JVM 2023 (Junior VM i skidor) | Program, Livestream & Resultat

JVM 2023 (Junior VM i längdskidor) Whistler


JVM 2023 (Junior VM i längdskidor) för juniorer (U20) och U23-VM 2023 tävlas i Whistler, Vancouver i Kanada. Ta en titt på JVM 2023 program, tidtabell, trupper, resultat, historia och statistik för mästerskapen.
JVM 2023 tävlas i Whistler Olympic Park nära Vancouver, Kanada.
JVM 2023 tävlas i Whistler Olympic Park nära Vancouver, Kanada.


JVM eller Junior VM eller juniorvärldsmästerskapen i nordisk skidsport i 2023 är organiserat i Whistler, Kanada. Mästerskapen tävlas i Whistler Olympic Park som är känd som platsen för vinter-OS i Vancouver 2010.

I mästerskapen ingår U20-tävlingar i längdskidåkning, backhoppning och kombinerad nordisk. Inom längdskidåkning finns det en separat kategori även för U23-åkare.

JVM 2023 börjar den 28 januari och slutar den 5 februari.



JVM 2023 Whistler - Program & tidtabeller


Lö 28.1.2023

TidSportEvenemangKlass
10.00LängdskidorSprint (k) kvalU20 damer & herrar
12.30LängdskidorSprint (k) finalerU20 damer & herrar


Sö 29.1.2023

TidSportEvenemangKlass
10.00LängdskidorSprint (k) kvalU23 damer & herrar
12.30LängdskidorSprint (k) finalerU23 damer & herrar


Må 30.1.2023

TidSportEvenemangKlass
10.00Längdskidor20 km (k) masstartU20 damer
12.00Längdskidor20 km (k) masstartU20 herrar


Ti 31.1.2023

TidSportEvenemangKlass
10.00Längdskidor20 km (k) masstartU23 damer
12.00Längdskidor20 km (k) masstartU23 herrar


On 1.2.2023

TidSportEvenemangKlass
10.00KombineratLagtävling backhoppning HS105U20 herrar
14.00KombineratLagtävling längdskidor 4 x 5 kmU20 herrar



To 2.2.2023

TidSportEvenemangKlass
10.00Längdskidor10 km (f) intervalloppU20 damer
12.00Längdskidor10 km (f) intervalloppU20 herrar
12.30BackhoppningHS105U20 damer
15.00BackhoppningHS105U20 herrar


Fr 3.2.2023

TidSportEvenemangKlass
9.45KombineratBackhoppning HS105U20 damer
10.00Längdskidor10 km (f) intervalloppU23 damer
11.30Längdskidor10 km (f) intervalloppU23 herrar
11.30KombineratBackhoppning HS105U20 herrar
13.00KombineratLängdskidor 5 kmU20 damer
14.00KombineratLängdskidor 10 kmU20 herrar


Lö 4.2.2023

TidSportEvenemangKlass
10.00LängdskidorMixedstafett 4 x 5 kmU20 damer & herrar
10.30KombineratMixed lagtävling backhoppning HS105U20 herrar & damer
12.00LängdskidorMixedstafett 4 x 5 kmU23 damer & herrar
12.30BackhoppningLagtävling HS105U20 damer
14.00KombineratMixedstafett längdskidor 5+2,5+5+2,5 kmU20 herrar & damer
15.00BackhoppningLagtävling HS105U20 herrar


Sö 5.2.2023

TidSportEvenemangKlass
10.00BackhoppningMixed lagtävling HS105U20 damer & herrar



Backhoppning-platsen i Whistler Olympic Park.
Backhoppning-platsen i Whistler Olympic Park. (Whistlerin olympiapuiston hyppyrimäet. Iwona Erskine-Kellie from Vancouver, British Columbia, Canada, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons)


Längdåkningstrupper för Junior VM i Whistler 2023


🇸🇪 Sverige


U20

DamerHerrar
Tove EricssonErik Bergström
Lisa ErikssonElias Danielsson
Elin HenrikssonAnton Grahn
Erica LavénMalte Jutterdal
Elin NäslundSimon Nilsson


U23

DamerHerrar
Lisa IngessonEmil Danielsson
Moa HanssonTruls Gisselman
Louise LindströmGeorge Ersson
Josehanna Lundgren WikströmGustav Kvarnbrink
Ella OlssonMåns Skoglund


🇳🇴 Norge


U20

DamerHerrar
Milla Grosberghaugen AndreassenLars Michael Saab Bjertnæs
Tuva Anine Brusveen-JensenCasper Kvam Grindhagen
Nora Sofie DoksrødLars Heggen
Eva Bratsberg IngebrigtsenMathias Holbæk
Anniken SandKristian Kollerud
Ingeborg Andberg StenersenThomas Linnebo Mollestad
Oline VestadJørgen Nordhagen


U23

DamerHerrar
Bakkemo, HeddaEvensen, Ansgar
Bergane, MargretheHjelmeset, Lars Agnar
Fosnæs, Kristin AustgulenKorsæth, Amund
Føyen, Sigrid LesethMørk, Martin Kirkeberg
Gulbrandsen, Ingrid AndreaRee, Andreas Fjorden
Mørk, Emma KirkebergSandvik, Edvard
Sanness, NoraVika, Jonas



🇫🇮 Finland


DamerHerrar
Pinja AaltonenNiko Anttola
Fanny KukonlehtoTopias Kemppi
Elsa TorvinenIke Melnits
Eevi Inkeri TossavainenNiilo Mäkinen
 Eero Rantala


U23

DamerHerrar
Jasmin KähäräEmil Liekari
Hilla NiemeläWiljam Mattila
Vilma RyyttyMiska Poikkimäki
Amanda SaariJohannes Vuorela
Anni Lindroos 


🇩🇪 Tyskland


U20

DamerHerrar
Christina Döringer- Robin Fischer
 Simon Jung
 Elias Keck
 Luca Petzold
 Tom Emilio Wagner


U23

DamerHerrar
Helen HoffmannJan-Friedrich Doerks
Lisa LohmannAnian Sossau
Germana ThannheimerJan Stölben
Verena Veit 



Livestream för JVM 2023


Du kan titta på Junior- och U23 VM i skidor direkt från FIS JVM 2023 livestream



FIS livestream för tävlingar i längdskidor


Fr 27.1. - Öppningsceremonin





Lö 28.1. - U20 sprint (k) finaler





Sö 29.1. - U23 sprint (k) finaler





Må 30.1. - U20 20 km (k) masstarter







Ti 31.1. - U23 20 km (k) masstarter







To 2.2. - U20 10 km (f) intervallopp







Fr 3.2. - U23 10 km (f) intervallopp





Sö 4.2. - U20 & U23 mixedstafetter








Junior VM 2023 Whistler - Resultat


Vi kommer att uppdatera resultat och liveresultlänkar för JVM 2023 här. Se också FIS-liveresultat.

Nuorten MM-hiihdot 4.2.2023


U20 mixedstafett 4 x 5 km

#IdrottareResultat
1.Norge 🇳🇴51.32,7
2.Sverige 🇸🇪+33,5
3.Italien 🇮🇹+40,2
4.Schweiz 🇨🇭+45,7
5.Finland 🇫🇮+46,6
6.Kanada 🇨🇦+1.45,6
7.USA 🇺🇸+1.50,7
8.Frankrike 🇫🇷+1.54,4
9.Japani 🇯🇵+1.58,6
10.Polen 🇵🇱+2.23,9

Fullständiga resultat


U23 mixedstafett 4 x 5 km

#IdrottareResultat
1.Frankrike 🇫🇷51.05,0
2.Sverige 🇸🇪+0,5
3.Schweiz 🇨🇭+3,3
4.Norge 🇳🇴+8,3
5.Tyskland 🇩🇪+26,7
6.Kanada 🇨🇦+35,6
7.USA 🇺🇸+39,7
8.Italien 🇮🇹+1.05,7
9.Finland 🇫🇮+2.04,7
10.Japani 🇯🇵+2.44,0

Fullständiga resultat

Junior-VM, Whistler 3.2.2023


U23 herrarnas 10 km (f)

#IdrottareResultat
1.Martin Kirkeberg Mørk 🇳🇴22.52,1
2.Lars Agnar Hjelmeset 🇳🇴+26,9
3.Jonas Vika 🇳🇴+43,4
4.Gaspard Rousset 🇫🇷+43,7
5.Elia Barp 🇮🇹+46,0
6.Antonin Savary 🇨🇭+48,7
7.Ryo Hirose 🇯🇵+49,8
8.Edvard Sandvik 🇳🇴+49,9
9.Cla-Ursin Nufer 🇨🇭+54,3
10.Gustav Kvarnbrink 🇸🇪+58,6

Fullständiga resultat


U23 damernas 10 km (f)

#IdrottareResultat
1.Helen Hoffmann 🇩🇪26.13,0
2.Izabela Marcisz 🇵🇱+1,5
3.Margrethe Bergane 🇳🇴+4,4
4.Lisa Lohmann 🇩🇪+14,7
5.Sophia Laukli 🇺🇸+17,9
6.Anja Weber 🇨🇭+38,4
7.Novie McCabe 🇺🇸+40,7
8.Kaidy Kaasiku 🇪🇪+41,1
9.Sydney Palmer-Leger 🇺🇸+43,7
10.Louise Lindström 🇸🇪+44,0

