Suomi-Ruotsi-maaottelu 2022 | Ohjelma, Joukkueet & Tulokset

Suomi-Ruotsi-maaottelu 2022


Ruotsi-ottelu, Suomi-Ruotsi-maaottelu, Finnkampen, Sverigekampen... rakkaalla lapsella on monta nimeä! Yleisurheilun Suomi-Ruotsi-maaottelu on yksi koko suomalaisen urheilun klassikkotapahtumista. Ensimmäisen kerran maiden välillä kilpailtiin vuonna jo 1925 ja vuodesta 1950 lähtien Ruotsi-ottelu on järjestetty vuosittain.
Topi Raitanen Suomi-Ruotsi-maaottelun 1500 metrin voittajana vuonna 2018.
Kuva: Olavi Kaljunen/Trackpic
Topi Raitanen Suomi-Ruotsi-maaottelun 1500 metrin voittajana vuonna 2018.


Suomi-Ruotsi-maaottelu on kaksipäiväinen yleisurheilutapahtuma, jossa Suomi ja Ruotsi kilpailevat nuorten (17-vuotiaat) ja aikuisten maaotteluissa. Molemmissa sarjoissa tulokset huomioidaan erikseen. Aikuisten maaotteluissa kuhunkin lajiin osallistuu molemmilta mailta kolme urheilijaa, nuorten ottelussa kaksi.

Ruotsi-ottelu on järjestetty historian saatossa 80 kertaa alkaen vuodesta 1925. Ensimmäiset 11 vuotta Ruotsi-ottelu kilpailtiin ilman naisia. Historian saatossa kamppailut ovat olleet tasaisia ja molemmilla mailla on ollut omat vahvat lajinsa tiettyinä ajanjaksoina. Kokonaisuudessaan Suomen miehet ovat kaataneet Ruotsin 46 kertaa ja Suomen naiset ovat olleet Ruotsin naisia etevämpiä 25 kertaa.

Kolmiottelun pisteet lasketaan miehissä ja naisissa maaottelun pisteisiin. Kilpakävelijät käyvät erillisen maaottelun.





Suomen miesten voitokas 4x100m viestijoukkue iloisissa tunnelmissa juoksun jälkeen 2018 Ruotsi-ottelussa Tampereella.
Kuva: Olavi Kaljunen/Trackpic
Suomen miesten voitokas 4x100m viestijoukkue iloisissa tunnelmissa juoksun jälkeen 2018 Ruotsi-ottelussa Tampereella.


Suomi-Ruotsi maaottelu 2022 - Ohjelma & aikataulu


Vuoden 2022 maaottelun isäntänä toimii Suomi ja maaottelu käydään Helsingissä uusitulla Olympiastadionilla. Alla aikuisten Suomi-Ruotsi-maaotteluiden kilpailuaikataulu.

La 3.9.

AikaLaji
18.05N+M  Ottelu pituushyppy
18.05N  Moukari
18.10N  400m aj
18.10N  Seiväs
18.17M  400m aj
18.35M  100m
18.42N  100m
19.10N  3000m ej
19.10N+M  Ottelu Kuula
19.20M  Pituushyppy
19.30M  Kiekko
19.40M  3000m ej
20.00M  Korkeus
20.10N  Kuula
20.13N  400m
20.20M  400m
20.35N  Kolmiloikka
20.45M Keihäs
20.45N  4x100m
20.52M  4x100m
21.10N  Ottelu 200m
21.20M  Ottelu 400m
21.30N  800m
21.40M  800m

Su 4.9.

AikaLaji
13.00N+M  Kävely
13.05M  Moukari
13.10M  Seiväs
13.52M  200m
14.02N  5000m
14.10N  Pituushyppy
14.15N  Kiekko
14.26N  200m
14.41M  110m aj
14.45M  Kuula
14.51N  100m aj
15.05N  Korkeushyppy
15.10100m Kelaus
15.18M  5000m
15.25M  Kolmiloikka
15.35N  Keihäs
15.59M   4x400m
16.07N   4x400m
16.16N  1500m
16.24M  1500m


10 km kilpailu juostaan kaikille avoimena katukisana.



Suomi-Ruotsi-maaottelu 2022 – TV & livestream


YLE välittää Ruotsi-ottelun 2022 suorana lähetyksenä kanavillaan sekä YLE Areenassa. Uuden sopimuksen myötä Suomi-Ruotsi-maaottelu näytetään YLE:n kanavilla vuoteen 2026 saakka. Alla YLE:n TV-lähetysajat Ruotsi-ottelusta.

Lähetysajat

PäiväAikaKanava
La 3.9.17.45-22.00YLE2
Su 4.9.12.45-16.48YLE2


Suomi-Ruotsi-maaottelu 2022 - Tulokset


Voit seurata Suomi-Ruotsi-maaottelun tuloksia ja tilannetta reaaliassa tapahtuman livetulospalvelusta.

Suomen pika-aitanaiset dominoivat 2018 Ruotsi-ottelua kolmoisvoitolla. Kuvassa voittaja kisan Nooralotta Neziri ja kakkonen Annimari Korte. Kolmoisvoiton täydensi Reetta Hurske.
Kuva: Olavi Kaljunen/Trackpic
Suomen pika-aitanaiset dominoivat 2018 Ruotsi-ottelua kolmoisvoitolla. Kuvassa voittaja kisan Nooralotta Neziri ja kakkonen Annimari Korte. Kolmoisvoiton täydensi Reetta Hurske.


Suomen joukkueet Ruotsi-otteluun 2022


Alla Suomen joukkueet aikuisten Suomi-Ruotsi-maaotteluun 2022.

