Pekingin Talviolympialaiset 2022 | Ohjelma, TV & Tulokset

Pekingin talviolympialaiset 2022


Vuoden 2022 talviolympialaiset järjestetään Pekingissä, Kiinassa 2.-20. helmikuuta. Löydät sivuiltamme Pekingin talviolympialaisten ohjelman, päiväkohtaisen kisa-aikataulun, tv-lähetykset, tulokset ja Suomen joukkueen sekä paljon tietoa tulevista ja menneistä talviolympialaisista.
Pekingin talviolympialaiset kilpaillaan helmikuussa 2022.
Pekingin talviolympialaiset kilpaillaan helmikuussa 2022. (Kuva: beijing2022.cn, Public domain, via Wikimedia Commons)


Pekingissä kilpaillaan talviolympialaisten merkeissä 24 kerran 2.-20.2.2022. Yhdeksäntoista kisapäivän aikana olympiamitaleista taistellaan 15 eri lajissa.

Talviolympialaiset kisattiin ensimmäisen kerran vuonna 1924 Ranskan Chamonix'ssa. Tästä eteenpäin talviolympialaisia järjestettiin neljän vuoden välein samana vuonna kesäolympialaisten kanssa aina vuoden 1992 Albertvillen kisoihin saakka.

Tämän jälkeen rytmiä muutettiin siten, että kesä- ja talviolympialaiset vuorottelevat kahden vuoden välein. Albertvillen jälkeen seuraavat talviolympialaiset järjestettiin Norjan Lillehammerissa jo kahden vuoden päästä vuonna 1994.

Talviolympialaisia ollaan järjestetty muuten yhtäjaksoisesti, mutta vuosien 1940 ja 1944 kisat jätettiin järjestämättä toisen maailmansodan takia.



Pekingin olympialaiset 2022 - Lajit


Pekingissä olympiamitalien kohtalo ratkaistaan kaikkiaan 15 eri lajissa. Tarkemmat tiedot kustakin olympialajista tarkkoine kisa-aikatauluineen löydät oheisen listan lajilinkeistä.

Lajit ja kisapäivät Pekingin talviolympialaisissa 2022


Lajit ja kisapäivät

LajiKisapäivät
Alppihiihto6.-19.2.
Ampumahiihto5.-19.2.
Curling2.-20.2.
Freestylehiihto3.-19.2.
Jääkiekko3.-20.2.
Lumilautailu5.-15.2.
Maastohiihto5.-20.2.
Mäkihyppy5.-14.2.
Ohjaskelkkailu5.-10.2.
Pikaluistelu5.-19.2.
Rattikelkkailu13.-20.2.
Short track -luistelu5.-16.2.
Skeleton10.-12.2.
Taitoluistelu4.-20.2.
Yhdistetty9.-17.2.


Kisaennakot & muut julkaisut








Pekingin olympialaiset 2022 - Ohjelma & aikataulu


19 päivän kisarupeama käynnistyy keskiviikkona 2. helmikuuta curlingin alkusarjan otteluilla. Torstaina alkavat freestylehiihto ja naisten jääkiekko. Perjantaina kisaurakkansa aloittavat taitoluistelijat.

Iso pyörä kisoissa pyörähtää käyntiin lauantaina 5.2., kun ensimmäisistä olympiamitaleista taistellaan ampumahiihdossa, maastohiihdossa, freestylehiihdossa, mäkihypyssä, pikaluistelussa ja short track -luistelussa.

HUOM! Kaikki kisa-aikataulun ajat ovat Suomen aikoja.



Keskiviikko 2.2.

KloLajiInfo
14.05-16.00CurlingSekaparikilpailu - SWE- GBR, AUS - USA, NOR - CZE, CHN - SUI


Torstai 3.2.

KloLajiInfo
3.05-5.00CurlingSekaparikilpailu - Alkulohkojen otteluja
6.10-8.25JääkiekkoNaisten lohko-otteluja: CZE - CHN, CAN - SUI
8.05-9.00CurlingSekaparikilpailu - Alkulohkojen otteluja
10.40-12.55JääkiekkoNaisten lohko-otteluja: SWE - JPN
12.00-12.45FreestylehiihtoNaisten kumparelaskun karsinta 1
13.45-14.30FreestylehiihtoMiesten kumparelaskun karsinta 1
14.05-16.00CurlingSekaparikilpailu - Alkulohkojen otteluja
15.10-17.25JääkiekkoNaisten lohko-otteluja: FIN- USA



Perjantai 4.2.

KloLajiInfo
2.35-4.30CurlingSekaparikilpailu - Alkulohkojen otteluja
4.02-5.15TaitoluisteluJoukkuekilpailu - Miesten lyhytohjelma
5.41-6.54TaitoluisteluJoukkuekilpailu - Jäätanssi, Rhythm Dance
6.10-8.25JääkiekkoNaisten lohko-otteluja: DEN - CHN, ROC - SUI
7.22-8.55TaitoluisteluJoukkuekilpailu - Pariluistelun lyhytohjelma
7.35-9.30CurlingSekaparikilpailu - Alkulohkojen otteluja


Lauantai 5.2.

KloLajiInfo
3.05-5.00CurlingSekaparikilpailu - Alkulohkojen otteluja
4.45-6.47LumilautailuNaisten Slopestyle karsinta
6:10JääkiekkoNaisten lohko-otteluja: CAN - FIN
8.05-11.00CurlingSekaparikilpailu - Alkulohkojen otteluja
8.20MäkihyppyMiesten normaalimäen karsinta
9.45MaastohiihtoNaisten skiathlon 7,5 + 7,5 km
10.30-11.51PikaluisteluNaisten 3000 m
11.00AmpumahiihtoSekaviesti
10.40JääkiekkoNaisten lohko-otteluja: JPN- DEN, CZE - SWE
12.00-12.30FreestylehiihtoMiesten kumparelaskun karsinta 2
12.45MäkihyppyNaisten normaalimäen kilpailu
13.00-13.24Short track -luisteluNaisten 500 m alkuerät
13.10-14.20OhjaskelkkailuMiesten yksinkelkkailu 1. lasku
13.30-14.55FreestylehiihtoMiesten kumparelaskun finaali
13.38-14.10Short track -luisteluMiesten 1000 m alkuerät
14.05-16.00CurlingSekaparikilpailu - Alkulohkojen otteluja
14.23-15.34Short track -luisteluSekajoukkueviesti puolivälierät, välierät, finaalit
14.50-16.00OhjaskelkkailuMiesten yksinkelkkailu 2. lasku
15.10-17.25JääkiekkoNaisten lohko-otteluja: USA - ROC


Sunnuntai 6.2.

KloLajiInfo
3.05-5.00CurlingSekaparikilpailu - Alkulohkojen otteluja
3.30-4.49LumilautailuNaisten Slopestyle finaali
3.37-4.50TaitoluisteluJoukkuekilpailu - Naisten lyhytohjelma
5.00-7.19AlppihiihtoMiesten syöksylasku
5.57-6.44TaitoluisteluJoukkuekilpailu - Pariluistelu, vapaaohjelma
6.30-8.32LumilautailuMiesten Slopestyle karsinta
8.05-11.00CurlingSekaparikilpailu - Alkulohkojen otteluja
9.00MaastohiihtoMiesten skiathlon 15 + 15 km
10.30-11.15PikaluisteluMiesten 5000 m
10.40JääkiekkoNaisten lohko-otteluja: CHN - JPN
12.00-12.30FreestylehiihtoNaisten kumparelaskun karsinta 2
13.00MäkihyppyMiesten normaalimäen kilpailu
13.30-14.55FreestylehiihtoNaisten kumparelaskun finaali
13.30-14.40OhjaskelkkailuMiesten yksinkelkkailu 2. lasku
14.05-16.00CurlingSekaparikilpailu - Alkulohkojen otteluja
15.10-17.25JääkiekkoNaisten lohko-otteluja: SUI - USA
15.15-15.59OhjaskelkkailuMiesten yksinkelkkailu 3. lasku


Maanantai 7.2.

