Ampumahiihdon maailmancup 2024-2025


Etusuoran erikoissivulta löydät ampumahiihdon maailmancupin 2024-2025 ohjelman, pistetilanteen, tulokset sekä paljon historiatietoa menneiltä vuosilta!
Ampumahiihdon maailmancup on kansainvälisen ampumahiihtoliiton, IBU:n järjestämä ampumahiihdon sarjamuotoinen kilpailu, jossa on kilpailtu aina vuodesta 1977-1978 (naiset 1982-1983) lähtien.





Ampumahiihdon Maailmancup 2024-2025 - Osakilpailut


Ampumahiihdon maailmancup-kausi 2024-2025 pitää sisällään yhdeksän kisarupeamaa. Lisäksi kauden ohjelmassa on helmi-maaliskuussa 2025 Sveitsin Lenzerheidessa pidettävät ampumahiihdon MM-kisat.

Kausi käynnistyy marraskuun lopussa Suomen Kontiolahdelta ja päättyy vajaat neljä kuukautta myöhemmin Norjan Osloon, Holmenkollenille.

Kisajärjestäjät tulevalla kaudella ovat aikajärjestyksessä Suomen Kontiolahti, Itävallan Hochfilzen, Ranskan Annecy, Saksan Oberhof, Saksan Ruhpolding, Italian Antholz-Anterselva, Sveitsin Lenzerheide (MM-kisat), Tsekin Nove Mesto, Slovenian Pokljuka ja Norjan Oslo (Holmenkollen).

  • Kontiolahti (FIN) 30.11.-8.12.2024
  • Hochfilzen (AUT) 13.-15.12.2024
  • Annecy (FRA) * 19.-22.12.2024
  • Oberhof (GER) 9.-12.1.2025
  • Ruhpolding (GER) 15.-19.1.2025
  • Antholz-Anterselva (ITA) 23.-26.1.2025
  • Lenzerheide (SUI) MM-kisat 12.-23.2.2025
  • Nove Mesto (CZE) 6.-9.3.2025
  • Pokljuka 13.-16.3.2025
  • Holmenkollen, Oslo (NOR) 21.-23.3.2025

Ampumahiihdon Maailmancup 2024-2025 - Ohjelma


Ampumahiihdon maailmancup 2024-2025

  • AjankohtaTapahtumaPaikka
  • 30.11.2024 - 8.12.2024Maailmancup KontiolahtiKontiolahti, Suomi
    +
    la 30.11.2024 14:15Sekaviesti
    la 30.11.2024 16:45Parisekaviesti
    su 01.12.2024 14:45Viesti 4 x 7,5 km, miehet
    su 01.12.2024 18:25Viesti 4 x 6 km, naiset
    ti 03.12.2024 17:20Lyhyt normaalimatka 15 km, miehet
    ke 04.12.2024 17:20Lyhyt normaalimatka 12,5 km, naiset
    pe 06.12.2024 17:20Pikakilpailu 10 km, miehet
    la 07.12.2024 18:10Pikakilpailu 7,5 km, naiset
    su 08.12.2024 15:30Yhteislähtö 15 km, miehet
    su 08.12.2024 18:10Yhteislähtö 12,5 km, naiset
  • 13.12.2024 - 15.12.2024Maailmancup Hochfilzen Hochfilzen, Itävalta
    +
    pe 13.12.2024 12:30Pikakilpailu 7,5 km, naiset
    pe 13.12.2024 15:20Pikakilpailu 10 km, miehet
    la 14.12.2024 13:30Takaa-ajo 10 km, naiset
    la 14.12.2024 15:45Takaa-ajo 12,5 km, miehet
    su 15.12.2024 12:30Viesti 4 x 6 km, naiset
    su 15.12.2024 15:15Viesti 4 x 7,5 km, miehet
  • 19.12.2024 - 22.12.2024Maailmancup AnnecyAnnecy Le Grand Bornard, Ranska
    +
    to 19.12.2024 15:20Pikakilpailu 10 km, miehet
    pe 20.12.2024 15:20Pikakilpailu 7,5 km, naiset
    la 21.12.2024 13:30Takaa-ajo 12,5 km, miehet
    la 21.12.2024 15:45Takaa-ajo 10 km, naiset
    su 22.12.2024 13:30Yhteislähtö 15 km, miehet
    su 22.12.2024 15:45Yhteislähtö 12,5 km, naiset
  • 9.1.2025 - 12.1.2025Maailmancup Oberhof Oberhof, Saksa
    +
    to 09.01.2025 15:20Pikakilpailu 7,5 km, naiset
    pe 10.01.2025 15:20Pikakilpailu 10 km, miehet
    la 11.01.2025 13:30Takaa-ajo 10 km, naiset
    la 11.01.2025 15:45Takaa-ajo 12,5 km, miehet
    su 12.01.2025 13:00Sekaviesti
    su 12.01.2025 15:30Parisekaviesti
  • 15.1.2025 - 19.1.2025Maailmancup Ruhpolding Ruhpolding, Saksa
    +
    ke 15.01.2025 15:10Normaalimatka 20 km, miehet
    to 16.01.2025 15:10Normaalimatka 15 km, naiset
    pe 17.01.2025 15:20Viesti 4 x 7,5 km, miehet
    la 18.01.2025 15:20Viesti 4 x 6 km, naiset
    su 19.01.2025 13:30Yhteislähtö 15 km, miehet
    su 19.01.2025 16:00Yhteislähtö 12,5 km, naiset
  • 23.1.2025 - 26.1.2025Maailmancup Antholz-Anterselva Antholz-Anterselva, Italia
    +
    to 23.01.2025 15:30Pikakilpailu 7,5 km, naiset
    pe 24.01.2025 15:30Pikakilpailu 10 km, miehet
    la 25.01.2025 14:00Takaa-ajo 10 km, naiset
    la 25.01.2025 16:00Takaa-ajo 12,5 km, miehet
    su 26.01.2025 12:30Viesti 4 x 6 km, naiset
    su 26.01.2025 15:30Viesti 4 x 7,5 km, miehet
  • 6.3.2025 - 9.3.2025Maailmancup Nove MestoNove Mesto, Tsekki
    +
    to 06.03.2025 18:20Pikakilpailu 10 km, miehet
    pe 07.03.2025 18:20Pikakilpailu 7,5 km, naiset
    la 08.03.2025 15:45Takaa-ajo 12,5 km, miehet
    la 08.03.2025 18:40Takaa-ajo 10 km, naiset
    su 09.03.2025 14:30Viesti 4 x 7,5 km, miehet
    su 09.03.2025 17:45Viesti 4 x 6 km, naiset
  • 13.3.2025 - 16.3.2025Maailmancup PokljukaPokljuka, Slovenia
    +
    to 13.03.2025 16:15Normaalimatka 15 km, naiset
    pe 14.03.2025 16:15Normaalimatka 20 km, miehet
    la 15.03.2025 14:05Sekaviesti
    la 15.03.2025 16:45Parisekaviesti
    su 16.03.2025 14:05Yhteislähtö 12,5 km, naiset
    su 16.03.2025 16:45Yhteislähtö 15 km, miehet
  • 21.3.2025 - 23.3.2025Maailmancup Holmenkollen Oslo, Norja
    +
    pe 21.03.2025 14:30Pikakilpailu 10 km, miehet
    pe 21.03.2025 17:15Pikakilpailu 7,5 km, naiset
    la 22.03.2025 14:45Takaa-ajo 12,5 km, miehet
    la 22.03.2025 17:05Takaa-ajo 10 km, naiset
    su 23.03.2025 14:15Yhteislähtö 15 km, miehet
    su 23.03.2025 16:45Yhteislähtö 12,5 km, naiset




Ampumahiihdon Maailmancup 2024-2025 - Kokonaiskilpailun tilanne


Päivitämme ampumahiihdon maailmancupin kokonaistilannetta sitä mukaa, kun osakilpailuja käydään.


