Vantaa Suomen Cup Hiihdot 2022 - Katso Ohjelma & Tulokset

Vantaan Suomen Cup 2022


Hiihdon Suomen Cupin kauden neljäs osakilpailu hiihdetään Vantaan Hakunilassa 18.-19.1.2022
Hiihdon Suomen Cupin kauden 2021-2022 neljäs osakilpailu hiihdetään 12.-13.1.2021 Vantaan Hakunilassa tiistaina ja keskiviikkona iltakilpailuina.

Kisojen ohjelmassa on tiistai-iltana vapaan hiihtotavan pikamatkat 5 ja 10 km väliaikalähtöinä. Keskiviikkoiltana hiihdetään naisten ja miesten viestit niin ikään vapaalla hiihtotavalla.



Vantaan Suomen Cup 2022 - Kisojen aikataulu


Aikataulu 18.-19.1.

PvmKloLaji
Ti 18.1.18.10Naisten 5 km (v)
Ti 18.1.19.00Miesten 10 km (v)
Ke 19.1.18.10Naisten viesti 3 x 5 km (v)
Ke 19.1.19.15Miesten viesti 3 x 7,5 km (v)


Vantaan Suomen Cup 2022 - Lähtölistat


Vantaan Suomen Cupin tiistain 5 km vapaan lähtöaikalähtökisassa Pekingin olympialaisiin matkaavia Jasmi Joensuuta ja Jasmin Kähärää haastavat muun muassa Vilma Nissinen ja Eveliina Piippo. Nimilistalta löytyvä Riitta-Liisa Roponen ei valmentajansa Toni Roposen mukaan kuitenkaan kilpaile Vantaalla, vaan keskittyy harjoitteluun sairastelun jälkeen.

Miesten vapaan kympillä olympiakuntoa viimeistelevät Lauri Vuorinen, Joni Mäki ja Perttu Hyvärinen. Haastetta tarjoavat muun muassa Markus Vuorela ja Lauri Lepistö.

Tiistai 18.1.


Naiset 5 km (v)

