Suomi-Ruotsi-maaottelu 2020 - Aikataulu, Joukkueet & Tulokset

Suomi-Ruotsi-maaottelu 2020


Ruotsi-ottelu, Suomi-Ruotsi-maaottelu, Finnkampen, Sverigekampen... rakkaalla lapsella on monta nimeä! Yleisurheilun Suomi-Ruotsi-maaottelu on yksi koko suomalaisen urheilun klassikkotapahtumista. Ensimmäisen kerran maiden välillä kilpailtiin vuonna jo 1925 ja vuodesta 1950 lähtien Ruotsi-ottelu on järjestetty vuosittain.
Topi Raitanen Suomi-Ruotsi-maaottelun 1500 metrin voittajana vuonna 2018.
Kuva:Olavi Kaljunen/Trackpic
Topi Raitanen Suomi-Ruotsi-maaottelun 1500 metrin voittajana vuonna 2018.


Suomi-Ruotsi-maaottelu on kaksipäiväinen yleisurheilutapahtuma, jossa Suomi ja Ruotsi kilpailevat nuorten (17-vuotiaat) ja aikuisten maaotteluissa. Molemmissa sarjoissa tulokset huomioidaan erikseen. Aikuisten maaottelussa kuhunkin lajiin osallistuu molemmilta mailta kolme urheilijaa, nuorten ottelussa kaksi.

Ruotsi-ottelu on järjestetty historian saatossa 79 kertaa alkaen vuodesta 1925. Ensimmäiset 11 vuotta Ruotsi-ottelu kilpailtiin ilman naisia. Historian saatossa kamppailut ovat olleet tasaisia ja molemmilla mailla on ollut omat vahvat lajinsa tiettyinä ajanjaksoina. Kokonaisuudessaan Suomen miehet ovat kaataneet Ruotsin 46 kertaa ja Suomen naiset 25 kertaa.




Suomen miesten voitokas 4x100m viestijoukkue iloisissa tunnelmissa juoksun jälkeen 2018 Ruotsi-ottelussa Tampereella.
Kuva:Olavi Kaljunen/Trackpic
Suomen miesten voitokas 4x100m viestijoukkue iloisissa tunnelmissa juoksun jälkeen 2018 Ruotsi-ottelussa Tampereella.


Suomi-Ruotsi-maaottelun pistelasku


Ruotsi-ottelun yksilölajeissa voittaja saa seitsemän pistettä, toiseksi tullut viisi ja sijoille 3-6 sijoittuvat aina yhden pisteen vähemmän. Viestijuoksuissa voittaja saa viisi pistettä ja toiseksi tullut kaksi. Mikäli urheilija tai viestijoukkue ei saa tulosta tai se hylätään, ei kyseisestä lajista kerry urheilijalle/maalle pisteitä lainkaan.

Yksilölajit

SijaPisteet
1.7
2.5
3.4
4.3
5.2
6.1
Ei tulosta0

Viestit

SijaPisteet
1.5
2.2
Ei tulosta0



Suomi-Ruotsi-maaottelu 2020 - Tulokset



Ruotsi voitti miesten maaottelun 206 – 201 ja naisten 221 – 186.

Maaottelun tulokset: Tulokset.
Suomen pika-aitanaiset dominoivat 2018 Ruotsi-ottelua kolmoisvoitolla. Kuvassa voittaja kisan Nooralotta Neziri ja kakkonen Annimari Korte. Kolmoisvoiton täydensi Reetta Hurske.
Kuva:Olavi Kaljunen/Trackpic
Suomen pika-aitanaiset dominoivat 2018 Ruotsi-ottelua kolmoisvoitolla. Kuvassa voittaja kisan Nooralotta Neziri ja kakkonen Annimari Korte. Kolmoisvoiton täydensi Reetta Hurske.


Suomen joukkue 2020 Ruotsi-otteluun


Miehet


100 m: Viljami Kaasalainen JyväskKU, Samuli Samuelsson IkaalU, Riku Illukka VantSa

200 m: Samuli Samuelsson IkaalU, Oskari Lehtonen NurmY, Samuel Purola OulPy

400 m: Tommi Mäkinen HKV, Ilari Ryyppö TampU, Christian Vänttinen NaantLöy

800 m: Joonas Rinne SaarijPu, Santtu Heikkinen LempKi, Benjamin Lee HKV

1500 m: Joonas Rinne SaarijPu, Konsta Hämäläinen JoensKa, Niklas Heikkilä KuusUS

5000 m: Topi Raitanen HKV, Samu Mikkonen JoensKa, Eemil Helander JyväskKU

10 000 m: Eero Saleva HKV, Niklas Wihlman TuUL, Antti-Pekka Niinistö LahdA

3000 m ej: Hannu Granberg LahdA, Wilho Hautala LahdA, Miika Tenhunen NivU

110 m aj: Elmo Lakka JyväskKU, Ilari Manninen JyväskKU, Valtteri Kalliokulju LiedPa