Katso myös: Ampumahiihdon maailmancupin pistelasku muuttui kaudelle 2022-2023



Ampumahiihdon maailmancup 2024-2025 - Tulokset


Päivitämme tähän ampumahiihdon maailmancupin osakilpailun tulokset kauden mittaan.




Ampumahiihdon maailmancupin televisiointi & TV-lähetykset kaudella 2024-2025


Ampumahiihdon maailmancupia näyttää Suomessa YLE. Näet kilpailut useimmiten suorina lähetyksinä YLE:n kanavilta sekä YLE Areena -palvelusta.

Ampumahiihto on upea tv-laji. Etenkin massalähdöissä riittää säpinää alusta loppuun.
Ampumahiihto on upea tv-laji. Etenkin massalähdöissä riittää säpinää alusta loppuun. (By Miceman [CC BY-SA 3.0 ], from Wikimedia Commons)



Palkintorahat ampumahiihdon maailmancupissa


Ampumahiihdon maailmancupissa jaetaan huokeita palkintorahoja muihin lajeihin, esimerkiksi hiihdon maailmancupiin nähden. Maastohiihtoon verrattuna ampumahiihdossa on yli tuplaten rahaa tarjolla jokainen kilpailukausi.

Yksittäisen maailmancupin osakilpailun voittaja tienaa 15 000 euroa ja toiseksi sijoittunutkin tienaa vielä 12 000 euroa. Lisäksi kokonaiskilpailun voittajille on luvassa 28 000 euroa.

Katso myös: Ampumahiihdon maailmancupin palkintorahat kaudella 2023-2024

Dorothea Wierer on naisten maailmancupin tasainen kestomenestyjä. Hän on sijoittunut maailmancupin kokonaiskilpailussa 7 parhaan joukkoon nyt neljänä vuonna peräkkäin. Kuvassa Wierer tähtäilee Oberhofissa MC-sprintissä tammikuussa 2018.
Dorothea Wierer on naisten maailmancupin tasainen kestomenestyjä. Hän on sijoittunut maailmancupin kokonaiskilpailussa 7 parhaan joukkoon nyt neljänä vuonna peräkkäin. Kuvassa Wierer tähtäilee Oberhofissa MC-sprintissä tammikuussa 2018. (Christian Bier [CC BY-SA 3.0 ], from Wikimedia Commons)




Suomen joukkue


Suomen Ampumahiihtoliitto on vahvistanut A-maajoukkueen, Terrafame-ryhmän ja nuorten maajoukkueet harjoituskaudelle 2023. A-maajoukkueeseen valittiin kahdeksan urheilijaa (kolme naista, viisi miestä).

Joukosta puuttuu Suomen miesten ykkösnimi Tero Seppälä, joka ei harjoittele maajoukkueen kanssa.

A-maajoukkue

NaisetMiehet
Erika Jänkä, Ahveniston AmpumahiihtäjätTuomas Harjula, Tuusulan Voima-Veikot
Venla Lehtonen, Imatran UrheilijatArttu Heikkinen, Puijon Hiihtoseura
Suvi Minkkinen, Joutsan PommiOlli Hiidensalo, Lahden Hiihtoseura
 Otto Invenius, Soisalon Ampumahiihtäjät
 Jaakko Ranta, Tuusulan Voima-Veikot

Valmennus: päävalmentaja Erik Bartlett Kulstad, lajivalmentaja Aku Moilanen


Ampumahiihdon Maailmancup - Historia & tilastot


Miesten maailmancupia on hiihdetty vuodesta 1977 alkaen ja naistenkin kilpailuja on pidetty aina vuodesta 1982 saakka. Kukaan suomalainen ei ole onnistunut miesten ampumahiihdon maailmancupissa pääsemään koskaan kokonaiscupin kolmen parhaan joukkoon, mutta naisissa Kaisa Mäkäräinen on yksi kaikkien aikojen menestyneimmistä maailmancupin kilpailijoista.

Tilastot päivitetty 23.5.2024

Ampumahiihdon Maailmancupin voittajat kautta aikain - miehet:


Eniten maailmancupin kokonaiskilpailun voittoja on Ranskan Martin Fourcadella, joka on voittanut kokonaiscupin peräti seitsemän kertaa. Hurja on myös Norjan Ole-Einar Björndalenin suoritus: Mr. Ampumahiihto on voittanut kokonaiscupin kuusi kertaa, ollut kuudesti toinen ja kerran kolmas. Kaksikkoa lähestyy Johannes Thingnes Bø, joka on saavuttanut viisi kokonaiscupin voittoa viimeisen kuuden kauden aikana.

Miesten top3 kausittain

KausiVoittaja - Toinen - Kolmas
1977–1978Frank Ullrich - Klaus Siebert - Eberhard Rösch
1978–1979Klaus Siebert - Frank Ullrich - Vladimir Barnašov
1979–1980Frank Ullrich - Klaus Siebert - Eberhard Rösch
1980–1981Frank Ullrich - Kjell Søbak - Anatoli Aljabjev
1981–1982Frank Ullrich - Matthias Jacob - Kjell Søbak
1982–1983Peter Angerer - Eirik Kvalfoss - Frank Ullrich
1983–1984Frank-Peter Roetsch - Peter Angerer - Eirik Kvalfoss
1984–1985Frank-Peter Roetsch - Juri Kaškarov - Eirik Kvalfoss
1985–1986André Sehmisch - Peter Angerer - Matthias Jacob
1986–1987Frank-Peter Roetsch - Fritz Fischer - Jan Matouš
1987–1988Fritz Fischer - Eirik Kvalfoss - Johann Passler
1988–1989Eirik Kvalfoss - Aleksandr Popov - Sergei Tšepikov
1989–1990Sergei Tšepikov - Eirik Kvalfoss - Valeri Medvedtsev
1990–1991Sergei Tšepikov - Mark Kirchner - Andreas Zingerle
1991–1992Jon Åge Tyldum - Mikael Löfgren - Sylfest Glimsdal
1992–1993Mikael Löfgren - Mark Kirchner - Pieralberto Carrara
1993–1994Patrice Bailly-Salins - Sven Fischer - Frank Luck
1994–1995Jon Åge Tyldum - Patrick Favre - Wilfried Pallhuber
1995–1996Vladimir Dratšov - Viktor Maigurov - Sven Fischer
1996–1997Sven Fischer - Ole Einar Bjørndalen - Viktor Maigurov
1997–1998Ole Einar Bjørndalen - Ricco Groß - Sven Fischer
1998–1999Sven Fischer - Ole Einar Bjørndalen - Frank Luck
1999–2000Raphaël Poirée - Ole Einar Bjørndalen - Sven Fischer
2000–2001Raphaël Poirée - Ole Einar Bjørndalen - Frode Andresen
2001–2002Raphaël Poirée - Pavel Rostovtsev - Ole Einar Bjørndalen
2002–2003Ole Einar Bjørndalen - Uladzimir Dratšou - Ricco Groß
2003–2004Raphaël Poirée - Ole Einar Bjørndalen - Ricco Groß
2004–2005Ole Einar Bjørndalen - Sven Fischer - Raphaël Poirée
2005–2006Ole Einar Bjørndalen - Raphaël Poirée - Sven Fischer
2006–2007Michael Greis - Ole Einar Bjørndalen - Raphaël Poirée
2007–2008Ole Einar Bjørndalen - Dmitri Jarošenko - Emil Hegle Svendsen
2008–2009Ole Einar Bjørndalen - Tomasz Sikora - Emil Hegle Svendsen
2009–2010Emil Hegle Svendsen - Christoph Sumann - Ivan Tšerezov
2010–2011Tarjei Bø - Emil Hegle Svendsen - Martin Fourcade
2011–2012Martin Fourcade - Emil Hegle Svendsen - Andreas Birnbacher
2012–2013Martin Fourcade - Emil Hegle Svendsen - Dominik Landertinger
2013–2014Martin Fourcade - Emil Hegle Svendsen - Johannes Thingnes Bø
2014–2015Martin Fourcade - Anton Shipulin - Jakov Fak
2015–2016Martin Fourcade - Johannes Thingnes Bø - Anton Shipulin
2016–2017Martin Fourcade - Anton Shipulin - Johannes Thingnes Bø
2017–2018Martin Fourcade - Johannes Thingnes Bø - Anton Shipulin
2018-2019Johannes Thingnes Bø - Alexander Loginov - Quentin Fillon Maillet
2019-2020Johannes Thingnes Bø - Martin Fourcade - Quentin Fillon Maillet
2020-2021Johannes Thingnes Bø - Sturla Holm Laegreid - Quentin Fillon Maillet
2021-2022Quentin Fillon Maillet - Sturla Holm Laegreid - Sebastian Samuelsson
2022-2023Johannes Thingnes Bø - Sturla Holm Laegreid - Vetle Sjøstad Christiansen
2023-2024Johannes Thingnes Bø - Tarjei Bø - Johannes Dale-Skjevdal


