Suomi-Ruotsi-maaottelu 2021 - Aikataulu, Joukkueet & Tulokset

Suomi-Ruotsi-maaottelu 2021


Ruotsi-ottelu, Suomi-Ruotsi-maaottelu, Finnkampen, Sverigekampen... rakkaalla lapsella on monta nimeä! Yleisurheilun Suomi-Ruotsi-maaottelu on yksi koko suomalaisen urheilun klassikkotapahtumista. Ensimmäisen kerran maiden välillä kilpailtiin vuonna jo 1925 ja vuodesta 1950 lähtien Ruotsi-ottelu on järjestetty vuosittain.
Topi Raitanen Suomi-Ruotsi-maaottelun 1500 metrin voittajana vuonna 2018.
Kuva: Olavi Kaljunen/Trackpic
Topi Raitanen Suomi-Ruotsi-maaottelun 1500 metrin voittajana vuonna 2018.


Suomi-Ruotsi-maaottelu on kaksipäiväinen yleisurheilutapahtuma, jossa Suomi ja Ruotsi kilpailevat nuorten (17-vuotiaat) ja aikuisten maaotteluissa. Molemmissa sarjoissa tulokset huomioidaan erikseen. Aikuisten maaottelussa kuhunkin lajiin osallistuu molemmilta mailta kolme urheilijaa, nuorten ottelussa kaksi.

Ruotsi-ottelu on järjestetty historian saatossa 79 kertaa alkaen vuodesta 1925. Ensimmäiset 11 vuotta Ruotsi-ottelu kilpailtiin ilman naisia. Historian saatossa kamppailut ovat olleet tasaisia ja molemmilla mailla on ollut omat vahvat lajinsa tiettyinä ajanjaksoina. Kokonaisuudessaan Suomen miehet ovat kaataneet Ruotsin 46 kertaa ja Suomen naiset 25 kertaa.



Suomen miesten voitokas 4x100m viestijoukkue iloisissa tunnelmissa juoksun jälkeen 2018 Ruotsi-ottelussa Tampereella.
Kuva: Olavi Kaljunen/Trackpic
Suomen miesten voitokas 4x100m viestijoukkue iloisissa tunnelmissa juoksun jälkeen 2018 Ruotsi-ottelussa Tampereella.


Ruotsi-Suomi maaottelu 2021 - Ohjelma & aikataulu


Vuoden 2021 maaottelun isäntänä toimii Ruotsi ja ottelu käydään Tukholmassa. Ohessa kisojen alustava aikataulu miesten ja naisten maaotteluiden osalta.

La 4.9.

KloLaji
13.0010 km N (Tjejmilen)
16.50Kävely 10000 m M + 5000 m N
16.53Seiväs N
17.05Kolmiottelu Korkeus N
17.10Kolmiottelu Korkeus M
17.35Kuula M
17.55100 m M
18.03100 m N
18.155000 m M
18.20Kolmiloikka M
18.373000 m esteet N
18.45Keihäs N
18.50Kolmiottelu Kuula M/N
18.57400 m M
19.05400 m N
19.15800 m M
19.30Korkeus M
19.35110 m aidat M
19.45Kolmiottelu 110 m aidat M
19.55Pituus N
19.57Kolmiottelu 100 m aidat N
20.05Keihäs M
20.10Kuula N
20.154x100 m P
20.224x100 m F
20.304x100 m M
20.374x100 m N
20.45800 m N

Su 5.9.

KloLaji
13.10Moukari M
13.30400 m aidat K
13.40400 m aidat M
13.57Veteraaniviesti
14.00Korkeus N
14.05Moukari N
14.153000 m esteet M
14.355000 m N
15.00200 m N
15.05Kolmiloikka N
15.07200 m M
15.15Kiekko M
15.1710000 m M
15.20Seiväs M
16.07100 m aidat N
16.15Kiekko N
16.17Pituus M
16.224x400 m N + T
16.304x400 m M + P
16.401500 m N
16.501500 m M




Suomi-Ruotsi-maaottelu 2021 – Televisiointi


YLE välittää Ruotsi-ottelun 2021 suorana lähetyksenä kanavillaan sekä YLE Areenassa. Uuden sopimuksen myötä Suomi-Ruotsi-maaottelu näytetään YLE:n kanavilla vuoteen 2026 saakka.

Lähetysajat

PäiväAikaKanava
Lauantai 4.9.17.20 - 21.10YLE2
Sunnuntai 5.9.13.00 - 17.10YLE2



Suomi-Ruotsi-maaottelu 2021 - Tulokset


Suomi-Ruotsi-maaottelun 2021 livetuloksia voit seurata tapahtuman livetulospalvelusta. Lajikohtaiset lähtölistat löydät täältä.

Maaotteluiden lopputulokset


MIEHET: SWE-FIN 230-201
NAISET: SWE-FIN 223,5-207,5
Kävely-maaottelu: SWE-FIN 15-28

POJAT: SWE-FIN 108-101
TYTÖT: SWE-FIN 102-110

Maaotteluiden pistetilanteet avauspäivän jälkeen


MIEHET: SWE-FIN 125-101
NAISET: SWE-FIN 127-99
Kävely-maaottelu (lopputulokset): SWE-FIN 15-28

POJAT: SWE-FIN 62-52
TYTÖT: SWE-FIN 56-61

Suomen pika-aitanaiset dominoivat 2018 Ruotsi-ottelua kolmoisvoitolla. Kuvassa voittaja kisan Nooralotta Neziri ja kakkonen Annimari Korte. Kolmoisvoiton täydensi Reetta Hurske.
Kuva: Olavi Kaljunen/Trackpic
Suomen pika-aitanaiset dominoivat 2018 Ruotsi-ottelua kolmoisvoitolla. Kuvassa voittaja kisan Nooralotta Neziri ja kakkonen Annimari Korte. Kolmoisvoiton täydensi Reetta Hurske.



Joukkueet Suomi-Ruotsi-maaotteluun 2021


Kolmiottelun pisteet lasketaan miehissä ja naisissa maaottelun pisteisiin. Kilpakävelijät käyvät erillisen maaottelun.

