Ski Classics 2022-2023 - Katso Ohjelma, Tulokset & Tilanne

Ski Classics


Visma Ski Classics on maastohiihdon maratonmatkoihin keskittyvä kilpailusarja. Ski Classics perustettiin kaudeksi 2011, jonka jälkeen se on tasaisesti kasvattanut suosiotaan. Ski Classicsin tunnetuin osakilpailu on Ruotsissa hiihdettävä Vasaloppet.
Visma Ski Classics -sarja käynnistyi vuonna 2011.
Visma Ski Classics -sarja käynnistyi vuonna 2011.


Ski Classics perustettiin vuonna 2011 W sportsmedian, urheilijoiden ja tapahtumaedustajien toimesta. Ski Classicsin tarkoituksena on edes auttaa pitkänmatkan hiihtojen kulttuuria ympäri Euroopan kilpailtavilla osakilpailuilla.

Kilpailusarjan erikoisuutena on se, että miehet, naiset, eliittihiihtäjät ja harrastelijaurheilijat kilpailevat kaikki samassa kilpailussa. Esimerkiksi 27.1.2019 järjestetyssä Marcialongassa harrasteurheilijat pääsivät vertaamaan tasoaan Martin Johnsrud Sundbyn kanssa.



Ski Classics Pro Tour 2022-2023 osakilpailut


Ski Classics Pro Tourin kilpailukausi 2022–2023 sisältää yhteensä 14 osakilpailua. Neljä osakilpailua hiihdetään Italiassa, kolme Norjassa, kolme Ruotsissa, kaksi Itävallassa sekä yksi Tsekissä ja Sveitissä. Suomen osakilpailu Ylläs-Levi putosi täksi kaudeksi pois Ski Classicsin ohjelmistosta.

Tässä kauden 14 osakilpailua (klikkaamalla lisätietoa):


Ski Classics Pro Tour 2022-2023 ohjelma


Ski Classics -kauden ensimmäiset osakilpailut järjestetään joulukuun puolivälissä Itävallan Sportgasteinissa. Kilpailusarjan viimeinen kisa järjestetään huhtikuun alussa Norjan Bardufossissa.

Kisakalenteri Ski Classics 2022-2023

  • AjankohtaTapahtumaPaikka
  • 10.12.2022Ski Classics Bad Gastain Pro Team Tempo Sportgastein, Itävalta
  • 11.12.2022Ski Classics Bad Gastein Criterium Sportgastein, Itävalta
  • 17.12.2022Ski Classics La Venosta Criterium Val Venosta, Italia
  • 14.1.2023Ski Classics Pustertaler Ski Marathon Sexten, Italia
  • 15.1.2023Ski Classics Prato Piazza Mountain Challenge Niederdorf, Italia
  • 21.1.2023Ski Classics Engadin la Diagonela Pontresina-Zuoz, Sveitsi
  • 29.1.2023Ski Classics Marcialonga Trentino, Italia
  • 12.2.2023Ski Classics Jizerská50 Bedrichov, Tsekki
  • 18.2.2023Ski Classics Grönklitt Criterium Orsa Grönklitt, Ruotsi
  • 19.2.2023Ski Classics Grönklitt Itt Orsa Grönklitt, Ruotsi
  • 5.3.2023Ski Classics Vasaloppet Sälen-Mora, Ruotsi
  • 18.3.2023Ski Classics Birkebeinerennet Rena-Lillehammer, Norway
  • 1.4.2023Ski Classics Reistadløpet Setermoen-Bardufoss, Norja
  • 2.4.2023Ski Classics Summit 2 Senja Bardufoss-Finnsnes, Norja




Ski Classics 2022-2023 kokonaiskilpailun tilanne


Päivitämme tähän Ski Classicsin kokonaiskilpailun tilannetta kauden mittaan.


Ski Classics 2022-2023 tulokset


Päivitämme tähän Ski Classicsin miesten ja naisten osakilpailujen tuloksia.




Ski Classics – Kilpailusarjat


Ski Classicsissa jokaisessa osakilpailussa kilpaillaan viidessä eri kilpailusarjassa:

  • Kokonaiskilpailu – Eniten pisteitä osakilpailuista kerännyt urheilija.
  • Sprinttikilpailu – Eniten sprinttipisteitä kerännyt hiihtäjä. Jokaisessa osakilpailussa on 0-2 sprinttimaalia, joista kymmenen parasta hiihtäjää saa pisteitä.
  • Nuorten sarja – Paras alle 27-vuotias hiihtäjä. Hiihtäjät, jotka ovat alle 26-vuotiaita tai täyttävät 26 vuotta kauden aikana, osallistuvat tähän sarjaan.
  • Mäkisarja – Eniten mäkipisteitä kerännyt hiihtäjä. Jokaisessa osakilpailussa on 0-2 mäkimaalia, joista kymmenen parasta hiihtäjää saa pisteitä.
  • Joukkuekilpailu – Eniten eri sarjoista pisteitä kerännyt joukkue. Joukkueen pistetiliä kartuttavat kahden parhaan mieshiihtäjän sekä parhaimman naishiihtäjän osakilpailukohtaiset pisteet. Lisäksi joukkue saa pisteitä mäkimaaleista ja joukkueen nuorten sarjan urheilijan kerryttämistä pisteistä -50 %.

Edellä mainittujen kilpailusarjojen lisäksi jokaisessa kilpailuissa palkitaan päivän paras hiihtäjä, joka voidaan valita esimerkiksi yritteliäisyyden perusteella.

Pistelasku


Seuraavassa selvitys yksittäisten osakilpailuiden sijoituksista tulevista kokonaiskilpailun pistemääristä. Klassikkokisojen kärkinelikolle on luvassa ekstrapisteitä.

Kokonaiskilpailun pisteet


Klassikkokisat - Sijat 1-30

SijaPisteet
1300p
2250p
3200p
4150p
5120p
6105p
7100p
895p
990p
1085p
1180p
1276p
1372p
1468p
1564p
1660p
1757p
1854p
1951p
2048p
2145p
2243p
2341p
2439p
2537p
2635p
2734p
2833p
2932p
3031p

Klassikkokisat - Sijat 31-60

SijaPisteet
3130p
3229p
3328p
3427p
3526p
3625p
3724p
3823p
3922p
4021p
4120p
4219p
4318p
4417p
4516p
4615p
4714p
4813p
4912p
5011p
5110p
529p
538p
547p
556p
565p
574p
583p
592p
601p




Muut kisat - Sijat 1-30

SijaPisteet
1200p
2170p
3150p
4130p
5120p
6105p
7100p
895p
990p
1085p
1180p
1276p
1372p
1468p
1564p
1660p
1757p
1854p
1951p
2048p
2145p
2243p
2341p
2439p
2537p
2635p
2734p
2833p
2932p
3031p

Muut kisat - Sijat 31-60

SijaPisteet
3130p
3229p
3328p
3427p
3526p
3625p
3724p
3823p
3922p
4021p
4120p
4219p
4318p
4417p
4516p
4615p
4714p
4813p
4912p
5011p
5110p
529p
538p
547p
556p
565p
574p
583p
592p
601p



Sprintti


Miehet

SijaPisteet
150
239
331
424
519
615
711
87
94
101

Naiset

SijaPisteet
130
224
317
49
54




Mäkikisa


Miehet

SijaPisteet
150
239
331
424
519
615
711
87
94
101

Naiset

SijaPisteet
130
224
317
49
54



Joukkuekisa

SijaPisteet
1200
2180
3160
4140
5120
6100
790
885
980
1075
1170
1265
1360
1455
1550
1645
1740
1835
1932
2030
2128
2226
2324
2422
2520
2618
2716
2814
2912
3010
319
328
337
346
355


Todellisille Ski Classics fanaatikoille on oiva mahdollisuus päästä mittaamaan maratonhiihtotietouttaan manageripelin muodossa. Ski Classicsin virallisien sivujen kautta voi luoda oman joukkueen, jonka menestystä voi verrata muiden pelaajien kesken. Manageripelin löytyy Ski Classicsin virallisilta sivuilta: www.vismaskiclassics.com


Ski Classics 2022-2023 – TV & Livestream


Kaudella 2021-2022 Ski Classics -maratonhiihtosarja ei näy Suomessa vapailta kanavilta, vaan lähetysoikeudet on ainoastaan maksukanavilla.


Ski Classics – Palkinnot


Ski Classics -kauden 2022-2023 palkintorahoja ei ole vielä julkistettu. Edellisen täyden kauden aikana palkintoja lähes puolen miljoonan euron edestä. Noin 250 000 euroa jaetaan alla olevan taulukon prosenttiosuuden mukaan kilpailusarjojen parhaille.

Lisäksi jokainen osakilpailu jakaa vähintään 21 000 euroa kisakohtaisia palkintorahoja. Edellisvuosina osakilpailuista avokätisin on ollut Vasaloppet, joka on jakanut noin 50 000 euroa kisakohtaisia palkintosummia.

Visma Ski Classics palkintorahat 2021.
Visma Ski Classics palkintorahat 2021.