400 m aj: Tuomas Lehtonen LiedPa, Oskari Mörö EsboIF, Jonni Blomqvist BorgåAk

Korkeus: Arttu Mattila ÄänekU, Daniel Kosonen TampPy, Samuli Eriksson SalVil

Seiväs: Mikko Paavola AlajA, Urho Kujanpää TampPy, Johan-Antti Kivilahti HaapajKi

Pituus: Kristian Pulli ViipU, Simo Lipsanen LappUM, Tuomas Kaukolahti KU-58

3-loikka: Simo Lipsanen LappUM, Tuomas Kaukolahti KU-58 Vantaa, Veikko Nugraha EspTa

Kuula: Arttu Kangas KanksLei, Eero Ahola PorinYU, Nico Oksanen TuUL

Kiekko: Oskari Perälampi EspTa, Ville Kivioja NokU, Antti Pränni TFEspoo

Moukari: Aaron Kangas KanksLei, Henri Liipola SomE, Aleksi Jaakkola VehmU

Keihäs: Lassi Etelätalo JoensKa, Toni Kuusela KuortKu, Antti Ruuskanen ViipU

4×100 m: Viljami Kaasalainen JyväskKU, Samuli Samuelsson IkaalU, Riku Illukka VantSa, Roope Saarinen EsboIF, Samuel Purola OulPy, Oskari Lehtonen NurmijYU

4×400 m: Tommi Mäkinen HKV, Ilari Ryyppö TampU, Tuomas Lehtonen LiedPa, Samuel Purola OulPy, Oskari Mörö EsboIF, Christian Vänttinen NaantLöy

10000 m kävely: Aleksi Ojala UrjU, Veli-Matti Partanen LUM, Joni Hava EspTa

3-ottelu: Juuso Hassi OrivPo, Petri Ihander KeskiUYU, Tarmo Savola LappVei

Naiset


100 m: Lotta Kemppinen HIFK, Anniina Kortetmaa JyväskKU, Alina Strömberg LarsmoIF

200 m: Anniina Kortetmaa JyväskKU, Lotta Kemppinen HIFK, Milja Thureson TuTo

400 m: Mette Baas VeitsilKV, Amira Chokairy HKV, Milja ThuresonTuTo

800 m: Sara Kuivisto BorgåAk, Viola Westling TuUL, Amira Chokairy HKV

1500 m: Ilona Mononen LahdA, Kaisa Tyni PyhtY, Moona Latvala HKV

5000 m: Annemari Kiekara PudasjU, Johanna Peiponen RovanLa, Janica Rauma TuUL

10 000 m: Johanna Peiponen RovanLa, Annemari Kiekara PudasjU, Laura Manninen KU-58

3000m ej: Janica Rauma TuUL, Alisa Virtanen JyväskKU, Sofie Lövdahl VasaIS

100m aj: Nooralotta Neziri JyväskKU, Reetta Hurske TampPy, Lotta Harala TampPy

400m aj: Mette Baas VeitsilKV, Martta Rautala ViipU, Aada Aho RaisKu

Korkeus: Heta Tuuri LahdA, Sini Lällä JyväskKU, Laura Rautanen VilppVei

Seiväs: Wilma Murto SalVil, Elina Lampela OulPy, Saga Andersson EsboIF

Pituus: Maria Huntington TampPy, Sini Sanaslahti KaipVi, Oona Nieminen JyväskKU

3-loikka: Kira Kytölä EsboIF, Elina Kostiainen VihdVie, Ella Nisula KuivAu

Kuula: Senja Mäkitörmä VarpVi, Eveliina Rouvali KuopRei, Helena Leveelahti VirtU

Kiekko: Salla Sipponen KeurKi, Sanna Kämäräinen LapinlVe, Helena Leveelahti VirtU

Moukari: Krista Tervo KarhKa, Silja Kosonen SomE, Suvi Koskinen KauhajKa

Keihäs: Jatta-Mari Jääskeläinen TuUL, Jenni Kangas LahdA, Heidi Nokelainen JoensKa, Julia Valtanen RaumU (karsinta Jyväskylässä 1.9. 2020)

4×100 m: Lotta Kemppinen HIFK, Anniina Kortetmaa JyväskKU, Nooralotta Neziri JyväskKU, Alina Strömberg LarsmoIF, Sara Francis KiuruvU

4×400 m: Mette Baas VeitsilKV, Milja Thureson TuTo, Alisa Aalto TampPy, Aada Aho RaisKu, Jeanine Nygård VasaIS, Heidi Salminen JyväskKU