Miesten kokonaiscupin parhaat

SijaKilpailija1. sijat2. sijat3. sijat
1.Martin Fourcade711
2.Ole Einar Bjørndalen661
3.Johannes Thingnes Bø522
4.Raphaël Poirée412
5.Frank Ullrich411
6.Frank-Peter Roetsch300
7.Sven Fischer224
8.Sergei Tšepikov201
9.Jon Åge Tyldum200
10.Emil Hegle Svendsen142
11.Eirik Kvalfoss132
12.Klaus Siebert120
12.Peter Angerer120
14.Fritz Fischer110
14.Mikael Löfgren110
14.Vladimir Dratšov110
14.Tarjei Bø110
18.Quentin Fillon Maillet103
19.André Sehmisch100
19.Patrice Bailly-Salins100
19.Michael Greis100


Ampumahiihdon Maailmancupin voittajat kautta aikain - naiset:


Kaisa Mäkäräinen on pystynyt voittamaan ampumahiihdon maailmancupin kolme kertaa, vuosina 2011, 2014 ja 2018. Kukaan muu suomalainen ei ole onnistunut voittamaan ampumahiihdon maailmancupia kertaakaan. Suomen Aino Kallunki oli parhaimmillaan kolmas vuoden 1983 kokonaiscupissa.

Kaisa Mäkäräinen on kolmella kokonaiscupin voitollaan toiseksi menestynein maailmancup-urheilija. Kärkeen on kuitenkin matkaa, sillä Ruotsin Magdalena Forsberg voitti kokonaiscupin peräti kuusi kertaa ja vieläpä putkeen vuosina 1996-2002.

Naisten top3 kausittain

KausiVoittaja - Toinen - Kolmas
1982–1983Gry Østvik - Siv Bråten - Aino Kallunki FIN
1983–1984Mette Mestad - Sanna Grønlid - Gry Østvik
1984–1985Sanna Grønlid - Eva Korpela - Kaija Parve
1985–1986Eva Korpela - Sanna Grønlid - Lise Meloche
1986–1987Eva Korpela - Anne Elvebakk - Sanna Grønlid
1987–1988Anne Elvebakk - Elin Kristiansen - Nadežda Aleksieva
1988–1989Jelena Golovina - Natalja Prikaztšikova - Svetlana Davydova
1989–1990Jiřina Adamičková - Anne Elvebakk - Jelena Golovina
1990–1991Svetlana Davydova - Myriam Bédard - Anne Elvebakk
1991–1992Anfisa Reztsova - Anne Briand - Petra Schaaf
1992–1993Anfisa Reztsova - Myriam Bédard - Anne Briand
1993–1994Svjatlana Paramyhina - Nathalie Santer - Anne Briand
1994–1995Anne Briand - Svjatlana Paramyhina - Uschi Disl
1995–1996Emmanuelle Claret - Uschi Disl - Petra Behle
1996–1997Magdalena Forsberg - Uschi Disl - Simone Greiner-Petter-Memm
1997–1998Magdalena Forsberg - Uschi Disl - Martina Zellner
1998–1999Magdalena Forsberg - Olena Zubrylova - Uschi Disl
1999–2000Magdalena Forsberg - Olena Zubrylova - Corinne Niogret
2000–2001Magdalena Forsberg - Liv Grete Poirée - Olena Zubrylova
2001–2002Magdalena Forsberg - Liv Grete Poirée - Uschi Disl
2002–2003Martina Glagow - Albina Ahatova - Sylvie Becaert
2003–2004Liv Grete Poirée - Olga Pyljova - Sandrine Bailly
2004–2005Sandrine Bailly - Kati Wilhelm - Olga Pyljova
2005–2006Kati Wilhelm - Anna Carin Olofsson - Martina Glagow
2006–2007Andrea Henkel - Kati Wilhelm - Anna Carin Olofsson
2007–2008Magdalena Neuner - Sandrine Bailly - Andrea Henkel
2008–2009Helena Jonsson - Kati Wilhelm - Tora Berger
2009–2010Magdalena Neuner - Simone Hauswald - Helena Jonsson
2010–2011Kaisa Mäkäräinen FIN - Andrea Henkel - Helena Ekholm
2011–2012Magdalena Neuner - Darya Domracheva - Tora Berger
2012–2013Tora Berger - Darya Domracheva - Andrea Henkel
2013–2014Kaisa Mäkäräinen FIN - Tora Berger - Darya Domracheva
2014–2015Darya Domracheva - Kaisa Mäkäräinen FIN - Valj Semerenko
2015–2016Gabriela Soukalová - Marie Dorin Habert - Dorothea Wierer
2016–2017Laura Dahlmeier - Gabriela Koukalová - Kaisa Mäkäräinen FIN
2017–2018Kaisa Mäkäräinen FIN - Anastasija Kuzmina - Darya Domracheva
2018–2019Dorothea Wierer - Lisa Vittozzi - Anastasia Kuzmina
2019–2020Dorothea Wierer - Tiril Eckhoff - Denise Herrmann
2020–2021Tiril Eckhoff - Marte Olsbu Röiseland - Franziska Preuss
2021–2022Marte Olsbu Röiseland - Elvira Öberg - Lisa Theresa Hauser
2022-2023Julia Simon - Dorothea Wierer - Lisa Vittozzi
2023-2024Lisa Vittozzi - Lou Jeanmonnot - Ingrid Landmark Tandrevold


Kaisa Mäkäräinen on ylivoimaisesti menestynein suomalaisnainen ampumahiihdossa. Kuvassa Kaisa poseeraa Tyumenin maailmancup-voiton jälkeen maaliskuussa 2018.
Kaisa Mäkäräinen on ylivoimaisesti menestynein suomalaisnainen ampumahiihdossa. Kuvassa Kaisa poseeraa Tyumenin maailmancup-voiton jälkeen maaliskuussa 2018. (By Andrew Fedorov [CC BY 2.0 ], via Wikimedia Commons)


Naisten kokonaiscupin parhaat

SijaKilpailijaVoitot2. sijat3. sijat
1.Magdalena Forsberg600
2.Kaisa Mäkäräinen311
3.Magdalena Neuner300
4.Dorothea Wierer211
5.Eva Korpela210
6.Anfisa Reztsova200
7.Kati Wilhelm130
8.Darya Domracheva122
9.Sanna Grønlid121
9.Anne Elvebakk121
11.Liv Grete Poirée120
12.Anne Briand112
12.Tora Berger112
14.Sandrine Bailly111
14.Andrea Henkel111
14.Lisa Vittozzi111
17.Svetlana Paramygina110
17.Gabriela Koukalová110
17.Tiril Eckhoff110
17.Marte Olsbu Röiseland110
21.Gry Østvik101
21.Jelena Golovina101
21.Svetlana Davydova101
21.Martina Glagow101
21.Helena Jonsson101


Aiempien kausien tuloksia


Ampumahiihdon maailmancup 2022-2023


Kokonaiskilpailun lopputilanne


Päivitetty 18.3.2024.

