Yhdistetty - Uutiset & Tulokset Tänään | Etusuora.com

Yhdistetty


Etusuoran sivuilta löytyy muun muassa yhdistetyn kilpailukalenterin, tuoreimmat uutiset, artikkelit sekä paljon tietoa yhdistetyn historiasta.
Yhdistetty on pitkiä perinteitä kantava urheilumuoto, jossa yhdistyy kaksi lajia: mäkihyppy ja maastohiihto. Laji on ollut olympiaohjelmassa vuodesta 1924 alkaen. Yhdistetty on ollut myös yksi Suomen 2000-luvun menestyksekkäimmistä talvilajeista arvokisoissa.

Yhdistetty (englanniksi Nordic combined) koostuu ensiksi suoritettavasta mäkihyppyosuudesta ja sitä seuraavasta vapaan tyylin maastohiihto-osuudesta. Mäkiosuudella suoritetaan yksi hyppykierros. Mäkiosuuden tulosten perusteella määräytyy lähtöjärjestys takaa-ajona suoritettavalla hiihto-osuudelle. Tällöin puhutaan niin kutsutusta Gundersen-menetelmästä. Yhdistetyssä järjestetään yksilökisoja, parikisoja ja nelihenkisin joukkuein suoritettavia joukkuekilpailuita.

Yhdistetty - Uutiset ja muut julkaisut






Kalenteri - Yhdistetyn kilpailut


Kuten monessa muussakin talvilajissa, yhdistetyn seuratuimmat kilpailut ovat Maailmancup ja arvokisat (MM-kisat olympialaiset). Yhdistetyn MM-mitaleista kilpaillaan aina Pohjoismaisten hiihtolajien maailmanmestaruuskilpailuissa eli suomalaisille tutummin Hiihdon MM-kisoissa. Kauden 2021-2022 päätapahtuma yhdistetyssä on muiden talvilajien tapaan helmikuussa Kiinan Pekingissä järjestettävät talviolympialaiset.