Fullständiga resultat

Junior-VM 2.2.2023


U20 Herrarnas 10 km (f) intervallopp

#IdrottareResultat
1.Niko Anttola 🇫🇮23.35,4
2.Lars Heggen 🇳🇴+6,0
3.Thomas Linnebo Mollestad 🇳🇴+7,3
4.Niclas Steiger 🇨🇭+12,2
5.Elias Keck 🇩🇪+23,1
6.Jørgen Nordhagen 🇳🇴+33.0
7.Davide Ghio 🇮🇹+33,6
8.Mathias Holbäck 🇳🇴+35,7
9.Pierrick Cotrier 🇨🇭+37.8
10.Fabrizio Albasini 🇨🇭+42,1

Fullständiga resultat

U20 Damernas 10 km (f) intervallopp

#IdrottareResultat
1.Milla Grosberghaugen Andreassen 🇳🇴26.55,7
2.Tuva Anine Brusveen-Jensen 🇳🇴+6,1
3.Marina Kälin 🇨🇭+15,3
4.Oline Vestad 🇳🇴+25,0
5.Tove Ericsson 🇸🇪+39,5
6.Samantha Smith 🇺🇸+41,2
7.Iris De Martin Pinter 🇮🇹+1.07,5
8.Gina del Rio 🇦🇩+1.12,9
9.Eevi-Inkeri Tossavainen 🇫🇮+1.14,5
10.Haley Brewster 🇺🇸+1.16,6

Fullständiga resultat

Nuorten MM-hiihdot 31.1.2023


U23 herrar 20 km (k) masstart

#IdrottareResultat
1.Jonas Vika 🇳🇴54.25,7
2.Edvard Sandvik 🇳🇴+1,3
3.Julien Arnaud 🇫🇷+3,6
4.Andreas Fjorden Ree 🇳🇴+5,0
5.Remi Bourdin 🇫🇷+5,8
6.Truls Gisselman 🇸🇪+6,0
7.Gus Schumacher 🇺🇸+6,3
8.Giovanni Ticco 🇮🇹+9,0
9.Nicola Wigger 🇨🇭+9,6
10.Cla-Ursin Nufer 🇨🇭+9,7
27.Miska Poikkimäki 🇫🇮+2.25,3
31.Johannes Vuorela 🇫🇮+2.54,3
39.Emil Liekari 🇫🇮+3.45,9
53.Wiljam Mattila 🇫🇮+7.31,2

Fullständiga resultat


U23 damer 20 km (k) masstart

#IdrottareResultat
1.Kristin Austgulen Fosnæs 🇳🇴1.01.40,0
2.Lisa Lohmann 🇩🇪+2,3
3.Margrethe Bergane 🇳🇴+7,2
4.Anja Weber 🇨🇭+20,5
5.Nadja Kälin 🇨🇭+21,2
6.Helen Hoffmann 🇩🇪+21,5
7.Emma Kirkeberg Mørk 🇳🇴+29,1
8.Sydney Palmer-Leger 🇺🇸+1.25,9
9.Martina di Centa 🇮🇹+1.27,1
10.Sigrid Leseth Føyen 🇳🇴+1.38,0
17.Vilma Ryytty 🇫🇮+2.42,6
24.Hilla Niemelä 🇫🇮+4.07,6
-Amanda Saari 🇫🇮DNF
-Anni Lindroos 🇫🇮DNF

Fullständiga resultat

Nuorten MM-hiihdot 30.1.2023


U20 herrar 20 km (k) masstart

#IdrottareResultat
1.Mathias Holbäck 🇳🇴53.05,7
2.Niko Anttola 🇫🇮+7,7
3.Kristian Kollerud 🇳🇴+28,1
4.Elias Keck 🇩🇪+31,7
5.Davide Ghio 🇮🇹+32,1
6.Simon Jung 🇩🇪+32,2
7.Fabrizio Albasini 🇨🇭+33,3
8.Lars Michael Bjertnæs 🇳🇴+34,0
9.Eero Rantala 🇫🇮+35,0
10.Lars Heggen 🇳🇴+35,6

Fullständiga resultat


U20 damer 20 km (k) masstart

#IdrottareResultat
1.Milla Grosberghaugen Andreassen 🇳🇴1.01.17,6
2.Lisa Eriksson 🇸🇪+21,2
3.Eevi-Inkeri Tossavainen 🇫🇮+33,9
4.Iris De Martin Pinter 🇮🇹+35,5
5.Marina Kälin 🇨🇭+36,1
6.Eva Ingebrigtsen 🇳🇴+57,8
7.Elin Näslund 🇸🇪+1.39,3
8.Tove Ericsson 🇸🇪+1.39,8
9.Samantha Smith 🇺🇸+1.39,8
10.Anniken Sand 🇳🇴+1.41,7

Fullständiga resultat

Junior-VM 29.1.2023


U23 damernas sprint (k) final

#IdrottareResultat
1.Jasmin Kähärä 🇫🇮3.07,58
2.Kristin Austgulen Fosnæs 🇳🇴+0,71
3.Sigrid Leseth Føyen 🇳🇴+1,16
4.Moa Hansson 🇸🇪+2,31
5.Nicole Monsorno 🇮🇹+5,44
6.Ingrid Andrea Gulbrandsen 🇳🇴+5,66

Fullständiga resultat

U23 herrarnas sprint (k) final

#IdrottareResultat
1.Ansgar Evensen 🇳🇴2.46,20
2.George Ersson 🇸🇪+0,80
3.Emil Danielsson 🇸🇪+0,82
4.Jonas Vika 🇺🇸+3,04
5.Elia Barp 🇮🇹+3,49
6.Alessandro Chiocchetti 🇮🇹+7,63

Fullständiga resultat

Junior-VM 28.1.2023


U20 sprint (k) damer, final

#IdrottareResultat
1.Eevi-Inkeri Tossavainen 🇫🇮3.11,14
2.Nadine Laurent 🇮🇹+2,33
3.Milla Grosberghaugen Andreassen 🇳🇴+2,41
4.Lisa Eriksson 🇸🇪+2,54
5.Elin Näslund 🇸🇪+3,33
6.Iris De Martin Pinter 🇮🇹+4,10

Fullständiga resultat

U20 sprint (k) final, herrar

#IdrottareResultat
1.Anton Grahn 🇸🇪2.47,95
2.Elias Danielsson 🇸🇪+1,08
3.Eero Rantala 🇫🇮+1,16
4.Mathias Holbäck 🇳🇴+1,23
5.Casper Kvam Grindhagen 🇳🇴+2,02
6.Kristian Kollerud 🇳🇴+6,20

Fullständiga resultat



FIS-liveresultat i längdskidor




JVM Medaljörer from previous championships


Norge och Ryssland har dominerat junior- och U23 skid-VM genom åren. I juniorkategorin är de två länderna i princip hals och hals när vi tar en titt på medaljtabellen från 1993-2020 med 155 och 150 medaljer. Sverige kommer trea med 71 medaljer.

JVM Medaljligan U20 & U23


Uppdaterad efter JVM 2022 i Lygna & Zakopane

U20 (1993-2022)

#LandI-II-IIITot
1.Norge79-55-59194
2.Ryssland49-47-44140
3.Tyskland42-38-36116
4.Finland31-27-2785
5.Österrike28-25-2881
6.Sverige22-22-2165
7.Italien13-8-1435
8.Slovenien8-14-830
9.Japan7-7-418
10.Frankrike6-8-721


U23 (2006-2022)

#LandI-II-IIITot
1.Ryssland27-35-2789
2.Norge22-20-2264
3.Sverige11-9-1030
4.Tyskland6-5-1122
5.Frankrike5-9-519
6.Finland6-5-516
7.Schweiz7-4-415
8.Polen5-1-05
9.Italien2-3-510
10.Tjeckien2-1-36


JVM 2022 Lygna & Zakopane


Medaljligor - Lygna & Zakopane JVM 2022


U20

#LandI-II-IIITot
1.Ryssland3-2-38
2.Österrike2-1-14
3.Norge2-0-35
4.Slovenien1-1-02
4.Italien1-1-02
6.Tyskland1-0-23
7.Sverige0-2-02
7.Finland0-2-02
9.Japan0-1-01
10.Kanada0-0-11


U23

#LandI-II-IIITot
1.Schweiz2-0-02
2.Sverige1-1-02
3.Finland1-0-01
4.Ryssland0-1-23
5.Polen0-1-01
5.Lettland0-1-01
7.Norge0-0-22


Resultat från Lygna & Zakopane JVM 2022


Nuorten MM-hiihdot Lygna 25.2.2022


Herrarnas U20 10 km (k)

#IdrottareTid
1.Saveliy Korostelev26.15,8
2.Niko Anttola 🇫🇮+21,4
3.Alexander Ivshin+22,2
4.Elia Barp 🇮🇹+40,3
5.Henrik Kvennås 🇳🇴+40,4
6.Xavier McKeever 🇨🇦+52,4
7.Egor Mitroshin+58,1
8.Davide Ghio 🇮🇹+1.09,8
9.Fabrizio Albasini 🇨🇭+1.11,7
10.Benjamin Schwingshackl 🇮🇹+1.12,5
28.Alexander Ståhlberg 🇫🇮+1.40,7
33.Iiro Uusitalo 🇫🇮+1.56,2
42.Konsta Mäntyvaara 🇫🇮+2.06,9


