Skidskytte världscupen 2022-2023 | Program, Resultat & Ställning

Skidskytte världscupen 2022-2023


Etusuora ger en komplett guide till IBU världscupen i skidskytte 2022-2023. Se program, tidtabeller, resultat samt de aktuella världscupsställningar samt övergripande historik och statistik om världscupen!
Skidskytte världscupen
Foto: Julia Sadykova.
Skidskytte världscupen


Skidskytte världscupen är en skidskytte tävlingsserie arrangerad av IBU, Internationella skidskytteförbundet. Den första skidskytte världscupen ägde rum 1977-1978. Damer tävlade sin första världscupsäsong 1982-1983.



Skidskytte världscupen 2022-2023 - Program & tidtabeller


Skidskytte världscupen säsongen 2022-2023 består av evenemang på nio olika orter. Världscupsäsongen börjar i slutet av november i Kontiolahti, Finland och slutar ungefär fyra månader senare i Holmenkollen, Oslo, Norge.

Arrangörerna för den kommande säsongen i kronologisk ordning är följande: Kontiolahti (FIN), Hochfilzen (AUT), Östersund (SWE), Annecy (FRA), Pokljuka (SLO), Ruhpolding (GER), Antholz-Anterselva (ITA), Nove Mesto (CZE), Östersund (SWE) och Oslo (NOR).

Program Skidskytte världscupen 2022-2023

  • DatumEvenemangPlats
  • 29.11.2022 - 4.12.2022Världscupen KontiolahtiKontiolahti, Finland
    +
    Ti 29.11.2022 13:15Distans 20 km, herrar
    On 30.11.2022 13:15Distans 15 km, damer
    To 01.12.2022 11:00Stafett 4 x 7,5 km, herrar
    To 01.12.2022 13:35Stafett 4 x 6 km, damer
    Lö 03.12.2022 10:45Sprint 10 km, herrar
    Lö 03.12.2022 13:45Sprint 7,5 km, damer
    Sö 04.12.2022 12:15Jaktstart 12,5 km, herrar
    Sö 04.12.2022 14:15Jaktstart 10 km, damer
  • 8.12.2022 - 11.12.2022Världscupen HochfilzenHochfilzen, Österrike
    +
    To 08.12.2022 14:10Sprint 7,5 km, damer
    Fr 09.12.2022 13:45Sprint 10 km, herrar
    Lö 10.12.2022 11:30Jaktstart 10 km, damer
    Lö 10.12.2022 13:40Stafett 4 x 7,5 km, herrar
    Sö 11.12.2022 11:30Stafett 4 x 6 km, damer
    Sö 11.12.2022 14:15Jaktstart 12,5 km, herrar
  • 15.12.2022 - 18.12.2022Världscupen Annecy Annecy-Le Grand Bornand, Frankrike
    +
    To 15.12.2022 14:10Sprint 10 km, herrar
    Fr 16.12.2022 14:15Sprint 7,5 km, damer
    Lö 17.12.2022 12:10Jaktstart 12,5 km, herrar
    Lö 17.12.2022 14:15Jaktstart 10 km, damer
    Sö 18.12.2022 12:10Masstart 15 km, herrar
    Sö 18.12.2022 14:15Masstart 12,5 km, damer
  • 5.1.2023 - 8.1.2023Världscupen Pokljuka Pokljuka, Slovenien
    +
    To 05.01.2023 14:20Sprint 7,5 km, damer
    Fr 06.01.2023 14:20Sprint 10 km, herrar
    Lö 07.01.2023 12:30Jaktstart 10 km, damer
    Lö 07.01.2023 14:45Jaktstart 12,5 km, herrar
    Sö 08.01.2023 12:00Singel Mixstafett
    Sö 08.01.2023 14:15Mixedstafett
  • 11.1.2023 - 15.1.2023Världscupen Ruhpolding Ruhpolding, Tyskland
    +
    On 11.01.2023 14:10Distans 20 km, herrar
    To 12.01.2023 14:10Distans 15 km, damer
    Fr 13.01.2023 14:25Stafett 4 x 7,5 km, herrar
    Lö 14.01.2023 14:25Stafett 4 x 6 km, damer
    Sö 15.01.2023 12:30Masstart 15 km, herrar
    Sö 15.01.2023 14:45Masstart 12,5 km, damer
  • 19.1.2023 - 22.1.2023Världscupen Antholz-Anterselva Antholz-Anterselva, Italien
    +
    To 19.01.2023 14:30Sprint 7,5 km, damer
    Fr 20.01.2023 14:30Sprint 10 km, herrar
    Lö 21.01.2023 13:00Jaktstart 10 km, damer
    Lö 21.01.2023 15:00Jaktstart 12,5 km, herrar
    Sö 22.01.2023 11:45Stafett 4 x 6 km, damer
    Sö 22.01.2023 14:30Stafett 4 x 7,5 km, herrar
  • 2.3.2023 - 5.3.2023Världscupen Nove Mesto Nove Mesto, Tjeckien
    +
    To 02.03.2023 16:20Sprint 10 km, herrar
    Fr 03.03.2023 16:20Sprint 7,5 km, damer
    Lö 04.03.2023 13:45Jaktstart 12,5 km, herrar
    Lö 04.03.2023 15:45Jaktstart 10 km, damer
    Sö 05.03.2023 11:30Singel Mixstafett
    Sö 05.03.2023 15:15Mixedstafett
  • 9.3.2023 - 12.3.2023Världscupen Östersund Östersund, Sverige
    +
    To 09.03.2023 13:15Distans 15 km, damer
    To 09.03.2023 16:20Distans 20 km, herrar
    Lö 11.03.2023 14:00Stafett 4 x 6 km, damer
    Lö 11.03.2023 16:30Stafett 4 x 7,5 km, herrar
    Sö 12.03.2023 13:00Masstart 12,5 km, damer
    Sö 12.03.2023 15:45Masstart 15 km, herrar
  • 16.3.2023 - 19.3.2023Världscupen HolmenkollenOslo, Norge
    +
    To 16.03.2023 15:30Sprint 10 km, herrar
    Fr 17.03.2023 15:30Sprint 7,5 km, damer
    Lö 18.03.2023 12:50Jaktstart 12,5 km, herrar
    Lö 18.03.2023 15:10Jaktstart 10 km, damer
    Sö 19.03.2023 12:50Masstart 15 km, herrar
    Sö 19.03.2023 15:10Masstart 12,5 km, damer




Skidskytte världscupen 2022-2023 - Ställning & Poäng


Vi kommer att uppdatera världscupsställningen här under säsongen. Uppdaterad 21.1. klockan 16:41.

Herrar 14/21

#IdrottarePoäng
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴1139
2.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴920
3.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴588
4.Quintin Fillon Maillet 🇫🇷483
5.Martin Ponsiluoma 🇸🇪467
6.Johannes Dale 🇳🇴460
7.Benedikt Doll 🇩🇪455
8.Tarjei Bø 🇳🇴448
9.Roman Rees 🇩🇪444
10.Emilien Jacquelin 🇫🇷431
13.Sebastian Samuelsson 🇸🇪384
16.Jesper Nelin 🇸🇪327
43.Peppe Femling 🇸🇪56
60.Emil Nykvist 🇸🇪27
70.Malte Stefansson 🇸🇪15
80.Oskar Brandt 🇸🇪1

Damer 14/21

#IdrottarePoäng
1.Julia Simon 🇫🇷811
2.Elvira Öberg 🇸🇪735
3.Lisa Vittozzi 🇮🇹641
4.Dorothea Wierer 🇮🇹603
5.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪588
6.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹506
7.Linn Persson 🇸🇪498
8.Marketa Davidova 🇨🇿495
9.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴477
10.Hanna Öberg 🇸🇪445
14.Anna Magnusson 🇸🇪312
54.Johanna Skottheim 🇸🇪40
56.Mona Brorsson 🇸🇪34
61.Tilda Johansson 🇸🇪29
68.Stina Nilsson 🇸🇪20




Kaisa Mäkäräinen i Tyumen World Cup 10 km jakt våren 2018. Darya Domracheva strax efter henne.
Kaisa Mäkäräinen i Tyumen World Cup 10 km jakt våren 2018. Darya Domracheva strax efter henne. (By Andrew Fedorov (Kaisa Mäkäräinen (FIN) & Darya Domracheva (BLR)) [CC BY 2.0 ], via Wikimedia Commons)



Skidskytte världscupen 2022-2023 - Resultat


Vi kommer att uppdatera alla resultaten från världscupstävlingarna i skidskytte 2022-2023 här.

Antholz-Anterselva världscupen 22.1.2023


Herrarnas stafett 4x7,5km

#LagResultat
1.Norge 🇳🇴1.11.50,2 (0+6)
2.Frankrike 🇫🇷+59,0 (0+6)
3.Tyskland 🇩🇪+2.17,5 (1+11)
4.Sverige 🇸🇪+2.38,7 (1+13)
5.Italien 🇮🇹+2.47,3 (0+7)
6.Tjeckien 🇨🇿+2.51,5 (0+10)
7.Schweiz 🇨🇭+2.55,7 (1+13)
8.Ukraina 🇺🇦+3.52,8 (0+8)
9.Finland 🇫🇮+4.03,1 (3+8)

Fullständiga resultat

Antholz-Anterselva världscupen 22.1.2023


Damernas stafett 4x6 km

#LagResultat
1.Frankrike 🇫🇷1.07.21,3 (0+2)
2.Sverige 🇸🇪+45,2 (0+8)
3.Tyskland 🇩🇪+1.16,9 (0+10)
4.Italien 🇮🇹+1.30,4 (1+6)
5.Österrike 🇦🇹+1.56,1 (0+3)
6.Norge 🇳🇴+2.35,4 (3+9)
7.Schweiz 🇨🇭+3.13,2 (0+7)
8.Kanada 🇨🇦+3.42,1 (0+6)

Fullständiga resultat

Antholz-Anterselva världscupen 21.1.2023


Herrarnas jaktstart 12,5 km

#IdrottareResultat
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴31.24,4 (2)
2.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+40,2 (0)
3.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+1.02,1 (2)
4.Roman Rees 🇩🇪+1.34,3 (1)
5.Johannes Dale 🇳🇴+2.00,8 (1)
6.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+2.17,8 (4)
7.Niklas Hartweg 🇨🇭+2.21,8 (1)
8.Sebastian Stalder 🇨🇭+2.22,8 (1)
9.Simon Eder 🇦🇹+2.26,5 (1)
10.Benedikt Doll 🇩🇪+2.33,0 (3)


Världscupen, Anterselva 21.1.2023


Damernas jaktstart

#IdrottareResultat
1.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪29.53,1
2.Lisa Vittozzi 🇮🇹+11,0
3.Elvira Öberg 🇸🇪+17,2
4.Hanna Öberg 🇸🇪+21,5
5.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+25,4
6.Marketa Davidova 🇨🇿+27,6
7.Dorothea Wierer 🇮🇹+42,2
8.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+1.07,0
9.Lena Haecki 🇨🇭+1.19,5
10.Hanna Kebinger 🇩🇪+1.19,6

Antholz-Anterselva världscupen 20.1.2023


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareResultat
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴22.44,1 (1)
2.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+31,4 (1)
3.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+37,3 (0)
4.Roman Rees 🇩🇪+56,7 (1)
5.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+57,0 (1)
6.Emilien Jacquelin 🇫🇷+1.07,5 (1)
7.Tommaso Giacomel 🇮🇹+1.10,2 (1)
8.Simon Eder 🇦🇹+1.11,1 (0)
9.Justus Strelow 🇩🇪+1.23,6 (0)
10.Fabien Claude 🇫🇷+1.26,0 (2)

Fullständiga resultat

Antholz-Anterselva världscupen 19.1.2023


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareResultat
1.Dorothea Wierer 🇮🇹20.59,6 (0)
2.Chloe Chevalier 🇫🇷+2,8 (0)
3.Elvira Öberg 🇸🇪+8,7 (0)
4.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+14,7 (1)
5.Anamarija Lampic 🇸🇮+18,4 (2)
6.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪+23,1 (2)
7.Janina Hettich-Walz 🇩🇪+23,6 (0)
8.Caroline Colombo 🇫🇷+26,5 (1)
9.Julia Simon 🇫🇷+26,7 (2)
10.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+28,9 (1)


Ruhpolding världscupen 15.1.2023


Damernas masstart 12,5 km

#IdrottareResultat
1.Julia Simon 🇫🇷32.53,0 (3)
2.Lisa Vittozzi 🇮🇹+2,6 (1)
3.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+6,7 (1)
4.Linn Persson 🇸🇪+30,7 (2)
5.Vanessa Voigt 🇩🇪+41,5 (2)
6.Hanna Öberg 🇸🇪+42,4 (3)
7.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+44,6 (2)
8.Anna Magnusson 🇸🇪+1.08,3 (2)
9.Emma Lunder 🇨🇦+1.09,3 (2)
10.Chloe Chevalier 🇫🇷+1.10,1 (2)

Ruhpolding världscupen 15.1.2023


Herrarnas masstart 15 km

#IdrottareResultat
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴36.12,0 (3)
2.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+19,3 (2)
3.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+35,3 (2)
4.Tarjei Bø 🇳🇴+36,4 (1)
5.Emilien Jacquelin 🇫🇷+49,7 (2)
6.Vytautas Strolia 🇱🇹+55,6 (1)
7.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+59,3 (2)
8.Justus Strelow 🇩🇪+1.00,1 (1)
9.Sebastian Stalder 🇨🇭+1.06,1 (2)
10.Fabien Claude 🇫🇷+1.18,1 (3)
14.Jesper Nelin 🇸🇪+1.27,3 (2)
26.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+2.36,1 (5)

Fullständiga resultat

Ruhpolding världscupen 14.1.2023


Damernas stafett 4 x 6 km

#LagResultat
1.Norge 🇳🇴1.08.17,3 (0+6)
2.Tyskland 🇩🇪+15,3 (0+10)
3.Italien 🇮🇹+33,5 (0+4)
4.Schweiz 🇨🇭+36,3 (0+10)
5.Tjeckien 🇨🇿+57,6 (0+7)
6.Frankrike 🇫🇷+1.20,1 (2+9)
7.Sverige 🇸🇪+1.25,4 (1+8)
8.Viro 🇪🇪+2.21,9 (0+10)
10.Finland 🇫🇮+3.00,3 (0+12)

Fullständiga resultat

Ruhpolding världscupen 13.1.2023


Herrarnas stafett 4 x 7,5 km

#LagResultat
1.Norge 🇳🇴1.10.51,4 (1+7)
2.Tyskland 🇩🇪+20,1 (0+2)
3.Frankrike 🇫🇷+55,6 (1+7)
4.Sverige 🇸🇪+1.49,3 (1+15)
5.Italien 🇮🇹+1.56,8 (0+10)
6.Ukraina 🇺🇦+2.06,8 (0+7)
7.USA 🇺🇸+2.13,6 (1+11)
8.Finland 🇫🇮+2.21,1 (1+6)

Fullständiga resultat

Ruhpolding världscupen 12.1.2023


Damernas distans 15 km

#IdrottareResultat
1.Lisa Vittozzi 🇮🇹40.05,9 (0)
2.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+39,0 (0)
3.Julia Simon 🇫🇷+45,2 (1)
4.Dorothea Wierer 🇮🇹+1.09,7 (1)
5.Hanna Öberg 🇸🇪+1.10,9 (1)
6.Elvira Öberg 🇸🇪+1.20,5 (1)
7.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+1.31,8 (1)
8.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+1.50,1 (1)
9.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+1.59,9 (1)
10.Paulina Batovska Fialkova 🇸🇰+2.00,0 (1)
19.Anna Magnusson 🇸🇪+3.11,9 (2)
42.Mona Brorsson 🇸🇪+5.13,7 (3)

Fullständiga resultat

Världscupen, Ruhpolding 11.1.2023


Herrarnas distans 20 km

#IdrottareResultat
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴48.48,4 (2)
2.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+9,9 (1)
3.Jakov Fak 🇸🇮+29,3 (0)
4.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+42,8 (1)
5.Tommaso Giacomel 🇮🇹+47,6 (1)
6.Benedikt Doll 🇩🇪+56,3 (1)
7.Andrejs Rastorgujevs 🇱🇻+1.21,6 (1)
8.Michal Krcmar 🇨🇿+1.27,7 (1)
9.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.44,3 (2)
10.Tarjei Bø 🇳🇴+1.46,0 (1)



Pokljuka världscupen 8.1.2023


Mixedstafett

#IdrottareResultat
1.Frankrike 🇫🇷1.19.48,9 (1+7)
2.Italien 🇮🇹+24,6 (0+7)
3.Sverige 🇸🇪+47,2 (1+5)
4.Schweiz 🇨🇭+1.09,3 (0+13)
5.Tyskland 🇩🇪+1.09,9 (2+11)
6.Norge 🇳🇴+1.41,2 (1+12)
7.Tjeckien 🇨🇿+2.12,3 (0+8)
8.Puola 🇵🇱+3.23,1 (0+5)
9.Österrike 🇦🇹+4.07,1 (0+7)
10.Belgia 🇧🇪+4.12,1 (0+2)
15.Finland 🇫🇮+5.39,4 (0+11)

Fullständiga resultat

Pokljuka, världscupen 8.1.2023


Mixedstafett

#IdrottareResultat
1.Norge38.54,1
2.Frankrike+41,0
3.Schweiz+49,6
4.Finland+1.33,3
5.Österrike+1.45,9
6.USA+2.01,4
7.Ukraina+2.14,1
8.Japani+2.14,5
9.Moldova+2.18,7
10.Sverige+2.19,0

Pokljuka världscupen 7.1.2023


Herrarnas jaktstart 12,5 km

#IdrottareResultat
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴31.43,2 (1)
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.04,9 (1)
3.Tarjei Bø 🇳🇴+1.06,6 (1)
4.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+1.17,8 (2)
5.Tommaso Giacomel 🇮🇹+1.31,0 (2)
6.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+1.48,9 (2)
7.Filip Fjeld Andersen 🇳🇴+1.53,8 (1)
8.Johannes Dale 🇳🇴+2.02,0 (3)
9.Timofei Lapshin 🇰🇷+2.04,1 (2)
10.Niklas Hartweg 🇨🇭+2.12,8 (0)
31.Olli Hiidensalo 🇫🇮+4.12,7 (3)

Fullständiga resultat

Pokljuka världscupen 7.1.2023


Damernas jaktstart 10 km

#IdrottareResultat
1.Elvira Öberg 🇸🇪29.41,6 (0)
2.Dorothea Wierer 🇮🇹+17,6 (1)
3.Julia Simon 🇫🇷+22,4 (2)
4.Paulina Batovska Fialkova 🇸🇰+31,0 (2)
5.Marketa Davidova 🇨🇿+34,7 (1)
6.Linn Persson 🇸🇪+36,2 (1)
7.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪+37,4 (2)
8.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+51,0 (1)
9.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+1.01,5 (2)
10.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+1.01,7 (2)
40.Mona Brorsson 🇸🇪+3.55,1 (3)
50.Anna Magnusson 🇸🇪+6.04,0 (5)
-Johanna Skottheim 🇸🇪LAPPED

Fullständiga resultat

Pokljuka världscupen 6.1.2023


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareResultat
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴23.55,9 (1)
2.Tarjei Bø 🇳🇴+48,1 (0)
3.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+55,6 (1)
4.Benedikt Doll 🇩🇪+1.03,3 (1)
5.Michal Krcmar 🇨🇿+1.03,9 (0)
6.Tommaso Giacomel 🇮🇹+1.09,5 (2)
7.Timofei Lapshin 🇰🇷+1.17,3 (0)
8.Roman Rees 🇩🇪+1.17,9 (1)
9.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.21,2 (1)
10.Antonin Guigonnat 🇫🇷+1.27,7 (1)

Fullständiga resultat

Pokljuka världscupen 5.1.2023


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareResultat
1.Elvira Öberg 🇸🇪20.25,2 (0)
2.Julia Simon 🇫🇷+6,9 (0)
3.Dorothea Wierer 🇮🇹+18,7 (0)
4.Paulina Batovska Fialkova 🇸🇰+26,5 (1)
5.Marketa Davidova 🇨🇿+28,7 (1)
6.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪+36,3 (1)
7.Linn Persson 🇸🇪+40,1 (1)
8.Sophie Chauveau 🇫🇷+42,4 (1)
9.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+46,0 (1)
10.Mari Eder 🇫🇮+52,2 (1)
10.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+52,2 (0)
33.Mona Brorsson 🇸🇪+1.34,6 (0)
56.Anna Magnusson 🇸🇪+2.23,1 (3)
58.Johanna Skottheim 🇸🇪+2.27,2 (2)
64.Stina Nilsson 🇸🇪+2.41,8 (5)

Fullständiga resultat

Annecy världscupen 18.12.2022


Damernas massstart 12,5 km

#IdrottareResultat
1.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹33.54,1 (1)
2.Julia Simon 🇫🇷+12,3 (2)
3.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+14,3 (1)
4.Elvira Öberg 🇸🇪+15,8 (2)
5.Sophie Chauveau 🇫🇷+22,6 (2)
6.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+27,2 (2)
7.Anna Magnusson 🇸🇪+30,6 (1)
8.Chloe Chevalier 🇫🇷+32,4 (1)
9.Ragnhild Femsteinevik 🇳🇴+47,9 (2)
10.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+51,5 (3)

Världscupen Annecy 18.12.2022


Herrarnas Masstart 15 km

#IdrottareResultat
1.Johannes Dale 🇳🇴35.02,2
2.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+0,3
3.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+10,6
4.Fabien Claude 🇫🇷+17,2
5.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+19,1
6.Tarjei Bø 🇳🇴+20,6
7.Benedikt Doll 🇩🇪+25,8
8.Stalder 🇨🇭+31,8
9.Filip Fjeld Andersen 🇳🇴+40,9
10.Tuomas Harjula 🇫🇮+45,7

22. Jesper Nelin +1.49,8
26. Martin Ponsiluoma +2.18,2
30. Sebastian Samuelsson +4.16,5

Världscupen Annecy 17.12.2022


Damernas jaktstart

#IdrottareResultat
1.Elvira Öberg 🇸🇪29.42,4
2.Lisa Vittozzi 🇮🇹+20,4
3.Julia Simon 🇫🇷+46,9
4.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+1.19,9
5.Dorothea Wierer 🇮🇹+1.51,9
6.Linn Persson 🇸🇪+1.56,1
7.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪+1.57,8
8.Sophie Chauveau 🇫🇷+2.02,7
9.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+2.33,7
10.Franziska Preuss 🇩🇪+2.37,6


Världscupen Annecy 17.12.2022


Herrarnas jaktstart

#IdrottareResultat
1.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴29.44
2.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+24,6
3.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+35,8
4.Fabien Claude 🇫🇷+43,7
5.Filip Fjeld Andersen 🇳🇴+54,1
6.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+1.03,6
7.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.10,7
8.Antonin Guigonnat 🇫🇷+1.13,4
9.Tommaso Giacomel 🇮🇹+1.15,0
10.Artem Pryma 🇺🇦+1.21,2

Annecy världscupen 16.12.2022


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareResultat
1.Anna Magnusson 🇸🇪21.04,7 (0)
2.Linn Persson 🇸🇪+12,8 (1)
3.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪+15,2 (1)
4.Sophie Chauveau 🇫🇷+19,9 (0)
5.Mari Eder 🇫🇮+21,3 (1)
6.Lisa Vittozzi 🇮🇹+31,8 (0)
7.Paulina Batovska Fialkova 🇸🇰+33,4 (1)
8.Elvira Öberg 🇸🇪+33,6 (1)
9.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+35,2 (0)
10.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+36,8 (1)

Fullständiga resultat

Världscupen Annecy 15.12.2022


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareResultat
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴22.52,2
2.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+17,6
3.Benedikt Doll 🇩🇪+38,8
4.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+52,1
5.Timofei Lapshin 🇰🇷+59,9
6.Michal Krcmar 🇨🇿+1.00,2
7.Fabien Claude 🇫🇷+1.02,2
8.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.10,2
9.Johannes Dale 🇳🇴+1.17,1
10.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+1.18,4


Hochfilzen världscupen 11.12.2022


Herrarnas jaktstart 12,5 km

#IdrottareTid
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴33.50,7 (2)
2.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+47,9 (2)
3.Emilien Jacquelin 🇫🇷+1.13,9 (3)
4.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.22,2 (1)
5.Niklas Hartweg 🇨🇭+1.35,5 (1)
6.Tommaso Giacomel 🇮🇹+1.42,8 (2)
7.Jakov Fak 🇸🇮+1.46,2 (2)
8.Johannes Dale 🇳🇴+1.47,5 (3)
9.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+1.47,6 (2)
10.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+1.53,2 (4)



Damernas stafett 4 x 6 km

#LagTid
1.Frankrike 🇫🇷1.14.27,1 (0+4)
2.Sverige 🇸🇪+10,4 (0+9)
3.Italien 🇮🇹+18,5 (0+4)
4.Tyskland 🇩🇪+33,7 (0+5)
5.Norge 🇳🇴+1.12,9 (0+4)
6.Schweiz 🇨🇭+2.14,2 (0+6)
7.Tjeckien 🇨🇿+2.34,6 (1+10)
8.Slovenien 🇸🇮+3.09,7 (2+8)

Hochfilzen 10.12.2022


Damernas jaktstart

#IdrottareTid
1.Julia Simon 🇫🇷29.56,7
2.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+19,6
3.Marketa Davidova 🇨🇿+28,1
4.Elvira Öberg 🇸🇪+41,1
5.Denise Herrmann 🇩🇪+42,7
6.Linn Persson 🇸🇪+46,0
7.Hanna Öberg 🇸🇪+1.05,2
8.Lisa Vittozzi 🇮🇹+1.08,2
9.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+1.08,5
10.Paulina Batovska Fialkova 🇸🇰+1.14,1