Kisakalenteri Yhdistetty

  • AjankohtaTapahtumaPaikka
  • 25.11.2021 - 28.11.2021Maailmancup Ruka (miehet)Ruka, Suomi
    +
    to 25.11.2021HS142, varakilpailu, miehet
    pe 26.11.2021HS142 + 5 km, miehet
    la 27.11.2021HS142 + 10 km, miehet
    su 28.11.2021HS142 + 10 km, miehet
  • 2.12.2021 - 5.12.2021Maailmancup LillehammerLillehammer, Norja
    +
    to 02.12.2021 20:30HS98, varakilpailu, naiset
    pe 03.12.2021 10:00HS98, varakilpailu, miehet
    pe 03.12.2021 12:30HS98 + 5 km, naiset
    la 04.12.2021 10:00HS98 + 4 x 5 km joukkuekilpailu, miehet
    la 04.12.2021 12:25HS98 + 5 km, naiset
    su 05.12.2021 11:50HS140 + 10 km, miehet
  • 10.12.2021 - 12.12.2021Maailmancup OtepääOtepää. Viro
    +
    pe 10.12.2021HS97, varakilpailu, miehet
    pe 10.12.2021HS97, varakilpailu, naiset
    la 11.12.2021HS97 + 5 km, naiset
    la 11.12.2021 10:3010 km + HS 97, miehet
    su 12.12.2021HS97 + 5 km, naiset
    su 12.12.2021 14:45HS 97 + 10 km, miehet
  • 16.12.2021 - 19.12.2021Maailmancup RamsauRamsau am Dachstein, Itävalta
    +
    to 16.12.2021HS98, varakilpailu, naiset
    pe 17.12.2021HS98 + 5 km, naiset
    pe 17.12.2021HS98, varakilpailu, miehet
    la 18.12.2021HS98 + 10 km, miehet
    su 19.12.2021HS98 + 10 km, miehet
  • 6.1.2022 - 9.1.2022Maailmancup Val di FiemmeVal di Fiemme, Italia
    +
    to 06.01.2022HS104, varakilpailu, miehet
    to 06.01.2022HS104, varakilpailu, naiset
    pe 07.01.2022HS104 + 4 x 5 km, sekajoukkuekilpailu
    la 08.01.2022HS104 + 10 km, miehet
    la 08.01.2022HS104 + 5 km yhteislähtö, naiset
    su 09.01.2022HS104 + 10 km, miehet
  • 14.1.2022 - 16.1.2022Maailmancup Klingenthal (miehet)Klingenthal, Saksa
    +
    pe 14.01.2022HS140, varakilpailu, miehet
    la 15.01.2022HS140 + 10 km, miehet
    su 16.01.2022HS140 + 10 km, miehet
  • 21.1.2022 - 23.1.2022Maailmancup PlanicaPlanica, Slovenia
    +
    pe 21.01.2022HS104, varakilpailu, miehet
    la 22.01.2022HS104 + 10 km, miehet
    la 22.01.2022HS104 varakilpailu, naiset
    su 23.01.2022HS104 + 10 km, miehet
    su 23.01.2022HS104 + 5 km, naiset
  • 27.1.2022 - 30.1.2022Maailmancup Seefeld (miehet)Seefeld, Itävalta
    +
    to 27.01.2022HS109, varakilpailu, miehet
    pe 28.01.2022HS109 + 7,5 km, miehet
    la 29.01.2022HS109 + 10 km, miehet
    su 30.01.2022HS109 + 12,5 km, miehet
  • 25.2.2022 - 27.2.2022Maailmancup Lahti (miehet)Lahti, Suomi
    +
    pe 25.02.2022HS130, varakilpailu, miehet
    la 26.02.2022HS130 + 2 x 7,5 km, parisprintti, miehet
    su 27.02.2022HS130 + 10 km, miehet
  • 4.3.2022 - 6.3.2022Maailmancup Oslo (miehet)Oslo, Norja
    +
    pe 04.03.2022HS134, varakilpailu, miehet
    la 05.03.2022HS134 + 10 km, miehet
    su 06.03.2022HS134 + 10 km, miehet
  • 11.3.2022 - 13.3.2022Maailmancup SchonachSchonach, Saksa
    +
    pe 11.03.2022HS106, varakilpailu, miehet
    pe 11.03.2022HS106, varakilpailu, naiset
    la 12.03.2022HS106 + 10 km, miehet
    la 12.03.2022HS106 + 5 km, naiset
    su 13.03.2022HS106 + 10 km, miehet
    su 13.03.2022HS106 + 5 km, naiset


Yhdistetty - Tulokset tänään


Ilkka Herola ei kilpaile Klingethalissa.

Lue: Tuloksia Klingenthalista 15.1.2022


Klingenthal maailmancup 16.1.2022


Lopputulokset mäki + 10 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Lamparter (AUT)25.01,6
2.Kristjan Ilves (EST)+8,4
3.Franz-Josef Rehrl (AUT)+8,7
4.Jørgen Gråbak (NOR)+19,0
5.Espen Andersen (NOR)+21,3
6.Ryota Yamamoto (JPN)+21,8
7.Vinzenz Geiger (GER)+38,5
8.Johannes Rydzek (GER)+39,2
9.Akito Watabe (JPN)+39,7
10.Julian Schmid (GER)+41,8
15.Eero Hirvonen (FIN)+1.44,1
18.Arttu Mäkiaho (FIN)+1.50,0
34.Perttu Reponen (FIN)+3.17,6

Mäkiosuus HS140

#UrheilijaTulos
1.Johannes Lamparter (AUT)0.00
1.Franz-Josef Rehrl (AUT)0.00
3.Kristjan Ilves (EST)+0.04
4.Ryota Yamamoto (JPN)+0.21
5.Espen Andersen (NOR)+0.36
6.Jørgen Gråbak (NOR)+0.41
7.Akito Watabe (JPN)+0.53
8.Yoshito Watabe (JPN)+0.55
9.Julian Schmid (GER)+1.00
10.Vinzenz Geiger (GER)+1.01
20.Eero Hirvonen (FIN)+1.50
21.Arttu Mäkiaho (FIN)+1.56
40.Perttu Reponen (FIN)+3.11