Suomen joukkue


Miehet

LajiUrheilijat
100 mOskari Lehtonen Nurmijärven Yleisurheilu, Samuel Purola Oulun Pyrintö, Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat
200 mSamuel Purola Oulun Pyrintö, Roope Saarinen Viipurin Urheilijat, Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat
400 mErik Back HIFK-friidrott Helsinki, Filiph Johansson Gamlakarleby IF Kokkola, Viljami Kaasalainen Jyväskylän Kenttäurheilijat
800 mVille Lampinen Kenttäurheilijat -58 Vantaa, Joonas Rinne Saarijärven Pullistus, Markus Teijula Naantalin Löyly
1500 mSanttu Heikkinen Lempäälän Kisa Yleisurheilu, Konsta Hämäläinen Joensuun Kataja, Joonas Rinne Saarijärven Pullistus
5000 mOtto Kaario Jyväskylän Kenttäurheilijat, Ossi Kekki Lahden Ahkera, Eero Saleva Helsingin Kisa-Veikot
10000 mAntti Ihamäki Alajärven Ankkurit, Mika Kotiranta Joensuun Kataja, Miika Tenhunen Nivalan Urheilijat
110 m ajValtteri Kalliokulju Liedon Parma, Santeri Kuusiniemi Jyväskylän Kenttäurheilijat, Elmo Lakka Jyväskylän Kenttäurheilijat
400 m ajJonni Blomqvist Borgå Akilles, Lauri Eneh Tampereen Urheilijat -38, Tuomas Lehtonen Liedon Parma
3000 m ejHannu Granberg Lahden Ahkera, Eemil Helander Jyväskylän Kenttäurheilijat, Topi Raitanen Helsingin Kisa-Veikot
4×100 mEljas Aalto IF Sibbo-Vargarna, Elmo Lakka Jyväskylän Kenttäurheilijat, Oskari Lehtonen Nurmijärven Yleisurheilu, Samuel Purola Oulun Pyrintö, Roope Saarinen Viipurin Urheilijat, Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat
4×400 mEljas Aalto IF Sibbo-Vargarna, Erik Back HIFK-friidrott Helsinki, Jonni Blomqvist Borgå Akilles, Filiph Johansson Gamlakarleby IF Kokkola, Viljami Kaasalainen Jyväskylän Kenttäurheilijat, Tuomas Lehtonen Liedon Parma, Samuel Purola Oulun Pyrintö
KorkeusArttu Mattila Äänekosken Urheilijat, Daniel Kosonen Tampereen Pyrintö, Matias Mustonen Lempäälän Kisa Yleisurheilu
SeiväsTommi Holttinen Someron Esa, Urho Kujanpää Tampereen Pyrintö, Mikko Paavola Alajärven Ankkurit
PituusPyry Keränen Karkkilan Pojat, Simo Lipsanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Kalle Salminen Joensuun Kataja
3-loikkaTuomas Kaukolahti Kenttäurheilijat -58 Vantaa, Topias Koukkula Kangasalan Urheilijat -68, Simo Lipsanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet
KuulaEero Ahola Porin Yleisurheilu, Arttu Kangas Kankaanpään seudun Leisku, Arttu Korkeasalo Lielahden Kipinä Tampere
KiekkoRami Kankaanpää Ilmajoen Kisailijat, Frantz Kruger Vasa Idrottssällskap, Juha Lahdenranta Porin Yleisurheilu
MoukariAaron Kangas Kankaanpään seudun Leisku, Henri Liipola Someron Esa, Tuomas Seppänen Noormarkun Nopsa
KeihäsJami Kinnunen Äänekosken Urheilijat, Toni Kuusela Kuortaneen Kunto, Topias Laine Helsingin Kisa-Veikot
3-otteluJuuso Hassi Oriveden Ponnistus, Tarmo Savola Lappajärven Veikot, Leo Uusimäki Kenttäurheilijat -58 Vantaa


Naiset

LajiUrheilijat
100 mLotta Kemppinen HIFK-friidrott Helsinki, Anniina Kortetmaa Jyväskylän Kenttäurheilijat, Johanna Kylmänen Raision Kuula
200 mMette Baas Veitsiluodon Kisaveikot, Anniina Kortetmaa Jyväskylän Kenttäurheilijat, Milja Thureson Turun Toverit
400 mMette Baas Veitsiluodon Kisaveikot, Viivi Lehikoinen HIFK-friidrott, Milja Thureson Turun Toverit
800 mSara Kuivisto Borgå Akilles, Helmi Vuorimaa Lahden Ahkera, Viola Westling Turun Urheiluliitto
1500 mReetta Joronen Savonlinnan Riento, Sara Kuivisto Borgå Akilles, Ilona Mononen Lahden Ahkera
5000 mNina Chydenius Gamlakarleby IF Kokkola, Suvi Miettinen Helsingin Kisa-Veikot, Camilla Richardsson Esbo IF
10000 mNina Chydenius Gamlakarleby IF Kokkola, Laura Manninen Kenttäurheilijat -58 Vantaa, Johanna Peiponen Rovaniemen Lappi
100 m ajReetta Hurske Tampereen Pyrintö, Saara Keskitalo Espoon Tapiot, Anni Siirtola Helsingin Kisa-Veikot
400 m ajViivi Lehikoinen HIFK-friidrott Helsinki, Nea Mattila HIFK-friidrott Helsinki, Heidi Salminen Jyväskylän Kenttäurheilijat
3000 m ejEmma Katajalaakso Lahden Ahkera, Moona Korkealaakso Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Camilla Richardsson Esbo IF
5000 m kävelyAnniina Kivimäki Lapuan Virkiä, Elisa Neuvonen Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Heta Veikkola Lapuan Virkiä
4×100 mLotta Kemppinen HIFK-friidrott Helsinki, Anniina Kortetmaa Jyväskylän Kenttäurheilijat, Johanna Kylmänen Raision Kuula, Pirkitta Marjanen Porin Yleisurheilu, Anna Pursiainen Espoon Tapiot
4×400 mMette Baas Veitsiluodon Kisaveikot, Viivi Lehikoinen HIFK-friidrott Helsinki, Nea Mattila HIFK-friidrott Helsinki, Aino Pulkkinen Jyväskylän Kenttäurheilijat, Milja Thureson Turun Toverit, Heidi Salminen Jyväskylän Kenttäurheilijat
KorkeusElla Junnila Tampereen Pyrintö, Sini Lällä Jyväskylän Kenttäurheilijat, Heta Tuuri Lahden Ahkera
SeiväsSaga Andersson Esbo IF, Elina Lampela Oulun Pyrintö, Wilma Murto Salon Vilpas
PituusTaika Koilahti Turun Weikot, Kira Kytölä Esbo IF, Senni Salminen Imatran Urheilijat
KolmiloikkaElina Kostiainen Vihdin Viesti, Kira Kytölä Esbo IF, Senni Salminen Imatran Urheilijat
KuulaKaisa Kymäläinen Oriveden Ponnistus, Senja Mäkitörmä Varpaisjärven Vire Lapinlahti, Eveliina Rouvali Kuopion Reipas
KiekkoKatri Hirvonen Joensuun Kataja, Helena Leveelahti Virtain Urheilijat, Salla Sipponen Keuruun Kisailijat
MoukariSuvi Koskinen Kauhajoen Karhu, Silja Kosonen Someron Esa, Krista Tervo Karhulan Katajaiset Kotka
KeihäsAnni-Linnea Alanen Vaasan Vasama, Sanne Erkkola Turun Urheiluliitto, Saara Lipsanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet
KolmiotteluAmanda Liljendal Borgå Akilles, Jessica Rautelin Esbo IF, Miia Sillman Tampereen Pyrintö
10000 m kävelyJoni Hava Espoon Tapiot, Jarkko Kinnunen Jalasjärven Jalas, Aleksi Ojala Urjalan Urheilijat

