Yleisurheilu - Uutiset & Tulokset Tänään | Etusuora.com

Yleisurheilu


Etusuoran yleisurheilusivut tarjoavat kaiken tarpeellisen yleisurheilun seuraamiseen: uutiset, tulokset ja muun muassa kaikki maailmanennätykset sekä Suomen ennätykset.

Tero Pitkämäki.
Kuva: Olavi Kaljunen / Trackpic
Tero Pitkämäki.
Yleisurheilu omaa Suomessa pitkät perinteet aina Paavo Nurmen kultakausista Lasse Virenin ja keihäslegendojen voittojen kautta tähän hetkeen. Kuten hiihto, mäkihyppy tai ampumahiihto, yleisurheilu on myös yksi Suomen seuratuimmista ja arvostetuimmista yksilölajeista.

Yleisurheilu - Uutiset & muut julkaisut


Etusuora.com tarjoaa tuoreimmat ja mielenkiintoisimmat yleisurheilu-uutiset ja -artikkelit Suomesta sekä maailmalta. Etusuoran uutisoinnissa palataan myös ajassa taaksepäin ja muistellaan historian merkittävimpiä yleisurheilutapahtumia. Lisäksi tunnetut blogistimme käyvät blogi-kirjoituksissaan läpi lajin ajankohtaisimpia asioita.


Kalenteri - Yleisurheilukilpailut 2021


Yleisurheilun tunnetuimmat ja seuratuimmat kilpailut ovat luonnollisesti yleisurheilun EM-kisat ja MM-kisat sekä kesäolympialaiset. Timanttiliiga kuuluu 14 osakilpailullaan yleisurheilukesän 2021 seuratuimpiin tapahtumiin.

Kotimaisittain runsaasti mielenkiintoa herättävät Kalevan kisat, SM-hallit, Motonet GP -kilpailusarja sekä Suomessa kilpailtava kovan kansavinvälisen tason osakilpailu Paavo Nurmi Games.

Suurimmista yleisurheilutapahtumista voit lukea lisää tapahtumakohtaisilta sivuiltamme.


Kisakalenteri Yleisurheilu

  • AjankohtaTapahtumaPaikka
  • 9.5.2021SM-maastotJoensuu
  • 23.5.2021 - 11.5.2021Timanttiliiga Gateshead Gateshead, Iso-Britannia
  • 28.5.2021Timanttiliiga Doha Doha, Qatar
  • 10.6.2021Timanttiliiga Rooma/Firenze Rooma/Firenze, Italia
  • 1.7.2021Timanttiliiga Oslo Oslo, Norja
  • 4.7.2021Timanttiliiga Tukholma Tukholma, Ruotsi
  • 9.7.2021Timanttiliiga Monaco Monaco
  • 13.7.2021Timanttiliiga Lontoo Lontoo, Iso-Britannia
  • 14.8.2021Timanttiliiga Shanghai Shanghai, Kiina
  • 21.8.2021Timanttiliiga EugeneEugene, Yhdysvallat
  • 22.8.2021Timanttiliiga Kiina2Kiina
  • 26.8.2021Timanttiliiga Lausanne Lausanne, Sveitsi
  • 28.8.2021Timanttiliiga PariisiPariisi, Ranska
  • 3.9.2021Timanttiliiga Bryssel Bryssel, Belgia
  • 8.9.2021 - 9.9.2021Timanttiliiga Zürich Zürich, Sveitsi


Yleisurheilu - Tulokset tänään


Doha Timanttiliiga 25.9.2020


Miesten 200m (+0.9)

#UrheilijaTulos
1.Arthur CISSÉ (CIV)20.23
2.Julian FORTE (JAM)20.39
3.Christophe LEMAITRE (FRA)20.68
4.Mario BURKE (BAR)20.72
5.Christopher BELCHER (USA)20.86
6.Abdelaziz MOHAMED (QAT)20.88
7.Michael RODGERS (USA)21.19
8.Demek KEMP (USA)21.87

Miesten 400m

#UrheilijaTulos
1.Kahmari MONTGOMERY (USA)45.55
2.Yousef KARAM (KUW)45.72
3.Mohamed Nasir ABBAS (QAT)45.96
4.Ludvy VAILLANT (FRA)46.11
5.Rabah YOUSIF (GBR)46.46
6.Liemarvin BONEVACIA (NED)46.70
7.Kennedy LUCHEMBE (ZAM)46.89
8.David KENDZIERA (USA)47.38



Miesten 800m

#UrheilijaTulos
1.Ferguson Cheruiyot ROTICH (KEN)1:44.16
2.Elliot GILES (GBR)1:44.56
3.Wyclife KINYAMAL (KEN)1:45.68
4.Peter BOL (AUS)1:45.74
5.Bryce HOPPEL (USA)1:45.86
6.Guy LEARMONTH (GBR)1:46.25
7.Wesley VÁZQUEZ (PUR)1:46.44
8.Timothy CHERUIYOT (KEN)1:46.78
9.Erik SOWINSKI (USA)1:46.81
10.Álvaro DE ARRIBA (ESP)1:47.19
11.Jamal HAIRANE (QAT)1:47.88
 Joseph DENG (AUS)DNF

