Holmenkollen världscupen 2024 i skidskytte


Den tredje sista världscupshelgen i skidskytte under säsongen 2023-2024 kommer att tävlas i Holmenkollen, Oslo i Norge. Se program, trupper och resultat.


Foto: Julia Niiranen.

Holmenkollen i Oslo, Norge är en traditionell skidskytte- och vintersportarena. Världscupen i skidskytte arrangerades i Oslo för första gången 1983 och har varit en frekvent värd sedan dess.

Holmenkollen har varit värd för VM i skidskytte totalt sex gånger även om de flesta av dessa mästerskap har delats av flera arrangörer. Oslo har varit värd eller en av värdarna 1986 (delad), 1990 (delad), 1999 (delad), 2000 (delad), 2002 (endast masstart) och 2016.

Holmenkollen värd för säsongens 2023/2024 tredje sista tävlingshelgen i världscupen i skidskytte mellan 29 februari och 3 mars 2024.



Se också: Ställningar i skidskyttevärldscupen 2023/2024


Holmenkollen världscupen i skidskytte 2024 - Program & tidtabeller


Världscupshelgen i Holmenkollen i skidskytte börjar på torsdag med damernas distanstävling. Herrarnas distans tävlas på fredag. På lördag är det dags för herrarnas och damernas jaktstarter. Helgen avslutas på söndag med mixedstafetter

Holmenkollen 29.2.-3.3.2024

  • DatumEvenemangPlats
  • 29.2.2024 - 3.3.2024Världscupen Holmenkollen Oslo, Norge
    -
    To 29.02.2024 14:15Distans 15 km, damer
    Fr 01.03.2024 14:15Distans 20 km, herrar
    Lö 02.03.2024 13:20Masstart 12,5 km, damer
    Lö 02.03.2024 15:20Masstart 15 km, herrar
    Sö 03.03.2024 12:45Singel mixstafett
    Sö 03.03.2024 14:45Mixedstafett


Johannes Thingnes Bø är den senaste manliga vinnaren i Holmenkollens världscup i skidskytte.
Foto: Julia Sadykova
Johannes Thingnes Bø är den senaste manliga vinnaren i Holmenkollens världscup i skidskytte.




Holmenkollen världscupen i skidskytte 2024 - Trupper


Vi kommer att uppdatera trupper för Holmenkollen världscupen i skidskytte 2024 här.

🇸🇪 Sverige


DamerHerrar
Anna MagnussonAnton Ivarsson
Anna-Karin HeijdenbergJesper Nelin
Elvira ÖbergMartin Ponsiluoma
Mona BrorssonPeppe Femling
Johanna SkottheimSebastian Samuelsson
Stina NilssonViktor Brandt


🇩🇪 Tyskland


DamerHerrar
Benedikt DollSelina Grotian
Philipp HornJanina Hettich-Walz
Johannes KühnFranziska Preuß
Roman ReesJohanna Puff
Justus StrelowSophia Schneider
 Vanessa Voigt


🇳🇴 Norge


DamerHerrar
Juni ArnekleivJohannes Thingnes Bø
Emilie KalkenbergTarjei Bø
Maren KirkeeideVetle Sjaastad Christiansen
Ida LienJohannes Dale-Skjevdal
Karoline KnottenSturla Holm Lægreid
Marit Ishol SkoganEndre Strømsheim
Ingrid Landmark TandrevoldVebjørn Sørum


🇫🇷 Frankrike


DamerHerrar
Justine Braisaz-BouchetFabien Claude
Julia SimonQuentin Fillon-Maillet
Lou JeanmonnotOscar Lombardot
Sophie ChauveauEmilien Jacquelin
Gilonne GuigonnatEric Perrot
Jeanne RichardAntonin Guigonnat


🇫🇮 Finland


DamerHerrar
Noora Kaisa KeränenTuomas Harjula
Venla LehtonenOtto Invenius
Suvi MinkkinenHeikki Laitinen
Daria VirolainenJaakko Ranta
 Tero Seppälä



Holmenkollen världscupen i skidskytte 2024 - Resultat


Vi kommer att uppdatera resultaten för Holmenkollen världscupen i skidskytte 2024 här. Se också liveresultat på biathlonresults.com.




