Skidor idag - Längdskidor TV-tider, resultat och program


Etusuora ger en komplett guide för längdskidor säsong 2023-2024. Ta en titt på skidor idag: tävlingsprogram, tidtabeller, resultat och TV-tider!


Längdskidor 2023-2024 - Tävlingar


Längdskidor

  • DatumEvenemangPlats
  • 4.11.2023 - 5.11.2023Finska Cupen VuokattiVuokatti, Finland
  • 10.11.2023 - 12.11.2023Oloksen TykkikisatMuonio, Finland
    +
    Fr 10.11.2023 09:00Sprint (k) kval, damer
    Fr 10.11.2023 09:20Sprint (k) kval, herrar
    Fr 10.11.2023 11:00Sprint (k) final, damer
    Fr 10.11.2023 11:25Sprint (k) final, herrar
  • 17.11.2023 - 19.11.2023BeitosprintenBeitostølen, Norge
    +
    Fr 17.11.2023 11:40Sprint (k) kval, damer
    Fr 17.11.2023 12:07Sprint (k) kval, herrar
    Fr 17.11.2023 13:15Sprint (k) final, damer
    Fr 17.11.2023 13:40Sprint (k) final, herrar
    Lö 18.11.2023 09:4510 km (k) intervallopp, damer
    Lö 18.11.2023 11:1510 km (k) intervallopp, herrar
    Sö 19.11.2023 11:3010 km (f), damer
    Sö 19.11.2023 13:0010 km (f) intervallopp, herrar
  • 17.11.2023 - 19.11.2023Gällivarepremiären Gällivare, Sverige
    +
    Fr 17.11.2023 08:45Sprint (k) kval, damer
    Fr 17.11.2023 08:45Sprint (k) kval, herrar
    Fr 17.11.2023 11:20Sprint (k) final, damer
    Fr 17.11.2023 11:20Sprint (k) final, herrar
    Lö 18.11.2023 11:0510 km (k) intervallopp, herrar
    Lö 18.11.2023 12:0510 km (k) intervallopp, damer
    Sö 19.11.2023 10:5010 km (f) intervallopp, herrar
    Sö 19.11.2023 12:0510 km (f) intervallopp, damer
  • 18.11.2023 - 19.11.2023Finska Cupen RukaRuka, Finland
  • 24.11.2023 - 26.11.2023Världscupen Ruka Ruka, Finland
    +
    Fr 24.11.2023 10:00Sprint (k) kval, damer
    Fr 24.11.2023 10:35Sprint (k) kval, herrar
    Fr 24.11.2023 12:30Sprint (k) final, damer
    Fr 24.11.2023 12:30Sprint (k) final, herrar
    Lö 25.11.2023 10:0010 km (k) intervallopp, damer
    Lö 25.11.2023 12:1510 km (k) intervallopp, herrar
    Sö 26.11.2023 10:0020 km (f) masstart, damer
    Sö 26.11.2023 12:3520 km (f) masstart, herrar
  • 2.12.2023 - 3.12.2023Världscupen Gällivare Gällivare, Sverige
    +
    Lö 02.12.2023 09:4510 km (f) intervallopp, damer
    Lö 02.12.2023 12:0010 km (f) intervallopp, herrar
    Sö 03.12.2023 09:504 x 7,5 km stafett, damer
    Sö 03.12.2023 12:004 x 7,5 km stafett, herrar
  • 9.12.2023 - 10.12.2023Världscupen Östersund Östersund, Sverige
    +
    Lö 09.12.2023 10:30Sprint (k) kval, damer
    Lö 09.12.2023 10:55Sprint (k) kval, herrar
    Lö 09.12.2023 13:00Sprint (k) final, damer
    Lö 09.12.2023 13:25Sprint (k) final, herrar
    Sö 10.12.2023 10:1510 km (f) intervallopp, herrar
    Sö 10.12.2023 12:4510 km (f) intervallopp, damer
  • 9.12.2023Ski Classics Bad Gastein Pro Team Tempo Bad Gastein, Österrike
  • 10.12.2023Ski Classics Bad Gastein Criterirum Bad Gastein, Österrike
  • 15.12.2023 - 17.12.2023Världscupen Trondheim Trondheim, Norge
    +
    Fr 15.12.2023 10:00Sprint (f) kval, damer
    Fr 15.12.2023 10:25Sprint (f) kval, herrar
    Fr 15.12.2023 12:30Sprint (f) final, damer
    Fr 15.12.2023 12:55Sprint (f) final, herrar
    Lö 16.12.2023 11:10Skiathlon 10 km (k) + 10 km (f), damer
    Lö 16.12.2023 13:15Skiathlon 10 km (k) + 10 km (f), herrar
    Sö 17.12.2023 13:1510 km (k) intervallopp, damer
  • 15.12.2023 - 17.12.2023Skandinaviska Cupen Vuokatti Vuokatti, Finland
    +
    Fr 15.12.2023 09:00Sprint (f) kval, damer
    Fr 15.12.2023 09:30Sprint (f) kval, herrar
    Fr 15.12.2023 11:00Sprint (f) final, damer
    Fr 15.12.2023 11:00Sprint (f) final, herrar
    Lö 16.12.2023 09:0010 km (k) intervallopp, damer
    Lö 16.12.2023 11:0010 km (k) intervallopp, herrar
    Sö 17.12.2023 08:1520 km (f) masstart, damer
    Sö 17.12.2023 09:4520 km (f) masstart, herrar
  • 16.12.2023Ski Classics La Venosta Criterium Venosta, Italien
  • 17.12.2023Ski Classics La Venosta ITT Venosta, Italien
  • 30.12.2023 - 7.1.2024Tour de Ski Italien, Schweiz
    +
    Lö 30.12.2023 12:00Toblach Sprint (f) kval, damer
    Lö 30.12.2023 12:00Toblach Sprint (f) kval, herrar
    Lö 30.12.2023 14:30Toblach Sprint (f) final, damer
    Lö 30.12.2023 14:30Toblach Sprint (f) final, herrar
    Sö 31.12.2023 12:15Toblach 10 km (k) intervallopp, damer
    Sö 31.12.2023 15:00Toblach 10 km (k) intervallopp, herrar
    Må 01.01.2024 10:00Toblach 20 km (f) jaktstart, herrar
    Må 01.01.2024 12:30Toblach 20 km (f) jakstart, damer
    On 03.01.2024 14:30Davos Sprint (f) kval, damer
    On 03.01.2024 15:04Davos Sprint (f) kval, herrar
    On 03.01.2024 17:00Davos Sprint (f) final, damer
    On 03.01.2024 17:30Davos Sprint (f) final, herrar
    To 04.01.2024 10:45Davos 20 km (k) jakstart, damer
    To 04.01.2024 13:00Davos 20 km (k) jakstart, herrar
    Lö 06.01.2024 11:30Val di Fiemme 15 km (k) masstart, damer
    Lö 06.01.2024 15:25Val di Fiemme 15 km (k) masstart, herrar
    Sö 07.01.2024 15:45Val di Fiemme Final climb 10 km (f) mass start, damer
  • 12.1.2024 - 14.1.2024Skandinaviska Cupen Otepää Otepää, Estland
    +
    Fr 12.01.2024 09:00Sprint (k) kval, damer
    Fr 12.01.2024 09:30Sprint (k) kval, herrar
    Fr 12.01.2024 11:30Sprint (k) final, damer
    Fr 12.01.2024 12:04Sprint (k) final, herrar
    Lö 13.01.2024 09:0020 km (k) intervallopp, damer
    Lö 13.01.2024 11:1520 km (k) intervallopp, herrar
    Sö 14.01.2024 08:0010 km (f) intervallopp, damer
    Sö 14.01.2024 09:3010 km (f) intervallopp, herrar
  • 13.1.2024Ski Classics Pustertaler Ski Marathon Sexten, Italien
  • 13.1.2024 - 14.1.2024Euroloppet DachsteinlaufRamsau am Dachstein, Österrike
  • 13.1.2024 - 14.1.2024Euroloppet Marathon de BessansBessans, Frankrike
  • 19.1.2024 - 21.1.2024Världscupen Oberhof Oberhof, Tyskland
    +
    Fr 19.01.2024 12:50Sprint (k) kval, damer
    Fr 19.01.2024 13:20Sprint (k) kval, herrar
    Fr 19.01.2024 15:20Sprint (k) final, damer
    Fr 19.01.2024 15:50Sprint (k) final, herrar
    Lö 20.01.2024 10:2520 km (k) masstart, herrar
    Lö 20.01.2024 13:3020 km (k) masstart, damer
    Sö 21.01.2024 10:504 x 7,5 km stafett, damer
    Sö 21.01.2024 13:104 x 7,5 km stafett, herrar
  • 20.1.2024Ski Classics Engadin La Diagonela Zuoz, Schweiz
  • 26.1.2024 - 28.1.2024Världscupen Goms Goms, Schweiz
    +
    Fr 26.01.2024 15:304 x 5 km mixedstafett
    Lö 27.01.2024 13:00Sprint (f) kval, damer
    Lö 27.01.2024 13:00Sprint (f) kval, herrar
    Lö 27.01.2024 15:30Sprint (f) final, damer
    Lö 27.01.2024 15:30Sprint (f) final, herrar
    Sö 28.01.2024 09:3020 km (f) masstart, damer
    Sö 28.01.2024 13:3020 km (f) masstart, herrar
  • 28.1.2024Ski Classics Marcialonga Trentino, Italien
  • 2.2.2024 - 4.2.2024Finska mästerskap VantaaVanda, Finland
  • 3.2.2024 - 11.2.2024Euroloppet EngelbrektsloppetNorberg, Sverige
  • 9.2.2024 - 13.2.2024Världscupen Canmore Canmore, Kanada
    +
    Fr 09.02.2024 18:4015 km (f) masstart, damer
    Fr 09.02.2024 20:4515 km (f) masstart, herrar
    Lö 10.02.2024 18:30Sprint (f) kval, damer
    Lö 10.02.2024 18:30Sprint (f) kval, herrar
    Lö 10.02.2024 21:00Sprint (f) final, damer
    Lö 10.02.2024 21:00Sprint (f) final, herrar
    Sö 11.02.2024 18:0020 km (k) masstart, herrar
    Sö 11.02.2024 20:1520 km (k) masstart, damer
    Ti 13.02.2024 17:00Sprint (k) kval, damer
    Ti 13.02.2024 17:00Sprint (k) kval, herrar
    Ti 13.02.2024 19:30Sprint (k) final, damer
    Ti 13.02.2024 19:30Sprint (k) final, herrar
  • 10.2.2024 - 11.2.2024Euroloppet Int. Tiroler KoasalaufSt. Johann, Österrike
  • 11.2.2024INSTÄLLT Ski Classics Jizerská50 Bedrichov, Tjeckien
  • 17.2.2024 - 18.2.2024Världscupen Minneapolis Minneapolis, USA
    +
    Lö 17.02.2024 17:00Sprint (f) kval, damer
    Lö 17.02.2024 17:00Sprint (f) kval, herrar
    Lö 17.02.2024 19:30Sprint (f) final, damer
    Lö 17.02.2024 19:30Sprint (f) final, herrar
    Sö 18.02.2024 17:3010 km (f) intervallopp, herrar
    Sö 18.02.2024 19:4510 km (f) intervallopp, damer
  • 17.2.2024Ski Classics Grönklitt Classic Orsa Grönklitt, Sverige
  • 17.2.2024 - 18.2.2024Euroloppet Gsieser Tal LaufGsies, Schweiz
  • 17.2.2024 - 18.2.2024Euroloppet Karlův běhKarlovy Vary, Tjeckien
  • 18.2.2024Ski Classics Grönklitt ITT Orsa Grönklitt, Sverige
  • 24.2.2024 - 25.2.2024Finska Cupen KuopioKuopio, Finland
    +
    Lö 24.02.2024 12:0512 km (f) intervallopp, damer
    Lö 24.02.2024 13:3512 km (f) intervallopp, herrar
    Sö 25.02.2024 11:003 x 5 km (k) stafett, damer
    Sö 25.02.2024 12:153 x 7,5 km (k) stafett, herrar
  • 24.2.2024 - 25.2.2024Euroloppet Int. GommerlaufMünster, Schweiz
  • 24.2.2024 - 25.2.2024Euroloppet Šumavský skimaratonVimperk, Tjeckien
  • 24.2.2024Euroloppet Apkārt AlaukstamVecpiebalga, Lettland
  • 1.3.2024 - 3.3.2024Världscupen Lahtis Lahtis, Finland
    +
    Fr 01.03.2024 13:45Lagsprint (k) kval, damer
    Fr 01.03.2024 14:10Lagsprint (k) kval, herrar
    Fr 01.03.2024 15:45Lagsprint (k) final, damer
    Fr 01.03.2024 16:18Lagsprint (k) final, herrar
    Lö 02.03.2024 09:0020 km (k) intervallopp, damer
    Lö 02.03.2024 12:0020 km (k) intervallopp, herrar
    Sö 03.03.2024 09:15Sprint (f) kval, herrar
    Sö 03.03.2024 09:15Sprint (f) kval, damer
    Sö 03.03.2024 11:45Sprint (f) final, herrar
    Sö 03.03.2024 11:45Sprint (f) final, damer
  • 1.3.2024 - 3.3.2024Skandinaviska Cupen Hommelvik Hommelvik, Norge
    +
    Fr 01.03.2024 10:00Sprint (k) kval, damer
    Fr 01.03.2024 10:25Sprint (k) kval, herrar
    Fr 01.03.2024 12:15Sprint (k) final, damer
    Fr 01.03.2024 12:15Sprint (k) final, herrar
    Lö 02.03.2024 10:0030 km (k) intervallopp, damer
    Lö 02.03.2024 11:5030 km (k) intervallopp, herrar
    Sö 03.03.2024 09:0510 km (f) intervallopp, damer
    Sö 03.03.2024 10:2010 km (f) intervallopp, herrar
  • 2.3.2024 - 3.3.2024Euroloppet Biela StopaKremnica, Slovakia
  • 2.3.2024 - 3.3.2024Euroloppet Int. Ganghoferlauf LeutaschLeutasch, Österrike
  • 3.3.2024Ski Classics Vasaloppet Sälen-Mora, Sverige
  • 9.3.2024 - 10.3.2024Världscupen Holmenkollen Oslo, Norge
    +
    Lö 09.03.2024 10:3050 km (k) masstart, damer
    Sö 10.03.2024 10:3050 km (k) masstart, herrar
  • 9.3.2024Euroloppet Jyväskylä Ski MarathonJyväskylä, Finland
  • 12.3.2024Världscupen Drammen Drammen, Norge
    +
    Ti 12.03.2024 11:30Sprint (k) kval, damer
    Ti 12.03.2024 11:30Sprint (k) kval, herrar
    Ti 12.03.2024 14:00Sprint (k) final, damer
    Ti 12.03.2024 14:00Sprint (k) final, herrar
  • 15.3.2024 - 17.3.2024Världscupen Falun Falun, Sverige
    +
    Fr 15.03.2024 12:15Sprint (k) kval, damer
    Fr 15.03.2024 12:15Sprint (k) kval, herrar
    Fr 15.03.2024 14:45Sprint (k) final, damer
    Fr 15.03.2024 14:45Sprint (k) final, herrar
    Lö 16.03.2024 11:0010 km (k) intervallopp, damer
    Lö 16.03.2024 14:0010 km (k) intervallopp, herrar
    Sö 17.03.2024 11:0020 km (f) masstart, damer
  • 16.3.2024Ski Classics Birkebeinerrennet Rena-Lillehammer, Norge
  • 16.3.2024Euroloppet BlafjallaganganBláfjoll, Island
  • 16.3.2024Euroloppet Vuokatti HiihtoVuokatti, Finland
  • 16.3.2024 - 17.3.2024Euroloppet Int. Skadi LoppetBodenmais, Tyskland
  • 22.3.2024 - 24.3.2024Finska mästerskap ÄänekoskiÄänekoski, Finland
  • 6.4.2024 - 7.4.2024Finska mästerskap RovaniemiRovaniemi, Finland
  • 6.4.2024Ski Classics Reistadløpet Bardufoss, Norge
  • 7.4.2024Ski Classics Summit 2 Senja Bardufoss-Finnsnes, Norge
  • 13.4.2024Ski Classics Janteloppet Hafjell, Norge