NroUrheilijaLähtöaika
1Anna-Kaisa Saari (Ylivieskan Kuula)18:10:30
2Marie Sippus (Vörå IF)18:11:00
3Sari Vääränen (Anjalan Liitto)18:11:30
4Krista Leskinen (Vantaan Hiihtoseura)18:12:00
5Ingrid Jalas (Vantaan Hiihtoseura)18:12:30
6Jonna Juva (Perniön Urheilijat)18:13:00
7Sonja Mörsky (Ski Jyväskylä)18:13:30
8Saana Lahdelma (Tampereen Pyrintö)18:14:00
9Jonna Kuronen (Lieksan Hiihtoseura)18:14:30
10Maarit Korpi (IF Åsarna)18:15:00
11Katariina Hämäläinen (Mikkelin Hiihtäjät)18:15:30
12Bettina Wikström (Perniön Urheilijat)18:16:00
13Ida Meriläinen (Team Skiers)18:16:30
14Sanna Martikkala (Vuokatti Ski Team Kainuu)18:17:00
15Emmi Hakomäki (Jämin Jänne)18:17:30
16Roosa Riikola (Iisalmen Visa)18:18:00
17Anni Kaipainen (Mikkelin Hiihtäjät)18:18:30
18Heini Hokkanen (Kainuun Hiihtoseura)18:19:00
19Tiina Idström (Inarin Yritys)18:19:30
20Eevakaisa Loukusa (Ski Jyväskylä)18:20:00
21Rebecca Ehrnrooth (Espoon Hiihtoseura)18:20:30
22Hilla Niemelä (Ikaalisten Urheilijat)18:21:00
23Eeva Haasanen (Vantaan Hiihtoseura)18:21:30
24Maaret Pajunoja (Ikaalisten Urheilijat)18:22:00
25Marja-Terttu Repo (Lahden Hiihtoseura)18:22:30
26Julia Häger (IF Minken)18:23:00
27Senni Vuolle (Tampereen Pyrintö)18:23:30
28Vilma Ryytty (Iisalmen Visa)18:24:00
29Salla Koskela (Keravan Urheilijat)18:24:30
30Johanna Ukkola (Kainuun Hiihtoseura)18:25:00
31Roosa Juuska (Team Skiers)18:25:30
32Josefiina Böök (Jämin Jänne)18:26:00
33Miia Säilynoja (Team Skiers)18:26:30
34Rebecca Immonen (Vantaan Hiihtoseura)18:27:00
35Eveliina Korva (Kuusamon Erä-Veikot)18:27:30
36Maija Hakala (Hämeenlinnan Hiihtoseura)18:28:00
37Emma Hämäläinen (Lahden Hiihtoseura)18:28:30
38Jasmin Kähärä (Vuokatti Ski Team Kainuu)18:29:00
39Amanda Saari (Tampereen Pyrintö)18:29:30
40Katariina Lonka (Ikaalisten Urheilijat)18:30:00
41Heta Jalonen (Lempäälän Kisa)18:30:30
42Emmi Lämsä (Visa Ski Team Kemi)18:31:00
43Sonja Eskelinen (Vantaan Hiihtoseura)18:31:30
44Anni Alakoski (Kainuun Hiihtoseura)18:32:00
45Vilja Kauranen (Espoon Hiihtoseura)18:32:30
46Anni Kainulainen (Vantaan Hiihtoseura)18:33:00
47Eveliina Toivanen (Visa Ski Team Kemi)18:33:30
48Vilma Nissinen (Vuokatti Ski Team Kainuu)18:34:00
49Eeva Kuusela (Vantaan Hiihtoseura)18:34:30
50Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura)18:35:00
51Laura Karkkulainen (Mikkelin Hiihtäjät)18:35:30
52Eveliina Piippo (Vuokatti Ski Team Kainuu)18:36:00
53Vilma Jylhä (Savonlinnan Hiihtoseura)18:36:30
54Riitta-Liisa Roponen (Visa Ski Team Kemi)18:37:00



Miehet 10 km (v)

