Yleisurheilu - Uutiset & Tulokset Tänään | Etusuora.com

Yleisurheilu


Etusuoran yleisurheilusivut tarjoavat kaiken tarpeellisen yleisurheilun seuraamiseen: uutiset, tulokset ja muun muassa kaikki maailmanennätykset sekä suomenennätykset.
SIIRRY KOHTAAN: UUTISET | TULOKSET | KALENTERI | ENNÄTYKSET

Yleisurheilu omaa Suomessa pitkät perinteet aina Paavo Nurmen kultakausista Lasse Virenin ja keihäslegendojen voittojen kautta tähän hetkeen. Kuten hiihto, mäkihyppy tai ampumahiihto, yleisurheilu on myös yksi Suomen seuratuimmista ja arvostetuimmista yksilölajeista.

Yleisurheilu - Uutiset & muut julkaisut


Etusuora.com tarjoaa tuoreimmat ja mielenkiintoisimmat yleisurheilu-uutiset ja -artikkelit Suomesta sekä maailmalta. Etusuoran uutisoinnissa palataan myös ajassa taaksepäin ja muistellaan historian merkittävimpiä yleisurheilutapahtumia. Lisäksi tunnetut blogistimme käyvät blogi-kirjoituksissaan läpi lajin ajankohtaisimpia asioita.


Kalenteri - Yleisurheilukilpailut 2018-2019


Yleisurheilun tunnetuimmat ja seuratuimmat kilpailut ovat luonnollisesti yleisurheilun EM-kisat ja MM-kisat sekä kesäolympialaiset. Myös yleisurheilun Timanttiliiga kuuluu 14 osakilpailullaan yleisurheilukesän seuratuimpiin tapahtumiin.

Kotimaisittain runsaasti mielenkiintoa herättävät Kalevan kisat, SM-hallit, Motonet GP -kilpailusarja sekä Suomessa kilpailtava IAAF World Challenge -sarjan osakilpailu Paavo Nurmi Games.

Suurimmista yleisurheilutapahtumista voit lukea lisää tapahtumakohtaisilta sivuiltamme.

