Yleisurheilu - Uutiset & Tulokset Tänään | Etusuora.com

Yleisurheilu


Etusuoran yleisurheilusivut tarjoavat kaiken tarpeellisen yleisurheilun seuraamiseen: uutiset, tulokset ja muun muassa kaikki maailmanennätykset sekä Suomen ennätykset.

Tero Pitkämäki.
Kuva:Olavi Kaljunen / Trackpic
Tero Pitkämäki.
Yleisurheilu omaa Suomessa pitkät perinteet aina Paavo Nurmen kultakausista Lasse Virenin ja keihäslegendojen voittojen kautta tähän hetkeen. Kuten hiihto, mäkihyppy tai ampumahiihto, yleisurheilu on myös yksi Suomen seuratuimmista ja arvostetuimmista yksilölajeista.

Yleisurheilu - Uutiset & muut julkaisut


Etusuora.com tarjoaa tuoreimmat ja mielenkiintoisimmat yleisurheilu-uutiset ja -artikkelit Suomesta sekä maailmalta. Etusuoran uutisoinnissa palataan myös ajassa taaksepäin ja muistellaan historian merkittävimpiä yleisurheilutapahtumia. Lisäksi tunnetut blogistimme käyvät blogi-kirjoituksissaan läpi lajin ajankohtaisimpia asioita.


Kalenteri - Yleisurheilukilpailut 2019-2020


Yleisurheilun tunnetuimmat ja seuratuimmat kilpailut ovat luonnollisesti yleisurheilun EM-kisat ja MM-kisat sekä kesäolympialaiset. Myös yleisurheilun Timanttiliiga kuuluu 14 osakilpailullaan yleisurheilukesän seuratuimpiin tapahtumiin.

Kotimaisittain runsaasti mielenkiintoa herättävät Kalevan kisat, SM-hallit, Motonet GP -kilpailusarja sekä Suomessa kilpailtava kovan kansavinvälisen tason osakilpailu Paavo Nurmi Games.

Suurimmista yleisurheilutapahtumista voit lukea lisää tapahtumakohtaisilta sivuiltamme.


Kisakalenteri Yleisurheilu

  • AjankohtaTapahtumaPaikka
  • 31.5.2020Timanttiliiga Rabat (PERUTTU)Rabat, Marokko
  • 1.6.2020 Keihään kutsukilpailuJyväskylä
  • 3.6.2020Motonet GP Joensuu (PERUTTU) Joensuu, Suomi
  • 7.6.2020 Uusi Alku -kutsukilpailuLahti
  • 11.6.2020Timanttiliiga Impossible GamesOslo, Norja
  • 27.6.2020 Espoo Liikkuu GamesEspoo
  • 27.6.2020 Kultainen KeihäsVantaa
  • 4.7.2020Timanttiliiga Lontoo (PERUTTU)Lontoo, Iso-Britannia
  • 8.7.2020Motonet GP Jyväskylä Jyväskylä, Suomi
  • 15.7.2020Motonet GP Lahti Lahti, Suomi
  • 22.7.2020 - 23.7.2020TeemakisatTampere
  • 1.8.2020Motonet GP Kuortane Kuortane, Suomi
  • 5.8.2020Motonet GP Espoo Espoo, Suomi
  • 13.8.2020 - 16.8.2020Kalevan kisatTurku
  • 14.8.2020Timanttiliiga MonacoMonaco
  • 16.8.2020Timanttiliiga Gateshead (PERUTTU)Gateshead, Iso-Britannia
  • 23.8.2020Timanttiliiga Tukholma Tukholma, Ruotsi
  • 26.8.2020TähtikisatHelsinki
  • 2.9.2020Timanttiliiga Lausanne Lausanne, Sveitsi
  • 4.9.2020Timanttiliiga Bryssel Bryssel, Belgia
  • 5.9.2020 - 6.9.2020Ruotsi-otteluTampere
  • 6.9.2020Timanttiliiga Pariisi (PERUTTU)Pariisi, Ranska
  • 11.9.2020Timanttiliiga finaali Zürich (PERUTTU)Zürich, Sveitsi
  • 12.9.2020 - 13.9.2020SM-viestitKotka
  • 17.9.2020Timanttiliiga Rooma Rooma, Italia
  • 19.9.2020Timanttiliiga Shanghai (PERUTTU)Shanghai, Kiina
  • 25.9.2020Timanttiliiga Doha Doha, Qatar
  • 27.9.2020SM-maastotKurikka
  • 4.10.2020Timanttiliiga Eugene (PERUTTU)Eugene, USA
  • 17.10.2020Timanttiliiga KiinaKiina (paikka avoin)


Yleisurheilu - Tulokset tänään


Rooman Timanttiliiga 17.9.2020


Miesten 100 m (+0.3)

#UrheilijaTulos
1.Akani SIMBINE (RSA)9.96
2.Arthur CISSÉ (CIV)10.04
3.Filippo TORTU (ITA)10.09
4.Lamont Marcell JACOBS (ITA)10.11
5.Michael RODGERS (USA)10.12
6.Julian FORTE (JAM)10.15
7.Deniz ALMAS (GER)10.27
8.Mouhamadou FALL (FRA)10.29
9.Mario BURKE (BAR)10.34

Miesten 400 m

#UrheilijaTulos
1.Edoardo SCOTTI (ITA)45.21
2.Yousef KARAM (KUW)45.25
3.Karol ZALEWSKI (POL)45.48
4.Jochem DOBBER (NED)45.64
5.Rabah YOUSIF (GBR)45.65
6.Luka JANEŽIČ (SLO)45.78
7.Vladimir ACETI (ITA)46.28
8.Kennedy LUCHEMBE (ZAM)46.43
9.Wesley VÁZQUEZ (PUR)46.67



Miesten 3000 m

#UrheilijaTulos
1.Jacob KIPLIMO (UGA)7:26.64
2.Jakob INGEBRIGTSEN (NOR)7:27.05
3.Stewart MCSWEYN (AUS)7:28.02
4.Yemaneberhan CRIPPA (ITA)7:38.27
5.Mike FOPPEN (NED)7:39.75
6.Isaac KIMELI (BEL)7:47.48
7.Matthew RAMSDEN (AUS)7:48.08
8.Osama ZOGHLAMI (ITA)7:48.63
9.Pietro RIVA (ITA)7:50.03
10.Ryan GREGSON (AUS)7:53.65
11.Marouan RAZINE (ITA)7:54.80
 Seán TOBIN (IRL)DNF
 Mohad ABDIKADAR SHEIK ALI (ITA)DNF
 Pietro ARESE (ITA)DNF

Miesten 110 m aidat (+0.1)

#UrheilijaTulos
1.Andrew POZZI (GBR)13.15
2.Aaron MALLET (USA)13.23
3.Freddie CRITTENDEN (USA)13.31
4.Wilhem BELOCIAN (FRA)13.49
5.Yaqoub Mohamed AL YOUHA (KUW)13.60
6.Lorenzo PERINI (ITA)13.61
7.Antonio ALKANA (RSA)13.66
8.Gabriel CONSTANTINO (BRA)13.67
9.Paolo DAL MOLIN (ITA)13.70



Miesten 400 m aidat

#UrheilijaTulos
1.Karsten WARHOLM (NOR)47.07
2.Ludvy VAILLANT (FRA)48.69
3.Rasmus MÄGI (EST)48.72
4.David KENDZIERA (USA)49.35
5.Wilfried HAPPIO (FRA)49.65
6.Mario LAMBRUGHI (ITA)49.87
7.Constantin PREIS (GER)49.91
8.Nick SMIDT (NED)50.67
9.Marcio TELES (BRA)51.04

Miesten korkeushyppy

#UrheilijaTulos
1.Andriy PROTSENKO (UKR)230
2.Gianmarco TAMBERI (ITA)227
3.Stefano SOTTILE (ITA)218
4.Adrijus GLEBAUSKAS (LTU)218
5.Oleh DOROSHCHUK (UKR)218
6.Matúš BUBENÍK (SVK)218
7.Sandro JERŠIN TOMASSINI (SLO)205
 Maksim NEDASEKAU (BLR)DNS
 Norbert KOBIELSKI (POL)DNS



Miesten seiväshyppy

#UrheilijaTulos
1.Armand DUPLANTIS (SWE)615
2.Ben BROEDERS (BEL)580
3.Ernest John OBIENA (PHI)580
4.Renaud LAVILLENIE (FRA)570
5.Harry COPPELL (GBR)560
6.Thibaut COLLET (FRA)560
7.Raphael HOLZDEPPE (GER)545
 Claudio Michel STECCHI (ITA)DNS

Miesten kuulantyöntö

#UrheilijaTulos
1.Nick PONZIO (USA)21.09
2.Payton OTTERDAHL (USA)20.85
3.Leonardo FABBRI (ITA)20.69
4.Tsanko ARNAUDOV (POR)20.60
5.Konrad BUKOWIECKI (POL)20.05
6.Bob BERTEMES (LUX)20.03
7.Zane WEIR (RSA)19.43
8.Lorenzo DEL GATTO (ITA)18.27
9.Vincenzo D'AGOSTINO (ITA)17.17


Duplantisin tulos on kaikkien aikojen paras ulkoradoilla tehty tulos. Aiempi ennätys oli Sergei Bubkan 614. Nykyään erillisiä sisä- ja ulkoratojen ennätyksiä ei virallisesti kirjata, joten Duplantisin sisäradalla hyppäämä 618 on virallinen seiväshypyn maailmanennätys.


Naisten 100 m (+0.2)

#UrheilijaTulos
1.Elaine THOMPSON-HERAH (JAM)10.85
2.Aleia HOBBS (USA)11.12
3.Marie-Josée TA LOU (CIV)11.14
4.Ajla DEL PONTE (SUI)11.19
5.Imani LANSIQUOT (GBR)11.23
6.Kayla WHITE (USA)11.27
7.Anna BONGIORNI (ITA)11.38
8.Marije VAN HUNENSTIJN (NED)11.42
9.Anthonique STRACHAN (BAH)11.42

Naisten 400 m

#UrheilijaTulos
1.Lieke KLAVER (NED)50.98
2.Agné ŠERKŠNIENĖ (LTU)51.80
3.Justyna ŚWIĘTY-ERSETIC (POL)51.94
4.Corinna SCHWAB (GER)52.12
5.Barbora MALÍKOVÁ (CZE)52.17
6.Tiffani SILVA MARINHO (BRA)52.44
7.Laviai NIELSEN (GBR)52.45
8.Alice MANGIONE (ITA)52.78
9.Rebecca BORGA (ITA)52.88



Naisten 800 m

#UrheilijaTulos
1.Jemma REEKIE (GBR)1:59.76
2.Hedda HYNNE (NOR)2:00.24
3.Laura MUIR (GBR)2:00.49
4.Christina HERING (GER)2:00.75
5.Kaela EDWARDS (USA)2:00.79
6.Alexandra BELL (GBR)2:01.37
7.Lore HOFFMANN (SUI)2:01.46
8.Elena BELLO' (ITA)2:02.10
9.Noélie YARIGO (BEN)2:02.98
10.Eleonora VANDI (ITA)2:03.17
 Souliath SAKA (BEN)DNF

Naisten 100 m aidat (+0.1)

#UrheilijaTulos
1.Nadine VISSER (NED)12.72
2.Luminosa BOGLIOLO (ITA)12.83
3.Payton CHADWICK (USA)12.89
4.Cindy OFILI (GBR)13.02
5.Taliyah BROOKS (USA)13.05
6.Elisa Maria DI LAZZARO (ITA)13.05
7.Cyréna SAMBA-MAYELA (FRA)13.29
8.Mette GRAVERSGAARD (DEN)13.30
9.Annimari KORTE (FIN)13.34



Naisten 400 m aidat

#UrheilijaTulos
1.Femke BOL (NED)53.90
2.Anna RYZHYKOVA (UKR)54.54
3.Viktoriya TKACHUK (UKR)54.93
4.Sara Slott PETERSEN (DEN)55.20
5.Amalie IUEL (NOR)55.27
6.Jessie KNIGHT (GBR)55.58
7.Emma ZAPLETALOVÁ (SVK)56.02
8.Ayomide FOLORUNSO (ITA)56.58

Naisten korkeushyppy

#UrheilijaTulos
1.Yuliya LEVCHENKO (UKR)198
2.Yaroslava MAHUCHIKH (UKR)195
3.Nicola MCDERMOTT (AUS)195
4.Erika KINSEY (SWE)195
5.Levern SPENCER (LCA)184
6.Claire ORCEL (BEL)184
7.Elena VALLORTIGARA (ITA)180
 Desiree ROSSIT (ITA)DNS


Gala dei Castelli 15.9.2020


M 100 m (-0.2)

#UrheilijaTulos
1.Akani SIMBINE (RSA)10.02
2.Filippo TORTU (ITA)10.07
3.Yupun Abeykoon MUDIYANSELAGE (SRI)10.24
4.Taymir BURNET (NED)10.49
5.Joshua HARTMANN (GER)10.50
6.Churandy MARTINA (NED)10.54
7.Freider FORNASARI (ITA)10.61
8.Demek KEMP (USA)10.84

M 400 m

#UrheilijaTulos
1.Wayde VAN NIEKERK (RSA)45.58
2.Jochem DOBBER (NED)45.78
3.Karol ZALEWSKI (POL)46.03
4.Ricky PETRUCCIANI (SUI)46.15
5.William REAIS (SUI)46.39
6.Patrick SCHNEIDER (GER)46.81



M 1500 m

#UrheilijaTulos
1.Lamecha GIRMA (ETH)3:35.67
2.Piers COPELAND (GBR)3:35.69
3.Selemon BAREGA (ETH)3:36.07
4.Marcin LEWANDOWSKI (POL)3:36.44
5.Joshua LAY (GBR)3:36.92
6.Jonas RAESS (SUI)3:37.46
7.Tom ELMER (SUI)3:37.84
8.Joao BUSSOTTI NEVES (ITA)3:38.04
9.Yassin BOUIH (ITA)3:38.53
10.Mohad ABDIKADAR SHEIK ALI (ITA)3:38.90
11.David NIKOLLI (ALB)3:40.35
12.Joonas RINNE (FIN)3:40.38
 Guillaume LAURENT (SUI)DNF
 Adam CZERWIŃSKI (POL)DNF

M 110 m aidat (+0.6)

#UrheilijaTulos
1.Aaron MALLET (USA)13.34
2.Jason JOSEPH (SUI)13.40
3.Antonio ALKANA (RSA)13.40
4.David KING (GBR)13.62
5.Paolo DAL MOLIN (ITA)13.64
6.Vladimir VUKICEVIC (NOR)13.71
7.Damian CZYKIER (POL)13.85
8.Cameron FILLERY (GBR)13.90



M 400 m aidat - Erä 1

#UrheilijaTulos
1.Ludvy VAILLANT (FRA)49.22
2.David KENDZIERA (USA)49.67
3.Thomas BARR (IRL)50.00
4.Dany BRAND (SUI)50.14
5.Efekemo OKORO (GBR)50.40
6.Ramsey ANGELA (NED)51.05

M 400 m aidat - Erä 2

#UrheilijaTulos
1.Sales INGLIN (SUI)50.31
2.Marcio TELES (BRA)50.85
3.Chris MCALISTER (GBR)50.95
4.Mattia TAJANA (SUI)50.98
5.Alain-Hervé MFOMKPA (SUI)51.51
6.Dario DESTER (ITA)51.56



M Pituushyppy

#UrheilijaTulos
1.Kristian PULLI (FIN)808
2.Ruswahl SAMAAI (RSA)804
3.Tajay GAYLE (JAM)799
4.Simon EHAMMER (SUI)799
5.Filippo RANDAZZO (ITA)784
6.Benjamin GFÖHLER (SUI)747
7.Christopher ULLMANN (SUI)736
8.Kristian BÄCK (FIN)725
9.Mateusz JOPEK (POL)721

N 100 m (-0.5)

#UrheilijaTulos
1.Ajla DEL PONTE (SUI)1118
2.Kristal AWUAH (GBR)1133
3.Amy HUNT (GBR)1141
4.Dafne SCHIPPERS (NED)1142
5.Laura MÜLLER (GER)1148
6.Jamile SAMUEL (NED)1152
7.Inna EFTIMOVA (BUL)1175
8.Cynthia REINLE (SUI)1176



N 200 m (+0.3)

#UrheilijaTulos
1.Lieke KLAVER (NED)22.96
2.Marije VAN HUNENSTIJN (NED)23.01
3.Dalia KADDARI (ITA)23.23
4.Jamile SAMUEL (NED)23.38
5.Agné ŠERKŠNIENĖ (LTU)23.61
6.Julia SCHWARZINGER (AUT)24.47

N 800 m

#UrheilijaTulos
1.Hedda HYNNE (NOR)1:58.10
2.Selina BÜCHEL (SUI)1:58.37
3.Lore HOFFMANN (SUI)1:58.50
4.Jemma REEKIE (GBR)1:58.87
5.Angelika CICHOCKA (POL)2:01.26
6.Bregje SLOOT (NED)2:01.53
7.Angelika SARNA (POL)2:02.62
8.Selina FEHLER (SUI)2:03.94
9.Delia SCLABAS (SUI)2:08.52
 Veronica VANCARDO (SUI)DNF



N 100 m aidat (0.0)

#UrheilijaTulos
1.Nadine VISSER (NED)12.79
2.Luminosa BOGLIOLO (ITA)12.82
3.Lotta HARALA (FIN)13.19
4.Giada CARMASSI (ITA)13.30
5.Ditaji KAMBUNDJI (SUI)13.36
6.Elena MITEVA (BUL)13.74
7.Isabel MAYER (GER)13.81
8.Emma PIFFARETTI (SUI)14.27

