Oberhof Maailmancup Ampumahiihto 2022 - Katso Ohjelma & Tulokset

Oberhof ampumahiihto maailmancup 2022


Saksan Oberhofissa kilpaillaan ampumahiihdon maailmancupin osakilpailu 6.1. - 9.1.2022. Tältä sivulta löydät Oberhofin maailmancupin ohjelman ja tulokset.
Saksassa kilpaillaan ampumahiihdon maailmancupin kisoja tammikuussa 2022. Ensimmäinen kisaviikonloppu käydään Oberhofissa tammikuun 6. päivästä alkaen ja heti seuraavan viikonloppuna Ruhpoldingissa.

Oberhof Maailmancup 2022 - Ohjelma & Aikataulu


Oberhofin ohjelmassa ovat pikakilpailut, takaa-ajot sekä pari- ja sekaviestit. Kilpailut käynnistyvät torstaina 6.1. miesten pikakilpailulla.

Aikataulut 6. - 9.1.2022

Päivä & KelloLaji
to 06.01.2022 15:15Pikakilpailu 10 km, miehet
pe 07.01.2022 15:15Pikakilpailu 7,5 km, naiset
la 08.01.2022 13:15Parisekaviesti
la 08.01.2022 15:45Sekaviesti
su 09.01.2022 13:30Takaa-ajo 12,5 km, miehet
su 09.01.2022 15:45Takaa-ajo 10 km, naiset



Oberhof Maailmancup - Tulokset 2021



Oberhof maailmancup 17.1.2021


Naisten yhteislähtö 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Julia Simon (FRA)40.11,1 (3)
2.Franziska Preuss (GER)+3,9 (2)
3.Hanna Öberg (SWE)+11,7 (3)
4.Ingrid Landmark Tandrevold (NOR)+13,0 (2)
5.Mona Brorsson (SWE)+14,9 (1)
6.Dorothea Wierer (ITA)+28,8 (2)
7.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+30,3 (4)
8.Tiril Eckhoff (NOR)+32,1 (4)
9.Justine Braisaz-Bouchet (FRA)+32,6 (4)
10.Marketa Davidova (CZE)+33,0 (3)



Miesten yhteislähtö 15 km

#UrheilijaTulos
1.Tarjei Bø (NOR)37.41,9 (1)
2.Felix Leitner (AUT)+3,6 (0)
3.Benjamin Weger (SUI)+7,8 (0)
4.Lukas Hofer (ITA)+12,5 (2)
5.Simon Eder (AUT)+12,7 (0)
6.Matvey Eliseev (RUS)+20,1 (1)
7.Johannes Thingnes Bø (NOR)+27,4 (4)
8.Erik Lesser (GER)+31,4 (1)
9.Simon Desthieux (FRA)+31,9 (3)
10.Quentin Fillon Maillet (FRA)+36,4 (3)

Oberhof, maailmancup 16.1.2021


Naisten viesti 4 x 6 km

#UrheilijaTulos
1.Saksa+1.14.31,5
2.Valko-Venäjä+17,4
3.Ruotsi+35,7
4.Venäjä+42,5
5.Ranska+1.48,2
6.Tsekki+2.01,4
7.Norja+2.45,5
8.Ukraina+2.52,9
9.Itävalta+3.10,7
10.Sveitsi+3.17,1

13. Suomi

Oberhof, maailmancup 15.1.2021


Miehet 4x7,5 km

#MaaTulos
1.Ranska1:22.28,0
2.Norja+4,8
3.Italia+1.06
4.Venäjä+1.55,3
5.Saksa+2.06,4
6.Ukraina+2.31,8
7.Ruotsi+2.59,6
8.Kanada+3.05,3
9.Sveitsi+3.17,1
10.Suomi+3.32,9

Oberhof, maailmancup 14.1.2021


Naisten sprintti 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff (NOR)22.33,8 (1)
2.Dorothea Wierer (ITA)+9,3 (0)
3.Lisa Theresa Hauser (AUT)+12,6 (0)
4.Justine Braisaz-Bouchet (FRA)+19,4 (0)
5.Anais Chevalier-Bouchet (FRA)+23,5 (1)
6.Franziska Preuss (GER)+33,5 (1)
7.Hanna Öberg (SWE)+38,2 (1)
8.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+40,4 (2)