Kisakalenteri Yleisurheilu

  • AjankohtaTapahtumaPaikka
  • 06.10.2018 - 18.10.2018Nuorten OlympialaisetBuenos Aires, Argentiina
  • 10.11.2018PM-maastotReykjavik, Islanti
    +
    la 10.11.2018 10:004km, miehet
    la 10.11.2018 11:004km, naiset
    la 10.11.2018 14:007km, miehet
    la 10.11.2018 15:007km, naiset
  • 09.12.2018EM-maastotTilburg, Hollanti
  • 10.02.2019Hallimaaottelu (FIN-SWE-NOR-DEN/ISL)Norja
  • 16.02.2019 - 17.02.2019SM-hallitKuopio
  • 16.02.2019 - 17.02.2019Ruotsin mestaruushallitNorrköping
  • 22.02.2019 - 24.02.2019Yhdysvaltojen mestaruushallitNew York
  • 23.02.2019 - 24.02.2019Nuorten SM-hallitJoensuu
  • 01.03.2019 - 03.03.2019EM-hallitGlasgow, Iso-Britannia
  • 02.03.2019 - 03.03.2019SM-hallimoniottelutHelsinki
  • 30.03.2019MM-maastotÅrhus, Tanska
  • 14.04.2019SM-maantiejuoksutVantaa
  • 03.05.2019Timanttiliiga DohaQatar
  • 04.05.2019 - 05.05.2019MM-viestitNassau, Bahama
  • 04.05.2019World Challenge Jamaica International InvitationalKingston, Jamaika
  • 05.05.2019SM-maastotJanakkala
  • 18.05.2019Eurooppa Cup, 10 000 m
  • 18.05.2019World Challenge Grande Premio Brasil de AtletismoBragança Paulista, Brasilia
  • 19.05.2019World Challenge Seiko Golden Grand Prix Osaka 2019Osaka, Japani
  • 25.05.2019Timanttiliiga ShanghaiKiina
  • 02.06.2019Timanttiliiga TukholmaRuotsi
  • 06.06.2019Timanttiliiga RoomaItalia
  • 09.06.2019SM-maantiekävelytSavonlinna
  • 09.06.2019World Challenge FBK GamesHengelo, Hollanti
  • 11.06.2019World Challenge Paavo Nurmi GamesTurku, Suomi
  • 11.06.2019Timanttiliiga OsloNorja
  • 16.06.2019Timanttiliiga RabatMarokko
  • 20.06.2019World Challenge 58th Ostrava Golden SpikeOstrava, Tsekki
  • 27.06.2019 - 30.06.2019LajikarnevaalitSuomi
  • 28.06.2019 - 29.06.2019Timanttiliiga EugeneYhdysvallat
  • 03.07.2019 - 14.07.2019UniversiaditNapoli, Italia
  • 05.07.2019Timanttiliiga LausanneSveitsi
  • 07.07.2019World Challenge Meeting Madrid 2019Madrid, Espanja
  • 11.07.2019 - 14.07.2019Nuorten EM-kisat (22-v)Gävle, Ruotsi
  • 12.07.2019Timanttiliiga MonacoMonaco
  • 18.07.2019 - 21.07.2019Nuorten EM-kisat (19-v)Borås, Ruotsi
  • 20.07.2019 - 21.07.2019Timanttiliiga LontooIso-Britannia
  • 20.07.2019 - 28.07.2019Euroopan nuorten olympiafestivaalitBaku, Azerbaidzan
  • 25.07.2019 - 28.07.2019Yhdysvaltojen mestaruuskisatDes Moines, Yhdysvallat
  • 01.08.2019 - 04.08.2019Kalevan kisatLappeenranta
  • 09.08.2019 - 11.08.2019Euroopan joukkuemestaruuskilpailut SuperliigaBydgoszcz, Puola
  • 09.08.2019 - 13.08.2019SM-kisat (15- ja 14-v)Lahti
  • 09.08.2019 - 12.08.2019SM-kisat (16 ja 17-v)Kankaanpää
  • 18.08.2019Timanttiliiga BirminghamIso-Britannia
  • 24.08.2019 - 25.08.2019Ruotsi-otteluTukholma, Ruotsi
  • 24.08.2019Timanttiliiga PariisiRanska
  • 29.08.2019Timanttiliiga ZurichSveitsi
  • 30.08.2019 - 01.09.2019SM-kisat (19- ja 22-v)Porvoo
  • 30.08.2019 - 01.09.2019Ruotsin mestaruuskisatKarlstad
  • 01.09.2019World Challenge ISTAF BerlinBerliini, Saksa
  • 03.09.2019World Challenge IWC Zagreb 2019Zagreb, Kroatia
  • 06.09.2019Timanttiliiga BrysselBelgia
  • 07.09.2019 - 08.09.2019SM-viestitYlivieska
  • 21.09.2019SM-MaratonEspoo
  • 28.09.2019 - 06.10.2019MM-kisatDoha, Qatar
  • 10.11.2019PM-maastotHeinola
  • 08.12.2019EM-maastotLissabon, Portugali



Yleisurheilu - Tulokset tänään


Alta löydät uusimmat yleisurheilutulokset. Tapahtumakohtaisilta sivuiltamme löydät myös päivitetyt pistetilanteet ja tulokset Timanttiliigan osakilpailuista.

Televisiointi 2018 – 2019


Yleisurheilun ystävät saivat riemuisia uutisia vuoden 2017 lopulla, kun Yle ilmoitti kotimaisen yleisurheilun televisiointia koskevasta sopimuksesta. Sopimus kattaa yleisurheilun Kalevan kisojen, Ruotsi-ottelun, Paavo Nurmi Gamesin, SM-viestien sekä Motonet GP –kisasarjan näkyvyyden ilmaiskanavilta aina vuoteen 2022 asti. Kaiken kukkuraksi yleisurheilun kansainväliset arvokisat näkyvät tuttuun tapaan Ylen kanavilta. Sen sijaan SM-maastojen ja SM-hallien televisiointi päättyi Ylen kanavilla vuoteen 2017.

Timanttiliiga ja IAAF World Challenge –osakilpailuiden lähetyksen näkyvät maksukanava C Morelta kaudella 2018 – 2019. Kolme yleisurheilun Tähtikisaa välittää Yle Areena -palvelu.

Yleisurheilun maailman- ja Suomen ennätykset


Alta löydät kaikki yleisurheilun maailmanennätykset sekä suomenennätykset. Listattuna löytyy erikseen myös sisäratojen Suomen ennätystulokset.