Damernas U20 5km (k)

#IdrottareTid
1.Dariya Neprjajeva14.30,1
2.Elizaveta Bekisheva+2,9
3.Emma Kirkeberg Mörk 🇳🇴+4,0
4.Lisa Eriksson 🇸🇪+7,8
5.Helen Hoffmann 🇩🇪+8,3
6.Anna Heggen 🇳🇴+12,3
7.Märta Rosenberg 🇸🇪+12,9
8.Jasmine Drolet 🇨🇦+21,5
9.Hanna Lundberg 🇸🇪+23,9
10.Evgeniya Krupitskaya+30,5
13.Elsa Torvinen 🇫🇮+37,7
18.Tuuli Raunio 🇫🇮+43,6
30.Fanny Kukonlehto 🇫🇮+1.13,1
34.Peppi Leppälä 🇫🇮+1.22,0

Nuorten MM-hiihdot Lygna 24.2.2022


Herrarnas 15 km (k)

#IdrottareTid
1.Arsi Ruuskanen 🇫🇮40.23,0
2.Leo Johansson 🇸🇪+6,7
3.Haavard Moseby 🇳🇴+28,1
4.Cyril Fähndrich 🇨🇭+30,2
5.Mika Vermuelen 🇦🇹+34,1
6.Andreas Fjorden Ree 🇳🇴+38,9
7.Gustav Kvarnbrink 🇸🇪+39,7
8.Iver Tildheim Andersen 🇳🇴+41,0
9.Leo Grandbois 🇨🇦+44,3
10.Ivan Gorbunov+46,4
23.Emil Liekari 🇫🇮+1.29,8
36.Olli Ahonen 🇫🇮+2.18,5
48.Oskari Hökkä 🇫🇮+3.46,1


Damernas U23 10 km (k)

#IdrottareTid
1.Anja Weber 🇨🇭29.59,8
2.Patricija Eiduka 🇱🇻+1,3
3.Veronika Stepanova+13,1
4.Izabela Marcisz 🇵🇱+19,1
5.Nadja Kälin 🇨🇭+19,8
6.Anastasiya Faleeva+28,1
7.Melissa Gal 🇫🇷+31,5
8.Margrethe Bergane 🇳🇴+44,8
9.Lisa Lohmann 🇩🇪+51,3
10.Elizaveta Shalaboda+1.16,0
12.Jasmin Kähärä 🇫🇮+1.22,1
26.Vilma Ryytty 🇫🇮+2.16,9
41.Anni Lindroos 🇫🇮+2.49,7
46.Josefiina Böök 🇫🇮+3.38,1

Nuorten MM-hiihdot Lygna 23.2.2022


Herrarnas U20 4x5km stafett

#LagTid
1.Venäjä49.16,4
2.Norge+21,8
3.USA+22,4
4.Kanada+54,1
5.Sverige+58,2
6.Italien+58,3
7.Tyskland+1.04,6
8.Schweiz+1.39,2
9.Finland+1.55,1
10.Frankrike+2.26,4

Damernas U20 4x3,3km stafett

#LagTid
1.Norge36.52,5
2.Venäjä+0,1
3.Tyskland+35,4
4.Sverige+1.14,7
5.USA+1.32,0
6.Frankrike+1.36,6
7.Kanada+1.45,7
8.Italien+1.48,5
9.Schweiz+2.25,6
10.Finland+2.54,5


Nuorten MM-hiihdot Lygna 22.2.2022


Herrarnas 30 km (f) yhteislähtö

#IdrottareTid
1.Alexander Ivshin1.12.47,9
2.Saveliy Korostelev+8,1
3.Nikita Denisov+12,0
4.Nikita Rodionov+59,2
5.Xavier McKeever 🇨🇦+1.14,5
6.Henrik Kvennås 🇳🇴+1.18,1
7.Thomas Stephen 🇨🇦+1.18,9
8.Niko Anttola 🇫🇮+1.33,3
9.Fabrizio Albasini 🇨🇭+2.02,3
10.Michael Earnhart 🇺🇸+2.33,5
13.Alexander Ståhlberg 🇫🇮+2.52,9
19.Veeti Pyykkö 🇫🇮+4.19,6
46.Konsta Mäntyvaara 🇫🇮+7.57,5

Damernas U20 15 km (f) yhteislähtö

#IdrottareTid
1.Helen Hoffmann 🇩🇪39.23,1
2.Lisa Eriksson 🇸🇪+2,6
3.Tuva Anine Brusveen-Jensen 🇳🇴+8,2
4.Märta Rosenberg 🇸🇪+18,6
5.Anna Heggen 🇳🇴+19,1
6.Sydney Palmer-Leger 🇺🇸+19,2
7.Elizaveta Bekisheva+22,2
8.Evegeniya Krupitskaya+24,9
9.Anna Kozhinova+27,0
10.Emma Kirkeberg Mörk 🇳🇴+54,0
37.Peppi Leppälä 🇫🇮+3.51,8
43.Fanny Kukonlehto 🇫🇮+4.08,9
-Eevi-Inkeri Tossavainen 🇫🇮DNF




JVM 2021 Vuokatti & Lahti


Medaljligor - Vuokatti & Lahti JVM 2021


U20

#LandI-II-IIITot
1.Norge6-2-210
2.Österrike4-2-28
3.Ryssland2-3-16
4.Finland1-2-14
4.Sverige1-2-14
6.Polen1-0-12
7.Frankrike0-2-02
8.Slovenien0-1-23
9.Tyskland0-1-12
10.Italien0-0-22
11.Schweiz0-0-11
11.Kanada0-0-11


U23

#LandI-II-IIITot
1.Ryssland1-2-14
2.Norge1-1-24
3.Tyskland1-1-02
4.Frankrike1-0-01
4.Polen1-0-01
6.Sverige0-1-23


Resultat JVM 2021


Nuorten MM hiihto 14.2.2021


M20 30 km (k) yhteislähtö

#IdrottareTid
1.Alexander Ivshin1:21.22,2
2.Jan-Friedrich Dörks 🇩🇪+2,6
3.Alexander Ståhlberg 🇫🇮+5,6
4.Viktor Zhul+38,5
5.Stephen Thomas 🇨🇦+39,9
6.Korbinian Heiland 🇩🇪+40,3


N20 15 km (k) yhteislähtö

#IdrottareTid
1.Margrethe Bergane 🇳🇴45.37,70
2.Lisa Eriksson 🇸🇪+24,4
3.Helen Hoffmann 🇩🇪+25,6
4.Evgeniya Krupitskaya+28,0
5.Märta Rosenberg 🇸🇪+1.00,7
6.Nadja Kaelin 🇨🇭+1.13,5
14.Siiri Kaijansinkko 🇫🇮+1.33,8
22.Ida Haapala 🇫🇮+2.29,8
25.Vilma Ryytty 🇫🇮+2.45,7
36.Fanny Kukonlehto 🇫🇮+3.56,0


Nuorten MM-hiihdot, Vuokatti 13.2.2021


U23 sekaviesti 4 x 5 km

#LagTid
1.Norge52.52,9
2.Venäjä+3,9
3.Sverige+7,7
4.Frankrike+9,7
5.USA+16,7
6.Tyskland+1.01,7
7.Finland+1.44,3
8.Italien+2.08,6


Herrarnas U20 4 x 5 km

#MaaTid
1.Norge49.45,3
2.Finland+20,0
3.Italien22,6
4.Venäjä+22,7
5.Tyskland+1.07,6
6.Kanada+1.09,8
7.Sverige+1.25,9
8.USA+1.27,4


U20 Damernas 4 x 3,33 km

#MaaTid
1.Sverige1:06.31,20
2.Venäjä+0,30
3.Norge+26,40
4.Schweiz+1.30,80
5.Finland+1.32,80
6.Puola+1.39,20
7.Viro+1.47,10
8.Tyskland+2.12,10

Nuorten MM yhdistetty 12.2.2021


Sekajoukkuekilpailu

#LagTid
1.Norge41.29,1
2.Österrike+4,0
3.Italien+52,0
4.Tyskland+53,6
5.Japani+1.40,6
6.USA+3.08,7
7.Finland+3.37,8
8.Slovenien+4.53,4


Nuorten MM mäkihyppy 12.2.2021


M20 Lagmäki HS100

#LagTid
1.Österrike986,2
2.Slovenien914,7
3.Venäjä903,1
4.Norge901,7
5.Frankrike852,4
6.Japani827,4
7.Italien824,9
8.Tyskland806,5
9.Finland388,1


N20 Lagmäki HS100

#LagTid
1.Österrike883,6
2.Venäjä828,7
3.Slovenien818,0
4.Japani786,3
5.Tyskland758,9
6.Puola749,0
7.Norge695,3
8.Italien681,0
10.Finland258,3


Nuorten MM-hiihdot, Vuokatti 12.2.2021


Herrarnas U23 15 km (f)

#IdrottareTid
1.Hugo Lapalus 🇫🇷35.27,60
2.Friedrich Moch 🇩🇪+13,80
3.Iver Tildheim Andersen 🇳🇴+18,70
4.William Poromaa 🇸🇪+20,90
5.Haavard Moseby 🇳🇴+25,00
6.Johan Herbert 🇸🇪+32,10
7.Kirill Kilivnyuk+48,10
8.Mikayel Mikayelyan 🇦🇲+49,50
9.Gus Schumacher 🇺🇸+52,30
10.Mika Vermeulen 🇦🇹+53,70