Miehet

LajiUrheilijat
100 mSamuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat, Valtteri Louko Lapuan Virkiä, Santeri Örn Polvijärven Urheilijat.
200 mSamuel Purola Oulun Pyrintö, Oskari Lehtonen Nurmijärven Yleisurheilu, Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat.
400 mViljami Kaasalainen Jyväskylän Kenttäurheilijat, Eljas Aalto Sibbo-Vargarna, Asseri Välimäki Noormarkun Nopsa (Pori).
800 mJoonas Rinne Saarijärven Pullistus, Ville Lampinen Kenttäurheilijat -58 (Vantaa), Santtu Heikkinen Lempäälän Kisa Yleisurheilu.
1500 mJoonas Rinne Saarijärven Pullistus, Aleksi Kivelä Lempäälän Kisa Yleisurheilu, Santtu Heikkinen Lempäälän Kisa Yleisurheilu.
5000 mMika Kotiranta Joensuun Kataja, Eemil Helander Jyväskylän Kenttäurheilijat, Eero Saleva Helsingin Kisa-Veikot.
10 kmHannu Granberg Lahden Ahkera, Ossi Kekki Lahden Ahkera, Jarkko Järvenpää Tampereen Pyrintö.
110 m ajElmo Lakka Jyväskylän Kenttäurheilijat, Ilari Manninen Jyväskylän Kenttäurheilijat, Santeri Kuusiniemi Jyväskylän Kenttäurheilijat.
400 m ajTuomas Lehtonen Liedon Parma, Jaakko Linnus Tampereen Pyrintö, Joonas Lapinkero Jyväskylän Kenttäurheilijat.
3000 m ejMikko Hirvonen Joensuun Kataja, Eero Heinonen Turun Urheiluliitto, Samuel Auvinen Joensuun Kataja.
KorkeusDaniel Kosonen Tampereen Pyrintö, Arttu Mattila Äänekosken Urheilijat, Matias Mustonen Lempäälän Kisa Yleisurheilu.
SeiväsUrho Kujanpää Tampereen Pyrintö, Tommi Holttinen Turun Urheiluliitto, Juho Alasaari Laihian Luja.
PituusKristian Pulli Oulun Pyrintö, Kalle Salminen Joensuun Kataja, Topias Koukkula Turun Urheiluliitto.
3-loikkaSimo Lipsanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Topias Koukkula Turun Urheiluliitto, Veikko Nugraha Espoon Tapiot.
KuulaEero Ahola Porin Yleisurheilu, Nico Oksanen Turun Urheiluliitto, Arttu Korkeasalo Lielahden Kipinä (Tampere).
KiekkoFrantz Kruger Vasa Idrottssällskap, Rami Kankaanpää Ilmajoen Kisailijat, Antti Pränni Pudasjärven Urheilijat.
MoukariTuomas Seppänen Noormarkun Nopsa (Pori), Henri Liipola Someron Esa, Aaron Kangas Kankaanpään seudun Leisku.
KeihäsLassi Etelätalo Joensuun Kataja, Janne Läspä Oulun Pyrintö, Teo Takala IF Raseborg.
3-ottelu (400 m, pituus, kuula)Juuso Hassi Oriveden Ponnistus, Juuso Toivonen Ähtärin Urheilijat, Ville Toivonen Ähtärin Urheilijat.
4×100 mSanteri Örn Polvijärven Urheilijat, Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat, Oskari Lehtonen Nurmijärven Yleisurheilu, Samuel Purola Oulun Pyrintö, Valtteri Louko Lapuan Virkiä.
4×400 mViljami Kaasalainen Jyväskylän Kenttäurheilijat, Samuel Purola Oulun Pyrintö, Eljas Aalto Sibbo-Vargarna, Asseri Välimäki Noormarkun Nopsa Pori, Tuomas Lehtonen Liedon Parma, Benjamin Stendahl Borgå Akilles.



Naiset

LajiUrheilijat
100 mAnniina Kortetmaa Jyväskylän Kenttäurheilijat, Anna Pursiainen Espoon Tapiot, Johanna Kylmänen Raision Kuula.
200 mAnniina Kortetmaa Jyväskylän Kenttäurheilijat, Anna Pursiainen Espoon Tapiot, Jenna Kokkonen Kajaanin Kipinä.
400 mMette Baas Joensuun Kataja, Milja Thureson Turun Toverit, Viivi Lehikoinen HIFK-friidrott (Helsinki).
800 mSara Kuivisto Borgå Akilles, Eveliina Määttänen Espoon Tapiot, Viola Westling Turun Urheiluliitto.
1500 mSara Kuivisto Borgå Akilles, Emilia Jousimaa Lahden Ahkera, Viola Westling Turun Urheiluliitto.
5000 mJohanna Peiponen Rovaniemen Lappi, Nina Chydenius Gamlakarleby IF (Kokkola), Ilona Mononen Lahden Ahkera.
10 kmLaura Manninen Kenttäurheilijat -58 Vantaa, Nina Chydenius Gamlakarleby IF (Kokkola), Johanna Peiponen Rovaniemen Lappi.
100 m ajReetta Hurske Tampereen Pyrintö, Saara Keskitalo Espoon Tapiot, Jessica Kähärä Mikkelin Kilpa-Veikot.
400 m ajViivi Lehikoinen HIFK-friidrott (Helsinki), Kristiina Halonen Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Laura Loponen Oulun Pyrintö .
3000 m ejLotta-Maria Maine Turun Urheiluliitto, Janette Vänttinen Helsingin Kisa-Veikot, Pihla Hokkanen Kuopion Reipas.
KorkeusHeta Tuuri Lahden Ahkera, Sini Lällä Jyväskylän Kenttäurheilijat, Neea Käyhkö Savonlinnan Riento.
SeiväsWilma Murto Salon Vilpas, Elina Lampela Oulun Pyrintö, Saga Andersson Esbo IF.
PituusAnne-Mari Lehtiö Kenttäurheilijat -58 (Vantaa), Jessica Kähärä Mikkelin Kilpa-Veikot, Senni Salminen Imatran Urheilijat.
3-loikkaKristiina Mäkelä Orimattilan Jymy, Senni Salminen Imatran Urheilijat, Kira Kytölä Esbo IF.
KuulaEveliina Rouvali Kuopion Reipas, Senja Mäkitörmä Varpaisjärven Vire (Lapinlahti), Kaisa Kymäläinen Hirsilän Pyrkivä (Orivesi).
KiekkoSalla Sipponen Keuruun Kisailijat, Helena Leveelahti Virtain Urheilijat, Katri Hirvonen Joensuun Kataja.
MoukariSilja Kosonen Someron Esa, Krista Tervo Karhulan Katajaiset (Kotka), Suvi Koskinen Kauhajoen Karhu.
KeihäsSanne Erkkola Turun Urheiluliitto, Julia Valtanen Rauman Urheilijat, Jatta-Mari Jääskeläinen Turun Urheiluliitto.
3-ottelu (200 m, pituus, kuula)Saga Vanninen Tampereen Pyrintö, Miia Sillman Tampereen Pyrintö, Jessica Rautelin Esbo IF.
4×100 mJenna Kokkonen Kajaanin Kipinä, Aino Pulkkinen Jyväskylän Kenttäurheilijat, Anniina Kortetmaa Jyväskylän Kenttäurheilijat, Anna Pursiainen Espoon Tapiot, Johanna Kylmänen Raision Kuula.
4×400 mViivi Lehikoinen HIFK-friidrott (Helsinki), Mette Baas Joensuun Kataja, Milja Thureson Turun Toverit, Ronja Koskela Kuivasjärven Aura (Oulu), Kristiina Halonen Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Aino Pulkkinen Jyväskylän Kenttäurheilijat.

Kolmiottelun pisteet lasketaan miehissä ja naisissa maaottelun pisteisiin.



Suomen kävelymaajoukkue Ruotsi-otteluun


Miehet, 10000 m kävely: Joni Hava Espoon Tapiot, Jerry Jokinen Naantalin Löyly. (Kolmas edustaja nimetään myöhemmin).
Naiset, 10000 m kävely: Enni Nurmi Espoon Tapiot, Elisa Neuvonen Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Venla Laiho Laitilan Jyske.

Kilpakävelijät käyvät erillisen maaottelun.


Lähtölistat Suomi-Ruotsi-maaotteluun 2022


Vuoden 2022 Suomi-Ruotsi-maaottelun lähtölistat löydät Tilastopajasta.

