇮 | +6,24 Q |
6. | Ingrid Hallqvist 🇸🇪 | +6,89 Q |
6. | Johanne Hauge Harviken 🇳🇴 | +6,89 Q |
8. | Ella Olsson 🇸🇪 | +8,12 Q |
9. | Tiril Liverud Knudsen 🇳🇴 | +8,50 Q |
10. | Amalie Haakonsen Ous 🇳🇴 | +8,62 Q |
12. | Vilma Ryytty 🇫🇮 | +9,46 Q |
17. | Amanda Saari 🇫🇮 | +10,76 Q |
19. | Anni Lindroos 🇫🇮 | +11,90 Q |
21. | Siiri Kaijansinkko 🇫🇮 | +12,54 Q |
23. | Tuuli Raunio 🇫🇮 | +13,91 Q |
24. | Julia Häger 🇫🇮 | +14,10 Q |
28. | Anni Kaipainen 🇫🇮 | +14,74 Q |
29. | Elsa Torvinen 🇫🇮 | +15,10 Q |
Ski Classics Bad Gastein 10.12.2023 *
Miehet 36 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Kasper Stadaas 🇳🇴 | 1.37.29,1 |
2. | Amund Riege 🇳🇴 | +1,6 |
3. | Max Novak 🇸🇪 | +2,7 |
4. | Stian Hoelgaard 🇳🇴 | +2,8 |
5. | Axel Jutterström 🇸🇪 | +4,3 |
6. | Thomas Bing 🇩🇪 | +34,2 |
Tulokset
Östersund maailmancup 10.12.2023
Naisten 10 km (v)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Jessie Diggins 🇺🇸 | 27.05,6 |
2. | Heidi Weng 🇳🇴 | +23,0 |
3. | Victoria Carl 🇩🇪 | +29,1 |
4. | Flora Dolci 🇫🇷 | +32,3 |
5. | Rosie Brennan 🇺🇸 | +47,5 |
6. | Delphine Claudel 🇫🇷 | +50,0 |
7. | Anne Kjersti Kalvå 🇳🇴 | +56,8 |
8. | Sophia Laukli 🇺🇸 | +59,7 |
9. | Ebba Andersson 🇸🇪 | +1.01,7 |
10. | Emma Ribom 🇸🇪 | +1.09,4 |
11. | Kerttu Niskanen 🇫🇮 | +1.14,6 |
16. | Eveliina Piippo 🇫🇮 | +1.23,2 |
Ski Classics Bad Gastein Criterium 10.12.2023
Naiset 36 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Emilie Fleten 🇳🇴 | 1.50.34,0 |
2. | Ida Dahl 🇸🇪 | +2.57,8 |
3. | Karolina Hedenström 🇸🇪 | +4.51,9 |
4. | Frida Erkers 🇸🇪 | +4.53,6 |
5. | Sofie Elebro 🇸🇪 | +4.57,8 |
6. | Kati Roivas 🇫🇮 | +5.46,6 |
Tulokset
Östersund maailmancup 10.12.2023
Miehet 10 km (v)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Harald Østberg Amundsen 🇳🇴 | 23.36,1 |
2. | Simen Hegstad Krüger 🇳🇴 | +8,1 |
3. | Didrik Tønseth 🇳🇴 | +14,3 |
4. | Iver Tildheim Andersen 🇳🇴 | +18,9 |
5. | Jan Thomas Jenssen 🇳🇴 | +38,8 |
6. | Andrew Musgrave 🇬🇧 | +42,2 |
7. | Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴 | +43,9 |
8. | Friedrich Moch 🇩🇪 | +51,1 |
9. | Pål Golberg 🇳🇴 | +1.01,4 |
10. | Remi Lindholm 🇫🇮 | +1.04,9 |
12. Iivo Niskanen +1.05,9
TuloksetSki Classics Bad Gastein Pro Team Tempo 9.12.2023
Miehet 12,6 km (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Ole Jørgen Bruvoll 🇳🇴 | 14.43,9 |
1. | Amund Hoel 🇳🇴 | 14.43,9 |
3. | Morten Eide Pedersen 🇳🇴 | +4,5 |
4. | Axel Jutterström 🇸🇪 | +5,1 |
5. | Amund Riege 🇳🇴 | +7,5 |
6. | Herman Paus 🇳🇴 | +9,5 |
7. | Kasper Stadaas 🇳🇴 | +13,8 |
8. | Johan Hoel 🇳🇴 | +14,2 |
9. | Max Novak 🇸🇪 | +14,3 |
10. | Stian Hoelgaard 🇳🇴 | +14,4 |
Naiset 12,6 km (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Ida Dahl 🇸🇪 | 17.06,9 |
2. | Hanna Lodin 🇸🇪 | +0,7 |
3. | Sandra Schützová 🇨🇿 | +14,6 |
4. | Hedda Bångman 🇸🇪 | +15,0 |
5. | Silje Øyre Slind 🇳🇴 | +15,7 |
6. | Guro Jordheim 🇳🇴 | +17,3 |
7. | Kati Roivas 🇫🇮 | +19,0 |
8. | Frida Erkers 🇸🇪 | +19,7 |
9. | Emilie Fleten 🇳🇴 | +22,4 |
10. | Ida Palmberg 🇸🇪 | +23,8 |
Östersund maailmancup 9.12.2023
Miesten sprintti (p) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴 | 3.12,06 |
2. | Erik Valnes 🇳🇴 | +3,35 |
3. | James Clinton Schoonmaker 🇺🇸 | +4,80 |
4. | Ben Ogden 🇺🇸 | +7,06 |
5. | Håvard Solås Taugbøl 🇳🇴 | +12,00 |
6. | Even Northug 🇳🇴 | +18,78 |
Östersund maailmancup 9.12.2023
Naisten sprintti (p) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Emma Ribom 🇸🇪 | 3.38,88 |
2. | Kristine Stavås Skistad 🇳🇴 | +0,60 |
3. | Linn Svahn 🇸🇪 | +0,81 |
4. | Rosie Brennan 🇺🇸 | +2,04 |
5. | Jessie Diggins 🇺🇸 | +3,44 |
6. | Moa Lundgren 🇸🇪 | +18,85 |
Östersund maailmancup 9.12.2023
Miesten sprintti (p) karsinta
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴 | 3.02,11 |
2. | Erik Valnes 🇳🇴 | +3,38 |
3. | Ben Ogden 🇺🇸 | +4,53 |
4. | Pål Golberg 🇳🇴 | +4,57 |
5. | James Clinton Schoonmaker 🇺🇸 | +4,67 |
6. | Ansgar Evensen 🇳🇴 | +4,76 |
7. | Harald Østberg Amundsen 🇳🇴 | +4,91 |
8. | Calle Halfvarsson 🇸🇪 | +5,01 |
9. | Theo Schely 🇫🇷 | +6,00 |
10. | Håvard Solås Taugbøl 🇳🇴 | +6,67 |
Naisten sprintti (p) karsinta
# | Urheilija | Tulos |
1. | Linn Svahn 🇸🇪 | 3.33,20 |
2. | Emma Ribom 🇸🇪 | +0,91 |
3. | Jessie Diggins 🇺🇸 | +2,90 |
4. | Moa Lundgren 🇸🇪 | +3,29 |
5. | Moa Ilar 🇸🇪 | +3,37 |
6. | Rosie Brennan 🇺🇸 | +3,73 |
7. | Frida Karlsson 🇸🇪 | +5,73 |
8. | Caterina Ganz 🇮🇹 | +6,63 |
9. | Märta Rosenberg 🇸🇪 | +7,19 |
10. | Kristine Stavås Skistad 🇳🇴 | +7,67 |
11. | Anne Kyllönen 🇫🇮 | +7,84 |
13. | Kerttu Niskanen 🇫🇮 | +8,63 |
16. | Amanda Saari 🇫🇮 | +9,27 |
17. | Johanna Matintalo 🇫🇮 | +9,41 |
18. | Tiia Olkkonen 🇫🇮 | +9,79 |
Hiihdon maailmancup Jällivaara 3.12.2023
Miesten viesti
# | Urheilija | Tulos |
1. | Norja 🇳🇴 | 1.11.50,5 |
2. | Ruotsi 🇸🇪 | +17,4 |
3. | Saksa 🇩🇪 | +38,1 |
4. | Italia 🇮🇹 | +44,3 |
5. | Yhdysvallat 🇺🇸 | +45,5 |
6. | Suomi 🇫🇮 | +45,7 |
TuloksetHiihdon maailmancup Jällivaara 3.12.2023
