Yleisurheilun Suomen Ennätykset | Katso Täydelliset Listat

Yleisurheilun Suomen ennätykset


Etusuoran Suomen ennätykset -sivulta löydät täydelliset listat aikuisten yleisurheilun Suomen ennätyksistä sisä- ja ulkoradoilta.
Yleisurheilun Suomen ennätys (SE) on kaikkien aikojen paras SE:n tekemiseen oikeutetun urheilijan saavuttama tulos. Tulos täytyy olla saavutetu lajin voimassa olevilla teknisillä mitoilla ja lajin sääntöjen mukaan hyväksyttävissä olosuhteissa. Noteerattava Suomen ennätys on myös voimassa olevaa ennätystä sivuava, toisen urheilijan saavuttama tulos. Suomen ennätys voidaan tehdä vain virallisissa kilpailuissa.

Suomen ennätyksen voi tehdä SUL:n jäsenseuraa edustava ja kilpailukelpoinen Suomen kansalainen.

Suomen kansalaiseksi luetaan myös urheilija, jolla on kaksoiskansalaisuus (Suomen ja jonkun muun maan) ja joka edustaa mahdollisen ulkomaisen seuransa lisäksi myös jotain SUL:n jäsenseuraa. Kun kaksoiskansalaisen edustusoikeus on jollakin toisella maalla, niin tällöin SE:tä ei voi saavuttaa. Edustusoikeus määräytyy ensimmäisen edustetun maaottelun tai arvokisan perusteella. Myöhemmin edustusoikeutta voidaan vaihtaa annettujen sääntöjen perusteella.

Katso myös: SUL:n kilpailuvaliokunnan hyväksytyt Suomen ennätysten säännöt.



Yleisurheilun ulkoratojen Suomen ennätykset


Ulkoradoilla virallisia/aktiivisia Suomen ennätys -lajeja on tällä hetkellä miehillä 53 ja naisilla 49. Miesten aktiiviset ulkoratojen SE-lajit sisältävät 20 henkilökohtaista ratajuoksumatkaa, kuusi maantiejuoksumatkaa, yhdeksän viestiä, kahdeksan kenttälajia, 10-ottelun sekä viisi rata- ja neljä maantiekävelyä.

Naisten aktiiviset ulkoratojen SE-lajit koostuvat 20 henkilökohtaista ratajuoksumatkasta, kuudesta maantiejuoksumatkasta, seitsemästä viestistä, kahdeksasta kenttälajista, 7- ja 10-ottelusta sekä kolmesta rata- ja kolmesta maantiekävelystä.

Alta löydät ajantasaiset listat yleisurheilun ulkoratojen Suomen ennätyksistä.

Ennätykset päivitetty 19.6.2021. Tuoreimmat Suomen ennätykset lihavoitu.

Viimeisimmän ulkoratojen Suomen ennätyksen on tehnyt kolmiloikkaaja Senni Salminen 19.6.2021 Romaniassa.

