Maailmanmestarit mukana - Tässä Ruotsin joukkue Suomi-Ruotsi-maaotteluun 2023


Ruotsi on nimennyt joukkueensa Tukholman Olympiastadionilla 2.-3.9.2023 käytävään yleisurheilun Suomi-Ruotsi-maaotteluun.
Etusuora: 30.08.2023 08:29Yleisurheilu
Maailmanmestarit mukana - Tässä Ruotsin joukkue Suomi-Ruotsi-maaotteluun 2023
Kuva: Olavi Kaljunen / Trackpic
Daniel Ståhl.


Ruotsi lähtee tulevan viikonlopun Finnkampeniin väkevällä joukkueella. Mukana joukkueessa ovat muun muassa Budapestissa kultaa huuhtoneet Armand Duplantis ja Daniel Ståhl.

Suomi-Ruotsi-maaottelu mitellään 2.-3.9. Tukholman Olympiastadionilla. Ruotsi on ollut viime vuodet maaottelussa niskan päällä. Se on vienyt voiton miehissä neljänä viime vuotena ja naisissa peräti seitsemän kertaa peräkkäin.



Ruotsin joukkue maaotteluun


Miehet

LajiUrheilijat
100mSimon Plesse 02 Upsala IF
 Henrik Larsson 99 IF Göta Karlstad
 William Thor 00 Strands IF
200mEmil Johansson 02 Turebergs FK
 Linus Pihl 03 IK Lerum FI
 Henrik Larsson 99 IF Göta Karlstad
400mMarcus Tornée 98 Örgryte IS
 Emil Johansson 02 Turebergs FK
 Kasper Kadestål 99 Malmö AI
800mVictor Wahlgren 02 Mölndals AIK
 Alexander Lundskog 96 Ullevi FK
 Samuel Pihlström 01 Hälle IF
1500mJonathan Grahn 04 Mölndals AIK
 Samuel Pihlström 01 Hälle IF
 Emil Danielsson 97 Spårvägens FK
5000mSimon Sundström 98 IFK Lidingö
 Jonas Glans 91 Malmö AI
 Andreas Almgren 95 Turebergs FK
10000mMohammadreza Abootorabi 89 Keep Up RC
 Emil Millan de la Oliva 01 Eskilstuna FI
 Oliver Löfqvist 98 Spårvägens FK
3000m esteetMiguel Palm 98 Hässelby SK
 Axel Djurberg 99 Hässelby SK
 Emil Blomberg 92 Hässelby SK
110m aidatJoel Bengtsson 99 Malmö AI
 Max Hrelja 98 Malmö AI
 Anton Levin 92 Malmö AI
400m aidatViktor Bondesson 98 Malmö AI
 Carl Bengtström 00 Örgryte IS
 Karl Wållgren 01 Örgryte IS
KorkeusJoakim Wadstein 00 Mölndals AIK
 Albin Eriksson 03 Tyresö FK
 Melwin Lycke Holm 04 Kils AIK
SeiväsArmand Duplantis 99 Upsala IF
 William Asker 04 Örgryte IS
 Linus Jönsson 05 Tjalve FIF
PituusErik Johansson 01 Ullevi FK
 Joakim Hellbratt 03 Huddinge AIS
 Thobias Montler 96 Ullevi FK
KolmiloikkaErik Ehrlin 90 Hammarby IF
 Jesper Hellström 95 Hässelby SK
 Lukas Edqvist 02 Örgryte IS
KuulaJesper Ahlin 03 Turebergs SK
 Jesper Arbinge  97 Spårvägens FK
 Wictor Petersson 94 Malmö AI
KiekkoJesper Ahlin 03 Turebergs SK
 Simon Pettersson 94 Hässelby FK
 Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK
MoukariAlfons Haals 02 Västerås FK
 Karl Ludvik 02 Turebergs FK
 Ragnar Carlsson 00 Hässelby SK
KeihäsTheodor Thor 93 Eskilstuna FI
 Jakob Rahm 02 Sävedalens AIK
 Jakob Samuelsson 98 Hässelby SK
KolmiotteluGabriel Heen 95 Hässelby SK
 Marcus Nilsson 91 Högby IF
 Elliot Duvert 03 Hässelby SK
4x100mSimon Plesse 02 Upsala IF
 William Thor 00 Strands IF
 Linus Pihl 03 IK Lerum FI
 Jean-Christian Zirignon 95 Malmö AI
4x400mEmil Johansson 02 Turebergs FK
 Marcus Tornée Örgryte IS
 Kasper Kadestål 99 Malmö AI
 Mattias Waernulf 02 Västerås FK
10000m kävelyBirger Fält 68 MälarKorkeusens FK
 Christer Svensson 69 Växjö AIS
 Perseus Karlström 90 Eskilstuna FI



