Dohan Timanttiliiga 2020 –  Katso Tulokset

Dohan Timanttiliiga 2020


Timanttiliigakauden 2020 toiseksi viimeinen osakilpailu järjestetään syyskuun 25. päivänä Dohassa.
Edellisvuosina Dohan osakilpailu on käynnistänyt Timanttiliiga-kauden, mutta koronaviruksen vuoksi myös tämän kauden ohjelma meni uusiksi ja näin ollen Dohan osakilpailu löytyy timanttikalenterin loppupäästä. Dohan jälkeen kilpaillaan vielä tällä kaudella kertaalleen Timanttiliigan merkeissä, Kiinassa.

Dohan Timanttiliiga 2020 – Aikataulu


KelloLajiM/N
17:53100 m, nuoretMiehet
18:02400 m, nuoretMiehet
18:11800 m, nuoretMiehet
18:18SeiväshyppyMiehet
18:221500 m, nuoretMiehet
18:33200 mMiehet
18:431500 m B-eräMiehet
19:03400 mMiehet
19:08PituushyppyNaiset
19:12100 m aj.Naiset
19:211500 mMiehet
19:34110 m aj.Miehet
19:43800 mNaiset
19:56100 mNaiset
20:07800 mMiehet
20:183000 mNaiset



Dohan Timanttiliiga 2020 – Tulokset


Doha Timanttiliiga 25.9.2020


Miesten 200m (+0.9)

#UrheilijaTulos
1.Arthur CISSÉ (CIV)20.23
2.Julian FORTE (JAM)20.39
3.Christophe LEMAITRE (FRA)20.68
4.Mario BURKE (BAR)20.72
5.Christopher BELCHER (USA)20.86
6.Abdelaziz MOHAMED (QAT)20.88
7.Michael RODGERS (USA)21.19
8.Demek KEMP (USA)21.87

Miesten 400m

#UrheilijaTulos
1.Kahmari MONTGOMERY (USA)45.55
2.Yousef KARAM (KUW)45.72
3.Mohamed Nasir ABBAS (QAT)45.96
4.Ludvy VAILLANT (FRA)46.11
5.Rabah YOUSIF (GBR)46.46
6.Liemarvin BONEVACIA (NED)46.70
7.Kennedy LUCHEMBE (ZAM)46.89
8.David KENDZIERA (USA)47.38



Miesten 800m

#UrheilijaTulos
1.Ferguson Cheruiyot ROTICH (KEN)1:44.16
2.Elliot GILES (GBR)1:44.56
3.Wyclife KINYAMAL (KEN)1:45.68
4.Peter BOL (AUS)1:45.74
5.Bryce HOPPEL (USA)1:45.86
6.Guy LEARMONTH (GBR)1:46.25
7.Wesley VÁZQUEZ (PUR)1:46.44
8.Timothy CHERUIYOT (KEN)1:46.78
9.Erik SOWINSKI (USA)1:46.81
10.Álvaro DE ARRIBA (ESP)1:47.19
11.Jamal HAIRANE (QAT)1:47.88
 Joseph DENG (AUS)DNF

Miesten 1500m

#UrheilijaTulos
1.Stewart MCSWEYN (AUS)3:30.51
2.Selemon BAREGA (ETH)3:32.97
3.Soufiane EL BAKKALI (MAR)3:33.45
4.Lamecha GIRMA (ETH)3:33.77
5.James WEST (GBR)3:34.07
6.Ignacio FONTES (ESP)3:34.74
7.Jesús GÓMEZ (ESP)3:35.31
8.Piers COPELAND (GBR)3:35.32
9.Adam Ali MOUSAB (QAT)3:35.60
10.Bethwell BIRGEN (KEN)3:36.67
11.Hamza DRIOUCH (QAT)3:37.15
12.Ryan GREGSON (AUS)3:37.75
13.Vincent KIBET (KEN)3:38.27
 Conseslus KIPRUTO (KEN)DNF
 Brimin KIPRONO (KEN)DNF
 Mariano GARCÍA (ESP)DNF