Svenska landslaget 2023/2024 i längdskidor


Svenska A-lag 2023/2024

DamerHerrar
Ebba AnderssonEdvin Anger
Maja DahlqvistJens Burman
Johanna HagströmMarcus Grate
Moa IlarCalle Halfvarsson
Frida KarlssonJohan Häggström
Emma RibomAnton Persson
Jonna SundlingWilliam Poromaa
Linn Svahn 



Skidor idag - Längdskidor resultat


Vi kommer att uppdatera resultat från världscupen i längdskidor och andra tävlingar här.

Janteloppet Ski Classics 13.4.2024


Herrar 100 km (k) masstart

#IdrottareResultat
1.Torleif Syrstad 🇳🇴4.07.38,5
2.Runar Skaug Mathisen 🇳🇴+2.50,9
3.Max Novak 🇸🇪+3.19,8
4.Andreas Nygård 🇳🇴+5.20,1
5.Morten Eide Pedersen 🇳🇴+5.22,9
6.Axel Jutterström 🇸🇪+6.33,5
7.Kasper Stadaas 🇳🇴+8.24,8
8.Petter Stakston 🇳🇴+8.49,4
9.Andreas Fjorden Ree 🇳🇴+9.12,2
10.Einar Kalland-Olsen 🇳🇴+9.16,4

Fullständiga resultat


Damer 100 km (k) masstart

#IdrottareResultat
1.Emilie Fleten 🇳🇴4.46.48,1
2.Karolina Hedenström 🇸🇪+8.39,1
3.Nadine Fähndrich 🇨🇭+13.47,9
4.Kati Roivas 🇫🇮+14.44,6
5.Hanna Lodin 🇸🇪+16.10,0
6.Anikken Gjerde Alnæs 🇳🇴+18.43,3
7.Magni Smedås 🇳🇴+21.05,0
8.Hedda Bångman 🇸🇪+30.21,1
9.Sofie Elebro 🇸🇪+31.47,7
10.Marie Rénee Sørum Gangsø 🇳🇴+32.16,8

Fullständiga resultat

Karra Huikonen, Lapponia 3/3 12.4.2024


Herrar 80 km (f) masstart

#IdrottareResultat
1.Anssi Koirikivi 🇫🇮3.19.43,2
2.Aaron Kostner 🇮🇹+22,4
3.Miro Karppanen 🇫🇮+24,3
4.Lauri Lepistö 🇫🇮+27,8
5.Niko Husu 🇫🇮+1.37,8
6.Jeremias Lipsanen 🇫🇮+1.47,4
7.Juho Mikkonen 🇫🇮+2.14,8

Fullständiga resultat

Summit 2 Senja Ski Classics 7.4.2024


Herrar 60 km (k) masstart

#IdrottareResultat
1.Martin Løwstrøm Nyenget 🇳🇴2.45.08,0
2.Max Novak 🇸🇪+14,0
3.Eirik Sverdrup Augdal 🇳🇴+56,0
4.Johan Hoel 🇳🇴+2.11,0
5.Petter Stakston 🇳🇴+2.21,0
6.Magnus Vesterheim 🇳🇴+2.23,0
7.Amund Riege 🇳🇴+3.23,0
8.Kasper Stadaas 🇳🇴+3.35,0
9.Torleif Syrstad 🇳🇴+3.45,0
10.Thomas Ødegaarden 🇳🇴+4.14,0

Fullständiga resultat


Damer 60 km (k) masstart

#IdrottareResultat
1.Magni Smedås 🇳🇴3.10.33,0
2.Astrid Øyre Slind 🇳🇴+1.07,7
3.Emilie Fleten 🇳🇴+1.08,8
4.Kati Roivas 🇫🇮+8.41,1
5.Anikken Gjerde Alnæs 🇳🇴+9.08,5
6.Karolina Hedenström 🇸🇪+9.40,9
7.Anna Svendsen 🇳🇴+10.50,3
8.Hedda Bångman 🇸🇪+11.29,0
9.Hanna Lodin 🇸🇪+12.18,5
10.Sofie Elebro 🇸🇪+12.52,2

Fullständiga resultat

Reistadløpet Ski Classics 6.4.2024


Herrar 50 km (k) masstart

#IdrottareResultat
1.Johan Hoel 🇳🇴2.01.15,3
2.Martin Løwstrøm Nyenget 🇳🇴+0,4
3.Eirik Sverdrup Augdal 🇳🇴+0,9
4.Peter Myhr 🇳🇴+1.49,0
5.Thomas Ødegaarden 🇳🇴+1.49,3
6.Kasper Stadaas 🇳🇴+3.01,0
7.Max Novak 🇸🇪+3.01,9
8.Torleif Syrstad 🇳🇴+3.04,9
9.Iver Tildheim Andersen 🇳🇴+3.17,6
10.Runar Skaug Mathisen 🇳🇴+4.04,0

Fullständiga resultat


Damer 50 km (k) masstart

#IdrottareResultat
1.Astrid Øyre Slind 🇳🇴2.20.32,7
2.Victoria Carl 🇩🇪+2.12,5
3.Emilie Fleten 🇳🇴+3.26,5
4.Silje Øyre Slind 🇳🇴+4.39,1
5.Kati Roivas 🇫🇮+5.22,6
6.Sofie Elebro 🇸🇪+5.27,2
7.Magni Smedås 🇳🇴+5.36,7
8.Anna Svendsen 🇳🇴+5.59,3
9.Anikken Gjerde Alnæs 🇳🇴+7.09,0
10.Ingrid Andrea Gulbrandsen 🇳🇴+8.40,5

Fullständiga resultat

Hiihdon SM-kisat Äänekoski 23.3.2024


Damer 10 km jaktstart (k)

#IdrottareResultat
1.Kerttu Niskanen (Vieremän Koitto)29.13,8
2.Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Idrottaret)+1.43,8
3.Johanna Matintalo (Pöytyän Idrottaret)+2.05,2
4.Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura)+2.16,6
5.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+2.22,0


Herrar15 km jaktstart (k)

#IdrottareResultat
1.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)44.27,7
2.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)+48,3
3.Markus Vuorela (Jämin Jänne)+52,7
4.Arsi Ruuskanen (Kuusamon Erä-Veikot)+53,8
5.Lauri Vuorinen (Skiteam 105)+1.07,0

Birkebeinerennet 17.3.2024


Herrar 54 km (k) masstart

#IdrottareResultat
1.Andreas Nygård 🇳🇴2.23.55,2
2.Johan Hoel 🇳🇴+1,3
3.Max Novak 🇸🇪+11,2
4.Eirik Sverdrup Augdal 🇳🇴+14,1
5.Petter Stakston 🇳🇴+28,6
6.Ole Jørgen Bruvoll 🇳🇴+2.10,1
7.Runar Skaug Mathisen 🇳🇴+2.10,3
8.Stian Hoelgaard 🇳🇴+2.10,4
9.Amund Riege 🇳🇴+2.10,5
10.Magnus Vesterheim 🇳🇴+2.10,7

Fullständiga resultat


Damer 54 km (k) masstart

#IdrottareResultat
1.Magni Smedås 🇳🇴2.47.09,0
2.Emilie Fleten 🇳🇴+1.07,6
3.Kati Roivas 🇫🇮+2.28,5
4.Silje Øyre Slind 🇳🇴+5.07,6
5.Hanna Lodin 🇸🇪+10.46,3
6.Sofie Elebro 🇸🇪+12.01,9
7.Julie Kvale Støstad 🇳🇴+12.20,8
8.Tilde Bångman 🇸🇪+12.23,6
9.Karolina Hedenström 🇸🇪+12.42,8
10.Anikken Gjerde Alnæs 🇳🇴+13.03,5

Fullständiga resultat

Falun världscupen 17.3.2024


Herrarnas 20 km (f) masstart

#IdrottareResultat
1.Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴47.06,4
2.Gjøran Tefre 🇳🇴+0,4
3.Martin Løwstrøm Nyenget 🇳🇴+2,2
4.Jules Lapierre 🇫🇷+3,0
5.Mika Vermeulen 🇦🇹+4,0
6.Jan Thomas Jenssen 🇳🇴+4,4
7.Hugo Lapalus 🇫🇷+5,6
8.Jens Burman 🇸🇪+8,2
9.Friedrich Moch 🇩🇪+8,5
10.Iver Tildheim Andersen 🇳🇴+9,0

Fullständiga resultat

Falun världscupen 17.3.2024


Damernas 20 km (f) masstart

#IdrottareResultat
1.Jessie Diggins 🇺🇸51.53,0
2.Heidi Weng 🇳🇴+0,9
3.Anne Kjersti Kalvå 🇳🇴+2,2
4.Jonna Sundling 🇸🇪+9,9
5.Kerttu Niskanen 🇫🇮+10,4
6.Krista Pärmäkoski 🇫🇮+13,0
7.Victoria Carl 🇩🇪+17,7
8.Astrid Øyre Slind 🇳🇴+28,6
9.Silje Theodorsen 🇳🇴+28,7
10.Rosie Brennan 🇺🇸+28,8

Fullständiga resultat

Falun världscupen 16.3.2024


Herrarnas 10 km (k) intervallopp

#IdrottareResultat
1.Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴26.00,0
2.Iivo Niskanen 🇫🇮+22,1
3.Martin Løwstrøm Nyenget 🇳🇴+24,0
4.Didrik Tønseth 🇳🇴+24,3
5.Henrik Dønnestad 🇳🇴+27,6
6.Mika Vermeulen 🇦🇹+30,5
7.Erik Valnes 🇳🇴+34,8
8.Harald Østberg Amundsen 🇳🇴+46,8
9.Federico Pellegrino 🇮🇹+52,8
10.Michal Novak 🇨🇿+1.00,2

Fullständiga resultat

Falun världscupen 16.3.2024


Damer 10 km (k)

#IdrottareResultat
1.Kerttu Niskanen 🇫🇮30.01,3
2.Johanna Matintalo 🇫🇮+4,2
3.Jonna Sundling 🇸🇪+10,0
4.Teresa Stadlober 🇦🇹+12,9
5.Jessie Diggins 🇺🇸+32,1
6.Victoria Carl 🇩🇪+26,3
7.Heidi Weng 🇳🇴+31,8
8.Ebba Andersson 🇸🇪+44,5
9.Krista Pärmäkoski 🇫🇮+50,1
10.Katharina Hennig 🇩🇪+50,4

Resultat

Falun världscupen 15.3.2024


Herrarnas sprint (k) final

#IdrottareResultat
1.Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴2.56,78
2.Lauri Vuorinen 🇫🇮+1,14
3.Harald Østberg Amundsen 🇳🇴+1,37
4.Even Northug 🇳🇴+1,91
5.Johan Häggström 🇸🇪+40,11
6.Erik Valnes 🇳🇴+1.11,43

Fullständiga resultat

Falun världscupen 15.3.2024


Damernas sprint (k) final

#IdrottareResultat
1.Kristine Stavås Skistad 🇳🇴3.16,11
2.Linn Svahn 🇸🇪+1,18
3.Jonna Sundling 🇸🇪+1,56
4.Emma Ribom 🇸🇪+5,40
5.Laura Gimmler 🇩🇪+5,96
6.Nadine Fähndrich 🇨🇭+7,87

Fullständiga resultat

Drammen världscupen 12.3.2024


Herrarnas sprint (k) final

#IdrottareResultat
1.Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴2.35,89
2.Håvard Solås Taugbøl 🇳🇴+1,09
3.Even Northug 🇳🇴+1,32
4.Antoine Cyr 🇨🇦+1,76
5.Richard Jouve 🇫🇷+1,85
6.James Clinton Schoonmaker 🇺🇸+4,45

Fullständiga resultat


Damernas sprint (k) final

#IdrottareResultat
1.Kristine Stavås Skistad 🇳🇴 
2.Linn Svahn 🇸🇪 
3.Rosie Brennan 🇺🇸 
4.Johanna Hagström 🇸🇪 
5.Nadine Fähndrich 🇨🇭 
6.Frida Karlsson 🇸🇪 

Fullständiga resultat

Drammen världscupen 12.3.2024


Herrarnas sprint (k) kval

#IdrottareResultat
1.Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴2.27,24
2.Richard Jouve 🇫🇷+1,79
3.Harald Østberg Amundsen 🇳🇴+2,21
4.Lucas Chanavat 🇫🇷+2,28
5.Marcus Grate 🇸🇪+2,29
6.Jan Stölben 🇩🇪+2,47
7.James Clinton Schoonmaker 🇺🇸+3,93
8.Even Northug 🇳🇴+4,20
9.Michal Novak 🇨🇿+4,23
10.Jules Chappaz 🇫🇷+4,37

Fullständiga resultat


Damernas sprint (k) kval

#IdrottareResultat
1.Linn Svahn 🇸🇪2.46,09
2.Kristine Stavås Skistad 🇳🇴+1,81
3.Rosie Brennan 🇺🇸+2,77
4.Laura Gimmler 🇩🇪+3,03
5.Ane Appelkvist Stenseth 🇳🇴+3,58
6.Nadine Fähndrich 🇨🇭+4,08
7.Kerttu Niskanen 🇫🇮+4,14
8.Jessie Diggins 🇺🇸+4,30
9.Frida Karlsson 🇸🇪+4,70
10.Mathilde Myhrvold 🇳🇴+4,76

