Oberhof Maailmancup Ampumahiihto 2021 - Katso Ohjelma & Tulokset

Oberhof maailmancup 2021


Saksan Oberhofissa kilpaillaan ampumahiihdon maailmancupin osakilpailut 7.-10.1.2021. Tältä sivulta löydät Oberhofin maailmancupin ohjelman, tulokset sekä tietoa matkoista ja lipuista paikan päälle.

Oberhof Maailmancup 2021 - Ohjelma


Oberhofin ohjelmassa ovat pikakilpailut, takaa-ajot sekä pari- ja sekaviestit. Kilpailut käynnistyvät torstaina 7.1. naisten pikakilpailulla.

Kisakalenteri Oberhof 7.-10.1.2021

  • AjankohtaTapahtumaPaikka
  • 7.1.2021 - 10.1.2021Maailmancup Oberhof Oberhof, Saksa
    -
    to 07.01.2021 15:15Pikakilpailu 7,5 km, naiset
    pe 08.01.2021 15:15Pikakilpailu 10 km, miehet
    la 09.01.2021 13:45Takaa-ajo 10 km, naiset
    la 09.01.2021 15:45Takaa-ajo 12,5 km, miehet
    su 10.01.2021 12:30Sekaviesti
    su 10.01.2021 15:40Parisekaviesti


Oberhof Maailmancup - Tulokset 2021


Päivitämme tähän Oberhofin maailmancupin tuloksia sitä mukaa kun kilpailuja käydään.

Televisiointi & TV-lähetykset


Ampumahiihdon maailmancupia näyttää Suomessa sekä YLE että Eurosport. Näet kilpailuja sekä TV-kanavilla että netissä. Netissä ampumahiihdon maailmancupia voi katsoa YLE Areenan sekä Eurosport Playerin kautta.

Matkat ja liput


Liput Saksan Oberhofiin ovat hieman keskimääräistä kalliimmat. Halvimmillaan koko viikonlopun paketin saa 74 euron hintaan. Kallein VIP-paketti maksaa 899 euroa.

Lippuja saa kuitenkin halvemmalla, kun niitä tilaa aikaisin. Lisätietoa ennakkolipuista voit lukea kilpailujen virallisilta sivuilta.

Oberhof liput & hinnat

LiputStadium-paikatIstumapaikatRatapaikat
Koko viikon lippu190€310€74€
Torstai45€75€22€
Perjantai45€75€22€
Lauantai60€90€30€
Sunnuntai60€90€30€


Tuloksia aiemmilta vuosilta

Oberhof Maailmancup - Tulokset 2020

Oberhof maailmancup 12.1.2020


Miesten yhteislähtö 15 km

#UrheilijaTulos
1.Martin Fourcade (FRA)41.01,4 (2)
2.Arnd Peiffer (GER)+20,1 (3)
3.Simon Desthieux (FRA)+20,3 (3)
4.Johannes Dale (NOR)+38,9 (4)
5.Jakov Fak (SLO)+43,1 (3)
6.Philipp Horn (GER)+43,2 (4)
7.Jesper Nelin (SWE)+44,8 (4)
8.Vetle Sjåstad Christiansen (NOR)+48,9 (5)
9.Michal Krcmar (CZE)+58,8 (4)
10.Matvey Eliseev (RUS)+59,8 (4)


Naisten yhteislähtö 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Kaisa Mäkäräinen (FIN)39.38,9 (1)
2.Tiril Eckhoff (NOR)+30,2 (4)
3.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+35,0 (3)
4.Dorothea Wierer (ITA)+1.08,8 (5)
5.Denise Herrmann (GER)+1.25,0 (6)
6.Hanna Öberg (SWE)+1.38,0 (5)
7.Iryna Kryuko (BLR)+1.40,7 (4)
8.Lena Haecki (SUI)+1.49,7 (8)
9.Lisa Vittozzi (ITA)+1.50,7 (5)
10.Katharina Innerhofer (AUT)+1.52,0 (7)

16. Mari Eder (FIN) +2.22,8 (8)

Oberhof maailmancup 11.1.2020


Naiset 4 x 6 km viesti

#UrheilijaTulos
1.Norja1:14.11,6 (0+11)
2.Ruotsi+21,1 (0+10)
3.Ranska+33,1 (0+12)
4.Saksa+1.10,4 (1+11)
5.Sveitsi+1.24,5 (1+9)
6.Ukraina+1.35,9 (1+7)
7.Venäjä+2.20,7 (0+14)
8.Valko-Venäjä+2.37,4 (1+10)
9.Italia+2.41,2 (3+11)
10.Tsekki+3.38,6 (3+10)

15. Suomi +6.13,5 (6+12)

Miehet 4x7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Norja1:19.32,3 (2+8)
2.Ranska+4,4 (2+6)
3.Saksa+48,2 (2+14)
4.Venäjä+1.09,0 (0+9)
5.Valko-Venäjä+1.54,0 (1+12)
6.Slovenia+2.43,7 (0+14)
7.Sveitsi+2.56,1 (0+19)
8.Tsekki+3.07,6 (3+14)
9.Itävalta+3.24,8 (2+11)
10.Ukraina+3.31,1 (3+9)