Naiset

LajiUrheilijat
100mIda Staafgård 03 Malmö AI
 Julia Henriksson 00 Malmö AI
 Filippa Sivnert 01 Malmö AI
200mJosefin Nilsson 94 Kalmar SK
 Julia Henriksson 00 Malmö AI
 Nora Lindahl 04 Hässelby SK
400mJosephine Risberg Thoor 95 Malmö AI
 Lisa Lilja 96 Örgryte IS
 Linnéa Frobe 98 Täby IS
800mJulia Nielsen 01 Örgryte IS
 Hanna Hermansson 89 Turebergs FK
 Wilma Nielsen 01 Örgryte IS
1500mWilma Nielsen 01 Örgryte IS
 Yolanda Ngarambe 91 Turebergs FK
 Hanna Hermansson 89 Turebergs FK
5000mOlivia Weslien 97 IF Göta Karlstad
 Carolina Johnsson 96 Linköpings GIF
 Sarah Lahti 95 Hässelby SK
10km tiejuoksuJohanna Larsson 93 Örgryte IS
 Carolina Wikström 93 Upsala IF
 Sarah Lahti 95 Hässelby SK
3000m esteetLinn Söderholm 96 Sävedalens AIK
 Julia Samuelsson 99 Högby IF
 Emilia Lillemo 00 Täby IS
100m aidatElin Lindeblad 95 IFK Växjö
 Johanna Carlsson 94 Malmö AI
 Hanna Palmqvist 96 Mölndals AIK
400m aidatHanna Karlsson 03 IF Göta Karlstad
 Moa Granat 04 Vallentuna FK
 Ebba Svantesson 97 Upsala IF
KorkeusLouise Ekman 97 Gefle IF
 Engla Nilsson 05 Örgryte IS 
 Ellen Ekholm 96 Ullevi FK
SeiväsHanna Jansson 95 IFK Göteborg
 Sara Winberg 04 Täby IS
 Michaela Meijer 03 Örgryte IS
PituusJenny Lestander 98 Örgryte IS
 Tilde Johansson 01 Falkenbergs IK
 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne FIF
KolmiloikkaRebecka Abrahamsson 94 Örgryte IS
 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne FIF
 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersunds GIF
KuulaFrida Åkerström 90 Hässelby SK
 Sara Lennman 96 Spårvägens FK
 Fanny Roos 95 Malmö AI
KiekkoEmma Ljungberg 94 Spårvägens FK
 Vanessa Kamga 98 Hässelby SK
 Caisa-Marie Lindfors 00 Upsala IF
MoukariThea Löfman 03 Malmö AI
 Rebecka Hallerth 96 Spårvägens FK
 Grete Ahlberg 98 Hammarrby IF
KeihäsCarolin Näslund 98 IF Göta Karlstad
 Matilda Elfgaard 92 IFK Växjö
 Beatrice Lantz 97 Hässelby SK
KolmiotteluSophie Reid 02 IK Ymer
 Erika Wärff 00 Malmö AI
 Lovisa Karlsson 00 Högby IF
4x100mJulia Henriksson 00 Malmö AI
 Filippa Sivnert 01 Malmö AI
 Nora Lindahl 04 Hässelby SK
 Ida Staafgård 03 Malmö AI
4x400mLisa Lilja 96 Örgryte IS
 Moa Granat 04 Vallentuna FK
 Linnéa Frobe 98 Täby IS
 Jonna Claesson 00 Spårvägens SK
5000m kävelyMonica Svensson 78 Växjö AIS
 Linda-Louise Köld-Johansson 02 SK Svängen
 Wilma Falk 01 SK Svängen

Katso myös: Suomi-Ruotsi-maaottelun ohjelma, aikataulu & TV
Kaupallinen yhteistyö

Katso huippuyleisurheilua suorana yksinoikeudella MTV Katsomo+ Urheilu -palvelusta! Näet muun muassa kovimmat hallikisat ja Timanttiliigan osakilpailut kaudella 2024 ainoastaan MTV Katsomo+ Urheilusta.

MTV Katsomo+ Urheilu -tuotteeseen sisältyvät:

  • Timanttiliiga, World Athletics Indoor Tour ja World Athletics Continental Tour
  • Liiga, Mestis ja muu jääkiekko
  • Mestarien liiga, Serie A, La Liga ja muu jalkapallo
  • MM-ralli, NFL, ATP-tennis ja paljon muuta