Klingenthal maailmancup 15.1.2022


Lopputulokset mäki + 10 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Lamparter (AUT)25.18,5
2.Kristjan Ilves (EST)+0,3
3.Ryota Yamamoto (JPN)+0,7
4.Julian Schmid (GER)+16,7
5.Akito Watabe (JPN)+17,0
6.Eric Frenzel (GER)+17,8
7.Franz-Josef Rehrl (AUT)+32,6
8.Mario Seidl (AUT)+33,9
9.Jørgen Gråbak (NOR)+1.07,0
10.Manuel Faisst (GER)+1.10,7
20.Eero Hirvonen (FIN)+2.17,1
34.Perttu Reponen (FIN)+3.56,3
38.Arttu Mäkiaho (FIN)+4.22,4

Mäkiosuus HS140

#UrheilijaTulos
1.Kristjan Ilves (EST)0.00
2.Ryota Yamamoto (JPN)+0.01
3.Johannes Lamparter (AUT)+0.09
4.Julian Schmid (GER)+0.20
5.Mario Seidl (AUT)+0.21
6.Eric Frenzel (GER)+0.33
7.Akito Watabe (JPN)+0.37
7.Franz-Josef Rehrl (AUT)+0.37
9.Terence Weber (GER)+0.59
10.Manuel Faisst (GER)+1.07
25.Eero Hirvonen (FIN)+2.11
39.Perttu Reponen (FIN)+3.19
42.Arttu Mäkiaho (FIN)+3.50


Val di Fiemme maailmancup 9.1.2022


Miehet HS106 + 10 km

#UrheilijaTulos
1.Vinzenz Geiger (GER)26.14,5
2.Johannes Lamparter (AUT)+5,0
3.Johannes Rydzek (GER)+5,7
4.Kristjan Ilves (EST)+11,2
5.Espen Andersen (NOR)+12,5
6.Akito Watabe (JPN)+12,8
7.Eric Frenzel (GER)+13,2
8.Jørgen Gråbak (NOR)+13,4
9.Jens Lurås Oftebro (NOR)+13,5
10.Manuel Faisst (GER)+14,4
18.Eero Hirvonen (FIN)+1.21,4
20.Perttu Reponen (FIN)+1.22,7

Val di Fiemme maailmancup 8.1.2022


Naiset 5 km + HS106

#UrheilijaTulos
1.Gyda Westvold Hansen (NOR)124.6
2.Anju Nakamura (JPN)110,5
3.Lisa Hirner (AUT)109,4
4.Yuna Kasai (JPN)106,4
5.Mari Leinan Lund (NOR)105,5
6.Marte Leinan Lund (NOR)102,7
7.Ema Volavsek (SLO)98,5
8.Annika Sieff (ITA)96,0
9.Ida Marie Hagen (NOR)93,5
10.Lena Brocard (FRA)92,2

Miehet HS106 + 10km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Lamparter (AUT)25.49,8
2.Vinzenz Geiger (GER)+16,5
3.Eric Frenzel (GER)+16,7
4.Jørgen Gråbak (NOR)+30,2
5.Johannes Rydzek (GER)+30,7
6.Mario Seidl (AUT)+30,7
7.Akito Watabe (JPN)+36,4
8.Jens Lurås Oftebro (NOR)+42,5
9.Martin Fritz (AUT)+44,2
10.Fabian Riessle (GER)+54,3
21.Eero Hirvonen (FIN)+1.50,2
22.Perttu Reponen (FIN)+1.50,4


