Skandinaviska Cupen 2022-2023 | Program, Resultat & Ställning

Skandinaviska Cupen 2022-2023


Skandinaviska Cupen 2022-2023 innehåller tre tävlingshelger. Serien startar i mitten av december från Östersund, Sverige.
Skandinaviska Cupen är en serie skidtävlingar som anordnas av Internationella skidförbundet, där främst åkare från Lettland, Norge, Sverige, Finland och Estland tävlar. Skidåkare från andra länder kan också delta i Skandinaviska Cupen-tävlingar, men de räknas inte med i seriens totala tävling.

Skandinaviska Cupen är en lägre tävlingsserie än [sida ID=73]världscup[/sida], genom vilken du har möjlighet att förtjäna rätt att delta i världscupen. Skandinaviska Cupen har tävlats sedan säsongen 2004-2005.

Säsongen 2022-2023 kommer tre tävlingshelger att anordnas i Skandinaviska Cupen i Östersund och Falun i Sverige och Madona i Lettland.



Skandinaviska Cupen 2022-2023 - Program & tidtabeller


Program Skandinaviska Cupen 2022-2023

  • DatumEvenemangPlats
  • 16.12.2022 - 18.12.2022Scandinavian Cup Östersund Östersund, Sverige
    +
    Fr 16.12.2022 09:30Sprint (k) kval, herrar
    Fr 16.12.2022 10:20Sprint (k) kval, damer
    Fr 16.12.2022 12:00Sprint (k) final, herrar
    Fr 16.12.2022 12:30Sprint (k) final, damer
    Lö 17.12.2022 09:3010 km (k) , herrar
    Lö 17.12.2022 11:3510 km (k) , damer
    Sö 18.12.2022 09:4520 km (f) masstart, damer
    Sö 18.12.2022 11:0020 km (f) masstart, herrar
  • 13.1.2023 - 15.1.2023Skandinaviska Cup Falun Falun, Sverige
  • 3.3.2023 - 5.3.2023Scandinavian Cup MadonaMadona, Lettland
    +
    Fr 03.03.2023Sprint (f) kval, damer
    Fr 03.03.2023Sprint (f) kval, herrar
    Fr 03.03.2023Sprint (f) final, damer
    Fr 03.03.2023Sprint (f) final, herrar
    Lö 04.03.202310 km (f) , damer
    Lö 04.03.202310 km (f) , herrar
    Sö 05.03.202320 km (k) jaktstart, damer
    Sö 05.03.202320 km (k) jaktstart, herrar



Skandinaviska Cupen 2022-2023 - Ställning


Här uppdaterar vi ställning för den totala Skandinaviska Cupen under säsongen. Uppdaterad 16.1.



Damer 5/8

#IdrottarePoäng
1.Moa Lundgren 🇸🇪402
2.Anna Svendsen 🇳🇴380
3.Tiril Liverud Knudsen 🇳🇴325
4.Ebba Andersson 🇸🇪295
5.Maren Wangensteen 🇳🇴269
6.Nora Sanness 🇳🇴234
7.Mari Nordlunde 🇳🇴224
8.Anna Heggen 🇳🇴218
9.Silje Leseth Föyen 🇳🇴215
9.Johanne Hauge Harviken 🇳🇴215

Herrar 5/8

#IdrottarePoäng
1.Harald Östberg Amundsen 🇳🇴429
2.Jan Thomas Jenssen 🇳🇴405
3.Eirik Sverdrup Augdal 🇳🇴346
4.Mikael Gunnulfsen 🇳🇴314
5.Jonas Vika 🇳🇴301
6.Lars Agnar Hjelmeset 🇳🇴270
7.Mattis Stenshagen 🇳🇴239
8.Edvard Sandvik 🇳🇴233
9.Karsten Andre Vestad 🇳🇴227
10.Magne Haga 🇳🇴217





Skandinaviska Cupen 2022-2023 - Resultat


Vi kommer här att uppdatera resultatet av Skandinaviska Cup 2022-2023 när tävlingarna äger rum.

Falun Skandinaviska Cupen 15.1.2023


Damernas 30 km (k) masstart

#IdrottareResultat
1.Ebba Andersson 🇸🇪1.33.00,7
2.Sigrid Leseth Føyen 🇳🇴+2.26,4
3.Anna Svendsen 🇳🇴+2.30,6
4.Moa Lundgren 🇸🇪+2.32,3
5.Linn Sömskar 🇸🇪+2.38,5
6.Emma Kirkeberg Mörk 🇳🇴+2.41,2
7.Maren Wangensteen 🇳🇴+2.52,0
8.Nora Sanness 🇳🇴+2.57,4
9.Berit Mogstad 🇳🇴+4.58,1
10.Sofia Henriksson 🇸🇪+5.56,5

Fullständiga resultat

Falun Skandinaviska Cupen 15.1.2023


Herrar 30 km (k) masstart

#IdrottareResultat
1.Jan Thomas Jenssen 🇳🇴1.20.35,0
2.Jonas Vika 🇺🇸+1,9
3.Mikael Gunnulfsen 🇳🇴+2,1
4.Eirik Sverdrup Augdal 🇳🇴+3,3
5.Edvard Sandvik 🇳🇴+4,6
6.Mattis Stenshagen 🇳🇴+5,2
7.Harald Østberg Amundsen 🇳🇴+19,3
8.Jens Burman 🇸🇪+20,8
9.Ole Morten Flataker 🇳🇴+22,6
10.Andreas Fjorden Ree 🇳🇴+23,6

Fullständiga resultat

Falun Skandinaviska Cupen 14.1.2023


Damernas sprint (k) final

#IdrottareResultat
1.Kristine Stavås Skistad 🇳🇴3.51,86
2.Anna Svendsen 🇳🇴+0,86
3.Ebba Andersson 🇸🇪+4,11
4.Tuva Bakkemo 🇳🇴+7,80
5.Tiril Liverud Knudsen 🇳🇴+11,71
6.Sigrid Leseth Føyen 🇳🇴+1.04,53

Fullständiga resultat

Herrarnas sprint (k) final

#IdrottareResultat
1.Erik Valnes 🇳🇴3.17,63
2.Jan Thomas Jenssen 🇳🇴+0,87
3.Harald Østberg Amundsen 🇳🇴+1,44
4.Ansgar Evensen 🇳🇴+6,61
5.Jonas Vika 🇺🇸+7,87
6.Sivert Wiig 🇳🇴+25,97

Fullständiga resultat



Falun Skandinaviska Cupen 14.1.2023


Damernas sprint (k) kval

#IdrottareResultat
1.Anna Svendsen 🇳🇴3.57,20
2.Kristine Stavås Skistad 🇳🇴+0,79
3.Sigrid Leseth Føyen 🇳🇴+1,64
4.Ebba Andersson 🇸🇪+4,81
5.Linn Sömskar 🇸🇪+4,86
6.Tuva Bakkemo 🇳🇴+5,96
7.Ingrid Andrea Gulbrandsen 🇳🇴+7,60
8.Hedda Östberg Amundsen 🇳🇴+9,75
9.Margrete Rössum Dyrhovd 🇳🇴+9,95
10.Maria Hartz Melling 🇳🇴+11,67