NroUrheilijaLähtöaika
1Kalle Rytkönen (Vihdin Viesti)19:00:30
2Niko Rinta-Keturi (Ilmajoen Kisailijat)19:01:00
3Jaakko Ranta (Imatran Urheilijat)19:01:30
4Benjamin Tulonen (IF Sibbo-Vargarna)19:02:00
5Eetu Nordman (Heinolan Isku)19:02:30
6Ossi Vuola (Ikaalisten Urheilijat)19:03:00
7Kalle Häkkinen (Ski Jyväskylä)19:03:30
8Kalle Linnasaari (Raision Kuula)19:04:00
9Timo Pikkarainen (Kokkolan Veikot)19:04:30
10Juho Friman (Inarin Yritys)19:05:00
11Mikael Rovio (Vantaan Hiihtoseura)19:05:30
12Teemu Sillantaus (Vantaan Hiihtoseura)19:06:00
13Aleksi Koskela (Sippolan Kunto)19:06:30
14Otto Ruusunen (Tampereen Yritys)19:07:00
15Jeri Koponen (Tampereen Yritys)19:07:30
16Eetu Isometsä (Espoon Hiihtoseura)19:08:00
17Tuomas Kotro (Vehkalahden Veikot)19:08:30
18Matti Aalto (Keuruun Kisailijat)19:09:00
19Juuso Hämäläinen (Vehkalahden Veikot)19:09:30
20Aku Hietaharju (Ilmajoen Kisailijat)19:10:00
21Arttu Turtiainen (Imatran Urheilijat)19:10:30
22Miska Tervala (Hollolan Urheilijat 46)19:11:00
23Santtu Nyman (Anjalan Liitto)19:11:30
24Ville Parantainen (IF Minken)19:12:00
25Onni Rantahalvari (SkiTeam 105)19:12:30
26Joachim Gustafsson (IF Sibbo-Vargarna)19:13:00
27Valtteri Heinimaa (Tampereen Yritys)19:13:30
28Benjamin Sundqvist (IF Minken)19:14:00
29Jukka Palo (Vihdin Viesti)19:14:30
30Juha Hyyryläinen (Juvan Urheilijat)19:15:00
31Matias Lantta (Juvan Urheilijat)19:15:30
32Ville Maunuksela (Imatran Urheilijat)19:16:00
33Tomi Mikkonen (Imatran Urheilijat)19:16:30
34Jonas Nordström (IF Sibbo-Vargarna)19:17:00
35Miika Heikkilä (Espoon Hiihtoseura)19:17:30
36Tomi Santasalo (Jämin Jänne)19:18:00
37Jeremias Lipsanen (Juvan Urheilijat)19:18:30
38Reima Idström (Inarin Yritys)19:19:00
39Ville Vakkila (Kuusamon Erä-Veikot)19:19:30
40Janne Häkkinen (Jämsänkosken Ilves)19:20:00
41Matias Heinonen (Espoon Hiihtoseura)19:20:30
42Leo Rantahalvari (SkiTeam 105)19:21:00
43Verneri Poikonen (Äänekosken Huima)19:21:30
44Nico Bennert (Kuusamon Erä-Veikot)19:22:00
45Olli Ahonen (Imatran Urheilijat)19:22:30
46Ville-Petteri Saarela (Keminsuun Kisa)19:23:00
47Topi Huttunen (Juvan Urheilijat)19:23:30
48Anssi Koirikivi (Haapajärven Kiilat)19:24:00
49Jussi Jussila (Jämin Jänne)19:24:30
50Niilo Moilanen (Pohti SkiTeam)19:25:00
51Joona Koponen (Tampereen Yritys)19:25:30
52Niila Ahokas (Inarin Yritys)19:26:00
53Antti Kartano (Ilmajoen Kisailijat)19:26:30
54Joonas Sarkkinen (Puijon Hiihtoseura)19:27:00
55Oscar Högnabba (IF Minken)19:27:30
56Timo Mantere (Ilmajoen Kisailijat)19:28:00
57Tino Stenman (Ylöjärven Ryhti)19:28:30
58Antti Ojansivu (Jämin Jänne)19:29:00
59Mikko Kuusela (Vantaan Hiihtoseura)19:29:30
60Tino Tiilikainen (Vuokatti Ski Team Kainuu)19:30:00
61Vili Hämäläinen (Mikkelin Hiihtäjät)19:30:30
62Emil Liekari (Vuokatti Ski Team Kainuu)19:31:00
63Topi Kuorelahti (Vuokatti Ski Team Kainuu)19:31:30
64Ville Ahonen (Imatran Urheilijat)19:32:00
65Turo Sipilä (Vuokatti Ski Team Kainuu)19:32:30
66Aleksi Parttimaa (SkiTeam 105)19:33:00
67Elmeri Toivanen (Tampereen Yritys)19:33:30
68Arsi Ruuskanen (Kuusamon Erä-Veikot)19:34:00
69Miska Poikkimäki (Vuokatti Ski Team Kainuu)19:34:30
70Miro Karppanen (Imatran Urheilijat)19:35:00
71Niko Koskela (Ilmajoen Kisailijat)19:35:30
72Kari Varis (Ilmajoen Kisailijat)19:36:00
73Jussi Karkkulainen (Mikkelin Hiihtäjät)19:36:30
74Petteri Koivisto (Puijon Hiihtoseura)19:37:00
75Santeri Erola (Imatran Urheilijat)19:37:30
76Heikki Korpela (Pohti SkiTeam)19:38:00
77Lauri Mannila (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)19:38:30
78Juuso Tossavainen (Kuusamon Erä-Veikot)19:39:00
79Waltteri Vinkanharju (Tampereen Yritys)19:39:30
80Lauri Vuorinen (SkiTeam 105)19:40:00
81Kalle Parantainen (IF Minken)19:40:30
82Juuso Haarala (Pohti SkiTeam)19:41:00
83Lassi Vuorinen (SkiTeam 105)19:41:30
84Joel Ikonen (Pohti SkiTeam)19:42:00
85August Högnabba (IF Minken)19:42:30
86Lauri Lepistö (Jämin Jänne)19:43:00
87Sami Lähdemäki (Ski Jyväskylä)19:43:30
88Joni Mäki (Pohti SkiTeam)19:44:00
89Niko Husu (Kuusamon Erä-Veikot)19:44:30
90Markus Vuorela (Jämin Jänne)19:45:00
91Juuso Mäkelä (Pohti SkiTeam)19:45:30
92Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)19:46:00