KloLajiInfo
3.05-5.00CurlingSekaparikilpailu - Alkulohkojen otteluja
3.22-4.01TaitoluisteluJoukkuekilpailu - Miesten vapaaohjelma
3.30-5.44FreestylehiihtoNaisten Freeski Big Air karsinnat
4.15-5.55AlppihiihtoNaisten suurpujottelu 1. lasku
4.31-5.10TaitoluisteluJoukkuekilpailu - Jäätanssi Free Dance
5.37-6.16TaitoluisteluJoukkuekilpailu - Naisten vapaaohjelma
6.00-7.19LumilautailuMiesten Slopestyle finaali
6.10JääkiekkoNaisten lohko-otteluja: ROC - CAN
7.30-9.44FreestylehiihtoMiesten Freeski Big Air karsinnat
7.45-9.39AlppihiihtoNaisten suurpujottelu 2. lasku
10.30-11.50PikaluisteluNaisten 1500 m
11.00AmpumahiihtoNaisten normaalimatka 15 km
10.40JääkiekkoNaisten lohko-otteluja: DEN - CZE
13.30-15.04Short track -luisteluNaisten 500 m ja miesten 1000 m puolivälierät, välierät, finaalit
13.45MäkihyppySekajoukkuemäki
13.50-15.00OhjaskelkkailuNaisten yksinkelkkailu 1. lasku
14.05CurlingSekaparikilpailu - Välierät
15.10-17.25JääkiekkoNaisten lohko-otteluja: CHN - SWE, SUI - FIN
15.30-16.40OhjaskelkkailuNaisten yksinkelkkailu 2. lasku


Tiistai 8.2.

KloLajiInfo
3.22-7.30TaitoluisteluMiesten lyhytohjelma
4.00-5.05FreestylehiihtoNaisten Freeski Big Air finaali
4.40-5.05LumilautailuNaisten Parisuurpujottelu karsinta
5.07-5.32LumilautailuMiesten Parisuurpujottelu karsinta
6.10JääkiekkoNaisten lohko-otteluja: USA - CAN
5.34-11.00LumilautailuNaisten ja miesten Parisuurpujottelu pudotuslaskut ja finaalit
5.00-7.14AlppihiihtoMiesten supersuurpujottelu
8.05-11.00CurlingSekaparikilpailu - Pronssiottelu
10.00MaastohiihtoNaisten sprintti (v) karsinta
10.30AmpumahiihtoMiesten normaalimatka 20 km
10.50MaastohiihtoMiesten sprintti (v) karsinta
10.40JääkiekkoNaisten lohko-otteluja: JPN- CZE
12.30-13.50PikaluisteluMiesten 1500 m
12.30MaastohiihtoNaisten sprintti (v) erävaihe
12.55MaastohiihtoMiesten sprintti (v) erävaihe
13.50-15.00OhjaskelkkailuNaisten yksinkelkkailu 2. lasku
14.05-16.00CurlingSekaparikilpailu - Loppuottelu
15.10-17.25JääkiekkoNaisten lohko-otteluja: SWE- DEN, FIN - ROC
15.35-16.19OhjaskelkkailuNaisten yksinkelkkailu 3. lasku


Keskiviikko 9.2.

KloLajiInfo
3.30-5.10LumilautailuNaisten Halfpipe karsinta
4.15-5.50AlppihiihtoNaisten pujottelu 1. lasku
5.00-6.05FreestylehiihtoMiesten Freeski Big Air finaali
5.00-6.25LumilautailuNaisten Lumilautakrossi sijoituslaskut
6.30-8.10LumilautailuMiesten Halfpipe karsinta
7.45-9.29AlppihiihtoNaisten pujottelu 2. lasku
8.30-11.00LumilautailuNaisten Lumilautakrossi pudotuslaskut ja finaalit
10.00YhdistettyMäkiosuus normaalimäki
10.40JääkiekkoMiesten lohko-otteluja
13.00YhdistettyHiihto-osuus 10 km
13.00-15.28Short track -luisteluMiesten 1500 m puolivälierät, välierät, finaalit, Naisten 1000 m alkuerät, Naisten 3000 m viestin välierät
14.05-17.00CurlingMiesten alkulohkojen otteluja
14.20-14.56OhjaskelkkailuParikilpailu 1. lasku
15.10-17.25JääkiekkoMiesten lohko-otteluja
15.35-16.14OhjaskelkkailuParikilpailu 2. lasku


Torstai 10.2.

KloLajiInfo
3.05-6.00CurlingNaisten alkulohkojen otteluja
3.30-4.49LumilautailuNaisten Halfpipe finaalit
3.30-4.24SkeletonMiesten 1. erä
3.38-7.27TaitoluisteluMiesten vapaaohjelma
4.30-6.45AlppihiihtoMiesten alppiyhdistetyn syöksylasku
5.00-5.55SkeletonMiesten 2. erä
5.15-6.40LumilautailuMiesten Lumilautakrossi sijoituslaskut
6.10-8.25JääkiekkoMiesten lohko-otteluja
8.00-9.30LumilautailuMiesten Lumilautakrossi pudotuslaskut ja finaalit
8.05-12.00CurlingMiesten alkulohkojen otteluja
8.15-9.59AlppihiihtoMiesten alppiyhdistetyn pujottelu
9.00MaastohiihtoNaisten 10 km (p) väliaikalähtö
10.40-12.55JääkiekkoMiesten lohko-otteluja
13.00-14.15FreestylehiihtoSekajoukkue hypyt finaali
14.00-15.16PikaluisteluNaisten 5000 m
14.05-17.00CurlingNaisten alkulohkojen otteluja
15.10-17.25JääkiekkoMiesten lohko-otteluja
15.30-16.38OhjaskelkkailuJoukkueviesti


Perjantai 11.2.

KloLajiInfo
3.05-6.00CurlingMiesten alkulohkojen otteluja
3.30-4.49LumilautailuMiesten Halfpipe finaalit
3.30-4.24SkeletonNaisten 1. erä
5.00-7.09AlppihiihtoNaisten supersuurpujottelu
5.00-5.55SkeletonNaisten 2. erä
6.10-8.25JääkiekkoNaisten puolivälieräottelu
6.10-8.25JääkiekkoMiesten lohko-otteluja
8.05-12.00CurlingNaisten alkulohkojen otteluja
9.00MaastohiihtoMiesten 15 km (p) väliaikalähtö
10.00-11.55PikaluisteluMiesten 10000 m
10.40-12.55JääkiekkoNaisten puolivälieräottelu
10.40-12.55JääkiekkoMiesten lohko-otteluja
11.00AmpumahiihtoNaisten pikakilpailu 7,5 km
13.00MäkihyppyMiesten suurmäen karsinta
13.00-14.49Short track -luisteluNaisten 1000 m puolivälierät, välierät, finaalit, Miesten 500 m alkuerät, Miesten 5000 m viestin välierät
14.05-17.00CurlingMiesten alkulohkojen otteluja
14.20-15.14SkeletonMiesten 2. erä
15.10-17.25JääkiekkoMiesten lohko-otteluja
15.55-16.40SkeletonMiesten 3. erä


Lauantai 12.2.

KloLajiInfo
3.05-6.00CurlingNaisten alkulohkojen otteluja
4.00-5.00LumilautailuSekajoukkue Lumilautakrossi finaalit
6.10-8.25JääkiekkoNaisten puolivälieräottelu
6.10-8.25JääkiekkoMiesten lohko-otteluja
8.05-12.00CurlingMiesten alkulohkojen otteluja
9.30MaastohiihtoNaisten 4 x 5 km viesti
10.00-10.23PikaluisteluNaisten joukkuetakaa-ajo puolivälierät
10.40-12.55JääkiekkoNaisten puolivälieräottelu
10.40-12.55JääkiekkoMiesten lohko-otteluja
10.53-11.34PikaluisteluMiesten 500 m
11.00AmpumahiihtoMiesten pikakilpailu 10 km
13.00MäkihyppyMiesten suurmäen kilpailu
13.07-16.38TaitoluisteluJäätanssi - Rhythm Dance
14.05-17.00CurlingNaisten alkulohkojen otteluja
14.20-15.14SkeletonNaisten 2. erä
15.10-17.25JääkiekkoMiesten lohko-otteluja
15.55-16.40SkeletonNaisten 3. erä


Sunnuntai 13.2.