Herrarnas sprint (k) kval

#IdrottareResultat
1.Erik Valnes 🇳🇴3.20,00
2.Olli Ahonen 🇫🇮+0,37
3.Sivert Wiig 🇳🇴+4,45
4.Jan Thomas Jenssen 🇳🇴+5,61
5.Pål Trøan Aune 🇳🇴+5,95
6.Harald Astrup Arnesen 🇳🇴+6,84
7.Lars Agnar Hjelmeset 🇳🇴+7,26
8.Harald Østberg Amundsen 🇳🇴+7,64
9.Ansgar Evensen 🇳🇴+7,89
10.Amund Hoel 🇳🇴+8,46


Falun Skandinaviska Cupen 13.1.2023


Damernas 10 km (f) intervallopp

#IdrottareResultat
1.Ebba Andersson 🇸🇪28.06,8
2.Ragnhild Haga 🇳🇴+33,3
3.Moa Lundgren 🇸🇪+49,2
4.Julie Bjervig Drivenes 🇳🇴+1.13,3
5.Nora Sanness 🇳🇴+1.16,9
6.Elina Rönnlund 🇸🇪+1.33,5
7.Kristin Austgulen Fosnæs 🇳🇴+1.36,2
8.Maren Wangensteen 🇳🇴+1.37,8
9.Karoline Simpson-Larsen 🇳🇴+1.39,2
10.Johanne Hauge Harviken 🇳🇴+1.54,1

Fullständiga resultat

Falun Skandinaviska Cupen 13.1.2023


Herrarnas 10 km (f) intervallopp

#IdrottareResultat
1.Harald Østberg Amundsen 🇳🇴24.00,2
2.Iver Tildheim Andersen 🇳🇴+1,4
3.Martin Kirkeberg Mørk 🇳🇴+8,2
4.Gjøran Tefre 🇳🇴+12,9
5.Eirik Sverdrup Augdal 🇳🇴+14,5
6.Edvard Sandvik 🇳🇴+17,6
7.Vegard Sivertgård 🇳🇴+20,5
8.Karsten Andre Vestad 🇳🇴+20,6
9.Magne Haga 🇳🇴+23,4
10.Simen Myhre 🇳🇴+29,9
14.Jens Burman 🇸🇪+37,4
19.Viktor Brännmark 🇸🇪+50,3
20.Truls Gisselman 🇸🇪+51,8

Fullständiga resultat

Östersund Skandinaviska Cupen 18.12.2022


Herrarnas 20 km (f) masstart

#IdrottareResultat
1.Jan Thomas Jenssen 🇳🇴42.15,6
2.Harald Östberg Amundsen 🇳🇴+1,0
3.Haavard Moseby 🇳🇴+1,3
4.Mikael Gunnulfsen 🇳🇴+2,5
5.Thomas Bucher-Johannessen 🇳🇴+3,6
6.Eirik Sverdrup Augdal 🇳🇴+4,1
7.Eirik Mysen 🇳🇴+15,0
8.Magne Haga 🇳🇴+17,3
9.Karsten Andre Vestad 🇳🇴+17,4
10.Vebjørn Turtveit 🇳🇴+17,7


Östersund Skandinaviska Cupen 18.12.2022


Damernas 20 km (f) masstart

#IdrottareResultat
1.Jonna Sundling 🇸🇪49.08,8
2.Anna Svendsen 🇳🇴+0,5
3.Moa Lundgren 🇸🇪+1,8
4.Nora Sanness 🇳🇴+6,5
5.Tove Ericsson 🇸🇪+6,7
6.Margrethe Bergane 🇳🇴+10,1
7.Maren Wangensteen 🇳🇴+14,6
8.Karoline Simpson-Larsen 🇳🇴+15,0
9.Emma Kirkeberg Mörk 🇳🇴+16,4
10.Julie Bjervig Drivenes 🇳🇴+56,7


Östersund Skandinaviska Cupen 16.12.2022


Herrarnas sprint (k) final

#IdrottareResultat
1.Lars Agnar Hjelmeset 🇳🇴2.37,64
2.Sivert Wiig 🇳🇴+0,54
3.Haavard Moseby 🇳🇴+2,92
4.Amund Korsäth 🇳🇴+2,93
5.Andreas Kirkeng 🇳🇴+4,27
6.Mikael Gunnulfsen 🇳🇴+2.07,15

Fullständiga resultat

Damernas sprint (k) final

#IdrottareResultat
1.Jonna Sundling 🇸🇪 
2.Anna Svendsen 🇳🇴 
3.Linn Svahn 🇸🇪 
4.Moa Lundgren 🇸🇪 
5.Johanne Hauge Harviken 🇳🇴 
6.Ingrid Andrea Gulbrandsen 🇳🇴 

Fullständiga resultat



Östersund Skandinaviska Cupen 16.12.2022


Damernas sprint (k) kval

#IdrottareResultat
1.Anna Svendsen 🇳🇴3.03,22 Q
2.Jonna Sundling 🇸🇪+0,53 Q
3.Moa Lundgren 🇸🇪+3,16 Q
4.Linn Svahn 🇸🇪+4,07 Q
5.Ingrid Andrea Gulbrandsen 🇳🇴+5,83 Q
6.Hilla Niemelä 🇫🇮+7,56 Q
7.Margrethe Bergane 🇳🇴+7,60 Q
8.Elin Näslund 🇸🇪+9,37 Q
9.Ella Olsson 🇸🇪+9,47 Q
10.Ingrid Bergene Aabrekk 🇳🇴+10,51 Q


Östersund Skandinaviska Cupen 16.12.2022


Herrarnas sprint (k) kval

#IdrottareResultat
1.Sivert Wiig 🇳🇴2.39,01 Q
2.Lars Agnar Hjelmeset 🇳🇴+0,70 Q
3.Haakon Asdöl 🇳🇴+1,42 Q
4.Amund Korsäth 🇳🇴+1,60 Q
5.Olli Ahonen 🇫🇮+1,78 Q
6.Mats Opsal 🇳🇴+2,24 Q
7.Mattis Stenshagen 🇳🇴+2,38 Q
8.Harald Östberg Amundsen 🇳🇴+2,81 Q
9.Mikael Gunnulfsen 🇳🇴+2,97 Q
10.Eirik Sverdrup Augdal 🇳🇴+3,08 Q

Fullständiga resultat





Skandinaviska Cupen - Statistik


Skandinaviska Cupen har varit lekplatsen för norrmännen. I herrkategorin har alla totala tävlingsvinster rest till Norge. I damkategorin, med undantag för två säsonger, har norrmännen tagit förstapriset i den totala tävlingen.

Hederstabellen i Skandinaviska Cupens totaltävling är trevlig läsning. Skandinaviska Cupen har fungerat som en väg till världscupframgång för många skidåkare. Bland herrarnas vinnare finns bl.a. Petter Northug, Hans Christer Holund och Finn Hågen Krogh. Damcupen har vunnits av bl.a. Heidi Weng, Astrid Uhrenholdt Jacobsen och Ingvild Flugstad Østberg.

I tabellerna är idrottarnas land Norge, om inget annat anges.