Lähde: SUL



Ruotsin joukkue


Lähde: friidrott.se

Miehet

LajiUrheilijat
100mHenrik Larsson 99 IF Göta Karlstad
 Thomas Jones 01 IFK Växjö
 Austin Hamilton 97 Malmö AI
200mHenrik Larsson 99 IF Göta Karlstad
 Anders Pihlblad 98 Örgryte IS
 Desmond Rogo 96 Upsala IF
400mCarl Bengtström 00 Örgryte IS
 Nick Ekelund Arenander 89 Malmö AI
 Emil Johansson 02 Turebergs FK
800mAndreas Kramer 97 Ullevi FK
 Alexander Lundskog 96 Ullevi FK
 Erik Martinsson 96 Upsala IF
1500mJohan Rogestedt 93 Stenungsunds FI
 Samuel Pihlström 01 Hälle IF
 Abubakar Abdullahi 99 Malmö AI
5000mAndreas Almgren 95 Turebergs FK
 Emil Danielsson 97 Spårvägens FK
 Omar Ismail 00 Högby IF
10000mJonas Leandersson 90 IF Göta Karlstad
 Olle Ahlberg 97 Hälle IF
 Suldan Hassan 98 Ullevi FK
3000m est.Vidar Johansson 96 Sävedalens AIK
 Simon Sundström 98 IFK Lidingö
 Axel Djurberg 99 Hässelby SK
110m ajMax Hrelja 98 Malmö AI
 Jonathan Holm 94 Hammarby IF
 Fredrick Ekholm 94 IFK Lidingö
400m ajCarl Bengtström 00 Örgryte IS
 Johan Claesson 01 IFK Växjö
 Viktor Bondesson 98 Malmö AI
KorkeusFabian Delryd 96 Täby IS
 Oskar Lundqvist 97 Upsala IF
 Arvid Ryberg 98 IF Göta Karlstad
SeiväsArmand Duplantis 99 Upsala IF
 Robin Jacobsson 98 Ullevi FK
 Micael Fagö 1994 IFK Växjö
PituusThobias Montler 96 Malmö AI
 Andreas Carlsson 95 IK Ymer
 Jonatan Hirsh 98 Örgryte IS
KolmiloikkaGabriel Wallmark 02 Örgryte IS
 Erik Ehrlin 90 Hammarby IF
 Isak Persson 95 Örgryte IS
KuulaWictor Petersson 98 Malmö AI
 Viktor Gardenkrans 95 Upsala IF
 Jesper Arbinge 97 Spårvägens FK
KiekkoDaniel Ståhl 92 Spårvägens FK
 Simon Pettersson 94 Hässelby SK
 Jakob Gardenkrans 97 Upsala IF
MoukariRagnar Carlsson 00 Hässelby SK
 Oscar Vestlund 93 IF Göta Karlstad
 Mattias Lindberg 90 Skellefteå AIK
KeihäsKim Amb 90 Bålsta IK
 Jakob Samuelsson 98 Hässelby SK
 Sebastian Thörngren 93 IFK Växjö
KolmiotteluFredrik Samuelsson 95 Hässelby SK
 Andreas Gustafsson 97 Upsala IF
 Rasmus Elfgaard 94 Högby IF
10000m kävelyPerseus Karlström 90 Eskilstuna FI
 Remo Karlström 88 Eskilstuna FI
 Christer Svensson 69 Växjö AIS


Naiset

LajiUrheilijat
100mJulia Henriksson 00 IFK Helsingborg
 Daniella Busk 93 Malmö AI
 Wilma Rosenquist 01 Malmö AI
200mElvira Tanderud 04 Ullevi FK
 Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
 Lisa Lilja 96 Ullevi FK
400mMoa Hjelmer 90 Spårvägens FK
 Sandra Knezevic 92 Hässelby SK
 Lova Perman 03 IF Göta Karlstad
800mLovisa Lindh 91 Ullevi FK
 Wilma Nielsen 01 Göteborgs KIK
 Yolanda Ngarambe 91 Turebergs FK
1500mYolanda Ngarambe 91 Turebergs FK
 Hanna Hermansson 89 Turebergs FK
 Lovisa Lindh 91 Ullevi FK
5000mMeraf Bahta 89 Hälle IF
 Sara Christiansson 97 Sävedalens AIK
 Samrawit Mengsteab 90 Hälle IF
10000mMeraf Bahta 89 Hälle IF
 Sarah Lahti 95 Hässelby SK
 Carolina Wikström 93 Roslagens LK
3000m est.Linn Söderholm 96 Sävedalens AIK
 Emilia Lillemo 00 Täby IS
 Caroline Högardh 92 Hässelby SK
100m aj.Julia Wennersten 01 IK Ymer
 Hanna Palmqvist 96 Mölndals AIK
 Amanda Hansson 99 Hässelby SK
400m aj.Moa Granat 04 Vallentuna FK
 Hanna Karlsson 03 IF Göta Karlstad
 Ebba Svantesson 97 Upsala IF
KorkeusErika Kinsey 88 Trångsvikens IF
 Bianca Salming 98 Turebergs FK
 Sofie Skoog 90 IF Göta Karlstad
SeiväsMichaela Meijer 93 Örgryte IS
 Linnea Jönsson 99 IFK Helsingborg
 Gabriella Jönsson 01 IFK Helsingborg
PituusKhaddi Sagnia 94 Ullevi FK
 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne FIF
 Kaiza Karlén 98 IF Göta Karlstad
KolmiloikkaRebecka Abrahamsson 94 Örgryte IS
 Malin Otterling Marmbrandt 85 Västerås FK
 Madeleine Nilsson 91 Gefle IF
KuulaFanny Roos 95 Malmö AI
 Sara Lennman 96 Spårvägens FK
 Frida Åkerström 90 Hässelby SK
KiekkoEmma Ljungberg 94 Spårvägens FK
 Vanessa Kamga 98 Upsala IF
 Mathilda Eriksson 98 Malmö AI
Moukari 
 Tracey Andersson 84 Ullevi FK
 Grete Ahlberg 98 Hammarby IF
 Sara Forssell 00 Motala AIF
KeihäsMatilda Elfgaard 92 IFK Växjö
 Carolin Näslund 98 IF Göta Karlstad
 Elisabeth Lithell 90 KFUM Örebro
KolmiotteluBianca Salming 98 Turebergs FK
 Amanda Holmberg 98 Hässelby SK
 Sophie Reid 02 IK Ymer
5000m kävelyMonica Svensson 78 Växjö AIS
 Helena Sandmer 92 SK Svängen
 Ellinor Hogrell 68 Mälarhöjdens IK