Naisten viesti 4 x 7,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Ruotsi 🇸🇪 | 1.20.19,3 |
2. | Saksa 🇩🇪 | +13,5 |
3. | Yhdysvallat 🇺🇸 | +27,5 |
4. | Norja 🇳🇴 | +1.40,4 |
5. | Ruotsi 🇸🇪 2 | +4.03,2 |
TuloksetHiihdon maailmancup Jällivaara 2.12.2023
Miehet 10 km (v)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Pål Golberg 🇳🇴 | 21.56,7 |
2. | Harald Østberg Amundsen 🇳🇴 | +4,2 |
3. | Iver Tildheim Andersen 🇳🇴 | +5,1 |
4. | Simen Hegstad Krüger 🇳🇴 | +5,9 |
5. | Andrew Musgrave 🇬🇧 | +6,4 |
TuloksetHiihdon maailmancup Jällivaara 2.12.2023
Naisten 10 km (v)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Jessie Diggins 🇺🇸 | 24.48,3 |
2. | Ebba Andersson 🇸🇪 | +23,1 |
3. | Moa Ilar 🇸🇪 | +25,6 |
4. | Emma Ribom 🇸🇪 | +47,7 |
5. | Delphine Claudel 🇫🇷 | +50,6 |
TuloksetRuka maailmancup 26.11.2023
Miesten 20 km (v) yhteislähtö
# | Urheilija | Tulos |
1. | Jan Thomas Jenssen 🇳🇴 | 48.08,9 |
2. | Michal Novak 🇨🇿 | +0,7 |
3. | Harald Østberg Amundsen 🇳🇴 | +2,1 |
4. | Mika Vermeulen 🇦🇹 | +3,6 |
5. | Simen Hegstad Krüger 🇳🇴 | +3,6 |
6. | Pål Golberg 🇳🇴 | +3,8 |
7. | Didrik Tønseth 🇳🇴 | +3,8 |
8. | Andrew Musgrave 🇬🇧 | +4,6 |
9. | Iver Tildheim Andersen 🇳🇴 | +4,7 |
10. | Beda Klee 🇨🇭 | +5,1 |
Rukan maailmancup 26.11.2023
Naiset 20 km (v)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Moa Ilar 🇸🇪 | 55.40,8 |
2. | Jessie Diggins 🇺🇸 | +0,3 |
3. | Rosie Brennan 🇺🇸 | +1,4 |
4. | Lotta Udnes Weng 🇳🇴 | +3,2 |
5. | Ebba Andersson 🇸🇪 | +3,2 |
6. | Frida Karlsson 🇸🇪 | +3,2 |
7. | Emma Ribom 🇸🇪 | +5,3 |
8. | Victoria Carl 🇩🇪 | +6,2 |
9. | Delphine Claudel 🇫🇷 | +6,5 |
10. | Anne Kjersti Kalvå 🇳🇴 | +9,1 |
Rukan maailmancup 25.11.2023
Miesten 10 km (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Martin Løwstrøm Nyenget 🇳🇴 | 23.31,7 |
2. | Iivo Niskanen 🇫🇮 | +2,9 |
3. | Erik Valnes 🇳🇴 | +9,7 |
4. | Pål Golberg 🇳🇴 | +10,8 |
5. | Andrew Musgrave 🇬🇧 | +16,5 |
6. | Harald Östberg Amundsen 🇳🇴 | +29,0 |
7. | Hugo Lapalus 🇫🇷 | +34,6 |
8. | Simen Hegstad Krüger 🇳🇴 | +34,8 |
Kaikki tulokset
Ruka maailmancup 25.11.2023
Naisten 10 km (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Ebba Andersson 🇸🇪 | 26.46,7 |
2. | Rosie Brennan 🇺🇸 | +4,9 |
3. | Frida Karlsson 🇸🇪 | +9,9 |
4. | Moa Ilar 🇸🇪 | +22,2 |
5. | Katharina Hennig 🇩🇪 | +31,6 |
6. | Victoria Carl 🇩🇪 | +32,7 |
7. | Kerttu Niskanen 🇫🇮 | +36,0 |
8. | Astrid Øyre Slind 🇳🇴 | +38,2 |
9. | Linn Svahn 🇸🇪 | +42,1 |
10. | Heidi Weng 🇳🇴 | +45,0 |
Tulokset
Ruka maailmancup 24.11.2023
Miesten sprintti (p) fnaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Erik Valnes 🇳🇴 | 2.37,96 |
2. | Richard Jouve 🇫🇷 | +0,83 |
3. | Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴 | +1,70 |
4. | Federico Pellegrino 🇮🇹 | +2,40 |
5. | Ansgar Evensen 🇳🇴 | +8,45 |
6. | Matz William Jenssen 🇳🇴 | +11,75 |
Koko tuloslista
Naisten sprintti (p) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Emma Ribom 🇸🇪 | 3.00,78 |
2. | Jonna Sundling 🇸🇪 | +0,85 |
3. | Kristine Stavås Skistad 🇳🇴 | +1,81 |
4. | Frida Karlsson 🇸🇪 | +2,90 |
5. | Linn Svahn 🇸🇪 | +3,56 |
6. | Jasmi Joensuu 🇫🇮 | +12,58 |
Koko tuloslista
Rukan maailmancup 24.11.2023
Miesten sprintti (p) karsinta
# | Urheilija | Tulos |
1. | Marcus Grate 🇸🇪 | 2.38,15 Q |
2. | Erik Valnes 🇳🇴 | +0,65 Q |
3. | Emil Liekari 🇫🇮 | +1,49 Q |
4. | Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴 | +2,01 Q |
5. | Valerio Grond 🇨🇭 | +2,13 Q |
6. | Joni Mäki 🇫🇮 | +2,21 Q |
7. | Matz William Jenssen 🇳🇴 | +2,42 Q |
8. | Ben Ogden 🇺🇸 | +2,78 Q |
9. | James Clinton Schoonmaker 🇺🇸 | +2,92 Q |
10. | Harald Östberg Amundsen 🇳🇴 | +2,97 Q |
13. | Niilo Moilanen 🇫🇮 | +3,31 Q |
14. | Lauri Vuorinen 🇫🇮 | +3,32 Q |
15. | Juuso Haarala 🇫🇮 | +3,55 Q |
27. | Wiljam Mattila 🇫🇮 | +4,88 Q |
28. | Eero Rantala 🇫🇮 | +5,23 Q |
Kaikki tulokset
Ruka maailmancup 24.11.2023
Naisten sprintti (p) karsinta
# | Urheilija | Tulos |
1. | Jasmi Joensuu 🇫🇮 | 3.04,24 Q |
2. | Jonna Sundling 🇸🇪 | +0,09 Q |
3. | Emma Ribom 🇸🇪 | +2,14 Q |
4. | Frida Karlsson 🇸🇪 | +2,36 Q |
5. | Tiia Olkkonen 🇫🇮 | +2,58 Q |
6. | Amanda Saari 🇫🇮 | +3,02 Q |
7. | Ane Appelkvist Stenseth 🇳🇴 | +3,48 Q |
8. | Rosie Brennan 🇺🇸 | +3,49 Q |
9. | Johanna Hagström 🇸🇪 | +3,56 Q |
10. | Katri Lylynperä 🇫🇮 | +3,65 Q |
16. | Hilla Niemelä 🇫🇮 | +5,38 Q |
19. | Kerttu Niskanen 🇫🇮 | +5,95 Q |
22. | Anne Kyllönen 🇫🇮 | +6,09 Q |
27. | Jasmin Kähärä 🇫🇮 | +7,80 Q |
30. | Anni Alakoski 🇫🇮 | +8,95 Q |
Beitosprinten 19.11.2023
Naisten 10 km (v)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Astrid Øyre Slind 🇳🇴 | 24.40,4 |
2. | Delphine Claudel 🇫🇷 | +0,7 |
3. | Heidi Weng 🇳🇴 | +5,5 |
4. | Sophia Laukli 🇺🇸 | +27,5 |
5. | Margrethe Bergane 🇳🇴 | +27,6 |
6. | Magni Smedås 🇳🇴 | +29,5 |
7. | Kristin Austgulen Fosnæs 🇳🇴 | +31,0 |
8. | Nora Sanness 🇳🇴 | +35,0 |
9. | Julie Bjervig Drivenes 🇳🇴 | +43,6 |
10. | Sofie Nordsveen Hustad 🇳🇴 | +45,4 |
