Lahti Motonet GP 15.7.2020 | Katso Ohjelma & Tulokset

Lahti Motonet GP 2020


Motonet GP -sarjan vuoden 2020 toinen osakilpailu kilpaillaan Lahdessa 15.7.2020.
Motonet GP:n kauden 2020 päätösosakilpailu oli tarkoitus kilpailla Lahdessa 15.7.2020. Koronavirustilanteen takia Lahden kilpailu onkin Motonet GP-sarjan kauden osakilpailu, sillä alkupään kilpailuja jouduttiin siirtämään loppukesään koronavirustilanteen takia.

Motonet GP kerää Suomen yleisurheiluparhaimmiston keskiviikkona Lahteen. Topi Raitanen ja Camilla Richardsson juoksevat Lahdessa kauden ensimmäiset estekisansa. Naisten pika-aidoissa on nähdään jälleen hurjatasoinen kisa, sillä mukana ovat muun muassa Annimari Korte, Nooralotta Neziri, Reetta Hurske, Lotta Harala ja Maria Huntington.

Lisäksi nostetaan esiin naisten korkeus, jossa viimeksi neljänneksi Jyväskylässä jäänyt SE-nainen Ella Junnila kohtaa laajan haastajajoukon Jessica Kähärän johdolla. Myös naisten sataseen kohdistuu suuri mielenkiinto, kun lauantaina ennätyksensä ja kauden kärkiajan 11,47 lähes nollatuulissa juossut Lotta Kemppinen jahtaa huippuaikaa.

Miesten 100 m tulee olemaan myös erittäin koitos, sillä mukana käytännössä koko kotimaan kärkikaarti Samuel Samuelssonin, Samuel Purolan, Tuukka Huuskolan ja Riku Illukan johdolla.

Katso myös:
Motonet GP Lahti 15.7. - Ennakko & vihjeet
[/list]



Motonet GP Lahti - Aikataulu 2020


KloM/NLaji
17.10M1500 m B-erä
17.20M/Ntuolikeihäs
17.20N800 m B-erä
17.25M400 m B-erä
17.35T 15/13200 m
17.40P 15/13200 m
17.45N 17/19200 m
17.50M 17/19200 m
18.05M/N100 m kelaus
18.05Nseiväshyppy
18.10Npituushyppy
18.15N400 m
18.15Nkeihäänheitto
18.20M400 m A-erä
18.30N800 m A-erä
18.45N3000 m esteet
19.00N100 m alkuerät
19.10Nkorkeushyppy
19.15M100 m alkuerät
19.30M/N200 m kelaus
19.45N100 m aidat alkuerät
19.45Mkolmiloikka
19.50Mkeihäänheitto
20.00M1500 m A-erä
20.10N100 m finaali
20.15M100 m finaali
20.25M3000 m esteet
20.50N100 m aidat finaali


Katso myös: Lahden Motonet GP:n osallistujalistat

Lahden Motonet GP 2020 - Palkintorahat


Naiset korkeus ja miehet keihäs


SijaPalkinto
1.800€
2.600€
3.400€
4.200€

Naiset 400 ja miehet 400m


SijaPalkinto
1.300 €
2.200 €
3.100 €



Naiset 100m, 800m, 100m aj., 3000m ej., pituus, seiväs ja keihäs
Miehet 100m, 1500m, 3000m ej., 3-loikka


SijaPalkinto
1.400€
2.300€
3.200€
4.100€



Lahden Motonet GP 2020 - Tulokset


Lahden Motonet GP:n livetulokset

Alta löydät viime vuoden Lahden GP-kisojen tulokset.

Motonet GP Lahti 5.6.2019


NAISET


200 m, naiset A-erä

#UrheilijaAika
1.Hanna-Maari Latvala (Jyväskylän Kenttäurheilijat)23,75
2.Anniina Kortetmaa (Jyväskylän Kenttäurheilijat)24,02
3.Johanna Kylmänen (Raision Kuula)24,35
4.Kerttu Latvala (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu24,35
5.Mette Baas (Veitsiluodon Kisaveikot)24,52
6.Anna Pursiainen (Espoon Tapiot)24,74
7.Saara Keskitalo (Espoon Tapiot)25,14

200 m, naiset B-erä

#UrheilijaAika
1.Tanja Kokkonen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)25,13
2.Sanna Erkinheimo (Lahden Ahkera)25,24
3.Maria Räsänen (Lapinlahden Veto)25,29
4.Pinja Hirvilahti (Jyväskylän Kenttäurheilijat)26,49



100 m aidat, naiset

#UrheilijaAika
1.Annimari Korte (Helsingfors IFK)12,93
2.Reetta Hurske (Tampereen Pyrintö)13,10
3.Hanna Plotitsyna (UKR)13,18
4.Hanna Chubkovtsova (UKR)13,33
5.Monika Zapalska (GER)13,65
6.Anni Siirtola (Helsingin Kisa-Veikot)13,72
7.Saara Keskitalo (Espoon Tapiot)13,91
8.Marika Partinen (Joensuun Kataja)13,99

