Oberhof världscupen i skidskytte 2024


Det fjärde världscuphelgen i skidskytte under säsongen 2023-2024 äger rum i Oberhof, Tyskland. Se program, trupper och resultat.


Världscupen i skidskytte fortsätter i början av januari i Oberhof, Tyskland. Helgen börjar på torsdag herrarnas sprinttävling och slutar stafetter.

Oberhof har varit ordinarie värd i världscupen i skidskytte och har även organiserat skidskytte-VM 2004 och 2023.


Oberhof världscupen i skidskytte 2024 – Program och tidtabell


Tävlingarna börjar i Oberhof på fredag ​​med sprinttävlingar för herrar och damer. På lördag är det dags för jakstarter. Helgen slutar på söndag med stafetter.

Oberhof 4.-7.1.2024

  • DatumEvenemangPlats
  • 4.1.2024 - 7.1.2024Världscupen Oberhof Oberhof, Tyskland
    -
    To 04.01.2024 14:20Sprint 10 km, herrar
    Fr 05.01.2024 14:25Sprint 7,5 km, damer
    Lö 06.01.2024 12:25Jaktstart 12,5 km, herrar
    Lö 06.01.2024 14:40Jaktstart 10 km, damer
    Sö 07.01.2024 11:30Stafett 4 x 7,5 km, herrar
    Sö 07.01.2024 14:25Stafett 4 x 6 km, damer




Oberhof världscupen i skidskytte 2024 – Trupper


🇸🇪 Sverige


DamerHerrar
Anna MagnussonEmil Nykvist
Elvira OebergJesper Nelin
Hanna OebergMartin Ponsiluoma
Linn PerssonPeppe Femling
Mona BrorssonSebastian Samuelsson
Sara AnderssonViktor Brandt


🇩🇪 Tyskland


DamerHerrar
Selina GrotianBenedikt Doll
Janina Hettich-WalzPhilipp Horn
Hanna KebingerJohannes Kühn
Franziska PreußPhilipp Nawrath
Sophia SchneiderRoman Rees
Vanessa VoigtJustus Strelow


🇫🇷 Frankrike


DamerHerrar
Justine Braisaz-BouchetFabien Claude
Julia SimonQuentin Fillon-Maillet
Lou JeanmonnotAntonin Guigonnat
Sophie ChauveauEmilien Jacquelin
Océane MichelonEric Perrot 
Jeanne Richard 


🇮🇹 Italien


DamerHerrar
Hannah AuchentallerDidier Bionaz
Lisa VittozziElia Zeni
Samuela ComolaTommaso Giacomel
Rebecca PasslerPatrick Braunhofer
Michela CarraraLukas Hofer 
Beatrice Trabucchi 


🇳🇴 Norge


DamerHerrar
Juni ArnekleivJohan-Olav Botn
Karoline ErdalJohannes Thingnes Bø
Marthe Kråkstad JohansenTarjei Bø
Karoline KnottenJohannes Dale-Skjevdal
Marit Ishol SkoganSturla Holm Lægreid
Ingrid Landmark TandrevoldEndre Strømsheim



Oberhof världscupen i skidskytte - Resultat 2024


Vi kommer att uppdatera resultat från Oberhof världscupen i skidskytte här. Se också liveresultat på biathlonresults.com.

Oberhof världscupen 7.1.2024


Damernas stafett 4 x 6 km

#LagResultat
1.Frankrike 🇫🇷1.12.42,5 (0+12)
2.Norge 🇳🇴+9,3 (0+10)
3.Sverige 🇸🇪+33,5 (1+8)
4.Italien 🇮🇹+3.33,9 (3+11)
5.Tyskland 🇩🇪+4.20,6 (3+15)
6.Tjeckien 🇨🇿+4.39,6 (2+16)
7.Schweiz 🇨🇭+4.49,8 (2+19)
8.Ukraina 🇺🇦+5.18,7 (1+10)

Fullständiga resultat

Oberhof världscupen 7.1.2024


Herrarnas stafett 4 x 7,5 km

#LagResultat
1.Norge 🇳🇴1.17.34,2 (0+7)
2.Tyskland 🇩🇪+2.01,9 (1+15)
3.Italien 🇮🇹+2.50,5 (0+16)
4.Sverige 🇸🇪+3.37,9 (1+11)
5.Schweiz 🇨🇭+2.42,6 (1+15)