Suomi-Ruotsi-maaottelun pistelasku


Ruotsi-ottelun yksilölajeissa voittaja saa seitsemän pistettä, toiseksi tullut viisi ja sijoille 3-6 sijoittuvat aina yhden pisteen vähemmän. Viestijuoksuissa voittaja saa viisi pistettä ja toiseksi tullut kaksi. Mikäli urheilija tai viestijoukkue ei saa tulosta tai se hylätään, ei kyseisestä lajista kerry urheilijalle/maalle pisteitä lainkaan.

Yksilölajit

SijaPisteet
1.7
2.5
3.4
4.3
5.2
6.1
Ei tulosta0

Viestit

SijaPisteet
1.5
2.2
Ei tulosta0




Nuorten (U18) Suomi-Ruotsi-maaottelu 2021


Alle 18-vuotiaiden maaottelu käydään aikuisten maaottelun tapaan lauantain ja sunnuntain aikana Tukholmassa.

Nuorten maaottelun aikataulu


Lauantai 4.9.

KloLaji
11.20Kolmiottelu Korkeushyppy P/T
13.00400 m P
13.00Stav P
13.00Kiekonheitto P/T
13.10400 m T
13.202000 m esteet P
13.20Kolmiloikka P/T
13.35100 m T
13.45100 m P
13.553000 m P
14.101500 m esteet T
14.10Kolmiottelu Kuulantyöntö P/T
14.15Korkeushyppy T
14.20Keihäänheitto P/T
14.251500 m T
14.45110 m aidat P
14.55Kolmiottelu 110 m aidat P
15.05100 m aidat T
15.12Kolmiottelu 100 m aidat T
18.154x100 m P
18.224x100 m T

Sunnuntai 5.9.

KloLaji
10.20Moukarinheitto P/T
10.40300 m aidat P
10.50300 m aidat T
10.55Seiväshyppy T
11.051500 m P
11.15Korkeushyppy P
11.203000 m T
11.30Pituushyppy P/T
11.35Kuulantyöntö P/T
11.40200 m P
11.50200 m T
12.00800 m P
12.10800 m T
16.224x400 m K + T
16.304x400 m M + P



Suomen joukkue nuorten (U18) Ruotsi-otteluun


Suomen nuorten joukkueen kuumimpia nimiä ovat muun muassa aikuisten SM-kultaa lauantaina pituushypyssä sensaatiomaisesti voittanut 16-vuotias Kasperi Vehmaa ja niin ikään 16-vuotias moukarinheiton alle 17-vuotiaden SE-mies Max Lampinen.

Pojat

LajiUrheilijat
100 mJarmo Eromäki Haukivuoren Kisailijat Mikkeli, Niklas Viikisalo Porin Yleisurheilu
200 mJarmo Eromäki Haukivuoren Kisailijat Mikkeli, Niklas Viikisalo Porin Yleisurheilu
400 mJere Haapalainen Tampereen Pyrintö, Antti Sainio Tampereen Pyrintö
800 mKonsta Uuttera Tampereen Pyrintö, Martti Majuri Lappeenrannan Urheilu-Miehet
1500 mSisu Moilanen Turun Urheiluliitto, Karlos Kemppaala Viipurin Urheilijat Helsinki
3000 mLuukas Kontro Jyväskylän Kenttäurheilijat, Karlos Kemppaala Viipurin Urheilijat Helsinki
2000 m ejEemeli Katajalaakso Kannuksen Ura, Oscar Nyholm Borgå Akilles
110 m ajRasmus Vehmaa Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Konsta Kankainen Tampereen Pyrintö
300 m ajJere Haapalainen Tampereen Pyrintö, Antti Sainio Tampereen Pyrintö
KorkeusJohan Grönroos Sjundeå IF, Teemu Laurikainen Oriveden Ponnistus
SeiväsEemil Hallikainen Kaavin Kaiku, Otto Hiivola Kalannin Vankka Uusikaupunki
PituusKasperi Vehmaa Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Benjamin Olli Vasa Iddrottssällskap
KolmiloikkaDeshawn Holopainen Joensuun Kataja, Sami Bärlund Tapanilan Erä Helsinki
KuulaPaavo Puro Suolahden Urho Äänekoski, Juho Suominen Piikkiön Kehitys Kaarina
KiekkoKosti Saine Kankaanpään seudun Leisku, Max Lampinen Someron Esa
MoukariMax Lampinen Someron Esa, Simo Piirainen Kaipolan Vire Jämsä
KeihäsNiko Mäki-Mustapää Kuortaneen Kunto, Lenni Yli-Kotila Kannuksen Ura
Kolmiottelu (korkeus, kuula, 110 m aj)Joonas Lapinkero Jyväskylän Kenttäurheilijat, Juho Kallio Lapuan Virkiä
4×100 mJarmo Eromäki Haukivuoren Kisailijat Mikkeli, Niklas Viikisalo Porin Yleisurheilu, Rasmus Vehmaa Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Benjamin Olli Vasa Iddrottssällskap, Kasperi Vehmaa Lappeenrannan Urheilu-Miehet
4×400 mJere Haapalainen Tampereen Pyrintö, Miska Koponen Viipurin Urheilijat Helsinki, Antti Sainio Tampereen Pyrintö, Konsta Uuttera Tampereen Pyrintö, Joonas Lapinkero Jyväskylän Kenttäurheilijat, Rasmus Vehmaa Lappeenrannan Urheilu-Miehet