Lähtölistat tuottaa: Tilastopaja
Valitse laji
Näytä vain suomalaislajit

M 100 m

UrheilijaPB/SB
Viktor Thor (SWE)10.47 -22/10.47
Santeri Örn (FIN)10.36 -22/10.36
Henrik Larsson (SWE)10.20 -19/10.27
Samuli Samuelsson (FIN)10.16 -22/10.16
Desmond Rogo (SWE)10.47 -22/10.47
Valtteri Louko (FIN)10.51 -22/10.51

M 200 m

UrheilijaPB/SB
Samuli Samuelsson (FIN)20.73 -17/20.87
Erik Erlandsson (SWE)20.97 -22/20.97
Oskari Lehtonen (FIN)20.76 -22/20.76
Henrik Larsson (SWE)20.78 -19/
Samuel Purola (FIN)20.45 -22/20.45
Desmond Rogo (SWE)20.87 -22/20.87

M 400 m

UrheilijaPB/SB
Alexander Nyström (SWE)46.92 -22/46.92
Eljas Aalto (FIN)46.92 -22/46.92
Kasper Kadestål (SWE)46.61 -22/46.61
Viljami Kaasalainen (FIN)46.54 -22/46.54
Mattias Waernulf (SWE)47.08 -22/47.08
Asseri Välimäki (FIN)47.53 -22/47.53

M 800 m

UrheilijaPB/SB
Santtu Heikkinen (FIN)1:48.10 -22/1:48.10
Benjamin Åberg (SWE)1:50.42 -22/1:50.42
Ville Lampinen (FIN)1:46.78 -22/1:46.78
Andreas Kramer (SWE)1:44.47 -20/1:44.59
Joonas Rinne (FIN)1:45.96 -21/1:46.36
Felix Francois (SWE)1:46.96 -20/1:47.19

M 1500 m

UrheilijaPB/SB
Jonathan Grahn (SWE)3:40.29 -22/3:40.29
Aleksi Kivelä (FIN)3:47.92 -22/3:47.92
Andreas Almgren (SWE)3:38.99 -19/
Santtu Heikkinen (FIN)3:43.71 -22/3:43.71
Samuel Pihlström (SWE)3:37.23 -22/3:37.23
Joonas Rinne (FIN)3:38.56 -21/3:41.09

M 5000 m

UrheilijaPB/SB
Mika Kotiranta (FIN)13:40.67 -22/13:40.67
Emil Danielsson (SWE)13:25.62 -22/13:25.62
Eemil Helander (FIN)13:55.80 -21/14:17.20
Simon Sundström (SWE)13:35.93 -22/13:35.93
Eero Saleva (FIN)13:55.83 -21/13:57.88
Olle Ahlberg (SWE)13:48.04 -22/13:48.04

M 10 km maantie

UrheilijaPB/SB
Emil Millán de la Oliva (SWE)29:33 -22/29:33
Ossi Kekki (FIN)/
Jonas Glans (SWE)28:09 -20/
Jarkko Järvenpää (FIN)28:58 -12/
Mohammadreza Abootorabi (SWE)28:35 -19/29:01
Hannu Granberg (FIN)31:24 -19/

M 3000 m esteet

UrheilijaPB/SB
Eero Heinonen (FIN)9:02.83 -22/9:02.83
Emil Blomberg (SWE)8:20.55 -21/8:24.84
Mikko Hirvonen (FIN)9:09.34 -22/9:09.34
Vidar Johansson (SWE)8:18.31 -21/8:19.57
Samuel Auvinen (FIN)9:04.74 -22/9:04.74
Simon Sundström (SWE)8:21.50 -21/8:26.59

M 110 m aidat

UrheilijaPB/SB
Ilari Manninen (FIN)13.79 -22/13.79
Elias Martinsson (SWE)14.00 -22/14.00
Elmo Lakka (FIN)13.31 -21/13.55
Anton Levin (SWE)13.92 -22/13.92
Santeri Kuusiniemi (FIN)13.68 -22/13.68
Max Hrelja (SWE)13.69 -22/13.69

M 400 m aidat

UrheilijaPB/SB
Anton Bertilsson (SWE)51.13 -22/51.13
Tuomas Lehtonen (FIN)50.53 -20/51.19
Isak Andersson (SWE)50.05 -17/50.71
Joonas Lapinkero (FIN)51.78 -22/51.78
Karl Wållgren (SWE)50.86 -22/50.86
Jaakko Linnus (FIN)51.93 -22/51.93

M Korkeushyppy

UrheilijaPB/SB
Arttu Mattila (FIN)2.21 -20/2.17
Simon Wiklund (SWE)2.16 -19/2.08
Matias Mustonen (FIN)2.17 -21/2.17
Oliver Ericsson-Sotterman (SWE)2.11 -22/2.11
Daniel Kosonen (FIN)2.21 -20/2.20
Melwin Lycke Holm (SWE)2.18 -22/2.18

M Seiväshyppy

UrheilijaPB/SB
William Asker (SWE)5.20 -22/5.20
Juho Alasaari (FIN)5.60 -22/5.60
Marcus Nilsson (SWE)5.20 -22/5.20
Tommi Holttinen (FIN)5.64 -21/5.50
Robin Jacobsson (SWE)5.27 -22/5.27
Urho Kujanpää (FIN)5.65 -21/5.65

M Pituushyppy

UrheilijaPB/SB
Topias Koukkula (FIN)7.62 -20/7.60
Jonatan Hirsh (SWE)7.50 -21/7.13
Kalle Salminen (FIN)7.78 -19/7.43
Joakim Hellbratt (SWE)7.37 -22/7.37
Kristian Pulli (FIN)8.27 -20/8.00
Thobias Montler (SWE)8.27 -21/8.27

M Kolmiloikka

UrheilijaPB/SB
Lukas Edqvist (SWE)15.42 -22/15.42
Topias Koukkula (FIN)16.14 -18/16.01
Erik Ehrlin (SWE)16.28 -14/15.53
Veikko Nugraha (FIN)15.86 -20/15.56
Jesper Hellström (SWE)16.71 -19/16.23
Simo Lipsanen (FIN)17.14 -17/16.24

M Kuulantyöntö

UrheilijaPB/SB
Eero Ahola (FIN)18.49 -21/18.22
Viktor Gardenkrans (SWE)19.32 -20/19.13
Nico Oksanen (FIN)18.04 -22/18.04
Daniel Ståhl (SWE)19.47 -21/
Arttu Korkeasalo (FIN)18.93 -21/17.69
Jesper Arbinge (SWE)19.36 -22/19.36

M Kiekonheitto

UrheilijaPB/SB
Sebastian Löschner (SWE)56.83 -22/56.83
Rami Kankaanpää (FIN)55.40 -22/55.40
Simon Pettersson (SWE)70.42 -22/70.42
Antti Pränni (FIN)53.38 -22/53.38
Daniel Ståhl (SWE)71.86 -19/71.47
Frantz Kruger (FIN)70.32 -02/59.14

M Moukarinheitto

UrheilijaPB/SB
Aaron Kangas (FIN)79.05 -20/75.03
Alfons Haals (SWE)63.07 -22/63.07
Henri Liipola (FIN)75.47 -18/75.32
Hugo Sörby (SWE)67.17 -22/67.17
Tuomas Seppänen (FIN)76.20 -16/74.97
Ragnar Carlsson (SWE)77.00 -22/77.00

M Keihäänheitto

UrheilijaPB/SB
Jakob Samuelsson (SWE)79.51 -22/79.51
Teo Takala (FIN)80.85 -22/80.85
Jakob Eriksson (SWE)71.28 -22/71.28
Janne Läspä (FIN)79.07 -22/79.07
Jakob Rahm (SWE)71.23 -22/71.23
Lassi Etelätalo (FIN)86.44 -22/86.44

M 10000 m kävely

UrheilijaPB/SB
Ato Alm Ibáñez (SWE)40:24.99 -18/
Veli-Matti Partanen (FIN)38:44.13 -18/
Perseus Karlström (SWE)37:57.02 -22/37:57.02
Joni Hava (FIN)42:37.64 -22/42:37.64
Christer Svensson (SWE)45:41.5h -00/50:12.3h
Jerry Jokinen (FIN)42:40.39 -22/42:40.39