Herrarnas totaltävling

SäsongIIIIII
2004–2005John Anders GaustadStig Rune KveenRemi Andersen
2005–2006Petter NorthugØystein PettersenFredrik Persson 🇸🇪
2006–2007Øystein PettersenKrister TrondsenJohn Kristian Dahl
2007–2008Hans Petter LykkjaFredrik Östberg 🇸🇪John Anders Gaustad
2008–2009Roger Aa DjupvikGeir Ludvig Aasen OurenJesper Modin 🇸🇪
2009–2010Kristian Tettli RennemoHans Petter LykkjaSjur Røthe
2010–2011Finn Hågen KroghHans Petter LykkjaØyvind Gløersen
2011–2012John Kristian DahlKristian Tettli RennemoFredrik Karlsson 🇸🇪
2012–2013Tomas NorthugSnorri EinarssonHans Christer Holund
2013–2014Simen ØstensenDaniel Myrmæl HelgestadEmil Iversen
2014–2015Hans Christer HolundMathias RundgreenSindre Bjørnestad Skar
2015–2016Martin Løwstrøm NyengetJohan HoelDaniel Myrmæl Helgestad
2016–2017Håvard Solås TaugbølDaniel StockMathias Rundgreen
2017–2018Martin Løwstrøm NyengetEirik Sverdrup AugdalDaniel Stock
2018–2019Mattis StenshagenDaniel StockHarald Østberg Amundsen
2019-2020Gjöran TefreJohan HoelHarald Østberg Amundsen
2020-2021PERUTTU  
2021-2022Mattis StenshagenMagne HagaOle Jørgen Bruvoll



Damernas totaltävling

SäsongIIIIII
2004–2005Ine WigernæsAnn Eli TafjordMarjo Korander 🇫🇮
2005–2006Katja Ruotsalainen 🇫🇮Annmari Viljanmaa 🇫🇮Pirjo Porvari 🇫🇮
2006–2007Astrid Uhrenholdt JacobsenKati Venäläinen 🇫🇮Susanne Nyström 🇸🇪
2007–2008Ingri Aunet TyldumSara SvendsenKarianne Gaasland Bjellånes
2008–2009Sara SvendsenKristin Mürer StemlandAgnetha Åsheim
2009–2010Ingvild Flugstad ØstbergMarte EldenEva Svensson 🇸🇪
2010–2011Heidi WengBritt Ingunn NydalAstrid Øyre Slind
2011–2012Martine Ek HagenMaria Nysted GrønvollBritt Ingunn Nydal
2012–2013Kari Vikhagen GjeitnesTuva Toftdahl StaverBritt Ingunn Nydal
2013–2014Kathrine Rolsted HarsemMartine Ek HagenMarthe Kristoffersen
2014–2015Kathrine Rolsted HarsemSilje Øyre SlindSilje Theodorsen
2015–2016Barbro KvåleSofia Henriksson 🇸🇪Jonna Sundling 🇸🇪
2016–2017Anna Dyvik 🇸🇪Tiril Udnes WengLotta Udnes Weng
2017–2018Tiril Udnes WengLotta Udnes WengJonna Sundling 🇸🇪
2018–2019Anne Kjersti KalvåJohanna Hagström 🇸🇪Moa Lundgren 🇸🇪
2019-2020Julie MyhreLinn Sömskar 🇸🇪Maria Nordström 🇸🇪
2020-2021PERUTTU  
2021-2022Marte SkaanesKaroline Simpson-LarsenHedda Östberg Amundsen



Skandinaviska Cupens resultat från tidigare år


Skandinaviska Cupen 2021-2022


Slutställningen i den totala tävlingen


Herrar 11/11

#IdrottarePoäng
1.Mattis Stenshagen 🇳🇴335
2.Magne Haga 🇳🇴257
2.Ole Jørgen Bruvoll 🇳🇴257
4.Gjøran Tefre 🇳🇴247
5.Lars Agnar Hjelmeset 🇳🇴245
6.Vebjørn Turtveit 🇳🇴241
7.Daniel Stock 🇳🇴231
8.Iver Tildheim Andersen 🇳🇴217
9.Eirik Sverdrup Augdal 🇳🇴190
10.Eirik Mysen 🇳🇴179

Damer 11/11

#IdrottarePoäng
1.Marte Skaanes 🇳🇴444
2.Karoline Simpson-Larsen 🇳🇴301
3.Hedda Östberg Amundsen 🇳🇴298
4.Silje Øyre Slind 🇳🇴294
5.Silje Theodorsen 🇳🇴283
6.Magni Smedås 🇳🇴268
7.Julia Myhre 🇳🇴242
8.Maren Wangensteen 🇳🇴233
9.Amalie Haakonsen Ous 🇳🇴205
10.Berit Mogstad 🇳🇴203



Resultat


Akureyri Skandinavia Cup 20.3.2022


Damernas 15 km (f) yhteislähtö

#IdrottareTid
1.Marte Skaanes 🇳🇴37.51,9
2.Karoline Simpson-Larsen 🇳🇴+4,2
3.Magni Smedås 🇳🇴+24,9
4.Lovisa Modig 🇸🇪+29,9
5.Julie Bjervig Drivenes 🇳🇴+53,9
6.Tiril Liverud Knudsen 🇳🇴+1.20,1
7.Julie Myhre 🇳🇴+1.44,6
8.Tuva Bakkemo 🇳🇴+1.45,6
9.Jasmin Kähärä 🇫🇮+1.46,6
10.Mari Nordlunde 🇳🇴+1.49,3
12.Julia Häger 🇫🇮+2.08,0
16.Emmi Lämsä 🇫🇮+2.30,2
22.Hilla Niemelä 🇫🇮+5.39,2

Herrarnas 15 km (f) yhteislähtö

#IdrottareTid
1.Jan Thomas Jenssen 🇳🇴32.12,8
2.Magne Haga 🇳🇴+4,4
3.Iver Tildheim Andersen 🇳🇴+5,7
4.Daniel Stock 🇳🇴+7,3
5.Gjøran Tefre 🇳🇴+7,7
6.Ole Jørgen Bruvoll 🇳🇴+12,7
7.Eirik Sverdrup Augdal 🇳🇴+22,7
8.Karsten Andre Vestad 🇳🇴+30,4
9.Mattis Stenshagen 🇳🇴+1.01,3
10.Lars Agnar Hjelmeset 🇳🇴+1.05,2
21.Juuso Haarala 🇫🇮+2.13,8
23.Johannes Vuorela 🇫🇮+2.34,0
26.Verneri Poikonen 🇫🇮+2.58,4
28.Emil Liekari 🇫🇮+3.07,1


Akureyri Skandinavia Cup 19.3.2022


Damernas sprint (f) final

#IdrottareTid
1.Amalie Haakonsen Ous 🇳🇴2.53,25
2.Jasmin Kähärä 🇫🇮+0,11
3.Magni Smedås 🇳🇴+0,52
4.Moa Hansson 🇸🇪+1,94
5.Julie Myhre 🇳🇴+4,81
6.Hanne Wilberg Rofstad 🇳🇴+18,78

Herrarnas sprint (f) final

#IdrottareTid
1.Simen Myhre 🇳🇴 
2.Gjøran Tefre 🇳🇴 
3.Pål Trøan Aune 🇳🇴 
4.Magne Haga 🇳🇴 
5.Ansgar Evensen 🇳🇴 
6.Jan Thomas Jenssen 🇳🇴 


Falun Skandinavia Cup 9.1.2022


Damernas 10 km (f)

#IdrottareTid
1.Jonna Sundling 🇸🇪26.02,6
2.Maren Wangensteen 🇳🇴+26,8
3.Karoline Simpson-Larsen 🇳🇴+30,8
4.Emma Kirkeberg Mörk 🇳🇴+50,9
5.Silje Øyre Slind 🇳🇴+1.00,4
6.Margrethe Bergane 🇳🇴+1.02,7
7.Maria Nordström 🇸🇪+1.09,8
8.Marte Skaanes 🇳🇴+1.11,1
9.Magni Smedås 🇳🇴+1.12,9
10.Lovisa Modig 🇸🇪+1.14,1