15. Remi Lindholm +1.21,30
26. Petteri Koivisto +1.44,50
27. Johannes Vuorela +1.48,20
29. Arsi Ruuskanen +1.50,50



Damernas U23 10 km (f)

#IdrottareTid
1.Izabela Marcisz 🇵🇱28.13,60
2.Louise Lindström 🇸🇪+11,20
3.Hedda Östberg Amundsen 🇳🇴+19,60
4.Flora Dolci 🇫🇷+31,40
5.Sophia Laukli 🇺🇸+32,20
6.Synne Arnesen 🇳🇴+36,30
7.Patricija Eiduka 🇱🇻+42,50
8.Hailey Swirbul 🇺🇸+43,80
9.Tiril Liverud Knudsen 🇳🇴+52,00
10.Anna Grukhvina+59,40

13. Emmi Lämsä +1.11,90
21. Josefiina Böök +1.39,60
30. Jasmin Kähärä +2.17,00
33. Siiri Saalo +2.34,00


Herrarnas U20 10 km (f)

#IdrottareTid
1.Martin Kirkeberg Moerk 🇳🇴24.26,60
2.Alexander Ståhlberg 🇫🇮+14,90
3.Olivier Leveille 🇨🇦+27,30
4.Jonas Vika 🇺🇸+32,70
5.Zanden McMullen 🇺🇸+40,00
6.Edvard Sandvik 🇳🇴+49,20
7.Elia Barp 🇮🇹+53,70
8.Niko Anttola 🇫🇮+57,80
9.Alexander Ivshin+58,80
10.Thomas Stephen 🇨🇦+1.03,20

22. Eemil Helander +1.40,80
23. Matias Hyvönen +1.49,70

Damernas U20 5 km (f)

#IdrottareTid
1.Veronika Stepanova14.44,30
2.Evgeniya Krupitskaya+16,50
3.Margrethe Bergane 🇳🇴+27,40
4.Moa Hansson 🇸🇪+28,30
5.Lisa Ingesson 🇸🇪+31,60
6.Dinigeer Yilamujiang 🇨🇳+37,30
7.Karolina Kaleta 🇵🇱+42,60
8.Anna Kozhinova+44,10
9.Ida Haapala 🇫🇮+47,10
10.Olga Zholudeva+47,50

13. Siiri Kaijansinkko +55,80
22. Vilma Ryytty +1.04,10
29. Hilla Niemelä +1.19,10

Nuorten MM-hiihdot 11.2.2021 mäkihyppy


M20 HS100

#IdrottareTid
1.Niklas Bachlinger 🇦🇹263,9
2.David Haagen 🇦🇹263,3
3.Dominik Peter 🇨🇭261,5
4.Daniel Tschofenig 🇦🇹256,9
5.Jernej Presecnik 🇸🇮251,3
6.Ren Nikaido 🇯🇵250,8
7.Elias Medwed 🇦🇹247,0
8.Bendik Jakobsen Heggli 🇳🇴245,1
9.Rok Masle 🇸🇮243,8
10.Zag Mogel 🇸🇮241,9
20.Arttu Pohjola 🇫🇮220,7
22.Mico Ahonen 🇫🇮219,4


Nuorten MM-hiihdot 11.2.2021, yhdistetty


M20 lopputulokset mäki + 10 km

#IdrottareTid
1.Johannes Lamparter 🇦🇹26.24,3
2.Matteo Baud 🇫🇷+49,4
3.Stefan Rettenegger 🇦🇹+55,9
4.Otto Niittykoski 🇫🇮+1.29,5
5.Andreas Skoglung 🇳🇴+1.48,3
6.Manuel Einkemmer 🇦🇹+1.55,5
7.Perttu Reponen 🇫🇮+2.05,9
8.Kodai Kimura 🇯🇵+2.14,8
9.Christian Frank 🇩🇪+2.27,1
10.Eidar Johan Ström 🇳🇴+2.37,6
13.Rasmus Ähtävä 🇫🇮+2.46,4
18.Waltteri Karhumaa 🇫🇮+3.37,4

M20 mäkiosuus HS100

#IdrottareTid
1.Johannes Lamparter 🇦🇹0.00
2.Matteo Baud 🇫🇷+0.07
3.Jiri Konvalinka 🇨🇿+0.22
4.Marco Heinis 🇫🇷+0.27
5.Stefan Rettenegger 🇦🇹+0.28
6.Manuel Einkemmer 🇦🇹+0.30
7.Otto Niittykoski 🇫🇮+0.31
8.Eidar Johan Ström 🇳🇴+0.39
9.Florian Kolb 🇦🇹+0.41
10.Petr Sablatura 🇨🇿+0.48
16.Waltteri Karhumaa 🇫🇮+1.26
17.Perttu Reponen 🇫🇮+1.30



Nuorten MM-hiihdot 11.2.2021, maastohiihto


M23 sprint (k) final

#IdrottareTid
1.Alexander Terentev3.01,72
2.Aron Åkre Rysstad 🇳🇴+5,54
3.Sergey Ardashev+7,70
4.Lauri Mannila 🇫🇮+9,77
5.Denis Filimonov+10,37
6.Andrey Kuznetsov+26,62

N23 sprint (k) final

#IdrottareTid
1.Lisa Lohmann 🇩🇪2.38,07
2.Hristina Matsokina+0,46
3.Louise Lindström 🇸🇪+1,66
4.Ingrid Andrea Gulbrandsen 🇳🇴+5,07
5.Tereza Beranova 🇨🇿+1.50,44
6.Anastasiya Faleeva+1.59,41

Ensimmäisenä maaliin tullut Faleeva pudotettiin finaln viimeiseksi.



M23 sprint (k) kval

#IdrottareTid
1.Alexander Terentev3.05,79 Q
2.Håkon Skaanes 🇳🇴+2,87 Q
3.Ben Ogden 🇺🇸+3,18 Q
4.Ondrej Cerny 🇨🇿+3,32 Q
5.Sergey Ardashev+3,66 Q
6.Aron Aakre Rysstad 🇳🇴+4,49 Q
7.James Clinton Schoonmaker 🇺🇸+4,73 Q
8.Andrey Kuznetsov+4,89 Q
9.Denis Filimonov+5,46 Q
10.Haavard Moseby 🇳🇴+6,00 Q
12.Lauri Mannila 🇫🇮+6,25 Q
24.Verneri Poikonen 🇫🇮+8,81 Q
32.Miro Karppanen 🇫🇮+10,58
36.Juuso Tossavainen 🇫🇮+12,86

N23 sprint (k) kval

#IdrottareTid
1.Tereza Beranova 🇨🇿2.37,46 Q
2.Hristina Matsokina+1,11 Q
3.Anastasiya Faleeva+1,58 Q
4.Hailey Swirbul 🇺🇸+2,50 Q
5.Jasmin Kähärä 🇫🇮+4,91 Q
6.Louise Lindström 🇸🇪+5,10 Q
7.Nicole Monsorno 🇮🇹+5,51 Q
8.Izabela Marcisz 🇵🇱+5,56 Q
9.Hanne Wilberg Rofstad 🇳🇴+5,58 Q
10.Lisa Lohmann 🇩🇪+5,92 Q
16.Amanda Saari 🇫🇮+7,75 Q
22.Emmi Lämsä 🇫🇮+10,20 Q
34.Josefiina Böök 🇫🇮+14,42



Nuorten MM-hiihdot 11.2.2021, mäkihyppy


N20 HS100

#IdrottareTid
1.Thea Minyan Björseth 🇳🇴239,0
2.Josephine Pagnier 🇫🇷218,5
3.Jerneja Brecl 🇸🇮213,0
4.Lisa Eder 🇦🇹208,7
5.Anna Shpyneva194,6
6.Klara Ulrichova 🇨🇿194,1
7.Hannah Wiegele 🇦🇹193,2
8.Anna Twardosz 🇵🇱190,0
9.Jessica Malsiner 🇮🇹186,2
10.Aleksandra Barantceva185,3
38.Julia Tervahautiala 🇫🇮60,9
46.Vilma Meis 🇫🇮32,2


Nuorten MM-hiihdot 10.2.2021


N20 yhdistetty lopputulokset mäki + 5 km

#IdrottareTid
1.Gyda Westvold Hansen 🇳🇴15.24,8
2.Marte Leinan Lund 🇳🇴+1.05,7
3.Lisa Hirner 🇦🇹+1.09,0
4.Yuna Kasai 🇯🇵+1.31,9
5.Ayane Miyazaki 🇯🇵+1.41,3
6.Daniela Dejori 🇮🇹+1.42,3
7.Mariia Kuzmina+1.42,4
8.Ema Volavsek 🇸🇮+1.51,0
9.Annika Sieff 🇮🇹+2.05,1
10.Mille Moen Flatla 🇳🇴+2.20,4
23.Annamaija Oinas 🇫🇮+4.30,5
24.Alva Thors 🇫🇮+5.04,4