Fullständiga resultat

Holmenkollen världscupen 10.3.2024


Herrarnas 50 km (k) masstart

#IdrottareResultat
1.Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴2.06.54,0
2.Martin Løwstrøm Nyenget 🇳🇴+0,4
3.Pål Golberg 🇳🇴+1,1
4.Harald Østberg Amundsen 🇳🇴+1,6
5.Didrik Tønseth 🇳🇴+2,5
6.Jens Burman 🇸🇪+4,8
7.Federico Pellegrino 🇮🇹+6,0
8.Mattis Stenshagen 🇳🇴+8,7
9.Iivo Niskanen 🇫🇮+13,4
10.William Poromaa 🇸🇪+28,3

Fullständiga resultat

Holmenkollen världscupen 9.3.2024


Damer 50 km (k)

#IdrottareResultat
1.Frida Karlsson 🇸🇪2.20.20,3
2.Ebba Andersson 🇸🇪+1.19,3
3.Katharina Hennig 🇩🇪+1.25,2
4.Teresa Stadlober 🇦🇹+1.25,4
5.Kerttu Niskanen 🇫🇮+1.33,2
6.Jonna Sundling 🇸🇪+1.35,5
7.Astrid Øyre Slind 🇳🇴+1.36,4
8.Johanna Matintalo 🇫🇮+1.42,3

Hommelvik Skandinaviska Cupen 1.-3.3.2024


Damernas 10 km (f) intervallopp

#IdrottareResultat
1.Helene Marie Fossesholm 🇳🇴22.02,7
2.Eva Ingebrigtsen 🇳🇴+4,5
3.Karoline Simpson-Larsen 🇳🇴+30,9
4.Johanne Hauge Harviken 🇳🇴+40,3
5.Mari Nordlunde 🇳🇴+42,6
6.Maren Wangensteen 🇳🇴+44,4
7.Silje Theodorsen 🇳🇴+47,5
8.Sofie Nordsveen Hustad 🇳🇴+47,8
9.Nora Sanness 🇳🇴+48,8
10.Marte Mikkelsplass 🇳🇴+1.04,6

Fullständiga resultat


Herrarnas 10 km (f) intervallopp

#IdrottareResultat
1.Iver Tildheim Andersen 🇳🇴19.50,9
2.Gjøran Tefre 🇳🇴+9,3
3.Andreas Fjorden Ree 🇳🇴+11,8
4.Gaute Kvåle 🇳🇴+14,3
5.Mattis Stenshagen 🇳🇴+14,9
6.Jan Thomas Jenssen 🇳🇴+15,2
7.Sjur Røthe 🇳🇴+16,8
8.Emil Iversen 🇳🇴+17,5
9.Finn Hågen Krogh 🇳🇴+20,5
10.Thomas Linnebo Mollestad 🇳🇴+27,5

Fullständiga resultat


Damernas 30 km (k) intervallopp

#IdrottareResultat
1.Marte Skaanes 🇳🇴1.20.51,2
2.Märta Rosenberg 🇸🇪+20,7
3.Emma Kirkeberg Mørk 🇳🇴+24,5
4.Elin Henriksson 🇸🇪+42,9
5.Silje Theodorsen 🇳🇴+1.00,6
6.Sigrid Leseth Føyen 🇳🇴+1.00,7
7.Nora Sanness 🇳🇴+1.23,7
8.Johanne Hauge Harviken 🇳🇴+1.47,2
9.Sofie Nordsveen Hustad 🇳🇴+2.23,0
10.Maren Wangensteen 🇳🇴+2.24,5

Fullständiga resultat


Herrarnas 30 km (k) intervallopp

#IdrottareResultat
1.Didrik Tønseth 🇳🇴1.10.01,5
2.Andreas Fjorden Ree 🇳🇴+41,1
3.Sjur Røthe 🇳🇴+1.03,7
4.Emil Iversen 🇳🇴+1.15,2
5.Vebjørn Turtveit 🇳🇴+1.31,7
6.Sindre Bjørnestad Skar 🇳🇴+1.35,4
7.Haavard Moseby 🇳🇴+1.40,6
8.Fredrik Andersson 🇸🇪+1.41,0
9.Mathis Desloges 🇫🇷+1.47,6
10.Gaute Kvåle 🇳🇴+1.49,2

Fullständiga resultat


Damernas sprint (k) final

#IdrottareResultat
1.Moa Hansson 🇸🇪 
2.Ane Appelkvist Stenseth 🇳🇴 
3.Johanne Hauge Harviken 🇳🇴 
4.Hedda Bakkemo 🇳🇴 
5.Malin Hoelsveen 🇳🇴 
6.Maiken Min Midtskogen 🇳🇴 

Fullständiga resultat


Herrarnas sprint (k) final

#IdrottareResultat
1.Emil Iversen 🇳🇴 
2.Måns Skoglund 🇸🇪 
3.Sivert Wiig 🇳🇴 
4.Sindre Bjørnestad Skar 🇳🇴 
5.Even Solem Michelsen 🇳🇴 
6.Amund August Korsäth 🇳🇴 

Fullständiga resultat

Lahtis värdscupen 3.3.2024


Herrarnas sprint (k) final

#IdrottareResultat
1.Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴2.44,0
2.Lucas Chanavat 🇫🇷+0,31
3.Valerio Grond 🇨🇭+0,96
4.Even Northug 🇳🇴+1,76
5.Federico Pellegrino 🇮🇹+1,78
6.Joni Mäki 🇫🇮+2,36

Fullständiga resultat

Lahtis världscupen 3.3.2024


Damernas sprint (k) final

#IdrottareResultat
1.Kristine Stavås Skistad 🇳🇴3.00,86
2.Coletta Rydzek 🇩🇪+0,76
3.Maja Dahlqvist 🇸🇪+0,80
4.Linn Svahn 🇸🇪+1,32
5.Jonna Sundling 🇸🇪+1,76
6.Jasmi Joensuu 🇫🇮+4,34

Fullständiga resultat

Vasaloppet Ski Classics 3.3.2024


Herrar 90 km (k) masstart

#IdrottareResultat
1.Torleif Syrstad 🇳🇴3.52.43,7
2.Johan Hoel 🇳🇴+3.55,4
3.Alvar Myhlback 🇸🇪+3.58,3
4.Thomas Ødegaarden 🇳🇴+4.10,9
5.Emil Persson 🇸🇪+4.58,7
6.Runar Skaug Mathisen 🇳🇴+5.17,9
7.Andreas Nygård 🇳🇴+5.19,7
8.Oskar Kardin 🇸🇪+5.20,7
9.Axel Jutterström 🇸🇪+7.01,5
10.Morten Eide Pedersen 🇳🇴+7.03,0

Fullständiga resultat


Damernas 90 km (k) masstart

#IdrottareResultat
1.Emilie Fleten 🇳🇴4.23.06,7
2.Magni Smedås 🇳🇴+2.52,7
3.Kati Roivas 🇫🇮+3.24,9
4.Karolina Hedenström 🇸🇪+15.57,2
5.Ida Dahl 🇸🇪+16.20,8
6.Hanna Lodin 🇸🇪+16.30,1
7.Sofie Elebro 🇸🇪+18.01,5
8.Linnea Johansson 🇸🇪+18.44,0
9.Julie Kvale Stostad 🇳🇴+21.05,8
10.Jenny Larsson 🇸🇪+24.01,6

Fullständiga resultat

Lahtis världscupen 2.3.2024


Herrar 20 km (k)

#IdrottareResultat
1.Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴48.00,1
2.Iivo Niskanen 🇫🇮+24,0
3.Martin Løwstrøm Nyenget 🇳🇴+58,2
4.Pål Golberg 🇳🇴+1.09,0
5.Erik Valnes 🇳🇴+1.25,9
6.Harald Østberg Amundsen 🇳🇴+1.36,5
7.Theo Schely 🇫🇷+1.43,6
8.Andrew Musgrave 🇬🇧+1.48,9
9.Jules Chappaz 🇫🇷+1.52,8
10.Leo Johansson 🇸🇪+1.55,3

Salpausselän kisat 2.3.2024


Damernas 20 km (k) intervallopp

#IdrottareResultat
1.Krista Pärmäkoski 🇫🇮52.08,0
2.Victoria Carl 🇩🇪+1,9
3.Kerttu Niskanen 🇫🇮+9,9
4.Jonna Sundling 🇸🇪+20,3
5.Johanna Matintalo 🇫🇮+30,0
6.Frida Karlsson 🇸🇪+54,3
7.Teresa Stadlober 🇦🇹+59,2
8.Rosie Brennan 🇺🇸+1.34,8
9.Ebba Andersson 🇸🇪+1.56,9
10.Lotta Udnes Weng 🇳🇴+2.13,0

Fullständiga resultat

Salpausselän kisat 1.3.2024


Herrarnas lagsprint (k) final

#IdrottareResultat
1.Norge 1 🇳🇴16.56,74
2.Norge 2 🇳🇴+4,08
3.Finland 1 🇫🇮+6,86
4.Frankrike 1 🇫🇷+6,87
5.Schweiz 1 🇨🇭+12,97

Lahtis världscupen 1.3.2024


Damernas lagsprint (k) final

#LagResultat
1.Sverige 🇸🇪18.51,77
2.Finland 🇫🇮+24,75
3.Tyskland 🇩🇪+25,41
4.Norge 🇳🇴+25,58
5.Norge 2 🇳🇴+25,89
6.Finland 2 🇫🇮+37,16
7.Tyskland 2 🇩🇪+52,37
8.Schweiz 🇨🇭+56,82

Fullständiga resultat

Salpausselän kisat 1.3.2024


Herrarnas lagsprint (k) kval

#IdrottareResultat
1.Norge 1 🇳🇴5.37,32
2.Frankrike 1 🇫🇷+4,06
3.Sverige 1 🇸🇪+5,70
4.Schweiz 1 🇨🇭+9,11
5.Norge 2 🇳🇴+9,48
6.Italien 1 🇮🇹+9,59
7.Finland 1 🇫🇮+10,35
8.Österrike 🇦🇹+10,38

Lahtis världscupen 1.3.2024


Damernas lagsprint (k) kval

#LagResultat
1.Sverige 🇸🇪6.21,00
2.Sverige 2 🇸🇪+7,95
3.Tyskland 🇩🇪+10,51
4.Finland 🇫🇮+13,07
5.Finland 2 🇫🇮+13,96
6.Norge 2 🇳🇴+17,55
7.Norge 🇳🇴+21,47
8.Tjeckien 🇨🇿+22,32
9.Frankrike 🇫🇷+24,14
10.Schweiz 🇨🇭+24,44

Fullständiga resultat

Kuopion Suomen Cup 25.2.2024


Herrarnas stafett 3 x 7,5 km

#IdrottareResultat
1.Jämin Jänne 152:47,1
2.Imatran Idrottaret 1+0,8
3.Puijon Hiihtoseura 1+1,0
4.Pohti SkiTeam 1+1,4
5.Proski Oulu 1+7,3
6.Kuusamon Erä-Veikot 1+14,4

Kuopion Suomen Cup 25.2.2024


Damer 3 x 5 km

#IdrottareResultat
1.Vuokatti Ski Team Kainuu40.03,0
2.Ikaalisten Idrottaret+5,6
3.Pohti SkiTeam+1.16,7
4.Tampereen Pyrintö 1+1.27,1
5.Kainuun Hiihtoseura+1.33,7
6.Vantaan Hiihtoseura+1.48,6

Tjejvasan Ski Classics Challenger 24.2.2024, Oxberg-Mora


Damer 30 km (k) masstart

#IdrottareResultat
1.Kati Roivas 🇫🇮1.16.14,5
2.Emilie Fleten 🇳🇴+0,6
3.Moa Lundgren 🇸🇪+0,7
4.Sofie Elebro 🇸🇪+0,8
5.Karolina Hedenström 🇸🇪+27,6
6.Ida Dahl 🇸🇪+2.14,8
7.Evelina Crusell 🇸🇪+2.44,9
8.Louise Lindström 🇸🇪+2.45,9
9.Sofia Henriksson 🇸🇪+3.29,0
10.Erica Lavén 🇸🇪+4.01,5

Fullständiga resultat

Kuopion Suomen Cup 24.2.2024


Herrar 12 km (f)

#IdrottareResultat
1.Niko Anttola (Proski Oulu)26.42,1
2.Arsi Ruuskanen (Kuusamon Erä-Veikot)+4,2
3.Lauri Lepistö (Jämin Jänne)+13,7
4.Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura)+14,5
5.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)+32,6
6.Jonni Mukkala (Teuvan Rivakka)+36,8
7.Markus Vuorela (Jämin Jänne)+41,8
8.Aleksi Parttimaa (Skiteam 105)+45,5

Kuopion Suomen Cup 24.2.2024


Damernas 12 km (f) intervallopp

#IdrottareResultat
1.Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Idrottaret)28.55,7
2.Vilma Nissinen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+2.04,5
3.Jasmin Kähärä (Vuokatti Ski Team Kainuu)+2.11,4
4.Katri Lylynperä (Vuokatti Ski Team Kainuu)+2.32,6
5.Josefina Böök (Jämin Jänne)+2.34,2
6.Vilma Ryytty (Iisalmen Visa)+2.41,7
7.Anna-Kaisa Saari (Ylivieskan Kuula)+2.49,3
8.Emma Hämäläinen (Lahden Hiihtoseura)+2.52,0
9.Rebecca Immonen (Vantaan Hiihtoseura)+2.56,3
10.Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat)+2.58,4

Fullständiga resultat

Minneapolis världscupen 18.2.2024


Damernas 10 km (f) intervallopp

#IdrottareResultat
1.Jonna Sundling 🇸🇪22.38,9
2.Frida Karlsson 🇸🇪+15,4
3.Jessie Diggins 🇺🇸+31,8
4.Linn Svahn 🇸🇪+35,0
5.Victoria Carl 🇩🇪+43,6
6.Kerttu Niskanen 🇫🇮+47,2
7.Flora Dolci 🇫🇷+50,5
8.Patricija Eiduka 🇱🇻+58,1
9.Anne Kjersti Kalvå 🇳🇴+1.00,5
10.Maja Dahlqvist 🇸🇪+1.02,3

