Vantaa Suomen Cup Hiihdot 2020 - Katso Ohjelma & Tulokset

Vantaa, Suomen Cup hiihdot


Vantaalla on kilpailtu Suomen Cupissa viitenä vuotena. Vuonna 2020 Vantaan Suomen Cup -osakilpailu järjestetään 14.-15.1.2020. Ohjelmassa on perinteisen tyylin väliaikalähdöt ja viestit.
Hiihdon Suomen Cupin kauden 2019-2020 kolmas osakilpailu hiihdetään 14.-15.1.2020 Vantaan Hakunilassa tiistaina ja keskiviikkona iltakilpailuina.



Vantaan Suomen Cup 2020 - Kisojen aikataulu


AikatauluLaji
ti 14.1.2020 klo 17:45Naiset 5 km (p), väliaikalähtö
ti 14.1.2020 klo 18:55Miehet 10 km (p), väliaikalähtö
ke 15.1.2020 klo 18:05Naisten viesti 3 x 5 km (p)
ke 15.1.2020 klo 18:55Miesten viesti 3 x 7,5 km (p)


Hiihdon Suomen Cup Vantaa 2020 - Televisiointi


YLE televisioi aiempien vuosien tapaan Suomen Cupin osakilpailut kanavillaan ja YLE Areenassa suorina lähetyksinä.

AikaLajiKanava
ti 14.1.2020 klo 18:00-18:55Naiset 5 km (p), väliaikalähtöYLE2
ti 14.1.2020 klo 19:45-20:50Miehet 10 km (p), väliaikalähtöYLE2
ke 15.1.2020 klo 18:00-19:00Naisten viesti 3 x 5 km (p)YLE2
ke 15.1.2020 klo 19:00-20:15Miesten viesti 3 x 7,5 km (p)YLE2


Vantaan Suomen Cup 2020 - Tulokset


Vantaa Suomen Cup 15.1.2020


Miehet 3 x 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Jämin Jänne (Markus Vuorela, Antti Ojansivu, Ristomatti Hakola)57.29,2
2.Skiteam 105 (Lassi Vuorinen, Aleksi Parttimaa, Lauri Vuorinen)+1.03,7
3.Pohti SkiTeam (Juuso Haarala, Juuso Mäkelä, Joni Mäki)+1.30,4
4.Ilmajoen Kisailijat (Karri Hakala, Timo Mantere, Kari Varis)+1.31,8
5.Vantaan Hiihtoseura (Janne Stenbäck, Mikko Kuusela, Waltteri Vinkanharju)+2.12,6
6.Pohti SkiTeam 2 (Heikki Korpela, Joel Ikonen, Miikka Kinnunen)+3.20,4
7.Imatran Urheilijat (Olli Ahonen, Miro Karppanen, Tomi Mikkonen)+3.39,9
8.IF Åsarna (August Högnabba, Eric Storvall, Oscar Högnabba)+3.55,3


Naiset 3 x 5 km

#UrheilijaTulos
1.Hämeenlinnan Hiihtoseura (Maija Hakala, Anni Kainulainen, Laura Mononen)43.04,9
2.Kainuun Hiihtoseura (Heini Hokkanen, Anni Alakoski, Anne Kyllönen)+32,7
3.Oulun Hiihtoseura (Maria Virpi, Riitta-Liisa Roponen, Marjaana Pitkänen)+57,8
4.Vantaan Hiihtoseura (Eeva Ahervo, Hennariikka Rahkola, Jasmi Joensuu)+1.15,8
5.Vuokatti Ski Team Kainuu (Eveliina Piippo, Susanna Saapunki, Aija Söyrinki)+1.27,2
6.Mikkelin Hiihtäjät (Noora Tivinen, Jasmin Kähärä, Katariina Neuvonen)+2.22,6
7.Espoon Hiihtoseura (Vilja Kauranen, Ida Haapala, Nea Katajala)+3.07,7
8.Visa Ski Team Kemi (Emmi Lämsä, Elina Tikkanen, Ella Anttola)+3.18,6
9.Liperin Hiihtoseura (Petra Torvinen, Kati Roivas, Lotta Kurttila)+3.35,2
10.Ski Jyväskylä (Annu Pylkkänen, Jenni Raivio, Anita Kirvesniemi)+4.08,2


Vantaa Suomen Cup 14.1.2020


Naiset 5 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)14.04,1
2.Susanna Saapunki (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1,3
3.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+7,1
4.Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)+7,8
5.Riitta-Liisa Roponen (Oulun Hiihtoseura)+16,7
6.Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura)+24,2
7.Anni Alakoski (Kainuun Hiihtoseura)+27,6
8.Anni Kainulainen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+30,4
9.Marjaana Pitkänen (Oulun Hiihtoseura)+38,7
9.Eveliina Piippo (Vuokatti Ski Team Kainuu)+38,7

Miehet 10 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Lauri Lepistö (Kouvolan Hiihtoseura)25.21,2
2.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)+16,9
3.Karri Hakala (Ilmajoen Kisailijat)+45,9
4.Aleksi Parttimaa (Skiteam 105)+46,8
5.Timo Mantere (Ilmajoen Kisailijat)+50,2
6.Lauri Vuorinen (Skiteam 105)+57,0
7.Verneri Suhonen (Hollolan Urheilijat -46)+59,1
8.Joonas Sarkkinen (Ounasvaaran Hiihtoseura)+1.00,5
9.Kari Varis (Ilmajoen Kisailijat)+1.04,1
10.Topi Kuorelahti (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1.05,1





Tulokset kokonaisuudessaan

Hiihdon Suomen Cup Vantaa 2019 - tulokset


Miehet 3 x 7.5 km (v), 16.1.2019

SijaNimiAika
1.Jämin Jänne53.25.6
2.Puijon Hiihtoseura 1+0.7
3.Pohti SkiTeam 1+23.2
4Vuokatti STK+23.7
5Ilmajoen Kisailijat+52.7
6Ounasvaaran Hiihtoseura 1+55.6


Naiset 3 x 5 km (v), 16.1.2019

SijaNimiAika
1.Vuokatti STK40.43.9
2.Ikaalisten Urheilijat+15.4
3.Kainuun Hiihtoseura+15.7
4Hämeenlinnan Hiihtoseura+56.0
5VisaSkiTeam Kemi+1.47.8
6Oulun Hiihtoseura+1.55.8


Miehet 10 km (v), 15.1.2019

SijaNimiAika
1.Perttu Hyvärinen24.30.8
2.Lari Lehtonen+5.5
3.Juho Mikkonen+18.7
4Kari Varis+21.7
5Antti Ojansivu+22.2
6Aleksi Parttimaa+27.7


Naiset 5 km (v), 15.1.2019

SijaNimiAika
1.Eveliina Piippo13.26.0
2.Riitta-Liisa Roponen+10.5
3.Laura Mononen+38.5
4Anne Kyllönen+41.2
5Anni Alakoski+41.6
6Emmi Lämsä+43.6