Mäkihypyn Maailmancup 2018-2019 - Katso Ohjelma & Tulokset

Mäkihypyn maailmancup 2018-2019


Etusuoran erikoissivulta löydät mäkihypyn maailmancupin ohjelman, pisteet, tulokset sekä paljon historiatietoa menneiltä vuosilta!
SIIRRY KOHTAAN: PISTEET & TILANNE | OHJELMA | TULOKSET | HISTORIA & TILASTOT

Mäkihypyn Maailmancup on kansainvälisen hiihtoliiton, FIS:n järjestämä mäkihypyn sarjamuotoinen kilpailu. Maailmancup käynnistyy miesten osalta Puolan Wislassa 16. marraskuuta ja naisten osalta Lillehammerissa, Norjassa, 29. marraskuuta. Miesten maailmancupkiertue sisältää kaudella 2018-2019 huimat 28 osakilpailua. Naisten maailmancupissa hypätään 18 henkilökohtaista osakilpailua.



Mäkihypyn Maailmancup 2018-2019 - Pisteet & tilanne


Mäkihypyn maailmancupin lopputilanne. Päivitetty 25.3.2019

Miehet 2018-2019 (29/29 osakilpailua)

Sij.UrheilijaPisteet
1.Ryoyu Kobayashi (JPN)2085
2.Stefan Kraft (AUT)1349
2.Kamil Stoch (POL)1288
4.Piotr Zyla (POL)1131
5.Dawid Kubacki (POL)988
6.Robert Johansson (NOR)974
7.Markus Eisenbichler (GER)937
8.Johann Andre Forfang (NOR)892
9.Timi Zajc (SLO)833
10.Karl Geiger (GER)765

25. Antti Aalto (FIN) 288
67. Eetu Nousiainen (FIN) 4
73. Jarkko Määttä (FIN) 2
73. Andreas Alamommo (FIN) 2


Naiset 2018-2019 (25/25 osakilpailua)

Sij.UrheilijaPisteet
1.Maren Lundby (NOR)1909
2.Katharina Althaus (GER)1493
3.Juliane Seyfarth (GER)1451
4.Sara Takanashi (JPN)1190
5.Nika Kriznar(SLO)826
6.Eva Pinkelnig(AUT)825
7.Anna Odine Ström (NOR)717
8.Daniela Iraschko-Stolz (AUT)701
9.Carina Vogt (GER)686
10.Chiara Hölzl (AUT)644

29. Julia Kykkänen 104


Pistelasku


Mäkihypyn maailmancupissa pistelasku on äärimmäisen yksinkertainen. Mikä onkin raikas poikkeus, kun ottaa huomioon, miten hankala itse kilpailuiden pistelaskusta on nykypäivänä tehty.

Henkilökohtaisissa osakilpailuissa jaetaan aina 30 parhaalle kilpailijalle. Ensimmäiset 15 kilpailijaa saavat järjestyksessä pisteitä: 100, 80, 60, 50, 45, 40, 36, 32, 29, 26, 24, 22, 20, 18 ja 16, minkä jälkeen seuraavat 15 kilpailijaa saavat kukin aina yhden pisteen vähemmän, jolloin 30. sijoittunut kilpailija saa yhden pisteen.

Rukalla hypätään mäkihypyn maailmancupin kauden toinen henkilökohtainen osakilpailu isosta mäestä (HS 142) la 24.11.2018
Kuva:Ruka Nordic -kuvapankki
Rukalla hypätään mäkihypyn maailmancupin kauden toinen henkilökohtainen osakilpailu isosta mäestä (HS 142) la 24.11.2018


Mäkihypyn Maailmancup 2018-2019 - Ohjelma


Alta löydät täydellisen naisten ja miesten maailmancupin ohjelman kaudelle 2018-2019. Kausi käynnistyy 16. marraskuuta 2018 Puolassa ja jatkuu suomalaisittain kiinnostavalla tavalla Rukalla 23. marraskuuta. Viimeinen miesten osakilpailu hypätään Planican lentomäessä maaliskuun lopulla.

Naisten maailmancup-kausi käynnistyy Liilehammerissa 29. marraskuuta ja päättyy Venäjän Chaikovskyn osakilpailuun 24. maaliskuuta 2019.

Huom. Ohjelmassa saatetaan vielä nähdä muutoksia, sillä toistaiseksi alunperin ohjelmassa ollut Vikersundin lentomäki on poistettu ohjelmasta, eikä tälle viikonlopulle ole kilpailua. Vikersundin lentomäki ei tällä hetkellä kata olosuhteiltaan FIS:n vaatimuksia, mutta todennäköisesti kisa päästään kuitenkin hyppäämään 16-17. maaliskuuta. Voit lukea asiasta lisää FIS:n sivuilta.