M 3-ottelu 400 m

UrheilijaPB/SB
Ville Toivonen (FIN)52.13 -21/53.63
Elliot Duvert (SWE)51.05 -22/51.05
Juuso Hassi (FIN)49.03 -14/49.93
Jacob Thelander (SWE)49.21 -21/49.24
Juuso Toivonen (FIN)50.46 -22/50.46
Emil Uhlin (SWE)50.24 -22/50.24

M 3-ottelu pituushyppy

UrheilijaPB/SB
Emil Uhlin (SWE)7.03 -20/6.94
Juuso Toivonen (FIN)7.18 -21/7.09
Elliot Duvert (SWE)7.25 -22/7.25
Ville Toivonen (FIN)7.35 -21/6.74
Jacob Thelander (SWE)7.53 -22/7.53
Juuso Hassi (FIN)7.32 -15/6.90

M 3-ottelu kuulantyöntö

UrheilijaPB/SB
Juuso Toivonen (FIN)12.31 -22/12.31
Jacob Thelander (SWE)10.79 -21/
Ville Toivonen (FIN)12.42 -22/12.42
Elliot Duvert (SWE)/
Juuso Hassi (FIN)14.09 -16/13.90
Emil Uhlin (SWE)13.45 -22/13.45

N 100 m

UrheilijaPB/SB
Johanna Kylmänen (FIN)11.66 -21/11.68
Elvira Tanderud (SWE)11.52 -20/11.63
Anniina Kortetmaa (FIN)11.46 -21/11.51
Julia Henriksson (SWE)11.37 -21/11.41
Anna Pursiainen (FIN)11.62 -22/11.62
Filippa Sivnert (SWE)11.60 -22/11.60

N 200 m

UrheilijaPB/SB
Elvira Tanderud (SWE)23.32 -21/23.44
Anna Pursiainen (FIN)23.80 -22/23.80
Lisa Lilja (SWE)23.14 -22/23.14
Anniina Kortetmaa (FIN)23.42 -21/23.42
Julia Henriksson (SWE)23.32 -22/23.32
Jenna Kokkonen (FIN)24.11 -22/24.11

N 400 m

UrheilijaPB/SB
Milja Thureson (FIN)53.12 -22/53.12
Linnéa Frobe (SWE)53.90 -22/53.90
Mette Baas (FIN)52.51 -22/52.51
Moa Granat (SWE)53.81 -22/53.81
Viivi Lehikoinen (FIN)52.99 -21/53.02
Klara Helander (SWE)54.27 -22/54.27

N 800 m

UrheilijaPB/SB
Wilma Nielsen (SWE)2:02.29 -21/2:02.69
Viola Westling (FIN)2:03.81 -21/2:03.82
Hanna Hermansson (SWE)2:00.43 -17/2:01.78
Sara Kuivisto (FIN)1:59.41 -21/2:01.59
Lovisa Lindh (SWE)1:58.77 -17/2:02.24
Eveliina Määttänen (FIN)2:01.14 -22/2:01.14

N 1500 m

UrheilijaPB/SB
Viola Westling (FIN)4:22.74 -22/4:22.74
Olivia Weslien (SWE)4:18.57 -22/4:18.57
Emilia Jousimaa (FIN)4:23.82 -22/4:23.82
Hanna Hermansson (SWE)4:05.76 -22/4:05.76
Sara Kuivisto (FIN)4:02.35 -21/4:10.66
Yolanda Ngarambe (SWE)4:03.43 -19/4:05.68

N 5000 m

UrheilijaPB/SB
Sara Christiansson (SWE)15:39.58 -21/16:14.31
Johanna Peiponen (FIN)15:43.84 -16/16:54.51
Samrawit Mengsteab (SWE)15:50.41 -19/16:32.71
Janica Rauma (FIN)16:02.24 -18/16:35.98
Anastasia Denisova Thor (SWE)16:06.71 -19/
Ilona Mononen (FIN)15:43.20 -22/15:43.20

N 10 km maantie

UrheilijaPB/SB
Johanna Peiponen (FIN)31:59 -16/
Meraf Bahta (SWE)31:22 -22/31:22
Aino Niemi (FIN)36:59 -19/
Samrawit Mengsteab (SWE)33:24 -21/33:24
Laura Manninen (FIN)34:34 -21/
Anastasia Denisova Thor (SWE)33:15 -22/33:15

N 3000 m esteet

UrheilijaPB/SB
Linn Söderholm (SWE)9:44.25 -22/9:44.25
Pihla Hokkanen (FIN)10:37.74 -22/10:37.74
Julia Samuelsson (SWE)9:54.94 -22/9:54.94
Lotta-Maria Maine (FIN)10:31.20 -21/10:32.57
Amélie Svensson (SWE)9:52.49 -22/9:52.49
Janette Vänttinen (FIN)10:35.17 -22/10:35.17

N 100 m aidat

UrheilijaPB/SB
Jonna Lindéen (SWE)13.73 -22/13.73
Saara Keskitalo (FIN)13.30 -21/13.44
Hanna Palmqvist (SWE)13.45 -22/13.45
Reetta Hurske (FIN)12.78 -19/12.88
Elin Lindeblad (SWE)13.57 -22/13.57
Jessica Kähärä (FIN)13.54 -22/13.54

N 400 m aidat

UrheilijaPB/SB
Laura Loponen (FIN)58.11 -22/58.11
Hanna Karlsson (SWE)56.71 -22/56.71
Viivi Lehikoinen (FIN)54.50 -22/54.50
Moa Granat (SWE)56.77 -22/56.77
Kristiina Halonen (FIN)56.68 -22/56.68
Ebba Svantesson (SWE)59.38 -22/59.38

N Korkeushyppy

UrheilijaPB/SB
Matilda Nilsson (SWE)1.84 -22/1.84
Sini Lällä (FIN)1.90 -22/1.90
Bianca Salming (SWE)1.92 -18/1.86
Neea Käyhkö (FIN)1.88 -22/1.88
Maja Nilsson (SWE)1.96 -21/1.92
Heta Tuuri (FIN)1.90 -22/1.90

N Seiväshyppy

UrheilijaPB/SB
Elina Lampela (FIN)4.53 -21/4.50
Linnea Jönsson (SWE)4.30 -21/4.08
Saga Andersson (FIN)4.45 -22/4.45
Gabriella Jönsson (SWE)4.30 -22/4.30
Wilma Murto (FIN)4.85 -22/4.85
Michaela Meijer (SWE)4.83 -20/4.40

N Pituushyppy

UrheilijaPB/SB
Tilde Johansson (SWE)6.73 -19/6.33
Senni Salminen (FIN)6.56 -20/
Maja Åskag (SWE)6.60 -21/6.55
Anne-Mari Lehtiö (FIN)6.35 -17/6.22
(SWE)/
Jessica Kähärä (FIN)6.29 -22/6.29

N Kolmiloikka

UrheilijaPB/SB
Senni Salminen (FIN)14.63 -21/14.32
Emelie Nyman Wänseth (SWE)13.53 -19/13.04
Kira Kytölä (FIN)13.61 -18/13.16
Rebecka Abrahamsson (SWE)13.64 -21/13.54
Kristiina Mäkelä (FIN)14.64 -22/14.64
Maja Åskag (SWE)14.05 -21/13.70

