SM-hallit 2019 – Katso Ohjelma & Tulokset

SM-hallit 2019


SM-hallit eli sisäratojen Suomen mestaruuskilpailut ovat monelle yleisurheilijalle talvikauden kohokohta. Ensimmäiset SM-hallit järjestettiin Espoon Otaniemessä keväällä 1962, jonka jälkeen mestaruudet on ratkottu katkeamattomasti vuosittain. Vuoden 2019 yleisen sarjan SM-hallit järjestetään Kuopiossa ja nuorten sarjojen Joensuussa.


SM-hallit 2019 Kuopio - Tulokset


Päivitämme tähän Kuopion SM-hallien tuloksia sitä mukaa, kun kilpailuja käydään.

Sunnuntai 17.2.2019


Miesten viesti 4 x 337m (top 6)

#UrheilijaAika
1.Helsingin Kisa-Veikot2.40,82
2.Jyväskylän Kenttäurheilijat2.42,98
3.Helsingfors IFK2.43,79
4.Jyväskylän Kenttäurheilijat 22.44,25
5.Liedon Parma2.44,46
6.Tampereen Pyrintö2.45,95



Naisten viesti 4 x 337m (top 6)

#JoukkueAika
1.Jyväskylän Kenttäurheilijat3.04,26
2.Lappeenrannan Urheilu-Miehet3.06,97
3.Vasa Idrottssällskap3.12,91
4.Joensuun Kataja3.14,54
5.Jyväskylän Kenttäurheilijat 23.16,84
6.Kannuksen Ura3.19,56



Naiset 60 m aidat

#UrheilijaAika
1.Nooralotta Neziri (JyväskKU)7,97 (Halli-SE)
2.Reetta Hurske (TampPy)7,97 (Halli-SE)
3.Matilda Bogdanoff (HIFK)8,04
4.Julia Enarvi (JyväskKU)8,34
5.Jessica Kähärä (MikkKV)10,69



Miehet 60 m aidat

#UrheilijaAika
1.Elmo Lakka (JyväskKU)7,67
2.Ilari Manninen (JyväskKU)7,88
3.Santeri Kuusiniemi (LempKiYU)8,04
4.Valtteri Kalliokulju (LiedPa)8,12
4.Miska Sundberg (JyväskKU)8,12



Kolmiloikka naiset top 6

#UrheilijaAika
1.Emma Pullola (VaasVa)13,23
2.Kira Kytölä (EsboIF)12,82
3.Ada Koistinen (JyväskKU)12,79
4.Saara Hakanen (HKV)12,75
5.Sini Sanaslahti (KaipVi)12,74
6.Jessica Miettinen (JoensKa)12,43



Miehet 200 m

#UrheilijaAika
1.Oskari Lehtonen (NurmijYU)21,33
2.Roope Saarinen (EsboIF)21,47
3.Willem Kajander (BorgåAk)21,93
4.Isac Wedenberg (BorgåAk)22,04
DNSTuukka Huuskola (EsboIF)-



Naiset 200 m

#UrheilijaAika
1.Aino Pulkkinen (JyväskKU)23,82
2.Milja Thureson (TurTo)23,86
3.Anniina Kortetmaa (JyväskKU)24,39
4.Milla Heiskanen (IisVi)24,70
5.Anna Pursiainen (EspTa)25,09


Miehet seiväs (top-6)

#UrheilijaTulos
1.Urho Kujanpää (TampPy)555
2.Tommi Holttinen (SomE)545
3.Tomas Wecksten (KarhU)535
4.Santtu Koskiaho (KarijTa)525
5.Eetu Turakainen (TuUL)525
6.Anton Kunnas (IFSibboV)495



Miehet kuula (top-6)

#UrheilijaTulos
1.Arttu Kangas (KanksLei)19,02
2.Timo Kööpikkä (SeinäjSU)19,02
3.Tomas Söderlund (IFRaseb)18,13
4.Eero Ahola (PorinYU)17,75
5.Samuli Kyrönviita (IkaalU)17,60
6.Nico Oksanen (LoimVoi)17,24