Fullständiga resultat

Minneapolis världscupen 18.2.2024


Herrarnas 10 km (f) intervallopp

#IdrottareResultat
1.Gus Schumacher 🇺🇸20.52,7
2.Harald Østberg Amundsen 🇳🇴+4,4
3.Pål Golberg 🇳🇴+5,8
4.Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴+6,5
5.William Poromaa 🇸🇪+8,1
6.Thomas Maloney Westgaard 🇮🇪+8,6
7.Federico Pellegrino 🇮🇹+10,1
8.Simen Hegstad Krüger 🇳🇴+10,2
9.Andrew Musgrave 🇬🇧+10,8
10.Calle Halfvarsson 🇸🇪+13,9

Fullständiga resultat

Grönklitt Itt Ski Classics 18.2.2024


Herrar 13 km (k) intervallopp

#IdrottareResultat
1.Kasper Stadaas 🇳🇴34.07,6
2.Alvar Myhlback 🇸🇪+5,8
3.Oskar Kardin 🇸🇪+14,0
4.Max Novak 🇸🇪+16,2
5.Johan Hoel 🇳🇴+18,4
6.Eric Rosjö 🇸🇪+24,9
7.Johan Tjelle 🇳🇴+31,2
8.Amund Riege 🇳🇴+31,4
9.Thomas Ødegaarden 🇳🇴+35,2
10.Amund Hoel 🇳🇴+37,0

Fullständiga resultat


Damer 13 (k) masstart

#IdrottareResultat
1.Emilie Fleten 🇳🇴39.33,4
2.Anikken Gjerde Alnæs 🇳🇴+53,8
3.Silje Øyre Slind 🇳🇴+1.38,5
4.Moa Lundgren 🇸🇪+1.41,3
5.Louise Lindström 🇸🇪+1.49,0
6.Sofie Elebro 🇸🇪+1.52,9
7.Karolina Hedenström 🇸🇪+1.53,3
8.Kati Roivas 🇫🇮+1.55,9
9.Jenny Larsson 🇸🇪+2.00,9
10.Hanna Lodin 🇸🇪+2.11,9

Fullständiga resultat

Minneapolis världscupen 17.2.2024


Herrarnas sprint (f) final

#IdrottareResultat
1.Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴2.54,24
2.Federico Pellegrino 🇮🇹+0,27
3.Håvard Solås Taugbøl 🇳🇴+1,21
4.Janik Riebli 🇨🇭+3,31
5.Even Northug 🇳🇴+9,04
6.Simone Dapra 🇮🇹+9,21

Fullständiga resultat


Damernas sprint (f) final

#IdrottareResultat
1.Jonna Sundling 🇸🇪3.06,40
2.Linn Svahn 🇸🇪+0,95
3.Kristine Stavås Skistad 🇳🇴+2,68
4.Jessie Diggins 🇺🇸+4,89
5.Victoria Carl 🇩🇪+14,80
6.Emma Ribom 🇸🇪+47,47

Fullständiga resultat

Minneapolis världscupen 17.2.2024


Herrarnas sprint (f) kval

#IdrottareResultat
1.Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴2.50,32
2.Federico Pellegrino 🇮🇹+1,77
3.Valerio Grond 🇨🇭+3,62
4.Gus Schumacher 🇺🇸+3,95
5.Niilo Moilanen 🇫🇮+4,73
6.Håvard Solås Taugbøl 🇳🇴+4,77
7.James Clugnet 🇬🇧+4,78
8.Harald Østberg Amundsen 🇳🇴+5,43
9.Edvin Anger 🇸🇪+5,71
10.Elia Barp 🇮🇹+5,73
22.Calle Halfvarsson 🇸🇪+7,73
27.Marcus Grate 🇸🇪+8,90
42.Oskar Svensson 🇸🇪+10,59
47.Johan Häggström 🇸🇪+11,36
50.William Poromaa 🇸🇪+11,64

Fullständiga resultat


Damernas sprint (f) kval

#IdrottareResultat
1.Jonna Sundling 🇸🇪3.10,17
2.Jessie Diggins 🇺🇸+4,19
3.Linn Svahn 🇸🇪+4,82
4.Nadine Fähndrich 🇨🇭+6,70
5.Kristine Stavås Skistad 🇳🇴+8,00
6.Victoria Carl 🇩🇪+8,40
7.Johanna Hagström 🇸🇪+8,41
8.Mathilde Myhrvold 🇳🇴+8,88
9.Samantha Smith 🇺🇸+9,18
10.Frida Karlsson 🇸🇪+10,06
15.Emma Ribom 🇸🇪+12,04
17.Maja Dahlqvist 🇸🇪+13,13

Fullständiga resultat

Grönklitt Classic Ski Classics 17.2.2024


Herrar 60 km (k)

#IdrottareResultat
1.Kasper Stadaas 🇳🇴2.26.22,4
2.Andreas Nygård 🇳🇴+2,4
3.Johan Hoel 🇳🇴+3,3
4.Oskar Kardin 🇸🇪+5,6
5.Morten Eide Pedersen 🇳🇴+6,0
6.Torleif Syrstad 🇳🇴+8,6
7.Max Novak 🇸🇪+10,5
8.Thomas Ødegaarden 🇳🇴+10,6
9.Axel Jutterström 🇸🇪+12,1
10.Eirik Sverdrup Augdal 🇳🇴+14,6

Fullständiga resultat

Grönklitt Classic Ski Classics 17.2.2024


Damer 60 km (k)

#IdrottareResultat
1.Emilie Fleten 🇳🇴2.44.56,6
2.Anikken Gjerde Alnæs 🇳🇴+1.31,4
3.Kati Roivas 🇫🇮+2.23,0
4.Jenny Larsson 🇸🇪+3.39,3
5.Magni Smedås 🇳🇴+3.52,5
6.Moa Lundgren 🇸🇪+4.14,2
7.Karolina Hedenström 🇸🇪+4.56,4
8.Guro Jordheim 🇳🇴+5.55,8
9.Masako Ishida 🇯🇵+6.31,2
10.Ida Palmberg 🇸🇪+7.56,2

Fullständiga resultat

Canmore världscupen 13.2.2024


Herrarnas sprint (k) final

#IdrottareResultat
1.Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴3.01,29
2.Richard Jouve 🇫🇷+0,47
3.Erik Valnes 🇳🇴+0,61
4.Lauri Vuorinen 🇫🇮+1,94
5.Joni Mäki 🇫🇮+2,83
6.Calle Halfvarsson 🇸🇪+5,77

Fullständiga resultat

Canmore världscupen 13.2.2024


Damernas sprint (k) final

#IdrottareResultat
1.Linn Svahn 🇸🇪3.12,2
2.Kristine Stavås Skistad 🇳🇴+2,1
3.Jonna Sundling 🇸🇪+2,1
4.Kerttu Niskanen 🇫🇮+3,5
5.Maja Dahlqvist 🇸🇪+8,0
6.Emma Ribom 🇸🇪+9,8

Fullständiga resultat

Canmore världscupen 13.2.2024


Herrarnas sprint (k) kval

#IdrottareResultat
1.Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴2.48,03
2.Erik Valnes 🇳🇴+1,74
3.Lauri Vuorinen 🇫🇮+2,69
4.James Clinton Schoonmaker 🇺🇸+3,58
5.Even Northug 🇳🇴+3,87
6.Joni Mäki 🇫🇮+5,17
7.Marcus Grate 🇸🇪+5,50
8.Niilo Moilanen 🇫🇮+5,63
9.Lucas Chanavat 🇫🇷+5,82
10.Calle Halfvarsson 🇸🇪+6,00

Fullständiga resultat


Damernas sprint (k) kval

#IdrottareResultat
1.Jonna Sundling 🇸🇪3.14,96
2.Linn Svahn 🇸🇪+2,65
3.Nadine Fähndrich 🇨🇭+2,88
4.Laura Gimmler 🇩🇪+3,25
5.Rosie Brennan 🇺🇸+3,73
6.Frida Karlsson 🇸🇪+3,92
7.Astrid Øyre Slind 🇳🇴+4,13
8.Kerttu Niskanen 🇫🇮+4,44
9.Jasmi Joensuu 🇫🇮+5,63
10.Emma Ribom 🇸🇪+5,81

Fullständiga resultat

Canmore världscupen 11.2.2024


Herrarnas 20 km (k) masstart

#IdrottareResultat
1.Pål Golberg 🇳🇴52.10,7
2.Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴+0,2
3.Mattis Stenshagen 🇳🇴+0,5
4.Harald Østberg Amundsen 🇳🇴+0,6
5.William Poromaa 🇸🇪+0,7
6.Erik Valnes 🇳🇴+1,7
7.Andrew Musgrave 🇬🇧+2,0
8.Simen Hegstad Krüger 🇳🇴+2,2
9.Friedrich Moch 🇩🇪+2,5
10.Mika Vermeulen 🇦🇹+2,8

Fullständiga resultat

Canmore världscupen 11.2.2024


Damer 20 km (k)

#IdrottareResultat
1.Frida Karlsson 🇸🇪57.08,2
2.Kerttu Niskanen 🇫🇮+1,6
3.Heidi Weng 🇳🇴+8,1
4.Astrid Øyre Slind 🇳🇴+8,4
5.Ebba Andersson 🇸🇪+13,7



JVM Planica 11.2.2024


U23 mixedstafett 4 x 5 km

#LagResultat
1.Kanada 🇨🇦50.09,7
2.Frankrike 🇫🇷+0,7
3.Sverige 🇸🇪+0,8
4.Tyskland 🇩🇪+1,5
5.Schweiz 🇨🇭+4,6
6.Italien 🇮🇹+18,1

Fullständiga resultat


U20 mixedstafett 4 x 5 km

#LagResultat
1.Sverige 🇸🇪50.35,2
2.Norge 🇳🇴+13,9
3.Italien 🇮🇹+45,1
4.USA 🇺🇸+59,8
5.Frankrike 🇫🇷+1.33,5
6.Tyskland 🇩🇪+2.00,3

Fullständiga resultat

Canmore världscupen 10.2.2024


Herrarnas sprint (f) final

#IdrottareResultat
1.Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴2.44,40
2.Erik Valnes 🇳🇴+0,43
3.Edvin Anger 🇸🇪+0,63
4.Even Northug 🇳🇴+0,76
5.Elia Barp 🇮🇹+1,01
6.Janik Riebli 🇨🇭+3,43

Fullständiga resultat

Canmore världscupen 10.2.2024


Damernas sprint (f) final

#IdrottareResultat
1.Kristine Stavås Skistad 🇳🇴3.03,88
2.Maja Dahlqvist 🇸🇪+0,57
3.Linn Svahn 🇸🇪+1,40
4.Johanna Hagström 🇸🇪+1,89
5.Jessie Diggins 🇺🇸+2,01
6.Tiril Udnes Weng 🇳🇴+2,19

Fullständiga resultat

Canmore världscupen 10.2.2024


Herrarnas sprint (f) kval

#IdrottareResultat
1.Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴2.22,87
2.Michael Hellweger 🇮🇹+0,67
3.Lucas Chanavat 🇫🇷+1,13
4.Lauri Vuorinen 🇫🇮+1,51
5.James Clinton Schoonmaker 🇺🇸+2,03
6.Edvin Anger 🇸🇪+2,51
7.Federico Pellegrino 🇮🇹+3,65
8.Håvard Solås Taugbøl 🇳🇴+3,67
9.Joni Mäki 🇫🇮+3,81
10.Niilo Moilanen 🇫🇮+3,87

Fullständiga resultat

Canmore världscupen 10.2.2024


Damernas sprint (f) kval

#IdrottareResultat
1.Jonna Sundling 🇸🇪2.40,23
2.Linn Svahn 🇸🇪+2,20
3.Kristine Stavås Skistad 🇳🇴+5,57
4.Tiril Udnes Weng 🇳🇴+6,37
5.Johanna Hagström 🇸🇪+6,83
6.Jessie Diggins 🇺🇸+6,84
7.Maja Dahlqvist 🇸🇪+7,09
8.Jasmin Kähärä 🇫🇮+7,63
9.Jasmi Joensuu 🇫🇮+7,78
10.Mathilde Myhrvold 🇳🇴+8,41
14.Frida Karlsson 🇸🇪+9,36
21.Moa Ilar 🇸🇪+11,74

Fullständiga resultat

JVM Planica 10.2.2024


Herrarnas U23 10 km (k)

#IdrottareResultat
1.Mathias Holbäck 🇳🇴24.22,6
2.Martin Kirkeberg Mørk 🇳🇴+3,1
3.Edvard Sandvik 🇳🇴+19,9
4.Jan-Friedrich Dörks 🇩🇪+27,0
5.Thomas Linnebo Mollestad 🇳🇴+32,9
6.Elias Keck 🇩🇪+34,7
7.Remi Bourdin 🇫🇷+41,2
8.Gaspard Rousset 🇫🇷+42,1
9.Måns Skoglund 🇸🇪+44,8
10.Fabrizio Albasini 🇨🇭+45,3

Fullständiga resultat

Damernas U23 10 km (k)

#IdrottareResultat
1.Helen Hoffmann 🇩🇪27.38,0
2.Nadja Kälin 🇨🇭+1,2
3.Märta Rosenberg 🇸🇪+4,7
4.Elin Henriksson 🇸🇪+5,9
5.Margrethe Bergane 🇳🇴+12,7
6.Marina Kälin 🇨🇭+18,6
7.Hilla Niemelä 🇫🇮+34,1
8.Lisa Ingesson 🇸🇪+35,9
9.Liliane Gagnon 🇨🇦+38,4
10.Jasmine Drolet 🇨🇦+42,6
33.Josehanna Lundgren Wikström 🇸🇪+2.03,7

Fullständiga resultat

Canmore världscupen 9.2.2024


Herrarnas 15 km (f) masstart

#IdrottareResultat
1.Simen Hegstad Krüger 🇳🇴36.06,5
2.Harald Østberg Amundsen 🇳🇴+9,8
3.Mika Vermeulen 🇦🇹+10,3
4.Friedrich Moch 🇩🇪+11,1
5.Jens Burman 🇸🇪+12,4
6.Jules Lapierre 🇫🇷+13,4
7.Jules Chappaz 🇫🇷+18,5
8.Scott Patterson 🇺🇸+28,9
9.Elia Barp 🇮🇹+31,1
10.Perttu Hyvärinen 🇫🇮+31,1
14.Calle Halfvarsson 🇸🇪+35,7
19.William Poromaa 🇸🇪+48,2
21.Edvin Anger 🇸🇪+51,4
29.Gustaf Berglund 🇸🇪+1.21,5
31.Johan Häggström 🇸🇪+1.40,3