37. Mari Eder +1.43,0 (2)
56. Suvi Minkkinen +2.09,2 (1)
70. Erika Jänkä +2.29,4 (2)

Oberhof, maailmancup 13.1.2021


Miesten sprintti 10 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø (NOR)24.43,6 (0)
2.Sturla Holm Laegreid (NOR)+12,4 (0)
3.Arnd Peiffer (GER)+27,9 (0)
4.Erik Lesser (GER)+30,6 (0)
5.Johannes Dale (NOR)+38,3 (1)
6.Lukas Hofer (ITA)+40,7 (2)
7.Dmytro Pidruchnyi (UKR)+45,5 (1)
8.Quentin Fillon Maillet (FRA)+46,3 (1)
9.Martin Ponsiluoma (SWE)+46,9 (2)
10.Matvey Eliseev (RUS)+47,5 (0)

31. Tero Seppälä +1.51,2 (2)
45. Tuomas Harjula +2.09,0 (0)
62. Jaakko Ranta +2.45,1 (2)

Oberhof maailmancup 10.1.2021


Parisekaviesti

#JoukkueAika
1.Ranska39.04,8
2.Ruotsi+38,7
3.Norja+43,9
4.Saksa+1.02,0
5.Valko-Venäjä+1.13,8
6.Kanada+1.17,6
7.Italia+1.36,3
8.Itävalta+1.51,6
-SuomiLAPPED


Sekaviesti

#JoukkueAika
1.Venäjä1:08.21,7
2.Norja+0,7
3.Ranska+12,1
4.Valko-Venäjä+50,3
5.Saksa+1.06,0
6.Sveitsi+1.29,4
7.Italia+1.58,8
8.Suomi+1.59,7


Oberhof maailmancup 9.1.2021


Miesten takaa-ajo 15 km

#UrheilijaTulos
1.Sturla Holm Laegreid (NOR)36.01,8 (2)
2.Johannes Dale (NOR)+15,6 (2)
3.Tarjei Bø (NOR)+25,4 (3)
4.Fabien Claude (FRA)+30,7 (2)
5.Lukas Hofer (ITA)+36,4 (4)
6.Jakov Fak (SLO)+41,2 (1)
7.Sebastian Samuelsson (SWE)+45,4 (2)
8.Johannes Thingnes Bø (NOR)+46,1 (7)
9.Simon Desthieux (FRA)+46,5 (3)
10.Arnd Peiffer (GER)+51,4 (0)
41.Tero Seppälä (FIN)+3.23,3 (4)
50.Tuomas Harjula (FIN)+4.38,8 (2)


Naisten takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff (NOR)32.30,9 (1)
2.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+0,5 (0)
3.Lisa Theresa Hauser (AUT)+43,0 (1)
4.Svetlana Mironova (RUS)+1.11,2 (2)
5.Anais Chevalier-Bouchet (FRA)+1.20,8 (2)
6.Monika Hojnisz-Starega (POL)+1.21,4 (1)
7.Dorothea Wierer (ITA)+1.23,1 (0)
8.Hanna Öberg (SWE)+1.36,3 (4)
9.Elena Kruchinkina (BLR)+1.36,4 (2)
10.Linn Persson (SWE)+1.41,4 (1)

34. Mari Eder (FIN) +3.49,7 (2)

Oberhof 8.1.2021


Miesten pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø (NOR)25.12,0 (1)
2.Tarjei Bø (NOR)+10,8 (0)
3.Sturla Holm Laegreid (NOR)+21,6 (0)
4.Lukas Hofer (ITA)+32,4 (1)
5.Johannes Dale (NOR)+35,2 (1)
6.Martin Ponsiluoma (SWE)+52,0 (2)
7.Simon Desthieux (FRA)+54,2 (1)
8.Fabien Claude (FRA)+56,0 (1)

46. Tero Seppälä +2.09,4 (3)
53. Tuomas Harjula +2.23,8 (1)
92. Olli Hiidensalo +4.10,4 (5)

Oberhof maailmancup 8.1.2021


Naisten pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff (NOR)23.54,0 (0)
2.Hanna Öberg (SWE)+29,6 (0)
3.Lisa Theresa Hauser (AUT)+40,2 (1)
4.Julia Simon (FRA)+44,3 (2)
5.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+52,6 (2)
6.Evgeniya Pavlova (RUS)+59,1 (0)
7.Marketa Davidova (CZE)+59,7 (1)
8.Elena Kruchinkina (BLR)+1.00,9 (2)
9.Justine Braisaz-Bouchet (FRA)+1.09,1 (1)
10.Anais Chevalier-Bouchet (FRA)+1.09,9 (2)
-----------------
55.Mari Eder (FIN)+2.44,2 (4)
60.Erika Jänkä (FIN)+2.51,3 (1)
72.Venla Lehtonen (FIN)+3.18,7 (1)
75.Suvi Minkkinen (FIN)+3.27,2 (2)




Televisiointi & TV-lähetykset


Ampumahiihdon maailmancupia näyttää Suomessa sekä YLE että Eurosport. Näet kilpailuja sekä TV-kanavilla että netissä. Netissä ampumahiihdon maailmancupia voi katsoa YLE Areenan sekä Eurosport Playerin kautta.