KloLajiInfo
3.05-6.00CurlingMiesten alkulohkojen otteluja
3.30-4.13RattikelkkailuNaisten yhden hengen kilpailu 1. erä
4.00-6.00FreestylehiihtoNaisten Freeski Slopestyle karsinnat
4.15-6.15AlppihiihtoMiesten suurpujottelu 1. lasku
5.00-5.45RattikelkkailuNaisten yhden hengen kilpailu 2. erä
6.10-8.25JääkiekkoMiesten lohko-otteluja
7.45-9.49AlppihiihtoMiesten suurpujottelu 2. lasku
8.05-12.00CurlingNaisten alkulohkojen otteluja
9.00MaastohiihtoMiesten 4 x 10 km viesti
10.40-12.55JääkiekkoMiesten lohko-otteluja
11.00AmpumahiihtoNaisten takaa-ajo 10 km
12.45AmpumahiihtoMiesten takaa-ajo 12,5 km
13.00-14.15FreestylehiihtoNaisten hypyt karsinta
13.00-14.19Short track -luisteluMiesten 500 m puolivälierät, välierät, finaalit, Naisten 3000 m viestin finaalit
14.05-17.00CurlingMiesten alkulohkojen otteluja
15.00-15.26PikaluisteluMiesten joukkuetakaa-ajo puolivälierät
15.10-17.25JääkiekkoMiesten lohko-otteluja
15.56-12.37PikaluisteluNaisten 500 m


Maanantai 14.2.

KloLajiInfo
3.05-6.00CurlingNaisten alkulohkojen otteluja
3.22-6.36TaitoluisteluJäätanssi - Free Dance
3.30-5.45LumilautailuNaisten Big Air karsinnat
3.30-4.49FreestylehiihtoNaisten Freeski Slopestyle finaali
3.30-4.15RattikelkkailuNaisten yhden hengen kilpailu 2. erä
5.00-5.50RattikelkkailuNaisten yhden hengen kilpailu 3. erä
6.10-8.25JääkiekkoNaisten välieräottelu Kanada-Sveitsi
6.30-8.32FreestylehiihtoMiesten Freeski Slopestyle karsinnat
7.30-9.45LumilautailuMiesten Big Air karsinnat
8.05-12.00CurlingMiesten alkulohkojen otteluja
13.00MäkihyppyMiesten joukkuemäki
13.00-15.15FreestylehiihtoNaisten hypyt finaali
14.05-17.00CurlingNaisten alkulohkojen otteluja
14.05-15.10RattikelkkailuMiesten kahden hengen kilpailu 1. erä
15.10-17.25JääkiekkoNaisten välieräottelu USA-Suomi
15.40-16.45RattikelkkailuMiesten kahden hengen kilpailu 2. erä



Tiistai 15.2.

KloLajiInfo
3.05-6.00CurlingMiesten alkulohkojen otteluja
3.30-4.50FreestylehiihtoMiesten Freeski Slopestyle finaali
3.30-4.35LumilautailuNaisten Big Air finaali
5.00-6.59AlppihiihtoNaisten syöksylasku
6.10-8.25JääkiekkoMiesten playoff-karsintaottelu
6.10-8.25JääkiekkoMiesten playoff-karsintaottelu
7.00-8.05LumilautailuMiesten Big Air finaali
8.05-12.00CurlingNaisten alkulohkojen otteluja
8.30AmpumahiihtoMiesten 4 x 7,5 km viesti
8.30-11.53PikaluisteluMiesten ja naisten joukkuetakaa-ajo välierät ja finaalit
10.00YhdistettyMäkiosuus suurmäki
10.40-12.55JääkiekkoMiesten playoff-karsintaottelu
12.08-16.25TaitoluisteluNaisten lyhytohjelma
12.30YhdistettyHiihto-osuus 10 km
13.00-14.15FreestylehiihtoMiesten hypyt karsinta
14.05-17.00CurlingMiesten alkulohkojen otteluja
14.15-15.20RattikelkkailuMiesten kahden hengen kilpailu 2. erä
15.10-17.25JääkiekkoMiesten playoff-karsintaottelu
15.50-16.35RattikelkkailuMiesten kahden hengen kilpailu 3. erä


Keskiviikko 16.2.

KloLajiInfo
3.05-6.00CurlingNaisten alkulohkojen otteluja
4.15-6.10AlppihiihtoMiesten pujottelu 1. lasku
6.10-8.25JääkiekkoMiesten puolivälieräottelu USA – Slovakia
6.10-8.25JääkiekkoMiesten puolivälieräottelu Venäjän olympiakomitea – Tanska
7.45-9.39AlppihiihtoMiesten pujottelu 2. lasku
8.00-11.15JääkiekkoMiesten puolivälieräottelu
8.05-12.00CurlingMiesten alkulohkojen otteluja
9.45AmpumahiihtoNaisten 4 x 6 km viesti
10.40-12.55JääkiekkoMiesten puolivälieräottelu Suomi – Sveitsi
9.15MaastohiihtoNaisten parisprintti (p) karsinta
9.55MaastohiihtoMiesten parisprintti (p) karsinta
11.15MaastohiihtoNaisten parisprintti (p) finaali
11.45MaastohiihtoMiesten parisprintti (p) finaali
13.00-14.15FreestylehiihtoMiesten hypyt finaali
13.30-15.26Short track -luisteluNaisten 1500 m puolivälierät, välierät, finaalit, Miesten 5000 m viestin finaalit
13.30-15.45JääkiekkoNaisten pronssiottelu Suomi - Sveitsi
14.05-17.00CurlingNaisten alkulohkojen otteluja
15.30-17.45JääkiekkoMiesten puolivälieräottelu Ruotsi – Kanada


Torstai 17.2.

KloLajiInfo
3.05-6.00CurlingMiesten alkulohkojen otteluja
3.30-5.10FreestylehiihtoNaisten Freeski Halfpipe karsinta
4.30-6.00AlppihiihtoNaisten alppiyhdistetyn syöksylasku
5.30-6.15FreestylehiihtoNaisten Ski Cross sijoituslasku
6.10-8.25JääkiekkoNaisten loppuottelu Kanada-USA
6.30-8.10FreestylehiihtoMiesten Freeski Halfpipe karsinta
8.00-9.19AlppihiihtoNaisten alppiyhdistetyn pujottelu
8.00-9.30FreestylehiihtoNaisten Ski Cross finaalit
8.05-12.00CurlingNaisten alkulohkojen otteluja
10.00YhdistettyJoukkuekilpailun mäkiosuus suurmäki
10.30-11.42PikaluisteluNaisten 1000 m
12.08-15.57TaitoluisteluNaisten vapaaohjelma
13.00YhdistettyJoukkuekilpailun hiihto-osuus 4 x 5 km
14.05CurlingMiesten välierät


Perjantai 18.2.

KloLajiInfo
3.30-4.49FreestylehiihtoNaisten Freeski Halfpipe finaali
5.45-6.30FreestylehiihtoMiesten Ski Cross sijoituslasku
6.10-8.25JääkiekkoMiesten välieräottelu, Suomi-Slovakia
8.05-12.00CurlingMiesten pronssiottelu
8.45-11.15FreestylehiihtoMiesten Ski Cross finaalit
10.30-11.40PikaluisteluMiesten 1000 m
11.00AmpumahiihtoMiesten yhteislähtö 15 km
12.38-15.43TaitoluisteluPariluistelu lyhytohjelma
14.00-14.43RattikelkkailuNaisten kahden hengen kilpailu 1. erä
14.05CurlingNaisten välierät
15.10-17.25JääkiekkoMiesten välieräottelu, Venäjän olympiakomitea-Ruotsi
15.30-16.15RattikelkkailuNaisten kahden hengen kilpailu 2. erä


Lauantai 19.2.