5000 m kävely: Anniina Kivimäki LapVi, Elisa Neuvonen LappUM, Tiia Kuikka LappUM

3-ottelu: Saga Vanninen TampPy, Janette Hanski KarhU, Laura Lepistö PorinYU

Ruotsin joukkue 2020 maaotteluun


Miehet

LajiUrheilijat
100mTom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS
 Thomas Jones 01 IFK Växjö
 Zion Eriksson 02 Täby IS
200mTom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS
 Anders Pihlblad 98 YMCA Örebro
 Erik Annerfalk 94 Ullevi FK
400mNick Ekelund-Arenander 89 Malmö AI
 Emil Johansson 02 Turebergs FK
 Kasper Kadestål 99 Malmö AI
800mAndreas Kramer 97 Sävedalens AIK
 Erik Martinsson 96 Gefle IF
 Felix Francois 90 Örgryte IS
1500mJohan Rogestedt 93 F Stenungsunds FI
 Arvid Öhrn
 Samuel Pihlström 01 Hälle IF
5000mEmil Danielsson 97 Spårvägens FK
 Jonathan Fridolfsson 92 Sävedalens AIK
 Vidar Johansson 96 Sävedalens AIK
10000mEmil Millán de la Oliva 01 Eskilstuna FI
 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK
 Jonas Leandersson
3000m esteetSimon Sundström 98 IFK Lidingö
 Emil Blomberg 92 Hässelby SK
 Vidar Johansson 96 Sävedalens AIK
110m aj.Max Hrelja 98 Malmö AI
 Marvin Tay 90 Spårvägens FK
 Anton Levin 92 Malmö AI
400m aj.Oskar Edlund 02 Täby IS
 Carl Bengtström 00 Örgryte IS
 Johan Claeson 01 Linköping GIF
KorkeusMelwin Lycke Holm 04 Kils AIK
 Oskar Lundqvist 97 Upsala IF
 Emil Uhlin 00 Falu IK
SeiväsCarl Sténson 93 Hellas FK
 Robin Jacobsson 98 Ullevi FK
 Gustav Magnusson 00 Tjalve IF Norrköping
PituusThobias Montler 96 Malmö AI
 Andreas Carlsson 95 IK Ymer
 Andreas Otterling 86 IFK Lidingö
KolmiloikkaJesper Hellström 95 Hässelby SK
 Isak Persson 95 Örgryte IS
 Erik Ehrlin 90 Hammarby IF
KuulaWictor Petersson 98 Malmö AI
 Viktor Gardenkrans 95 Upsala IF
 Jesper Arbinge 97 Spårvägens FK
KiekkoDaniel Ståhl 92 Spårvägens FK
 Simon Pettersson 94 Hässelby SK
 Jakob Gardenkrans 97 Upsala IF
MoukariRagnar Carlsson 00 Hässelby SK
 Oscar Vestlund 93 IF Göta Karlstad
 Ivar Moisander 00 Spårvägens FK
KeihäsKim Amb 90 F Bålsta IK (JÄÄ POIS)
 Sebastian Thörngren 93 IFK Växjö
 Esa Hiltunen 96 Ullevi FK
KolmiotteluFredrik Samuelsson 95 Hässelby SK
 Marcus Nilsson 91 Högby IF
 Andreas Gustafsson 97 Upsala IF
4x100mvapaa
 vapaa
 vapaa
 vapaa
4x400mvapaa
 vapaa
 vapaa
 vapaa
10000 m kävelyPerseus Karlström 90 Eskilstuna FI
 Remo Karlström 88 Eskilstuna FI
 Christer Svensson 73 Växjö AIS


Naiset

LajiUrheilijat
100mNikki Anderberg 02 Malmö AI
 Daniella Busk 93 Malmö AI
 Wilma Rosenquist 01 Malmö AI
200mMoa Hjelmer 90 Spårvägens FK
 Lisa Lilja 96 Ullevi FK
 Elvira Tanderud 04 Trollhättan FIK
400mMoa Hjelmer 90 Spårvägens FK
 Sandra Knezevic 92 Hammarby IF
 Klara Helander 95 Upsala IF
800mLovisa Lindh 91 Ullevi FK
 Rebecca Högberg 84 YMCA Örebro
 Alice Magnell Millán 05 Eskilstuna FI
1500mMeraf Bahta 89 Hälle IF
 Hanna Hermansson 89 Turebergs FK
 Sara Christiansson 97 Sävedalens AIK
5000mSara Christiansson 97 Sävedalens AIK
 Linn Söderholm 96 Sävedalens AIK
 Cecilia Norrbom 88 Spårvägens FK
10000mCecilia Norrbom 88 Spårvägens FK
 Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK
 vapaa
3000m esteetLinn Söderholm 96 Sävedalens AIK
 Amélie Svensson 96 Sävedalens AIK
 Julia Samuelsson 99 Högby IF
100m aj.Lovisa Karlsson 00 Högby IF
 Julia Wennersten 01 IK Ymer
 Amanda Holmberg 98 Lidköpings IS
400m ajHanna Palmqvist 96 Mölndals AIK
 Amanda Holmberg 98 Lidköpings IS
 Lovisa Linde 98 Täby IS
KorkeusSofie Skoog 90 IF Göta Karlstad
 Bianca Salming 98 Turebergs FK
 Ellen Ekholm 96 Ullevi FK
SeiväsMichaela Meijer 93 Örgryte IS
 Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK
 Linnea Jönsson 99 IFK Helsingborg
PituusKhaddi Sagnia 94 Ullevi FK
 Erica Jarder 86 IF Göta Karlstad
 Tilde Johansson 01 Falkenbergs IK
KolmiloikkaRebecka Abrahamsson 94 Örgryte IS
 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne FIF
 Malin Otterling Marmbrandt 85 Västerås FK
KuulaFanny Roos 95 Malmö AI
 Axelina Johansson 00 Hässelby SK
 Frida Åkerström 90 Hässelby SK
KiekkoVanessa Kamga 98 Upsala IF
 Emma Ljungberg 94 Spårvägens FK
 Fanny Roos 95 Malmö AI
MoukariIda Storm 91 Malmö AI
 Tracey Andersson 84 Ullevi FK
 Grete Ahlberg 98 Hammarby IF
KeihäsSofi Flink 95 Västerås FK
 Matilda Elfgaard 92 Athletics 24Seven SK
 Elisabeth Lithell 90 KFUM Örebro
KolmiotteluLovisa Karlsson 00 Högby IF
 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve IF Norrköping
 Klara Rådbo 01 Hässelby SK
4x100m 
  