N20 yhdistetyn mäki

#IdrottareTid
1.Gyda Westvold Hansen 🇳🇴0.00
2.Annika Sieff 🇮🇹+0.43
3.Mille Moen Flatla 🇳🇴+0.46
4.Marte Leinan Lund 🇳🇴+0.48
5.Yuna Kasai 🇯🇵+1.02
6.Jenny Nowak 🇩🇪+1.16
7.Lisa Hirner 🇦🇹+1.16
8.Ayane Miyazaki 🇯🇵+1.29
9.Haruka Kasai 🇯🇵+1.30
10.Chulpan Valieva+1.34
26.Annamaija Oinas 🇫🇮+3.12
28.Alva Thors 🇫🇮+3.14


Nuorten MM-hiihdot 9.2.2021


M20 sprint (k) final

#IdrottareTid
1.Niilo Moilanen 🇫🇮3.08,85
2.Lars Agnar Hjelmeset 🇳🇴+1,68
3.Emil Danielsson 🇸🇪+2,28
4.George Ersson 🇸🇪+8,63
5.Nikolai Holmbö 🇳🇴+18,22
6.Vladimir Rybkin+26,49

N20 sprint (k) final

#IdrottareTid
1.Monika Skinder 🇵🇱2.33,24
2.Moa Hansson 🇸🇪+0,71
3.Karolina Kaleta 🇵🇱+0,73
4.Veronika Stepanova+6,87
5.Vilma Ryytty 🇫🇮+6,90
6.Maria Hartz Melling 🇳🇴+8,44



Nuorten MM-hiihdot 9.2.2021


M20 sprint (k) kval

#IdrottareTid
1.Niilo Moilanen 🇫🇮3.03,36
2.Jonas Vika 🇳🇴+5,45
3.Emil Danielsson 🇸🇪+6,62
4.George Ersson 🇸🇪+6,96
5.Lars Agnar Hjelmeset 🇳🇴+7,68
6.Viktor Zhul+8,54
7.Vladimir Rybkin+8,85
8.Jaume Pueyo 🇪🇸+9,04
9.Edvin Anger 🇸🇪+9,04
10.Truls Gisselman 🇸🇪+9,37
12.Valtteri Pennanen 🇫🇮+10,07
13.Alexander Ståhlberg 🇫🇮+10,32
14.Jussi Hyytiäinen 🇫🇮+11,53

N20 sprint (k) kval

#IdrottareTid
1.Karolina Kaleta 🇵🇱2.40,26
2.Moa Hansson 🇸🇪+0,42
3.Alena Baranova+2,32
4.Monika SKinder 🇵🇱+2,74
5.Maria Hartz Melling 🇳🇴+3,95
6.Märta Rosenberg 🇸🇪+4,88
7.Veronika Stepanova+5,06
8.Nela Pubalova 🇨🇿+5,14
9.Vilma Ryytty 🇫🇮+5,39
10.Uliana Nikolova+5,85
13.Siiri Kaijansinkko 🇫🇮+6,97
18.Lotta Kurttila 🇫🇮+7,85
-Tuuli Raunio 🇫🇮DNF


Erävaihe käynnistyy klo 12:00.




2020 Oberwiesenthal, Tyskland


Norge dominerade juniormästerskapen med fyra guldmedaljer. Överraskande nog lämnades Ryssland helt utanför juniormedaljtabellen. I U23-kategorin tog Norge och Sverige de flesta medaljerna med tre guld och sju medaljer totalt.

Medaljligor 2020 Oberwiesenthal


U20

#LandI-II-IIITotal
1.Norge4-0-15
2.USA2-1-03
3.Schweiz1-1-24
4.Sverige1-0-12
5.Tyskland0-3-14
6.Polen0-2-13
7.Kanada0-1-01
8.Italien0-0-22


U23

#LandI-II-IIITotal
1.Norge3-2-27
1.Sverige3-2-27
3.Ryssland1-2-03
4.Italien0-1-12
5.Frankrike0-0-11
5.USA0-0-11



Medaljörer 2020 Oberwiesenthal


U20 damer

EvenemangIIIIII
15 km (f) masstartMarie Helene Fossesholm 🇳🇴Izabela Marcisz 🇵🇱Siri Wigger 🇨🇭
5 km (k)Marie Helene Fossesholm 🇳🇴Lisa Lohmann 🇩🇪Izabela Marcisz 🇵🇱
Sprint (f)Louise Lindström 🇸🇪Izabela Marcisz 🇵🇱Siri Wigger 🇨🇭
Stafett 4 x 3,3 kmSchweizUSASverige


U20 herrar

EvenemangIIIIII
30 km (f) masstartIver Tildheim Andersen 🇳🇴Friedrich Moch 🇩🇪Martin Kirkeberg Mörk 🇳🇴
10 km (k)Gus Schumacher 🇺🇸Friedrich Moch 🇩🇪Davide Graz 🇮🇹
Sprint (f)Ansgar Evensen 🇳🇴Valerio Grond 🇨🇭Maxim Cervinka 🇩🇪
Realy 4 x 5 kmUSAKanadaItalien


U23 damer

EvenemangIIIIII
15 km (f) masstartEbba Andersson 🇸🇪Moa Lundgren 🇸🇪Emma Ribom 🇸🇪
10 km (k)Ebba Andersson 🇸🇪Marte Mählum Johansen 🇳🇴Emma Ribom 🇸🇪
Sprint (f)Emma Ribom 🇸🇪Johanna Hagström 🇸🇪Julia Kern 🇺🇸


U23 herrar

EvenemangIIIIII
30 km (f) masstartHarald Östberg Amundsen 🇳🇴Sergey ArdashevHaavard Moseby 🇳🇴
15 km (k)Sergey ArdashevHarald Östberg Amundsen 🇳🇴Hugo Lapalus 🇫🇷
Sprint (f)Vebjörn Hegdal 🇳🇴Mattia Armellini 🇮🇹Harald Östberg Amundsen 🇳🇴



Results 2020 Oberwiesenthal


Nuorten MM-hiihdot U23 sekaviesti 7.3.2020


U23 sekaviesti

#IdrottareTid
1.Norge54.40,5
2.Venäjä+26,7
3.Italien+40,2
4.Sverige+52,7
5.USA+54,6
6.Frankrike+1.16,6
7.Tyskland+1.34,1
8.Finland+2.05,4
9.Österrike+2.14,4
10.Kazakhstan+2.26,4


Nuorten MM-hiihdot 6.3.2020


Herrarnas U20 stafett 4 x 5 km

#IdrottareTid
1.USA54.54,9
2.Kanada+35,5
3.Italien+55,4
4.Schweiz+1.34,4
5.Frankrike+1.38,8
6.Venäjä+1.44,1
7.Tyskland+1.45,5
8.Puola+2.24,8
9.Tjeckien+2.27,6
10.Norge+2.39,6

11. Finland 3.14,4

Damernas U20 stafett 4 x 3,3 km

#LagTid
1.Schweiz35.08,6
2.USA+4,9
3.Sverige+14,2
4.Italien+44,6
5.Venäjä+51,1
6.Norge+1.08,9
7.Frankrike+1.23,6
8.Finland+1.24,6

Sijoilla 1 ja 2 maaliin tulleet Puola ja Tyskland hylättiin ankkuriosuuden virheellisten reittivalintojen takia.

Nuorten MM-hiihdot 5.3.2020


Damernas U23 15 km (f) yhteislähtö

#IdrottareTid
1.Ebba Andersson 🇸🇪35.44,4
2.Moa Lundgren 🇸🇪+37,1
3.Emma Ribom 🇸🇪+45,2
4.Flora Dolci 🇫🇷+55,8
5.Chunxue Chi 🇨🇳+1.28,7
6.Moa Olsson 🇸🇪+1.32,9
7.Hedda Östberg Amundsen 🇳🇴+1.38,8
8.Anna Comarella 🇮🇹+1.40,1
9.Nina Dubotolkina+1.50,6
10.Francesca Franchi 🇮🇹+1.50,9

31. Emmi Lämsä (FIN) +3.55,9
34. Anita Korva (FIN) +4.03,0
35. Anni Alakoski (FIN) +4.04,0
Vilma Nissinen keskeytti

Herrarnas U23 30 km

#IdrottareTid
1.Harald Östberg Amundsen 🇳🇴1:13.42,0
2.Sergey Ardashev+7,4
3.Haavard Moseby 🇳🇴+40,5
4.Thomas Buchar-Johannessen 🇳🇴+1.12,7
5.Simone Dapra 🇮🇹+1.51,5
6.Jon Rolf Hope 🇳🇴+2.27,6

30. Remi Lindholm +6.32,7
DNF Aleksi Parttimaa

Nuorten MM-hiihdot 4.3.2020


Herrarnas U20 30 km (f) yhteislähtö

#IdrottareTid
1.Iver Tildheim Andersen 🇳🇴1:13.39,0
2.Friedrich Moch 🇩🇪+9,4
3.Martin Kirkeberg Mörk 🇳🇴+32,8
4.Remi Drolet 🇨🇦+43,2
5.Gus Schumacher 🇺🇸+56,1
6.Davide Graz 🇮🇹+1.02,3
7.Lars Agnar Hjelmeset 🇳🇴+1.30,8
8.Victor Lovera 🇫🇷+1.45,8
9.William Poromaa 🇸🇪+2.22,5
10.Sabin Coupat 🇫🇷+2.22,7