Hochfilzen världscupen 9.12.2022


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴23.04,0 (0)
2.Emilien Jacquelin 🇫🇷+43,0 (1)
3.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+46,9 (1)
4.Filip Fjeld Andersen 🇳🇴+54,5 (0)
5.Andrejs Rastorgujevs 🇱🇻+1.00,4 (0)
6.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+1.03,7 (1)
7.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.09,1 (1)
8.Jakub Stvrtecky 🇨🇿+1.10,5 (0)
9.Justus Strelow 🇩🇪+1.14,5 (0)
10.Johannes Dale 🇳🇴+1.20,1 (2)

Resultat

Hochfilzen världscupen 8.12.2022


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪20.07,1 (0)
2.Marketa Davidova 🇨🇿+18,1 (1)
3.Julia Simon 🇫🇷+20,1 (1)
4.Elvira Öberg 🇸🇪+32,4 (2)
5.Anamarija Lampic 🇸🇮+35,8 (3)
6.Hanna Öberg 🇸🇪+37,2 (2)
7.Dorothea Wierer 🇮🇹+37,3 (1)
8.Karoline Knotten 🇳🇴+41,3 (0)
9.Anna Magnusson 🇸🇪+42,3 (1)
10.Linn Persson 🇸🇪+45,3 (1)

Kontiolahden världscupen 4.12.2022


Damernas jaktstart 10 km

#IdrottareTid
1.Julia Simon 🇫🇷31.13,0 (0)
2.Dorothea Wierer 🇮🇹+11,9 (0)
3.Elvira Öberg 🇸🇪+21,7 (1)
4.Lisa Vittozzi 🇮🇹+26,3 (1)
5.Emma Lunder 🇨🇦+33,2 (1)
6.Caroline Colombo 🇫🇷+53,5 (0)
7.Marketa Davidova 🇨🇿+59,3 (1)
8.Vanessa Voigt 🇩🇪+1.04,6 (1)
9.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+1.04,7 (3)
10.Hanna Öberg 🇸🇪+1.15,7 (3)
15.Suvi Minkkinen 🇫🇮+1.50,7 (2)
24.Mari Eder 🇫🇮+2.45,6 (6)
48.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+4.45,5 (5)
54.Erika Jänkä 🇫🇮+5.29,0 (4)
58.Venla Lehtonen 🇫🇮+6.31,4 (6)



Herrarnas jaktstart 12,5 km

#IdrottareTid
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴32.44,4 (3)
2.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+19,2 (2)
3.Emilien Jacquelin 🇫🇷+47,3 (2)
4.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+1.12,7 (2)
5.Roman Rees 🇩🇪+1.20,7 (2)
6.Jesper Nelin 🇸🇪+1.32,0 (2)
7.Fabien Claude 🇫🇷+1.40,2 (2)
8.David Zobel 🇩🇪+1.44,2 (2)
9.Tarjei Bø 🇳🇴+1.51,9 (2)
10.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.55,4 (3)
27.Olli Hiidensalo 🇫🇮+3.19,7 (4)
51.Tero Seppälä 🇫🇮+5.00,9 (6)

Kontiolahti världscupen 3.12.2022


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹20.39,5
2.Lisa Vittozzi 🇮🇹+17,3
3.Linn Persson 🇸🇪+24,2
4.Emma Lunder 🇨🇦+25,4
5.Anna Weidel 🇩🇪+26,6
6.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪+31,6
6.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+31,6
8.Sophia Schneider 🇩🇪+34,2
9.Dorothea Wierer 🇮🇹+34,9
10.Ida Lien 🇳🇴+37,8
19.Mari Eder 🇫🇮+50,3 (2)
27.Suvi Minkkinen 🇫🇮+1.01,9 (1)
40.Venla Lehtonen 🇫🇮+1.22,5 (0)
43.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+1.29,4 (2)
55.Erika Jänkä 🇫🇮+1.55,9 (1)

Resultat

Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴23.09,0 (1)
2.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+10,5 (0)
3.Roman Rees 🇩🇪+28,8 (0)
4.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+36,2 (1)
5.Emilien Jacquelin 🇫🇷+39,5 (1)
6.Filip Fjeld Andersen 🇳🇴+49,7 (1)
7.Johannes Dale 🇳🇴+55,3 (1)
8.Jesper Nelin 🇸🇪+1.02,1 (1)
9.David Zobel 🇩🇪+1.05,0 (1)
10.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+1.05,1 (2)
31.Tero Seppälä 🇫🇮+1.48,4 (2)
33.Olli Hiidensalo 🇫🇮+1.50,2 (1)
63.Tuomas Harjula 🇫🇮+2.35,5 (2)
71.Heikki Laitinen 🇫🇮+2.49,8 (3)
80.Jaakko Ranta 🇫🇮+3.07,5 (3)

Resultat

Ampumahiihto, Kontiolahti MC 1.12.2022


MDamernas stafett 4 x 6 km

#LagTid
1.Sverige 🇸🇪1.14.59,8 (0+6)
2.Tyskland 🇩🇪+28,1 (0+6)
3.Norge 🇳🇴+31,5 (0+3)
4.Frankrike 🇫🇷+1.30,0 (0+7)
5.Schweiz 🇨🇭+1.48,5 (0+8)
6.Tjeckien 🇨🇿+3.13,1 (0+9)
7.Finland 🇫🇮+3.22,3 (1+10)
8.Österrike 🇦🇹+3.29,2 (1+9)


Herrarnas stafett 4 x 7,5 km

#LagTid
1.Norge 🇳🇴1.19.26,2 (0+7)
2.Tyskland 🇩🇪+43,9 (0+8)
3.Frankrike 🇫🇷+1.05,9 (0+9)
4.Österrike 🇦🇹+2.31,2 (0+4)
5.Tjeckien 🇨🇿+2.33,9 (0+10)
6.Finland 🇫🇮+2.34,1 (1+12)
7.Slovenien 🇸🇮+2.47,2 (2+9)
8.Liettua 🇱🇹+2.47,8 (1+3)

Ampumahiihto, Kontiolahti MC 30.11.2022


Damernas normaalimatka 15 km

#IdrottareTid
1.Hanna Öberg 🇸🇪43.53,8 (1)
2.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+36,5 (0)
3.Lisa Vittozzi 🇮🇹+39,7 (1)
4.Vanessa Voigt 🇩🇪+1.00,5 (0)
5.Julia Simon 🇫🇷+1.11,9 (1)
6.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪+1.31,4 (2)
7.Marketa Davidova 🇨🇿+1.37,6 (2)
8.Paulina Batovska Fialkova 🇸🇰+1.39,7 (1)
9.Elvira Öberg 🇸🇪+2.07,6 (3)
10.Lotte Lie 🇧🇪+2.08,1 (0)
15.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+2.25,2 (1)
17.Mari Eder 🇫🇮+2.45,9 (3)
40.Suvi Minkkinen 🇫🇮+4.44,8 (3)
60.Erika Jänkä 🇫🇮+6.49,2 (2)
73.Venla Lehtonen 🇫🇮+7.57,9 (5)

Ampumahiihto, Kontiolahti MC 29.11.2022


Herrarnas, normaalimatka 20 km

#IdrottareTid
1.Martin Ponsiluoma 🇸🇪49.36,5
2.Niklas Hartweg 🇨🇭+37,2
3.David Zobel 🇩🇪+59,3
4.Roman Rees 🇩🇪+1.00,9
5.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+1.02,8
6.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+1.23,4
7.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+1.32,9
8.Vytautas Strolia 🇱🇹+1.37,1
9.Fabien Claude 🇫🇷+2.07,5
10.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+2.11,5

11. Olli Hiidensalo +2.24,1 (1)
35. Tero Seppälä +4.51,1 (4)
46. Jaakko Ranta +5.25,9 (2)
72. Tuomas Harjula +7.21,1 (5)
78. Heikki Laitinen +7.59,5 (6)



Skidskytte är en fantastisk TV-sport. Speciellt masstarterna brukar vara extremt spännande från början till slutet.
Skidskytte är en fantastisk TV-sport. Speciellt masstarterna brukar vara extremt spännande från början till slutet. (By Miceman [CC BY-SA 3.0 ], from Wikimedia Commons)




Världscupen i skidskytte - Historia & Statistik


Världscupen i skidskytte för män har arrangerats sedan 1977 och för damer sedan 1982.

Uppdaterad 23.8.2022

Skidskytte världscupen totalvinnare genom tiderna - män:


Martin Fourcade har flest totalsegrar i skidskytte världscupen för herrar. Han har varit nummer ett häpnadsväckande sju gånger. Norges Ole-Einar Björndalen aka Mr Biathlon vann den totala världscupen sex gånger, slutade tvåa sex gånger och blev trea tre gånger.

Herrar topp 3 säsong för säsong

SäsongI - II - III
1977–1978Frank Ullrich - Klaus Siebert - Eberhard Rösch
1978–1979Klaus Siebert - Frank Ullrich - Vladimir Barnašov
1979–1980Frank Ullrich - Klaus Siebert - Eberhard Rösch
1980–1981Frank Ullrich - Kjell Søbak - Anatoli Aljabjev
1981–1982Frank Ullrich - Matthias Jacob - Kjell Søbak
1982–1983Peter Angerer - Eirik Kvalfoss - Frank Ullrich
1983–1984Frank-Peter Roetsch - Peter Angerer - Eirik Kvalfoss
1984–1985Frank-Peter Roetsch - Juri Kaškarov - Eirik Kvalfoss
1985–1986André Sehmisch - Peter Angerer - Matthias Jacob
1986–1987Frank-Peter Roetsch - Fritz Fischer - Jan Matouš
1987–1988Fritz Fischer - Eirik Kvalfoss - Johann Passler
1988–1989Eirik Kvalfoss - Aleksandr Popov - Sergei Tšepikov
1989–1990Sergei Tšepikov - Eirik Kvalfoss - Valeri Medvedtsev
1990–1991Sergei Tšepikov - Mark Kirchner - Andreas Zingerle
1991–1992Jon Åge Tyldum - Mikael Löfgren - Sylfest Glimsdal
1992–1993Mikael Löfgren - Mark Kirchner - Pieralberto Carrara
1993–1994Patrice Bailly-Salins - Sven Fischer - Frank Luck
1994–1995Jon Åge Tyldum - Patrick Favre - Wilfried Pallhuber
1995–1996Vladimir Dratšov - Viktor Maigurov - Sven Fischer
1996–1997Sven Fischer - Ole Einar Bjørndalen - Viktor Maigurov
1997–1998Ole Einar Bjørndalen - Ricco Groß - Sven Fischer
1998–1999Sven Fischer - Ole Einar Bjørndalen - Frank Luck
1999–2000Raphaël Poirée - Ole Einar Bjørndalen - Sven Fischer
2000–2001Raphaël Poirée - Ole Einar Bjørndalen - Frode Andresen
2001–2002Raphaël Poirée - Pavel Rostovtsev - Ole Einar Bjørndalen
2002–2003Ole Einar Bjørndalen - Uladzimir Dratšou - Ricco Groß
2003–2004Raphaël Poirée - Ole Einar Bjørndalen - Ricco Groß
2004–2005Ole Einar Bjørndalen - Sven Fischer - Raphaël Poirée
2005–2006Ole Einar Bjørndalen - Raphaël Poirée - Sven Fischer
2006–2007Michael Greis - Ole Einar Bjørndalen - Raphaël Poirée
2007–2008Ole Einar Bjørndalen - Dmitri Jarošenko - Emil Hegle Svendsen
2008–2009Ole Einar Bjørndalen - Tomasz Sikora - Emil Hegle Svendsen
2009–2010Emil Hegle Svendsen - Christoph Sumann - Ivan Tšerezov
2010–2011Tarjei Bø - Emil Hegle Svendsen - Martin Fourcade
2011–2012Martin Fourcade - Emil Hegle Svendsen - Andreas Birnbacher
2012–2013Martin Fourcade - Emil Hegle Svendsen - Dominik Landertinger
2013–2014Martin Fourcade - Emil Hegle Svendsen - Johannes Thingnes Bø
2014–2015Martin Fourcade - Anton Shipulin - Jakov Fak
2015–2016Martin Fourcade - Johannes Thingnes Bø - Anton Shipulin
2016–2017Martin Fourcade - Anton Shipulin - Johannes Thingnes Bø
2017–2018Martin Fourcade - Johannes Thingnes Bø - Anton Shipulin
2018-2019Johannes Thingnes Bø - Alexander Loginov - Quentin Fillon Maillet
2019-2020Johannes Thingnes Bø - Martin Fourcade - Quentin Fillon Maillet
2020-2021Johannes Thingnes Bø - Sturla Holm Laegreid - Quentin Fillon Maillet
2021-2022Quentin Fillon Maillet - Sturla Holm Laegreid - Sebastian Samuelsson


Herrarnas pallsplaceringar i totala världscupen

#Idrottare1.2.3.
1.Martin Fourcade711
2.Ole Einar Bjørndalen661
3.Raphaël Poirée412
4.Frank Ullrich411
5.Johannes Thingnes Bø322
6.Frank-Peter Roetsch300
7.Sven Fischer224
8.Sergei Tšepikov201
9.Jon Åge Tyldum200
10.Emil Hegle Svendsen142
11.Eirik Kvalfoss132
12.Klaus Siebert120
12.Peter Angerer120
14.Fritz Fischer110
14.Mikael Löfgren110
14.Vladimir Dratšov110
17.Quentin Fillon Maillet103
18.André Sehmisch100
18.Patrice Bailly-Salins100
18.Michael Greis100
18.Tarjei Bø100


Skidskytte världscupen totalvinnare genom tiderna - kvinnor:


Sveriges Magdalena Forsberg har flest totalsegrar i damernas Skidskytte världscupen med sex. Finlands Kaisa Mäkäräinen och tyska Magdalena Neuner har lyft den totala vinnarpokalen tre gånger.

Damernas topp 3 säsong för säsong

SäsongI - II - III
1982–1983Gry Østvik - Siv Bråten - Aino Kallunki
1983–1984Mette Mestad - Sanna Grønlid - Gry Østvik
1984–1985Sanna Grønlid - Eva Korpela - Kaija Parve
1985–1986Eva Korpela - Sanna Grønlid - Lise Meloche
1986–1987Eva Korpela - Anne Elvebakk - Sanna Grønlid
1987–1988Anne Elvebakk - Elin Kristiansen - Nadežda Aleksieva
1988–1989Jelena Golovina - Natalja Prikaztšikova - Svetlana Davydova
1989–1990Jiřina Adamičková - Anne Elvebakk - Jelena Golovina
1990–1991Svetlana Davydova - Myriam Bédard - Anne Elvebakk
1991–1992Anfisa Reztsova - Anne Briand - Petra Schaaf
1992–1993Anfisa Reztsova - Myriam Bédard - Anne Briand
1993–1994Svjatlana Paramyhina - Nathalie Santer - Anne Briand
1994–1995Anne Briand - Svjatlana Paramyhina - Uschi Disl
1995–1996Emmanuelle Claret - Uschi Disl - Petra Behle
1996–1997Magdalena Forsberg - Uschi Disl - Simone Greiner-Petter-Memm
1997–1998Magdalena Forsberg - Uschi Disl - Martina Zellner
1998–1999Magdalena Forsberg - Olena Zubrylova - Uschi Disl
1999–2000Magdalena Forsberg - Olena Zubrylova - Corinne Niogret
2000–2001Magdalena Forsberg - Liv Grete Poirée - Olena Zubrylova
2001–2002Magdalena Forsberg - Liv Grete Poirée - Uschi Disl
2002–2003Martina Glagow - Albina Ahatova - Sylvie Becaert
2003–2004Liv Grete Poirée - Olga Pyljova - Sandrine Bailly
2004–2005Sandrine Bailly - Kati Wilhelm - Olga Pyljova
2005–2006Kati Wilhelm - Anna Carin Olofsson - Martina Glagow
2006–2007Andrea Henkel - Kati Wilhelm - Anna Carin Olofsson
2007–2008Magdalena Neuner - Sandrine Bailly - Andrea Henkel
2008–2009Helena Jonsson - Kati Wilhelm - Tora Berger
2009–2010Magdalena Neuner - Simone Hauswald - Helena Jonsson
2010–2011Kaisa Mäkäräinen FIN - Andrea Henkel - Helena Ekholm
2011–2012Magdalena Neuner - Darya Domracheva - Tora Berger
2012–2013Tora Berger - Darya Domracheva - Andrea Henkel
2013–2014Kaisa Mäkäräinen - Tora Berger - Darya Domracheva
2014–2015Darya Domracheva - Kaisa Mäkäräinen - Valj Semerenko
2015–2016Gabriela Soukalová - Marie Dorin Habert - Dorothea Wierer
2016–2017Laura Dahlmeier - Gabriela Koukalová - Kaisa Mäkäräinen
2017–2018Kaisa Mäkäräinen - Anastasija Kuzmina - Darya Domracheva
2018–2019Dorothea Wierer - Lisa VittozziAnastasia Kuzmina
2019–2020Dorothea Wierer - Tiril EckhoffDenise Herrmann
2020–2021Tiril Eckhoff - Marte Olsbu Röiseland - Franziska Preuss
2021–2022Marte Olsbu Røiseland - Elvira Öberg - Lisa Theresa Hauser


Damernas pallsplaceringar i totala världscupen

#Idrottare1.2.3.
1.Magdalena Forsberg600
2.Kaisa Mäkäräinen311
3.Magdalena Neuner300
4.Eva Korpela210
5.Dorothea Wierer201
6.Anfisa Reztsova200
7.Kati Wilhelm130
8.Darya Domracheva122
9.Sanna Grønlid121
9.Anne Elvebakk121
11.Liv Grete Poirée120
12.Anne Briand112
12.Tora Berger112
14.Sandrine Bailly111
14.Andrea Henkel111
16.Svetlana Paramygina110
16.Gabriela Koukalová110
16.Tiril Eckhoff110
16.Marte Olsbu Röiseland110
20.Gry Østvik101
20.Jelena Golovina101
20.Svetlana Davydova101
20.Martina Glagow101
20.Helena Jonsson101


Skidskytte världscupen - Flest segrar i individuella lopp


Norges Ole Einar Bjørndalen har flest individuella segrar i Skidskytte världscupen. Bjørndalens rekord ansågs länge vara oslagbart, men den franske skidskyttestjärnan Martin Fourcade kom till slut nära att han kom bara 11 vinster från att slå Bjørndalens rekord. Fourcade avslutade sin karriär i slutet av säsongen 2019-2020. Norges Johannes Thingnes Bø klättrade förra året till tredje plats i listan med 55 vinster men ligger fortfarande långt bakom Bjørndalen.

Sveriges Magdalena Forsberg leder damernas vinstlista med 42 vinster. Tiril Eckhoff håller toppplatsen bland de aktiva åkarna med 29 vinster.

Herrar

#IdrottareVinster
1.Ole Einar Bjørndalen94
2.Martin Fourcade83
3.Johannes Thingnes Bø55
4.Raphaël Poirée44
5.Emil Hegle Svendsen38
6.Sven Fischer33
7.Frank Ullrich17
8.Quentin Fillon Maillet16
9.Frode Andresen15
9.Vladimir Dratšev15
9.Frank-Peter Rötsch15

Damer

#IdrottareVinster
1.Magdalena Forsberg42
2.Magdalena Neuner34
2.Darya Domracheva34
4.Uschi Disl30
5.Tiril Ekchoff29
6.Tora Berger28
7.Kaisa Mäkäräinen27
8.Andrea Henkel22
8.Liv Grete Poirée (Skjelbreid)22
8.Laura Dahlmeier22



Tidigare säspnger i skidskytte världscupen


Skidskytte världscupen 2021-2022 - Slutliga ställningar


Herrar 22/22

#IdrottarePoäng
1.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷984
2.Sturla Holma Lägreid 🇳🇴736
3.Sebastian Samuelsson 🇸🇪717
4.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴708
5.Emilien Jacquelin 🇫🇷706
6.Tarjei Bø 🇳🇴601
7.Simon Desthieux 🇫🇷590
8.Benedikt Doll 🇩🇪557
9.Sivert Guttorm Bakken 🇳🇴553
10.Erik Lesser 🇩🇪535

Damer 22/22

#IdrottarePoäng
1.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴957
2.Elvira Öberg 🇸🇪823
3.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹684
4.Hanna Öberg 🇸🇪661
5.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷642
6.Denise Herrmann 🇩🇪589
7.Dzinara Alimbekava 🇧🇾589
8.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷581
9.Dorothea Wierer 🇮🇹577
10.Marketa Davidova 🇨🇿560



Skidskytte världscupen 2021-2022 - Lopp resultat


Holmenkollen världscupen 20.3.2022


Herrarnas yhteislähtö 15 km

#IdrottareTid
1.Sivert Guttorm Bakken 🇳🇴38.31,2 (0)
2.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+0,5 (2)
3.Emilien Jacquelin 🇫🇷+13,4 (2)
4.Erik Lesser 🇩🇪+21,6 (2)
5.Philipp Nawrath 🇩🇪+31,5 (1)
6.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+44,8 (0)
7.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+48,4 (3)
8.David Zobel 🇩🇪+49,2 (1)
9.Simon Desthieux 🇫🇷+59,0 (3)
10.Simon Eder 🇦🇹+1.01,8 (1)
15.Tero Seppälä 🇫🇮+1.36,6 (4)


Damernas yhteislähtö 12,5 km

#IdrottareTid
1.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷35.20,8 (2)
2.Franziska Preuss 🇩🇪+7,8 (2)
3.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+8,6 (2)
4.Linn Persson 🇸🇪+13,6 (2)
5.Elvira Öberg 🇸🇪+13,7 (2)
6.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+14,1 (2)
7.Denise Herrmann 🇩🇪+14,5 (3)
8.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+15,4 (1)
9.Janina Hettich 🇩🇪+15,6 (0)
10.Vanessa Voigt 🇩🇪+45,0 (1)
22.Mari Eder 🇫🇮+2.15,3 (4)

Holmenkollen världscupen 19.3.2022


Damernas jaktstart 10 km

#IdrottareTid
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴29.55,7 (2)
2.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+24,9 (2)
3.Paulina Fialkova 🇸🇰+50,5 (0)
4.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+59,0 (1)
5.Denise Herrmann 🇩🇪+1.05,2 (2)
6.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+1.11,0 (3)
7.Marketa Davidova 🇨🇿+1.19,7 (3)
8.Elvira Öberg 🇸🇪+1.29,7 (2)
9.Franziska Hildebrand 🇩🇪+1.34,3 (0)
10.Franziska Preuss 🇩🇪+1.37,2 (0)
36.Mari Eder 🇫🇮+4.06,6 (6)
46.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+5.20,7 (3)

Herrarnas jaktstart 12,5 km

#IdrottareTid
1.Erik Lesser 🇩🇪32.03,8 (0)
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+9,4 (1)
3.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+22,7 (3)
4.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+1.04,9 (2)
5.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+1.09,7 (2)
6.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+1.31,3 (3)
7.Sivert Guttorm Bakken 🇳🇴+1.37,9 (1)
8.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+1.40,2 (2)
9.Benedikt Doll 🇩🇪+1.43,6 (3)
10.Vytautas Strolia 🇱🇹+1.50,1 (1)
23.Tero Seppälä 🇫🇮+3.23,1 (3)
48.Otto Invenius 🇫🇮+5.51,9 (4)
49.Heikki Laitinen 🇫🇮+6.06,2 (7)


Holmenkollen världscupen 18.3.2022


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴25.27,1 (0)
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+22,4 (0)
3.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+26,5 (0)
4.Benedikt Doll 🇩🇪+39,5 (0)
5.Erik Lesser 🇩🇪+40,0 (1)
6.Philipp Nawrath 🇩🇪+40,5 (0)
7.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+54,3 (0)
8.Johannes Kühn 🇩🇪+59,7 (1)
9.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+59,8 (0)
10.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+1.08,8 (2)
35.Tero Seppälä 🇫🇮+2.21,5 (4)
54.Heikki Laitinen 🇫🇮+2.52,0 (4)
55.Otto Invenius 🇫🇮+2.52,7 (2)
73.Jaakko Ranta 🇫🇮+3.45,5 (2)


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴21.28,3 (1)
2.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+7,0 (0)
3.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+9,4 (1)
4.Marketa Davidova 🇨🇿+19,7 (0)
5.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+40,3 (0)
6.Jessica Jislova 🇨🇿+54,2 (0)
7.Denise Herrmann 🇩🇪+56,1 (1)
8.Paulina Fialkova 🇸🇰+1.02,4 (1)
9.Franziska Hildebrand 🇩🇪+1.08,3 (0)
10.Chloe Chevalier 🇫🇷+1.10,2 (1)
21.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+1.42,4 (0)
22.Mari Eder 🇫🇮+1.43,3 (3)

Otepää världscupen 13.3.2022


Mixedstafett

#LagTid
1.Norge1.19.39,3
2.Sverige+22,5
3.Frankrike+34,6
4.Tyskland+1.53,7
5.Tjeckien+2.34,6
6.Slovakia+3.30,7
7.Österrike+4.09,2
8.Finland+4.39,0
9.Schweiz+4.57,3
10.Bulgaria+5.11,2

Otepää världscupen 12.3.2022


Damernas yhteislähtö 12,5 km

#IdrottareTid
1.Elvira Öberg 🇸🇪34.41,6 (1)
2.Denise Herrmann 🇩🇪+4,5 (2)
3.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+4,8 (1)
4.Linn Persson 🇸🇪+5,9 (1)
5.Franziska Preuss 🇩🇪+8,1 (1)
6.Vanessa Voigt 🇩🇪+13,8 (0)
7.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷+15,2 (3)
8.Tiril Eckhoff 🇳🇴+17,4 (2)
9.Hanna Öberg 🇸🇪+27,1 (2)
10.Marketa Davidova 🇨🇿+40,4 (2)
19.Mari Eder 🇫🇮+1.26,1 (3)
22.Suvi Minkkinen 🇫🇮+1.44,0 (1)


