Mäkihypyn MM-kisat 2023 Planica | Katso Ohjelma & Tulokset

Mäkihypyn MM-kisat 2023 Planica


Mäkihypyn MM-kisat 2023 järjestetään Slovenian Planicassa. Mäkihypyn MM-kilpailut hypätään aina pohjoismaisten hiihtolajien MM-kisojen yhteydessä, jotka käynnistyvät keväällä 2023 22. helmikuuta ja päättyvät 5. maaliskuuta.
Mäkihypyn MM-kisat ovat osa pohjoismaisten hiihtolajien maailmanmestaruuskilpailuita eli hiihdon MM-kisoja. Ne järjestetään aina kahden vuoden välein. Seuraavat Hiihdon MM-kisat ovat vuorossa helmi-maaliskuussa 2023 Slovenian Planicassa, missä luonnollisesti myös mäkihyppy on mukana yhtenä lajeista.



Mäkihypyn MM-kisat 2023 Planica - Ohjelma


Alta löydät Planican 2023 MM-kisojen ohjelman mäkihypyn osalta.

Kisakalenteri Mäkihypyn MM-kisat 2023 Planica

  • AjankohtaTapahtumaPaikka
  • 22.2.2023 - 4.3.2023MM-kisat Planica Planica, Slovenia
    -
    ke 22.02.2023HS102, karsinta, naiset
    to 23.02.2023HS102, naiset
    pe 24.02.2023HS102, karsinta, miehet
    la 25.02.2023HS102, miehet
    la 25.02.2023HS102, joukkuemäki, naiset
    su 26.02.2023HS102, sekajoukkuemäki
    ti 28.02.2023HS138, karsinta, naiset
    ke 01.03.2023HS138, naiset
    to 02.03.2023HS138, karsinta, miehet
    pe 03.03.2023HS138, miehet
    la 04.03.2023HS138, joukkuemäki, miehet


Mäkihypyn MM-kisat 2023 Planica - Tulokset


Päivitämme tähän Planican 2023 MM-kisojen mäkihypyn tulokset.




Mäkihypyn MM-kisat 2021 Oberstdorf - Tulokset


Lentomäen MM-kisat Vikersund 13.3.2022


Joukkuemäki HS240

#JoukkueTulos
1.Slovenia1711,5
2.Saksa1583.5
3.Norja1559,6
4.Itävalta1552,7
5.Puola1495,8
6.Japani1433,9
7.Suomi1182,8


Lentomäen MM-kisat Vikersund 12.3.2022


Lopputulokset 4/4 hyppyä HS240

#UrheilijaTulos
1.Marius Lindvik (NOR)854,2
2.Timi Zajc (SLO)844,3
3.Stefan Kraft (AUT)837,5
4.Peter Prevc (SLO)808,2
5.Anze Lanisek (SLO)806,1
6.Domen Prevc (SLO)802,2
7.Michael Hayböck (AUT)780,9
8.Karl Geiger (GER)769,2
9.Yukiya Sato (JPN) 764,2
10.Johann Andre Forfang (NOR)755,1
26.Eetu Nousiainen (FIN)632,3
27.Antti Aalto (FIN)605,0
28.Niko Kytösaho (FIN)602,6


Lentomäen MM-kisat Vikersund 11.3.2022


Tilanne 2/4 hyppyä HS240

#UrheilijaTulos
1.Marius Lindvik (NOR)457,5
2.Stefan Kraft (AUT)451,0
3.Domen Prevc (SLO)437,6
4.Timi Zajc (SLO)436,5
5.Anze Lanisek (SLO)426,6
6.Robert Johansson (NOR)420,4
7.Peter Prevc (SLO)419,6
8.Michael Hayböck (AUT)409,5
9.Johann Andre Forfang (NOR)407,8
10.Ryoyu Kobayashi (JPN)402,8
25.Niko Kytösaho (FIN)345,7
27.Eetu Nousiainen (FIN)332,2
28.Antti Aalto (FIN)330,9

Mäkihyppy Planica 26.3.2021


Lentomäki HS240

#UrheilijaTulos
1.Karl Geiger (GER)237.3
2.Ryoyu Kobayashi (JPN)-9,6
3.Bor Pavlovcic (SLO)-12,1
4.Domen Prevc (SLO)-14,5
5.Robert Johansson (NOR)-18,5
6.Yukiya Sato (JPN)-20,5
7.Piotr Zyla (POL)-23,8
8.Markus Eisenbichler (GER)-27,6