Lähde lähtölistoille: Extime



Hiihdon Suomen Cup Vantaa 2022 - Televisiointi


YLE televisioi aiempien vuosien tapaan Suomen Cupin osakilpailut kanavillaan ja YLE Areenassa suorina lähetyksinä.

Lähetysajat YLE2

PvmKloLaji
Ti 18.1.18.00-19.00Naisten 5 km (v)
Ti 18.1.19.00-20.30Miesten 5 km (v)
Ke 19.1.18.00-19.00Naisten viesti 3 x 5 km (v)
Ke 19.1.19.00-20.30Miesten viesti 3 x 7,5 km (v)


Vantaan Suomen Cup 2022 - Latukartta


Vantaan Suomen Cupin 2022 kilpailut hiihdetään 2,5 km pituisella radalla. Reitillä on korkeuseroa 28 metriä suurimman nousun ollessa 27 metriä. Nousua reitillä on yhteensä 91 metriä.

Kuva: Hiihtoliitto


Vantaan Suomen Cup 2022 - Tulokset


Päivitämme tähän Vantaan Suomen Cupin tuloksia sitä mukaa, kun kilpailuja käydään. Katso myös Vantaan Suomen Cupin livetulospalvelu.

Vantaan Suomen Cup 19.1.2022



Miehet viesti 3 x 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Jämin Jänne51.52,0
2.Pohti SkiTeam+23,4
3.Vuokatti Ski Team Kainuu+30,0
4.Ilmajoen Kisailijat+32,4
5.Kuusamon Erä-Veikot+33,7
6.Mikkelin Hiihtäjät+51,4
7.Puijon Hiihtoseura+1.11,0
8.Imatran Urheilijat+1.37,7



Naisten viesti 3 x 5 km

#UrheilijaTulos
1.Vuokatti Ski Team Kainuu38.09,6
2.Vantaan Hiihtoseura+19,7
3.Kainuun Hiihtoseura+1.44,4
4.Ikaalisten Urheilijat+1.58,8
5.Hämeenlinnan Hiihtoseura+2.20,2
6.Team Skiers+2.45,3
7.Espoon Hiihtoseura+2.52,6
8.Mikkelin Hiihtäjät+3.25,1
9.Ski Jyväskylä+3.28,2
10.Vantaan Hiihtoseura 2+3.32,6

Vantaan Suomen Cup 18.1.2022



Naiset 5 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura)12.38,2
2.Jasmin Kähärä (Vuokatti Ski Team Kainuu)+14,8
3.Emmi Lämsä (Visa Ski Team Kemi)+17,8
4.Maija Hakala (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+26,2
5.Vilma Nissinen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+30,3
6.Julia Häger (IF Minken)+35,2
7.Josefiina Böök (Jämin Jänne)+35,3
8.Anni Alakoski (Kainuun Hiihtoseura)+35,8
9.Maaret Pajunoja (Ikaalisten Urheilijat)+39,0
10.Eveliina Piippo (Vuokatti Ski Team Kainuu)+39,6

Miehet 10 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Joni Mäki (Pohti SkiTeam)22.35,6
2.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)+1,0
3.Lauri Lepistö (Jämin Jänne)+12,5
4.Markus Vuorela (Jämin Jänne)+12,6
5.Arsi Ruuskanen (Kuusamon Erä-Veikot)+31,1
6.Miro Karppanen (Imatran Urheilijat)+33,3
7.Lauri Vuorinen (Skiteam 105)+35,6
8.Ville Ahonen (Imatran Urheilijat)+36,2
9.Juuso Tossavainen (Kuusamon Erä-Veikot)+43,3
10.Joel Ikonen (Pohti Skiteam)+45,2