Herrarnas yhteislähtö 15 km

#IdrottareTid
1.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴34.29,8 (0)
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+5,9 (1)
3.Sivert Guttorm Bakken 🇳🇴+15,5 (1)
4.Antonin Guigonnat 🇫🇷+30,5 (0)
5.Erik Lesser 🇩🇪+38,6 (1)
6.Lukas Hofer 🇮🇹+46,4 (2)
7.Filip Fjeld Andersen 🇳🇴+49,9 (2)
8.Emilien Jacquelin 🇫🇷+52,5 (1)
9.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+55,7 (1)
10.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+1.01,9 (3)
20.Tero Seppälä 🇫🇮+2.22,1 (4)

Otepää världscupen 11.3.2022


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Julia Simon 🇫🇷20.45,8
2.Vanessa Voigt 🇩🇪+11,0 (0)
3.Karoline Knotten 🇳🇴+12,8 (0)
4.Denise Herrmann 🇩🇪+16,1 (1)
5.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+21,9 (1)
6.Hanna Öberg 🇸🇪+23,0 (1)
7.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+24,6 (1)
8.Elvira Öberg 🇸🇪+33,5 (2)
9.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+34,2 (1)
10.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+35,5 (2)
20.Suvi Minkkinen 🇫🇮+1.08,9 (0)
58.Mari Eder 🇫🇮+2.25,7 (5)
71.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+3.01,0 (4)
73.Erika Jänkä 🇫🇮+3.04,3 (3)

Otepää världscupen 10.3.2022


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷22.27,4 (0)
2.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+7,2 (0)
3.Benedikt Doll 🇩🇪+11,1 (0)
4.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+16,3 (0)
5.Roman Rees 🇩🇪+29,6 (0)
6.Vytautas Strolia 🇱🇹+30,1 (0)
7.Erik Lesser 🇩🇪+30,8 (1)
8.Benjamin Weger 🇨🇭+31,9 (0)
9.Fabien Claude 🇫🇷+34,2 (0)
10.Tarjei Bø 🇳🇴+34,5 (0)
11.Tero Seppälä 🇫🇮+40,6 (0)
38.Jaakko Ranta 🇫🇮+1.38,3 (1)
59.Heikki Laitinen 🇫🇮+2.18,6 (3)

Kontiolahti världscupen 6.3.2022


Herrarnas jaktstart 12,5 km

#IdrottareTid
1.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷32.55,0 (1)
2.Erik Lesser 🇩🇪+8,2 (0)
3.Lukas Hofer 🇮🇹+8,8 (1)
4.Emilien Jacquelin 🇫🇷+22,6 (2)
5.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+31,9 (0)
6.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+51,1 (2)
7.Sivert Guttorm Bakken 🇳🇴+1.02,9 (3)
8.Filip Fjeld Andersen 🇳🇴+1.03,9 (3)
9.Roman Rees 🇩🇪+1.11,1 (1)
10.Simon Desthieux 🇫🇷+1.16,4 (2)
14.Tero Seppälä 🇫🇮+1.24,1 (4)
29.Olli Hiidensalo 🇫🇮+2.36,2 (3)
38.Jaakko Ranta 🇫🇮+3.16,6 (1)
-Heikki Laitinen 🇫🇮DSQ

Damernas jaktstart 10 km

#IdrottareTid
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴31.40,8
2.Dorothea Wierer 🇮🇹+15,9
3.Denise Herrmann 🇩🇪+19,5
4.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+35,8
5.Karoline Knotten 🇳🇴+43,5
6.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+54,3
7.Jessica Jislova 🇨🇿+56,0
8.Franziska Preuss 🇩🇪+1.00,3
9.Elvira Öberg 🇸🇪+1.10,7
10.Dunja Zdouc 🇦🇹+1.18,0
24.Suvi Minkkinen 🇫🇮+2.22,5
42.Mari Eder 🇫🇮+3.47,8


Kontiolahti världscupen 5.3.2022


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Denise Herrmann 🇩🇪20.08,6 (1)
2.Tiril Eckhoff 🇳🇴+5,0 (1)
3.Stina Nilsson 🇸🇪+5,2 (1)
4.Hanna Öberg 🇸🇪+6,8 (1)
5.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+15,5 (1)
6.Vanessa Voigt 🇩🇪+16,7 (0)
7.Elvira Öberg 🇸🇪+18,5 (2)
8.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+28,1 (2)
9.Mari Eder 🇫🇮+29,1 (1)
10.Linn Persson 🇸🇪+32,0 (1)
25.Suvi Minkkinen 🇫🇮+1.13,1 (1)
73.Erika Jänkä 🇫🇮+3.19,8 (3)
-Nastassia Kinnunen 🇫🇮DSQ

Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷23.21,0 (0)
2.Filip Fjeld Andersen 🇳🇴+18,3 (0)
3.Johannes Kühn 🇩🇪+29,7 (1)
4.Sivert Guttorm Bakken 🇳🇴+31,2 (1)
5.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+32,4 (2)
6.Emilien Jacquelin 🇫🇷+34,3 (2)
7.Philipp Nawrath 🇩🇪+34,8 (1)
8.Lukas Hofer 🇮🇹+42,5 (1)
9.Peppe Femling 🇸🇪+43,5 (0)
10.Simon Eder 🇦🇹+44,7 (0)
18.Tero Seppälä 🇫🇮+59,4 (2)
38.Olli Hiidensalo 🇫🇮+1.39,4 (2)
57.Heikki Laitinen 🇫🇮+2.22,4 (4)
59.Jaakko Ranta 🇫🇮+2.24,3 (2)


Pekingin olympialaiset ampumahiihto 5.2.2022


Mixedstafett 4 x 6 km

#IdrottareTid
1.Norge1.06.45,6 (3+13)
2.Frankrike+0,9 (3+11)
3.Venäjä+1,5 (1+13)
4.Sverige+41,0 (0+13)
5.Tyskland+1.05,5 (2+18)
6.Valko-Venäjä+1.14,6 (2+14)
7.USA+2.12,7 (1+12)
8.Schweiz+2.20,4 (2+11)
9.Italien+2.39,7 (2+14)
10.Österrike+2.58,6 (2+13)
11.Finland+3.21,1 (1+12)

Antholz-Anterselva världscupen 23.1.2022


Damernas yhteislähtö 12,5 km

#IdrottareTid
1.Dorothea Wierer 🇮🇹35.58,7 (2)
2.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+3,7 (1)
3.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+11,6 (1)
4.Kristina Reztsova+22,8 (2)
5.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷+24,8 (4)
6.Tiril Eckhoff 🇳🇴+28,0 (2)
7.Vanessa Voigt 🇩🇪+35,8 (0)
8.Uliana Nigmatullina+42,5 (1)
9.Alina Stremous 🇲🇩+49,6 (2)
10.Julia Simon 🇫🇷+1.03,4 (3)
24.Mari Eder 🇫🇮+2.23,4 (6)

Herrarnas stafett 4 x 7,5 km

#LagTid
1.Norge1.12.14,7 (0+4)
2.Venäjä+1.57,2 (1+12)
3.Tyskland+2.04,4 (0+4)
4.Frankrike+2.20,5 (0+7)
5.Kanada+2.31,5 (1+8)
6.Ukraina+2.38,7 (0+11)
7.Schweiz+2.48,6 (1+7)
8.Italien+3.03,6 (1+13)
9.Österrike+3.08,6 (0+7)
10.Slovakia+4.01,4 (1+8)
11.Finland+4.21,7 (0+13)

Anterselva 22.1.2022


Damernas stafett 4 x 6 km

#IdrottareTid
1.Norge1:12.54,1
2.Venäjä+24,6
3.Frankrike+32,6
4.Italien+32,6
5.USA+50,1
6.Tjeckien+59,8
7.Schweiz+1.03,7
8.Tyskland+1.08,2
9.Finland+1.18,9
10.Puola+1.36,0



Herrarnas yhteislähtö 15 km

#IdrottareTid
1.Benedikt Doll 🇩🇪37.14,9
2.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+31,3
3.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴1.28,8
4.Antonin Guigonnat 🇫🇷+1.34,7
5.Sivert Guttorm Bakken 🇳🇴+1.35,2
6.Tero Seppälä 🇫🇮+1.42,1 (3)
7.Michal Krcmar 🇨🇿+1.54,1
8.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.55,5
9.Lukas Hofer 🇮🇹+1.56,4
10.Anton Babikov+1.58,7

16. Olli Hiidensalo +2.45,7 (4)

Anterselva-Antholz världscupen 20.1.2022


Herrarnas normaalimatka 20 km

#IdrottareTid
1.Anton Babikov49.46,8 (0)
2.Tarjei Bø 🇳🇴+9,7 (2)
3.Said Karimulla Khalili+48,5 (1)
4.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+50,5 (3)
5.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+1.32,9 (3)
6.Simon Desthieux 🇫🇷+2.08,2 (3)
7.Alexander Loginov+2.16,3 (3)
8.Fabien Claude 🇫🇷+2.22,4 (3)
9.Paul Schommer 🇺🇸+2.26,5 (2)
10.Emilien Jacquelin 🇫🇷+2.27,9 (2)
18.Olli Hiidensalo 🇫🇮+3.23,7 (3)
23.Tero Seppälä 🇫🇮+3.50,0 (4)
40.Tuomas Harjula 🇫🇮+5.25,4 (3)
80.Heikki Laitinen 🇫🇮+9.09,1 (7)

Ruhpolding världscupen 16.1.2022


Herrarnas jaktstart 12,5 km

#IdrottareTid
1.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷31.30,6 (2)
2.Alexander Loginov+8,8 (1)
3.Anton Smolski 🇧🇾+13,1 (2)
4.Simon Desthieux 🇫🇷+22,4 (2)
5.Vytautas Strolia 🇱🇹+30,4 (1)
6.Erik Lesser 🇩🇪+37,9 (1)
7.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+40,8 (3)
8.Jakov Fak 🇸🇮+41,0 (1)
9.Maxim Tsvetkov+44,4 (2)
10.David Zobel 🇩🇪+47,3 (1)
13.Tero Seppälä 🇫🇮+52,2 (2)
48.Olli Hiidensalo 🇫🇮+3.12,4 (4)

Damernas jaktstart 10 km

#IdrottareTid
1.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴30.55,0 (0)
2.Elvira Öberg 🇸🇪+20,8 (2)
3.Hanna Öberg 🇸🇪+32,4 (1)
4.Anais Bescond 🇫🇷+47,9 (1)
5.Linn Persson 🇸🇪+50,7 (2)
6.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+53,2 (3)
7.Dorothea Wierer 🇮🇹+53,5 (3)
8.Julia Simon 🇫🇷+57,8 (1)
9.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷+58,5 (3)
10.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+1.10,4 (3)
18.Suvi Minkkinen 🇫🇮+2.28,4 (0)

Sijoitus oli Minkkisen paras världscupenissa.


Ruhpolding MC 15.1.1022


Herrarnas stafett 4 x 7,5 km

#MaaTid
1.Venäjä1:11.06,1
2.Tyskland+7,0
3.Valko-Venäjä+23,0
4.Italien+53,7
5.Frankrike+1.15,0
6.Ukraina+1.44,9
7.Norge+2.00,6
8.Sverige+2.10,6

11. Finland +3.17,3

Ruhpolding världscupen 14.1.2022


Damernas stafett 4 x 6 km

#LagTid
1.Frankrike1.10.50,0
2.Sverige+35,1
3.Venäjä+1.12,2
4.Tyskland+1.26,6
5.Valko-Venäjä+1.27,8
6.Italien+1.28,4
11.Finland+3.08,7 (0+8)

Ruhpolding världscupen 13.1.2022


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷23.23,7 (0)
2.Benedikt Doll 🇩🇪+7,2 (0)
3.Anton Smolski 🇧🇾+32,1 (1)
4.Vytautas Strolia 🇱🇹+33,6 (0)
5.Tero Seppälä 🇫🇮+41,9 (0)
6.Erik Lesser 🇩🇪+43,3 (1)
7.Dmytro Pidruchnyi 🇺🇦+47,1 (1)
8.Eric Perrot 🇫🇷+49,4 (0)
9.Simon Desthieux 🇫🇷+50,4 (1)
10.Joshca Burkhalter 🇨🇭+51,7 (0)
48.Olli Hiidensalo 🇫🇮+1.32,8 (1)
73.Heikki Laitinen 🇫🇮+2.08,1 (2)
88.Jaakko Ranta 🇫🇮+2.25,3 (0)

Ruhpolding Maailmancup 12.1.2022


Damernas pikakisa

#IdrottareTid
1.Elvira Öberg 🇸🇪19.45,2
2.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+21,6
3.Dorothea Wierer 🇮🇹+29,7
4.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+30,2
5.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷+40,0
6.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+42,1
7.Anais Bescond 🇫🇷+48,2
8.Svetlana Mironova+50,9
9.Linn Persson 🇸🇪+55,9
9.Mona Brorsson 🇸🇪+55,9

43. Mari Eder +1.58,3 (3)
51. Suvi Minkkinen +2.12,2 (2)
61. Nastassia Kinnunen +2.21,7 (2)
97. Venla Lehtonen +3.31,7 (2)

Oberhof världscupen 9.1.2022


Damernas jaktstart 10 km

#IdrottareTid
1.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴33.18,8 (2)
2.Hanna Öberg 🇸🇪+33,4 (2)
3.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+42,7 (2)
4.Julia Simon 🇫🇷+51,2 (3)
5.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+59,7 (1)
6.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+1.21,9 (1)
7.Elvira Öberg 🇸🇪+1.43,9 (3)
8.Marketa Davidova 🇨🇿+1.46,2 (3)
9.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+2.05,6 (5)
10.Mona Brorsson 🇸🇪+2.11,5 (3)
24.Mari Eder 🇫🇮+3.06,5 (6)
29.Suvi Minkkinen 🇫🇮+3.34,8 (2)

Herrarnas jaktstart 12,5 km

#IdrottareTid
1.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷36.48,3 (2)
2.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+9,9 (1)
3.Tarjei Bø 🇳🇴+15,6 (3)
4.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+15,7 (4)
5.Alexander Loginov+18,5 (4)
6.Roman Rees 🇩🇪+44,9 (3)
7.Fabien Claude 🇫🇷+51,8 (2)
8.Erik Lesser 🇩🇪+55,1 (3)
9.Florent Claude 🇧🇪+1.11,3 (2)
10.Anton Babikov+1.19,1 (4)
30.Tero Seppälä 🇫🇮+3.05,5 (5)
DNSOlli Hiidensalo 🇫🇮 


Oberhof världscupen 8.1.2022


Mixedstafett 4 x 7,5 km

#LagTid
1.Norge1.28.51,4
2.Valko-Venäjä+23,1
3.Frankrike+2.01,3
4.Sverige+2.08,4
5.Venäjä+2.08,9
6.Tyskland+2.10,7
7.Italien+2.43,1
8.Finland (Seppälä, Hiidensalo, Minkkinen, Eder)+3.09,7

Sekapariviesti

#LagTid
1.Venäjä41.37,1
2.Österrike+41,5
3.Ukraina+1.03,6
4.Valko-Venäjä+1.15,2
5.Sverige+1.23,6
6.Belgia+1.24,8
7.Tyskland+1.25,7
8.Schweiz+1.30,4
15.Finland (Laitinen, Kinnunen)+2.18,0


Oberhofin världscupen 7.2.2022


Damernas pikakisa

#IdrottareTid
1.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴23.30,1
2.Hanna Sola 🇧🇾+7,1
2.Julia Simon 🇫🇷+7,1
4.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+22,6
5.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+23,1
6.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+26,3
7.Kristina Reztsova+26,6
8.Mari Eder 🇫🇮+28,4
9.Hanna Öberg 🇸🇪+33,5
10.Dorothea Wierer 🇮🇹+37,9
52.Nastassia Kinnunen 🇫🇮2.00,8
57.Suvi Minkkinen 🇫🇮2.06,3


Herrarnas pikakisa

#IdrottareTid
1.Alexander Loginov27.00,8
2.Emilien Jacquelin 🇫🇷+6,5
3.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+15,1
4.Johannes Kühn 🇩🇪+18,6
5.Roman Rees 🇩🇪+20,2
6.Anton Babikov+23,0
7.Tarjei Bø 🇳🇴+23,6
8.Daniil Serokhvostov+25,8
9.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+29,5
10.Filip Fjeld Andersen 🇳🇴+38,2

21. Olli Hiidensalo +1.09,6 (1)
37. Tero Seppälä +1.40,9 (3)
93. Heikki Laitinen +4.00,8 (4)
95. Jaakko Ranta +4.10,7 (6)

Annecy världscupen 19.12.2022


Herrarnas yhteislähtö 15 km

#IdrottareTid
1.Emilien Jacquelin 🇫🇷35.54,8 (1)
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+3,5 (2)
3.Tarjei Bø 🇳🇴+10,3 (1)
4.Felix Leitner 🇦🇹+15,6 (0)
5.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+16,4 (1)
6.Johannes Kuehn 🇩🇪+17,7 (1)
7.Benedikt Doll 🇩🇪+27,1 (1)
8.Sivert Guttorm Bakken 🇳🇴+45,0 (1)
9.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+47,8 (4)
10.Benjamin Weger 🇨🇭+48,4 (1)
13.Tero Seppälä 🇫🇮+49,7 (2)

Damernas yhteislähtö 12,5 km

#IdrottareTid
1.Elvira Öberg 🇸🇪35.21,7 (2)
2.Julia Simon 🇫🇷+10,7 (2)
3.Kristina Reztsova+12,1 (2)
4.Dorothea Wierer 🇮🇹+13,3 (1)
5.Jessica Jislova 🇨🇿+13,9 (0)
6.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+19,3 (2)
7.Uliana Nigmatullina+28,2 (1)
8.Marketa Davidova 🇨🇿+30,1 (2)
9.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+31,1 (1)
10.Hanna Öberg 🇸🇪+40,4 (4)
25.Mari Eder 🇫🇮+3.19,2 (7)

Annecy världscupen 18.12.2022


Damernas jaktstart

#IdrottareTid
1.Elvira Öberg 🇸🇪29.27,0 (2)
2.Julia Simon 🇫🇷+4,2 (1)
3.Hanna Öberg 🇸🇪+11,6 (2)
4.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+13,4 (3)
5.Lisa Vittozzi 🇮🇹+19,6 (1)
6.Anais Bescond 🇫🇷+30,7 (1)
7.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+40,5 (1)
8.Svetlana Mironova+52,0 (1)
9.Kristina Reztsova+52,4 (3)
10.Dorothea Wierer 🇮🇹+55,1 (2)
29.Suvi Minkkinen 🇫🇮+2.22,8 (1)
39.Mari Eder 🇫🇮+3.20,8 (6)


Herrarnas jaktstart

#IdrottareTid
1.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷30.58,3 (0)
2.Eduard Latypov+16,1 (2)
3.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+16,2 (0)
4.Anton Smolski 🇧🇾+32,8 (1)
5.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+43,3 (3)
6.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+52,9 (1)
7.Tarjei Bø 🇳🇴+1.09,8 (1)
8.Said Karimulla Khalili+1.18,6 (0)
9.Emilien Jacquelin 🇫🇷+1.24,2 (5)
10.Erik Lesser 🇩🇪+1.27,6 (1)

32. Tero Seppälä +3.22,3

Annecy världscupen 17.12.2021


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴23.30,3 (0)
2.Eduard Latypov+7,2 (0)
3.Filip Fjeld Andersen 🇳🇴+18,2 (0)
4.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+21,2 (1)
5.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+24,5 (0)
6.Anton Smolski 🇧🇾+26,5 (0)
7.Emilien Jacquelin 🇫🇷+33,0 (2)
8.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+38,8 (1)
9.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+40,7 (1)
10.Timofei Lapshin+42,7 (0)
32.Tero Seppälä 🇫🇮+1.34,9 (1)
70.Olli Hiidensalo 🇫🇮+2.26,0 (2)
79.Joni Mustonen 🇫🇮+2.43,3 (2)

Annecy världscupen 16.12.2021


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴20.22,0 (0)
2.Anais Bescond 🇫🇷+15,4 (0)
3.Elvira Öberg 🇸🇪+16,1 (2)
4.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+24,9 (0)
5.Kristina Reztsova+26,7 (1)
6.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+34,7 (1)
7.Hanna Sola 🇧🇾+37,8 (2)
8.Linn Persson 🇸🇪+39,9 (0)
9.Mari Eder 🇫🇮+41,7 (1)
10.Hanna Öberg 🇸🇪+42,4 (2)
42.Suvi Minkkinen 🇫🇮+1.27,1 (0)
63.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+2.03,3 (0)
89.Venla Lehtonen 🇫🇮+3.06,6 (3)

Hochfilzen världscupen 12.12.2021


Damernas jaktstart 10 km

#IdrottareTid
1.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴30.04,1 (1)
2.Hanna Sola 🇧🇾+4,1 (3)
3.Elvira Öberg 🇸🇪+23,3 (1)
4.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+48,1 (5)
5.Hanna Öberg 🇸🇪+1.11,7 (2)
6.Marketa Davidova 🇨🇿+1.15,6 (2)
7.Denise Herrmann 🇩🇪+1.20,4 (3)
8.Vanessa Hinz 🇩🇪+1.24,6 (2)
9.Irina Kazakevich+1.25,2 (2)
10.Stina Nilsson 🇸🇪+1.27,2 (4)
24.Suvi Minkkinen 🇫🇮+2.06,2 (1)
55.Mari Eder 🇫🇮+5.25,2 (8)

Herrarnas stafett 4 x 7,5 km

#LagTid
1.Norge1.14.34,8 (0+5)
2.Frankrike+21,2 (0+8)
3.Venäjä+47,3 (1+9)
4.Tyskland+1.00,0 (0+10)
5.Sverige+1.30,2 (0+7)
6.Valko-Venäjä+2.09,5 (1+5)
17.Finland+4.41,4 (3+9)


Ampumahiihdon världscupen Hochfilzen 11.12.2021


Damernas stafett 4 x 6 km

#LagTid
1.Sverige1.13.52,5
2.Venäjä+29,1
3.Frankrike+59,2
4.Tyskland+1.06,5
5.Ukraina+1.33,0
6.Österrike+1.53,7
7.Norge+1.53,7
8.Tjeckien+2.02,3
9.Valko-Venäjä+2.08,3
10.Viro+2.18,5
11.Finland+2.45,5

Herrarnas jaktstart 12,5 km

#IdrottareTid
1.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷33.52,0
2.Emilien Jacquelin 🇫🇷+32,1
3.Simon Desthieux 🇫🇷+38,2
4.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+38,3
5.Tarjei Bø 🇳🇴+38,7
6.Anton Smolski 🇧🇾+41,8
7.Felix Leitner 🇦🇹+46,3
8.Tero Seppälä 🇫🇮+47,5 (1)
9.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+49,1
10.Vasilii Tomshin+50,5

26. Olli Hiidensalo +1.39,4. (2)



Hochfilzen världscupen 10.12.2021


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Johannes Kühn 🇩🇪26.05,0 (1)
2.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+14,3 (1)
3.Anton Smolski 🇧🇾+20,5 (0)
4.Alexander Loginov+22,0 (1)
5.Tarjei Bø 🇳🇴+23,0 (1)
6.Emilien Jacquelin 🇫🇷+23,6 (1)
7.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+24,9 (2)
8.Philipp Nawrath 🇩🇪+39,8 (2)
9.Dzmitry Lazouski 🇧🇾+40,4 (0)
10.Eduard Latypov+41,4 (2)
11.Olli Hiidensalo 🇫🇮+42,2 (0)
29.Tero Seppälä 🇫🇮+1.14,1 (2)
82.Joni Mustonen 🇫🇮+2.35,7 (4)
96.Tuomas Harjula 🇫🇮+2.59,0 (1)

Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Hanna Sola 🇧🇾20.44,4 (0)
2.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷+46,8 (2)
3.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+50,3 (0)
4.Ida Lien 🇳🇴+52,5 (0)
5.Hanna Öberg 🇸🇪+56,5 (2)
6.Tiril Eckhoff 🇳🇴+1.07,2 (1)
7.Lisa Vittozzi 🇮🇹+1.07,4 (1)
8.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+1.08,0 (1)
9.Baiba Bendika 🇱🇻+1.12,3 (1)
10.Vanessa Hinz 🇩🇪+1.18,5 (0)
29.Suvi Minkkinen 🇫🇮+1.53,1 (0)
43.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+2.20,4 (1)
57.Mari Eder 🇫🇮+2.40,3 (4)
108.Venla Lehtonen 🇫🇮+4.56,1 (6)


Östersund världscupen 5.12.2021


Herrarnas 12,5 km jaktstart

#IdrottareTid
1.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴30.14,8
2.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+9,8
3.Emilien Jacquelin 🇫🇷+11,0
4.Michal Krcmar 🇨🇿+51,5
5.Tero Seppälä 🇫🇮+52,1
6.Simon Eder 🇦🇹+52,2
7.Tommaso Giacomel 🇮🇹+52,5
8.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+1.00,1
9.Antonin Guigonnat 🇫🇷+1.02,3
10.Benjamin Weger 🇨🇭+1.04,2


Damernas stafett 4 x 6 km

#MaaTid
1.Frankrike1:10.30,3
2.Valko-Venäjä+57,9
3.Sverige+1.09,6
4.Norge+1.09,8
5.Tyskland+1.26,8
6.Italien+2.58,3

15. Finland



Östersund världscupen 4.12.2021


Damernas jaktstart 10 km

#IdrottareTid
1.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴32.20,6 (1)
2.Anais Bescond 🇫🇷+4,8 (0)
3.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+7,0 (1)
4.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+7,9 (0)
5.Franziska Preuss 🇩🇪+18,8 (2)
6.Hanna Öberg 🇸🇪+22,2 (3)
7.Elvira Öberg 🇸🇪+23,9 (4)
8.Denise Herrmann 🇩🇪+52,9 (2)
9.Lena Haecki 🇨🇭+57,6 (1)
10.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+58,7 (3)
35.Mari Eder 🇫🇮+3.31,5 (3)