28. Jarkko Määttä -43,7
43. Niko Kytösaho -62,4
45. Eetu Nousiainen -65,1
56. Antti Aalto -87,6

Naiset, Mäkihyppy Chaikovsky 26.3.2021


HS102

#UrheilijaTulos
1.Marita Kramer (AUT)258,1
2.Sara Takanashi (JPN)-23,3
3.Nika Krizsan (HUN)-34,7
4.Maruyama Nopsome (JPN)-35,2
5.Silje Opseth (NOR)-37,7
6.Rogelj Spela (SLO)-47,5
7.Daniela Iraschko-Stolz (AUT)-47,9
8.Ekaterina Avvakumova (RUS)-50,1

24. Jenny Rautionaho -80,4

Mäkihyppy MM 6.3.2021


Joukkuemäki HS137

#UrheilijaTulos
1.Saksa1046,6
2.Itävalta1035,5
3.Puola1031,2
4.Japani1017,5
5.Slovenia1010,0
6.Norja974,1
7.Sveitsi856,6
8.Venäjä778,2
9.Suomi344,6


Mäkihypyn MM-kisat 5.3.2021


HS137

#UrheilijaTulos
1.Stefan Kraft (AUT)276.5
2.Robert Johansson (NOR)-4.4
3.Karl Geiger (GER)-9.1
4.Piotr Zyla (POL)-12.1
5.Anze Lanisek (SLO)-18.0
6.Marius Lindvik (NOR)-19.3
7.Yukiya Sato (JPN)-19.8
8.Daniel Huber (AUT)-21.2
9.Cene Prevc (SLO)-23.3
10.Jan Hoerl (AUT)-31.1

30. Niko Kytösaho -82.8

Hiihdon MM 4.3.2021 mäkihyppy


Miehet karsinta HS137

#UrheilijaTulos
1.Stefan Kraft (AUT)143,5 Q
2.Johann Andre Forfang (NOR)142,2 Q
3.Markus Eisenbichler (GER)140,8 Q
4.Piotr Zyla (POL)140,7 Q
5.Keiichi Sato (JPN)139,5 Q
6.Peter Prevc (SLO)137,4 Q
7.Daniel Huber (AUT)136,6 Q
8.Ryoyu Kobayashi (JPN)136,2 Q
9.Dawid Kubacki (POL)135,2 Q
10.Philipp Aschenwald (AUT)135,0 Q
24.Niko Kytösaho (FIN)118,2 Q
34.Antti Aalto (FIN)104,5 Q
43.Eetu Nousiainen (FIN)84,1 Q
51.Arttu Pohjola (FIN)69,5


Hiihdon MM 3.3.2021 mäkihyppy


Naiset HS137

#UrheilijaTulos
1.Maren Lundby (NOR)296,6
2.Sara Takanashi (JPN)287,9
3.Nika Kriznar (SLO)287,1
4.Marita Kramer (AUT)281,9
5.Silje Opseth (NOR)277,1
6.Ema Klinec (SLO)273,3
7.Irina Avvakumova (RUS)265,7
8.Chiara Hölzl (AUT)262,6
9.Daniela Iraschko-Stolz (AUT)252,0
10.Juliane Seyfarth (GER)242,7
21.Julia Kykkänen (FIN)195,4

Hiihdon MM 2.3.2021 mäkihyppy


Naiset karsinta HS137

#UrheilijaTulos
1.Marita Kramer (AUT)153,3
2.Ema Klinec (SLO)148,8
3.Sara Takanashi (JPN)146,2
4.Katharina Althaus (GER)136,9
5.Nika Kriznar (SLO)135,7
6.Maren Lundby (NOR)134,4
7.Ursa Bogataj (SLO)129,9
8.Thea Minyan Björseth (NOR)128,9
9.Chiara Hölzl (AUT)125,2
10.Jerneja Brecl (SLO)123,0
18.Julia Kykkänen (FIN)106,6
29.Jenny Rautionaho (FIN)77,9
37.Susanna Forsström (FIN)62,5


Hiihdon MM 28.2.2021 mäkihyppy


Sekajoukkuemäki HS106

#MaaTulos
1.Saksa1000,8
2.Norja995,6
3.Itävalta986,5
4.Slovenia954,8
5.Japani940,3
6.Puola837,6
7.Venäjä805,4
8.Tsekki777,2
9.Suomi332,0
10.Kanada298,9