Kisakalenteri Mäkihypyn maailmancup

  • AjankohtaTapahtumaPaikka
  • 16.11.2018 - 18.11.2018Maailmancup Wisla (miehet)Wisla, Puola
    +
    pe 16.11.2018 19:00HS134, karsinta, miehet
    la 17.11.2018 17:00HS134, joukkuekisa, loppukilpailu, miehet
    su 18.11.2018 16:00HS134, loppukilpailu, miehet
  • 23.11.2018 - 25.11.2018Maailmancup Ruka (miehet)Ruka, Suomi
    +
    pe 23.11.2018HS142, karsinta, miehet
    su 25.11.2018HS142, loppukilpailu, miehet
    su 25.11.2018HS142, loppukilpailu, miehet
  • 29.11.2018 - 02.12.2018Maailmancup Lillehammer (naiset)Lillehammer, Norja
    +
    to 29.11.2018HS98, karsinta, naiset
    la 01.12.2018HS98, loppukilpailu, naiset
    su 02.12.2018HS140, loppukilpailu, naiset
  • 30.11.2018 - 02.12.2018Maailmancup Nizhny Tagil (miehet)Nizhny Tagil, Venäjä
    +
    pe 30.11.2018HS134, karsinta, miehet
    su 02.12.2018HS134, loppukilpailu, miehet
    su 02.12.2018HS134, loppukilpailu, miehet
  • 07.12.2018 - 09.12.2018Maailmancup Titisee-NeustadtTitisee-Neustadt
    +
    pe 07.12.2018HS142, karsinta, naiset
    pe 07.12.2018HS142, karsinta, miehet
    la 08.12.2018 17:00HS142, joukkuekisa, loppukilpailu, miehet
    su 09.12.2018 11:00HS142, loppukilpailu, naiset
    su 09.12.2018 16:30HS142, loppukilpailu, miehet
  • 14.12.2018 - 16.12.2018Maailmancup Engelberg (miehet)Engelberg, Sveitsi
    +
    pe 14.12.2018 19:00HS140, karsinta, miehet
    su 16.12.2018 15:15HS140, loppukilpailu, miehet
    su 16.12.2018 15:15HS140, loppukilpailu, miehet
  • 14.12.2018 - 16.12.2018Maailmancup Premanon (naiset)Premanon, Ranska
    +
    pe 14.12.2018HS90, karsinta, naiset
    su 16.12.2018 12:00HS90, loppukilpailu, naiset
  • 29.12.2018 - 06.01.2019Mäkiviikko (miehet)Saksa, Itävalta
  • 11.01.2019 - 13.01.2019Maailmancup Val di Fiemme (miehet)Val di Fiemme, Italia
    +
    pe 11.01.2019 19:00HS135, karsinta, miehet
    su 13.01.2019 18:00HS135, loppukilpailu, miehet
    su 13.01.2019 18:00HS135, loppukilpailu, miehet
  • 17.01.2019 - 20.01.2019Maailmancup Zao (naiset)Zao, Japani
    +
    to 17.01.2019HS102, karsinta, naiset
    la 19.01.2019 10:00HS102, joukkue, loppukilpailu, naiset
    su 20.01.2019 09:00HS102, loppukilpailu, naiset
  • 18.01.2019 - 20.01.2019Maailmancup Zakopane (miehet)Zakopane, Puola
    +
    pe 18.01.2019 19:00HS134, karsinta, miehet
    la 19.01.2019 17:15HS134, joukkuekisa, loppukilpailu, miehet
    su 20.01.2019 17:00HS134, loppukilpailu, miehet
  • 25.01.2019 - 27.01.2019Maailmancup Sapporo (miehet)Sapporo, Japani
    +
    pe 25.01.2019 11:00HS137, karsinta, miehet
    su 27.01.2019 03:00HS137, loppukilpailu, miehet
    su 27.01.2019 03:00HS137, loppukilpailu, miehet
  • 25.01.2019 - 27.01.2019Maailmancup Rasnov (naiset)Rasnov, Romania
    +
    pe 25.01.2019HS97, karsinta, naiset
    su 27.01.2019 13:30HS97, loppukilpailu, naiset
  • 01.02.2019 - 03.02.2019Maailmancup Hinzenbach (naiset)Hinzenbach, Itävalta
    +
    pe 01.02.2019HS90, karsinta, naiset
    su 03.02.2019HS90, loppukilpailu, naiset
  • 07.02.2019 - 10.02.2019Maailmancup Ljubno (naiset)Ljubno, Slovenia
    +
    to 07.02.2019HS94, karsinta, naiset
    la 09.02.2019 15:00HS94, joukkuekisa, loppukilpailu, naiset
    su 10.02.2019 15:00HS94, loppukilpailu, naiset
  • 08.02.2019 - 10.02.2019Maailmancup Lahti (miehet)Lahti, Suomi
    +
    pe 08.02.2019 19:00HS130, karsinta, miehet
    la 09.02.2019 17:30HS130, joukkuekisa, loppukilpailu, miehet
    su 10.02.2019 17:15HS130, loppukilpailu, miehet
  • 15.02.2019 - 17.02.2019Maailmancup Oberstdorf (naiset)Oberstdorf, Saksa
    +
    pe 15.02.2019HS137, karsinta, naiset
    su 17.02.2019 14:00HS137, loppukilpailu, naiset
  • 15.02.2019 - 17.02.2019Maailmancup Willingen (miehet)Willingen, Itävalta
    +
    pe 15.02.2019 16:45Joukkuemäki HS145, miehet
    pe 15.02.2019 19:15HS145, karsinta, miehet
    la 16.02.2019 17:00HS145, miehet
    su 17.02.2019 16:15HS145, miehet
  • 22.02.2019 - 02.03.2019MM-kisat SeefeldSeefeld, Itävalta
  • 08.03.2019 - 10.03.2019Maailmancup OsloOslo, Norja
    +
    pe 08.03.2019 20:30HS134, karsinta, miehet
    la 09.03.2019HS134, karsinta, naiset
    la 09.03.2019 15:30HS134, joukkuekisa, loppukilpailu, miehet
    su 10.03.2019 11:00HS134, loppukilpailu, naiset
    su 10.03.2019 15:30HS134, loppukilpailu, miehet
  • 11.03.2019 - 12.03.2019Maailmancup LillehammerLillehammer, Norja
    +
    ma 11.03.2019HS140, karsinta, naiset
    ma 11.03.2019 18:30HS140, karsinta, miehet
    ti 12.03.2019 18:00HS140, loppukilpailu, miehet
    ti 12.03.2019 21:00HS140, loppukilpailu, naiset
  • 13.03.2019 - 14.03.2019Maailmancup TrondheimTrondheim, Norja
    +
    ke 13.03.2019HS140, karsinta, naiset
    ke 13.03.2019 18:30HS138, karsinta, miehet
    to 14.03.2019 15:00HS140, loppukilpailu, naiset
    to 14.03.2019 18:00HS138, loppukilpailu, miehet
  • 15.03.2019 - 17.03.2019Maailmancup Nizhny Tagil (naiset)Nizhny Tagil, Venäjä
    +
    pe 15.03.2019HS97, karsinta, naiset
    la 16.03.2019 14:00HS90, loppukilpailu, naiset
    su 17.03.2019 14:00HS97, loppukilpailu, naiset
  • 21.03.2019 - 24.03.2019Maailmancup Planica (miehet)Planica, Slovenia
    +
    to 21.03.2019HS240, karsinta, miehet
    la 23.03.2019HS240, joukkuekisa, loppukilpailu, miehet
    su 24.03.2019HS240, loppukilpailu, miehet
    su 24.03.2019HS240, loppukilpailu, miehet
  • 22.03.2019 - 24.03.2019Maailmancup Chaikovsky (naiset)Chaikovsky, Venäjä
    +
    pe 22.03.2019HS102, karsinta, naiset
    la 23.03.2019HS102, loppukilpailu, naiset
    su 24.03.2019HS140, loppukilpailu, naiset


Mäkihypyn Maailmancup 2018-2019 - Tulokset


Mäkihypyn Maailmancupin uusimpia tuloksia 2018-2019 päivitetään tähän.