Miesten 800 metriä (top-6)

#UrheilijaAika
1.Markus Teijula (NaantLöy)1.51,86
2.Joonas Rinne (SaarijPu)1.53,47
3.Niko Viljola (HKV)1.54,01
4.Samu Mikkonen (JoensKa)1.54,35
5.Alex Rauhala (VasaIS)1.54,45
6.Elias Tuominen (NaantLöy)1.55,23


Naisten 800 metriä (top-6)

#UrheilijaAika
1.Sara Kuivisto (BorgåAk)2.05,10
2.Jonna Julin (IFNykn)2.09,74
3.Alisa Virtanen (JyväskKU)2.10,65
4.Janette Niemi (JyväskKU)2.12,84
5.Moona Latvala (HKV)2.13,78
6.Viola Westling (TuUL)2.14,17



Naisten 3000 metriä

#UrheilijaAika
1.Kaisa Tyni (PyhtY)9.22,82
2.Janica Rauma (ForssSa)9.23,64
3.Nathalie Blomqvist (IKFalken)9.29,03
4.Ilona Välimäki (UudKK)9.59,97
5.Linnea Harala (SomE)10.02,63
6.Iida Haataja (PudasjU)10.04,47



Miehet pituus (top-6)

#UrheilijaTulos
1.Roni Ollikainen (HKV)771
2.Kalle Salminen (JoensKa)752
3.Simo Lipsanen (LappUM)747
4.Tuomas Rouvali (JyväskKU)730
5.Henri Väyrynen (KajKi)726
6.Joona Kokkola (ValtVa)717



Miehet 3000 metriä (top-6)

#UrheilijaAika
1.Jaakko Piesanen (SaarijPU)8.25,42
2.Eero Saleva (HKV)8.29,92
3.Ossi Kekki (LahdA)8.31,67
4.Joonas Harjamäki (HKV)8.33,26
5.Mika Kotiranta (JoensKa)8.35,66
6.Wilho Hautala (LahdA)8.41,37



Naisten korkeus, (top-6)

#UrheilijaTulos
1.Jessica Kähärä (MikkKV)190 EM-raja
2.Eleriin Haas (HIFK)186
3.Linda Sandblom (HangöIK)182
4.Heta Tuuri (LahdA)182
5.elina Kakko (PerttPei)179
6.Viivi Voutilainen (TuUL)179


Miesten 300 m aj. (top-6)

#UrheilijaAika
1.Chibunna Ezeabasirim (HKV)37,66
2.Tuomas Lehtonen (LiedPa)37,92
3.Don-Zheni Ekoebve (HIFK)38,24
4.Kalle Stylman (LiedPA)38,25
5.Anton Tallbacka (HIFK)38,70
6.Edward Lindberg (IFSibboV)38,87


Naisten 300 m aj. (top-6)

#UrheilijaAika
1.Kristiina Halonen (LappUM)40,99 (Halli-SE)
2.Annika Hannola (HKV)42,07
3.Eveliina Määttänen (KeskiUYU)42,43
4.Mathilda Kvist (VasaIS)42,51
5.Salla Parviainen (EsboIF)42,70
6.Erin Karjalahti (NurmijYU)43,17

Lauantai 16.2.2019


Miehet 60 metriä, finaali

#UrheilijaAika
1.Samuel Purola (OulPy)6,70
2.Otto Ahlfors (IkaalU)6,77
3.Eetu Rantala (OulPy)6,78
4.Ville Myllymäki (KanksLei)6,85
5.Jesse Väyrynen (JyväskKU)6,90
6.Aleksi Lehto (SeinäjSU)6,90
6.William Kajander (BorgåAk)6,90


