Rabat/Marrakech Diamond League 2024


Fjärde deltävlingen av Diamond League säsongen 2024 ordnas i Marrakech i Marocko.


Herrarnas diskus är en av grenarna i Rabat/Marrakech Diamond League.
Foto: Olavi Kaljunen / Trackpic
Herrarnas diskus är en av grenarna i Rabat/Marrakech Diamond League.


Från och med 2008 har Rabat stått värd för tävlingen Mohammed VI d’Athlétisme de Rabat och från 2016 har tävlingen klassats som en Diamond League tävling. År 2024 ordnas Marockos Diamond League-tävlingen i Marrakech den 27 maj.



Rabat/Marrakech Diamond League 2024 – Grenar


I Marrakech tävlar man i 14 Diamond League-klassificerade grenar (7 för män och 7 för kvinnor).

Grenar

MänKvinnor
💠 100 m💠 200 m
💠 400 m💠 800 m
💠 800 m💠 5000 m
💠 1500 m💠 400 m häck
💠 3000 m hinder💠 kulstötning
💠 tresteg💠 stavhopp
💠 diskus💠 höjdhopp


Rabat/Marrakech Diamond League 2024 – Tävlingsprogram & Tidtabell


Svenska tider UTC+2 (CET).

TidGren
19:00200m Kvinnor Nationell
19:00💠 Höjdhopp Kvinnor
19:07200 m Kvinnor Nationell
19:14800 m Män Nationell
19:21800 m Kvinnor Nationell
19:26💠 Kula Kvinnor
19:50💠 Stavhopp Kvinnor
19:50400 m Män Nationell
20:04💠 400m häck Kvinnor
20:12💠 Tresteg Män
20:14💠 800m Män
20:24💠 5000m Kvinnor
20:41💠 Diskus Män
20:48💠 400m Män
20:57💠 1500m Män
21:10💠 200m Kvinnor
21:22💠 100m Män
21:33💠 800m Kvinnor
21:46💠 3000m hinder Män



Rabat/Marrakech Diamond League 2024 - Startlistor


Startlistor av: Tilastopaja
Välj en gren
Visa grenar med svenskor

M 100 m

IdrottarePB/SB
Chakir Machmour 🇲🇦10.23 -22/10.40
Rohan Watson 🇯🇲9.91 -23/10.25
Jeremiah Azu 🇬🇧10.04 -23/10.08
Yohan Blake 🇯🇲9.69 -12/10.43
Andre De Grasse 🇨🇦9.89 -21/10.11
Pjai Austin 🇺🇸9.89 -23/10.02
Brandon Hicklin 🇺🇸9.94 -24/9.94
Emmanuel Eseme 🇨🇲9.96 -23/10.14
Jona Efoloko 🇬🇧10.21 -24/10.21

M 400 m

IdrottarePB/SB
Hamza Dair 🇲🇦45.43 -23/46.11
Muzala Samukonga 🇿🇲43.91 -23/44.85
Alexander Doom 🇧🇪44.92 -23/45.25i
Quincy Hall 🇺🇸44.37 -23/45.98
Bayapo Ndori 🇧🇼44.10 -24/44.10
Lythe Pillay 🇿🇦44.31 -24/44.31
Emmanuel Bamidele 🇳🇬44.24 -23/45.12
Gilles Biron 🇫🇷45.05 -23/45.36

M 800 m

IdrottarePB/SB
Daniel Rowden 🇬🇧1:43.95 -23/1:46.63
Mouad Zahafi 🇲🇦1:43.69 -22/1:44.93
Emmanuel Korir 🇰🇪1:42.05 -18/
Adrián Ben 🇪🇸1:43.92 -23/1:45.72i
Tshepiso Masalela 🇧🇼1:43.88 -24/1:43.88
Yanis Meziane 🇫🇷1:43.94 -23/1:46.08i
Emmanuel Wanyonyi 🇰🇪1:42.80 -23/1:43.57
Ben Pattison 🇬🇧1:44.02 -23/
Wycliffe Kinyamal 🇰🇪1:43.12 -18/1:43.66
Abdellatif El Guesse 🇲🇦1:44.52 -23/1:45.35
Ludovic Le Meur 🇫🇷1:46.40 -21/1:47.19