Holmenkollen världscupen i skidskytte - Tidigare resultat


Holmenkollen världscupen i skidskytte 2023 - Resultat


Holmenkollen världscupen 19.3.2023


Damernas masstart

#IdrottareResultat
1.Hanna Öberg 🇸🇪36.33,5
2.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+22,6
3.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+43,7
4.Hanna Kebinger 🇩🇪+46,5
5.Julia Simon 🇫🇷+56,6
6.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪+57,1
7.Anna Gandler 🇦🇹+1.09,4
8.Dorothea Wierer 🇮🇹+1.09,4
9.Anna Magnusson 🇸🇪+1.23,4
10.Mona Brorsson 🇸🇪+1.24,1


Holmenkollen världscupen 19.3.2023 skidskytte


Herrarnas masstart 15 km

#IdrottareResultat
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴38.51,9 (2)
2.Niklas Hartweg 🇨🇭+26,2 (0)
3.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+35,2 (0)
4.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+36,8 (1)
5.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+40,0 (1)
6.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+43,0 (4)
7.Tarjei Bø 🇳🇴+51,2 (2)
8.Tero Seppälä 🇫🇮+1.03,7 (2)
9.Sebastian Stalder 🇨🇭+1.06,1 (1)
10.Simon Eder 🇦🇹+1.15,1 (0)
15.Jesper Nelin 🇸🇪+1.53,5 (3)

Fullständiga resultat

Holmenkollen världscupen 18.3.2023


Damernas sprint

#IdrottareResultat
1.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪21.06,5
2.Hanna Öberg 🇸🇪+3,5
3.Anna Magnusson 🇸🇪+33,1
4.Chloe Chevalier 🇫🇷+33,4
5.Julia Simon 🇫🇷+39,3
6.Tereza Vobornikova 🇨🇿+42,7
7.Lisa Vittozzi 🇮🇹+43,3
8.Janina Hettich-Walz 🇩🇪+43,7
9.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+58,9
10.Marketa Davidova 🇨🇿+59,1

14. Mona Brorsson +1.03,4
31. Sara Andersson +1.32,1
43. Linn Persson +1.47,8
58. Ella Halvarsson +2.16,9
72. Elvira Öberg +2.38,9

Holmenkollen världscupen 18.3.2023 skidskytte


Herrarnas 12,5 km

#IdrottareResultat
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴32.34,0 (1)
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+32,7 (0)
3.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+49,1 (1)
4.Benedikt Doll 🇩🇪+55,3 (2)
5.Fabien Claude 🇫🇷+1.00,4 (1)
6.Niklas Hartweg 🇨🇭+1.08,1 (0)
7.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+1.19,5 (4)
8.Simon Eder 🇦🇹+1.25,1 (1)
9.Michal Krcmar 🇨🇿+1.27,5 (1)
10.Tero Seppälä 🇫🇮+1.27,8 (2)

Fullständiga resultat

Holmenkollen världscupen 12.3.2023 skidskytte


Herrarnas 10 km sprint

#IdrottareResultat
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴25.13,0 (1)
2.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+23,9 (0)
3.Benedikt Doll 🇩🇪+28,9 (0)
4.Andrejs Rastorgujevs 🇱🇻+46,5 (1)
5.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+48,0 (0)
6.Johannes Kühn 🇩🇪+55,9 (0)
7.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+56,6 (0)
8.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+1.02,4 (1)
9.Philipp Nawrath 🇩🇪+1.05,9 (1)
10.Michal Krcmar 🇨🇿+1.10,1 (0)
45.Peppe Femling 🇸🇪+2.19,7 (2)
52.Jesper Nelin 🇸🇪+2.29,0 (3)
57.Oskar Brandt 🇸🇪+2.38,8 (2)
86.Malte Stefansson 🇸🇪+3.27,6 (4)
97.Henning Sjökvist 🇸🇪+4.19,9 (2)