Matkat ja liput


Liput Saksan Oberhofiin ovat hieman keskimääräistä kalliimmat. Halvimmillaan koko viikonlopun paketin saa 74 euron hintaan. Kallein VIP-paketti maksaa 899 euroa.

Lippuja saa kuitenkin halvemmalla, kun niitä tilaa aikaisin. Lisätietoa ennakkolipuista voit lukea kilpailujen virallisilta sivuilta.

Oberhof liput & hinnat

LiputStadium-paikatIstumapaikatRatapaikat
Koko viikon lippu190€310€74€
Torstai45€75€22€
Perjantai45€75€22€
Lauantai60€90€30€
Sunnuntai60€90€30€


Tuloksia aiemmilta vuosilta

Oberhof Maailmancup - Tulokset 2020

Oberhof maailmancup 12.1.2020


Miesten yhteislähtö 15 km

#UrheilijaTulos
1.Martin Fourcade (FRA)41.01,4 (2)
2.Arnd Peiffer (GER)+20,1 (3)
3.Simon Desthieux (FRA)+20,3 (3)
4.Johannes Dale (NOR)+38,9 (4)
5.Jakov Fak (SLO)+43,1 (3)
6.Philipp Horn (GER)+43,2 (4)
7.Jesper Nelin (SWE)+44,8 (4)
8.Vetle Sjåstad Christiansen (NOR)+48,9 (5)
9.Michal Krcmar (CZE)+58,8 (4)
10.Matvey Eliseev (RUS)+59,8 (4)


Naisten yhteislähtö 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Kaisa Mäkäräinen (FIN)39.38,9 (1)
2.Tiril Eckhoff (NOR)+30,2 (4)
3.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+35,0 (3)
4.Dorothea Wierer (ITA)+1.08,8 (5)
5.Denise Herrmann (GER)+1.25,0 (6)
6.Hanna Öberg (SWE)+1.38,0 (5)
7.Iryna Kryuko (BLR)+1.40,7 (4)
8.Lena Haecki (SUI)+1.49,7 (8)
9.Lisa Vittozzi (ITA)+1.50,7 (5)
10.Katharina Innerhofer (AUT)+1.52,0 (7)

16. Mari Eder (FIN) +2.22,8 (8)

Oberhof maailmancup 11.1.2020


Naiset 4 x 6 km viesti

#UrheilijaTulos
1.Norja1:14.11,6 (0+11)
2.Ruotsi+21,1 (0+10)
3.Ranska+33,1 (0+12)
4.Saksa+1.10,4 (1+11)
5.Sveitsi+1.24,5 (1+9)
6.Ukraina+1.35,9 (1+7)
7.Venäjä+2.20,7 (0+14)
8.Valko-Venäjä+2.37,4 (1+10)
9.Italia+2.41,2 (3+11)
10.Tsekki+3.38,6 (3+10)

15. Suomi +6.13,5 (6+12)

Miehet 4x7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Norja1:19.32,3 (2+8)
2.Ranska+4,4 (2+6)
3.Saksa+48,2 (2+14)
4.Venäjä+1.09,0 (0+9)
5.Valko-Venäjä+1.54,0 (1+12)
6.Slovenia+2.43,7 (0+14)
7.Sveitsi+2.56,1 (0+19)
8.Tsekki+3.07,6 (3+14)
9.Itävalta+3.24,8 (2+11)
10.Ukraina+3.31,1 (3+9)

19. Suomi +6.18,4 (5+17)




Oberhof 10.1.2020


Miehet pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Martin Fourcade (FRA)25.27,2
2.Emilien Jacquelin (FRA)+25,5
3.Johannes Kuehn (GER)+33,0
4.Matvey Eliseev (RUS)+41,1
5.Alexander Loginov (RUS)+47,8
6.Simon Desthieux (FRA)+49,8
7.Arnd Peiffer (GER)+1.00,1
8.Erlend Øvereng Bjøntegaard (NOR)+1.06,5
9.Johannes Dale (NOR)+1.18,2
10.Vetle Sjåstad Christiansen (NOR)+1.24,8