N 400 m aidat

#UrheilijaTulos
1.Femke BOL (NED)54.33
2.Lea SPRUNGER (SUI)54.98
3.Viktoriya TKACHUK (UKR)55.15
4.Yasmin GIGER (SUI)56.42
5.Line KLOSTER (NOR)56.71
6.Valentina CAVALLERI (ITA)57.80



N Seiväshyppy

#UrheilijaTulos
1.Michaela MEIJER (SWE)470
2.Angelica MOSER (SUI)460
3.Robeilys PEINADO (VEN)435
4.Marion LOTOUT (FRA)435
5.Roberta BRUNI (ITA)420
6.Pascale STÖCKLIN (SUI)420
7.Fanny SMETS (BEL)420

M 400 m

#UrheilijaTulos
1.Isayah BOERS (NED)45.99
2.Lionel SPITZ (SUI)47.78
3.Filippo MOGGI (SUI)47.81
4.Vincent NOTZ (SUI)47.86
5.Nathan GYGER (SUI)48.08
6.Daniel TRÖSCH (SUI)48.45



M 100 m (+1.0)

#UrheilijaTulos
1.Nathan OBERTI (SUI)10.99
2.Giovanni PIROLLI (SUI)11.12
3.Mattia SCHENK (SUI)11.12
4.Gioele PASTERIS (SUI)1114
5.Gioele BÄHLER (SUI)1155
6.Thomas CAMENZIND (SUI)1156
7.Remy PIFFARETTI (SUI)1190
8.Filippo BALESTRA (SUI)1192

N 100 m (0.0)

#UrheilijaTulos
1.Emma PIFFARETTI (SUI)12.00
2.Rachele PASTERIS (SUI)12.06
3.Desirèe REGAZZONI (SUI)12.26
4.Tessa TEDESCHI (SUI)12.35
5.Maëva TAHOU (SUI)12.39
6.Bernadette GERVASONI (SUI)12.96
7.Matilde VITALI (ITA)13.14
8.Ulla ROSSI (SUI)13.46



N 600 m

#UrheilijaTulos
1.Gaia BERINI (SUI)1:41.39


Bryssel Timanttiliiga 4.9.2020


M 200 m

#UrheilijaTulos
1.Eseosa Fostine DESALU (ITA)20.39
2.Ján VOLKO (SVK)20.81
3.Jiří POLÁK (CZE)20.89
4.Kojo MUSAH (DEN)20.99
5.Julien WATRIN (BEL)21.04
6.Richard KILTY (GBR)21.27
7.Jonathan BORLÉE (BEL)21.30
8.Marcus LAWLER (IRL)21.33

M 1500 m

#UrheilijaTulos
1.Jakob INGEBRIGTSEN (NOR)3:30.69
2.Jesús GÓMEZ (ESP)3:34.64
3.Boaz KIPRUGUT (KEN)3:37.93
4.Ismael DEBJANI (BEL)3:38.00
5.Charlie DA'VALL GRICE (GBR)3:38.22
6.Saúl ORDÓÑEZ (ESP)3:38.38
7.Marius PROBST (GER)3:38.50
8.Isaac KIMELI (BEL)3:38.54
9.Quentin TISON (FRA)3:39.26
 Collins KIPRUTO (KEN)DNF
 Mounir AKBACHE (FRA)DNF
 Evans KIPCHUMBA (KEN)DNF



M 20 000 m

#UrheilijaTulos
 Adbi Hakin ULAD (DEN)1:00:03.83
 Mohamed ALI (NED)59:52.27
 Emil MILLÁN DE LA OLIVA (SWE)59:41.32
 Mo FARAH (GBR)56:20.30
 Bashir ABDI (BEL)56:20.02

M tunnin juoksu

#UrheilijaTulos
1.Mo FARAH (GBR)21330 WR
2.Bashir ABDI (BEL)21322
3.Emil MILLÁN DE LA OLIVA (SWE)20128
4.Mohamed ALI (NED)20055
5.Adbi Hakin ULAD (DEN)19985
 David NILSSON (SWE)DNF
 Peter KIPROTICH (KEN)DNF
 Soufiane BOUCHIKHI (BEL)DNF
 Kelvin KIPTUM (KEN)DNF
 Robert KETER (KEN)DNF
 Simon DEBOGNIES (BEL)DNF
 Benjamin CHOQUERT (FRA)DNF
 Alberto SÁNCHEZ (ESP)DNF



M Seiväshyppy

#UrheilijaTulos
1.Armand DUPLANTIS (SWE)6.00
2.Ben BROEDERS (BEL)touko.70
3.Christopher NILSEN (USA)touko.60
4.Claudio Michel STECCHI (ITA)touko.60
5.Thomas VAN DER PLAETSEN (BEL)touko.40
 Thiago BRAZ (BRA)NH

N 100 m (Tuuli: +0.2)

#UrheilijaTulos
1.Rani ROSIUS (BEL)marras.43
2.Carolle ZAHI (FRA)marras.56
3.Irene SIRAGUSA (ITA)marras.57
4.Mathilde U. KRAMER (DEN)marras.58
5.Ángela Gabriela TENORIO (ECU)marras.68
6.Cynthia BOLINGO (BEL)marras.72
7.Vittoria FONTANA (ITA)marras.74



N 400 m

#UrheilijaTulos
1.Iga BAUMGART-WITAN (POL)52.13
2.Anita HORVAT (SLO)52.70
3.Patrycja WYCISZKIEWICZ-ZAWADZKA (POL)52.78
4.Camille LAUS (BEL)52.81
5.Alice MANGIONE (ITA)52.85
6.Paulien COUCKUYT (BEL)53.08
7.Amandine BROSSIER (FRA)53.64
8.Margo VAN PUYVELDE (BEL)54.32

N 1000 m

#UrheilijaTulos
1.Faith KIPYEGON (KEN)2:29.92
2.Esther GUERRERO (ESP)2:35.64
3.Lindsey BUTTERWORTH (CAN)2:37.26
4.Elise VANDERELST (BEL)2:37.86
5.Eleonora VANDI (ITA)2:38.48
6.Renée EYKENS (BEL)2:39.15
7.Fancy CHERONO (KEN)2:45.78
8.Mercy CHEPKURUI (KEN)2:50.16
 Noélie YARIGO (BEN)DNF



N tunnin juoksu

#UrheilijaTulos
1.Sifan HASSAN (NED)18930 WR
2.Lonah Chemtai SALPETER (ISR)18571
3.Eva CHERONO (KEN)18341
4.Helen BEKELE (ETH)17974
5.Sarah LAHTI (SWE)17955
6.Marta GALIMANY (ESP)17546
7.Likina AMEBAW (ETH)17323
8.Nina LAUWAERT (BEL)17315
9.Elena LOYO (ESP)16935
 Sheila CHELANGAT (KEN)DNF
 Hanna VANDENBUSSCHE (BEL)DNF
 Brigid KOSGEI (KEN)DQ

N 100 m aj (Tuuli: -0.2)

#UrheilijaTulos
1.Anne ZAGRE (BEL)13.21
2.Mette GRAVERSGAARD (DEN)13.26
3.Sarah MISSINNE (BEL)13.55
4.Katarina JOHNSON-THOMPSON (GBR)13.57
5.Joni TOMIČIČ PREZELJ (SLO)13.64
6.Chloe BEAUCARNE (BEL)13.93
 Sharona BAKKER (NED)DNF



N Korkeushyppy

#UrheilijaTulos
1.Nicola MCDERMOTT (AUS)191
2.Erika KINSEY (SWE)188
3.Sofie SKOOG (SWE)188
4.Ioanna ZAKKA (GRE)184
4.Claire ORCEL (BEL)184
6.Katarina JOHNSON-THOMPSON (GBR)184

Lausanne Timanttiliiga 2.9.2020


M Seiväshyppy

#UrheilijaTulos
1.Armand Duplantis (SWE)607 WL,PB,NR
2.Sam Kendricks (USA)602
3.Thiago Braz (BRA)572
4.Renaud Lavillenie (FRA)572
5.Cole Walsh (USA)562
6.Thibaut Collet (FRA)562 PB
7.Christopher Nilsen (USA)562
8.Pawel Wojciechowski (POL)562
9.Claudio Michel Stecchi (ITA)552

N Seiväshyppy

#UrheilijaTulos
1.Angelica Bengtsson (SWE)472
2.Holly Bradshaw (GBR)464
3.Angelica Moser (SUI)464 PB
4.Michaela Meijer (SWE)464
5.Marion Lotout (FRA)454
6.Andrina Hodel (SUI)434
6.Robeilys Peinado (VEN)434
8.Romana Malácová (CZE)417
-Tina Sutej (SLO)NH


Tukholman Timanttiliiga 22.8.2020


M 200 m (Tuuli: +3.0)

#UrheilijaTulos
1.Adam GEMILI (GBR)20.61
2.Felix SVENSSON (SWE)20.75
3.Silvan WICKI (SUI)20.75
4.Mario BURKE (BAR)20.80
5.Jan VELEBA (CZE)20.83
6.Richard KILTY (GBR)20.87
7.Elijah HALL (USA)20.90
 Bruno HORTELANO-ROIG (ESP)DNF


M 400 m

#UrheilijaTulos
1.Karsten WARHOLM (NOR)45.05
2.Luka JANEŽIČ (SLO)45.85
3.Jochem DOBBER (NED)46.23
4.Rabah YOUSIF (GBR)46.63
5.Marvin SCHLEGEL (GER)46.99
6.Davide RE (ITA)47.00
7.Nick EKELUND ARENANDER (SWE)47.42
8.Emil JOHANSSON (SWE)47.84


M 800 m

#UrheilijaTulos
1.Donavan BRAZIER (USA)1:43.76
2.Marco AROP (CAN)1:44.67
3.Andreas KRAMER (SWE)1:45.04
4.Ferguson Cheruiyot ROTICH (KEN)1:45.11
5.Wesley VÁZQUEZ (PUR)1:45.88
6.Max BURGIN (GBR)1:46.02
7.Peter BOL (AUS)1:46.26
8.Amel TUKA (BIH)1:47.55
9.Erik MARTINSSON (SWE)1:50.06
 Žan RUDOLF (SLO)DNF


M 1500 m

#UrheilijaTulos
1.Timothy CHERUIYOT (KEN)3:30.25
2.Jakob INGEBRIGTSEN (NOR)3:30.74
3.Stewart MCSWEYN (AUS)3:31.48
4.Jesús GÓMEZ (ESP)3:33.46
5.Matthew RAMSDEN (AUS)3:35.99
6.Craig ENGELS (USA)3:37.55
7.Kalle BERGLUND (SWE)3:38.19
8.Neil GOURLEY (GBR)3:38.30
9.Johan ROGESTEDT (SWE)3:38.97
10.Emil DANIELSSON (SWE)3:40.08
11.Charlie DA'VALL GRICE (GBR)3:41.75
12.Simon SUNDSTRÖM (SWE)3:47.76
 Timothy SEIN (KEN)DNF
 Mounir AKBACHE (FRA)DNF
 Filip INGEBRIGTSEN (NOR)DNF


M 400 m aidat

#UrheilijaTulos
1.Karsten WARHOLM (NOR)46.87
2.Wilfried HAPPIO (FRA)49.14
3.Ludvy VAILLANT (FRA)49.18
4.Rasmus MÄGI (EST)49.40
5.David KENDZIERA (USA)49.47
6.Constantin PREIS (GER)50.13
7.Carl BENGTSTRÖM (SWE)50.21
8.Ramsey ANGELA (NED)51.90


M Seiväshyppy

#UrheilijaTulos
1.Armand DUPLANTIS (SWE)601
2.Ben BROEDERS (BEL)573
3.Sam KENDRICKS (USA)553
4.Pål Haugen LILLEFOSSE (NOR)553
5.Raphael HOLZDEPPE (GER)533
 Sondre GUTTORMSEN (NOR)NH


M Pituushyppy

#UrheilijaTulos
1.Ruswahl SAMAAI (RSA)809
2.Thobias MONTLER (SWE)813
3.Kristian PULLI (FIN)802
4.Filippo RANDAZZO (ITA)787
5.Marko ČEKO (CRO)784
6.Andreas CARLSSON (SWE)779
7.Ingar KIPLESUND (NOR)768
8.Antonino TRIO (ITA)764


M Kiekonheitto

#UrheilijaTulos
1.Daniel STÅHL (SWE)69.17
2.Simon PETTERSSON (SWE)67.72
3.Andrius GUDŽIUS (LTU)66.80
4.Kristjan ČEH (SLO)65.73
5.Robert URBANEK (POL)64.72
6.Ola STUNES ISENE (NOR)62.39
7.Alin Alexandru FIRFIRICA (ROU)61.14


N 100 m (Tuuli: +1.3)

#UrheilijaTulos
1.Ajla DEL PONTE (SUI)11.20
2.Marije VAN HUNENSTIJN (NED)11.28
3.Marie-Josée TA LOU (CIV)11.32
4.Rebekka HAASE (GER)11.32
5.Gina LÜCKENKEMPER (GER)11.33
6.Carolle ZAHI (FRA)11.34
7.Ivet LALOVA-COLLIO (BUL)11.49
8.Fatou SOWE (GAM)11.53


N 400 m

#UrheilijaTulos
1.Wadeline JONATHAS (USA)51.94
2.Laviai NIELSEN (GBR)52.16
3.Lieke KLAVER (NED)52.35
4.Jessie KNIGHT (GBR)52.42
5.Lada VONDROVÁ (CZE)52.44
6.Barbora MALÍKOVÁ (CZE)53.13
7.Moa HJELMER (SWE)53.79
8.Sandra KNEZEVIC (SWE)55.24


N 800 m

#UrheilijaTulos
1.Jemma REEKIE (GBR)1:59.68
2.Raevyn ROGERS (USA)2:2
3.Hedda HYNNE (NOR)2:01.44
4.Christina HERING (GER)2:02.13
5.Alexandra BELL (GBR)2:02.25
6.Selina BÜCHEL (SUI)2:02.38
7.Renelle LAMOTE (FRA)2:02.53
8.Lovisa LINDH (SWE)2:04.98
 Noélie YARIGO (BEN)DNF


N 1500 m

#UrheilijaTulos
1.Laura MUIR (GBR)3:57.86
2.Laura WEIGHTMAN (GBR)4:01.62
3.Melissa COURTNEY-BRYANT (GBR)4:01.81
4.Winny CHEBET (KEN)4:02.58
5.Jessica HULL (AUS)4:02.65
6.Shannon ROWBURY (USA)4:03.04
7.Esther GUERRERO (ESP)4:03.13
8.Eilish MCCOLGAN (GBR)4:03.74
9.Hanna HERMANSSON (SWE)4:09.51
10.Linn SÖDERHOLM (SWE)4:10.27
11.Hellen OBIRI (KEN)4:10.53
12.Ciara MAGEEAN (IRL)4:10.99
 Katharina TROST (GER)DNF
 Aneta LEMIESZ (POL)DNF


N 100 m aidat (Tuuli: +1.4)

#UrheilijaTulos
1.Luminosa BOGLIOLO (ITA)12.88
2.Lotta HARALA (FIN)13.07
3.Mette GRAVERSGAARD (DEN)13.13
4.Julia WENNERSTEN (SWE)13.72
5.Lovisa KARLSSON (SWE)13.76
6.Katarina JOHNSON-THOMPSON (GBR)13.94
7.Mari KLAUP-MCCOLL (EST)13.98
8.Malin SKOGSTRÖM (SWE)14.32


N 400 m aidat

#UrheilijaTulos
1.Femke BOL (NED)54.68
2.Anna RYZHYKOVA (UKR)55.19
3.Amalie IUEL (NOR)55.92
4.Sara Slott PETERSEN (DEN)56.30
5.Sage WATSON (CAN)56.31
6.Lea SPRUNGER (SUI)56.40
7.Zuzana HEJNOVÁ (CZE)56.75
8.Hanna PALMQVIST (SWE)58.56


N Korkeushyppy

#UrheilijaTulos
1.Yaroslava MAHUCHIKH (UKR)200
2.Yuliya LEVCHENKO (UKR)198
3.Nicola MCDERMOTT (AUS)193
4.Erika KINSEY (SWE)193
5.Mirela DEMIREVA (BUL)190
6.Levern SPENCER (LCA)187
7.Sofie SKOOG (SWE)184
8.Bianca SALMING (SWE)180


N Seiväshyppy

#UrheilijaTulos
1.Holly BRADSHAW (GBR)469
2.Angelica BENGTSSON (SWE)462
3.Tina ŠUTEJ (SLO)452
4.Michaela MEIJER (SWE)452
5.Lisa GUNNARSSON (SWE)442
6.Nikoleta KIRIAKOPOULOU (GRE)432


N Pituushyppy

#UrheilijaTulos
1.Maryna BEKH-ROMANCHUK (UKR)685
2.Caterine IBARGUEN (COL)661
3.Khaddi SAGNIA (SWE)683
4.Alina ROTARU (ROU)659
5.Abigail IROZURU (GBR)657
6.Katarina JOHNSON-THOMPSON (GBR)652
7.Tilde JOHANSSON (SWE)652
8.Erica JARDER (SWE)633
9.Shara PROCTOR (GBR)614

Monaco Timanttiliiga 14.8.2020


M 200 m (+0,7 m/s)