Miesten 1500m

#UrheilijaTulos
1.Stewart MCSWEYN (AUS)3:30.51
2.Selemon BAREGA (ETH)3:32.97
3.Soufiane EL BAKKALI (MAR)3:33.45
4.Lamecha GIRMA (ETH)3:33.77
5.James WEST (GBR)3:34.07
6.Ignacio FONTES (ESP)3:34.74
7.Jesús GÓMEZ (ESP)3:35.31
8.Piers COPELAND (GBR)3:35.32
9.Adam Ali MOUSAB (QAT)3:35.60
10.Bethwell BIRGEN (KEN)3:36.67
11.Hamza DRIOUCH (QAT)3:37.15
12.Ryan GREGSON (AUS)3:37.75
13.Vincent KIBET (KEN)3:38.27
 Conseslus KIPRUTO (KEN)DNF
 Brimin KIPRONO (KEN)DNF
 Mariano GARCÍA (ESP)DNF



Miesten 1500m B-erä

#UrheilijaTulos
1.Ilyass EL OUALI (MAR)3:43.66
2.Mohamed AL GARNI (QAT)3:44.30
3.Joseph DENG (AUS)3:47.39
4.Hamze ALI HASSAN (DJI)3:48.97
 Babker Abdo KOUDI (SUD)DNF
 Yaser Salem BAGHARAB (QAT)DNS
 Aden Moussa ABSIEH (DJI)DNS
 Mohcine ZAYTOUNI (MAR)DNF

Miesten 110m aidat(+0.3)

#UrheilijaTulos
1.Aaron MALLET (USA)13.15
2.Jason JOSEPH (SUI)13.40
3.David KING (GBR)13.54
4.Gabriel CONSTANTINO (BRA)13.60
5.Cameron FILLERY (GBR)13.76
 Freddie CRITTENDEN (USA)DNS
 Wilhem BELOCIAN (FRA)DQ
 Paolo DAL MOLIN (ITA)DQ



Miesten Seiväshyppy

#UrheilijaTulos
1.Armand DUPLANTIS (SWE)582
2.Sam KENDRICKS (USA)582
3.Renaud LAVILLENIE (FRA)582
4.Matt LUDWIG (USA)571
5.Ben BROEDERS (BEL)571
6.Cole WALSH (USA)561
7.Audie WYATT (USA)546
8.Thibaut COLLET (FRA)546
 Harry COPPELL (GBR)NH

Naisten 100m (0.0)

#UrheilijaTulos
1.Elaine THOMPSON-HERAH (JAM)10.87
2.Marie-Josée TA LOU (CIV)11.21
3.Kayla WHITE (USA)11.25
4.Kristal AWUAH (GBR)11.27
5.Anthonique STRACHAN (BAH)11.42
6.Amy HUNT (GBR)11.43
7.Payton CHADWICK (USA)11.51
8.Cindy OFILI (GBR)11.74



Naisten 800m

#UrheilijaTulos
1.Faith KIPYEGON (KEN)1:57.68
2.Esther GUERRERO (ESP)1:59.22
3.Adelle TRACEY (GBR)1:59.87
4.Habitam ALEMU (ETH)2:00.11
5.Winnie NANYONDO (UGA)2:00.49
6.Angelika CICHOCKA (POL)2:01.06
7.Kaela EDWARDS (USA)2:01.49
8.Shelayna OSKAN-CLARKE (GBR)2:02.22
9.Eunice Jepkoech SUM (KEN)2:02.42
 Emily Cherotich TUEI (KEN)DNF

Naisten 3000m

#UrheilijaTulos
1.Hellen OBIRI (KEN)8:22.54
2.Agnes Jebet TIROP (KEN)8:22.92
3.Beatrice CHEPKOECH (KEN)8:22.92
4.Margaret Chelimo KIPKEMBOI (KEN)8:24.76
5.Hyvin KIYENG (KEN)8:25.13
6.Gudaf TSEGAY (ETH)8:25.23
7.Laura WEIGHTMAN (GBR)8:26.31
8.Tsehay GEMECHU (ETH)8:33.42
9.Lemlem HAILU (ETH)8:35.78
10.Jessica HULL (AUS)8:36.03
11.Quailyne Jebiwott KIPROP (KEN)8:39.88
12.Eilish MCCOLGAN (GBR)8:40.88
13.Beatrice CHEBET (KEN)8:50.40
14.Melissa COURTNEY-BRYANT (GBR)8:56.11
15.Genevieve GREGSON (AUS)9:07.40
 Winny CHEBET (KEN)DNF



Naisten 100m aidat (+1.1)

#UrheilijaTulos
1.Payton CHADWICK (USA)12.78
2.Taliyah BROOKS (USA)12.86
3.Cindy OFILI (GBR)13.02
4.Klaudia WOJTUNIK (POL)13.21
5.Zoe SEDNEY (NED)13.24
6.Mette GRAVERSGAARD (DEN)13.25
7.Anja LUKIĆ (SRB)13.48
8.Yanique THOMPSON (JAM)13.52

Naisten Pituushyppy

#UrheilijaTulos
1.Maryna BEKH-ROMANCHUK (UKR)691
2.Ese BRUME (NGR)671
3.Khaddi SAGNIA (SWE)685
4.Milica GARDAŠEVIC (SRB)646
5.Taliyah BROOKS (USA)630
6.Eva BASTMEIJER (NED)617
7.Yariadmis ARGÜELLES (POR)574


EM-hallit 4.3.2021


M 1500m Alkuerä 1

#UrheilijaTulos
1.Jesús GÓMEZ (ESP)3:40.75
2.Michał ROZMYS (POL)3:40.92
3.Charles GRETHEN (LUX)3:41.07
4.Filip INGEBRIGTSEN (NOR)3:41.52
5.Baptiste MISCHLER (FRA)3:41.52
6.Simas BERTAŠIUS (LTU)3:42.17
7.Valentijn WEINANS (NED)3:42.34
8.Oussama LONNEUX (BEL)3:42.68
9.Leo MAGNUSSON (SWE)3:44.37
10.Joao BUSSOTTI NEVES (ITA)3:44.76
11.Artem ALFIMOV (UKR)3:46.05
12.Kristian Uldbjerg HANSEN (DEN)3:50.18