Herrarnas stafett 4 x 7,5 km

#LagTid
1.Norge1.14.09,3 (0+4)
2.Frankrike+11,2 (0+8)
3.Venäjä+45,9 (1+9)
4.Tyskland+1.07,8 (0+6)
5.Ukraina+1.28,5 (1+6)
6.Valko-Venäjä+2.07,5 (0+11)
7.Sverige+2.30,8 (1+15)
8.Italien+2.31,0 (2+13)
9.Schweiz+3.01,6 (0+9)
10.Romania+3.26,9 (0+6)
13.Finland+4.17,1 (1+11)


Östersund världscupen 2.12.2021


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹19.30,2 (0)
2.Elvira Öberg 🇸🇪+12,5 (2)
3.Hanna Sola 🇧🇾+14,4 (1)
4.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+20,6 (0)
5.Franziska Preuss 🇩🇪+24,2 (1)
6.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+27,8 (1)
7.Linn Persson 🇸🇪+34,4 (0)
8.Chloe Chevalier 🇫🇷+38,1 (0)
9.Denise Herrmann 🇩🇪+43,1 (1)
10.Vanessa Voigt 🇩🇪+44,4 (0)
50.Mari Eder 🇫🇮+1.51,0 (3)
79.Suvi Minkkinen 🇫🇮+2.34,4 (2)
80.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+2.36,3 (3)

Herrarnas 10 km sprint

#IdrottareTid
1.Sebastian Samuelsson 🇸🇪22.58,7
2.Emilien Jacquelin 🇫🇷+18,0
3.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+21,5
4.Eduard Latypov+26,1
5.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+31,1
6.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+40,5
7.Lukas Hofer 🇮🇹+42,3
8.Tarjei Bø 🇳🇴+44,0
9.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+50,1
10.Benjamin Weger 🇨🇭+50,9

16. Tero Seppälä +59,9 (1)
53. Olli Hiidensalo +2.18,2 (2)
80. Heikki Laitinen +2.45,8 (1)
106. Tuomas Harjula +3.46,9 (2)


Östersund världscupen 28.11.2021


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Hanna Öberg 🇸🇪19:01,5
2.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+11,3
3.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+15,4
4.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+18,0
5.Hanna Sola 🇧🇾+27,3
6.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷+35,9
7.Franziska Preuss 🇩🇪+38,8
8.Elvira Öberg 🇸🇪+38,9
9.Linn Persson 🇸🇪+47,1
10.Ida Lien 🇳🇴+50,9

30. Mari Eder +1.34,5 (2)
73. Suvi Minkkinen +2.36,2 (2)
76. Nastassia Kinnunen +2.42,5 (3)

Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Sebastian Samuelsson 🇸🇪22.33,5 (0)
2.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+11,8 (0)
3.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+12,2 (0)
4.Emilien Jacquelin 🇫🇷+23,2 (1)
5.Simon Desthieux 🇫🇷+23,8 (0)
6.Fabien Claude 🇫🇷+27,5 (1)
6.Philipp Nawrath 🇩🇪+27,5 (0)
8.Sivert Guttorm Bakken 🇳🇴+37,6 (0)
9.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+49,1 (0)
10.Alexander Loginov+53,4 (0)
16.Tero Seppälä 🇫🇮+1.12,2 (1)

53. Olli Hiidensalo +2.08,4 (2)
54. Tuomas Harjula +2.13,6 (1)
89. Heikki Laitinen +3.01,4 (2)


Östersund världscupen 27.11.2021


Damernas normaalimatka 15 km

#IdrottareTid
1.Marketa Davidova 🇨🇿42.43,5 (0)
2.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+1.17,7 (1)
3.Denise Herrmann 🇩🇪+1.23,0 (1)
4.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+1.46,0 (2)
5.Uliana Nigmatullina+2.04,0 (1)
6.Emma Lunder 🇨🇦+2.05,2 (1)
7.Emilie Ågheim Kalkenberg 🇳🇴+2.25,0 (1)
8.Kristina Reztsova+2.27,7 (1)
9.Anna Weidel 🇩🇪+2.28,6 (0)
10.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+2.38,1 (3)
31.Mari Eder 🇫🇮+4.20,0 (3)
80.Suvi Minkkinen 🇫🇮+6.37,7 (3)
101.Nastassia Kinnunen 🇫🇮 
DNFErika Jänkä 🇫🇮 

Herrarnas 20 km normaalimatka

#IdrottareTid
1.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴51.04,0
2.Tarjei Bø 🇳🇴+59,2
3.Simon Desthieux 🇫🇷+1.00,6
4.Scott Gow 🇨🇦+1.26,8
5.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+1.28,5
6.Sivert Guttorm Bakken 🇳🇴+1.29,4
7.Eduard Latypov (ANA+1.36,5
8.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+2.07,1
9.Tsukasa Kobonoki 🇯🇵+2.24,9
10.Christian Gow 🇨🇦+2.26,1

68. Olli Hiidensalo +6.31,6
88. Tero Harjula +8.28,2
98. Heikki Laitinen +9.35,5
Tero Seppälä DNS





Skidskytte världscupen 2020-2021 - Slutliga ställningar


Herrar 26/26

#IdrottarePoäng
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴1052
2.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴1039
3.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷930
4.Tarjei Bø 🇳🇴893
5.Johannes Dale 🇳🇴843
6.Sebastian Samuelsson 🇸🇪817
7.Emilien Jacquelin 🇫🇷812
8.Lukas Hofer 🇮🇹753
9.Simon Desthieux 🇫🇷724
10.Martin Ponsiluoma 🇸🇪713

Damer 26/26

#IdrottarePoäng
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴1152
2.Marte Olsbu Röiseland 🇳🇴963
3.Franziska Preuss 🇩🇪840
4.Hanna Öberg 🇸🇪826
5.Dorothea Wierer 🇮🇹821
6.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹818
7.Dzinara Alimbekava 🇧🇾734
8.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴707
9.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷677
10.Denise Herrmann 🇩🇪667



Skidskytte världscupen 2020-2021 - Resultat


Östersund världscupen 21.3.2021


Herrarnas yhteislähtö

#IdrottareTid
1.Simon Desthieux 🇫🇷35.43,7
2.Eduard Latypov (ANA+8,9
3.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+17,5
4.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+32,2
5.Benedikt Doll 🇩🇪+36,9
6.Tarjei Bø 🇳🇴+38,2
7.Jakov Fak 🇸🇮+44,3
8.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+48,4
9.Johannes Dale 🇳🇴+54,3
10.Christian Gow 🇨🇦+56,6

Damernas yhteislähtö 12,5 km

#IdrottareTid
1.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴34.53,1 (5)
2.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+6,9 (6)
3.Franziska Preuss 🇩🇪+11,1 (6)
4.Lena Haecki 🇨🇭+15,0 (7)
5.Uliana Kaisheva+20,1 (5)
6.Hanna Sola 🇧🇾+24,9 (8)
7.Tiril Eckhoff 🇳🇴+29,2 (8)
8.Svetlana Mironova+33,3 (5)
9.Janina Hettich 🇩🇪+35,2 (4)
10.Emilie Ågheim Kalkenberg 🇳🇴+45,5 (5)



Ampumahiihto, Östersund 20.3.2021


Herrarnas jaktstart 12,5 km

#IdrottareTid
1.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴32.40,5
2.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+22,6
3.Lukas Hofer 🇮🇹+32,4
4.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+51,1
5.Erik Lesser 🇩🇪+56,3
6.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+1.02,5
7.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+1.14,0
8.Felix Leitner 🇦🇹+1.22,2
9.Simon Desthieux 🇫🇷+1.26,7
10.Tarjei Bø 🇳🇴+1.31,8

34. Tero Seppälä +3.39,8

Damernas jaktstart 10 km

#IdrottareTid
1.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴32.54,8
2.Tiril Eckhoff 🇳🇴+29,3
3.Hanna Sola 🇧🇾+44,0
4.Julia Simon 🇫🇷+1.01,7
5.E. A. Kalkenberg+1.54,8
6.Franziska Preuss 🇩🇪+2.05,9
7.Ivona Fialkova+2.08,6
8.Uliana Kaisheva+2.11,1
9.Elena Kruchinkina 🇧🇾+2.11,5
10.Larisa Kuklina+2.13,5

40. Suvi Minkkinen + 4.09,1



Östersund världscupen 19.3.2021


Herrarnas pikakisa 10 km

#IdrottareTid
1.Lukas Hofer 🇮🇹22.27,1
2.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+4,0
3.Tarjei Bø 🇳🇴+14,4
4.Simon Desthieux 🇫🇷+22,4
5.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+28,6
6.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+31,9
7.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+46,1
8.Johannes Dale 🇳🇴+50,7
9.Vladimir Iliev 🇧🇬+55,1
10.Roman Rees 🇩🇪+57,6

45. Tero Seppälä +1.55,6
81. Heikki Laitinen +3.12,1
84. Tuomas Harjula +3.20,5

Damernas pikakisa 7,5 km

#IdrottareTid
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴18.44,6 (1)
2.Dorothea Wierer 🇮🇹+2,5 (0)
3.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+6,7 (0)
4.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+15,4 (1)
5.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+16,4 (1)
6.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+18,2 (1)
7.Lena Haecki 🇨🇭+21,3 (0)
8.Milena Todorova 🇧🇬+22,3 (0)
9.Ida Lien 🇳🇴+25,6 (0)
10.Paulina Fialkova 🇸🇰+26,0 (1)
36.Suvi Minkkinen 🇫🇮+1.10,7 (0)
63.Mari Eder 🇫🇮+1.50,6 (3)
90.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+2.44,2 (3)
-Erika Jänkä 🇫🇮DNS



Ampumahiihto Nove Mesto 14.3.2021


Singel Mixstafett

#MaaTid
1.Sverige37.41,4
2.Norge+1,5
3.USA+26,1
4.Österrike+40,8
5.Venäjä+1.10,8
6.Frankrike+1.19,3
7.Schweiz+1.23,0
8.Valko-Venäjä+1.24,3
9.Belgia+1.33,5
10.Ukraina+1.33,9

13. Finland +1.49,1

Ampumahiihto, Nove Mesto 14.3.2021


Mixedstafett

#MaaTid
1.Norge1:01.24,1
2.Italien+1.08,7
3.Sverige+1.22,7
4.Frankrike+1.42,3
5.Ukraina+2.16,5
6.USA+2.26,4
7.Venäjä+3.04,1
8.Österrike+3.17,9

LAPPED Finland

Ampumahiihto, Nove Mesto 13.3.2021


Damernas jaktstart 10 km

#IdrottareTid
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴27.13,6 (1)
2.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+34,6 (0)
3.Franziska Preuss 🇩🇪+40,2 (2)
4.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+41,6 (1)
5.Dorothea Wierer 🇮🇹+46,0 (2)
6.Marketa Davidova 🇨🇿+52,6 (1)
7.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+1.01,8 (2)
8.Susan Dunklee 🇺🇸+1.12,9 (1)
9.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+1.17,0 (1)
10.Denise Herrmann 🇩🇪+1.22,3 (3)
39.Suvi Minkkinen 🇫🇮+3.30,0 (2)
50.Mari Eder 🇫🇮+4.27,7 (6)
56.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+5.15,9 (3)


Herrarnas jaktstart

#IdrottareTid
1.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷28.46,7
2.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+8,0
3.Emilien Jacquelin 🇫🇷+14,6
4.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+18,1
5.Lukas Hofer 🇮🇹+23,4
6.Tarjei Bø 🇳🇴+25,8
7.Antonin Guigonnat 🇫🇷+43,4
8.Jakov Fak 🇸🇮+1.05,1
9.Johannes Dale 🇳🇴+1.14,8
10.Matvey Eliseev+1.19,3

25. Tero Seppälä
48. Tuomas Harjula
51. Jaakko Ranta

Hiihdon världscupen, Engadin 13.3.2021


Herrarnas 15 km (k)

#IdrottareTid
1.Alexander Bolshunov34.01,7
2.Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴+18,4
3.Pål Golberg 🇳🇴+18,9
4.Jens Burman 🇸🇪+20,0
5.Simen Hegstad Krüger 🇳🇴+21,2
6.Artem Maltsev+24,2
7.Iivo Niskanen 🇫🇮+27,4
8.Hans Christer Holund 🇳🇴+31,2
9.Martin Løwstrøm Nyenget 🇳🇴+39,2
10.Alexey Chervotkin+40,9

18. Ristomatti Hakola +53,0
19. Perttu Hyvärinen +53,0
66. Lauri Lepistö +2.56,9


Nove Mesto världscupen 12.3.2021


Damernas pikakisa 7,5 km

#IdrottareTid
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴18.11,1 (1)
2.Denise Herrmann 🇩🇪+6,1 (0)
3.Dorothea Wierer 🇮🇹+10,5 (0)
4.Franziska Preuss 🇩🇪+17,3 (1)
5.Yuliia Dzhima 🇺🇦+30,5 (0)
6.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+31,4 (1)
7.Elvira Öberg 🇸🇪+36,1 (0)
8.Susan Dunklee 🇺🇸+37,2 (0)
9.Julia Schwaiger 🇦🇹+38,1 (0)
10.Lucie Charvatova 🇨🇿+39,7 (1)
44.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+1.35,8 (0)
45.Mari Eder 🇫🇮+1.39,2 (3)
49.Suvi Minkkinen 🇫🇮+1.42,9 (0)
89.Erika Jänkä 🇫🇮+2.50,9 (1)


Nove Mesto världscupen 11.3.2021


Herrarnas pikakisa 10 km

#IdrottareTid
1.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷22.07,2 (0)
2.Tarjei Bø 🇳🇴+11,3 (0)
3.Lukas Hofer 🇮🇹+14,8 (0)
4.Emilien Jacquelin 🇫🇷+22,7 (0)
5.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+23,4 (1)
6.Antonin Guigonnat 🇫🇷+23,6 (1)
7.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+30,0 (0)
8.Johannes Dale 🇳🇴+36,7 (1)
9.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+37,0 (2)
10.Jakov Fak 🇸🇮+39,8 (1)
40.Tero Seppälä 🇫🇮+1.45,3 (3)
47.Tuomas Harjula 🇫🇮+1.49,7 (1)
53.Jaakko Ranta 🇫🇮+1.57,6 (1)


Nove Mesto världscupen 7.3.2021


Herrarnas jaktstart 12,5 km

#IdrottareTid
1.Tarjei Bø 🇳🇴28.17,3 (1)
2.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+8,2 (2)
3.Simon Desthieux 🇫🇷+11,5 (2)
4.Jakov Fak 🇸🇮+12,8 (0)
5.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+13,4 (2)
6.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+13,5 (2)
7.Emilien Jacquelin 🇫🇷+13,8 (1)
8.Benedikt Doll 🇩🇪+15,5 (2)
9.Dmytro Pidruchnyi 🇺🇦+29,5 (0)
10.Arnd Peiffer 🇩🇪+37,2 (3)

Damernas jaktstart 10 km

#IdrottareTid
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴27.28,0 (3)
2.Denise Herrmann 🇩🇪+24,0 (1)
3.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+29,9 (3)
4.Linn Persson 🇸🇪+30,9 (1)
5.Franziska Preuss 🇩🇪+35,8 (2)
6.Yuliia Dzhima 🇺🇦+39,8 (2)
7.Hanna Sola 🇧🇾+1.05,8 (4)
8.Anais Bescond 🇫🇷+1.21,7 (1)
9.Paula Fialkova 🇸🇰+1.26,9 (2)
10.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+1.30,8 (4)
37.Mari Eder 🇫🇮+2.58,4 (5)
46.Suvi Minkkinen 🇫🇮+3.53,9 (3)



Nove Mesto världscupen 6.3.2021


Herrarnas pikakisa 10 km

#IdrottareTid
1.Simon Desthieux 🇫🇷22.58,0
2.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+2,4
3.Arnd Peiffer 🇩🇪+4,4
4.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+10,4
5.Tarjei Bø 🇳🇴+10,6
6.Benedikt Doll 🇩🇪+14,5
7.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+26,9
8.Emilien Jacquelin 🇫🇷+29,9
9.Jakov Fak 🇸🇮+32,8
10.Eduard Latypov (ANA+37,2

Tero Seppälä +1.07,5


Damernas pikakisa 7,5 km

#IdrottareTid
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴18.48,4 (1)
2.Yuliia Dzhima 🇺🇦+9,3 (0)
3.Lisa Vittozzi 🇮🇹+15,0 (0)
4.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+16,1 (0)
5.Dorothea Wierer 🇮🇹+16,3 (1)
6.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+17,4 (0)
7.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+18,5 (2)
8.Franziska Preuss 🇩🇪+25,1 (1)
9.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷+28,7 (1)
10.Denise Herrmann 🇩🇪+29,1
18.Mari Eder 🇫🇮+58,3 (1)
52.Suvi Minkkinen 🇫🇮+1.52,8 (2)
65.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+2.06,1 (2)
84.Erika Jänkä 🇫🇮+2.47,4 (2)


Ampumahiihdon mc, Nove Mesto 5.3.2021


Herrarnas stafett 4 x 7,5 km

#MaaTid
1.Tyskland1:12.28,1
2.Venäjä+1.21,7
3.Norge+1.33,2
4.Slovenien+2.13,2
5.Frankrike+2.14,7
6.Österrike+2.17,0
7.Italien+2.48,1
8.Valko-Venäjä+3.26,6

16. Finland +6.10,2

Ampmahiihto världscupen Nove Mesto 4.3.2021


Damernas stafett 4 x 6 km

#IdrottareTid
1.Sverige1:03.26,6 (0+6)
2.Valko-Venäjä+1,2 (0+9)
3.Frankrike+27,8 (1+8)
4.Norge+40,0 (1+10)
5.USA+40,1 (0+7)
6.Italien+40,1 (0+10)
7.Venäjä+51,6 (0+11)
8.Österrike+1.00,8 (1+10)
9.Schweiz+1.38,7 (0+14)
10.Puola+1.52,1 (0+9)
18.Finland+5.07,4 (3+12)

Neljäntenä maaliin tullut Ukraina hylättiin vaihtovirheen takia.

Pokljuka VM i skidskytte 20.2.2021


Herrarnas stafett 4 x 7,5 km

#IdrottareTid
1.Norge1:12.27,4 (0+8)
2.Sverige+33,1 (0+7)
3.RBU (Venäjä)+50,9 (0+5)
4.Frankrike+1.02,0 (1+11)
5.Ukraina+1.12,7 (0+4)
6.Italien+1.35,5 (2+14)
7.Tyskland+1.43,2 (0+4)
8.Slovenien+1.44,3 (0+8)
9.Vitryssland+2.25,4 (0+9)
10.Österrike+2.31,1 (1+6)


Damernas stafett

#IdrottareTid
1.Norge1:10.39,0
2.Tyskland+8,8
3.Ukraina+9,2
4.Vitryssland+28,8
5.Sverige+47,9
6.Puola+52,1
7.Österrike+1.04,3
8.Frankrike+1.15,2
9.Italien+1.28,2
10.Tjeckien+1.40,4

Pokljuka VM i skidskytte 16.1.2021


Damernas 15 km

#IdrottareTid
1.Marketa Davidova 🇨🇿42.27
2.Hanna Öberg 🇸🇪+27
3.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+1.04
4.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+1.52
5.Svetlana Mironova+2.05
6.Selina Gasparin 🇨🇭+2.09
7.Franziska Preuss 🇩🇪+2.14
8.Irene Cadurisch 🇨🇭+2.15
9.Dorothea Wierer 🇮🇹+2.20
10.Julia Schwaiger 🇦🇹+2.20

Pokljuka VM i skidskytte 14.2.2021


Damernas jaktstart 10 km

#IdrottareTid
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴30.38,1 (2)
2.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+17,3 (2)
3.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+33,0 (1)
4.Dorothea Wierer 🇮🇹+45,2 (0)
5.Franziska Preuss 🇩🇪+49,3 (2)
6.Vanessa Hinz 🇩🇪+1.05,1 (0)
7.Olena Pidhrushna 🇺🇦+1.13,9 (0)
8.Denise Herrmann 🇩🇪+1.16,3 (3)
9.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+1.26,5 (3)
10.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+1.34,1 (2)


Herrarnas jaktstart 12.5 km

#IdrottareTid
1.Emilien Jacquelin 🇫🇷31.22,1 (0)
2.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+7,3 (0)
3.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+8,1 (2)
4.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+32,5 (2)
5.Simon Desthieux 🇫🇷+41,9 (1)
6.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+57,9 (1)
7.Eduard Latypov (ANA+1.35,1 (2)
8.Artem Pryma 🇺🇦+2.00,6 (3)
9.Simon Eder 🇦🇹+2.03,8 (1)
10.Andrejs Rastorgujevs 🇱🇻+2.12,2 (3)

Pokljuka VM i skidskytte 13.2.2021


Damernas sprint 7.5 km

#IdrottareTid
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴21.18,7
2.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+12,0
3.Hanna Sola 🇧🇾+14,4
4.Denise Herrmann 🇩🇪+22,3
5.Lisa Vittozzi 🇮🇹+37,7
6.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+43,5
7.Lena Haecki 🇨🇭+49,5
8.Franziska Preuss 🇩🇪+50,4
9.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+50,5
10.Hanna Öberg 🇸🇪+58,8

Pokljuka VM i skidskytte 12.2.2021


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Martin Ponsiluoma 🇸🇪24.41,1 (0)
2.Simon Desthieux 🇫🇷+11,2 (0)
3.Emilien Jacquelin 🇫🇷+12,9 (1)
4.Johannes Dale 🇳🇴+22,4 (1)
5.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+22,5 (2)
6.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+23,9 (1)
7.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+25,7 (0)
8.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+26,7 (1)
9.Tarjei Bø 🇳🇴+28,2 (1)
10.Eduard Latypov (ANA+33,3 (1)

Pokljuka VM i skidskytte 10.2.2021


Mixedstafett

#MaaTid
1.Norge (0+11)1:20.19,3
2.Österrike (0+2)+27,0
3.Sverige (0+8)+30,6
4.Ukraina (0+8)+31,1
5.Frankrike (1+10)+46,2
6.Italien (0+6)+58,9
7.Tyskland (0+11)+1.04,9
8.Kanada (0+6)+2.06,0

Maailmancup, Ulricehamn 6.2.2021


Damernas sprintfinal (f)

#IdrottareTid
1.Maja Dahlqvist 🇸🇪3.20,5
2.Johanna Hagström 🇸🇪+0,30
3.Jessica Diggins 🇺🇸+0,39
4.Hanna Falk 🇸🇪+0.72
5.Eva Urevc 🇸🇮+1,12
6.Jonna Sundling 🇸🇪+1,74

10. Jasmi Joensuu (FIN)

Herrarnas sprintfinal (f)

#IdrottareTid
1.Oskar Svensson 🇸🇪2.55,34
2.Gleb Retivykh+0,14
3.Federico Pellegrino 🇮🇹+0,30
4.Richard Jouve 🇫🇷+0,31
5.Lucas Chanavat 🇫🇷+1,19
6.Sergey Ustiugov+6,06

10. Verneri Suhonen (FIN)



Herrarnas sprint (f) kval

#IdrottareTid
1.Joni Mäki 🇫🇮2.58,41
2.Thomas Helland Larsen 🇳🇴+0,74
3.Lucas Chanavat 🇫🇷+1,67
4.Sergey Ustiugov+2,08
5.Marcus Grate 🇸🇪+2,44
6.Michal Novak 🇨🇿+2,94
7.Finn Hågen Krogh 🇳🇴+3,62
8.Pål Trøan Aune 🇳🇴+3,79
9.Graham Ritchie 🇨🇦+4,06
10.Sindre Bjørnestad Skar 🇳🇴+4,17
14.Lauri Vuorinen 🇫🇮+5,26
15.Verneri Suhonen 🇫🇮+5,69
20.Juuso Haarala 🇫🇮+6,21

Damernas sprint (f) kval

#IdrottareTid
1.Johanna Hagström 🇸🇪0:00
2.Hanna Falk 🇸🇪+1,13
3.Jessica Diggins 🇺🇸+2,02
4.Jonna Sundling 🇸🇪+2,15
5.Anamarija Lampic 🇸🇮+2,98
6.Sofie Krehl 🇩🇪+3,89
7.Eva Urevc 🇸🇮+4,15
8.Linn Svahn 🇸🇪+4,36

20. Jasmi Joensuu +7,64
29. Anni Alakoski +10,03
31. Anne Kyllönen
41. Katri Lylynperä



Anterselva världscupen 24.1.2021


Masstart 15 km

#IdrottareTid
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴35.44,3 (1)
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+31,3 (2)
3.Jakov Fak 🇸🇮+44,2 (1)
4.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+49,1 (3)
5.Arnd Peiffer 🇩🇪+49,1 (2)
6.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+50,6 (3)
7.Benedikt Doll 🇩🇪+55,1 (3)
8.Simon Eder 🇦🇹+57,8 (2)
9.Johannes Dale 🇳🇴+1.04,8 (4)
10.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+1.05,9 (4)



Damernas stafett 4 x 6 km

#LagTid
1.Venäjä1:07.32,4
2.Tyskland+11,0
3.Frankrike+21,2
4.Italien+40,5
5.Valko-Venäjä+46,5
6.Norge+59,6
7.Sverige+1.09,7
8.Ukraina+1.09,9
8.Schweiz+1.09,9
10.Tjeckien+1.10,2
17.Finland+5.21,8