#UrheilijaTulos
1.Noah LYLES (USA)19.76
2.Josephus LYLES (USA)20.30
3.Deniz ALMAS (GER)20.64
4.Adam GEMILI (GBR)20.68
5.Ramil GULIYEV (TUR)20.80
6.Mario BURKE (BAR)20.91
7.Marvin RENÉ (FRA)20.97
8.Mouhamadou FALL (FRA)21.20

M 800 m

#UrheilijaTulos
1.Donavan BRAZIER (USA)1:43.15
2.Bryce HOPPEL (USA)1:43.23
3.Marco AROP (CAN)1:44.14
4.Benjamin ROBERT (FRA)1:44.56
5.Kyle LANGFORD (GBR)1:44.83
6.Marc REUTHER (GER)1:44.93
7.Peter BOL (AUS)1:44.96
8.Ferguson Cheruiyot ROTICH (KEN)1:45.48
9.Amel TUKA (BIH)1:45.97
10.Joseph DENG (AUS)1:46.20
-Mame-Ibra ANNE (FRA)DNF



M 1500 m

#UrheilijaTulos
1.Timothy CHERUIYOT (KEN)3:28.45
2.Jakob INGEBRIGTSEN (NOR)3:28.68
3.Jake WIGHTMAN (GBR)3:29.47
4.Filip INGEBRIGTSEN (NOR)3:30.35
5.Yomif KEJELCHA (ETH)3:32.69
6.Jesús GÓMEZ (ESP)3:33.07
7.Marcin LEWANDOWSKI (POL)3:33.99
8.Charlie DA'VALL GRICE (GBR)3:34.63
9.Pierrik JOCTEUR-MONROZIER (FRA)3:35.00
10.Kalle BERGLUND (SWE)3:35.34
11.Craig ENGELS (USA)3:35.42
12.Ryan GREGSON (AUS)3:35.57
-Timothy SEIN (KEN)DNF
-Vincent Kibet KETER (KEN)DNF

M 5000 m

#UrheilijaTulos
1.Joshua CHEPTEGEI (UGA)12:35.36 WR
2.Nicholas Kipkorir KIMELI (KEN)12:51.78
3.Jacob KROP (KEN)13:11.32
4.Mike FOPPEN (NED)13:13.06
5.Ouassim OUMAIZ (ESP)13:13.14
6.Stewart MCSWEYN (AUS)13:13.22
7.Jimmy GRESSIER (FRA)13:15.77
8.Per SVELA (NOR)13:23.97
9.Suldan HASSAN (SWE)13:31.62
10.Julien WANDERS (SUI)13:49.85
 Roy HOORNWEG (NED)DNF
 Henrik INGEBRIGTSEN (NOR)DNF
 Stephen KISSA (UGA)DNF
 Yemaneberhan CRIPPA (ITA)DNF
 Matthew RAMSDEN (AUS)DNF



M 110 m aidat

#UrheilijaTulos
1.Orlando ORTEGA (ESP)13.marras
2.Andrew POZZI (GBR)13.14
3.Wilhem BELOCIAN (FRA)13.18
4.Grant HOLLOWAY (USA)13.19
5.Paolo DAL MOLIN (ITA)13.61
6.Vladimir VUKICEVIC (NOR)13.75
7.Jason JOSEPH (SUI)13.84
8.Antonio ALKANA (RSA)13.87

M 400 m aidat

#UrheilijaTulos
1.Karsten WARHOLM (NOR)47.10
2.Yasmani COPELLO (TUR)49.04
3.Rasmus MÄGI (EST)49.23
4.Ludvy VAILLANT (FRA)49.35
5.Constantin PREIS (GER)49.49



M 3000 m esteet

#UrheilijaTulos
1.Soufiane EL BAKKALI (MAR)8:08.04
2.Leonard Kipkemoi BETT (KEN)8:08.78
3.Djilali BEDRANI (FRA)8:13.43
4.Fernando CARRO (ESP)8:13.45
5.Matthew HUGHES (CAN)8:16.25
6.Topi RAITANEN (FIN)8:16.57
7.Daniel ARCE (ESP)8:19.40
8.Lamecha GIRMA (ETH)8:22.57
9.Ole HESSELBJERG (DEN)8:24.87
10.Getnet WALE (ETH)8:35.85
11.Zak SEDDON (GBR)8:38.86
-Alexis PHELUT (FRA)DNF

M Seiväshyppy

#UrheilijaTulos
1.Armand DUPLANTIS (SWE)600
2.Ben BROEDERS (BEL)570
3.Ernest John OBIENA (PHI)570
4.Claudio Michel STECCHI (ITA)550
5.Thiago BRAZ (BRA)550
-Sam KENDRICKS (USA)DNS



N 100 m (+0,4 m/s)

#UrheilijaTulos
1.Ajla DEL PONTE (SUI)11,16
2.Aleia HOBBS (USA)11,28
3.Gina LÜCKENKEMPER (GER)11,31
4.Marie-Josée TA LOU (CIV)11,39
5.Maja MIHALINEC (SLO)11,44
6.Anna BONGIORNI (ITA)11,44
7.Rebekka HAASE (GER)11,47
8.Daryll NEITA (GBR)11,50

N 400 m

#UrheilijaTulos
1.Lynna IRBY (USA)50,50
2.Wadeline JONATHAS (USA)51,40
3.Femke BOL (NED)51,57
4.Justyna ŚWIĘTY-ERSETIC (POL)52,11
5.Lada VONDROVÁ (CZE)52,13
6.Corinna SCHWAB (GER)52,21
7.Anita HORVAT (SLO)52,45
8.Amandine BROSSIER (FRA)52,98



N 1000 m

#UrheilijaTulos
1.Faith KIPYEGON (KEN)2:29.15
2.Laura MUIR (GBR)2:30.82
3.Ciara MAGEEAN (IRL)2:31.06
4.Jemma REEKIE (GBR)2:31.11
5.Halimah NAKAAYI (UGA)2:32.12
6.Sofia ENNAOUI (POL)2:32.30
7.Selina BÜCHEL (SUI)2:35.58
8.Winnie NANYONDO (UGA)2:36.54
9.Raevyn ROGERS (USA)2:37.10
-Shelayna OSKAN-CLARKE (GBR)DNF

N 5000 m

#UrheilijaTulos
1.Hellen OBIRI (KEN)14:22.12
2.Letesenbet GIDEY (ETH)14:26.57
3.Laura WEIGHTMAN (GBR)14:35.44
4.Jessica HULL (AUS)14:43.80
5.Shannon ROWBURY (USA)14:45.11
6.Beatrice CHEPKOECH (KEN)14:55.01
7.Eilish MCCOLGAN (GBR)14:57.37
8.Genevieve GREGSON (AUS)15:38.22
9.Liv WESTPHAL (FRA)15:39.66
10.Alessia ZARBO (FRA)16:09.70
-Sifan HASSAN (NED)DNF
-Winny CHEBET (KEN)DNF
-Esther GUERRERO (ESP)DNF



N Korkeushyppy

#UrheilijaTulos
1.Yaroslava MAHUCHIKH (UKR)198
2.Yuliya LEVCHENKO (UKR)198
3.Jeannelle SCHEPER (LCA)188
4.Mirela DEMIREVA (BUL)184
4.Salome LANG (SUI)184
6.Katarina JOHNSON-THOMPSON (GBR)184
7.Erika FURLANI (ITA)184

N Kolmiloikka

#UrheilijaTulos
1.Yulimar ROJAS (VEN)14,27
2.Gabriela PETROVA (BUL)14,18
3.Patrícia MAMONA (POR)14,08
4.Dovilė KILTY (LTU)13,98
5.Neja FILIPIČ (SLO)13,80
6.Naomi OGBETA (GBR)13,56
7.Diana ZAGAINOVA (LTU)13,52


Kalevan Kisat 16.8.2020 - Loppukilpailut


N 200 m

#UrheilijaTulos
1.Anniina Kortetmaa (Jyväskylän Kenttäurheilijat)23,74
2.Lotta Kemppinen (HIFK)23,86
3.Milja Thureson (Turun Toverit)23,90
4.Alina Strömberg (Larsmo IF)24,00
5.Mette Baas (Veitsiluodon Kisaveikot)24,17
6.Elisabet Salmela (Veitsiluodon Kisa-Veikot)24,34 PB
7.Aino Pulkkinen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)24,67
8.Kerttu Latvala (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)24,94

M 200 m

#UrheilijaTulos
1.Samuli Samuelsson (Ikaalisten Urheilijat)21,15
2.Roope Saarinen (Esbo IF)21,20
3.Samuel Purola (Oulun Pyrintö)21,21
4.Viljami Kaasalainen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)21,49
5.Tuukka Huuskola (Esbo IF)21,60
6.Aleksi Lehto (Seinäjoen Seudun Urheilijat)21,78
7.Ilari Manninen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)22,05
8.Konsta Alatupa (Kokkolan Työväen Urheilijat)22,08



M 400 m aj

#UrheilijaTulos
1.Tuomas Lehtonen (Liedon Parma)50,53 PB
2.Oskari Mörö (Esbo IF)50,90
3.Jonni Blomqvist (Borgå Akilles)51,44 PB
4.Joni Vainio-Kaila (Laitilan Jyske)52,81
5.Samuli Raikunen (Liedon Parma)53,62 PB
6.Tomi Laakso (Tapanilan Erä)53,91 PB
7.Anton Tallbacka (HIFK)53,91 PB
8.Pekka Sinkkonen (HIFK)55,83

N 400 m aj

#UrheilijaTulos
1.Viivi Lehikoinen (HIFK)58,58
2.Martta Rautala (Viipurin Urheilijat)58,87 PB
3.Aada Aho (Raision Kuula)58,88 PB
4.Heidi Salminen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)59,58 PB
5.Frida Hämäläinen (Tampereen Pyrintö)60,30
6.Hilla Uusimäki (Kenttäurheilijat -58)60,36
7.Mathilda Kvist (Vasa IS)60,60
8.Meeri Salomaa (Esbo IF)64,56



M Keihäänheitto

#UrheilijaTulos
1.Lassi Etelätalo (Joensuun Kataja)82,20
2.Antti Ruuskanen (Viipurin Urheilijat)79,22
3.Toni Kuusela (Kuortaneen Kunto)77,22
4.Teemu Wirkkala (Toholammin Urheilijat)76,84
5.Topias Laine (Helsingin Kisa-Veikot)76,52
6.Jami Kinnunen (Äänekosken Urheilijat)75,26
7.Toni Keränen (Limingan Niittomiehet)74,78
8.Jarmo Marttila (Kälviän Tarmo)74,11
9.Sampo Lehtola (Lapinlahden Veto)71,31
10.Patrik Torn (Pyhäselän Urheilijat)66,51

N 7-ottelu

#UrheilijaTulos
1.Maria Huntington (Tampereen Pyrintö)6074
2.Saga Vanninen (Tampereen Pyrintö)5861
3.Amanda Liljendal (Borgå Akilles)5467
4.Jessica Rautelin (Esbo IF)5380
5.Janette Hanski (Karhulan Urheilijat)5263
6.Laura Lepistö (Porin Yleisurheilu)5073
7.Minttu Mattinen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)5057
8.Vilma Itälinna (Tampereen Pyrintö)4954
9.Sanni Säntti (Ilmajoen Kisailijat)4845
10.Miina Palonen (Viitasaaren Viesti)4814
11.Eucabeth Kivikangas (Alajärven Ankkurit)4698
12.Valentina Lemettinen (Seinäjoen Seudun Urheilijat)4310
-Reeta Valve (Muuramen Yritys)DNF
-Miia Sillman (Tampereen Pyrintö)DNF
-Maria Peura (Tervolan Terävä)DNF



N 3000 m ej

#UrheilijaTulos
1.Janica Rauma (Turun Urheiluliitto)10.17,26
2.Alisa Virtanen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)10.27,15 PB
3.Sofie Lövdahl (Vasa IS)10.32,77
4.Pinja Kotinurmi (Lahden Ahkera)10.32,83 PB
5.Vilma Pere (Euran Raiku)10.51,06 PB
6.Sara-Elise Ruokonen (Kuusjoen Humu)10.51,21 PB
7.Amanda Virtanen (Turun Urheiluliitto)10.54,42 PB
8.Oona-Mari Hakulinen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)10.58,99
9.Oona Kettunen (Karhulan Katajaiset)11.09,90
10.Janette Vänttinen (Porvoon Urheilijat)11.24,11
11.Lotta-Maria Maine (Lauttakylän Luja)11.25,19
12.Emma Hietaranta (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)11.35,29
13.Anni Suominen (Raision Kuula)11.37,60
-Emma Hakala (Espoon Tapiot)DQ

M 3000 m ej

#UrheilijaTulos
1.Hannu Granberg (Lahden Ahkera)8.56,07
2.Wilho Hautala (Lahden Ahkera)8.56,71 PB
3.Miika Tenhunen (Nivalan Urheilijat)8.56,85
4.Eemil Helander (Jyväskylän Kenttäurheilijat)8.58,70 PB
5.Santtu Heikkinen (Lempäälän Kisa Yleisurheilu)9.07,19 PB
6.Mikko Hirvonen (Joensuun Kataja)9.20,80
7.Kari Poutiainen (Limingan Niittomiehet)9.23,85 PB
8.Oskari Kangasniemi (Ikaalisten Urheilijat)9.27,19 PB
9.Eero Heinonen (Turun Urheiluliitto)9.28,58 PB
10.Jussi Eskola (Jyväskylän Kenttäurheilijat)9.31,74 PB
11.Walte Hautala (Lahden Ahkera)9.33,15
12.Samuel Auvinen (Joensuun Kataja)9.33,31
13.Johannes Brunila (Turun Urheiluliitto)10.18,18



N 800 m

#UrheilijaTulos
1.Sara Kuivisto (Borgå Akilles)2.03,24
2.Viola Westling (Turun Urheiluliitto)2.11,94
3.Ilona Mononen (Lahden Ahkera)2.12,46
4.Amira Chokairy (Helsingin Kisa-Veikot)2.12,51
5.Kaisa Honkaharju (Kälviän Tarmo)2.12,88
6.Moona Latvala (Helsingin Kisa-Veikot)2.13,12
7.Heini Ikonen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)2.14,25
8.Ronja Koskela (Kuivasjärven Aura)2.17,66

N Kolmiloikka

#UrheilijaTulos
1.Kristiina Mäkelä (Orimattilan Jymy)13,61
2.Emma Pullola (Vaasan Vasama)13,05
3.Elina Kostiainen (Vihdin Viesti)12,92 PB
4.Jessica Miettinen (Joensuun Kataja)12,77 PB
5.Roosa Mähönen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)12,60 PB
6.Lotta Kirvesmies (Mikkelin Kilpa-Veikot)12,56 PB
7.Ella Nisula (Kuivasjärven Aura)12,45
8.Tilda Lipasti (HIFK)12,10
9.Pinja Kössi (Paimion Urheilijat)12,02
-Kira Kytölä (Esbo IF)NM



M 800 m

#UrheilijaTulos
1.Joonas Rinne (Saarijärven Pullistus)1.50,14
2.Ville Lampinen (Kenttäurheilijat -58)1.50,53
3.Benjamin Lee (Helsingin Kisa-Veikot)1.50,81 PB
4.Niko Viljola (Helsingin Kisa-Veikot)1.51,27 PB
5.Markus Teijula (Naantalin Löyly)1.51,52
6.Elias Tuominen (Naantalin Löyly)1.52,13
7.Niklas Heikkilä (Kuusankosken Urheiluseura)1.53,41
8.Olli Ahlgren (Lahden Ahkera)1.55,38

M Seiväshyppy

#UrheilijaTulos
1.Mikko Paavola (Alajärven Ankkurit)531
2.Johan-Antti Kivilahti (Haapajärven Kiilat)531 PB
3.Tomas Wecksten (Karhulan Urheilijat)521
4.Urho Kujanpää (Tampereen Pyrintö)508
5.Juho Alasaari (Laihian Luja)508
6.Eetu Turakainen (Turun Urheiluliitto)495
7.Mikael Westö (Vasa IS)479
8.Einari Välimäki (Noormarkun Nopsa)479
-Jami Siira (Tampereen Pyrintö)NH
-Severi Niittymäki (Savonlinnan Riento)NH
-Tommi Holttinen (Someron Esa)DNS



N Kiekonheitto

#UrheilijaTulos
1.Salla Sipponen (Keuruun Kisailijat)58,19
2.Sanna Kämäräinen (Lapinlahden Veto)55,50
3.Helena Leveelahti (Virtain Urheilijat)54,06
4.Lotta-Kaisa Eliander (Turun Urheiluliitto)53,13
5.Katri Hirvonen (Joensuun Kataja)52,44
6.Vilma Paakkala (Espoon Tapiot)50,83
7.Pauliina Aalto (Raision Kuula)49,58
8.Elina Mattila (Turun Urheiluliitto)49,55
9.Johanna Lehtiö (Kenttäurheilijat -58)48,10
10.Sanni Kuparinen (Janakkalan Jana)47,89

M Pituushyppy

#UrheilijaTulos
1.Kristian Pulli (Viipurin Urheilijat)783
2.Kristian Bäck (Vasa IS)777
3.Roni Ollikainen (Helsingin Kisa-Veikot)753
4.Topias Koukkula (Kangasalan Urheilijat -68)744
5.Otto Pulkkinen (Imatran Urheilijat)721
6.Julius Toivola (Jyväskylän Kenttäurheilijat)705
7.Joska Tommola (Lahden Ahkera)698
8.Jimi Nukala (Vasa IS)690
9.Janne Etelämäki (Kuortaneen Kunto)690
10.Juho Nieminen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)670
11.Tuomas Rouvali (Jyväskylän Kenttäurheilijat)653
12.Miika Mäkinen (Riihimäen Kisko)648

