Vuokatti Suomen Cup Hiihdot 2019 - Katso Ohjelma & Tulokset

Vuokatti Suomen Cup 2019


Vuokatissa on kilpailtu Suomen Cupissa joka vuosi kilpailusarjan alusta eli vuodesta 2012 lähtien. Vuonna 2019 Vuokatin Suomen Cup -osakilpailu järjestetään 2.-3.11.2019. Ohjelmassa on vapaan tyylin sprintit ja viestit.
Hiihdon Suomen Cupin kauden 2019-2020 ensimmäinen osakilpailu hiihdetään 2.-3.11.2019 Vuokatissa. Suomen Cupin avauksessa hiihdettäviin vapaan tyylin sprintteihin ja viesteihin on ilmoittanut mukana määrä hiihtäjiä. Miesten sprinttiin on ilmoittanut 125 urheilijaa ja naisten sprinttiin 88.

Ilmoittautuneiden listalta löytyy miesten puolelta muun muassa koko viime vuoden Suomen cupin kärkiviisikko Ristomatti Hakola, Perttu Hyvärinen, Iivo Niskanen, Juho Mikkonen ja Lauri Vuorinen. Naisten sprintissä nuori nousukas Anita Korva saa vastaansa kokeneet Laura Monosen ja Anne Kyllösen.

Katso kaikki sprintteihin kisoihin ilmoittautuneet Hiihtokalenteri.fi-sivuilta.



Hiihdon Suomen Cup Vuokatti 2019 - Aikataulu


AikatauluLaji
la 2.11.2019 klo 10:00Naisten sprintti (v), karsinta
la 2.11.2019 klo 10:00Miesten sprintti (v), karsinta
la 2.11.2019 klo 12:00Naisten sprintti (v), erähiihdot
la 2.11.2019 klo 12:00Miesten sprintti (v), erähiihdot
su 3.11.2019 klo 10:00Naisten viesti – 3x4 km (v)
su 3.11.2019 klo 12:15Miesten viesti – 3x6 km (v)


Hiihdon Suomen Cup Vuokatti 2019 - Televisiointi


YLE televisioi aiempien vuosien tapaan Suomen Cupin osakilpailuja kanavillaan ja YLE Areenassa suorina lähetyksinä. Vuokatin Suomen Cup -kisasta YLE solmi juuri vastikään televisiointilähetyksen ja näyttää kisat suorina lähetyksinä.

Lähetysajat


PäiväKloKanava
la 2.11.11:50-14:00YLE TV2
su 3.11.10:50-13:00YLE TV2


Hiihdon Suomen Cup Vuokatti 2019 - tulokset


Päivitämme tähän Vuokatin Suomen Cupin tuloksia sitä mukaa, kun kilpailuja käydään.

Katso myös: Vuokatin tulokset kokonaisuudessaan

Vuokatti Suomen Cup 3.11.2019


Naisten viesti 3 x 4 km

#UrheilijaTulos
1.Kainuun Hiihtoseura (Anita Korva, Anni Alakoski, Anne Kyllönen)29.10,8
2.Vuokatti Ski Team Kainuu (Katri Lylynperä, Aija Söyrinki, Vilma Nissinen)+48,8
3.Vantaan Hiihtoseura (Hennariikka Rahkola, Jasmi Joensuu, Aira-Maarit Mantsinen)+50,7
4.Hämeenlinnan Hiihtoseura (Anni Kainulainen, Maija Hakala, Laura Mononen)+53,9
5.Ikaalisten Urheilijat (Hilla Niemelä, Katariina Lonka, Maaret Pajunoja)+1.29,2
6.Oulun Hiihtoseura (Maria Virpi, Marjaana Pitkänen, Roosa Riikola)+1.41,5
7.Siilinjärven Hiihtoseura (Johanna Ukkola, Eevakaisa Loukusa, Senni Vuolle)+2.00,8
8.Liperin Hiihtoseura (Petra Torvinen, Kati Roivas, Iitu Vuorma)+2.14,6
9.Savonlinnan Hiihtoseura (Eevi-Inkeri Tossavainen, Helmiina Lantta, Vilma Jylhä)+2.26,6
10.Team Skiers (Heli Heiskanen, Roosa Juuska, Miia Säilynoja)+2.26,6

Miesten viesti 3 x 6 km

#UrheilijaTulos
1.Jämin Jänne (Markus Vuorela, Antti Ojansivu, Ristomatti Hakola)37.52,6
2.Puijon Hiihtoseura (Antti Honkimaa, Iivo Niskanen, Perttu Hyvärinen)+38,8
3.Ilmajoen Kisailijat (Karri Hakala, Kari Varis, Timo Mantere)+49,2
4.Pohti SkiTeam (Heikki Korpela, Joel Ikonen, Iiro-Mikko Harju)+51,2
5.Vuokatti Ski Team Kainuu (Juho Mikkonen, Tino Tiilikainen, Miska Poikkimäki)+1.29,5
6.IF Minken (Kalle Parantainen, Remi Lindholm, Johannes Vuorela)+1.58,3
7.Skiteam 105 (Lauri Vuorinen, Aleksi Parttimaa, Onni Rantahalvari)+2.07,1
8.Ounasvaaran Hiihtoseura (Joonas Sarkkinen, Niklas Niska, Markus Hietanen)+2.07,4
9.Imatran Urheilijat (Santeri Eerola, Miro Karppanen, Ville Ahonen)+2.17,9
10.Espoon Hiihtoseura (Miika Heikkilä, Matias Heinonen, Eero Iso-Tryykäri)+2.55,8



Vuokatti Suomen Cup 2.11.2019


Sprintti (v) finaali, miehet

#UrheilijaAika
1.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)2.52,81
2.Juho Mikkonen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1,61
3.Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura)+2,74
4.Antti Ojansivu (Jämin Jänne)+3,71
5.Juuso Haarala (Pohti Ski Team)+4,49
6.Miska Poikkimäki (Vuokatti Ski Team Kainuu)+13,02

Sprintti (v) finaali, naiset

#UrheilijaAika
1.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)3.20,38
2.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+0,82
3.Vilma Nissinen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+2,01
4.Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat)+4,03
5.Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura)+5,49
6.Anita Korva (Kainuun Hiihtoseura)+5,84



Sprintti (v) karsinta M

#UrheilijaAika
1.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)2.43,95
2.Karri Hakala (Ilmajoen Kisailijat)+3,37
3.Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura)+3,67
4.Juho Mikkonen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+4,98
5.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)+5,51
6.Antti Ojansivu (Jämin Jänne)+5,53
7.Lauri Mannila (Oulun Hiihtoseura)+5,87
8.Joel Ikonen (Pohti Skiteam)+7,43
9.Miska Poikkimäki (Vuokatti Ski Team Kainuu)+7,75
10.Emil Liekari (Kouvolan Hiihtoseura)+7,81

Sprintti (v) karsinta N

#UrheilijaAika
1.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)3:13.03
2.Vilma Nissinen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+4,22
3.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+4,33
4.Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat)+5,44
5.Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura)+5,56
6.Vilma Jylhä (Savonlinnan Hiihtoseura)+6,62
7.Maaret Pajunoja (Ikaalisten Urheilijat)+7,07
8.Heini Hokkanen (Kainuun Hiihtoseura)+7,68
9.Jasmin Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)+8,47
10.Anita Korva (Kainuun Hiihtoseura)+8,57