31. Tero Seppälä (3) +2.08,6
xx. Tuomas Harjula (1) +3.47,9

Oberhof 9.1.2020


Naiset pikakilpailu 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Marte Olsbu Røiseland (NOR)22.04,9
2.Denise Herrmann (GER)+33,1
3.Julia Simon (FRA)+47,4
4.Dorothea Wierer (ITA)+1.01,8
5.Tiril Eckhoff (NOR)+1.07,1
6.Paula Fialkova (SVK)+1.09,1
7.Emma Lunder (CAN)+1.14,9
8.Monika Hojnisz-Staręga (POL)+1.15,0
9.Kamila Zuk (POL)+1.29,8
10.Katharina Innerhofer (AUT)+1.32,8

11. Kaisa Mäkäräinen +1.34,1
12. Mari Eder +1.35,4



Oberhof Maailmancup - Tulokset 2019


Miesten viesti 4 x 7.5 km, 13.1.2019

SijaMaaSakotAikaero
1.Venäjä0+61:20.54.3
2.Ranska1+8+1.01.1
3.Itävalta1+7+2.18.6
4.Tsekki1+10+2.36.0
5.Ruotsi1+7+2.42.7
6.Italia0+14+ 2:43.1

16. Suomi (2+16) +8.40.7


Naisten viesti 4 x 6 km, 13.1.2019

SijaMaaSakotAikaero
1.Venäjä0+81:18:46.3
2.Saksa3+10+33.5
3.Tsekki1+6+36.7
4.Norja0+9+50.6
5.Ranska3+15+1:08.4
6.Slovakia3+11+ 2:45.0

Suomi otettiin kierroksella kiinni ja joutui keskeyttämään.


Takaa-ajo miehet 12.5 km 12.1.2019

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Bö J.T.NOR334.29.8
2.Peiffer A.GER1+15.1
3.Hofer L.ITA0+15.8
4.Fourcade M.FRA3+32.6
5.Loginov A.RUS4+42.4
6.Desthieux S.FRA1+ 51.8
7.Doll B.GER4+1.30.7
8.Eberhard J.AUT5+1.41.8

Suomalaiset
45. Tero Seppälä (4) +4.39.1


Takaa-ajo naiset 10.0 km 12.1.2019

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Vittozzi L.ITA232.32.9
2.Kuzmina A.SVK4+14.5
3.Chevalier A.FRA5+27.9
4.Bescond A.FRA4. +36.2
5.Wierer D.ITA3+37.4
6.Preuss F.GER.2. +54.7
7.Dunklee S.USA5+1.01.2
8.Öberg H.SWE5+1.03.2
9.Herrmann D.GER4+1.03.2
10.Kryuko I.BLR4+1.17.4

Suomalaiset
22. Kaisa Mäkäräinen (5) +2.20.0


Pikakisa miehet 10 km 11.1.2019

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Loginov A.RUS025.50.9
2.Bö J.T.NOR1+25.2
3.Samuelsson S.SWE0+36.8
4.Doll B.GER1+38.8
5.Peiffer A.GER1+39.3
6.Eberhard J.AUT0+44.5
7.Fourcade M.FRA1+47.2
8.Bö T.NOR1+1.04.6
9.Desthieux S.FRA1+1.05.5
10.Hofer L.ITA1+1.15.2

Suomalaiset
36. Tero Seppälä (2) +2.26.2
59. Olli Hiidensalo (1) +2.58.8
79. Tuomas Grönman (2) +3.46.5
99. Tuukka Invenius (5) +5.02.6


Pikakisa naiset 7,5 km 10.1.2019

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Vittozzi L.ITA035:34.4
2.Chevalier A.FRA0+5.3
3.Öberg H.SWE0+15.0
4.Roeiseland M. O.NOR1+18.1
5.Kryuko I.BLR0+21.6
6.Semerenko V.UKR0+29.1
7.Kuzmina A.SVK2+30.3
8.Bescond A.FRA1+30.7
9.Aymonier C.FRA1+35.4
10.Dunklee S.USA1+40.8

Suomalaiset
44. Kaisa Mäkäräinen (4) +1.48.2
78. Venla Lehtonen (2) +2.46.8
91. Suvi Minkkinen (3) +3.37.9
92. Laura Toivanen (3) +3.44.2