KloLajiInfo
3.30-4.49FreestylehiihtoMiesten Freeski Halfpipe finaali
3.30-4.30RattikelkkailuMiesten neljän hengen kilpailu 1. erä
5.00-6.54AlppihiihtoParipujottelun sekajoukkuekilpailu
5.05-6.05RattikelkkailuMiesten neljän hengen kilpailu 2. erä
8.05-12.00CurlingMiesten loppuottelu
9.00MaastohiihtoMiesten 30 km (v) yhteislähtö (SIIRRETTY JA MATKA MUUTETTU)
9.00-12.15PikaluisteluMiesten ja naisten yhteislähdöt välierät ja finaalit
11.00AmpumahiihtoMiesten yhteislähtö 12,5 km
13.08-15.53TaitoluisteluPariluistelu vapaaohjelma
14.00-14.45RattikelkkailuNaisten kahden hengen kilpailu 2. erä
14.05-17.00CurlingNaisten pronssiottelu
15.10-17.25JääkiekkoMiesten pronssiottelu
15.30-16.15RattikelkkailuNaisten kahden hengen kilpailu 3. erä


Sunnuntai 20.2.

KloLajiInfo
3.05-6.00CurlingNaisten loppuottelu
3.30-4.30RattikelkkailuMiesten neljän hengen kilpailu 2. erä
5.00MaastohiihtoNaisten 30 km (v) yhteislähtö (AIKAISTETTU)
5.20-6.10RattikelkkailuMiesten neljän hengen kilpailu 3. erä
6.00-8.30TaitoluisteluLoppunäytös
6.10-8.25JääkiekkoMiesten loppuottelu





Pekingin olympialaisten televisiointi


Yle välittää totuttuun tapaan laajan kattauksen olympialaisista.

Ylen kanavilta näkyvät kaikki muut lajit paitsi jääkiekko. Suomen jääkiekkopelejä voi katsoa TV5-kanavalta.

Suuri osa Ylen lähetyksistä näkyvät vain Yle Areenassa, kuten aikaiset aamuyön lajit. Jos siis etsit Ylen ohjelmistosta aikaisin alkavia lähetyksiä esimerkiksi curlingista, lumilautaulusta, taitoluistelusta, freestylehiihdosta jne., niin todennäköisesti ne tulevat Yle Areenasta, mikäli ne tulevat päällekkäin Yle TV2:lta lähetettävän lajin kanssa.

Yle ei näytä mitään olympialähetyksiä 19 – 21 välillä, sillä Discoveryllä on yksinoikeus näyttää olympialähetyksiä tähän ajankohtaan.

Pystyykö Iivo Niskanen voittamaan kolmannen olympiakultansa Pekingissä?
Kuva: Touho Häkkinen
Pystyykö Iivo Niskanen voittamaan kolmannen olympiakultansa Pekingissä?


Pekingin olympialaiset 2022 - Tulokset


Katso myös: Pekingin talviolympialaisten livetulokset.

Pekingin olympialaiset hiihto 20.2.2022


Naisten 30 km (v) yhteislähtö

#UrheilijaTulos
1.Therese Johaug (NOR)1.24.54,0
2.Jessie Diggins (USA)+1.43,3
3.Kerttu Niskanen (FIN)+2.33,3
4.Jonna Sundling (SWE)+2.35,4
5.Tatiana Sorina (RUS)+2.37,2
6.Rosie Brennan (USA)+2.38,7
7.Delphine Claudel (FRA)+2.40,0
8.Ebba Andersson (SWE)+2.41,5
9.Mariya Istomina (RUS)+3.06,1
10.Krista Pärmäkoski (FIN)+3.41,0
20.Anne Kyllönen (FIN)+6.47,0
23.Johanna Matintalo (FIN)+7.07,7

Pekingin olympialaiset hiihto 19.2.2022


Miesten 28,4 km (v) yhteislähtö

#UrheilijaTulos
1.Alexander Bolshunov (RUS)1.11.32,7
2.Ivan Yakimushkin (RUS)+5,5
3.Simen Hegstad Krüger (NOR)+7,0
4.Artem Maltsev (RUS)+10,7
5.Sjur Røthe (NOR)+15,8
6.Denis Spitsov (RUS)+26,2
7.Clement Parisse (FRA)+28,8
8.Scott Patterson (USA)+33,0
9.William Poromaa (SWE)+56,4
10.Maurice Manificat (FRA)+57,6
19.Perttu Hyvärinen (FIN)+3.16,8
28.Remi Lindholm (FIN)+4.22,9

Pekingin olympialaiset ampumahiihto 18.2.2022


Miesten yhteislähtö 15 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø (NOR)38.14,4 (4)
2.Martin Ponsiluoma (SWE)+40,3 (2)
3.Vetle Sjåstad Christiansen (NOR)+1.12,5 (3)
4.Quentin Fillon Maillet (FRA)+1.25,6 (5)
5.Dominik Windisch (ITA)+1.38,4 (3)
6.Sturla Holm Laegreid (NOR)+1.46,1 (5)
7.Simon Eder (AUT)+1.56,4 (2)
8.Benedikt Doll (GER)+2.31,4 (6)
9.Tero Seppälä (FIN)+2.32,7 (5)
10.Johannes Kühn (GER)+2.38,3 (5)

Naisten yhteislähtö 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Justine Braisaz-Bouchet (FRA)40.18,0 (4)
2.Tiril Eckhoff (NOR)+15,3 (4)
3.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+34,9 (4)
4.Marketa Davidova (CZE)+53,4 (4)
5.Kristina Reztsova (RUS)+1.11,0 (6)
6.Julia Simon (FRA)+1.22,6 (6)
7.Yuliia Dzhima (UKR)+1.25,7 (3)
8.Franziska Preuss (GER)+1.26,4 (4)
9.Elvira Öberg (SWE)+1.37,7 (4)
10.Hanna Sola (BLR)+1.39,2 (8)

Kilpailussa ei ollut mukana suomalaisurheilijoita.


Pekingin olympialaiset yhdistetty 17.2.2022


Joukkuekilpailun lopputulokset HS140+10km

#JoukkueTulos
1.Norja50.45,1
2.Saksa+54,9
3.Japani+55,2
4.Itävalta+59,6
5.Ranska+2.15,0
6.USA+2.22,0
7.Tsekki+2.25,5
8.Suomi+2.39,0
9.Italia+6.21,9
10.Kiina+13.50,0


Joukkuekilpailun mäkiosuus HS140

#JoukkueTulos
1.Itävalta0.00
2.Norja+0.08
3.Saksa+0.11
4.Japani+0.12
5.Ranska+1.27
6.Tsekki+1.36
7.USA+1.58
8.Suomi+2.00
9.Italia+3.27
10.Kiina+6.28

Pekingin olympialaiset ampumahiihto 16.2.2022


Naisten viesti 4 x 6 km

#JoukkueTulos
1.Ruotsi1.11.03,9 (0+6)
2.Venäjän olympiakomitea+12,0 (1+7)
3.Saksa+37,4 (0+6)
4.Norja+50,7 (2+8)
5.Italia+1.33,1 (0+5)
6.Ranska+2.13,0 (2+10)
7.Ukraina+3.00,2 (0+5)
8.Tsekki+3.02,1 (1+8)
9.Itävalta+4.03,7 (3+7)
10.Kanada+4.30,4 (0+8)
16.SuomiLAPPED (2+4)

Pekingin olympialaiset hiihto 16.2.2022


Miesten parisprintti (p) finaali

#UrheilijaTulos
1.Norja19.22,99
2.Suomi+2,46
3.Venäjän olympiakomitea+4,29
4.Ruotsi+15,06
5.Kanada+22,31
6.Italia+25,43
7.Ranska+35,38
8.Sveitsi+41,36
9.USA+1.05,08
10.Itävalta+1.52,01


Naisten parisprintti (p) finaali

#JoukkueTulos
1.Saksa22.09,85
2.Ruotsi+0,17
3.Venäjä+0,71
4.Suomi+3,86
5.USA+12,93
6.Itävalta+45,40
7.Sveitsi+52,24
8.Norja+1.05,43
9.Puola+1.38,16
10.Ranska+1.55,07


