Yleisurheilun Timanttiliiga jatkuu lauantaina Lontoossa. Brittijuoksija Josh Kerr yrittää rikkoa miesten maililla yli 27 vuotta vanhan ME-ajan.
Vilkas yleisurheiluviikko jatkuu lauantaina Iso-Britanniassa, kun vuorossa on aina ulkoratakauden kohokohtiin kuuluva Lontoon Timanttiliigan osakilpailu. Täysi olympiastadion saa nauttia tänäkin vuonna kovatasoisista kilpailuista, joissa nähdään ainakin yksi maailmanennätysyritys. Kotiyleisön suosikin
Josh Kerrin "222 sekunnin" -projekti huipentuu Lontooseen, jossa tähtijuoksija hyökkää miesten mailin ME-ajan kimppuun.
Timanttiliiga koostuu tänä vuonna yhteensä 15 osakilpailusta, ja lajivoittajat ovat selvillä 28. elokuuta, kun vuorossa on finaalikilpailu Belgian Brysselissä. Lontoon ja Brysselin lisäksi yleisurheilusirkus pysähtyy kesän aikana vielä Lausannessa, Zürichissä ja Silesiassa.
Kilpailusarjan säännöt ovat tutut jo aiemmilta vuosilta. Jokaisessa lajissa jaetaan pisteitä sijoitusten mukaan, ja jokaisen lajin kuusi parasta lunastavat paikkansa kaksipäiväiseen finaalitapahtumaan.
Lontoon osakilpailu käynnistyy klo 15.04 naisten kiekkokisalla, ja kisailta huipentuu klo 17.51 juostavaan naisten 800 metrin lähtöön. Kilpailujen tapahtumia voi seurata
MTV Katsomo+ -palvelun välityksellä.
Etusuora tekee neljä nostoa Lontoon kisaohjelmasta.
Onnistuuko Kerr ME-projektissaan?
Hicham El Guerrouj nimissä oleva miesten mailin nykyinen maailmaennätysaika 3:43,13 on säilynyt tilastokirjoissa jo 27 vuoden ajan. Lontoossa nähdään lauantaina virallinen ME-yritys, kun kotiyleisön suosikki Josh Kerr huipentaa oman "222"-projektinsa. Tähtijuoksija on valmistautunut koko kauden ajan tähän juoksuun, ja tavoitteena on alittaa El Guerroujin ennätysajan lisäksi myös haamuraja 3.43.
Keskimatkojen kansainvälinen taso on kehittynyt valtavasti viimeisten vuosien aikana, mutta esimerkiksi 1500 metrin ja mailin maailmanennätykset ovat jääneet vielä juoksematta. Lontoossa Kerrin apuna on valojäniksen lisäksi kaksi vauhdittajaa sekä pitkä lista muita lajin kärkiurheilijoita. Yhdysvaltojen
Yared Nugusella ja
Hobbs Keslerillä riittää vauhtikapasiteettia lähteä Kerrin perään heti paukusta.
Kerrin henkilökohtainen ennätys on Eugenessa kesällä 2024 juostu 3:45,34, joten parannettavaa riittää reilun kahden sekunnin verran. Aktiivijuoksijoista paremmin ovat juosseet vielä Nuguse (3:43,97) ja
Jakob Ingebrigtsen (3:43,73).
Ennätysvaroitus voimassa myös 800 metrin lähdöissä
Lontoon olympiastadionilla todistettiin 14 vuotta sitten yhtä yleisurheiluhistorian hienoimmista maailmaennätyksistä, kun Kenian
David Rudisha juoksi omalla vedolla 800 metrin olympikultaan ajalla 1:40,91. Rudishan ennätys on saanut olla rauhassa yli vuosikymmenen ajan, mutta nyt ilmassa leijuu uuden ME:n tuoksu.
Emmanuel Wanyonyi on hallinnut viime vuosien arvokisafinaaleja, ja hän on päässyt tähän mennessä lähimmäksi Rudishan ennätysaikaa. Viimeisin näyte Wanyonyin kunnosta saatiin Monacossa, jossa hallitseva maailmanmestari nappasi nimiinsä 1000 metrin kaikkien aikojen ykkösajan.
Lontoossa lähtöviivalle piti asettua myös Kanadan
Marco Aropin, joka on päässyt parhaimmillaan 29 sadasosan päähän ME-ajasta. Rudisha ja Arop ovat hyvin samantyylisiä juoksijoita, jotka eivät kaihda kovaa alkuvauhtia. Kanadalaistähti jättäytyi kuitenkin pois Lontoon kisasta loppuviikon aikana, eikä syytä poissaoloon kerrottu.
Naisten 800 metrillä ei nähdä kauden ykköstykki
Audrey Werroa, mutta luvassa on silti mielenkiintoinen ja kovatasoinen kilpailu. Kotiyleisön toiveet on kasattu
Keely Hodgkinsonin harteille, mutta pienet jalkavaivat ovat hidastaneet viime aikoina brittitähden menoa.
Femke Bol-Broeders on tullut ryminällä sisään 800 metrin ympyröihin, ja hollantilaisen ennätys kirjataan jo nyt lukemin 1:55,60.
Jæger virittelee kuntoaan kohti elokuun EM-kisoja
Birminghamin EM-kilpailut odottavat jo alle kolmen viikon päässä, ja monet mitalisuosikit kisaavat Lontoossa viimeistä kertaa ennen kauden pääkilpailua. Norjan
Henriette Jæger kuuluu EM-karkeloissa naisten 400 metrin voittajasuosikkeihin, ja hänet nähdään tositoimissa vielä lauantain osakilpailussa.
Norjalaistähden matka maailman kärkeen on vielä noin sekunnin luokkaa, mutta Euroopassa ykkössija on jo reilun kymmenyksen päässä. Tshekin
Lurdes Gloria Manuel on kellottanut tällä kaudella ajan 49,37, kun Jægerin tilastonoteeraus on 49,52.
Lontoon kilpailun selvä ennakkosuosikki on Dominikaanisen tasavallan
Marileidy Paulino, joka juoksi Pariisin Timanttiliigassa kauden kärkiajan 48,48. Hallitseva olympiavoittaja ei ole hävinnyt tällä kaudella vielä yhtään kilpailua, ja kaikki ratakierrokset ovat kulkeneet alle 50 sekunnin.
Jatkuuko Alfredin huippuvire 200 metrillä?
Naisten 200 metrillä nähdään odotettu tähtijuoksijoiden kohtaaminen, kun Saint Lucian
Julien Alfred ja Yhdysvaltojen
Gabby Thomas kyyristyvät lähtötelineisiin samaan aikaan. Alfred piti Monacon Timanttiliigassa historiallisen kovaa vauhtia, kun hän kiilasi ajalla 21,51 kaikkien aikojen tilastossa sijalle kolme. Thomasin kauden paras on vajaat kaksi kymmenystä hitaampi, mutta jenkkijuoksijan kunto on selvästi nousussa.
Alfredin tähtäimessä voi jo lähiaikoina olla
Florence Griffith Joynerin ikuiselta tuntunut maailmanennätys 21,34. Monacon juoksussa puhalteli 0,9 metrin myötätuuli, joten täydellisissä olosuhteissa Saint Lucian olympiavoittaja olisi lähennellyt jo 21,4-alkuista aikaa.