Vantaa Suomen Cup Hiihdot 2021 - Katso Ohjelma & Tulokset

Vantaan Suomen Cup 2021


Vantaalla on kilpailtu Suomen Cupissa kuutena vuotena. Vuonna 2021 Vantaan Suomen Cup -osakilpailu järjestetään 12.-13.1.2021.
Hiihdon Suomen Cupin kauden 2020-2021 kolmas osakilpailu hiihdetään 12.-13.1.2021 Vantaan Hakunilassa tiistaina ja keskiviikkona iltakilpailuina. Vantaan Suomen Cupin ohjelmassa on perinteisen tyylin 5/10 km väliaikalähdöt ja perinteisen tyylin viestit.



Katso myös: Keskiviikon viestien kokoonpanot


Vantaan Suomen Cup 2021- Kisojen aikataulu


AikatauluLaji
ti 12.1.2021 klo 18:10Naiset 5 km (p), väliaikalähtö
ti 12.1.2021 klo 19:00Miehet 10 km (p), väliaikalähtö
ke 13.1.2021 klo 18:10Naisten viesti 3 x 5 km (p)
ke 13.1.2021 klo 19:00Miesten viesti 3 x 7,5 km (p)



Lähtölistat


Ke 13.1.2021


Naisten viesti 3 x 5 km (p)

NroJoukkueHiihtäjät
1Hämeenlinnan HiihtoseuraMaija Hakala, Anni Kainulainen, Laura Mononen
2Kainuun HiihtoseuraHeini Hokkanen, Anni Alakoski, Anne Kyllönen
3Vantaan Hiihtoseura 1Hennariikka Rahkola, Marjaana Pitkänen, Sonja Eskelinen
4Vuokatti Ski Team KainuuVilma Nissinen, Aija Söyrinki, Venla Järvelä
5IF MinkenJennie Lindvall, Andrea Julin, Julia Häger
6Visa Ski Team KemiJonna Vestenius, Riitta-Liisa Roponen, Emmi Lämsä
7Mikkelin HiihtäjätNoora Tivinen, Jasmin Kähärä, Anniina Neuvonen
8Siilinjärven HiihtoseuraJohanna Ukkola, Eevakaisa Loukusa, Senni Vuolle
9Lahden HiihtoseuraNoora Kivikko, Marja-Terttu Repo, Emma Hämäläinen
10Savonlinnan HiihtoseuraVilma Jylhä, Helmiina Lantta, Maija Tiainen
11Espoon Hiihtoseura 1Ida Haapala, Vilja Kauranen, Rebecca Ehrnrooth
12Tampere Pyrintö 1Anni Huuha, Anni Ala-Mettälä, Hanna Varjus
13Ski JyväskyläAnita Kirvesniemi, Iiris Helander, Ida Meriläinen
14Borgå AkillesRonja Kronvall, Emelie Hägglund, Ellen Jordas
15Vantaan Hiihtoseura 2Eeva Haasanen, Riina Perkiö, Aira-Maarit Mantsinen
16Espoon Hiihtoseura 2Pinja Aaltonen, Aino Soininen, Silva Kemppi
18Espoon Hiihtoseura 3Annu Virtanen, Anni Heinonen, Meri Hakala


Miesten viesti 3 x 7,5 km (p)

NroJoukkueHiihtäjät
1Pohti SkiTeam 1Joel Ikonen, Juuso Haarala, Joni Mäki
2Jämin JänneTomi Santasalo, Ristomatti Hakola, Jussi Jussila
3Puijon HiihtoseuraJoonas Sarkkinen, Perttu Hyvärinen, Petteri Koivisto
4Ilmajoen Kisailijat 1Kari Varis, Timo Mantere, Antti Kartano
5Vuokatti Ski Team KainuuTuro Sipilä, Topi Kuorelahti, Martti Jylhä
6Imatran Urheilijat 1Santeri Erola, Ville Ahonen, Miro Karppanen
7Taivalkosken Metsä-Veikot 85Lauri Mannila, Oskari Hökkä, Eero Mannila
8Skiteam 105Lassi Vuorinen, Aleksi Parttimaa, Lauri Vuorinen
9Espoon Hiihtoseura 1Miika Heikkilä, Matias Heinonen, Eetu Isometsä
10Vehkalahden Veikot 1Väinö Kotro, Eero Rantala, Benjamin Tasa
11Posion PyrintöEino Vuollet, Tero Similä, Eero Vuollet
12Juvan UrheilijatTopi Huttunen, Jeremias Lipsanen, Juha Hyyryläinen
13PetoteamVeli-Matti Räsänen, Henri Jelonen, Janne Häkkinen
14IF Sibbo-VargarnaBenjamin Holmgren, Jonas Nordström, Wilhelm Stenbacka
15Vantaan Hiihtoseura 1Waltteri Vinkanharju, Mikko Kuusela, Henri Erkkilä
16Tampereen YritysOtto Ruusunen, Joona Koponen, Valtteri Heinimaa
17Mikkelin HiihtäjätJussi Karkkulainen, Vili Hämäläinen, Juho Neuvonen
18Äänekosken HuimaVerneri Poikonen, Kalle Tossavainen, Tero Viik
19Vihdin ViestiJukka Palo, Kalle Rytkönen, Vesa Raussi
20Borgå AkillesSanteri Kortejärvi, Arvo Luts, Tomi Lauren
21Pohti SkiTeam 2Juuso Mäkelä, Roope Haapakangas, Miikka Kinnunen
22Ilmajoen Kisailijat 2Niko Koskela, Karri Hakala, Jussi Salo
23Imatran Urheilijat 2Olli Ahonen, Rasmus Räikkönen, Saku Miettinen
24Espoon Hiihtoseura 2Eero Iso-Tryykäri, Antti Ahvenjärvi, Ilmari Saarinen
25Vehkalahden Veikot 2Aapo Tilli, Saku Hakulinen, Markus Lommi
26Vantaan Hiihtoseura 2Otso Klemola, Teemu Sillantaus, Roni Hänninen
27Espoon Hiihtoseura 3Oskari Yli-Penttilä, Heikki Sumanen, Anton Packalén
28Espoon Hiihtoseura 4Elliot Fjeldkåsa, Akseli Ojala, Leevi Tarjanne