Kokonaiskilpailu


Miehet

#%-osuus palkintopotista
1.12,4%
2.5,6%
3.3,2%
4.2,0%
5.0,8%

Naiset

#%-osuus palkintopotista
1.12,4%
2.5,6%
3.3,2%
4.2,0%
5.0,8%



Sprinttikilpailu


Miehet

#%-osuus palkintopotista
1.3,0%
2.1,8%
3.0,4%

Naiset

#%-osuus palkintopotista
1.3,0%
2.1,8%
3.0,4%



Mäkikilpailu


Miehet

#%-osuus palkintopotista
1.3,0%
2.0,8%
3.0,4%

Naiset

#%-osuus palkintopotista
1.3,0%
2.0,8%
3.0,4%



Joukkuekilpailu


Pro Team

#%-osuus palkintopotista
1.12,4%
2.4,0%
3.2,8%



Nuorten kilpailu


Miehet

#%-osuus palkintopotista
1.1,0%

Naiset

#%-osuus palkintopotista
1.1,0%



Visma Nordic Trophy (pohjoismaiden kisat)


Miehet

#%-osuus palkintopotista
1.3,0%

Naiset

#%-osuus palkintopotista
1.3,0%



Visma Alp Trophy (alppikisat)


Miehet

#%-osuus palkintopotista
1.3,0%

Naiset

#%-osuus palkintopotista
1.3,0%



Visma Skier of the day (päivän hiihtäjä)


#%-osuus palkintopotista
10 palkintoa2,0%




Ski Classics – Tilastoja


Eniten kokonaiskilpailujen voittoja


Miehet

UrheilijaVoitot
Andreas Nygård (NOR)3
Anders Aukland (NOR)2
Petter Eliassen (NOR)2
Tord Asle Gjerdalen (NOR)2
Stanislav Řezáč (CZE)1
Johan Kjølstad (NOR)1
Emil Persson (SWE)1

Naiset

UrheilijaVoitot
Britta Johansson Norgren (SWE)6
Seraina Boner (SUI)3
Jenny Grip (SWE)1
Kateřiná Smutná (CZE)1
Lina Korsgren (SWE)1



Eniten Ski Classics osakilpailuvoittoja


Miehet

UrheilijaVoitot
Anders Aukland (NOR)16
Andreas Nygård (NOR)15
Stanislav Řezáč (CZE)14
Petter Eliassen (NOR)13
Tord Asle Gjerdalen (NOR)12

Naiset

UrheilijaVoitot
Britta Johansson Norgren (SWE)25
Seraina Boner (SUI)15
Kateřiná Smutná (CZE)11
Lina Korsgren (SWE)10



Osakilpailujen tilastoissa on huomioitu Ski Classics -sarjan klassikkokisojen voitot myös ennen sarjan perustamisvuotta 2011.


Ski Classics - Aiemmat kaudet


Ski Classics 2021-2022


Kokonaiskilpailun lopputulokset


Miehet

#UrheilijaPisteet
1.Andreas Nygård (NOR)2058
2.Emil Persson (SWE)1717
3.Max Novak (SWE)1597
4.Kasper Stadaas (NOR)1505
5.Johannes Eklöf (SWE)1424
6.Tore Asle Gjerdalen (NOR)1365
7.Runar Skaug Mathisen (NOR)1107
8.Johan Hoel (NOR)1042
9.Herman Paus (NOR)1028
10.Stian Hoelgaard (NOR)1025
49.Isac Holmström (FIN)307
54.Viktor Mäenpää (FIN)242
74.Veli-Matti Räsänen (FIN)155
84.Juuso Mäkelä (FIN)126
101.Hannes Mäenpää (FIN)97
102.Olli Tyrväinen (FIN)96
107.Kalle Liukkonen (FIN)92
108.Eric Storvall (FIN)90
110.Christoffer Lindvall (FIN)88
112.Niko Koskela (FIN)84
129.Kari Varis (FIN)62
135.Miro Karppanen (FIN)53
149.Markus Vuorela (FIN)41
151.David Sulkakoski (FIN)38
153.Santeri Ryhänen (FIN)35
158.Jussi Häkkinen (FIN)31
159.Lauri Linnainmaa (FIN)29
170.Olli-Markus Taivainen (FIN)16
172.Lauri Vuorinen (FIN)9
176.Mathias Höglund (FIN)4
177.Ville Ahonen (FIN)3

Naiset

#UrheilijaPisteet
1.Britta Johansson Nordgren (SWE)2299
2.Ida Dahl (SWE)2132
3.Astrid Øyre Slind (NOR)1960
4.Lina Korsgren (SWE)1573
5.Emilie Fleten (NOR)1434
6.Sofie Elebro (SWE)1152
7.Anikken Gjerde Alnes (NOR)1108
8.Heli Heiskanen (FIN)1000
9.Kati Roivas (FIN)960
10.Laila Kveli (NOR)917
28.Terhi Pollari (FIN)418
29.Noora Kivikko (FIN)362
56.Niina Virtanen (FIN)129
58.Maija Hakala (FIN)128
68.Julia Häger (FIN)113
84.Anni Kainulainen (FIN)49
98.Laura Toivanen (FIN)6



Osakilpailujen tulokset


Ylläs-Levi Ski Classics 9.4.2022


Miehet 70 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Emil Persson (SWE)2.59.53,3
2.Johan Hoel (NOR)+0,9
3.Andreas Nygård (NOR)+48,6
4.Herman Paus (NOR)+1.02,2
5.Runar Skaug Mathisen (NOR)+1.08,4
6.Max Novak (SWE)+1.28,7
7.Johannes Eklöf (SWE)+1.33,6
8.Kasper Stadaas (NOR)+2.02,8
9.Oskar Kardin (SWE)+2.02,9
10.Torleif Syrstad (NOR)+2.03,4
20.Heikki Korpela (FIN)+9.22,8
23.Markus Vuorela (FIN)+10.51,1
27.Niko Koskela (FIN)+12.29,9

Naiset 70 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Britta Johansson Nordgren (SWE)3.25.39,7
2.Astrid Øyre Slind (NOR)+2,5
3.Thea Krokan Murud (NOR)+1.22,5
4.Ida Dahl (SWE)+6.40,6
5.Emilie Fleten (NOR)+7.55,5
6.Lina Korsgren (SWE)+9.20,4
7.Frida Erkers (SWE)+9.57,6
8.Anikken Gjerde Alnes (NOR)+10.52,3
9.Karolina Hedenström (SWE)+14.16,5
10.Kati Roivas (FIN)+15.05,9
13.Anne Kyllönen (FIN)+17.09,1
14.Katri Lylynperä (FIN)+18.07,9
18.Noora Kivikko (FIN)+20.46,5
23.Heli Heiskanen (FIN)+26.27,0
25.Emmi Lämsä (FIN)+29.28,6
27.Terhi Pollari (FIN)+34.11,2
29.Tiia Huuskonen (FIN)+39.15,7


Reistadløpet Ski Classics 2.4.2022


Miehet 50 km

#UrheilijaTulos
1.Martin Løwstrøm Nyenget (NOR)2.17.42,0
2.Tord Asle Gjerdalen (NOR)+1.15,2
3.Mikael Gunnulfsen (NOR)+3.10,1
4.Eric Rosjö (SWE)+3.15,2
5.Johannes Eklöf (SWE)+3.38,4
6.Andrew Musgrave (GBR)+3.42,0
7.Runar Skaug Mathisen (NOR)+4.17,5
8.Andreas Nygård (NOR)+4.32,6
9.Johan Hoel (NOR)+4.35,0
10.Max Novak (SWE)+5.25,8

Katso myös: Koko tuloslista

Naiset 50 km

#UrheilijaTulos
1.Ebba Andersson (SWE)2.38.01,4
2.Marit Bjørgen (NOR)+54,2
3.Astrid Øyre Slind (NOR)+3.52,8
4.Emma Ribom (SWE)+7.15,0
5.Magni Smedås (NOR)+7.15,6
6.Sofie Elebro (SWE)+7.17,8
7.Kari Øyre Slind (NOR)+7.49,9
8.Britta Johansson Nordgren (SWE)+9.07,0
9.Ida Dahl (SWE)+10.05,9
10.Emilie Fleten (NOR)+10.06,2
12.Heli Heiskanen (FIN)+13.13,5
15.Kati Roivas (FIN)+14.15,1

Katso myös: Koko tuloslista

Årefjällsloppet Ski Classics 26.3.2022


Naiset 62 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Astrid Øyre Slind (NOR)3.07.48,7
2.Britta Johansson Nordgren (SWE)+4.18,3
3.Ida Dahl (SWE)+4.49,0
4.Emilie Fleten (NOR)+5.04,6
5.Lina Korsgren (SWE)+10.35,9
6.Anikken Gjerde Alnes (NOR)+11.00,5
7.Frida Erkers (SWE)+15.06,5
8.Karolina Hedenström (SWE)+15.06,6
9.Hedda Bångman (SWE)+15.06,7
10.Sofie Elebro (SWE)+15.09,7
11.Kati Roivas (FIN)+18.51,3
17.Heli Heiskanen (FIN)+26.07,8

Miehet 62 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Kasper Stadaas (NOR)2.47.22,3
2.Runar Skaug Mathisen (NOR)+34,7
3.Emil Persson (SWE)+54,0
4.Andreas Nygård (NOR)+56,9
5.Oskar Kardin (SWE)+57,6
6.Karstein Johaug jr. (NOR)+58,6
7.Johan Hoel (NOR)+59,1
8.Max Novak (SWE)+1.00,6
9.Tord Asle Gjerdalen (NOR)+1.04,1
10.Johannes Eklöf (SWE)+1.05,2