M 1500m Alkuerä 2

#UrheilijaTulos
1.Ignacio FONTES (ESP)3:38.68
2.Piers COPELAND (GBR)3:38.88
3.Andrew COSCORAN (IRL)3:39.00
4.István SZÖGI (HUN)3:39.10
5.Azeddine HABZ (FRA)3:41.55
6.Jacob BOUTERA (NOR)3:41.69
7.Homiyu TESFAYE (GER)3:42.59
8.Mikael JOHNSEN (DEN)3:43.76
9.Isaac NADER (POR)3:44.15
10.Adam CZERWIŃSKI (POL)3:45.13
11.Johan ROGESTEDT (SWE)3:47.58
12.Mahadi ABDI ALI (NED)3:48.02
 Michael SOMERS (BEL)DQ



M 1500m Alkuerä 3

#UrheilijaTulos
1.Neil GOURLEY (GBR)3:39.84
2.Jakob INGEBRIGTSEN (NOR)3:39.89
3.Jan FRIŠ (CZE)3:40.99
4.Andreas LINDGREEN (DEN)3:41.25
5.Luke MCCANN (IRL)3:41.25
6.Karl BEBENDORF (GER)3:41.29
7.Bram ANDERIESSEN (NED)3:42.13
8.Mitko TSENOV (BUL)3:42.21
9.Nuno PEREIRA (POR)3:42.38
10.Pietro ARESE (ITA)3:43.55
11.Andreas DIMITRAKIS (GRE)3:44.05
12.Samuel PIHLSTRÖM (SWE)3:47.66
13.Gergő KISS (HUN)3:47.96

M 1500m Alkuerä 4

#UrheilijaTulos
1.Marcin LEWANDOWSKI (POL)3:39.78
2.Filip SASÍNEK (CZE)3:40.04
3.Paul ROBINSON (IRL)3:40.07
4.Stijn BAETEN (BEL)3:40.40
5.Joonas RINNE (FIN)3:41.40
6.Archie DAVIS (GBR)3:41.40
7.Marius PROBST (GER)3:44.63
8.Simon DENISSEL (FRA)3:44.94
9.Márton PÁPAI (HUN)3:45.63
10.Federico RIVA (ITA)3:45.85
11.Abderrahman EL KHAYAMI (ESP)3:49.34
12.José Carlos PINTO (POR)3:56.44
13.Bob BERTEMES (LUX)3:58.08



M Korkeus karsinta

#UrheilijaTulos
1.Maksim NEDASEKAU (BLR)2.21
1.Gianmarco TAMBERI (ITA)2.21
3.Mateusz PRZYBYLKO (GER)2.21
4.Adrijus GLEBAUSKAS (LTU)2.21
4.Dmytro NIKITIN (UKR)2.21
6.Tobias POTYE (GER)2.21
7.Thomas CARMOY (BEL)2.21
8.Dániel JANKOVICS (HUN)2.21
9.Oleh DOROSHCHUK (UKR)2.16
9.Tihomir IVANOV (BUL)2.16
11.Jonas WAGNER (GER)2.16
12.Daniel KOSONEN (FIN)2.16
13.Joel KHAN (GBR)2.16
14.Juozas BAIKŠTYS (LTU)2.10

M Pituus karsinta

#UrheilijaTulos
1.Thobias MONTLER (SWE)8.18
2.Miltiadis TENTOGLOU (GRE)8.04
3.Maximilian ENTHOLZNER (GER)7.91
4.Vladyslav MAZUR (UKR)7.85
5.Kristian PULLI (FIN)7.81
6.Lazar ANIĆ (SRB)7.79
7.Gabriel BITAN (ROU)7.78
8.Jacob FINCHAM-DUKES (GBR)7.74
9.Izmir SMAJLAJ (ALB)7.69
10.Kristóf PAP (HUN)7.66
11.Alexandros-Viktor PERISTERIS (GRE)7.61
12.Antonino TRIO (ITA)7.55
13.Uladzislau BULAKHAU (BLR)7.52
14.Bachana KHORAVA (GEO)7.46



N 3000m Alkuerä 1

#UrheilijaTulos
1.Amy-8ise MARKOVC (GBR)8:56.26
2.Elena BURKARD (GER)8:56.56
3.Meraf BAHTA (SWE)8:56.85
4.Maureen KOSTER (NED)8:56.91
5.Selamawit BAYOULGN (ISR)8:57.26
6.Alice FINOT (FRA)8:57.28
7.Alberte Kjær PEDERSEN (DEN)9:00.80
8.Marta GARCÍA (ESP)9:02.00
9.Michelle FINN (IRL)9:05.44
10.Klara LUKAN (SLO)9:06.82
11.Ludovica CAVALLI (ITA)9:14.85
12.Samrawit MENGSTEAB (SWE)9:15.10