Tiistain lähtölistat: https://www.extime.fi/kisasivut/2021_056_vantaa_hk.htm


Hiihdon Suomen Cup Vantaa 2021 - Televisiointi


YLE televisioi aiempien vuosien tapaan Suomen Cupin osakilpailut kanavillaan ja YLE Areenassa suorina lähetyksinä.

Lähetysajat

AikatauluLajiKanava
ti 12.1.2021 klo 18:00-19:00Naiset 5 km (p) väliaikalähtöYLE 2
ti 12.1.2021 klo 19:00-20:30Miehet 10 km (p) väliaikalähtöYLE 2
ke 13.1.2021 klo 18:00-19:00Naisten viesti 3 x 5 km (p)YLE 2
ke 13.1.2021 klo 19:00-20:30Miesten viesti 3 x 7,5 km (p)YLE 2



Vantaan Suomen Cup 2021 - Tulokset



Vantaan Suomen Cup 13.1.2021


Miesten viesti 3 x 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Puijon Hiihtoseura58.40,9
2.Pohti SkiTeam+23,3
3.Ilmajoen Kisailijat+1.16,2
4.Imatran Urheilijat+2.08,5
5.Pohti SkiTeam 2+2.55,3
6.Taivalkosken Metsä-Veikot -85+3.14,5
7.Ilmajoen Kisailijat+3.54,2
8.Mikkelin Hiihtäjät+4.13,5

Naisten viesti 3 x 5 km

#UrheilijaTulos
1.Kainuun Hiihtoseura44.34,1
2.Hämeenlinnan Hiihtoseura+37,0
3.Visa Ski Team Kemi+1.50,5
4.Vantaan Hiihtoseura+2.11,4
5.IF Minken+2.34,1
6.Siilinjärven Hiihtoseura+2.38,2
7.Mikkelin Hiihtäjät+3.02,8
8.Lahden Hiihtoseura+3.12,7
9.Espoon Hiihtoseura+4.10,3
10.Vuokatti Ski Team Kainuu+4.33,2


Täydelliset tulokset

Suomen Cup, Vantaa 12.1.2021


Miehet 10 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)27.09,9
2.Joni Mäki (Pohti SkiTeam)+2,7
3.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)+19,4
4.Ville Ahonen (Imatran Urheilijat)+40,0
5.Topi Kuorelahti (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1.01,6
6.Timo Mantere (Ilmajoen Kisailijat)+1.04,8
7.Joonas Sarkkinen (Ounasvaaran Hiihtoseura)+1.05,9
8.Kari Varis (Ilmajoen Kisailijat)+1.05,9
9.Joel Ikonen (Pohti Skiteam)+1.07,0
10.Aleksi Parttimaa (Skiteam 105)+1.22,9


Naiset 5 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Kerttu Niskanen (Vieremän Koitto)14.20,0
2.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+23,8
3.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+36,5
4.Vilma Nissinen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+45,8
5.Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura)+48,3
6.Anni Kainulainen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+59,9
7.Johanna Ukkola (Siilinjärven Hiihtoseura)+1.10,7
8.Marjaana Pitkänen (Vantaan Hiihtoseura)+1.21,1
9.Hennariikka Rahkola (Vantaan Hiihtoseura)+1.21,9
10.Jasmin Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)+1.23,3