N Kuulantyöntö

UrheilijaPB/SB
Frida Åkerström (SWE)17.36 -20/16.95
Eveliina Rouvali (FIN)17.51 -22/17.51
Sara Lennman (SWE)17.67 -21/17.53
Kaisa Kymäläinen (FIN)16.30 -22/16.30
Fanny Roos (SWE)19.42 -22/19.42
Senja Mäkitörmä (FIN)17.53 -22/17.53

N Kiekonheitto

UrheilijaPB/SB
Helena Leveelahti (FIN)57.09 -21/55.29
Emma Ljungberg (SWE)58.18 -20/55.63
Katri Hirvonen (FIN)57.44 -14/54.55
Mathilda Eriksson (SWE)58.42 -22/58.42
Salla Sipponen (FIN)60.58 -22/60.58
Vanessa Kamga (SWE)60.33 -22/60.33

N Moukarinheitto

UrheilijaPB/SB
Grete Ahlberg (SWE)70.87 -22/70.87
Silja Kosonen (FIN)73.43 -21/72.22
Kajsa Wennberg (SWE)67.32 -22/67.32
Suvi Koskinen (FIN)70.39 -22/70.39
Sara Forssell (SWE)66.91 -22/66.91
Krista Tervo (FIN)74.40 -22/74.40

N Keihäänheitto

UrheilijaPB/SB
Jatta-Mari Jääskeläinen (FIN)57.47 -19/55.28
Matilda Elfgaard (SWE)53.62 -21/52.20
Julia Valtanen (FIN)57.91 -20/57.10
Carolin Näslund (SWE)54.97 -19/51.63
Sanne Erkkola (FIN)60.18 -22/60.18
Beatrice Lantz (SWE)55.07 -22/55.07

N 5000W

UrheilijaPB/SB
Venla Laiho (FIN)23:17.30 -22/23:17.30
Monica Svensson (SWE)22:42.3h -08/27:50.7h
Enni Nurmi (FIN)22:29.74 -22/22:29.74
Helena Sandmer (SWE)28:28.67 -18/29:24.4h
Elisa Neuvonen (FIN)22:34.45 -21/
Linda-Louise Köld Johansson (SWE)/

N 3-ottelu 200 m

UrheilijaPB/SB
Tuvalisa Rosenquist (SWE)25.88 -19/25.88
Jessica Rautelin (FIN)25.29 -16/25.74
Lovisa Karlsson (SWE)24.79 -22/24.79
Saga Vanninen (FIN)24.49 -22/24.49
Katharina Gråman (SWE)24.61 -20/
Miia Sillman (FIN)24.83 -19/25.46

N 3-ottelu pituushyppy

UrheilijaPB/SB
Miia Sillman (FIN)6.37 -21/6.24
Tuvalisa Rosenquist (SWE)6.00 -22/6.00
Jessica Rautelin (FIN)5.91 -16/5.61
Lovisa Karlsson (SWE)6.27 -22/6.27
Saga Vanninen (FIN)6.34 -21/6.25
Katharina Gråman (SWE)6.09 -22/6.09

N 3-ottelu kuulantyöntö

UrheilijaPB/SB
Katharina Gråman (SWE)/
Miia Sillman (FIN)13.11 -21/12.47
Tuvalisa Rosenquist (SWE)11.68 -21/10.69
Jessica Rautelin (FIN)12.88 -22/12.88
Lovisa Karlsson (SWE)12.34 -22/12.34
Saga Vanninen (FIN)15.08 -22/15.08



Nuorten (U18) Suomi-Ruotsi-maaottelu 2022


Alle 18-vuotiaiden maaottelu käydään aikuisten maaottelun tapaan lauantain ja sunnuntain aikana Helsingin Olympiastadionilla. Alla nuorten maaottelun aikataulu.


La 3.9.

AikaLaji
13.50M  Seiväs
13.55N+M Ottelu Pituushyppy
14.00N  400m aj
14.00N+M  Kiekko
14.10M  400m aj
14.25N  1500m
14.35M  1500m
14.50N  100m
14.55N+M Ottelu Kuula
14.55M  100m
15.05N+M  Kolmiloikka
15.10N  2000m ej
15.15N  Korkeushyppy
15.25M   2000m ej
15.25N+M  Keihäs
15.40N  400m
15.45M  400m
15.50M  Ottelu 400m
16.00N  Ottelu 200m
20.30N  4x100m 
20.37M 4x100m

Su 4.9.

AikaLaji
9.50N  Seiväs
10.00N+M  Moukari
10.15N  100m aj
10.25M  110m aj
10.45N  3000m
11.00N+M  Kuula
11.00M  3000m
11.05M  Korkeushyppy
11.05N+M  Pituushyppy
11.20N  200m
11.30M  200m
11.45N  800m
11.55M  800m
15.42M 4x400m
15.50N 4x400m



Suomi-Ruotsi-maaottelun pistelasku


Ruotsi-ottelun yksilölajeissa voittaja saa seitsemän pistettä, toiseksi tullut viisi ja sijoille 3-6 sijoittuvat aina yhden pisteen vähemmän. Viestijuoksuissa voittaja saa viisi pistettä ja toiseksi tullut kaksi. Mikäli urheilija tai viestijoukkue ei saa tulosta tai se hylätään, ei kyseisestä lajista kerry urheilijalle/maalle pisteitä lainkaan.

Yksilölajit

SijaPisteet
1.7
2.5
3.4
4.3
5.2
6.1
Ei tulosta0

Viestit

SijaPisteet
1.5
2.2
Ei tulosta0





Aiempien Ruotsi-otteluiden tuloksia ja tilastoja


Suomi-Ruotsi-maaottelu 2021


Suomi-Ruotsi-maaottelun 2021 tulokset löytyvät kilpailujen livetulospalvelusta.

2021 maaotteluiden lopputulokset


MIEHET: SWE-FIN 230-201
NAISET: SWE-FIN 223,5-207,5
Kävely-maaottelu: SWE-FIN 15-28

POJAT: SWE-FIN 108-101
TYTÖT: SWE-FIN 102-110


Suomi-Ruotsi-maaottelu 2020


Tulokset


Ruotsi voitti miesten maaottelun 206 – 201 ja naisten 221 – 186.

Maaottelun lajikohtaiset tulokset: Tulokset.

Simo Lipsanen ei saanut vastusta 2018 Ruotsi-ottelun kolmiloikassa, vaan hoiti 7 lajipistettä Suomelle lähes metrin erolla tuloksellaan 16,31.
Kuva: Olavi Kaljunen/Trackpic
Simo Lipsanen ei saanut vastusta 2018 Ruotsi-ottelun kolmiloikassa, vaan hoiti 7 lajipistettä Suomelle lähes metrin erolla tuloksellaan 16,31.

Suomi-Ruotsi-maaottelu 2019


Tulokset


Ruotsi onnistui voittamaan vuoden 2019 maaottelussa miesten, naisten ja poikien maaottelut. Suomen saldoksi jäi tyttöjen maaottelun voitto.

Lopputulos kahden kilpailupäivän jälkeen:

MIEHET: Ruotsi 228 - Suomi 181
NAISET: Ruotsi 217,5 - Suomi 192,5
POJAT: Ruotsi 116 - Suomi 85
TYTÖT: Ruotsi 91,5 - Suomi 109,5

Ruotsi-ottelun 2019 livetulokset maaottelun tulospavelusta.