Kalevan Kisat 15.8.2020 - Loppukilpailut


N 100 m

#UrheilijaTulos
1.Lotta Kemppinen (Helsingfors IFK)11,62
2.Anniina Kortetmaa (Jyväskylän Kenttäurheilijat)11,71
3.Nooralotta Neziri (Jyväskylän Kenttäurheilijat)11,75
4.Alina Strömberg (Larsmo IF)11,84 PB
5.Sara Francis (Kiuruveden Urheilijat)11,87 PB
6.Elisabet Salmela (Veitsiluodon Kisa-Veikot)11,89 PB
7.Johanna Kylmänen (Raision Kuula)11,89
8.Taika Koilahti (Turun Weikot)12,05

M 100 m

#UrheilijaTulos
1.Viljami Kaasalainen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)10,35
2.Samuli Samuelsson (Ikaalisten Urheilijat)10,43
3.Riku Illukka (Vantaan Salamat)10,49
4.Tuukka Huuskola (Esbo IF)10,53
5.Oskari Lehtonen (Nurmijärven Yleisurheilu)10,59
6.Jonathan Brace (Esbo IF)10,71
7.Arttu Peltola (Jyväskylän Kenttäurheilijat)10,79
8.Willem Kajander (Borgå Akilles)10,80



M Kolmiloikka

#UrheilijaTulos
1.Simo Lipsanen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)16,30
2.Tuomas Kaukolahti (Kenttäurheilijat -58)16,12
3.Topias Koukkula (Kangasalan Urheilijat -68)15,88
4.Veikko Nugraha (Espoon Tapiot)15,86 PB
5.Arttu Tyystjärvi (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)15,62
6.Iikka Alingue (Janakkalan Jana)15,60
7.Aaro Davidila (Lapin Lukko)15,56 PB
8.Antti Tiekso (Turun Weikot)15,25
9.Daniel Ofosu (Turun Weikot)15,05
10.Aapo Karvinen (Vammalan Seudun Voima)14,99

M 10-ottelu

#UrheilijaTulos
1.Juuso Hassi (Oriveden Ponnistus)7379
2.Leo Uusimäki (Kenttäurheilijat -58)7288
3.Ville Toivonen (Ähtärin Urheilijat)7152
4.Petri Ihander (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)7123
5.Tarmo Savola (Lappajärven Veikot)7029
6.Joni Heikkinen (Oulun Pyrintö)7014
7.Petri Lemmetyinen (Kenttäurheilijat -58)6758
8.Aleksi Salminen (Harjavallan Jymy)6567
9.Otto Ylöstalo (IF Sibbo Vargarna)6212
10.Jere Liskojärvi (Helsingin Tarmo)5886
11.Toma Lahtinen (HIFK)5644
12.Lassi Saarela (Länsi-Uudenmaan Urheilijat)4911
DNFEetu Kangas (Seinäjoen Seudun Urheilijat) 
DNFVictor Fagerholm (Borgå Akilles) 



M Moukarinheitto

#UrheilijaTulos
1.Aaron Kangas (Kankaanpäänseudun Leisku)76,94
2.Aleksi Jaakkola (Vehmaisten Urheilijat)72,77
3.Henri Liipola (Someron Esa)72,19
4.Tuomas Seppänen (Noormarkun Nopsa)72,08
5.Marco Kammer (Helsingfors IFK)66,65
6.Markus Kokkonen (Pyhäselän Urheilijat)66,51
7.Roope Auvinen (Sjundeå IF)66,29
8.Petri Rautio (Oulun Pyrintö)61,19
-Oskari Lahtinen (Noormarkun Nopsa)NM
-Tommi Remes (Kiuruveden Urheilijat)NM

M 110 m aidat

#UrheilijaTulos
1.Elmo Lakka (Jyväskylän Kenttäurheilijat)13,70
2.Ilari Manninen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)14,25
3.Valtteri Kalliokulju (Liedon Parma)14,36
4.Pyry Santahuhta (Kankaanpään Seudun Leisku)14,60
5.Viktor Kantele (Borgå Akilles)14,65
6.Jere Lehto (Oulun Pyrintö)14,68
7.Miska Sundberg (Jyväskylän Kenttäurheilijat)15,66
-Juuso Peltola (Jyväskylän Kenttäurheilijat)DQ



N Seiväshyppy

#UrheilijaTulos
1.Wilma Murto (Salon Vilpas)432
2.Elina Lampela (Oulun Pyrintö)412
3.Saga Andersson (Esbo IF)404
4.Minttu Koskiaho (Karijoen Tappara)388
5.Pinja Koivumäki (Lauttakylän Luja)388
5.Essi Melender (Vaasan Vasama)388
7.Maria Kytölä (Nurmijärven Yleisurheilu)378
8.Miisa Koskiaho (Karijoen Tappara)378 PB
9.Kiia Jullenmaa (Porin Yleisurheilu)366
-Laura Ollikainen (Varkauden Kenttä-Veikot)NH

N 10000 m

#UrheilijaTulos
1.Annemari Kiekara (Pudasjärven Urheilijat)34.12,33
2.Johanna Peiponen (Rovaniemen Lappi)34.17,31
3.Laura Manninen (Kenttäurheilijat -58)35.01,48
4.Päivi Kauppinen (Helsingin Juoksijat)35.35,91
5.Taru Häyrinen (Mikkelin Kisa-Veikot)37.04,56 PB
6.Minna Syvälä (Espoon Tapiot)37.39,91
7.Laura Karkkulainen (Pyhäselän Urheilijat)37.56,50
8.Sofia Muinonen (Espoon Tapiot)38.44,51
9.Laura Heikkilä (Run Club)38.44,82
10.Johanna Sällinen (Turun Urheiluliitto)38.47,19
11.Emilia Siltanen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)38.56,69
12.Iida Haataja (Oulun Pyrintö)39.26,37
13.Mari Uikuniemi (Run Club)39.53,88
14.Saara Malinen (Run Club)42.22,32
DNFKatri Niemistö (Jyväskylän Kenttäurheilijat) 
DNFNatalia Nylund (Lahden Ahkera) 



N Korkeushyppy

#UrheilijaTulos
1.Heta Tuuri (Lahden Ahkera)186
2.Sini Lällä (Jyväskylän Kenttäurheilijat)186 PB
3.Jessica Kähärä (Mikkelin Kilpa-Veikot)180
4.Linda Sandblom (Hangö IK)177
5.Laura Rautanen (Viipurin Urheilijat)177
6.Elin Pajunen (IF Åsarna)174
7.Venla Pulkkanen (Lahden Ahkera)174
8.Ilona Äyräväinen (Karhulan Katajaiset)174
9.Miia Lindholm (HIFK)174
10.Viivi Voutilainen (Turun Urheiluliitto)170

N Kuulantyöntö

#UrheilijaTulos
1.Senja Mäkitörmä (Varpaisjärven Vire)16,35
2.Eveliina Rouvali (Kuopion Reipas)15,75
3.Helena Leveelahti (Virtain Urheilijat)15,36 PB
4.Kaisa Kymäläinen (Oriveden Ponnistus)15,30
5.Henna Sallinen (Savonlinnan Riento)15,23 PB
6.Emilia Kangas (Seinäjon Seudun Urheilijat)14,81
7.Katri Hirvonen (Joensuun Kataja)14,44
8.Suvi Helin (Tampereen Pyrintö)14,43
9.Kaisu Eskelinen (Maaningan Mahti)13,55
10.Niina Kelo (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)13,05



N Keihäänheitto

#UrheilijaTulos
1.Sanne Erkkola (Turun Urheiluliitto)57,04 PB
2.Jatta-Mari Jääskeläinen (Turun Urheiluliitto)56,50
3.Jenni Kangas (Lahden Ahkera)56,16
4.Jelena Jaakkola (Soinin Sisu)55,89
5.Saara Lipsanen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)55,77
6.Siiri Elomaa (Tampereen Pyrintö)54,47 PB
7.Julia Valtanen (Rauman Urheilijat)52,80
8.Minna Hollanti (Gamlakarleby IF)51,87
9.Emilia Karell (Sjundeå IF)48,86
-Janette Lepistö (Lehtimäen Jyske)NM

M 5000 m

#UrheilijaTulos
1.Konsta Hämäläinen (Joensuun Kataja)14.28,54
2.Eemil Helander (Jyväskylän Kenttäurheilijat)14.29,53
3.Eero Saleva (Helsingin Kisa-Veikot)14.30,68
4.Hannu Granberg (Lahden Ahkera)14.33,59
5.Samu Mikkonen (Joensuun Kataja)14.36,20 PB
6.Mika Kotiranta (Joensuun Kataja)14.38,82
7.Otto Kaario (Jyväskylän Kenttäurheilijat)14.41,36
8.Frédéric Tranchand (Turun Toverit)14.42,39
9.Jarkko Järvenpää (Tampereen Pyrintö)14.46,06
10.Ossi Kekki (Lahden Ahkera)14.47,63
11.Niklas Wihlman (Turun Urheiluliitto)14.56,82
12.Samuli Hussa (Limingan Niittomiehet)15.06,58 PB
13.Juho Ylinen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)15.14,44
14.Henrik Goesch (Turun Urheiluliitto)15.15,80
15.Aki Nummela (Helsingin Kisa-Veikot)15.23,13
16.Akseli Ruohola (Liedon Parma)15.32,98
17.Jesse Laukkarinen (Helsingin Kisa-Veikot)16.17,09
DNFRobin Kronqvist (IK Falken) 
DNFLeevi Keronen (Lempäälän Kisa) 
DNFTuomas Heikkilä (Mäntsälän Urheilijat) 

Kalevan Kisat 14.8.2020 - Loppukilpailut


N 100 m aidat

#UrheilijaTulos
1.Annimari Korte (Helsingfors IFK)12,79
2.Nooralotta Neziri (Jyväskylän Kenttäurheilijat)13,01
3.Reetta Hurske (Tampereen Pyrintö)13,02
4.Lotta Harala (Tampereen Pyrintö)13,15
5.Anni Siirtola (Helsingin Kisa-Veikot)13,71
6.Lotta Vento (Turun Urheiluliitto)13,84
7.Viivi Avikainen (Lahden Ahkera)13,87
8.Saara Keskitalo (Espoon Tapiot)13,87

N Moukarinheitto

#UrheilijaTulos
1.Silja Kosonen (Someron Esa)68,40
2.Kati Ojaloo (Noormarkun Nopsa)67,16
3.Suvi Koskinen (Kauhajoen Karhu)65,17
4.Krista Tervo (Karhulan Katajaiset)64,52
5.Kiira Väänänen (Varpaisjärven Vire)63,90
6.Tiina Rinnekari (Nurmijärven Yleisurheilu)61,39
7.Sara Killinen (Lapuan Virkiä)59,83
8.Heli Rinnekari (Nurmijärven Yleisurheilu)59,63
9.Tytti Oikarainen (Posion Pyrintö)53,08
10.Kaisu Eskelinen (Maaningan Mahti)51,73



M 400 m

#UrheilijaTulos
1.Tommi Mäkinen (Helsingin Kisa-Veikot)47,85 PB
2.Ilari Ryyppö (Tampereen Pyrintö)48,22 PB
3.Christian Vänttinen (Naantalin Löyly)48,27 PB
4.Filiph Johansson (Gamlakarleby IF)48,29
5.Ville Lampinen (Kenttäurheilijat -58)48,34
6.Erik Back (HIFK)48,51
7.Joel Turkka (Tampereen Pyrintö)48,80 PB
8.Eemeli Välimäki (Noormarkun Nopsa)48,87

N 400 m

#UrheilijaTulos
1.Mette Baas (Veitsiluodon Kisaveikot)54,29
2.Amira Chokairy (Helsingin Kisa-Veikot)54,69 PB
3.Milja Thureson (Turun Toverit)54,91
4.Alisa Aalto (Tampereen Pyrintö)55,85
5.Inka Pöyry (HIFK)56,33
6.Jeanine Nygård (Vasa IS)56,44
7.Hertta Hankimaa (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)56,65
8.Eerika Koivuniemi (Kauhavan Wisa)56,99



N Pituushyppy

#UrheilijaTulos
1.Senni Salminen (Imatran Urheilijat)656 PB
2.Kira Kytölä (Esbo IF)618
3.Sini Sanaslahti (Kaipolan Vire)612
4.Neea Käyhkö (Savonlinnan Riento)606 PB
5.Roosa Määttälä (Kokkolan Veikot)592
6.Katja Kangas (Pohjan Koitto)582
7.Oona Nieminen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)582
8.Henriikka Aaltonen (Vaasan Vasama)570
9.Minttu-Maaria Alanen (Vaasan Vasama)564
10.Nathalie Westman (Gamlakarleby IF)562

N 1500 m

#UrheilijaTulos
1.Sara Kuivisto (Borgå Akilles)4.29,39
2.Ilona Mononen (Lahden Ahkera)4.31,61
3.Kaisa Tyni (Pyhtään Yritys)4.32,78
4.Noora Hyyrynen (Viipurin Urheilijat)4.33,63 PB
5.Kaisa Honkaharju (Kälviän Tarmo)4.33,82 PB
6.Moona Latvala (Helsingin Kisa-Veikot)4.34,08
7.Mona Jäppinen (Helsingin Kisa-Veikot)4.34,25
8.Katja Blunden (Helsingin Kisa-Veikot)4.34,43
9.Alisa Virtanen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)4.34,53
10.Jemina Forss (Tampereen Pyrintö)4.36,14
11.Pinja Kotinurmi (Lahden Ahkera)4.36,99
12.Satu Rautiainen (Äänekosken Urheilijat)4.40,80



M 1500 m

#UrheilijaTulos
1.Joonas Rinne (Saarijärven Pullistus)3.49,84
2.Konsta Hämäläinen (Joensuun Kataja)3.51,85
3.Samu Mikkonen (Joensuun Kataja)3.52,50
4.Otto Kaario (Jyväskylän Kenttäurheilijat)3.53,21
5.Niklas Heikkilä (Kuusankosken Urheiluseura)3.54,37
6.Panu Jantunen (Helsingin Kisa-Veikot)3.54,59
7.Wilho Hautala (Lahden Ahkera)3.55,19
8.Santtu Heikkinen (Lempäälän Kisa Yleisurheilu)3.55,26
9.Samuli Hussa (Limingan Niittomiehet)3.55,58
10.Tuomo Salonen (Espoon Tapiot)3.55,59
11.Robin Kronqvist (IK Falken)3.56,16
12.Tuure Haapanen (Turun Urheiluliitto)3.57,10
13.Tuomas Puputti (IF Raseborg)4.02,78
DNSAntton Launto (Sauvon Urheilijat)-

M Korkeushyppy

#UrheilijaTulos
1.Arttu Mattila (Äänekosken Urheilijat)217
2.Daniel Kosonen (Tampereen Pyrintö)217
3.Samuli Eriksson (Salon Vilpas)207
4.Ville Eikkula (Tampereen Pyrintö)207
5.Matias Mustonen (Lempäälän Kisa Yleisurheilu)204
6.Ville Waher (Turun Urheiluliitto)201
7.Jesse Huttunen (Savitaipaleen Urheilijat)201
8.Julius Kuusela (Länsi-Uudenmaan Urheilijat)197
9.Artturi Tiipiö (Teuvan Rivakka)197
10.Valtteri Välimäki (Uudenkaupungin Kenttäkarhut)197



M Kiekonheitto

#UrheilijaTulos
1.Frantz Krüger (Vasa IS)58,38
2.Oskari Perälampi (Espoon Tapiot)56,43
3.Ville Kivioja (Nokian Urheilijat)55,11
4.Pyry Niskala (Seinäjoen Seudun Urheilijat)54,39
5.Antti Pränni (Track and Field Espoo)53,19 PB
6.Olli-Pekka Korhonen (Kaavin Kaiku)52,16
7.Teemu Poikolainen (Joensuun Kataja)51,97
8.Olli Takala (Lahden Ahkera)51,42
9.Raine Munukka (Kuortaneen Kunto)49,69
10.Juha Lahdenranta (Porin Yleisurheilu)49,20

M Kuulantyöntö

#UrheilijaTulos
1.Eero Ahola (Porin Yleisurheilu)18,30
2.Arttu Kangas (Kankaanpään Seudun Leisku)18,21
3.Arttu Korkeasalo (Lielahden Kipinä)17,93
4.Nico Oksanen (Turun Urheiluliitto)17,71
5.Timo Kööpikkä (Seinäjoen Seudun Urheilijat)17,68
6.Panu Tirkkonen (Keiteleen Kunto)17,38
7.Tomas Söderlund (IF Raseborg)17,20
8.Samuli Kyrönviita (Ikaalisten Urheilijat)16,80
9.Mikko Toiviainen (Loimaan Jankko)16,53
10.Lauri Lindqvist (Siilijärven Ponnistus)16,23

Kalevan Kisat 13.8.2020 - Loppukilpailut


M 10 000 m

#UrheilijaTulos
1.Eero Saleva (Helsingin Kisa-Veikot)29.52,65
2.Arttu Vattulainen (Joensuun Kataja)29.57,90
3.Frédéric Tranchand (Turun Toverit)30.07,18
4.Jarkko Järvenpää (Tampereen Pyrintö)30.24,47
5.Niklas Wihlman (Turun Urheiluliitto)30.24,67
6.Jaakko Nieminen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)30.45,62
7.Mika Kotiranta (Joensuun Kataja)31.15,21
8.Aki Nummela (Helsingin Kisa-Veikot)31.30,61
9.Henrik Goesch (Turun Urheiluliitto)31.32,81
10.Ali Abdulrahman (Turun Urheiluliitto)31.33,49 PB
11.Matti Rauma (Turun Urheiluliitto)31.42,52
12.Mikko Patana (Seinäjoen Seudun Urheilijat)31.47,79
13.Jan Kaas (Gamlakarleby IF)32.10,45
14.Juho Ylinen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)32.19,88
15.Jukka Kero (Turun Urheiluliitto)32.24,31
DNFBjörn Sandler (IK Falken) 
DNFAntti-Pekka Niinistö (Lahden Ahkera) 
DNFJaakko Piesanen (SaarijPU) 
DNFFredric Portin (Vasa IS) 
DNFAntti Ihamäki (Alajärven Ankkurit) 
DNFTommi Hytönen (Nurmijärven Yleisurheilu) 