Tytöt

LajiUrheilijat
100 mEssi Niskala Kuivasjärven Aura Oulu, Inkeri Ahokas Porin Yleisurheilu
200 mInka Pöyry HIFK-friidrott Helsinki, Inkeri Ahokas Porin Yleisurheilu
400 mLaura Loponen Oulun Pyrintö, Teresa Perttilä HIFK-friidrott Helsinki
800 mSini Rajaniemi Lahden Ahkera, Teresa Perttilä HIFK-friidrott Helsinki
1500 mNelli Viskari Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Saana Lappalainen Seinäjoen Seudun Urheilijat
1500 m ejNora Kytäjä Lempäälän Kisa, Eva Peltopuro Vantaan Salamat
3000 mNelli Viskari Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Henna Eineluoto Lappeenrannan Urheilu-Miehet
100 m ajLiina Tervo HIFK-friidrott Helsinki, Jenna Vakkilainen Vantaan Salamat
300 m ajLaura Loponen Oulun Pyrintö, Essi Niskala Kuivasjärven Aura Oulu
KorkeusTuuli Järvinen Keuruun Kisailijat, Neea-Maria Joki Pohjan Koitto Rovaniemi
SeiväsTuuli Järvinen Keuruun Kisailijat, Vanessa Lindberg Hyvinkään Seudun Urheilijat
PituusJenna Vakkilainen Vantaan Salamat, Minja Kurtti Oulun Pyrintö
KolmiloikkaSiiri Nyyssönen Joensuun Kataja, Sanni Lento Tampereen Pyrintö
KuulaTiina Järvinen Lahden Ahkera, Anette Saalismaa Pudasjärven Urheilijat
KiekkoIiris Veijola Hämeenlinnan Tarmo, Anette Saalismaa Pudasjärven Urheilijat
MoukariCharlotte Sandkulla IF Åsarna Kruunupyy, Ellen Uschanow Raision Kuula
KeihäsNanna Leivonen Jyväskylän Kenttäurheilijat, Salla Koskimäki Kaustisen Pohjan-Veikot
3-ottelu (korkeus, kuula, 100m aj)Anni Nurminen Tampereen Pyrintö, Vilma Väliharju Tampereen Pyrintö
4×100 mEssi Niskala Kuivasjärven Aura Oulu, Inkeri Ahokas Porin Yleisurheilu, Minea Fogelholm Espoon Tapiot, Inka Pöyry HIFK-friidrott Helsinki, Jenna Vakkilainen Vantaan Salamat, Laura Loponen Oulun Pyrintö
4×400 mLaura Loponen Oulun Pyrintö, Teresa Perttilä HIFK-friidrott Helsinki, Essi Niskala Kuivasjärven Aura, Eerika Koivuniemi Kauhavan Wisa, Inka Pöyry HIFK-friidrott Helsinki



Ruotsi-ottelu 2020


Tulokset


Ruotsi voitti miesten maaottelun 206 – 201 ja naisten 221 – 186.

Maaottelun lajikohtaiset tulokset: Tulokset.

Simo Lipsanen ei saanut vastusta 2018 Ruotsi-ottelun kolmiloikassa, vaan hoiti 7 lajipistettä Suomelle lähes metrin erolla tuloksellaan 16,31.
Kuva: Olavi Kaljunen/Trackpic
Simo Lipsanen ei saanut vastusta 2018 Ruotsi-ottelun kolmiloikassa, vaan hoiti 7 lajipistettä Suomelle lähes metrin erolla tuloksellaan 16,31.

Suomi-Ruotsi-maaottelu 2019


Ruotsi-ottelu 2019 - Tulokset


Ruotsi onnistui voittamaan vuoden 2019 maaottelussa miesten, naisten ja poikien maaottelut. Suomen saldoksi jäi tyttöjen maaottelun voitto.

Lopputulos kahden kilpailupäivän jälkeen:

MIEHET: Ruotsi 228 - Suomi 181
NAISET: Ruotsi 217,5 - Suomi 192,5
POJAT: Ruotsi 116 - Suomi 85
TYTÖT: Ruotsi 91,5 - Suomi 109,5

Ruotsi-ottelun 2019 livetulokset maaottelun tulospavelusta.

Ruotsi-ottelu su 26.8.2019


NAISET


Kolmiloikka

#UrheilijaTulos
1.Salminen, Senni (FIN)13.83
2.Nyman Wänseth, Emelie (SWE)13.53
3.Pullola, Emma (FIN)13.41
4.Abrahamsson, Rebecka (SWE)13.32
5.Kytölä, Kira (FIN)13.21
6.Koné, Fatima (SWE)01.12.95

400 m aidat

#UrheilijaTulos
1.Palmqvist, Hanna (SWE)58.29
2.Halonen, Kristiina (FIN)58.41
3.Määttänen, Eveliina (FIN)59.23
4.Mattila, Nea (FIN)59.24
5.Holmén Svensson, Johanna (SWE)59.59
6.Linde, Lovisa (SWE)60.27


Kuulantyöntö

#UrheilijaTulos
1.Roos, Fanny (SWE)18.00
2.Åkerström, Frida (SWE)17.06
3.Mäkitörmä, Senja (FIN)16.17
4.Lennman, Sara (SWE)15.76
5.Rouvali, Eveliina (FIN)15.29
6.Helin, Suvi (FIN)14.66

5000 m

#UrheilijaTulos
1.Mengsteab, Samrawit (SWE)15:50.41
2.Richardsson, Camilla (FIN)15:51.31
3.Christiansson, Sara (SWE)15:52.46
4.Korkealaakso, Moona (FIN)16:48.03
5.Skräddar, Katarina (FIN)16:50.95
6.Mustonen, Sanna (SWE)17:19.76


Moukarinheitto

#UrheilijaTulos
1.Storm, Ida (SWE)65.62
2.Tervo, Krista (FIN)65.12
3.Andersson, Tracey (SWE)63.58
4.Koskinen, Suvi (FIN)63.44
5.Linna, Inga (FIN)63.36
6.Ahlberg, Grete (SWE)62.66

Seiväshyppy

#UrheilijaTulos
1.Bengtsson, Angelica (SWE)461
2.Meijer, Michaela (SWE)446
3.Murto, Wilma (FIN)424
4.Ollikainen, Laura (FIN)424
5.Jönsson, Linnea (SWE)408
6.Andersson, Saga (FIN)384


200 m

#UrheilijaTulos
1.Ekelund, Irene (SWE)23.50
2.Hjelmer, Moa (SWE)23.51
3.Lilja, Lisa (SWE)23.68
4.Kemppinen, Lotta (FIN)23.93
5.Kortetmaa, Anniina (FIN)23.99
6.Nygård, Jeanine (FIN)24.66