Birkebeinerennet Ski Classics 19.3.2022


Miehet 54 km

#UrheilijaTulos
1.Andreas Nygård (NOR)2.30.02,6
2.Max Novak (SWE)+0,7
3.Emil Persson (SWE)+1,1
4.Martin Løwstrøm Nyenget (NOR)+1,4
5.Johannes Eklöf (SWE)+1,5
6.Magnus Vesterheim (NOR)+1,8
7.Oskar Kardin (SWE)+2,2
8.Thomas Joly (FRA)+2,3
9.Johan Hoel (NOR)+2,5
10.Kasper Stadaas (NOR)+2,6

Naiset 54 km

#UrheilijaTulos
1.Astrid Øyre Slind (NOR)2.47.23,2
2.Therese Johaug (NOR)+1,0
3.Emilie Fleten (NOR)+26,6
4.Britta Johansson Nordgren (SWE)+3.08,0
5.Marit Bjørgen (NOR)+3.13,4
6.Ida Dahl (SWE)+7.52,1
7.Rosie Brennan (USA)+9.24,6
8.Masako Ishida (JPN)+9.29,5
9.Heidi Weng (NOR)+11.45,2
10.Sofie Elebro (SWE)+13.40,5
18.Kati Roivas (FIN)+19.19,3
19.Heli Heiskanen (FIN)+20.20,9


Vasaloppet 6.3.2022


Miehet 90 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Andreas Nygård (NOR)3.32.18,5
2.Emil Persson (SWE)+1,0
3.Axel Jutterström (SWE)+1,7
4.Kasper Stadaas (NOR)+2,5
5.Joar Thele (NOR)+3,0
6.Herman Paus (NOR)+3,2
7.Johan Hoel (NOR)+4,2
8.Eric Rosjö (SWE)+4,4
9.Anders Aukland (NOR)+4,7
10.Karstein Johaug jr. (NOR)+4,8
54.Viktor Mäenpää (FIN)+11.06
71.Juuso Mäkelä (FIN)+17.14
99.Veli-Matti Räsänen (FIN)+20.35

Naisten 90 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Astrid Øyre Slind (NOR)3.50.06,4
2.Britta Johansson Nordgren (SWE)+2.47,1
3.Emilie Fleten (NOR)+4.22,1
4.Thea Krokan Murud (NOR)+5.09,7
5.Lina Korsgren (SWE)+7.47,0
6.Marit Bjørgen (NOR)+9.28,4
7.Ida Dahl (SWE)+14.24,4
8.Laila Kveli (NOR)+14.38,9
9.Evelina Settlin (SWE)+14.50,5
10.Heli Heiskanen (FIN)+17.04,7
15.Kati Roivas (FIN)+23.40
21.Terhi Pollari (FIN)+32.20
25.Noora Kivikko (FIN)+36.18
30.Niina Virtanen (FIN)+44.14
75.Linda Forth (FIN)+1:30.00
90.Jonna Rask (FIN)+1:47.00


Tartu Maraton Ski Classics 20.2.2022


Naiset 63 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Britta Johansson Nordgren (SWE)2.50.44,3
2.Thea Krokan Murud (NOR)+1.14,8
3.Magni Smedås (NOR)+2.27,5
4.Lina Korsgren (SWE)+2.34,1
5.Ida Dahl (SWE)+3.42,1
6.Emilie Fleten (NOR)+5.31,0
7.Evelina Settlin (SWE)+7.56,7
8.Linn Sömskar (SWE)+10.04,1
9.Kati Roivas (FIN)+11.15,2
10.Olga Tsareva (RUS)+12.16,1

Miehet 63 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Emil Persson (SWE)2.33.06,0
2.Andreas Nygård (NOR)+2.52,1
3.Max Novak (SWE)+2.53,4
4.Runar Skaug Mathisen (NOR)+2.53,6
5.Anders Aukland (NOR)+2.53,6
6.Klas Nilsson (SWE)+2.53,6
7.Eddie Edstöm (SWE)+2.53,7
8.Stian Hoelgaard (NOR)+2.54,2
9.Nils Persson (SWE)+2.54,7
10.Stanislav Rezak (CZE)+2.55,0
34.Viktor Mäenpää (FIN)+10.11,2


Ski Classics - Jizerska Padesatka 13.2.2022


Miehet 50 km

#UrheilijaTulos
1.Andreas Nygård (NOR)1.56.20,7
2.Martin Løwstrøm Nyenget (NOR)+1,0
3.Johannes Eklöf (SWE)+1,2
4.Ermil Vokuev (RUS)+1,7
5.Aleksandr Grebenko (RUS)+27,7
6.Emil Persson (SWE)+1.25,6
6.Herman Paus (NOR)+1.25,6
8.Morten Eide Pedersen (NOR)+2.28,8
9.Runar Skaug Mathisen (NOR)+2.28,9
10.Tord Asle Gjerdalen (NOR)+2.31,0

Naiset 50 km

#UrheilijaTulos
1.Ida Dahl (SWE)2.12.25,3
2.Britta Johansson Nordgren (SWE)+1.18,3
3.Thea Krokan Murud (NOR)+1.36,9
4.Astrid Øyre Slind (NOR)+1.45,3
5.Emilie Fleten (NOR)+2.57,6
6.Anikken Gjerde Alnæs (NOR)+4.06,9
7.Lina Korsgren (SWE)+4.50,7
8.Evelina Settlin (SWE)+7.04,6
9.Heli Heiskanen (FIN)+8.10,6
10.Katerina Smutná (CZE)+9.01,0


Marcialonga Ski Classics 30.1.2022


Miehet 70 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Ermil Vokuev (RUS)2.51.57,6
2.Kasper Stadaas (NOR)+44,9
3.Maxim Vylegzhanin (RUS)+45,0
4.Andreas Nygård (NOR)+45,4
5.Tord Asle Gjerdalen (NOR)+46,3
6.Johannes Eklöf (SWE)+54,8
7.Alexey Shemiakin (RUS)+ 56,2
8.Max Novak (SWE)+58,8
9.Herman Paus (NOR)+1.06,8
10.Magnus Vesterheim (NOR)+1.17,7

Katso myös: Koko tuloslista

Naiset 70 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Ida Dahl (SWE)3.15.15,6
2.Astrid Øyre Slind (NOR)+30,9
3.Lina Korsgren (SWE)+3.00,4
4.Britta Johansson Nordgren (SWE)+3.23,2
5.Magni Smedås (NOR)+3.53,9
6.Olga Tsareva (RUS)+3.56,0
7.Laila Kveli (NOR)+6.07,1
8.Anikken Gjerde Alnaes (NOR)+7.07,5
9.Heli Heiskanen (FIN)+9.35,0
10.Anna Jönsson Haag (SWE)+9.42,0

Katso myös: Koko tuloslista


La Diagonela, Ski Classics 22.1.2022


Miehet 55 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Kasper Stadaas (NOR)2:23.26,2
2.Stian Hoelgaard (NOR)2:23.26,4
3.Mikael Gunnulfsen (NOR)2:23.37,7
4.Andreas Nygaard (NOR)2:23.29,1
5.Max Novak (SWE)2:23.30,5
6.Maxim Vylegzhanin (RUS)2:23.30,8
7.Tord Asle Gjerdalen (NOR)2:23.31,1
8.Johannes Eklöf (SWE)2:23.31,2
9.Emil Persson (SWE)2:23.32,8
10.Martin Løwstrøm Nyenget (NOR)2:23.34,2

Parhaimpia suomalaisia:
37. Viktor Mäenpää 2:26.58,4
38. Veli-Matti Räsänen 2:26.58,4

Naiset 55 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Ida Dahl (SWE)2:37.49,0
2.Britta Johansson Nordgren (SWE)2:40.05,8
3.Lina Korsgren (SWE)2:40.57,5
4.Silje Øyre Slind (NOR)2:42.29,6
5.Laila Kveli (NOR)2:44.05,2
6.Olga Tsareva (RUS)2:44.11,5
7.Sofie Elebro (SWE)2:44.24,6
8.Kati Roivas (FIN)2:44.55,5
9.Anikken Gjerde Alnaes (NOR)2:46.00,2
10.Anna Svendsen (NOR)2:46.14,2

Muita suomalaisia:
12. Heli Heiskanen 2:48.34,1
13. Terhi Pollari 2:48.44,2
19. Noora Kivikko 2:52.41,5

Ski Classics - La Venosta Time Trial 15.1.2022


Naiset 10 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Britta Johansson Nordgren (SWE)31.46,1
2.Ida Dahl (SWE)+19,4
3.Lina Korsgren (SWE)+1.32,0
4.Olga Tsareva (RUS)+1.45,3
5.Magni Smedås (NOR)+1.59,3
6.Laila Kveli (NOR)+2.13,5
7.Anastasia Rygalina (RUS)+2.14,6
8.Anna Svendsen (NOR)+2.21,8
9.Anikken Gjerde Alnæs (NOR)+2.23,0
10.Tatiana Sorina (RUS)+2.31,7
15.Heli Heiskanen (FIN)+3.29,4
18.Terhi Pollari (FIN)+4.15,5
30.Noora Kivikko (FIN)+6.38,0

