Paavo Nurmi Games: Miesten kasilla nähdään muutaman vuoden takainen maailmanmestari

Paavo Nurmi Games: Miesten kasilla nähdään muutaman vuoden takainen maailmanmestari


Kesäkuun 11. päivä kilpailtava Paavo Nurmi Games jatkaa kovia urheilijakiinnityksiään: 800 metrillä esiintyy vuoden 2013 maailmanmestari.
Etusuora: 27.05.2019 14:36Yleisurheilu
Paavo Nurmi Games: Miesten kasilla nähdään muutaman vuoden takainen maailmanmestari
Mohammed Aman. (Photo: Erik van Leeuwen [GFDL], via Wikimedia Commons)
Paavo Nurmi Games julkisti 800 metrin osallistujalistan, jossa on mukana vuoden 2013 maailmanmestari Mohammed Aman. 24-vuotiaan etiopialaisen ennätys on hurja 1.42,37 vuodelta 2012. Ajallaan Aman sijoittuu maailman kaikkien aikojen tilastossa sijalle kymmenen. Viime kaudella (2018) mies kellotti parhaimmillaan 1.46,74 ja kaudella 2017 hän sijoittui Lontoon MM-finaalissa kuudenneksi.

Amanin lisäksi viivalla on toki myös muita tekijämiehiä. Muun muassa viime kaudella Monacon Timanttiliigassa 1.43,82 kaahaillut Cornelius Tuwei saapuu huudattamaan turkulaisyleisöä. Lisäksi hirmuisen ennätyksen 1.42,87 omaava Alfred Kipketer nähdään Turun illassa.

Suomalaisista eliittiryhmässä kilpailevat Joonas Rinne ja Markus Teijula, jotka lähtevät kohentamaan ennätyksiään.

Miesten 800 m eliitin lähtölista näyttää kokonaisuudessaan tältä:


UrheilijaEnnätysKauden paras
Mohammed Aman (ETH)1.42,371.54,68
Alfred Kipketer (KEN)1.42,871.46,15
Cornelius Tuwei (KEN)1.43,821.44,91
Antoine Gakeme (GDI)1.44,091.46,81
Erik Sowinski (USA)1.44,581.47,21
Mostafa Smaili (MAR)1.44,901.46,95
Filip Snejdr (CZE)1.45,561.49,21
Achraf El Malki (MAR)1.48,36-
Joonas Rinne (FIN)1.48,97-
Markus Teijula (FIN)1.48,101.54,79


Lue myös



Katso kaikki uutiset