Chaikovsky mc naiset HS140 24.3.2019

#UrheilijaAika
1.Maren Lundby (NOR)270,9
2.Juliane Seyfarth (GER)258,0
3.Nika Kriznar (SLO)247,1
4.Jacqueline Seifriedsberger (GER)238,6
5.Katharina Althaus (GER)236,0
6.Chiara Hölzl (AUT)234,0
7.Yuki Ito (JPN)224,5
8.Sara Takahashi (JPN)221,0
9.Ursa Bogataj (SLO)220,1
10.Silje Opseth (NOR)218,8

28. Julia Kykkänen (FIN) 156,4

Planica mc lentomäki HS240, 22.3.2019

#UrheilijaPisteet
1.Ryoyu Kobayashi (JPN)464,9
2.Domen Prevc (SLO)444,0
3.Markus Eisenbichler (GER)442,5
4.Piotr Zyla (POL)438,6
5.Timi Zajc (SLO)425,4
6.Dawid Kubacki (POL)424,8
7.Karl Geiger (GER)422,8
8.Johann Andre Forfang (NOR)416,2
9.Anze Semenic (SLO)413,8
10.Evgeniy Klimov (RUS)411,7

25. Antti Aalto (FIN) 353,9

Chaikovsky mc naiset HS102 23.3.2019

#UrheilijaPisteet
1.Juliane Seyfarth (GER)219,0
2.Katharina Althaus (GER)213,0
3.Sara Takahashi (JPN)212,9
4.Jacqueline Seifriedsberger (GER)206,0
5.Chiara Hölzl (AUT)204,0
6.Nika Kriznar (SLO)202,8
7.Maren Lundby (NOR)201,5
8.Ursa Bogataj (SLO)201,0
9.Eva Pinkelnig (AUT)197,2
10.Anna Odine Ström (NOR)188,5

29. Julia Kykkänen (FIN) 148,6

Planica mc joukkuemäki HS240, 23.3.2019

#JoukkuePisteet
1.Puola1627,9
2.Saksa1619,8
3.Slovenia1603,1
4.Japani1560,8
5.Itävalta1520,8
6.Norja1502,6
7.Sveitsi1312,1
8.Suomi1177,6
9.Tsekki570,2
10.Venäjä430,8

Planica mc lentomäki HS240, 22.3.2019

#UrheilijaAika
1.Markus Eisenbichler (GER)445,0
2.Ryoyu Kobayashi (JPN)438,1
3.Piotr Zyla (POL)437,3
4.Timi Zajc (SLO)422,5
5.Domen Prevc (SLO)415,2
6.Simon Ammann (SUI)411,6
7.Dawid Kubacki (POL)405,5
8.Johann Andre Forfang (NOR)405,4
9.Karl Geiger (GER)404,7
10.Peter Prevc (SLO)401,5

34. Antti Aalto (FIN) 165,7

Planica mc lentomäki HS240, karsinta 21.3.2019

#UrheilijaAika
1.Ryoyu Kobayashi (JPN)247,8
2.Markus Eisenbichler (GER)245,0
3.Timi Zajc (SLO)236,0
4.Stefan Kraft (AUT)233,8
5.Domen Prevc (SLO)226,6
6.Kamil Stoch (POL)223,2
7.Dawid Kubacki (POL)220,7
8.Simon Ammann (SUI)218,8
9.Michael Hayböck (AUT)215,7
10.Piotr Zyla (POL)215,2

25. Antti Aalto 185,7Q
60. Eetu Nousiainen 142,6 (karsiutui)
61. Jarkko Määttä 141,6 (karsiutui)
67. Andreas Alamommo 122,9 (karsiutui)

Nizhny Tagil mc naiset HS97, 17.3.2019

#UrheilijaAika
1.Juliane Seyfarth (GER)230,3
2.Maren Lundby (NOR)221,1
3.Katharina Althaus (GER)214,1
4.Nika Kriznar (SLO)202,5
5.Sara Takahashi (JPN)202,3
6.Ursa Bogataj (SLO)199,6
7.Chiara Hölzl (AUT)198,9
8.Eva Pinkelnig (AUT)198,1
9.Anna Odine Ström (NOR)193,4
10.Yuki Ito (JPN)191,9

29. Julia Kykkänen 159,9

Nizhny Tagil mc naiset HS97, 16.3.2019

#UrheilijaAika
1.Juliane Seyfarth (GER)252,6
2.Maren Lundby (NOR)245,5
3.Anna Odine Ström (NOR)233,9
4.Katharina Althaus (GER)233,8
5.Eva Pinkelnig (AUT)228,1
6.Lara Malsiner (ITA)226,2
7.Chiara Hölzl (AUT)224,4
8.Yuki Ito (JPN)222,5
9.Sara Takahashi (JPN)221,6
10.Anna Shpyneva (RUS)221,2

25. Julia Kykkänen (FIN) 188,5

Vikersund mc lentomäki HS240 17.3.2019

#UrheilijaPisteet
1.Domen Prevc (SLO)454,7
2.Ryoyu Kobayashi (JPN)454,6
3.Stefan Kraft (AUT)443,2
4.Jakub Wolny (POL)438,8
5.Markus Eisenbichler (GER)434,3
6.Robert Johansson (NOR)431,6
7.Johann Andre Forfang (NOR)420,3
8.Simon Ammann (SUI)416,3
9.Piotr Zyla (POL)408,9
10.Dawid Kubacki (POL)405,3