100 m aidat

#UrheilijaTulos
1.Korte, Annimari (FIN)12.85
2.Neziri, Nooralotta (FIN)12.92
3.Hurske, Reetta (FIN)13.09
4.Tuvesson, Emma (SWE)13.61
5.Skogström, Malin (SWE)13.93
6.Sandelius, Josefin (SWE)14.34


800 m

#UrheilijaTulos
1.Ngarambe, Yolanda (SWE)2:02.98
2.Kuivisto, Sara (FIN)2:03.27
3.Hermansson, Hanna (SWE)2:03.85
4.Lindh , Lovisa (SWE)2:06.97
5.Blomqvist, Nathalie (FIN)2:07.95
6.Westling, Viola (FIN)2:16.24

4 x 400 m

#UrheilijaTulos
1.Suomi3.38,39
2.Ruotsi3.39,10



MIEHET


Keihäänheitto

#UrheilijaTulos
1.Amb, Kim (SWE)85.89
2.Etelätalo, Lassi (FIN)82.15
3.Helander, Oliver (FIN)80.66
4.Kuusela, Toni (FIN)79.38
5.Samuelsson, Jakob (SWE)75.03
6.Törngren, Sebastian (SWE)72.39

400 m aidat

#UrheilijaTulos
1.Mörö, Oskari (FIN)50.26
2.Widlund, Hampus (SWE)51.51
3.Lehtonen, Tuomas (FIN)51.85
4.Blomqvist, Janni (FIN)52.61
5.Andersson, Isak (SWE)52.84
6.Claeson, Johan (SWE)53.23


Korkeushyppy

#UrheilijaTulos
1.Delryd, Fabian (SWE)216
2.Lundqvist, Oskar (SWE)212
3.Eriksson, Samuli (FIN)210
4.Hietaniemi, Mika (FIN)210
5.Mattila, Arttu (FIN)210
6.Wiklund, Simon (SWE)210

3000 m esteet

#UrheilijaTulos
1.Raitanen, Topi (FIN)8:46.97
2.Magnusson, Leo (SWE)8:58.72
3.Johansson, Vidar (SWE)9:00.91
4.Blomberg, Emil (SWE)9:01.87
5.Tenhunen, Miika (FIN)9:02.89
6.Helander, Eemil (FIN)9:05.60


200 m

#UrheilijaTulos
1.Larsson, Henrik (SWE)20.54
2.Svensson, Felix (SWE)20.94
3.Kadestål, Kasper (SWE)20.96
4.Illukka, Riku (FIN)20.98
5.Saarinen, Roope (FIN)21.05
6.Aalto, Eljas (FIN)21.18

10000 m

#UrheilijaTulos
1.Adhanom, Abraha (SWE)29:21.37
2.Mohamed, Mustafa (SWE)29:22.66
3.Fshia, Robel (SWE)29:56.23
4.Saleva, Eero (FIN)31:06.43
5.Ihamäki, Antti (FIN)31:16.87
6.Nummela, Aki (FIN)31:51.65


Pituushyppy

#UrheilijaTulos
1.Pulli, Kristian (FIN)810
2.Montler, Thobias (SWE)799
3.Carlsson, Andreas (SWE)784
4.Tornéus, Michel (SWE)778
5.Ollikainen, Roni (FIN)771
6.Salminen, Kalle (FIN)767

Kiekonheitto

#UrheilijaTulos
1.Ståhl, Daniel (SWE)69.42
2.Pettersson, Simon (SWE)63.29
3.Arrhenius, Niklas (SWE)61.05
4.Kivioja, Ville (FIN)55.73
5.Perälampi, Oskari (FIN)54.79
6.Lahdenranta, Juha (FIN)53.04


Kiekonheitto

#UrheilijaTulos
1.Ruotsi3.09,66
2.Suomi3.11,65

1500 m

#UrheilijaTulos
1.Almgren, Andreas (SWE)3:41.20
2.Hassan, Suldan (SWE)3:43.19
3.Rinne, Joonas (FIN)3:45.16
4.Danielsson, Emil (SWE)3:47.69
5.Salonen, Tuomo (FIN)3:48.45
6.Granberg, Hannu (FIN)3:57.40



Suomi-Ruotsi-maaottelu la 25.8.2019


MIEHET


800 m

#UrheilijaTulos
1.Martinsson, Erik (SWE)1.51,84
2.Lampinen, Ville (FIN)1.52,11
3.Rinne, Joonas (FIN)1.52,35
4.Teijula, Markus (FIN)1.52,40
5.Rohlén, Robin (SWE)1.52,42
6.Almgren, Andreas (SWE)1.52,45

400 m

#UrheilijaTulos
1.Ekelund-Arenander, Nick (SWE)47,27
2.Sigurdsson, Anton (SWE)47,43
3.Aalto, Eljas (FIN)47,58
4.Back, Erik (FIN)47,64
5.Aarnivala, Ville (FIN)48,18
6.Francois, Felix (SWE)48,52


Seiväshyppy

#UrheilijaTulos
1.Duplantis, Armand (SWE)600
2.Svärd Jacobsson, Melker (SW)536
3.Paavola, Mikko (FIN)531
4.Wecksten, Tomas (FIN)519
5.Holttinen, Tommi (FIN)519
6.Sténson, Carl (SWE)487

5000 m

#UrheilijaTulos
1.Berglund, Kalle (SWE)13.54,52
2.Sundström, Simon (SWE)14.03,94
3.Nilsson, David (SWE)14.09,57
4.Tenhunen, Miika (FIN)14.48,15
5.Granberg, Hannu (FIN)14.51,31
6.Siikaluoma, Martti (FIN)15.44,50


Moukarinheitto

#UrheilijaTulos
1.Liipola, Henri (FIN)72,11
2.Kangas, Aaron (FIN)71,56
3.Jaakkola, Aleksi (FIN)70,54
4.Lindberg, Mattias (SWE)69,23
5.Vestlund, Oscar (SWE)66,81
6.Carlsson, Ragnar (SWE)65,26

110 m aidat

#UrheilijaTulos
1.Lakka, Elmo (FIN)13,56
2.Widlund, Hampus (SWE)13,94
3.Ekholm, Fredrick (SWE)13,99
4.Kalliokulju, Valtteri (FIN)14,36
5.Manninen, Ilari (FIN)14,37
6.Holm, Jonathan (SWE)15,75


Kuulantyöntö

#UrheilijaTulos
1.Petersson, Wictor (SWE)20,19
2.Arbinge, Jesper (SWE)18,66
3.Kangas, Arttu (FIN)18,49
4.Arrhenius, Niklas (SWE)17,94
5.Oksanen, Nico (FIN)17,47
6.Söderlund, Tomas (FIN)17,27