Miehet 21/21

#UrheilijaPisteet
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴1262
2.Tarjei Bø 🇳🇴1080
3.Johannes Dale-Skjevdal 🇳🇴949
4.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴862
5.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴817
6.Emilien Jacquelin 🇫🇷712
7.Endre Strømsheim 🇳🇴700
8.Tommaso Giacomel 🇮🇹688
9.Sebastian Samuelsson 🇸🇪671
10.Martin Ponsiluoma 🇸🇪638

Koko tilanne

Naiset 21/21

#UrheilijaPisteet
1.Lisa Vittozzi 🇮🇹1091
2.Lou Jeanmonnot 🇫🇷1068
3.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴1044
4.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷1025
5.Julia Simon 🇫🇷994
6.Lena Häcki-Gross 🇨🇭853
7.Elvira Öberg 🇸🇪829
8.Vanessa Voigt 🇩🇪631
9.Karoline Knotten 🇳🇴629
10.Janina Hettch-Walz 🇩🇪543

Koko tilanne




Osakilpailujen tulokset


Canmore maailmancup 17.3.2024


Miesten yhteislähtö 15 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴36.03,4 (1)
2.Johannes Dale-Skjevdal 🇳🇴+44,5 (2)
3.Emilien Jacquelin 🇫🇷+1.07,2 (3)
4.Tommaso Giacomel 🇮🇹+1.15,1 (4)
5.Tarjei Bø 🇳🇴+1.19,9 (4)
6.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+1.23,8 (4)
7.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.31,4 (3)
8.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+1.33,4 (3)
9.Andrejs Rastorgujevs 🇱🇻+1.41,8 (3)
10.Lukas Hofer 🇮🇹+1.53,9 (3)

Koko tuloslista


Naisten yhteislähtö 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Lou Jeanmonnot 🇫🇷32.55,0 (1)
2.Janina Hettich-Walz 🇩🇪+11,9 (1)
3.Gilonne Guigonnat 🇫🇷+15,8 (0)
4.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷+22,1 (4)
5.Anna Gandler 🇦🇹+25,6 (1)
6.Hanna Öberg 🇸🇪+31,2 (2)
7.Julia Simon 🇫🇷+41,5 (3)
8.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+50,2 (3)
9.Amy Baserga 🇨🇭+58,9 (1)
10.Lena Häcki-Gross 🇨🇭+1.13,2 (4)

Koko tuloslista


Canmore maailmancup 16.3.2024


Miesten takaa-ajo 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴34.38,0 (3)
2.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+11,2 (1)
3.Eric Perrot 🇫🇷+11,6 (1)
4.Emilien Jacquelin 🇫🇷+33,5 (4)
5.Tarjei Bø 🇳🇴+37,9 (2)
6.Tommaso Giacomel 🇮🇹+1.09,3 (4)
7.Johan-Olav Botn 🇳🇴+1.10,7 (2)
8.Tero Seppälä 🇫🇮+1.45,0 (2)
9.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.57,1 (4)
10.Fabien Claude 🇫🇷+1.59,5 (0)



Naisten takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Lisa Vittozzi 🇮🇹28.15,9 (1)
2.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+12,2 (3)
3.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷+19,4 (3)
4.Julia Simon 🇫🇷+1.03,2 (3)
5.Gilonne Guigonnat 🇫🇷+1.07,6 (2)
6.Anna Gandler 🇦🇹+1.13,4 (3)
7.Hanna Öberg 🇸🇪+1.15,9 (4)
8.Marketa Davidova 🇨🇿+1.16,5 (3)
9.Janina Hettich-Walz 🇩🇪+1.18,0 (4)
10.Lena Häcki-Gross 🇨🇭+1.18,4 (6)



Maailmancup Canmore 15.3.2024


Miesten pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴22.37,0
2.Tommaso Giacomel 🇮🇹+1.02,7
3.Tarjei Bø 🇳🇴+1.04,2
4.Emilien Jacquelin 🇫🇷+1.12,2
5.Johan-Olav Botn 🇳🇴+1.13,2
6.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+1.16,3
7.Eric Perrot 🇫🇷+1.20,4
7.Johannes Kühn 🇩🇪+1.20,4

Tulokset

Maailmancup Canmore 14.3.2024


Naiset pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Lisa Vittozzi 🇮🇹19.38,2
2.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+5,5
3.Lena Haecki-Gross 🇨🇭+8,6
4.Julia Simon 🇫🇷+19,4
5.Hanna Öberg 🇸🇪+20,7
6.Anna Gandler 🇦🇹+27,7

Tulokset

Soldier Hollow 10.3.2024


Naiset takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Lou Jeanmonnot 🇫🇷26.51,7
2.Lisa Vittozzi 🇮🇹+0,4
3.Julia Simon 🇫🇷+1.01,0
4.Karoline Knotten 🇳🇴+1.09,1
5.Lena Haecki-Gross 🇨🇭+1.14,9

Tulokset

Miehet takaa-ajo 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴28.01,1
2.Tarjei Bø 🇳🇴+6,4
3.Emilien Jacquelin 🇫🇷+7,1
4.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+7,7
5.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+40,5

26. Tero Seppälä +2.47,7

Soldier Hollow maailmancup 9.3.2024


Miesten pikakilpailu 10 km

#JoukkueTulos
1.Eric Perrot 🇫🇷22.19,8 (0)
2.Emilien Jacquelin 🇫🇷+3,9 (2)
3.Johan-Olav Botn 🇳🇴+11,3 (0)
4.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+12,9 (1)
5.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+16,3 (0)
6.Campbell Wright 🇺🇸+20,0 (1)
7.Tarjei Bø 🇳🇴+21,6 (2)
8.Tommaso Giacomel 🇮🇹+30,8 (2)
9.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+32,9 (1)
10.Johannes Kühn 🇩🇪+33,4 (1)

Koko tuloslista


Naisten viesti 4 x 6 km

#JoukkueTulos
1.Norja 🇳🇴1.04.15,5 (0+5)
2.Saksa 🇩🇪+17,2 (0+7)
3.Ruotsi 🇸🇪+42,0 (0+10)
4.Itävalta 🇦🇹+1.36,0 (0+5)
5.Tsekki 🇨🇿+1.40,5 (2+6)
6.Ranska 🇫🇷+2.01,8 (2+10)
7.Ukraina 🇺🇦+2.17,8 (0+6)
8.Puola 🇵🇱+2.21,5 (0+7)

