Oberstdorf Maailmancup 2020 | Katso Ohjelma & Tulokset

Oberstdorf maailmancup 2020


Saksan Oberstdorfissa kilpaillaan maailmancupkauden 2019/2020 osakilpailut 25.-26.1.2020. Oberstdorfissa hiihdetään skiathlonit ja perinteisen tyylin sprintit.
Oberstdorfin maastohiihdon maailmancupin osakilpailut 25.-26.1. seuraavat edeltävänä viikonloppuna käytyjä Nove Meston maailmancupin kisoja. Oberstdorfin jälkeen maailmancup-kiertue suuntaa Ruotsin Faluniin.

Oberstdorfin osakilpailut ovat olleet viime vuosina mukana Tour de Skillä, mutta tänä vuonna Ober ei ole mukana Tourin ohjelmassa. Oberstdorfin Tour-osakilpailut ovat olleet viime vuosina kilpailijoiden hampaissa, sillä liian helpoilla laduilla käydyt yhteislähtökilpailut ovat aiheuttaneet kaoottisia vaaratilanteita.

Lue myös:

Oberstdorf maailmancup 2020 – Ohjelma & aikataulut


Oberstdorfissa hiihdetään kaksipäiväiset kilpailut. Lauantaina hiihdetään skiathlonit ja sunnuntaina kisojen ohjelmassa on perinteisen tyylin sprintit.

LAUANTAI 25.1.2020


KloLajiM/N
11:007,5 km + 7,5 km skiathlonNaiset
13:0015 km + 15 km skiathlonMiehet


SUNNUNTAI 26.1.2020


KloLajiM/N
10:15Sprintti (p), karsintaNaiset
10:50Sprintti (p), karsintaMiehet
12:45Sprintti (p), finaalitNaiset
12:45Sprintti (p), finaalitMiehet


Oberstdorf maailmancup 2020 - Tulokset


Oberstdorf sprinttifinaalit 26.1.2020


Sprinttifinaali, naiset

#UrheilijaTulos
1.Natalia Nepryaeva (RUS)3.27,1
2.Anamarija Lampic (SLO)+0,26
3.Jessica Diggins (USA)+2,44
4.Sophie Caldwell (USA)+3,62
5.Linn Svahn (SWE)+5,16
6.Ane Appelkvist Stenseth (NOR)+30,30

14. Anne Kyllönen (FIN)
18. Kerttu Niskanen (FIN)
22. Krista Pärmäkoski (FIN)
27. Vilma Nissinen (FIN)

Sprinttifinaali, miehet

#UrheilijaTulos
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)3.29,4
2.Pål Golberg (NOR)+1,99
3.Erik Valnes (NOR)+2,37
4.Federico Pellegrino (ITA)+3,06
5.Oskar Svensson (SWE)+8,89
6.Gleb Retivykh (RUS)+9,66

13. Lauri Vuorinen (FIN)
19. Iivo Niskanen (FIN)
23. Lauri Lepistö (FIN)
26. Ristomatti Hakola (FIN)



Oberstdorf 26.1.2020


Sprintti (p) karsinta, miehet

#UrheilijaTulos
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)3.25,39
2.Erik Valnes (NOR)+2,72
3.Pål Golberg (NOR)+5,03
4.Federico Pellegrino (ITA)+6,92
5.Håvard Solås Taugbøl (NOR)+7,82
6.Alexander Bolshunov (RUS)+8,58
7.Gjøran Tefre (NOR)+9,17
8.Ristomatti Hakola (FIN)+9,56
9.Lauri Vuorinen (FIN)+10,05
10.Andrey Krasnov (RUS)+10,97

18. Iivo Niskanen (FIN) +12,16 Q
22. Lauri Lepistö (FIN) +14,15 Q
33. Joni Mäki (FIN) +16,02
40. Verneri Suhonen (FIN) +17,26

Sprintti (p), karsinta naiset

#UrheilijaTulos
1.Natalia Nepryaeva (RUS)3.38,08
2.Anamarija Lampic (SLO)+1.43
3.Jessica Diggins (USA)+2.24
4.Sadie Maubet Björnsen (USA)+2,35
5.Ane Appelkvist Stenseth (NOR)+2,49
6.Anna Svendsen (NOR)+3,10
7.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+3,16
8.Anne Kyllönen (FIN)+3,94
9.Sophie Caldwell (USA)+5,38
10.Nadine Fähndrich (SUI)+5,61