Lahden världscupen 24.1.2021


Herrarnas stafett 4 x 7.5 km

#MaaTid
1.Norge1:07.56,8
2.Finland 1+45,2
3.Venäjä 2+58,4
4.Tyskland+1.33,8
5.Schweiz+2.41,6
6.Sverige+2.49,3
7.USA+3.55,2
DSQVenäjä 2 DSQ-


Damernas stafett 4x5 km

#MaaTid
1.Norge49.34,4
2.Sverige+42,9
3.Finland 1+59,5
4.Venäjä 1+1.30,7
5.USA+1.48,6
6.Tyskland+2.16,3
7.Finland 2+2.48,5
8.Venäjä 2+4.01,9

Anterselva, världscupen 23.1.2021


Herrarnas stafett 4 x 7,5 km

#IdrottareTid
1.Frankrike1:14.25,8
2.Norge+0,8
3.Venäjä+50,8
4.Tyskland+54,4
5.Italien+1.55,1
6.Österrike+2.19,0
7.Finland+2.30,9
8.Ukraina+2.36,9
9.Kanada+2.57,4
10.Slovenien+3.26,0


Damernas yhteislähtö 12.5 km

#IdrottareTid
1.Julia Simon 🇫🇷37.05,5
2.Hanna Öberg 🇸🇪+0,2
3.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+3,5
4.Franziska Preuss 🇩🇪+9,0
5.Marketa Davidova 🇨🇿+17,6
6.Svetlana Mironova+29,3
7.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+35,8
8.Tiril Eckhoff 🇳🇴+43,4
9.Anais Bescond 🇫🇷+55,7
10.Yuliia Dzhima 🇺🇦+56,6



Ampumahiihto, Anterselva 22.1.2021


Herrarnas normaalimatka 20 km

#IdrottareTid
1.Alexander Loginov48.41,8 (0)
2.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+58,5 (2)
3.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.10,6 (2)
4.Lukas Hofer 🇮🇹+1.10,7 (2)
5.Anton Dudchenko 🇺🇦+1.10,9 (0)
6.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+1.18,1 (2)
7.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+1.22,2 (2)
8.Simon Eder 🇦🇹+1.25,2 (1)
9.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+1.50,4 (2)
10.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+1.56,4 (4)

19. Tero Seppälä +2.45,6 (3)
64. Tero Harjula +6.06,8 (4)
66. Olli Hiidensalo +6.18,6 (5)

Anterselva, världscupen 21.1.2021


Damernas normaalimatka

#IdrottareTid
1.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹42.29,3 (1)
2.Yuliia Dzhima 🇺🇦+43,7 (0)
3.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+1.04,0 (1)
4.Dorothea Wierer 🇮🇹+1.15,1 (2)
5.Janina Hettich 🇩🇪+1.23,9 (1)
6.Evgeniya Pavlova+1.49,1 (2)
7.Svetlana Mironova+1.51,3 (2)
8.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+1.52,4 (2)
9.Uliana Kaisheva+1.55,6 (2)
10.Dunja Zdouc 🇦🇹+2.28,0 (1)

58. Suvi Minkkinen +6.01 (6)
68. Venla Lehtonen +7.08,0 (5)
78. Erika Jänkä +8.21,0 (4)

Oberhof världscupen 17.1.2021


Damernas yhteislähtö 12,5 km

#IdrottareTid
1.Julia Simon 🇫🇷40.11,1 (3)
2.Franziska Preuss 🇩🇪+3,9 (2)
3.Hanna Öberg 🇸🇪+11,7 (3)
4.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+13,0 (2)
5.Mona Brorsson 🇸🇪+14,9 (1)
6.Dorothea Wierer 🇮🇹+28,8 (2)
7.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+30,3 (4)
8.Tiril Eckhoff 🇳🇴+32,1 (4)
9.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷+32,6 (4)
10.Marketa Davidova 🇨🇿+33,0 (3)



Herrarnas yhteislähtö 15 km

#IdrottareTid
1.Tarjei Bø 🇳🇴37.41,9 (1)
2.Felix Leitner 🇦🇹+3,6 (0)
3.Benjamin Weger 🇨🇭+7,8 (0)
4.Lukas Hofer 🇮🇹+12,5 (2)
5.Simon Eder 🇦🇹+12,7 (0)
6.Matvey Eliseev+20,1 (1)
7.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+27,4 (4)
8.Erik Lesser 🇩🇪+31,4 (1)
9.Simon Desthieux 🇫🇷+31,9 (3)
10.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+36,4 (3)

Oberhof, världscupen 16.1.2021


Damernas stafett 4 x 6 km

#IdrottareTid
1.Tyskland+1.14.31,5
2.Valko-Venäjä+17,4
3.Sverige+35,7
4.Venäjä+42,5
5.Frankrike+1.48,2
6.Tjeckien+2.01,4
7.Norge+2.45,5
8.Ukraina+2.52,9
9.Österrike+3.10,7
10.Schweiz+3.17,1

13. Finland

Oberhof, världscupen 15.1.2021


Herrarnas 4x7,5 km

#MaaTid
1.Frankrike1:22.28,0
2.Norge+4,8
3.Italien+1.06
4.Venäjä+1.55,3
5.Tyskland+2.06,4
6.Ukraina+2.31,8
7.Sverige+2.59,6
8.Kanada+3.05,3
9.Schweiz+3.17,1
10.Finland+3.32,9

Oberhof, världscupen 14.1.2021


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴22.33,8 (1)
2.Dorothea Wierer 🇮🇹+9,3 (0)
3.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+12,6 (0)
4.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷+19,4 (0)
5.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+23,5 (1)
6.Franziska Preuss 🇩🇪+33,5 (1)
7.Hanna Öberg 🇸🇪+38,2 (1)
8.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+40,4 (2)

37. Mari Eder +1.43,0 (2)
56. Suvi Minkkinen +2.09,2 (1)
70. Erika Jänkä +2.29,4 (2)

Oberhof, världscupen 13.1.2021


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴24.43,6 (0)
2.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+12,4 (0)
3.Arnd Peiffer 🇩🇪+27,9 (0)
4.Erik Lesser 🇩🇪+30,6 (0)
5.Johannes Dale 🇳🇴+38,3 (1)
6.Lukas Hofer 🇮🇹+40,7 (2)
7.Dmytro Pidruchnyi 🇺🇦+45,5 (1)
8.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+46,3 (1)
9.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+46,9 (2)
10.Matvey Eliseev+47,5 (0)

31. Tero Seppälä +1.51,2 (2)
45. Tuomas Harjula +2.09,0 (0)
62. Jaakko Ranta +2.45,1 (2)

Oberhof världscupen 10.1.2021


Singel Mixstafett

#LagAika
1.Frankrike39.04,8
2.Sverige+38,7
3.Norge+43,9
4.Tyskland+1.02,0
5.Valko-Venäjä+1.13,8
6.Kanada+1.17,6
7.Italien+1.36,3
8.Österrike+1.51,6
-FinlandLAPPED


Mixedstafett

#LagAika
1.Venäjä1:08.21,7
2.Norge+0,7
3.Frankrike+12,1
4.Valko-Venäjä+50,3
5.Tyskland+1.06,0
6.Schweiz+1.29,4
7.Italien+1.58,8
8.Finland+1.59,7


Oberhof världscupen 9.1.2021


Herrarnas jaktstart 15 km

#IdrottareTid
1.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴36.01,8 (2)
2.Johannes Dale 🇳🇴+15,6 (2)
3.Tarjei Bø 🇳🇴+25,4 (3)
4.Fabien Claude 🇫🇷+30,7 (2)
5.Lukas Hofer 🇮🇹+36,4 (4)
6.Jakov Fak 🇸🇮+41,2 (1)
7.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+45,4 (2)
8.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+46,1 (7)
9.Simon Desthieux 🇫🇷+46,5 (3)
10.Arnd Peiffer 🇩🇪+51,4 (0)
41.Tero Seppälä 🇫🇮+3.23,3 (4)
50.Tuomas Harjula 🇫🇮+4.38,8 (2)


Damernas jaktstart 10 km

#IdrottareTid
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴32.30,9 (1)
2.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+0,5 (0)
3.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+43,0 (1)
4.Svetlana Mironova+1.11,2 (2)
5.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+1.20,8 (2)
6.Monika Hojnisz-Starega 🇵🇱+1.21,4 (1)
7.Dorothea Wierer 🇮🇹+1.23,1 (0)
8.Hanna Öberg 🇸🇪+1.36,3 (4)
9.Elena Kruchinkina 🇧🇾+1.36,4 (2)
10.Linn Persson 🇸🇪+1.41,4 (1)

34. Mari Eder (FIN) +3.49,7 (2)

Oberhof 8.1.2021


Herrarnas pikakisa 10 km

#IdrottareTid
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴25.12,0 (1)
2.Tarjei Bø 🇳🇴+10,8 (0)
3.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+21,6 (0)
4.Lukas Hofer 🇮🇹+32,4 (1)
5.Johannes Dale 🇳🇴+35,2 (1)
6.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+52,0 (2)
7.Simon Desthieux 🇫🇷+54,2 (1)
8.Fabien Claude 🇫🇷+56,0 (1)

46. Tero Seppälä +2.09,4 (3)
53. Tuomas Harjula +2.23,8 (1)
92. Olli Hiidensalo +4.10,4 (5)

Oberhof världscupen 8.1.2021


Damernas pikakisa 7,5 km

#IdrottareTid
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴23.54,0 (0)
2.Hanna Öberg 🇸🇪+29,6 (0)
3.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+40,2 (1)
4.Julia Simon 🇫🇷+44,3 (2)
5.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+52,6 (2)
6.Evgeniya Pavlova+59,1 (0)
7.Marketa Davidova 🇨🇿+59,7 (1)
8.Elena Kruchinkina 🇧🇾+1.00,9 (2)
9.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷+1.09,1 (1)
10.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+1.09,9 (2)
-----------------
55.Mari Eder 🇫🇮+2.44,2 (4)
60.Erika Jänkä 🇫🇮+2.51,3 (1)
72.Venla Lehtonen 🇫🇮+3.18,7 (1)
75.Suvi Minkkinen 🇫🇮+3.27,2 (2)


Hochfilzen världscupen 20.12.2020


Damernas yhteislähtö 12,5 km

#IdrottareTid
1.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴34:05,4 (1)
2.Tiril Eckhoff 🇳🇴+14,0 (1)
3.Dorothea Wierer 🇮🇹+26,9 (1)
4.Marketa Davidova 🇨🇿+33,0 (1)
5.Denise Herrmann 🇩🇪+36,6 (2)
6.Elvira Öberg 🇸🇪+42,4 (2)
7.Julia Simon 🇫🇷+47,8 (3)
8.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+49,2 (3)
9.Franziska Preuss 🇩🇪+49,2 (3)
10.Janina Hettich 🇩🇪+56,5 (0)


Herrarnas yhteislähtö 15 km

#IdrottareTid
1.Arnd Peiffer 🇩🇪35.53,3 (0)
2.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+1,3 (1)
3.Tarjei Bø 🇳🇴+9,3 (1)
4.Benedikt Doll 🇩🇪+11,7 (1)
5.Emilien Jacquelin 🇫🇷+22,4 (2)
6.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+25,0 (1)
7.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+25,9 (3)
8.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+29,3 (2)
9.Quinton Fillon Maillet 🇫🇷+32,4 (2)
10.Alexander Loginov+32,8 (2)


Hochfilzen 19.12.2020


Damernas jaktstart 10 km

#IdrottareTid
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴28.24,8 (1)
2.Hanna Öberg 🇸🇪+22,5 (2)
3.Elvira Öberg 🇸🇪+27,6 (2)
4.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+28,2 (2)
5.Dorothea Wierer 🇮🇹+42,2 (1)
6.Franziska Preuss 🇩🇪+49,4 (2)
7.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+1.03,5 (4)
8.Linn Persson 🇸🇪+1.04,3 (2)
9.Denise Herrmann 🇩🇪+1.13,7 (2)
10.Emma Lunder 🇨🇦+1.23,6 (1)

25. Suvi Minkkinen +2.28,9 (1)

Herrarnas jaktstart 12,5 km

#IdrottareTid
1.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴31.14,9
2.Emilien Jacquelin 🇫🇷+8,5
3.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+8,9
4.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+13,0
5.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+15,7
6.Johannes Dale 🇳🇴+38,6
7.Tarjei Bø 🇳🇴+41,0
8.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.08,3
9.Simon Eder 🇦🇹+1.10,0
10.Jakov Fak 🇸🇮+1.15,9

44. Tero Seppälä +3.38,9 (6)

Hochfilzen 18.12.2020


Damernas pikakisa 7,5 km

#IdrottareTid
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴19.38,0 (1)
2.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+7,6 (0)
3.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+24,6 (1)
4.Franziska Preuss 🇩🇪+25,1 (1)
5.Elvira Öberg 🇸🇪+27,4 (1)
6.Hanna Öberg 🇸🇪+29,4 (1)
7.Elena Kruchinkina 🇧🇾+39,8 (0)
8.Linn Persson 🇸🇪+46,3 (1)
9.Clare Egan 🇺🇸+46,4 (1)
10.Dorothea Wierer 🇮🇹+47,3 (1)

44. Suvi Minkkinen (FIN) +1.44,3 (1)
78. Mari Eder (FIN) +2.40,7 (4)
84. Venla Lehtonen (FIN) +2.54,1 (2)

Hochfilzen 17.12.2020


Herrarnas pikakisa 10 km

#IdrottareTid
1.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴23.04,9 (0)
2.Johannes Dale 🇳🇴+7,9 (0)
3.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+19,9 (2)
4.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+42,5 (1)
5.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+44,9 (0)
6.Dmytro Pidruchnyi 🇺🇦+51,3 (0)
7.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+52,3 (1)
8.Emilien Jacquelin 🇫🇷+56,1 (1)
9.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+58,0 (1)
10.Julian Eberhard 🇦🇹+1.01,9 (1)

31. Tero Seppälä +1.51,0 (1)
41. Tuomas Harjula +2.03,6 (2)
66. Olli Hiidensalo +2.47,6 (2)

Hochfilzen 13.12.2020


Herrarnas stafett

#MaaTid
1.Sverige1:16.31,5
2.Norge+5,7
3.Tyskland+44,1
4.Venäjä+1.13,5
5.Tjeckien+1.35,1
6.Frankrike+1.51,3
7.Österrike+1.56,2
8.Italien+2.04,2
9.Schweiz+2.24,2
10.Finland+2.35,0


Damernas jaktstart 10 km

#IdrottareTid
1.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴29.04,6 (2)
2.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+13.9 (0)
3.Julia Simon 🇫🇷+17,8 (3)
4.Hanna Öberg 🇸🇪+21,4 (0)
5.Karoline Knotten 🇳🇴+52,6 (0)
6.Dorothea Wierer 🇮🇹+1.04,9 (2)
7.Elvira Öberg 🇸🇪+1.11,8 (3)
8.Franziska Preuss 🇩🇪+1.13,9 (3)
9.Marketa Davidova 🇨🇿+1.22,0 (3)
10.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+1.31,6 (3)

21. Mari Eder (FIN) +2.09,2 (3)
33. Suvi Minkkinen (FIN) +3.40,9 (3)

Hochfilzen 12.12.2020


Herrarnas jaktstart 12,5 km

#IdrottareTid
1.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷32.38,7
2.Emilien Jacquelin 🇫🇷+25,5
3.Johannes Dale 🇳🇴+49,5
4.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+58,0
5.Fabien Claude 🇫🇷+1.10,2
6.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+1.18,1
7.Tarjei Bø 🇳🇴+1.21,6
8.Simon Eder 🇦🇹+1.22,0

26. Tero Seppälä (FIN) +2.33,7 (4)
38. Olli Hiidensalo (FIN) +4.19,5 (6)
52. Jaakko Ranta (FIN) +5.23,5 (5)

Damernas stafett 4 x 7,5 km

#MaaTid
1.Norge1:08.04,3
2.Frankrike+24,5
3.Sverige+32,5
4.Tyskland+32,7
5.Italien+37,1
6.Österrike+1.12,9
7.Ukraina+1.13,3
8.Venäjä+1.51,0

14. Finland +3.53,5

Hochfilzen 11.12.2020


Herrarnas pikakisa 10 km

#IdrottareTid
1.Johannes Dale 🇳🇴23.32,5 (0)
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+17,1 (0)
3.Fabien Claude 🇫🇷+29,0 (1)
4.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+41,2 (1)
5.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+44,3 (0)
6.Emilien Jacquelin 🇫🇷+45,7 (2)
7.Vetle Sjaastad Christiansen 🇳🇴+51,1 (1)
8.Benedikt Doll 🇩🇪+51,7 (1)
9.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+56,3 (1)
10.Erik Lesser 🇩🇪+1.00,0 (1)

16. Tero Seppälä +1.18,2 (1)
18. Olli Hiidensalo +1.21,2 (1)


Damernas pikakisa 7,5 km

#IdrottareTid
1.Dzinara Alimbekava 🇧🇾20.12,3 (0)
2.Tiril Eckhoff 🇳🇴+8,5 (1)
3.Franziska Preuss 🇩🇪+9,9 (1)
4.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+16,9 (1)
5.Marketa Davidova 🇨🇿+19,4 (1)
6.Julia Simon 🇫🇷+20,1 (2)
7.Lisa Vittozzi 🇮🇹+22,3 (0)
8.Dorothea Wierer 🇮🇹+25,6 (1)
9.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+34,1 (1)
10.Clare Egan 🇺🇸+35,7 (1)

15. Mari Eder (FIN) +48,5 (1)
56. Suvi Minkkinen (FIN) +2.00,9 (2)
63. Venla Lehtonen (FIN) +2.21,5 (1)
70. Erika Jänkä (FIN) +2.22,3 (1)

Kontiolahti 6.12.2020


Damernas jaktstart 10 km

#IdrottareTid
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴31.05,9 (0)
2.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+21,5 (2)
3.Hanna Öberg 🇸🇪+35,4 (3)
4.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+55,0 (2)
5.Johanna Skottheim 🇸🇪+56,3 (0)
6.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+1.03,8 (2)
7.Franziska Preuss 🇩🇪+1.08,6 (2)
8.Elvira Öberg 🇸🇪+1.19,3 (4)
9.Emma Lunder 🇨🇦+1.30,3 (1)
10.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷+1.38,6 (2)


Herrarnas stafett 4x7,5 km

#MaaTid
1.Norge1:16.21,0
2.Sverige+39,2
3.Tyskland+51,7
4.Venäjä+1.08,0
5.Italien+1.37,0
6.Österrike+1.46,9

12. Finland +3.51,6

Kontiolahti världscupen 5.12.2020


Damernas stafett 4x6 km

#MaaTid
1.Sverige1:12.44,5
2.Frankrike+9,6
3.Tyskland+43,9
4.Venäjä+2.31,3
5.Ukraina+2.39,9
6.Italien+2.46,4



Herrarnas jaktstart 12,5 km

#IdrottareTid
1.Sebastian Samuelsson 🇸🇪32.26,7 (1)
2.Fabien Claude 🇫🇷+15,8 (3)
3.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+19,5 (3)
4.Strula Holm Laegreid 🇳🇴+23,9 (1)
5.Benedikt Doll 🇩🇪+27,9 (2)
6.Jakov Fak 🇸🇮+37,3 (1)
7.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+42,0 (2)
8.Emilien Jacquelin 🇫🇷+44,8 (2)
9.Johannes Dale 🇳🇴+48,7 (3)
10.Quinton Fillon Maillet 🇫🇷+51,4 (2)

37. Tero Seppälä (FIN) +2.45,9 (5)
56. Olli Hiidensalo (FIN) +4.55,1 (7)

Kontiolahti, världscupen 3.12.2020


Damernas, pikakisa 7,5 km

#IdrottareTid
1.Hanna Öberg 🇸🇪21.11,5 (0)
2.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+9,6 (0)
3.Elvira Öberg 🇸🇪+27,9 (1)
4.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+33,8 (1)
5.Denise Herrmann 🇩🇪+47,6 (1)
6.Marketa Davidova 🇨🇿+48,1 (1)
7.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+50,0 (1)
8.Tiril Eckhoff 🇳🇴+1.00,8 (2)
9.Valj Semerenko 🇺🇦+1.01,5 (0)
10.Svetlana Mironova+1.03,7 (1)

71. Suvi Minkkinen (FIN) +3.01,3 (2)
75. Erika Jänkä (FIN) +3.09,5 (2)
85. Sanna Laari (FIN) +3.44,2 (3)
93. Mari Eder (FIN) +4.05,7 (4)

Herrarnas, pikakisa 10 km

#IdrottareTid
1.Tarjei Bø 🇳🇴24.03,7 (0)
2.Arnd Peiffer 🇩🇪+13,9 (0)
3.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+29,4 (1)
4.Benjamin Weger 🇨🇭+35,9 (0)
5.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+44,0 (0)
6.Jakov Fak 🇸🇮+45,3 (0)
7.Johannes Dale 🇳🇴+50,8 (1)
8.Benedikt Doll 🇩🇪+50,9 (1)

31. Tero Seppälä +1.27,2 (1)
57. Olli Hiidensalo +2.23,1 (2)
76. Tero Harjula +2.58,5 (1)

Kontiolahti 29.11.2020


Damernas pikakisa 7,5 km

#IdrottareTid
1.Hanna Öberg 🇸🇪21.01,4
2.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+23,9
3.Karoline Knotten 🇳🇴+37,8
4.Johanna Skottheim 🇸🇪+44,1
5.Mona Brorsson 🇸🇪+50,1
6.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+52,5
7.Tuuli Tomingas 🇪🇪+56,0
8.Anais Chevalier 🇫🇷+56,4
9.Maren Hammerschmidt 🇩🇪+58,7
10.Olena Pidhrushna 🇺🇦+1.07,4

54. Mari Eder +2.16,1 (3)
78. Suvi Minkkinen +3.02,3 (2)
84. Sanna Laari +3.12,9 (2)
100. Erika Jänkä +4.47,2 (4)

Herrarnas pikakisa 7,5 km

#IdrottareTid
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴23.53,0 (0)
2.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+44,1 (1)
3.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+47,9 (1)
4.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+51,9 (1)
5.Jakov Fak 🇸🇮+53,1 (0)
6.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.01,3 (0)
7.Arnd Peiffer 🇩🇪+1.03,1 (1)
8.Emilien Jacquelin 🇫🇷+1.05,1 (2)
9.Erik Lesser 🇩🇪+1.09,4 (1)
10.Ondrej Moravec 🇨🇿+1.12,6 (0)

41. Tero Seppälä (FIN) +2.27,9 (3)
42. Olli Hiidensalo (FIN) +2.29,5 (1)
54. Tuomas Harjula (FIN) +2.50,1 (1)

Kontiolahti 28.11.2020


Damernas normaalimatka 15 km

#IdrottareTid
1.Dorothea Wierer 🇮🇹44.00,9 (0)
2.Denise Herrmann 🇩🇪+0,8 (1)
3.Johanna Skottheim 🇸🇪+24,1 (0)
4.Elvira Öberg 🇸🇪+34,1 (1)
5.Linn Persson 🇸🇪+36,8 (0)
6.Anais Bescond 🇫🇷+1.18,5 (1)
7.Hanna Öberg 🇸🇪+1.23,7 (2)
8.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+1.50,0 (2)
9.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+1.52,0 (2)
10.Yuliia Dzhima 🇺🇦+1.54,8 (0)

32. Mari Eder (FIN) +3.35,4 (3)
69. Suvi Minkkinen (FIN) +6.29,1 (4)
DNF Erika Jänkä (FIN)

Kontiolahti, 28.11.2020


Herrarnas 20 km

#IdrottareTid
1.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴48.57,0 (0)
2.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+19,6 (1)
3.Erik Lesser 🇩🇪+1.03,6 (1)
4.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.05,9 (1)
5.Ondrej Moravec 🇨🇿+1.06,9 (0)
6.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+1.31,8 (2)
7.Jakov Fak 🇸🇮+1.32,0 (1)
8.Emilien Jacquelin 🇫🇷+2.02,1 (2)

14. Tuomas Harjula 2.47,1 (1)
60. Tero Seppälä +6.26,6 (5)
66. Jaakko Ranta +6.56,4 (3)



Skidskytte världscupen 2019-2020 - Slutliga ställningar


Damer 21/21

#IdrottarePoäng
1.Dorothea Wierer 🇮🇹793
2.Tiril Eckhoff 🇳🇴786
3.Denise Herrmann 🇩🇪745
4.Hanna Öberg 🇸🇪741
5.Marte Olsbu Röiseland 🇳🇴597
6.Franziska Preuss 🇩🇪573
7.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴554
8.Julia Simon 🇫🇷551
9.Justine Braisaz 🇫🇷547
10.Lisa Vittozzi 🇮🇹528

Herrar 21/21

#IdrottarePoäng
1.Johannes Thingnes Bö 🇳🇴913
2.Martin Fourcade 🇫🇷911
3.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷843
4.Tarjei Bö 🇳🇴740
5.Emilien Jacquelin 🇫🇷726
6.Simon Desthieux 🇫🇷672
7.Alexander Loginov629
8.Benedikt Doll 🇩🇪613
9.Johannes Dale 🇳🇴576
10.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴566



Skidskytte världscupen 2019-2020 - Resultat


Kontiolahti världscupen 14.3.2020


Damernas jaktstart

#IdrottareTid
1.Julia Simon 🇫🇷30.43,5
2.Selina Gasparin 🇨🇭+17,3
3.Lisa Vittozzi 🇮🇹+20,9
4.Kaisa Mäkäräinen 🇫🇮+28,2
5.Monika Hojnisz-Starega 🇵🇱+39,8
6.Mona Brorsson 🇸🇪+42,8
7.Johanna Skottheim 🇸🇪+44,4
8.Marketa Davidova 🇨🇿+50,8
9.Franziska Preuss 🇩🇪+56,7
10.Tiril Eckhoff 🇳🇴+57,2