  
  
4x400m 
  
  
5000m kävelyMonica Svensson 78 Växjö AIS
 Helena Sandmér 92 SK Svängen
 Ellinor Hogrell 68 Runacademy




Simo Lipsanen ei saanut vastusta 2018 Ruotsi-ottelun kolmiloikassa, vaan hoiti 7 lajipistettä Suomelle lähes metrin erolla tuloksellaan 16,31.
Kuva:Olavi Kaljunen/Trackpic
Simo Lipsanen ei saanut vastusta 2018 Ruotsi-ottelun kolmiloikassa, vaan hoiti 7 lajipistettä Suomelle lähes metrin erolla tuloksellaan 16,31.


Suomi-Ruotsi-maaottelu 2020 – Televisiointi


YLE välittää Ruotsi-ottelun 2020 suorana lähetyksenä kanavillaan sekä YLE Areenassa. Uuden sopimuksen myötä Suomi-Ruotsi-maaottelu näytetään YLE:n kanavilla vuoteen 2026 saakka.

YLE 2 tarjoaa maaottelusta molempina kilpailupäivinä neljän tunnin suoran lähetyksen. Lauantaina kisat televisioidaan klo 17:00-21:00 ja sunnuntaina klo 12:30-16:30.

Suomi-Ruotsi-maaottelu 2019



Ruotsi-ottelu 2019 - Tulokset


Ruotsi onnistui voittamaan vuoden 2019 maaottelussa miesten, naisten ja poikien maaottelut. Suomen saldoksi jäi tyttöjen maaottelun voitto.

Lopputulos kahden kilpailupäivän jälkeen:

MIEHET: Ruotsi 228 - Suomi 181
NAISET: Ruotsi 217,5 - Suomi 192,5
POJAT: Ruotsi 116 - Suomi 85
TYTÖT: Ruotsi 91,5 - Suomi 109,5

Ruotsi-ottelun livetulokset maaottelun tulospavelusta.

Ruotsi-ottelu su 26.8.2019


NAISET


Kolmiloikka

#UrheilijaTulos
1.Salminen, Senni (FIN)13.83
2.Nyman Wänseth, Emelie (SWE)13.53
3.Pullola, Emma (FIN)13.41
4.Abrahamsson, Rebecka (SWE)13.32
5.Kytölä, Kira (FIN)13.21
6.Koné, Fatima (SWE)01.12.95

400 m aidat

#UrheilijaTulos
1.Palmqvist, Hanna (SWE)58.29
2.Halonen, Kristiina (FIN)58.41
3.Määttänen, Eveliina (FIN)59.23
4.Mattila, Nea (FIN)59.24
5.Holmén Svensson, Johanna (SWE)59.59
6.Linde, Lovisa (SWE)60.27


Kuulantyöntö

#UrheilijaTulos
1.Roos, Fanny (SWE)18.00
2.Åkerström, Frida (SWE)17.06
3.Mäkitörmä, Senja (FIN)16.17
4.Lennman, Sara (SWE)15.76
5.Rouvali, Eveliina (FIN)15.29
6.Helin, Suvi (FIN)14.66

5000 m

#UrheilijaTulos
1.Mengsteab, Samrawit (SWE)15:50.41
2.Richardsson, Camilla (FIN)15:51.31
3.Christiansson, Sara (SWE)15:52.46
4.Korkealaakso, Moona (FIN)16:48.03
5.Skräddar, Katarina (FIN)16:50.95
6.Mustonen, Sanna (SWE)17:19.76


Moukarinheitto

#UrheilijaTulos
1.Storm, Ida (SWE)65.62
2.Tervo, Krista (FIN)65.12
3.Andersson, Tracey (SWE)63.58
4.Koskinen, Suvi (FIN)63.44
5.Linna, Inga (FIN)63.36
6.Ahlberg, Grete (SWE)62.66

Seiväshyppy

#UrheilijaTulos
1.Bengtsson, Angelica (SWE)461
2.Meijer, Michaela (SWE)446
3.Murto, Wilma (FIN)424
4.Ollikainen, Laura (FIN)424
5.Jönsson, Linnea (SWE)408
6.Andersson, Saga (FIN)384