N 3000m Alkuerä 2

#UrheilijaTulos
1.Verity OCKENDEN (GBR)8:52.60
2.Amelia QUIRK (GBR)8:53.21
3.Viktória WAGNER-GYÜRKÉS (HUN)8:55.72
4.Lucía RODRÍGUEZ (ESP)8:56.71
5.Nataliya STREBKOVA (UKR)8:59.15
6.Mariana MACHADO (POR)8:59.39
7.Lea MEYER (GER)9:05.13
8.Linn NILSSON (SWE)9:06.55
9.Blanca FERNÁNDEZ (ESP)9:11.06
10.Giulia APRILE (ITA)9:17.66
 Roxana Elisabeta ROTARU (ROU)DNF
 Jip VASTENBURG (NED)DQ
 Maruša MIŠMAŠ-ZRIMŠEK (SLO)DQ



N Kuula karsinta

#UrheilijaTulos
1.Christina SCHWANITZ (GER)18.86
2.Aliona DUBITSKAYA (BLR)18.74
3.María Belén TOIMIL (ESP)18.64
4.Auriol DONGMO (POR)18.55
5.Jessica SCHILDER (NED)18.48
6.Fanny ROOS (SWE)18.45
7.Sara GAMBETTA (GER)18.43
8.Tuloséta ČERVENKOVÁ (CZE)18.16
9.Sophie MCKINNA (GBR)17.95
10.Katharina MAISCH (GER)17.93
11.Emel DERELİ (TUR)17.83
12.Klaudia KARDASZ (POL)17.81
13.Amelia STRICKLER (GBR)17.12
14.Chiara ROSA (ITA)16.90
15.Frida ÅKERSTRÖM (SWE)16.86
16.Senja MÄKITÖRMÄ (FIN)16.76
17.Sara LENNMAN (SWE)16.8



Yleisurheilun maailman- ja Suomen ennätykset


Alta löydät kaikki yleisurheilun maailmanennätykset sekä Suomen ennätykset. Listattuna löytyy erikseen myös sisäratojen Suomen ennätystulokset.

Miesten Suomen ennätykset

LajiUrheilijaTulosPvm
100 mTommi Hartonen10,2123.6.2001
200 mTommi Hartonen20,4727.9.2000
400 mMarkku Kukkoaho45,497.9.1972
800 mAri Suhonen1.44,1016.8.1989
1500 mPekka Vasala / Antti Loikkanen3.36,33 / 3.36,310.9.1972 / 16.6.1980
MailiAri Paunonen3.55,6526.6.1977
3000 mAri Paunonen / Lasse Viren7.43,20 / 7.43,222.6.1977 / 27.7.1972
5000 mLasse Viren13.16,314.9.1972
10 000 mMartti Vainio27.30,9929.8.1978
3000 m est.Jukka Keskisalo8.10,6728.8.2009
PuolimaratonJussi Utriainen62.5027.3.2011
MaratonJanne Holmen2.10.4613.4.2008
110 m aj.Arto Bryggare13,355.8.1984
400 m aj.Oskari Mörö49,0415.8.2016
PituushyppyKristian Pulli82711.6.2020
KorkeushyppyMika Polku / Toni Huikuri23122.7.2000 / 11.6.2002
KolmiloikkaSimo Lipsanen17,1416.7.2017
SeiväshyppyJani Lehtonen58226.6.1993
KeihäänheittoAki Parviainen93,0926.6.1999
KuulantyöntöReijo Ståhlberg21,695.5.1979
KiekonheittoFrantz Kruger69,9715.9.2007
MoukarinheittoOlli-Pekka Karjalainen83,3014.7.2004
KymmenotteluEduard Hämäläinen87305.-6.8.1997
4 x 100 mEetu Rantala, Otto Ahlfors, Oskari Lehtonen ja Samuel Purola38,9212.8.2018
4 x 400 mStig Lönnqvist, Ari Salin, Oskari Karttunen ja Markku Kukkoaho3.01,1210.9.2972
3000 m kävelyReima Salonen11.19,499.6.1989
5000 m kävelyVeli-Matti Partanen18.43,1713.6.2018
10000 m kävelyVeli-Matti Partanen38.44,131.9.2018
20000 m kävelyValentin Kononen1:22.22,6h6.6.1993
50000 m kävelyAntero Lindman4:03.43,0h10.9.1994
10 km kävelyVeli-Matti Partanen38.59,0014.4.2012
20 km kävelyReima Salonen1:19.5221.6.1986
30 km kävelyVeli-Matti Partanen2:07.0417.6.2018
50 km kävelyValentin Kononen3:39.3426.3.2000


Jussi Utriainen on puolimaratonin Suomen ennätyksen haltija ajallaan 62.50.
Jussi Utriainen on puolimaratonin Suomen ennätyksen haltija ajallaan 62.50. (Peter Mooney [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons)