Miesten 1500m B-erä

#UrheilijaTulos
1.Ilyass EL OUALI (MAR)3:43.66
2.Mohamed AL GARNI (QAT)3:44.30
3.Joseph DENG (AUS)3:47.39
4.Hamze ALI HASSAN (DJI)3:48.97
 Babker Abdo KOUDI (SUD)DNF
 Yaser Salem BAGHARAB (QAT)DNS
 Aden Moussa ABSIEH (DJI)DNS
 Mohcine ZAYTOUNI (MAR)DNF

Miesten 110m aidat(+0.3)

#UrheilijaTulos
1.Aaron MALLET (USA)13.15
2.Jason JOSEPH (SUI)13.40
3.David KING (GBR)13.54
4.Gabriel CONSTANTINO (BRA)13.60
5.Cameron FILLERY (GBR)13.76
 Freddie CRITTENDEN (USA)DNS
 Wilhem BELOCIAN (FRA)DQ
 Paolo DAL MOLIN (ITA)DQ



Miesten Seiväshyppy

#UrheilijaTulos
1.Armand DUPLANTIS (SWE)582
2.Sam KENDRICKS (USA)582
3.Renaud LAVILLENIE (FRA)582
4.Matt LUDWIG (USA)571
5.Ben BROEDERS (BEL)571
6.Cole WALSH (USA)561
7.Audie WYATT (USA)546
8.Thibaut COLLET (FRA)546
 Harry COPPELL (GBR)NH

Naisten 100m (0.0)

#UrheilijaTulos
1.Elaine THOMPSON-HERAH (JAM)10.87
2.Marie-Josée TA LOU (CIV)11.21
3.Kayla WHITE (USA)11.25
4.Kristal AWUAH (GBR)11.27
5.Anthonique STRACHAN (BAH)11.42
6.Amy HUNT (GBR)11.43
7.Payton CHADWICK (USA)11.51
8.Cindy OFILI (GBR)11.74



Naisten 800m

#UrheilijaTulos
1.Faith KIPYEGON (KEN)1:57.68
2.Esther GUERRERO (ESP)1:59.22
3.Adelle TRACEY (GBR)1:59.87
4.Habitam ALEMU (ETH)2:00.11
5.Winnie NANYONDO (UGA)2:00.49
6.Angelika CICHOCKA (POL)2:01.06
7.Kaela EDWARDS (USA)2:01.49
8.Shelayna OSKAN-CLARKE (GBR)2:02.22
9.Eunice Jepkoech SUM (KEN)2:02.42
 Emily Cherotich TUEI (KEN)DNF

Naisten 3000m

#UrheilijaTulos
1.Hellen OBIRI (KEN)8:22.54
2.Agnes Jebet TIROP (KEN)8:22.92
3.Beatrice CHEPKOECH (KEN)8:22.92
4.Margaret Chelimo KIPKEMBOI (KEN)8:24.76
5.Hyvin KIYENG (KEN)8:25.13
6.Gudaf TSEGAY (ETH)8:25.23
7.Laura WEIGHTMAN (GBR)8:26.31
8.Tsehay GEMECHU (ETH)8:33.42
9.Lemlem HAILU (ETH)8:35.78
10.Jessica HULL (AUS)8:36.03
11.Quailyne Jebiwott KIPROP (KEN)8:39.88
12.Eilish MCCOLGAN (GBR)8:40.88
13.Beatrice CHEBET (KEN)8:50.40
14.Melissa COURTNEY-BRYANT (GBR)8:56.11
15.Genevieve GREGSON (AUS)9:07.40
 Winny CHEBET (KEN)DNF



Naisten 100m aidat (+1.1)