Hiihdon MM 27.2.2021 mäkihyppy


Miehet HS106

#UrheilijaTulos
1.Piotr Zyla (POL)268,8
2.Karl Geiger (GER)265,2
3.Anze Lanisek (SLO)261,5
4.Halvor Egner Granerud (NOR)259,7
5.Dawid Kubacki (POL)257,1
6.Robert Johansson (NOR)256,5
7.Michael Hayböck (AUT)253,9
8.Bor Pavlovcic (SLO)253,4
9.Daniel Andre Tande (NOR)251,6
10.Stefan Kraft (AUT)251,2
26.Niko Kytösaho (FIN)225,4
27.Antti Aalto (FIN)224,9


Hiihdon MM 26.2.2021 mäkihyppy


Miehet karsinta HS106

#UrheilijaTulos
1.Halvor Egner Granerud (NOR)144,2 Q
2.Anze Lanisek (SLO)137,4 Q
3.Stefan Kraft (AUT)134,4 Q
4.Daniel Andre Tande (NOR)133,6 Q
5.Yukiya Sato (JPN)131,8 Q
6.Kamil Stoch (POL)131,6 Q
7.Dawid Kubacki (POL)131,5 Q
8.Philipp Aschenwald (AUT)129,2 Q
9.Marius Lindvik (NOR)128,0 Q
10.Danil Sandreev (RUS)127,3 Q
24.Niko Kytösaho (FIN)119,4 Q
26.Antti Aalto (FIN)118,7 Q
46.Eetu Nousiainen (FIN)104,7 Q
-Jarkko Määttä (FIN)DSQ



Naisten joukkuemäki HS106

#UrheilijaTulos
1.Itävalta959,3
2.Slovenia957,9
3.Norja942,1
4.Japani877,5
5.Saksa873,1
6.Venäjä787,4
7.Puola631,2
8.Tsekki621,5
9.Suomi282,0
10.USA254,3
11.Kanada246,7
12.Romania209,8


Mäkihypyn MM-kisat Oberstdorf 25.2.2021


Naiset HS106

#UrheilijaTulos
1.Ema Klinec (SLO)279,6
2.Maren Lundby (NOR)276,5
3.Sara Takanashi (JPN)276,3
4.Marita Kramer (AUT)275.2
5.Nika Kriznar (SLO)257,5
6.Silje Opseth (NOR)255,1
7.Thea Minyan Björseth (NOR)252,7
8.Daniela Iraschko-Stolz (AUT)248,0
9.Jerneja Brecl (SLO)244,6
10.Katharina Althaus (GER)241,8
29.Julia Kykkänen (FIN)180,8

Planica 12.12.2020


Planica HS240 4/4

#UrheilijaTulos
1.Karl Geiger (GER)877,2
2.Halvor Egner Granerud (NOR)876,7
3.Markus Eisenbichler (GER)859,3
4.Michael Hayböck (AUT)845,1
5.Robert Johansson (NOR)841,0
6.Yukiya Sato (JPN)835,1
7.Piotr Zyla (POL)828,6
8.Kamil Stoch (POL)808,5
9.Evgeniy Klimov (RUS)802,2
10.Adnrzej Stekala (POL)790,9

16. Antti aalto 723,1

Lentomäen MM-kisat 1. päivä 11.12.2020


Miehet HS240, MM-kisa 1/2

#UrheilijaTulos
1.Karl Geiger (GER)431,2
2.Halvor Egner Granerud (NOR)426,6
3.Markus Eisenbichler (GER)425,7
4.Michael Hayböck (AUT)422,9
5.Robert Johansson (NOR)411,4
6.Yukiya Sato (JPN)408,9
7.Piotr Zyla (POL)408,5
8.Kamil Stoch (POL)399,0
9.Evgeniy Klimov (RUS)397,0
10.Adnrzej Stekala (POL)396,5

16. Antti Aalto (FIN) 371,3
Jarkko Määttä ja Eetu Nousiainen eivät selviytyneet 30 parhaan joukkoon toiselle kierrokselle.

MM-kilpailu jatkuu lauantaina kahden kierroksen kilpailulla. Maailmanmestaruus ratkeaa neljän hypyn yhteistuloksella.