Naisten Suomen ennätykset

LajiUrheilijaTulosPvm
100 mHelinä Marjamaa11,1319.7.1983
200 mMona-Lisa Pursiainen22,3920.8.1973
400 mRiitta Salin50,144.9.1974
800 mTuuli Merikoski2.00,5927.6.1991
1500 mSinikka Tyynelä4.06,0114.8.1977
MailiSandra Eriksson4.30,9117.2.2016
3000 mPäivi Tikkanen8.41,3026.8.1991
5000 mAnnemari Sandell14.56,228.7.1996
10 000 mAnnemari Sandell31.40,4227.7.1996
3000 m est.Sandra Eriksson9.24,7012.7.2014
PuolimaratonAnnemari Sandell70.0427.9.1998
MaratonRitva Lemettinen2.28.002.4.1995
100 m aj.Annimari Korte12,7224.7.2019
400 m aj.Tuija Helander54,623.9.1987
PituushyppyRinga Ropo6859.8.1990
KorkeushyppyElla Junnila1953.7.2019
KolmiloikkaHeli Koivula-Kruger14,393.8.2003
SeiväshyppyWilma Murto47131.1.2016
KeihäänheittoPaula Huhtaniemi64,9010.8.2003
KuulantyöntöAsta Ovaska18,5720.8.1989
KiekonheittoUlla Lundholm67,0223.8.1983
MoukarinheittoKrista Tervo72,1225.7.2020
SeitsenotteluSatu Ruotsalainen640426.-27.8.1991
4 x 100 mAnu Pirttimaa, Sisko Hanhijoki, Sanna Hernesniemi ja Marja Salmela43,3222.8.1993
4 x 400 mMarika Eklund, Mona-Lisa Pursiainen, Pirjo Häggman ja Riitta Salin3.25,78.9.1974
3000 m kävelySari Essayah11.59,6027.6.1993
5000 m kävelySari Essayah20.28,629.7.1994
10000 m kävelySari Essayah42.37,0h8.5.1993
5 km kävelySari Essayah21.15,6h12.8.1989
10 km kävelySari Essayah42.20,007.8.1995
20 km kävelySari Essayah1:32.055.5.1996
50 km kävelyTiia Kuikka4:29.2519.5.2019


Miesten sisäratojen Suomen ennätykset

LajiUrheilijaTulosPäivämäärä
60 mMarkus Pöyhönen6,584.3.2003
200 mJonathan Åstrand20,729.2.2013
400 mJussi Heikkilä47,092.3.2008
800 mMarkku Taskinen1.47,3612.3.1978
1500 mAntti Loikkanen3.38,1612.3.1978
3000 mPekka Päivärinta7.52,9711.3.1973
5000 mHannu Okkola13.47,9413.2.1983
60 m aj.Arto Bryggare7,566.3.1983
PituushyppyEero Haapala81126.1.2013
KorkeushyppyOsku Torro2335.2.2011
KolmiloikkaSimo Lipsanen16,845.3.2017
SeiväshyppyJani Lehtonen5838.3.1994
KuulantyöntöMika Halvari22,097.2.2000
SeitsenotteluPetri Keskitalo602612.2.1995
4 x 200 mEetu Rantala, Ville Myllymäki, Petteri Monni ja Jonathan Åstrand1.25,6114.2.2015
3000 m kävelyReima Salonen10.56,885.2.1984
5000 m kävelyValentin Kononen18.47,2613.2.1999
10000 m kävelyReima Salonen38.46,0h9.3.1988


Simo Lipsanen pitää hallussaan yleisurheilun Suomen ennätyksiä kolmiloikassa sekä ulko- että sisäradoilla.
Kuva: Olavi Kaljunen/Trackpic
Simo Lipsanen pitää hallussaan yleisurheilun Suomen ennätyksiä kolmiloikassa sekä ulko- että sisäradoilla.


Naisten sisäratojen Suomen ennätykset

LajiUrheilijaTulosPäivämäärä
60 mSisko Hanhijoki7,2011.2.1990
200 mSanna Kyllönen23,0314.3.1993
400 mElla Räsänen52,371.3.2013
800 mTytti Reho2.03,3811.3.2000
1500 mSandra Eriksson4.11,8919.2.2015
3000 mSandra Eriksson8.54,067.3.2015
5000 mMinna Rasimus16.16,136.2.1999
60 m aj.Nooralotta Neziri/Reetta Hurske7,976.3.2015 / 17.2.2019
300 m aj.Viivi Lehikoinen40,9716.2.2020
PituushyppyRinga Ropo67819.2.1991
KorkeushyppyLinda Sandblom19119.2.2017
KolmiloikkaKristiina Mäkelä14,204.2.2015
SeiväshyppyWilma Murto47131.1.2016
KuulantyöntöAsta Ovaska17,8423.3.1986
ViisiotteluTiia Hautala458025.2.2000
4 x 200 mLotta Harala, Anniina Laitinen, Ella Räsänen ja Hanna-Maari Latvala1.36,139.2.2013
3000 m kävelySari Essayah12.06,1013.3.1993
5000 m kävelyEnni Nurmi22.42,9h+14.2.2016


Wilma Murron sisäratojen Suomen ennätys 471 on samalla alle 20-vuotiaiden maailmanennätys.
Kuva: Olavi Kaljunen/Trackpic
Wilma Murron sisäratojen Suomen ennätys 471 on samalla alle 20-vuotiaiden maailmanennätys.


Maailmanennätykset


Miesten maailmanennätykset

LajiUrheilijaTulosPäivämäärä
100 mUsain Bolt9,5816.8.2009
200 mUsain Bolt19,1920.8.2009
400 mWayde van Niekerk43,0314.8.2006
800 mDavid Rudisha1.40,919.8.2012
1500 mHicham El Guerrouj3.26,0014.7.1998
MailiHicham El Guerrouj3.43,137.7.1999
3000 mDaniel Komen7.20,671.9.1996
5000 mKenenisa Bekele12.35,3614.8.2020
10 000 mKenenisa Bekele26.17,5326.8.2005
3000 m est.Saif Saaeed Shaheen7.53,633.9.2004
PuolimaratonGeoffrey Kamworor58.0115.9.2019
MaratonEliud Kipchoge2.01.3916.9.2018
110 m aj.Aries Merritt12,807.9.2012
400 m aj.Keving Young46,786.8.1992
PituushyppyMike Powell89530.8.1991
KorkeushyppyJavier Sotomayor24527.7.1993
KolmiloikkaJonathan Edwards18,297.8.1995
SeiväshyppyRenaud Lavillenie61615.2.2014
KeihäänheittoJan Zelezny98,4825.5.1996
KuulantyöntöRandy Barnes23,1220.5.1990
KiekonheittoJürgen Schult74,086.6.1986
MoukarinheittoJuri Sedyh86,7430.8.1986
KymmenotteluKevin Mayer912615-16.9.2018
4x 100 mJamaika36,8411.8.2012
4 x 400 mUSA2.54,2922.8.1993