#UrheilijaTulos
1.Payton CHADWICK (USA)12.78
2.Taliyah BROOKS (USA)12.86
3.Cindy OFILI (GBR)13.02
4.Klaudia WOJTUNIK (POL)13.21
5.Zoe SEDNEY (NED)13.24
6.Mette GRAVERSGAARD (DEN)13.25
7.Anja LUKIĆ (SRB)13.48
8.Yanique THOMPSON (JAM)13.52

Naisten Pituushyppy

#UrheilijaTulos
1.Maryna BEKH-ROMANCHUK (UKR)691
2.Ese BRUME (NGR)671
3.Khaddi SAGNIA (SWE)685
4.Milica GARDAŠEVIC (SRB)646
5.Taliyah BROOKS (USA)630
6.Eva BASTMEIJER (NED)617
7.Yariadmis ARGÜELLES (POR)574




Dohan Timanttiliiga – Televisiointi


C More Sport välittää kilpailun suorana lähetyksensä kello 17:00 – 18:35. Kisoja voi seurata myös ilmaiseksi Ruotsin ja Norjan yleisradiokanavilta (SVT & NRK).

Historiaa: Parhaat tulokset Dohan Timanttiliigassa


Miehet

TulosTulosUrheilijaMaaPäivä
100m9.74Justin GATLINUSA15.5.2015
200m19.83Noah LYLESUSA4.5.2018
400m43.87Steven GARDINERBAH4.5.2018
800m1:43.00David RUDISHAKEN14.5.2010
1500m3:29.18Asbel KIPROPKEN9.5.2014
3000m7:27.26Yenew ALAMIREWETH6.5.2011
5000m12:51.21Eliud KIPCHOGEKEN14.5.2010
110m aj12.95David OLIVERUSA9.5.2008
400m aj47.57Abderrahman SAMBAQAT4.5.2018
2000m ej5:14.53Saif Saaeed SHAHEENQAT13.5.2005
3000m ej7:56.58Paul Kipsiele KOECHKEN11.5.2012
Korkeus241Ivan UKHOVRUS9.5.2014
Seiväs582Malte MOHRGER10.5.2013
Seiväs582Konstantinos FILIPPIDISGRE10.5.2013
Pituus841James BECKFORDJAM13.5.1999
Kolmiloikka18.07Pedro Pablo PICHARDOCUB15.5.2015
Kuula22.28Ryan WHITINGUSA10.5.2013
Kiekko70.56Daniel STÅHLSWE3.5.2019
Moukari83.33Koji MUROFUSHIJPN15.5.2002
Keihäs93.90Thomas RÖHLERGER5.5.2017
4x400m3:02.29BotswanaBOT6.5.2016


Naiset

TulosTulosUrheilijaMaaPäivä
100m9.80Tori BOWIEUSA6.5.2016
200m21.98Allyson FELIXUSA15.5.2015
400m49.83Allyson FELIXUSA9.5.2008
800m1:54.98Caster SEMENYARSA3.5.2019
1500m3:56.60Abeba AREGAWISWE10.5.2013
3000m8:20.68Hellen OBIRIKEN9.5.2014
100m aj12.35Jasmin STOWERSUSA15.5.2015
400m aj53.61Dalilah MUHAMMADUSA3.5.2019
3000m ej9:00.12Hyvin KIYENGKEN5.5.2017
Korkeus205Blanka VLAŠIĆCRO8.5.2009
Seiväs484Sandi MORRISUSA4.5.2018
Pituus725Brittney REESEUSA10.5.2013
Kolmiloikka15.04Caterine IBARGUENCOL6.5.2016
Kuula20.20Valerie ADAMSNZL9.5.2014
Kiekko71.38Sandra PERKOVIĆCRO4.5.2018
Moukari76.83Kamila SKOLIMOWSKAPOL11.5.2007
Keihäs67.33Barbora ŠPOTÁKOVÁCZE14.5.2010
Keihäs (vanha)63.26Mikaela INGBERGFIN7.5.1998