N 5000 m

#UrheilijaTulos
1.Annemari Kiekara (Pudasjärven Urheilijat)16.21,69
2.Johanna Peiponen (Rovaniemen Lappi)16.33,99
3.Janica Rauma (Turun Urheiluliitto)16.44,64
4.Taru Häyrinen (Mikkelin Kisa-Veikot)16.58,95 PB
5.Noora Hyyrynen (Viipurin Urheilijat)17.02,07 PB
6.Suvi Selvenius (Helsingin Kisa-Veikot)17.02,87 PB
7.Hennariikka Rahkola (IF Länken)17.04,78 PB
8.Oona Kettunen (Karhulan Katajaiset)17.05,62
9.Katri Niemistö (Jyväskylän Kenttäurheilijat)17.07,40 PB
10.Sara-Elise Ruokonen (Kuusjoen Humu)17.26,07 PB
11.Edith Eikkinen (Kenttäurheilijat -58)17.29,37 PB
12.Aino Niemi (Turun Urheiluliitto)17.30,36 PB
13.Mona Jäppinen (Helsingin Kisa-Veikot)17.35,71 PB
14.Laura Karkkulainen (Pyhäselän Urheilijat)17.36,66
15.Iida Haataja (Oulun Pyrintö)18.01,47



N 10 000 m kävely

#UrheilijaTulos
1.Anniina Kivimäki (Lapuan Virkiä)47.11,84 PB
2.Elisa Neuvonen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)47.17,84 PB
3.Tiia Kuikka (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)47.26,17 PB
4.Enni Nurmi (Espoon Tapiot)49.36,67
5.Elina Heikkinen (Oulun Pyrintö)49.51,01 PB
6.Venla Laiho (Laitilan Jyske)50.57,33
7.Peppi Ahponen (Pyhäselän Urheilijat)51.39,62
8.Ellen Seisto (Espoon Tapiot)52.40,60
9.Cindy Ahponen (Pyhäselän Urheilijat)53.02,63
10.Venla-Nora Nirkkonen (Turun Weikot)53.03,25
11.Sanna Mäenpää (Lapuan Virkiä)54.10,05

M 20 000 m kävely

#UrheilijaTulos
1.Aleksi Ojala (Urjalan Urheilijat)1:23.49,7
2.Joni Hava (Espoon Tapiot)1:28.57,5
3.Matias Korpela (Turun Urheiluliitto)1:31.55,7
4.Jaakko Määttänen (Espoon Tapiot)1:32.15,5 PB
5.Lauri Joukas (Yläneen Kiri)1:33.06,0
6.Jere Niemi (Espoon Tapiot)1:39.25,2
7.Sajan Irincheev (Espoon Tapiot)1:40.19,8



Torstain täydelliset tulokset

Miesten keihään kutsukilpailu Jyväskylä 1.6.2020

#UrheilijaTulos
1.Toni Kuusela (Kuortaneen Kunto)78,77
2.Lassi Saarinen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)76,67
3.Jarmo Marttila (Kälviän Tarmo)76,56
4.Teemu Narvi (Kankaanpään Seudun Leisku)74,37
5.Toni Keränen (Limingan Niittomiehet)73,49
6.Aleksi Yli-Mannila (Alajärven Ankkurit)73,24
7.Jere Salo (Lauttakylän Luja)69,65
8.Juho Järvinen (Karstulan Kiva)64,07
9.Juho Takanen (Kuortaneen Kunto)59,82
-Taneli Juutinen (Kuopion Reipas)NM

Miesten kisan täydelliset tulokset: https://live.tuloslista.com/live/155820

Naisten keihään kutsukilpailu Jyväskylä 1.6.2020

#UrheilijaTulos
1.Julia Valtanen (Rauman Urheilijat)57,84 PB
2.Jatta-Mari Jääskeläinen (Turun Urheiluliitto)55,86
3.Sanne Erkkola (Turun Urheiluliitto)55,58
4.Minna Hollanti (Gamlakarleby IF)50,62
5.Anni-Linnea Alanen (Vaasan Vasama)48,34
6.Siiri Elomaa (Tampereen Pyrintö)47,86

Naisten kisan täydelliset tulokset: https://live.tuloslista.com/live/155821

Kalevan kisat to 1.8.2019


20 km kävely, miehet

#UrheilijaTulos
1.Veli-Matti Partanen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)1.24,38
2.Aleksi Ojala (Urjalan Urheilijat)1.28,02
3.Joni Hava (Espoon Tapiot)1.33,04
4.Jaakko Määttänen (Espoon Tapiot)1.33,59
5.Lauri Joukas (Yläneen Kiri)1.41,06
-Matias Korpela (Turun Urheiluliitto)DQ

10 km kävely, naiset

#UrheilijaTulos
1.Enni Nurmi (Espoon Tapiot)47.30
2.Hele Haapaniemi (Espoon Tapiot)47.41 PB
3.Elisa Neuvonen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)48.07
4.Venla Laiho (Laitilan Jyske)48.18 PB
5.Anniina Kivimäki (Lapuan Virkiä)48.31 PB
6.Heta Veikkola (Lapuan Virkiä)51.43 PB
7.Peppi Ahponen (Pyhäselän Urheilijat)52.37
8.Elina Heikkinen (Oulun Pyrintö)53.20
9.Venla-Nora Nirkkonen (Turun Weikot)55.05 PB
10.Sanna Mäenpää (Lapuan Virkiä)55.55 PB



10000 m finaali, miehet

#UrheilijaTulos
1.Eero Saleva (Helsingin Kisa-Veikot)30.21,21
2.Aki Nummela (Helsingin Kisa-Veikot)30.23,34 PB
3.Antti Ihamäki (Alajärven Ankkurit)30.27,74 PB
4.Henrik Goesch (Turun Urheiluliitto)30.29,30 PB
5.Henri Manninen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)30.31,44
6.Antti-Pekka Niinistö (Lahden Ahkera)30.42,02 PB
7.Ossi Kekki (Lahden Ahkera)31.08,98
8.Niklas Wihlman (Turun Urheiluliitto)31.11,11
9.Jaakko Nieminen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)31.14,78
10.Matti Rauma (Turun Urheiluliitto)31.33,00
11.Björn Sandler (IK Falken)31.41,96 PB
12.Jarkko Järvenpää (Tampereen Pyrintö)31.41,98
13.Jukka Kero (Turun Urheiluliitto)31.52,20
14.Kevin Sandell (IK Falken)32.02,26 PB
15.Harri Hietamäki (Vasa IS)32.02,36 PB
16.Jaakko Kero (Turun Urheiluliitto)32.07,33
17.Samuli Huusko (Turun Urheiluliitto)32.07,54
18.Toni Valido (RunClub)32.28,49
-Tommi Hytönen (Nurmijärven Yleisurheilu)DNF

Pituus karsinta, miehet

#UrheilijaTulos
1.Kristian Pulli (Kaipolan Vire)760 Q
2.Eero Haapala (Viipurin Urheilijat)741 Q
3.Kalle Salminen (Joensuun Kataja)737 Q
4.Pyry Keränen (Karkkilan Pojat)733 Q
5.Joona Kokkola (Valtimon Vasama)732 Q
6.Arttu Pajulahti (Viipurin Urheilijat)730 Q
7.Roni Ollikainen (Helsingin Kisa-Veikot)722 q
8.Joska Tommola (Lahden Ahkera)719 q
9.Jimi Nukala (Vasa IS)712 q
10.Ville Hakomäki (Ylihärmän Junkkarit)711 q
11.Valtteri Välläri (Janakkalan Jana)700
12.Konsta Kauppinen (Orimattilan Jymy)699
13.Julius Toivola (Jyväskylän Kenttäurheilijat)689
14.Janne Etelämäki (Kuortaneen Kunto)685
15.Karim Echahid (Lahden Ahkera)680
16.Miika Mäkinen (Riihimäen Kisko)656
-Juho Nieminen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)NM
-Lasse Hämelahti (Janakkalan Jana)NM
-Tuomas Rouvali (Jyväskylän Kenttäurheilijat)NM



Kiekko karsinta, naiset

#UrheilijaTulos
1.Sanna Kämäräinen (Lapinlahden Veto)52,47 Q
2.Vilma Paakkala (Espoon Tapiot)51,67 Q
3.Salla Sipponen (Keuruun Kisailijat)51,65 Q
4.Lotta-Kaisa Eliander (Turun Urheiluliitto)51,13 Q
5.Katri Hirvonen (Joensuun Kataja)50,26 Q
6.Elina Mattila (Turun Urheiluliitto)49,22 Q
7.Johanna Lehtiö (Kenttäurheilijat -58)48,96 Q
8.Helena Leveelahti (Virtain Urheilijat)48,79 Q
9.Tuula Penttinen (Puumalan Viri)48,16 q
10.Krista Uusi-Kinnala (Laitilan Jyske)46,87 q
11.Pauliina Aalto (Raision Kuula)46,47
12.Pinja Karhunen (Hämeenlinnan Tarmo)45,49
13.Silja Ahonen (Parkanon Urheilijat)45,35
14.Roosa Naula (Turun Urheiluliitto)44,90
15.Anna Olkkonen (Hartolan Voima)44,02
16.Enni Aula (Pohjan Koitto)42,96
17.Tiia Tirkkonen (Keiteleen Kunto)42,70
18.Taija Tirkkonen (Keiteleen Kunto)42,49
19.Sanni Kuparinen (Janakkalan Jana)36,30



400 m alkuerät, naiset

#UrheilijaTulos
1.Amira Chokairy (Helsingin Kisa-Veikot)55,69 Q
2.Jeanine Nygård (IF Drott)56,18 Q
3.Ida Ravaska (Veitsiluodon Kisaveikot)56,21 Q
4.Sanna Erkinheimo (Lahden Ahkera)56,27 Q
5.Kristiina Halonen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)56,53 Q
6.Viola Westling (Turun Urheiluliitto)57,06 q
7.Malva Nylund (Vasa IS)57,50 q
8.Alisa Aalto (Tampereen Pyrintö)57,94 Q
9.Elin Mickos (IF Sibbo-Vargarna)58,13
10.Krista Lindholm (IF Raseborg)58,14
11.Wilma Lassfolk (IF Kraft)58,70
12.Hertta Hankimaa (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)58,84
13.Riina Heikkonen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)59,99
14.Erin Karjalahti (Nurmijärven Yleisurheilu)1.00,06
-Milja Thureson (Turun Toverit)DNF

400 m alkuerät, miehet

#UrheilijaTulos
1.Christoffer Envall (IK Falken)48,43 Q
2.Ville Lampinen (Kenttäurheilijat -58)48,61 Q
3.Eljas Aalto (IF Sibbo Vargarna)48,65 Q
4.Filip Johansson (Gamlakarleby IF)48,72 q
5.Erik Back (HIFK)48,74 Q
6.Ville Aarnivala (Tampereen Pyrintö)48,75 Q
7.Ilari Ryyppö (Tampereen Pyrintö)48,77 Q
8.Tommi Mäkinen (Helsingin Kisa-Veikot)49,08 q
9.Asseri Välimäki (Noormakun Nopsa)49,30
10.Lauri Eerola (Lahden Ahkera)49,50
11.Niko Viljola (Helsingin Kisa-Veikot)49,57
12.Markus Teijula (Naantalin Löyly)49,63
13.Heikki Äijälä (Nousiaisten Susi)49,70 PB
14.Matias Linkoaho (Helsingin Kisa-Veikot)49,76
15.Eemeli Välimäki (Noormarkun Nopsa)49,81
16.Juho Pirskanen (Kuopion Reipas)49,82
17.Christian Vänttinen (Naantalin Löyly)50,04
18.Teemu Keronen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)50,06
19.Elias Jrad (Kenttäurheilijat -58)50,40
20.Robin Lainto (Turun Urheiluliitto)50,60



Korkeus karsinta, naiset

#UrheilijaTulos
1.Heta Tuuri (Lahden Ahkera)170 q
1.Jessica Kähärä (Mikkelin Kilpa-Veikot)170 q
3.Ella Junnila (Tampereen Pyrintö)165 q
3.Neea Käyhkö (Savonlinnan Riento)165 q
3.Sini Lällä (Jyväskylän Kenttäurheilijat)165 q
3.Miia Lindholm (HIFK)165 q
3.Elin Pajunen (IF Åsarna)165 q
3.Linda Sandblom (HIK Friidrott)165 q
3.Gabriela Kosonen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)165 q
10.Tilda Huff (Kuivasjärven Aura Oulu)165 q
10.Viivi Voutilainen (Turun Urheiluliitto)165 q
12.Heidi Erkinheimo (Seinäjoen Seudun Urheilijat)160
13.Salla Tuominen (Tampereen Pyrintö)160

Moukari karsinta, miehet

#UrheilijaTulos
1.Tommi Remes (Kiuruveden Urheilijat)70,01 Q
2.Aaron Kangas (Kankaanpäänseudun Leisku)68,16 Q
3.Markus Kokkonen (Pyhäselän Urheilijat)66,27 Q
4.Tuomas Seppänen (Noormarkun Nopsa)65,96 Q
5.Aleksi Jaakkola (Vehmaisten Urheilijat)65,54 Q
6.Roope Auvinen (Sjundeå IF)64,46 Q
7.Henri Liipola (Someron Esa)64,20 Q
8.Marco Kammer (Helsingfors IFK)63,53 Q
9.Fredrik Fröberg (Sjundeå IF)62,70 q
10.Petri Rautio (Oulun Pyrintö)61,88 q
11.Joni Syrjälä (Tampereen Pyrintö)61,81
12.Oskari Lahtinen (Noormarkun Nopsa)61,80 PB
13.Arttu Väänänen (Varpaisjärven Vire)61,34
14.Tuomas Kalliovaara (Länsi-Uudenmaan Urheilijat Lohja)60,68
15.Simon Solvin (IK Falken)57,45
16.Juhana Karjanlahti (Alajärven Ankkurit)57,04
17.Oskari Eskola (Säkylän Urheilijat)55,20
18.Jani Pihkanen (Someron Esa)54,08
-Veikka Koskinen (Kauhajoen Karhu)NM



Pituus karsinta, naiset

#UrheilijaTulos
1.Taika Koilahti (Turun Weikot)633 Q
2.Anne-Mari Lehtiö (Kenttäurheilijat -58)611 Q
3.Sini Sanaslahti (Kaipolan Vire)610 Q PB
4.Marika Partinen (Joensuun Kataja)606 Q
5.Roosa Määttälä (Kokkolan Veikot)596 Q
5.Aino Tapio (IF Sibbo-Vargarna)596 Q
7.Emmi Mäkinen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)587 q
8.Jessica Miettinen (Joensuun Kataja)584 q PB
9.Neea Käyhkö (Savonlinnan Riento)583 q
10.Oona Hietala (Tampereen Pyrintö)580 q
11.Sini Toivola (Jyväskylän Kenttäurheilijat)574
12.Gia Reinholm (Jyväskylän Kenttäurheilijat)573
13.Reeta Valve (Muuramen Yritys)572
14.Wilhelmiina Harju (Jyväskylän Kenttäurheilijat)570
15.Tilda Lipasti (HIFK)568
16.Eeva Paavilainen (Turun Weikot)568
17.Suvi Eerikäinen (Janakkalan Jana)563
18.Paula Vihtalahti (Noormarkun Nopsa)561
19.Katja Kangas (Pohjan Koitto)434
20.Selma Saarinen (Laapajärven Veikot)367
-Oona Nieminen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)NM

Kuula karsinta, miehet

#UrheilijaTulos
1.Arttu Kangas (Kankaanpään Seudun Leisku)17,65 Q
2.Tomas Söderlund (IF Raseborg)17,08 Q
3.Nico Oksanen (Loimaan Voima)17,05 Q
4.Panu Tirkkonen (Keiteleen Kunto)16,78 Q
5.Eero Ahola (Porin Yleisurheilu)16,61 Q
6.Mikko Toiviainen (Loimaan Jankko)16,57 Q
7.Samuli Kyrönviita (Ikaalisten Urheilijat)16,54 Q
8.Niklas Loukola (Seinäjoen Seudun Urheilijat)16,23 q
9.Henri Pakisjärvi (Arctic Athletics Rovaniemi)15,42 q
10.Lauri Lindqvist (Siilijärven Ponnistus)15,38 q
11.Jussi Tukeva (Jalasjärven Jalas)15,32
12.Vesa Leveelahti (Virtain Urheilijat)14,68
13.Jonas Solvin (IK Falken)14,64
14.Olli Niemi (Kangasalan Kisa)14,38
15.Matti Kahilainen (Pihtiputaan Tuisku)14,37
16.Kalle Savolainen (Keiteleen Nuju)14,23
17.Jani Santala (Himangan Urheilijat)13,93