Naisten maailmanennätykset

LajiUrheilijaTulosPäivämäärä
100 mFlorence Griffith‑Joyner10,4916.7.1988
200 mFlorence Griffith‑Joyner21,3429.9.1988
400 mMarita Koch47,606.10.1985
800 mJarmila Kratochvílová1.53,2826.7.1983
1500 mGenzebe Dibabaj3.50,0717.7.2015
MailiSifan Hassan4.12,3312.7.2019
3000 mWang Junxia8.06,1113.9.1993
5000 mTirunesh Dibaba14.11,156.6.2008
10 000 mAlmaz Ayana29.17,4512.8.2016
3000 m est.Beatrice Chepkoech8.44,3220.7.2018
PuolimaratonJoyciline Jepkosgei64.5122.10.2017
MaratonPaula Radcliffe2.15.2513.4.2003
100 m aj.Kendra Harrison12,2022.7.2016
400 m aj.Dalilah Muhammad52,164.10.2019
PituushyppyGalina Tšistjakova75211.6.1988
KorkeushyppyStefka Kostadinova20930.8.1987
KolmiloikkaInessa Kravets15,5010.8.1995
SeiväshyppyJelena Isinbajeva50628.8.2009
KeihäänheittoBarbora Špotákova72,2813.9.2008
KuulantyöntöNatalja Lisovskaja22,637.6.1987
KiekonheittoGabriele Reinsch76,809.7.1988
MoukarinheittoAnita Włodarczyk82,9828.8.2016
SeitsenotteluJackie Joyner-Kersee729123.-24.9.1988
4x 100 mYhdysvallat40,8210.8.2012
4 x 400 mNeuvostoliitto3.15,171.10.1988



Yleisurheilulajien säännöt


Pituushyppy


Pituushypyssä kilpailija hyppää puiselta hyppylankulta hiekkakasaan mahdollisimman pitkälle. Hyppy mitataan hyppylankun päästä ja alastulokohta on se, missä jokin ruumiin osa lähimpänä lankkua koskettaa ensimmäisen kerran hiekkaa. Vauhdinottoradan on oltava vähintään 40 metriä pitkä ja hyppylankun vähintään 20 cm leveä. Virallisiksi tuloksiksi kirjataan korkeintaan 2 m/s myötätuulessa hypätyt tulokset.

Useimmissa kilpailuissa, kuten arvokilpailuiden finaaleissa, osa hyppääjistä karsiutuu viimeiseltä kolmelta kierrokselta kolmen hypyn jälkeen. Myös kisojen karsinnat koostuvat kolmesta hyppykierroksesta. Suomessa esimerkiksi Motonet GP:ssä kaikki urheilijat hyppäävät kuusi hyppyä. Mikäli kisassa kahdella hyppääjällä on sama tulos, niin tällöin huomioidaan toiseksi parhaan hypyn tulos.

Pituushyppy on perinteinen yleisurheilulaji, jossa hypätään puiselta lankulta mahdollisimman pitkälle hiekkakasaan.
Pituushyppy on perinteinen yleisurheilulaji, jossa hypätään puiselta lankulta mahdollisimman pitkälle hiekkakasaan. (By Pierre-Yves Beaudouin / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, Link)


Kolmiloikka


Kolmiloikassa kilpailija hyppää puiselta hyppylankulta hiekkakasaan mahdollisimman pitkälle. Vauhdinottoradan on oltava vähintään 40 metriä pitkä. Hyppy mitataan hyppylankun päästä ja alastulokohta on se, missä jokin ruumiin osa koskettaa ensimmäisen kerran hiekkaa. Mikäli kisassa kahdella hyppääjällä on sama tulos, niin tällöin huomioidaan toiseksi parhaan hypyn tulos. Virallisiksi tuloksiksi kirjataan korkeintaan 2 m/s myötätuulessa hypätyt tulokset. Kolmiloikan loikat ovat nimetty – hop, step ja jump.

Useimmissa kilpailuissa, kuten arvokilpailuiden finaaleissa, osa hyppääjistä karsiutuu viimeiseltä kolmelta kierrokselta kolmen hypyn jälkeen. Myös kisojen karsinnat koostuvat kolmesta hyppykierroksesta. Suomessa esimerkiksi Motonet GP:ssä kaikki urheilijat hyppäävät kuusi hyppyä.

Kolmiloikassa ponnistetaan puiselta lankulta ja hypätään mahdollisimman pitkälle hiekkakasaan kolmella loikalla.
Kolmiloikassa ponnistetaan puiselta lankulta ja hypätään mahdollisimman pitkälle hiekkakasaan kolmella loikalla. (Isiwal/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0 [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons)


Keihäänheitto


Keihäänheitossa kilpailija heittää yhdellä kädellä keihään niin kauas kuin mahdollista. Heittäjän on pidettävä keihäästä kiinni niin, että hänen pikkusormena koskettaa grippiä. Heittäjä ei saa heittää selin heittoalueella ja heiton on lähdettävä heittokätensä yläkautta. Mikäli heittäjä ylittää heittoviivan joko heittäessä tai heti heiton jälkeen, tuloksena on yliastuminen. Keihään on laskeuduttava 29-asteiselle heittosektorille tai sitä ei mittauteta.