Koko tuloslista


Soldier Hollow maailmancup 8.3.2024


Naisten pikakilpailu 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷20.42,7 (1)
2.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+13,4 (0)
3.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+19,2 (0)
4.Lisa Vittozzi 🇮🇹+29,1 (0)
5.Karoline Knotten 🇳🇴+48,2 (0)
6.Anna Gandler 🇦🇹+1.02,0 (0)
7.Julia Simon 🇫🇷+1.15,2 (3)
8.Aita Gasparin 🇨🇭+1.17,8 (0)
9.Lena Häcki-Gross 🇨🇭+1.19,2 (2)
10.Tuuli Tomingas 🇪🇪+1.22,8 (2)
17.Suvi Minkkinen 🇫🇮+1.48,6 (0)
59.Sonja Leinamo 🇫🇮+3.27,4 (3)
72.Venla Lehtonen 🇫🇮+4.09,5 (4)
90.Noora Kaisa Keränen 🇫🇮+5.18,6 (2)

Koko tuloslista


Miesten viesti 4 x 7,5 km

#JoukkueTulos
1.Norja 🇳🇴1.13.12,3 (3+5)
2.Italia 🇮🇹+26,5 (0+8)
3.Saksa 🇩🇪+27,3 (0+8)
4.USA 🇺🇸+1.30,0 (1+9)
5.Ruotsi 🇸🇪+1.46,5 (1+9)
6.Itävalta 🇦🇹+3.12,1 (0+8)
7.Suomi 🇫🇮+3.34,7 (1+9)
8.Ranska 🇫🇷+3.34,9 (4+13)

Koko tuloslista


Oslo Holmenkollen maailmancup 3.3.2024


Sekaviesti

#UrheilijaTulos
1.Ranska 🇫🇷1.03.48,6 (0+6)
2.Ruotsi 🇸🇪+32,2 (0+8)
3.Norja 🇳🇴+35,9 (1+10)
4.Italia 🇮🇹+46,4 (2+9)
5.Saksa 🇩🇪+59,4 (0+10)


Oslo Holmenkollen maailmancup 3.3.2024


Parisekaviesti

#JoukkueTulos
1.Norja 🇳🇴38.43,0 (1+8)
2.Ruotsi 🇸🇪+0,1 (0+7)
3.Suomi 🇫🇮+31,3 (0+6)
4.Sveitsi 🇨🇭+44,5 (2+8)
5.Ranska 🇫🇷+1.11,8 (1+11)
6.Saksa 🇩🇪+1.19,9 (2+8)
7.USA 🇺🇸+1.48,0 (2+12)
8.Itävalta 🇦🇹+1.49,8 (1+6)
9.Tsekki 🇨🇿+1.56,7 (1+9)
10.Belgia 🇧🇪+1.59,6 (0+5)



Oslo Holmenkollen maailmancup 2.3.2024


Miesten yhteislähtö 15 km

#UrheilijaTulos
1.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴37.52,0 (1)
2.Benedikt Doll 🇩🇪+6,4 (2)
3.Jesper Nelin 🇸🇪+9,9 (1)
4.Fabien Claude 🇫🇷+15,3 (2)
5.Emilien Jacquelin 🇫🇷+17,7 (3)
6.Philipp Nawrath 🇩🇪+18,6 (1)
7.Tarjei Bø 🇳🇴+20,0 (3)
8.Justus Strelow 🇩🇪+33,1 (0)
9.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+41,7 (4)
10.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+52,4 (4)
12.Tero Seppälä 🇫🇮+58,7 (3)



Oslo Holmenkollen maailmancup 2.3.2024


Naisten yhteislähtö 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Lena Häcki-Gross 🇨🇭35.46,3 (2)
2.Julia Simon 🇫🇷+16,8 (4)
3.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+22,3 (3)
4.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+23,3 (3)
5.Lisa Vittozzi 🇮🇹+24,7 (3)
6.Juni Arnekleiv 🇳🇴+41,8 (4)
7.Sophie Chauveau 🇫🇷+50,0 (4)
8.Tereza Vobornikova 🇨🇿+57,9 (1)
9.Elvira Öberg 🇸🇪+59,3 (5)
10.Anamarija Lampic 🇸🇮+1.00,3 (6)



Ampumahiihdon maailmancup 1.3.2024


Miesten normaalimatka 20 km

#UrheilijaTulos
1.Sturla Holm Lägreid 🇳🇴48.31,0 (0)
2.Tarjei Bø 🇳🇴+28,5 (1)
3.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+1.05,6 (1)
4.Eric Perrot 🇫🇷+1.06,4 (1)
5.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+1.14,9 (2)
6.Andrejs Rastorgujevs 🇱🇻+1.44,0 (1)
7.Endre Strømsheim 🇳🇴+1.51,6 (1)
8.Campbell Wright 🇺🇸+1.59,8 (1)


Ampumahiihdon maailmancup Holmenkollen 1.3.2024


Naisten normaalimatka 15 km

#UrheilijaTulos
1.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴44.13,1 (1)
2.Elvira Öberg 🇸🇪+28,8 (2)
3.Ida Lien 🇳🇴+32,0 (1)
4.Lisa Vittozzi 🇮🇹+51,2 (2)
5.Tereza Vobornikova 🇨🇿+1.08,6 (1)
6.Vanessa Voigt 🇩🇪+1.19,5 (1)
7.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷+1.25,7 (3)
8.Sophie Chauveau 🇫🇷+1.42,8 (3)

29. Suvi Minkkinen +3.15,6 (2)

MM-kisat Nove Mesto 11.2.2024


Miesten takaa-ajo 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴32.36,9 (3)
2.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+28,7 (2)
3.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+38,5 (3)
4.Johannes Dale-Skjevdal 🇳🇴+54,0 (3)
5.Tarjei Bø 🇳🇴+1.20,9 (4)
6.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+1.28,3 (3)
7.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+1.36,8 (4)
8.Endre Strømsheim 🇳🇴+1.42,4 (1)
9.Lukas Hofer 🇮🇹+1.47,9 (0)
10.Fabien Claude 🇫🇷+1.55,0 (0)
34.Otto Invenius 🇫🇮+4.50,1 (2)
49.Tero Seppälä 🇫🇮+6.52,4 (8)
51.Heikki Laitinen 🇫🇮+7.48,6 (5)

Koko tuloslista



MM-kisat Nove Mesto 11.2.2024


Naisten takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Julia Simon 🇫🇷29.54,8 (1)
2.Lisa Vittozzi 🇮🇹+46,3 (1)
3.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷+49,3 (4)
4.Sophie Chauveau 🇫🇷+57,6 (3)
5.Hanna Öberg 🇸🇪+1.16,6 (2)
6.Franziska Preuss 🇩🇪+1.24,7 (1)
7.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+1.43,0 (2)
8.Elvira Öberg 🇸🇪+2.05,3 (2)
9.Marketa Davidova 🇨🇿+2.21,0 (2)
10.Tuuli Tomingas 🇪🇪+2.30,3 (2)
29.Suvi Minkkinen 🇫🇮+4.05,2 (1)
40.Venla Lehtonen 🇫🇮+5.19,4 (2)
47.Daria Virolainen 🇫🇮+5.38,1 (4)
50.Noora Kaisa Keränen 🇫🇮+6.22,2 (3)

Koko tuloslista


MM-kisat Nove Mesto 7.2.2024


Sekaviesti

#UrheilijaTulos
1.Ranska 🇫🇷1.09.24,4 (1+9)
2.Norja 🇳🇴+45,2 (0+8)
3.Ruotsi 🇸🇪+1.01,7 (0+10)
4.Sveitsi 🇨🇭+1.02,9 (0+3)
5.Saksa 🇩🇪+1.30,9 (1+9)
6.Itävalta 🇦🇹+2.30,5 (0+7)
7.Ukraina 🇺🇦+2.48,8 (0+8)
8.Belgia 🇧🇪+3.10,0 (0+4)
9.Slovenia 🇸🇮+3.22,2 (1+11)
10.Italia 🇮🇹+4.02,8 (3+15)
20.Suomi 🇫🇮+7.17,1 (1+13)