Fullständiga resultat

Canmore världscupen 9.2.2024


Damernas 15 km (f) masstart

#IdrottareResultat
1.Jessie Diggins 🇺🇸40.26,0
2.Delphine Claudel 🇫🇷+2,6
3.Heidi Weng 🇳🇴+3,3
4.Astrid Øyre Slind 🇳🇴+4,1
5.Flora Dolci 🇫🇷+4,2
6.Teresa Stadlober 🇦🇹+6,8
7.Ebba Andersson 🇸🇪+7,6
8.Sophia Laukli 🇺🇸+8,6
9.Linn Svahn 🇸🇪+15,0
10.Katharina Hennig 🇩🇪+15,2
11.Frida Karlsson 🇸🇪+15,2
13.Jonna Sundling 🇸🇪+34,7
23.Moa Ilar 🇸🇪+2.19,0

Fullständiga resultat

JVM Planica 9.2.2024


Herrarnas U20 10 km (k) intervallopp

#IdrottareResultat
1.Alvar Myhlback 🇸🇪23.05,9
2.Isai Näff 🇨🇭+52,4
3.Mons Melbye 🇳🇴+56,8
4.Jørgen Nordhagen 🇳🇴+59,7
5.Niclas Steiger 🇨🇭+1.00,7
6.Filip Skari 🇳🇴+1.24,0
7.Anton Grahn 🇸🇪+1.24,1
8.Lars Heggen 🇳🇴+1.24,8
9.Elias Danielsson 🇸🇪+1.35,0
10.Gabriele Matli 🇮🇹+1.46,2

Fullständiga resultat

JVM Planica 9.2.2024


Damernas U20 10 km (k) intervallopp

#IdrottareResultat
1.Evelina Crusell 🇸🇪26.40,1
2.Gina del Rio 🇦🇩+8,5
3.Anniken Sand 🇳🇴+23,4
4.Milla Grosberghaugen Andreassen 🇳🇴+43,1
5.Oline Vestad 🇳🇴+47,1
6.Samantha Smith 🇺🇸+50,3
7.Iris De Martin Pinter 🇮🇹+51,8
8.Eva Ingebrigtsen 🇳🇴+57,8
9.Charlotte Böhle 🇩🇪+1.06,0
10.Mira Göransson 🇸🇪+1.09,0

Fullständiga resultat

JVM Planica 8.2.2024


Herrarnas U23 20 km (f)

#IdrottareResultat
1.Mathis Desloges 🇫🇷46.37,3
2.Martin Kirkeberg Moerk 🇳🇴+17,8
3.Fabrizio Albasini 🇨🇭+24,2
4.Mathias Holbäck 🇳🇴+59,9
5.Remi Bourdin 🇫🇷+1.21,4
6.Martino Carollo 🇮🇹+1.33,1
7.Gaspard Rousset 🇫🇷+1.39,0
8.Julien Arnaud 🇫🇷+1.39,1

JVM Planica 8.2.2024


Damernas U23 20 km (f) masstart

#IdrottareResultat
1.Marina Kälin 🇨🇭48.58,6
2.Haley Brewster 🇺🇸+1,3
3.Maelle Veyre 🇫🇷+4,5
4.Novie McCabe 🇺🇸+4,8
5.Liliane Gagnon 🇨🇦+7,9
6.Helen Hoffmann 🇩🇪+8,8
7.Margrethe Bergane 🇳🇴+26,5
8.Sara Hutter 🇮🇹+37,6
9.Kaidy Kaasiku 🇪🇪+1.11,6
10.Keidy Kaasiku 🇪🇪+1.14,1

Fullständiga resultat

JVM Planica 7.2.2024


Herrarnas U20 20 km (f) masstart

#IdrottareResultat
1.Jørgen Nordhagen 🇳🇴47.35,9
2.Aksel Artusi 🇮🇹+2.11,2
3.Davide Ghio 🇮🇹+2.15,6
4.Filip Skari 🇳🇴+2.24,7
5.Isai Näff 🇨🇭+2.29,4
6.Alvar Myhlback 🇸🇪+2.56,8
7.Gabriele Matli 🇮🇹+3.14,7
8.Teo Galli 🇮🇹+3.55,2
9.Jack Lange 🇺🇸+4.08,4
10.Jonatan Lindberg 🇸🇪+4.12,8
17.Elias Danielsson 🇸🇪+5.07,7

Fullständiga resultat

JVM Planica 7.2.2024


U20 damernas 20 km (f) masstart

#IdrottareResultat
1.Maria Gismondi 🇮🇹52.48,3
2.Anniken Sand 🇳🇴+12,0
3.Gina del Rio 🇦🇩+21,0
4.Evelina Crusell 🇸🇪+28,0
5.Eva Ingebrigtsen 🇳🇴+31,9
6.Hanna Engesaeter Sørbye 🇳🇴+36,8
7.Ava Thurston 🇺🇸+44,2
8.Zuzanna Fujak 🇵🇱+47,3
9.Iris De Martin Pinter 🇮🇹+51,6
10.Leonie Perry 🇫🇷+54,1
20.Mira Göransson 🇸🇪+2.03,7
29.Elin Näslund 🇸🇪+3.52,1
31.Erica Lavén 🇸🇪+4.24,3

Fullständiga resultat

Nuorten skid-VM Planica 6.2.2024


Herrarnas U23 sprint (f) final

#IdrottareResultat
1.Aleksander Elde Holmboe 🇳🇴2.15,78
2.Matz William Jenssen 🇳🇴+0,14
3.John Steel Hagenbuch 🇺🇸+0,71
4.Gaspard Rousset 🇫🇷+2,18
5.Ilan Pittier 🇮🇹+5,04
6.Emil Danielsson 🇸🇪+5,99

Fullständiga resultat

Damernas U23 sprint (f) final

#IdrottareResultat
1.Sonjaa Schmidt 🇨🇦2.35,82
2.Hilla Niemelä 🇫🇮+0,48
3.Maria Hartz Melling 🇳🇴+0,56
4.Verena Veit 🇩🇪+0,81
5.Marina Kälin 🇨🇭+3,57
6.Ingrid Bergene Aabrekk 🇳🇴+12,02

Fullständiga resultat

Junior VM Planica 5.2.2024


Damernas U20 sprint (f) final

#IdrottareResultat
1.Gina del Rio 🇦🇩2.40,84
2.Samantha Smith 🇺🇸+1,07
3.Milla Grosberghaugen Andreassen 🇳🇴+2,78
4.Helene Erkheim Haugen 🇳🇴+7,72
5.Iris De Martin Pinter 🇮🇹+32,81
6.Erica Laven 🇸🇪+50,65

Herrarnas U20 sprint (f) final

#IdrottareResultat
1.Lars Heggen 🇳🇴2.17,77
2.Anton Grahn 🇸🇪+0,21
3.Jonatan Lindberg 🇸🇪+2,65
4.Isai Näff 🇨🇭+2,99
5.Teo Galli 🇮🇹+3,11
6.Silvan Hauser 🇨🇭+28,96



Vantaan SM-hiihdot 3.2.2024


Herrar 20 km (k)

#IdrottareResultat
1.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)52.22,4
2.Niko Anttola (Proski Oulu)+25,8
3.Lauri Lepistö (Jämin Jänne)+32,5
4.Arsi Ruuskanen (Kuusamon Erä-Veikot)+1.00,5
5.Ville Ahonen (Imatran Idrottaret)+1.07,9
6.Miro Karppanen (Imatran Idrottaret)+1.15,6
7.Joonas Sarkkinen (Proski Oulu)+1.43,6
8.Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura)+1.53,4
9.Niilo Moilanen (Pohti SkiTeam)+1.55,7
10.Alexander Ståhlberg (IF Minken)+2.01,0

Resultat

Goms världscupen 28.1.2024


Herrarnas 20 km (f) masstart

#IdrottareResultat
1.Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴39.25,2
2.Simen Hegstad Krüger 🇳🇴+0,7
3.Jules Lapierre 🇫🇷+12,0
4.Harald Østberg Amundsen 🇳🇴+13,5
5.Friedrich Moch 🇩🇪+14,1
6.Pål Golberg 🇳🇴+15,1
7.Elia Barp 🇮🇹+15,7
8.Richard Jouve 🇫🇷+17,8
9.Beda Klee 🇨🇭+18,4
10.Florian Notz 🇩🇪+18,7

Fullständiga resultat

Goms världscupen 28.1.2024


Damer 20 km (f)

#IdrottareResultat
1.Jessie Diggins 🇺🇸45.26,3
2.Frida Karlsson 🇸🇪+0,6
3.Nadine Fähndrich 🇨🇭+2,0
4.Ebba Andersson 🇸🇪+9,0
5.Sophia Laukli 🇺🇸+9,5
6.Delphine Claudel 🇫🇷+15,2
7.Rosie Brennan 🇺🇸+15,9
8.Katharina Hennig 🇩🇪+15,9

Resultat

Marcialonga Ski Classics 28.1.2024


Herrar 70 km

#IdrottareResultat
1.Runar Skaug Mathisen 🇳🇴2.35.53,6
2.Emil Persson 🇸🇪+4,8
3.Johan Hoel 🇳🇴+5,5
4.Thomas Ødegaarden 🇳🇴+9,7
5.Kasper Stadaas 🇳🇴+16,0
6.Morten Eide Pedersen 🇳🇴+20,3
7.Thomas Bing 🇩🇪+22,0
8.Axel Jutterström 🇸🇪+24,1

Resultat

Damer 70 km

#IdrottareResultat
1.Emilie Fleten 🇳🇴3.01.07,9
2.Magni Smedås 🇳🇴+13,9
3.Kati Roivas 🇫🇮+36,9
4.Anikken Gjerde Alnes 🇳🇴+37,5
5.Jenny Larsson 🇸🇪+1.47,6
6.Sofie Elebro 🇸🇪+2.03,2
7.Silje Øyre Slind 🇳🇴+2.13,1
8.Karoline Hedenström 🇸🇪+2.29,4

Resultat

Goms världscupen 27.1.2024


Herrarnas sprint (f) final

#IdrottareResultat
1.Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴2.36,42
2.Lucas Chanavat 🇫🇷+0,08
3.Håvard Solås Taugbøl 🇳🇴+0,73
4.Valerio Grond 🇨🇭+1,28
5.Erik Valnes 🇳🇴+6,98
6.Richard Jouve 🇫🇷+17,11

Fullständiga resultat

Goms världscupen 27.1.2024


Damernas sprint (f) final

#IdrottareResultat
1.Linn Svahn 🇸🇪3.00,67
2.Maja Dahlqvist 🇸🇪+2,16
3.Jonna Sundling 🇸🇪+2,22
4.Frida Karlsson 🇸🇪+2,82
5.Emma Ribom 🇸🇪+7,79
6.Nadine Fähndrich 🇨🇭+9,63

Fullständiga resultat

Goms världscupen 27.1.2024


Herrarnas sprint (f) kval

#IdrottareResultat
1.Lucas Chanavat 🇫🇷2.34,03
2.Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴+2,00
3.Ben Ogden 🇺🇸+2,80
4.Håvard Solås Taugbøl 🇳🇴+3,29
5.Janik Riebli 🇨🇭+3,70
6.Valerio Grond 🇨🇭+4,35
7.Erik Valnes 🇳🇴+4,96
8.James Clinton Schoonmaker 🇺🇸+5,44
9.Edvin Anger 🇸🇪+5,62
10.Jan Stölben 🇩🇪+5,91

Fullständiga resultat

Goms världscupen 27.1.2024


Damernas sprint (f) kval

#IdrottareResultat
1.Jonna Sundling 🇸🇪2.59,09
2.Linn Svahn 🇸🇪+0,24
3.Emma Ribom 🇸🇪+4,98
4.Frida Karlsson 🇸🇪+5,23
5.Victoria Carl 🇩🇪+5,57
6.Johanna Hagström 🇸🇪+6,38
7.Nadine Fähndrich 🇨🇭+6,89
8.Maja Dahlqvist 🇸🇪+7,07
9.Jessie Diggins 🇺🇸+7,64
10.Lena Keck 🇩🇪+8,11

Fullständiga resultat

Goms världscupen 26.1.2024


Mixedstafett 4 x 5 km

#IdrottareResultat
1.Sverige 🇸🇪49.43,1
2.Sverige 2 🇸🇪+8,3
3.Norge 🇳🇴+9,8
4.Finland 🇫🇮+34,6
5.Norge 2 🇳🇴+35,4
6.Schweiz 🇨🇭+1.32,1
7.Schweiz 2 🇨🇭+1.37,9
8.Tyskland 🇩🇪+2.00,2
9.Finland 2 🇫🇮+2.04,5
10.Italien 🇮🇹+2.04,8

Fullständiga resultat

Engadin La Diagonela Ski Classics 20.1.2024


Herrar 55 km (k)

#IdrottareResultat
1.Kasper Stadaas 🇳🇴2.18.57,7
2.Johan Hoel 🇳🇴+1,7
3.Thomas Ødegaarden 🇳🇴+2,5
4.Runar Skaug Mathisen 🇳🇴+36,3
5.Oskar Kardin 🇸🇪+49,6
6.Eirik Sverdrup Augdal 🇳🇴+51,3
7.Axel Jutterström 🇸🇪+53,7
8.Morten Eide Pedersen 🇳🇴+56,4
9.Alvar Myhlback 🇸🇪+1.03,0
10.Thomas Bing 🇩🇪+1.07,5

Fullständiga resultat


Damer 55 km (k)

#IdrottareResultat
1.Magni Smedås 🇳🇴2.41.31,1
2.Emilie Fleten 🇳🇴+3,0
3.Kati Roivas 🇫🇮+3.58,6
4.Silje Øyre Slind 🇳🇴+4.00,4
5.Sofie Elebro 🇸🇪+4.07,4
6.Anikken Gjerde Alnæs 🇳🇴+4.18,4
7.Julie Kvale Stostad 🇳🇴+5.30,6
8.Hanna Lodin 🇸🇪+7.38,4
9.Jenny Larsson 🇸🇪+10.05,6
10.Karolina Hedenström 🇸🇪+10.15,6

Fullständiga resultat

Oberhof världscupen 21.1.2024


Herrarnas stafett 4 x 7,5 km

#LagResultat
1.Norge 🇳🇴1.13.39,2
2.Italien 🇮🇹+0,1
3.Norge 2 🇳🇴+0,8
4.Italien 2 🇮🇹+1,6
5.Finland 🇫🇮+2,0
6.Frankrike 🇫🇷+2,2
7.Sverige 🇸🇪+2,5
8.Kanada 🇨🇦+9,0

Fullständiga resultat

Oberhof världscupen 21.1.2024


Damernas stafett 4 x 7,5 km

#LagResultat
1.Sverige 🇸🇪1.21.53,5
2.Tyskland 🇩🇪+17,5
3.Finland 🇫🇮+2.11,3
4.Sverige 2 🇸🇪+2.44,8
5.Norge 🇳🇴+3.40,4
6.Italien 🇮🇹+3.55,2