Fullständiga resultat

Oberhof världscupen 6.1.2024


Damernas jaktstart 10 km

#IdrottareResultat
1.Julia Simon 🇫🇷31.45,2 (2)
2.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷+18,9 (3)
3.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+44,4 (2)
4.Elvira Öberg 🇸🇪+53,8 (3)
5.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+55,3 (1)
6.Karoline Knotten 🇳🇴+1.00,0 (2)
7.Franziska Preuss 🇩🇪+1.00,3 (2)
8.Lisa Vittozzi 🇮🇹+1.12,4 (2)
9.Jeanne Richard 🇫🇷+1.18,4 (2)
10.Lena Häcki-Gross 🇨🇭+1.25,1 (2)

Fullständiga resultat

Oberhof världscupen 5.1.2024


Herrar jaktstart 12,5 km

#IdrottareResultat
1.Endre Strømsheim 🇳🇴33.04,2 (2)
2.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+17,8 (2)
3.Johannes Dale-Skjevdal 🇳🇴+36,4 (1)
4.Tarjei Bø 🇳🇴+45,5 (3)
5.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+50,3 (4)
6.Fabien Claude 🇫🇷+53,2 (1)
7.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+58,5 (3)
8.Johannes Kühn 🇩🇪+1.00,7 (2)

Resultat

Oberhof världscupen 5.1.2024


Damer sprint 7,5 km

#IdrottareResultat
1.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷22.43,0 (2)
2.Franziska Preuss 🇩🇪+4,4 (0)
3.Sophie Chauveau 🇫🇷+4,6 (1)
4.Anna Magnusson 🇸🇪+17,6 (0)
5.Janina Hettich-Walz 🇩🇪+23,8 (0)
6.Karoline Knotten 🇳🇴+28,2 (1)
7.Lisa Vittozzi 🇮🇹+31,1 (1)
8.Jeanne Richard 🇫🇷+34,4 (0)

Resultat

Oberhof världscupen 5.1.2024


Herrar sprint 10 km

#IdrottareResultat
1.Benedikt Doll 🇩🇪24.12,2 (1)
2.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+1,8 (1)
3.Endre Strømsheim 🇳🇴+5,4 (1)
4.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+19,6 (2)
5.Jakov Fak 🇸🇮+29,8 (0)
6.Johannes Kuehn 🇩🇪+29,8 (0)
7.Tarjei Bø 🇳🇴+40,3 (2)
8.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+40,4 (3)
9.Sebastian Stalder 🇨🇭+42,9 (0)
10.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+44,8 (2)
12.Jesper Nelin 🇸🇪+51,0 (1)
39.Emil Nykvist 🇸🇪+2.09,1 (1)
59.Viktor Brandt 🇸🇪+2.45,0 (1)
81.Peppe Femling 🇸🇪+3.34,9 (4)

Resultat



Resultat från tidigare år från Oberhof


Oberhof-VM 2023 - resultat


Oberhof skidskytte-VM 19.2.2023


Damernas masstart 12,5 km

#IdrottareResultat
1.Hanna Öberg 🇸🇪36.48,0 (2)
2.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+4,8 (1)
3.Julia Simon 🇫🇷+20,8 (3)
4.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+34,7 (1)
5.Marketa Davidova 🇨🇿+51,4 (2)
6.Karoline Knotten 🇳🇴+57,7 (1)
7.Emma Lunder 🇨🇦+57,8 (2)
8.Linn Persson 🇸🇪+1.00,6 (2)
9.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+1.01,9 (2)
10.Samuela Comola 🇮🇹+1.02,4 (0)
21.Mona Brorsson 🇸🇪+2.23,2 (3)
26.Anna Magnusson 🇸🇪+3.25,3 (5)


Oberhof skidskytte-VM 19.2.2023


Herrarnas masstart 15 km

#IdrottareResultat
1.Sebastian Samuelsson 🇸🇪36.42,8 (0)
2.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+9,6 (2)
3.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+38,8 (2)
4.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+55,8 (2)
5.Andrejs Rastorgujevs 🇱🇻+1.07,3 (3)
6.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.10,9 (2)
7.Sebastian Stalder 🇨🇭+1.11,1 (0)
8.Fabien Claude 🇫🇷+1.26,4 (2)
9.Tarjei Bø 🇳🇴+1.31,2 (4)
10.Tero Seppälä 🇫🇮+1.31,3 (2)
16.Jesper Nelin 🇸🇪+2.00,7 (3)
30.Peppe Femling 🇸🇪+5.48,3 (7)