29. Miska Poikkimäki (FIN) +3.31,8
31. Eemil Helander (FIN) +3.34,8
51. Johannes Vuorela (FIN) +6.28,0
63. Tino Stenman (FIN) +9.34,4

Damernas U20 15 km (f) yhteislähtö

#IdrottareTid
1.Helene Marie Fossesholm 🇳🇴35.55,6
2.Izabela Marcisz 🇵🇱+1.09,3
3.Siri Wigger 🇨🇭+1.10,6
4.Patricija Eiduka 🇱🇻+1.12,2
5.Sophia Laukli 🇺🇸+1.26,5
6.Louise Lindström 🇸🇪+1.28,9
7.Anja Weber 🇨🇭+1.31,1
8.Julie Pierrel 🇫🇷+1.32,5
9.Novie McCabe 🇺🇸+1.33,0
10.Tove Ericsson 🇸🇪+1.33,2

21. Jasmin Kähärä (FIN) +2.22,8
27. Ida Haapala (FIN) +3.12,2
56. Hanna Ray (FIN) +5.02,9
Siiri Kaijansinkko keskeytti

Nuorten MM-hiihdot 3.3.2020


U23 Herrarnas 15 km (k)

#IdrottareTid
1.Sergey Ardashev36.26,4
2.Harald Östberg Amundsen 🇳🇴+1.02,0
3.Hugo Lapalus 🇫🇷+1.35,6
4.Janosch Brugger 🇩🇪+1.40,1
5.Leo Johansson 🇸🇪+1.48,2
6.Haavard Moseby 🇳🇴+1.48,6
7.Fredrik Andersson 🇸🇪+2.00,3
8.Hunter Wonders 🇺🇸+2.03,1
9.Andrey Kuznetsov+2.07,0
10.Simone Dapra 🇮🇹+2.13,6

26. Remi Lindholm (FIN) +3.09,2
34. Aleksi Parttimaa (FIN) +3.42,7
47. Lauri Mannila (FIN) +4.31,7

U23 Damernas 10 km (k)

#IdrottareTid
1.Ebba Andersson 🇸🇪28.28,7
2.Marte Maehlum Johansen (NOR+24,8
3.Emma Ribom 🇸🇪+30,2
4.Julia Kern 🇺🇸+38,0
5.Hristina Matsokina+38,5
6.Antonia Fräbel 🇩🇪+50,3
7.Hailey Swirbul 🇺🇸+1.03,8
8.Vilma Nissinen 🇫🇮+1.06,7
9.Hedda Östberg Amundsen 🇳🇴+1.14,3
10.Nina Dubotolkina+1.15,6

12. Emmi Lämsä +1.37,4
28. Anni Alakoski +2.39,6
44. Anita Korva +4.09,9

Nuorten MM-hiihdot 2.3.2020


Herrarnas U20 10 km (k)

#IdrottareTid
1.Gus Schumacher 🇺🇸26.31,7
2.Friedrich Moch 🇩🇪+4,5
3.Davide Graz 🇮🇹+6,7
4.Dmitriy Zhul+16,7
5.David Thorvik 🇳🇴+34,0
6.Martin Kirkeberg Mörk 🇳🇴+43,5
7.Jan-Friedrich Dörks 🇩🇪+44,0
8.Jakob Milz 🇩🇪+46,0
9.Ben Ogden 🇺🇸+49,8
10.Luke Jager 🇺🇸+50,6

23. Miska Poikkimäki (FIN) +1.28,2
39. Eemil Helander (FIN) +2.10,3
47. Alexander Ståhlberg (FIN) +2.34,0
50. Niilo Moilanen (FIN) +2.44,2

Damernas U20 5 km (k)

#IdrottareTid
1.Helene Marie Fossesholm 🇳🇴13.49,1
2.Lisa Lohmann 🇩🇪+15,7
3.Izabela Marcisz 🇵🇱+28,1
4.Emilie Jeantet 🇮🇹+31,3
5.Dinigeer Yilamujiang 🇨🇳+36,4
6.Märta Rosenberg 🇸🇪+38,0
7.Barbora Havlickova 🇨🇿+39,0
8.Louise Lindström 🇸🇪+40,0
9.Veronika Stepanova+40,9
10.Elena Rise Johnsen 🇳🇴+42,4

14. Jasmin Kähärä (FIN) +52,9
26. Hanna Ray (FIN) +1.07,0
38. Siiri Kaijansinkko (FIN) +1.26,8
49. Ida Haapala (FIN) +1.29,2

Nuorten MM-kisat 1.3.2020


U23 miesten sprintfinal (f)

#IdrottareTid
1.Vebjørn Hegdal 🇳🇴 
2.Mattia Armellini 🇮🇹 
3.Harald Östberg Amundsen 🇳🇴 
4.Alexander Terentev 
5.Denis Filimonov 
6.Richard Leupold 🇩🇪 

23. Verneri Suhonen (FIN)
25. Verneri Poikonen (FIN)
38. Lauri Mannila (FIN)

U23 Damernas sprintfinal (f)

#IdrottareTid
1.Emma Ribom 🇸🇪2.36,77
2.Johanna Hagström 🇸🇪+0,54
3.Julia Kern 🇺🇸+1,14
4.Lena Quintin 🇫🇷+1,68
5.Katerina Janatova 🇨🇿+2,61
6.Antonia Fräbel 🇩🇪+3,32

25. Emmi Lämsä (FIN)
27. Tiia Olkkonen (FIN)
28. Anni Alakoski (FIN)
34. Anita Korva (FIN)

U23 Damernas sprintin kval (f)

#IdrottareTid
1.Johanna Hagström 🇸🇪2.24,6
2.Katerina Janatova 🇨🇿+0,5
3.Julia Kern 🇺🇸+1,0
4.Lena Quintin 🇫🇷+2,0
5.Emma Ribom 🇸🇪+3,0
6.Hristina Matsokina+3,2

19. Tiia Olkkonen +7,1
26. enni Alakoski +13,0
29. Emmi Lämsä +14,0
34. Anti Korva +15,8

U23 miesten sprint kval (f)

#IdrottareTid
1.Jules Chappaz 🇫🇷2.24,6
2.Vebjørn Hegdal 🇳🇴+0,2
3.Janik Riebli 🇨🇭+1,6
4.Harald Östberg Amundsen 🇳🇴+2,2
5.Alexander Terentev+2,4
6.Graham Ritchie 🇨🇦+3,3

21. Verneri Suhonen +6,7
24. Verneri Poikonen +7,5
38. Lauri Mannila +9,7

Nuorten MM-hiihdot 29.2.2020


U20 Sprint (f) final naiset

#IdrottareTid
1.Ansgar Evensen 🇳🇴2.33,44
2.Valerio Grond 🇨🇭+2,32
3.Maxim Cervinka 🇩🇪+3,21
4.Sergey Volkov+3,60
5.Anian Sossau 🇩🇪+7,09
6.Ben Ogden 🇺🇸+17,62

Miska Poikkimäki eteni välieriin ollen välieränsä neljäs, mutta aika ei riittänyt finalpaikkaan.

U20 Sprint (f) final, naiset

#IdrottareTid
1.Louise Lindström 🇸🇪2.33,41
2.Izabela Marcisz 🇵🇱+0,47
3.Siri Wigger 🇨🇭+1,07
4.Elena Rise Johnsen 🇳🇴+2,02
5.Helene Marie Fossesholm 🇳🇴+2,62
6.Jasmin Kähärä 🇫🇮+16,16


U20 Sprint (f) kval, naiset

#IdrottareTid
1.Gus Schumacher 🇺🇸2.26,3
2.Ansgar Evensen 🇳🇴+0,1
3.Ben Ogden 🇺🇸+1,1
4.Edvin Anger 🇸🇪+1,6
5.Miska Poikkimäki 🇫🇮+2,6
6.Anian Sossau 🇩🇪+2,9
6.Niilo Moilanen 🇫🇮+3,0
8.Tino Stenman 🇫🇮+3,8
9.Davide Graz 🇮🇹+3,9
10.Valerio Grond 🇨🇭+4,7

53. Johannes Vuorela (FIN) +14,9

U20 Sprint (f) kval, naiset

#IdrottareTid
1.Helene Marie Fossesholm 🇳🇴2.28,5
2.Hanne Wilberg Rofstad 🇳🇴+0,8
3.Patricija Eiduka 🇱🇻+1,0
4.Siri Wigger 🇨🇭+1,6
5.Moa Hansson 🇸🇪+2,1
6.Veronika Stepanova+2,2
7.Jessica Loeschke 🇩🇪+2,3
8.Anja Weber 🇨🇭+3,2
9.Monika SKinder 🇵🇱+3,5
10.Jasmin Kähärä 🇫🇮+3,5

47. Hanna Ray (FIN) +12,3
51. Lotta Kurttila (FIN) +13,7
66. Siiri Kaijansinkko (FIN) +20,8




2019 Lahti, Finland


Medaljligor 2019 Lahti


Medaljliga U20

#LandI-II-IIITot
1.Norge2-4-28
2.Sverige2-0-13
3.Ryssland1-3-04
4.Frankrike1-0-01
4.Italien1-0-01
4.USA1-0-01
7.Polen0-1-01
8.Finland0-0-33
9.Schweiz0-0-11
9.Tyskland0-0-11