Fullständiga resultat

Oberhof världscupen 20.1.2024


Damernas 20 km (k)

#IdrottareResultat
1.Frida Karlsson 🇸🇪51.33,6
2.Katharina Hennig 🇩🇪+2,3
3.Kerttu Niskanen 🇫🇮+3,8
4.Victoria Carl 🇩🇪+7,5
5.Linn Svahn 🇸🇪+7,5
6.Jessie Diggins 🇺🇸+9,5
7.Teresa Stadlober 🇦🇹+10,2
8.Heidi Weng 🇳🇴+11,8
9.Krista Pärmäkoski 🇫🇮+12,2
10.Rosie Brennan 🇺🇸+14,3

Fullständiga resultat

Oberhof världscupen 20.1.2024


Herrar 20 km (k)

#IdrottareResultat
1.Erik Valnes 🇳🇴46.03,0
2.Martin Løwstrøm Nyenget 🇳🇴+0,9
3.Pål Golberg 🇳🇴+1,6
4.Mattis Stenshagen 🇳🇴+1,7
5.Federico Pellegrino 🇮🇹+2,1
6.Perttu Hyvärinen 🇫🇮+2,2
7.William Poromaa 🇸🇪+2,4
8.Antoine Cyr 🇨🇦+2,5
9.Ristomatti Hakola 🇫🇮+2,7
10.Elia Barp 🇮🇹+7,0

Resultat

Oberhof världscupen 19.1.2024


Herrarnas sprint (k) final

#IdrottareResultat
1.Erik Valnes 🇳🇴2.42,75
2.Ansgar Evensen 🇳🇴+0,40
3.Even Northug 🇳🇴+3,31
4.Harald Østberg Amundsen 🇳🇴+4,88
5.Valerio Grond 🇨🇭+6,74
6.Ben Ogden 🇺🇸+8,22

Resultat


Damernas sprint (k) final

#IdrottareResultat
1.Linn Svahn 🇸🇪3.04,05
2.Frida Karlsson 🇸🇪+0,33
3.Jonna Sundling 🇸🇪+2,06
4.Kristine Stavås Skistad 🇳🇴+3,91
5.Laura Gimmler 🇩🇪+4,34
6.Emma Ribom 🇸🇪+14,19

Resultat

Oberhof världscupen 19.1.2024


Damer kval sprint (k)

#IdrottareResultat
1.Jonna Sundling 🇸🇪3.06,04
2.Linn Svahn 🇸🇪+2,66
3.Frida Karlsson 🇸🇪+4,39
4.Rosie Brennan 🇺🇸+4,75
5.Jessie Diggins 🇺🇸+5,22
6.Moa Lundgren 🇸🇪+6,02
7.Anne Kyllönen 🇫🇮+6,24
8.Ane Appelkvist Stenseth 🇳🇴+6,53
9.Katri Lylynperä 🇫🇮+6,97
10.Emma Ribom 🇸🇪+7,00

Resultat

Herrar kval sprint (k)

#IdrottareResultat
1.Harald Østberg Amundsen 🇳🇴2.45,84
2.Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴+0,06
3.Ben Ogden 🇺🇸+0,25
4.Marcus Grate 🇸🇪+0,65
5.Lucas Chanavat 🇫🇷+1,27
6.Valerio Grond 🇨🇭+1,47
7.Erik Valnes 🇳🇴+1,58
8.Edvin Anger 🇸🇪+2.38
9.Niilo Moilanen 🇫🇮+2,44
10.Federico Pellegrino 🇮🇹+2,70

Resultat

Otepää Skandinaviska Cupen 14.1.2024


Herrar 10 km (f)

#IdrottareResultat
1.Iver Tildheim Andersen 🇳🇴22.07,6
2.Mattis Stenshagen 🇳🇴+9,0
3.Gjøran Tefre 🇳🇴+18,3
4.Martin Kirkeberg Moerk 🇳🇴+28,5
5.Andreas Fjorden Ree 🇳🇴+32,2
6.Emil Iversen 🇳🇴+36,8
7.Gaute Kvåle 🇳🇴+38,0
8.Haavard Moseby 🇳🇴+39,9
9.Sivert Wiig 🇳🇴+44,0
10.Ristomatti Hakola 🇫🇮+47,6

Resultat

Otepää Skandinaviska Cupen 14.1.2024


Damer 10 km (f)

#IdrottareResultat
1.Silje Theodorsen 🇳🇴26.20,6
2.Maren Wangensteen 🇳🇴+3,1
3.Nora Sanness 🇳🇴+9,1
4.Eveliina Piippo 🇫🇮+19,5
5.Maria Hartz Melling 🇳🇴+19,7
6.Hedda Østberg Amundsen 🇳🇴+21,6
7.Julie Myhre 🇳🇴+23,7
8.Tuva Anine Brusveen-Jensen 🇳🇴+25,9
9.Jessica Kähärä 🇫🇮+29,3
10.Sofie Nordsveen Hustad 🇳🇴+30,4

Resultat

Otepää Skandinaviska Cupen 13.1.2024


Herrarnas 20 km (k) intervallopp

#IdrottareResultat
1.Emil Iversen 🇳🇴48.68,2
2.Mattis Stenshagen 🇳🇴+16,7
3.Ristomatti Hakola 🇫🇮+35,2
4.Haavard Moseby 🇳🇴+38,7
5.Martin Kirkeberg Mörk 🇳🇴+47,2
6.David Thorvik 🇳🇴+49,6
7.Andreas Fjorden Ree 🇳🇴+58,6
8.Jon Rolf Skamo Hope 🇳🇴+1.11,5
9.Sivert Wiig 🇳🇴+1.13,9
10.Daniel Stock 🇳🇴+1.15,4

Fullständiga resultat

13.1.2024 3 Zinnen Ski Classics


Herrar 62 km

#IdrottareResultat
1.Andreas Nygård 🇳🇴2.24.13,7
2.Kasper Stadaas 🇳🇴+1,4
3.Emil Persson 🇸🇪+1,4
4.Ole Jørgen Bruvoll 🇳🇴+1,5
5.Axel Jutterström 🇸🇪+2,5

Resultat

Damer 62 km

#IdrottareResultat
1.Ida Dahl 🇸🇪2.46.48,2
2.Kati Roivas 🇫🇮+3.00,5
3.Emilie Fleten 🇳🇴+3.21,7
4.Silje Øyre Slind 🇳🇴+3.27,2
5.Magni Smedås 🇳🇴+4.34,3

Resultat


Otepää Skandinaviska Cupen 13.1.2024


Damer 20 km (k)

#IdrottareResultat
1.Johanna Matintalo 🇫🇮56.33,6
2.Tiril Udnes Weng 🇳🇴+22,5
3.Hedda Østberg Amundsen 🇳🇴+37,4
4.Silje Theodorsen 🇳🇴+41,9
5.Maren Wangensteen 🇳🇴+1.10,4
6.Nora Sanness 🇳🇴+1.45,1
7.Karoline Simpson-Larsen 🇳🇴+1.57,0
8.Kari Øyre Slind 🇳🇴+2.01,8
9.Kaidy Kaasiku 🇪🇪+2.13,8
10.Tuva Anine Brusveen-Jensen 🇳🇴+.2.18,9

Otepää Skandinaviska Cupen 12.1.2024


Herrarnas sprint (k) final

#IdrottareResultat
1.Ristomatti Hakola 🇫🇮 
2.Emil Iversen 🇳🇴 
3.Mats Opsal 🇳🇴 
4.Lauri Lepistö 🇫🇮 
5.Amund August Korsäth 🇳🇴 
6.Even Northug 🇳🇴 

Fullständiga resultat

Damernas sprint (k) final

#IdrottareResultat
1.Ane Appelkvist Stenseth 🇳🇴 
2.Maria Hartz Melling 🇳🇴 
3.Johanna Matintalo 🇫🇮 
4.Julie Myhre 🇳🇴 
5.Anna Svendsen 🇳🇴 
6.Hedda Østberg Amundsen 🇳🇴 

Fullständiga resultat



Otepää Skandinaviska Cupen 12.1.2024


Herrarnas sprint (k) kval

#IdrottareResultat
1.Harald Astrup Arnesen 🇳🇴3.17,22 Q
2.Haavard Moseby 🇳🇴+0,59 Q
3.Mats Opsal 🇳🇴+1,04 Q
4.Ristomatti Hakola 🇫🇮+1,16 Q
5.Wiljam Mattila 🇫🇮+1,93 Q
6.Juuso Haarala 🇫🇮+2,08 Q
7.David Thorvik 🇳🇴+2,53 Q
8.Sivert Wiig 🇳🇴+2,57 Q
8.Niilo Moilanen 🇫🇮+2,57 Q
10.Gjøran Tefre 🇳🇴+3,09 Q
20.Emil Liekari 🇫🇮+5,22 Q
24.Niko Anttola 🇫🇮+5,92 Q
25.Ville Ahonen 🇫🇮+5,93 Q
26.Lauri Lepistö 🇫🇮+6,25 Q
27.Eero Rantala 🇫🇮+6,52 Q

Fullständiga resultat

Otepää Skandinaviska Cupen 12.1.2024


Damernas sprint (k) kval

#IdrottareResultat
1.Johanna Matintalo 🇫🇮3.36,82 Q
2.Tiril Udnes Weng 🇳🇴+5,08 Q
3.Ane Appelkvist Stenseth 🇳🇴+6,28 Q
4.Hedda Østberg Amundsen 🇳🇴+6,34 Q
5.Maria Hartz Melling 🇳🇴+6,88 Q
6.Katri Lylynperä 🇫🇮+7,34 Q
7.Julie Myhre 🇳🇴+7,54 Q
8.Ingrid Hallqvist 🇸🇪+9,25 Q
9.Anna Svendsen 🇳🇴+9,28 Q
10.Jasmin Kähärä 🇫🇮+10,25 Q

Fullständiga resultat

Tour de Ski Val di Fiemme 7.1.2024


Damernas 10 km (f) final climb

#IdrottareResultat
1.Sophia Laukli 🇺🇸38.16,5
2.Heidi Weng 🇳🇴+17,1
3.Delphine Claudel 🇫🇷+37,7
4.Kerttu Niskanen 🇫🇮+39,2
5.Patricija Eiduka 🇱🇻+41,0
6.Jessie Diggins 🇺🇸+48,5
7.Krista Pärmäkoski 🇫🇮+1.02,1
8.Kristin Austgulen Fosnæs 🇳🇴+1.07,2
9.Katharina Hennig 🇩🇪+1.12,1
10.Frida Karlsson 🇸🇪+1.21,9
15.Jonna Sundling 🇸🇪+1.53,4
16.Linn Svahn 🇸🇪+1.56,8
17.Emma Ribom 🇸🇪+2.17,1
20.Moa Ilar 🇸🇪+2.32,9
29.Sofia Henriksson 🇸🇪+4.55,9
30.Lisa Ingesson 🇸🇪+5.33,4

Fullständiga resultat

Tour de Ski Val di Fiemme 7.1.2024


Herrarnas 10 km (f) final climb

#IdrottareResultat
1.Jules Lapierre 🇫🇷33.00,7
2.Friedrich Moch 🇩🇪+2,4
3.Hugo Lapalus 🇫🇷+16,0
4.Mika Vermeulen 🇦🇹+27,8
5.Harald Østberg Amundsen 🇳🇴+30,2
6.Martin Løwstrøm Nyenget 🇳🇴+45,5
7.Jens Burman 🇸🇪+
8.Beda Klee 🇨🇭+
9.Arsi Ruuskanen 🇫🇮+1.05,9
10.Maurice Manificat 🇫🇷+1.10,9

Fullständiga resultat

Tour de Ski Val di Fiemme 6.1.2024


Herrarnas 15 km (k) masstart

#IdrottareResultat
1.Erik Valnes 🇳🇴50.50,6
2.William Poromaa 🇸🇪+0,9
3.Cyril Fähndrich 🇨🇭+1,1
4.Pål Golberg 🇳🇴+7,0
5.Friedrich Moch 🇩🇪+7,5
6.Harald Østberg Amundsen 🇳🇴+7,9
7.Calle Halfvarsson 🇸🇪+8,5
8.Hugo Lapalus 🇫🇷8,9
9.Remi Bourdin 🇫🇷+9,2
10.Martin Løwstrøm Nyenget 🇳🇴+9,3
13.Gustaf Berglund 🇸🇪+10,7
17.Johan Häggström 🇸🇪+13,2
18.Leo Johansson 🇸🇪+13,3
29.Truls Gisselman 🇸🇪+16,3
42.Jens Burman 🇸🇪+22,2
45.Emil Danielsson 🇸🇪+24,8
51.Edvin Anger 🇸🇪+46,6

Fullständiga resultat

Tour de Ski Val di Fiemme 6.1.2024


Damer 15 km (k)

#IdrottareResultat
1.Linn Svahn 🇸🇪53.49,7
2.Frida Karlsson 🇸🇪+0,4
3.Katharina Hennig 🇩🇪+1,6
4.Jonna Sundling 🇸🇪+2,4
5.Teresa Stadlober 🇦🇹+3,0
6.Delphine Claudel 🇫🇷+3,8
7.Victoria Carl 🇩🇪+5,2
8.Jessie Diggins 🇺🇸+5,7
9.Heidi Weng 🇳🇴+7,9
10.Kerttu Niskanen 🇫🇮+8,4
11.Moa Ilar 🇸🇪+9,5
19.Emma Ribom 🇸🇪+34,7
27.Sofia Henriksson 🇸🇪+2.01,2
30.Lisa Ingesson 🇸🇪+3.51,3
-Johanna Hagström 🇸🇪DNF

Resultat

Davos Tour de Ski 4.1.2024


Herrarnas 20 km (k) jaktstart

#IdrottareResultat
1.Harald Østberg Amundsen 🇳🇴57.57,5
2.Henrik Dønnestad 🇳🇴+0,5
3.Martin Løwstrøm Nyenget 🇳🇴+34,6
4.Hugo Lapalus 🇫🇷+34,7
5.Friedrich Moch 🇩🇪+35,7
6.Beda Klee 🇨🇭+36,4
7.Antoine Cyr 🇨🇦+49,6
8.Remi Bourdin 🇫🇷+51,3
9.Pål Golberg 🇳🇴+1.09,0
10.Federico Pellegrino 🇮🇹+1.14,1


Davos Tour de Ski 4.1.2024


Damer 20 km jaktstart (k)