EM-maastot, Lissabon 8.12.2019


Miehet

#UrheilijaAika
1.Robel Fsiha (SWE)29.59
2.Aras Kaya (TUR)30.10
3.Yemaneberhan Crippa (ITA)30.21
4.Julien Wanders (SUI)30.25
5.Andrew Butchart (GBR)30.38
6.Samuel Fitwi Sibhatu (GER)30.39

Naiset

#UrheilijaTulos
1.Yasemin Can (TUR)26.52
2.Karoline Bjerkeli Grövdal (NOR)27.07
3.Samravit Mengsteab (SWE)27.43
4.Fionnuala McCormack (IRL)27.45
5.Liv Westphal (FRA)28.02
6.Jessica Judd (GBR)28.05



22-vuotiaat, miehet

#UrheilijaAika
1.Jimmy Gressier (FRA)24.17
2.Elzan Bibic (SRB)24.25
3.Abdessamad Oukhelfen (ESP)24.34
4.Tadesse Getahon (ISR)24.50
5.Yohanes Chippianelli (ITA)24.51
6.Fabien Palcau (FRA)24.52

62. Antti Ihamäki 26.42

22-vuotiaat, naiset

#UrheilijaAika
1.Anna Emilie Möller (DEN)20.30
2.Jasmijn Lau (NED)21.09
3.Stephanie Cotter (IRL)21.15
4.Jasmijn Bakker (NED)21.21
5.Federica Zanne (ITA)21.24
6.Aneta Chlebikova (CZE)21.25




19-vuotiaat, miehet

#UrheilijaAika
1.Jakob Ingebrigtsen (NOR)18.20
2.Ayetullah Aslanhan (TUR)18.58
3.Efrem Gidey (IRL)19.01
4.Etson Barros (POR)19.05
5.Charles Hicks (GBR)19.05
6.Dereje Chekole (ISR)19.05

33. Mika Kotiranta 19.38
64. Leevi Keronen 20.13
77. Oskari Kangasniemi 20.26

19-vuotiaat, naiset

#UrheilijaAika
1.Nadia Battocletti (ITA)13.58
2.Klara Lukan (SLV)14.01
3.Mariana Machado (POR)14.10
4.Delia Sclabas (SUI)14.22
5.Zofia Dudek (POL)14.22
6.Izzy Fry (GBR)14.33

25. Nathalie Blomqvist 15.04
47. Pinja Kotinurmi 15.29
57. Janette Vänttinen 15.38
82. Heljä-Viivi Unkila 16.20



Sekaviesti

#UrheilijaAika
1.Iso-Britannia17.55
2.Valko-Venäjä18.01
3.Ranska18.05
4.Espanja18.11
5.Belgia18.19
6.Portugali18.29


Eurooppa-USA-ottelu 10.9.2019


Moukarinheitto N

#UrheilijaTulos
1.Joanna Fiodorow (EUR/POL)74,34
2.Hanna Malyshik (EUR/BLR)72,70
3.Brooke Andersen (USA)72,59
4.Janee' Kassanavoid (USA)71,26
5.Zalina Petrivskaya (EUR/MDA)69,21
6.Réka Gyurátz (EUR/HUN)68,28
7.Janeah Stewart (USA)66,40
-Maggie Ewen (USA)NM

Seiväshyppy M

#UrheilijaTulos
1.Armand Duplantis (EUR/SWE)585
2.Piotr Lisek (EUR/POL)580
3.Pawel Wojciechowski (EUR/POL)575
4.Konstadinos Filippidis (EUR/GRE)575
5.Cole Walsh (USA)565
6.Kc Lightfoot (USA)535
-Scott Houston (USA)NM
-Carson Waters (USA)NM


Kolmiloikka M

#UrheilijaTulos
1.Chris Benard (USA)17,01
2.Ben Willimas (EUR/GBR)16,71
3.KeAndre Bates (USA)16,70
4.Necati Er (EUR/TUR)16,57
5.Donald Scott (USA)16,47
6.Chris Carter (USA)16,45
7.Nazim Babayev (EUR/AZE)16,27
-Jean-Marc Pontvianne (EUR/FRA)NM

110 m aidat M

#UrheilijaTulos
1.Orlando Ortega (EUR/ESP)13,21
2.Sergey Shubenkov (EUR/RUS)13,39
3.Freddie Crittenden (USA)13,43
4.Andy Pozzi (EUR/GBR)13,59
5.Michael Dickson (USA)13,70
6.Vitali Parakhonka (EUR/BLR)13,80
7.Robert Dunning (USA)13,86
8.Jarret Eaton (USA)15,54


800 m M

#UrheilijaTulos
1.Amel Tuka (EUR/BHN)1.46,77
2.Adam Kszczot (EUR/POL)1.46,89
3.Isaiah Harris (USA)1.46,94
4.Jamie Webb (EUR/GBR)1.47,13
5.Brannon Kidder (USA)1.47,20
6.Harun Abda (USA)1.47,50
7.Kyle Langford (EUR/GBR)1.47,85
8.Robert Downs (USA)1.49,06

1500 m N

#UrheilijaTulos
1.Kate Grace (USA)4.02,49 PB
2.Shannon Osika (USA)4.04,92
3.Eilish McColgan (EUR/GBR)4.05,58
4.Elise Cranny (USA)4.05,83 PB
5.Melissa Courtney (EUR/GBR)4.06,78
6.Daryia Barysevich (EUR/BLR)4.07,03
7.Sofia Ennaoui (EUR/POL)4.09,18
8.Katie Mackey (USA)4.12,88


400 m aidat N

#UrheilijaTulos
1.Anna Ryzhykova (EUR/UKR)55,32
2.Léa Sprunger (EUR/SUI)55,46
3.Meghan Beesley (EUR/GBR)55,49
4.Kiah Seymour (USA)55,82
5.Ayomide Folorunso (EUR/ITA)56,80
6.Deonca Bookman (USA)58,75
7.Kaila Barber (USA)59,31
8.Ashley Spencer (USA)1.41,14

Kiekonheitto M

#UrheilijaTulos
1.Lukas Weisshaidinger (EUR/AUT)67,22
2.Piotr Malachowski (EUR/POL)64,89
3.Ola Stunes Isene (EUR/NOR)63,99
4.Sam Mattis (USA)63,66
5.Brian Williams (USA)62,81
6.Lois Maikel Martínez (EUR/ESP)58,89
7.Kord Ferguson (USA)56,71
-Luke Vaughn (USA)NM


Korkeushyppy N

#UrheilijaTulos
1.Yuliya Levchenko (EUR/UKR)202 NU23R
2.Iryna Herashchenko (EUR/UKR)198
3.Mariya Lasistskene (EUR/RUS)198
4.Inika McPhearson (USA)190
5.Amina Smith (USA)190
6.Karyna Demidik (EUR/BLR)187
7.Jelena Rowe (USA)187
8.Ty Butts (USA)183

400 m aidat M

#UrheilijaTulos
1.David Kendziera (USA)48,99
2.Amere Lattin (USA)49,12
3.Ludvy Vaillant (EUR/FRA)49,20
4.Patryk Dobek (EUR/POL)49,41
5.Chris McAllister (EUR/GBR)49,49
5.Khallifah Rosser (USA)49,49
7.Nick Smidt (EUR/NED)50,29
8.Johnny Dutch (USA)52,96


3000 m esteet N

#UrheilijaTulos
1.Mel Lawrence (USA)9.33,24
2.Irene Sánchez (EUR/ESP)9.38,47
3.Viktoria Wagner-Gyürkés (EUR/HUN)9.42,68
4.Camilla Richardsson (EUR/FIN)9.44,38
5.Elizabeth Bird (EUR/GBR)9.47,62
5.Marisa Howard (USA)9.47,67
7.Courtney Barnes (USA)10.06,66
8.Caroline Austin (USA)10.14,43

Pituushyppy N

#UrheilijaTulos
1.Nastassia Mironchyk-Ivanova (EUR/BLR)674
2.Maryna Bekh-Romanchuk (EUR/UKR)673
3.Brittney Reese (USA)671
4.Alina Rotaru (EUR/ROM)652
5.Quanesha Burks (USA)648
5.Jasmine Todd (USA)642
7.Sha'Keela Saunders (USA)639
-Florentina Costina Iusco (EUR/ROM)NM


200 m N

#UrheilijaTulos
1.Brittany Brown (USA)22,61
2.Beth Dobbin (EUR/GBR)22,92
3.Kyra Jefferson (USA)22,99
4.Ashleigh Nelson (EUR/GBR)23,22
5.Jessica-Bianca Wessolly (EUR/GER)23,24
6.Krystsina Tsimanouskaya (EUR/BLR)23,31
7.A'Keyla Mitchell (USA)23,58
8.Courtne Davis (USA)23,92

200 m M

#UrheilijaTulos
1.Ramil Gulijev (EUR/TUR)20,16
2.Eseosa Desalu (EUR/ITA)20,66
3.Kyree King (USA)20,83
4.Jamiel Trimble (USA)20,88
5.Remontay McClain (USA)20,98
6.Richard Kilty (EUR/GBR)21,04
7.Rodney Rowe (USA)21,05
8.Marcus Lawler (EUR/IRL)21,14


Keihäänheitto M

#UrheilijaTulos
1.Johannes Vetter (EUR/GER)90,03
2.Magnus Kirt (EUR/EST)88,91
3.Edis Matusevicius (EUR/LTU)83,54
4.Michael Shuey (USA)83,21 PB
5.Thomas Röhler (EUR/GER)82,31
6.Riley Dolezal (USA)76,98
7.Tim Glover (USA)75,57
8.Curtis Thompson (USA)72,01

100 m aidat N

#UrheilijaTulos
1.Sharika Nelvis (USA)12,80
2.Karolina Koleczek (EUR/POL)12,86
3.Elvira Herman (EUR/BLR)12,92
4.Queen Claye (USA)12,95
5.Annimari Korte (EUR/FIN)12,98
6.Luminosa Bogliolo (EUR/ITA)13,05
7.Tiffani McReynolds (USA)13,13
8.Kaila Barber (USA)13,64


Kuulantyöntö N

#UrheilijaTulos
1.Maggie Ewen (USA)19,47 PB
2.Fanny Roos (EUR/SWE)19,06 NR
3.Anita Márton (EUR/HUN)18,95
4.Chase Ealey (USA)18,83
5.Aliona Dubitskaya (EUR/BLR)18,57
6.Paulina Guba (EUR/POL)18,50
7.Michelle Carter (USA)17,94
8.Jeneva Stevens (USA)16,81

3000 m M

#UrheilijaTulos
1.Ben Blankenship (USA)7.57,48
2.Adel Mechaal (EUR/ESP)7.57,55
3.Yemaneberhan Crippa (EUR/ITA)7.58,11
4.Willy Fink (USA)7.58,62
5.Riley Masters (USA)7.59,36
6.Hassan Mead (USA)7.59,90
7.Elzan Bibic (EUR/SRB)8.00,31
8.Mike Foppen (EUR/NED)8.01,72


4 x 400 m sekaviesti

#JoukkueTulos
1.Eurooppa3.21,13
2.USA3.21,21
3.USA 23.21,47
4.Eurooppa 23.24,60

Eurooppa-USA-ottelu 9.9.2019


Seiväshyppy N

#UrheilijaTulos
1.Anzhelika Sidorova (EUR/RUS)485
2.Katerina Stefanidi (EUR/GRE)470
3.Katie Nageotte (USA)470
4.Angelica Bengtsson (EUR/SWE)470
5.Iryna Zhuk (EUR/BLR)470
6.Emily Gorve (USA)440
-Daylis Caballero Vega (USA)NM

Moukarinheitto M

#UrheilijaTulos
1.Pawel Fajdek (EUR/POL)80,71
2.Wojciech Nowicki (EUR/POL)78,33
3.Nick Miller (EUR/GBR)77,89
4.Rudy Winkler (USA)75,12
5.Daniel Haugh (USA)74,14
6.Denis Lukyanov (EUR/ANA)73,34
7.Sean Donnelly (USA)72,82
8.Payton Otterdahl (USA)58,66


Kolmiloikka N

#UrheilijaTulos
1.Tori Franklin (USA)14,36
2.Patricia Mamona (EUR/POR)14,21
3.Dovile Kilty (EUR/LTU)14,08
4.Kristin Gierisch (EUR/GER)13,80
5.Imani Oliver (USA)13,75
6.Lynnika Pitts (USA)13,71
7.Diana Zagainova (EUR/LTU)13,55
8.Tiffany Flynn (USA)13,21

100 m N

#UrheilijaTulos
1.Daryll Neita (EUR/GBR)11,29
2.Dezerea Bryant (USA)11,30
3.Morolake Akinosun (USA)11,39
4.Imani Lansiquot (EUR/GBR)11,49
5.Ashley Henderson (USA)11,53
6.Caitland Smith (USA)11,59
7.Naomi Sedney (EUR/NED)11,77
8.Paula Sevilla (EUR/ESP)11,82



100 m M

#UrheilijaTulos
1.Mike Rodgers (USA)10,20
2.Christopher Belcher (USA)10,25
3.Demek Kemp (USA)10,28
4.Filippo Tortu (EUR/ITA)10,29
5.Ojie Edoburun (EUR/GBR)10,31
6.Christopher Garia (EUR/NED)10,46
7.Patrick Domogala (EUR/GER)10,57
-Isiah Young (USA)DQ

800 m N

#UrheilijaTulos
1.Alexandra Bell (EUR/GBR)2.04,81
2.Olha Lyakhova (EUR/UKR)2.04,90
3.Ce'Aira Brown (USA)2.05,38
4.Gabriela Gajanová (EUR/SVK)2.05,43
5.Olivia Baker (USA)2.05,82
6.Yuliya Karol (EUR/BLR)2.05,82
7.Athing Mu (USA)2.06,68
8.Kenyetta Iyevbele (USA)2.07,01


1500 m M

#UrheilijaTulos
1.Josh Thompson (USA)3.38,88
2.Jake Wightman (EUR/GBR)3.38,90
3.Ben Blankenship (USA)3.39,63
4.Charlie Da'vall Grice (EUR/GBR)3.39,85
5.Kevin López (EUR/ESP)3.40,12
6.Alexis Miellet (EUR/FRA)3.40,35
7.Willy Fink (USA)3.40,67
8.Eric Avila (USA)3.44,32

Korkeushyppy M

#UrheilijaTulos
1.Maksim Nedasekau (EUR/BLR)235 WL
2.Ilya Ivanyuk (EUR/ANA)231
3.Jeron Robinson (USA)229
4.Dzmitry Nabokau (EUR/BLR)226
5.Jonathan Wells (USA)226=PB
6.Shelby McEwen (USA)223
7.Miguel Ángel Sancho (EUR/ESP)219
8.JaCorian Duffield (USA)219


Kiekonheitto N

#UrheilijaTulos
1.Sandra Perkovic (EUR/CRO)67,65
2.Laulauga Tausaga-Collins (USA)63,71 WU23L
3.Valarie Allman (USA)62,44
4.Irina Rodrigues (EUR/POR)60,87
5.Marike Steinacker (EUR/GER)60,85
6.Marija Tolj (EUR/CRO)60,37
7.Kelsey Card (USA)60,35
8.Whitney Ashley (USA)60,00

3000 m N

#UrheilijaTulos
1.Elise Cranny (USA)9.00,70
2.Rachel Schneider (USA)9.00,77
3.Eilish McColgan (EUR/GBR)9.01,03
4.Shannon Rawbury (USA)9.01,12
5.Vanessa Fraser (USA)9.02,34
6.Yolanda Ngarambe (EUR/SWE)9.06,52
7.Katsiaryna Karneyenka (EUR/BLR)9.13,79


Pituushyppy M

#UrheilijaTulos
1.Damarcus Simpson (USA)817 PB
2.Miltiadis Tentoglou (EUR/GRE)817
3.Eusebio Cáceres (EUR/ESP)817
4.Steffin McCarter (USA)787
5.Thobias Montler (EUR/SWE)786
6.Héctor Santos (EUR/ESP)785
7.Jarvis Gotch (USA)769
8.KeAndre Bates (USA)740

400 m N

#UrheilijaTulos
1.Wadeline Jonathas (USA)51,01
2.Allyson Felix (USA)51,36
3.Iga Baumgart-Witan (EUR/POL)51,52
4.Jodie Williams (EUR/GBR)51,83
5.Courtney Okolo (USA)52,20
6.Justyna Swiety-Ersetic (EUR/POL)52,35
7.Polina Miller (EUR/ANA)52,79
8.Athing Mu (USA)54,34



400 m M

#UrheilijaTulos
1.Michael Cherry (USA)45,13
2.Wil London (USA)45,39
3.Davide Re (ITA)46,05
4.Tyrell Richard (USA)46,38
5.Karol Zalewski (POL)46,57
6.Rabah Yousif (GBR)46,76
7.Luka Janezic (SLO)46,89
8.Nathan Strother (USA)47,15

Keihäänheitto N

#UrheilijaTulos
1.Kara Winger (USA)64,63
2.Tatsiana Khaladovich (BLR)64,41
3.Alexie Alais (FRA)60,86
4.Lina Muze (LAT)59,71
5.Ariana Ince (USA)58,84
6.Martina Ratej (SLO)58,64
7.Maggie Malone (USA)54,79
8.Avione Allgood (USA)51,48


Kuulantyöntö M

#UrheilijaTulos
1.Darrell Hill (USA)22,35
2.Konrad Bukowiecki (POL)21,92 NU23R
3.Filip Mihaljevic (CRO)21,60
4.Mesud Pezer (BHN)20,99
5.Payton Otterdahl (USA)20,72
6.Josh Awotunde (USA)20,66
7.Jon Jones (USA)20,42
8.Bob Bertemes (LUX)20,21

