Xiamen Diamond League 2024


Den första Den första deltävlingen av Diamond League säsong 2024 tävlas i Xiamen, Kina den 20 april.


Första tävling i Diamond League 2024 kommer att tävlas i Xiamen, Kina den 20 april. Säsongen börjar så här tidigt på grund av två stora tävlingar på sommaren: EM i Rom och sommar-OS i Paris.


Xiamen Diamond League 2024 – Tävlingsprogram & Tidtabell


Vi kommer att uppdatera tävlingsprogram och tidtabellen här. Tider är svenska tider (UTC+2).

TidGren
11:155000m Nationell kvinnor
11:35💠 Höjdhopp män
11:42Spjutkastning kvinnor
12:055000m Nationell män
12:21💠 Kulstötning kvinnor
12:30💠 Stavhopp män
12:33100m Nationell kvinnor
12:43100m Nationell män
13:04💠 400m kvinnor
13:17💠 100m häck kvinnor
13:20💠 Diskus kvinnor
13:25💠 5000m män
13:39💠 Tresteg män
13:47💠 200m kvinnor
13:55💠 800m män
14:05💠 3000m hinder kvinnor
14:27💠 110m häck män
14:37💠 1500m kvinnor
14:53💠 100m män



Xiamen Diamond League 2024 - Startlistor


Startlistor av: Tilastopaja
Välj en gren
Visa grenar med svenskor

M 100 m

IdrottarePB/SB
Deng Xinrui 🇨🇳10.21 -23/10.46
Ryo Wada 🇯🇵10.10 -22/10.13
Yoshihide Kiryu 🇯🇵9.98 -17/
Yohan Blake 🇯🇲9.69 -12/10.44
Brandon Carnes 🇺🇸10.01 -23/10.27
Fred Kerley 🇺🇸9.76 -22/10.03
Christian Coleman 🇺🇸9.76 -19/
Ackeem Blake 🇯🇲9.89 -23/10.25
Rohan Watson 🇯🇲9.91 -23/10.52
Ronnie Baker 🇺🇸9.83 -21/10.44

M 800 m

IdrottarePB/SB
Liu Dezhu 🇨🇳1:46.77 -23/1:46.63i -24/1:46.63i
Mark English 🇮🇪1:44.71 -21/1:46.61i
Ethan Hussey 🇬🇧1:44.96 -23/
Elias Ngeny 🇰🇪1:43.84 -21/1:44.79
Wycliffe Kinyamal 🇰🇪1:43.12 -18/1:44.52
Peter Bol 🇦🇺1:44.00 -22/1:45.06
Clayton Murphy 🇺🇸1:42.93 -16/
Marco Arop 🇨🇦1:42.85 -23/1:45.50i
Andreas Kramer 🇸🇪1:44.47 -20/1:45.27i
Abdellatif El Guesse 🇲🇦1:44.52 -23/1:45.28i
Alex Kipngetich 🇰🇪1:44.07 -24/1:44.07
Patryk Sieradzki 🇵🇱1:45.13 -22/1:47.20i
Tshepiso Masalela 🇧🇼1:44.03 -23/1:45.56i

M 5000 m

IdrottarePB/SB
Samwel Chebolei 🇰🇪13:11.72 -21/
Cornelius Kemboi 🇰🇪13:00.68 -23/13:40.61
Jack Rayner 🇦🇺13:06.00 -22/13:16.34
Muktar Edris 🇪🇹12:54.83 -14/
Stewart McSweyn 🇦🇺12:56.50 -22/
Benson Sigei 🇰🇪13:02.74 -23/
Brian Fay 🇮🇪13:01.40 -23/13:17.21i
Birhanu Balew 🇧🇭12:56.26 -19/
Nicholas Kipkorir 🇰🇪12:46.33 -22/
Lamecha Girma 🇪🇹/
Mounir Akbache 🇫🇷/
Kuma Girma 🇪🇹13:03.37 -23/13:43.58
Callum Davies 🇦🇺13:47.20 -24/13:47.20
Nibret Melak 🇪🇹12:54.22 -21/
Addisu Yihune 🇪🇹12:58.99 -21/
Matthew Ramsden 🇦🇺13:16.63 -20/13:17.22
Dan Kibet 🇺🇬13:16.31 -23/
Mohamed Abdilaahi 🇩🇪13:03.18 -22/13:16.43i
Ronald Kwemoi 🇰🇪13:14.42 -23/
Sam Parsons 🇩🇪13:21.17 -22/13:12.78i -23/13:19.70i