Miesten 10 km (v)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Iver Tildheim Andersen 🇳🇴 | 21.35,9 |
2. | Hugo Lapalus 🇫🇷 | +6,6 |
3. | Jan Thomas Jenssen 🇳🇴 | +9,3 |
4. | Simen Hegstad Krüger 🇳🇴 | +9,8 |
5. | Haavard Moseby 🇳🇴 | +12,1 |
6. | Henrik Dønnestad 🇳🇴 | +14,5 |
7. | Mika Vermeulen 🇦🇹 | +15,2 |
8. | Finn Hågen Krogh 🇳🇴 | +16,3 |
9. | Martin Løwstrøm Nyenget 🇳🇴 | +17,4 |
10. | Johan-Olav Botn 🇳🇴 | +24,8 |
Gällivarepremiären 19.11.2023
Naisten 10 km (v)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Moa Ilar 🇸🇪 | 25.25,1 |
2. | Frida Karlsson 🇸🇪 | +3,6 |
3. | Ebba Andersson 🇸🇪 | +28,6 |
4. | Linn Svahn 🇸🇪 | +57,3 |
5. | Jonna Sundling 🇸🇪 | +58,8 |
6. | Nadine Fähndrich 🇨🇭 | +1.14,7 |
7. | Louise Lindström 🇸🇪 | +1.29,7 |
8. | Maja Dahlqvist 🇸🇪 | +1.30,1 |
9. | Märta Rosenberg 🇸🇪 | +1.30,7 |
10. | Frida Erkers 🇸🇪 | +1.36,5 |
Miesten 10 km (v)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Cyril Fähndrich 🇨🇭 | 22.35,6 |
2. | Calle Halfvarsson 🇸🇪 | +2,8 |
3. | Truls Gisselman 🇸🇪 | +10,8 |
4. | Leo Johansson 🇸🇪 | +14,3 |
5. | Johan Häggström 🇸🇪 | +14,6 |
6. | Gustaf Berglund 🇸🇪 | +20,3 |
7. | Jonas Eriksson 🇸🇪 | +26,1 |
8. | Alvar Myhlback 🇸🇪 | +32,1 |
9. | Edvin Anger 🇸🇪 | +33,2 |
10. | Björn Sandström 🇸🇪 | +35,9 |
Rukan Suomen Cup 19.11.2023
Miesten 10 km (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura) | 22.45,2 |
2. | Ristomatti Hakola (Jämin Jänne) | +17,5 |
3. | Markus Vuorela (Jämin Jänne) | +41,6 |
4. | Miro Karppanen (Imatran Urheilijat) | +44,4 |
5. | Lauri Vuorinen (Skiteam 105) | +47,8 |
6. | Ville Ahonen (Imatran Urheilijat) | +49,7 |
7. | Emil Liekari (Vuokatti Ski Team Kainuu) | +51,5 |
8. | Lauri Lepistö (Jämin Jänne) | +54,3 |
9. | Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura) | +54,5 |
10. | Juuso Haarala (Pohti Skiteam) | +57,1 |
Naisten 10 km (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat) | 25.55,0 |
2. | Kerttu Niskanen (Vieremän Koitto) | +18,9 |
3. | Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura) | +30,4 |
4. | Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat) | +1.04,5 |
5. | Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat) | +1.06,4 |
6. | Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura) | +1.13,8 |
7. | Jasmin Kähärä (Vuokatti Ski Team Kainuu) | +1.15,8 |
8. | Vilma Nissinen (Vuokatti Ski Team Kainuu) | +1.18,9 |
9. | Anni Alakoski (Kainuun Hiihtoseura) | +1.26,5 |
10. | Julia Häger (IF Minken) | +1.44,4 |
Beitosprinten 18.11.2023
Naisten 10 km (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Heidi Weng 🇳🇴 | 26.43,6 |
2. | Astrid Øyre Slind 🇳🇴 | +4,7 |
3. | Margrethe Bergane 🇳🇴 | +23,1 |
4. | Delphine Claudel 🇫🇷 | +38,2 |
5. | Kristin Austgulen Fosnæs 🇳🇴 | +47,9 |
6. | Lotta Udnes Weng 🇳🇴 | +52,8 |
7. | Mathilde Myhrvold 🇳🇴 | +1.08,8 |
7. | Magni Smedås 🇳🇴 | +1.08,8 |
9. | Hedda Østberg Amundsen 🇳🇴 | +1.14,8 |
10. | Anna Svendsen 🇳🇴 | +1.15,0 |
Miesten 10 km (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Erik Valnes 🇳🇴 | 23.03,5 |
2. | Emil Iversen 🇳🇴 | +18,3 |
3. | Andrew Musgrave 🇬🇧 | +22,3 |
4. | Martin Løwstrøm Nyenget 🇳🇴 | +28,1 |
5. | Harald Østberg Amundsen 🇳🇴 | +35,9 |
6. | Henrik Dønnestad 🇳🇴 | +38,6 |
7. | Mattis Stenshagen 🇳🇴 | +43,4 |
8. | David Thorvik 🇳🇴 | +43,5 |
9. | Hugo Lapalus 🇫🇷 | +44,3 |
10. | Jan Thomas Jenssen 🇳🇴 | +44,9 |
Gällivarepremiären 18.11.2023
Miesten 10 km (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Edvin Anger 🇸🇪 | 24.56,2 |
2. | Johan Häggström 🇸🇪 | +8,6 |
3. | Björn Sandström 🇸🇪 | +9,8 |
4. | Eric Rosjö 🇸🇪 | +16,8 |
5. | Truls Gisselman 🇸🇪 | +18,8 |
6. | Leo Johansson 🇸🇪 | +20,3 |
7. | Emil Persson 🇸🇪 | +26,2 |
8. | Alvar Myhlback 🇸🇪 | +32,6 |
9. | Jens Burman 🇸🇪 | +36,8 |
10. | Gustaf Berglund 🇸🇪 | +39,4 |
Naisten 10 km (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Ebba Andersson 🇸🇪 | 27.56,0 |
2. | Emma Ribom 🇸🇪 | +38,4 |
3. | Linn Svahn 🇸🇪 | +46,8 |
4. | Nadine Fähndrich 🇨🇭 | +1.32,0 |
5. | Moa Lundgren 🇸🇪 | +1.34,8 |
6. | Sofie Elebro 🇸🇪 | +1.36,5 |
7. | Sofia Henriksson 🇸🇪 | +1.36,8 |
8. | Johanna Hagström 🇸🇪 | +1.37,2 |
9. | Ida Dahl 🇸🇪 | +1.42,5 |
10. | Märta Rosenberg 🇸🇪 | +1.43,4 |
Rukan Suomen Cup 18.11.2023
Naisten sprintti (p) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat) | 3.03,90 |
2. | Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura) | +2,12 |
3. | Katri Lylynperä (Vuokatti Ski Team Kainuu) | +2,82 |
4. | Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura) | +4,44 |
5. | Anni Alakoski (Kainuun Hiihtoseura) | +43,86 |
6. | Hilla Niemelä (Ikaalisten Urheilijat) | +1.13,46 |
Miesten sprintti (p) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Lauri Vuorinen (Skiteam 105) | 2.40,35 |
2. | Joni Mäki (Pohti SkiTeam) | +2,92 |
3. | Marko Kilp (Tampereen Yritys) | +3,18 |
4. | Olli Ahonen (Imatran Urheilijat) | +3,99 |