3000 m esteet M

#UrheilijaTulos
1.Hillary Bor (USA)8.32,64
2.Stanley Kipkoech Kebenei (USA)8.33,65
3.Daniel Arce (ESP)8.33,75
4.Ibrahim Ezzaydouni (ESP)8.34,55
5.Zak Seddon (GBR)8.36,36
6.Benard Keter (USA)8.44,63
7.Mason Ferlic (USA)9.04,35


4 x 100 m N

#JoukkueTulos
1.USA43,36
2.USA 243,66
3.Eurooppa43,82
4.Eurooppa 244,37

4 x 100 m M

#JoukkueTulos
1.USA38,26
2.Eurooppa38,45
3.USA 238,70
4.Eurooppa 238,76



Bryssel Timanttiliiga 6.9.2019


200 m, miehet

#UrheilijaTulos
1.Noah Lyles (USA)19.74
2.Ramil Guliyev (TUR)19.86
3.Andre De grasse (CAN)19.87
4.Aaron Brown (CAN)20.00
5.Alex Quiñónez (ECU)20.25
6.Robin Vanderbemden (BEL)20.51
7.Jereem Richards (TTO)20.53
8.Alonso Edward (PAN)28.80
-Bernardo Baloyes (COL)DQ

400 m, miehet

#UrheilijaTulos
1.Michael Norman (USA)44.26
2.Fred Kerley (USA)44.46
3.Akeem Bloomfield (JAM)44.67
4.Obi Igbokwe (USA)44.96
5.Kahmari Montgomery (USA)45.31
6.Michael Cherry (USA)45.55
7.Jonathan Sacoor (BEL)45.72
8.Nathon Allen (JAM)46.17
9.Nathan Strother (USA)47.04


1500 m, miehet

#UrheilijaTulos
1.Timothy Cheruiyot (KEN)3:30.22
2.Jakob Ingebrigtsen (NOR)3:31.62
3.Filip Ingebrigtsen (NOR)3:33.33
4.Ronald Musagala (UGA)3:33.90
5.Craig Engels (USA)3:34.04
6.Marcin Lewandowski (POL)3:34.36
7.Ayanleh Souleiman (DJI)3:35.08
8.John Gregorek (USA)3:35.32
9.Samuel Tefera (ETH)3:35.64
10.Bethwell Birgen (KEN)3:37.48
11.Charles Cheboi Simotwo (KEN)3:38.06
12.Vincent Kibet (KEN)3:38.76
13.Ismael Debjani (BEL)3:40.04
-Boaz Kiprugut (KEN)DNF
-Timothy Sein (KEN)DNF

110 m aidat, miehet

#UrheilijaTulos
1.Orlando Ortega (ESP)13.22
2.Ronald Levy (JAM)13.31
3.Sergey Shubenkov (ANA)13.33
4.Freddie Crittenden (USA)13.35
5.Wenjun Xie (CHN)13.49
6.Andrew Pozzi (GBR)13.50
7.Antonio Alkana (RSA)13.61
-Michael Obasuyi (BEL)DQ
-Daniel Roberts (USA)DNS


3000 m esteet, miehet

#UrheilijaTulos
1.Getnet Wale (ETH)8:06.92
2.Soufiane El bakkali (MAR)8:07.08
3.Lamecha Girma (ETH)8:07.66
4.Benjamin Kigen (KEN)8:10.76
5.Hillary Bor (USA)8:13.90
6.Abraham Kibiwot (KEN)8:14.52
7.Conseslus Kipruto (KEN)8:14.53
8.Fernando Carro (ESP)8:15.53
9.Mohamed Tindouft (MAR)8:16.58
10.Djilali Bedrani (FRA)8:16.60
11.Chala Beyo (ETH)8:16.85
12.Nicholas Kiptanui Bett (KEN)8:26.95
13.Tim Van de velde (BEL)8:41.22
-Lawrence Kemboi Kipsang (KEN)DNF
-Wilberforce Chemiat Kones (KEN)DNF

Kolmiloikka, miehet

#UrheilijaTulos
1.Christian Taylor (USA)17.85
2.Will Claye (USA)17.22
3.Omar Craddock (USA)17.17
4.Donald Scott (USA)17.14
5.Alexis Copello (AZE)17.02
6.Nelson Évora (POR)16.54
7.Pedro Pablo Pichardo (POR)16.32
-Hugues Fabrice Zango (BUR)DNS


Kuulantyöntö, miehet

#UrheilijaTulos
1.Tomas Walsh (NZL)22.30
2.Darlan Romani (BRA)22.15
3.Ryan Crouser (USA)22.08
4.Konrad Bukowiecki (POL)21.91
5.Darrell Hill (USA)21.13
6.Michal Haratyk (POL)20.91
7.Tomáš Stanek (CZE)20.86
8.Joe Kovacs (USA)20.60

Kiekonheitto, miehet

#UrheilijaTulos
1.Daniel Ståhl (SWE)68.68
2.Lukas Weisshaidinger (AUT)66.03
3.Fedrick Dacres (JAM)65.27
4.Andrius Gudžius (LTU)65.19
5.Piotr Malachowski (POL)64.78
6.Ehsan Hadadi (IRI)64.75
7.Ola Stunes isene (NOR)64.07
8.Christoph Harting (GER)64.03
9.Philip Milanov (BEL)60.84


100 m, naiset

#UrheilijaTulos
1.Dina Asher-smith (GBR)10.88
2.Shelly-Ann Fraser-pryce (JAM)10.95
3.Marie-Josée Ta lou (CIV)11.09
4.Dafne Schippers (NED)11.22
5.Blessing Okagbare (NGR)11.24
6.Aleia Hobbs (USA)11.29
7.Crystal Emmanuel (CAN)11.38
8.Gina Lückenkemper (GER)11.45

800 m, naiset

#UrheilijaTulos
1.Ajee Wilson (USA)2:00.24
2.Raevyn Rogers (USA)2:00.67
3.Winnie Nanyondo (UGA)2:00.69
4.Olha Lyakhova (UKR)2:01.16
5.Natoya Goule (JAM)2:01.40
6.Lynsey Sharp (GBR)2:01.47
7.Hanna Green (USA)2:02.47
8.Renée Eykens (BEL)2:03.20
9.Nelly Jepkosgei (BRN)2:03.48
-Noélie Yarigo (BEN)DNF


5000 m, naiset

#UrheilijaTulos
1.Sifan Hassan (NED)14:26.26
2.Letesenbet Gidey (ETH)14:29.54
3.Konstanze Klosterhalfen (GER)14:29.89
4.Hellen Obiri (KEN)14:33.90
5.Margaret Chelimo Kipkemboi (KEN)14:36.48
6.Agnes Jebet Tirop (KEN)14:37.32
7.Gabriela Debues-stafford (CAN)14:44.12
8.Fantu Worku (ETH)14:45.59
9.Beatrice Chepkoech (KEN)14:46.58
10.Caroline Chepkoech Kipkirui (KEN)14:47.04
11.Eva Cherono (KEN)14:50.13
-Camille Buscomb (NZL)DNF

100 m aidat, naiset

#UrheilijaTulos
1.Danielle Williams (JAM)12.46
2.Kendra Harrison (USA)12.73
3.Nia Ali (USA)12.74
4.Sharika Nelvis (USA)12.83
5.Christina Clemons (USA)12.84
6.Cindy Roleder (GER)13.12
7.Elvira Herman (BLR)13.12
-Tobi Amusan (NGR)DQ
-Anne Zagre (BEL)DQ


Korkeushyppy, naiset

#UrheilijaTulos
1.Mariya Lasitskene (ANA)1.99
2.Yuliya Levchenko (UKR)1.97
3.Nafissatou Thiam (BEL)1.95
4.Kamila Licwinko (POL)1.95
5.Mirela Demireva (BUL)1.93
6.Yaroslava Mahuchikh (UKR)1.89
7.Nicola Mcdermott (AUS)1.89
8.Erika Kinsey (SWE)1.85
8.Ana �?imic (CRO)1.85
10.Iryna Gerashchenko (UKR)1.85
11.Karyna Demidik (BLR)1.85
12.Elena Vallortigara (ITA)1.85
13.Levern Spencer (LCA)1.80

Seiväshyppy, naiset

#UrheilijaTulos
1.Katerina Stefanidi (GRE)4.83
2.Anzhelika Sidorova (ANA)4.83
3.Alysha Newman (CAN)4.77
4.Katie Nageotte (USA)4.70
5.Holly Bradshaw (GBR)4.70
5.Robeilys Peinado (VEN)4.70
7.Jennifer Suhr (USA)4.70
8.Sandi Morris (USA)4.63
8.Yarisley Silva (CUB)4.63
10.Ling Li (CHN)4.63
11.Angelica Bengtsson (SWE)4.63
12.Michaela Meijer (SWE)4.41
-Fanny Smets (BEL)NM


Pituushyppy, naiset

#UrheilijaTulos
1.Malaika Mihambo (GER)7.03
2.Brittney Reese (USA)6.85
3.Katarina Johnson-thompson (GBR)6.73
4.Maryna Bekh-romanchuk (UKR)6.73
5.Lorraine Ugen (GBR)6.70
6.Yelena Sokolova (ANA)6.54
7.Brooke Stratton (AUS)6.53
8.Caterine Ibarguen (COL)6.26
9.Hanne Maudens (BEL)5.80

Kiekonheitto, naiset

#UrheilijaTulos
1.Yaimé Pérez (CUB)68.27
2.Sandra Perkovic (CRO)66.00
3.Kristin Pudenz (GER)63.73
4.Denia Caballero (CUB)63.53
5.Claudine Vita (GER)62.15
6.Valarie Allman (USA)61.70
7.Nadine Müller (GER)61.39
-Mélina Robert-michon (FRA)DNS





Yleisurheilun maailman- ja Suomen ennätykset


Alta löydät kaikki yleisurheilun maailmanennätykset sekä Suomen ennätykset. Listattuna löytyy erikseen myös sisäratojen Suomen ennätystulokset.

Miesten Suomen ennätykset

LajiUrheilijaTulosPvm
100 mTommi Hartonen10,2123.6.2001
200 mTommi Hartonen20,4727.9.2000
400 mMarkku Kukkoaho45,497.9.1972
800 mAri Suhonen1.44,1016.8.1989
1500 mPekka Vasala / Antti Loikkanen3.36,33 / 3.36,310.9.1972 / 16.6.1980
MailiAri Paunonen3.55,6526.6.1977
3000 mAri Paunonen / Lasse Viren7.43,20 / 7.43,222.6.1977 / 27.7.1972
5000 mLasse Viren13.16,314.9.1972
10 000 mMartti Vainio27.30,9929.8.1978
3000 m est.Jukka Keskisalo8.10,6728.8.2009
PuolimaratonJussi Utriainen62.5027.3.2011
MaratonJanne Holmen2.10.4613.4.2008
110 m aj.Arto Bryggare13,355.8.1984
400 m aj.Oskari Mörö49,0415.8.2016
PituushyppyKristian Pulli82711.6.2020
KorkeushyppyMika Polku / Toni Huikuri23122.7.2000 / 11.6.2002
KolmiloikkaSimo Lipsanen17,1416.7.2017
SeiväshyppyJani Lehtonen58226.6.1993
KeihäänheittoAki Parviainen93,0926.6.1999
KuulantyöntöReijo Ståhlberg21,695.5.1979
KiekonheittoFrantz Kruger69,9715.9.2007
MoukarinheittoOlli-Pekka Karjalainen83,3014.7.2004
KymmenotteluEduard Hämäläinen87305.-6.8.1997
4 x 100 mEetu Rantala, Otto Ahlfors, Oskari Lehtonen ja Samuel Purola38,9212.8.2018
4 x 400 mStig Lönnqvist, Ari Salin, Oskari Karttunen ja Markku Kukkoaho3.01,1210.9.2972
3000 m kävelyReima Salonen11.19,499.6.1989
5000 m kävelyVeli-Matti Partanen18.43,1713.6.2018
10000 m kävelyVeli-Matti Partanen38.44,131.9.2018
20000 m kävelyValentin Kononen1:22.22,6h6.6.1993
50000 m kävelyAntero Lindman4:03.43,0h10.9.1994
10 km kävelyVeli-Matti Partanen38.59,0014.4.2012
20 km kävelyReima Salonen1:19.5221.6.1986
30 km kävelyVeli-Matti Partanen2:07.0417.6.2018
50 km kävelyValentin Kononen3:39.3426.3.2000


Jussi Utriainen on puolimaratonin Suomen ennätyksen haltija ajallaan 62.50.
Jussi Utriainen on puolimaratonin Suomen ennätyksen haltija ajallaan 62.50. (Peter Mooney [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons)


Naisten Suomen ennätykset

LajiUrheilijaTulosPvm
100 mHelinä Marjamaa11,1319.7.1983
200 mMona-Lisa Pursiainen22,3920.8.1973
400 mRiitta Salin50,144.9.1974
800 mTuuli Merikoski2.00,5927.6.1991
1500 mSinikka Tyynelä4.06,0114.8.1977
MailiSandra Eriksson4.30,9117.2.2016
3000 mPäivi Tikkanen8.41,3026.8.1991
5000 mAnnemari Sandell14.56,228.7.1996
10 000 mAnnemari Sandell31.40,4227.7.1996
3000 m est.Sandra Eriksson9.24,7012.7.2014
PuolimaratonAnnemari Sandell70.0427.9.1998
MaratonRitva Lemettinen2.28.002.4.1995
100 m aj.Annimari Korte12,7224.7.2019
400 m aj.Tuija Helander54,623.9.1987
PituushyppyRinga Ropo6859.8.1990
KorkeushyppyElla Junnila1953.7.2019
KolmiloikkaHeli Koivula-Kruger14,393.8.2003
SeiväshyppyWilma Murto47131.1.2016
KeihäänheittoPaula Huhtaniemi64,9010.8.2003
KuulantyöntöAsta Ovaska18,5720.8.1989
KiekonheittoUlla Lundholm67,0223.8.1983
MoukarinheittoKrista Tervo72,1225.7.2020
SeitsenotteluSatu Ruotsalainen640426.-27.8.1991
4 x 100 mAnu Pirttimaa, Sisko Hanhijoki, Sanna Hernesniemi ja Marja Salmela43,3222.8.1993
4 x 400 mMarika Eklund, Mona-Lisa Pursiainen, Pirjo Häggman ja Riitta Salin3.25,78.9.1974
3000 m kävelySari Essayah11.59,6027.6.1993
5000 m kävelySari Essayah20.28,629.7.1994
10000 m kävelySari Essayah42.37,0h8.5.1993
5 km kävelySari Essayah21.15,6h12.8.1989
10 km kävelySari Essayah42.20,007.8.1995
20 km kävelySari Essayah1:32.055.5.1996
50 km kävelyTiia Kuikka4:29.2519.5.2019


Miesten sisäratojen Suomen ennätykset

LajiUrheilijaTulosPäivämäärä
60 mMarkus Pöyhönen6,584.3.2003
200 mJonathan Åstrand20,729.2.2013
400 mJussi Heikkilä47,092.3.2008
800 mMarkku Taskinen1.47,3612.3.1978
1500 mAntti Loikkanen3.38,1612.3.1978
3000 mPekka Päivärinta7.52,9711.3.1973
5000 mHannu Okkola13.47,9413.2.1983
60 m aj.Arto Bryggare7,566.3.1983
PituushyppyEero Haapala81126.1.2013
KorkeushyppyOsku Torro2335.2.2011
KolmiloikkaSimo Lipsanen16,845.3.2017
SeiväshyppyJani Lehtonen5838.3.1994
KuulantyöntöMika Halvari22,097.2.2000
SeitsenotteluPetri Keskitalo602612.2.1995
4 x 200 mEetu Rantala, Ville Myllymäki, Petteri Monni ja Jonathan Åstrand1.25,6114.2.2015
3000 m kävelyReima Salonen10.56,885.2.1984
5000 m kävelyValentin Kononen18.47,2613.2.1999
10000 m kävelyReima Salonen38.46,0h9.3.1988


Simo Lipsanen pitää hallussaan yleisurheilun Suomen ennätyksiä kolmiloikassa sekä ulko- että sisäradoilla.
Kuva:Olavi Kaljunen/Trackpic
Simo Lipsanen pitää hallussaan yleisurheilun Suomen ennätyksiä kolmiloikassa sekä ulko- että sisäradoilla.


Naisten sisäratojen Suomen ennätykset

LajiUrheilijaTulosPäivämäärä
60 mSisko Hanhijoki7,2011.2.1990
200 mSanna Kyllönen23,0314.3.1993
400 mElla Räsänen52,371.3.2013
800 mTytti Reho2.03,3811.3.2000
1500 mSandra Eriksson4.11,8919.2.2015
3000 mSandra Eriksson8.54,067.3.2015
5000 mMinna Rasimus16.16,136.2.1999
60 m aj.Nooralotta Neziri/Reetta Hurske7,976.3.2015 / 17.2.2019
300 m aj.Viivi Lehikoinen40,9716.2.2020
PituushyppyRinga Ropo67819.2.1991
KorkeushyppyLinda Sandblom19119.2.2017
KolmiloikkaKristiina Mäkelä14,204.2.2015
SeiväshyppyWilma Murto47131.1.2016
KuulantyöntöAsta Ovaska17,8423.3.1986
ViisiotteluTiia Hautala458025.2.2000
4 x 200 mLotta Harala, Anniina Laitinen, Ella Räsänen ja Hanna-Maari Latvala1.36,139.2.2013
3000 m kävelySari Essayah12.06,1013.3.1993
5000 m kävelyEnni Nurmi22.42,9h+14.2.2016


Wilma Murron sisäratojen Suomen ennätys 471 on samalla alle 20-vuotiaiden maailmanennätys.
Kuva:Olavi Kaljunen/Trackpic
Wilma Murron sisäratojen Suomen ennätys 471 on samalla alle 20-vuotiaiden maailmanennätys.