Herrarnas 15 km (f)

#IdrottareTid
1.William Poromaa 🇸🇪36.05,5
2.Andreas Fjorden Ree 🇳🇴+15,8
3.Magne Haga 🇳🇴+16,1
4.Jon Rolf Skamo Hope 🇳🇴+22,3
5.Gaute Kvåle 🇳🇴+38,3
6.Iver Tildheim Andersen 🇳🇴+43,5
7.Henrik Dönnestad 🇳🇴+45,3
8.Gjøran Tefre 🇳🇴+48,3
9.Erland Kvisle 🇳🇴+49,0
10.Finn Hågen Krogh 🇳🇴+49,5


Falun Skandinavia Cup 8.1.2022


Herrarnas 15 km (k)

#IdrottareTid
1.William Poromaa 🇸🇪40.52,1
2.Mikael Gunnulfsen 🇳🇴+23,4
3.Johan Häggström 🇸🇪+25,4
4.Leo Johansson 🇸🇪+33,2
5.Eirik Mysen 🇳🇴+37,7
6.Jonas Eriksson 🇸🇪+40,7
7.Mattis Stenshagen 🇳🇴+46,3
8.Magne Haga 🇳🇴+46,5
9.Andreas Fjorden Ree 🇳🇴+55,4
10.Iver Tildheim Andersen 🇳🇴+1.04,0

Damernas 10 km (k)

#IdrottareTid
1.Jonna Sundling 🇸🇪29.11,8
2.Marte Skaanes 🇳🇴+35,2
3.Moa Olsson 🇸🇪+42,4
4.Maja Dahlqvist 🇸🇪+51,1
5.Emma Kirkeberg Mörk 🇳🇴+1.00,0
6.Hedda Östberg Amundsen 🇳🇴+1.06,5
7.Berit Mogstad 🇳🇴+1.17,9
8.Karoline Simpson-Larsen 🇳🇴+1.23,7
9.Sofia Henriksson 🇸🇪+1.27,0
10.Silje Øyre Slind 🇳🇴+1.28,4


Falun Skandinavia Cup 7.1.2022


Damernas sprint (f) 1,4 km

#IdrottareTid
1.Jonna Sundling 🇸🇪 
2.Maja Dahlqvist 🇸🇪 
3.Moa Olsson 🇸🇪 
4.Kristin Austgulen Fosnæs 🇳🇴 
5.Silje Øyre Slind 🇳🇴 
6.Magni Smedås 🇳🇴 
7.Moa Hansson 🇸🇪 
8.Maria Hartz Melling 🇳🇴 
9.Ingrid Andrea Gulbrandsen 🇳🇴 
10.Jenny Solin 🇸🇪 
11.Märta Rosenberg 🇸🇪 
12.Julie Bjervig Drivenes 🇳🇴 

Herrarnas sprint (f) 1,4 km

#IdrottareTid
1.Karl-Johan Westberg 🇸🇪 
2.Håvard Solås Taugbøl 🇳🇴 
3.Finn Hågen Krogh 🇳🇴 
4.David Thorvik 🇳🇴 
5.Sindre Bjørnestad Skar 🇳🇴 
6.Edvin Anger 🇸🇪 
7.Emil Danielsson 🇸🇪 
8.Hugo Jacobsson 🇸🇪 
9.Harald Astrup Arnesen 🇳🇴 
10.Axel Aflodal 🇸🇪 
11.Arngrim Sörumshaugen 🇳🇴 
12.Nikolai Elde Holmbö 🇳🇴 


Beitostølen Skandinavia Cup 12.12.2021


Herrarnas 15 km (f)

#IdrottareTid
1.Didrik Tønseth 🇳🇴34.13,0
2.Martin Kirkeberg Mörk 🇳🇴+33,5
3.Vebjørn Turtveit 🇳🇴+35,5
4.Ole Jørgen Bruvoll 🇳🇴+43,3
5.Lars Agnar Hjelmeset 🇳🇴+44,4
6.Gaute Kvåle 🇳🇴+46,6
7.Gjøran Tefre 🇳🇴+57,1
8.Sindre Grønflaten 🇳🇴+1.01,3
9.Eirik Sverdrup Augdal 🇳🇴+1.02,2
10.Daniel Stock 🇳🇴+1.09,6
21.Arsi Ruuskanen 🇫🇮+1.39,6
29.Alexander Ståhlberg 🇫🇮+2.05,9
50.Johannes Vuorela 🇫🇮+2.44,0
74.Kari Varis 🇫🇮+3.20,9

Damernas 10 km (f)

#IdrottareTid
1.Silje Theodorsen 🇳🇴25.30,4
2.Karoline Simpson-Larsen 🇳🇴+9,8
3.Maren Wangensteen 🇳🇴+37,2
4.Silje Øyre Slind 🇳🇴+40,0
5.Eveliina Piippo 🇫🇮+41,1
6.Marte Skaanes 🇳🇴+47,2
7.Berit Mogstad 🇳🇴+58,9
8.Julie Myhre 🇳🇴+59,3
9.Tiril Liverud Knudsen 🇳🇴+1.03,2
10.Marte Mikkelsplass 🇳🇴+1.14,3
18.Vilma Nissinen 🇫🇮+1.35,2
41.Marjaana Pitkänen 🇫🇮+3.12,8
55.Tiia Olkkonen 🇫🇮+4.37,0


Beitostølen Skandinavia Cup 11.12.2021


Damernas sprint (k) final

#IdrottareTid
1.Anna Svendsen 🇳🇴3.06,7
2.Julie Myhre 🇳🇴+1,0
3.Hedda Östberg Amundsen 🇳🇴+3,4
4.Margrete Rössum Dyrhovd 🇳🇴+4,5
5.Silje Øyre Slind 🇳🇴+5,8
6.Johanne Hauge Harviken 🇳🇴+11,5

7. Vilma Nissinen (FIN)
17. Anni Kainulainen (FIN)
18. Tiia Olkkonen (FIN)
21. Tuuli Raunio (FIN)

Herrarnas sprint (k) final

#IdrottareTid
1.Aron Åkre Rysstad 🇳🇴2.42,4
2.Lars Agnar Hjelmeset 🇳🇴+0,7
3.Håkon Skaanes 🇳🇴+1,5
3.Gjøran Tefre 🇳🇴+1,5
5.Vebjørn Moen 🇳🇴+4,2
6.Sivert Knotten 🇳🇴+21,6

11. Ville Ahonen (FIN)
19. Lauri Lepistö (FIN)
27. Wiljam Mattila (FIN)



Sprint (k) kval, naiset

#IdrottareTid
1.Anna Svendsen 🇳🇴 
2.Hedda Östberg Amundsen 🇳🇴 
3.Julie Myhre 🇳🇴 
4.Amalie Haakonsen Ous 🇳🇴 
5.Kristin Austgulen Fosnäs 🇳🇴 
6.Maria Hartz Melling 🇳🇴 
6.Tuuli Raunio 🇫🇮 
8.Maria Nordström 🇸🇪 
9.Jenny Solin 🇸🇪 
10.Silje Theodorsen 🇳🇴 
10.Anni Kainulainen 🇫🇮 
12.Tiia Olkkonen 🇫🇮 
13.Vilma Nissinen 🇫🇮 
34.Anni Lindroos 🇫🇮 

