Shanghai/Suzhou Timanttiliiga 2024


Kauden 2024 Timanttiliigan toinen osakilpailu kilpaillaan Kiinan Shanghaissa/Suzhoussa huhtikuun loppupuolella.


Timanttiliigan kausi 2024 käynnistyy kahdella Kiinan osakilpailu, joista toinen on vuorossa 27.4. Shanghain lähistöllä Suzhoussa.

Shanghain/Suzhoun osakilpailun jälkeen Timanttiliiga jatkuu kaksi viikkoa myöhemmin Qatarin Dohassa.


Shanghai/Suzhou Timanttiliiga 2024 – Kisojen ohjelma & aikataulu


Ajat taulukossa ovat Suomen aikoja.

AikaLaji
12.305000 m miehet kansallinen
12.32Kiekonheitto naiset
12.45💠 Pituushyppy naiset
12.58800 m miehet kansallinen
13.08400 m naiset kansallinen
13.17100 m miehet kansallinen
13.20💠 Kuulantyöntö naiset
13.295000 m naiset
13.31💠 Seiväshyppy miehet
13.35💠 Korkeushyppy miehet
14.04💠 400 m naiset
14.16💠 Keihäänheitto naiset
14.18💠 100 m miehet
14.28💠 3000 m esteet naiset
14.39💠 Pituushyppy miehet
14.49💠 100 m aidat naiset
15.00💠 800 m miehet
15.14💠 200 m naiset
15.27💠 5000 m miehet
15.53💠 110 m aidat miehet



Shanghai/Suzhou Timanttiliiga 2024 – Lähtölistat


Lähtölistat tuottaa: Tilastopaja
Valitse laji
Näytä vain suomalaislajit

M 100 m

UrheilijaPB/SB
Yoshihide Kiryu 🇯🇵9.98 -17/10.38
Brandon Carnes 🇺🇸10.01 -23/10.27
Ackeem Blake 🇯🇲9.89 -23/10.20
Fred Kerley 🇺🇸9.76 -22/10.03
Christian Coleman 🇺🇸9.76 -19/10.13
Akani Simbine 🇿🇦9.84 -21/10.01
Emmanuel Eseme 🇨🇲9.96 -23/10.14
Rohan Watson 🇯🇲9.91 -23/10.27
Chen Guanfeng 🇨🇳10.06 -21/

M 800 m

UrheilijaPB/SB
Mark English 🇮🇪1:44.71 -21/1:47.14
Clayton Murphy 🇺🇸1:42.93 -16/1:45.38
Ethan Hussey 🇬🇧1:44.96 -23/1:46.20
Ermiyas Girma 🇪🇹1:44.36 -22/
Slimane Moula 🇩🇿1:43.38 -23/
Abdellatif El Guesse 🇲🇦1:44.52 -23/1:45.65
Tshepiso Masalela 🇧🇼1:43.88 -24/1:43.88
Wycliffe Kinyamal 🇰🇪1:43.12 -18/1:43.66
Andreas Kramer 🇸🇪1:44.47 -20/1:44.81
Alex Kipngetich 🇰🇪1:44.07 -24/1:44.07
Patryk Sieradzki 🇵🇱1:45.13 -22/1:47.20i
Elias Ngeny 🇰🇪1:43.84 -21/1:44.79

M 5000 m

UrheilijaPB/SB
Biniam Mehary 🇪🇹14:05.8h -23/
Mohamed Abdilaahi 🇩🇪13:03.18 -22/13:18.45
Matthew Ramsden 🇦🇺13:16.63 -20/13:17.22
Mike Foppen 🇳🇱13:05.66 -23/13:08.60i
Brian Fay 🇮🇪13:01.40 -23/13:14.97
Kuma Girma 🇪🇹13:03.37 -23/13:04.45
Benson Sigei 🇰🇪13:02.74 -23/13:04.66
Ronald Kwemoi 🇰🇪13:02.56 -24/13:02.56
Samwel Chebolei 🇰🇪13:00.69 -24/13:00.69
Selemon Barega 🇪🇹12:43.02 -18/
Mounir Akbache 🇫🇷/
Nibret Kinde 🇪🇹/
Callum Davies 🇦🇺13:47.20 -24/13:47.20
Morgan McDonald 🇦🇺13:13.67 -21/13:07.30i -24/13:39.66
Dan Kibet 🇺🇬13:16.31 -23/13:24.64
Nibret Melak 🇪🇹12:54.22 -21/13:23.06
Sam Parsons 🇩🇪13:20.32 -24/13:12.78i -23/13:20.32
Kieran Tuntivate 🇹🇭13:15.67 -23/13:08.41i -22/13:49.20i
Bastien Augusto 🇫🇷13:16.85 -24/13:16.85
Jack Rayner 🇦🇺13:06.00 -22/13:16.34