Miesten ulkoratojen Suomen ennätykset

LajiUrheilijaTulosPvm
100 mTommi Hartonen10,2123.6.2001
200 mTommi Hartonen20,4727.9.2000
400 mMarkku Kukkoaho45,497.9.1972
800 mAri Suhonen1.44,1016.8.1989
1000 mAri Suhonen2.16,8811.8.1987
1500 mPekka Vasala / Antti Loikkanen3.36,33 / 3.36,310.9.1972 / 16.6.1980
MailiAri Paunonen3.55,6526.6.1977
2000 mJukka Keskisalo5.00,3225.7.2009
3000 mAri Paunonen / Lasse Virén7.43,20 / 7.43,222.6.1977 / 27.7.1972
5000 mLasse Virén13.16,314.9.1972
10 000 mMartti Vainio27.30,9929.8.1978
20000 mSeppo Tuominen59.05,8h2.10.1971
TunninjuoksuSeppo Tuominen20296 m2.10.1971
10 km tiejuoksuMartti Kiilholma28.506.12.1981
20 km tiejuoksuJussi Utriainen58.499.3.2003
PuolimaratonJussi Utriainen62.5027.3.2011
MaratonJanne Holmen2.10.4613.4.2008
100 km tiejuoksuRisto Laitinen6:30.352.7.1983
110 m aidatElmo Lakka13,312.6.2021
200 m aidatOskari Mörö23,247.6.2020
400 m aidatOskari Mörö49,0415.8.2016
3000 m esteetJukka Keskisalo8.10,6728.8.2009
PituushyppyKristian Pulli82711.6.2020
KorkeushyppyMika Polku / Toni Huikuri23122.7.2000 / 11.6.2002
KolmiloikkaSimo Lipsanen17,1416.7.2017
SeiväshyppyJani Lehtonen58226.6.1993
KeihäänheittoAki Parviainen93,0926.6.1999
KuulantyöntöReijo Ståhlberg21,695.5.1979
KiekonheittoFrantz Kruger69,9715.9.2007
MoukarinheittoOlli-Pekka Karjalainen83,3014.7.2004
KymmenotteluEduard Hämäläinen87305.-6.8.1997
4 x 100 mEetu Rantala, Otto Ahlfors, Oskari Lehtonen, Samuel Purola (FIN)38,9212.8.2018
4 x 100 m (seurat)Ville Laine, Janne Hautaniemi, Tero Virjonen, Kari Louramo (Turun Urheiluliitto)40,074.7.1998
4 x 400 mStig Lönnqvist, Ari Salin, Oskari Karttunen, Markku Kukkoaho (FIN)3.01,1210.9.1972
4 x 400 m (seurat)Risto Heikkinen, Heikki Rusanen, Pekka Rusanen, Matti Rusanen (Kuhmon Kiva)3.10,6924.7.1983
4 x 800 mMika Laaksonen, Heikki Keskitalo, Jarmo Kokkola, Esko Parpala (Lapin Lukko)7.19,9516.7.1994
4 x 1500 mMarkku Kyyrönen, Vesa Siivonen, Sami Alanen, Ari Suhonen (Lahden Ahkera)15.13,554.7.1993
3000 m kävelyReima Salonen11.19,499.6.1989
5000 m kävelyVeli-Matti Partanen18.43,1713.6.2018
10000 m kävelyVeli-Matti Partanen38.44,131.9.2018
20000 m kävelyValentin Kononen1:22.22,6h6.6.1993
50000 m kävelyAntero Lindman4:03.43,0h10.9.1994
10 km kävelyVeli-Matti Partanen38.59,0014.4.2012
20 km kävelyReima Salonen1:19.5221.6.1986
30 km kävelyVeli-Matti Partanen2:07.0417.6.2018
50 km kävelyValentin Kononen3:39.3426.3.2000
3 x 3000 m kävelyJoni Hava, Sajan Irincheev, Jaakko Määttänen (Espoon Tapiot)37.17,0313.9.2020
3 x 5000 m kävelyVeijo Savikko, Vesa Puukari, Reima Salonen (Turun Weikot)1:01.51,5112.7.1986


Kristian Pulli pitää hallussaan pituushypyn SE-tulosta sekä ulko- että sisäradoilla.
Kuva: Olavi Kaljunen / Trackpic
Kristian Pulli pitää hallussaan pituushypyn SE-tulosta sekä ulko- että sisäradoilla.




Naisten ulkoratojen Suomen ennätykset

LajiUrheilijaTulosPvm
100 mHelinä Marjamaa11,1319.7.1983
200 mMona-Lisa Pursiainen22,3920.8.1973
400 mRiitta Salin50,144.9.1974
800 mTuuli Merikoski2.00,5927.6.1991
1500 mSinikka Tyynelä4.06,0114.8.1977
MailiSandra Eriksson4.30,9117.2.2016
2000 mKristiina Mäki5:42.7117.6.2014
3000 mPäivi Tikkanen8.41,3026.8.1991
5000 mAnnemari Sandell14.56,228.7.1996
10 000 mAnnemari Sandell31.40,4227.7.1996
10 km tiejuoksuJohanna Peiponen31.5928.5.2016
PuolimaratonAnnemari Sandell70.0427.9.1998
MaratonRitva Lemettinen2.28.002.4.1995
100 km tiejuoksuNoora Honkala7.46,5719.7.2020
100 m aidatAnnimari Korte12,7224.7.2019
200 m aidatNooralotta Neziri26,6511.6.2020
400 m aidatTuija Helander54,623.9.1987
2000 m esteetJohanna Lehtinen6:18.0917.7.2006
3000 m esteetSandra Eriksson9.24,7012.7.2014
PituushyppyRinga Ropo6859.8.1990
KorkeushyppyElla Junnila196i7.3.2021
KolmiloikkaSenni Salminen14,6319.6.2021
SeiväshyppyWilma Murto47131.1.2016
KeihäänheittoPaula Huhtaniemi64,9010.8.2003
KuulantyöntöAsta Ovaska18,5720.8.1989
KiekonheittoUlla Lundholm67,0223.8.1983
MoukarinheittoSilja Kosonen72,446.3.2021
SeitsenotteluSatu Ruotsalainen640426.-27.8.1991
4 x 100 mAnu Pirttimaa, Sisko Hanhijoki, Sanna Hernesniemi, Marja Salmela (FIN)43,3222.8.1993
4 x 100 m (seurat)Aino Pulkkinen, Hanna-Maari Latvala, Anniina Kortetmaa, Nooralotta Neziri (Jyväskylän Kenttäurheilijat)44,537.9.2019
4 x 400 mMarika Eklund, Mona-Lisa Pursiainen, Pirjo Häggman, Riitta Salin (FIN)3.25,78.9.1974
4 x 400 m (seurat)Auli Marttinen, Tiina Inkinen, Laila Andersson, Tiina Pakkala (Viipurin Urheilijat)3.39,0616.7.1989
4 x 800 mSaara Haanpää, Jenni Ruokoja, Minna Järvenpää, Mari Järvenpää (Kokkolan Veikot)8.38,527.7.2007
3 x 3000 m kävelyHele Haapaniemi, Enni Nurmi, Taika Nummi (Espoon Tapiot)40.13,273.7.2016
3000 m kävelySari Essayah11.59,6027.6.1993
5000 m kävelySari Essayah20.28,629.7.1994
10000 m kävelySari Essayah42.37,0h8.5.1993
10 km kävelySari Essayah42.20,007.8.1995
20 km kävelySari Essayah1:32.055.5.1996
50 km kävelyTiia Kuikka4:29.2519.5.2019