Miesten SE:t

LajiUrheilijaTulosPäivämäärä
100 mTommi Hartonen10,2123.6.2001
200 mTommi Hartonen20,4727.9.2000
400 mMarkku Kukkoaho45,497.9.1972
800 mAri Suhonen1.44,1016.8.1989
1500 mPekka Vasala/Antti Loikkanen3.36,33/3.36,310.9.1972/16.6.1980
MailiAri Paunonen3.55,6526.6.1977
3000 mAri Paunonen/Lasse Viren7.43,20/7.43,222.6.1977/27.7.1972
5000 mLasse Viren13.16,314.9.1972
10 000 mMartti Vainio27.30,9929.8.1978
3000 m est.Jukka Keskisalo8.10,6728.8.2009
PuolimaratonJussi Utriainen62.5027.3.2011
MaratonJanne Holmen2.10.4613.4.2008
110 m aj.Arto Bryggare13,355.8.1984
400 m aj.Oskari Mörö49,0415.8.2016
PituushyppyTommi Evilä82228.6.2008
KorkeushyppyMika Polku/Toni Huikuri23122.7.2000/11.6.2002
KolmiloikkaSimo Lipsanen17,1416.7.2017
SeiväshyppyJani Lehtonen58226.6.1993
KeihäänheittoAki Parviainen93,0926.6.1999
KuulantyöntöReijo Ståhlberg21,695.5.1979
KiekonheittoFrantz Kruger69,9715.9.2007
MoukarinheittoOlli-Pekka Karjalainen83,3014.7.2004
KymmenotteluEduard Hämäläinen87305.-6.8.1997
4x 100 mEetu Rantala, Otto Ahlfors, Oskari Lehtonen ja Samuel Purola38,9212.8.2018
4 x 400 mStig Lönnqvist, Ari Salin, Oskari Karttunen ja Markku Kukkoaho3.01,1210.9.2972


Naisten SE:t

LajiUrheilijaTulosPäivämäärä
100 mHelinä Marjamaa11,1319.7.1983
200 mMona-Lisa Pursiainen22,3920.8.1973
400 mRiitta Salin50,144.9.1974
800 mTuuli Merikoski2.00,5927.6.1991
1500 mSinikka Tyynelä4.06,0114.8.1977
MailiSandra Eriksson4.30,9117.2.2016
3000 mPäivi Tikkanen8.41,3026.8.1991
5000 mAnnemari Sandell14.56,228.7.1996
10 000 mAnnemari Sandell31.40,4227.7.1996
3000 m est.Sandra Eriksson9.24,7012.7.2014
PuolimaratonAnnemari Sandell70.0427.9.1998
MaratonRitva Lemettinen2.28.002.4.1995
100 m aj.Nooralotta Neziri12,8125.6.2016
400 m aj.Tuija Helander54,623.9.1987
PituushyppyRinga Ropo6859.8.1990
KorkeushyppyLinda Sandblom19325.6.2016
KolmiloikkaHeli Koivula-Kruger14,393.8.2003
SeiväshyppyWilma Murto47131.1.2016
KeihäänheittoPaula Huhtaniemi64,9010.8.2003
KuulantyöntöAsta Ovaska18,5720.8.1989
KiekonheittoUlla Lundholm67,0223.8.1983
MoukarinheittoMia Strömmer69,6324.3.2001
SeitsenotteluSatu Ruotsalainen640426.-27.8.1991
4x 100 mAnu Pirttimaa, Sisko Hanhijoki, Sanna Hernesniemi ja Marja Salmela43,3222.8.1993
4 x 400 mMarika Eklund, Mona-Lisa Pursiainen, Pirjo Häggman ja Riitta Salin3.25,78.9.1974


Miesten Sisäratojen SE:t

LajiUrheilijaTulosPäivämäärä
60 mMarkus Pöyhönen6,584.3.2003
200 mJonathan Åstrand20,729.2.2013
400 mJussi Heikkilä47,092.3.2008
800 mMarkku Taskinen1.47,3612.3.1978
1500 mAntti Loikkanen3.38,1612.3.1978
3000 mPekka Päivärinta7.52,9711.3.1973
5000 mHannu Okkola13.47,9413.2.1983
60 m aj.Arto Bryggare7,566.3.1983
PituushyppyEero Haapala81126.1.2013
KorkeushyppyOsku Torro2335.2.2011
KolmiloikkaSimo Lipsanen16,845.3.2017
SeiväshyppyJani Lehtonen5838.3.1994
KuulantyöntöMika Halvari22,097.2.2000
SeitsenotteluPetri Keskitalo602612.2.1995
4x 200 mEetu Rantala, Ville Myllymäki, Petteri Monni ja Jonathan Åstrand1.25,6114.2.2015