5. | Wiljam Mattila (Keravan Urheilijat) | +5,66 |
6. | Emil Liekari (Vuokatti Ski Team Kainuu) | +23,64 |
Beitosprinten 17.11.2023
Naisten sprintti (p) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Kristine Stavås Skistad 🇳🇴 | 2.56,00 |
2. | Ingrid Andrea Gulbrandsen 🇳🇴 | +0,39 |
3. | Anna Svendsen 🇳🇴 | +0,73 |
4. | Lena Quintin 🇫🇷 | +4,47 |
5. | Mathilde Myhrvold 🇳🇴 | +4,84 |
- | Lotta Udnes Weng 🇳🇴 | RAL |
Miesten sprintti (p) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Erik Valnes 🇳🇴 | 2.32,74 |
2. | Ansgar Evensen 🇳🇴 | +0,08 |
3. | Even Northug 🇳🇴 | +1,59 |
4. | Matz William Jenssen 🇳🇴 | +2,13 |
5. | Richard Jouve 🇫🇷 | +6,99 |
6. | Sivert Wiig 🇳🇴 | +15,94 |
Naisten sprintti (p) karsinta
# | Urheilija | Tulos |
1. | Ingrid Andrea Gulbrandsen 🇳🇴 | 2.58,70 |
2. | Anna Svendsen 🇳🇴 | +5,38 |
3. | Maria Hartz Melling 🇳🇴 | +6,08 |
4. | Kristine Stavås Skistad 🇳🇴 | +7,03 |
5. | Mathilde Myhrvold 🇳🇴 | +7,04 |
6. | Lena Quintin 🇫🇷 | +7,39 |
7. | Lotta Udnes Weng 🇳🇴 | +8,14 |
8. | Elena Rise Johnsen 🇳🇴 | +8,42 |
9. | Ane Appelkvist Stenseth 🇳🇴 | +8,55 |
10. | Hedda Østberg Amundsen 🇳🇴 | +8,71 |
Miesten sprintti (p) karsinta
# | Urheilija | Tulos |
1. | Jules Chappaz 🇫🇷 | 2.36,38 |
2. | Qiang Wang 🇨🇳 | +0,04 |
3. | Sivert Wiig 🇳🇴 | +0,18 |
4. | Matz William Jenssen 🇳🇴 | +0,45 |
5. | Ansgar Evensen 🇳🇴 | +0,63 |
6. | Even Northug 🇳🇴 | +1,47 |
7. | Erik Valnes 🇳🇴 | +1,75 |
8. | Gjøran Tefre 🇳🇴 | +2,08 |
9. | Lucas Chanavat 🇫🇷 | +2,30 |
10. | Harald Astrup Arnesen 🇳🇴 | +2,45 |
Gällivarepremiären 17.11.2023
Miesten sprintti (p) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Marcus Grate 🇸🇪 | 2.39,76 |
2. | Edvin Anger 🇸🇪 | +1,00 |
3. | Alvar Myhlback 🇸🇪 | +2,79 |
4. | Calle Halfvarsson 🇸🇪 | +4,07 |
5. | Emil Danielsson 🇸🇪 | +7,21 |
6. | Graham Ritchie 🇨🇦 | +9,91 |
Naisten sprintti (p) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Jonna Sundling 🇸🇪 | 3.03,71 |
2. | Emma Ribom 🇸🇪 | +0,05 |
3. | Maja Dahlqvist 🇸🇪 | +2,80 |
4. | Frida Karlsson 🇸🇪 | +3,2 |
5. | Johanna Hagström 🇸🇪 | +3,9 |
6. | Nadine Fähndrich 🇨🇭 | +7,2 |
Miesten sprintti (p) karsinta
# | Urheilija | Tulos |
1. | Marcus Grate 🇸🇪 | 2.41,24 |
2. | Edvin Anger 🇸🇪 | +0,11 |
3. | Måns Skoglund 🇸🇪 | +2,50 |
4. | Emil Danielsson 🇸🇪 | +2,69 |
5. | William Poromaa 🇸🇪 | +3,29 |
6. | Truls Gisselman 🇸🇪 | +3,70 |
7. | Calle Halfvarsson 🇸🇪 | +3,77 |
8. | Elias Danielsson 🇸🇪 | +4,36 |
9. | Johan Häggström 🇸🇪 | +4,39 |
10. | Olof Jonsson 🇸🇪 | +4,54 |
Naisten sprintti (p) karsinta
# | Urheilija | Tulos |
1. | Jonna Sundling 🇸🇪 | 3.04,16 |
2. | Emma Ribom 🇸🇪 | +1,07 |
3. | Nadine Fähndrich 🇨🇭 | +2,55 |
4. | Moa Ilar 🇸🇪 | +2,56 |
5. | Frida Karlsson 🇸🇪 | +3,87 |
6. | Johanna Hagström 🇸🇪 | +5,09 |
7. | Moa Lundgren 🇸🇪 | +6,41 |
8. | Maja Dahlqvist 🇸🇪 | +6,64 |
9. | Sofia Henriksson 🇸🇪 | +7,85 |
10. | Ebba Andersson 🇸🇪 | +9,69 |
Kainuun Talvikisat 11.11.2023
Miesten 18 km (v)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Remi Lindholm (Imatran Urheilijat) | 37.02,3 |
2. | Miro Karppanen (Imatran Urheilijat) | +8,1 |
3. | Miska Poikkimäki (Vuokatti Ski Team Kainuu) | +9,2 |
4. | Veeti Pyykkö (Liperin Hiihtoseura) | +18,4 |
5. | Naoto Baba 🇯🇵 | +31,1 |
6. | Joel Ikonen (Pohti SkiTeam) | +34,7 |
7. | Emil Liekari (Vuokatti Ski Team Kainuu) | +35,5 |
8. | Eero Rantala (Vuokatti Ski Team Kainuu) | +50,1 |
9. | Iiro Uusitalo (Jämsänkosken Ilves) | +1.03,1 |
10. | Jussi Karkkulainen (Ristijärven Pyry) | +1.09,5 |
Naisten 18 km (v)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Vilma Ryytty (Iisalmen Visa) | 43.08,6 |
2. | Fanny Kukonlehto (Tampereen Pyrintö) | +1.01,1 |
3. | Eeva Haasanen (Vantaan Hiihtoseura) | +1.35,6 |
4. | Maija Tiainen (Savonlinnan Hiihtoseura) | +1.58,7 |
5. | Julia Junkkala (Kankaantaan Kisa) | +2.23,5 |
6. | Miia Säilynoja (Team Skiers) | +2.40,5 |
7. | Eerika Konu (Team Skiers) | +3.36,0 |
8. | Eveliina Korva (Kuusamon Erä-Veikot) | +3.38,9 |
9. | Frida Achrén (Oravais IF) | +3.53,6 |
10. | Merja Eronen (Puijon Hiihtoseura) | +4.18,4 |
Oloksen Tykkikisat 12.11.2023
Miehet 10 km (v)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Friedrich Moch 🇩🇪 | 22.55,5 |
2. | Anian Sossau 🇩🇪 | +3,9 |
3. | Davide Graz 🇮🇹 | +5,7 |
4. | Finn Hågen Krogh 🇳🇴 | +8,4 |
5. | Federico Pellegrino 🇮🇹 | +8,6 |
6. | Perttu Hyvärinen 🇫🇮 | +13,4 |
7. | Jonas Vika 🇳🇴 | +15,3 |
8. | Elia Barp 🇮🇹 | +17,1 |
9. | Markus Vuorela 🇫🇮 | +19,6 |
10. | Jan Stölben 🇩🇪 | +27,1 |
Oloksen Tykkikisat 12.11.2023
Naisten 10 km (v)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Victoria Carl 🇩🇪 | 25.34,1 |
2. | Eva Urevc 🇸🇮 | +33,4 |
3. | Sophia Laukli 🇺🇸 | +38,8 |
4. | Silje Theodorsen 🇳🇴 | +46,3 |
5. | Pia Fink 🇩🇪 | +47,7 |
6. | Riitta-Liisa Roponen 🇫🇮 | +59,6 |
7. | Caterina Ganz 🇮🇹 | +1.00,9 |
8. | Helen Hoffmann 🇩🇪 | +1.01,4 |
9. | Francesca Franchi 🇮🇹 | +1.06,4 |