Mäkihypyn MM-kisat 2019 - Tulokset


Hiihdon MM 2019 Mäkihyppy sekajoukkuekisa 2.3.2019

#JoukkueAika
1.Saksa1012,2
2.Itävalta989,9
3.Norja938,4
4.Slovenia930,8
5.Japani914,9
6.Puola896,2

11. Suomi (Forsström, Kykkänen, Määttä, Aalto) 354,8

Hiihdon MM 2019 Mäkihyppy miesten normaalimäki 1.3.2019

#UrheilijaAika
1.Dawid Kubacki (POL)218,3
2.Kamil Stoch (POL)215,5
3.Stefan Kraft (AUT)214,8
4.Philipp Aschenwald (AUT)214,5
5.Richard Freitag (GER)211,3
6.Stephan Leyhe (GER)210,6
7.Markus Eisenbichler (GER)210,5
7.Yukiya Sato (JPN)210,5
9.Michael Hayböck (AUT)208,5
10.Killian Peier (SUI)207,4

Suomalaiset:
19. Jarkko Määttä 197,3

Hiihdon MM 2019 Mäkihyppy naisten joukkuemäki 26.2.2019

#UrheilijaPisteet
1.Maren Lundby (NOR)259,6
2.Katharina Althaus (GER)259,1
3.Daniela Iraschko-Stolz (AUT)247,6
4.Juliane Seyfarth (GER)244,4
5.Eva Pinkelnig (AUT)241,8
6.Sara Takahashi (JPN)236,7

Suomalaiset:
40. Susanna Forsstöm 79,8

Hiihdon MM 2019 Mäkihyppy naisten joukkuemäki 26.2.2019

#JoukkuePisteet
1.Saksa898,9
2.Itävalta880,3
3.Norja876,9
4.Slovenia828,1
5.Venäjä820,3
6.Japani806,1

Hiihdon MM 2019 Joukkuemäki HS130, 24.2.2019

#JoukkueAika
1.Saksa987,5
2.Itävalta930,9
3.Japani920,2
4.Puola909,1
5.Norja900,2
6.Slovenia858,7
7.Sveitsi837,0
8.Tsekki818,4
9.Venäjä370,9
10.Suomi354,1
11.USA342,5
12.Kazakstan214,6


Mäkihyppy, miehet HS130 23.2.2019

#UrheilijaPisteet
1.Markus Eisenbichler (GER)279.4
2.Karl Geiger (GER)267.3
3.Killian Peier (SUI)266.1
4.Ryoyu Kobayashi (JPN)262.0
5.Kamil Stoch (POL)259.4
6.Stefan Kraft (AUT)256.1
7.Johann Andre Forfang (NOR)250.9
8.Robert Johansson (NOR)248.9

Suomalaiset
31. Antti Aalto
48. Eetu Nousiainen
50. Jarkko Määttä

Hiihdon MM 2019 - Mäkihyppy HS130, karsinta 22.2.2019

#UrheilijaPisteet
1.Markus Eisenbichler (GER)143,2
2.Karl Geiger (GER)141,1
3.Killian Peier (SUI)137,5
4.Ryoyu Kobayashi (JPN)136,5
5.Michael Hayböck (AUT)130,2
6.Philipp Aschenwald (AUT)128,9
7.Andreas Stjernen (NOR)128,3
8.Daiki Ito (JPN)125,2
9.Evgeniy Klimov (RUS)124,3
10.Stefan Kraft (AUT)124,1

Suomalaiset:
27. Antti Aalto 111,7
36. Jarkko Määttä 103,6
50. Eetu Nousiainen 91,6
51. Andreas Alamommo 90,6

Aalto, Määttä ja Nousiainen selvisivät karsinnasta jatkoon. Alamommo tippui ensimmäisenä jatkosta.



Televisiointi


YLE:n solmittua uuden TV-sopimuksen pohjoismaisista hiihtolajeista, nähdään Mäkihypyn MM-kisat vuosina 2023 Ylen kanavilla. Näin ollen suomalaiset saavat seurata kisoja ilmaiseksi kotikatsomoistaan.

He, keiltä TV:tä ei enää nykypäivänä kodista löydy, voivat katsoa mäkihypyn maailmanmestaruuskilpailut netistä ilmaiseksi, sillä kaikki mäkihyppykisat nähdään myös suorina lähetyksinä YLE Areenan kautta.


Suomen joukkue Planican MM-kisojen mäkihyppyyn


Päivitämme tähän Suomen mäkijoukkueen Planican MM-kisoihin, kun se julkaistaan.