Herrarnas sprint (k), kval

#IdrottareTid
1.Lars Agnar Hjelmeset 🇳🇴2.46,9
2.Harald Astrup Arnesen 🇳🇴+0,2
3.Sivert Wiig 🇳🇴+0,7
4.Simen Bratberg Ramstad 🇳🇴+0,9
5.Mattis Stenshagen 🇳🇴+1,3
6.Petter Stakston 🇳🇴+1,8
7.Amund Hoel 🇳🇴+2,2
7.Ville Ahonen 🇫🇮+2,2
9.Pål Trøan Aune 🇳🇴+2,8
10.Sivert Knotten 🇳🇴+3,4
12.Lauri Lepistö 🇫🇮+3,8
13.Wiljam Mattila 🇫🇮+4,0
33.Olli Ahonen 🇫🇮+5,9
91.Nico Bennert 🇫🇮+14,5
DNSLauri Mannila 🇫🇮 
DNSHeikki Korpela 🇫🇮 


Beitostølen Skandinavia Cup 10.12.2021


Herrarnas 15 km (k)

#IdrottareTid
1.Didrik Tønseth 🇳🇴36.17,8
2.Ole Jørgen Bruvoll 🇳🇴+1.02,7
3.Vebjørn Turtveit 🇳🇴+1.07,1
4.Henrik Dönnestad 🇳🇴+1.29,1
5.Gaute Kvåle 🇳🇴+1.31,5
6.Haavard Moseby 🇳🇴+1.32,3
7.Mattis Stenshagen 🇳🇴+1.35,1
8.Eirik Mysen 🇳🇴+1.43,0
9.Gjøran Tefre 🇳🇴+1.46,8
10.Eric Rosjö 🇸🇪+1.50,3
14.Ville Ahonen 🇫🇮+2.02,8
22.Arsi Ruuskanen 🇫🇮+2.31,7
31.Lauri Lepistö 🇫🇮+2.47,8
34.Alexander Ståhlberg 🇫🇮+2.51,6
63.Lauri Mannila 🇫🇮+4.00,7
65.Johannes Vuorela 🇫🇮+4.09,0
97.Olli Ahonen 🇫🇮+5.11,0
107.Wiljam Mattila 🇫🇮+5.38,0
123.Nico Bennert 🇫🇮+6.38,5
DNSHeikki Korpela 🇫🇮 

Damernas 10 km (k)

#IdrottareTid
1.Silje Theodorsen 🇳🇴28.16,2
2.Marte Skaanes 🇳🇴+12,6
3.Berit Mogstad 🇳🇴+25,8
4.Kristin Austgulen Fosnäs 🇳🇴+27,2
5.Sofia Henriksson 🇸🇪+27,4
6.Silje Øyre Slind 🇳🇴+27,9
7.Anna Svendsen 🇳🇴+30,5
8.Emma Kirkeberg Mörk 🇳🇴+34,4
9.Synne Arnesen 🇳🇴+39,2
10.Eveliina Piippo 🇫🇮+41,8
14.Vilma Nissinen 🇫🇮+57,2
28.Anni Kainulainen 🇫🇮+1.57,5
32.Marjaana Pitkänen 🇫🇮+2.08,8
43.Tuuli Raunio 🇫🇮+2.35,6
DNFAnni Lindroos 🇫🇮 
DNFTiia Olkkonen 🇫🇮 




Skandinaviska Cupen 2019-2020


Slutställningen i den totala tävlingen


Herrar 6/6

#IdrottarePoäng
1.Gjöran Tefre 🇳🇴210
2.Johan Hoel 🇳🇴188
3.Harald Östberg Amundsen 🇳🇴176
3.Jörgen Säternes Ulvang 🇳🇴176
5.Daniel Stock 🇳🇴155
6.Martin Löwström Nyenget 🇳🇴151
7.Eirik Sverdrup Augdal 🇳🇴147
8.Mikael Gunnulfsen 🇳🇴130
9.Johan Tjelle 🇳🇴124
10.Eirik Mysen 🇳🇴122

Damer 6/6

#IdrottarePoäng
1.Julie Myhre 🇳🇴261
2.Linn Sömskar 🇸🇪242
3.Maria Nordström 🇸🇪223
4.Tiril Liverud Knudsen 🇳🇴212
5.Silje Öyre Slind 🇳🇴198
6.Anna Dyvik 🇸🇪172
6.Johanne Hauge Harviken 🇳🇴172
6.Marthe Björnsgård 🇳🇴172
9.Anikken Gjerde Alnäs 🇳🇴162
10.Marie Helen Fossesholm 🇳🇴128



Skandinaviska Cupen 2019-2020 - Resultat


Nes Skianlegg Skandinavia Cup 5.1.2020


Herrarnas 15 km (k) yhteislähtö

#IdrottareTid
1.Magnus Stenås 🇳🇴39.03,9
2.Håvard Solås Taugbøl 🇳🇴+6,8
3.Johan Hoel 🇳🇴+15,1
4.Sindre Grønflaten 🇳🇴+15,8
5.Johan Tjelle 🇳🇴+18,7
6.Daniel Stock 🇳🇴+23,2
7.Mattis Stenshagen 🇳🇴+24,3
8.Eirik Mysen 🇳🇴+24,7
9.Karstein Johaug jr. 🇳🇴+29,0
10.Daniel Rickardsson 🇸🇪+32,3

15. Juho Mikkonen (FIN) +45,5
22. Lauri Vuorinen (FIN) +53,9
29. Heikki Korpela (FIN) +1.08,2
30. Markus Vuorela (FIN) +1.16,9
68. Joel Ikonen (FIN) +2.02,8
71. Juuso Haarala (FIN) +2.03,7
79. Aleksi Parttimaa (FIN) +2.12,4
106. Verneri Suhonen (FIN) +2.49,4
108. Kari Varis (FIN) +2.51,3
109. Kalle Parantainen (FIN) +2.51,6
111. Arsi Ruuskanen (FIN) +2.53,9
144. Remi Lindholm (FIN) +4.05,3
159. Johannes Vuorela (FIN) +4.33,0
169. Lauri Mannila (FIN) +5.19,8
173. Vesa Raussi (FIN) +5.25,5

Damernas 10 km (k) yhteislähtö

#IdrottareTid
1.Anna Dyvik 🇸🇪28.00,8
2.Evelina Settlin 🇸🇪+9,6
3.Moa Olsson 🇸🇪+18,8
4.Hedda Östberg Amundsen 🇳🇴+28,7
5.Helene Marie Fossesholm 🇳🇴+33,5
6.Maria Nordström 🇸🇪+40,1
7.Anna Svendsen 🇳🇴+43,3
8.Marte Skaanes 🇳🇴+47,1
9.Laura Mononen 🇫🇮+52,3
10.Linn Sömskar 🇸🇪+52,9

11. Susanna Saapunki (FIN) +55,3
16. Katri Lylynperä (FIN) +1.09,4
21. Jasmi Joensuu (FIN) +1.24,1
32. Eveliina Piippo (FIN) +1.43,6
39. Emmi Lämsä (FIN) +2.04,3
48. Julia Häger (FIN) +2.27,5
56. Katariina Lonka (FIN) +3.13,8
69. Josefiina Böök (FIN) +3.50,3



Nes Skianlegg Skandinavia Cup 4.1.2020


Herrarnas 30 km (f)