Kolmiloikka

#UrheilijaTulos
1.Hellström, Jesper (SWE)16,71
2.Lipsanen, Simo (FIN)16,42
3.Koukkula, Topias (FIN)15,82
4.Engström, Artur (SWE)15,59
5.Tyystjärvi, Arttu (FIN)15,46
6.Bålström, Gustaf (SWE)15,41


100 m

#UrheilijaTulos
1.Larsson, Henrik (SWE)10,24
2.Illukka, Riku (FIN)10,46
3.Purola, Samuel (FIN)10,55
4.Alatupa, Konsta (FIN)10,58
5.Dawlson, Emmanuel (SWE)10,60
-Hagberg, Erik (SWE)DNF

4 x 100 m

#JoukkueTulos
1.Suomi39,82
2.Ruotsi40,01



NAISET


1500 m

#UrheilijaTulos
1.Ngarambe, Yolanda (SWE)4.10,20
2.Kuivisto, Sara (FIN)4.10,85
3.Hermansson, Hanna (SWE)4.12,49
4.Blomqvist, Nathalie (FIN)4.15,13
5.Christiansson, Sara (SWE)4.15,36
6.Joronen, Reetta (FIN)4.43,25

Kiekonheitto

#UrheilijaTulos
1.Sipponen, Salla (FIN)57,35
2.Roos, Fanny (SWE)56,40
3.Kamga, Vanessa (SWE)53,54
4.Kämäräinen, Sanna (FIN)53,13
5.Lindfors, Caisa-Marie (SWE)53,06
6.Eliander, Lotta-Kaisa (FIN)52,38


Pituushyppy

#UrheilijaTulos
1.Koilahti, Taika (FIN)618
2.Johansson, Tilde (SWE)618
3.Sanaslahti, Sini (FIN)607
4.Kinsey, Erika (SWE)600
5.Lehtiö, Anne-Mari (FIN)594
6.Karlén, Kaiza (SWE)570

3000 m esteet

#UrheilijaTulos
1.Richardsson, Camilla (FIN)9.55,64
2.Rauma, Janica (FIN)9.59,94
3.Söderholm, Linn (SWE)10.03,09
4.Lillemo, Emilia (SWE)10.16,56
5.Svensson, Amélie (SWE)10.28,46
6.Lövdahl, Sofie (FIN)11.00,58


400 m

#UrheilijaTulos
1.Hjelmer, Moa (SWE)53,84
2.Nygård, Jeanine (FIN)54,79
3.Kimumba, Marie (SWE)54,91
4.Knezevic, Sandra (SWE)55,06
5.Määttänen, Eveliina (FIN)55,13
6.Ravaska, Ida (FIN)55,19

10000 m

#UrheilijaTulos
1.Lindholm, Hanna (SWE)33.40,22
2.Peiponen, Johanna (FIN)33.46,94
3.Eriksson, Johanna (SWE)34.42,38
4.Manninen, Laura (FIN)34.47,08
5.Norrbom, Cecilia (SWE)34.55,93
6.Skräddar, Katarina (FIN)35.13,64


Korkeushyppy

#UrheilijaTulos
1.Kinsey, Erika (SWE)190
2.Tuuri, Heta (FIN)184
3.Salming, Bianca (SWE)184
4.Ekman, Louise (SWE)178
4.Kähärä, Jessica (FIN)178
6.Sillman, Miia (FIN)174

100 m

#UrheilijaTulos
1.Ekelund, Irene (SWE)11,44
2.Kemppinen, Lotta (FIN)11,55
3.Neziri, Nooralotta (FIN)11,57
4.Busk, Daniella (SWE)11,64
5.Kortetmaa, Anniina (FIN)11,70
6.Östlund, Elin (SWE)11,73


Keihäänheitto

#UrheilijaTulos
1.Kangas, Jenni (FIN)56,92
2.Nokelainen, Heidi (FIN)56,41
3.Wessman, Anna (SWE)52,30
4.Lithell, Elisabeth (SWE)51,53
5.Näslund, Caroline (SWE)50,25
6.Jääskeläinen, Jatta-Mari (FIN)50,07

4 x 100 m

#JoukkueTulos
1.Suomi44,48
2.Ruotsi44,58







Ruotsi-ottelu - Historiaa ja tilastoja


Oheisessa taulukossa on listattuna Suomi-Ruotsi-maaottelun miesten ja naisten maaotteluiden voittajat ja pisteet kautta aikojen. Ensimmäinen maaottelu kisattiin jo vuonna 1925. Naisten ottelu käytiin ensimmäisen kerran vuonna 1953. Miesten ottelussa voitot ovat Suomen eduksi 46-32. Naisissa taas Ruotsi on ollut parempi voitoin 43-25.