Mäkihypyn MM-kisat - Historia & tilastot


Mäkihypyn MM-kisoissa on hypätty vuodesta 1925 alkaen, jolloin hyppymäki oli vielä HS-pisteeltään 45 metriä. Ensimmäisen mäkihypyn maailmanmestaruuden voitti Tshekin Willen Dick. Eniten maailmanmestaruuksia on Itävallan Thomas Morgersternilla -peräti kahdeksan.

Alkuun miehet hyppäsivät vain yhden kilpailun. Normaali- ja suurmäen kilpailuun siirryttiin vuonna 1962, jonka jälkeen henkilökohtaisista on kultamitaleista on aina taisteltu kahdessa erikokoisessa mäessä.

Myös naiset ovat hypänneet MM-kisoissa vuodesta 2009 lähtien. Naisten MM-kisoissa on hypätty vasta vuodesta 2021 alkaen sekä normaali- että suurmäestä. Aiemmin naiset hyppäsivät ainoastaan normaalimäen maailmanmestaruuksista.

Mäkihypyn henkilökohtaisten kisojen MM-mitalitaulukko


Miehet

#UrheilijaI-II-III = Yht
1.Birger Ruud (NOR)5-2-0 = 7
2.Adam Małysz (POL)4-1-1 = 6
3.Stefan Kraft (AUT)3-0-2 = 5
4.Hans-Georg Aschenbach (GDR)3-0-0 = 3
5.Martin Schmitt (GER)2-2-0 = 4
6.Jens Weissflog (GER)2-1-2 = 5
7.Masahiko Harada (JPN)2-1-1 = 4
8.Toralf Engan (NOR)2-1-0 = 3
9.Helmut Recknagel (GDR)2-0-2 = 4
9.Janne Ahonen (FIN)2-0-2 = 4
11.Jacob Tullin Thams (NOR)2-0-0 = 2
11.G. Napalkov (URS)2-0-0 = 2
11.Björn Wirkola (NOR)2-0-0 = 2


Naiset

#UrheilijaI-II-III = Yht
1.Maren Lundby (NOR)2-1-0 = 3
2.Carina Vogt (GER)2-0-0 = 2
3.Daniela Iraschko-Stolz (AUT)1-0-2 = 3
4.Lindsey Van (USA)1-0-0 = 1
4.Sarah Hendrickson (USA)1-0-0 = 1
4.Ema Klinec (SLO)1-0-0 = 1
7.Sara Takanashi (JPN)0-2-2 = 4
8.Yuki Ito (JPN)0-2-0 = 2
9.Elena Runggaldier (ITA)0-1-0 = 1
9.Ulrike Grässler (GER)0-1-0 = 1
9.Katharina Althaus (GER)0-1-0 = 1
12.Anette Sagen (NOR)0-0-1 = 1
12.Coline Mattel (FRA)0-0-1 = 1
12.Jacqueline Seifriedsberger (AUT)0-0-1 = 1
12.Nika Kriznar (SLO)0-0-1 = 1