Val di Fiemme maailmancup 7.1.2022


Sekajoukkuekilpailu HS106 + 4 x 5km

#JoukkueTulos
1.Norja40.55,5
2.Itävalta+10,5
3.Saksa+23,9
4.Japani+31,2
5.Italia+2.00,9
6.USA+2.35,3
7.Slovenia+2.59,2
8.Venäjä+5.27,1

Ramsau maailmancup 19.12.2021


Normaalimäki / 10 km

#UrheilijaTulos
1.Jarl Magnus Riiber (NOR)23.58,0
2.Vinzenz Geiger (GER)+15,3
3.Eric Frenzel (GER)+34,1
4.Terence Weber (GER)+34,5
5.Espen Andersen (NOR)+34,8
6.Ilkka Herola (FIN)+55,2
7.Jens Lurås Oftebro (NOR)+55,3
8.Julian Schmid (GER)+1.25,3
9.Espen Bjørnstad (NOR)+1.33,2
10.Jørgen Gråbak (NOR)+1.44,7

17. Arttu Mäkiaho +2.12,6
39. Otto Niittykoski +5.01,8


Ramsau maailmancup 18.12.2021


Mäkiosuus / 10 km

#UrheilijaTulos
1.Jarl Magnus Riiber (NOR)24.02,0
2.Vinzenz Geiger (GER)+28,0
3.Ilkka Herola (FIN)+31,9
4.Johannes Lamparter (AUT)+32,0
5.Terence Weber (GER)+34,4
6.Espen Bjørnstad (NOR)+37,5

17. Eero Hirvonen +1.22,8
26. Arttu Mäkiaho +2.02,6
40. Otto Niittykoski +3.53,4


Mäkiosuus HS98

#UrheilijaTulos
1.Jarl Magnus Riiber (NOR)0:00
2.Julian Schmid (GER)+0.48
3.Simen Tiller (NOR)+0.48
4.Tomas Portyk (CZE)+0.50
5.Terence Weber (GER)+0.52
6.Kristijan Ilves (EST)+0.54

19. Ilkka Herola +1.29
23. Eero Hirvonen +1.44
30. Arttu Mäkiaho +1.54
41. Otto Niittykoski +2.38

Ramsau maailmancup 17.12.2021


Naiset HS98 + 5 km

#UrheilijaTulos
1.Gyda Westvold Hansen (NOR)14.10,5
2.Ema Volavsek (SLO)+46,6
3.Yuna Kasai (JPN)+1.01,3
4.Marte Leinan Lund (NOR)+1.09,8
5.Lisa Hirner (AUT)+1.14,2
6.Anju Nakamura (JPN)+1.37,8
7.Anastasia Goncharova (RUS)+1.38,6
8.Ida Marie Hagen (NOR)+1.42,9
9.Jenny Nowak (GER)+2.04,7
10.Silva Verbic (SLO)+2.13,3

Otepää maailmancup 12.12.2021


Miehet HS97 + 10 km

#UrheilijaTulos
1.Jarl Magnus Riiber (NOR)23.33,2
2.Fabian Riessle (GER)+33,5
3.Julian Schmid (GER)+33,7
4.Ryota Yamamoto (JPN)+33,9
5.Espen Andersen (NOR)+34,1
6.Johannes Lamparter (AUT)+34,2
7.Terence Weber (GER)+34,5
8.Kristjan Ilves (EST)+34,8
9.Eric Frenzel (GER)+34,8
10.Yoshito Watabe (JPN)+36,3
22.Ilkka Herola (FIN)+1.53,5
31.Eero Hirvonen (FIN)+2.46,9
33.Arttu Mäkiaho (FIN)+2.47,4
34.Otto Niittykoski (FIN)+2.48,0


Otepää maailmancup yhdistetty 11.12.2021


Naiset HS97 + 5 km

#UrheilijaTulos
1.Gyda Westvold Hansen (NOR)113,8
2.Ida Marie Hagen (NOR)93,4
3.Yuna Kasai (JPN)84,9
4.Marte Leinan Lund (NOR)82,9
5.Annika Sieff (ITA)78,0
6.Ema Volavsek (SLO)77,4
7.Cindy Haasch (GER)76,7
8.Veronica Gianmoena (ITA)74,1
9.Anastasia Goncharova (RUS)69,6
10.Maria Gerboth (GER)67,5
17.Annamaija Oinas (FIN)46,5


Kilpailu aloitettiin poikkeuksellisesti hiihto-osuudella yhteislähtönä.