Vantaan Suomen Cup - Tuloksia aiemmilta vuosilta


Vantaan Suomen Cup 2021 - Tulokset


Vantaan Suomen Cup 13.1.2021


Miesten viesti 3 x 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Puijon Hiihtoseura58.40,9
2.Pohti SkiTeam+23,3
3.Ilmajoen Kisailijat+1.16,2
4.Imatran Urheilijat+2.08,5
5.Pohti SkiTeam 2+2.55,3
6.Taivalkosken Metsä-Veikot -85+3.14,5
7.Ilmajoen Kisailijat+3.54,2
8.Mikkelin Hiihtäjät+4.13,5

Naisten viesti 3 x 5 km

#UrheilijaTulos
1.Kainuun Hiihtoseura44.34,1
2.Hämeenlinnan Hiihtoseura+37,0
3.Visa Ski Team Kemi+1.50,5
4.Vantaan Hiihtoseura+2.11,4
5.IF Minken+2.34,1
6.Siilinjärven Hiihtoseura+2.38,2
7.Mikkelin Hiihtäjät+3.02,8
8.Lahden Hiihtoseura+3.12,7
9.Espoon Hiihtoseura+4.10,3
10.Vuokatti Ski Team Kainuu+4.33,2


Täydelliset tulokset

Suomen Cup, Vantaa 12.1.2021


Miehet 10 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)27.09,9
2.Joni Mäki (Pohti SkiTeam)+2,7
3.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)+19,4
4.Ville Ahonen (Imatran Urheilijat)+40,0
5.Topi Kuorelahti (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1.01,6
6.Timo Mantere (Ilmajoen Kisailijat)+1.04,8
7.Joonas Sarkkinen (Ounasvaaran Hiihtoseura)+1.05,9
8.Kari Varis (Ilmajoen Kisailijat)+1.05,9
9.Joel Ikonen (Pohti Skiteam)+1.07,0
10.Aleksi Parttimaa (Skiteam 105)+1.22,9


Naiset 5 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Kerttu Niskanen (Vieremän Koitto)14.20,0
2.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+23,8
3.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+36,5
4.Vilma Nissinen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+45,8
5.Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura)+48,3
6.Anni Kainulainen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+59,9
7.Johanna Ukkola (Siilinjärven Hiihtoseura)+1.10,7
8.Marjaana Pitkänen (Vantaan Hiihtoseura)+1.21,1
9.Hennariikka Rahkola (Vantaan Hiihtoseura)+1.21,9
10.Jasmin Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)+1.23,3



Katso myös: Livetulokset Vantaan Suomen Cupiin


Vantaan Suomen Cup 2020 - Tulokset


Vantaa Suomen Cup 15.1.2020


Miehet 3 x 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Jämin Jänne (Markus Vuorela, Antti Ojansivu, Ristomatti Hakola)57.29,2
2.Skiteam 105 (Lassi Vuorinen, Aleksi Parttimaa, Lauri Vuorinen)+1.03,7
3.Pohti SkiTeam (Juuso Haarala, Juuso Mäkelä, Joni Mäki)+1.30,4
4.Ilmajoen Kisailijat (Karri Hakala, Timo Mantere, Kari Varis)+1.31,8
5.Vantaan Hiihtoseura (Janne Stenbäck, Mikko Kuusela, Waltteri Vinkanharju)+2.12,6
6.Pohti SkiTeam 2 (Heikki Korpela, Joel Ikonen, Miikka Kinnunen)+3.20,4
7.Imatran Urheilijat (Olli Ahonen, Miro Karppanen, Tomi Mikkonen)+3.39,9
8.IF Åsarna (August Högnabba, Eric Storvall, Oscar Högnabba)+3.55,3