Fullständiga resultat

Oberhof skidskytte-VM 18.2.2023


Damernas stafett 4 x 6 km

#LagResultat
1.Italien 🇮🇹1.14.39,7 (0+2)
2.Tyskland 🇩🇪+24,7 (0+6)
3.Sverige 🇸🇪+55,7 (2+11)
4.Frankrike 🇫🇷+1.31,6 (1+12)
5.Österrike 🇦🇹+2.08,0 (0+12)
6.Norge 🇳🇴+2.20,9 (4+13)
7.Tjeckien 🇨🇿+2.45,1 (3+11)
8.Schweiz 🇨🇭+2.45,6 (1+15)
13.Finland 🇫🇮+5.57,9 (1+11)

Fullständiga resultat

Oberhof skidskytte-VM 18.2.2023


Herrarnas stafett 4 x 7,5 km

#LagResultat
1.Frankrike 🇫🇷1.31,48,8 (1+9)
2.Norge 🇳🇴+38,8 (2+14)
3.Sverige 🇸🇪+1.39,9 (1+13)
4.Tjeckien 🇨🇿+2.04,2 (2+10)
5.Tyskland 🇩🇪+3.51,8 (5+8)
6.Schweiz 🇨🇭+4.08,1 (6+8)
7.Italien 🇮🇹+4.22,9 (0+14)
8.Romania 🇷🇴+4.48,6 (0+13)
9.Slovenien 🇸🇮+4.48,7 (3+14)
10.Finland 🇫🇮+5.08,9 (3+7)

Fullständiga resultat

Oberhofin Skidskytte-VM 16.2.2023


Singel mixstafett

#LagResultat
1.Norge 🇳🇴35.37,1 (1+6)
2.Österrike 🇦🇹+13,8 (0+6)
3.Italien 🇮🇹+51,0 (2+9)
4.Sverige 🇸🇪+1.16,4 (1+12)
5.Frankrike 🇫🇷+1.21,9 (1+12)
6.Tyskland 🇩🇪+1.30,7 (1+12)
7.Slovenien 🇸🇮+1.38,1 (0+8)
8.Moldavien 🇲🇩+2.00,7 (0+7)
9.Estland 🇪🇪+2.24,8 (1+9)
10.Finland 🇫🇮+2.27,2 (2+13)

Oberhofin MM-kisat 15.2.2023


Damernas distans 15 km

#IdrottareResultat
1.Hanna Öberg 🇸🇪43.46,1 (1)
2.Linn Persson 🇸🇪+10,3 (0)
3.Lisa Vittozzi 🇮🇹+28,0 (1)
4.Samuela Comola 🇮🇹+48,5 (0)
5.Julia Simon 🇫🇷+1.21,7 (3)
6.Tuuli Tomingas 🇪🇪+2.23,3 (2)
7.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+2.33,9 (2)
8.Suvi Minkkinen 🇫🇮+2.43,9 (0)
9.Lena Haecki 🇨🇭+2.44,4 (3)
10.Marketa Davidova 🇨🇿+3.01,3 (3)
29.Mona Brorsson 🇸🇪+4.51,5 (3)
35.Anna Magnusson 🇸🇪+5.21,8 (3)
-Elvira Öberg 🇸🇪DNS


Oberhofin skidskytte-VM 14.2.2023


Herrarnas distans 20 km

#IdrottareResultat
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴49.57,5 (2)
2.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+1.10,7 (1)
3.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+1.11,1 (1)
4.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.31,9 (1)
5.Benedikt Doll 🇩🇪+2.09,6 (1)
6.Niklas Hartweg 🇨🇭+2.31,8 (1)
7.Tarjei Bø 🇳🇴+2.32,9 (2)
8.Michal Krcmar 🇨🇿+2.49,2 (1)
9.Philipp Nawrath 🇩🇪+3.20,2 (2)
10.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+3.29,5 (2)
11.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+3.42,3 (4)
22.Jesper Nelin 🇸🇪+4.44,4 (2)
49.Emil Nykvist 🇸🇪+7.12,6 (4)
79.Peppe Femling 🇸🇪+9.54,4 (7)