Fullständiga resultat



Holmenkollen världscupen i skidskytte 2022 - Resultat


Holmenkollen världscupen 20.3.2022


Herrarnas yhteislähtö 15 km

#IdrottareTid
1.Sivert Guttorm Bakken 🇳🇴38.31,2 (0)
2.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+0,5 (2)
3.Emilien Jacquelin 🇫🇷+13,4 (2)
4.Erik Lesser 🇩🇪+21,6 (2)
5.Philipp Nawrath 🇩🇪+31,5 (1)
6.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+44,8 (0)
7.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+48,4 (3)
8.David Zobel 🇩🇪+49,2 (1)
9.Simon Desthieux 🇫🇷+59,0 (3)
10.Simon Eder 🇦🇹+1.01,8 (1)
15.Tero Seppälä 🇫🇮+1.36,6 (4)


Damernas yhteislähtö 12,5 km

#IdrottareTid
1.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷35.20,8 (2)
2.Franziska Preuss 🇩🇪+7,8 (2)
3.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+8,6 (2)
4.Linn Persson 🇸🇪+13,6 (2)
5.Elvira Öberg 🇸🇪+13,7 (2)
6.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+14,1 (2)
7.Denise Herrmann 🇩🇪+14,5 (3)
8.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+15,4 (1)
9.Janina Hettich 🇩🇪+15,6 (0)
10.Vanessa Voigt 🇩🇪+45,0 (1)
22.Mari Eder 🇫🇮+2.15,3 (4)

Holmenkollen världscupen 19.3.2022


Damernas 10 km

#IdrottareTid
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴29.55,7 (2)
2.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+24,9 (2)
3.Paulina Fialkova 🇸🇰+50,5 (0)
4.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+59,0 (1)
5.Denise Herrmann 🇩🇪+1.05,2 (2)
6.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+1.11,0 (3)
7.Marketa Davidova 🇨🇿+1.19,7 (3)
8.Elvira Öberg 🇸🇪+1.29,7 (2)
9.Franziska Hildebrand 🇩🇪+1.34,3 (0)
10.Franziska Preuss 🇩🇪+1.37,2 (0)
36.Mari Eder 🇫🇮+4.06,6 (6)
46.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+5.20,7 (3)

Herrarnas 12,5 km

#IdrottareTid
1.Erik Lesser 🇩🇪32.03,8 (0)
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+9,4 (1)
3.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+22,7 (3)
4.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+1.04,9 (2)
5.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+1.09,7 (2)
6.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+1.31,3 (3)
7.Sivert Guttorm Bakken 🇳🇴+1.37,9 (1)
8.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+1.40,2 (2)
9.Benedikt Doll 🇩🇪+1.43,6 (3)
10.Vytautas Strolia 🇱🇹+1.50,1 (1)
23.Tero Seppälä 🇫🇮+3.23,1 (3)
48.Otto Invenius 🇫🇮+5.51,9 (4)
49.Heikki Laitinen 🇫🇮+6.06,2 (7)


Holmenkollen världscupen 18.3.2022


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴25.27,1 (0)
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+22,4 (0)
3.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+26,5 (0)
4.Benedikt Doll 🇩🇪+39,5 (0)
5.Erik Lesser 🇩🇪+40,0 (1)
6.Philipp Nawrath 🇩🇪+40,5 (0)
7.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+54,3 (0)
8.Johannes Kühn 🇩🇪+59,7 (1)
9.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+59,8 (0)
10.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+1.08,8 (2)
35.Tero Seppälä 🇫🇮+2.21,5 (4)
54.Heikki Laitinen 🇫🇮+2.52,0 (4)
55.Otto Invenius 🇫🇮+2.52,7 (2)
73.Jaakko Ranta 🇫🇮+3.45,5 (2)