10. | Krista Pärmäkoski 🇫🇮 | +1.13,9 |
Oloksen Tykkikisat 11.11.2023
Miehet 10 km (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Iivo Niskanen 🇫🇮 | 24.54,4 |
2. | Mattis Stenshagen 🇳🇴 | +24,2 |
3. | Martin Løwstrøm Nyenget 🇳🇴 | +25,4 |
4. | Pål Golberg 🇳🇴 | +34,5 |
5. | Erik Valnes 🇳🇴 | +36,0 |
6. | Mikael Gunnulfsen 🇳🇴 | +38,8 |
7. | Harald Amundsen 🇳🇴 | +47,0 |
8. | Thomas Westgaard Maloney 🇮🇪 | +47,1 |
9. | Federico Pellegrino 🇮🇹 | +52,4 |
10. | Markus Vuorela 🇫🇮 | +52,6 |
Oloksen Tykkikisat 11.11.2023
Naisten 10 km (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Katharina Hennig 🇩🇪 | 28.48,9 |
2. | Laura Gimmler 🇩🇪 | +41,3 |
3. | Caterina Ganz 🇮🇹 | +42,4 |
4. | Sofia Henriksson 🇸🇪 | +45,6 |
5. | Kerttu Niskanen 🇫🇮 | +47,7 |
6. | Anna Svendsen 🇳🇴 | +48,5 |
7. | Emma Moerk 🇳🇴 | +1.08,2 |
8. | Ingrid Gulbrandsen 🇳🇴 | +1.11,9 |
9. | Lisa Lohmann 🇩🇪 | +1.13,6 |
10. | Kari Øyre Slind 🇳🇴 | +1.19,4 |
Oloksen Tykkikisat 10.11.2023
Naisten sprintti (p) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Pia Fink 🇩🇪 | 3.25,04 |
2. | Anna Svendsen 🇳🇴 | +0,01 |
3. | Ingrid Andrea Gulbrandsen 🇳🇴 | +0,43 |
4. | Victoria Carl 🇩🇪 | +3,10 |
5. | Caterina Ganz 🇮🇹 | +3,44 |
6. | Coletta Rydzek 🇩🇪 | +7,63 |
Miesten sprintti (p) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Erik Valnes 🇳🇴 | 2.55,70 |
2. | Mattis Stenshagen 🇳🇴 | +1,20 |
3. | Lauri Vuorinen 🇫🇮 | +1,22 |
4. | Even Northug 🇳🇴 | +1,68 |
5. | Gjøran Tefre 🇳🇴 | +1,76 |
6. | Harald Østberg Amundsen 🇳🇴 | +4,62 |
Oloksen Tykkikisat 10.11.2023
Miesten sprintti (p) karsinta
# | Urheilija | Tulos |
1. | Erik Valnes 🇳🇴 | 2.58,32 Q |
2. | Juuso Haarala 🇫🇮 | +2,30 Q |
3. | Lauri Vuorinen 🇫🇮 | +2,86 Q |
4. | Gjøran Tefre 🇳🇴 | +3,10 Q |
5. | Mattis Stenshagen (NOT) | +3,23 Q |
6. | Lauri Mannila 🇫🇮 | +3,95 Q |
7. | Harald Østberg Amundsen 🇳🇴 | +4,72 Q |
8. | Even Northug 🇳🇴 | +4,78 Q |
9. | Pål Golberg 🇳🇴 | +5,01 Q |
10. | Federico Pellegrino 🇮🇹 | +5,04 Q |
11. | Ville Ahonen 🇫🇮 | +5,55 Q |
12. | Verneri Suhonen 🇫🇮 | +5,60 Q |
15. | Väinö Kotro 🇫🇮 | +7,96 Q |
19. | Juuso Mattila 🇫🇮 | +8,94 Q |
30. | Niko Anttola 🇫🇮 | +11,27 Q |
Naisten sprintti (p) karsinta
# | Urheilija | Tulos |
1. | Anne Kyllönen 🇫🇮 | 3.34,20 Q |
2. | Anna Svendsen 🇳🇴 | +0,64 Q |
3. | Pia Fink 🇩🇪 | +1,41 Q |
4. | Sofie Krehl 🇩🇪 | +2,19 Q |
5. | Ingrid Andrea Gulbrandsen 🇳🇴 | +2,50 Q |
6. | Caterina Ganz 🇮🇹 | +3,30 Q |
7. | Victoria Carl 🇩🇪 | +3,61 Q |
8. | Amalie Haakonsen Ous 🇳🇴 | +6,26 Q |
9. | Coletta Rydzek 🇩🇪 | +6,51 Q |
10. | Lisa Lohmann 🇩🇪 | +6,67 Q |
12. | Amanda Saari 🇫🇮 | +7,55 Q |
13. | Julia Häger 🇫🇮 | +8,36 Q |
15. | Anni Kaipainen 🇫🇮 | +11,64 Q |
18. | Frida Häggkvist 🇫🇮 | +14,02 Q |
22. | Rebecca Ehrnrooth 🇫🇮 | +17,99 Q |
26. | Iitu Vuorma 🇫🇮 | +20,82 Q |
29. | Iida Vuollet 🇫🇮 | +22,53 Q |
Vuokatin Suomen Cup 5.11.2023
Naisten viesti 3x6 km (v)
# | Joukkue | Tulos |
1. | Kainuun Hiihtoseura | 43.07,8 |
2. | Vuokatti Ski Team Kainuu | +0,1 |
3. | Vantaan Hiihtoseura | +43,2 |
4. | TEHO Ski Team Iisalmi | +1.17,8 |
5. | Pohti SkiTeam | +1.51,6 |
6. | Visa Ski Team Kemi | +2.06,5 |
7. | Liperin Hiihtoseura | +2.28,3 |
8. | Ylivieskan Kuula | +2.42,1 |
9. | IF Minken | +2.45,8 |
10. | Espoon Hiihtoseura | +3.30,4 |
Koko tuloslistaMiesten viesti 3x9 km (v)
# | Joukkue | Tulos |
1. | Jämin Jänne | 57.55,0 |
2. | Imatran Urheilijat | +2,8 |
3. | Puijo Hiihtoseura | +9,7 |
4. | Kuusamon Erä-Veikot | +11,0 |
5. | Pohti SkiTeam | +39,1 |
6. | Vuokatti Ski Team Kainuu | +1.17,7 |
7. | Proski Oulu | +1.37,5 |
8. | Taivalkosken Metsä-Veikot 85 | +2.32,4 |
9. | Tampereen Yritys | +2.39,7 |
10. | Keravan Urheilijat | +2.57,4 |
Koko tuloslista
Vuokatin Suomen Cup 4.11.2023
Naisten sprintti (v) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura) | 2.46,18 |
2. | Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat) | +2,13 |
3. | Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura) | +4,76 |
4. | Hilla Niemelä (Ikaalisten Urheilijat) | +6,71 |
5. | Katri Lylynperä (Vuokatti Ski Team Kainuu) | +6,87 |
6. | Anni Alakoski (Kainuun Hiihtoseura) | +7,79 |
Erävaiheen tuloksetMiesten sprintti (v) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Olli Ahonen (Imatran Urheilijat) | 2.28,07 |
2. | Lauri Lepistö (Jämin Jänne) | +0,72 |
3. | Emil Liekari (Vuokatti Ski Team Kainuu) | +1,10 |
4. | Eemil Juntunen (Pohti SkiTeam) | +2,80 |
5. | Wiljam Mattila (Proski Oulu) | +6,37 |
6. | Eero Rantala (Vuokatti Ski Team Kainuu) | +14,49 |
Erävaiheen tulokset
Naisten sprintti (v) karsinta
# | Urheilija | Tulos |
1. | Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura) | 2.50,61 |
2. | Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat) | +2,75 |
3. | Katri Lylynperä (Vuokatti Ski Team Kainuu) | +4,43 |
4. | Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura) | +6,35 |
5. | Julia Häger (IF Minken) | +7,18 |