Miehet 10 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Tord Asle Gjerdalen (NOR)27.44,2
2.Martin Løwstrøm Nyenget (NOR)+19,0
3.Ermil Vokuev (RUS)+37,1
4.Max Novak (SWE)+44,3
5.Magnus Vesterheim (NOR)+49,6
6.Johannes Eklöf (SWE)+50,9
7.Herman Paus (NOR)+59,1
8.Aleksandr Grebenko (RUS)+1.06,5
9.Stian Hoelgaard (NOR)+1.06,9
10.Evgeniy Belov (RUS)+1.10,9
54.Viktor Mäenpää (FIN)+3.31,7
56.Veli-Matti Räsänen (FIN)+3.35,5
59.Olli Tyrväinen (FIN)+3.46,3
74.Isac Holmström (FIN)+5.32,3
76.Eric Storvall (FIN)+6.02,7
79.Hannes Mäenpää (FIN)+6.50,4


Ski Classics - Prato Piazza Mountain Challenge 9.1.2022


Miehet 32 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Eklöf (SWE)1.40.35,8
2.Stian Hoelgaard (NOR)+7,6
3.Tord Asle Gjerdalen (NOR)+10,5
4.Alexey Shemiakin (RUS)+14,2
5.Max Novak (SWE)+19,4
6.Martin Johnsrud Sundby (NOR)+1.02,4
7.Oskar Kardin (SWE)+1.02,8
8.Herman Paus (NOR)+1.49,7
9.Magnus Vesterheim (NOR)+2.07,3
10.Emil Persson (SWE)+2.49,8
61.Isac Holmström (FIN)+18.24

Naiset 32 km

#UrheilijaTulos
1.Ida Dahl (SWE)1.53,47,0
2.Astrid Øyre Slind (NOR)+8,0
3.Emilie Fleten (NOR)+17,3
4.Britta Johansson Nordgren (SWE)+7.37,0
5.Sofie Elebro (SWE)+9.03,1
6.Lina Korsgren (SWE)+9.24,0
7.Linn Sömskar (SWE) 
8.Olga Tsareva (RUS) 
9.Frida Erkers (SWE) 
10.Laila Kveli (NOR) 
12.Heli Heiskanen (FIN) 
15.Kati Roivas (FIN) 
24.Terhi Pollari (FIN) 


Ski Classics - Pustertaler Ski Marathon 8.1.2022


Naiset 60 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Britta Johansson Nordgren (SWE)2.57.39,0
2.Ida Dahl (SWE)+6,7
3.Astrid Øyre Slind (NOR)+13,1
4.Emilie Fleten (NOR)+2.52,1
5.Lina Korsgren (SWE)+5.16,3
6.Evelina Settlin (SWE)+8.18,3
7.Sofie Elebro (SWE)+8.18,7
8.Laila Kveli (NOR)+8.38,7
9.Anikken Gjerde Alnaes (NOR)+8.40,5
10.Ida Palmberg (SWE)+8.40,9
15.Heli Heiskanen (FIN)+15.53,1
16.Terhi Pollari (FIN)+16.25,6
19.Kati Roivas (FIN)+19,47,6

Miehet 60 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Max Novak (SWE)2.37.11,4
2.Oskar Kardin (SWE)+0,1
3.Stian Hoelgaard (NOR)+0,3
4.Kasper Stadaas (NOR)+0,9
5.Andreas Nygård (NOR)+1,0
6.Morten Eide Pedersen (NOR)+1,4
7.Johan Hoel (NOR)+1,9
8.Tord Asle Gjerdalen (NOR)+3,2
9.Marcus Johansson (SWE)+3,6
10.Aleksandr Grebenko (RUS)+3,8
36.Isac Holmström (FIN)+9.22,4


Orsa Grönklitt Ski Classics 18.-19.12.2021


Naiset Individual Prologue 33,2 km

#UrheilijaTulos
1.Astrid Øyre Slind (NOR)1.23.56,0
2.Britta Johansson Nordgren (SWE)1.24.26,7
3.Lina Korsgren (SWE)1.24.28,2
4.Ida Dahl (SWE)1.24.44,0
5.Marit Bjørgen (NOR)1.24.44,7
6.Linn Sömskar (SWE)1.24.49,4
7.Thea Krokan Murud (NOR)1.24.50,8
8.Emilie Fleten (NOR)1.25.20,2
9.Evelina Settlin (SWE)1.26.20,3
10.Olga Tsareva (RUS)1.26.23,4
16.Heli Heiskanen (FIN)1.29.01,6
19.Kati Roivas (FIN)1.29.21,0
21.Terhi Pollari (FIN)1.29.43,3
25.Noora Kivikko (FIN)1.30.14,3
29.Julia Häger (FIN)1.33.21,7
40.Maija Hakala (FIN)1.37.21,4

Miehet Individual Prologue 33,2 km

#UrheilijaTulos
1.Emil Persson (SWE)1.15.51,5
2.Ermil Vokuev (RUS)1.15.51,9
3.Kasper Stadaas (NOR)1.15.52,1
4.Martin Johnsrud Sundby (NOR)1.15.52,7
5.Morten Eide Pedersen (NOR)1.15.53,1
6.Tord Asle Gjerdalen (NOR)1.15.53,7
7.Maxim Vylegzhanin (RUS)1.15.54,1
8.Oskar Kardin (SWE)1.15.54,7
9.Mikael Gunnulfsen (NOR)1.15.55,2
10.Marcus Johansson (SWE)1.15.55,9
42.Juuso Mäkelä (FIN)1.19.03,8
45.Niko Koskela (FIN)1.19.05,3
57.Christoffer Lindvall (FIN)1.20.17,6
62.Isac Holmström (FIN)1.20.53,0
63.Viktor Mäenpää (FIN)1.20.53,4
74.Veli-Matti Räsänen (FIN)1.22.37,7
85.Kari Varis (FIN)1.22.57,9
86.Eric Storvall (FIN)1.22.59,8
90.Hannes Mäenpää (FIN)1.24.10,4
92.Olli Tyrväinen (FIN)1.25.26,4
121.Kalle Liukkonen (FIN)1.30.54,7
122.Mikael Lähteenmäki (FIN)1.35.06,9
123.Jussi Häkkinen (FIN)1.36.30,6
124.Matti Kaski (FIN)1.37.28,8



Pro Team Tempo 9 km, miehet

#UrheilijaTulos
1.Karstein Johaug jr. (NOR)19.09,0
2.Johan Hoel (NOR)19.09,3
3.Emil Persson (SWE)19.19,8
4.Runar Skaug Mathisen19.19,9
5.Max Novak (SWE)19.22,1
6.Johannes Eklöf (SWE)19.22,4
7.Morten Eide Pedersen (NOR)19.32,3
8.Eric Rosjö (SWE)19.32,8
9.Axel Jutterström (SWE)19.32,8
10.Mikael Gunnulfsen (NOR)19.34,7
52.Niko Koskela (FIN)20.42,9
58.Isac Holmström (FIN)20.52,0
59.Christoffer Lindvall (FIN)20.57,3
60.Viktor Mäenpää (FIN)20.58,0
70.Juuso Mäkelä (FIN)21.03,8
71.Kari Varis (FIN)21.04,7
76.Olli Tyrväinen (FIN)21.15,1
84.Hannes Mäenpää (FIN)21.41,7
90.Veli-Matti Räsänen (FIN)21.46,8
120.Eric Storvall (FIN)22.22,7
121.Santeri Ryhänen (FIN)22.40,8
122.Kalle Liukkonen (FIN)22.40,9
131.Mikael Lähteenmäki (FIN)23.09,0
146.Jussi Häkkinen (FIN)23.45,8
184.Matti Kaski (FIN)25.31,3

Pro Team Tempo 9 km, naiset

#UrheilijaTulos
1.Britta Johansson Nordgren (SWE)21.20,3
2.Thea Krokan Murud (NOR)21.21,0
3.Lina Korsgren (SWE)21.56,2
4.Ida Dahl (SWE)21.56,6
5.Marit Bjørgen (NOR)22.07,8
6.Anikken Gjerde Alnæs (NOR)22.07,9
7.Astrid Øyre Slind (NOR)22.21,3
8.Kari Øyre Slind (NOR)22.22,5
9.Linn Sömskar (SWE)22.51,6
10.Hedda Bängman (SWE)22.52,9
17.Heli Heiskanen (FIN)23.33,1
20.Kati Roivas (FIN)23.42,0
23.Noora Kivikko (FIN)23.47,5
24.Niina Virtanen (FIN)23.47,7
25.Terhi Pollari (FIN)23.51,3
27.Rebecca Immonen (FIN)24.04,8
29.Julia Häger (FIN)24.31,5
37.Maija Hakala (FIN)24.57,4




Ski Classics 2020-2021


Kokonaiskilpailun lopputulokset


Koronaviruksen riivaamalla kaudella päästiin hiihtämään vain kahdeksan osakilpailua. Suomalaisista Ari Luusua oli mainiosti esillä sijoittuen kokonaiskilpailussa mainiosti kahdeksanneksi.