Annemari Kiekaran (os. Sandell) nimissä on 5000 m, 10000 m ja puolimaratonin Suomen ennätykset.
Kuva: Olavi Kaljunen/Trackpic
Annemari Kiekaran (os. Sandell) nimissä on 5000 m, 10000 m ja puolimaratonin Suomen ennätykset.


HUOM: Suomalaisessa yleisurheilussa siirryttiin sisä- ja ulkorataennätysten osalta kansainväliseen käytäntöön vuonna 2016. Jos hallissa tehty tulos rikkoo halliratojen Suomen ennätyksen lisäksi ulkoratojen SE:n, tulos on automaattisesti myös ulkoratojen Suomen ennätys. Kilpailuvaliokunnan päätös ei muuttanut Suomen ennätyksiä takautuvasti.


Vanhimmat yleisurheilun Suomen ennätykset


Aktiivisten SE-lajien voimassa olevista Suomen ennätyksistä iäkkäimpiä pitää hallussaan Seppo Tuominen, joka juoksi 2.10.1971 Ranskan Colombesissa samassa juoksussa sekä 20 000 metrin että tunninjuoksun Suomen ennätykset.

Vuodelta 1972 löytyy edelleen peräti viisi voimassa olevaa aktiivisten lajien SE-tulosta. Kaikki kyseiset ennnätykset ovat niinikään miesten juoksulajeista. Ennätyksiä pitävät nimissään Markku Kukkoaho (400 m), Pekka Vasala (1500 m), Lasse Virén (3000 m ja 5000 m) sekä Stig Lönnqvist, Ari Salin, Oskari Karttunen ja Kukkoaho (4x400 m).



Naisten aktiivilajien vanhimmat SE-tulokset löytyvät niin ikään 1970-luvun alkupuolelta. Mona-Lisa Pursiaisen 200 metrin SE vuodelta 1973 on vanhin naisten Suomen ennätys. Riitta Salinin 400 metrin SE sekä Marika Lindholmin, Pursiaisen, Pirjo Häggmanin, Salinin nimissä oleva 4x400 m SE ovat olleet voimassa vuodesta 1974 saakka.

Katso myös: Pisimpään kestäneet rikotut yleisurheilun arvokisalajien Suomen ennätykset

Tuoreimmat yleisurheilun Suomen ennätykset


Aktiivisten SE-lajien tuorein Suomen ennätys on Elmo Lakan 2.6.2021 Jyväskylän Motonet GP:ssä juoksema 110 m aitojen SE 13,31. Lakka rikkoi samalla Arto Bryggaren 37 vuotta aiemmin Los Angelesin olympialaisissa juostun Suomen ennätyksen 13,35.

Keväällä 2021 syntyi kaksi naisten SE-tulosta. Ella Junnila hyppäsi EM-halleissa pronssille tuloksella 196. Sisäratatulos hyväksytään nykyään myös ulkoratojen SE-tulokseksi. Silja Kosonen kevättalvella Kaustisella arktisissa oloissa moukariheiton SE-lukemiksi 72,44.

Ella Junnila lähestyy tiukasti jo kahden metriin rajaa naisten korkeushypyssä.
Kuva: Olavi Kaljunen/Trackpic
Ella Junnila lähestyy tiukasti jo kahden metriin rajaa naisten korkeushypyssä.