Naiset 60 metriä, finaali

#UrheilijaAika
1.Milja Thureson (TurTo)7,46
2.Aino Pulkkinen (JyväskKU)7,47
3.Anniina Kortetmaa (JyväskKU)7,48
4.Johanna Kylmänen (RaisKu)7,52
5.Annika Haverinen (KajKi)7,69
6.Kiia Koivistoinen (IisVi)7,70
7.Sara Wiss (IFÅland)7,71



Naiset kuula (top-6)

#UrheilijaTulos
1.Kaisa Kymäläinen (OrivPo)15,59
2.Eveliina Rouvali (KuopRei)15,53
3.Kaisu Eskelinen (MaanMa)14,91
4.Helena Leveelahti (VirtU)14,71
5.Janette Hanski (KarhU)13,55
6.Emilia Kangas (SeinäjSU)13,55



Miehet 400 metriä (top-6)

#UrheilijaAika
1.Christoffer Envall (IKFalken)48,38
2.Erik Back (HIFK)48,38
3.Makus Teijula (NaantLöy)48,39
4.Filip Johansson (GamlakIF)48,79
5.Niko Viljola (HKV)49,13
6.Elias Jrad (KU-58)49,60
6.Eemeli Välimäki (NoormNo)49,60



Naiset pituus (top6)

#UrheilijaAika
1.Taika Koilahti (TurWei)629
2.Sini Sanaslahti (KaipVi)593
3.Nea Lento (TampPy)593
4.Kira Kytölä (EsboIF)590
5.Roosa Määttälä (KokkVei)587
6.Anne-Mari Lehtiö (KU-58)576


Naiset 400 metriä (top-6)

#UrheilijaAika
1.Milja Thureson (TurTo)54,64
2.Kristiina Halonen (LappUM)54,83
3.Eveliina Määttänen (KeskiUYU)55,37
4.Mette Baas (VeitsilKV)55,40
5.Ida Ravaska (VeitsilKV)55,79
6.Sanna Erkinheimo (LahdA)55,93



Naisten seiväs (top-6)

#UrheilijaTulos
1.Wilma Murto (SalVil)425
2.Minna Nikkanen (SomE)425
3.Laura Ollikainen (VarkKV)400
4.Aino Siitonen (HKV)400
5.Minttu Koskiaho (KarijTa)400
6.Henriikka Könönen (KuivAu)385



Miesten korkeus

#UrheilijaTulos
1.Daniel Kosonen (TampPy)209
2.Valtteri Välimäki (UudKK)206
3.Valtteri Mattila (ÄänekKu)202
4.Matias Mustonen (LempKiYU)202
5.Jesse Huttunen (SavitU)202
6.Mika Hietaniemi (EspTa)202
7.Mauri Kaattari (HimU)198
8.Samuli Eriksson (SalVil)193
9.Casper Tillander (IFSibboV)193



Naiset 1500 metriä

#UrheilijaAika
1.Sara Kuivisto (BorgåAk)4.19,39
2.Kaisa Tyni (PyhtY)4.20,54
3.Nathalie Blomqvist (IKFalken)4.23,50
4.Venla Saari (JyväskKU)4.33,62
5.Ilona Välimäki (UudKK)4.35,18
6.Alisa Virtanen (JyväskKU)4.35,75
7.Moona Latvala (HKV)4.36,65
8.Linnea Harala (SomE)4.38,02
9.Salla Laukkanen (LahdA)4.53,62



Miehet 1500 metriä

#UrheilijaAika
1.Jaakko Piesanen (SaarijPU)3.53,29
2.Samu Mikkonen (JoensKa)3.53,69
3.Panu Jantunen (HKV)3.56,51
4.Simon Haglund (HIFK)3.57,42
5.Niklas Heikkilä (KuusUS)3.57,49
6.Joonas Harjamäki (HKV)3.57,71
7.Antton Launto (SauvU)3.59,03
8.Jiri Karjalainen (JoensKa)4.01,95
9.Julius Mäkinen (TampPy)4.09,61


