Koti Pääuutiset Suomen joukkue viikonlopun Ruotsi-otteluun

Suomen joukkue viikonlopun Ruotsi-otteluun

Suomen Urheiluliitto on valinnut Suomen joukkueen viikonloppuna kilpailtavaan Ruotsi-otteluun. Tämän vuoden pitopaikkana toimii Tukholman olympiastadion. Ottelu järjestettiin ensimmäisen kerran jo vuonna 1925.

Suomen joukkue (lähde SUL):

Miehet: 

100 m:
Samuel Purola Oulun Pyrintö ennätys/kauden paras 10,31
Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat 10,30
Eetu Rantala Pudasjärven Urheilijat 10,30/10,51

200 m:
Riku Illukka Vantaan Salamat 21,33,
Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat 20,73/20,73
Samuel Purola Oulun Pyrintö 20,84

400 m:
Markus Teijula Naantalin Löyly 47,63/47,72
Ville Lampinen Kenttäurheilijat -58 47,51/ 48,04
Eljas Aalto IF Sibbo-Vargarna 47,76

800 m:
Ville Lampinen Kenttäurheilijat -58 1.48,44/1.48,85
Jaakko Laakso Tampereen Pyrintö 1.48,25/1.51,04
Markus Teijula Naantalin Löyly 1.48,87.

1500 m:
Samu Mikkonen Kuopion Reipas 3.45,54
Tommi Sundell Porin Yleisurheilu 3.44,14/3.46,73
Joonas Rinne Saarijärven Pullistus 3.47,15

5000 m:
Robin Ryynänen Turun Urheiluliitto 14.20,09
Jarkko Järvenpää Tampereen Pyrintö 14.06,47/14.23,02
Eero Saleva Sjundeå IF 14.35,01/14.35,01

10 000 m:
Jarkko Järvenpää Tampereen Pyrintö 29.08,63/29.48,37
Robin Ryynänen Turun Urheiluliitto 29.55,86
Henri Manninen Jyväskylän Kenttäurheilijat 29.32,20/31.53,81

3000 m ej:
Topi Raitanen Helsingin Kisa-Veikot 8.37,42
Hannu Granberg Lahden Ahkera 8.56,11/ 9.03,23
Aki Nummela Helsingin Kisa-Veikot 8.58,68/9.12,01

110 m aj:
Ilari Manninen Jyväskylän Kenttäurheilijat 14,29
Ville Rajala Alajärven Ankkurit 14,13
Viktor Kantele Borgå Akilles 14,16

400 m aj:
Tuomas Lehtonen Liedon Parma 51,81
Oskari Mörö Esbo IF 49,04/50,38
Joni Vainio-Kaila Laitilan Jyske 51,09/51,78

Korkeus:
Jesse Huttunen Savitaipaleen Urheilijat 208
Valtteri Välimäki Uudenkaupungin Kenttäkarhut 208
Samuli Eriksson Salon Vilpas 218

Seiväs:
Tommi Holttinen Someron Esa 540
Tomas Wecksten Karhulan Urheilijat 551
Urho Kujanpää Tampereen Pyrintö 555i

Pituus:
Arttu Pajulahti Viipurin Urheilijat 810
Kristian Bäck Vasa IS 795
Kristian Pulli Kaipolan Vire 807

Kolmiloikka:
Topias Koukkula Kangasalan Urheilijat 15,64/15,51
Arttu Tyystjärvi Imatran Urheilijat 15,40/15,31
Simo Lipsanen Lappeenrannan Urheilumiehet 17,14.

Kuula:
Tomas Söderlund IF Raseborg 19,12i/ 18,17
Timo Kööpikkä Laihian Luja 18,87i/18,40
Arttu Kangas Kankaanpään Seudun Leisku 20,30/19,95

Kiekko:
Oskari Perälampi Länsi-Uudenmaan Urheilijat 56,61
Pyry Niskala Seinäjoen Seudun Urheilijat 61,66
Frantz Kruger Vasa IS 70,32/57,35

Moukari:
Tuomas Seppänen Noormarkun Nopsa 76,20/71,35
Henri Liipola Someron Esa 72,99
Aaron Kangas Kankaanpään Seudun Leisku 70,30

Keihäs:
Lassi Etelätalo Joensuun Kataja 84,98/77,80
Jani Kiiskilä Veitsiluodon Kisa-Veikot 78,41/77,72
Tero Pitkämäki Seinäjoen Seudun Urheilijat 91,53/88,27

4×100 m:
Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat
Eetu Rantala Pudasjärven Urheilijat
Riku Illukka Vantaan Salamat
Viljami Kaasalainen Mikkelin Kilpa-Veikot
Willem Kajander Borgå Akilles

4 x 400 m:
Oskari Mörö Esbo IF
Eljas Aalto Sibbo-Vargarna
Tuomas Lehtonen Liedon Parma
Juho Vanhala Harjavallan Jymy
Christoffer Envall IK Falken.