Lopputulokset HS97 + 10 km

#UrheilijaTulos
1.Jarl Magnus Riiber (NOR)123,6
2.Espen Bjørnstad (NOR)110,1
3.Manuel Faisst (GER)106,4
4.Ryota Yamamoto (JPN)106,2
5.Ilkka Herola (FIN)103,9
6.Laurent Muhlethaler (FRA)101,4
7.Akito Watabe (JPN)100,5
8.Martin Fritz (AUT)99,1
9.Terence Weber (GER)98,8
9.Johannes Lamparter (AUT)98,8
31.Otto Niittykoski (FIN)77,4
32.Eero Hirvonen (FIN)75,4
43.Arttu Mäkiaho (FIN)59,1

Kilpailu aloitettiin poikkeuksellisesti hiihto-osuudella yhteislähtönä.

Hiihto-osuus 10 km yhteislähtö

#UrheilijaTulos
1.Jarl Magnus Riiber (NOR)23.27,2
2.Vinzenz Geiger (GER)+0,5
3.Jørgen Gråbak (NOR)+0,6
4.Johannes Rydzek (GER)+1,4
5.Johannes Lamparter (AUT)+1,5
6.Eric Frenzel (GER)+1,7
7.Fabian Riessle (GER)+2,0
8.Terence Weber (GER)+2,9
9.Eero Hirvonen (FIN)+4,6
10.Ilkka Herola (FIN)+5,7
31.Otto Niittykoski (FIN)+55,9
45.Arttu Mäkiaho (FIN)+2.01,8

Lillehammer maailmancup 5.12.2021, yhdistetty


Miehet HS140 + 10 km

#UrheilijaTulos
1.Jarl Magnus Riiber (NOR)25.40,1
2.Johannes Lamparter (AUT)+13,5
3.Eric Frenzel (GER)+45,6
4.Jens Lurås Oftebro (NOR)+50,9
5.Mario Seidl (AUT)+56,1
6.Vinzenz Geiger (GER)+1.00,0
7.Akito Watabe (JPN)+1.00,6
8.Terence Weber (GER)+1.05,0
9.Ryota Yamamoto (JPN)+1.07,8
10.Ilkka Herola (FIN)+1.08,6

Naiset HS98 + 5 km

#UrheilijaTulos
1.Gyda Westvold Hansen (NOR)16.02,7
2.Mari Leinan Lund (NOR)+52,6
3.Lisa Hirner (AUT)+1.29,1
4.Marte Leinan Lund (NOR)+1.37,3
5.Ida Marie Hagen (NOR)+1.38,2
6.Ema Volavsek (SLO)+1.50,9
7.Annika Sieff (ITA)+1.55,2
8.Yuna Kasai (JPN)+1.57,0
9.Cindy Haasch (GER)+2.27,0
10.Stefaniya Nadymova (RUS)+2.32,9


Lillehammer maailmancup 4.12.2021, yhdistetty


Miehet joukkuekilpailu

#JoukkueTulos
1.Norja52.56,1
2.Saksa+5,3
3.Japani+2.23,3
4.Itävalta+2.23,4
5.USA+3.19,9
6.Ranska+3.33,4
7.Italia+4.35,4

Suomi ei ollut kilpailussa mukana.