Miehet 5000 m kävely

#UrheilijaAika
1.Jarkko Kinnunen (JalasJa)19.37,74
2.Jaakko Määttänen (EspTa)22.14,67
3.Jerry Jokinen (NaantLöy)22.48,35
4.Joni Hava (EspTa)DQ



Naisten 3000 m kävely

#UrheilijaAika
1.Hele Haapaniemi (EspTa)13.13,47
2.Enni Nurmi (EspTa)13.22,48
3.Tiia Kuikka (LappUM)13.30,25
4.Anniina Kivimäki (LapVi)13.59,69
5.Elina Heikkinen (OulPy)14.28,27
6.Heta Veikkola (LapVi)14.59,94


Miesten kolmiloikka

#UrheilijaTulos
1.Simo Lipsanen (LappUM)16,19
2.Arttu Tyystjärvi (LappUM)15,41
3.Aaro Davidila (LapLu)15,24
4.Topias Koukkula (KangU)15,20
5.Veikko Nugraha (EspTa)14,59
6.Daniel Ofosu (TurWei)14,56
7.Ilpo Kantanen (SuonVa)14,21
8.Antti Inkinen (ImU)14,13
9.Jonatan Kinnunen (JyväskKU)14,06


Naisten 60 m alkuerät


Alkuerä 1

#UrheilijaAika
1.Milja Thureson (TurTo)7.53Q
2.Sanni Mahonen (KeskiUYU)7.70Q
3.Milla Heiskanen (IisVi)7.74Q
4.Eveliina Bogdanoff (KuivAu)7.78
5.Emma Suhonen (EspTa)7.83
6.Anni Siirtola (HKV)7.83
7.Ilona Luoma (TampPy)7.89

Alkuerä 2

#UrheilijaAika
1.Anniina Kortetmaa (JyväskKU)7.47Q
2.Kiia Koivistoinen (IisVi)7.67Q
3.Jenna Kokkonen (KajKi)7.75Q
4.Jenni Jokinen (NakkVire)7.76q
5.Anna Pursiainen (EspTa)7.83
6.Linda Leveelahti (HIFK)7.94
7.Aino Tapio (IFSibboV)7.95



Alkuerä 3

#UrheilijaAika
1.Aino Pulkkinen (JyväskKU)7.53Q
2.Jasmin Showlah (HIFK)7.70Q
3.Veera Pudas (VeitsilKV)7.73Q
4.Jandeh Jallow (OulPy)7.90
5.Merituuli Jääskeläinen (LappUM)7.90
6.Alina Strömberg (LarsmoIF)8.04

Alkuerä 4

#UrheilijaAika
1.Johanna Kylmänen (RaisKu)7.60Q
2.Annika Haverinen (KajKi)7.61Q
3.Saara Keskitalo (EspTa)7.71Q
4.Sara Wiss (IFÅland)7.73q
5.Niina Karttunen (SavonlRie)7.83
6.Elisabet Salmela (VeitsilKV)7.83




SM-hallit – Taustatietoa


SM-hallien kisahistorian alkuvuosina ohjelmassa saattoi olla nykymittapuulla tarkastellen erikoisia lajeja kuten 600 metrin juoksu, 1500 metrin estejuoksu tai 60 ja 70 jaardin aitajuoksu. Alkuvuosikymmeninä SM-hallikilpailut järjestettiin avoimina, joten mukana oli urheilijoita myös muista Pohjoismaista.

SM-hallien arvostus on jakanut mielipiteitä aikojen saatossa. Varsinkin 1960- ja 1970-luvuilla valtakunnan ykkösurheilijoilla oli usein tapana jättää SM-hallit väliin, jolloin mestaruuksia meni urheilijoille, joita näki harvemmin tuloslistan kärkipäässä. Yksittäisistä lajeista mielenkiintoinen on miesten sileä 400 metriä, jonka sisäratojen Suomen mestareista peräti 11 on jäänyt urallaan ilman henkilökohtaista ulkoratojen SM-mitalia missään lajissa. Kovimpia nimiä, jotka eivät ikinä kilpailleet SM-halleissa ovat mm. Annemari Sandell, Janne Holmen, Eduard Hämäläinen, Markku Kukkoaho, Päivi Tikkanen ja Jouko Kuha.