#IdrottareResultat
1.Kerttu Niskanen 🇫🇮1.12.00,7
2.Rosie Brennan 🇺🇸+0,8
3.Jessie Diggins 🇺🇸+8,7
4.Jonna Sundling 🇸🇪+13,2
5.Frida Karlsson 🇸🇪+13,6
6.Heidi Weng 🇳🇴+13,9
7.Margrethe Bergane 🇳🇴+14,4
8.Kristin Austgulen Fosnäs 🇳🇴+15,1
9.Katharina Hennig 🇩🇪+15,2
10.Katerina Janatova 🇨🇿+16,6


Davos Tour de Ski 3.1.2024


Herrarnas sprint (f) final

#IdrottareResultat
1.Lucas Chanavat 🇫🇷2.15,07
2.Edvin Anger 🇸🇪+0,25
3.Federico Pellegrino 🇮🇹+0,44
4.Gus Schumacher 🇺🇸+2,06
5.Håvard Solås Taugbøl 🇳🇴+2,53
6.Matz William Jenssen 🇳🇴+2,54

Fullständiga resultat

Davos Tour de Ski 3.1.2024


Damernas sprint (f) final

#IdrottareResultat
1.Linn Svahn 🇸🇪2.32,35
2.Kristine Stavås Skistad 🇳🇴+1,30
3.Jessie Diggins 🇺🇸+1,73
4.Maja Dahlqvist 🇸🇪+3,06
5.Johanna Hagström 🇸🇪+3,59
6.Mathilde Myhrvold 🇳🇴+3,91

Fullständiga resultat

Davos Tour de Ski 3.1.2024


Herrarnas sprint (f) kval

#IdrottareResultat
1.Lucas Chanavat 🇫🇷2.14,90
2.Valerio Grond 🇨🇭+2,39
3.Harald Østberg Amundsen 🇳🇴+2,99
4.Edvin Anger 🇸🇪+3,42
5.Theo Schely 🇫🇷+3,66
6.Federico Pellegrino 🇮🇹+3,88
7.Janik Riebli 🇨🇭+3,89
8.Renaud Jay 🇫🇷+4,71
9.Matz William Jenssen 🇳🇴+4,75
10.Johan Häggström 🇸🇪+4,94
13.Lauri Vuorinen 🇫🇮+5,78
19.Joni Mäki 🇫🇮+6,77

Fullständiga resultat

Davos Tour de Ski 3.1.2024


Damernas sprint (f) kval

#IdrottareResultat
1.Jonna Sundling 🇸🇪2.33,43
2.Linn Svahn 🇸🇪+1,50
3.Maja Dahlqvist 🇸🇪+3,41
4.Mathilde Myhrvold 🇳🇴+3,45
5.Jessie Diggins 🇺🇸+3,90
6.Johanna Hagström 🇸🇪+4,28
7.Kristine Stavås Skistad 🇳🇴+5,12
8.Alina Meier 🇨🇭+5,32
9.Nadine Fähndrich 🇨🇭+5,90
10.Rosie Brennan 🇺🇸+6,43

Fullständiga resultat

Toblach Tour de Ski 1.1.2024


Damernas 20 km (f) jaktstart

#IdrottareResultat
1.Jessie Diggins 🇺🇸58.18,7
2.Victoria Carl 🇩🇪+46,5
3.Linn Svahn 🇸🇪+48,2
4.Jonna Sundling 🇸🇪+48,2
5.Astrid Øyre Slind 🇳🇴+49,6
6.Heidi Weng 🇳🇴+51,7
7.Frida Karlsson 🇸🇪+52,5
8.Kerttu Niskanen 🇫🇮+52,6
9.Emma Ribom 🇸🇪+55,7
10.Krista Pärmäkoski 🇫🇮+1.18,0

Fullständiga resultat

Toblach Tour de Ski 1.1.2024


Herrarnas 20 km (f) jaktstart

#IdrottareResultat
1.Harald Østberg Amundsen 🇳🇴52.38,0
2.Erik Valnes 🇳🇴+32,9
3.Jan Thomas Jenssen 🇳🇴+1.04,6
4.William Poromaa 🇸🇪+1.04,9
5.Martin Løwstrøm Nyenget 🇳🇴+1.04,9
6.Friedrich Moch 🇩🇪+1.05,5
7.Beda Klee 🇨🇭+1.06,3
8.Hugo Lapalus 🇫🇷+1.06,3
9.Federico Pellegrino 🇮🇹+1.08,8
10.Gus Schumacher 🇺🇸+1.09,2

Fullständiga resultat

Toblach Tour de Ski 31.12.2023


Herrarnas 10 km (k) intervallopp

#IdrottareResultat
1.Perttu Hyvärinen 🇫🇮23.08,6
2.Erik Valnes 🇳🇴+16,2
3.Harald Østberg Amundsen 🇳🇴+17,2
4.Jens Burman 🇸🇪+27,4
5.William Poromaa 🇸🇪+40,4
6.Beda Klee 🇨🇭+42,9
7.Friedrich Moch 🇩🇪+44,6
8.Martin Løwstrøm Nyenget 🇳🇴+45,8
9.Ben Ogden 🇺🇸+46,2
10.Hugo Lapalus 🇫🇷+51,6

Fullständiga resultat

Toblach Tour de Ski 31.12.2023


Damernas 10 km (k) intervallopp

#IdrottareResultat
1.Kerttu Niskanen 🇫🇮25.48,0
2.Victoria Carl 🇩🇪+6,7
3.Jessie Diggins 🇺🇸+10,7
4.Rosie Brennan 🇺🇸+15,2
5.Katharina Hennig 🇩🇪+29,0
6.Heidi Weng 🇳🇴+40,8
7.Krista Pärmäkoski 🇫🇮+43,4
8.Astrid Øyre Slind 🇳🇴+45,5
9.Linn Svahn 🇸🇪+52,3
10.Teresa Stadlober 🇦🇹+53,2
11.Frida Karlsson 🇸🇪+56,2
12.Jonna Sundling 🇸🇪+58,3
13.Ebba Andersson 🇸🇪+59,5
14.Emma Ribom 🇸🇪+1.01,1
15.Moa Ilar 🇸🇪+1.05,3
22.Sofia Henriksson 🇸🇪+1.28,6
44.Maja Dahlqvist 🇸🇪+2.20,4
47.Johanna Hagström 🇸🇪+2.22,9
53.Lisa Ingesson 🇸🇪+2.56,3

Fullständiga resultat

Toblach, Tour de Ski 30.12.2023


Herrar sprint (f) final

#IdrottareResultat
1.Lucas Chanavat 🇫🇷2.35.,75
2.Jules Chappaz 🇫🇷+0,22
3.Ben Ogden 🇺🇸+0,49
4.Erik Valnes 🇳🇴+0,79
5.Valerio Grond 🇨🇭+11,54
6.Harald Østberg Amundsen 🇳🇴+28,56

Toblach, Tour de Ski 30.12.2023


Damer sprint, final (f)

#IdrottareResultat
1.Linn Svahn 🇸🇪3.01,22
2.Jonna Sundling 🇸🇪+0,07
3.Kristine Stavås Skistad 🇳🇴+0,29
4.Emma Ribom 🇸🇪+0,52
5.Nadine Fähndrich 🇨🇭+1,34
6.Johanna Hagström 🇸🇪+8,75

Toblach Tour de Ski 30.12.2023


Herrarnas sprint (f) kval

#IdrottareResultat
1.Lucas Chanavat 🇫🇷2.33,23 Q
2.Janik Riebli 🇨🇭+2,12 Q
3.Valerio Grond 🇨🇭+2,53 Q
4.Harald Østberg Amundsen 🇳🇴+2,68 Q
5.Erik Valnes 🇳🇴+3,00 Q
6.Edvin Anger 🇸🇪+3,28 Q
7.Jules Chappaz 🇫🇷+3,36 Q
8.Ben Ogden 🇺🇸+3,63 Q
9.Michael Hellweger 🇮🇹+4,19 Q
10.Ondrej Cerny 🇨🇿+4,20 Q
32.Johan Häggström 🇸🇪+7,70
41.Calle Halfvarsson 🇸🇪+9,19
43.Emil Danielsson 🇸🇪+9,54
48.Truls Gisselman 🇸🇪+10,18
49.William Poromaa 🇸🇪+10,53
56.Gustaf Berglund 🇸🇪+11,25
60.Leo Johansson 🇸🇪+12,45
75.Jens Burman 🇸🇪+14,44

Fullständiga resultat

Toblach Tour de Ski 30.12.2023


Damernas sprint (f)

#IdrottareResultat
1.Jonna Sundling 🇸🇪2.51,48 Q
2.Jessie Diggins 🇺🇸+2,98 Q
3.Linn Svahn 🇸🇪+3,53 Q
4.Nadine Fähndrich 🇨🇭+4,85 Q
5.Kristine Stavås Skistad 🇳🇴+6,30 Q
6.Julia Kern 🇺🇸+7,10 Q
7.Emma Ribom 🇸🇪+7,73 Q
8.Victoria Carl 🇩🇪+7,81 Q
9.Moa Ilar 🇸🇪+8,32 Q
10.Jasmi Joensuu 🇫🇮+8,37 Q
16.Maja Dahlqvist 🇸🇪+9,86 Q
18.Frida Karlsson 🇸🇪+9,94 Q
20.Johanna Hagström 🇸🇪+10,25 Q
38.Ebba Andersson 🇸🇪+13,79
55.Lisa Ingesson 🇸🇪+17,78
62.Sofia Henriksson 🇸🇪+21,75


Skandinaviska Cupen Vuokatti 17.12.2023


Herrar 20 km (f) masstart

#IdrottareResultat
1.Mattis Stenshagen 🇳🇴48.27,6
2.Haavard Moseby 🇳🇴+0,7
3.David Thorvik 🇳🇴+7,5
4.Thomas Linnebo Mollestad 🇳🇴+9,5
5.Gaute Kvåle 🇳🇴+10,4
6.Erland Kvisle 🇳🇴+15,0
7.Andreas Fjorden Ree 🇳🇴+23,5
8.Emil Iversen 🇳🇴+26,2
9.Gjøran Tefre 🇳🇴+26,8
10.Daniel Stock 🇳🇴+27,1



Damer 20 km (f) masstart

#IdrottareResultat
1.Silje Theodorsen 🇳🇴55.32,1
2.Nora Sanness 🇳🇴+7,0
3.Sofie Nordsveen Hustad 🇳🇴+7,1
4.Johanne Hauge Harviken 🇳🇴+57,8
5.Vilma Ryytty 🇫🇮+1.00,0
6.Tiril Liverud Knudsen 🇳🇴+1.06,5
7.Karoline Simpson-Larsen 🇳🇴+1.12,5
8.Berit Mogstad 🇳🇴+1.19,1
9.Sigrid Leseth Føyen 🇳🇴+1.30,4
10.Anna-Kaisa Saari 🇫🇮+1.36,6


La Venosta ITT Ski Classics 17.12.2023


Herrar 10 km (k)

#IdrottareResultat
1.Herman Paus 🇳🇴28.27,6
2.Axel Jutterström 🇸🇪+5,9
3.Thomas Ødegaarden 🇳🇴+10,0
4.Ole Jørgen Bruvoll 🇳🇴+14,4
5.Kasper Stadaas 🇳🇴+15,6
6.Morten Eide Pedersen 🇳🇴+21,2
7.Eirik Sverdrup Augdal 🇳🇴+28,6
8.Johan Tjelle 🇳🇴+30,5
9.Max Novak 🇸🇪+40,5
10.Johan Hoel 🇳🇴+48,9
23.Viktor Mäenpää 🇫🇮+1.29,1
27.Juuso Mäkelä 🇫🇮+1.34,1



Damer 10 km (k)

#IdrottareResultat
1.Ida Dahl 🇸🇪32.26,0
2.Emilie Fleten 🇳🇴+35,1
3.Kati Roivas 🇫🇮+1.37,9
4.Karolina Hedenström 🇸🇪+2.12,6
5.Frida Erkers 🇸🇪+2.26,0
6.Sandra Schützová 🇨🇿+2.31,5
7.Hanna Lodin 🇸🇪+2.32,3
8.Jenny Larsson 🇸🇪+2.44,5
9.Julie Kvale Stostad 🇳🇴+2.47,3
10.Sofie Elebro 🇸🇪+3.01,7
12.Oona Kettunen 🇫🇮+3.48,0
26.Amanda Nyfors 🇫🇮+6.47,6
29.Vilma Kanerva 🇫🇮+7.06,6


Trondheim världscupen 17.12.2023


Damernas 10 km (k) intervallopp

#IdrottareResultat
1.Victoria Carl 🇩🇪28.13,6
2.Rosie Brennan 🇺🇸+19,6
3.Ebba Andersson 🇸🇪+21,6
4.Jessie Diggins 🇺🇸+28,3
5.Kerttu Niskanen 🇫🇮+42,1
6.Astrid Øyre Slind 🇳🇴+47,2
7.Pia Fink 🇩🇪+56,2
8.Emma Ribom 🇸🇪+57,9
9.Heidi Weng 🇳🇴+1.00,7
10.Margrethe Bergane 🇳🇴+1.03,3


Trondheim världscupen 17.12.2023


Herrar 10 km (k)

#IdrottareResultat
1.Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴24.43,1
2.Pål Golberg 🇳🇴+17,7
3.Henrik Dønnestad 🇳🇴+21,1
4.Calle Halfvarsson 🇸🇪+23,0
5.Erik Valnes 🇳🇴+34,4
6.Didrik Tønseth 🇳🇴+36,9
7.Harald Østberg Amundsen 🇳🇴+38,2
8.Ben Ogden 🇺🇸+44,2
9.William Poromaa 🇸🇪+54,1
10.Jens Burman 🇸🇪+56,8

Resultat

La Venosta Criterium 16.12.2023


Herrar 37 km

#IdrottareResultat
1.Andreas Nygård 🇳🇴1.34.07,9
2.Kasper Stadaas 🇳🇴+2,5
3.Johan Hoel 🇳🇴+8,3
4.Axel Jutterström 🇸🇪+11,1
5.Thomas Ødegaarden 🇳🇴+12,6
6.Eirik Sverdrup Augdal 🇳🇴+15,4
7.Morten Eide Pedersen 🇳🇴+23,7
8.Thomas Bing 🇩🇪+45,3
9.Amund Riege 🇳🇴+48,2
10.Magnus Vesterheim 🇳🇴+58,8