1500 m, naiset

#UrheilijaAika
1.Yolanda Ngarambe (SWE)4.07,61
2.Caterina Granz (GER)4.07,77
3.Jarinter Mawia Mwasya (KEN)4.09,29
4.Kristiina Mäki (CZE/Lahden Ahkera)4.14,23
5.Ophelie Claude-Boxberger (FRA)4.14,57
6.Nathalie Blomqvist (IF Falken)4.24,72
7.Saija Seppä (Suolahden Urho)4.24,88
8.Camilla Richardsson (Vasa IS)4.24,93
9.Kaisa Tyni (Pyhtään Yritys)4.27,73
10.Reetta Joronen (Savonlinnan Riento)4.35,19
11.Maria Murtorinne-Taskinen (Kuopion Reipas)4.35,59
12.Moona Latvala (Helsingin Kisa-Veikot)4.35,66
13.Katri Gauriloff (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)4.36,25
14.Linnea Harala (Someron Esa)4.37,15
15.Pihla Hokkanen (Kuopion Reipas)4.45,44



Pituushyppy, naiset

#UrheilijaTulos
1.Taika Koilahti (Turun Weikot Yleisurheilu)679 (+3,6)
2.Quanesha Burks (USA)662
3.Anne-Mari Lehtiö (Kenttäurheilijat -58)608
4.Emmi Mäkinen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)600
5.Marika Partinen (Joensuun Kataja)595
6.Sini Sanaslahti (Kaipolan Vire)594
7.Gia Reinholm (Jyväskylän Kenttäurheilijat)587
8.Neea Käyhkö (Savonlinnan Riento)585
9.Aino Tapio (IF Sibbo-Vargarna)571
10.Saara Hakanen (Helsingin Kisa-Veikot)568
11.Oona Nieminen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)565
12.Kira Kytölä (Esbo IF)561

Korkeushyppy, naiset

#UrheilijaTulos
1.Karyna Taranda (BLR)196
2.Levern Spencer (LCA)190
3.Tonje Angelsen (NOR)187
4.Ella Junnila (Tampereen Pyrintö)181
5.Viivi Voutilainen (Turun Urheiluliitto)178
6.Linda Sandblom (HIK Friidrott)178
7.Heta Tuuri (Lahden Ahkera)174
8.Elin Pajunen (IF Åsarna)174
8.Erika Furlani (ITA)174
10.Sini Lällä (Jyväskylän Kenttäurheilijat)174



Keihäänheitto, naiset

#UrheilijaTulos
1.Liina Laasma (EST)62,56
2.Heidi Nokelainen (Joensuun Kataja)54,89
3.Ge Lijuan (CHN)54,40
4.Dai Qianqian (CHN)53,59
5.Sanni Utriainen (Tampereen Pyrintö)51,23
6.Saara Lipsanen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)50,60
7.Jin Pingping (CHN)49,74
8.Julia Valtanen (Rauman Urheilijat)49,04
9.Miia Makkonen (Sysmän Sisu)48,81
10.Jelena Jaakkola (Soinin Sisu)48,05



MIEHET


100 m, miehet A-erä

#UrheilijaAika
1.Gavin Smellie (CAN)10,22
2.Sam Osewa (GBR)10,43
3.Elmo Lakka (Jyväskylän Kenttäurheilijat)10,62
4.Aleksi Lehto (Seinäjoen Seudun Urheilijat)10,74
5.Riku Illukka (Vantaan Salamat)10,77
6.Konsta Alatupa (Kokkolan Työväen Urheilijat)10,84
7.Jonathan Brace (Esbo IF)10,91
8.Ilari Mäkinen (Helsingfors IFK)10,99

100 m, miehet B-erä

#UrheilijaAika
1.Samuli Lehtinen (Lahden Ahkera)10,92
2.Mikke Jaakkola (Länsi-Uudenmaan Urheilijat)11,03
3.Isac Wedenberg (Borgå Akilles)11,05
4.Mikko Laaksonen (Kaustisen Pohjan-Veikot)11,12
5.Aaro Karjalainen (Lahden Ahkera)11,21
6.Samir Demnati (Ikaalisten Urheilijat)11,22
7.Mike Changala (Turun Urheiluliitto)11,43
8.Aleksi Sairanen (Helsingfors IFK)11,43



400 m aidat, miehet A-erä

#UrheilijaAika
1.Jaak-Heirich Jagor (EST)50,78
2.Rilwan Alowonle (NGR)51,06
3.Gerald Drummond (CRC)51,10
4.Erik Jagor (EST)51,57
5.Joni Vainio-Kaila (Laitilan Jyske)52,13
6.Tuomas Lehtonen (Liedon Parma)54,98
7.Chibunna Ezeabasirim (Helsingin Kisa-Veikot)56,85

400 m aidat, miehet B-erä

#UrheilijaAika
1.Jonni Blomqvist (Borgå Akilles)53,42
2.Vesa Kittilä (Pyhäjoen Wirta)53,65
3.Anton Tallbacka (Helsingfors IFK)53,69
4.Don-Zheni Ekoebve (Helsingfors IFK)54,55
5.Kalle Stylman (Liedon Parma)55,28
6.Eero Ilomäki (Helsingfors IFK)55,76