Medaljliga U23

#LandI-II-IIITot
1.Ryssland3-3-39
2.Norge1-1-24
3.Sverige1-0-01
3.Frankrike1-0-01
5.Tjeckien0-1-01
5.Finland0-1-01
7.Tyskland0-0-11



Medaljörer 2019 Lahti


U20 damer

EvenemangIIIIII
15 km (k) masstartFrida Karlsson 🇸🇪Marie Helene Fossesholm 🇳🇴Anita Korva 🇫🇮
5 km (f)Frida Karlsson 🇸🇪Marie Helene Fossesholm 🇳🇴Anita Korva 🇫🇮
Sprint (k)Kristine Stavås Skistad 🇳🇴Monika Skinder 🇵🇱Anita Korva 🇫🇮
Stafett 4 x 3,3 kmNorjaVenäjäRuotsi


U20 herrar

EvenemangIIIIII
30 km (k) masstartLuca Del Fabbro 🇮🇹Håvard Moseby 🇳🇴Cyril Fähndrich 🇨🇭
10 km (f)Jules Chappaz 🇫🇷Aleksandr TerentevIver Tildheim Andersen 🇳🇴
Sprint (k)Aleksandr TerentevAnsgar Evensen 🇳🇴Håkon Skaanes 🇳🇴
Stafett 4 x 5 kmUSAVenäjäSaksa


U23 damer

EvenemangIIIIII
15 km (k) masstartEbba Andersson 🇸🇪Moa Lundgren 🇸🇪Emma Ribom 🇸🇪
10 km (f)Ebba Andersson 🇸🇪Marte Mählum Johansen 🇳🇴Emma Ribom 🇸🇪
Sprint (k)Moa Lundgren 🇸🇪Tiril Udnes Weng 🇸🇪Aida Bayazitova


U23 herrar

EvenemangIIIIII
30 km (k) masstartAndrey SobakarevIvan KirillovIvan Yakimushkin
15 km (f)Jules Lapierre 🇫🇷Michal Novak 🇨🇿Ivan Yakimushkin
Sprint (k)Erik Valnes 🇳🇴Sergey ArdashevJoachim Aurland 🇳🇴



Results 2019 Lahti


Tulokset miesten stafett 4 x 5 km U20 – 26.1.2019


SijaMaaAikaero
1.USA45.34.7
2.Venäjä+3.8
3.Tyskland+6.3
4.Norge+26.9
5.Finland+30.9
6.Sverige+41.8
7.Italien+1.08.3
8.Frankrike+1.10.4


Tulokset naisten stafett 4 x 3.33 km U20 – 26.1.2019


SijaMaaAikaero
1.Norge35.24.7
2.Venäjä+1.0
3.Sverige+33.3
4.USA+40.5
5.Puola+1.08.4
6.Tyskland+1.32.6
7.Finland+2.01.5
8.Schweiz+2.05.8


Tulokset miehet 30 km (k) yhteislähtö U23 – 25.1.2019


SijaIdrottareAikaero
1.Andrey Sobakarev1:17.19.1
2.Ivan Kirillov+3.5
3.Ivan Yakimushkin+4.9
4.Anton Timashov+ 11.4
5.Naoto Baba 🇯🇵+12.1
6.Thomas Bucher-Johannessen 🇳🇴+18.0
7.Simone Dapra 🇮🇹+26.1
8.Arnaud Chautemps 🇫🇷+26.5

Suomalaiset
15. Juuso Haarala +39.3
22. Lauri Lepistö +1.57.8
24. Aleksi Parttimaa +2.15.0
31. Markus Vuorela +2.53.8

Tulokset naiset 15 km (k) yhteislähtö U23 – 25.1.2019


SijaIdrottareAikaero
1.Anna Zherebyateva40.31.4
2.Lidia Durkina+23.5
3.Katharina Hennig 🇩🇪+37.5
4.Yana Kiprichenko+41.6
5.Marte Maehlum Johansen 🇳🇴+42.0
6.Johanna Hagström 🇸🇪+1.15.6
7.Emma Ribom 🇸🇪+1.18.9
8.Vilma Nissinen 🇫🇮+1.20.0

Suomalaiset
17. Emmi Lämsä +1.43.6
25. Rebecca Immonen +2.28.8
30. Jasmi Joensuu +3.16.1

Tulokset - Mäkihyppy HS100 miehet U20 – 24.1.2019


SijaIdrottarePisteet
1.Thomas Aasen Markeng 🇳🇴252.1
2.Luca Roth 🇩🇪250.8
3.Sergey Tkachenko 🇰🇿248.9
4.Konstantin Schmid 🇩🇪248.3
5.Zak Mogel 🇸🇮244.7
6.Pawel Wasek 🇵🇱239.3

Suomalaiset:
31. Kalle Heikkinen 98.9
32. Mico Ahonen 98.5
33. Niko Kytösaho 97.3
34. Jonne Veteläinen 97.1

Tulokset - Mäkihyppy HS100 naiset U20 – 24.1.2019


SijaIdrottarePisteet
1.Anna Shpyneva253.1
2.Lidiia Iakovleva252.4
3.Lara Malsiner 🇮🇹249.9
4.Silje Opseth 🇳🇴246.5
5.Lucile Morat 🇫🇷243.1
6.Jerneja Brecl 🇸🇮242.8

Suomalaiset:
35. Julia Tervahartiala 91.7
52. Annamaija Oinas 55.5

Tulokset miehet 30 km (k) yhteislähtö U20 – 24.1.2019


SijaIdrottareAikaero
1.Luca del Fabbro 🇮🇹1:15:16.7
2.Haavard Moseby 🇳🇴+0.4
3.Cyril Fähndrich 🇨🇭+0.5
4.Gus Schumacher 🇺🇸+0.7
5.Miska Poikkimäki 🇫🇮+6.0
6.Andrey Kuznetsov+6.1

Suomalaiset
12. Petteri Koivisto +12.6
15. Arsi Ruuskanen +17.0
36. Leo Rantahalvari +3:17.6


Tulokset naiset 15 km (k) yhteislähtö U20 – 24.1.2019


SijaIdrottareAikaero
1.Frida Karlsson 🇸🇪40.45.
2.Helene Marie Fossesholm 🇳🇴+52.1
3.Anita Korva 🇫🇮+58.1
4.Kendall Kramer 🇺🇸+1.30.7
5.Izbela Marcisz 🇵🇱+1.54.8
6.Kristina Kuskova+2.09.7

Suomalaiset
28. Hanna Ray +4.17.1
55. Linnea Halonen +7.13.3
DNF – Josefiina Böök

Tulokset - Yhdistetty miehet U20 HS100 + 5 km, 23.1.2019


SijaIdrottareAikaero
1.Julian Schmid 🇩🇪13:43.0
2.Johannes Lamparter 🇦🇹+5.3
3.Jens Luraas Oftebro 🇳🇴+13.5
4.Vid Vrhovnik 🇸🇮+25.4
5.Andreas Skoglund 🇳🇴+47.5
6.Aaron Kostner 🇮🇹+47.8

Suomalaiset
8. Otto Niittykoski +49.8
17. Perttu Reponen +1:12.8
19. Atte Kettunen +1:19.2
23. Wille Karhumaa +1:34.9

Tulokset - Yhdistetty naiset U20 HS100 + 5 km, 23.1.2019


SijaIdrottareAikaero
1.Ayane Miyazaki 🇯🇵17:43.8
2.Gyda Westvold Hansen 🇳🇴+3.6
3.Anju Nakamura 🇯🇵+18.5
4.Maria Gerboth 🇩🇪+23.0
5.Lisa Hirner 🇦🇹+1:23.6
6.Daniela Dejori 🇮🇹+1:28.7

Suomalaiset
29. Annamaija Oinas
30. Pinja Koivisto


Tulokset Herrarnas 15 km (f) U23 23.1.2019


SijaIdrottareAikaero
1.Jules Lapierre 🇫🇷34:02.8
2.Michal Novak 🇨🇿+29.8
3.Ivan Yakimushkin+30.0
4.Kirill Kilivnyuk+33.2
5.Tom Mancini 🇫🇷+47.9
6.Harald Östberg Amundsen 🇳🇴+50.4

Suomalaiset
14. Aleksi Parttimaa +1:27.0
21. Markus Vuorela +1:49.1
27. Juuso Tossavainen +2:34.1
28. Verneri Suhonen +2:41.3


Tulokset Damernas 10 km (f) U23 23.1.2019


SijaIdrottareAikaero
1.Mariya Istomina25:57.3
2.Eveliina Piippo 🇫🇮+2.0
3.Tiril Udnes Weng 🇳🇴+29.6
4.Katharina Hennig 🇩🇪+37.2
5.Valeriya Tyuleneva 🇰🇿+38.1
6.Delphine Claudel 🇫🇷+55.3

Muut suomalaiset
29. Rebecca Immonen +2.28.2
31. Emmi Lämsä +2.36.5
46. Anni Alakoski +3.31.3

10 km (f) Herrarnas U20 22.1.2019


Herrarnas U20

SijaKilpailijaAikaero
1.Jules Chappaz 🇫🇷22:34.9
2.Alexander Terentev+21.0
3.Iver Tildheim Andersen 🇳🇴+27.2
4.Andrey Kuznetsov+41.2
5.Friedrich Moch 🇩🇪+41.3
6.Gus Schumacher 🇺🇸+44.4
7.Petteri Koivisto 🇫🇮+49.6