6. | Vilma Nissinen (Vuokatti Ski Team Kainuu) | +7,65 |
7. | Hilla Niemelä (Ikaalisten Urheilijat) | +8,10 |
8. | Anni Alakoski (Kainuun Hiihtoseura) | +8,80 |
9. | Johanna Ukkola (Kainuun Hiihtoseura) | +8,97 |
10. | Inka Hämäläinen (Kontiolahden Urheilijat) | +10,07 |
Koko tuloslistaMiesten sprintti (v) karsinta
# | Urheilija | Tulos |
1. | Oskari Hökkä (Proski Oulu) | 2.28,18 |
2. | Emil Liekari (Vuokatti Ski Team Kainuu) | +0,37 |
3. | Eemil Juntunen (Pohti SkiTeam) | +1,36 |
4. | Olli Ahonen (Imatran Urheilijat) | +2,55 |
5. | Eero Rantala (Vuokatti Ski Team Kainuu) | +3,19 |
6. | Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura) | +3,67 |
7. | Tino Stenman (Ylöjärven Ryhti) | +4,26 |
8. | Verneri Poikonen (Äänekosken Huima) | +4,75 |
9. | Joel Ikonen (Pohti SkiTeam) | +5,34 |
10. | Jeremias Lipsanen (Inarin Yritys) | +5,50 |
Koko tuloslista
Oloksen Tykkikisat 12.11.2022
Miesten 10 km (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Simen Hegstad Krüger 🇳🇴 | 24.34,9 |
2. | Pål Golberg 🇳🇴 | +7,8 |
3. | Martin Løwstrøm Nyenget 🇳🇴 | +12,1 |
4. | Didrik Tønseth 🇳🇴 | +12,3 |
5. | Daniel Stock 🇳🇴 | +21,1 |
6. | Iivo Niskanen 🇫🇮 | +21,5 |
7. | Markus Vuorela 🇫🇮 | +33,4 |
8. | Francesco de Fabiani 🇮🇹 | +33,5 |
9. | Sindre Bjørnestad Skar 🇳🇴 | +39,7 |
10. | Emil Iversen 🇳🇴 | 40,2 |
Naisten 10 km (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Katharina Hennig 🇩🇪 | 28.02,7 |
2. | Krista Pärmäkoski 🇫🇮 | +5,2 |
3. | Kerttu Niskanen 🇫🇮 | +10,5 |
4. | Jasmi Joensuu 🇫🇮 | +39,7 |
5. | Anna Svendsen 🇳🇴 | +44,2 |
6. | Silje Theodorsen 🇳🇴 | +45,3 |
7. | Teresa Stadlober 🇦🇹 | +45,5 |
8. | Caterina Ganz 🇮🇹 | +46,4 |
9. | Anni Alakoski 🇫🇮 | +1.06,7 |
10. | Anne Kyllönen 🇫🇮 | +1.21,6 |
Oloksen Tykkikisat 13.11.2022
Miesten 15 km (v)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Friedrich Moch 🇩🇪 | 33.09,4 |
2. | Iivo Niskanen 🇫🇮 | +37,3 |
3. | Martin Himma 🇪🇪 | +58,2 |
4. | Janosch Brugger 🇩🇪 | +1.01,4 |
5. | Edvin Frost 🇳🇴 | +1.05,3 |
6. | Dominik Bury 🇵🇱 | +1.07,8 |
7. | Petteri Koivisto 🇫🇮 | +1.10,5 |
8. | Alvar Alev 🇪🇪 | +1.14,6 |
9. | Florian Notz 🇩🇪 | +1.19,8 |
10. | Remi Lindholm 🇫🇮 | +1.23,7 |
Naisten 10 km (v)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Victoria Carl 🇩🇪 | 24.35,2 |
2. | Kerttu Niskanen 🇫🇮 | +21,0 |
3. | Pia Fink 🇩🇪 | +26,4 |
4. | Silje Theodorsen 🇳🇴 | +27,9 |
5. | Krista Pärmäkoski 🇫🇮 | +31,5 |
6. | Eveliina Piippo 🇫🇮 | +40,5 |
7. | Coletta Rydzek 🇩🇪 | +57,2 |
7. | Helene Marie Fossesholm 🇳🇴 | +57,2 |
9. | Patricija Eiduka 🇱🇻 | +57,5 |
10. | Izabela Marcisz 🇵🇱 | +1.16,9 |
Rullahiihdon SM-kisat 16.-17.9.2023
Miesten 10 km (v)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Joni Mäki (Pohti SkiTeam) | 21.12. |
2. | Lauri Lepistö (Jämin Jänne) | +13.2 |
3. | Remi Lindholm (Imatran Urheilijat) | +18.6 |
4. | Emil Liekari (Vuokatti Ski Team Kainuu) | +26.0 |
5. | Kalle Parantainen (Kuusamon Erä-Veikot) | +33.8 |
6. | Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura) | +35.2 |
7. | Lauri Vuorinen (SkiTeam 105) | +36.5 |
8. | Arsi Ruuskanen (Kuusamon Erä-Veikot) | +38.1 |
9. | Ville Ahonen (Imatran Urheilijat) | +39.4 |
10. | Olli Ahonen (Imatran Urheilijat) | +40.6 |
11. | Oskari Hökkä (Proski Oulu) | +41.7 |
11. | Lauri Mannila (Taivalkosken Metsä-Veikot 85) | +41.7 |
11. | Juuso Haarala (Pohti SkiTeam) | +41.7 |
14. | Jeremias Lipsanen (Inarin Yritys) | +46.0 |
15. | Markus Vuorela (Jämin Jänne) | +50.7 |
16. | Niko Anttola (Proski Oulu) | +50.8 |
17. | Eero Rantala (Vuokatti Ski Team Kainuu) | +52.3 |
18. | Juuso Tossavainen (Kuusamon Erä-Veikot) | +53.0 |
19. | Niko Husu (Jämin Jänne) | +55.8 |
20. | Miska Poikkimäki (Vuokatti Ski Team Kainuu) | +58.1 |
21. | Alexander Ståhlberg (IF Minken) | +1:02.4 |
22. | Veeti Pyykkö (Liperin Hiihtoseura) | +1:06.6 |
23. | August Högnabba (IF Minken) | +1:07.9 |
24. | Joonas Sarkkinen (Proski Oulu) | +1:10.1 |
25. | Verneri Suhonen (Hollolan Urheilijat -46) | +1:10.5 |
25. | Aleksi Parttimaa (SkiTeam 105) | +1:10.5 |
27. | Ike Melnits (Vantaan Hiihtoseura) | +1:11.7 |
28. | Elmeri Toivanen (Tampereen Yritys) | +1:14.5 |
29. | Iiro Uusitalo (Jämsänkosken Ilves) | +1:18.4 |
30. | Joel Ikonen (Pohti SkiTeam) | +1:19.8 |
31. | Niilo Moilanen (Pohti SkiTeam) | +1:21.0 |
32. | Petteri Koivisto (Puijon Hiihtoseura) | +1:23.0 |
33. | Valtteri Markkila (Vaasan Hiihtäjät) | +1:28.3 |
34. | Verneri Poikonen (Äänekosken Huima) | +1:32.8 |
35. | Miro Karppanen (Imatran Urheilijat) | +1:34.7 |
36. | Eemil Juntunen (Pohti SkiTeam) | +1:44.9 |
37. | Jussi Hyytiäinen (Jämsänkosken Ilves) | +1:51.4 |
38. | Tino Tiilikainen (Vuokatti Ski Team Kainuu) | +1:52.0 |
39. | Valtteri Pennanen (Puijon Hiihtoseura) | +1:57.1 |
40. | Antti Rolig (Ski Jyväskylä) | +2:16.4 |
41. | Juuso Varis (Liperin Hiihtoseura) | +2:16.6 |
42. | Juuso Mäkelä (Pohti SkiTeam) | +2:21.7 |