Naiset HS98 + 5 km

#UrheilijaTulos
1.Gyda Westvold Hansen (NOR)16.02,7
2.Mari Leinan Lund (NOR)+52,6
3.Lisa Hirner (AUT)+1.29,1
4.Marte Leinan Lund (NOR)+1.37,3
5.Ida Marie Hagen (NOR)+1.38,2
6.Ema Volavsek (SLO)+1.50,9
7.Annika Sieff (ITA)+1.55,2
8.Yuna Kasai (JPN)+1.57,0
9.Cindy Haasch (GER)+2.27,0
10.Stefaniya Nadymova (RUS)+2.23,9


Rukan maailmancup yhdistetty 28.11.2021


Mäki HS142 + 10 km hiihto

#UrheilijaTulos
1.Jarl Magnus Riiber (NOR)25.08,3
2.Johannes Lamparter (AUT)+12,4
3.Jens Lurås Oftebro (NOR)+33,0
4.Terence Weber (GER)+34,9
5.Lukas Greiderer (AUT)+36,6
6.Ryota Yamamoto (JPN)+40,8
7.Manuel Faisst (GER)+44,7
8.Mario Seidl (AUT)+45,2
9.Johannes Rydzek (GER)+55,7
10.Ilkka Herola (FIN)+57,1
32.Otto Niittykoski (FIN)+5.24,0
39.Rasmus Ähtävä (FIN)+7.52,5
40.Waltteri Karhumaa (FIN)+7.57,8

Rukan maailmancup yhdistetty 27.11.2021


Mäki HS142 + 10 km hiihto

#UrheilijaTulos
1.Terence Weber (GER)26.11,0
2.Eric Frenzel (GER)+1,2
3.Vinzenz Geiger (GER)+2,3
4.Kristjan Ilves (EST)+2,8
5.Julian Schmid (GER)+3,1
6.Lukas Greiderer (AUT)+3,4
7.Jørgen Gråbak (NOR)+4,3
8.Johannes Lamparter (AUT)+4,5
9.Akito Watabe (JPN)+5,5
10.Ryota Yamamoto (JPN)+6,0
22.Ilkka Herola (FIN)+1.00,3
43.Otto Niittykoski (FIN)+5.17,4

Rukan maailmancup yhdistetty 26.11.2021


Mäkiosuus + 5 km hiihto

#UrheilijaTulos
1.Jarl Magnus Riiber (NOR)12.16,1
2.Johannes Lamparter (AUT)+20,2
3.Jens Lurås Oftebro (NOR)+22,2
4.Mario Seidl (AUT)+23,8
5.Manuel Faisst (GER)+32,1
6.Lukas Greiderer (AUT)+45,7
7.Jørgen Gråbak (NOR)+47,5
8.Kristjan Ilves (EST)+51,8
9.Ryota Yamamoto (JPN)+1.16,6
10.Johannes Rydzek (GER)+1.26,1
18.Ilkka Herola (FIN)+1.39,9
41.Otto Niittykoski (FIN)+5.02,8
47.Rasmus Ähtävä (FIN)+6.59,3
48.Waltteri Karhumaa (FIN)+7.26,7
DNSLeevi Mutru (FIN)-

Rukan maailmancup yhdistetty 26.11.2021


Mäkiosuus HS142

#UrheilijaTulos
1.Jarl Magnus Riiber (NOR)0.00
2.Mario Seidl (AUT)+0.01
3.Manuel Faisst (GER)+0.10
4.Johannes Lamparter (AUT)+0.32
5.Kristijan Ilves (EST)+0.40
6.Jens Lurås Oftebro (NOR)+0.41
7.Lukas Greiderer (AUT)+0.43
8.Ryota Yamamoto (JPN)+0.56
9.Jørgen Gråbak (NOR)+1.02
10.Akito Watabe (JPN)+1.26
21.Ilkka Herola (FIN)+2.03
40.Otto Niittykoski (FIN)+4.39
43.Arttu Mäkiaho (FIN)+5.14
44.Leevi Mutru (FIN)+5.22
49.Rasmus Ähtävä (FIN)+6.43
50.Waltteri Karhumaa (FIN)+7.12
DNSPerttu Reponen (FIN)-

