Vuokatti Suomen Cup Hiihdot 2021 - Katso Ohjelma & Tulokset

Vuokatti Suomen Cup 2021


Hiihdon Suomen Cupin kauden avausosakilpailu Vuokatissa kilpaillaan 6.-7.11.2021. Katso ohjelma, lähtölistat ja tulokset.
Vuokatissa on kilpailtu Suomen Cupissa joka vuosi kilpailusarjan alusta eli vuodesta 2012 lähtien. Hiihdon Suomen Cupin kauden 2021-2022 ensimmäinen osakilpailu hiihdetään 6.-7.11.2021 Vuokatissa. Suomen Cupin avauksen lajivalikoimaa ei ole vielä julkaistu.


Hiihdon Suomen Cup Vuokatti 2021 - Aikataulu


Päivitämme tähän Vuokatin Suomen Cupin aikataulun ja lajivalikoiman, kun ne julkaistaan.



Hiihdon Suomen Cup Vuokatti 2021 - tulokset


Päivitämme tähän Vuokatin Suomen Cupin tuloksia sitä mukaa, kun kilpailuja käydään.



Hiihdon Suomen Cup Vuokatti 2020 - Televisiointi


YLE televisioi aiempien vuosien tapaan Suomen Cupin osakilpailuja kanavillaan ja YLE Areenassa suorina lähetyksinä. Vuokatin Suomen Cup -kisasta YLE solmi juuri vastikään televisiointilähetyksen ja näyttää kisat suorina lähetyksinä.


Vuokatin Suomen Cup 2020 - Tulokset


Vuokatin Suomen Cup 8.11.2020


Miesten viesti 3 x 6 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Pohti SkiTeam (Joel Ikonen, Heikki Korpela, Joni Mäki)36.14,0
2.Jämin Jänne (Aku Nikander, Markus Vuorela, Ristomatti Hakola)+7,4
3.Puijon Hiihtoseura (Petteri Koivisto, Joonas Sarkkinen, Perttu Hyvärinen)+25,2
4.Ilmajoen Kisailijat (Karri Hakala, Kari Varis, Timo Mantere)+31,0
5.Vuokatti Ski Team Kainuu (Emil Liekari, Turo Sipilä, Miska Poikkimäki)+57,6
6.Imatran Urheilijat (Santeri Erola, Miro Karppanen, Ville Ahonen)+59,5
7.Taivalkosken Metsä-Veikot -85 (Lauri Mannila, Ari Luusua, Oskari Hökkä)+59,5
8.Skiteam 105 (Lassi Vuorinen, Aleksi Parttimaa, Lauri Vuorinen)+1.23,8
9.Kuusamon Erä-Veikot (Nico Bennert, Juuso Tossavainen, Niko Husu)+1.24,1
10.IF Minken (Remi Lindholm, Kalle Parantainen, Johannes Vuorela)+1.24,5

Naisten viesti 3 x 4 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Hämeenlinnan Hiihtoseura (Anni Kainulainen, Maija Hakala, Laura Mononen)27.41,4
2.Kainuun Hiihtoseura (Anni Alakoski, Heini Hokkanen, Anne Kyllönen)+5,2
3.Vantaan Hiihtoseura (Sonja Eskelinen, Marjaana Pitkänen, Jasmi Joensuu)+9,9
4.Vuokatti Ski Team Kainuu (Katri Lylynperä, Susanna Saapunki, Vilma Nissinen)+11,5
5.IF Minken (Linnea Henriksson, Andrea Julin, Julia Häger)+22,3
6.Ikaalisten Urheilijat (Maaret Pajunoja, Katariina Lonka, Hilla Niemelä)+33,1
7.Visa Ski Team Kemi (Ella Anttola, Riitta-Liisa Roponen, Emmi Lämsä)+45,8
8.Mikkelin Hiihtäjät (Jasmin Kähärä, Saana Lahdelma, Laura Karkkulainen)+1.13,1
9.Team Skiers (Mia Säilynoja, Roosa Juuska, Johanna Niskakoski)+1.15,7
10.Siilinjärven Hiihtoseura (Johanna Ukkola, Eevakaisa Loukusa, Senni Vuolle)+1.27,4




Vuokatin Suomen Cup 7.11.2020


Miehet, Finaali

#UrheilijaTulos
1.Joni Mäki (Pohti SkiTeam)2.52,9
2.Lauri Vuorinen (Skiteam 105)+1,7
3.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)+2,6
4.Verneri Suhonen (Hollolan Urheilijat -46)+5,8
5.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)+6,2
6.Emil Liekari (Kouvolan Hiihtoseura)+12,5

Naiset, Finaali

#UrheilijaTulos
1.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)3.23,6
2.Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura)+0,7
3.Anni Alakoski (Kainuun Hiihtoseura)+0,9
4.Katri Lylynperä (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1,6
5.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+2,5
6.Vilma Nissinen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+10,9



Miesten sprintti (v) karsinta

#UrheilijaTulos
1.Joni Mäki (Pohti SkiTeam)2.43,62
2.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)+7,66
3.Verneri Suhonen (Hollolan Urheilijat -46)+7,94
4.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)+8,52
5.Lauri Vuorinen (Skiteam 105)+8,80
6.Emil Liekari (Kouvolan Hiihtoseura)+9,76
7.Tino Stenman (Ylöjärven Ryhti)+10,44
8.Niilo Moilanen (Oulun Hiihtoseura)+11,79
9.Oskari Hökka (Taivalkosken Metsä-Veikot -85)+12,95
10.Lauri Lepistö (Kouvolan Hiihtoseura)+13,50