Fullständiga resultat

Skidskytte-VM, Oberhof 12.2.2023


Herrarnas

#IdrottareResultat
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴33.34,5 (0)
2.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+1.11,2 (0)
3.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+1.54,1 (2)
4.Tarjei Bø 🇳🇴+1.57,3 (4)
5.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+2.14,7 (2)
6.Johannes Kühn 🇩🇪+2.27,1 (3)
7.Johannes Dale 🇳🇴+2.48,2 (5)
8.Dmytro Pidruchnyi 🇺🇦+2.52,0 (2)
9.Andrejs Rastorgujevs 🇱🇻+2.56,9 (2)
10.Roman Rees 🇩🇪+3.04,5 (2)
18.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+3.50,5 (6)
23.Jesper Nelin 🇸🇪+4.09,1 (1)
25.Peppe Femling 🇸🇪+4.14,5 (3)



Damernas

#IdrottareResultat
1.Julia Simon 🇫🇷32.00,8 (1)
2.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪+27,0 (4)
3.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+37,7 (3)
4.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+1.00,3 (3)
5.Sophia Schneider 🇩🇪+1.08,3 (4)
6.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+1.08,7 (1)
7.Tereza Vobornikova 🇨🇿+1.12,9 (2)
8.Hanna Kebinger 🇩🇪+1.21,5 (2)
9.Sophie Chauveau 🇫🇷+1.23,6 (3)
10.Linn Persson 🇸🇪+1.27,3 (3)
12.Hanna Öberg 🇸🇪+1.27,3 (5)
15.Mona Brorsson 🇸🇪+1.59,5 (2)
18.Anna Magnusson 🇸🇪+2.15,8 (4)


Skidskytte-VM, Oberhof 11.2.2023


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareResultat
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴23.21,7 (1)
2.Tarjei Bø 🇳🇴+14,8 (0)
3.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+39,9 (1)
4.Johannes Dale 🇳🇴+43,6 (1)
5.Dmytro Pidruchnyi 🇺🇦+53,4 (0)
6.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+59,7 (1)
7.Andrejs Rastorgujevs 🇱🇻+1.02,4 (0)
8.Johannes Kühn 🇩🇪+1.04,8 (1)
9.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.08,9 (1)
10.Antonin Guigonnat 🇫🇷+1.09,0 (0)

11. Samuli Samuelsson (2) +1.13
18. Martin Ponsiluoma (3) +1.49
27. Peppe Femling (1) +2.05
45. Jesper Nelin +(2) +2.40

Skidskytte-VM Oberhof 10.2.2023


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareResultat
1.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪21.19,7 (0)
2.Hanna Öberg 🇸🇪+2,2 (0)
3.Linn Persson 🇸🇪+26,2 (0)
4.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+31,3 (1)
5.Lisa Vittozzi 🇮🇹+45,8 (1)
6.Marketa Davidova 🇨🇿+50,5 (0)
7.Sophia Schneider 🇩🇪+57,6 (1)
8.Polona Klemencic 🇸🇮+58,1 (0)
9.Anna Magnusson 🇸🇪+58,8 (0)
10.Julia Simon 🇫🇷+1.02,8 (2)
22.Mona Brorsson 🇸🇪+1.31,1 (0)


Skidskytte-VM, Oberhof 8.2.2023


Mixedstafett

#IdrottareResultat
1.Norge1:04.41,9 (1+9)
2.Italien+11,6 (0+6)
3.Frankrike+55,9 (0+9)
4.Österrike+59,2 (0+3)
5.Tjeckien+1.09,4 (0+7)
6.Tyskland+1.26,5 (1+9)
7.Schweiz+1.49,5 (0+5)
8.Kanada+2.22,8 (0+9)
9.Sverige+2.33,8 (3+15)



Oberhof världscupen i skidskytte – resultat 2022


Skidskytte-VM, Oberhof 12.2.2023


Herrarnas

#IdrottareResultat
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴33.34,5 (0)
2.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+1.11,2 (0)
3.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+1.54,1 (2)
4.Tarjei Bø 🇳🇴+1.57,3 (4)
5.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+2.14,7 (2)
6.Johannes Kühn 🇩🇪+2.27,1 (3)
7.Johannes Dale 🇳🇴+2.48,2 (5)
8.Dmytro Pidruchnyi 🇺🇦+2.52,0 (2)
9.Andrejs Rastorgujevs 🇱🇻+2.56,9 (2)
10.Roman Rees 🇩🇪+3.04,5 (2)
18.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+3.50,5 (6)
23.Jesper Nelin 🇸🇪+4.09,1 (1)
25.Peppe Femling 🇸🇪+4.14,5 (3)