Useimmissa kilpailuissa, kuten arvokilpailuiden finaaleissa, osa heittäjistä karsiutuu viimeiseltä kolmelta kierrokselta kolmen heiton jälkeen. Myös kisojen karsinnat koostuvat kolmesta heittokierroksesta. Suomessa esimerkiksi Motonet GP:ssä kaikki urheilijat heittävät kuusi kertaa. Mikäli kisassa kahdella heittäjällä on sama tulos, niin tällöin huomioidaan urheilijoiden toiseksi parhaat tulokset.

Miesten keihäs painaa 800 grammaa ja on 2,6-2,7 metriä pitkä. Naisten keihäs painaa 600 grammaa ja on 2,2-2,3-metrinen.

Nykyisen keihäsmallin miesten maailmanennätys on Jan Zeleznyn vuonna 1996 heittämä 98,48. Kuvassa oleva Saksan Johannes Vetter on päässyt lähimmäksi heitettyään vuonna 2017 94,44.
Nykyisen keihäsmallin miesten maailmanennätys on Jan Zeleznyn vuonna 1996 heittämä 98,48. Kuvassa oleva Saksan Johannes Vetter on päässyt lähimmäksi heitettyään vuonna 2017 94,44. (Johannes Vetter. Photo: Matthias Reiss [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)


Moukarinheitto


Moukarinheitossa urheilija heittää heittoringin sisältä moukarin niin pitkälle kuin mahdollista. Heittäjän on pysyttävä koko heittonsa ajan kehässä, muutoin kyseessä on yliastuminen. Moukarin on myös laskeuduttava 35-asteisen sektorin sisälle. Heittäjä saa pyörähtää kehässä niin monta kertaa kuin haluaa.

Useimmissa kilpailuissa, kuten arvokilpailuiden finaaleissa, osa heittäjistä karsiutuu viimeiseltä kolmelta kierrokselta kolmen heiton jälkeen. Myös kisojen karsinnat koostuvat kolmesta heittokierroksesta. Suomessa esimerkiksi Motonet GP:ssä kaikki urheilijat heittävät kuusi kertaa. Mikäli kisassa kahdella heittäjällä on sama tulos, niin tällöin huomioidaan urheilijoiden toiseksi parhaat tulokset.

Miesten moukari painaa 7,26 km ja naisten 4 kg. Miesten nuorten sarjoissa moukari painaa 6 kg ja junioreilla 4 kg. Moukarin teräsnarun pituus ei saa olla pidempi kuin 122 cm. Heittokehän halkaisija on 213 cm halkaisijaltaan. Moukarin heittosektori on 35-asteinen.

Moukari lingotaan ilmaan moukarihäkistä. Naisten moukari painaa 4 kg, miesten 6 kg.
Kuva: Olavi Kaljunen/Trackpic
Moukari lingotaan ilmaan moukarihäkistä. Naisten moukari painaa 4 kg, miesten 6 kg.


Kiekonheitto


Kiekonheitossa urheilija heittää heittoringin sisältä kiekon niin pitkälle kuin mahdollista. Heittäjän on pysyttävä koko heittonsa ajan kehässä, muutoin kyseessä on yliastuminen. Kiekon on myös laskeuduttava 35-asteisen sektorin sisälle.

Kiekko saa koostua mistä tahansa materiaalista, mutta sen on oltava ympyrän muotoinen ja reunalla on oltava teräsreunat. Kiekonheitossa suojaverkon on kestettävä kiekko, joka tulee 25 m/s-nopeudella. Kiekkorinki on halkaisijaltaan 2,5 metriä. Heitto tuomitaan yliastutuksi, mikäli heittäjä astuu yli ringistä heiton aikana. Heittäjä ei saa myöskään poistua ringistä ennen kuin kiekko on laskeutunut.

Useimmissa kilpailuissa, kuten arvokilpailuiden finaaleissa, osa heittäjistä karsiutuu viimeiseltä kolmelta kierrokselta kolmen heiton jälkeen. Myös kisojen karsinnat koostuvat kolmesta heittokierroksesta. Suomessa esimerkiksi Motonet GP:ssä kaikki urheilijat heittävät kuusi kertaa. Mikäli kisassa kahdella heittäjällä on sama tulos, niin tällöin huomioidaan urheilijoiden toiseksi parhaat tulokset.

Miesten kiekko painaa 2 kg (halkaisija 22 cm) ja naisten 1 kg (halkaisija 18 cm).

Miesten kiekko on kahden kiloinen painoinen, naisten kiekko painaa yhden kilon.
Miesten kiekko on kahden kiloinen painoinen, naisten kiekko painaa yhden kilon. (2017 Canada Summer Games [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons)


Korkeushyppy


Korkeushypyssä urheilijat ottavat vauhtia vähintään 15 metriä pitkältä vauhdinottoradalta ja yrittävät ylittää neljä metriä pitkän riman mahdollisimman korkealta. Korkeushyppy oli mukana jo vuoden 1896 olympialaisissa, jonka jälkeen säännöt ovat pysyneet suhteellisen samoina, mutta urheilijoiden hyppytekniikka on toki kehittynyt. Tämän päivän urheilijoiden hyppytekniikasta käytetään nimeä Fosbury Flop.