Herrarnas jaktstart

#IdrottareTid
1.Martin Fourcade 🇫🇷31.25,4
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+2,9
3.Emilien Jacquelin 🇫🇷+4,5
4.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+8,3
5.Arnd Peiffer 🇩🇪+14,1
6.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+15,6
7.Alexander Loginov+24,0
8.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+29,8
9.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+36,5
10.Lukas Hofer 🇮🇹+42,0

31. Tero Seppälä +2.53,7

Kontiolahti, världscupen 13.3.2020


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Denise Herrmann 🇩🇪20.00,5
2.Franziska Preuss 🇩🇪+20,1
3.Tiril Eckhoff 🇳🇴+32,3
4.Lisa Vittozzi 🇮🇹+37,1
5.Marketa Davidova 🇨🇿+42,5
6.Monika Hojnisz-Starega 🇵🇱+47,3
7.Larisa Kuklina+47,9
8.Celia Chevalier 🇫🇷+51,5

18. Kaisa Mäkäräinen (3) +1.17,7
35. Suvi Minkkinen (1) +1.48,7
47. Mari Eder (3) +2.02,6

Kontiolahti världscupen 12.3.2020


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴18.40,9 (0)
2.Martin Fourcade 🇫🇷+21,1 (0)
3.Emilien Jacquelin 🇫🇷+22,3 (0)
4.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+30,6 (0)
5.Tarjei Bø 🇳🇴+34,0 (0)
6.Benedikt Doll 🇩🇪+34,1 (1)
7.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+39,7 (0)
8.Simon Desthieux 🇫🇷+40,8 (0)
9.Arnd Peiffer 🇩🇪+48,4 (0)
10.Sturla Holm Lägreid 🇳🇴+51,9 (0)

43. Tero Seppälä (FIN) +1.56,1 (2)
78. Olli Hiidensalo (FIN) +3.44,9 (3)
93. Jaakko Ranta (FIN) +3.03,0 (1)

Maailmancup Nove Mesto 8.3.2020


Herrarnas yhteislähtö 15 km

#IdrottareTid
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴39.32,7 (3)
2.Emilien Jacquelin 🇫🇷+15,1 (0)
3.Arnd Peiffer 🇩🇪+25,0 (1)
4.Dmytro Pidruchnyi 🇺🇦+27,9 (2)
5.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+27,9 (2)
6.Johannes Dale 🇳🇴+34,1 (2)
7.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+38,9 (2)
8.Quinton Fillon Maillet 🇫🇷+44,8 (1)
9.Dominik Windisch 🇮🇹+52,3 (2)
10.Tarjei Bø 🇳🇴+53,7 (3)

18. Tero Seppälä (FIN) +1.45,6 (4)

Maailmancup Nove Mesto 8.3.2020


Damernas yhteislähtö 12,5 km

#IdrottareTid
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴34.00,8 (1)
2.Hanna Öberg 🇸🇪+25,3 (1)
3.Franziska Preuss 🇩🇪+32,4 (1)
4.Justine Braisaz 🇫🇷+41,3 (3)
5.Dorothea Wierer 🇮🇹+43,2 (3)
6.Monika Hojnisz-Starega 🇵🇱+43,5 (2)
7.Kaisa Mäkäräinen 🇫🇮+59,7 (3)
8.Emma Lunder 🇨🇦+1.09,6 (3)
9.Valj Semerenko 🇺🇦+1.14,8 (3)
10.Larisa Kuklina+1.21,5 (4)

23. Mari Eder (FIN) +2.54,1 (6)

Ampumahiihdon världscupen, Nove Mesto 7.3.2020


Herrarnas stafett 4x7,5km

#IdrottareTid
1.Norge1:10.25,1 (0+5)
2.Ukraina+38,2 (0+5)
3.Sverige+43,3 (1+8)
4.Venäjä+46,9 (0+7)
5.Tyskland+57,2 (1+10)
6.Italien+1.46,9 (0+5)
7.Valko-Venäjä+2.17,5 (1+7)
8.Slovenien+2.53,6 (0+7)
9.Schweiz+3.00,4 (0+6)
10.Österrike+3.09,1 (0+10)

Finland otettiin kierroksella kiinni ja joutui keskeyttämään.

Damernas stafett 4x6km

#IdrottareTid
1.Norge1:09.14,8
2.Frankrike+28,7
3.Tyskland+57,0
4.Ukraina+58,5
5.Venäjä+1.11,7
6.Italien+2.01,3
7.Sverige+2.03,3
8.Puola+3.30,0

16. Finland (5+13) +5.38,4

Nove Mesto Maailmancup 6.3.2020


Tero Seppälä sijoittui upeasti seitsemänneksi.

Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴24.56,8
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+22,8
3.Tarjei Bø 🇳🇴+1.01,1
4.Michal Krcmar 🇨🇿+1.14,1
5.Jakov Fak 🇸🇮+1.16,6
6.Martin Fourcade 🇫🇷+1.19,1
7.Tero Seppälä 🇫🇮+1.29,5
8.Simon Desthieux 🇫🇷+1.37,6
9.Johannes Dale 🇳🇴+1.42,8
10.Emilien Jacquelin 🇫🇷+1.44,4

78. Tuukka Invenius +4.36,5
92. Heikki Laitinen +5.28,3

Nove Mesto världscupen 5.3.2020


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Denise Herrmann 🇩🇪18.51,0 (0)
2.Anais Bescond 🇫🇷+27,2 (0)
3.Marketa Davidova 🇨🇿+49,7 (1)
4.Mari Eder 🇫🇮+59,0 (1)
5.Tiril Eckhoff 🇳🇴+1.11,1 (2)
6.Hanna Öberg 🇸🇪+1.11,7 (1)
7.Lisa Vittozzi 🇮🇹+1.13,7 (2)
8.Elvira Öberg 🇸🇪+1.22,4 (0)
9.Monika Hojnisz-Starega 🇵🇱+1.24,4 (2)
10.Justine Braisaz 🇫🇷+1.24,6 (3)

14. Kaisa Mäkäräinen (FIN) +1.37,3 (3)
36. Suvi Minkkinen (FIN) +2.10,2 (2)
46. Erika Jänkä (FIN) +2.25,0 (1)

Herrarnas masstart 15 km

#IdrottareTid
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴38.09,5
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+42,0
3.Emilien Jacquelin 🇫🇷+55,0
4.Tarjei Bø 🇳🇴+55,6
5.Simon Desthieux 🇫🇷+1.03,7
6.Felix Leitner 🇦🇹+1.06,7
7.Martin Fourcade 🇫🇷+1.13,1
8.Johannes Dale 🇳🇴+1.17,1
9.Julian Eberhard 🇦🇹+1.19,6
10.Johannes Kuehn 🇩🇪+1.25,2



Damernas masstart 12,5 km

#IdrottareTid
1.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴39.14,0 (2)
2.Dorothea Wierer 🇮🇹+20,7 (3)
3.Hanna Öberg 🇸🇪+26,1 (3)
4.Monika Hojnisz-Starega 🇵🇱+29,1 (2)
5.Julia Simon 🇫🇷+45,1 (2)
6.Ekaterina Yurlova-Percht+52,0 (2)
7.Tiril Eckhoff 🇳🇴+1.00,2 (4)
8.Franziska Preuss 🇩🇪+1.00,3 (3)
9.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+1.02,5 (2)
10.Anais Bescond 🇫🇷+1.21,3 (3)


Damernas stafett 4x6 km

#LandTid
1.Norge1:07.05,7
2.Tyskland+10,7
3.Ukraina+18,4
4.Tjeckien+31,1
5.Sverige+44,9
6.Schweiz+47,1
7.Polen+50,3
8.Ryssland+1.02,6
9.Kanada+2.13,7
10.Italien+2.29,4

Herrarnas stafett 4x7,5 km

#LandTid
1.Frankrike1:12.35,9
2.Norge+21,5
3.Tyskland+36,2
4.Ryssland+1.44,7
5.Slovenien+1.45,8
6.Österrike+2.28,5
7.Italien+2.32,0
8.USA+2.32,9
9.Belarus+2.40,4
10.Sverige+3.28,9



Singel Mixstafett

#IdrottareTid
1.Norge34.19,9
2.Tyskland+17,6
3.Frankrike+29,8
4.Sverige+35,2
5.Schweiz+40,6
6.Österrike+54,5
7.Ryssland+1.00,5
8.Kanada+1.03,4


Herrarnas distans 20 km

#IdrottareTid
1.Martin Fourcade 🇫🇷49.43,1
2.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+57,0
3.Dominik Landertinger 🇦🇹+1.22,1
4.Jakov Fak 🇸🇮+1.30,2
5.Benjamin Weger 🇨🇭+2.25,5
6.Tarjei Bø 🇳🇴+2.33,6
7.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+2.34,6
8.Leif Nordgren 🇺🇸+3.04,3

Damernas distans 15 km

#IdrottareTid
1.Dorothea Wierer 🇮🇹43.07,7
2.Vanessa Hinz 🇩🇪+2,2
3.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+15,8
4.Hanna Öberg 🇸🇪+38,7
5.Franziska Preuss 🇩🇪+1.03,4
6.Monika Hojnisz-Starega 🇵🇱+1.10,1
7.Chrtistina Rieder 🇦🇹+1.20,6
8.Marketa Davidova 🇨🇿+1.30,7


Herrarnas jaktstart

#IdrottareTid
1.Emilien Jacquelin 🇫🇷31.15,2
2.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+0,4
3.Alexander Loginov+23,9
4.Martin Fourcade 🇫🇷+46,3
5.Arnd Peiffer 🇩🇪+53,9
6.Tarjei Bø 🇳🇴+1.12,5
7.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.25,9
8.Simon Desthieux 🇫🇷+1.26,9
9.Felix Leitner 🇦🇹+1.33,0
10.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+1.58,4



Damernas jaktstart

#IdrottareTid
1.Dorothea Wierer 🇮🇹29.22,0
2.Denise Herrmann 🇩🇪+9,5
3.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+13,8
4.Hanna Öberg 🇸🇪+22,3
5.Vanessa Hinz 🇩🇪+26,8
6.Ivona Fialkova+35,7
7.Franziska Preuss 🇩🇪+40,6
8.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+51,4
9.Baiba Bendika 🇱🇻+1.03,2
10.Aita Gasparin 🇨🇭+1.07,4


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Alexander Loginov22.48,1 (0)
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+6,5 (1)
3.Martin Fourcade 🇫🇷+19,5 (0)
4.Tarjei Bø 🇳🇴+22,5 (0)
5.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+23,9 (1)
6.Emilien Jacquelin 🇫🇷+29,8 (1)
7.Arnd Peiffer 🇩🇪+39,7 (0)
8.Philipp Horn 🇩🇪+44,4 (2)
9.Felix Leitner 🇦🇹+52,1 (0)
10.Dmytro Pidruchnyi 🇺🇦+56,4 (1)


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴21.13,1
2.Susan Dunklee 🇺🇸+6,8
3.Lucie Charvatova 🇨🇿+21,3
4.Olena Pidhrushna 🇺🇦+25,6
5.Denise Herrmann 🇩🇪+30,5
6.Lisa Vittozzi 🇮🇹+37,6
7.Dorothea Wierer 🇮🇹+39,0
8.Franziska Preuss 🇩🇪+40,8


Mixedstafett, 4x6 km

#LagTid
1.Norge1:02.27,7
2.Italien+15,6
3.Tjeckien+30,8
4.Tyskland+49,2
5.Ukraina+56,1
6.Venäjä+59,4
7.Frankrike+1.08,6
8.Österrike+1.39,2
9.Finland+1.39,6
10.Schweiz+1.50,5


Pokljuka världscupen 26.1.2019


Herrarnas yhteislähtö 15 km

#IdrottareTid
1.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷36.21,5 (1)
2.Benedikt Doll 🇩🇪+10,0 (1)
3.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+10,3 (2)
4.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+10,6 (1)
5.Martin Fourcade 🇫🇷+10,8 (1)
6.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+21,4 (2)
7.Johannes Dale 🇳🇴+39,8 (2)
8.Simon Eder 🇦🇹+42,8 (0)
9.Tarjei Bø 🇳🇴+43,5 (2)
10.Lukas Hofer 🇮🇹+1.05,4 (2)

Damernas yhteislähtö 12,5 km

#IdrottareTid
1.Hanna Öberg 🇸🇪34.14,4 (1)
2.Lisa Vittozzi 🇮🇹+6,5 (0)
3.Anais Bescond 🇫🇷+27,6 (0)
4.Monika Hojnisz-Starega 🇵🇱+37,5 (1)
5.Justine Braisaz 🇫🇷+44,1 (3)
6.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+48,3 (3)
7.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+59,9 (1)
8.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+1.09,0 (2)
9.Dorothea Wierer 🇮🇹+1.09,6 (3)
10.Marketa Davidova 🇨🇿+1.22,5 (2)

12. Kaisa Mäkäräinen +1.35,8 (4)
23. Mari Eder +2.37,9 (4)




Pokljuka, världscupen 25.1.2020


Mixedstafett

#IdrottareTid
1.Frankrike1:17.53,3 (0+8)
2.Norge+40,6 (0+4)
3.Tyskland+1.01,4 (0+5)
4.Venäjä+1.24,8 (0+7)
5.Sverige+1.34,1 (0+6)
6.Tjeckien+1.49,8 (1+5)
7.Österrike+2.01,1 (1+10)
8.Vitryssland+2.29,6 (0+7)
9.Italien+2.52,8 (0+12)
10.Ukraina+3.30,8 (0+9)


Singel Mixstafett

#IdrottareTid
1.Frankrike38.33,4
2.Estniska+5,9
3.Österrike+12,1
4.Kanada+16,0
5.Ukraina+28,8
6.Schweiz+40,7
7.Lettland+41,2
8.Korea+43,7
9.Valko-Venäjä+44,1
10.Norge+48,9

Pokljuka världscupen 24.1.2019


Damernas 15 km

#IdrottareTid
1.Denise Herrmann 🇩🇪41.33,4 (0)
2.Hanna Öberg 🇸🇪+59,2 (1)
3.Anais Bescond 🇫🇷+1.15,7 (0)
4.Lisa Vittozzi 🇮🇹+1.21,7 (0)
5.Franziska Preuss 🇩🇪+2.02,8 (0)
6.Clare Egan 🇺🇸+2.10,4 (0)
7.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+2.53,2 (1)
8.Irina Starykh+2.59,5 (0)
9.Aita Gasparin 🇨🇭+3.02,6 (1)
10.Emma Lunder 🇨🇦+3.06,8 (1)

Pokljuka världscupen 23.1.2019


Herrarnas 20 km

#IdrottareTid
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴47.54,3 (0)
2.Martin Fourcade 🇫🇷+11,4 (0)
3.Fabien Claude 🇫🇷+25,6 (0)
4.Philipp Nawrath 🇩🇪+36,7 (0)
5.Johannes Dale 🇳🇴+1.02,4 (1)
6.Tarjei Bø 🇳🇴+1.26,4 (1)
7.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.28,5 (1)
8.Johannes Kühn 🇩🇪+1.41,8 (1)
9.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+1.56,1 (1)
10.Benedikt Doll 🇩🇪+2.06,5 (2)


Ruhpolding världscupen 19.1.2020


Herrarnas 15 km jaktstart

#IdrottareTid
1.Martin Fourcade 🇫🇷31.26,8
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+17,6
3.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+46,0
4.Simon Desthieux 🇫🇷+46,1
5.Benedikt Doll 🇩🇪+52,2
6.Emilien Jacquelin 🇫🇷+1.04,9
7.Tarjei Bø 🇳🇴+1.05,4
8.Antonin Guigonnat 🇫🇷+1.06,4
9.Johannes Dale 🇳🇴+1.07,4
10.Alexander Loginov+1.08,7

48. Tero Seppälä (FIN) +4.12,3

Jaktstart 12,5 km, naiset

#IdrottareTid
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴34.08,7 (1)
2.Paulina Fialkova 🇸🇰+46,3 (2)
3.Hanna Öberg 🇸🇪+55,1 (2)
4.Johanna Skottheim 🇸🇪+57,3 (1)
5.Linn Persson 🇸🇪+1.02,6 (1)
6.Denise Herrmann 🇩🇪+1.11,8 (3)
7.Monika Hojnisz-Starega 🇵🇱+1.12,1 (2)
8.Vita Semerenko 🇺🇦+1.13,1 (0)
9.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+1.38,5 (3)
10.Susan Dunklee 🇺🇸+1.39,7 (3)

15. Kaisa Mäkäräinen +2.01,1 (3)
29. Suvi Minkkinen +2.41,4 (3)



Ruhpolding världscupen stafettt 17.-18.1.2020


Herrarnas stafett 4 x 7,5km

#MaaTid
1.Frankrike1:18.11,2 (0+6)
2.Norge+1.12,2 (0+10)
3.Österrike+1.24,3 (0+4)
4.Venäjä+1.32,3 (0+5)
5.Tyskland+2.13,1 (0+12)
6.Valko-Venäjä+2.39,0 (1+9)
7.Slovenien+2.55,7 (0+8)
8.Ukraina+3.42,6 (0+6)
9.Sverige+4.05,9 (1+12)
10.Yhdysvallat+4.09,8 (0+9)

15. Finland +5.46,6 (0+5)

Damernas stafett 4 x 6 km

#LagTid
1.Norge1:08.46,4 (0+9)
2.Frankrike+10,7 (0+8)
3.Schweiz+20,7 (0+4)
4.Tyskland+31,7 (2+4)
5.Sverige+54,3 (0+11)
6.Ukraina+54,8 (0+7)
7.Italien+59,7 (0+10)
8.Österrike+2.05,7 (1+6)
9.Kiina+2.15,7 (0+3)
10.USA+2.32,9 (1+9)

19. Finland +5.08,3 (1+12)



16.1.2020 Ruhpolding världscupen


Pikakisa 10 km, miehet

#IdrottareTid
1.Martin Fourcade 🇫🇷22.41,5 (0)
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+3,1 (0)
3.Benedikt Doll 🇩🇪+12,0 (0)
4.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+22,2 (1)
5.Simon Desthieux 🇫🇷+23,5 (1)
6.Fabien Claude 🇫🇷+23,5 (1)
7.Philipp Nawrath 🇩🇪+24,6 (0)
8.Artem Pryma 🇺🇦+27,3 (0)
9.Johannes Kuehn 🇩🇪+32, 0 (1)
10.Dmytro Pidruchnyi 🇺🇦+34,8 (0)

50. Tero Seppälä +1.47,3 (3)
80. Olli Hiidensalo +2.32,2 (2)
105. Tuomas Harjula +3.48,0 (3)

Ruhpolding, pikakisa 15.1.2020


Pikakisa 7,5 km, naiset

#IdrottareTid
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴18.55,5 (0)
2.Hanna Öberg 🇸🇪+29,7 (0)
3.Dorothea Wierer 🇮🇹+36,8 (0)
4.Hanna Sola 🇧🇾+50,1 (0)
5.Paulina Fialkova 🇸🇰+51,2 (0)
6.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+55,4 (1)
7.Julia Simon 🇫🇷+59,1 (1)
8.Vanessa Hinz 🇩🇪+1.03,2 (0)
9.Lisa Vittozzi 🇮🇹+1.06,3 (1)
10.Kamila Zuk 🇵🇱+1.09,3 (1)

31. Suvi Minkkinen +1.42,7 (0)
33. Kaisa Mäkäräinen (2) +1.50,2
75. Mari Eder (5) +2.54,7
102. Jenny Fellmann (6) +5.10,7

Oberhof världscupen 12.1.2020


Herrarnas yhteislähtö 15 km

#IdrottareTid
1.Martin Fourcade 🇫🇷41.01,4 (2)
2.Arnd Peiffer 🇩🇪+20,1 (3)
3.Simon Desthieux 🇫🇷+20,3 (3)
4.Johannes Dale 🇳🇴+38,9 (4)
5.Jakov Fak 🇸🇮+43,1 (3)
6.Philipp Horn 🇩🇪+43,2 (4)
7.Jesper Nelin 🇸🇪+44,8 (4)
8.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+48,9 (5)
9.Michal Krcmar 🇨🇿+58,8 (4)
10.Matvey Eliseev+59,8 (4)


Damernas yhteislähtö 12,5 km

#IdrottareTid
1.Kaisa Mäkäräinen 🇫🇮39.38,9 (1)
2.Tiril Eckhoff 🇳🇴+30,2 (4)
3.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+35,0 (3)
4.Dorothea Wierer 🇮🇹+1.08,8 (5)
5.Denise Herrmann 🇩🇪+1.25,0 (6)
6.Hanna Öberg 🇸🇪+1.38,0 (5)
7.Iryna Kryuko 🇧🇾+1.40,7 (4)
8.Lena Haecki 🇨🇭+1.49,7 (8)
9.Lisa Vittozzi 🇮🇹+1.50,7 (5)
10.Katharina Innerhofer 🇦🇹+1.52,0 (7)

16. Mari Eder (FIN) +2.22,8 (8)

Oberhof världscupen 11.1.2020


Damernas 4 x 6 km stafett

#IdrottareTid
1.Norge1:14.11,6 (0+11)
2.Sverige+21,1 (0+10)
3.Frankrike+33,1 (0+12)
4.Tyskland+1.10,4 (1+11)
5.Schweiz+1.24,5 (1+9)
6.Ukraina+1.35,9 (1+7)
7.Venäjä+2.20,7 (0+14)
8.Valko-Venäjä+2.37,4 (1+10)
9.Italien+2.41,2 (3+11)
10.Tjeckien+3.38,6 (3+10)

15. Finland +6.13,5 (6+12)

Herrarnas 4x7,5 km

#IdrottareTid
1.Norge1:19.32,3 (2+8)
2.Frankrike+4,4 (2+6)
3.Tyskland+48,2 (2+14)
4.Venäjä+1.09,0 (0+9)
5.Valko-Venäjä+1.54,0 (1+12)
6.Slovenien+2.43,7 (0+14)
7.Schweiz+2.56,1 (0+19)
8.Tjeckien+3.07,6 (3+14)
9.Österrike+3.24,8 (2+11)
10.Ukraina+3.31,1 (3+9)

19. Finland +6.18,4 (5+17)




Oberhof 10.1.2020


Herrarnas pikakisa 10 km

#IdrottareTid
1.Martin Fourcade 🇫🇷25.27,2
2.Emilien Jacquelin 🇫🇷+25,5
3.Johannes Kuehn 🇩🇪+33,0
4.Matvey Eliseev+41,1
5.Alexander Loginov+47,8
6.Simon Desthieux 🇫🇷+49,8
7.Arnd Peiffer 🇩🇪+1.00,1
8.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+1.06,5
9.Johannes Dale 🇳🇴+1.18,2
10.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+1.24,8

31. Tero Seppälä (3) +2.08,6
xx. Tuomas Harjula (1) +3.47,9

Oberhof 9.1.2020


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴22.04,9
2.Denise Herrmann 🇩🇪+33,1
3.Julia Simon 🇫🇷+47,4
4.Dorothea Wierer 🇮🇹+1.01,8
5.Tiril Eckhoff 🇳🇴+1.07,1
6.Paula Fialkova 🇸🇰+1.09,1
7.Emma Lunder 🇨🇦+1.14,9
8.Monika Hojnisz-Staręga 🇵🇱+1.15,0
9.Kamila Zuk 🇵🇱+1.29,8
10.Katharina Innerhofer 🇦🇹+1.32,8

11. Kaisa Mäkäräinen +1.34,1
12. Mari Eder +1.35,4

Tour de Ski 4.1.2020


Damernas, kval (k)

#IdrottareTid
1.Jessica Diggins 🇺🇸3.04,26
2.Lucia Scardoni 🇮🇹+0,48
3.Jonna Sundling 🇸🇪+1,40
4.Sadie Maubet Björnsen 🇺🇸+1,43
5.Anne Kyllönen+1,75
6.Natalia Nepryaeva+2,83
7.Astrid Uhrenholdt Jacobsen 🇳🇴+2,87
8.Katharina Hennig 🇩🇪+3,10
9.Tiril Udnes Weng 🇳🇴+3,12
10.Therese Johaug 🇳🇴+3,41

14. Kerttu Niskanen +4,57
24. Vilma Nissinen +10,39

Herrarnas, kval (k)

#IdrottareTid
1.Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴3.02,17
2.Federico Pellegrino 🇮🇹+5,96
3.Pål Golberg 🇳🇴+6,10
4.Sergey Ustiugov+6,70
5.Alexander Bolshunov+7,11
6.Johan Häggström 🇸🇪+7,26
7.Maicol Rastelli 🇮🇹+8,68
8.Calle Halfvarsson 🇸🇪+10,01
9.Oskar Svensson 🇸🇪+11,08
10.Artem Maltsev+11,35

11. Lauri Lepistö +11,45
17. Iivo Niskanen +12,99
24. Perttu Hyvärinen +13,88
41. Lari Lehtonen +19,77




Annecy-Le Grand Bornand 22.12.2019


Herrarnas, yhteislähtö 15 km

#IdrottareTid
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴41.36,3 (1)
2.Emilien Jacquelin 🇫🇷+42,1 (1)
3.Tarjei Bø 🇳🇴+51,8 (1)
4.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.03,3 (2)
5.Martin Fourcade 🇫🇷+1.05,0 (1)
6.Johannes Dale 🇳🇴+1.51,9 (2)
7.Arnd Peiffer 🇩🇪+1.53,9 (2)
8.Simon Eder 🇦🇹+2.00,6 (1)

Damernas, yhteislähtö 12,5 km

#IdrottareTid
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴38.52,8 (2)
2.Dorothea Wierer 🇮🇹+1.24,9 (2)
3.Linn Persson 🇸🇪+1.25,1 (1)
4.Kaisa Mäkäräinen 🇫🇮+1.35,6 (4)
5.Denise Herrmann 🇩🇪+1.43,0 (4)
6.Ekaterina Yurlova-Percht+1.43,6 (2)
7.Anais Bescond 🇫🇷+1.45,0 (1)
8.Franziska Preuss 🇩🇪+1.45,2 (2)