M 110 m aidat

UrheilijaPB/SB
Jamal Britt 🇺🇸13.08 -22/13.48
Xu Zhuoyi 🇨🇳13.39 -23/13.72
Shunsuke Izumiya 🇯🇵13.04 -23/13.17
Daniel Roberts 🇺🇸13.00 -19/13.11
Hansle Parchment 🇯🇲12.93 -23/13.33
Cordell Tinch 🇺🇸12.96 -23/13.16
Freddie Crittenden 🇺🇸13.00 -22/13.30
Eric Edwards Jr. 🇺🇸13.15 -22/13.31
Zhu Shenglong 🇨🇳13.25 -23/13.54

M Korkeushyppy

UrheilijaPB/SB
Douwe Amels 🇳🇱2.28 -13/2.31i -23/2.20
Hamish Kerr 🇳🇿2.33 -23/2.36i -24/2.27
Mutaz Essa Barshim 🇶🇦2.43 -14/2.27
Christoffe Bryan 🇯🇲2.25 -16/2.28i -15/2.25
Vernon Turner 🇺🇸2.30 -22/2.33i -18/2.15
Joel Baden 🇦🇺2.33 -23/2.28
Thomas Carmoy 🇧🇪2.29 -23/2.21i
Tomohiro Shinno 🇯🇵2.31 -20/2.27
Tobias Potye 🇩🇪2.34 -23/2.30i
Wang Zhen 🇨🇳2.32 -23/2.24
Shelby McEwen 🇺🇸2.33 -21/2.27

M Seiväshyppy

UrheilijaPB/SB
Yao Jie 🇨🇳5.82 -23/5.53i
Armand Duplantis 🇸🇪6.24 -24/6.24
Austin Miller 🇺🇸5.86 -24/5.90i -24/5.86
Jacob Wooten 🇺🇸5.90 -20/5.42
Bo Kanda Lita Baehre 🇩🇪5.90 -22/5.60i
Zhong Tao 🇨🇳5.72 -23/5.75i -24/5.70
Ben Broeders 🇧🇪5.85 -22/5.42
Huang Bokai 🇨🇳5.75 -19/5.72
Sam Kendricks 🇺🇸6.06 -19/5.82
Chris Nilsen 🇺🇸6.00 -22/6.05i -22/5.42

M Pituushyppy

UrheilijaPB/SB
Wang Jianan 🇨🇳8.47 -18/7.98
LaQuan Nairn 🇧🇸8.22 -22/7.26
Tajay Gayle 🇯🇲8.69 -19/7.64
Carey McLeod 🇯🇲8.34 -21/8.40i -23/8.21i
Mattia Furlani 🇮🇹8.24 -23/8.34i -24/8.34i
Marquis Dendy 🇺🇸8.42 -16/8.05
Will Williams 🇺🇸8.23 -23/7.82
Jarrion Lawson 🇺🇸8.58 -16/8.06i
Shi Yuhao 🇨🇳8.43 -18/8.04i
Lin Yu-Tang 🇹🇼8.40 -23/

N 200 m

UrheilijaPB/SB
Caisja Chandler 🇺🇸22.37 -23/23.72
Mujinga Kambundji 🇨🇭22.05 -22/23.39
Anthonique Strachan 🇧🇸22.15 -23/24.21
Anavia Battle 🇺🇸21.95 -21/22.56
Tamara Clark 🇺🇸21.92 -22/22.21
Sha'Carri Richardson 🇺🇸21.92 -23/22.99
Daryll Neita 🇬🇧22.16 -23/
TeeTee Terry 🇺🇸22.17 -23/23.25