M 1500 m

IdrottarePB/SB
Hicham Akankam 🇲🇦3:35.60 -23/3:37.79i
Ryan Mphahlele 🇿🇦3:32.90 -23/3:33.52
Elliot Giles 🇬🇧3:30.92 -23/3:33.61
George Mills 🇬🇧3:30.95 -23/3:33.86i
Azeddine Habz 🇫🇷3:29.26 -23/3:34.39i
Vincent Keter 🇰🇪3:31.28 -23/3:34.12
Lamecha Girma 🇪🇹3:29.51 -23/
Mounir Akbache 🇫🇷3:39.81 -14/
Alexandre Selles 🇫🇷3:42.82 -23/3:39.07i -24/3:45.06
Kuma Girma 🇪🇹3:47.2h -21/
El Hassane Moujahid 🇲🇦3:35.97 -22/
Charles Grethen 🇱🇺3:32.86 -21/3:35.99i
Tshepo Tshite 🇿🇦3:32.68 -23/3:33.76
Hafid Rizky 🇲🇦3:36.48 -22/
Adel Mechaal 🇪🇸3:30.77 -21/3:35.12
Teddese Lemi 🇪🇹3:31.90 -21/3:38.68i
Abdelatif Sadiki 🇲🇦3:33.59 -21/3:41.94

M 3000 m hinder

IdrottarePB/SB
Ahmed Jaziri 🇹🇳8:14.93 -23/8:30.16
Daniel Arce 🇪🇸8:10.63 -23/8:16.43
Djilali Bedrani 🇫🇷8:05.23 -19/
Mohammed Tindoufti 🇲🇦8:11.65 -21/8:22.14
Amos Serem 🇰🇪8:09.93 -22/8:12.74
Conseslus Kipruto 🇰🇪8:00.12 -16/
Getnet Wale 🇪🇹8:05.15 -23/8:09.69
Ryuji Miura 🇯🇵8:09.91 -23/8:13.96
Abraham Seme 🇪🇹8:10.56 -23/8:27.30
Abraham Kibiwot 🇰🇪8:05.51 -23/8:07.38
Soufiane El Bakkali 🇲🇦7:56.68 -23/
Mostafa El Faid 🇲🇦8:31.58 -23/8:38.34
Abderrafie Bouassel 🇲🇦8:27.00 -22/8:48.12
Salaheddine Ben Yazide 🇲🇦8:17.49 -23/8:26.29
Simon Sundström 🇸🇪8:18.09 -23/8:19.45
Hillary Bor 🇺🇸8:08.41 -19/
Mohamed Amine Jihnaoui 🇹🇳8:12.19 -23/8:17.56
Osama Zoghlami 🇮🇹8:11.00 -22/
Benjamin Kigen 🇰🇪8:05.12 -19/8:22.26
Samuel Firewu 🇪🇹8:07.25 -24/8:07.25

M Tresteg

IdrottarePB/SB
Max Heß 🇩🇪17.20 -16/17.52i -17/16.02
Benjamin Compaoré 🇫🇷17.48 -14/16.65
Christian Taylor 🇺🇸18.21 -15/16.41
Jean-Marc Pontvianne 🇫🇷17.20 -23/16.52
Tiago Pereira 🇵🇹17.11 -21/16.41
Lázaro Martínez 🇨🇺17.51 -23/17.64i -22/16.87i
Almir dos Santos 🇧🇷17.53 -18/17.31
Pedro Pablo Pichardo 🇵🇹18.08 -15/17.51

M Diskus

IdrottarePB/SB
Andrius Gudžius 🇱🇹69.59 -18/
Kristjan Čeh 🇸🇮71.86 -23/70.48
Mykolas Alekna 🇱🇹74.35 -24/74.35
Sam Mattis 🇺🇸68.69 -22/64.90
Lawrence Okoye 🇬🇧68.24 -12/64.95
Lukas Weißhaidinger 🇦🇹70.68 -23/67.38
Fedrick Dacres 🇯🇲70.78 -19/65.94
Martynas Alekna 🇱🇹67.23 -23/66.59
Traves Smikle 🇯🇲68.14 -23/67.83
Matt Denny 🇦🇺69.35 -24/69.35
Daniel Ståhl 🇸🇪71.86 -19/68.99

K 200 m

IdrottarePB/SB
Sara El Hachimi 🇲🇦23.22 -23/24.31
Helene Parisot 🇫🇷23.26 -23/
Dalia Kaddari 🇮🇹22.64 -21/
Maboundou Koné 🇨🇮22.53 -23/22.88
Caisja Chandler 🇺🇸22.37 -23/23.66
Shericka Jackson 🇯🇲21.41 -23/
Mujinga Kambundji 🇨🇭22.05 -22/22.87
Ida Kathrine Karstoft 🇩🇰22.60 -24/22.60