1500 m, miehet A-erä

#UrheilijaAika
1.Matthew Ramsden (AUS)3.35,85
2.Johnny Gregorek (USA)3.36,49
3.Stewart McSweyn (AUS)3.36,50
4.Drew Hunter (USA)3.39,76
5.Topi Raitanen (Helsingin Kisa-Veikot)3.40,71
6.Balazs Vindics (HUN)3.41,37
7.Joonas Rinne (Saarijärven Pullistus)3.41,38
8.Siarhei Platonau (BLR)3.41,42
9.Jan Petrac (SLO)3.42,01
10.Volodymyr Kyts (UKR)3.46,51
11.Olavi Allase (EST)3.47,94
12.Martti Siikaluoma (Lahden Ahkera)3.51,79
13.Samu Mikkonen (Joensuun Kataja)3.52,38
14.Hannu Granberg (Lahden Ahkera)3.54,12
15.Ossi Kekki (Lahden Ahkera)3.59,72

1500 m, miehet B-erä

#UrheilijaAika
1.Miika Tenhunen (Nivalan Urheilijat)3.55,84
2.Antton Launto (Sauvon Urheilijat3.55,90
3.Aleksi Kivelä (Lempäälän Kisa Yleisurheilu)3.56,33
4.Jiri Karjalainen (Joensuun Kataja)3.56,73
5.Mika Kotiranta (Joensuun Kataja)3.56,97
6.Samuli Hussa (Limingan Niittomiehet)3.57,60
7.Janne Kanerva (Lahden Ahkera)3.59,40
8.Samu Heikkonen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)3.59,80
9.Tuomas Puputti (IF Raseborg)4.01,01
10.Niklas Heikkilä (Kuusankosken Urheiluseura)4.02,26
11.Deniss Salmijanov (EST)4.04,37
12.Mikko Hirvonen (Joensuun Kataja)4.05,81
13.Otto Kaario (Jyväskylän Kenttäurheilijat)4.11,60



1500 m, miehet C-erä

#UrheilijaAika
1.Vincent Quednau (Helsingin Kisa-Veikot)4.05,75
2.Niklas Lainto (Turun Urheiluliitto)4.07,08
3.Kari Poutiainen (Limingan Niittomiehet)4.07,37
4.Pekka Antikainen (Turun Toverit)4.07,87
5.Aleksi Rajaniemi (Lahden Ahkera)4.07,93
6.Samuel Auvinen (Joensuun Kataja)4.08,36
7.Atte Nevala (Kenttäurheilijat -58)4.08,41
8.Leevi Kallio (Lahden Ahkera)4.09,11
9.Walte Hautala (Lahden Ahkera)4.10,07
10.Tomi Lehto (Espoon Tapiot)4.10,49
11.Justus Luonela (Lahden Ahkera)4.10,73
12.Wäinö Hautala (Lahden Ahkera)4.10,93
13.Tuomas Aho (Limingan Niittomiehet)4.17,76

Kolmiloikka, miehet

#UrheilijaTulos
1.Oleksandr Malosilov (UKR)16,43
2.Dimitrios Tsiamis (GRE)16,41
3.Simo Lipsanen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)16,23
4.Artem Konovalenko (UKR)15,97
5.Topias Koukkula (Kangasalan Urheilijat -68)15,59
6.Aaro Davidila (Lapin Lukko)15,54
7.Daniel Ofosu (Turun Weikot Yleisurheilu)15,14
8.Veikko Nugraha (Espoon Tapiot)15,08
9.Arttu Tyystjärvi (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)14,91
10.Juho Nieminen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)14,61



Moukari, miehet

#UrheilijaTulos
1.Tuomas Seppänen (Noormarkun Nopsa)73,10
2.Aaron Kangas (Kankaanpäänseudun Leisku)72,87
3.Zakhar Makhrosenka (BLR)72,65
4.Henri Liipola (Someron Esa)72,37
5.Aleksi Jaakkola (Vehmaisten Urheilijat)70,87
6.Tommi Remes (Kiuruveden Urheilijat)70,06
7.Roope Auvinen (Sjundeå IF)67,70
8.Petri Rautio (Oulun Pyrintö)63,22
9.Joni Syrjälä (Tampereen Pyrintö)61,16
10.Fredrik Fröberg (Sjundeå IF)60,96

Seiväs, miehet

#UrheilijaTulos
1.Declan Carruthers (AUS)555
2.Tommi Holttinen (Someron Esa)535
3.Tomas Wecksten (Karhulan Urheilijat)525
4.Urho Kujanpää (Tampereen Pyrintö)525
5.Eetu Turakainen (Turun Urheiluliitto)525
6.Jere Keskinen (Vaasan Toverit)480
-Anton Kunnas (If Sibbo-Vargarna)NH
-Veeti Vesalainen (Lahden Ahkera)NH





Lahden Motonet GP 2020 - Televisiointi


YLE 2 näyttää Lahden Motonet GP -kisat suorana lähetyksenä klo 18:30-21:00.