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴21.28,3 (1)
2.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+7,0 (0)
3.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+9,4 (1)
4.Marketa Davidova 🇨🇿+19,7 (0)
5.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+40,3 (0)
6.Jessica Jislova 🇨🇿+54,2 (0)
7.Denise Herrmann 🇩🇪+56,1 (1)
8.Paulina Fialkova 🇸🇰+1.02,4 (1)
9.Franziska Hildebrand 🇩🇪+1.08,3 (0)
10.Chloe Chevalier 🇫🇷+1.10,2 (1)
21.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+1.42,4 (0)
22.Mari Eder 🇫🇮+1.43,3 (3)



Holmenkollen världscupen i skidskytte 2019 - Resultat


Holmenkollen mc, miesten yhteislähtö 15.0 km 24.3.2019

#IdrottareAika
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴37.25,6
2.Arnd Peiffer 🇩🇪+19,2
3.Benedikt Doll 🇩🇪+38,0
4.Julian Eberhard 🇦🇹+42,3
5.Vetle Sjastad Christiansen 🇳🇴+44,6
6.Lukas Hofer 🇮🇹+1.07,2
7.Simon Desthieux 🇫🇷+1.10,1


Holmenkollen mc, naisten yhteislähtö 12.5 km 24.3.2019

#IdrottareAika
1.Hanna Öberg 🇸🇪35.56,2 (2)
2.Tiril Eckhoff 🇳🇴+1,3 (3)
3.Clare Egan 🇺🇸+10,4 (1)
4.Denise Herrmann 🇩🇪+21,6 (4)
5.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+48,7 (2)
6.Paulina Fialkova 🇸🇰+54,7 (4)
7.Julia Simon 🇫🇷+56,0 (4)
8.Franziska Preuss 🇩🇪+56,2 (3)

23. Kaisa Mäkäräinen +2.17,0 (7)

Holmenkollen mc, miesten 12.5 km 23.3.2019

#IdrottareAika
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴 (3)32.15,6
2.Tarjei Bø 🇳🇴 (1)+13,9
3.Arnd Peiffer 🇩🇪 (1)+18,2
4.Felix Leitner 🇦🇹 (0)+22,1
5.Vetle Sjastad Christiansen 🇳🇴 (2)+51,1
6.Lukas Hofer 🇮🇹 (3)+57,1
7.Benedikt Doll 🇩🇪 (3)+57,1
8.Simon Desthieux 🇫🇷 (3)+57,6

23. Olli Hiidensalo +2.35,5 (2)
35. Tero Seppälä +3.22,1 (4)

Holmenkollen mc, naisten 10 km 23.3.2019

#IdrottareAika
1.Anastasia Kuzmina 🇸🇰 (0)28.25,9
2.Denise Herrmann 🇩🇪 (2)+1.42,8
3.Hanna Öberg 🇸🇪 (1)+2.01,1
4.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴 (3)+2.11,7
5.Linn Persson 🇸🇪 (1)+2.12,5
6.Tiril Eckhoff 🇳🇴 (4)+2.27,0
7.Franziska Preuss 🇩🇪 (3)+2.31,8
8.Kaisa Mäkäräinen 🇫🇮 (1)+2.34,1

Holmenkollen mc, miesten pikamatka 10 km 22.3.2019

#IdrottareAika
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴24.39,9
2.Lucas Hofer 🇮🇹+31,7
3.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+35,0
4.Julian Eberhard 🇦🇹+38,3
5.Tarjei Bø 🇳🇴+38,5
6.Benedikt Doll 🇩🇪+39,4
7.Simon Desthieux 🇫🇷+51,9
8.Arnd Peiffer 🇩🇪+52,7
9.Alexander Loginov+52,9
10.Felix Leitner 🇦🇹+54,7