Miehet 8/8

#UrheilijaPisteet
1.Emil Persson (SWE)1540
2.Tord Asle Gjerdalen (NOR)1302
3.Oskar Kardin (SWE)1095
4.Ermil Vokuev (RUS)900
5.Morten Eide Pedersen (NOR)809
6.Anton Karlsson (SWE)730
7.Andreas Nygård (NOR)664
8.Ari Luusua (FIN)663
9.Maxim Vylegzanin (RUS)640
10.Petter Eliassen (NOR)602
39.Viktor Mäenpää (FIN)158
45.Niko Koskela (FIN)133
48.Isac Holmström (FIN)120
64.Hannes Mäenpää (FIN)46
70.Eric Storvall (FIN)29
89.Olli-Markus Taivainen (FIN)12

Naiset 8/8

#UrheilijaPisteet
1.Lina Korsgren (SWE)1820
2.Ida Dahl (SWE)1330
3.Emilie Fleten (NOR)1295
4.Katerina Smutná (CZE)850
5.Elin Mohlin (SWE)771
6.Jenny Larsson (SWE)760
7.Roxane Lacroix (FRA)741
8.Sofie Elebro (SWE)730
9.Britta Johansson Norgren (SWE)525
10.Heli Heiskanen (FIN)476
41.Noora Kivikko (FIN)105
50.Kati Roivas (FIN)60



Osakilpailujen tulokset


Årefjällsloppet Ski Classics 27.3.2021


Miehet 100 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Andreas Nygård (NOR)5:04.49
2.Stian Hoelgaard (NOR)+0.03
3.Ari Luusua (FIN)+0.06
4.Øyvind Moen Fjeld (NOR)+0.10
5.Emil Persson (SWE)+0.10
6.Karstein Johaug jr. (NOR)+0.11
7.Anders Aukland (NOR)+0.12
8.Torleif Syrstad (NOR)+0.13
9.Oskar Kardin (SWE)+0.14
10.Johannes Eklöf (SWE)+0.19

Naiset 100 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Lina Korsgren (SWE)5:50.10,1
2.Emilie Fleten (NOR)+3,6
3.Thea Krokan Murud (NOR)+19,8
4.Ida Dahl (SWE)+1.02,9
5.Roxane Lacroix (FRA)+5.13,5
6.Britta Johansson Nordgren (SWE)+7.01,5



Tåssåsen Criterium 64 Ski Classics 21.3.2021


Naiset 54 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Lina Korsgren (SWE)2:54.12,8
2.Emilie Fleten (NOR)+21,3
3.Ida Dahl (SWE)+1.19,2
4.Britta Johansson Nordgren (SWE)+1.21,2
5.Thea Krokan Murud (NOR)+1.28,2
6.Roxane Lacroix (FRA)+2.00,4
7.Emma Ribom (SWE)+2.08,2
8.Anastasia Rygalina (RUS)+2.08,7
9.Sofie Elebro (SWE)+2.20,4
10.Elin Mohlin (SWE)+2.59,0
14.Heli Heiskanen (FIN)+14.36,4

Miehet 54 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Emil Persson (SWE)2:39.02,2
2.Morten Eide Pedersen (NOR)+0,2
3.Johan Hoel (NOR)+1,5
4.Oskar Kardin (SWE)+1,7
5.Tord Asle Gjerdalen (NOR)+2,8
6.Ari Luusua (FIN)+3,9
7.Kasper Stadaas (NOR)+4,1
8.Maxim Vylegzhanin (RUS)+4,4
9.Marcus Johansson (SWE)+4,5
10.Johannes Eklöf (SWE)+4,7
41.Viktor Mäenpää (FIN)+1.25,8
52.Isac Holmström (FIN)+3.47,8
57.Hannes Mäenpää (FIN)+4.15,9
80.Eric Storvall (FIN)+10.55,3
99.Kalle Liukkonen (FIN)+22.22,8
104.Matti Kaski (FIN)+35.30,4



Vålådalsrennet Ski Classics 20.3.2021


Miehet 54 km (p) yhteislähtö

#UrheilijaTulos
1.Emil Persson (SWE)2:30.37,7
2.Andreas Nygaard (NOR)+1,1
3.Oskar Kardin (SWE)+1,4
4.Anton Karlsson (SWE)+1,5
5.Tord Asle Gjerdalen (NOR)+3,1
6.Andrew Musgrave (GBR)+3,5
7.Max Novak (SWE)+4,1
8.Nils Persson (SWE)+5,2
9.Øyvind Moen Fjeld (NOR)+5,5
10.Magnus Vesterheim (NOR)+5,9
16.Ari Luusua (FIN)+7,1


Naiset 54 km (p) yhteislähtö

#UrheilijaTulos
1.Ebba Andersson (SWE)2:52.01,0
2.Emilie Fleten (NOR)+7,0
3.Lina Korsgren (SWE)+1.58,0
4.Silje Theodorsen (NOR)+2.14,9
5.Roxane Lacroix (FRA)+2.39,1
6.Katerina Smutná (CZE)+3.03,5
7.Ida Dahl (SWE)+5.41,4
8.Elin Mohlin (SWE)+5.44,1
9.Sofie Elebro (SWE)+5.44,4
10.Jenny Larsson (SWE)+6.16,0
15.Heli Heiskanen (FIN)12.49,8


Vasaloppet 7.3.2021


Miehet 90 km

#UrheilijaTulos
1.Tord Asle Gjerdalen (NOR)3:28.18,4
2.Anton Karlsson (SWE)+36,3
3.Ermil Vokuev (RUS)+1.01,4
4.Emil Persson (SWE)+1.35,9
5.Ari Luusua (FIN)+1.38,8
6.Johan Hoel (NOR)+1.39,1
7.Oskar Kardin (SWE)+1.40,6
8.Maxim Vylegzhanin (RUS)+1.43,2
9.Karstein Johaug jr. (NOR)+1.43,9
10.Morten Eide Pedersen (NOR)+1.49,1
24.Niko Koskela (FIN)+4.23,7
54.Viktor Mäenpää (FIN)+13.09,7
56.Isac Holmström (FIN)+13.14,3
70.Hannes Mäenpää (FIN)+15.46,3
112.Remi Lindholm (FIN)+22.24,9
136.Olli-Markus Taivainen (FIN)+27.32,6
169.Kalle Liukkonen (FIN)+32.30,9

Naiset 90 km

#UrheilijaTulos
1.Lina Korsgren (SWE)3:52.08,2
2.Marit Bjørgen (NOR)+42,0
3.Ida Dahl (SWE)+4.59,1
4.Thea Krokan Murud (NOR)+5.16,1
5.Katerina Smutná (CZE)+6.16,6
6.Emilie Fleten (NOR)+6.20,2
7.Britta Johansson Nordgren (SWE)+8.04,5
8.Jenny Larsson (SWE)+11.58,9
9.Linn Sömskar (SWE)+12.00,5
10.Sofie Elebro (SWE)+13.18,3
23.Heli Heiskanen (FIN)+22.46,2
34.Noora Kivikko (FIN)+32.36,6



Jizerska50 Ski Classics 14.2.2021


Miehet 50 km

#UrheilijaTulos
1.Emil Persson (SWE)2:02.27,9
2.Tord Asle Gjerdalen (NOR)+0,3
3.Ermil Vokuev (RUS)+0,8
4.Petter Eliassen (NOR)+1,1
5.Maxim Vylegzhanin (RUS)+1,3
6.Oskar Kardin (SWE)+11,0
7.Morten Eide Pedersen (NOR)+1.06,1
8.Max Novak (SWE)+1.06,2
9.Stian Hoelgaard (NOR)+1.06,5
10.Vetle Thyli (NOR)+1.07,0
17.Niko Koskela (FIN)+3.51,8
42.Hannes Mäenpää (FIN)+11.16,2

Naiset 50 km

#UrheilijaTulos
1.Lina Korsgren (SWE)2:18.39,4
2.Ida Dahl (SWE)+0,1
3.Katerina Smutná (CZE)+3.41,9
4.Jenny Larsson (SWE)+3.57,6
5.Emilie Fleten (NOR)+4.20,1
6.Elin Mohlin (SWE)+6.13,0
7.Olga Tsareva (RUS)+6.13,3
8.Britta Johansson Nordgren (SWE)+7.46,7
9.Sofie Elebro (SWE)+7.53,0
10.Anikken Gjerde Alnaes (NOR)+8.01,3
17.Heli Heiskanen (FIN)+13.41,3



Ski classics, Marcialonga 31.1.2021


Miehet 70 km

#UrheilijaTulos
1.Emil Persson (SWE)3:11.09
2.Tord Asle Gjerdalen (NOR)+0,3
3.Ermil Vokuev (RUS)+2,7
4.Oskar Kardin (SWE)+3,3
5.Petter Eliassen (NOR)+17,2
6.Stian Hoelgaard (NOR)+21,7
7.Marcus Johansson (SWE)+25,1
8.Runar Skaug Mathisen+29,3