Muut suomalaiset:
11. Miska Poikkimäki +57.1
27. Arsi Ruuskanen +1:27.8
60. Oskari Hokka +2:49.1


5 km (f) Damernas U20 22.1.2019


Damernas U20

SijaKilpailijaAikaero
1.Frida Karlsson 🇸🇪12:50.6
2.Helene Marie Fossesholm 🇳🇴+11.1
3.Anita Korva 🇫🇮+19.8
4.Izabela Marcisz 🇵🇱+27.4
5.Anna Grukhvina+36.6
6.Flora Dolci+37.4

Muut suomalaiset:
48. Josefiina Book +1:50.2
52. Rebecca Ehrnrooth + 1:54.0
56. Hilla Niemelä +1:55.5


Sprint (k) final U23 21.1.2019


Damernas U23

SijaKilpailijaAikaero
1.Moa Lundgren 🇸🇪3:18.33
2.Tiril Udnes Weng 🇳🇴+0.05
3.Aida Bayazitova+3.78
4.Anastasia Kirillova 🇧🇬+4.12
5.Amalie Haakonsen Ous 🇳🇴+7.75
6.Johanna Hagström 🇸🇪+37.54

Suomalaiset:
Vilma Nissinen ja Jasmi Joensuu karsiutuivat välieristä. Eveliina Piippo ja Emmi Lämsä jäivät kvalan.

Herrarnas U23

SijaKilpailijaAikaero
1.Erik Valnes 🇳🇴3:21.14
2.Sergey Ardashev+1.38
3.Joachim Aurland 🇳🇴+2.00
4.Ivan Yakimushkin+2.59
5.Sivert Wiig 🇳🇴+7.31
6.Marcus Grate 🇸🇪+15.53

Suomalaiset:
Lauri Lepistö, Juuso Haarala, Verneri Suhonen ja Turo Sipilä karsiutuivat välieristä.




Sprint (k) kval U23 21.1.2019


Damernas U23

SijaKilpailijaAikaero
1.Weng T.U. 🇳🇴3:26.52
2.Hagström Johanna 🇸🇪+1.14
3.Bayazitova Aida+3.02
4.Lundgren Moa 🇸🇪+3.04
5.Claudel Delphine 🇫🇷+4.09
6.Myhrvold Mathilde 🇳🇴+5.02

Suomalaiset:
12. Vilma Nissinen +7.96
14. Jasmi Joensuu +8.19
33. Eveliina Piippo +19.86 (karsiutui)
41. Emmi Lämsä +19.86 (karsiutui)

Herrarnas U23

SijaKilpailijaAikaero
1.Valnes Erik 🇳🇴3:23.80
2.Novak Michal 🇨🇿+5.13
3.Sobokarev Andrey+7.00
4.Ardashev Sergey+7.23
5.Aurland Joachim 🇳🇴+7.65
6.Wiig Sivert 🇳🇴+8.34

Suomalaiset:
7. Lauri Lepistö +9.30
11. Juuso Haarala +10.69
16. Verneri Suhonen +11.54
23. Turo Sipilä +13.54




Sprint (k) U20, finalt 20.1.2019


Damernas U20

SijaKilpailijaAika
1.Skistad Kristine Stavaas 🇳🇴3.23.12
2.Skinder Monika 🇵🇱+0.63
3.Korva Anita 🇫🇮+0.71
4.Svahn Linn 🇸🇪+0.78
5.Karlsson Frida 🇸🇪+1.31
6.Faleeva Anastasiya+7.04

Herrarnas U20

SijaKilpailijaAikaero
1.Aleksander Terentev3:26.33
2.Ansgar Evensen 🇳🇴+2.88
3.Haakon Skånes 🇳🇴+2.89
4.Jules Chappaz 🇫🇷+4.30
5.Axel Aflodal 🇸🇪+9.19
6.Aron Aakre Rysstad 🇳🇴+20.96



Sprint (k) kval U20 20.1.2019


Damernas U20

SijaKilpailijaAikaero
1.Frida Karlsson 🇸🇪3:27.32
2.Kristine Stavås Skistad 🇳🇴+3.40
3.Linn Svahn 🇸🇪+4.78
4.Anastasiya Faleeva+4.86
5.Anita Korva 🇫🇮+5.74
6.Monika Skinder 🇵🇱+6.18

Muut suomalaiset:
25. Hilla Niemelä +18.44
38. Josefiina Book +22.76 (karsiutui)
55. Rebecca Ehrnrooth +28.13 (karsiutui)

Herrarnas U20

SijaKilpailijaAikaero
1.Aleksander Terentev3:28.74
2.Ansgar Evensen 🇳🇴+6.26
3.Ben Ogden 🇺🇸+8.20
4.Jules Chappaz 🇫🇷+8.69
5.Ondrej Cerny 🇨🇿+9.25
6.Axel Aflodal 🇸🇪+9.86

Suomalaiset:
11. Miska Poikkimäki +11.83
27. Leo Rantahalvari +16.22
32. Aapo Tilli +17.37 (karsiutui)
88. Wiljam Mattila +45.20 (karsiutui)





The FIS Junior World Ski Championships were organized in Lahti, Finland in 2019.
The FIS Junior World Ski Championships were organized in Lahti, Finland in 2019. (sdbj [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons)



2018 Goms, Schweiz


Medaljligor 2018 Goms


Medaljliga U20

#LandI-II-IIITot
1.Norge3-4-29
2.Sverige2-0-24
3.Ryssland1-2-14
4.Frankrike1-0-01
4.Tyskland1-0-01
6.USA0-2-13
7.Finland0-0-11
7.Schweiz0-0-11


Medaljliga U23

#LandI-II-IIITot
1.Ryssland3-3-39
2.Norge3-1-26
3.Schweiz0-1-12
4.Frankrike0-1-01



Medaljörer 2018 Goms


U20 damer

EvenemangIIIIII
SkiathlonFrida Karlsson 🇸🇪Lone Johansen 🇳🇴Hailey Swirbul 🇺🇸
5 km (k)Polina NekrasovaHailey Swirbul 🇺🇸Anita Korva 🇫🇮
Sprint (f)Moa Lundgren 🇸🇪Kristine Stavås Skistad 🇳🇴Frida Karlsson 🇸🇪
Stafett 4 x 3,3 kmTysklandRysslandSverige


U20 herrar

EvenemangIIIIII
SkiathlonHarald Östberg Amundsen 🇳🇴Jon Rolf Skamo Hope 🇳🇴Jörgen Lippert 🇳🇴
10 km (k)Jon Rolf Skamo Hope 🇳🇴Sergey ArdashevJörgen Lippert 🇳🇴
Sprint (f)Tom Mancini 🇫🇷Jörgen Lippert 🇳🇴Valerio Grond 🇨🇭
Stafett 4 x 5 kmNorgeUSARyssland


U23 damer

EvenemangIIIIII
SkiathlonAnastasia SedovaNatalia NepryaevaYana Kirpichenko
10 km (k)Yana KirpichenkoAnna ZherebyatevaNadine Fähndrich 🇨🇭
Sprint (f)Tiril Udnes Weng 🇸🇪Nadine Fähndrich 🇨🇭Natalia Nepryaeva


U23 herrar

EvenemangIIIIII
SkiathlonDenis SpitsovJules Lapierre 🇫🇷Ole Jörgen Bruvoll 🇳🇴
15 km (k)Mattis StenshagenDenis SpitsovIvan Yakimushkin
Sprint (f)Erik Valnes 🇳🇴Jan Thomas Jenssen 🇳🇴Even Northug 🇳🇴



Junior VM arrangörerna


FIS junior-VM har arrangerats sedan 1977. Här är en komplett lista över arrangörerna.

Hosts

YearCityLand
1977Sainte-CroixSchweiz
1979Mont-Sainte-AnneKanada
1980ÖrnsköldsvikSverige
1981SchonachTyskland
1982MurauÖsterrike
1983KuopioFinland
1984TrondheimNorge
1985Randa / Täsch / ZermattSchweiz
1986Lake PlacidUSA
1987AsiagoItalien
1988SaalfeldenÖsterrike
1989Vang HamarNorge
1990Les Saisies / Štrbské PlesoFrankrike / Slovakien
1991Reit im WinklTyskland
1992VuokattiFinland
1993HarrachovTjeckien
1994BreitenwangÖsterrike
1995GällivareSverige
1996AsiagoItalien
1997CanmoreKanada
1998St. Moritz / PontresinaSchweiz
1999SaalfeldenÖsterrike
2000Štrbské PlesoSlovakien
2001KarpaczPolen
2002SchonachTyskland
2003SollefteåSverige
2004StrynNorge
2005RovaniemiFinland
2006KranjSlovenien
2007Planica / TarvisioSlovenien / Italien
2008Zakopane / MalsPolen / Italien
2009Štrbské Pleso / Praz de Lys-SommandSlovakien / Frankrike
2010HinterzartenTyskland
2011OtepääEstland
2012ErzurumTurkiet
2013LiberecTjeckien
2014Val di FiemmeItalien
2015AlmatyKazakstan
2016RâșnovRumänien
2017Park CityUSA
2018Kandersteg / GomsSchweiz
2019LahtiFinland
2020OberwiesenthalTyskland
2021Lahti och VuokattiFinland