Naisten Sisäratojen SE:t

LajiUrheilijaTulosPäivämäärä
60 mSisko Hanhijoki7,2011.2.1990
200 mSanna Kyllönen22,0314.3.1993
400 mElla Räsänen52,371.3.2013
800 mTytti Reho2.03,3811.3.2000
1500 mSandra Eriksson4.11,8919.2.2015
3000 mSandra Eriksson8.54,067.3.2015
5000 mMinna Rasimus16.16,136.2.1999
60 m aj.Nooralotta Neziri7,976.3.2015
PituushyppyRinga Ropo67819.2.1991
KorkeushyppyLinda Sandblom19119.2.2017
KolmiloikkaKristiina Mäkelä14,204.2.2015
SeiväshyppyWilma Murto47131.1.2016
KuulantyöntöAsta Ovaska17,8423.3.1986
ViisiotteluTiia Hautala458025.2.2000
4x 200 mLotta Harala, Anniina Laitinen, Ella Räsänen ja Hanna-Maari Latvala1.36,139.2.2013


Maailmanennätykset


Miesten ME:t

LajiUrheilijaTulosPäivämäärä
100 mUsain Bolt9,5816.8.2009
200 mUsain Bolt19,1920.8.2009
400 mWayde van Niekerk43,0314.8.2006
800 mDavid Rudisha1.40,919.8.2012
1500 mHicham El Guerrouj3.26,0014.7.1998
MailiHicham El Guerrouj3.43,137.7.1999
3000 mDaniel Komen7.20,671.9.1996
5000 mKenenisa Bekele12.37,3731.5.2004
10 000 mKenenisa Bekele26.17,5326.8.2005
3000 m est.Saif Saaeed Shaheen7.53,633.9.2004
PuolimaratonZersenay Tadese58.2321.3.2010
MaratonEliud Kipchoge2.01.3916.9.2018
110 m aj.Aries Merritt12,807.9.2012
400 m aj.Keving Young46,786.8.1992
PituushyppyMike Powell89530.8.1991
KorkeushyppyJavier Sotomayor24527.7.1993
KolmiloikkaJonathan Edwards18,297.8.1995
SeiväshyppyRenaud Lavillenie61615.2.2014
KeihäänheittoJan Zelezny98,4825.5.1996
KuulantyöntöRandy Barnes23,1220.5.1990
KiekonheittoJürgen Schult74,086.6.1986
MoukarinheittoJuri Sedyh86,7430.8.1986
KymmenotteluKevin Mayer912615-16.9.2018
4x 100 mJamaika36,8411.8.2012
4 x 400 mUSA2.54,2922.8.1993


Naisten ME:t

LajiUrheilijaTulosPäivämäärä
100 mFlorence Griffith‑Joyner10,4916.7.1988
200 mFlorence Griffith‑Joyner21,3429.9.1988
400 mMarita Koch47,606.10.1985
800 mJarmila Kratochvílová1.53,2826.7.1983
1500 mGenzebe Dibabaj3.50,0717.7.2015
MailiSvetlana Masterkova4.12,5614.8.1996
3000 mWang Junxia8.06,1113.9.1993
5000 mTirunesh Dibaba14.11,156.6.2008
10 000 mAlmaz Ayana29.17,4512.8.2016
3000 m est.Beatrice Chepkoech8.44,3220.7.2018
PuolimaratonJoyciline Jepkosgei64.5122.10.2017
MaratonPaula Radcliffe2.15.2513.4.2003
100 m aj.Kendra Harrison12,2022.7.2016
400 m aj.Julija Petšonkina52,348.8.2003
PituushyppyGalina Tšistjakova75211.6.1988
KorkeushyppyStefka Kostadinova20930.8.1987
KolmiloikkaInessa Kravets15,5010.8.1995
SeiväshyppyJelena Isinbajeva50628.8.2009
KeihäänheittoBarbora Špotákova72,2813.9.2008
KuulantyöntöNatalja Lisovskaja22,637.6.1987
KiekonheittoGabriele Reinsch76,809.7.1988
MoukarinheittoAnita Włodarczyk82,9828.8.2016
SeitsenotteluJackie Joyner-Kersee729123.-24.9.1988
4x 100 mYhdysvallat40,8210.8.2012
4 x 400 mNeuvostoliitto3.15,171.10.1988