Maailmanennätykset


Miesten maailmanennätykset

LajiUrheilijaTulosPäivämäärä
100 mUsain Bolt9,5816.8.2009
200 mUsain Bolt19,1920.8.2009
400 mWayde van Niekerk43,0314.8.2006
800 mDavid Rudisha1.40,919.8.2012
1500 mHicham El Guerrouj3.26,0014.7.1998
MailiHicham El Guerrouj3.43,137.7.1999
3000 mDaniel Komen7.20,671.9.1996
5000 mKenenisa Bekele12.35,3614.8.2020
10 000 mKenenisa Bekele26.17,5326.8.2005
3000 m est.Saif Saaeed Shaheen7.53,633.9.2004
PuolimaratonGeoffrey Kamworor58.0115.9.2019
MaratonEliud Kipchoge2.01.3916.9.2018
110 m aj.Aries Merritt12,807.9.2012
400 m aj.Keving Young46,786.8.1992
PituushyppyMike Powell89530.8.1991
KorkeushyppyJavier Sotomayor24527.7.1993
KolmiloikkaJonathan Edwards18,297.8.1995
SeiväshyppyRenaud Lavillenie61615.2.2014
KeihäänheittoJan Zelezny98,4825.5.1996
KuulantyöntöRandy Barnes23,1220.5.1990
KiekonheittoJürgen Schult74,086.6.1986
MoukarinheittoJuri Sedyh86,7430.8.1986
KymmenotteluKevin Mayer912615-16.9.2018
4x 100 mJamaika36,8411.8.2012
4 x 400 mUSA2.54,2922.8.1993


Naisten maailmanennätykset

LajiUrheilijaTulosPäivämäärä
100 mFlorence Griffith‑Joyner10,4916.7.1988
200 mFlorence Griffith‑Joyner21,3429.9.1988
400 mMarita Koch47,606.10.1985
800 mJarmila Kratochvílová1.53,2826.7.1983
1500 mGenzebe Dibabaj3.50,0717.7.2015
MailiSifan Hassan4.12,3312.7.2019
3000 mWang Junxia8.06,1113.9.1993
5000 mTirunesh Dibaba14.11,156.6.2008
10 000 mAlmaz Ayana29.17,4512.8.2016
3000 m est.Beatrice Chepkoech8.44,3220.7.2018
PuolimaratonJoyciline Jepkosgei64.5122.10.2017
MaratonPaula Radcliffe2.15.2513.4.2003
100 m aj.Kendra Harrison12,2022.7.2016
400 m aj.Dalilah Muhammad52,164.10.2019
PituushyppyGalina Tšistjakova75211.6.1988
KorkeushyppyStefka Kostadinova20930.8.1987
KolmiloikkaInessa Kravets15,5010.8.1995
SeiväshyppyJelena Isinbajeva50628.8.2009
KeihäänheittoBarbora Špotákova72,2813.9.2008
KuulantyöntöNatalja Lisovskaja22,637.6.1987
KiekonheittoGabriele Reinsch76,809.7.1988
MoukarinheittoAnita Włodarczyk82,9828.8.2016
SeitsenotteluJackie Joyner-Kersee729123.-24.9.1988
4x 100 mYhdysvallat40,8210.8.2012
4 x 400 mNeuvostoliitto3.15,171.10.1988


Yleisurheilulajien säännöt


Pituushyppy


Pituushypyssä kilpailija hyppää puiselta hyppylankulta hiekkakasaan mahdollisimman pitkälle. Hyppy mitataan hyppylankun päästä ja alastulokohta on se, missä jokin ruumiin osa lähimpänä lankkua koskettaa ensimmäisen kerran hiekkaa. Vauhdinottoradan on oltava vähintään 40 metriä pitkä ja hyppylankun vähintään 20 cm leveä. Virallisiksi tuloksiksi kirjataan korkeintaan 2 m/s myötätuulessa hypätyt tulokset.

Useimmissa kilpailuissa, kuten arvokilpailuiden finaaleissa, osa hyppääjistä karsiutuu viimeiseltä kolmelta kierrokselta kolmen hypyn jälkeen. Myös kisojen karsinnat koostuvat kolmesta hyppykierroksesta. Suomessa esimerkiksi Motonet GP:ssä kaikki urheilijat hyppäävät kuusi hyppyä. Mikäli kisassa kahdella hyppääjällä on sama tulos, niin tällöin huomioidaan toiseksi parhaan hypyn tulos.

Pituushyppy on perinteinen yleisurheilulaji, jossa hypätään puiselta lankulta mahdollisimman pitkälle hiekkakasaan.
Pituushyppy on perinteinen yleisurheilulaji, jossa hypätään puiselta lankulta mahdollisimman pitkälle hiekkakasaan. (By Pierre-Yves Beaudouin / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, Link)


Kolmiloikka


Kolmiloikassa kilpailija hyppää puiselta hyppylankulta hiekkakasaan mahdollisimman pitkälle. Vauhdinottoradan on oltava vähintään 40 metriä pitkä. Hyppy mitataan hyppylankun päästä ja alastulokohta on se, missä jokin ruumiin osa koskettaa ensimmäisen kerran hiekkaa. Mikäli kisassa kahdella hyppääjällä on sama tulos, niin tällöin huomioidaan toiseksi parhaan hypyn tulos. Virallisiksi tuloksiksi kirjataan korkeintaan 2 m/s myötätuulessa hypätyt tulokset. Kolmiloikan loikat ovat nimetty – hop, step ja jump.

Useimmissa kilpailuissa, kuten arvokilpailuiden finaaleissa, osa hyppääjistä karsiutuu viimeiseltä kolmelta kierrokselta kolmen hypyn jälkeen. Myös kisojen karsinnat koostuvat kolmesta hyppykierroksesta. Suomessa esimerkiksi Motonet GP:ssä kaikki urheilijat hyppäävät kuusi hyppyä.

Kolmiloikassa ponnistetaan puiselta lankulta ja hypätään mahdollisimman pitkälle hiekkakasaan kolmella loikalla.
Kolmiloikassa ponnistetaan puiselta lankulta ja hypätään mahdollisimman pitkälle hiekkakasaan kolmella loikalla. (Isiwal/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0 [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons)


Keihäänheitto


Keihäänheitossa kilpailija heittää yhdellä kädellä keihään niin kauas kuin mahdollista. Heittäjän on pidettävä keihäästä kiinni niin, että hänen pikkusormena koskettaa grippiä. Heittäjä ei saa heittää selin heittoalueella ja heiton on lähdettävä heittokätensä yläkautta. Mikäli heittäjä ylittää heittoviivan joko heittäessä tai heti heiton jälkeen, tuloksena on yliastuminen. Keihään on laskeuduttava 29-asteiselle heittosektorille tai sitä ei mittauteta.

Useimmissa kilpailuissa, kuten arvokilpailuiden finaaleissa, osa heittäjistä karsiutuu viimeiseltä kolmelta kierrokselta kolmen heiton jälkeen. Myös kisojen karsinnat koostuvat kolmesta heittokierroksesta. Suomessa esimerkiksi Motonet GP:ssä kaikki urheilijat heittävät kuusi kertaa. Mikäli kisassa kahdella heittäjällä on sama tulos, niin tällöin huomioidaan urheilijoiden toiseksi parhaat tulokset.

Miesten keihäs painaa 800 grammaa ja on 2,6-2,7 metriä pitkä. Naisten keihäs painaa 600 grammaa ja on 2,2-2,3-metrinen.

Nykyisen keihäsmallin miesten maailmanennätys on Jan Zeleznyn vuonna 1996 heittämä 98,48. Kuvassa oleva Saksan Johannes Vetter on päässyt lähimmäksi heitettyään vuonna 2017 94,44.
Nykyisen keihäsmallin miesten maailmanennätys on Jan Zeleznyn vuonna 1996 heittämä 98,48. Kuvassa oleva Saksan Johannes Vetter on päässyt lähimmäksi heitettyään vuonna 2017 94,44. (Johannes Vetter. Photo: Matthias Reiss [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)


Moukarinheitto


Moukarinheitossa urheilija heittää heittoringin sisältä moukarin niin pitkälle kuin mahdollista. Heittäjän on pysyttävä koko heittonsa ajan kehässä, muutoin kyseessä on yliastuminen. Moukarin on myös laskeuduttava 35-asteisen sektorin sisälle. Heittäjä saa pyörähtää kehässä niin monta kertaa kuin haluaa.

Useimmissa kilpailuissa, kuten arvokilpailuiden finaaleissa, osa heittäjistä karsiutuu viimeiseltä kolmelta kierrokselta kolmen heiton jälkeen. Myös kisojen karsinnat koostuvat kolmesta heittokierroksesta. Suomessa esimerkiksi Motonet GP:ssä kaikki urheilijat heittävät kuusi kertaa. Mikäli kisassa kahdella heittäjällä on sama tulos, niin tällöin huomioidaan urheilijoiden toiseksi parhaat tulokset.

Miesten moukari painaa 7,26 km ja naisten 4 kg. Miesten nuorten sarjoissa moukari painaa 6 kg ja junioreilla 4 kg. Moukarin teräsnarun pituus ei saa olla pidempi kuin 122 cm. Heittokehän halkaisija on 213 cm halkaisijaltaan. Moukarin heittosektori on 35-asteinen.

Moukari lingotaan ilmaan moukarihäkistä. Naisten moukari painaa 4 kg, miesten 6 kg.
Kuva:Olavi Kaljunen/Trackpic
Moukari lingotaan ilmaan moukarihäkistä. Naisten moukari painaa 4 kg, miesten 6 kg.


Kiekonheitto


Kiekonheitossa urheilija heittää heittoringin sisältä kiekon niin pitkälle kuin mahdollista. Heittäjän on pysyttävä koko heittonsa ajan kehässä, muutoin kyseessä on yliastuminen. Kiekon on myös laskeuduttava 35-asteisen sektorin sisälle.

Kiekko saa koostua mistä tahansa materiaalista, mutta sen on oltava ympyrän muotoinen ja reunalla on oltava teräsreunat. Kiekonheitossa suojaverkon on kestettävä kiekko, joka tulee 25 m/s-nopeudella. Kiekkorinki on halkaisijaltaan 2,5 metriä. Heitto tuomitaan yliastutuksi, mikäli heittäjä astuu yli ringistä heiton aikana. Heittäjä ei saa myöskään poistua ringistä ennen kuin kiekko on laskeutunut.

Useimmissa kilpailuissa, kuten arvokilpailuiden finaaleissa, osa heittäjistä karsiutuu viimeiseltä kolmelta kierrokselta kolmen heiton jälkeen. Myös kisojen karsinnat koostuvat kolmesta heittokierroksesta. Suomessa esimerkiksi Motonet GP:ssä kaikki urheilijat heittävät kuusi kertaa. Mikäli kisassa kahdella heittäjällä on sama tulos, niin tällöin huomioidaan urheilijoiden toiseksi parhaat tulokset.

Miesten kiekko painaa 2 kg (halkaisija 22 cm) ja naisten 1 kg (halkaisija 18 cm).

Miesten kiekko on kahden kiloinen painoinen, naisten kiekko painaa yhden kilon.
Miesten kiekko on kahden kiloinen painoinen, naisten kiekko painaa yhden kilon. (2017 Canada Summer Games [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons)


Korkeushyppy


Korkeushypyssä urheilijat ottavat vauhtia vähintään 15 metriä pitkältä vauhdinottoradalta ja yrittävät ylittää neljä metriä pitkän riman mahdollisimman korkealta. Korkeushyppy oli mukana jo vuoden 1896 olympialaisissa, jonka jälkeen säännöt ovat pysyneet suhteellisen samoina, mutta urheilijoiden hyppytekniikka on toki kehittynyt. Tämän päivän urheilijoiden hyppytekniikasta käytetään nimeä Fosbury Flop.

Korkeushyppääjän on ylitettävä rima, niin että ponnistus lähtee yhdellä jalalla ja urheilija ylittää riman sitä pudottamatta kannattimiltaan. Urheilijalla saa tulla korkeintaan kolme peräkkäistä pudotusta. Mikäli kahdella parhaalla hyppääjällä on sama tulos kaikista korkeuksista kolmen pudotuksen jälkeen, niin rimaa lasketaan edelliseen korkeuteen ja he jatkavat kilpailua, kunnes voittaja on selvillä.

Korkeushyppääjän hyppykengät saavat olla kärjestä korkeintaan 13 mm kärjestä ja kannasta 16 mm paksuiset.

Korkeushypyn nykyinen hyppytekniikka on floppaus, jossa rima ylitetään selin.
Kuva:Olavi Kaljunen/Trackpic
Korkeushypyn nykyinen hyppytekniikka on floppaus, jossa rima ylitetään selin.


Seiväshyppy


Seiväshypyssä urheilijoiden tavoitteena on ylittää rima mahdollisimman korkealta seipään avulla. Ensimmäisen kerran seiväshyppy oli mukana olympialaisissa vuonna 1896, mutta naisten olympiaohjelmaan laji lukeutui ensimmäisen kerran vasta Sydneyn olympialaisissa vuonna 2000.

Seiväshyppyyn kuuluu useita sääntöyksityiskohtia, joista seuraavassa muutamia:

  • Seiväshyppääjä ei saa käyttää käsineitä tai vastaavia paremman otteen saamiseksi seipäästä.
  • Hyppääjä ei saa käyttää kenkiä, joista voidaan kokea olevan etua hyppääjälle.
  • Ylittäessään rimaa, hyppääjä ei saa yrittää vaikuttaa sen pysymiseen kannattimmillaan esimerkiksi sormillaan.
  • Hyppääjä ei saa “kiivetä” seivästä pitkin.
  • Mikäli rima katkeaa yrityksen aikana, saa hyppääjä uuden yrityksen.

Minimipituus vauhdinottoradalle on 40 metriä. Hyppyseiväs on pääsääntöisesti joko hiilikuitua tai lasikuitua.

Kilpailussa urheilijan suoritukset päättyvät, kun hänellä on kolme peräkkäistä pudotusta. Mikäli kahdella parhaalla hyppääjällä on sama tulos kaikista korkeuksista kolmen pudotuksen jälkeen, niin rimaa lasketaan edelliseen korkeuteen ja he jatkavat kilpailua, kunnes voittaja on selvillä.

Seiväshypyn nykysäännöt kieltävät hyppääjä vaikuttamasta riman pysymiseen kannattimillaan ylityshetkellä esimerkiksi sormillaan.
Kuva:Olavi Kaljunen/Trackpic
Seiväshypyn nykysäännöt kieltävät hyppääjä vaikuttamasta riman pysymiseen kannattimillaan ylityshetkellä esimerkiksi sormillaan.


Juoksumatkat


Pikajuoksut


Pikajuoksumatkoiksi luetaan ulkoradoilla 100-400 metrin matkat. Sisäradoilla viralliset pikajuoksujen arvokisalajit ovat 60 ja 400 metriä. Pikajuoksua koskevat säännöt ovat hyvin yksiselitteiset: urheilijan on edettävä lähtölaukauksesta maaliin mahdollisimman nopeasti.

Pikajuoksuissa jokaisella urheilijalla on oma ratansa, jonka sisällä hänen tulee juosta maaliin. Toisaalta, mikäli urheilija ei pysy radan sisällä, mutta ei myöskään häiritse kanssakilpailijoita, hänen suoritusta tarkkaaillaan tapauskohtaisesti eikä hylkäystä välttämättä tapahdu. Paitsi, mikäli ratarikko tapahtuu kaarteessa, jolloin ratarikon seurauksena urheilijan juoksumatka lyhenee, hänen suorituksensa hylätään.

Pikajuoksumatkoille urheilijan on lähdettävä lähtötelineistä, niin että mikään rataan kosketuksissa oleva ruumiinosa ei ylitä lähtöviivaa. Urheilijat asettuvat lätötelineisiin, kun lähettäjä antaa komennon “paikoillanne”. Valmiit-komennolla urheilijat valmistautuvat lähtölaukaisuun. Nykysääntöjen mukaan jo ensimmäisestä varaslähdöstä urheilija hylätään. Varaslähdön tunnistamisen apuna lähettäjällä on laite, joka tunnistaa varaslähdön telineistä. Joissakin tapauksissa varaslähtö on tulkinnallinen asia, että oliko kyseessä puhdas varaslähtö vai johtuiko “heiluminen” esimerkiksi ulkoisista tekijöistä, jolloin kyseessä ei aina ole hylkäys.

Pikajuoksuissa kiihdytetään matkaan lähtötelineistä.
Kuva:Olavi Kaljunen/Trackpic
Pikajuoksuissa kiihdytetään matkaan lähtötelineistä.


Keski- ja pitkät matkat


Keskimatkoiksi luetaan pääsääntöisesti 800 ja mailin (1609 metriä) väliset matkat. Joissakin tapauksissa myös 3000 metrin matka katsotaan keskimatkaksi. Pitkät matkat ovat kaikki matkat 3000 metristä ylöspäin aina maratoniin asti. Tätä pidemmät matkat luetaan ultramatkoiksi.

Keskimatkoilla nähdään usein tiukkaa taistelua juoksupaikoista.
Kuva:Olavi Kaljunen/Trackpic
Keskimatkoilla nähdään usein tiukkaa taistelua juoksupaikoista.