200 m

#UrheilijaTulos
1.Ekelund, Irene (SWE)23.50
2.Hjelmer, Moa (SWE)23.51
3.Lilja, Lisa (SWE)23.68
4.Kemppinen, Lotta (FIN)23.93
5.Kortetmaa, Anniina (FIN)23.99
6.Nygård, Jeanine (FIN)24.66

100 m aidat

#UrheilijaTulos
1.Korte, Annimari (FIN)12.85
2.Neziri, Nooralotta (FIN)12.92
3.Hurske, Reetta (FIN)13.09
4.Tuvesson, Emma (SWE)13.61
5.Skogström, Malin (SWE)13.93
6.Sandelius, Josefin (SWE)14.34


800 m

#UrheilijaTulos
1.Ngarambe, Yolanda (SWE)2:02.98
2.Kuivisto, Sara (FIN)2:03.27
3.Hermansson, Hanna (SWE)2:03.85
4.Lindh , Lovisa (SWE)2:06.97
5.Blomqvist, Nathalie (FIN)2:07.95
6.Westling, Viola (FIN)2:16.24

4 x 400 m

#UrheilijaTulos
1.Suomi3.38,39
2.Ruotsi3.39,10



MIEHET


Keihäänheitto

#UrheilijaTulos
1.Amb, Kim (SWE)85.89
2.Etelätalo, Lassi (FIN)82.15
3.Helander, Oliver (FIN)80.66
4.Kuusela, Toni (FIN)79.38
5.Samuelsson, Jakob (SWE)75.03
6.Törngren, Sebastian (SWE)72.39

400 m aidat

#UrheilijaTulos
1.Mörö, Oskari (FIN)50.26
2.Widlund, Hampus (SWE)51.51
3.Lehtonen, Tuomas (FIN)51.85
4.Blomqvist, Janni (FIN)52.61
5.Andersson, Isak (SWE)52.84
6.Claeson, Johan (SWE)53.23


Korkeushyppy

#UrheilijaTulos
1.Delryd, Fabian (SWE)216
2.Lundqvist, Oskar (SWE)212
3.Eriksson, Samuli (FIN)210
4.Hietaniemi, Mika (FIN)210
5.Mattila, Arttu (FIN)210
6.Wiklund, Simon (SWE)210

3000 m esteet

#UrheilijaTulos
1.Raitanen, Topi (FIN)8:46.97
2.Magnusson, Leo (SWE)8:58.72
3.Johansson, Vidar (SWE)9:00.91
4.Blomberg, Emil (SWE)9:01.87
5.Tenhunen, Miika (FIN)9:02.89
6.Helander, Eemil (FIN)9:05.60


200 m

#UrheilijaTulos
1.Larsson, Henrik (SWE)20.54
2.Svensson, Felix (SWE)20.94
3.Kadestål, Kasper (SWE)20.96
4.Illukka, Riku (FIN)20.98
5.Saarinen, Roope (FIN)21.05
6.Aalto, Eljas (FIN)21.18

10000 m

#UrheilijaTulos
1.Adhanom, Abraha (SWE)29:21.37
2.Mohamed, Mustafa (SWE)29:22.66
3.Fshia, Robel (SWE)29:56.23
4.Saleva, Eero (FIN)31:06.43
5.Ihamäki, Antti (FIN)31:16.87
6.Nummela, Aki (FIN)31:51.65


Pituushyppy

#UrheilijaTulos
1.Pulli, Kristian (FIN)810
2.Montler, Thobias (SWE)799
3.Carlsson, Andreas (SWE)784
4.Tornéus, Michel (SWE)778
5.Ollikainen, Roni (FIN)771
6.Salminen, Kalle (FIN)767

Kiekonheitto

#UrheilijaTulos
1.Ståhl, Daniel (SWE)69.42
2.Pettersson, Simon (SWE)63.29
3.Arrhenius, Niklas (SWE)61.05
4.Kivioja, Ville (FIN)55.73
5.Perälampi, Oskari (FIN)54.79
6.Lahdenranta, Juha (FIN)53.04


Kiekonheitto

#UrheilijaTulos
1.Ruotsi3.09,66
2.Suomi3.11,65

1500 m

#UrheilijaTulos
1.Almgren, Andreas (SWE)3:41.20
2.Hassan, Suldan (SWE)3:43.19
3.Rinne, Joonas (FIN)3:45.16
4.Danielsson, Emil (SWE)3:47.69
5.Salonen, Tuomo (FIN)3:48.45
6.Granberg, Hannu (FIN)3:57.40



Suomi-Ruotsi-maaottelu la 25.8.2019


MIEHET


800 m

#UrheilijaTulos
1.Martinsson, Erik (SWE)1.51,84
2.Lampinen, Ville (FIN)1.52,11
3.Rinne, Joonas (FIN)1.52,35
4.Teijula, Markus (FIN)1.52,40
5.Rohlén, Robin (SWE)1.52,42
6.Almgren, Andreas (SWE)1.52,45

400 m

#UrheilijaTulos
1.Ekelund-Arenander, Nick (SWE)47,27
2.Sigurdsson, Anton (SWE)47,43
3.Aalto, Eljas (FIN)47,58
4.Back, Erik (FIN)47,64
5.Aarnivala, Ville (FIN)48,18
6.Francois, Felix (SWE)48,52