18. Antti Aalto (FIN) 380,8

Vikersund joukkuemäki HS240 16.3.2019

#JoukkuePisteet
1.Slovenia1632,9
2.Saksa1606,3
3.Itävalta1562,8
4.Puola1546,2
5.Japani1530,1
6.Norja1503,6
7.Venäjä1341,2
8.Sveitsi1334,6
9.Suomi 615,8
10.Tsekki562,4


Trondheim mc Mäkihyppy HS138 miehet 14.3.2019

#UrheilijaPisteet
1.Ryoyu Kobayashi (JPN)298,4
2.Andreas Stjernen (NOR)288,0
3.Stefan Kraft (AUT)280,5
4.Timi Zajc (SLO)277,1
5.Johann Andre Forfang (NOR)275,6
6.Evgeniy Klimov (RUS)273,8
7.Richard Freitag (GER)273,4
8.Karl Geiger (GER)272,8
9.Markus Eisenbichler (GER)272,7
10.Robert Johansson (NOR)270,6

29. Antti Aalto (FIN) 238,8
43. Jarkko Määttä (FIN) 112,7

Trondheim mc Mäkihyppy HS138 naiset 14.3.2019

#UrheilijaPisteet
1.Maren Lundby (NOR)274,1
2.Juliane Seyfarth (GER)261,0
3.Eva Pinkelnig (AUT)257,9
4.Daniela Iraschko-Stolz (AUT)244,7
5.Katharina Althaus (GER)244,4
6.Sara Takahashi (JPN)238,7
7.Chiara Hölzl (AUT)234,2
8.Nika Kriznar (SLO)220,7
9.Yuki Ito (JPN)220,6
10.Anna Odine Ström (NOR)219,6

20. Julia Kykkänen (FIN) 193,8

Lillehammer mc Mäkihyppy HS140 naiset 13.3.2019

#UrheilijaAika
1.Maren Lundby (NOR)271,7
2.Katharina Althaus (GER)267,7
3.Eva Pinkelnig (AUT)255,9
4.Daniela Iraschko-Stolz (AUT)248,7
5.Juliane Seyfarth (GER)246,0
6.Nika Kriznar (SLO)236,8
7.Silje Opseth (NOR)234,4
8.Yuki Ito (JPN)225,1
9.Anna Odine Ström (NOR)207,2
10.Elena Runggaldier (ITA)205,9

Suomalaiset:
24. Julia Kykkänen 176,5

Lillehammer mc Mäkihyppy HS140 miehet 13.3.2019

#UrheilijaPisteet
1.Stefan Kraft (AUT)285,7
2.Robert Johansson (NOR)273,3
3.Ryoyu Kobayashi (JPN)261,7
4.Kamil Stoch (POL)260,2
5.Johann Andre Forfang (NOR)254,1
6.Junshiro Kobayashi (JPN)249,1
7.Domen Prevc (SLO)247,9
8.Dawid Kubacki (POL)243,5
9.Philipp Aschenwald (AUT)243,1
10.Killian Peier (SUI)242,4

Suomalaiset:
25. Antti Aalto 216,7
40. Jarkko Määttä 97,8


Holmenkollen mc Mäkihyppy HS134 10.3.2019

#UrheilijaPisteet
1.Robert Johansson (NOR)262,0
2.Stefan Kraft (AUT)258,3
3.Peter Prevc (SLO)252,8
4.Philipp Aschenwald (AUT)250,2
5.Ryoyu Kobayashi (JPN)250,1
6.Domen Prevc (SLO)245,7
7.Roman Koudelka (CZE)244,8
8.Yukiya Sato (JPN)244,4
9.Johann Andre Forfang (NOR)241,4
10.Markus Eisenbichler (GER)237,8

Suomalaiset:
18. Antti Aalto 229,2

Holmenkollen mc Joukkuemäki 9.3.2019

#JoukkuePisteet
1.Norja469,8
2.Japani456,8
3.Itävalta454,4
4.Puola440,9
5.Saksa437,9
6.Slovenia419,4
7.Tsekki391,5
8.Sveitsi365,5
9.Venäjä353,2
10. Suomi306,0

Holmenkollen mc Mäkihyppy HS134 naiset 10.3.2019

#UrheilijaPisteet
1.Daniela Iraschko-Stolz (AUT)209,0
2.Juliane Seyfarth (GER)194,3
3.Katharina Althaus (GER)193,3
4.Sara Takahashi (JPN)192,1
5.Maren Lundby (NOR)186,5
6.Chiara Hölzl (AUT)184,3
7.Ramona Straub (GER)180,8
8.Nika Kriznar (SLO)176,0
9.Anna Odine Ström (NOR)175,8
10.Yuki Ito (JPN)169,4

Suomalaiset:
22. Julia Kykkänen 124,7

Hiihdon MM 2019 - Mäkihyppy HS130, karsinta 22.2.2019

#UrheilijaPisteet
1.Markus Eisenbichler (GER)143,2
2.Karl Geiger (GER)141,1
3.Killian Peier (SUI)137,5
4.Ryoyu Kobayashi (JPN)136,5
5.Michael Hayböck (AUT)130,2
6.Philipp Aschenwald (AUT)128,9
7.Andreas Stjernen (NOR)128,3
8.Daiki Ito (JPN)125,2
9.Evgeniy Klimov (RUS)124,3
10.Stefan Kraft (AUT)124,1

Suomalaiset:
27. Antti Aalto 111,7
36. Jarkko Määttä 103,6
50. Eetu Nousiainen 91,6
51. Andreas Alamommo 90,6

Aalto, Määttä ja Nousiainen selvisivät karsinnasta jatkoon. Alamommo tippui ensimmäisenä jatkosta.