20. Ari Luusua +1.34,8
Kaikki tulokset TÄÄLTÄ

Naiset 70 km

#UrheilijaTulos
1.Lina Korsgren (SWE)3:27.13
2.Emilie Fleten (NOR)+9,6
3.Ida Dahl (SWE)+45,5
4.Jenny Larsson (SWE)+2.27,3
5.Olga Tsareva (RUS)+2.38,1
6.Elin Mohlin (SWE)+2.40,1
7.Sofie Elebro (SWE)+3.03,9
8.Roxane Lacroix (FRA)+3.48,3

Kaikki tulokset TÄÄLTÄ


Ski Classics Toblach-Cortina 24.1.2021


Miehet 38 km

#UrheilijaTulos
1.Ermil Vokuev (RUS)1:37.14,7
2.Oskar Kardin (SWE)+0,3
3.Emil Persson (SWE)+0,5
4.Morten Eide Pedersen (NOR)+0,6
5.Stian Hoelgaard (NOR)+4,1
6.Petter Eliassen (NOR)+7,9
7.Max Novak (SWE)+2.56,7
8.Anton Karlsson (SWE)+2.57,1
9.Vetle Thyli (NOR)+2.57,2
10.Ari Luusua (FIN)+2.57,6
25.Niko Koskela (FIN)+6.07,8
28.Isac Holmström (FIN)+6.59,9
39.Viktor Mäenpää (FIN)+7.54,3

Naiset 38 km

#UrheilijaTulos
1.Lina Korsgren (SWE)1:53.51,1
2.Ida Dahl (SWE)+21,3
3.Emilie Fleten (NOR)+23,4
4.Elin Mohlin (SWE)+2.40,8
5.Katerina Smutná (CZE)+4.43,1
6.Olga Tsareva (RUS)+4.43,6
7.Sofie Elebro (SWE)+4.44,4
8.Anastasia Rygalina (RUS)+4.49,3
9.Astrid Øyre Slind (NOR)+4.54,6
10.Roxane Lacroix (FRA)+5.48,7
14.Heli Heiskanen (FIN)+10.40,6
26.Noora Kivikko (FIN)+19.46,4



Ski Classics - Engadin La Diagonela 16.1.2021


Miehet 60 km

#UrheilijaTulos
1.Oskar Kardin (SWE)2:43.49,4
2.Andreas Nygård (NOR)+3.54,2
3.Petter Eliassen (NOR)+3.54,5
4.Tord Asle Gjerdalen (NOR)+3.54,7
5.Emil Persson (SWE)+4.05,0
6.Joar Thele (NOR)+4.07,1
7.Ermil Vokuev (RUS)+4.07,8
8.Johannes Eklöf (SWE)+4.08,5
9.Morten Eide Pedersen (NOR)+4.08,8
10.Ari Luusua (FIN)+4.24,4

Naiset 60 km

#UrheilijaTulos
1.Jenny Larsson (SWE)3:19.49,8
2.Lina Korsgren (SWE)+3.31,6
3.Emilie Fleten (NOR)+3.35,9
4.Ida Dahl (SWE)+6.22,6
5.Katerina Smutná (CZE)+9.32,2
6.Astrid Øyre Slind (NOR)+9.38,8
7.Linn Sömskar (SWE)+9.44,3
8.Britta Johansson Nordgren (SWE)+9.44,9
9.Elin Mohlin (SWE)+9.51,7
10.Sofie Elebro (SWE)+9.54,6





Ski Classics 2019-2020


Kokonaiskilpailun lopputulokset


Miehet 11/11

#UrheilijaPisteet
1.Andreas Nygaard (NOR)1145
2.Tord Asle Gjerdalen (NOR)1045
3.Stian Hoelgaard (NOR)1015
4.Petter Eliassen (NOR)1001
5.Marcus Johansson (SWE)918
6.Morten Eide Pedersen (NOR)903
7.Vetle Thyli (NOR)775
8.Max Novak (SWE)763
9.Emil Persson (SWE)712
10.Oskar Kardin (SWE)649
11.Ari Luusua (FIN)614
46.Viktor Mäenpää (FIN)173
47.Isac Holmström (FIN)166
50.Hans Mäenpää (FIN)127
59.Niko Koskela (FIN)98
73.Veli-Matti Räsänen (FIN)77
79.Heikki Korpela (FIN)70
100.Mikko Harju (FIN)50
138.Hannes Mäenpää (FIN)31
144.Kari Varis (FIN)7

Naiset 11/11

#UrheilijaPisteet
1.Britta Johansson Nordgren (SWE)1395
2.Kari Vikhagen Gjeitnes (NOR)1245
3.Katerina Smutná (CZE)1110
4.Lina Korsgren (SWE)1075
5.Emilie Fleten (NOR)960
6.Astrid Øyre Slind (NOR)954
7.Ida Dahl (SWE)889
8.Sofie Elebro (SWE)691
9.Thea Krokan Murud (NOR)669
10.Roxane Lacroix (FRA)663
12.Heli Heiskanen (FIN)601
24.Noora Kivikko (FIN)302
33.Rebecca Immonen (FIN)181
39.Terhi Pollari (FIN)150
42.Kati Roivas (FIN)118
43.Niina Virtanen (FIN)115
56.Ida Mäenpää (FIN)50
65.Eevakaisa Loukusa (FIN)32




Osakilpailuiden tulokset


Vasaloppet 1.3.2020


Miehet 90 km

#UrheilijaTulos
1.Petter Eliassen (NOR)4:25.14,7
2.Stian Hoelgaard (NOR)+0,7
3.Torleif Syrstad (NOR)+42,5
4.Tord Asle Gjerdalen (NOR)+48,1
5.Klas Nilsson (SWE)+59,0
6.Andreas Nygård (NOR)+3.16,9
7.Nils Persson (SWE)+3.17,7
8.Anders Aukland (NOR)+3.19,8
9.Max Novak (SWE)+3.20,0
10.Simen Engebretsen Nordli (NOR)+3.20,7

22. Ari Luusua (FIN) +6.11,1
24. Viktor Mäenpää (FIN) +7.10,2
30. Hannes Mäenpää (FIN) +9.29,3

Naiset 90 km

#UrheilijaTulos
1.Lina Korsgren (SWE)4:41.02,3
2.Britta Johansson Nordgren (SWE)+6.09,1
3.Katerina Smutná (CZE)+8.23,5
4.Ida Dahl (SWE)+9.47,7
5.Kari Vikhagen Gjeitnes (NOR)+10.23,1
6.Laila Kveli (NOR)+12.17,0
7.Thea Krokan Murud (NOR)+12.23,4
8.Jenny Larsson (SWE)+16.54,9
9.Emilie Fleten (NOR)+17.31,5
10.Heli Heiskanen (FIN)+27.52,3

18. Kati Roivas (FIN) +37.35,8
22. Noora Kivikko (FIN) +45.57,4
26. Niina Virtanen (FIN) +50.50,4

Ski Classics, Jizerska 9.2.2020


Miehet 50 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Andreas Nygård (NOR)1:59.08
2.Oskar Kardin (SWE)+0,6
3.Petter Eliassen (NOR)+0,8
4.Morten Eide Pedersen (NOR)+1,1
5.Tord Asle Gjerdalen (NOR)+1,3

11. Ari Luusua +1.42,0

Naiset 50 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Britta Johansson Nordgren (SWE)2:16.21
2.Emilie Fleten (NOR)+43,4
3.Lina Korsgren (SWE)+55,1
4.Kari Vikhagen Gjeitnes (NOR)+1.14,3
5.Katerina Smutná (CZE)+1.15,2

8. Heli Heiskanen +9.29,5
14. Noora Kivikko +14.46,5
21. Rebecca Immonen +25.25,8


Toblach-Cortina, Visma Ski Classics


Naiset 42 km

#UrheilijaTulos
1.Britta Johansson Nordgren (SWE)1:55.55,2
2.Kari Vikhagen Gjeitnes (NOR)+1,0
3.Anastasia Vlasova (RUS)+1.19,4
4.Katerina Smutná (CZE)+1.19,6
5.Lina Korsgren (SWE)+1.19,7
6.Olga Tsareva (RUS)+1.19,8

17. Heli Heiskanen +4.57,2
23. Rebecca Immonen +9.06,3

Miehet 42 km

#UrheilijaTulos
1.Andreas Nygård (NOR)1:38.25,1
2.Petter Eliassen (NOR)+0,7
3.Marcus Johansson (SWE)+16,8
4.Max Novak (SWE)+16,9
5.Stian Hoelgaard (NOR)+17,2
6.Oskar Kardin (SWE)+18,0

10. Ari Luusua +22,4



Marcialonga Ski Classics 26.1.2020


Naiset 70 km

#UrheilijaTulos
1.Kari Vikhagen Gjeitnes (NOR)3:21.59,2
2.Astrid Øyre Slind (NOR)3:22.06,2
3.Lina Korsgren (SWE)3:22.56,6
4.Ida Dahl (SWE)3:25.03,3
5.Emilie Fleten (NOR)3:25.23,8
6.Britta Johansson Nordgren (SWE)3:26.29,5
7.Katerina Smutná (CZE)3:29.17,8
8.Sofie Elebro (SWE)3:29.29,3
9.Jenny Larsson (SWE)3:31.50,1
10.Olga Tsareva (RUS)3:32.39,1