Anterselva maailmancup 21.1.2024


Naisten yhteislähtö 10 km

#UrheilijaTulos
1.Julia Simon 🇫🇷34.42,5 (1)
2.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+8,9 (0)
3.Lena Häcki-Gross 🇨🇭+20,7 (1)
4.Vanessa Voigt 🇩🇪+28,6 (0)
5.Karoline Knotten 🇳🇴+46,4 (2)
6.Lisa Vittozzi 🇮🇹+49,3 (1)
7.Juni Arnekleiv 🇳🇴+53,0 (2)
8.Antonin Guigonnat 🇫🇷+55,5 (2)
9.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷+58,4 (4)
10.Amy Baserga 🇨🇭+1.01,6 (1)



Anterselva maailmancup 21.1.2024


Miehet yhteislähtö 15 km

#UrheilijaTulos
1.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴31.50,4 (1)
2.Johannes Dale-Skjevdal 🇳🇴+10,7 (2)
3.Vebjørn Sørum 🇳🇴+14,1 (1)
4.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+20,1 (0)
5.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+23,3 (3)
6.Tarjei Bø 🇳🇴+34,4 (1)
7.Jesper Nelin 🇸🇪+43,2 (2)
8.Sebastian Stalder 🇨🇭+43,7 (1)

10. Otto Invenius +1.03,1 (2)

Anterselva maailmancup 20.1.2024


Sekaviesti

#UrheilijaTulos
1.Norja 🇳🇴1.04.36,3
2.Italia 🇮🇹+22,3
3.Ruotsi 🇸🇪+1.07,8
4.Sveitsi 🇨🇭+1.20,6
5.Ranska 🇫🇷+1.33,5

Tulokset

Anterselva maailmancup 20.1.2024


Parisekaviesti

#UrheilijaTulos
1.Saksa 🇩🇪38.58,0
2.Norja 🇳🇴+11,2
3.Itävalta 🇦🇹+28,3
4.Italia 🇮🇹+37,9
5.Latvia 🇱🇻+39,1
6.Suomi 🇫🇮+41,4
7.Ranska 🇫🇷+1.00,1
8.Viro 🇪🇪+1.05,8






Anterselva maailmancup 19.1.2024


Naiset normaalimatka 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Lena Haecki-Gross 🇨🇭36.49,0 (0)
2.Julia Simon 🇫🇷+20,2 (2)
3.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+31,4 (2)
4.Vanessa Voigt 🇩🇪+37,2 (0)
5.Juni Arnekleiv 🇳🇴+41,1 (1)
6.Karoline Knotten 🇳🇴+52,2 (1)
7.Janina Hettich-Walz 🇩🇪+1.13,9 (2)
8.Franziska Preuss 🇩🇪+1.23,1 (2)
28.Noora Kaisa Keränen 🇫🇮+3.30,3 (1)

Koko tuloslista


Anterselva maailmancup 18.1.2024


Miehet lyhyt normaalimatka 15 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴37.28,0 (0)
2.Tarjei Bø 🇳🇴+1.36,1 (2)
3.Johannes Kühn 🇩🇪+1.44,0 (2)
4.Johannes Dale-Skjevdal 🇳🇴+1.47,3 (3)
5.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+1.58,6 (3)
6.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+2.16,4 (2)
7.Danilo Riethmüller 🇩🇪+2.27,6 (1)
8.Tommaso Giacomel 🇮🇹+2.37,7 (4)

11. Otto Invenius +2.44,1 (1)
23. Jaakko Ranta +3.22,9 (1)
33. Olli Hiidensalo +4.14,2 (3)
Tulokset


Ruhpolding maailmancup 14.1.2024


Miehet takaa-ajo 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Dale-Skjevdal 🇳🇴30.38,0 (2)
2.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+1,7 (3)
3.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+2,4 (2)
4.Emilien Jacquelin 🇫🇷+9,6 (3)
5.Justus Strelow 🇩🇪+14,7 (1)
6.Tommaso Giacomel 🇮🇹+24,1 (4)
7.Tarjei Bø 🇳🇴+31,9 (3)
8.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+34,5 (4)
9.Eric Perrot 🇫🇷+35,1 (3)
10.Andrejs Rastorgujevs 🇱🇻+35,7 (0)

Tulokset

Ruhpolding maailmancup 14.1.2024


Naiset takaa-ajo

#UrheilijaTulos
1.Lisa Vittozzi 🇮🇹30.30,7 (1)
2.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+0,7 (1)
3.Juni Arnekleiv 🇳🇴+9,1 (0)
4.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+31,1 (2)
5.Lena Haecki-Gross 🇨🇭+43,2 (2)
6.Franziska Preuss 🇩🇪+44,5 (2)
7.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷+46,2 (4)
8.Hanna Öberg 🇸🇪+52,5 (1)
9.Mona Brorsson 🇸🇪+1.02,4 (1)
10.Karoline Knotten 🇳🇴+1.05,0 (0)

Tulokset

Ruhpolding maailmancup 13.1.2024


Miesten pikakilpailu 10 km

#UrheilijaTulos
1.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴22.27,2 (0)
2.Tommaso Giacomel 🇮🇹+16,9 (1)
3.Tarjei Bø 🇳🇴+20,1 (0)
4.Emilien Jacquelin 🇫🇷+20,9 (0)
5.Johannes Dale-Skjevdal 🇳🇴+23,0 (2)
6.Justus Strelow 🇩🇪+33,8 (1)
7.Sebastian Stalder 🇨🇭+39,4 (0)
8.Niklas Hartweg 🇨🇭+41,8 (1)
9.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+43,6 (1)
10.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+44,0 (1)

Koko tuloslista


Ruhpolding maailmancup 12.1.2024


Naiset pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴19.25,4 (0)
2.Mona Brorsson 🇸🇪+18,2 (0)
3.Lisa Vittozzi 🇮🇹+19,0 (0)
4.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+24,8 (0)
5.Elvira Öberg 🇸🇪+33,9 (2)
6.Janina Hettich-Walz 🇩🇪+35,0 (0)
7.Linn Persson 🇸🇪+35,8 (0)
8.Lucie Charvatova 🇨🇿+47,5 (1)


Ruhpolding maailmancup 11.1.2024


Miehet viesti 4 x 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Norja 🇳🇴1.09.49,6
2.Saksa 🇩🇪+45,0
3.Italia 🇮🇹+58,7
4.Ranska 🇫🇷+1.11,0
5.Itävalta 🇦🇹+1.22,8

Tulokset

Ruhpolding maailmancup 10.1.2024


Naisten viesti 4 x 6 km

#JoukkueTulos
1.Ranska 🇫🇷1.08.44,5 (0+4)
2.Ruotsi 🇸🇪+8,7 (0+3)
3.Saksa 🇩🇪+46,7 (0+3)
4.Sveitsi 🇨🇭+1.22,3 (0+7)
5.Ukraina 🇺🇦+1.36,1 (0+4)
6.Italia 🇮🇹+1.40,7 (0+9)
7.Tsekki 🇨🇿+2.33,1 (0+8)
8.Itävalta 🇦🇹+2.37,5 (0+7)
12.Suomi 🇫🇮+3.51,2 (0+7)

Koko tuloslista


Oberhof maailmancup 7.1.2024


Naisten viesti 4 x 6 km

#JoukkueTulos
1.Ranska 🇫🇷1.12.42,5 (0+12)
2.Norja 🇳🇴+9,3 (0+10)
3.Ruotsi 🇸🇪+33,5 (1+8)
4.Italia 🇮🇹+3.33,9 (3+11)
5.Saksa 🇩🇪+4.20,6 (3+15)
6.Tsekki 🇨🇿+4.39,6 (2+16)
7.Sveitsi 🇨🇭+4.49,8 (2+19)
8.Ukraina 🇺🇦+5.18,7 (1+10)