N 400 m

UrheilijaPB/SB
Haruna Kuboyama 🇯🇵53.07 -23/53.90
Evelyn Aguilar 🇨🇴51.07 -23/52.97
Kaylin Whitney 🇺🇸50.29 -21/52.36
Stephenie Ann McPherson 🇯🇲49.34 -21/54.02i
Talitha Diggs 🇺🇸49.93 -23/51.23i
Marileidy Paulino 🇩🇴48.76 -23/50.08
Sada Williams 🇧🇧49.58 -23/51.93
Aliyah Abrams 🇬🇾50.20 -23/51.93

N 5000 m

UrheilijaPB/SB
Yenawa Kefale 🇪🇹/
Rose Davies 🇦🇺14:57.54 -24/14:57.54
Edina Jebitok 🇰🇪14:52.28 -23/
Isobel Batt-Doyle 🇦🇺14:59.18 -24/14:59.18
Lauren Ryan 🇦🇺15:11.84 -23/15:24.95
Megan Keith 🇬🇧14:56.98 -23/
Mekedes Alemeshete 🇪🇹/
Ayal Dagnachew 🇪🇹14:39.11 -23/
Teresia Gateri 🇰🇪14:44.89 -22/
Faith Cherotich 🇰🇪/
Margaret Akidor 🇰🇪15:26.46 -21/
Kassie Wubrist 🇪🇹16:43.37 -23/
Sarah Chelangat 🇺🇬14:40.88 -23/
Letesenbet Gidey 🇪🇹14:06.62 -20/
Winnie Nanyondo 🇺🇬15:57.16 -20/16:45.2h
Sarah Billings 🇦🇺15:41.41 -24/15:41.41
Asmarech Anlay 🇪🇹16:07.8h -22/
Maudie Skyring 🇦🇺15:25.24 -24/15:25.24
Asayech Ayichew 🇪🇹15:06.35 -23/15:56.0h
Zhang Deshun 🇨🇳15:36.51 -23/16:09.15
Caroline Nyaga 🇰🇪/
Aisha Praught Leer 🇯🇲15:07.50 -19/
Francine Niyomukunzi 🇧🇮14:53.02 -23/15:33.17

N 3000 m esteet

UrheilijaPB/SB
Stella Jepkosgei Rutto 🇷🇴9:32.90 -20/9:39.57
Olivia Gürth 🇩🇪9:20.08 -23/9:29.78
Frehiwot Gesese 🇪🇹9:25.53 -24/9:25.53
Gesa-Felicitas Krause 🇩🇪9:03.30 -19/
Emma Coburn 🇺🇸9:02.35 -19/
Fancy Cherono 🇰🇪9:23.92 -18/10:00.43
Lomi Muleta 🇪🇹9:14.03 -21/9:21.76
Sembo Almayew 🇪🇹9:00.71 -23/9:30.19
Jackline Chepkoech 🇰🇪8:57.35 -23/9:19.64
Peruth Chemutai 🇺🇬9:01.45 -21/9:12.99
Beatrice Chepkoech 🇰🇪8:44.32 -18/8:55.40
Daisy Jepkemei 🇰🇿9:06.66 -19/9:41.13
Juliane Hvid 🇩🇰9:33.40 -23/10:02.95
Xu Shuangshuang 🇨🇳9:30.39 -21/9:38.62
Adva Cohen 🇮🇱9:29.74 -18/9:35.57
Aude Clavier 🇫🇷9:32.75 -24/9:32.75
Gabrielle Jennings 🇺🇸9:25.05 -22/
Cara Feain-Ryan 🇦🇺9:29.60 -23/9:32.08
Regan Yee 🇨🇦9:24.82 -23/9:31.47

N 100 m aidat

UrheilijaPB/SB
Alaysha Johnson 🇺🇸12.35 -22/12.80
Ditaji Kambundji 🇨🇭12.47 -23/12.70
Danielle Williams 🇯🇲12.32 -19/12.56
Devynne Charlton 🇧🇸12.44 -23/12.49
Jasmine Camacho-Quinn 🇵🇷12.26 -21/12.45
Tobi Amusan 🇳🇬12.12 -22/12.58
Masai Russell 🇺🇸12.36 -23/12.67
Megan Tapper 🇯🇲12.44 -23/12.88
Wu Yanni 🇨🇳12.76 -23/13.04