13. Mari Eder +2.15,3 (4)




Jaktstart, Annecy 21.12.2019


Herrarnas jaktstart 12,5 km

#IdrottareTid
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴30.07,8 (1)
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+22,0 (0)
3.Vetle Sjastad Christiansen 🇳🇴+1.00,0 (1)
4.Tarjei Bø 🇳🇴+1.01,7 (2)
5.Benedikt Doll 🇩🇪+1.23,8 (3)
6.Emilien Jacquelin 🇫🇷+1.32,3 (2)
7.Martin Fourcade 🇫🇷+1.32,5 (2)
8.Erlend Bjöntegård 🇳🇴+1.42,0 (5)
9.Arnd Peiffer 🇩🇪+1.51,6 (1)
10.Simon Schempp 🇩🇪+1.58,3 (0)

37. Tero Seppälä (6) +4.00,0
59. Tuomas Harjula (4) +6.16,1

Damernas jaktstart 10 km

#IdrottareTid
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴29.41,6 (2)
2.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+38,1 (2)
3.Lena Haecki 🇨🇭+46,0 (2)
4.Dorothea Wierer 🇮🇹+58,5 (1)
5.Justine Braisaz 🇫🇷+1.02,8 (4)
6.Denise Herrmann 🇩🇪+1.10,8 (4)
7.Franziska Preuss 🇩🇪+1.16,4 (1)
8.Iryna Kryuko 🇧🇾+1.28,0 (1)
9.Julia Simon 🇫🇷+1.39,1 (4)
10.Paula Fialkova 🇸🇰+1.45,8 (2)

19. Kaisa Mäkäräinen +2.21,3 (2)
24. Mari Eder +2.43,4 (4)


Annecy världscupen 20.12.2019 - Lopputulokset


Damernas pikakisa 7,5 km

#IdrottareTid
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴20.27,0
2.Justine Braisaz 🇫🇷+6,2
3.Marketa Davidova 🇨🇿+20,5
4.Svetlana Mironova+22,5
5.Denise Herrmann 🇩🇪+29,7
6.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+31,7
7.Iryna Kryuko 🇧🇾+44,9
8.Julia Simon 🇫🇷+46,7
9.Olena Pidhrushna 🇺🇦+47,1
10.Paulina Fialkova 🇸🇰+48,8

Suomalaiset:
25. Mari Eder +1.28,6
56. Kaisa Mäkäräinen +2.10,8
77. Suvi Minkkinen +2.53,1
DNS Jenny Fellman

Herrarnas pikamatka


Herrarnas 10 km

#IdrottareTid
1.Benedikt Doll 🇩🇪23.22,1
2.Tarjei Bø 🇳🇴+9,4
3.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+11,3
4.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+14,8
5.Erlend Bjöntegård 🇳🇴+15,0
6.Johannes Dale 🇳🇴+26,7
7.Dominik Windisch 🇮🇹+28,0
8.Simon Desthieux 🇫🇷+36,4
9.Lukas Hofer 🇮🇹+37,1
10.Julian Eberhard 🇦🇹+40,5

33. Tero Seppälä (2) +1.21,6
51. Tuomas Harjula (0) +1.59,5
xx. Olli Hiidensalo (3) +2.32,8

Hochfilzen världscupen 15.12.2019


Herrarnas stafett 4 x 7,5 km

#IdrottareTid
1.Norge1:14.44,2
2.Tyskland+2,0
3.Frankrike+51,9
4.Kanada+1.28,7
5.Tjeckien+1.52,2
6.Venäjä+2.01,7
7.Valko-Venäjä+2.37,6
8.Italien+2.38,4
9.Slovenien+2.39,7
10.Sverige+2.48,2


Damernas jaktstart 10 km

#IdrottareTid
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴29.14,6 (0)
2.Hanna Öberg 🇸🇪+25,8 (2)
3.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+39,7 (1)
4.Justine Braisaz 🇫🇷+47,9 (2)
5.Paulina Fialkova 🇸🇰+1.02,9 (2)
6.Anais Bescond 🇫🇷+1.07,8 (1)
7.Kaisa Mäkäräinen 🇫🇮+1.14,0 (2)
8.Eva Kristejn Puskarcikova 🇨🇿+1.16,0 (1)
9.Dorothea Wierer 🇮🇹+1.20,9 (5)
10.Celia Aymonier 🇫🇷+1.21,7 (1)

46. Mari Eder (FIN) +3.40,3

Ampumahiihto, Hochfilzen 14.12.2019


Damernas stafett 4x6 km

#LagTid
1.Norge1:10.04,7
2.Venäjä+8,2
3.Schweiz+1.04,1
4.Ukraina+1.09,2
5.Kanada+1.09,3
6.Tjeckien+1.16,1
7.Frankrike+1.18,9
8.USA+1.37,0
9.Puola+2.22,4
10.Sverige+2.53,0

19. Finland +7.36,00

Herrarnas, jaktstart 12,5 km

#IdrottareTid
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴31.27,0
2.Alexander Loginov+33,5
3.Emilien Jacquelin 🇫🇷+40,5
4.Jakov Fak 🇸🇮+41,6
5.Simon Desthieux 🇫🇷+41,6
6.Tarjei Bø 🇳🇴+1.06,3
7.Lucas Hofer 🇮🇹+1.16,9
8.Fabien Claude 🇫🇷+1.19,9
9.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.20,2
10.Martin Fourcade 🇫🇷+1.20,9

24. Tero Seppälä +2.33,4



Hochfilzen världscupen 13.12.2019


Damernas pikakisa 7,5 km

#IdrottareTid
1.Dorothea Wierer 🇮🇹21.26,5
2.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+5,9
3.Svetlana Mironova+18,3
4.Paulina Fialkova 🇸🇰+22,1
5.Hanna Öberg 🇸🇪+24,3
6.Lucie Charvatova 🇨🇿+29,3
7.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+32,4
8.Tiril Eckhoff 🇳🇴+33,7
9.Valj Semerenko 🇺🇦+34,7
10.Anais Bescond 🇫🇷+38,2

Suomalaiset:
13. Kaisa Mäkäräinen +47,8
37. Mari Eder +1.22,9
76. Jenny Fellman +2.28,8
98. Suvi Minkkinen +4.00,1

Herrarnas pikakisa 10 km

#IdrottareTid
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴25.07,8
2.Simon Desthieux 🇫🇷+7,8
3.Alexander Loginov+14,6
4.Matvey Eliseev+20,6
5.Lucas Hofer 🇮🇹+20,8
6.Tarjei Bø 🇳🇴+23,4
7.Dominik Windisch 🇮🇹+31,7
8.Felix Leitner 🇦🇹+35,1
9.Dmytro Pidruchnyi 🇺🇦+37,6
10.Martin Fourcade 🇫🇷+38,8

35. Tero Seppälä +1.32,6
49. Olli Hiidensalo +1.44,0
105. Jaakko Ranta +4.05,9


Östersund världscupen 8.12.2019


Damernas stafett 4x6 km

#MaaAika
1.Norge1:11.08,7
2.Schweiz+8,5
3.Sverige+10,2
4.Tyskland+15,5
5.Venäjä+1.37,7
6.Frankrike+2.07,3

17. Finland (Eder, Kuuttinen, Minkkinen & Fellman) +8.08,3

Östersund världscupen 7.12.2019


Herrarnas stafett 4x7,5km

#IdrottareTid
1.Norge1:10.30,4
2.Frankrike+32,3
3.Italien+1.27,1
4.Venäjä+1.41,4
5.Sverige+2.00,7
6.Ukraina+2.32,7
7.Slovenien+2.47,1
8.Tyskland+3.23,1
9.Bulgaria+3.39,0
10.Schweiz+3.45,0

18. Finland (Hiidensalo, Seppälä, Ranta, Harjula) +5.21,0

Östersund världscupen 5.12.2019


Damernas normaalimatka 15 km

#IdrottareTid
1.Justine Braisaz 🇫🇷42.35,1 (2)
2.Yuliia Dzhima 🇺🇦+11,1 (0)
3.Julia Simon 🇫🇷+17,7 (2)
4.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+25,2 (1)
5.Larisa Kuklina+38,8 (2)
6.Lena Haecki 🇨🇭+1.05,7 (3)
7.Dorothea Wierer 🇮🇹+1.08,4 (3)
8.Monika Hojnisz-Starega 🇵🇱+1.11,7 (1)
9.Lisa Vittozzi 🇮🇹+1.28,4 (2)
10.Hanna Öberg 🇸🇪+1.48,7 (3)

Suomalaiset:
13. Kaisa Mäkäräinen +2.05,5 (4)
54. Mari Eder +5.19,5 (5)
72. Suvi Minkkinen +7.04,7 (4)
98. Jenny Fellman +11.44,3 (9)

Östersund världscupen 4.12.2019


Herrarnas normaalimatka 20 km

#IdrottareTid (sakot)
1.Martin Fourcade 🇫🇷53.11,9 (1)
2.Simon Desthieux 🇫🇷+12,7 (1)
3.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.50,8 (3)
4.Emilien Jacquelin 🇫🇷+2.17,8 (2)
5.Benjamin Weger 🇨🇭+2.28,2 (1)
6.Tarjei Bø 🇳🇴+2.28,8 (2)
7.Fabien Claude 🇫🇷+2.32,4 (2)
8.Matvey Eliseev+2.54,6 (1)
9.Alexander Loginov+2.55,1 (2)
10.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+3.12,6 (2)

26. Tero Seppälä +4.40,9 (3)
71. Olli Hiidensalo +8.26,4 (5)
90. Jaakko Ranta 11.00,1 (4)

Östersund pikamatkat 1.12.2019


Herrarnas 10 km, pikamatka

#IdrottareTid
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴24.18,3 (1+0)
2.Tarjei Bø 🇳🇴+19,0 (0+1)
3.Matvey Eliseev+19,9 (0+0)
4.Alexander Loginov+27,1 (0+1)
5.Martin Fourcade 🇫🇷+27,9 (0+2)
6.Johannes Kuehn 🇩🇪+28,7 (0+2)
7.Johannes Dale 🇳🇴+29,4 (0+1)
8.Erlend Bjöntegård 🇳🇴+31,7 (0+1)
9.Julian Eberhard 🇦🇹+33,8 (2+0)
10.Vladimir Iliev 🇧🇬+36,0 (0+2)

38. Tero Seppälä +1.53,9 (2+1)
78. Olli Hiidensalo +2.52,1 (1+3)
105. Jaakko Ranta +4.00,8 (1+3)

Damernas pikamatka 7,5 km

#IdrottareTid
1.Dorothea Wierer 🇮🇹19.48,5 (0+1)
2.M. A. Roeiseland 🇳🇴+8,6 (2+0)
3.Marketa Davidova 🇨🇿+11,9 (0+0)
4.Franziska Preuss 🇩🇪+19,2 (0+0)
5.Linn Persson 🇸🇪+21,6 (0+1)
6.Denise Herrmann 🇩🇪+22,1 (0+1)
7.Katharina Innerhofer 🇦🇹+37,3 (0+1)
8.Lena Haecki 🇨🇭+39,6 (2+0)
9.Celia Aymonier 🇫🇷+40,0 (1+0)
10.Vita Semerenko 🇺🇦+41,1 (1+0)

Suomalaiset:
23. Mari Eder +1.03,6 (1+0)
53. Kaisa Mäkäräinen +1.57,9 (1+3)
88. Suvi Minkkinen +3.27,2 (1+3)
98. Venla Lehtonen +4.03,5 (1+1)



Östersund världscupen 30.11.2019


Mixedstafett

#LagTid
1.Italien (Vittozzi, Wierer, Hofer Windisch)1:05.56,1 (0+9)
2.Norge (Tandrewold, Eckhoff, T. Bö, J. Bö)+4,1 (0+15)
3.Sverige (Persson, Brorsson, Nelin, Ponsiluoma)+59,9 (0+11)
4.Venäjä (Yurlova-Pecht, Mironova, Malyshko, Loginov)+1.44,9 (1+13)
5.Österrike (Schwaiger, Innerhofer, Leitner, Landertinger)+1.53,6 (1+10
6.Schweiz (Gasparin S., Haecki, Weger, Finello)+1.55,5 (1+15)

10. Finland (Eder, Mäkäräinen, Seppälä, Hiidensalo) 2+14

Singel Mixstafett

#LagTid
1.Sverige (Öberg, Samuelsson)36.42,1 (2+11)
2.Tyskland (Preuss, Lesser)+18,1 (1+9)
3.Norge (Röiseland, Christiansen)+40,4 (1+16)
4.Ukraina (Merkushyna, Tyshchenko)+56,9 (3+6)
5.Viro (Oja, Zahkna)+1.01,6 (1+8)
6.USA (Dunklee, Dohery)+1.17,0 (1+16)
7.Frankrike (Simon, Desthieux)+1.19,5 (3+15)
8.Italien (Sanfilippo, Bormolini)+1.51,7 (3+13)
9.Valko-Venäjä (Sola, Labastau)+2.03,1 (5+17)
10.Kanada (Lunder, Gow)+2.03,7 (2+10)

17. Finland (Minkkinen, Ranta) 5+16 - Finland otettiin kierroksella kiinni ja Suomen kilpailu päättyi siihen.



Skidskytte världscupen 2018-2019 - Resultat


Holmenkollen mc, miesten yhteislähtö 15.0 km 24.3.2019

#IdrottareAika
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴37.25,6
2.Arnd Peiffer 🇩🇪+19,2
3.Benedikt Doll 🇩🇪+38,0
4.Julian Eberhard 🇦🇹+42,3
5.Vetle Sjastad Christiansen 🇳🇴+44,6
6.Lukas Hofer 🇮🇹+1.07,2
7.Simon Desthieux 🇫🇷+1.10,1


Holmenkollen mc, naisten yhteislähtö 12.5 km 24.3.2019

#IdrottareAika
1.Hanna Öberg 🇸🇪35.56,2 (2)
2.Tiril Eckhoff 🇳🇴+1,3 (3)
3.Clare Egan 🇺🇸+10,4 (1)
4.Denise Herrmann 🇩🇪+21,6 (4)
5.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+48,7 (2)
6.Paulina Fialkova 🇸🇰+54,7 (4)
7.Julia Simon 🇫🇷+56,0 (4)
8.Franziska Preuss 🇩🇪+56,2 (3)

23. Kaisa Mäkäräinen +2.17,0 (7)

Holmenkollen mc, miesten jaktstart 12.5 km 23.3.2019

#IdrottareAika
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴 (3)32.15,6
2.Tarjei Bø 🇳🇴 (1)+13,9
3.Arnd Peiffer 🇩🇪 (1)+18,2
4.Felix Leitner 🇦🇹 (0)+22,1
5.Vetle Sjastad Christiansen 🇳🇴 (2)+51,1
6.Lukas Hofer 🇮🇹 (3)+57,1
7.Benedikt Doll 🇩🇪 (3)+57,1
8.Simon Desthieux 🇫🇷 (3)+57,6

23. Olli Hiidensalo +2.35,5 (2)
35. Tero Seppälä +3.22,1 (4)

Holmenkollen mc, naisten jaktstart 10 km 23.3.2019

#IdrottareAika
1.Anastasia Kuzmina 🇸🇰 (0)28.25,9
2.Denise Herrmann 🇩🇪 (2)+1.42,8
3.Hanna Öberg 🇸🇪 (1)+2.01,1
4.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴 (3)+2.11,7
5.Linn Persson 🇸🇪 (1)+2.12,5
6.Tiril Eckhoff 🇳🇴 (4)+2.27,0
7.Franziska Preuss 🇩🇪 (3)+2.31,8
8.Kaisa Mäkäräinen 🇫🇮 (1)+2.34,1

Holmenkollen mc, miesten pikamatka 10 km 22.3.2019

#IdrottareAika
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴24.39,9
2.Lucas Hofer 🇮🇹+31,7
3.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+35,0
4.Julian Eberhard 🇦🇹+38,3
5.Tarjei Bø 🇳🇴+38,5
6.Benedikt Doll 🇩🇪+39,4
7.Simon Desthieux 🇫🇷+51,9
8.Arnd Peiffer 🇩🇪+52,7
9.Alexander Loginov+52,9
10.Felix Leitner 🇦🇹+54,7

33. Olli Hiidensalo +1.49,6
48. Tero Seppälä +2.17,9
60. Tuomas Grönman 2.34,3
83. Jaakko Ranta +3.25,3

Holmenkollen mc, naisten pikamatka 7,5km 21.3.2019

#IdrottareAika
1.Anastasia Kuzmina 🇸🇰19.56,2
2.Franziska Preuss 🇩🇪+21,2
3.Paulina Fialkova 🇸🇰+25,1
4.Celia Aymonier 🇫🇷+30,4
5.Denise Herrmann 🇩🇪+34,0
6.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+35,5
7.Tiril Eckhoff 🇳🇴+42,2
8.Linn Persson 🇸🇪+46,3
9.Emma Lunder 🇨🇦+49,0
10.Elisabeth Högberg 🇸🇪+50,2

32. Kaisa Mäkäräinen (FIN) +1.32,7
43. Suvi Minkkinen (FIN) +1.52,8
62. Laura Toivanen (FIN) +2.18,8
76. Venla Lehtonen (FIN) +2.39,8

Herrarnas masstart 15 km 17.3.2019

#IdrottareTid
1.Dominik Windisch 🇮🇹40.54,1
2.Antonin Guigonnat 🇫🇷+22,8
3.Julian Eberhard 🇦🇹+23,3
4.Alexander Loginov+27,4
5.Quinton Fillon Maillet 🇫🇷+33,2
6.Arnd Peiffer 🇩🇪+39,6
7.Simon Eder 🇦🇹+43,9
8.Benedikt Doll 🇩🇪+44,4
9.Tarjei Bø 🇳🇴+47,9
10.Dmytro Pidruchnyi 🇺🇦+48,2


Damernas masstart 12,5 km 17.3.2019

#IdrottareTid
1.Dorothea Wierer 🇮🇹37.26,4
2.Ekaterina Yurlova-Percht+4,9
3.Denise Herrmann 🇩🇪+15,4
4.Hanna Öberg 🇸🇪+52,7
5.Tiril Eckhoff 🇳🇴+57,7
6.Laura Dahlmeier 🇩🇪+1.03,4
7.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+1.10,1
8.Lisa Vittozzi 🇮🇹+1.11,2
9.Linn Persson 🇸🇪+1.29,7
10.Joanne Reid 🇺🇸+1.32,1


Herrarnas stafett 4x7,5 km 16.3.2019

#LagTid
1.Norge1:12.03,7
2.Tyskland+38,1
3.Ryssland+1.04,1
4.Tjeckien+1.20,7
5.Slovenien+1.22,4
6.Frankrike+1.37,2
7.Sverige+1.37,4
8.Österrike+2.00,1
9.Bulgarien+2.03,9
10.Belarus+2.04,0


Damernas stafett 4x6 km 16.3.2019

#LagTid
1.Norge (1+8)1.12.00
2.Sverige (0+6)+24.3
3.Ukraina (0+5)+35.1
4.Tyskland (1+14)+35.6
5.Ryssland (0+12)+43.6
6.Slovakia (0+9)+53.1


Singel Mixstafett 14.3.2019

#LagTid
1.Norge (Röiseland, J. Bö)35.43,2
2.Italien (Wierer, Hofer)+13,4
3.Sverige (Öberg, Samuelsson)+20,0
4.Tyskland (Hermann, Lesser)+30,5
5.Ukraina (Merkushyna, Pidruchnyi)+41,5
6.Ryssland (Pavlova, Eliseev)+52,7
7.Frankrike (Simon, Guigonnat)+1.06,5
8.Österrike (Hauser, Eder)+1.08,2
9.Tjeckien (Puskarcikova, Moravec)+1.34,1
10.Lettland (Bendika, Rastorgujevs)+1.34,3
11.Viro (Tomingas, Zahkna)+1.38,8


Herrarnas distans 20 km 13.3.2019

#IdrottareTid
1.Arnd Peiffer 🇩🇪(0) 52.42.4
2.Vladimir Iliev 🇧🇬(1) +1.08.7
3.Tarjei Bø 🇳🇴(1) +1.09.1
4.Sebastian Samuelsson 🇸🇪(1) +1.35.7
5.Lukas Hofer 🇮🇹(2) +1.53.2
6.Simon Desthieux 🇫🇷(3) +1.54.0
7.Evgeniy Garanichev(1) +1.56.5
8.Vetle Sjastad Christiansen 🇳🇴(0) +1.59.2


Damernas distans 15 km 12.3.2019

#IdrottareTid
1.Hanna Öberg 🇸🇪43.10,4
2.Lisa Vittozzi 🇮🇹+23,6
3.Justine Braisaz 🇫🇷+32,5
4.Laura Dahlmeier 🇩🇪+39,5
5.Paula Fialkova 🇸🇰+45,5
6.Mona Brorsson 🇸🇪+49,9
7.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+53,7
8.Dorothea Wierer 🇮🇹+1.06,7
9.Selina Gasparin 🇨🇭+1.59,5
10.Anastasiya Merkushyna 🇺🇦+2.04,6


Damernas jaktstart 10 km 10.3.2019

#IdrottareTid
1.Denise Herrmann 🇩🇪31.45,9
2.Tiril Ekchoff 🇳🇴+31,4
3.Laura Dahlmeier 🇩🇪+31,6
4.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+1.35,0
5.Hanna Öberg 🇸🇪+1.35,0
6.Anastasia Kuzmina 🇸🇰+1.41,3
7.Mona Brorsson 🇸🇪+1.47,2
8.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+2.01,2
9.Evgeniya Pavlova+2.14,3
10.Lisa Vittozzi 🇮🇹+2.32,2


Herrarnas jaktstart 12,5 km 10.3.2019

#IdrottareTid
1.Dmytro Pidruchnyi 🇺🇦31.54,1
2.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+8,3
3.Quinton Fillon Maillet 🇫🇷+17,7
4.Tarjei Bø 🇳🇴+18,1
5.Martin Fourcade 🇫🇷+27,8
6.Andrejs Rastugojevs 🇱🇻+40,8
7.Antonin Guigonnat 🇫🇷+47,3
8.Benjamin Weger 🇨🇭+47,8
9.Evgeniy Garanichev+48,3
10.Simon Eder 🇦🇹+49,3


Herrarnas sprint 10 km 9.3.2019

#IdrottareTid
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴24.37,6
2.Alexander Loginov+13,7
3.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+16,5
4.Dmytro Pidruchnyi 🇺🇦+16,8
5.Simon Desthieux 🇫🇷+24,8
6.Martin Fourcade 🇫🇷+32,5
7.Erlend Bjøntegård 🇳🇴+34,8
8.Erik Lesser 🇩🇪+44,7
9.Arnd Peiffer 🇩🇪+47,3
10.Benjamin Weger 🇨🇭+49,8


Damernas sprint 7.5 km 8.3.2019

#IdrottareTid
1.Anastasia Kuzmina 🇸🇰22.17.5 (1)
2.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+9.5 (0)
3.Laura Dahlmeier 🇩🇪+12.6 (0)
4.Hanna Öberg (SWE+13.2 (1)
5.Mona Brorsson 🇸🇪+21.7 (1)
6.Denise Herrmann 🇩🇪+23.9 (2)
7.Marketa Davidova 🇨🇿+26.5 (1)
8.Ekaterina Yurlova-Percht+31.4 (1)
9.Tiril Ekchoff 🇳🇴+32.6 (2)
10.Dorothea Wierer 🇮🇹+33.2 (2)


Mixedstafett 7.3.2019

#LagTid
1.Norge1:17:41.4
2.Tyskland+13.1
3.Italien+1:09.6
4.Venäjä+1:32.4
5.Sverige+1:35.3
6.Tshekki+1:51.3
7.Ukraina+2:27.2
8.Frankrike+2:41.2
9.Puola+2:48.8


Soldier Hollow - Mixedstafett 17.02.2019

#LagAika
1.Frankrike1:03.51,4
2.Tyskland+13,5
3.Norge+1.02,2
4.Schweiz+1.31,2
5.Sverige+1.59,7
6.Tjeckien+2.12,9


Soldier Hollow - Singel Mixstafett 17.02.2019

#LagAika
1.Italien (Hofer, Wierer)35.27,9
2.Österrike (Eder, Hauser)+22,9
3.Frankrike (Guigonnat, Simon)+50,2
4.Tyskland (Rees, Preuss)+1.06,9
5.Norge (Bjöntegård, Tandrevold)+1.07,4
6.Ukraina (Pidruchnyi, Dzhima)+1.17,9

Soldier Hollow - Jaktstart (m) 16.02.2019

#IdrottareAika
1.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷30:55.8
2.Vetle Sjastad Christiansen 🇳🇴+25.9
3.Simon Desthieux 🇫🇷+47.3
4.Johannes Thingnes Bö 🇳🇴+1:37.7
5.Erik Lesser 🇩🇪+1:55.1
6.Benjamin Weger 🇨🇭+2:11.4
7.Alexander Loginov+2:16.5
8.Christian Cow 🇨🇦+2:21.2
9.Benedikt Doll 🇩🇪+2:22.7
10.Sean Doherty 🇺🇸+2:22.8

Suomalaisia ei mukana kilpailussa.