Mäkihypyn MM-kilpailut kautta aikain


Miehet

VuosiPaikka (mäki)Kulta - Hopea - Pronssi
1925Johannisbad (K45)Willen Dick (CZE) - Henry Ljungmann (NOR) - František Wende (CZE)
1926Lahti (K40)Jacob Tullin Thams (NOR) - Otto Aasen (NOR) - Georg Østerholt (NOR)
1927Cortina d'Ampezzo (K50)Tore Edman (SWE) - Willen Dick (CZE) - Bertil Carlsson (SWE)
1929Zakopane (K60)Sigmund Ruud (NOR) - Kristian Johansson (NOR) - Hans Kleppen (NOR)
1930Oslo (K50)Gunnar Andersen (NOR) - Reidar Andersen (NOR) - Sigmund Ruud (NOR)
1931Oberhof (K55)Birger Ruud (NOR) - Fritz Kaufmann (SUI) - Sven Eriksson (SWE)
1933Innsbruck (K70)Marcel Reymond (SUI) - Rudolf Burkert (CZE) - Sven Eriksson (SWE)
1934Sollefteå (K60)Kristian Johansson (NOR) - Arne Hovde (NOR) - Sven Eriksson (SWE)
1935Vysoké Tatry (K55)Birger Ruud (NOR) - Reidar Andersen (NOR) - Alf Andersen (NOR)
1937Chamonix (K60)Birger Ruud (NOR) - Reidar Andersen (NOR) - Sigurd Sollid (NOR)
1938Lahti (K65)Asbjørn Ruud (NOR) - Stanisław Marusarz (POL) - Hilmar Myhra (NOR)
1939Zakopane (K75)Sepp Bradl (GER) - Birger Ruud (NOR) - Arnholdt Kongsgaard (NOR)
1950Lake Placid (K80)Hans Bjørnstad (NOR) - Thure Lindgren (SWE) - Arnfinn Bergmann (NOR)
1954Falun (K80)Matti Pietikäinen (FIN) - Veikko Heinonen (FIN) - Bror Östman (SWE)
1958Lahti (K70)Juhani Kärkinen (FIN) - Ensio Hyytiä (FIN) - Helmut Recknagel (GER)
1962Zakopane (K90)Helmut Recknagel (GER) - Nikolay Kamenskiy (NL) - Niilo Halonen (FIN)
1962Zakopane (K65)Toralf Engan (NOR) - Antoni Łaciak (POL) - Helmut Recknagel (GER)
1966Oslo (K85)Bjørn Wirkola (NOR) - Takashi Fujisawa (JPN) - Kjell Sjöberg (SWE)
1966Oslo (K75)Bjørn Wirkola (NOR) - Dieter Neuendorf (GER) - Paavo Lukkariniemi (FIN)
1970Vysoké Tatry (K100)Gariy Napalkov (NL) - Jiří Raška (CZE) - Stanisław Gąsienica (POL)
1970Vysoké Tatry (K80)Gariy Napalkov (NL) - Yukio Kasaya (JPN) - Lars Grini (NOR)
1974Falun (K100)Hans-Georg Aschenbach (GER) - Heinz Wossipiwo (GER) - Rudolf Höhnl (CZE)
1974Falun (K85)Hans-Georg Aschenbach (GER) - Dietrich Kampf (GER) - Aleksey Borovitin (NL)
1978Lahti (K110)Tapio Räisänen (FIN) - Alois Lipburger (AUT) - Falko Weißpflog (GER)
1978Lahti (K85)Matthias Buse (GER) - Henry Glaß (GER) - Aleksey Borovitin (NL)
1982Oslo (K105)Matti Nykänen (FIN) - Olav Hansson (NOR) - Armin Kogler (AUT)
1982Oslo (K85)Armin Kogler (AUT) - Jari Puikkonen (FIN) - Ole Bremseth (NOR)
1985Seefeld (K109)Per Bergerud (NOR) - Jari Puikkonen (FIN) - Matti Nykänen (FIN)
1985Seefeld (K90)Jens Weißflog (GER) - Andreas Felder (AUT) - Per Bergerud (NOR)
1987Oberstdorf (K115)Andreas Felder (AUT) - Vegard Opaas (NOR) - Ernst Vettori (AUT)
1987Oberstdorf (K90)Jiří Parma (CZE) - Matti Nykänen (FIN) - Vegard Opaas (NOR)
1989Lahti (K114)Jari Puikkonen (FIN) - Jens Weißflog (GER) - Matti Nykänen (FIN)
1989Lahti (K90)Jens Weißflog (GER) - Ari-Pekka Nikkola (FIN) - Heinz Kuttin (GER)
1991Val di Fiemme (K115)Franci Petek (JUG) - Rune Olijnyk (NOR) - Jens Weißflog (GER)
1991Val di Fiemme (K90)Heinz Kuttin (AUT) - Kent Johanssen (NOR) - Ari-Pekka Nikkola (FIN)
1993Falun (K115)Espen Bredesen (NOR) - Jaroslav Sakala (CZE) - Andreas Goldberger (AUT)
1993Falun (K90)Masahiko Harada (JPN) - Andreas Goldberger (AUT) - Jaroslav Sakala (CZE)