Naiset 3 x 5 km

#UrheilijaTulos
1.Hämeenlinnan Hiihtoseura (Maija Hakala, Anni Kainulainen, Laura Mononen)43.04,9
2.Kainuun Hiihtoseura (Heini Hokkanen, Anni Alakoski, Anne Kyllönen)+32,7
3.Oulun Hiihtoseura (Maria Virpi, Riitta-Liisa Roponen, Marjaana Pitkänen)+57,8
4.Vantaan Hiihtoseura (Eeva Ahervo, Hennariikka Rahkola, Jasmi Joensuu)+1.15,8
5.Vuokatti Ski Team Kainuu (Eveliina Piippo, Susanna Saapunki, Aija Söyrinki)+1.27,2
6.Mikkelin Hiihtäjät (Noora Tivinen, Jasmin Kähärä, Katariina Neuvonen)+2.22,6
7.Espoon Hiihtoseura (Vilja Kauranen, Ida Haapala, Nea Katajala)+3.07,7
8.Visa Ski Team Kemi (Emmi Lämsä, Elina Tikkanen, Ella Anttola)+3.18,6
9.Liperin Hiihtoseura (Petra Torvinen, Kati Roivas, Lotta Kurttila)+3.35,2
10.Ski Jyväskylä (Annu Pylkkänen, Jenni Raivio, Anita Kirvesniemi)+4.08,2


Vantaa Suomen Cup 14.1.2020


Naiset 5 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)14.04,1
2.Susanna Saapunki (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1,3
3.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+7,1
4.Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)+7,8
5.Riitta-Liisa Roponen (Oulun Hiihtoseura)+16,7
6.Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura)+24,2
7.Anni Alakoski (Kainuun Hiihtoseura)+27,6
8.Anni Kainulainen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+30,4
9.Marjaana Pitkänen (Oulun Hiihtoseura)+38,7
9.Eveliina Piippo (Vuokatti Ski Team Kainuu)+38,7

Miehet 10 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Lauri Lepistö (Kouvolan Hiihtoseura)25.21,2
2.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)+16,9
3.Karri Hakala (Ilmajoen Kisailijat)+45,9
4.Aleksi Parttimaa (Skiteam 105)+46,8
5.Timo Mantere (Ilmajoen Kisailijat)+50,2
6.Lauri Vuorinen (Skiteam 105)+57,0
7.Verneri Suhonen (Hollolan Urheilijat -46)+59,1
8.Joonas Sarkkinen (Ounasvaaran Hiihtoseura)+1.00,5
9.Kari Varis (Ilmajoen Kisailijat)+1.04,1
10.Topi Kuorelahti (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1.05,1





Tulokset kokonaisuudessaan

Hiihdon Suomen Cup Vantaa 2019 - tulokset


Miehet 3 x 7.5 km (v), 16.1.2019

SijaNimiAika
1.Jämin Jänne53.25.6
2.Puijon Hiihtoseura 1+0.7
3.Pohti SkiTeam 1+23.2
4Vuokatti STK+23.7
5Ilmajoen Kisailijat+52.7
6Ounasvaaran Hiihtoseura 1+55.6


Naiset 3 x 5 km (v), 16.1.2019

SijaNimiAika
1.Vuokatti STK40.43.9
2.Ikaalisten Urheilijat+15.4
3.Kainuun Hiihtoseura+15.7
4Hämeenlinnan Hiihtoseura+56.0
5VisaSkiTeam Kemi+1.47.8
6Oulun Hiihtoseura+1.55.8


Miehet 10 km (v), 15.1.2019

SijaNimiAika
1.Perttu Hyvärinen24.30.8
2.Lari Lehtonen+5.5
3.Juho Mikkonen+18.7
4Kari Varis+21.7
5Antti Ojansivu+22.2
6Aleksi Parttimaa+27.7


Naiset 5 km (v), 15.1.2019

SijaNimiAika
1.Eveliina Piippo13.26.0
2.Riitta-Liisa Roponen+10.5
3.Laura Mononen+38.5
4Anne Kyllönen+41.2
5Anni Alakoski+41.6
6Emmi Lämsä+43.6