43. | Petteri Mattila (IF Minken) | +2:28.0 |
44. | Patrik Kuuttinen (IF Minken) | +2:44.4 |
45. | Rasmus Ähtävä (Vuokattisport Club) | +2:45.7 |
46. | Joonas Nelimarkka (Seinäjoen Hiihtoseura) | +2:51.9 |
47. | Kalle Loukkaanhuhta (Haapaveden Urheilijat) | +2:52.4 |
48. | Petteri Laurén (Team Skiers) | +2:59.3 |
49. | Eevert Toivonen (Pirkkalan Hiihtäjät) | +3:24.7 |
50. | Sakari Hynynen (Ski Jyväskylä) | +3:27.0 |
51. | Saku Siren (Taivalkosken Metsä-Veikot 85) | +3:35.1 |
52. | Jukka Vähävihu (Hämeenlinnan Hiihtoseura) | +3:44.0 |
53. | Ville-Petteri Peittola (Sotkamon Jymy) | +3:48.1 |
54. | Jarkko Lankinen (Tampereen Pyrintö) | +4:24.6 |
55. | Oskari Juutinen (Ristijärven Pyry) | +4:57.2 |
56. | Lauri Vähävihu (Hämeenlinnan Hiihtoseura) | +4:58.8 |
57. | Iisakki Ponnikas (Ristijärven Pyry) | +6:25.6 |
DNF | Janne Stenbäck (Vantaan Hiihtoseura) | |
DNF | Saku Miettinen (Imatran Urheilijat) | |
Naisten 10 km (v)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Kerttu Niskanen (Vieremän Koitto) | 24:36.6 |
2. | Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura) | +26.4 |
3. | Vilma Ryytty (Iisalmen Visa) | +41.8 |
4. | Anni Alakoski (Kainuun Hiihtoseura) | +47.0 |
5. | Jasmin Kähärä (Vuokatti Ski Team Kainuu) | +51.8 |
6. | Katri Lylynperä (Vuokatti Ski Team Kainuu) | +1:21.1 |
7. | Vilma Nissinen (Vuokatti Ski Team Kainuu) | +1:22.3 |
8. | Emmi Lämsä (Visa Ski Team Kemi) | +1:27.2 |
9. | Julia Häger (IF Minken) | +1:33.4 |
10. | Fanny Kukonlehto (Tampereen Pyrintö) | +1:38.2 |
11. | Sonja Leinamo (Pohti SkiTeam) | +1:41.3 |
12. | Siiri Kaijansinkko (Iisalmen Visa) | +1:50.2 |
13. | Hilla Niemelä (Ikaalisten Urheilijat) | +1:54.5 |
14. | Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat) | +2:06.0 |
15. | Elsa Torvinen (Ylöjärven Ryhti) | +2:19.8 |
16. | Eevi-Inkeri Tossavainen (Ylöjärven Ryhti) | +2:22.3 |
17. | Marjaana Pitkänen (Vantaan Hiihtoseura) | +2:27.3 |
18. | Emma Hämäläinen (Lahden Hiihtoseura) | +2:27.8 |
19. | Oona Kettunen (Pohti SkiTeam) | +2:36.7 |
20. | Maija Tiainen (Savonlinnan Hiihtoseura) | +2:58.8 |
21. | Vilma Jylhä (Savonlinnan Hiihtoseura) | +2:58.9 |
22. | Petra Torvinen (Liperin Hiihtoseura) | +3:05.5 |
23. | Iida Vuollet (Kalajoen Junkkarit) | +3:08.2 |
24. | Seela Peuralahti (Limingan Niittomiehet) | +3:19.2 |
25. | Laura Karkkulainen (Ristijärven Pyry) | +3:30.8 |
26. | Iitu Vuorma (Liperin Hiihtoseura) | +3:42.9 |
27. | Anni Kaipainen (Liperin Hiihtoseura) | +3:44.1 |
28. | Miia Säilynoja (Team Skiers) | +3:59.8 |
29. | Nea Kytäjä (SkiTeam 105) | +4:20.6 |
30. | Ida Meriläinen (Team Skiers) | +4:26.2 |
31. | Sofia Joronen (Seinäjoen Hiihtoseura) | +4:37.4 |
32. | Felicia Krook (Vörå IF) | +4:40.4 |
33. | Inka Remes (Iisalmen Visa) | +4:51.6 |
34. | Ilana Onnela (Pohti SkiTeam) | +4:54.4 |
35. | Jenna Kanko (Kontiolahden Urheilijat) | +8:47.0 |
DNF | Suvi Kemppainen (Kainuun Hiihtoseura) | |
Naisten sprintti (v) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura) | 3.49.17 |
2. | Jasmin Kähärä (Vuokatti Ski Team Kainuu) | 3.50.34 |
3. | Katri Lylynperä (Vuokatti Ski Team Kainuu) | 3.53.47 |
4. | Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat) | 3:56.87 |
5. | Eevi-Inkeri Tossavainen (Ylöjärven Ryhti) | 3:58.74 |
6. | Hilla Niemelä (Ikaalisten Urheilijat) | 4.15.31 |
Miesten sprintti (v) finaali
# | Urheilija | Tulos |
1. | Eero Rantala (Vuokatti Ski Team Kainuu) | 3:44.89 |
2. | Verneri Suhonen (Hollolan Urheilijat -46) | 3.45.09 |
3. | Verneri Poikonen (Äänekosken Huima) | 3.45.57 |
4. | Lauri Mannila (Taivalkosken Metsä-Veikot 85) | 3.46.19 |
5. | Joni Mäki (Pohti SkiTeam) | 3.47.30 |
6. | Ville Ahonen (Imatran Urheilijat) | 3:49.77 |
Vuokatin Aateli Race 27.-28.6.2023
Miehet 3/3 12,5 km (v) takaa-ajo
# | Urheilija | Tulos |
1. | Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura) | 52.42,2 |
2. | Niko Husu (Jämin jänne) | +1.35,7 |
3. | Remi Lindholm (Imatran Urheilijat) | +1.37,4 |
4. | Lauri Lepistö (Jämin Jänne) | +1.58,4 |
5. | Niko Anttola (ProSki Oulu) | +2.08,2 |
6. | Eelis Valikainen (Inarin Yritys) | +2.13,4 |
7. | Alexander Ståhlberg (If Minken) | +2.29,3 |
8. | Kalle Parantainen (Kuusamon Erä-Veikot) | +3.17,5 |
9. | Joonas Sarkkinen (Puijon Hiihtoseura) | +3.36,9 |
10. | Juuso Haarala (Pohti SkiTeam) | +3.50,3 |
Naiset 3/3 12,5 km (v) takaa-ajo
# | Urheilija | Tulos |
1. | Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat) | 54.15 |
2. | Emmi Lämsä (Visa Skin Team Kemi) | +2:02.7 |
3. | Eveliina Piippo (Vuokatti Ski Team) | +2:17.8 |
4. | Vilma Ryytty (Iisalmen Visa) | +2:23.5 |
5. | Oona Kettunen (Pohti SkiTeam) | +3:57.3 |
6. | Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura) | +4:16.4 |
7. | Katariina Lonka (Ikaalisten Urheilijat) | +5:05.6 |
8. | Iida Vuollet (Kalajoen Junkkarit) | +8:36.0 |
9. | Nora Kytäjä (SkiTeam 105) | +9:06.0 |