16. Heli Heiskanen (FIN) 3:35.32,3
22. Terhi Pollari (FIN) 3:43.46,5
24. Niina Virtanen (FIN) 3:46.54,1
29. Eevakaisa Loukusa (FIN) 3:49.44,8

Miehet 70 km

#UrheilijaTulos
1.Tore Bjørseth Berdal (NOR)3:05.52,0
2.Tord Asle Gjerdalen (NOR)3:05.53,5
3.Petter Eliassen (NOR)3:05.54,8
4.Andreas Nygård (NOR)3:06.02,0
5.Morten Eide Pedersen (NOR)3:06.09,7
6.Andreas Holmberg (SWE)3:06.14,1
7.Vetle Thyli (NOR)3:06.16,5
8.Stian Hoelgaard (NOR)3:06.17,1
9.Sjur Røthe (NOR)3:06.25,0
10.Chris Andre Jespersen (NOR)3:06.25,4


La Diagonela 18.1.2020


Miehet, 62 km

#UrheilijaTulos
1.Chris Andre Jespersen (NOR)2:48.22,1
2.Tord Asle Gjerdalen (NOR)+2.47,7
3.Alexey Shemiakin (RUS)+2.49,1
4.Stian Hoelgaard (NOR)+2.49,8
5.Andreas Nygård (NOR)+2.51,0
6.Marcus Johansson (SWE)+2.51,9
7.Ari Luusua (FIN)+2.52,0
8.Tore Bjørseth Berdal (NOR)+2.53,9

Naiset, 62 km

#UrheilijaTulos
1.Astrid Øyre Slind (NOR)3:11.52,8
2.Kari Vikhagen Gjeitnes (NOR)+3.30,2
3.Rebecca Öhrn (SWE)+6.43,7
4.Katerina Smutná (CZE)+6.59,2
5.Britta Johansson Nordgren (SWE)+7.24,9
6.Thea Krokan Murud (NOR)+7.33,0
7.Ida Dahl (SWE)+7.37,0
8.Emilie Fleten (NOR)+9.26,8

13. Heli Heiskanen +14.36,6




Kaiser Maximilian Lauf, Ski Classics 11.1.2020


Miehet 60 km

#UrheilijaTulos
1.Emil Persson (SWE)2:30.17,6
2.Andreas Nygård (NOR)+0,1
3.Marcus Johansson (SWE)+0,4
4.Vetle Thyli (NOR)+0,8
5.Stian Hoelgaard (NOR)+1,1
6.Tord Asle Gjerdalen (NOR)+1,3
7.Max Novak (SWE)+1,4
8.Alexey Shemiakin (RUS)+2,3
9.Morten Eide Pedersen (NOR)+2,4
10.Ari Luusua (FIN)+3,4

29. Viktor Mäenpää (FIN) +3.01,5

Naiset 60 km

#UrheilijaTulos
1.Lina Korsgren (SWE)2:49.59,7
2.Britta Johansson Nordgren (SWE)+3.11,6
3.Astrid Øyre Slind (NOR)+3.33,0
4.Ida Dahl (SWE)+5.22,0
5.Katerina Smutná (CZE)+6.05,5
6.Kari Vikhagen Gjeitnes (NOR)+7.06,4
7.Thea Krokan Murud (NOR)+8.43,1
8.Sofie Elebro (SWE)+8.47,3
9.Emilie Fleten (NOR)+10.16,6
10.Jenny Larsson (SWE)+11.00,2

18. Heli Heiskanen (FIN) +17.57,7
20. Noora Kivikko (FIN) +18.40,9



Ski Classics, la Venosta, 14.12.2019


Miehet 34 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Ermil Vokuev (RUS)1:30.27,5
2.Petter Eliassen (NOR)+2,8
3.Morten Eide Pedersen (NOR)+8,5
4.Vetle Thyli (NOR)+13,0
5.Max Novak (SWE)+13,9
6.Tord Asle Gjerdalen (NOR)+15,4
7.Aleksandr Grebenko (RUS)+16,7
8.Stian Hoelgaard (NOR)+17,2
9.Marcus Johansson (SWE)+17,4
10.Oskar Kardin (SWE)+23,2

12. Ari Luusua (FIN) +34,2

Naiset 34 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Astrid Øyre Slind (NOR)1:37.09,9
2.Britta Johansson Nordgren (SWE)+3.09,4
3.Kari Vikhagen Gjeitnes (NOR)+4.03,9
4.Emilie Fleten (NOR)+4.12,5
5.Katerina Smutná (CZE)+4.23,0
6.Lina Korsgren (SWE)+5.57,4
7.Anastasia Rygalina (RUS)+7.20,6
8.Sofie Elebro (SWE)+7.22,6
9.Jenny Larsson (SWE)+8.46,0
10.Roxane Lacroix (FRA)+9.16,0

14. Heli Heiskanen +9.53,0

Ski Classics - Livigno, prologi 29.-1.12.2019


Miehet aika-ajo 35 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Emil Persson (SWE)1:27.35,0
2.Morten Eide Pedersen (NOR)1:27.35,4
3.Stian Hoelgaard (NOR)1:27.35,5
4.Marcus Johansson (SWE)1:27.35,5
5.Vetle Thyli (NOR)1:27.36,0
6.Tord Asle Gjerdalen (NOR)1:27.36,6
7.Andreas Holmberg (SWE)1:27.38,8
8.Ari Luusua (FIN)1:27.40,7
9.Andreas Nygård (NOR)1:27.43,5
10.Øyvind Moen Fjeld (NOR)1:27.45,7

20. Niko Koskela (FIN) 1:27.54,5
39. Heikki Korpela (FIN) 1:29.06,7
46. Veli-Matti Räsänen (FIN) 1:29.50,1
54. Viktor Mäenpää (FIN) 1:30.37,1
55. Isac Holmström (FIN) 1:31.02,8
73. Kari Varis (FIN) 1:33.24,8
75. Hans Mäenpää (FIN) 1:33.26,7

Naiset prologi 35 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Britta Johansson Nordgren (SWE)1:41.32,8
2.Katerina Smutná (CZE)1:41.35,1
3.Kari Vikhagen Gjeitnes (NOR)1:41.37,3
4.Astrid Øyre Slind (NOR)1:41.39,0
5.Emilie Fleten (NOR)1:41.40,5
6.Laila Kveli (NOR)1:42.00,5
7.Lina Korsgren (SWE)1:42.11,6
8.Roxane Lacroix (FRA)1:42.18,8
9.Anastasia Rygalina (RUS)1:42.19,0
10.Thea Krokan Murud (NOR)1:42.33,0

16. Heli Heiskanen (FIN) 1:43.54,8
17. Terhi Pollari (FIN) 1:45.00,2
21. Rebecca Immonen (FIN) 1:47.24,2
24. Noora Kivikko (FIN) 1:49.01,0



Miehet joukkueprologi 15 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Petter Eliassen (NOR)33.49,8
2.Tord Asle Gjerdalen (NOR)33.50,0
3.Oskar Kardin (SWE)33.50,2
4.Marcus Johansson (SWE)33.54,8
5.Emil Persson (SWE)33.55,0
6.Andreas Holmberg (SWE)33.55,5
7.Vetle Thyli (NOR)33.56,6
8.Stian Berg (NOR)33.56,9
9.Morten Eide Pedersen (NOR)33.56,9
10.Anders Aukland (NOR)34.11,4

29. Isac Holmstöm 34.47,3
30. Ari Luusua 34.47,3

Naiset joukkueprologi 15 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Britta Johansson Nordgren (SWE)38.26,8
2.Astrid Øyre Slind (NOR)38.48,6
3.Emilie Fleten (NOR)39.53,9
4.Thea Krokan Murud (NOR)39.54,5
5.Lina Korsgren (SWE)40.26,7
6.Katerina Smutná (CZE)40.29,0
7.Ida Dahl (SWE)41.08,6
8.Jenny Larsson (SWE)41.10,0
9.Kari Vikhagen Gjeitnes (NOR)41.12,0
10.Marie Kromer (FRA)41.15,6

17. Rebecca Immonen 42.18,2
18. Heli Heiskanen 42.22,0
20. Terhi Pollari 43.29,7
23. Noora Kivikko 43.51,2






Ski Classics 2019-2020


Kokonaiskilpailun lopputulokset 12/12 osakilpailua


Miehet

#UrheilijaPisteet
1.Andreas Nygård (NOR)1355
2.Petter Eliassen (NOR)1158
3.Tord Asle Gjerdalen (NOR)1027
4.Tore Bjørseth Berdal (NOR)974
5.Morten Eide Pedersen (NOR)895
6.Øyvind Moen Fjeld (NOR)840
7.Simen Østensen (NOR)828
8.Stian Hoelgaard (NOR)723
9.Chris Andre Jespersen (NOR)708
10.Oskar Kardin (SWE)693

21. Ari Luusua (FIN) 429
43. Niko Koskela (FIN) 198
44. Viktor Mäenpää (FIN) 197
80. Hans Mäenpää (FIN) 78
81. Hannes Mäenpää (FIN) 76
91. Isac Holmström (FIN) 70
109. Mikko Harju (FIN) 50
123. Lauri Lepistö (FIN) 40
132. Iivo Niskanen (FIN) 21
139. Christoffer Lindvall (FIN) 12