Ruotsi-ottelu su 26.8.2019


NAISET


Kolmiloikka

#UrheilijaTulos
1.Salminen, Senni (FIN)13.83
2.Nyman Wänseth, Emelie (SWE)13.53
3.Pullola, Emma (FIN)13.41
4.Abrahamsson, Rebecka (SWE)13.32
5.Kytölä, Kira (FIN)13.21
6.Koné, Fatima (SWE)01.12.95

400 m aidat

#UrheilijaTulos
1.Palmqvist, Hanna (SWE)58.29
2.Halonen, Kristiina (FIN)58.41
3.Määttänen, Eveliina (FIN)59.23
4.Mattila, Nea (FIN)59.24
5.Holmén Svensson, Johanna (SWE)59.59
6.Linde, Lovisa (SWE)60.27


Kuulantyöntö

#UrheilijaTulos
1.Roos, Fanny (SWE)18.00
2.Åkerström, Frida (SWE)17.06
3.Mäkitörmä, Senja (FIN)16.17
4.Lennman, Sara (SWE)15.76
5.Rouvali, Eveliina (FIN)15.29
6.Helin, Suvi (FIN)14.66

5000 m

#UrheilijaTulos
1.Mengsteab, Samrawit (SWE)15:50.41
2.Richardsson, Camilla (FIN)15:51.31
3.Christiansson, Sara (SWE)15:52.46
4.Korkealaakso, Moona (FIN)16:48.03
5.Skräddar, Katarina (FIN)16:50.95
6.Mustonen, Sanna (SWE)17:19.76


Moukarinheitto

#UrheilijaTulos
1.Storm, Ida (SWE)65.62
2.Tervo, Krista (FIN)65.12
3.Andersson, Tracey (SWE)63.58
4.Koskinen, Suvi (FIN)63.44
5.Linna, Inga (FIN)63.36
6.Ahlberg, Grete (SWE)62.66

Seiväshyppy

#UrheilijaTulos
1.Bengtsson, Angelica (SWE)461
2.Meijer, Michaela (SWE)446
3.Murto, Wilma (FIN)424
4.Ollikainen, Laura (FIN)424
5.Jönsson, Linnea (SWE)408
6.Andersson, Saga (FIN)384


200 m

#UrheilijaTulos
1.Ekelund, Irene (SWE)23.50
2.Hjelmer, Moa (SWE)23.51
3.Lilja, Lisa (SWE)23.68
4.Kemppinen, Lotta (FIN)23.93
5.Kortetmaa, Anniina (FIN)23.99
6.Nygård, Jeanine (FIN)24.66

100 m aidat

#UrheilijaTulos
1.Korte, Annimari (FIN)12.85
2.Neziri, Nooralotta (FIN)12.92
3.Hurske, Reetta (FIN)13.09
4.Tuvesson, Emma (SWE)13.61
5.Skogström, Malin (SWE)13.93
6.Sandelius, Josefin (SWE)14.34


800 m

#UrheilijaTulos
1.Ngarambe, Yolanda (SWE)2:02.98
2.Kuivisto, Sara (FIN)2:03.27
3.Hermansson, Hanna (SWE)2:03.85
4.Lindh , Lovisa (SWE)2:06.97
5.Blomqvist, Nathalie (FIN)2:07.95
6.Westling, Viola (FIN)2:16.24

4 x 400 m

#UrheilijaTulos
1.Suomi3.38,39
2.Ruotsi3.39,10



MIEHET


Keihäänheitto

#UrheilijaTulos
1.Amb, Kim (SWE)85.89
2.Etelätalo, Lassi (FIN)82.15
3.Helander, Oliver (FIN)80.66
4.Kuusela, Toni (FIN)79.38
5.Samuelsson, Jakob (SWE)75.03
6.Törngren, Sebastian (SWE)72.39

400 m aidat

#UrheilijaTulos
1.Mörö, Oskari (FIN)50.26
2.Widlund, Hampus (SWE)51.51
3.Lehtonen, Tuomas (FIN)51.85
4.Blomqvist, Janni (FIN)52.61
5.Andersson, Isak (SWE)52.84
6.Claeson, Johan (SWE)53.23


Korkeushyppy

#UrheilijaTulos
1.Delryd, Fabian (SWE)216
2.Lundqvist, Oskar (SWE)212
3.Eriksson, Samuli (FIN)210
4.Hietaniemi, Mika (FIN)210
5.Mattila, Arttu (FIN)210
6.Wiklund, Simon (SWE)210

3000 m esteet

#UrheilijaTulos
1.Raitanen, Topi (FIN)8:46.97
2.Magnusson, Leo (SWE)8:58.72
3.Johansson, Vidar (SWE)9:00.91
4.Blomberg, Emil (SWE)9:01.87
5.Tenhunen, Miika (FIN)9:02.89
6.Helander, Eemil (FIN)9:05.60


200 m

#UrheilijaTulos
1.Larsson, Henrik (SWE)20.54
2.Svensson, Felix (SWE)20.94
3.Kadestål, Kasper (SWE)20.96
4.Illukka, Riku (FIN)20.98
5.Saarinen, Roope (FIN)21.05
6.Aalto, Eljas (FIN)21.18

10000 m

#UrheilijaTulos
1.Adhanom, Abraha (SWE)29:21.37
2.Mohamed, Mustafa (SWE)29:22.66
3.Fshia, Robel (SWE)29:56.23
4.Saleva, Eero (FIN)31:06.43
5.Ihamäki, Antti (FIN)31:16.87
6.Nummela, Aki (FIN)31:51.65


Pituushyppy

#UrheilijaTulos
1.Pulli, Kristian (FIN)810
2.Montler, Thobias (SWE)799
3.Carlsson, Andreas (SWE)784
4.Tornéus, Michel (SWE)778
5.Ollikainen, Roni (FIN)771
6.Salminen, Kalle (FIN)767

Kiekonheitto

#UrheilijaTulos
1.Ståhl, Daniel (SWE)69.42
2.Pettersson, Simon (SWE)63.29
3.Arrhenius, Niklas (SWE)61.05
4.Kivioja, Ville (FIN)55.73
5.Perälampi, Oskari (FIN)54.79
6.Lahdenranta, Juha (FIN)53.04


Kiekonheitto

#UrheilijaTulos
1.Ruotsi3.09,66
2.Suomi3.11,65

1500 m

#UrheilijaTulos
1.Almgren, Andreas (SWE)3:41.20
2.Hassan, Suldan (SWE)3:43.19
3.Rinne, Joonas (FIN)3:45.16
4.Danielsson, Emil (SWE)3:47.69
5.Salonen, Tuomo (FIN)3:48.45
6.Granberg, Hannu (FIN)3:57.40



Suomi-Ruotsi-maaottelu la 25.8.2019


MIEHET


800 m

#UrheilijaTulos
1.Martinsson, Erik (SWE)1.51,84
2.Lampinen, Ville (FIN)1.52,11
3.Rinne, Joonas (FIN)1.52,35
4.Teijula, Markus (FIN)1.52,40
5.Rohlén, Robin (SWE)1.52,42
6.Almgren, Andreas (SWE)1.52,45

400 m

#UrheilijaTulos
1.Ekelund-Arenander, Nick (SWE)47,27
2.Sigurdsson, Anton (SWE)47,43
3.Aalto, Eljas (FIN)47,58
4.Back, Erik (FIN)47,64
5.Aarnivala, Ville (FIN)48,18
6.Francois, Felix (SWE)48,52