Korkeushyppääjän on ylitettävä rima, niin että ponnistus lähtee yhdellä jalalla ja urheilija ylittää riman sitä pudottamatta kannattimiltaan. Urheilijalla saa tulla korkeintaan kolme peräkkäistä pudotusta. Mikäli kahdella parhaalla hyppääjällä on sama tulos kaikista korkeuksista kolmen pudotuksen jälkeen, niin rimaa lasketaan edelliseen korkeuteen ja he jatkavat kilpailua, kunnes voittaja on selvillä.

Korkeushyppääjän hyppykengät saavat olla kärjestä korkeintaan 13 mm kärjestä ja kannasta 16 mm paksuiset.

Korkeushypyn nykyinen hyppytekniikka on floppaus, jossa rima ylitetään selin.
Kuva: Olavi Kaljunen/Trackpic
Korkeushypyn nykyinen hyppytekniikka on floppaus, jossa rima ylitetään selin.


Seiväshyppy


Seiväshypyssä urheilijoiden tavoitteena on ylittää rima mahdollisimman korkealta seipään avulla. Ensimmäisen kerran seiväshyppy oli mukana olympialaisissa vuonna 1896, mutta naisten olympiaohjelmaan laji lukeutui ensimmäisen kerran vasta Sydneyn olympialaisissa vuonna 2000.

Seiväshyppyyn kuuluu useita sääntöyksityiskohtia, joista seuraavassa muutamia:

  • Seiväshyppääjä ei saa käyttää käsineitä tai vastaavia paremman otteen saamiseksi seipäästä.
  • Hyppääjä ei saa käyttää kenkiä, joista voidaan kokea olevan etua hyppääjälle.
  • Ylittäessään rimaa, hyppääjä ei saa yrittää vaikuttaa sen pysymiseen kannattimmillaan esimerkiksi sormillaan.
  • Hyppääjä ei saa “kiivetä” seivästä pitkin.
  • Mikäli rima katkeaa yrityksen aikana, saa hyppääjä uuden yrityksen.

Minimipituus vauhdinottoradalle on 40 metriä. Hyppyseiväs on pääsääntöisesti joko hiilikuitua tai lasikuitua.

Kilpailussa urheilijan suoritukset päättyvät, kun hänellä on kolme peräkkäistä pudotusta. Mikäli kahdella parhaalla hyppääjällä on sama tulos kaikista korkeuksista kolmen pudotuksen jälkeen, niin rimaa lasketaan edelliseen korkeuteen ja he jatkavat kilpailua, kunnes voittaja on selvillä.

Seiväshypyn nykysäännöt kieltävät hyppääjä vaikuttamasta riman pysymiseen kannattimillaan ylityshetkellä esimerkiksi sormillaan.
Kuva: Olavi Kaljunen/Trackpic
Seiväshypyn nykysäännöt kieltävät hyppääjä vaikuttamasta riman pysymiseen kannattimillaan ylityshetkellä esimerkiksi sormillaan.


Juoksumatkat


Pikajuoksut


Pikajuoksumatkoiksi luetaan ulkoradoilla 100-400 metrin matkat. Sisäradoilla viralliset pikajuoksujen arvokisalajit ovat 60 ja 400 metriä. Pikajuoksua koskevat säännöt ovat hyvin yksiselitteiset: urheilijan on edettävä lähtölaukauksesta maaliin mahdollisimman nopeasti.

Pikajuoksuissa jokaisella urheilijalla on oma ratansa, jonka sisällä hänen tulee juosta maaliin. Toisaalta, mikäli urheilija ei pysy radan sisällä, mutta ei myöskään häiritse kanssakilpailijoita, hänen suoritusta tarkkaaillaan tapauskohtaisesti eikä hylkäystä välttämättä tapahdu. Paitsi, mikäli ratarikko tapahtuu kaarteessa, jolloin ratarikon seurauksena urheilijan juoksumatka lyhenee, hänen suorituksensa hylätään.

Pikajuoksumatkoille urheilijan on lähdettävä lähtötelineistä, niin että mikään rataan kosketuksissa oleva ruumiinosa ei ylitä lähtöviivaa. Urheilijat asettuvat lätötelineisiin, kun lähettäjä antaa komennon “paikoillanne”. Valmiit-komennolla urheilijat valmistautuvat lähtölaukaisuun. Nykysääntöjen mukaan jo ensimmäisestä varaslähdöstä urheilija hylätään. Varaslähdön tunnistamisen apuna lähettäjällä on laite, joka tunnistaa varaslähdön telineistä. Joissakin tapauksissa varaslähtö on tulkinnallinen asia, että oliko kyseessä puhdas varaslähtö vai johtuiko “heiluminen” esimerkiksi ulkoisista tekijöistä, jolloin kyseessä ei aina ole hylkäys.

Pikajuoksuissa kiihdytetään matkaan lähtötelineistä.
Kuva: Olavi Kaljunen/Trackpic
Pikajuoksuissa kiihdytetään matkaan lähtötelineistä.


Keski- ja pitkät matkat


Keskimatkoiksi luetaan pääsääntöisesti 800 ja mailin (1609 metriä) väliset matkat. Joissakin tapauksissa myös 3000 metrin matka katsotaan keskimatkaksi. Pitkät matkat ovat kaikki matkat 3000 metristä ylöspäin aina maratoniin asti. Tätä pidemmät matkat luetaan ultramatkoiksi.

Keskimatkoilla nähdään usein tiukkaa taistelua juoksupaikoista.
Kuva: Olavi Kaljunen/Trackpic
Keskimatkoilla nähdään usein tiukkaa taistelua juoksupaikoista.