Damernas

#IdrottareResultat
1.Julia Simon 🇫🇷32.00,8 (1)
2.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪+27,0 (4)
3.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+37,7 (3)
4.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+1.00,3 (3)
5.Sophia Schneider 🇩🇪+1.08,3 (4)
6.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+1.08,7 (1)
7.Tereza Vobornikova 🇨🇿+1.12,9 (2)
8.Hanna Kebinger 🇩🇪+1.21,5 (2)
9.Sophie Chauveau 🇫🇷+1.23,6 (3)
10.Linn Persson 🇸🇪+1.27,3 (3)
12.Hanna Öberg 🇸🇪+1.27,3 (5)
15.Mona Brorsson 🇸🇪+1.59,5 (2)
18.Anna Magnusson 🇸🇪+2.15,8 (4)


Skidskytte-VM, Oberhof 11.2.2023


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareResultat
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴23.21,7 (1)
2.Tarjei Bø 🇳🇴+14,8 (0)
3.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+39,9 (1)
4.Johannes Dale 🇳🇴+43,6 (1)
5.Dmytro Pidruchnyi 🇺🇦+53,4 (0)
6.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+59,7 (1)
7.Andrejs Rastorgujevs 🇱🇻+1.02,4 (0)
8.Johannes Kühn 🇩🇪+1.04,8 (1)
9.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.08,9 (1)
10.Antonin Guigonnat 🇫🇷+1.09,0 (0)

11. Samuli Samuelsson (2) +1.13
18. Martin Ponsiluoma (3) +1.49
27. Peppe Femling (1) +2.05
45. Jesper Nelin +(2) +2.40

Skidskytte-VM Oberhof 10.2.2023


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareResultat
1.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪21.19,7 (0)
2.Hanna Öberg 🇸🇪+2,2 (0)
3.Linn Persson 🇸🇪+26,2 (0)
4.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+31,3 (1)
5.Lisa Vittozzi 🇮🇹+45,8 (1)
6.Marketa Davidova 🇨🇿+50,5 (0)
7.Sophia Schneider 🇩🇪+57,6 (1)
8.Polona Klemencic 🇸🇮+58,1 (0)
9.Anna Magnusson 🇸🇪+58,8 (0)
10.Julia Simon 🇫🇷+1.02,8 (2)
22.Mona Brorsson 🇸🇪+1.31,1 (0)


Skidskytte-VM, Oberhof 8.2.2023


Mixedstafett

#IdrottareResultat
1.Norge1:04.41,9 (1+9)
2.Italien+11,6 (0+6)
3.Frankrike+55,9 (0+9)
4.Österrike+59,2 (0+3)
5.Tjeckien+1.09,4 (0+7)
6.Tyskland+1.26,5 (1+9)
7.Schweiz+1.49,5 (0+5)
8.Kanada+2.22,8 (0+9)
9.Sverige+2.33,8 (3+15)

Oberhof världscupen 9.1.2022


Damernas 10 km

#IdrottareTid
1.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴33.18,8 (2)
2.Hanna Öberg 🇸🇪+33,4 (2)
3.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+42,7 (2)
4.Julia Simon 🇫🇷+51,2 (3)
5.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+59,7 (1)
6.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+1.21,9 (1)
7.Elvira Öberg 🇸🇪+1.43,9 (3)
8.Marketa Davidova 🇨🇿+1.46,2 (3)
9.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+2.05,6 (5)
10.Mona Brorsson 🇸🇪+2.11,5 (3)
24.Mari Eder 🇫🇮+3.06,5 (6)
29.Suvi Minkkinen 🇫🇮+3.34,8 (2)

Herrarnas 12,5 km

#IdrottareTid
1.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷36.48,3 (2)
2.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+9,9 (1)
3.Tarjei Bø 🇳🇴+15,6 (3)
4.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+15,7 (4)
5.Alexander Loginov+18,5 (4)
6.Roman Rees 🇩🇪+44,9 (3)
7.Fabien Claude 🇫🇷+51,8 (2)
8.Erik Lesser 🇩🇪+55,1 (3)
9.Florent Claude 🇧🇪+1.11,3 (2)
10.Anton Babikov+1.19,1 (4)
30.Tero Seppälä 🇫🇮+3.05,5 (5)
DNSOlli Hiidensalo 🇫🇮 