Seiväshyppy

#UrheilijaTulos
1.Duplantis, Armand (SWE)600
2.Svärd Jacobsson, Melker (SW)536
3.Paavola, Mikko (FIN)531
4.Wecksten, Tomas (FIN)519
5.Holttinen, Tommi (FIN)519
6.Sténson, Carl (SWE)487

5000 m

#UrheilijaTulos
1.Berglund, Kalle (SWE)13.54,52
2.Sundström, Simon (SWE)14.03,94
3.Nilsson, David (SWE)14.09,57
4.Tenhunen, Miika (FIN)14.48,15
5.Granberg, Hannu (FIN)14.51,31
6.Siikaluoma, Martti (FIN)15.44,50


Moukarinheitto

#UrheilijaTulos
1.Liipola, Henri (FIN)72,11
2.Kangas, Aaron (FIN)71,56
3.Jaakkola, Aleksi (FIN)70,54
4.Lindberg, Mattias (SWE)69,23
5.Vestlund, Oscar (SWE)66,81
6.Carlsson, Ragnar (SWE)65,26

110 m aidat

#UrheilijaTulos
1.Lakka, Elmo (FIN)13,56
2.Widlund, Hampus (SWE)13,94
3.Ekholm, Fredrick (SWE)13,99
4.Kalliokulju, Valtteri (FIN)14,36
5.Manninen, Ilari (FIN)14,37
6.Holm, Jonathan (SWE)15,75


Kuulantyöntö

#UrheilijaTulos
1.Petersson, Wictor (SWE)20,19
2.Arbinge, Jesper (SWE)18,66
3.Kangas, Arttu (FIN)18,49
4.Arrhenius, Niklas (SWE)17,94
5.Oksanen, Nico (FIN)17,47
6.Söderlund, Tomas (FIN)17,27

Kolmiloikka

#UrheilijaTulos
1.Hellström, Jesper (SWE)16,71
2.Lipsanen, Simo (FIN)16,42
3.Koukkula, Topias (FIN)15,82
4.Engström, Artur (SWE)15,59
5.Tyystjärvi, Arttu (FIN)15,46
6.Bålström, Gustaf (SWE)15,41


100 m

#UrheilijaTulos
1.Larsson, Henrik (SWE)10,24
2.Illukka, Riku (FIN)10,46
3.Purola, Samuel (FIN)10,55
4.Alatupa, Konsta (FIN)10,58
5.Dawlson, Emmanuel (SWE)10,60
-Hagberg, Erik (SWE)DNF

4 x 100 m

#JoukkueTulos
1.Suomi39,82
2.Ruotsi40,01



NAISET


1500 m

#UrheilijaTulos
1.Ngarambe, Yolanda (SWE)4.10,20
2.Kuivisto, Sara (FIN)4.10,85
3.Hermansson, Hanna (SWE)4.12,49
4.Blomqvist, Nathalie (FIN)4.15,13
5.Christiansson, Sara (SWE)4.15,36
6.Joronen, Reetta (FIN)4.43,25

Kiekonheitto

#UrheilijaTulos
1.Sipponen, Salla (FIN)57,35
2.Roos, Fanny (SWE)56,40
3.Kamga, Vanessa (SWE)53,54
4.Kämäräinen, Sanna (FIN)53,13
5.Lindfors, Caisa-Marie (SWE)53,06
6.Eliander, Lotta-Kaisa (FIN)52,38


Pituushyppy

#UrheilijaTulos
1.Koilahti, Taika (FIN)618
2.Johansson, Tilde (SWE)618
3.Sanaslahti, Sini (FIN)607
4.Kinsey, Erika (SWE)600
5.Lehtiö, Anne-Mari (FIN)594
6.Karlén, Kaiza (SWE)570

3000 m esteet

#UrheilijaTulos
1.Richardsson, Camilla (FIN)9.55,64
2.Rauma, Janica (FIN)9.59,94
3.Söderholm, Linn (SWE)10.03,09
4.Lillemo, Emilia (SWE)10.16,56
5.Svensson, Amélie (SWE)10.28,46
6.Lövdahl, Sofie (FIN)11.00,58


400 m

#UrheilijaTulos
1.Hjelmer, Moa (SWE)53,84
2.Nygård, Jeanine (FIN)54,79
3.Kimumba, Marie (SWE)54,91
4.Knezevic, Sandra (SWE)55,06
5.Määttänen, Eveliina (FIN)55,13
6.Ravaska, Ida (FIN)55,19

10000 m

#UrheilijaTulos
1.Lindholm, Hanna (SWE)33.40,22
2.Peiponen, Johanna (FIN)33.46,94
3.Eriksson, Johanna (SWE)34.42,38
4.Manninen, Laura (FIN)34.47,08
5.Norrbom, Cecilia (SWE)34.55,93
6.Skräddar, Katarina (FIN)35.13,64


Korkeushyppy

#UrheilijaTulos
1.Kinsey, Erika (SWE)190
2.Tuuri, Heta (FIN)184
3.Salming, Bianca (SWE)184
4.Ekman, Louise (SWE)178
4.Kähärä, Jessica (FIN)178
6.Sillman, Miia (FIN)174

100 m

#UrheilijaTulos
1.Ekelund, Irene (SWE)11,44
2.Kemppinen, Lotta (FIN)11,55
3.Neziri, Nooralotta (FIN)11,57
4.Busk, Daniella (SWE)11,64
5.Kortetmaa, Anniina (FIN)11,70
6.Östlund, Elin (SWE)11,73


Keihäänheitto

#UrheilijaTulos
1.Kangas, Jenni (FIN)56,92
2.Nokelainen, Heidi (FIN)56,41
3.Wessman, Anna (SWE)52,30
4.Lithell, Elisabeth (SWE)51,53
5.Näslund, Caroline (SWE)50,25
6.Jääskeläinen, Jatta-Mari (FIN)50,07

4 x 100 m

#JoukkueTulos
1.Suomi44,48
2.Ruotsi44,58







Ruotsi-ottelun tilastoja


Oheisessa taulukossa on listattuna Suomi-Ruotsi-maaottelun miesten ja naisten maaotteluiden voittajat ja pisteet kautta aikojen. Ensimmäinen maaottelu kisattiin jo vuonna 1925. Naisten ottelu käytiin ensimmäisen kerran vuonna 1953. Miesten ottelussa voitot ovat Suomen eduksi 46-33. Naisissa taas Ruotsi on ollut parempi voitoin 44-25.