10. | Annu Virtanen (Espoon Hiihtoseura) | +9:30.8 |
Miehet 2/3 4,5 km juoksu
# | Urheilija | Tulos |
1. | Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura) | 15.42.03 |
2. | Remi Lindholm (Imatran Urheilijat) | +2.1 |
3. | Alexander Ståhlberg (If Minken) | +25.1 |
4. | Niko Anttola (ProSki Oulu) | +30.2 |
5. | Eelis Valikainen (Inarin Yritys) | +30.7 |
6. | Juuso Haarala (Pohti SkiTeam) | +50.2 |
7. | Kalle Parantainen (Kuusamon Erä-Veikot) | +50.7 |
8. | Niko Husu (Jämin jänne) | +1:04.6 |
9. | Juho Länsiluoto (Pakilan Veto) | +1:11.1 |
10. | Joonas Sarkkinen (ProSki Oulu) | +1:11.6 |
Naiset 2/3 4,5 km juoksu
# | Urheilija | Tulos |
1. | Oona Kettunen (Pohti SkiTeam) | 12.08.01 |
2. | Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat) | +2.7 |
3. | Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat) | +11.4 |
4. | Emmi Lämsä (Visa Skin Team Kemi) | +35.0 |
5. | Eveliina Piippo (Vuokatti Ski Team) | +41.0 |
6. | Nora Kytäjä (SkiTeam 105) | +42.5 |
7. | Vilma Ryytty (Iisalmen Visa) | +47.4 |
8. | Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura) | +58.7 |
9. | Rebecca Immonen (Vantaan hiihtoseura) | +1:05.0 |
10. | Katariina Lonka (Ikaalisten Urheilijat) | +1:05.3 |
Miehet 1/3 1,6 km (v) rullahiihto
# | Urheilija | Tulos |
1. | Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura) | 6.00.07 |
2. | Niko Husu (Jämin jänne) | +1.5 |
3. | Arsi Ruuskanen (Kuusamon Erä-Veikot) | +11.3 |
4. | Juuso Haarala (Pohti SkiTeam) | +16.0 |
5. | Niko Anttola (ProSki Oulu) | +17.3 |
6. | Eero Rantala (Vuokatti ski team) | +21.6 |
7. | Lauri Lepistö (Jämin Jänne) | +21.9 |
8. | Olli-Pekka Laitila (Vehkalahden Veikot) | +23.7 |
9. | Jeremias Lipsanen (Inarin Yritys) | +27.7 |
10. | Oskari Hökkä (ProSKi Oulu) | +28.0 |
Naiset 1/3 1,6 km (v) rullahiihto
# | Urheilija | Tulos |
1. | Krista Pärmäkoski | 7.15.02 |
2. | Emmi Lämsä | +18.2 |
3. | Vilma Ryytty | +20.4 |
4. | Eveliina Piippo | +22.2 |
5. | Jasmi Joensuu | +23.8 |
6. | Oona Kettunen | +41.7 |
7. | Katariina Lonka | +44.1 |
8. | Marjaana Pitkänen | +47.8 |
9. | Rebecca Immonen | +51.8 |
10. | Johanna Matintalo | +58.5 |
Hiihdon televisiointi & Live Stream 2023-2024
YLE on hankkinut lähetysoikeudet kahdeksaan maailmancupin kisaviikonloppuun kaudella 2023/24. Hieman yli puolet kauden 15:stä kisarupeamasta on siis katsottavissa maksutta YLE:ltä. Lisäksi YLE näyttää tulevalla kaudella Suomen Cupin osakilpailut ja SM-hiihdot.
Kaikki hiihdon maailmancupin kilpailut näet kaudella 2023-2024 maksukanava
Viaplaylta.
Katso myös kattava perkaus
kauden 2023/2024 talvilajien lähetysoikeuksista.
Suomen hiihtomaajoukkue 2023-2024
Suomen maastohiihdon A-maajoukkueeseen kuuluu kaudella 2023-2024 17 urheilijaa, joista naisia on kahdeksan ja miehiä yhdeksän.
Iivo Niskanen ei ole mukana harjoituskauden maajoukkuetoiminnassa.
B-maajoukkueeseen nimettiin 12 urheilijaa ja alle 23-vuotiaiden joukkueeseen 10 urheilijaa. Nuorten maajoukkueeseen eli St1-ryhmään, valittiin 12 urheilijaa.
A-maajoukkue 2023-2024
Naiset | Miehet |
Jasmi Joensuu | Ville Ahonen |
Anne Kyllönen | Niko Anttola |
Jasmin Kähärä | Ristomatti Hakola |
Katri Lylynperä | Perttu Hyvärinen |
Johanna Matintalo | Remi Lindholm |
Kerttu Niskanen | Niilo Moilanen |
Eveliina Piippo | Joni Mäki |
Krista Pärmäkoski | Arsi Ruuskanen |
| Lauri Vuorinen |
Päävalmentaja ja miesten vastuuvalmentaja: Teemu Pasanen
Miesten valmentaja (sprintti): Ville Oksanen
Naisten vastuuvalmentaja: Ville Maunuksela
B-maajoukkue 2023-2024
Naiset | Miehet |
Anni Alakoski | Juuso Tossavainen |
Emmi Lämsä | Olli Ahonen |
Tiia Olkkonen | Miro Karppanen |
Amanda Saari | Lauri Mannila |
| Wiljam Mattila |
| Verneri Suhonen |
| Markus Vuorela |
U23-maajoukkue 2023-2024
Naiset | Miehet |
Fanny Kukonlehto | Emil Liekari |
Hilla Niemelä | Ike Melnits |
Vilma Ryytty | Eero Rantala |
Tuuli Raunio | |
Elsa Torvinen | |
Eevi-Inkeri Tossavainen | |
Vastuuvalmentaja (B & U23): Jussi Piirainen
St1-ryhmä – U20 nuorten maajoukkue 2023-2024
Naiset | Miehet |
Ella Noora Haapalehto | Jalmari Bergqvist |
Emmi Henriksson | Jesse Kähärä |
Silva Kemppi | Juho Länsiluoto |
Nora Kytäjä | Niilo Mäkinen |
Selene Rossi | Anton Packalen |
Annu Virtanen | Akseli Pitkänen |
Vastuuvalmentaja: Jaakko Halonen
U18-ryhmä 2023-2024
Tytöt | Pojat |
Rautiainen Aada | Turtiainen Aapo |
Virtanen Alina | Väliharju Aapo |
Junnikkala Alma | Pesu Akseli |
Helmi Emilia | Kemppi Anton |
Nieminen Emmi | Urvanta Antti |
Koski Hanni | Helander Elmeri |
Koskela Helmi | Alarotu Johannes |
Ruotsala Heta | Koskinen Juho |
Voutilainen Iiris | Vihinen Justus |
Mäkelä Ilona | Tossavainen Kalle |
Rantakömi Ilona | Kuorinki Kasper |
Järvinen Lotta | Mattila Lauri |
Voutilainen Nella | Passila Leevi |
Karppelin Nelli-Lotta | Uusitalo Matias |
| Aivelo Niilo |
| Kinnunen Valtteri |
| Haara Väinö |
Vastuuvalmentaja: Roope Haapakangas