Koko tuloslista


Oberhof maailmancup 7.1.2024


Miesten viesti 4 x 7,5 km

#JoukkueTulos
1.Norja 🇳🇴1.17.34,2 (0+7)
2.Saksa 🇩🇪+2.01,9 (1+15)
3.Italia 🇮🇹+2.50,5 (0+16)
4.Ruotsi 🇸🇪+3.37,9 (1+11)
5.Sveitsi 🇨🇭+2.42,6 (1+15)

Koko tuloslista


Oberhof maailmancup 6.1.2024


Naisten takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Julia Simon 🇫🇷31.45,2 (2)
2.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷+18,9 (3)
3.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+44,4 (2)
4.Elvira Öberg 🇸🇪+53,8 (3)
5.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+55,3 (1)
6.Karoline Knotten 🇳🇴+1.00,0 (2)
7.Franziska Preuss 🇩🇪+1.00,3 (2)
8.Lisa Vittozzi 🇮🇹+1.12,4 (2)
9.Jeanne Richard 🇫🇷+1.18,4 (2)
10.Lena Häcki-Gross 🇨🇭+1.25,1 (2)

Koko tuloslista

Oberhof maailmancup 5.1.2024


Miehet takaa-ajo 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Endre Strømsheim 🇳🇴33.04,2 (2)
2.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+17,8 (2)
3.Johannes Dale-Skjevdal 🇳🇴+36,4 (1)
4.Tarjei Bø 🇳🇴+45,5 (3)
5.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+50,3 (4)
6.Fabien Claude 🇫🇷+53,2 (1)
7.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+58,5 (3)
8.Johannes Kühn 🇩🇪+1.00,7 (2)

Tulokset

Oberhof maailmancup 5.1.2024


Naiset pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷22.43,0 (2)
2.Franziska Preuss 🇩🇪+4,4 (0)
3.Sophie Chauveau 🇫🇷+4,6 (1)
4.Anna Magnusson 🇸🇪+17,6 (0)
5.Janina Hettich-Walz 🇩🇪+23,8 (0)
6.Karoline Knotten 🇳🇴+28,2 (1)
7.Lisa Vittozzi 🇮🇹+31,1 (1)
8.Jeanne Richard 🇫🇷+34,4 (0)

Tulokset

Oberhof maailmancup 5.1.2024


Miehet pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Benedikt Doll 🇩🇪24.12,2 (1)
2.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+1,8 (1)
3.Endre Strømsheim 🇳🇴+5,4 (1)
4.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+19,6 (2)
5.Jakov Fak 🇸🇮+29,8 (0)
6.Johannes Kuehn 🇩🇪+29,8 (0)
7.Tarjei Bø 🇳🇴+40,3 (2)
8.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+40,4 (3)
9.Sebastian Stalder 🇨🇭+42,9 (0)
10.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+44,8 (2)
30.Otto Invenius 🇫🇮+1.49,9 (3)
56.Tero Seppälä 🇫🇮+2.38,4 (3)
79.Olli Hiidensalo 🇫🇮+3.31,1 (4)
84.Joni Mustonen 🇫🇮+3.41,5 (4)
88.Jaakko Ranta 🇫🇮+4.02,1 (4)

Tulokset


Lenzerheide maailmancup 17.12.2023


Miehet yhteislähtö 15 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴35.00,1 (2)
2.Johannes Dale-Skjevdal 🇳🇴+14,6 (1)
3.Tarjei Bø 🇳🇴+21,8 (1)
4.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+43,5 (3)
5.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+49,8 (3)
6.Vebjørn Sørum 🇳🇴+51,1 (3)

Tulokset

Lenzerheide maailmancup 17.12.2023


Naisten yhteislähtö 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷36.04,6 (0)
2.Elvira Öberg 🇸🇪+5,5 (2)
3.Hanna Öberg 🇸🇪+10,6 (2)
4.Lisa Vittozzi 🇮🇹+29,1 (0)
5.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+29,7 (2)
6.Julia Simon 🇫🇷+43,1 (3)
7.Franziska Preuss 🇩🇪+46,4 (0)
8.Juni Arnekleiv 🇳🇴+46,4 (1)
9.Sophie Chauveau 🇫🇷+1.11,2 (2)
10.Linn Persson 🇸🇪+1.24,1 (3)



Lenzerheide maailmancup 16.12.2023


Miesten takaa-ajo 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴32.30,0 (3)
2.Endre Strømsheim 🇳🇴+24,7 (2)
3.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+29,1 (1)
4.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+40,9 (3)
5.Johannes Dale-Skjevdal 🇳🇴+50,5 (3)
6.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+57,5 (3)
7.Philipp Horn 🇩🇪+1.01,4 (3)
8.Tarjei Bø 🇳🇴+1.09,1 (3)
9.Johannes Kühn 🇩🇪+1.12,8 (4)
10.Justus Strelow 🇩🇪+1.13,2 (1)



Lenzerheide maailmancup 16.12.2023


Naisten takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷27.31,0 (3)
2.Julia Simon 🇫🇷+25,2 (2)
3.Marit Ishol Skogan 🇳🇴+1.13,6 (2)
4.Franziska Preuss 🇩🇪+1.16,0 (2)
5.Elvira Öberg 🇸🇪+1.27,3 (4)
6.Linn Persson 🇸🇪+1.28,1 (2)
7.Vanessa Voigt 🇩🇪+1.28,7 (0)
8.Janina Hettich-Walz 🇩🇪+1.29,8 (1)
9.Marketa Davidova 🇨🇿+1.36,3 (1)
10.Anastasiya Merkushyna 🇺🇦+1.49,6 (1)


Lenzerheide maailmancup 15.12.2023


Miehet sprintti 10 km

#UrheilijaTulos
1.Benedikt Doll 🇩🇪23.15,8
2.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+5,4
3.Philipp Nawrath 🇩🇪+36,8
4.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+39,1
4.Philipp Horn 🇩🇪+39,1
6.Johannes Kühn 🇩🇪+44,3
7.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+59,4
8.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+59,5

Kaikki tulokset

Lenzerheide maailmancup 14.12.2023


Naiset sprintti 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷22.13,0 (0)
2.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+12,2 (0)
3.Lisa Vittozzi 🇮🇹+17,2 (0)
4.Julia Simon 🇫🇷+39,7 (1)
5.Elvira Öberg 🇸🇪+52,0 (1)
6.Marit Ishol Skogan 🇳🇴+55,7 (0)

Tulokset

Hochfilzen maailmancup 10.12.2023


Naisten viesti 4 x 6 km

#JoukkueTulos
1.Norja 🇳🇴1.07.39,0 (0+6)
2.Ruotsi 🇸🇪+31,6 (0+10)
3.Ranska 🇫🇷+1.01,5 (1+8)
4.Italia 🇮🇹+1.14,7 (0+5)
5.Saksa 🇩🇪+1.22,9 (0+7)
6.Itävalta 🇦🇹+2.20,1 (0+10)
7.Sveitsi 🇨🇭+2.31,3 (0+10)
8.Tsekki 🇨🇿+2.40,8 (2+12)


Hochfilzen maailmancup 10.12.2023


Miesten viesti 4 x 7,5 km

#JoukkueTulos
1.Norja 🇳🇴1.15.38,5 (0+5)
2.Ranska 🇫🇷+28,7 (0+6)
3.Saksa 🇩🇪+1.06,9 (1+9)
4.Italia 🇮🇹+1.24,1 (0+11)
5.Ukraina 🇺🇦+2.24,9 (0+3)
6.Ruotsi 🇸🇪+2.36,4 (2+14)
7.Sveitsi 🇨🇭+4.01,6 (0+12)
8.Itävalta 🇦🇹+4.23,5 (3+10)
11.Suomi 🇫🇮+5.04,0 (4+13)