Ruotsi-ottelun voitot

VuosiMiehetPisteetNaisetPisteet
2021Ruotsi230-201Ruotsi223,5-207,5
2020Ruotsi206-201Ruotsi221-186
2019Ruotsi228-181Ruotsi217,5-192,5
2018Suomi206-202Ruotsi216-194
2017Ruotsi216–188Ruotsi232,5–177,5
2016Ruotsi210–200Ruotsi213–197
2015Ruotsi231–179Suomi213,5–193,5
2014Ruotsi216–193Ruotsi206–204
2013Ruotsi235–173Ruotsi215–195
2012Ruotsi220–187Suomi223–187
2011Suomi206–194Ruotsi225–182
2010Suomi214–195Ruotsi226–182
2009Ruotsi208–200Ruotsi213–197
2008Suomi215–193Ruotsi209,5–197,5
2007Suomi203–199Ruotsi219–189
2006Suomi204–201Ruotsi226–183
2005Suomi212–197Ruotsi230–179
2004Ruotsi217–191Ruotsi228,5–178,5
2003Suomi205–203Ruotsi208,5–201,5
2002Suomi223–187Ruotsi215,5–192,5
2001Ruotsi218–185Ruotsi213–197
2000Ruotsi216–194Suomi219–191
1999Ruotsi210–198Suomi212–175
1998Suomi206–200Suomi210–178
1997Suomi207,5–198,5Suomi223–165
1996Ruotsi205,5–202,5Suomi215–173
1995Suomi213–196Suomi196–146
1994Ruotsi219–190Suomi174–170
1993Ruotsi215–192Suomi198–144
1992Ruotsi198–187Suomi195–149
1991Ruotsi226–183Suomi197–147
1990Suomi217–193Suomi182–140
1989Ruotsi213–197Suomi184–138
1988Suomi229,5–180,5Suomi170–150
1987Suomi210,5–197,5Suomi165–157
1986Ruotsi210,5–198,5Ruotsi184–138
1985Ruotsi219–185Ruotsi166–156
1984Suomi216–193Suomi155–145
1983Suomi234–176Ruotsi83–74
1982Suomi215–193Ruotsi79–78
1981Suomi214–196Ruotsi81–75
1980Suomi232–178Ruotsi79–78
1979Suomi214–194Suomi80–77
1978Suomi240–168Suomi85–72
1977Suomi212–194Suomi86–69
1976Suomi223–187Suomi91–66
1975Suomi214–191Suomi94–62
1974Suomi207–200Suomi75–60
1973Suomi223–187Suomi77–69
1972Suomi236,5–173,5Suomi73–60
1971Suomi224–183Ruotsi71–64
1970Suomi227–182Ruotsi82–53
1969Ruotsi212,5–195,5Ruotsi75–60
1968Suomi208,5–199,5Ruotsi64–52
1967Ruotsi212–198Ruotsi66–51
1966Ruotsi208,5–199,5Ruotsi62–55
1965Ruotsi210–200Ruotsi65–52
1964Suomi210,5–199,5Ruotsi64–53
1963Suomi220–190
1962Suomi219–190
1961Suomi220,5–189,5Ruotsi68,5–48,5
1960Suomi216–194Ruotsi67–50
1959Suomi209–200Ruotsi64–53
1958Suomi232–177Ruotsi66–51
1957Suomi208–201Ruotsi64–42
1956Suomi209–201
1955Suomi213–196Ruotsi58–48
1954Suomi207–202Ruotsi64–42
1953Ruotsi217–193Ruotsi58–48
1951Suomi216–194
1950Ruotsi123–88
1948Ruotsi138–76
1947Ruotsi106–78
1946Ruotsi114,5–68,5
1945Ruotsi105–79
1940Ruotsi111–103
1939Suomi112–102
1931Suomi104–76
1929Ruotsi93–90
1927Ruotsi98–86
1925Suomi99–85


Topi Raitanen ratkaisi Suomen miesten 2018 Ruotsi-otteluvoiton jumalaisella loppukirillään ottelun päättäneellä 1500 m matkalla . Ruotsin Kalle Berglund oli aseeton hyvästä yrityksestä huolimatta.
Kuva: Olavi Kaljunen/Trackpic
Topi Raitanen ratkaisi Suomen miesten 2018 Ruotsi-otteluvoiton jumalaisella loppukirillään ottelun päättäneellä 1500 m matkalla . Ruotsin Kalle Berglund oli aseeton hyvästä yrityksestä huolimatta.


Lähde: Wikipedia



Suomi-Ruotsi-maaottelun ennätykset


Miehet

LajiUrheilijaTulosVuosi
100 mPeter Karlsson (SWE)10,191996 Helsinki
200 mJohan Wissman (SWE)20,472007 Göteborg
400 mMarkku Kukkoaho (FIN)45,791974 Helsinki
800 mPekka Vasala (FIN)1.44,5h1972 Helsinki
1500 mUlf Högberg (SWE)3.38,021974 Helsinki
5000 mAndreas Almgren (SWE)13:29.262021 Tukholma
10000 mMartti Vainio (FIN)28.04,861978 Helsinki
3000 m esteetAnders Gärderud (SWE)8.20,8h1974 Helsinki
110 m aidatRobert Kronberg (SWE)13,442000 Helsinki
400 m aidatNiklas Wallenlind (SWE)48,861992 Helsinki
KorkeushyppyStefan Holm (SWE)2352004 Göteborg
SeiväshyppyArmand Duplantis (SWE)6002019 Tukholma
PituushyppyThobias Montler (SWE)8242021 Tukholma
KolmiloikkaChristian Olsson (SWE)17,512003 Helsinki
KuulantyöntöReijo Stålberg (FIN)20,861978 Helsinki
KiekonheittoDaniel Ståhl (SWE)69,422019 Tukholma
MoukarinheittoOlli-Pekka Karjalainen (FIN)79,352002 Helsinki
KeihäänheittoSeppo Räty (FIN)89,001992 Helsinki
4 x 100 m viestiEeto Rantala, Otto Ahlfors, Oskari Lehtonen, Samuel Purola (FIN)39,142018 Tampere
4 x 400 m viestiEmil Johansson, Anders Pihlblad, Andreas Kramer, Nick Ekelund-Arenander (SWE)3.05,812021 Tukholma
10000 m kävelyPerseus Karlström (SWE)38.03,952019 Tukholma


Naiset

LajiUrheilijaTulosVuosi
100 mMona-Lisa Pursianen (FIN)11,311973 Tukholma
100 mLinda Haglund (SWE)11,311978 Helsinki
200 mIrene Ekelund (SWE)22,952013 Tukholma
200 mRiitta Salin (FIN)22,8h1974 Helsinki
400 mRiitta Salin (FIN)50,781974 Helsinki
800 mMalin Ewerlöf (SWE)2.00,501998 Helsinki
1500 mSara Kuivisto (FIN)4.09,402021 Tukholma
5000 mAnnemari Sandell (FIN)15.19,171995 Helsinki
10000 mMidde Hamrin (SWE)31.57,151990 Helsinki
3000 m esteetSandra Eriksson (FIN)9.38,382013 Tukholma
100 m aidatSusanna Kallur (SWE)12,82007 Göteborg
400 m aidatAnn-Louise Skoglund (SWE)54,581986 Helsinki
KorkeushyppyKajsa Bergqvist (SWE)2012002 Helsinki
SeiväshyppyAngelica Bengtsson (SWE)4732020 Tampere
PituushyppyRinga Ropo-Junnila6821989 Tukholma
KolmiloikkaHeli Koivula (FIN)14,342002 Helsinki
KuulantyöntöFanny Roos (SWE)18,652021 Tukholma
KiekonheittoAnna Söderberg (SWE)61,872008 Helsinki
MoukarinheittoIda Storm (SWE)71,262008 Helsinki
KeihäänheittoPaula Tarvainen (FIN)63,562006 Helsinki
4 x 100 m viestiEmma Rienas, Carolina Klüft, Jenny Kallur, Susanna Kallur (SWE)43,612005 Göteborg
4 x 400 m viestiBeatrice Dahlgren, Lena Udd, Ellinor Stuhrmann, Nadja Petersen (SWE)3.33,302002 Helsinki
5000m kävelySari Essayah (FIN)20.54,621995 Helsinki


Lähde: Finnkampen.se