13. Therese Johaug (NOR) +6,76
14. Kerttu Niskanen (FIN) +7,25 Q
21. Krista Pärmäkoski (FIN) +8,29 Q
25. Vilma Nissinen (FIN) +10,29 Q
33. Laura Mononen (FIN) +13,92

Obersdorf, maailmancup 25.1.2020


Miehet skiathlon 15 km (p) + 15 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Alexander Bolshunov (RUS)1:13.40,6
2.Simen Hegstad Krüger (NOR)+0,9
3.Sjur Røthe (NOR)+1,2
4.Martin Johnsrud Sundby (NOR)+2,5
5.Hans Christer Holund (NOR)+2,9
6.Andrei Larkov (RUS)+6,1
7.Dario Cologna (SUI)+7,7
8.Iivo Niskanen (FIN)+17,3
9.Evgeniy Belov (RUS)+18,8
10.Alexander Bessmertnykh (RUS)+19,1

21. Ristomatti Hakola (FIN) +1.42,8
24. Perttu Hyvärinen (FIN) +1.45,9
36. Lari Lehtonen (FIN) +2.59,2
50. Lauri Lepistö (FIN) +5.00,5

Obersdorf, maailmancup 25.1.2020


Skiathlon 7,5+ 7,5 km, naiset

#UrheilijaTulos
1.Therese Johaug (NOR)40.05,2
2.Ingvild Flugstad Østberg (NOR)+15,5
3.Teresa Stadlober (AUT)+15,7
4.Ebba Andersson (SWE)+15,7
5.Krista Pärmäkoski (FIN)+22,9
6.Natalia Nepryaeva (RUS)+23,4
7.Heidi Weng (NOR)+23,9
8.Kerttu Niskanen (FIN)+43,7
9.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+1.22,8
10.Katharina Hennig (GER)+1.25,1

21. Anne Kyllönen +1.50,0
33. Laura Mononen +2.56,8
38. Susanna Saapunki +3.25,9
39. Vilma Nissinen +3.31,1

Joukkueet Oberstdorfin maailmancupiin 2020


Suomen joukkue


Ristomatti HakolaAnne Kyllönen
Perttu HyvärinenKatri Lylynperä
Lari LehtonenLaura Mononen
Lauri LepistöKerttu Niskanen
Joni MäkiVilma Nissinen
Iivo NiskanenKrista Pärmäkoski
Verneri SuhonenSusanna Saapunki
Lauri Vuorinen 


Ruotsin joukkue


Distanssi

MiehetNaiset
Jens BurmanEbba Andersson
Calle HalfvarssonAnna Dyvik
Johan HäggströmCharlotte Kalla
Daniel RichardssonMoa Lundgren
Oskar SvenssonEmma Ribom
Karl-Johan WestbergElina Rönnlund


Sprintti

MiehetNaiset
Marcus GrateMaja Dahlqvist
Calle HalfvarssonMoa Lundgren
Johan HäggströmEmma Ribom
Olof JonssonJonna Sundling
Teodor PetersonLinn Svahn
Oskar SvenssonLinn Sömskar


Norjan joukkue


Distanssi

MiehetNaiset
Simen Hegstad KrügerHeidi Weng
Sjur RøtheIngvild Flugstad Østberg
Martin Johnsrud SundbyAstrid Uhrenholdt Jacobsen
Hans Christer HolundTiril Udnes Weng
Johannes Høsflot KlæboLotta Udnes Weng
Emil IversenHedda Østberg Amundsen
 Therese Johaug


Sprintti

MiehetNaiset
Johannes Høsflot KlæboMaiken Caspersen Falla
Erik ValnesTiril Udnes Weng
Pål GolbergAne Appelkvist Stenseth
Sindre Bjørnestad SkarAstrid Uhrenholdt Jacobsen
Emil IversenAnna Svendsen
Håvard Solås TaugbølHeidi Weng
 Therese Johaug


Televisiointi & TV-lähetykset


Yle näyttää hiihdon maailmancupin osakilpailut Oberstdorfista suorina lähetyksinä sekä TV2-kanavalla että YLE Areenan kautta. Lisäksi Oberstdorfin hiihtolähetykset voi kuunnella radiosta.