SM-hallit 2019 – Televisiointi


Sm-hallit totuttiin näkemään Ylen kanavilta aina vuoteen 2017 asti. Yle ei kuitenkaan uusinut tv-sopimusta, minkä takia SM-halleja ei enää näytetä televisiosta.

Television sijaan kisoja voi seurata täältä – Livestream SM-hallit

SM-hallit 2019 – Aikataulu ja liput


Talvella 2019 SM-hallimitaleista taistellaan Itä-Suomessa, kun yleisen sarjan urheilijat saapuvat Kuopio-halliin ja nuorten sarjalaiset hieman idemmäksi Joensuu Areenaan, Mehtimäelle.

Kilpailuiden viralliset sivut:
SM-hallit Kuopio – Kisasivut
Nuorten SM-hallit Joensuu – Kisasivut

Kuopion SM-hallien aikataulu


Lauantai 16.2.2019

LajiAika
N 60 m Alkuerät13:00
M Kolmiloikka13:05
M 60 m Alkuerät13:25
M Korkeus13:45
N 3000 m kävely Loppukilpailu13:55
N Seiväs14:00
M 5000 m kävely Loppukilpailu14:15
M 1500 m Loppukilpailu14:45
N 1500 m Loppukilpailu14:55
N Pituus15:10
Kutsukilpailu 60 m15:10
N 60 m Välierät15:20
M 60 m Välierät15:30
N 400 m Loppukilpailu15:45
N kuula15:55
M 400 m Loppukilpailu16:15
N 60 m Loppukilpailu16:55
M 60 m Loppukilpailu17:05

Sunnuntai 17.2.2019

LajiAika
N 200 m Alkuerät12:00
N Korkeus12:05
M 200 m Alkuerät12:30
M Pituus12:45
N 300 m aj Loppukilpailu13:10
M 300 m aj Loppukilpailu13:30
M Seiväs13:30
M 3000 m Loppukilpailu13:55
N 3000 m Loppukilpailu14:10
M Kuula14:30
N 800 m14:30
M 800 m14:40
M 60 m aj Alkuerät15:00
N Kolmiloikka15:00
N 60 m aj Alkuerät15:25
N 200 m Loppukilpailu15:55
M 200 m Loppukilpailu16:05
M 60 m aj Loppukilpailu16:20
N 60 m aj Loppukilpailu16:30
N 4 x337 m16:45
M 4 x 337 m17:05



Nuorten SM-hallien aikataulu


Aikataulu päivitetty 5.11.2018

Perjantai 22.2.2019

AikaLaji
17:00M17 60m - alkuerät
17:00N22 pituus
17:25M22 60m - alkuerät
17:50N17 60m - alkuerät
18:30M19 60m - alkuerät
19:00N19 60m - alkuerät
19:15M22 pituus
19:35N22 60m - alkuerät
20:00N22 3000m
20:20M22 3000m


Lauantai 23.2.2019

AikaLaji
10:00M17 60m - välierät
10:00M17 pituus
10:15N17 60m - välierät
10:25M19 60m - välierät
10:40N19 60m - välierät
10:45M19 kuula
10:50M22 60m - välierät
11:00M17 seiväs
11:00N17 korkeus
11:25N17 / 19 / 22 3000m kävely
11:25M19 pituus
11:55M17 3000m + M19 / M22 5000m kävely
12:30M17 800m
13:00N17 800m
13:00M19 korkeus
13:00M19 korkeus
13:15M17 kuula
13:35N17 3-loikka
13:40N19 60m - finaali
13:50M17 60M - finaali
13:55M19 60m - finaali
14:05N22 60m - finaali
14:10M22 60m - finaali
14:15N17 60m - finaali
14:30M22 korkeus
14:35N19 1500m
14:50M22 1500m
15:05N22 1500m
15:20M19 3000m
15:50N17 300m aidat
15:55N22 seiväs
16:00N19 3-loikka
16:20M17 300m aidat
16:55N19 400m
17:00N22 kuula
17:35M19 400m
17:35M22 3-loikka
18:05M22 400m
18:35N22 400m