Miesten parisprintti (p) välierä 2

#JoukkueTulos
1.Italia20.06,99 Q
2.Ruotsi+0,68 Q
3.Sveitsi+0,77 Q
4.Itävalta+0,79 Q
5.Venäjän olympiakomitea+0,86 q
6.USA+4,43 q
7.Kiina+5,41
8.Puola+12,88
9.Ukraina+41,41
10.Islanti+58,67
11.Latvia+59,83
12.Saksa+1.13,40


#JoukkueTulos
1.Norja20.17,2 Q
2.Ranska+0,1 Q
3.Suomi+0,6 Q
4.Kanada+1,5 Q
5.Viro+7,0
6.Valko-Venäjä+16,8
7.Tsekki+19,5
8.Slovenia+25,8
9.Romania+46,1
10.Iso-Britannia+58,0
11.Australia+1.00,1
12.Liettua+2.00,5
13.Etelä-Korea2.38,9


Miesten parisprintti (p) välierä 1

#JoukkueTulos
1.Norja20.17,2 Q
2.Ranska+0,1 Q
3.Suomi+0,6 Q
4.Kanada+1,5 Q
5.Viro+7,0
6.Valko-Venäjä+16,8
7.Tsekki+19,5
8.Slovenia+25,8
9.Romania+46,1
10.Iso-Britannia+58,0
11.Australia+1.00,1
12.Liettua+2.00,5
13.Etelä-Korea2.38,9


Naisten parisprintti (p) välierä 2

#JoukkueTulos
1.Venäjän olympiakomitea23.00,4 Q
2.Suomi+0,4 Q
3.Ruotsi+1,0 Q
4.Norja+4,6 Q
5.Ranska+25,8 q
6.Puola+31,9 q
7.Italia+46,6
8.Tsekki+55,1
9.Viro+1.47,1
10.Kazakstan+1.57,1
11.Etelä-Korea+3.55,1
-LiettuaLAPPED
-BrasiliaLAPPED
-KreikkaLAPPED


Naisten parisprintti (p) välierä 1

#JoukkueTulos
1.Saksa23.02,0 Q
2.USA+4,1 Q
3.Itävalta+6,3 Q
4.Sveitsi+28,8 Q
5.Kiina+41,9
6.Kanada+1.01,7
7.Slovenia+1.08,1
8.Australia+2.11,4
9.Ukraina+2.44,0
10.Kroatia+3.27,2
11.Latvia+3.44,2
12.TurkkiLAPPED
-Valko-VenäjäDNS

Pekingin olympialaiset yhdistetty 15.2.2022


Lopputulokset HS140 + 10 km

#UrheilijaTulos
1.Jørgen Gråbak (NOR)27.13,2
2.Jens Lurås Oftebro (NOR)+0,4
3.Akito Watabe (JPN)+0,7
4.Manuel Faisst (GER)+3,3
5.Lukas Greiderer (AUT)+11,8
6.Johannes Lamparter (AUT)+18,0
7.Vinzenz Geiger (GER)+31,2
8.Jarl Magnus Riiber (NOR)+39,8
9.Kristjan Ilves (EST)+1.00,2
10.Julian Schmid (GER)+1.00,8
16.Ilkka Herola (FIN)+1.44,8
20.Eero Hirvonen (FIN)+2.04,0
24.Arttu Mäkiaho (FIN)+2.35,7
37.Otto Niittykoski (FIN)+4.49,0


Suurmäen kilpailun mäkiosuus HS140

#UrheilijaTulos
1.Jarl Magnus Riiber (NOR)0.00
2.Kristjan Ilves (EST)+0.44
3.Ryota Yamamoto (JPN)+0.44
4.Manuel Faisst (GER)+0.47
5.Akito Watabe (JPN)+0.54
6.Franz-Josef Rehrl (AUT)+1.12
7.Mario Seidl (AUT)+1.21
8.Johannes Lamparter (AUT)+1.27
9.Julian Schmid (GER)+1.35
10.Jens Lurås Oftebro (NOR)+1.47
25.Ilkka Herola (FIN)+2.56
26.Eero Hirvonen (FIN)+3.01
28.Arttu Mäkiaho (FIN)+3.28
37.Otto Niittykoski (FIN)+4.02

Pekingin olympialaiset ampumahiihto 15.2.2022


Miesten viesti 4 x 7,5 km

#JoukkueTulos
1.Norja1.19.50,2 (1+7)
2.Ranska+27,4 (0+9)
3.Venäjän olympiakomitea+45,3 (2+6)
4.Saksa+1.04,3 (1+9)
5.Ruotsi+1.49,4 (1+13)
6.Kanada+1.56,3 (2+9)
7.Italia+1.58,6 (2+13)
8.Valko-Venäjä+1.59,0 (2+11)
9.Ukraina+3.41,3 (4+12)
10.Itävalta+3.41,7 (2+8)
17.Suomi+7.07,5 (4+14)

Pekingin olympialaiset mäkihyppy 14.2.2022


Miesten joukkuemäki HS140

#JoukkueTulos
1.Itävalta942,7
2.Slovenia934,4
3.Saksa922,9
4.Norja922,1
5.Japani882,8
6.Puola880,1
7.Venäjän olympiakomitea806,5
8.Sveitsi791,5
9.Tsekki279,5
10.USA261,0
11.Kiina115,0

Pekingin olympialaiset ampumahiihto 13.2.2022


Miesten takaa-ajo 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Quentin Fillon Maillet (FRA)39.07,5 (0)
2.Tarjei Bø (NOR)+28,6 (1)
3.Eduard Latypov (RUS)+35,3 (1)
4.Lukas Hofer (ITA)+51,1 (0)
5.Johannes Thingnes Bø (NOR)+2.13,7 (7)
6.Roman Rees (GER)+2.30,2 (1)
7.Simon Desthieux (FRA)+2.47,2 (3)
8.Sebastian Samuelsson (SWE)+3.02,7 (5)
9.Emilien Jacquelin (FRA)+3.06,2 (6)
10.Felix Leitner (AUT)+3.08,8 (1)
21.Tero Seppälä (FIN)+4.22,7 (7)
49.Heikki Laitinen (FIN)+7.39,7 (6)
52.Olli Hiidensalo (FIN)+7.57,4 (8)


Naisten takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Marte Olsbu Røiseland (NOR)34.46,9 (1)
2.Elvira Öberg (SWE)+1.36,5 (3)
3.Tiril Eckhoff (NOR)+1.48,7 (3)
4.Hanna Sola (BLR)+1.58,9 (3)
5.Linn Persson (SWE)+ 2.07,2 (2)
6.Dorothea Wierer (ITA)+2.09,1 (3)
7.Lisa Theresa Hauser (AUT)+2.09,8 (2)
8.Julia Simon (FRA)+2.18,3 (2)
9.Monika Hojnisz-Starega (POL)+2.28,8 (2)
10.Paula Fialkova (SVK)+2.38,8 (2)
30.Mari Eder (FIN)+4.28,7 (4)
43.Suvi Minkkinen (FIN)+5.51,1 (0)

Pekingin olympialaiset hiihto 13.2.2022


Miesten viesti 4 x 10 km

#JoukkueTulos
1.Venäjä1.54.50,7
2.Norja+1.07,2
3.Ranska+1.16,4
4.Ruotsi+2.09,7
5.Saksa+2.55,8
6.Suomi+4.37,9
7.Sveitsi+5.22,6
8.Italia+5.25,9
9.USA+8.05,6
10.Japani+8.10,8

Pekingin olympialaiset mäkihyppy 12.2.2022


Miesten suurmäki HS140

#UrheilijaTulos
1.Marius Lindvik (NOR)296,1
2.Ryoyu Kobayashi (JPN)292,8
3.Karl Geiger (GER)281,3
4.Kamil Stoch (POL)277,2
5.Markus Eisenbichler (GER)275,7
6.Timi Zajc (SLO)273,2
7.Manuel Fettner (AUT)272,7
8.Halvor Egner Granerud (NOR)271,4
9.Jan Hörl (AUT)270,9
10.Peter Prevc (SLO)268,7
17.Antti Aalto (FIN)257,2