33. Olli Hiidensalo +1.49,6
48. Tero Seppälä +2.17,9
60. Tuomas Grönman 2.34,3
83. Jaakko Ranta +3.25,3

Holmenkollen mc, naisten pikamatka 7,5km 21.3.2019

#IdrottareAika
1.Anastasia Kuzmina 🇸🇰19.56,2
2.Franziska Preuss 🇩🇪+21,2
3.Paulina Fialkova 🇸🇰+25,1
4.Celia Aymonier 🇫🇷+30,4
5.Denise Herrmann 🇩🇪+34,0
6.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+35,5
7.Tiril Eckhoff 🇳🇴+42,2
8.Linn Persson 🇸🇪+46,3
9.Emma Lunder 🇨🇦+49,0
10.Elisabeth Högberg 🇸🇪+50,2

32. Kaisa Mäkäräinen (FIN) +1.32,7
43. Suvi Minkkinen (FIN) +1.52,8
62. Laura Toivanen (FIN) +2.18,8
76. Venla Lehtonen (FIN) +2.39,8



Holmenkollen världscupen i skidskytte 2018 - Resultat


Pikamatka damer 15.3.2018

SijaIdrottareMaaSakotAikaero
1.Anastasia KuzminaSVK1+021:31.8
2.Darya DomrachevaBLR0+0+8.9
3.Julia DzhymaUKR0+0+29.2
4.Susan DunkleeUSA0+0+35.7
5.Fuyuko TachizakiJPN0+0+43.6

Suomalaiset:
20. Mari Eder
40. Kaisa Mäkäräinen
56. Suvi Minkkinen
77. Laura Toivanen

Pikamatka herrar 10 km 15.3.2018

SijaIdrottareMaaSakotAikaero
1.Henrik L'abee-LundNOR0+026:10.3
2.Johanne BöNOR0+1+6.1
3.Martin FourcadeFRA0+0+6.9
4.Julian EberhardAUT0+1+7.1
5.Lukas HoferITA1+0+15.5

Suomalaiset:
40. Olli Hiidensalo
46. Tero Seppälä
48. Tuomas Grönman

Damernas 10 km 18.3.2018

SijaIdrottareMaaSakotAikaero
1.Darya DomrachevaBLR1+0+1+030:37.4
2.Anastasia KuzminaSVK0+2+2+0+9.2
3.Susan DunkleeUSA1+0+1+0+29.5
4.Fuyuko TachizakJPN0+1+0+0+37.4
5.Julia DzhymaUKR1+0+0+1+46.8

Muut suomalaiset:
22. Kaisa Mäkäräinen
50. Suvi Minkkinen
dnf Mari Eder

Herrarnas 12,5 km 20.1.2018

SijaIdrottareMaaSakotAikaero
1.Martin FourcadeFRA1+0+1+031:31.6
2.Lukas HoferITA1+0+0+0+18.1
3.Johannes BöNOR1+2+0+1+32.5
4.Maxim TsvetkovRUS0+0+0+0+42.7
5.Henrik L'abee-LundNOR0+1+0+2+45.2

Suomalaiset:
37. Olli Hiidensalo
49. Tuomas Grönman
55. Tero Seppälä

Damernas stafett 4x6 km 17.3.2018

SijaMaaSakotAikaero
1.Frankrike0+61:10:58.3
2.Tyskland0+7+14.4
3.Italien0+8+33.2
4.Norge1+10+1:26.5
5.Schweiz0+8+1:54.2

Finland oli kilpailussa kahdestoista joukkueella Venla Lehtonen, Laura Toivanen, Mari Eder, Suvi Minkkinen.

Herrarnas stafett 4x7,5 km 18.3.2018

SijaMaaSakotAikaero
1.Norge0+31:13:13.7
2.Österrike0+5+50.3
3.Venäjä0+4+56.9
4.Sverige0+4+1:05.8
5.Tyskland0+9+1:29.4

Finland oli kilpailussa kahdeksastoista joukkueella Olli Hiidensalo, Tuomas Grönman, Tero Seppälä, Tuukka Invenius.