Sunnuntai 23.2.2019

AikaLaji
9:00N17 60m aidat - alkuerät
9:00M17 3-loikka
9:25N19 60m aidat - alkuerät
9:40N17 kuula
9:45N22 60m aidat - alkuerät
10:00M17 60m aidat - alkuerät
10:00M17 korkeus
10:20M19 60m aidat - alkuerät
10:30N17 seiväs
10:35M22 60m aidat - alkuerät
10:35N19 pituus
10:50N17 60m aidat - välierät
11:05N19 60m aidat - välierät
11:20M17 60m aidat - välierät
11:40N19 200m
12:00N19 kuula
12:00N17 pituus
12:35M19 200m
12:55N19 korkeus
13:10M22 200m
13:45N22 200m
13:55M19 3-loikka
14:00M19 seiväs
14:00M22 kuula
14:25M17 1500m
14:40N17 1500m
15:00N22 korkeus
15:05M19 800m
15:25N19 800m
15:40M22 800m
15:40N22 3-loikka
15:55N22 800m
16:00M22 seiväs
16:10N17 60m aidat - finaali
16:20N19 60m aidat - finaali
16:25N22 60m aidat - finaali
16:35M17 60m aidat - finaali
16:45M19 60m aidat - finaali
16:55M22 60m aidat - finaali
17:10N19 300m aidat
17:25N22 300m aidat
17:40M19 300m aidat
18:00M22 300m aidat
18:20M17 300m
18:55N17 300m
19:55N19 200m - finaali
20:00N22 200m - finaali
20:05M19 200m - finaali
20:10M22 200m - finaali


Lippuja yleisen sarjan SM-halleihin Kuopioon voi ostaa täältä – LIPUT

SM-hallit 2019 – Tulosrajat


Vuoden 2019 SM-hallikisojen tulosrajoja ei ole vielä julkistettu. Hieman suuntaa-antavasti voidaan kuitenkin esittää edellisten SM-hallien (2018) tulosrajat. Tuolloin yleisen sarjan SM-halleihin riitti, että oli saavuttanut asetetun tulosrajan halliakudella 2016–2017 tai 2017–2018. Tulosrajan rikkomiseen riitti myös tietyt tulokset ulkoratakaudelta 2017.

SM-hallien tulosrajat 2018

LajiMiehet (Halli/ulkorata)Naiset (halli/ulkorata)
60 m7.05 / 10.957.85 / 12.35
200 m22.80 / 22.2526.20 / 25.30
-yli 200 m hallissa:22.5025.80
400 m51.50 / 49.6060.50 / 57.50
-yli 200 m hallissa50.9060.20
800 m1.56.00 / 1.54.502.16.00 / 2.15.00
1500 m4.00.00 / 3.56.504.38.00 / 4.38.00
3000 m8.45.00 / 8.35.0010.15.00 / 10.15.00
60 m aidat8.70 / 15.359.00 / 14.75
korkeus1.98 / 1.981.70 / 1.70
seiväs4.95 / 4.953.50 / 3.50
pituus7.00 / 7.005.75 / 5.80
kolmiloikka14.10 / 14.1012.00 / 12.10
kuula15.75 / 15.7513.00 / 13.00


Miesten ja naisten 3000 metrin kilpailuun hyväksytään myös ulkoradalla rikottu 5000 metrin tulosraja 15.00 (miehet) ja 18.20 (naiset).