Pekingin olympialaiset ampumahiihto 12.2.2022


Miesten pikakilpailu 10 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø (NOR)24.00,4 (1)
2.Quentin Fillon Maillet (FRA)+25,5 (1)
3.Tarjei Bø (NOR)+38,9 (1)
4.Maxim Tsvetkov (RUS)+40,6 (0)
5.Sebastian Samuelsson (SWE)+52,0 (1)
6.Martin Ponsiluoma (SWE)+53,7 (2)
7.Sturla Holm Lægreid (NOR)+1.02,3 (2)
8.Benedikt Doll (GER)+1.05,0 (1)
9.Emilien Jacquelin (FRA)+1.05,9 (2)
10.Anton Smolski (BLR)+1.12,5 (1)
.Tero Seppälä (FIN)+1.47,1 (3)
.Olli Hiidensalo (FIN)+2.15,1 (3)
.Heikki Laitinen (FIN)+2.40,7 (2)
.Tuomas Harjula (FIN)+4.20,8 (2)

Pekingin olympialaiset hiihto 12.2.2022


Naisten viesti 4x 5 km

#JoukkueTulos
1.Venäjä53.41,0
2.Saksa+18,2
3.Ruotsi+20,7
4.Suomi+21,2
5.Norja+28,8
6.USA+1.28,2
7.Sveitsi+3.00,5
8.Italia+3.39,5
9.Kanada+3.39,9
10.Kiina+4.08,7

Pekingin olympialaiset mäkihyppy 11.2.2022


Miesten suurmäen karsinta HS140

#UrheilijaTulos
1.Marius Lindvik (NOR)136,4 Q
2.Halvor Egner Granerud (NOR)131,6 Q
3.Peter Prevc (SLO)128,3 Q
4.Stefan Kraft (AUT)127,6 Q
5.Danil Sandreev (RUS)127,3 Q
6.Markus Eisenbichler (GER)123,3 Q
7.Antti Aalto (FIN)123,0 Q
8.Kamil Stoch (POL)122,5 Q
9.Ryoyu Kobayashi (JPN)121,1 Q
10.Cene Prevc (SLO)120,5 Q

Pekingin olympialaiset ampumahiihto 11.2.2022


Naisten pikakilpailu 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Marte Olsbu Røiseland (NOR)20.44,3 (0)
2.Elvira Öberg (SWE)+30,9 (0)
3.Dorothea Wierer (ITA)+37,2 (0)
4.Lisa Theresa Hauser (AUT)+47,3 (0)
5.Ingrid Landmark Tandrevold (NOR)+1.00,2 (0)
6.Kristina Reztsova (RUS)+1.05,0 (2)
7.Anna Magnusson (SWE)+1.05,9 (0)
8.Yuliia Dzhima (UKR)+1.07,5 (1)
9.Anais Bescond (FRA)+1.08,8 (1)
10.Alina Stremous (MDA)+1.15,2 (0)
28.Mari Eder (FIN)+1.55,5 (2)
51.Suvi Minkkinen (FIN)+2.37,4 (1)
73.Erika Jänkä (FIN)+3.36,6 (0)
75.Nastassia Kinnunen (FIN)+3.45,7 (3)

Pekingin olympialaiset hiihto 11.2.2022


Miesten 15 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Iivo Niskanen (FIN)38.32,3
2.Alexander Bolshunov (RUS)+23,2
3.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)+37,5
4.Hans Christer Holund (NOR)+49,8
5.Alexey Chervotkin (RUS)+56,9
6.Perttu Hyvärinen (FIN)+1.05,4
7.Hugo Lapalus (FRA)+1.14,8
8.Jens Burman (SWE)+1.32,0
9.Ilia Semikov (RUS)+1.39,9
10.William Poromaa (SWE)+1.47,7
28.Ristomatti Hakola (FIN)+2.54,8
45.Remi Lindholm (FIN)+3.45,2

Pekingin olympialaiset hiihto 10.2.2022


Naisten 10 km (p) väliaikalähtö

#UrheilijaTulos
1.Therese Johaug (NOR)28.06,3
2.Kerttu Niskanen (FIN)+0,4
3.Krista Pärmäkoski (FIN)+31,5
4.Natalia Nepryaeva (RUS)+31,6
5.Katharina Hennig (GER)+43,4
6.Ebba Andersson (SWE)+50,9
7.Yulia Stupak (RUS)+57,5
8.Jessie Diggins (USA)+1.08,8
9.Teresa Stadlober (AUT)+1.10,6
10.Tatiana Sorina (RUS)+1.11,1
14.Johanna Matintalo (FIN)+1.24,9
16.Anne Kyllönen (FIN)+1.36,3

Pekingin olympialaiset hiihto 8.2.2022


Miesten sprintti (v) finaali

#UrheilijaTulos
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)2.58,06
2.Federico Pellegrino (ITA)+0,26
3.Alexander Terentev (RUS)+1,31
4.Joni Mäki (FIN)+2,12
5.Artem Maltsev (RUS)+3,59
6.Oskar Svensson (SWE)+6,17

Naisten sprintti (v) finaali

#UrheilijaTulos
1.Jonna Sundling (SWE)3.09,68
2.Maja Dahlqvist (SWE)+2,88
3.Jessie Diggins (USA)+3,16
4.Rosie Brennan (USA)+4,49
5.Nadine Fähndrich (SUI)+7,21
6.Emma Ribom (SWE)+11,11


Pekingin olympialaiset ampumahiihto 8.2.2022


Miesten normaalimatka 20 km

#UrheilijaTulos
1.Quentin Fillon Maillet (FRA)48.47,4 (2)
2.Anton Smolski (BLR)+14,8 (0)
3.Johannes Thingnes Bø (NOR)+31,1 (2)
4.Maxim Tsvetkov (RUS)+34,9 (1)
5.Scott Gow (CAN)+1.05,6 (1)
6.Benedikt Doll (GER)+1.07,1 (2)
7.Roman Rees (GER)+1.21,6 (1)
8.Tarjei Bø (NOR)+1.29,6 (1)
9.Fabien Claude (FRA)+1.38,1 (2)
10.Alexander Loginov (RUS)+1.40,2 (3)
23.Tero Seppälä (FIN)+3.26,9 (2)
66.Heikki Laitinen (FIN)+7.05,4 (5)
74.Olli Hiidensalo (FIN)+7.58,2 (5)
81.Tuomas Harjula (FIN)+9.27,3 (4)

Pekingin olympialaiset hiihto 8.2.2022


Miesten sprintin karsinta (v)

#UrheilijaTulos
1.Lucas Chanavat (FRA)2.45,03 Q
2.Sergey Ustiugov (RUS)+1,48 Q
3.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)+1,71 Q
4.Richard Jouve (FRA)+2,90 Q
5.Qiang Wang (CHN)+3,88 Q
6.Federico Pellegrino (ITA)+4,52 Q
7.Håvard Solås Taugbøl (NOR)+4,90 Q
8.Johan Häggström (SWE)+5,58 Q
9.Ondrej Cerny (CZE)+5,62 Q
10.Artem Maltsev (RUS)+5,87 Q
11.Lauri Vuorinen (FIN)+5,88 Q
23.Joni Mäki (FIN)+7,80 Q

Naisten sprintin karsinta (v)

#UrheilijaTulos
1.Jonna Sundling (SWE)3.09,03 Q
2.Rosie Brennan (USA)+5,80 Q
3.Nadine Fähndrich (SUI)+6,62 Q
4.Yulia Stupak (RUS)+7,98 Q
5.Jessie Diggins (USA)+8,69 Q
6.Maja Dahlqvist (SWE)+9,02 Q
7.Tiril Udnes Weng (NOR)+9,14 Q
8.Sofie Krehl (GER)+9,90 Q
9.Anna Dyvik (SWE)+10,12 Q
10.Victoria Carl (GER)+10,86 Q