N Pituushyppy

UrheilijaPB/SB
Alina Rotaru-Kottmann 🇷🇴6.96 -23/6.71i
Eliane Martins 🇧🇷6.74 -19/6.43
Marthe Yasmine Koala 🇧🇫6.94 -23/6.58
Quanesha Burks 🇺🇸6.98 -23/6.71
Fatima Diame 🇪🇸6.82 -21/6.78i
Brooke Buschkuehl 🇦🇺7.13 -22/6.50
Milica Gardašević 🇷🇸6.91 -23/6.74i
Khaddi Sagnia 🇸🇪6.95 -22/
Xiong Shiqi 🇨🇳6.73 -23/6.55i
Pauline Hondema 🇳🇱6.76 -23/6.54i

N Kuulantyöntö

UrheilijaPB/SB
Gong Lijiao 🇨🇳20.58 -21/19.72
Adelaide Aquilla 🇺🇸19.64 -22/17.62
Chase Jackson 🇺🇸20.76 -23/19.88
Sarah Mitton 🇨🇦20.33 -22/19.35
Maddison-Lee Wesche 🇳🇿19.63 -24/19.63
Jessica Schilder 🇳🇱20.24 -22/20.31i -24/18.60
Yemisi Ogunleye 🇩🇪19.44 -23/20.19i -24/19.24
Song Jiayuan 🇨🇳20.38 -22/19.23
Maggie Ewen 🇺🇸20.45 -23/18.95
Danniel Thomas-Dodd 🇯🇲19.77 -23/18.76

N Kiekonheitto

UrheilijaPB/SB
Valarie Allman 🇺🇸71.46 -22/69.80
Wang Fang 🇨🇳60.03 -24/60.03
Feng Bin 🇨🇳69.12 -22/67.07
Yaimé Pérez 🇨🇺73.09 -24/73.09
Laulauga Tausaga-Collins 🇺🇸69.49 -23/65.38
Jorinde van Klinken 🇳🇱70.22 -21/62.33
Liliana Cá 🇵🇹66.40 -21/63.57
Claudine Vita 🇩🇪66.64 -19/62.74
Jiang Zhichao 🇨🇳61.04 -23/58.82
Izabela da Silva 🇧🇷63.04 -22/62.76

N Keihäänheitto

UrheilijaPB/SB
Haruka Kitaguchi 🇯🇵67.38 -23/
Elína Tzénggo 🇬🇷65.81 -22/57.97
Mackenzie Little 🇦🇺65.70 -23/61.85
Dai Qianqian 🇨🇳63.63 -24/63.63
Flor Dennis Ruiz 🇨🇴65.47 -23/58.50
Lu Huihui 🇨🇳67.98 -19/61.95
Līna Mūze-Sirmā 🇱🇻64.87 -19/58.91
Kathryn Mitchell 🇦🇺68.92 -18/62.12
Tori Peeters 🇳🇿63.26 -23/59.43
Maggie Malone 🇺🇸67.40 -21/



Shanghai/Suzhou Timanttiliiga 2024 – Tulokset


Katso Shanghain/Suzhoun Timanttiliigan livetuloslinkin tästä.



Shanghai/Suzhou Timanttiliiga 2024 – TV & livestream


Timanttiliigan osakilpailut näkyvät Suomessa kaudella 2024 MTV Katsomo+ Urheilu -palvelusta. Hanki katseluoikeus ja katso Shanghain/Suzhoun Timanttiliigan osakilpailu suorana lähetyksinä.

MTV Katsomo+ Urheilu -tuotteeseen sisältyvät:

  • Timanttiliiga, World Athletics Indoor Tour ja World Athletics Continental Tour
  • Liiga, Mestis ja muu jääkiekko
  • Mestarien liiga, Serie A, La Liga ja muu jalkapallo
  • MM-ralli, NFL, ATP-tennis ja paljon muuta
  • MTV:n suosikkiohjelmia ennakkoon
  • Runsaasti kotimaisia ja kansainvälisiä sarjoja ja elokuvia
  • Uutis- ja ajankohtaisohjelmat
  • Runsaasti lastenohjelmia
  • Kaikki MTV-alkuperäissarjat ensimmäisenä
  • 8 TV-kanavaa suorana