Oberhof världscupen 8.1.2022


Mixedstafett 4 x 7,5 km

#LagTid
1.Norge1.28.51,4
2.Valko-Venäjä+23,1
3.Frankrike+2.01,3
4.Sverige+2.08,4
5.Venäjä+2.08,9
6.Tyskland+2.10,7
7.Italien+2.43,1
8.Finland (Seppälä, Hiidensalo, Minkkinen, Eder)+3.09,7

Sekapariviesti

#LagTid
1.Venäjä41.37,1
2.Österrike+41,5
3.Ukraina+1.03,6
4.Valko-Venäjä+1.15,2
5.Sverige+1.23,6
6.Belgia+1.24,8
7.Tyskland+1.25,7
8.Schweiz+1.30,4
15.Finland (Laitinen, Kinnunen)+2.18,0


Oberhofin världscupen 7.2.2022


Damernas sprint

#IdrottareTid
1.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴23.30,1
2.Hanna Sola 🇧🇾+7,1
2.Julia Simon 🇫🇷+7,1
4.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+22,6
5.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+23,1
6.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+26,3
7.Kristina Reztsova+26,6
8.Mari Eder 🇫🇮+28,4
9.Hanna Öberg 🇸🇪+33,5
10.Dorothea Wierer 🇮🇹+37,9
52.Nastassia Kinnunen 🇫🇮2.00,8
57.Suvi Minkkinen 🇫🇮2.06,3


Herrarnas sprint

#IdrottareTid
1.Alexander Loginov27.00,8
2.Emilien Jacquelin 🇫🇷+6,5
3.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+15,1
4.Johannes Kühn 🇩🇪+18,6
5.Roman Rees 🇩🇪+20,2
6.Anton Babikov+23,0
7.Tarjei Bø 🇳🇴+23,6
8.Daniil Serokhvostov+25,8
9.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+29,5
10.Filip Fjeld Andersen 🇳🇴+38,2

21. Olli Hiidensalo +1.09,6 (1)
37. Tero Seppälä +1.40,9 (3)
93. Heikki Laitinen +4.00,8 (4)
95. Jaakko Ranta +4.10,7 (6)

Oberhof världscupen i skidskytte – resultat 2021


Oberhof världscupen 17.1.2021


Damernas yhteislähtö 12,5 km

#IdrottareTid
1.Julia Simon 🇫🇷40.11,1 (3)
2.Franziska Preuss 🇩🇪+3,9 (2)
3.Hanna Öberg 🇸🇪+11,7 (3)
4.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+13,0 (2)
5.Mona Brorsson 🇸🇪+14,9 (1)
6.Dorothea Wierer 🇮🇹+28,8 (2)
7.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+30,3 (4)
8.Tiril Eckhoff 🇳🇴+32,1 (4)
9.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷+32,6 (4)
10.Marketa Davidova 🇨🇿+33,0 (3)



Herrarnas yhteislähtö 15 km

#IdrottareTid
1.Tarjei Bø 🇳🇴37.41,9 (1)
2.Felix Leitner 🇦🇹+3,6 (0)
3.Benjamin Weger 🇨🇭+7,8 (0)
4.Lukas Hofer 🇮🇹+12,5 (2)
5.Simon Eder 🇦🇹+12,7 (0)
6.Matvey Eliseev+20,1 (1)
7.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+27,4 (4)
8.Erik Lesser 🇩🇪+31,4 (1)
9.Simon Desthieux 🇫🇷+31,9 (3)
10.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+36,4 (3)

Oberhof, världscupen 16.1.2021


Damernas stafett 4 x 6 km

#IdrottareTid
1.Tyskland+1.14.31,5
2.Valko-Venäjä+17,4
3.Sverige+35,7
4.Venäjä+42,5
5.Frankrike+1.48,2
6.Tjeckien+2.01,4
7.Norge+2.45,5
8.Ukraina+2.52,9
9.Österrike+3.10,7
10.Schweiz+3.17,1

13. Finland

Oberhof, världscupen 15.1.2021


Herrarnas 4x7,5 km

#MaaTid
1.Frankrike1:22.28,0
2.Norge+4,8
3.Italien+1.06
4.Venäjä+1.55,3
5.Tyskland+2.06,4
6.Ukraina+2.31,8
7.Sverige+2.59,6
8.Kanada+3.05,3
9.Schweiz+3.17,1
10.Finland+3.32,9