M 110 m häck

IdrottarePB/SB
Orlando Bennett 🇯🇲13.18 -22/13.72
Liu Junxi 🇨🇳13.40 -23/
Wilhem Belocian 🇫🇷13.07 -23/
Cordell Tinch 🇺🇸12.96 -23/
Shunsuke Izumiya 🇯🇵13.04 -23/
Hansle Parchment 🇯🇲12.93 -23/
Daniel Roberts 🇺🇸13.00 -19/
Freddie Crittenden 🇺🇸13.00 -22/
Jamal Britt 🇺🇸13.08 -22/13.48
Eric Edwards Jr. 🇺🇸13.15 -22/13.60

M Höjdhopp

IdrottarePB/SB
Christoffe Bryan 🇯🇲2.25 -16/2.28i -15/2.25
Mutaz Essa Barshim 🇶🇦2.43 -14/
Luis Castro 🇵🇷2.30 -23/2.25
Vernon Turner 🇺🇸2.30 -22/2.33i -18/2.15
Tomohiro Shinno 🇯🇵2.31 -20/2.27
Thomas Carmoy 🇧🇪2.29 -23/2.21i
Joel Baden 🇦🇺2.33 -23/2.28
Shelby McEwen 🇺🇸2.33 -21/2.33i
Wang Zhen 🇨🇳2.32 -23/2.24i
Hamish Kerr 🇳🇿2.33 -23/2.36i -24/2.27

M Stavhopp

IdrottarePB/SB
Zhong Tao 🇨🇳5.72 -23/5.75i -24/5.70
Armand Duplantis 🇸🇪6.23 -23/6.05i
Austin Miller 🇺🇸5.86 -24/5.90i -24/5.86
Jacob Wooten 🇺🇸5.90 -20/5.82i
Yao Jie 🇨🇳5.82 -23/5.53i
Huang Bokai 🇨🇳5.75 -19/5.70
Bo Kanda Lita Baehre 🇩🇪5.90 -22/5.60i
Ben Broeders 🇧🇪5.85 -22/5.72i
Sam Kendricks 🇺🇸6.06 -19/5.95i
Chris Nilsen 🇺🇸6.00 -22/6.05i -22/6.01i

M Tresteg

IdrottarePB/SB
Hugues Fabrice Zango 🇧🇫17.82 -21/18.07i -21/16.97
Max Heß 🇩🇪17.20 -16/17.52i -17/17.03i
Pedro Pablo Pichardo 🇵🇹18.08 -15/
Zhu Yaming 🇨🇳17.57 -21/16.72i
Donald Scott 🇺🇸17.43 -19/17.00
Fang Yaoqing 🇨🇳17.17 -19/17.20i -23/16.93i
Jean-Marc Pontvianne 🇫🇷17.20 -23/17.13i
Abdulla Narangolintevida 🇮🇳17.19 -22/16.76
Su Wen 🇨🇳17.14 -23/16.74i
Tiago Pereira 🇵🇹17.11 -21/17.08i

K 200 m

IdrottarePB/SB
Jessica-Bianca Wessolly 🇩🇪22.89 -18/23.24
Caisja Chandler 🇺🇸22.37 -23/
Anavia Battle 🇺🇸21.95 -21/22.56
Tamara Clark 🇺🇸21.92 -22/22.21
Sha'Carri Richardson 🇺🇸21.92 -23/
TeeTee Terry 🇺🇸22.17 -23/
Anthonique Strachan 🇧🇸22.15 -23/
Mujinga Kambundji 🇨🇭22.05 -22/
Torrie Lewis 🇦🇺22.94 -24/22.94

K 400 m

IdrottarePB/SB
Floria Guei 🇫🇷50.84 -16/53.98
Kaylin Whitney 🇺🇸50.29 -21/52.36
Aliyah Abrams 🇬🇾50.20 -23/51.93
Sada Williams 🇧🇧49.58 -23/51.93
Marileidy Paulino 🇩🇴48.76 -23/
Natalia Kaczmarek 🇵🇱49.48 -23/
Britton Wilson 🇺🇸49.13 -23/50.74
Evelyn Aguilar 🇨🇴51.07 -23/
Ellie Beer 🇦🇺51.59 -24/51.59

K 1500 m

IdrottarePB/SB
Sarah Billings 🇦🇺4:06.77 -23/4:08.15
Linden Hall 🇦🇺3:56.92 -23/4:05.03
Birke Haylom 🇪🇹3:54.93 -23/3:58.43i
Freweyni Hailu 🇪🇹3:55.68 -23/3:55.28i -24/3:55.28i
Diribe Welteji 🇪🇹3:53.93 -23/3:55.47i
Gudaf Tsegay 🇪🇹3:54.01 -21/3:53.09i -21/3:58.11i
Aneta Lemiesz 🇵🇱/
Migist Getachew 🇪🇹/
Habitam Alemu 🇪🇹4:01.41 -18/4:00.97i -24/4:00.97i
Georgia Griffith 🇦🇺4:00.16 -22/4:03.68
Winnie Nanyondo 🇺🇬3:59.56 -19/
Axumawit Embaye 🇪🇹3:58.80 -22/
Saron Berhe 🇪🇹4:00.46 -23/4:06.62i
Gaia Sabbatini 🇮🇹4:01.24 -23/4:13.11i
Addy Wiley 🇺🇸3:59.17 -23/4:07.32i
Worknesh Mesele 🇪🇹3:57.00 -23/