Ruotsi-ottelun voitot

VuosiMiehetPisteetNaisetPisteet
2020Ruotsi206-201Ruotsi221-186
2019Ruotsi228-181Ruotsi217,5-192,5
2018Suomi206-202Ruotsi216-194
2017Ruotsi216–188Ruotsi232,5–177,5
2016Ruotsi210–200Ruotsi213–197
2015Ruotsi231–179Suomi213,5–193,5
2014Ruotsi216–193Ruotsi206–204
2013Ruotsi235–173Ruotsi215–195
2012Ruotsi220–187Suomi223–187
2011Suomi206–194Ruotsi225–182
2010Suomi214–195Ruotsi226–182
2009Ruotsi208–200Ruotsi213–197
2008Suomi215–193Ruotsi209,5–197,5
2007Suomi203–199Ruotsi219–189
2006Suomi204–201Ruotsi226–183
2005Suomi212–197Ruotsi230–179
2004Ruotsi217–191Ruotsi228,5–178,5
2003Suomi205–203Ruotsi208,5–201,5
2002Suomi223–187Ruotsi215,5–192,5
2001Ruotsi218–185Ruotsi213–197
2000Ruotsi216–194Suomi219–191
1999Ruotsi210–198Suomi212–175
1998Suomi206–200Suomi210–178
1997Suomi207,5–198,5Suomi223–165
1996Ruotsi205,5–202,5Suomi215–173
1995Suomi213–196Suomi196–146
1994Ruotsi219–190Suomi174–170
1993Ruotsi215–192Suomi198–144
1992Ruotsi198–187Suomi195–149
1991Ruotsi226–183Suomi197–147
1990Suomi217–193Suomi182–140
1989Ruotsi213–197Suomi184–138
1988Suomi229,5–180,5Suomi170–150
1987Suomi210,5–197,5Suomi165–157
1986Ruotsi210,5–198,5Ruotsi184–138
1985Ruotsi219–185Ruotsi166–156
1984Suomi216–193Suomi155–145
1983Suomi234–176Ruotsi83–74
1982Suomi215–193Ruotsi79–78
1981Suomi214–196Ruotsi81–75
1980Suomi232–178Ruotsi79–78
1979Suomi214–194Suomi80–77
1978Suomi240–168Suomi85–72
1977Suomi212–194Suomi86–69
1976Suomi223–187Suomi91–66
1975Suomi214–191Suomi94–62
1974Suomi207–200Suomi75–60
1973Suomi223–187Suomi77–69
1972Suomi236,5–173,5Suomi73–60
1971Suomi224–183Ruotsi71–64
1970Suomi227–182Ruotsi82–53
1969Ruotsi212,5–195,5Ruotsi75–60
1968Suomi208,5–199,5Ruotsi64–52
1967Ruotsi212–198Ruotsi66–51
1966Ruotsi208,5–199,5Ruotsi62–55
1965Ruotsi210–200Ruotsi65–52
1964Suomi210,5–199,5Ruotsi64–53
1963Suomi220–190
1962Suomi219–190
1961Suomi220,5–189,5Ruotsi68,5–48,5
1960Suomi216–194Ruotsi67–50
1959Suomi209–200Ruotsi64–53
1958Suomi232–177Ruotsi66–51
1957Suomi208–201Ruotsi64–42
1956Suomi209–201
1955Suomi213–196Ruotsi58–48
1954Suomi207–202Ruotsi64–42
1953Ruotsi217–193Ruotsi58–48
1951Suomi216–194
1950Ruotsi123–88
1948Ruotsi138–76
1947Ruotsi106–78
1946Ruotsi114,5–68,5
1945Ruotsi105–79
1940Ruotsi111–103
1939Suomi112–102
1931Suomi104–76
1929Ruotsi93–90
1927Ruotsi98–86
1925Suomi99–85


Topi Raitanen ratkaisi Suomen miesten 2018 Ruotsi-otteluvoiton jumalaisella loppukirillään ottelun päättäneellä 1500 m matkalla . Ruotsin Kalle Berglund oli aseeton hyvästä yrityksestä huolimatta.
Kuva: Olavi Kaljunen/Trackpic
Topi Raitanen ratkaisi Suomen miesten 2018 Ruotsi-otteluvoiton jumalaisella loppukirillään ottelun päättäneellä 1500 m matkalla . Ruotsin Kalle Berglund oli aseeton hyvästä yrityksestä huolimatta.


Lähde: Wikipedia



Suomi-Ruotsi-maaottelun ennätykset


Miehet

LajiUrheilijaTulosVuosi
100 mPeter Karlsson (SWE)10,191996 Helsinki
200 mJohan Wissman (SWE)20,472007 Göteborg
400 mMarkku Kukkoaho (FIN)45,791974 Helsinki
800 mPekka Vasala (FIN)1.44,5h1972 Helsinki
1500 mUlf Högberg (SWE)3.38,021974 Helsinki
5000 mLasse Virén (FIN)13.32,0h1972 Helsinki
10000 mMartti Vainio (FIN)28.04,861978 Helsinki
3000 m esteetAnders Gärderud (SWE)8.20,8h1974 Helsinki
110 m aidatRobert Kronberg (SWE)13,442000 Helsinki
400 m aidatNiklas Wallenlind (SWE)48,861992 Helsinki
KorkeushyppyStefan Holm (SWE)2352004 Göteborg
SeiväshyppyArmand Duplantis (SWE)6002019 Tukholma
PituushyppyTommi Evilä (FIN)8192005 Göteborg
KolmiloikkaChristian Olsson (SWE)17,512003 Helsinki
KuulantyöntöReijo Stålberg (FIN)20,861978 Helsinki
KiekonheittoDaniel Ståhl (SWE)69,422019 Tukholma
MoukarinheittoOlli-Pekka Karjalainen (FIN)79,352002 Helsinki
KeihäänheittoSeppo Räty (FIN)89,001992 Helsinki
4 x 100 m viestiEeto Rantala, Otto Ahlfors, Oskari Lehtonen, Samuel Purola (FIN)39,142018 Tampere
4 x 400 m viestiRikard Rasmusson, Sven Nylander, Marko Granat, Niklas Wallenlind (SWE)3.06,171992 Helsinki
10000 m kävelyPerseus Karlström (SWE)38.03,952019 Tukholma


Naiset

LajiUrheilijaTulosVuosi
100 mMona-Lisa Pursianen (FIN)11,311973 Tukholma
100 mLinda Haglund (SWE)11,311978 Helsinki
200 mIrene Ekelund (SWE)22,952013 Tukholma
200 mRiitta Salin (FIN)22,8h1974 Helsinki
400 mRiitta Salin (FIN)50,781974 Helsinki
800 mMalin Ewerlöf (SWE)2.00,501998 Helsinki
1500 mInger Knuttson (SWE)4.10,091973 Tukholma
5000 mAnnemari Sandell (FIN)15.19,171995 Helsinki
10000 mMidde Hamrin (SWE)31.57,151990 Helsinki
3000 m esteetSandra Eriksson (FIN)9.38,382013 Tukholma
100 m aidatSusanna Kallur (SWE)12,82007 Göteborg
400 m aidatAnn-Louise Skoglund (SWE)54,581986 Helsinki
KorkeushyppyKajsa Bergqvist (SWE)2012002 Helsinki
SeiväshyppyAngelica Bengtsson (SWE)4732020 Tampere
PituushyppyRinga Ropo-Junnila6821989 Tukholma
KolmiloikkaHeli Koivula (FIN)14,342002 Helsinki
KuulantyöntöAsta Ovaska (FIN)18,571989 Tukholma
KiekonheittoAnna Söderberg (SWE)61,872008 Helsinki
MoukarinheittoIda Storm (SWE)71,262008 Helsinki
KeihäänheittoPaula Tarvainen (FIN)63,562006 Helsinki
4 x 100 m viestiEmma Rienas, Carolina Klüft, Jenny Kallur, Susanna Kallur (SWE)43,612005 Göteborg
4 x 400 m viestiBeatrice Dahlgren, Lena Udd, Ellinor Stuhrmann, Nadja Petersen (SWE)3.33,302002 Helsinki
5000m kävelySari Essayah (FIN)20.54,621995 Helsinki


Lähde: Finnkampen.se