Klingenthal maailmancup 21.3.2021


Lopputulokset mäki + 10 km

#UrheilijaTulos
1.Jarl Magnus Riiber (NOR)24.43,6
2.Espen Bjørnstad (NOR)+3,7
3.Fabian Riessle (GER)+17,2
4.Johannes Lamparter (AUT)+17,9
5.Ryota Yamamoto (JPN)+37,2
6.Vinzenz Geiger (GER)+37,3
7.Jens Lurås Oftebro (NOR)+41,5
8.Ilkka Herola (FIN)+42,2
9.Akito Watabe (JPN)+48,7
10.Manuel Faisst (GER)+1.07,7
38.Leevi Mutru (FIN)+5.18,7
43.Will Karhumaa (FIN)+6.07,7

Mäkiosuus HS140

#UrheilijaTulos
1.Ryota Yamamoto (JPN)0.00
2.Jarl Magnus Riiber (NOR)+0.07
3.Espen Bjørnstad (NOR)+0.09
4.Manuel Faisst (GER)+0.31
5.Fabian Riessle (GER)+0.35
6.Mario Seidl (AUT)+0.43
7.Johannes Lamparter (AUT)+0.49
8.Yoshito Watabe (JPN)+1.00
9.Jens Lurås Oftebro (NOR)+1.02
10.Matteo Baud (FRA)+1.11
16.Ilkka Herola (FIN)+1.36
45.Leevi Mutru (FIN)+5.12
50.Wille Karhumaa (FIN)+5.53



Klingenthal maailmancup 20.3.2021


Lopputulokset mäki + 10 km

#UrheilijaTulos
1.Jarl Magnus Riiber (NOR)26.25,5
2.Akito Watabe (JPN)+0,7
3.Johannes Lamparter (AUT)+1.05,3
4.Manuel Faisst (GER)+1.06,3
5.Espen Andersen (NOR)+1.07,7
6.Johannes Rydzek (GER)+1.10,7
7.Ryota Yamamoto (JPN)+1.13,4
8.Mario Seidl (AUT)+1.18,9
9.Fabian Riessle (GER)+1.22,6
10.Eric Frenzel (GER)+1.23,8
14.Ilkka Herola (FIN)+1.59,1
28.Leevi Mutru (FIN)+3.34,4
40.Wille Karhumaa (FIN)+5.57,4
-Eero Hirvonen (FIN)DNF

Mäkiosuus HS140

#UrheilijaTulos
1.Jarl Magnus Riiber (NOR)0.00
2.Akito Watabe (JPN)+0.06
3.Ryota Yamamoto (JPN)+0.12
4.Mario Seidl (AUT)+0.18
5.Laurent Mühlethaler (FRA)+0.34
6.Manuel Faisst (GER)+0.40
7.Espen Andersen (NOR)+0.45
8.Marco Heinis (FRA)+1.18
9.Johannes Lamparter (AUT)+1.23
10.Jens Lurås Oftebro (NOR)+1.24
26.Ilkka Herola (FIN)+2.38
33.Leevi Mutru (FIN)+3.14
38.Eero Hirvonen (FIN)+3.38
48.Wille Karhumaa (FIN)+5.22





Suomen yhdistetyn maajoukkue 2021-2022


Yhdistetyn miesten A-maajoukkueessa on mukana kaudella 2021-2022 seitsemän urheilijaa. Edelliskauden kuusikon lisäksi joukkueeseen nousee mukaan Otto Niittykoski.

Suomen naisilla ei yhdistetyssä ole viralliosta A-maajoukkueryhmää, vaan Tytöt Projekti 2026 -ryhmän seitsemän urheilijaa jatkaa urheilijan polkunsa rakentamista kohti vuoden 2026 olympialaisia.