1995Thunder Bay (K120)Tommy Ingebrigtsen (NOR) - Andreas Goldberger (AUT) - Jens Weißflog (GER)
1995Thunder Bay (K90)Takanobu Okabe (JPN) - Hiroya Saitō (JPN) - Mika Laitinen (FIN)
1997Trondheim (K120)Masahiko Harada (JPN) - Dieter Thoma (GER) - Sylvain Freiholz (SUI)
1997Trondheim (K90)Janne Ahonen (FIN) - Masahiko Harada (JPN) - Andreas Goldberger (AUT)
1999Ramsau (K120)Martin Schmitt (GER) - Sven Hannawald (GER) - Hideharu Miyahira (JPN)
1999Ramsau (K90)Kazuyoshi Funaki (JPN) - Hideharu Miyahira (JPN) - Masahiko Harada (JPN)
2001Lahti (K116)Martin Schmitt (GER) - Adam Małysz (POL) - Janne Ahonen (FIN)
2001Lahti (K90)Adam Małysz (POL) - Martin Schmitt (GER) - Martin Höllwarth (AUT)
2003Val di Fiemme (K120)Adam Małysz (POL) - Matti Hautamäki (FIN) - Noriaki Kasai (JPN)
2003Val di Fiemme (K95)Adam Małysz (POL) - Tommy Ingebrigtsen (NOR) - Noriaki Kasai (JPN)
2005Oberstdorf (HS137)Janne Ahonen (FIN) - Roar Ljøkelsøy (NOR) - Jakub Janda (CZE)
2005Oberstdorf (HS100)Rok Benkovič (SLO) - Jakub Janda (CZE) - Janne Ahonen (FIN)
2007Sapporo (HS134)Simon Ammann (SUI) - Harri Olli (FIN) - Roar Ljøkelsøy (NOR)
2007Sapporo (HS100)Adam Małysz (POL) - Simon Ammann (SUI) - Thomas Morgenstern (AUT)
2009Liberec (HS134)Andreas Küttel (SUI) - Martin Schmitt (GER) - Anders Jacobsen (NOR)
2009Liberec (HS100)Wolfgang Loitzl (AUT) - Gregor Schlierenzauer (AUT) - Simon Ammann (SUI)
2011Oslo (HS134)Gregor Schlierenzauer (AUT) - Thomas Morgenstern (AUT) - Simon Ammann (SUI)
2011Oslo (HS106)Thomas Morgenstern (AUT) - Andreas Kofler (AUT) - Adam Malysz (POL)
2013Val di Fiemme (HS134)Kamil Stoch (POL) - Peter Prevc (SLO) - Anders Jacobsen (NOR)
2013Val di Fiemme (HS106)Anders Bardal (NOR) - Gregor Schlierenzauer (AUT) - Peter Prevc (SLO)
2015Falun (HS134)Severin Freund (GER) - Gregor Schlierenzauer (AUT) - Rune Velta (NOR)
2015Falun (HS100)Rune Velta (NOR) - Severin Freund (GER) - Stefan Kraft (AUT)
2017Lahti (HS130)Stefan Kraft (AUT) - Andreas Wellinger (GER) - Piotr Żyła (POL)
2017Lahti (HS100)Stefan Kraft (AUT) - Andreas Wellinger (GER) - Markus Eisenbichler (GER)
2019Seefeld (Innsbruck) (HS130)Markus Eisenbichler (GER) - Karl Geiger (GER) - Killian Peier (SUI)
2019Seefeld (HS109)Dawid Kubacki (POL) - Kamil Stoch (POL) - Stefan Kraft (AUT)
2021Oberstdorf (HS137)Stefan Kraft (AUT) - Robert Johansson (NOR) - Karl Geiger (GER)
2021Oberstdorf (HS106)Piotr Zyla (POL) - Karl Geiger (GER) - Anze Lanisek (SLO)


Naiset

VuosiPaikka (mäki)Kulta - Hopea - Pronssi
2009Liberec (HS100)Lindsey Van (USA) - Ulrike Grässler (GER) - Anette Sagen (NOR)
2011Oslo (HS106)Daniela Iraschko-Stolz (AUT) - Elena Runggaldier (ITA) - Coline Mattel (FRA)
2013Val di Fiemme (HS106)Sarah Hendrickson (USA) - Sara Takanashi (JPN) - Jacqueline Seifriedsberger (AUT)
2015Falun (HS100)Carina Vogt (GER) - Yuki Ito (JPN) - Daniela Iraschko-Stolz (AUT)
2017Lahti (HS100)Carina Vogt (GER) - Yuki Ito (JPN) - Sara Takanashi (JPN)
2019Seefeld (HS109)Maren Lundby NOR) - Katharina Althaus (GER) - Daniela Iraschko-Stolz (AUT)
2021Oberstdorf (HS137)Maren Lundby (NOR) - Sara Takanashi (JPN) - Nika Kriznar (SLO)
2021Oberstdorf (HS106)Ema Klinec (SLO) - Maren Lundby (NOR) - Sara Takanashi (JPN)