fi

Sivu sisältää mainoslinkkejä

Yleisurheilun EM-kisat: Amy Hunt naisten satasen valtiatar ja Suomen moukarinaiset finaaliin


Yleisurheilun EM-kisojen 1. kisapäivä huipentui naisten 100 metrin finaaliin, jossa britti Amy Hunt oli vahvin. Muualla saman aikaan Suomen moukarinaiset ylsivät karsinnasta loppukilpailuun.
Etusuora: 11.08.2026 00:20Yleisurheilu
Yleisurheilun EM-kisat: Amy Hunt naisten satasen valtiatar ja Suomen moukarinaiset finaaliin
Kuva: Olavi Kaljunen / Trackpic


Iso-Britannian Amy Hunt kukoisti kotiyleisön paineiden alla viimeisessä näytöksessä, kun Yleisurheilun EM-kisat tulivat ensimmäisen kisapäivän osalta päätökseensä. Huipennuksena oli naisten sadan metrin finaali, johon britti oli päässyt välierien nopeimpana.

Hunt tunnetaan hyvistä lopuistaan, ja tällä kertaa jaloista vaaditiin kaikki paukut että kotiyleisön suosikki ehti Puolan Ewa Swobodan edelle. Voittoisa loppuaika 11,00 oli lopulta vain 2 sadasosaa räjähtävästi aloittanutta puolalaista parempi, mutta maalissa tuulettanut britti tiesi viimeisen rutistuksensa olleen tarpeeksi tuulettaessaan maalissa.

Pronssille ehti hieman yllättäen Belgian Delphine Nkansa omalla ennätyksellään 11,06. Sveitsin Geraldine di Tizio-Freyltä odotettiin paljon, mutta hänen oli tyytyminen jäämään mitalien ulkopuolelle yhdessä toisen britin ja hallitsevan Euroopan mestarin Dina Asher-Smithin kanssa.

Hunt on aiemmin urallaan juhlinut hopeaa niin Olympialaisissa (2024) kuin MM-kisoissakin (2025), joten kultamitali Birminghamissa kotiyleisön edessä vain 70 mailin päässä hänen kotikaupungistaan Newarkista maistuu varmasti erityisen makealta.

Voit löytää naisten 100m EM-finaalin koko tulokset jutun lopusta.


Moukarinaiset finaaliin - Toinen ykkösellä toinen yskähdellen



Suomalaisittain avauspäivän illan suurin mielenkiinto kohdistui naisten moukarin karsintaan, jossa mitalisuosikeilta Krista Tervolta ja Silja Kososelta odotettiin helppoa tietä finaaliin.

Kosonen suorituikin tavoitteesta optimaalisella tavalla, viskaten moukarinsa jo ensimmäisellä kierroksella yli karsintarajan 72,02 metriin. Selkäongelmista kärsinyt Tervo oli kuitenkin suurissa vaikeuksissa toisessa ryhmässä.

Ensimmäinen heitto jäi vain 67,59 metriin, ja kun toinen yritys jysähti verkkoihin jännitys kotikatsomoissa kohosi äärimmilleen. SE-tuloksen 77,35m tänä kesänä heittänyt nainen kuitenkin kesti paineet, ja rutiinisuoritus 70,42m kolmannella riitti oman karsintaryhmän kolmostilaan, ja lopulta myös finaaliin.



Naisten 100m finaali - Yleisurheilun EM-kisat 2026 Birmingham

#UrheilijaTulos
1stAmy Hunt 🇬🇧11,00
2ndEwa Swoboda 🇵🇱11,02
3rdDelphine Nkansa 🇧🇪11,06
4thGeraldine di Tizio-Frey 🇨🇭11,07
5thDina Asher-Smith 🇬🇧11,10
6thPatrizia van der Weken 🇱🇺11,10
7thZaynab Dosso 🇮🇹11,12
8thSalome Kora 🇨🇭11,51



Kaupallinen yhteistyö

Katso huippu-urheilua suorana yksinoikeudella MTV Katsomo+ Urheilu -palvelusta! Katso kaikki Timanttiliigan osakilpailut sekä World Athletics Indoor Tour -hallisarjan ja World Athletics Continental Tourin tärkeimmät kilpailut vain MTV Katsomo+ Urheilusta.

Lisäksi näet muun muassa jääkiekon Liigan ja Mestiksen, rallin MM-sarjan sekä jalkapallon Mestarien Liigan, La Ligan ja Seria A:n kaikki ottelut yksinoikeudella.

MTV Katsomo+ Urheilu -tuotteeseen sisältyvät:

  • Timanttiliiga, World Athletics Indoor Tour Gold ja World Athletics Continental Tour Gold
  • Jalkapallon Mestarien liiga, Serie A
  • Jääkiekon Liiga, Mestis, SHL, MM-kisat
  • MM-ralli, ATP-tennis ja paljon muuta

Hanki katseluoikeus ja nauti huippu-urheilusta suorana lähetyksenä.