Naiset:

100 m:
Aino Pulkkinen Äänekosken Urheilijat 11,85/11,86
Sara Francis Kiuruveden Urheilijat 11,83
Sanni Mahonen Keski Uudenmaan Yleisurheilu 11;85/11,94

200 m:
Hanna Wiss IF Åland 24,15
Aino Pulkkinen Äänekosken Urheilijat 23,95
Anniina Kortetmaa Kannuksen Ura 23,62

400 m:
Nea Mattila HIFK Yleisurheilu 54,61
Viivi Lehikoinen HIFK Yleisurheilu 54,67
Katri Mustola Kalajoen Junkkarit 53,20/54,40

800 m:
Zenitha Eriksson IK Falken 2.04,12/2.05,41
Sara Kuivisto Borgå Akilles 2.03,87
Aino Paunonen Turun Urheiluliitto 2.04,75

1500 m:
Sara Kuivisto Borgå Akilles 4.12,78/4.12,99
Aino Paunonen Turun Urheiluliitto 4.28,34
Saija Seppä Suolahden Urho 4.19,55

5000 m:
Henni Tofferi Viipurin Urheilijat 16.47,72/16.47.72
Camilla Richardsson Vasa IS 15.57,95/15.59,26
Janica Mäkelä Forssan Salamat 16.31,14/16.35,67

10 000 m:
Saara Nikander Länsi Uudenmaan Urheilijat 35.07,08
Sandra Eriksson IK Falken 34.12,20/35,27
Anne-Mari Hyryläinen Nagu Idrottkamraten 37.27,10

3000 m ej:
Astrid Snäll Forssan Salamat 10.21,07
Camilla Richardsson Vasa IS 9.41,73
Anni Suominen Raision Kuula 10.33.25

100 m aj:
Reetta Hurske Tampereen Pyrintö 13,16/13,30
Lotta Harala Tampereen Pyrintö 13,25
Viivi Avikainen Lahden Ahkera 13,32

400 m aj:
Jonna Berghem HIK Friidrott 57,90
Viivi Lehikoinen HIFK Yleisurheilu 56,49
Eveliina Määttänen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 58,07

Korkeus:
Viivi Voutilainen Turun Urheiluliitto 182i/180
Elina Kakko Perttelin Peikot 185i/181
Elina Smolander Lapuan Virkiä 186/181

Seiväs:
Elina Lampela Oulun Pyrintö 432/415
Minna Nikkanen Someron Esa 461i/455i
Saga Andersson Esbo IF 442

Pituus:
Emmi Mäkinen Jyväskylän Kenttäurheilijat 638/622
Anne-Mari Lehtiö Kenttäurheilijat -58, Vantaa 635
Matilda Bogdanoff HIFK Yleisurheilu 635

Kolmiloikka:
Emma Pullola Vaasan Vasamat 13,06/12,97
Sanna Nygård Vasa IS 13,76
Kristiina Mäkelä Orimattilan Jymy 14,24/13,92

Kuula:
Eveliina Rouvali Kuopion Reipas 15,28i/14,90
Katri Hirvonen Joensuun Kataja 15,35/14,68
Kaisa Kymäläinen Oriveden Ponnistus 15,89

Kiekko:
Helena Leveelahti Virtain Urheilijat 54,67
Krista Uusi-Kinnala Laitilan Jyske 53,48
Salla Sipponen Keuruun Kisailijat 57,39

Moukari:
Johanna Salmela Jyväskylän Kenttäurheilijat 66,35
Merja Korpela Soinin Sisu 69,56/68,55
Krista Tervo Karhulan Katajaiset 68,27

Keihäs:
Oona Sormunen Tohmajärven Urheilijat 60,56/58,95
Heidi Nokelainen Simpeleen Urheilijat 62,13/58,55
Jenni Kangas Seinäjoen Seudun Urheilijat 60,98

4 x100 m:
Aino Pulkkinen Äänekosken Urheilijat
Sara Francis Kiuruveden Urheilijat
Sanni Mahonen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu
Anniina Kortetmaa Kannuksen Ura
Hanna Wiss IF Åland

4 x 400 m:
Katri Mustola Kalajoen Junkkarit
Viivi Lehikoinen HIFK Yleisurheilu
Nea Mattila HIFK Yleisurheilu
Jeanine Nygård
Eveliina Määttänen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu

KISASIVUT