13. Jasmin Kähärä +11,40 Q
18. Jasmi Joensuu +12,02 Q
24. Katri Lylynperä +13,59 Q


Pekingin olympialaiset mäkihyppy 7.2.2022


Sekajoukkuekilpailu HS106

#JoukkueTulos
1.Slovenia1001,5
2.Venäjä890,3
3.Kanada844,6
4.Japani836,3
5.Itävalta818,0
6.Puola763,2
7.Tsekki722,8
8.Norja707,9
9.Saksa350,9
10.Kiina229,8

Pekingin olympialaiset ampumahiihto 7.2.2022


Naisten normaalimatka 15 km

#UrheilijaTulos
1.Denise Herrmann (GER)44.12,7 (1)
2.Anais Chevalier-Bouchet (FRA)+9,4 (1)
3.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+15,3 (2)
4.Vanessa Voigt (GER)+16,6 (1)
5.Dzinara Alimbekava (BLR)+31,7 (1)
6.Marketa Davidova (CZE)+31,9 (1)
7.Deedra Irwin (USA)+1.01,4 (1)
8.Ingrid Landmark Tandrevold (NOR)+1.02,7 (1)
9.Kristina Reztsova (RUS)+1.13,1 (2)
10.Yuliia Dzhima (UKR)+1.21,7 (2)
32.Mari Eder (FIN)+4.30,2 (3)
51.Nastassia Kinnunen (FIN)+6.00,8 (4)

Pekingin olympialaiset mäkihyppy 6.2.2022


Miesten normaalimäki HS106

#UrheilijaTulos
1.Ryoyu Kobayashi (JPN)275,0
2.Manuel Fettner (AUT)270,8
3.Dawid Kubacki (POL)265,9
4.Peter Prevc (SLO)265,4
5.Evgeniy Klimov (RUS)261,5
6.Kamil Stoch (POL)260,9
7.Marius Lindvik (NOR)260,7
8.Danil Sandreev (RUS)259,4
9.Timi Zajc (SLO)259,3
10.Stefan Kraft (AUT)258,1
12.Antti Aalto (FIN)256,1

Pekingin olympialaiset hiihto 6.2.2022


Miesten skiathlon 15 km + 15 km

#UrheilijaTulos
1.Alexander Bolshunov (RUS)1.16.09,8
2.Denis Spitsov (RUS)+1.11,0
3.Iivo Niskanen (FIN)+2.00,2
4.Hans Christer Holund (NOR)+2.30,9
5.Pål Golberg (NOR)+2.52,5
6.William Poromaa (SWE)+2.53,9
7.Perttu Hyvärinen (FIN)+3.12,6
8.Francesco de Fabiani (ITA)+3.37,8
9.Artem Maltsev (RUS)+3.54,8
10.Clement Parisse (FRA)+3.57,2

Pekingin olympialaiset mäkihyppy 5.2.2022


Naisten normaalimäki HS106

#UrheilijaTulos
1.Ursa Bogataj (SLO)239,0
2.Katharina Althaus (GER)236,8
3.Nika Kriznar (SLO)232,0
4.Sara Takanashi (JPN)224,1
5.Ema Klinec (SLO)215,4
6.Silje Opseth (NOR)200,5
7.Irina Avvakumova (RUS)196,3
8.Lisa Eder (AUT)193,4
9.Rogelj Spela (SLO)184,2
10.Irma Makhinia (RUS)180,9
27.Julia Kykkänen (FIN)140,1
32.Jenny Rautionaho (FIN)48,5

Pekingin olympialaiset ampumahiihto 5.2.2022


Sekaviesti 4 x 6 km

#UrheilijaTulos
1.Norja1.06.45,6 (3+13)
2.Ranska+0,9 (3+11)
3.Venäjä+1,5 (1+13)
4.Ruotsi+41,0 (0+13)
5.Saksa+1.05,5 (2+18)
6.Valko-Venäjä+1.14,6 (2+14)
7.USA+2.12,7 (1+12)
8.Sveitsi+2.20,4 (2+11)
9.Italia+2.39,7 (2+14)
10.Itävalta+2.58,6 (2+13)
11.Suomi+3.21,1 (1+12)

Pekingin olympialaiset hiihto 5.2.2022


Naisten skiathlon 7,5 km + 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Therese Johaug (NOR)44.13,7
2.Natalia Neprjajeva (RUS)+30,2
3.Teresa Stadlober (AUT)+30,5
4.Kerttu Niskanen (FIN)+36,1
5.Frida Karlsson (SWE)+42,5
6.Jessie Diggins (USA)+50,5
7.Krista Pärmäkoski (FIN)+58,4
8.Anastasia Rygalina (RUS)+1.17,2
9.Delphine Claudel (FRA)+1.17,8
10.Ebba Andersson (SWE)+1.27,6
12.Johanna Matintalo (FIN)+2.22,8
22.Anne Kyllönen (FIN)+3.56,3

Pekingin olympialaiset mäkihyppy 5.2.2022


Miesten normaalimäen karsinta HS106

#UrheilijaTulos
1.Marius Lindvik (NOR)116,7 Q
2.Robert Johansson (NOR)116,6 Q
3.Piotr Zyla (POL)112,1 Q
4.Ryoyu Kobayashi (JPN)111,4 Q
5.Stefan Kraft (AUT)108,5 Q
6.Manuel Fettner (AUT)107,5 Q
7.Gregor Deschwanden (SUI)106,4 Q
8.Antti Aalto (FIN)105,0 Q
9.Karl Geiger (GER)103,9 Q
10.Yukiya Sato (JPN)103,6 Q



Livetulokset


Oheisesta listasta löydät Pekingin 2022 olympialaisten lajikohtaiset (live)tulospalvelut.

Pekingin talviolympialaisten mitalitaulukko


Päivitetty 21.2.2022 klo 17.50

Mitalitaulukko

#MaaMitalit
1.Norja16-8-13 = 37
2.Saksa12-10-5 = 27
3.Kiina9-4-2 = 15
4.USA8-10-7 = 25
5.Ruotsi8-5-5 = 18
6.Hollanti8-5-4 = 17
7.Itävalta7-7-4 = 18
8.Sveitsi7-2-5 = 14
9.Venäjä olympiakomitea6-12-14 = 32
10.Ranska5-7-2 = 14
16.Suomi2-2-4 = 8


Katso myös: Pekingin talviolympialaisten reaaliaikainen mitalitaulukko

Suomen joukkue Pekingin olympialaisiin 2022


Suomen olympiajoukkueeseen valittiin ensimmäiset urheilijat 20.12.2021. Joukkue täydentyi 11.1. seitsemällä maastohiihtäjällä. Joukkue täydentyy 24.1. ja koko joukkue on nyt valittu.


Päivitetty 24.1. klo 16.55

Valitut yksilölajien urheilijat (47)

UrheilijaLaji
Riikka Honkanenalppihiihto
Rosa Pohjolainenalppihiihto
Erika Pykäläinenalppihiihto
Samu Torstialppihiihto
Mari Ederampumahiihto
Erika Jänkäampumahiihto
Nastassia Kinnunenampumahiihto
Suvi Minkkinenampumahiihto
Tuomas Harjulaampumahiihto
Olli Hiidensaloampumahiihto
Heikki Laitinenampumahiihto
Tero Seppäläampumahiihto
Anni Käräväfreestyle
Simo Peltolafreestyle
Olli Penttalafreestyle
Jon Sallinenfreestyle
Jimi Salonenfreestyle
Severi Viereläfreestyle
Carola Niemelälumilautailu
Enni Rukajärvilumilautailu
Kalle Järvilehtolumilautailu
Rene Rinnekangaslumilautailu
Kerttu Niskanenmaastohiihto
Krista Pärmäkoskimaastohiihto
Iivo Niskanenmaastohiihto
Lauri Vuorinenmaastohiihto
Johanna Matintalomaastohiihto
Anne Kyllönenmaastohiihto
Jasmi Joensuumaastohiihto
Katri Lylynperämaastohiihto
Perttu Hyvärinenmaastohiihto
Joni Mäkimaastohiihto
Ristomatti Hakolamaastohiihto
Remi Lindholmmaastohiihto
Jasmin Kähärämaastohiihto
Julia Kykkänenmäkihyppy
Jenny Rautionahomäkihyppy
Antti Aaltomäkihyppy
Niko Kytösahomäkihyppy
Jenni Saarinentaitoluistelu
Juulia Turkkilataitoluistelu
Matthias Versluistaitoluistelu
Ilkka Herolayhdistetty
Eero Hirvonenyhdistetty
Arttu Mäkiahoyhdistetty
Otto Niittykoskiyhdistetty
Perttu Reponenyhdistetty


Talviolympialaisten kisaisännät


Talviolympialaiset järjestetään Pekingissä vuonna 2022 24:nnen kerran. Vuodesta 1924 käynnistynyt talviolympiataival keskeytyi toisen maailmansodan ajaksi, jolloin Sapporon 1940 ja Cortina d´Ampezzon 1944 jäivät pitämättä. Cortina sai kisansa vuonna 1956 ja Sapporo 1972.