Oberhof, världscupen 14.1.2021


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴22.33,8 (1)
2.Dorothea Wierer 🇮🇹+9,3 (0)
3.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+12,6 (0)
4.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷+19,4 (0)
5.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+23,5 (1)
6.Franziska Preuss 🇩🇪+33,5 (1)
7.Hanna Öberg 🇸🇪+38,2 (1)
8.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+40,4 (2)

37. Mari Eder +1.43,0 (2)
56. Suvi Minkkinen +2.09,2 (1)
70. Erika Jänkä +2.29,4 (2)

Oberhof, världscupen 13.1.2021


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴24.43,6 (0)
2.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+12,4 (0)
3.Arnd Peiffer 🇩🇪+27,9 (0)
4.Erik Lesser 🇩🇪+30,6 (0)
5.Johannes Dale 🇳🇴+38,3 (1)
6.Lukas Hofer 🇮🇹+40,7 (2)
7.Dmytro Pidruchnyi 🇺🇦+45,5 (1)
8.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+46,3 (1)
9.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+46,9 (2)
10.Matvey Eliseev+47,5 (0)

31. Tero Seppälä +1.51,2 (2)
45. Tuomas Harjula +2.09,0 (0)
62. Jaakko Ranta +2.45,1 (2)

Oberhof världscupen 10.1.2021


Singel Mixstafett

#LagAika
1.Frankrike39.04,8
2.Sverige+38,7
3.Norge+43,9
4.Tyskland+1.02,0
5.Valko-Venäjä+1.13,8
6.Kanada+1.17,6
7.Italien+1.36,3
8.Österrike+1.51,6
-FinlandLAPPED


Mixedstafett

#LagAika
1.Venäjä1:08.21,7
2.Norge+0,7
3.Frankrike+12,1
4.Valko-Venäjä+50,3
5.Tyskland+1.06,0
6.Schweiz+1.29,4
7.Italien+1.58,8
8.Finland+1.59,7


Oberhof världscupen 9.1.2021


Herrarnas 15 km

#IdrottareTid
1.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴36.01,8 (2)
2.Johannes Dale 🇳🇴+15,6 (2)
3.Tarjei Bø 🇳🇴+25,4 (3)
4.Fabien Claude 🇫🇷+30,7 (2)
5.Lukas Hofer 🇮🇹+36,4 (4)
6.Jakov Fak 🇸🇮+41,2 (1)
7.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+45,4 (2)
8.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+46,1 (7)
9.Simon Desthieux 🇫🇷+46,5 (3)
10.Arnd Peiffer 🇩🇪+51,4 (0)
41.Tero Seppälä 🇫🇮+3.23,3 (4)
50.Tuomas Harjula 🇫🇮+4.38,8 (2)


Damernas 10 km

#IdrottareTid
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴32.30,9 (1)
2.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+0,5 (0)
3.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+43,0 (1)
4.Svetlana Mironova+1.11,2 (2)
5.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+1.20,8 (2)
6.Monika Hojnisz-Starega 🇵🇱+1.21,4 (1)
7.Dorothea Wierer 🇮🇹+1.23,1 (0)
8.Hanna Öberg 🇸🇪+1.36,3 (4)
9.Elena Kruchinkina 🇧🇾+1.36,4 (2)
10.Linn Persson 🇸🇪+1.41,4 (1)

34. Mari Eder (FIN) +3.49,7 (2)

Oberhof 8.1.2021


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴25.12,0 (1)
2.Tarjei Bø 🇳🇴+10,8 (0)
3.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+21,6 (0)
4.Lukas Hofer 🇮🇹+32,4 (1)
5.Johannes Dale 🇳🇴+35,2 (1)
6.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+52,0 (2)
7.Simon Desthieux 🇫🇷+54,2 (1)
8.Fabien Claude 🇫🇷+56,0 (1)

46. Tero Seppälä +2.09,4 (3)
53. Tuomas Harjula +2.23,8 (1)
92. Olli Hiidensalo +4.10,4 (5)

Oberhof världscupen 8.1.2021


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴23.54,0 (0)
2.Hanna Öberg 🇸🇪+29,6 (0)
3.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+40,2 (1)
4.Julia Simon 🇫🇷+44,3 (2)
5.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+52,6 (2)
6.Evgeniya Pavlova+59,1 (0)
7.Marketa Davidova 🇨🇿+59,7 (1)
8.Elena Kruchinkina 🇧🇾+1.00,9 (2)
9.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷+1.09,1 (1)
10.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+1.09,9 (2)
-----------------
55.Mari Eder 🇫🇮+2.44,2 (4)
60.Erika Jänkä 🇫🇮+2.51,3 (1)
72.Venla Lehtonen 🇫🇮+3.18,7 (1)
75.Suvi Minkkinen 🇫🇮+3.27,2 (2)