Damer 37 km

#IdrottareResultat
1.Emilie Fleten 🇳🇴1.50.25,5
2.Ida Dahl 🇸🇪+7,6
3.Sofie Elebro 🇸🇪+2.40,2
4.Kati Roivas 🇫🇮+2.54,3
5.Jenny Larsson 🇸🇪+3.09,6
6.Frida Erkers 🇸🇪+3.35,9
7.Julie Kvale Stostad 🇳🇴+7.01,1
8.Hanna Lodin 🇸🇪+7.16,1
9.Sandra Schützová 🇨🇿+7.54,8
10.Karolina Hedenström 🇸🇪+8.24,1


Vuokatti Skandinaviska Cupen 16.12.2023


Herrarnas 10 km (k) intervallopp

#IdrottareResultat
1.Mattis Stenshagen 🇳🇴26.13,9
2.Haavard Moseby 🇳🇴+16,8
3.Emil Iversen 🇳🇴+26,3
4.Daniel Stock 🇳🇴+26,6
5.Andreas Fjorden Ree 🇳🇴+28,8
6.Finn Hågen Krogh 🇳🇴+32,1
7.David Thorvik 🇳🇴+34,1
8.Lars Agnar Hjelmeset 🇳🇴+37,4
9.Juuso Haarala 🇫🇮+39,3
10.Sivert Wiig 🇳🇴+40,3



Damernas 10 km (k) intervallopp

#IdrottareResultat
1.Anni Alakoski 🇫🇮30.21,6
2.Silje Theodorsen 🇳🇴+7,3
3.Nora Sanness 🇳🇴+35,6
4.Vilma Nissinen 🇫🇮+1.00,7
5.Lisa Ingesson 🇸🇪+1.01,0
6.Elin Henriksson 🇸🇪+1.02,3
7.Lisa Vinsa 🇸🇪+1.03,6
8.Berit Mogstad 🇳🇴+1.04,4
9.Karoline Simpson-Larsen 🇳🇴+1.07,6
10.Sigrid Leseth Føyen 🇳🇴+1.12,3


Trondheim världscupen 16.12.2023


Herrarnas skiathlon 10+10 km

#IdrottareResultat
1.Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴43.50,7
2.Andrew Musgrave 🇬🇧+0,7
3.Didrik Tønseth 🇳🇴+0,8
4.Simen Hegstad Krüger 🇳🇴+1,3
5.Calle Halfvarsson 🇸🇪+17,6
6.Harald Østberg Amundsen 🇳🇴+44,0
7.Jan Thomas Jenssen 🇳🇴+44,1
8.Jens Burman 🇸🇪+53,5
9.Pål Golberg 🇳🇴+1.04,4
10.William Poromaa 🇸🇪+1.04,7



Damernas skiathlon 10+10km

#IdrottareResultat
1.Ebba Andersson 🇸🇪49.23,4
2.Jessie Diggins 🇺🇸+15,2
3.Heidi Weng 🇳🇴+16,7
4.Teresa Stadlober 🇦🇹+18,2
5.Astrid Øyre Slind 🇳🇴+20,2
6.Victoria Carl 🇩🇪+22,7
7.Emma Ribom 🇸🇪+48,9
8.Rosie Brennan 🇺🇸+52,5
9.Linn Svahn 🇸🇪+55,7
10.Kristin Austgulen Fosnæs 🇳🇴+1.07,8


Trondheim världscupen 15.12.2023


Herrarnas sprint (f) final

#IdrottareResultat
1.Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴2.39,28
2.Lucas Chanavat 🇫🇷+0,81
3.Harald Østberg Amundsen 🇳🇴+1,69
4.Håvard Solås Taugbøl 🇳🇴+2,55
5.Matz William Jenssen 🇳🇴+3,33
6.Erik Valnes 🇳🇴+15,42


Trondheim världscupen 15.12.2023


Damernas sprint (f) final

#IdrottareResultat
1.Kristine Stavås Skistad 🇳🇴3.04,71
2.Linn Svahn 🇸🇪+0,15
3.Emma Ribom 🇸🇪+0,16
4.Jessie Diggins 🇺🇸+4,03
5.Victoria Carl 🇩🇪+4,20
6.Lotta Udnes Weng 🇳🇴+9,91


Skandinaviska Cupen Vuokatti 15.12.2023


Herrarnas sprint (f) final

#IdrottareResultat
1.David Thorvik 🇳🇴2.55,94
2.Sivert Wiig 🇳🇴+0,02
3.Mattis Stenshagen 🇳🇴+0,07
4.Gjøran Tefre 🇳🇴+0,08
5.Finn Hågen Krogh 🇳🇴+0,90
6.Simen Myhre 🇳🇴+3,26



Damernas sprint (f) final

#IdrottareResultat
1.Moa Hansson 🇸🇪3.27,22
2.Silje Theodorsen 🇳🇴+0,37
3.Ingrid Andrea Gulbrandsen 🇳🇴+0,67
4.Vilma Ryytty 🇫🇮+0,84
5.Lisa Ingesson 🇸🇪+1,65
6.Ella Olsson 🇸🇪+11,76


Trondheim världscupen 15.12.2023


Herrarnas sprint (f) kval

#IdrottareResultat
1.Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴2.44,33 Q
2.Qiang Wang 🇨🇳+1,01 Q
3.Lucas Chanavat 🇫🇷+1,17 Q
4.Edvin Anger 🇸🇪+3,07 Q
5.Harald Østberg Amundsen 🇳🇴+4,22 Q
6.Håvard Solås Taugbøl 🇳🇴+4,26 Q
7.Jules Chappaz 🇫🇷+4,78 Q
8.James Clinton Schoonmaker 🇺🇸+5,08 Q
9.Ansgar Evensen 🇳🇴+5,23 Q
10.Erik Valnes 🇳🇴+5,35 Q

Trondheim världscupen 15.12.2023


Damernas sprint (f) kval

#IdrottareResultat
1.Linn Svahn 🇸🇪3.09,94 Q
2.Jasmi Joensuu 🇫🇮+1,11 Q
3.Victoria Carl 🇩🇪+2,01 Q
4.Maria Hartz Melling 🇳🇴+2,66 Q
5.Julia Kern 🇺🇸+3,77 Q
6.Nadine Fähndrich 🇨🇭+4,27 Q
7.Sofie Krehl 🇩🇪+4,33 Q
8.Mathilde Myhrvold 🇳🇴+4,42 Q
9.Johanna Hagström 🇸🇪+4,87 Q
10.Jessie Diggins 🇺🇸+5,53 Q


Skandinaviska Cupen Vuokatti 15.12.2023


Herrarnas sprint (f) kval

#IdrottareResultat
1.Emil Liekari 🇫🇮2.52,29 Q
2.Måns Skoglund 🇸🇪+0,53 Q
3.Sivert Wiig 🇳🇴+1,25 Q
4.Gjøran Tefre 🇳🇴+1,38 Q
5.Haavard Moseby 🇳🇴+1,76 Q
6.Eero Rantala 🇫🇮+2,08 Q
7.Juuso Haarala 🇫🇮+2,26 Q
8.Simen Myhre 🇳🇴+2,41 Q
9.Finn Hågen Krogh 🇳🇴+3,11 Q
10.Mattis Stenshagen 🇳🇴+3,30 Q
14.Wiljam Mattila 🇫🇮+3,48 Q
17.Olli-Pekka Laitila 🇫🇮+3,75 Q
21.Oskari Hökkä 🇫🇮+4,55 Q
27.Ike Melnits 🇫🇮+5,53 Q
28.Lauri Lepistö 🇫🇮+5,86 Q



Damernas sprint (f) kval

#IdrottareResultat
1.Moa Hansson 🇸🇪3.23,55 Q
2.Anni Alakoski 🇫🇮+1,36 Q
3.Ingrid Andrea Gulbrandsen 🇳🇴+1,75 Q
4.Julie Myhre 🇳🇴+4,74 Q
5.Vilma Jylhä 🇫🇮+6,24 Q
6.Ingrid Hallqvist 🇸🇪+6,89 Q
6.Johanne Hauge Harviken 🇳🇴+6,89 Q
8.Ella Olsson 🇸🇪+8,12 Q
9.Tiril Liverud Knudsen 🇳🇴+8,50 Q
10.Amalie Haakonsen Ous 🇳🇴+8,62 Q
12.Vilma Ryytty 🇫🇮+9,46 Q
17.Amanda Saari 🇫🇮+10,76 Q
19.Anni Lindroos 🇫🇮+11,90 Q
21.Siiri Kaijansinkko 🇫🇮+12,54 Q
23.Tuuli Raunio 🇫🇮+13,91 Q
24.Julia Häger 🇫🇮+14,10 Q
28.Anni Kaipainen 🇫🇮+14,74 Q
29.Elsa Torvinen 🇫🇮+15,10 Q

Ski Classics Bad Gastein 10.12.2023 *


Herrar 36 km

#IdrottareResultat
1.Kasper Stadaas 🇳🇴1.37.29,1
2.Amund Riege 🇳🇴+1,6
3.Max Novak 🇸🇪+2,7
4.Stian Hoelgaard 🇳🇴+2,8
5.Axel Jutterström 🇸🇪+4,3
6.Thomas Bing 🇩🇪+34,2

Resultat

Östersund världscupen 10.12.2023


Damernas 10 km (f)

#IdrottareResultat
1.Jessie Diggins 🇺🇸27.05,6
2.Heidi Weng 🇳🇴+23,0
3.Victoria Carl 🇩🇪+29,1
4.Flora Dolci 🇫🇷+32,3
5.Rosie Brennan 🇺🇸+47,5
6.Delphine Claudel 🇫🇷+50,0
7.Anne Kjersti Kalvå 🇳🇴+56,8
8.Sophia Laukli 🇺🇸+59,7
9.Ebba Andersson 🇸🇪+1.01,7
10.Emma Ribom 🇸🇪+1.09,4

Ski Classics Bad Gastein Criterium 10.12.2023


Damer 36 km

#IdrottareResultat
1.Emilie Fleten 🇳🇴1.50.34,0
2.Ida Dahl 🇸🇪+2.57,8
3.Karolina Hedenström 🇸🇪+4.51,9
4.Frida Erkers 🇸🇪+4.53,6
5.Sofie Elebro 🇸🇪+4.57,8
6.Kati Roivas 🇫🇮+5.46,6

Resultat

Östersund världscupen 10.12.2023


Herrar 10 km (f)

#IdrottareResultat
1.Harald Østberg Amundsen 🇳🇴23.36,1
2.Simen Hegstad Krüger 🇳🇴+8,1
3.Didrik Tønseth 🇳🇴+14,3
4.Iver Tildheim Andersen 🇳🇴+18,9
5.Jan Thomas Jenssen 🇳🇴+38,8
6.Andrew Musgrave 🇬🇧+42,2
7.Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴+43,9
8.Friedrich Moch 🇩🇪+51,1
9.Pål Golberg 🇳🇴+1.01,4
10.Remi Lindholm 🇫🇮+1.04,9

Resultat

Ski Classics Bad Gastein Pro Team Tempo 9.12.2023


Herrar 12,6 km (k)

#IdrottareResultat
1.Ole Jørgen Bruvoll 🇳🇴14.43,9
1.Amund Hoel 🇳🇴14.43,9
3.Morten Eide Pedersen 🇳🇴+4,5
4.Axel Jutterström 🇸🇪+5,1
5.Amund Riege 🇳🇴+7,5
6.Herman Paus 🇳🇴+9,5
7.Kasper Stadaas 🇳🇴+13,8
8.Johan Hoel 🇳🇴+14,2
9.Max Novak 🇸🇪+14,3
10.Stian Hoelgaard 🇳🇴+14,4


Damer 12,6 km (k)

#IdrottareResultat
1.Ida Dahl 🇸🇪17.06,9
2.Hanna Lodin 🇸🇪+0,7
3.Sandra Schützová 🇨🇿+14,6
4.Hedda Bångman 🇸🇪+15,0
5.Silje Øyre Slind 🇳🇴+15,7
6.Guro Jordheim 🇳🇴+17,3
7.Kati Roivas 🇫🇮+19,0
8.Frida Erkers 🇸🇪+19,7
9.Emilie Fleten 🇳🇴+22,4
10.Ida Palmberg 🇸🇪+23,8

Östersund världscupen 9.12.2023


Herrarnas sprint (k) final

#IdrottareResultat
1.Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴3.12,06
2.Erik Valnes 🇳🇴+3,35
3.James Clinton Schoonmaker 🇺🇸+4,80
4.Ben Ogden 🇺🇸+7,06
5.Håvard Solås Taugbøl 🇳🇴+12,00
6.Even Northug 🇳🇴+18,78

Östersund världscupen 9.12.2023


Damernas sprint (k) final

#IdrottareResultat
1.Emma Ribom 🇸🇪3.38,88
2.Kristine Stavås Skistad 🇳🇴+0,60
3.Linn Svahn 🇸🇪+0,81
4.Rosie Brennan 🇺🇸+2,04
5.Jessie Diggins 🇺🇸+3,44
6.Moa Lundgren 🇸🇪+18,85

Östersund världscupen 9.12.2023


Herrarnas sprint (k) kval

#IdrottareResultat
1.Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴3.02,11
2.Erik Valnes 🇳🇴+3,38
3.Ben Ogden 🇺🇸+4,53
4.Pål Golberg 🇳🇴+4,57
5.James Clinton Schoonmaker 🇺🇸+4,67
6.Ansgar Evensen 🇳🇴+4,76
7.Harald Østberg Amundsen 🇳🇴+4,91
8.Calle Halfvarsson 🇸🇪+5,01
9.Theo Schely 🇫🇷+6,00
10.Håvard Solås Taugbøl 🇳🇴+6,67



Damernas sprint (k) kval

#IdrottareResultat
1.Linn Svahn 🇸🇪3.33,20
2.Emma Ribom 🇸🇪+0,91
3.Jessie Diggins 🇺🇸+2,90
4.Moa Lundgren 🇸🇪+3,29
5.Moa Ilar 🇸🇪+3,37
6.Rosie Brennan 🇺🇸+3,73
7.Frida Karlsson 🇸🇪+5,73
8.Caterina Ganz 🇮🇹+6,63
9.Märta Rosenberg 🇸🇪+7,19
10.Kristine Stavås Skistad 🇳🇴+7,67



Skidor idag på TV - Längdskidor TV-tider


SVT, TV6 och Viaplay visar vintersport under kommande säsong 2023/24. Du ser vintersporten från TV6 och Viaplay också med Allente. Med Allente kan du samla dina tv-kanaler och streamingtjänster i ett och samma paket.

Världscupen i längdåkning 2023/2024 ser du på TV6 och Viaplay. Världscupden börjar en 24 november 2023 i Ruka, Finland och slutar fyra månader senare den 17 mars 2024 i Falun, Sverige.

Ski Classics ser du på SVT, SVT Play och Discovery+. Ski Classics-säsongen börjar den 10 december 2023 från Bad Gastein, Österrike.