Naisten sprintti (v) karsinta

#UrheilijaTulos
1.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)3.13,58
2.Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura)+1,67
3.Anni Alakoski (Kainuun Hiihtoseura)+2,62
4.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+4,65
5.Julia Häger (IF Minken)+5,40
6.Katri Lylynperä (Vuokatti Ski Team Kainuu)+5,74
7.Vilma Nissinen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+5,75
8.Anni Lindroos (Pargas IF)+11,40
9.Hilla Niemelä (Ikaalisten Urheilijat)+12,68
10.Vilma Jylhä (Savonlinnan Hiihtoseura)+13,09







Vuokatin Suomen Cup 2019 - Tulokset


Vuokatti Suomen Cup 3.11.2019


Naisten viesti 3 x 4 km

#UrheilijaTulos
1.Kainuun Hiihtoseura (Anita Korva, Anni Alakoski, Anne Kyllönen)29.10,8
2.Vuokatti Ski Team Kainuu (Katri Lylynperä, Aija Söyrinki, Vilma Nissinen)+48,8
3.Vantaan Hiihtoseura (Hennariikka Rahkola, Jasmi Joensuu, Aira-Maarit Mantsinen)+50,7
4.Hämeenlinnan Hiihtoseura (Anni Kainulainen, Maija Hakala, Laura Mononen)+53,9
5.Ikaalisten Urheilijat (Hilla Niemelä, Katariina Lonka, Maaret Pajunoja)+1.29,2
6.Oulun Hiihtoseura (Maria Virpi, Marjaana Pitkänen, Roosa Riikola)+1.41,5
7.Siilinjärven Hiihtoseura (Johanna Ukkola, Eevakaisa Loukusa, Senni Vuolle)+2.00,8
8.Liperin Hiihtoseura (Petra Torvinen, Kati Roivas, Iitu Vuorma)+2.14,6
9.Savonlinnan Hiihtoseura (Eevi-Inkeri Tossavainen, Helmiina Lantta, Vilma Jylhä)+2.26,6
10.Team Skiers (Heli Heiskanen, Roosa Juuska, Miia Säilynoja)+2.26,6

Miesten viesti 3 x 6 km

#UrheilijaTulos
1.Jämin Jänne (Markus Vuorela, Antti Ojansivu, Ristomatti Hakola)37.52,6
2.Puijon Hiihtoseura (Antti Honkimaa, Iivo Niskanen, Perttu Hyvärinen)+38,8
3.Ilmajoen Kisailijat (Karri Hakala, Kari Varis, Timo Mantere)+49,2
4.Pohti SkiTeam (Heikki Korpela, Joel Ikonen, Iiro-Mikko Harju)+51,2
5.Vuokatti Ski Team Kainuu (Juho Mikkonen, Tino Tiilikainen, Miska Poikkimäki)+1.29,5
6.IF Minken (Kalle Parantainen, Remi Lindholm, Johannes Vuorela)+1.58,3
7.Skiteam 105 (Lauri Vuorinen, Aleksi Parttimaa, Onni Rantahalvari)+2.07,1
8.Ounasvaaran Hiihtoseura (Joonas Sarkkinen, Niklas Niska, Markus Hietanen)+2.07,4
9.Imatran Urheilijat (Santeri Eerola, Miro Karppanen, Ville Ahonen)+2.17,9
10.Espoon Hiihtoseura (Miika Heikkilä, Matias Heinonen, Eero Iso-Tryykäri)+2.55,8



Vuokatti Suomen Cup 2.11.2019


Sprintti (v) finaali, miehet

#UrheilijaAika
1.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)2.52,81
2.Juho Mikkonen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1,61
3.Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura)+2,74
4.Antti Ojansivu (Jämin Jänne)+3,71
5.Juuso Haarala (Pohti Ski Team)+4,49
6.Miska Poikkimäki (Vuokatti Ski Team Kainuu)+13,02

Sprintti (v) finaali, naiset

#UrheilijaAika
1.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)3.20,38
2.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+0,82
3.Vilma Nissinen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+2,01
4.Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat)+4,03
5.Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura)+5,49
6.Anita Korva (Kainuun Hiihtoseura)+5,84



Sprintti (v) karsinta M

#UrheilijaAika
1.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)2.43,95
2.Karri Hakala (Ilmajoen Kisailijat)+3,37
3.Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura)+3,67
4.Juho Mikkonen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+4,98
5.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)+5,51
6.Antti Ojansivu (Jämin Jänne)+5,53
7.Lauri Mannila (Oulun Hiihtoseura)+5,87
8.Joel Ikonen (Pohti Skiteam)+7,43
9.Miska Poikkimäki (Vuokatti Ski Team Kainuu)+7,75
10.Emil Liekari (Kouvolan Hiihtoseura)+7,81

Sprintti (v) karsinta N

#UrheilijaAika
1.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)3:13.03
2.Vilma Nissinen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+4,22
3.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+4,33
4.Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat)+5,44
5.Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura)+5,56
6.Vilma Jylhä (Savonlinnan Hiihtoseura)+6,62
7.Maaret Pajunoja (Ikaalisten Urheilijat)+7,07
8.Heini Hokkanen (Kainuun Hiihtoseura)+7,68
9.Jasmin Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)+8,47
10.Anita Korva (Kainuun Hiihtoseura)+8,57