Miesten A-maajoukkue

Ilkka Herola 
Eero Hirvonen 
Wille Karhumaa 
Leevi Mutru 
Arttu Mäkiaho 
Perttu Reponen 
Otto Niittykoski 

Päävalmentaja: Petter Kukkonen

Tytöt Projekti 2026

Anna Kerko 
Minja Korhonen 
Selina Kähkönen 
Nonna Laitinen 
Anna-Maija Oinas 
Alva Thors 
Julia Äikiä 

Valmentaja: Lasse Moilanen

Muut valmennusryhmät

Nuorten maajoukkueYläkoululeiritys (Hopeasompa)
Herman HapponenOskari Hakkarainen Sotkamon Jymy
Timi HeiskanenViljami Hakkarainen Sotkamon Jymy
Valtteri HolopainenTuukka Hertman Jyväskylän Hiihtoseura
Waltteri KarhumaaHeta Hirvonen Lahden Hiihtoseura
Jarkko LankinenAino Kanervala Lahden Hiihtoseura
Eelis MeriläinenAapeli Karislahti Tampereen Pyrintö
Arsi TietäväinenEeli Keränen Jyväskylän Hiihtoseura
Erno TietäväinenEemeli Kurttila Taivalkosken Kuohu
Rasmus ÄhtäväLumia Nurmela Ounasvaaran Hiihtoseura
 Juho Ojala Siilinjärven Ponnistus
 Peter Räisänen Taivalkosken Kuohu
 Misa Vilminko Lahden Hiihtoseura
 Veeti Vänttilä Taivalkosken Kuohu
 Veeti Hyvärinen SiiPo

Nuorten maajoukkueen valmentajat: Antti Kuisma, Jouni Kaitainen
Yläkoululeirityksen valmentaja: Jouni Kaitainen


Yhdistetyn televisiointi & Live Stream 2021-2022


Yhdistetyn maailmancupin osalta on vielä epäselvää, näkyvätkö kisat YLE:n kanavilta vai ainostaan Viaplayn ja Viasatin palveluista. Hiihdon arvokisat näkyvät vuoteen 2025 asti edelleen YLE:n kanavilla ja palveluissa.


Miesten ja naisten yhdistetty


Vaikka miehet ovat kilpailleet olympiatasolla yhdistyssä jo melkein vuosisadan ajan, eivät naiset ole vielä koskaan kilpailleet lajissa MM- tai olympiatasolla. Yhdistetty onkin ainoa olympialaji, jossa naiset eivät ole koskaan kilpailleet.

Naisilla ei ole omaa maailmancup-kiertuetta. Kansainvälinen hiihtoliitto FIS on kuitenkin pyrkinyt synnyttämään kilpailutoimintaa myös yhdistetyn hiihdon pariin, koska lajin olympiastatus vaarantuu tulevaisuudessa, jos molemmat sukupuolet eivät ole edustettuina olympialaisissa. Ensimmäisen kerran naiset tulevat kisaamaan yhdistetyssä MM-tasolla vuonna 2021.



Palkintorahat


Yhdistetyn maailmancupissa maksetaan mukavia palkintorahoja, mutta summat eivät kuitenkaan yllä mäkihypyn, maastohiihdon tai alppihiihdon tasolle. Lajin globaali harrastajapohja on suppeampi kuin edellä mainituilla lajeilla, eikä sitä myöskään seurata yhtä monessa maassa.

Kaudella 2017–2018 eniten palkintorahaa yhdistetyssä tienasi Akito Watabe. Japanilaisen kokonaisansiot nousivat noin 100 000 euroon.

SijaUrheilijaPalkintosumma (€)
1.Akito Watabe (JPN)99 600
2.Fabian Riesle (GER)71 000
3.Jan Schmid (NOR)68 400
4.Johannes Rydzek (GER)53 000
5.Jorgen Graabak (NOR)45 100
6.Jarl Magnus Riiber (NOR)43 400
7.Eric Frenzel (GER)38 800
8.Eero Hirvonen (FIN)36 600
9.Espen Andersen (NOR)36 200
10.Vinzenz Geiger (GER)28 900