Willingen: Suurmäki 17.2.2019

#UrheilijaPisteet
1.Ryoyu Kobayashi (JPN)274,4
2.Markus Eisenbichler (GER)252,8
3.Piotr Zyla (POL)250,0
4.Richard Freitag (GER)249,6
5.Dawid Kubacki (POL)249,3
6.Karl Geiger (GER)243,0
7.Kamil Stoch (POL)242,5
8.Timi Zajc (SLO)242,2
9.Johann Andre Forfang (NOR)240,0
10.Stefan Kraft (AUT)237,4

Suomalaiset:
25. Antti Aalto 215,2
44. Eetu Nousianen 67,2
49. Andreas Alamommo 50,7

Willingen: Suurmäki 16.2.2019

#UrheilijaPisteet
1.Karl Geiger (GER)311.1
2.Kamil Stoch (POL)307.1
3.Ryoyu Kobayashi (JPN)304.7
4.Piotr Zyla (POL)297.9
5.Dawid Kubacki (POL)297.0
6.Richard Freitag (GER)291.4
7.Evgeniy Klimov (RUS)289.2
8.Killian Peier (SUI)285.5
9.Timi Zajc (SLO)280.8
10.Johann Andre Forfang (NOR)280.2

Willingen joukkuemäki HS145 15.2.2019

#JoukkuePisteet
1.Puola979.4
2.Saksa900.4
3.Slovenia874.0
4.Norja873.2
5.Japani869.4
6.Itävalta868.7
7.Sveitsi754.6
8.Tsekki739.9
9.Suomi301.3
10.Venäjä280.7

Salpausselän kisat, Mäkihyppy HS130 10.2.2019

#UrheilijaPisteet
1.Kamil Stoch (POL)280.9
2.Ryoyu Kobayashi (JPN)263.7
3.Robert Johansson (NOR)260.1
4.Stefan Kraft (AUT)257.1
5.Halvor Egner Granerud (NOR)255.7
6.Karl Geiger (GER)255.2
7.Johann Andre Forfang (NOR)254.6
8.Killian Peier (SUI)248.8
9.Antti Aalto (FIN)246.5
10.Piotr Zyla (POL)243.5

Muut suomalaiset:
29. Andreas Alamommo 208.7
31. Eetu Nousiainen 107.8

Salpausselän kisat, HS130 joukkuemäki 9.2.2019

#JoukkuePisteet
1.Itävalta953.6
2.Saksa942.6
3.Japani929.5
4.Puola925.7
5.Slovenia877.3
6.Sveitsi831.5
7.Tsekki818.0
8.Suomi724.9


Lahti HS130 karsinta 8.2.2019

#UrheilijaPisteet
1.Ryoyu Kobayashi (JPN)130.3
2.Halvor Egner Granerud (NOR)127.3
3.Stefan Kraft (AUT)126.4
4.Antti Aalto (FIN)126.1
5.Dawid Kubacki (POL)124.0
6.Roman Koudelka (CZE)121.4
7.Karl Geiger (GER)120.4
8.Johann Andre Forfang (NOR)120.1
9.Kamil Stoch (POL)119.7
9.Michael Hayböck (AUT)119.7

Muut suomalaiset:
26. Eetu Nousiainen 105.2
42. Andreas Alamommo 90.9
53. Jarkko Määttä 71.1 (karsiutui)

Oberstdorf HS235 3.2.2019

#UrheilijaPisteet
1.Kamil Stoch (POL)413.2
2.Evgeniy Klimov (RUS)407.9
3.Dawid Kubacki (POL)405.4
4.Piotr Zyla (POL)400.4
5.Daniel Andre Tande (NOR)398.3
6.Jakub Wolny (POL)391.1
7.Stefan Kraft (AUT)379.8
8.Johann Andre Forfang (NOR)378.0
9.Ryoyu Kobayashi (JPN)377.5
10.Markus Eisenbichler (GER)374.8

Suomalaiset
20. Antti Aalto 349.8
27. Eetu Nousiainen 326.6

Oberstdorf, Saksa (lentomäki) 2.2.2019

#KilpailijaMaaPisteet
1.Ryoyu KobayashiJPN427.0
2.Markus EisenbichlerGER426.5
3.Stefan KraftAUT421.7
4.Piotr ZylaPOL417.2
5.Robert JohanssonNOR414.4
6.Kamil StochPOL411.3
7.Philipp AschenwaldAUT408.7
8.Johann Andre ForfangNOR408.3
9.Timi ZajcSLO404.3
10.Yukiya SatoJPN403.3

Suomalaiset:
40. Antti Aalto


Oberstdorf, Saksa (lentomäki) 1.2.2019

#KilpailijaMaaPisteet
1.Timi ZajcSLO430.1
2.Dawid KubackiPOL424.8
3.Markus EisenbichlerGER423.3
4.Piotr ZylaPOL421.8
5.Kamil StochPOL420.5
6.Stefan KraftAUT409.9
7.Johann Andre ForfangNOR408.2
8.Halvor Egner GranerudNOR398.1
9.Daniel HuberAUT398.0
10.Daniel Andre TandeNOR393.8

Suomalaiset:
39. Eetu Nousiainen 149.5
40. Antti Aalto 164.4


Sapporo, Japani 27.1.2019

#KilpailijaMaaPisteet
1.Stefan KraftAUT248.2
2.Timi ZajcSLO238.4
3.Ryoyu KobayashiJPN236.6
4.Piotr ZylaPOL236.1
4.Halvor Egner GranerudNOR236.1
6.Kamil StochPOL232.3
7.Noriaki KasaiJPN229.9
8.Stephan LeyheGER228.6
9.Robert JohanssonNOR227.5
10.Johann Andre ForfangNOR226.1

Suomalaisia ei ollut mukana kilpailussa


Sapporo, Japani 26.1.2019

#KilpailijaMaaPisteet
1.Stefan KraftAUT270.1
2.Kamil StochPOL260.3
3.Robert JohanssonNOR256.7
4.Roman KoudelkaCZE252.7
5.Ryoyu KobayashiJPN250.5
6.Timi ZajcSLO247.9
7.Halvor Egner GranerudNOR236.9
8.Daniel HuberAUT233.9
9.Stephan LeyheGER232.8
10.Markus EisebichlerGER232.6

Suomalaisia ei ollut mukana kilpailussa


Zakopane, Puola 20.1.2019

#KilpailijaMaaPisteet
1.Stefan KraftAUT278.3
2.Robert JohanssonNOR275.7
3.Yukiya SatoJPN273.3
4.Johann Andre ForfangNOR271.1
5.Halvor Egner GranerudNOR270.5
6.Daniel HuberAUT270.2
7.Ryoyu KobayashiJPN268.5
7.Stephan LeyheGER268.5
7.Timi ZajcSLO268.5
10.Roman KoudelkaCZE265.6