Naiset

#UrheilijaPisteet
1.Britta Johansson Nordgren (SWE)1610
2.Astrid Øyre Slind (NOR)1410
3.Katerina Smutná (CZE)1310
4.Lina Korsgren (SWE)1267
5.Kari Vikhagen Gjeitnes (NOR)964
6.Sofie Elebro (SWE)790
7.Heli Heiskanen (FIN)757
8.Justyna Kowalczyk (POL)558
9.Marie Renée Sørum Gangsø (NOR)623
10.Elin Mohlin (SWE)599

22. Noora Kivikko 273
26. Rebecca Immonen 239
30. Terhi Pollari 216
42. Anne Kyllönen 120




Osakilpailuiden tulokset


Ylläs-Levi 70 km, miehet, 13.4.2019

#UrheilijaAika
1.Andreas Nygård (NOR)2:58.07
2.Øystein Pettersen (NOR)+0.34
3.Øyvind Moen Fjeld (NOR)+0.34
4.Anders Moelmen Hoest (NOR)+0.35
5.Stian Hoelgaard (NOR)+0.35
6.Tore Bjørseth Berdal (NOR)+0.52
7.Ermil Vokuev (RUS)+1.28
8.Morten Eide Pedersen (NOR)+1.33

Top 70 -suomalaiset:
21. Viktor Mäenpää (FIN) +3.28
29. Niko Koskela (FIN)
40. Iivo Niskanen (FIN)
41. Isac Holmström (FIN)
49. Christoffer Lindvall (FIN)
50. Hans Mäenpää (FIN)
53. Veli-Matti Räsänen (FIN)
55. Lauri Lepistö (FIN)
62. Turo Sipilä (FIN)
65. Hannes Mäenpää (FIN)
66. Juuso Tossavainen (FIN)
67. Esa Mursu (FIN)

Ylläs-Levi 70 km, naiset, 13.4.2019

#UrheilijaAika
1.Astrid Øyre Slind (NOR)3:28.02
2.Lina Korsgren (SWE)+0.41
3.Britta Johansson Nordgren (SWE)+0.41
4.Katerina Smutná (CZE)+0.41
5.Anne Kyllönen (FIN)+2.15
6.Masako Ishida (JPN)+3.00
7.Kari Vikhagen Gjeitnes (NOR)+4.27,0
8.Justyna Kowalczyk (POL)+5.47,1
9.Roxane Lacroix (FRA)+9.53,0
10.Sofie Elebro (SWE)+10.45,1

Muut top 20 -suomalaiset:
11. Rebecca Immonen (FIN)
17. Heli Heiskanen (FIN)
20. Leena Nurmi (FIN)

Reistadløpet 50 km 6.4.2019 naiset

#JoukkueAika
1.Astrid Øyre Slind (NOR)2:19.06,0
2.Masako Ishida (JPN)+11,9
3.Anna Svendsen (NOR)+1.42,3
4.Kari Vikhagen Gjeitnes (NOR)+7.22,5
5.Tiril Udnes Weng (NOR)+7.23,5
6.Mari Eide (NOR)+7.25,6
7.Sofie Elebro (SWE)+7.42,3
8.Katerina Smutná (CZE)+9.24,6
9.Britta Johansson Nordgren (SWE)+11.10,9
10.Anna Jönsson Haag (SWE)+11.55,7

15. Heli Heiskanen (FIN) +14.00,8

Reistadløpet 50 km 6.4.2019 miehet

#UrheilijaAika
1.Mikael Gunnulfsen (NOR)2:00.59,3
2.Johan Hoel (NOR)+1,2
3.Erik Valnes (NOR)+2,0
4.Andrew Musgrave (GBR)+2,4
5.Petter Eliassen (NOR)+2,7
6.Chris Andre Jespersen (NOR)+4,0
7.Simen Østensen (NOR)+29,9
8.Tord Asle Gjerdalen (NOR)+1.21,4
9.Alexis Jeannerod (FRA)+2.06,4
10.Anders Aukland (NOR)+2.40,4

14. Ari Luusua (FIN) +3.30,3
41. Lauri Lepistö (FIN) +12.15,1

Birkebeinerrennet 54 km (p) naiset 16.3.2019

#UrheilijaAika
1.Justyna Kowalczyk (POL)2:51.31,6
2.Britta Johansson Nordgren (SWE)+2.41.3
3.Astrid Øyre Slind (NOR)+4.23,3
4.Masako Ishida (JPN)+4.31,6
5.Katerina Smutná (CZE)+6.52,3
6.Viktoria Melina (RUS)+8.38,3
7.Lina Korsgren (SWE)+10.37,9
8.Thea Krokan Murud (NOR)+10.53,5
9.Kari Vikhagen Gjeitnes (NOR)+11.47,2
10.Ida Dahl (SWE)+12.11,5

14. Heli Heiskanen (FIN) +17.16,6
44. Noora Kivikko (FIN) +32.42,0

Birkebeinerrennet 54 km (p) miehet 16.3.2019

#UrheilijaAika
1.Petter Eliassen (NOR)2.23,47
2.Andreas Nygård (NOR)+2.03,8
3.Simen Østensen (NOR)+2.05,7
4.Tore Bjørseth Berdal (NOR)+2.05,9
5.Morten Eide Pedersen (NOR)+2.06,6
6.Alexis Jeannerod (FRA)+2.07,2
7.Oscar Persson (SWE)+4.46,8
8.Stian Hoelgaard (NOR)+4.47,0
9.John Kristian Dahl (NOR)+4.47,6
10.Øyvind Moen Fjeld (NOR)+4.47,8

46. Lauri Lepistö (FIN) +17.07,1

Engadin Skimarathon, 42 km (v) miehet 10.3.2019

#UrheilijaAika
1.Dario Cologna (SUI)1:22.22,9
2.Jean-Marc Gaillard (FRA)+0,3
3.Anders Glørsen (NOR)+0,5
4.Clement Parisse (FRA)+0,7
5.Cedric Steiner (SUI)+0,8
6.Maurice Manificat (FRA)+1,6
7.Chris Andre Jespersen (NOR)+3,4
8.Petter Eliassen (NOR)+22,5
9.Adrien Mougel (FRA)+49,9
10.Ilya Chernousov (RUS)+1.19,8

Paras suomalainen:
24. Kari Varis +1.36,2

Engadin Skimarathon, 42 km (v) naiset 10.3.2019

#UrheilijaAika
1.Nathalie von Siebenthal (SUI)1:30.41,1
2.Astrid Øyre Slind (NOR)+59,0
3.Britta Johansson Nordgren (SWE)+1.51,9
4.Anouk Faivre-Picon (FRA)+1.56,7
5.Martine Ek Hagen (NOR)+2.19,4
6.Enora Latuilliere (FRA)+2.29,7
7.Maria Gräfnings (SWE)+3.26,3
8.Emilie Bulle (FRA)+3.28,2
9.Giuliana Verro (SUI)+3.28,4
10.Delphine Claudel (FRA)+3.58,9

Parhaat suomalaiset:
14. Rebecca Immonen +5.15,4
33. Heli Heiskanen +9.17,7

Vasaloppet 90km (p), miehet 3.3.2019

#UrheilijaAika
1.Tore Bjørseth Berdal (NOR)4:39.15,8
2.Stian Hoelgaard (NOR)+10,6
3.Torleif Syrstad (NOR)+11,7
4.Andreas Nygård (NOR)+12,4
5.Tord Asle Gjerdalen (NOR)+12,5
6.Stanislav Rezak (CZE)+12,7
7.Anders Aukland (NOR)+13,4
8.Øyvind Moen Fjeld (NOR)+13,5
9.Oskar Kardin (SWE)+13,6
10.Chris Andre Jespersen (NOR)+14,1

Paras suomalainen:
26. Ari Luusua +1.56

Vasaloppet 90km (p), naiset 3.3.2019

#UrheilijaAika
1.Britta Johansson Nordgren (SWE)4:54.24,7
2.Lina Korsgren (SWE)+3.47,1
3.Katerina Smutná (CZE)+3.48,4
4.Kari Vikhagen Gjeitnes (NOR)+7.49,8
5.Maria Gräfnings (SWE)+9.12,0
6.Astrid Øyre Slind (NOR)+11.36,1
7.Marie Kromer (FRA)+17.17,0
8.Sofie Elebro (SWE)+17.27,7
9.Heli Heiskanen (FIN)+18.01,4
10.Laila Kveli (NOR)+21.14,3

Parhaat suomalaiset:
19. Terhi Pollari +48.05
22. Noora Kivikko +52.57

Jizerská padesátka 50 km (p) 10.2.2019

#UrheilijaAika
1.Andreas Nygård (NOR)2:08.09,0
2.Tord Asle Gjerdalen (NOR)+0,3
3.Ari Luusua (FIN)+0,6
4.Øyvind Moen Fjeld (NOR)+0,9
5.Morten Eide Pedersen (NOR)+1,8
6.Simen Østensen (NOR)+1,8
7.Tore Bjørseth Berdal (NOR)+2,0
8.Torleif Syrstad (NOR)+2,3
9.Simen Engebretsen Nordli (NOR)+2,9
10.Alexis Jeannerod (FRA)+3,2

Muita suomalaisia:
15. Viktor Mäenpää +1.08,6