Soldier Hollow - Jaktstart (n) 16.02.2019

#IdrottareAika
1.Denise Herrmann 🇩🇪28:03.4
2.Franziska Hildebrand 🇩🇪+4.2
3.Kaisa Mäkäräinen 🇫🇮+16.5
4.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+27.0
5.Anastasia Kuzmina 🇸🇰+27.0
6.Lisa Vittozzi 🇮🇹+55.6
7.Monika Hojnisz 🇵🇱+59.9
8.Kamila Zuk 🇵🇱+1:16.0
9.Veronika Vitkova 🇨🇿+1:19.5
10.Celia Aymonier 🇫🇷+1:27.9

Suomalaiset:
50. Suvi Minkkinen +5:20.8
Laura Toivanen tuli kierroksella ohitetuksi

Herrarnas sprint 10 km, Soldier Hollow 15.2.2019

#IdrottareAika
1.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴23:29.7
2.Simon Desthieux 🇫🇷+1.3
3.Roman Rees 🇩🇪+22.4
4.Eric Lesser 🇩🇪+23.0
5.Johannes Thingnes Bö 🇳🇴+41.5
6.Quinton Fillon Maillet 🇫🇷+42.9
7.Lucas Hofer 🇮🇹+46.3
8.Benjamin Weger 🇨🇭+49.3
9.Antonin Guigonnat 🇫🇷+52.7
10.Johannes Dale 🇳🇴+56.5


Damernas sprint 7,5 km, Soldier Hollow 14.2.2019

#IdrottareAika
1.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴19:47.6
2.Kaisa Mäkäräinen 🇫🇮+11.5
3.Franziska Hildebrand 🇩🇪+21.4
4.Monika Hojnisz 🇵🇱+23.9
5.Anastasia Kuzmina 🇸🇰+28.2
6.Kamila Zuk 🇵🇱+39.4
7.Denise Herrmann 🇩🇪+42.4
8.Dorothea Wierer 🇮🇹+49.0
9.Elisabeth Högberg 🇸🇪+53.1
10.Yuliia Dzhima 🇺🇦+55.2

Muut suomalaiset:
49. Laura Toivanen +2:42.8
60. Suvi Minkkinen +3:06.8

Canmore: Stafett (n) 4 x 6km 8.2.2019

#LagAika
1.Tyskland1:10:16.3
2.Norge+30.2
3.Frankrike+41.6
4.Italien+1:40.5
5.Schweiz+2:24.6
6.Österrike+2:49.1

Canmore: Stafett (m) 4 x 7,5km 8.2.2019

#LagAika
1.Norge1:16:36.6
2.Frankrike+1:10.4
3.Venäjä+1:48.4
4.Tyskland+2:48.6
5.Österrike+3:22.2
6.Tjeckien+3:23.5

Canmore: Distans (n) 12,5km 7.2.2019

#IdrottareAika
1.Tiril Ekchoff 🇳🇴36:32.9
2.Marketa Davidova 🇨🇿+9.8
3.Lisa Vittozzi 🇮🇹+20.9
4.Franziska Hildebrand 🇩🇪+47.8
5.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+1:05.8
6.Vanessa Hinz 🇩🇪+1:18.5
7.Anais Bescond 🇫🇷+1:21.6
8.Anastasia Kuzmina 🇸🇰+1:29.4
9.Laura Dahlmeier 🇩🇪+1:30.5
10.Julia Schwaiger 🇦🇹+1:37.6

Suomalaiset:
48. Kaisa Mäkäräinen +4:48.7
60. Suvi Minkkinen +5:36.6
83. Laura Toivanen +8:49.6

Canmore: Distans (m) 15km 7.2.2019

#IdrottareAika
1.Johannes Thingnes Bö 🇳🇴35:27.9
2.Vetle Sjastad Christiansen 🇳🇴+2:10.2
3.Alexander Loginov+2:41.0
4.Lars Birkeland 🇳🇴+2:51.3
5.Dominik Windisch 🇮🇹+2:56.3
6.Simon Eder 🇦🇹+2:57.5
7.Simon Fourcade 🇫🇷+2:58.9
8.Erik Lesser 🇩🇪+3:01.7
9.Peppe Femling 🇸🇪+3:02.7
10.Christian Cow 🇨🇦+3:05.4

Suomalaisia ei ollut mukana kilpailussa.

Antholz-Anterselva


Masstart miehet 15.0 km 27.1.2019

SijaIdrottareMaaSakotAikaero
1.Fillon Maillet Q.FRA0+34.39.4
2.Bö J.T.NOR2+14.3
3.Peiffer A.GER0+24.6
4.Fourcade M.FRA1+50.4
5.Guigonnat A.FRA2+51.8
6.Weger B.SUI2+52.5


Masstart naiset 12.5 km 27.1.2019

SijaIdrottareMaaSakotAikaero
1.Dahlmeier L.GER1+35.32.2
2.Davidova M.CZE1+13.1
3.Hinz V.GER1+16.4
4.Öberg H.SWE2+17.1
5.Wierer D.ITA3+32.2
6.Mäkäräinen K.FIN2+33.3



Jaktstart miehet 12.5 km 26.1.2019

SijaIdrottareMaaSakotAikaero
1.Bö J.T.NOR331.33.7
2.Guigonnat A.FRA1+34.8
3.Fillon Maillet Q.FRA2+40.6
4.Desthieux S.FRA2+40.6
5.Fourcade M.FRA3+50.9
6.Peiffer A.GER2+56.7
7.Loginov A.RUS1+57.5
8.Eder S.AUT21.29.9

49. Tero Seppälä (6) +5.04.5


Jaktstart naiset 10.0 km 26.1.2019

SijaIdrottareMaaSakotAikaero
1.Wierer D.ITA2+29.20.1
2.Dahlmeier L.GER1+6.0
3.Vittozzi L.ITA2+16.2
4.Roeiseland M. O.NOR3+10.2
5.Kuzmina A.SVK4+46.5
6.Hauser L.T.AUT2+55.8
7.Mäkäräinen K.FIN4+1.08.1



Anterselva, pikakisa miehet 10.0 km 25.1.2019

SijaIdrottareMaaSakotAikaero
1.Bö J.T.NOR123.53.9
2.Bjoentegaard E.NOR0+17.5
3.Guigonnat A.FRA1+20.2
4.Fourcade M.FRA0+21.3
5.Eder S.AUT1+23.9
6.Desthieux S.FRA2+33.5
7.Fillon Maillet Q.FRA2+33.7
8.Hofer L.ITA142.0

41. Tero Seppälä (2) +1.45.8

Pikakisa naiset 7.5 km 24.1.2019

SijaIdrottareMaaSakotAikaero
1.Davidova M.CZE032.32.9
2.Mäkäräinen K.FIN1+1.7
3.Roeiseland M.O.NOR1+3.5
4.Dahlmeier L.GER0+4.2
5.Vittozzi L.ITA1+10.2
6.Hojnisz M.POL1+10.5
7.Mironova S.RUS.0+13.8
8.Wierer D.ITA1+15.2
9.Hauser L.T.AUT0+18.7
10.Kuzmina A.SVK2+21.1

84. Laura Toivanen (3) +3.19.8
DNS Suvi Minkkinen

Ruhpolding


Damernas yhteislähtö 12.5 km 20.1.2019

SijaIdrottareMaaSakotAikaero
1.Preuss F.GER032.34.0
2.Tandrevold I.NOR0+0.2
3.Fialkova P.SVK1+15.1
4.Öberg H.SWE2+18.8
5.Haecki L.SUI1+19.4
6.Kryuko I.BLR1+ 20.0
7.Persson L.SWE0+20.9
8.Roeiseland MNOR2+26.8

27. Kaisa Mäkäräinen (6) +2.55.9

Herrarnas yhteislähtö 15 km 20.1.2019

SijaIdrottareMaaSakotAikaero
1.Bö J.T.NOR136.43.8
2.Eberhard K.AUT2+0.6
3.Fillon Maillet Q.FRA1+2.8
4.Fourcade M.FRA1+8.6
5.Christiansen V.S.NOR1+9.9
6.Desthieux S.FRA2+ 25.0
7.Peiffer A.GER2+25.5
8.Weger B.SUI1+26.9


Pikakisa naiset 7.5 km 17.1.2019

SijaIdrottareMaaSakotAikaero
1.Kuzmina A.SVK022.56.3
2.Vittozzi L.ITA0+11.5
3.Öberg H.SWE0+29.1
4.Roeiseland M. O.NOR1+30.6
5.Bescond A.FRA0+32.5
6.Wierer D.ITA1+ 40.2
7.Chevalier A.FRA0+46.1
8.Braisaz J.FRA0+46.1

Suomalaiset
21. Kaisa Mäkäräinen (2) +1.14.4
61. Suvi Minkkinen (1) +2.19.9
80. Laura Toivanen (1) +2.46.8
90. Venla Lehtonen (3) +3.19.7

Pikakisa miehet 10.0 km 17.1.2019

SijaIdrottareMaaSakotAikaero
1.Bö J.T.NOR122.56.3
2.Bö T.NOR0+7.9
3.Doll B.GER1+10.5
4.Fourcade M.FRA0+15.9
5.Loginov A.RUS1+26.1
6.Hofer L.ITA1+ 33.2
7.Kuehn J.GER1+39.4
8.Eder S.AUT0+42.7

Suomalaiset
58. Olli Hiidensalo (1) +1.54.4
64. Tero Seppälä (2) +1.59.2
93. Jaakko Ranta (2) +2.58.2
98. Tuomas Grönman (3) +3.09.8

Oberhof


Herrarnas stafett 4 x 7.5 km, 13.1.2019

SijaMaaSakotAikaero
1.Venäjä0+61:20.54.3
2.Frankrike1+8+1.01.1
3.Österrike1+7+2.18.6
4.Tjeckien1+10+2.36.0
5.Sverige1+7+2.42.7
6.Italien0+14+ 2:43.1

16. Finland (2+16) +8.40.7

Damernas stafett 4 x 6 km, 13.1.2019

SijaMaaSakotAikaero
1.Venäjä0+81:18:46.3
2.Tyskland3+10+33.5
3.Tjeckien1+6+36.7
4.Norge0+9+50.6
5.Frankrike3+15+1:08.4
6.Slovakia3+11+ 2:45.0

Finland otettiin kierroksella kiinni ja joutui keskeyttämään.

Jaktstart miehet 12.5 km 12.1.2019

SijaIdrottareMaaSakotAikaero
1.Bö J.T.NOR334.29.8
2.Peiffer A.GER1+15.1
3.Hofer L.ITA0+15.8
4.Fourcade M.FRA3+32.6
5.Loginov A.RUS4+42.4
6.Desthieux S.FRA1+ 51.8
7.Doll B.GER4+1.30.7
8.Eberhard J.AUT5+1.41.8

Suomalaiset
45. Tero Seppälä (4) +4.39.1


Jaktstart naiset 10.0 km 12.1.2019

SijaIdrottareMaaSakotAikaero
1.Vittozzi L.ITA232.32.9
2.Kuzmina A.SVK4+14.5
3.Chevalier A.FRA5+27.9
4.Bescond A.FRA4. +36.2
5.Wierer D.ITA3+37.4
6.Preuss F.GER.2. +54.7
7.Dunklee S.USA5+1.01.2
8.Öberg H.SWE5+1.03.2
9.Herrmann D.GER4+1.03.2
10.Kryuko I.BLR4+1.17.4

Suomalaiset
22. Kaisa Mäkäräinen (5) +2.20.0


Pikakisa miehet 10.0 km 11.1.2019

SijaIdrottareMaaSakotAikaero
1.Loginov A.RUS025.50.9
2.Bö J.T.NOR1+25.2
3.Samuelsson S.SWE0+36.8
4.Doll B.GER1+38.8
5.Peiffer A.GER1+39.3
6.Eberhard J.AUT0+44.5
7.Fourcade M.FRA1+47.2
8.Bö T.NOR1+1.04.6
9.Desthieux S.FRA1+1.05.5
10.Hofer L.ITA1+1.15.2

Suomalaiset
36. Tero Seppälä (2) +2.26.2
59. Olli Hiidensalo (1) +2.58.8
79. Tuomas Grönman (2) +3.46.5
99. Tuukka Invenius (5) +5.02.6

Pikakisa naiset 7,5 km 10.1.2019

SijaIdrottareMaaSakotAikaero
1.Vittozzi L.ITA035:34.4
2.Chevalier A.FRA0+5.3
3.Öberg H.SWE0+15.0
4.Roeiseland M. O.NOR1+18.1
5.Kryuko I.BLR0+21.6
6.Semerenko V.UKR0+29.1
7.Kuzmina A.SVK2+30.3
8.Bescond A.FRA1+30.7
9.Aymonier C.FRA1+35.4
10.Dunklee S.USA1+40.8

Suomalaiset
44. Kaisa Mäkäräinen (4) +1.48.2
78. Venla Lehtonen (2) +2.46.8
91. Suvi Minkkinen (3) +3.37.9
92. Laura Toivanen (3) +3.44.2

Nove Mesto


Masstart naiset 12,5 km 23.12.2018

SijaIdrottareMaaSakotAikaero
1.Kuzmina A.SVK235:34.4
2.Fialkova P.SVK2+12.1
3.Chevalier A.FRA3+13.3
4.Wierer D.ITA1+20.1
5.Brorsson M.SWE2+36.3
6.Tandrevold I. L.NOR3+45.8
7.Preuss F.GER3+46.3
8.Braisaz J.FRA4+52.7
9.Yurlova-Percht E.RUS3+55.1
10.Oeberg H.SWE3+1:03.1
22.Makarainen K.FIN6+1:59.0
DNSDahlmeier L.GER--


Herrarnas yhteislähtö 15 km 23.12.2018

SijaIdrottareMaaSakotAikaero
1.Johannes Thingnes BöNOR0+0+0+037:25.2
2.Quinton Fillon MailetFRA0+0+1+1+46.5
3.Evegeniy GaranichevRUS0+0+0+0+54.1
4.Arnd PfeifferGER1+0+0+0+59.3
5.Erlend BjöntegårdNorge0+0+2+0+1:04.9
6.Benjamin DollGER0+0+1+1+1:18.9
7.Simon DesthieuxFRA1+0+1+2+1:21.6
8.Ondrej MoravecCZE2+0+0+0+1:23.8
9.Martin FourcadeFRA2+0+1+0+1:28.1
10.Michal KrcmarCZE0+0+0+1+1:44.2


Damernas jaktstart 10 km 22.12.2018

SijaIdrottareMaaSakotAikaero
1.Röiseland M. O.Norge0+0+1+129.53.5
2.Wierer D.Italien0+0+0+1+0.2
3.Öberg H.Sverige0+0+0+1+4.7
4.Vittozzi L.Italien1+0+0+0+53.9
5.Dahlmeier L.Tyskland0+0+2+0+54.2
6.Hinx V.Tyskland0+0+0+0+55.8
7.Semerenko V.Ukraina1+0+0+0+1:03.3
8.Chavelier A.Frankrike1+1+0+0+1:13.5

Suomalaiset
36. Kaisa Mäkäräinen 1+1+2+2 (+3.26.9)

Herrarnas jaktstart 12.5 km 22.12.2018

SijaIdrottareMaaSakotAikaero
1.Johannes Thingnes BöNorge1+0+2+131:59.0
2.Alexander LoginovVenäjä1+1+1+1+6.2
3.Tarjei BöNorge0+0+0+1+23.9
4.Simon DesthieuxFrankrike0+0+0+2+29.2
5.Martin FourcadeFrankrike0+0+0+0+57.3
6.Dmytro PidruchnyiUkraina0+0+0+1+1:12.6
7.Quinton Fillon MailletFrankrike1+1+0+1+1:17.7
8.Simon EderÖsterrike0+1+0+1+1:23.7
9.Erlend BjöntegårdNorge0+0+0+4+1:35.0
10.Sebastian SamuelssonSverige0+1+0+1+1:47.1

Suomalaiset
48. Tero Seppälä 1+2+3+2 +5:18.1
Tuomas Grönman keskeytti

Herrarnas pikamatka 10 km 20.12.2018

SijaIdrottareMaaSakotAikaero
1.Johannes Thingnes BoeNorge0+023:09.9
2.Alexander LoginovVenäjä0+0+21.0
3.Martin PonsiluomaSverige0+0+54.2
4.Benjamin WegerSchweiz0+0+1:03.5
5.Simon DesthieuxFrankrike0+1+1:03.7
6.Julian EberhardÖsterrike1+0+1:04.6
7.Antonin GuigonnatFrankrike0+1+1:07.3
8.Tarjei BöNorge0+1+1:08.8
9.Henrik L'Abee LundNorge0+0+1:10.3
10.Erlend BjöntegårdNorge0+1+1:12.4

Suomalaiset
46. Tero Seppälä 0+2 +2:15.6
54. Tuomas Grönman 1+0 +2:26.7
62. Jaakko Ranta 0+0 +2:34.2
68. Olli Hiidensalo 0+2 +2:46.4

Hochfilzen


Stafett, miehet 4 x 7,5 km, 16.12.2018 Hochfilzen


SijaLagSakotAikaero
1.Sverige0+51:16:10.6
2.Norge0+7+3.6
3.Tyskland1+6+28.8
4.Österrike0+7+41.7
5.Venäjä0+10+52.7
6.Italien0+7+1:13.3

14. Finland (0+11) +2:53.1
(Grönman, Seppälä, Hiidensalo, Ranta)

Stafett, naiset 4 x 6 km, 16.12.2018 Hochfilzen


SijaLagSakotAikaero
1.Italien0+31:10:58.7
2.Sverige0+8+8.4
3.Frankrike0+9+11.8
4.Venäjä0+6+47.2
5.Valko-Venäjä0+4+1:13.4
6.Norge2+11+1:24.4

17. Finland (1+10) +2:53.1
(Toivanen, Lehtonen, Minkkinen, Eder)

Jaktstart, miehet 12.5 km 15.12.2018 Hochfilzen


SijaIdrottareMaaSakotAikaero
1.Martin FourcadeFrankrike032:33.3
2.Arnd PfeifferTyskland1+13.7
3.Vetle Sjåstad ChristiansenNorge0+16.1
4.Julian EberhardÖsterrike3+37.4
5.Lucs HoferItalien2+42.2
6.Benjamin WegerSchweiz2+42.6
7.Alexandr LoginovVenäjä2+43.0
8.Simon SchemppTyskland0+59.6
9.Johannes BoeNorge61:00.0
10.Florent ClaudeBelgia0+1:00.1

34. Tuomas Grönman (0) +2.44.9
50. Tero Seppälä (5) +4.24.9
53. Olli Hiidensalo (3) +5:20.1

Tulokset - Damernas jaktstart 10.0 km 15.12.2018 Hochfilzen


SijaIdrottareMaaSakotAikaero
1.Kaisa MäkäräinenFinland330.53.1
2.Paulina FialkovaSlovakia1+1.5
3.Dorothea WiererItalien4+2.8
4.Monika HojniszPuola0+8.7
5.Anastasia KuzminaSlovakia2+13.3
6.Lisa VittozziItalien3+20.2
7.Federica SanfilippoItalien1+20.7
8.Irina StarykhVenäjä0+24.8
9.Franziska HildebrandTyskland1+45.4
10.Julia SimonFrankrike2+42.2

53. Mari Eder (6) +5.44.3

Pikakisa, naiset, Hochfilzen 13.12.2018

SijaIdrottareMaaSakotAikaero
1.Dorothea WiererItalien121:04.9
2.Kaisa MäkäräinenFinland1+0.6
3.Ekaterina Yurlova-PechtVenäjä0+24.4
4.Lisa VittozziItalien1+25.3
5.Monika HojniszPuola0+28.2
6.Iryna KryukoValko-Venäjä0+38.5
7.Paulina FialkovaSlovakia1+43.8
8.Anais ChavalierFrankrike1+45.4
9.Irina StarykhVenäjä0+47.5
10.Anastasia KuzminaSlovakia2+49.6


Muut suomalaiset:
59. Mari Eder +2.13.5
72. Venla Lehtonen +2.42.7
DNS Jenny Fellman

Pikakisa, miehet, Hochfilzen 14.12.2018

SijaIdrottareMaaSakotAikaero
1.Johannes BoeNorge124.49.2
2.Martin FourcadeFrankrike0+8.6
3.Benedikt DollTyskland0+10.2
4.Antonin GuigonnatFrankrike0+25.9
5.Arnd PfeifferTyskland0+27.9
6.Julian EberhardÖsterrike1+30.0
7.Simon DesthieuxFrankrike1+36.3
8.Alexandr LoginovVenäjä1+38.5
9.Jakov FakSlovenien0+46.3
10.Vetle Sjåstad ChristiansenNorge0+50.8


Suomalaiset:
41. Tuomas Grönman +1.48.0
42. Tero Seppälä +1.48.8
56. Olli Hiidensalo +2.03.8

Pokljuka


Jaktstart, miehet, Pokljuka 9.12.2018

1.Boe J. T.Norge30.0
2.Fillon Maillet Q.Frankrike0+0.1
3.Loginov A.Venäjä1+1.9
4.Eder S.Österrike0+16.1
5.Eberhard J.Österrike1+29.4
6.L'Abee-Lund H.Norge1+30.9
7.Boe T.Norge1+32.0
8.Weger B.Schweiz2+45.6
9.Guigonnat A.Frankrike3+46.6
10.Hofer L.Italien2+50.0
-----
45.Tuomas GrönmanFinland2+3:45.3


Sprint, naiset 8.12.2018

1.Kaisa MäkäräinenFinland020:08.1
2.Dorothea WiererItalien0+14.8
3.Justine BraisazFrankrike0+42.1
4.Simon J.Frankrike0+44.6
5.Vittozzi L.Italien1+46.9
6.Fialkova P.Slovakia1+48.9
7.Pidhrushna O.Ukraina0+49.0
8.Evgeniya PavlolaVenäjä0+53.6
9.Preuss F.Tyskland1+59.9
10.Weidel A.Tyskland0+1.00.7
53.Eder M.Finland2+2.03.5
87.Lehtonen V.Finland3+3.41.3
91Fellman J.Finland4+3.53.3


Sprint 10 km, miehet 7.12.2018

1.Boe J.NOR123:46.3
2.Guigonnat A.FRA0+16.1
3.Loginov A.RUS0+16.4
4.Boe T.NOR1+31.2
5.Doll B.GER1+32.5
6.Petterssen S.NOR0+32.9
7.Desthieux S.FRA2+35.1
8.L'Abee-Lund H.NOR1+35.8
9.Eder S.AUT0+35.9
10.Krcmar M.CZE0+42.5
24.Fourcade M.FRA1+1:12.2
52.Grönman T.FIN0+1:54.0
90.Hiidensalo O.FIN4+2:59.1
94.Seppälä T.FIN5+3:10.7
99.Ranta J.FIN4+3:33.0


Pokljuka MC, Distans, naiset 6.12.2018

1.Dzhima Y.UKR043:06.6
2.Hojnisz M.POL1+5.9
3.Davidova M.CZE1+16.5
4.Fialkova P.SVK2+19.5
5.Bendika B.LAT0+20.8
6.Vittozzi L.ITA1+27.1
7.Wierer D.ITA2+33.4
8.Oeberg H.SWE2+49.1
9.Hauser L. T.AUT1+55.3
10.Preuss F.GER1+59.1
30.Mäkäräinen K.FIN4+2:12.6
36.Lehtonen V.FIN0+2:42.0
45.Eder M.FIN3+3:21.5
101.Fellman J.FIN10+12:45.2


Pokljuka MC, Distans, miehet 6.12.2018

1.Fourcade M.FRA0+0+0+047:09.2
2.Kuehn J.GER0+0+0+0+4.2
3.Eder S.AUT0+0+0+0+19.7
4.Fak J.SLO0+0+1+0+34.4
5.Schempp S.GER0+0+0+1+38.6
6.Semenov S.UKR0+0+0+0+45.0
7.Boe J. T.NOR0+1+2+0+1:11.9
8.Guigonnat A.FRA1+0+0+0+1:13.5
9.Samuelsson S.SWE1+1+0+0+1:18.5
10.Birkeland L.NOR0+0+0+1+1:22.0
38.Seppälä T.FIN1+1+1+0+3:23.3
60.Grönman T.FIN0+1+1+1+4:31.2
82.Hiidensalo O.FIN0+2+2+0+6:34.9
83.Ranta J.O.FIN2+0+1+16:37.4


Pokljuka, Mixedstafett 2.12.2018

1.Frankrike0+51:10:02.8
2.Schweiz0+9+38.7
3.Italien1+8+52.1
4.Venäjä0+6+1:17.3
5.Finland1+11+1:30.9
6.Norge0+7+1:51.1
7.Tyskland2+11+2:03.9
8.Sverige1+11+2:15.4
9.Ukraina0+5+2:21.0
10.Kanada0+2+2:33.2
11.Bulgaria0+9+2:54.4
12.Valko-Venäjä1+8+3:15.6
13.Slovakia0+9+3:33.2
14.Tjeckien2+13+3:41.7
15.USA0+9+4:19.8
16.Österrike3+16+4:25.3
17.Viro0+7+4:53.1
18.Kazakstan0+9+5:11.1
19.Puola2+11+5:21.0
20.Liettua1+6+1 k.
21.Kiina0+6+1 k.
22.Etelä-Korea0+6+1 k.
23.Japani2+8+1 k.
DNSSlovenien--


Pokljuka MC, Pariviesti 2.12.2018

1.Norge0+438:26.7 
2.Österrike0+5+8.5
3.Ukraina0+1+20.7
4.Frankrike1+9+30.3
5.Sverige0+10+35.5
6.Kanada0+10+37.8
7.Venäjä0+4+39.6
8.Tyskland1+6+50.1
9.Japani0+4+50.3
10.Tjeckien0+7+1:32.8
11.Slovenien0+9+1:51.8
12.Lettland0+11+1:53.8
13.Finland0+7+2:01.5
14.Puola1+6+2:23.4
15.Italien1+10+2:41.9
16.Valko-Venäjä1+9+2:48.9
17.Viro1+14+2:52.6
18.Bulgaria2+5+2:53.0
19.Schweiz2+11+3:23.7
20.Moldova1+11+3:30.8
21.Etelä-Korea4+15+4:05.9
22.Kazakstan2+13+4:30.4
23.Kiina0+8+4:48.1
24.Liettua2+5+1 k.
25.USA4+9+1 k.