Suomalaiset:
18. Antti Aalto 255.4


Val di Fiemme 12.1.2019

#KilpailijaMaaPisteet
1.Ryoyu KobayashiJPN315.0
2.Dawid KubackiPOL288.5
3.Kamil StochPOL282.9
4.Stefan KraftAUT281.6
5.Stephan LeyheGER275.1
6.Roman KoudelkaCZE271.9
7.Piotr ZylaPOL270.0
8.Manuel FettnerAUT269.7
7.Halvor Egner GranerudNOR258.0
9.Killian PeierSUI269.3
10-Anze SemenicSLO268.4

Suomalaiset:
23. Antti Aalto 255.5
43. Andreas Alamommo 105.3
50. Eetu Nousiainen 93.4


Bischofshofen: loppukilpailu 6.1.2019

#KilpailijaMaaPisteet
1.Ryoyu KobayashiJPN282.0
2.Dawid KubackiPOL268.3
3.Stefan KraftAUT267.5
4.Stephan LeyheGER266.0
5.Markus EisenbichlerGER265.5
6.Roman KoudelkaCZE259.7
7.Halvor Egner GranerudNOR258.0
8.Killian PeierSUI254.6
9.Robert JohanssonNOR253.3
10.Karl GeigerGER249.5

20. Antti Aalto 228.8

Innsbruck: loppukilpailu 4.1.2019

#KilpailijaMaaPisteet
1.Ryoyu KobayashiJPN267.0
2.Stefan KraftAUT254.2
3.Andreas StjernenNOR242.7
4.Stephan LeyheGER239.1
5.Kamil StochPOL234.1
6.Yukiya SatoJPN231.4
7.Killian PeierSUI230.6
8.Richard FreitagGER230.0
9.Roman KoudelkaCZE228.4
10.Timi ZajcSLO226.6

Suomalaiset:
41. Antti Aalto
46. Andreas Alamommo

Garmisch-Partenkirchen 1.1.2019

#KilpailijaMaaPisteet
1.Ryoyu KobayashiJPN266.6
2.Markus EisenbichlerGER264.7
3.David KubackiPOL256.2
4.Roman KoudelkaCZE253.8
5.Junshiro KobayashiJPN249.4
6.Kamil StochPOL249.2
7.Stephan LeyheGER249.0
8.Timi ZajcSLO248.7
9.Halvor Egner GranerudNOR245.4
10.Andreas StjernenNOR245.3

Suomalaiset:
36. Antti Aalto, 91.9
Jarkko Määttä ja Eetu Nousiainen jäivät karsintaan.

Oberstdorf 29.12.2018

#KilpailijaMaaPisteet
1.Ryoyu KobayashiJPN282.3
2.Markus EisenbichlerGER281.9
3.Stefan KraftAUT280.5
4.Andreas StjernenNOR278.2
5.David KubackiPOL268.9
6.Piotr ZylaPOL268.3
7.Robert JohanssonNOR268.0
8.Kamil StochPOL267.6
9.Timi ZajcSLO266.0
10.Daniel HuberAUT265.2

Suomalaiset:
22. Antti Aalto, 240.0
Jarkko Määttä ja Eetu Nousiainen jäivät karsintaan.

Oberstdorf 29.12.2018

#KilpailijaMaaPisteet
1.Ryoyu KobayashiJPN282.3
2.Markus EisenbichlerGER281.9
3.Stefan KraftAUT280.5
4.Andreas StjernenNOR278.2
5.David KubackiPOL268.9
6.Piotr ZylaPOL268.3
7.Robert JohanssonNOR268.0
8.Kamil StochPOL267.6
9.Timi ZajcSLO266.0
10.Daniel HuberAUT265.2

Suomalaiset:
22. Antti Aalto, 240.0
Jarkko Määttä ja Eetu Nousiainen jäivät karsintaan.

Engelberg 16.12.2018 HS140

1.Kobayashi R.Japani294.4
2.Zyla P.Puola285.1
3.Stoch K.Puola279.5
4.Geiger K.Saksa278.6
5.Kubacki D.Puola278.5
6.Eisenbichler M.Saksa276.9
7.Johansson RNorja276.8
8.Klimov E.Venäjä275.7
9.Koudelka R.Itävalta272.8
10.Aalto A.Suomi270.5



Engelberg 15.12.2018 HS140

1.Geiger K.Saksa302.0
2.Zyla P.Puola297.3
3.Huber D..Itävalta295.5
4.Forfang J. A.Norja295.3
5.Klimov E.Venäjä294.6
6.Leyhe S.Saksa293.9
7.Kobayashi R.Japani289.9
8.Kraft S.Itävalta289.6
9.Stoch K.Puola288.3
10.Haybock M.Itävalta286.4
15.Aalto A.Suomi278.4


Nizhny Tagil 2.12.2018 HS134

1.Ryoyu KobayashiJapani273.1
2Johann Andre ForfangNorja259.2
3.Piotr ZylaPuola258.9
4.Kamil StochPuola257.8
5.Karl GeigerSaksa248.7
6.Antti AaltoSuomi246.6
7.Anders FannemelNorja246.5
8.Evgeniy KlimovVenäjä243.2
9.Robert JohanssonNorja238-0
10.Markus EisenbichlerSaksa236.9

48. * Jarkko Määttä * Suomi * 83.1

Nizhny Tagil 1.12.2018 HS134

1Johann Andre ForfangNorja264.4
2.Piotr ZylaPuola264.2
3.Ryoyu KobayashiJapani262.0
4.Stephan LeyheSaksa252.9
5.Stefan KraftItävalta250.4
6.Robert JohanssonNorja244.6
7.Kamil StochPuola244.2
8.Timi ZajcSlovenia235.7
9.Halvor Eganer GranerudNorja234.4
10.Karl GeigerSaksa233.9

12. * Antti Aalto * Suomi * 232.6
49. * Jarkko Määttä * Suomi * 85.3

Ruka 24.11.2018 HS142

1.Kobayashi R.Japani138.5 m142.0
2.Stoch K.Puola140.5 m139.9
3.Zyla P.Puola136.0 m135.0
4.Prevc D.Slovenia146.0 m133.6
5.Geiger K.Saksa135.0 m133.5
6.Zografski V.Bulgaria140.0 m133.4
7.Zajc T.Slovenia136.0 m131.8
8.Johansson R.Norja132.0 m129.9
9.Wellinger A.Saksa132.5 m129.8
10.Lanisek A.Slovenia135.5 m126.8
32.Aalto A.Suomi122.0 m106.7
45.Määttä J.Suomi116,5 m91.0
47.Nousiainen E.Suomi114,0 m83.6 m

Mäkihypyn maailmancupin Rukan henkilökohtaisessa osakilpailussa marraskuussa 2017 vauhtimäessä viiletettiin parhaimmillaan 88,8 km/h nopeudella.
Kuva:Ruka Nordic -kuvapankki
Mäkihypyn maailmancupin Rukan henkilökohtaisessa osakilpailussa marraskuussa 2017 vauhtimäessä viiletettiin parhaimmillaan 88,8 km/h nopeudella.