Katso myös: Livetulokset Vantaan Suomen Cupiin


Vantaan Suomen Cup 2020 - Tulokset


Vantaa Suomen Cup 15.1.2020


Miehet 3 x 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Jämin Jänne (Markus Vuorela, Antti Ojansivu, Ristomatti Hakola)57.29,2
2.Skiteam 105 (Lassi Vuorinen, Aleksi Parttimaa, Lauri Vuorinen)+1.03,7
3.Pohti SkiTeam (Juuso Haarala, Juuso Mäkelä, Joni Mäki)+1.30,4
4.Ilmajoen Kisailijat (Karri Hakala, Timo Mantere, Kari Varis)+1.31,8
5.Vantaan Hiihtoseura (Janne Stenbäck, Mikko Kuusela, Waltteri Vinkanharju)+2.12,6
6.Pohti SkiTeam 2 (Heikki Korpela, Joel Ikonen, Miikka Kinnunen)+3.20,4
7.Imatran Urheilijat (Olli Ahonen, Miro Karppanen, Tomi Mikkonen)+3.39,9
8.IF Åsarna (August Högnabba, Eric Storvall, Oscar Högnabba)+3.55,3


Naiset 3 x 5 km

#UrheilijaTulos
1.Hämeenlinnan Hiihtoseura (Maija Hakala, Anni Kainulainen, Laura Mononen)43.04,9
2.Kainuun Hiihtoseura (Heini Hokkanen, Anni Alakoski, Anne Kyllönen)+32,7
3.Oulun Hiihtoseura (Maria Virpi, Riitta-Liisa Roponen, Marjaana Pitkänen)+57,8
4.Vantaan Hiihtoseura (Eeva Ahervo, Hennariikka Rahkola, Jasmi Joensuu)+1.15,8
5.Vuokatti Ski Team Kainuu (Eveliina Piippo, Susanna Saapunki, Aija Söyrinki)+1.27,2
6.Mikkelin Hiihtäjät (Noora Tivinen, Jasmin Kähärä, Katariina Neuvonen)+2.22,6
7.Espoon Hiihtoseura (Vilja Kauranen, Ida Haapala, Nea Katajala)+3.07,7
8.Visa Ski Team Kemi (Emmi Lämsä, Elina Tikkanen, Ella Anttola)+3.18,6
9.Liperin Hiihtoseura (Petra Torvinen, Kati Roivas, Lotta Kurttila)+3.35,2
10.Ski Jyväskylä (Annu Pylkkänen, Jenni Raivio, Anita Kirvesniemi)+4.08,2


Vantaa Suomen Cup 14.1.2020


Naiset 5 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)14.04,1
2.Susanna Saapunki (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1,3
3.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+7,1
4.Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)+7,8
5.Riitta-Liisa Roponen (Oulun Hiihtoseura)+16,7
6.Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura)+24,2
7.Anni Alakoski (Kainuun Hiihtoseura)+27,6
8.Anni Kainulainen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+30,4
9.Marjaana Pitkänen (Oulun Hiihtoseura)+38,7
9.Eveliina Piippo (Vuokatti Ski Team Kainuu)+38,7

Miehet 10 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Lauri Lepistö (Kouvolan Hiihtoseura)25.21,2
2.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)+16,9
3.Karri Hakala (Ilmajoen Kisailijat)+45,9
4.Aleksi Parttimaa (Skiteam 105)+46,8
5.Timo Mantere (Ilmajoen Kisailijat)+50,2
6.Lauri Vuorinen (Skiteam 105)+57,0
7.Verneri Suhonen (Hollolan Urheilijat -46)+59,1
8.Joonas Sarkkinen (Ounasvaaran Hiihtoseura)+1.00,5
9.Kari Varis (Ilmajoen Kisailijat)+1.04,1
10.Topi Kuorelahti (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1.05,1





Tulokset kokonaisuudessaan

Hiihdon Suomen Cup Vantaa 2019 - tulokset


Miehet 3 x 7.5 km (v), 16.1.2019

SijaNimiAika
1.Jämin Jänne53.25.6
2.Puijon Hiihtoseura 1+0.7
3.Pohti SkiTeam 1+23.2
4Vuokatti STK+23.7
5Ilmajoen Kisailijat+52.7
6Ounasvaaran Hiihtoseura 1+55.6


Naiset 3 x 5 km (v), 16.1.2019

SijaNimiAika
1.Vuokatti STK40.43.9
2.Ikaalisten Urheilijat+15.4
3.Kainuun Hiihtoseura+15.7
4Hämeenlinnan Hiihtoseura+56.0
5VisaSkiTeam Kemi+1.47.8
6Oulun Hiihtoseura+1.55.8


Miehet 10 km (v), 15.1.2019

SijaNimiAika
1.Perttu Hyvärinen24.30.8
2.Lari Lehtonen+5.5
3.Juho Mikkonen+18.7
4Kari Varis+21.7
5Antti Ojansivu+22.2
6Aleksi Parttimaa+27.7


Naiset 5 km (v), 15.1.2019

SijaNimiAika
1.Eveliina Piippo13.26.0
2.Riitta-Liisa Roponen+10.5
3.Laura Mononen+38.5
4Anne Kyllönen+41.2
5Anni Alakoski+41.6
6Emmi Lämsä+43.6