Muiden yleisurheilulajien aikuisten Suomen ennätyksiä


Suomen ennätyksiä tai Suomen kaikkien aikojen parhaita tuloksia listataan myös muissa, kuin edellä mainituissa SUL:n määrittämissä virallisissa/aktiivisissa lajeissa. Seuraavassa ulkoratojen ennätysnoteerauksia muista lajeista.

Miehet

LajiUrheilijaTulosPvm
150 mTuukka Huuskola15,5311.6.2020
300 mMarkku Kukkoaho33,2h27.5.1976
500 mOlli Turunen62,5230.5.1989
600 mMikko Lahtio1.16,935.8.2009
Kaksi mailiaLasse Virén8.14,0h14.8.1972
300 m aidat (91,4cm)Ismo Hämeenniemi36,0426.5.1992
Painonheitto (15,88kg)Juha Tiainen22,1330.6.1990
Olympiapainonheitto (25,4kg)Juha Kauppinen12,958.10.2011
4 x 110 m aidatAntti Haapakoski, Pekka Vesterinen, Timo Siirtola, Kai Kyllönen (FIN)55,985.6.1993


Naiset

LajiUrheilijaTulosPvm
150 mSari Keskitalo17,5729.7.2007
300 mRiitta Salin37,4826.5.1976
500 mHelle Aro1.19,1h26.4.1993
300 m aidatTuija Helander-Kuusisto39,5330.5.1989
Painonheitto (9,07kg)Suvi Koskinen21,4714.9.2019
5 km kävelySari Essayah21.15,6h12.8.1989
4 x 800 mRoosa Rantanen, Oona Kettunen, Minttu Hukka (Karhulan Katajaiset)6.39,256.7.2013




Sisäratojen (halli) yleisurheilun Suomen ennätykset


Sisäradoilla/hallissa virallisia/aktiivisia Suomen ennätys -lajeja on tällä hetkellä sekä miehillä että naisilla 20. Aktiiviset ulkoratojen SE-lajit sisältävät yhdeksän henkilökohtaista ratajuoksumatkaa, neljä viestiä, viisi kenttälajia, moniottelu sekä yksi ratakävely.

Alta löydät ajantasaiset listat yleisurheilun sisäratojen Suomen ennätyksistä.

Ennätykset päivitetty 7.6.2021. Tuoreimmat Suomen ennätykset lihavoitu.

Miesten sisäratojen Suomen ennätykset

LajiUrheilijaTulosPvm
60 mMarkus Pöyhönen6,584.3.2003
200 mJonathan Åstrand20,729.2.2013
400 mJussi Heikkilä47,092.3.2008
800 mMarkku Taskinen1.47,3612.3.1978
1000 mWilson Kirwa2.22,7421.2.2001
1500 mAntti Loikkanen3.38,1612.3.1978
3000 mPekka Päivärinta7.52,9711.3.1973
5000 mHannu Okkola13.47,9413.2.1983
60 m aidatArto Bryggare7,566.3.1983
PituushyppyKristian Pulli8245.3.2021
KorkeushyppyOsku Torro2335.2.2011
KolmiloikkaSimo Lipsanen16,845.3.2017
SeiväshyppyJani Lehtonen5838.3.1994
KuulantyöntöMika Halvari22,097.2.2000
SeitsenotteluPetri Keskitalo602612.2.1995
4 x 200 mEetu Rantala, Ville Myllymäki, Petteri Monni ja Jonathan Åstrand1.25,6114.2.2015
4 x 200 m (seurat)Sauli Pahlman, Tuomas Näsi, Vesa-Pekka Pihlavisto, Tommi Hartonen (HKV) / Konsta Alatupa, Viljami Kaasalainen, Ilari Manninen, Elmo Lakka (JyväskKU)1.27,4614.2.1999 / 21.2.2021
5000 m kävelyValentin Kononen18.47,2613.2.1999