#IdrottareTid
1.Finn Hågen Krogh 🇳🇴1:07.25,0
2.Mattis Stenshagen 🇳🇴+44,3
3.Daniel Stock 🇳🇴+48,1
4.Harald Östberg Amundsen 🇳🇴+1.01,8
5.Johan Hoel 🇳🇴+1.16,11
6.Jørgen Sæternes Ulvang 🇳🇴+1.26,8
7.Niklas Dyrhaug 🇳🇴+1.30,7
8.Gjøran Tefre 🇳🇴+1.32,6
9.Jonas Eriksson 🇸🇪+1.37,1
10.Sindre Grønflaten 🇳🇴+1.41,5

32. Kari Varis (FIN) +3.52,6
36. Markus Vuorela (FIN) +4.03,2
38. Joel Ikonen (FIN) +4.29,8
39. Heikki Korpela (FIN) +4.30,0

Damernas 20 km (f)

#IdrottareTid
1.Helene Marie Fossesholm 🇳🇴50.03,8
2.Moa Olsson 🇸🇪+1.05,1
3.Linn Sömskar 🇸🇪+1.14,0
4.Silje Øyre Slind 🇳🇴+1.19,9
5.Evelina Settlin 🇸🇪+1.34,8
6.Hedda Östberg Amundsen 🇳🇴+1.44,6
7.Marthe Björnsgård 🇳🇴+1.50,7
8.Maria Nordström 🇸🇪+1.51,4
9.Julie Myhre 🇳🇴+1.57,6
10.Maren Wangensteen 🇳🇴+2.09,4

17. Eveliina Piippo (FIN) +2.36,3
20. Laura Mononen (FIN) +2.44,1
21. Anni Alakoski (FIN) +2.48,2
22. Susanna Saapunki (FIN) +2.51,1

Nes Skianlegg Skandinavia Cup 3.1.2020


Sprint (f) final miehet

#IdrottareTid
1.Håvard Solås Taugbøl 🇳🇴3.05,50
2.Pål Trøan Aune 🇳🇴+0,21
3.Harald Astrup Arnesen 🇳🇴+0,54
4.Jørgen Sæternes Ulvang 🇳🇴+1,57
5.Aron Åkre Rysstad 🇳🇴+8,25
6.Joachim Aurland 🇳🇴+8,45

Sprint (f) naiset final

#IdrottareTid
1.Anikken Gjerde Alnäs 🇳🇴2.59,82
2.Julie Myhre 🇳🇴+0,01
3.Tilde Bångman 🇸🇪+0,36
4.Johanne Hauge Harviken 🇳🇴+1,74
5.Kristine Stavås Skistad 🇳🇴+2,02
6.Maria Nordström 🇸🇪+11,31



Karsinnat


Sprint (f) kval miehet

#IdrottareTid
1.Håvard Solås Taugbøl 🇳🇴3.01,7
2.Vebjørn Hegdal 🇳🇴+1,3
3.Gjøran Tefre 🇳🇴+1,5
4.Eirik Brandsdal 🇳🇴+2,1
5.Harald Astrup Arnesen 🇳🇴+2,4
6.Even Northug 🇳🇴+2,5
6.Pål Trøan Aune 🇳🇴+2,5
8.Martin Bergström 🇸🇪+4,1
8.Jørgen Sæternes Ulvang 🇳🇴+4,1
10.Kasper Stadaas 🇳🇴+4,4

Parhaat suomalaiset:
19. Lauri Vuorinen +7,0 Q
20. Verneri Suhonen +7,2 Q
26. Verneri Poikonen +8,2 Q

Sprint (f) kval naiset

#IdrottareTid
1.Julie Myhre 🇳🇴2.59,1
2.Anikken Gjerde Alnäs 🇳🇴+2,4
3.Tilde Bångman 🇸🇪+2,9
4.Jennie Öberg 🇸🇪+4,3
5.Mathilde Myhrvold 🇳🇴+4,8
5.Linn Sömskar 🇸🇪+4,8
7.Helene Marie Fossesholm 🇳🇴+5,7
8.Evelina Settlin 🇸🇪+5,9
9.Alicia Persson 🇸🇪+6,6
10.Kristine Stavås Skistad 🇳🇴+8,6

Parhaat suomalaiset:
11. Katri Lylynperä +9,0 Q
16. Jasmi Joensuu +10,6 Q
33. Tiia Olkkonen +15,3
39. Anni Alakoski +15,8


Vuokatti Skandinavia Cup 15.12.2019


Damernas 10 km (f)

#IdrottareTid
1.Julie Myhre 🇳🇴24.02,7
2.Linn Sömskar 🇸🇪+27,7
3.Johanne Hauge Harviken 🇳🇴+40,5
4.Tiril Knudsen 🇳🇴+55,1
5.Vilma Nissinen 🇫🇮+1.01,3
6.Marthe Björnsgård 🇳🇴+1.01,4
7.Sofia Henriksson 🇸🇪+1.08,2
8.Silje Slind 🇳🇴+1.10,5

Vuokatti Skandinavia Cup 14.12.2019


Damernas 20 km (k) yhteislähtö

#IdrottareTid
1.Maria Nordström 🇸🇪57.34,2
2.Tiril Liverud Kundsen 🇳🇴+0,9
3.Linn Sömskar 🇸🇪+1,1
4.Marthe Björnsgård 🇳🇴+4,5
5.Silje Öyre Slind 🇳🇴+5,3
6.Vilma Nissinen 🇫🇮+5,5
7.Silje Theodorsen 🇳🇴+6,5
8.Julie Myhre 🇳🇴+17,7
9.Johanne Hauge Harviken 🇳🇴+19,9
10.Sofia Henriksson 🇸🇪+20,4

Muita suomalaisia:
11. Anni Kainulainen +21,6
18. Hennariikka Rahkola +2.12,0
19. Katariine Lonka +2.13,2
20. Emmi Lämsä +3.01,2
21. Kati Roivas +3.18,0
22. Rebecca Immonen +3.18,5
27. Marjaan Pitkänen +4.18,7
29. Julia Häger +5.47,1
30. Anita Kirvesniemi +6.00,8

Herrarnas 30 km (k)

#IdrottareTid
1.Eirik Augdal 🇳🇴1:11.05,2
2.Martin Nyenget 🇳🇴+1,0
3.Vebjörn Turtveit 🇳🇴+3,2
4.Jan Jenssen 🇳🇴+4,4
5.Mikael Gunnulfsen 🇳🇴+4,9
6.Johan Hoel 🇳🇴+7,0
7.Joergen Ulvang 🇳🇴+8,8
8.Johan Tjelle 🇳🇴+9,5
9.Eirik Mysen 🇳🇴+10,5
10.Magne Haga 🇳🇴+11,3

15. Lauri Lepistö +24,9
28. Heikki Korpela +1.09,4
32. Antti Ojansivu +1.48,5
39. Juuso Mäkelä +2.34,0




Vuokatti Skandinavia Cup 13.12.2019


Sprint (k) final, M

#IdrottareTid
1.Thomas Larsen 🇳🇴2.59,28
2.Martin Løwstrøm Nyenget 🇳🇴+1,17
3.Jörgen Lippert 🇳🇴+1,89
4.Kasper Stadaas 🇳🇴+3,05
5.Harald Östberg Amundsen 🇳🇴+5,54
6.Gjöran Tefre 🇳🇴+11,49

Sprint (k) final, N

#IdrottareTid
1.Silje Öyre Slind 🇳🇴2.31,64
2.Julie Myhre 🇳🇴+0,01
3.Johanna Hagström 🇸🇪+2,04
4.Jennie Öberg 🇸🇪+2,10
5.Anna Dyvik 🇸🇪+2,90
6.Tiril Liverud Kundsen 🇳🇴+4,05