Seiväshyppy

#UrheilijaTulos
1.Duplantis, Armand (SWE)600
2.Svärd Jacobsson, Melker (SW)536
3.Paavola, Mikko (FIN)531
4.Wecksten, Tomas (FIN)519
5.Holttinen, Tommi (FIN)519
6.Sténson, Carl (SWE)487

5000 m

#UrheilijaTulos
1.Berglund, Kalle (SWE)13.54,52
2.Sundström, Simon (SWE)14.03,94
3.Nilsson, David (SWE)14.09,57
4.Tenhunen, Miika (FIN)14.48,15
5.Granberg, Hannu (FIN)14.51,31
6.Siikaluoma, Martti (FIN)15.44,50


Moukarinheitto

#UrheilijaTulos
1.Liipola, Henri (FIN)72,11
2.Kangas, Aaron (FIN)71,56
3.Jaakkola, Aleksi (FIN)70,54
4.Lindberg, Mattias (SWE)69,23
5.Vestlund, Oscar (SWE)66,81
6.Carlsson, Ragnar (SWE)65,26

110 m aidat

#UrheilijaTulos
1.Lakka, Elmo (FIN)13,56
2.Widlund, Hampus (SWE)13,94
3.Ekholm, Fredrick (SWE)13,99
4.Kalliokulju, Valtteri (FIN)14,36
5.Manninen, Ilari (FIN)14,37
6.Holm, Jonathan (SWE)15,75


Kuulantyöntö

#UrheilijaTulos
1.Petersson, Wictor (SWE)20,19
2.Arbinge, Jesper (SWE)18,66
3.Kangas, Arttu (FIN)18,49
4.Arrhenius, Niklas (SWE)17,94
5.Oksanen, Nico (FIN)17,47
6.Söderlund, Tomas (FIN)17,27

Kolmiloikka

#UrheilijaTulos
1.Hellström, Jesper (SWE)16,71
2.Lipsanen, Simo (FIN)16,42
3.Koukkula, Topias (FIN)15,82
4.Engström, Artur (SWE)15,59
5.Tyystjärvi, Arttu (FIN)15,46
6.Bålström, Gustaf (SWE)15,41


100 m

#UrheilijaTulos
1.Larsson, Henrik (SWE)10,24
2.Illukka, Riku (FIN)10,46
3.Purola, Samuel (FIN)10,55
4.Alatupa, Konsta (FIN)10,58
5.Dawlson, Emmanuel (SWE)10,60
-Hagberg, Erik (SWE)DNF

4 x 100 m

#JoukkueTulos
1.Suomi39,82
2.Ruotsi40,01



NAISET


1500 m

#UrheilijaTulos
1.Ngarambe, Yolanda (SWE)4.10,20
2.Kuivisto, Sara (FIN)4.10,85
3.Hermansson, Hanna (SWE)4.12,49
4.Blomqvist, Nathalie (FIN)4.15,13
5.Christiansson, Sara (SWE)4.15,36
6.Joronen, Reetta (FIN)4.43,25

Kiekonheitto

#UrheilijaTulos
1.Sipponen, Salla (FIN)57,35
2.Roos, Fanny (SWE)56,40
3.Kamga, Vanessa (SWE)53,54
4.Kämäräinen, Sanna (FIN)53,13
5.Lindfors, Caisa-Marie (SWE)53,06
6.Eliander, Lotta-Kaisa (FIN)52,38


Pituushyppy

#UrheilijaTulos
1.Koilahti, Taika (FIN)618
2.Johansson, Tilde (SWE)618
3.Sanaslahti, Sini (FIN)607
4.Kinsey, Erika (SWE)600
5.Lehtiö, Anne-Mari (FIN)594
6.Karlén, Kaiza (SWE)570

3000 m esteet

#UrheilijaTulos
1.Richardsson, Camilla (FIN)9.55,64
2.Rauma, Janica (FIN)9.59,94
3.Söderholm, Linn (SWE)10.03,09
4.Lillemo, Emilia (SWE)10.16,56
5.Svensson, Amélie (SWE)10.28,46
6.Lövdahl, Sofie (FIN)11.00,58


400 m

#UrheilijaTulos
1.Hjelmer, Moa (SWE)53,84
2.Nygård, Jeanine (FIN)54,79
3.Kimumba, Marie (SWE)54,91
4.Knezevic, Sandra (SWE)55,06
5.Määttänen, Eveliina (FIN)55,13
6.Ravaska, Ida (FIN)55,19

10000 m

#UrheilijaTulos
1.Lindholm, Hanna (SWE)33.40,22
2.Peiponen, Johanna (FIN)33.46,94
3.Eriksson, Johanna (SWE)34.42,38
4.Manninen, Laura (FIN)34.47,08
5.Norrbom, Cecilia (SWE)34.55,93
6.Skräddar, Katarina (FIN)35.13,64