SM-hallit – Tilastoja


SM-hallihistorian parhaat voittotulokset


Miehet

LajiUrheilijaTulosVuosi
60 mMarkus Pöyhönen6,632002
200 mJonathan Åstrand20,972012
400 mJuha Pyy47,181986
800 mWilson Kirwa1.47,062000
1500 mMika Maaskola3.43,671986
3000 mPekka Päivärinta7.55,01975
60 m aidatArto Bryggare
Antti Haapakoski
7,621983
1995
300 m aidatPetteri Pulkkinen35,641995
KorkeusOskari Frösen2282000
SeiväsAsko Peltoniemi5701991
PituusEero Haapala8032013
KolmiloikkaSimo Lipsanen16,712017
KuulaMika Halvari21,292000
7-ottelu (erilliset SM-kisat)Petri Keskitalo60261995
5000 m kävelyValentin Kononen18.47,261999


Naiset

LajiUrheilijaTulosVuosi
60 mSisko Hanhijoki
Sanna Hernesniemi
7,221990
1995
200 mSisko Hanhijoki23,111991
400 mElla Räsänen52,992013
800 mKarin Storbacka2.04,562009
1500 mMarjo-Riitta Lakka4.17,322984
3000 mSandra Eriksson8.59,772016
60 m aidatNooralotta Neziri7,982015
300 m aidatIlona Ranta41,012006
KorkeusLinda Sandblom1912017
SeiväsMinna Nikkanen4552016
PituusRinga Ropo6701989
1991
KolmiloikkaHeli Koivula-Kruger13,962004
KuulaAsta Ovaska17,481990
5-ottelu (erilliset SM-kisat)Tiia Hautala45541997
3000 m kävelySari Essayah12.17,331993


Suurimmat voittomarginaalit


Miehet

LajiVoittoarginaaliUrheilijaTulosVuosi
60 m0,12 sekuntiaHannu Ali-Huokuna6,772010
200 m0,67 sekuntiaJouko Lehtinen21,961983
400 m1,4 sekuntiaReima Karsikas/Matti Schmandt49,4h/51,6h1972/1970
800 m4,7 sekuntiaPekka Juutilainen1.56,0h1962
1500 m8,37 sekuntiaTommy Ekblom3.47,131982
3000 m14,74 sekuntiaTuomo Lehtinen8.09,732005
60 m aidat0,4 sekuntiaPauli Pursiainen7,9h1971
300 m aidat1,82 sekuntiaPetteri Pulkkinen35,641995
Korkeus21 senttiäOsku Torro2252010
Seiväs40 senttiäHeikki Vääräniemi5601996
Pituus48 senttiäJarmo Kärnä7611982
Kolmiloikka1,48 metriäPertti Pousi16,181966
Kuula2,38 metriäReijo Ståhlberg19,061982
5000 m kävely2.29,73 minuuttiaAntti Kempas20.26,622007
7-ottelu718 pistettäLassi Raunio56802006


Naiset

LajiVoittomarginaaliUrheilijaTulosVuosi
100 m0,50 sekuntiaHelinä Marjamaa/Tuula Rautanen7,33/7,5h1980/1971
200 m1,52 sekuntiaJohanna Manninen23,502001
400 m5,1 sekuntiaEeva Haimi59,3h1968
800 m6,9 sekuntiaAila Paunonen2.09,9h1976
1500 m16,36 sekuntiaMonika Kinnunen4.22,662000
3000 m31,18 sekuntiaTuija Toivonen9.20,951982
60 m aidat0,7 sekuntia –Ulla Lempiäinen8,3h1976
300 m aidat2,77 sekuntiaAnnika Kumlin42,241995
Korkeus20 senttiäGun Nordlund1601967
Seiväs56 senttiäMinna Nikkanen4412013
Pituus57 senttiäRinga Ropo6701989
Kolmiloikka0,75 metriäNatalia Kilpeläinen13,322007
Kuula3,40 metriäRitva Metso16,771975
3000 m kävely2.04,18 minuuttiaSari Essayah12.37,291991
5-ottelu710 pistettäTiia Hautala45311996