K 3000 m hinder

IdrottarePB/SB
Frehiwot Gesese 🇪🇹9:35.32 -24/9:35.32
Olivia Gürth 🇩🇪9:20.08 -23/
Jackline Chepkoech 🇰🇪8:57.35 -23/
Lomi Muleta 🇪🇹9:14.03 -21/9:26.63
Faith Cherotich 🇰🇪8:59.65 -23/
Peruth Chemutai 🇺🇬9:01.45 -21/9:16.07
Beatrice Chepkoech 🇰🇪8:44.32 -18/9:15.61
Fancy Cherono 🇰🇪9:23.92 -18/10:00.43
Aude Clavier 🇫🇷9:34.07 -23/
Xu Shuangshuang 🇨🇳9:30.39 -21/
Adva Cohen 🇮🇱9:29.74 -18/
Cara Feain-Ryan 🇦🇺9:29.60 -23/9:42.71
Juliane Hvid 🇩🇰9:33.40 -23/
Regan Yee 🇨🇦9:24.82 -23/
Daisy Jepkemei 🇰🇿9:06.66 -19/
Madie Boreman 🇺🇸9:22.99 -23/

K 100 m häck

IdrottarePB/SB
Wu Yanni 🇨🇳12.76 -23/
Cyrena Samba-Mayela 🇫🇷12.65 -24/12.65
Ditaji Kambundji 🇨🇭12.47 -23/
Danielle Williams 🇯🇲12.32 -19/12.57
Tobi Amusan 🇳🇬12.12 -22/12.89
Jasmine Camacho-Quinn 🇵🇷12.26 -21/
Devynne Charlton 🇧🇸12.44 -23/
Megan Tapper 🇯🇲12.44 -23/
Alaysha Johnson 🇺🇸12.35 -22/12.80
Masai Russell 🇺🇸12.36 -23/

K Kulstötning

IdrottarePB/SB
Gong Lijiao 🇨🇳20.58 -21/19.65i
Adelaide Aquilla 🇺🇸19.64 -22/18.74i
Chase Jackson 🇺🇸20.76 -23/19.88
Sarah Mitton 🇨🇦20.33 -22/20.22i
Maggie Ewen 🇺🇸20.45 -23/18.95
Jessica Schilder 🇳🇱20.24 -22/20.31i -24/18.22
Yemisi Ogunleye 🇩🇪19.44 -23/20.19i -24/20.19i
Danniel Thomas-Dodd 🇯🇲19.77 -23/18.72
Song Jiayuan 🇨🇳20.38 -22/19.23
Maddison-Lee Wesche 🇳🇿19.51 -23/19.62i -24/19.43

K Diskus

IdrottarePB/SB
Feng Bin 🇨🇳69.12 -22/66.44
Liliana Cá 🇵🇹66.40 -21/63.57
Valarie Allman 🇺🇸71.46 -22/67.98
Laulauga Tausaga-Collins 🇺🇸69.49 -23/65.38
Yaimé Pérez 🇨🇺73.09 -24/73.09
Sandra Elkasević 🇭🇷71.41 -17/
Kristin Pudenz 🇩🇪67.87 -22/63.38i
Jorinde van Klinken 🇳🇱70.22 -21/63.50i
Shanice Craft 🇩🇪66.73 -23/63.70
Claudine Vita 🇩🇪66.64 -19/

K Spjutkastning

IdrottarePB/SB
Flor Dennis Ruiz 🇨🇴65.47 -23/
Dai Qianqian 🇨🇳63.63 -24/63.63
Lu Huihui 🇨🇳67.98 -19/61.95
Tori Peeters 🇳🇿63.26 -23/59.43
Kathryn Mitchell 🇦🇺68.92 -18/62.12
Līna Mūze-Sirmā 🇱🇻64.87 -19/
Gai Qiaohui 🇨🇳59.88 -24/59.88
Yu Yuzhen 🇨🇳64.98 -21/52.82




Xiamen Diamond League 2024 – Resultat


Resultat


Xiamen Diamond League 2024 - TV & livestream


Diamond League-tävlingarna i friidrott 2024 delas mellan SVT och TV4. Tävlingarna sänds i SVT och TV4 och kan streamas i SVT Play och TV4 Play.

Xiamen Diamond League sänds direkt i SVT och SVT Play lö 20 april kl 13:00.