Oberhof världscupen i skidskytte – resultat 2020


Oberhof världscupen 12.1.2020


Herrarnas yhteislähtö 15 km

#IdrottareTid
1.Martin Fourcade 🇫🇷41.01,4 (2)
2.Arnd Peiffer 🇩🇪+20,1 (3)
3.Simon Desthieux 🇫🇷+20,3 (3)
4.Johannes Dale 🇳🇴+38,9 (4)
5.Jakov Fak 🇸🇮+43,1 (3)
6.Philipp Horn 🇩🇪+43,2 (4)
7.Jesper Nelin 🇸🇪+44,8 (4)
8.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+48,9 (5)
9.Michal Krcmar 🇨🇿+58,8 (4)
10.Matvey Eliseev+59,8 (4)


Damernas yhteislähtö 12,5 km

#IdrottareTid
1.Kaisa Mäkäräinen 🇫🇮39.38,9 (1)
2.Tiril Eckhoff 🇳🇴+30,2 (4)
3.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+35,0 (3)
4.Dorothea Wierer 🇮🇹+1.08,8 (5)
5.Denise Herrmann 🇩🇪+1.25,0 (6)
6.Hanna Öberg 🇸🇪+1.38,0 (5)
7.Iryna Kryuko 🇧🇾+1.40,7 (4)
8.Lena Haecki 🇨🇭+1.49,7 (8)
9.Lisa Vittozzi 🇮🇹+1.50,7 (5)
10.Katharina Innerhofer 🇦🇹+1.52,0 (7)

16. Mari Eder (FIN) +2.22,8 (8)

Oberhof världscupen 11.1.2020


Damernas 4 x 6 km stafett

#IdrottareTid
1.Norge1:14.11,6 (0+11)
2.Sverige+21,1 (0+10)
3.Frankrike+33,1 (0+12)
4.Tyskland+1.10,4 (1+11)
5.Schweiz+1.24,5 (1+9)
6.Ukraina+1.35,9 (1+7)
7.Venäjä+2.20,7 (0+14)
8.Valko-Venäjä+2.37,4 (1+10)
9.Italien+2.41,2 (3+11)
10.Tjeckien+3.38,6 (3+10)

15. Finland +6.13,5 (6+12)

Herrarnas 4x7,5 km

#IdrottareTid
1.Norge1:19.32,3 (2+8)
2.Frankrike+4,4 (2+6)
3.Tyskland+48,2 (2+14)
4.Venäjä+1.09,0 (0+9)
5.Valko-Venäjä+1.54,0 (1+12)
6.Slovenien+2.43,7 (0+14)
7.Schweiz+2.56,1 (0+19)
8.Tjeckien+3.07,6 (3+14)
9.Österrike+3.24,8 (2+11)
10.Ukraina+3.31,1 (3+9)

19. Finland +6.18,4 (5+17)




Oberhof 10.1.2020


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Martin Fourcade 🇫🇷25.27,2
2.Emilien Jacquelin 🇫🇷+25,5
3.Johannes Kuehn 🇩🇪+33,0
4.Matvey Eliseev+41,1
5.Alexander Loginov+47,8
6.Simon Desthieux 🇫🇷+49,8
7.Arnd Peiffer 🇩🇪+1.00,1
8.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+1.06,5
9.Johannes Dale 🇳🇴+1.18,2
10.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+1.24,8

31. Tero Seppälä (3) +2.08,6
xx. Tuomas Harjula (1) +3.47,9

Oberhof 9.1.2020


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴22.04,9
2.Denise Herrmann 🇩🇪+33,1
3.Julia Simon 🇫🇷+47,4
4.Dorothea Wierer 🇮🇹+1.01,8
5.Tiril Eckhoff 🇳🇴+1.07,1
6.Paula Fialkova 🇸🇰+1.09,1
7.Emma Lunder 🇨🇦+1.14,9
8.Monika Hojnisz-Staręga 🇵🇱+1.15,0
9.Kamila Zuk 🇵🇱+1.29,8
10.Katharina Innerhofer 🇦🇹+1.32,8

11. Kaisa Mäkäräinen +1.34,1
12. Mari Eder +1.35,4