Televisiointi


Hiihtolajien maailmancupit näet kattavasti tulevina vuosina sekä YLE:n että Eurosportin kanavilta. Televisio-lähestysten ohella mäkihypyn maailmancupin näet myös netissä YLE Areenan tai Eurosport Playerin kautta.

Palkintorahat


Mäkihypyssä palkintorahoja jaetaan verrattain hyvin muihin hiihtolajeihin nähden. Viime kaudella eniten palkintorahoja keräsi kokonaiscupin voittanut Kamil Stoch. Alla kymmenen eniten tienannutta viime vuonna.

Eniten tienanneet 2017-2018

SijMaaUrheilijaSveitsin frangiaNoin euroa
1POLKamil Stoch178 800155 556
2NORDaniel-André Tande148 000128 760
3NORJohann André Forfang135 750118 102
4GERRichard Freitag135 500117 885
5NORRobert Johansson133 400116 058
6GERAndreas Wellinger111 00096 570
7NORAndreas Stjernen98 00085 260
8POLDawid Kubacki97 70084 999
9AUTStefan Kraft97 35084 694
10GERMarkus Eisenbichler88 20076 734


Suomen joukkue


Suomen mäkihypyn A-maajoukkue kilpailee mäkihypyn maailmancupissa. Päävalmentaja Lauri Hakola alaisuudessa menestystä pyrkii tänä vuonna saavuttamaan seuraavat nimet:

Miehet:
Aalto Antti
Alamommo Andreas
Määttä Jarkko
Nousiainen Eetu
Naiset:
Julia Kykkänen



Mäkihypyn Maailmancup - Historia & tilastot:


Mäkihypyn maailmancupissa on kilpailtu aina vuodesa 1979-1980, jolloin ensimmäisen mäkihypyn maailmancupin voiton vei Itävallan Hubert Neuper. Ensimmäinen naisten mäkihypyn maailmancup käytiin vasta kaudella 2011-2012, jolloin voittoon hyppäsi Yhdysvaltain Sarah Hendrickson.

Alla kauden 2017-2018 mäkihypyn maailmancupin lopputilanne.

Miehet 2017-2018

Sij.MiehetMaaPisteet
1.Kamil StochPOL1443
2.Richard FreitagGER1070
3.Daniel-Andre TandeNOR985
4.Stefan KraftAUT881
5.Robert JohanssonNOR840
6.Andreas WellingerGER828
7.Johann Andre ForfangNOR821
8.Andreas StjernenNOR665
9.Dawid KubackiPOL633
10.Markus EisenbichlerGER597

Naiset 2017-2018

Sij.NaisetMaaPisteet
1.Maren LundbyNOR1340
2.Katharina AlthausGER928
3.Sara TakanashiJPN916
4.Yuki ItoJPN661
5.Irina AvvakumovaRUS575
6.Carina VogtGER570
7.Daniela Iraschko-StolzAUT450
8.Chiara HölzlAUT428
9.Ursa BogatajSLO386
10.Nika KriznarSLO383



Ennätyksiä

EnnätysKilpailijaSaavutus
Kokonaiscupin voitotAdam Malysz / Matti Nykänen4
Podium-sijoituksetJanne Ahonen108
TOP10-sijoituksetJanne Ahonen247
Eniten maailmancupin pisteitäJanne Ahonen15 659
Nuorin kokonaiscupin voittaja (1991/92)Toni Nieminen16v 295 vrk
Vanhin kokonaiscupin voittaja (2017/18)Kamil Stoch30v 303 vrk
Eniten osakilpailuvoittojaSara Takanashi (naiset)55
Eniten lentomäen voittojaGregor Schlierenzauer14
Eniten joukkuemäen voittojaItävalta27
Eniten joukkuemäen podium-sijoituksiaItävalta59
Nuorin osakilpailuvoittajaSteve Collins (Lahti 1980)15v 362vrk
Eniten osakilpailuosallistumisiaNoriaki Kasai543
Vanhin voittajaNoriaki Kasai (Ruka 2014)42v 176vrk
Vanhin osallistujaJapan Noriaki Kasai45v 292vrk
Vanhin podium-sijoitusNoriaki Kasai44v 293vrk
Eniten voittoja yhdellä kaudellaPeter Prevc15

Lähde: wikipedia.org


Mäkihypyn Maailmancupin voittajat kautta aikain - miehet:


Kaikkien aikojen menestynein hyppääjä mäkihypyn maailmancupissa on Suomen Matti Nykänen, joka voitti urallaan kokonaiscupin neljä kertaa ja oli kerran toinen. Myös Puolan Adam Malysz on voittanut kokonaiscupin neljä kertaa.