K 800 m

IdrottarePB/SB
Soukaina Hajji 🇲🇦2:01.59 -22/
Rachel Pellaud 🇨🇭1:59.40 -23/2:02.27i
Eloisa Coiro 🇮🇹1:59.61 -23/1:59.76i
Assia Raziki 🇲🇦2:00.91 -23/2:05.44
Kristie Schoffield 🇺🇸1:59.80 -22/2:03.14
Anita Horvat 🇸🇮1:58.73 -23/2:05.06
Prudence Sekgodisa 🇿🇦1:58.05 -24/1:58.05
Habitam Alemu 🇪🇹1:56.71 -18/1:59.08
Noélie Yarigo 🇧🇯1:58.65 -23/1:58.48i -23/1:58.70
Gabriela Gajanová 🇸🇰1:58.78 -23/2:04.22i
Frezewde Tesfaye 🇪🇹2:00.52 -23/2:07.88

K 5000 m

IdrottarePB/SB
Diane van Es 🇳🇱15:07.52 -21/
Nadia Battocletti 🇮🇹14:41.30 -23/
Frehiwot Gesese 🇪🇹/
Medina Eisa 🇪🇹14:16.54 -23/14:34.11
Alganesh Berhe 🇪🇹/
Tegab Berhe 🇪🇹/
Melknat Wudu 🇪🇹14:39.36 -23/14:44.17
Esther Chebet 🇺🇬15:02.15 -22/
Likina Amebaw 🇪🇹15:37.42 -23/
Gela Hambese 🇪🇹14:47.74 -24/14:47.74
Edina Jebitok 🇰🇪14:44.63 -24/14:44.63
Fotyen Tesfay 🇪🇹15:12.06 -17/
Maureen Koster 🇳🇱14:47.52 -23/
Bontu Edao Rebitu 🇧🇭15:02.22 -23/16:50.17

K 400 m häck

IdrottarePB/SB
Zeney Geldenhuys 🇿🇦54.47 -22/54.72
Jessie Knight 🇬🇧54.09 -22/56.44
Noura Ennadi 🇲🇦54.37 -23/55.85
Anna Ryzhykova 🇺🇦52.96 -21/55.83
Janieve Russell 🇯🇲53.08 -21/55.82
Rushell Clayton 🇯🇲52.81 -23/53.72
Shiann Salmon 🇯🇲53.82 -22/54.57
Viivi Lehikoinen 🇫🇮54.40 -23/

K Höjdhopp

IdrottarePB/SB
Safae Maskani 🇲🇦1.75 -23/
Angelina Topić 🇷🇸1.97 -23/1.94
Nawal Meniker 🇫🇷1.93 -23/1.92
Solene Gicquel 🇫🇷1.90 -21/1.92i -23/1.90
Nadezhda Dubovitskaya 🇰🇿2.00 -21/1.88
Safina Sadullayeva 🇺🇿1.97 -22/1.86
Buse Savaşkan 🇹🇷1.90 -24/1.91i -24/1.90
Christina Honsel 🇩🇪1.94 -23/1.98i -23/1.84
Morgan Lake 🇬🇧1.97 -18/1.99i -23/1.88
Lia Apostolovski 🇸🇮1.95 -23/1.88

K Stavhopp

IdrottarePB/SB
Alix Dehaynain 🇫🇷4.40 -22/4.53i -24/4.40
Roberta Bruni 🇮🇹4.73 -23/4.61
Marie-Julie Bonnin 🇫🇷4.55 -22/4.50
Olivia McTaggart 🇳🇿4.71 -23/4.56i
Imogen Ayris 🇳🇿4.57 -24/4.57
Ekateríni Stefanídi 🇬🇷4.91 -17/4.63
Elisa Molinarolo 🇮🇹4.68 -23/4.40
Angelica Moser 🇨🇭4.75 -23/4.40
Tina Šutej 🇸🇮4.81 -23/4.82i -23/4.63

K Kulstötning

IdrottarePB/SB
Jessica Woodard 🇺🇸19.40 -22/18.06
Yemisi Ogunleye 🇩🇪19.44 -23/20.19i -24/19.24
Adelaide Aquilla 🇺🇸19.64 -22/19.38
Danniel Thomas-Dodd 🇯🇲19.77 -23/19.08
Sarah Mitton 🇨🇦20.68 -24/20.68
Jessica Schilder 🇳🇱20.24 -22/20.31i -24/18.60
Maggie Ewen 🇺🇸20.45 -23/19.16
Chase Jackson 🇺🇸20.76 -23/20.03




Rabat/Marrakech Diamond League 2024 – Resultat




Rabat/Marrakech Diamond League 2024 - TV & livestream


Diamond League-tävlingarna i friidrott 2024 delas mellan SVT och TV4. Tävlingarna sänds i SVT och TV4 och kan streamas i SVT Play och TV4 Play.

Marrakech Diamond League sänds direkt i SVT och SVT Play.