Useimmiten talviolympialaiset on järjestetty Euroopassa: kaikkiaan 14 kertaa. Pohjois-Amerikassa talviolympialaisten mitaleista on mitelty kuusi kertaa (USA 4, Kanada 2). Aasiassa talviolempialaiset järjestetään nyt neljännen kerran. Kiina on kisaisäntänä ensimmäistä kertaa. Aasian aiemmat kisat on järjestetty Japanissa (2) ja Etelä-Koreassa.

Kisaisännät

VuosiKisaisäntä
1924Chamonix, Ranska
1928St. Moritz, Sveitsi
1932Lake Placid, Yhdysvallat
1936Garmisch-Partenkirchen, Saksa
1948St. Moritz, Sveitsi
1952Oslo, Norja
1956Cortina d'Ampezzo, Italia
1960Squaw Valley, Yhdysvallat
1964Innsbruck, Itävalta
1968Grenoble, Ranska
1972Sapporo, Japani
1976Innsbruck, Itävalta
1980Lake Placid, Yhdysvallat
1984Sarajevo, Jugoslavia
1988Calgary, Kanada
1992Albertville, Ranska
1994Lillehammer, Norja
1998Nagano, Japani
2002Salt Lake City, Yhdysvallat
2006Torino, Italia
2010Vancouver, Kanada
2014Sotši, Venäjä
2018Pyeongchang, Etelä-Korea
2022Peking, Kiina
2026Milano & Cortina, Italia
2030Valitaan vuonna 2023



Tilastoja talviolympialaisista


Menestyneimmät talviolympiaurheilijat


Norjalaiset dominoivat menestyneimpien talviolympiaurheilijoiden listaa. Kahdeksaan kultaan ja neljään hopeaan ovat yltäneet maastohiihtäjät Marit Bjørgen ja Bjørn Dæhlie sekä ampumahiihtäjä Ole Einar Bjørndalen. Bjørgen nappaa listan kärkipaikan kolmella pronssimitalillaan.

Suomalaisista eniten talviolympialaisten kultamitaleja on voittanut pikaluistelija Clas Thunberg. Thunberg on viidellä kullalla, yhdellä hopealla ja yhdellä pronssilla kaikkien aikojen listan sijalla 11. Toisena suomalaisena vähintänä neljään talviolympiakultaan on yltänyt mäkihyppääjä Matti Nykänen (4-1-0). Nykänen on saldollaan kaikkien aikojen menestynein olympiamäkihyppääjä.

Olympiamenestys tuo maineen ja kunnian lisäksi myös rahaa. Kokosimme eniten olympialaisissa palkintorahaa maksavia maita.

#UrheilijaLajiMitalit
1.Marit Bjørgen (NOR)Maastohiihto8-4-3=15
2.Ole Einar Bjørndalen (NOR)Ampumahiihto8-4-1=13
3.Bjørn Dæhlie (NOR)Maastohiihto8-4-0=12
4.Lyubov Yegorova (RUS)Maastohiihto6-3-0=9
5.Ahn Hyun-Soo (KOR)Shot track -luistelu6-0-2=8
5.Viktor Ahn (RUS)Shot track -luistelu6-0-2=8
7.Lidia Skoblikova (USR)Pikaluistelu6-0-0=6
8.Ireen Wüst (NED)Pikaluistelu5-5-1=11
9.Claudia Pechstein (GER)Pikaluistelu5-2-2=9
10.Martin Fourcade (FRA)Ampumahiihto5-2-0=7
11.Larisa Lazutina (RUS)Maastohiihto5-1-1=7
11.Clas Thunberg (FIN)Pikaluistelu5-1-1=7
13.Thomas Alsgaard (NOR)Maastohiihto5-1-0=6
14.Bonnie Blair (USA)Pikaluistelu5-0-1=6
15.Eric Heiden (USA)Pikaluistelu5-0-0=5
16.Raisa Smetanina (USR)Maastohiihto4-5-1=10
17.Sixten Jernberg (SWE)Maastohiihto4-3-2=9
18.Ricco Groß (GER)Ampumahiihto4-3-1=8
18.Emil Hegle Svendsen (NOR)Ampumahiihto4-3-1=8
20.Sven Kramer (NED)Pikaluistelu4-2-3=9
21.Kjetil André Aamodt (NOR)Alppihiihto4-2-2=8
21.Sven Fischer (GER)Ampumahiihto4-2-2=8
21.Galina Kulakova (USR)Maastohiihto4-2-2=8
24.Ivar Ballangrud (NOR)Pikaluistelu4-2-1=7
24.Janica Kostelić (CRO)Alppihiihto4-2-0=6
26.Kevin Kuske (GER)Ohjaskelkkailu4-2-0=6
26.Darya Domracheva (BLR)Ampumahiihto4-1-1=6
26.Gunde Svan (SWE)Maastohiihto4-1-1=6
26.Wang Meng (CHI)Shot track -luistelu4-1-1=6
30.Yevgeny Grishin (USR)Pikaluistelu4-1-0=5
30.Jayna Hefford (CAN)Jääkiekko4-1-0=5
30.Johann Olav Koss (NOR)Pikaluistelu4-1-0=5
30.André Lange (GER)Rattikelkkailu4-1-0=5
30.Matti Nykänen (FIN)Mäkihyppy4-1-0=5
30.Alexander Tikhonov (USR)Ampumahiihto4-1-0=5
30.Hayley Wickenheiser (CAN)Jääkiekko4-1-0=5
30.Nikolay Zimyatov (USR)Maastohiihto4-1-0=5
38.Chun Lee-Kyung (KOR)Shot track -luistelu4-0-1=5
38.Natalie Geisenberger (GER)Ohjaskelkkailu4-0-1=5
40.Simon Ammann (SUI)Mäkihyppy4-0-0=4
40.Tobias Arlt (GER)Ohjaskelkkailu4-0-0=4
40.Dario Cologna (SUI)Maastohiihto4-0-0=4
40.Caroline Ouellette (CAN)Jääkiekko4-0-0=4
40.Thomas Wassberg (SWE)Maastohiihto4-0-0=4
40.Tobias Wendl (GER)Ohjaskelkkailu4-0-0=4

Katso video: Kaikki Matti Nykäsen olympialaisten kultamitalihypyt


Suomen talviolympiamitalit lajeittain


Suomi on voittanut talviolympiamitaleja 12 eri lajissa/urheilumuodossa yhteensä 160 kappaletta. Väkevintä menestys on ollut maastohiihdossa, jossa mitaleita on kertynyt suomalaisille 76 kappaletta. Suomalaisista talviolympiamitaleista siis lähes puolet on voitettu maastohiihtäjien toimesta. Mäkihypyssä ja pikaluistelussa Suomi on myös yltänyt yli 20 mitaliin.

LajiIIIIIIYht
maastohiihto20243276
mäkihyppy108422
pikaluistelu78924
yhdistetty48214
freestylehiihto1214
ampumahiihto 426
jääkiekko 267
lumilautailu 213
alppihiihto 1 1
curling 1 1
sotilaspartiohiihto 1 1
taitoluistelu 1 1

Tilastolähde: Wikipedia