Naisten sisäratojen Suomen ennätykset

LajiUrheilijaTulosPvm
60 mLotta Kemppinen7,1620.2.2021
200 mSanna Kyllönen23,0314.3.1993
400 mElla Räsänen52,371.3.2013
800 mSara Kuivisto2.03,2913.2.2021
1000 mMarjo Venäläinen2.42,3325.2.1999
1500 mSara Kuivisto4.11,4220.2.2021
3000 mSandra Eriksson8.54,067.3.2015
5000 mMinna Rasimus16.16,136.2.1999
60 m aidatNooralotta Neziri7,915.2.2021
300 m aj.Viivi Lehikoinen40,9716.2.2020
PituushyppyRinga Ropo67819.2.1991
KorkeushyppyElla Junnila1967.3.2021
KolmiloikkaKristiina Mäkelä14,204.2.2015
SeiväshyppyWilma Murto47131.1.2016
KuulantyöntöAsta Ovaska17,8423.3.1986
ViisiotteluTiia Hautala458025.2.2000
4 x 200 mLotta Harala, Anniina Laitinen, Ella Räsänen, Hanna-Maari Latvala (FIN)1.36,139.2.2013
4 x 200 m (seurat)Lotta Kemppinen, Nea Mattila, Jasmin Showlah, Viivi Lehikoinen (HIFK)1.37,5319.2.2017
4 x 400 mStiina Rossi, Marjut Töyli, Hanna Häkkinen, Annika Kumlin (LappUM)3.55,2027.2.1994
3000 m kävelySari Essayah12.06,1013.3.1993


Muut yleisurheilun halli-SE:t


Sisäratojen SE-tuloksia listataan myös muissa, kuin edellä mainituissa SUL:n määrittämissä virallisissa/aktiivisissa lajeissa. Seuraavassa sisäratojen ennätysnoteerauksia muista lajeista.

Naiset

LajiUrheilijaTulosPvm
50 m5,77Markus Pöyhönen23.2.2003
100 m10,36Joni Rautanen12.2.2009
150 m16.32Elmo Lakka20.1.2018
150 m - ylip. rata15,65Jonathan Åstrand7.2.2012
200 m - ylip. rata20,87Jonathan Åstrand5.2.2011
300 m34,21Jani Koskela2.2.2016
300 m - ylip. rata33,04Juha Pyy25.2.1986
400 m - ylip. rata46,79Juha Pyy27.2.1988
500 m68,7hEero Kivelä6.12.1955
600 m1.18,44Ville Lampinen14.1.2017
800 m - oversized1.47,06Wilson Kirwa13.2.2000
1500 m - ylip. rata3.43,67Mika Maaskola8.2.1986
Maili3.58,20Antti Loikkanen20.1.1979
2000 m5.20,18Jukka Tammisuo13.2.1996
2000 m - ylip. rata5.15,34Jukka Keskisalo17.2.2008
3000 m - ylip. rata7.51,69Samuli Vasala11.2.1997
Kaksi mailia8.43,4hAri Paunonen1.2.1980
10000 m29.05,6hSeppo Tuominen17.2.1974
2000 m esteet5.32,6hMikko Ala-Leppilampi27.2.1972
50 m aidat6,47Arto Bryggare22.2.1981
55 m aidat7,36Jussi Kanervo7.2.2015
110 m aidat13,58Arto Bryggare30.12.1982
300 m aidat35,56Petteri Pulkkinen11.2.1995
400 m aidat50,59Jussi Heikkilä9.2.2005
Painonheitto (15,88 kg)21,84Marko Wahlman13.2.1993
3000 m kävelyReima Salonen10.56,885.2.1984
10000 m kävelyReima Salonen38.46,0h9.3.1988


Naiset

LajiUrheilijaTulosPvm
50 m6,25Heidi Hannula3.3.2006
100 m11,41Johanna Manninen14.2.2004
150 m18,18Aino Pulkkinen14.1.2017
150 m - ylip. rata17,73Sari Keskitalo11.2.2010
200 m - ylip. rata23,11Sisko Hanhijoki17.2.1991
300 m37,81Ella Räsänen27.2.2011
300 m - ylip. rata38,15Ella Räsänen22.1.2010
400 m - ylip. rata53,37Kirsi Mykkänen4.2.2007
600 m1.32,33Kristiina Halonen19.1.2019
600 m - ylip. rata1.28,65Sara Kuivisto14.2.2021
Maili4.30,91Sandra Eriksson17.2.2016
2000 m5.50,26Johanna Risku6.2.2005
5000 m - ylip. rata16.09,36Minttu Hukka29.1.2016
50 m aidat7,68Marianne Mattas15.2.1996
100 m aidat13,26Nooralotta Neziri26.1.2016
300 m aidat40,97Viivi Lehikoinen16.2.2020
400 m aidat58,68Emma Millard22.2.2009
Painonheitto (9,07 kg)19,77Sara Killinen25.2.2021
5000 m kävelyEnni Nurmi22.42,9h+14.2.2016


Suomen ennätys -tilastojen lähteenä toimii Tilastopaja, joka ylläpitää Suomen Urheiluliiton (SUL) virallista ennätysluetteloa.