Sprint (k) kval M

#IdrottareTid
1.Martin Løwstrøm Nyenget 🇳🇴2.59,53
2.Gjöran Tefre 🇳🇴+2,58
3.Eirik Mysen 🇳🇴+3,38
4.Thomas Larsen 🇳🇴+3,80
5.Harald Arnesen 🇳🇴+3,95
6.Jörgen Lippert 🇳🇴+4,53
7.Erik Thorstensen 🇳🇴+4,88
8.Mikael Gunnulfsen 🇳🇴+5,04
9.Kasper Stadaas 🇳🇴+5,58
10.Harald Östberg Amundsen 🇳🇴+5,64

Jatkoon menneet suomalaiset:
11. Lauri Lepistö
22. Niilo Moilanen
23. Juuso Haarala
24. Olli Ahonen

Sprint (k) kval N

#IdrottareTid
1.Johanna Hagström 🇸🇪2.31,80
2.Silje Öyre Slind 🇳🇴+0,77
3.Linn Sömskar 🇸🇪+1,63
4.Tiia Olkkonen 🇫🇮+2,45
5.Anita Korva 🇫🇮+2,69
6.Anikken Alnäs 🇳🇴+2,75
7.Jennie Öberg 🇸🇪+2,81
8.Anna Dyvik 🇸🇪+3,17
9.Julie Myhre 🇳🇴+3,42
10.Jasmi Joensuu 🇫🇮+4,03

Muut jatkoon menneet suomalaiset:
12. Vilma Jylhä
14. Anni Alakoski
15. Anni Kainulainen
17. Vilma Nissinen
18. Anita Kirvesniemi
24. Tuuli Raunio
28. Roosa Juuska



Skandinaviska Cupen 2018-2019


Slutställningen i den totala tävlingen


Herrar

#IdrottarePoäng
1.Mattis Stenshagen 🇳🇴399
2.Daniel Stock 🇳🇴284
3.Harald Östberg Amundsen 🇳🇴259
4.Martin Löwström Nyenget 🇳🇴253
5.Erik Valnes 🇳🇴248
6.Gjoeran Tefre 🇳🇴241
7.Johan Hoel 🇳🇴228
8.Erland Kvisle 🇳🇴210
9.Gaute Kvaale 🇳🇴203
10.Pål Tröan Aune 🇳🇴184

Damer

#IdrottarePoäng
1.Anne Kjersti Kalvå 🇳🇴407
2.Johanna Hagström 🇸🇪335
3.Moa Lundgren 🇸🇪314
4.Emma Ribom 🇸🇪240
5.Julie Myhre 🇳🇴221
6.Lisa Vinsa 🇸🇪209
6.Elina Rönlund 🇸🇪209
8.Moa Olsson 🇸🇪200
9.Tiril Liverud Knudsen 🇳🇴195
10.Frida Karlsson 🇸🇪194



Skandinaviska Cupen 2018-2019 - Resultat


Skandinaviska Cupen Madona 2019


Skandinavia cup Madona miehet 15 km (f) jaktstart 3.3.2019

#IdrottareAika
1.Martin Löwsrtöm Nyenget 🇳🇴35.38,8
2.Mattis Stenshagen 🇳🇴+2,2
3.Gjöran Tefre 🇳🇴+4,1
4.Daniel Stock 🇳🇴+12,0
5.Jörgen Säternes Ulvang 🇳🇴+21,7
6.Harald Östberg Amundsen 🇳🇴+21,8

Parhaat suomalaiset:
32. Lauri Vuorinen +2.03,5
33. Markus Vuorela +2.15,7

Skandinavia cup Madona naiset 10 km (f) jaktstart 3.3.2019

#IdrottareAika
1.Moa Lundgren 🇸🇪27.05,9
2.Emma Ribom 🇸🇪+6,6
3.Johanna Hagström 🇸🇪+7,1
4.Anne Kjersti Kalvå 🇳🇴+7,9
5.Julie Myhre 🇳🇴+16,1
6.Lisa Vinsa 🇸🇪+16,3

Parhaat suomalaiset:
26. Anni Alakoski +2.30,5
31. Katariina Lonka +3.16,7

Skandinavia cup Madona naiset 5 km (k) 2.3.2019

#IdrottareAika
1.Johanna Hagström 🇸🇪13.48,0
2.Lisa Vinsa 🇸🇪+15,1
3.Elina Rönnlund 🇸🇪+17,8
4.Moa Molander Kristiansen 🇸🇪+20,2
5.Emma Ribom 🇸🇪+20,3
6.Anne Kjersti Kalvå 🇳🇴+21,3

Parhaat suomalaiset:
17. Anni Alakoski +48,2
22. Andrea Julin +56,8
26. Johanna Ukkola +1.02,9
28. Katariina Lonka +1.04,5

Skandinavia cup Madona miehet 10 km (k) 2.3.2019

#IdrottareAika
1.Daniel Stock 🇳🇴24.40,6
2.Mattis Stenshagen 🇳🇴+6,1
3.Martin Löwsrtöm Nyenget 🇳🇴+7,0
4.Erik Valnes 🇳🇴+8,0
5.Mikael Gunnulfsen 🇳🇴+14,9
6.Ole Jörgen Bruvoll 🇳🇴+24,5

Parhaat suomalaiset:
14. Lauri Vuorinen +36,0
43. Markus Vuorela +1.09,6

Skandinavia cup Madona miesten sprint 1.3.2019

#IdrottareAika
1.Gjöran Tefre 🇳🇴 
2.Mattis Stenshagen 🇳🇴 
3.Erik Valnes 🇳🇴 
4.Johan Hägström 🇸🇪 
5.Pål Tröan Aune 🇳🇴 
6.Vebjörn Hegdal 🇳🇴 

Parhaat suomalaiset:
8. Lauri Vuorinen
12. Verneri Suhonen
17. Juuso Haarala

Skandinavia cup Madona naisten sprint 1.3.2019

#IdrottareAika
1.Moa Lundgren 🇸🇪 
2.Linn Swahn 🇸🇪 
3.Emma Ribom 🇸🇪 
4.Mathilde Myhrvold 🇳🇴 
5.Julie Myhre 🇳🇴 
6.Tiril Liverud Kundsen 🇳🇴 

Parhaat suomalaiset:
17. Andrea Julin
22. Tiia Olkkonen
30. Josefiina Böök


Skandinavia Cup Vuokatti 2019 - Tulokset


Herrarnas 30 km (f) tulokset - Skandinavia Cup Vuokatti 6.1.2019


SijaIdrottareAika
1.Mattis Stenshagen 🇳🇴1:14:12.7
2.Jan Thomas Jensen 🇳🇴+1.1
3.Alexey Chervotkin+2.0
4.Thomas Qvist Bucher-Johannessen 🇳🇴+8.3
5.Jens Burman 🇸🇪+11.8
6.Eirik Svardrup Augdal+12.4
7.Simen Andreas Sveen 🇳🇴+13.6
8.Johan Hoel 🇳🇴+19.0
9.Gaute Kvåle 🇳🇴+19.6
10.Harald Östberg Amundsen 🇳🇴+19.7

15. Lari Lehtonen +51.8
26. Kari Varis +2_08.3

Iivo Niskanen hiihti kilpailun kärjessä 18.8 km väliajoissa neljän miehen irtiotossa. Niskanen kuitenkin keskeytti kilpailun pian tämän jälkeen.