Eniten voittoja

SijMiesten kokonaiscup1. sijat2. sijat3. sijat
1.Matti Nykänen410
2.Adam Małysz401
3.Andreas Goldberger301
4.Gregor Schlierenzauer230
5.Janne Ahonen224
6.Armin Kogler211
6.Kamil Stoch211
8.Martin Schmitt210
9.Thomas Morgenstern201
10.Primož Peterka200
11.Simon Ammann121
12.Jens Weißflog120
12.Peter Prevc120
14.Andreas Felder114
15.Severin Freund111
16.Hubert Neuper110
16.Ari-Pekka Nikkola110
16.Anders Bardal110
19.Stefan Kraft101
20.Vegard Opaas100
20.Jan Boklöv100
20.Toni Nieminen100
20.Espen Bredesen100
20.Jakub Janda100


Maailmancupin top3 kausittain

KausiVoittaja2. sija3. sija
1979–1980Hubert NeuperArmin KoglerStanisław Bobak
1980–1981Armin KoglerRoger RuudHorst Bulau
1981–1982Armin KoglerHubert NeuperHorst Bulau
1982–1983Matti NykänenHorst BulauArmin Kogler
1983–1984Jens WeißflogMatti NykänenPavel Ploc
1984–1985Matti NykänenAndreas FelderErnst Vettori
1985–1986Matti NykänenErnst VettoriAndreas Felder
1986–1987Vegard OpaasErnst VettoriAndreas Felder
1987–1988Matti NykänenPavel PlocPrimož Ulaga
1988–1989Jan BoklövJens WeißflogDieter Thoma
1989–1990Ari-Pekka NikkolaErnst VettoriAndreas Felder
1990–1991Andreas FelderStefan ZündDieter Thoma
1991–1992Toni NieminenWerner RathmayrAndreas Felder
1992–1993Andreas GoldbergerJaroslav SakalaNoriaki Kasai
1993–1994Espen BredesenJens WeißflogAndreas Goldberger
1994–1995Andreas GoldbergerRoberto CeconJanne Ahonen
1995–1996Andreas GoldbergerAri-Pekka NikkolaJanne Ahonen
1996–1997Primož PeterkaDieter ThomaKazuyoshi Funaki
1997–1998Primož PeterkaKazuyoshi FunakiAndreas Widhölzl
1998–1999Martin SchmittJanne AhonenNoriaki Kasai
1999–2000Martin SchmittAndreas WidhölzlJanne Ahonen
2000–2001Adam MałyszMartin SchmittRisto Jussilainen
2001–2002Adam MałyszSven HannawaldMatti Hautamäki
2002–2003Adam MałyszSven HannawaldAndreas Widhölzl
2003–2004Janne AhonenRoar LjøkelsøyBjørn Einar Romøren
2004–2005Janne AhonenRoar LjøkelsøyMatti Hautamäki
2005–2006Jakub JandaJanne AhonenAndreas Küttel
2006–2007Adam MałyszAnders JacobsenSimon Ammann
2007–2008Thomas MorgensternGregor SchlierenzauerJanne Ahonen
2008–2009Gregor SchlierenzauerSimon AmmannWolfgang Loitzl
2009–2010Simon AmmannGregor SchlierenzauerThomas Morgenstern
2010–2011Thomas MorgensternSimon AmmannAdam Małysz
2011–2012Anders BardalGregor SchlierenzauerAndreas Kofler
2012–2013Gregor SchlierenzauerAnders BardalKamil Stoch
2013–2014Kamil StochPeter PrevcSeverin Freund
2014–2015Severin FreundPeter PrevcStefan Kraft
2015–2016Peter PrevcSeverin FreundKenneth Gangnes
2016–2017Stefan KraftKamil StochDaniel-André Tande
2017–2018Kamil StochRichard FreitagDaniel-André Tande


Mäkihypyn Maailmancupin voittajat kautta aikain - naiset:


Naisten puolella eniten kokonaiscupin voittoja on Sara Takanashilla, joka on vienyt kilpailun peräti neljä kertaa.

Eniten voittoja

SijaHyppääjä1. sijat2. sijat3. sijat
1.Sara Takanashi412
2.Daniela Iraschko-Stolz120
3.Sarah Hendrickson110
4.Maren Lundby101
5.Carina Vogt011
5.Yūki Itō011
7.Coline Mattel001
7.Maja Vtič001
7.Katharina Althaus010


Maailmancupin top3 kausittain

KausiVoittaja2. sija3. sija
2011–2012Sarah HendricksonDaniela IraschkoSara Takanashi
2012–2013Sara TakanashiSarah HendricksonColine Mattel
2013–2014Sara TakanashiCarina VogtYūki Itō
2014–2015Daniela Iraschko-StolzSara TakanashiCarina Vogt
2015–2016Sara TakanashiDaniela Iraschko-StolzMaja Vtič
2016–2017Sara TakanashiYūki ItōMaren Lundby
2017–2018Maren LundbyKatharina AlthausSara Takanashi



Eniten osakilpailuvoittoja:


Miehet

SijaUrheilijaVoitot
1.Gregor Schlierenzauer53
2.Matti Nykänen46
3.Adam Malysz39
4.Janne Ahonen36
5.Jens Weißflog33
6.Kamil Stoch31
7.Martin Schmitt28
8.Andreas Felder25
9.Simon Ammann23
9.Thomas Morgenstern23

Naiset

SijaUrheilijaVoitot
1.Sara Takanashi55
2.Daniela Iraschko-Stolz13
2.Sarah Hendrickson13
2.Maren Lundby13
5.Yuki Itō5
6.Katharina Althaus4
7.Carina Vogt2
7.Coline Mattel2



Eniten podium-sijoituksia:


Miehet

SijMaaUrheilijaPodiumit
1FINJanne Ahonen108
2POLAdam Małysz92
3AUTGregor Schlierenzauer88
4SUISimon Ammann80
5FINMatti Nykänen76
5AUTThomas Morgenstern76
7GERJens Weißflog73
8AUTAndreas Goldberger63
8JPNNoriaki Kasai63
10POLKamil Stoch57
11AUTErnst Vettori54
12GERSeverin Freund53
13SLOPeter Prevc52
13GERMartin Schmitt52
15AUTAndreas Felder51
16AUTAndreas Widhölzl49
17AUTStefan Kraft44
18FINAri-Pekka Nikkola42
19GERSven Hannawald40

Naiset

SijMaaUrheilijaPodiumit
1JPNSara Takanashi87
2AUTDaniela Iraschko-Stolz46
3NORMaren Lundby31
4USASarah Hendrickson25
5JPNYūki Itō21
6GERCarina Vogt20
7AUTJacqueline Seifriedsberger14
7GERKatharina Althaus14
9RUSIrina Avvakumova12
10FRAColine Mattel9
11SLOMaja Vtič8