19. Suomi +6.18,4 (5+17)




Oberhof 10.1.2020


Miehet pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Martin Fourcade (FRA)25.27,2
2.Emilien Jacquelin (FRA)+25,5
3.Johannes Kuehn (GER)+33,0
4.Matvey Eliseev (RUS)+41,1
5.Alexander Loginov (RUS)+47,8
6.Simon Desthieux (FRA)+49,8
7.Arnd Peiffer (GER)+1.00,1
8.Erlend Øvereng Bjøntegaard (NOR)+1.06,5
9.Johannes Dale (NOR)+1.18,2
10.Vetle Sjåstad Christiansen (NOR)+1.24,8

31. Tero Seppälä (3) +2.08,6
xx. Tuomas Harjula (1) +3.47,9

Oberhof 9.1.2020


Naiset pikakilpailu 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Marte Olsbu Røiseland (NOR)22.04,9
2.Denise Herrmann (GER)+33,1
3.Julia Simon (FRA)+47,4
4.Dorothea Wierer (ITA)+1.01,8
5.Tiril Eckhoff (NOR)+1.07,1
6.Paula Fialkova (SVK)+1.09,1
7.Emma Lunder (CAN)+1.14,9
8.Monika Hojnisz-Staręga (POL)+1.15,0
9.Kamila Zuk (POL)+1.29,8
10.Katharina Innerhofer (AUT)+1.32,8

11. Kaisa Mäkäräinen +1.34,1
12. Mari Eder +1.35,4



Oberhof Maailmancup - Tulokset 2019


Miesten viesti 4 x 7.5 km, 13.1.2019

SijaMaaSakotAikaero
1.Venäjä0+61:20.54.3
2.Ranska1+8+1.01.1
3.Itävalta1+7+2.18.6
4.Tsekki1+10+2.36.0
5.Ruotsi1+7+2.42.7
6.Italia0+14+ 2:43.1

16. Suomi (2+16) +8.40.7


Naisten viesti 4 x 6 km, 13.1.2019

SijaMaaSakotAikaero
1.Venäjä0+81:18:46.3
2.Saksa3+10+33.5
3.Tsekki1+6+36.7
4.Norja0+9+50.6
5.Ranska3+15+1:08.4
6.Slovakia3+11+ 2:45.0

Suomi otettiin kierroksella kiinni ja joutui keskeyttämään.


Takaa-ajo miehet 12.5 km 12.1.2019

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Bö J.T.NOR334.29.8
2.Peiffer A.GER1+15.1
3.Hofer L.ITA0+15.8
4.Fourcade M.FRA3+32.6
5.Loginov A.RUS4+42.4
6.Desthieux S.FRA1+ 51.8
7.Doll B.GER4+1.30.7
8.Eberhard J.AUT5+1.41.8

Suomalaiset
45. Tero Seppälä (4) +4.39.1


Takaa-ajo naiset 10.0 km 12.1.2019

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Vittozzi L.ITA232.32.9
2.Kuzmina A.SVK4+14.5
3.Chevalier A.FRA5+27.9
4.Bescond A.FRA4. +36.2
5.Wierer D.ITA3+37.4
6.Preuss F.GER.2. +54.7
7.Dunklee S.USA5+1.01.2
8.Öberg H.SWE5+1.03.2
9.Herrmann D.GER4+1.03.2
10.Kryuko I.BLR4+1.17.4

Suomalaiset
22. Kaisa Mäkäräinen (5) +2.20.0


Pikakisa miehet 10 km 11.1.2019

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Loginov A.RUS025.50.9
2.Bö J.T.NOR1+25.2
3.Samuelsson S.SWE0+36.8
4.Doll B.GER1+38.8
5.Peiffer A.GER1+39.3
6.Eberhard J.AUT0+44.5
7.Fourcade M.FRA1+47.2
8.Bö T.NOR1+1.04.6
9.Desthieux S.FRA1+1.05.5
10.Hofer L.ITA1+1.15.2

Suomalaiset
36. Tero Seppälä (2) +2.26.2
59. Olli Hiidensalo (1) +2.58.8
79. Tuomas Grönman (2) +3.46.5
99. Tuukka Invenius (5) +5.02.6


Pikakisa naiset 7,5 km 10.1.2019

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Vittozzi L.ITA035:34.4
2.Chevalier A.FRA0+5.3
3.Öberg H.SWE0+15.0
4.Roeiseland M. O.NOR1+18.1
5.Kryuko I.BLR0+21.6
6.Semerenko V.UKR0+29.1
7.Kuzmina A.SVK2+30.3
8.Bescond A.FRA1+30.7
9.Aymonier C.FRA1+35.4
10.Dunklee S.USA1+40.8

Suomalaiset
44. Kaisa Mäkäräinen (4) +1.48.2
78. Venla Lehtonen (2) +2.46.8
91. Suvi Minkkinen (3) +3.37.9
92. Laura Toivanen (3) +3.44.2