Korkeushyppy

#UrheilijaTulos
1.Kinsey, Erika (SWE)190
2.Tuuri, Heta (FIN)184
3.Salming, Bianca (SWE)184
4.Ekman, Louise (SWE)178
4.Kähärä, Jessica (FIN)178
6.Sillman, Miia (FIN)174

100 m

#UrheilijaTulos
1.Ekelund, Irene (SWE)11,44
2.Kemppinen, Lotta (FIN)11,55
3.Neziri, Nooralotta (FIN)11,57
4.Busk, Daniella (SWE)11,64
5.Kortetmaa, Anniina (FIN)11,70
6.Östlund, Elin (SWE)11,73


Keihäänheitto

#UrheilijaTulos
1.Kangas, Jenni (FIN)56,92
2.Nokelainen, Heidi (FIN)56,41
3.Wessman, Anna (SWE)52,30
4.Lithell, Elisabeth (SWE)51,53
5.Näslund, Caroline (SWE)50,25
6.Jääskeläinen, Jatta-Mari (FIN)50,07

4 x 100 m

#JoukkueTulos
1.Suomi44,48
2.Ruotsi44,58





Ruotsi-ottelu - Historiaa ja tilastoja


Oheisessa taulukossa on listattuna Suomi-Ruotsi-maaottelun miesten ja naisten maaotteluiden voittajat ja pisteet kautta aikojen. Ensimmäinen maaottelu kisattiin jo vuonna 1925. Naisten ottelu käytiin ensimmäisen kerran vuonna 1953. Miesten ottelussa voitot ovat Suomen eduksi 46-32. Naisissa taas Ruotsi on ollut parempi voitoin 43-25.

Ruotsi-ottelun voitot

VuosiMiehetPisteetNaisetPisteet
2020Ruotsi206-201Ruotsi221-186
2019Ruotsi228-181Ruotsi217,5-192,5
2018Suomi206-202Ruotsi216-194
2017 Ruotsi216–188 Ruotsi232,5–177,5
2016 Ruotsi210–200 Ruotsi213–197
2015 Ruotsi231–179 Suomi213,5–193,5
2014 Ruotsi216–193 Ruotsi206–204
2013 Ruotsi235–173 Ruotsi215–195
2012 Ruotsi220–187 Suomi223–187
2011 Suomi206–194 Ruotsi225–182
2010 Suomi214–195 Ruotsi226–182
2009 Ruotsi208–200 Ruotsi213–197
2008 Suomi215–193 Ruotsi209,5–197,5
2007 Suomi203–199 Ruotsi219–189
2006 Suomi204–201 Ruotsi226–183
2005 Suomi212–197 Ruotsi230–179
2004 Ruotsi217–191 Ruotsi228,5–178,5
2003 Suomi205–203 Ruotsi208,5–201,5
2002 Suomi223–187 Ruotsi215,5–192,5
2001 Ruotsi218–185 Ruotsi213–197
2000 Ruotsi216–194 Suomi219–191
1999 Ruotsi210–198 Suomi212–175
1998 Suomi206–200 Suomi210–178
1997 Suomi207,5–198,5 Suomi223–165
1996 Ruotsi205,5–202,5 Suomi215–173
1995 Suomi213–196 Suomi196–146
1994 Ruotsi219–190 Suomi174–170
1993 Ruotsi215–192 Suomi198–144
1992 Ruotsi198–187 Suomi195–149
1991 Ruotsi226–183 Suomi197–147
1990 Suomi217–193 Suomi182–140
1989 Ruotsi213–197 Suomi184–138
1988 Suomi229,5–180,5 Suomi170–150
1987 Suomi210,5–197,5 Suomi165–157
1986 Ruotsi210,5–198,5 Ruotsi184–138
1985 Ruotsi219–185 Ruotsi166–156
1984 Suomi216–193 Suomi155–145
1983 Suomi234–176 Ruotsi83–74
1982 Suomi215–193 Ruotsi79–78
1981 Suomi214–196 Ruotsi81–75
1980 Suomi232–178 Ruotsi79–78
1979 Suomi214–194 Suomi80–77
1978 Suomi240–168 Suomi85–72
1977 Suomi212–194 Suomi86–69
1976 Suomi223–187 Suomi91–66
1975 Suomi214–191 Suomi94–62
1974 Suomi207–200 Suomi75–60
1973 Suomi223–187 Suomi77–69
1972 Suomi236,5–173,5 Suomi73–60
1971 Suomi224–183 Ruotsi71–64
1970 Suomi227–182 Ruotsi82–53
1969 Ruotsi212,5–195,5 Ruotsi75–60
1968 Suomi208,5–199,5 Ruotsi64–52
1967 Ruotsi212–198 Ruotsi66–51
1966 Ruotsi208,5–199,5 Ruotsi62–55
1965 Ruotsi210–200 Ruotsi65–52
1964 Suomi210,5–199,5 Ruotsi64–53
1963 Suomi220–190
1962 Suomi219–190
1961 Suomi220,5–189,5 Ruotsi68,5–48,5
1960 Suomi216–194 Ruotsi67–50
1959 Suomi209–200 Ruotsi64–53
1958 Suomi232–177 Ruotsi66–51
1957 Suomi208–201 Ruotsi64–42
1956 Suomi209–201
1955 Suomi213–196 Ruotsi58–48
1954 Suomi207–202 Ruotsi64–42
1953 Ruotsi217–193 Ruotsi58–48
1951 Suomi216–194
1950 Ruotsi123–88
1948 Ruotsi138–76
1947 Ruotsi106–78
1946 Ruotsi114,5–68,5
1945 Ruotsi105–79
1940 Ruotsi111–103
1939 Suomi112–102
1931 Suomi104–76
1929 Ruotsi93–90
1927 Ruotsi98–86
1925 Suomi99–85