Damernas 20 km (f) tulokset - Skandinavia Cup Vuokatti 6.1.2019


SijaIdrottareAika
1.Frida Karlsson 🇸🇪53:03.2
2.Anne Kjersti Kalvå 🇳🇴+1:50.6
3.Eveliina Piippo 🇫🇮+1:53.2
4.Emelie Fleten 🇳🇴+1:58.1
5.Anna Dyvik 🇸🇪+2:16.2
6.Emmi Lämsä 🇫🇮+2:19.4
7.Johanna Hagström 🇸🇪+2:19.7
8.Emma Ribom 🇸🇪+2:21.6
9.Moa Olsson 🇸🇪+2:23.3
10.Elina Rönnlund 🇸🇪+2:24.9

13. Johanna Matintalo +2:29.6
19. Rebecca Immonen +2:44.8

Herrarnas 15 km (k) tulokset - Skandinavia Cup Vuokatti 5.1.2019


SijaIdrottareAika
1.Iivo Niskanen 🇫🇮38:01.4
2.Mattis Stenshagen 🇳🇴+13.4
3.Alexey Chervotkin+14.8
4.Daniel Stock 🇳🇴+1:00.0
5.Ivan Kirillov+1:02.2
6.Anton Timashov+1:04.1
7.Magnus Stenås 🇳🇴+1:04.5
8.Pål Golberg 🇳🇴+1:06.8
9.Ole Jörgen Bruvoll 🇳🇴+ 1:12.1
10.Perttu Hyvärinen 🇫🇮+1:13.3


Damernas 10 km (k) 5.1.2019


SijaIdrottareAika
1.Frida Karlsson 🇸🇪28:11.0
2.Anne Kjersti Kalvå 🇳🇴+21.1
3.Jana Kiprichenko+32.9
4.Johanna Matintalo 🇫🇮+36.7
5.Polina Nekrasova+39.2
6.Anna Dyvik 🇸🇪+41.5

Muita suomalaisia:
8. Riitta-Liisa Roponen +1:05.6
10. Eveliina Piippo +1:10.3

Sprintfinalt (f), 4.1.2019


Damernas

SijaIdrottareAika
1.Johanna Hagstörm 🇸🇪2:29.37
2.Moa Lundgren 🇸🇪+0.05
3.Anne Kjersti Kalvå 🇳🇴+0.78
4.Ane Appelkvist Stenseth 🇳🇴+1.52
5.Jennie Öberg 🇸🇪+2.03
6.Amalie Håkonsen Ous 🇳🇴+10.93

Suomalaiset:
Anita Korva selvisi välieriin ja hiihti välierässään kolmanneksi. Aika ei riittänyt finalpaikkaan aikavertailussa.

Karsinnasta jatkoon edenneet Maaret Pajuoja, Anni Kainulainen, Andrea Julin, Leena Nurmi, Heini Hokkanen, Jasmi Joensuu ja Johanna Matintalo putosivat puolivälierissä.

Herrarnas

SijaIdrottareAika
1.Erik Valnes 🇳🇴3:00.64
2.Sondre Turvoll Fossli 🇳🇴+0.33
3.Håvard Solås Taugböl 🇳🇴+0.50
4.Gjöran Tefre 🇳🇴+0.68
5.Even Northug 🇳🇴+1.86
6.Kasper Stadås 🇳🇴+3.03

Suomalaiset:
Martti Jylhä ja Joni Mäki etenivät välieriin, mutta eivät selviytyneet finalin. Juuso Haarala, Lauri Lepistö, Verneri Suhonen putosivat puolivälierissä.

Sprintkval (f), 4.1.2019


Damernas

SijaIdrottareAika
1.Tatiana Aleshina2:32.60
2.Anne Kjersti Kalvå 🇳🇴+0.91
3.Jennie Öberg 🇸🇪+1.62
4.Moa Lundgren 🇸🇪+1.88
5.Amalie Håkonsen Ous 🇳🇴+2.64
6.Ane Appelkvist Stenseth 🇳🇴+2.88
7.Anna Dyvik 🇸🇪+3.58
8.Johanna Hagstörm 🇸🇪+3.86
9.Frida Karlsson 🇸🇪+4.76
10.Irina Kovalenko+5.10

Jatkoon menneet suomalaiset:
11. Anita Korva +6.03
21. Maaret Pajuoja +8.29
22. Anni Kainulainen +8.46
24. Andrea Julin +8.80
26. Leena Nurmi +9.24
27. Heini Hokkanen +9.43
28. Jasmi Joensuu +9.65
29. Johanna Matintalo +9.88

Herrarnas

SijaIdrottareAika
1.Joni Mäki 🇫🇮2:57.70
2.Gjöran Tefre 🇳🇴+0.21
3.Kasper Stadås 🇳🇴+0.68
4.Alexander Terentev+0.82
5.Alexander Dyrberg Ek 🇳🇴+1.11
6.Håvard Solås Taugböl 🇳🇴+1.64
7.Mattis Stenshagen 🇳🇴+1.74
8.Martin Bergstörm 🇳🇴+1.77
9.Sondre Turvoll Fossli 🇳🇴+1.92
10.Pål Golberg 🇳🇴+2.35

Muut jatkoon menneet suomalaiset:
15. Martti Jylhä +3.31
18. Juuso Haarala +4.14
19. Lauri Lepistö +4.77
24. Verneri Suhonen +5.82



Skandinavia Cup Östersund 2018 - Tulokset


Herrarnas 15 km (f) 16.12.2018

SijaKilpailijaAika
1.Daniel Rickardsson 🇸🇪35:54.4
2.Daniel Stock 🇳🇴+6.6
3.Harald Östberg Amundsen 🇳🇴+8.8
4.Martin Löwström Nyenget 🇳🇴+22.1
5.Mattis Stenshagen 🇳🇴+23.2
6.Gaute Kvåle 🇳🇴+32.8

Parhaat suomalaiset:
17. Kari Varis +58.3
26. Markus Vuorela +1:42.2
30. Aleksi Parttimaa +1:48.9

Damernas 10 km (f) 16.12.2018

1.Astrid Öyre Slind 🇳🇴27:02.1
2.Linn Somskär 🇸🇪+18.0
3.Moa Molander Kristiansen 🇸🇪+22.0
4.Lisa Vinsa 🇸🇪+28.4
5.Julie Myhre 🇳🇴+31.6
6.Marte Maehlum Johansen 🇳🇴+32.8

Parhaat suomalaiset:
26. Vilma Nissinen +1:38.2
30. Hanneriikka Rahkola +1:51.5

Lauantain 15.12.2018 ohjelmassa olleet 10 km (k) ja 15 km (k) kilpailut jouduttiin peruuttamaan kovan pakkasen takia.

Damernas sprint (k) 14.12.2018

1.Anna SvendsenNOR3:44.35
2.Anne Kjersti KalvåNOR+4.87
3.Anna DyvikSWE+5.16
4.Frida KarlssonSWE+5.73
5.Johanna HagströmNOR+10.69
6.Ane Appelqvist StensethNOR+12.19


Herrarnas sprint (k) 14.12.2018

1.Pål Tröan AuneNOR3:39.34
2.Turgeir Sulen HovlandNOR+0.37
3.Erik ValnesNOR+0.47
4.Fredrik RisethNOR+0.52
5.Magnus StensåsNOR+0.55
6.Martin Löwström NyengetNOR+1.14