Topi Raitanen ratkaisi Suomen miesten 2018 Ruotsi-otteluvoiton jumalaisella loppukirillään ottelun päättäneellä 1500 m matkalla . Ruotsin Kalle Berglund oli aseeton hyvästä yrityksestä huolimatta.
Kuva:Olavi Kaljunen/Trackpic
Topi Raitanen ratkaisi Suomen miesten 2018 Ruotsi-otteluvoiton jumalaisella loppukirillään ottelun päättäneellä 1500 m matkalla . Ruotsin Kalle Berglund oli aseeton hyvästä yrityksestä huolimatta.


Lähde: Wikipedia

Suomi-Ruotsi-maaottelun ennätykset


Miehet

LajiUrheilijaTulosVuosi
100 mPeter Karlsson (SWE)10,191996 Helsinki
200 mJohan Wissman (SWE)20,472007 Göteborg
400 mMarkku Kukkoaho (FIN)45,791974 Helsinki
800 mPekka Vasala (FIN)1.44,5h1972 Helsinki
1500 mUlf Högberg (SWE)3.38,021974 Helsinki
5000 mLasse Virén (FIN)13.32,0h1972 Helsinki
10000 mMartti Vainio (FIN)28.04,861978 Helsinki
3000 m esteetAnders Gärderud (SWE)8.20,8h1974 Helsinki
110 m aidatRobert Kronberg (SWE)13,442000 Helsinki
400 m aidatNiklas Wallenlind (SWE)48,861992 Helsinki
KorkeushyppyStefan Holm (SWE)2352004 Göteborg
SeiväshyppyPatrik Kristiansson (SWE)5852002 Helsinki
PituushyppyTommi Evilä (FIN)8192005 Göteborg
KolmiloikkaChristian Olsson (SWE)17,512003 Helsinki
KuulantyöntöReijo Stålberg (FIN)20,861978 Helsinki
KiekonheittoDaniel Ståhl (SWE)68,002018 Tampere
MoukarinheittoOlli-Pekka Karjalainen (FIN)79,352002 Helsinki
KeihäänheittoSeppo Räty (FIN)89,001992 Helsinki
4 x 100 m viestiEeto Rantala, Otto Ahlfors, Oskari Lehtonen, Samuel Purola (FIN)39,142018 Tampere
4 x 400 m viestiRikard Rasmusson, Sven Nylander, Marko Granat, Niklas Wallenlind (SWE)3.06,171992 Helsinki
10000 m kävelyPerseus Karlström (SWE)38.39,282018 Tampere


Naiset

LajiUrheilijaTulosVuosi
100 mMona-Lisa Pursianen (FIN)11,311973 Tukholma
100 mLinda Haglund (SWE)11,311978 Helsinki
200 mIrene Ekelund (SWE)22,952013 Tukholma
200 mRiitta Salin (FIN)22,8h1974 Helsinki
400 mRiitta Salin (FIN)50,781974 Helsinki
800 mMalin Ewerlöf (SWE)2.00,501998 Helsinki
1500 mInger Knuttson (SWE)4.10,091973 Tukholma
5000 mAnnemari Sandell (FIN)15.19,171995 Helsinki
10000 mMidde Hamrin (SWE)31.57,151990 Helsinki
3000 m esteetSandra Eriksson (FIN)9.38,382013 Tukholma
100 m aidatSusanna Kallur (SWE)12,82007 Göteborg
400 m aidatAnn-Louise Skoglund (SWE)54,581986 Helsinki
KorkeushyppyKajsa Bergqvist (SWE)2012002 Helsinki
SeiväshyppyMinna Nikkanen (FIN)4522014 Helsinki
PituushyppyRinga Ropo-Junnila6821989 Tukholma
KolmiloikkaHeli Koivula (FIN)14,342002 Helsinki
KuulantyöntöAsta Ovaska (FIN)18,571989 Tukholma
KiekonheittoAnna Söderberg (SWE)61,872008 Helsinki
MoukarinheittoIda Storm (SWE)71,262008 Helsinki
KeihäänheittoPaula Tarvainen (FIN)63,562006 Helsinki
4 x 100 m viestiEmma Rienas, Carolina Klüft, Jenny Kallur, Susanna Kallur (SWE)43,612005 Göteborg
4 x 400 m viestiBeatrice Dahlgren, Lena Udd, Ellinor Stuhrmann, Nadja Petersen (SWE)3.33,302002 Helsinki
5000m kävelySari Essayah (FIN)20.54,621995 Helsinki


Lähde: Finnkampen.se