Hochfilzen maailmancup 9.12.2023


Naisten takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Elvira Öberg 🇸🇪29.44,6 (1)
2.Lena Häcki-Gross 🇨🇭+11,2 (1)
3.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+13,9 (1)
4.Lisa Vittozzi 🇮🇹+32,0 (1)
5.Julia Simon 🇫🇷+1.01,5 (1)
6.Hanna Öberg 🇸🇪+1.14,6 (0)
7.Karoline Knotten 🇳🇴+1.33,9 (1)
8.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷+1.46,1 (5)
9.Anna Magnusson 🇸🇪+1.48,9 (2)
10.Anna Gandler 🇦🇹+1.52,9 (1)
41.Suvi Minkkinen 🇫🇮+4.33,2 (3)
54.Daria Virolainen 🇫🇮+6.03,0 (5)


Hochfilzen maailmancup 9.12.2023


Miehet takaa-ajo 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴33.05,1 (1)
2.Johannes Dale-Skjevdal 🇳🇴+22,6 (3)
3.Tarjei Bø 🇳🇴+28,4 (2)
4.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+39,2 (2)
5.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+48,5 (3)
6.Emilien Jacquelin 🇫🇷+52,8 (2)

Tulokset

Hochfilzen maailmacup 8.12.2023


Naisten pikakilpailu 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴20.59,9 (0)
2.Elvira Öberg 🇸🇪+4,9 (1)
3.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷+19,7 (1)
4.Lena Häcki-Gross 🇨🇭+20,0 (1)
5.Lisa Vittozzi 🇮🇹+24,4 (0)
6.Karoline Knotten 🇳🇴+40,4 (2)
7.Julia Simon 🇫🇷+44,2 (1)
8.Anamarija Lampic 🇸🇮+54,0 (3)
9.Anna Magnusson 🇸🇪+54,7 (1)
10.Jessica Jislova 🇨🇿+57,7 (0)

Tulokset

Hochfilzen maailmancup 8.12.2023


Miehet sprintti 10 km

#UrheilijaTulos
1.Tarjei Bø 🇳🇴24.37,5 (0)
2.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+4,9 (0)
3.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+10,0 (1)
4.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+18,4 (1)
5.Johannes Dale-Skjevdal 🇳🇴+19,2 (2)
6.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+26,5 (1)
7.Benedikt Doll 🇩🇪+31,1 (1)
8.Tommaso Giacomel 🇮🇹+33,1 (0)
9.Johannes Kühn 🇩🇪+40,1 (1)
10.Eric Perrot 🇫🇷+43,9 (1)

36. Otto Invenius +2.02,2 (2)
45. Jaakko Ranta +2.17,4 (0)
65. Jonni Mukkala +2.58, (4)
Tulokset

Östersund maailmancup 3.12.2023


Naisten takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Lou Jeanmonnot 🇫🇷31.41,3 (0)
2.Franziska Preuss 🇩🇪+0,3 (1)
3.Vanessa Voigt 🇩🇪+18,5 (1)
4.Juni Arnekleiv 🇳🇴+24,7 (1)
5.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+35,9 (2)
6.Hanna Öberg 🇸🇪+1.03,2 (2)
7.Julia Simon 🇫🇷+1.16,4 (2)
8.Karoline Knotten 🇳🇴+1.18,0 (3)
9.Lisa Vittozzi 🇮🇹+1.22,3 (1)
10.Elvira Öberg 🇸🇪+1.27,8 (4)
34.Suvi Minkkinen 🇫🇮+4.18,2 (2)



Miesten takaa-ajo 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Sebastian Samuelsson 🇸🇪31.38,4
2.Philipp Nawrath 🇩🇪+5,1
3.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+7,2
4.Tarjei Bø 🇳🇴+29,6
5.Endre Strømsheim 🇳🇴+38,2
6.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+42,5
7.Vebjørn Sørum 🇳🇴+48,1
8.Johannes Dale-Skjevdal 🇳🇴+49,0
9.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+49,5
10.Johannes Kühn 🇩🇪+49,7
48.Tero Seppälä 🇫🇮+4.48,6 (4)


Östersund maailmancup 2.12.2023


Miehet sprintti 10 km

#UrheilijaTulos
1.Philipp Nawrath 🇩🇪24.02,0 (0)
2.Tarjei Bø 🇳🇴+18,7 (0)
3.Vebjørn Sørum 🇳🇴+19,8 (0)
4.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+26,7 (2)
5.Johannes Dale-Skjevdal 🇳🇴+46,6 (1)

Tulokset


Östersund maailmancup 1.12.2023


Naisten pikakilpailu 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Lou Jeanmonnot 🇫🇷21.04,1 (0)
2.Karoline Knotten 🇳🇴+8,5 (1)
3.Juni Arnekleiv 🇳🇴+17,6 (1)
4.Franziska Preuss 🇩🇪+18,3 (2)
5.Vanessa Voigt 🇩🇪+20,0 (1)
6.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+23,8 (2)
7.Marthe Kråkstad Johansen 🇳🇴+27,6 (0)
8.Gilonne Guigonnat 🇫🇷+32,8 (0)
9.Lisa Vittozzi 🇮🇹+33,7 (0)
10.Mona Brorsson 🇸🇪+34,8 (0)

Tulokset

Östersund maailmancup 30.11.2023


Miesten viesti 4 x 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Norja 🇳🇴1.14.28,4
2.Ranska 🇫🇷+20,6
3.Saksa 🇩🇪+50,5
4.Itävalta 🇦🇹+1.44,5
5.Italia 🇮🇹+1.45,0

Östersund maailmancup 29.11.2023


Naisten viesti

#UrheilijaTulos
1.Norja 🇳🇴1.18.48,3 (0+9)
2.Ruotsi 🇸🇪+41,6 (1+9)
3.Saksa 🇩🇪+47,9 (0+4)
4.Sveitsi 🇨🇭+2.19,9 (0+4)
5.Ranska 🇫🇷+2.23,4 (1+10)
6.Tsekki 🇨🇿+2.47,9 (3+13)

Tulokset

Östersund maailmancup 26.11.2023


Miehet normaalimatka 20 km

#UrheilijaTulos
1.Roman Rees 🇩🇪51.27,2 (1)
2.Justus Strelow 🇩🇪+12,1 (1)
3.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+25,0 (2)
4.Andrejs Rastorgujevs 🇱🇻+29,1 (1)
5.Sebastian Stalder 🇨🇭+29,3 (1)
6.Endre Strømsheim 🇳🇴+39,3 (1)
7.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+40,4 (3)
8.Tommaso Giacomel 🇮🇹+46,8 (2)

Tulokset

Östersund maailmancup 26.11.2023


Naiset normaalimatka 15 km

#UrheilijaTulos
1.Lisa Vittozzi 🇮🇹44.03,9 (1)
2.Franziska Preuss 🇩🇪+0,1 (0)
3.Vanessa Voigt 🇩🇪+10,1 (0)
4.Karoline Knotten 🇳🇴+46,5 (1)
5.Sophia Schneider 🇩🇪+1.01,0 (1)
6.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+1.07,7 (0)
7.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+1.09,7 (2)
8.Marte Krakstad Johansen 🇳🇴+1.29,6 (1)


Östersund maailmancup 25.11.2023


Sekaviesti

#UrheilijaTulos
1.Ranska2.09.09 (1+5)
2.Norja+15,7 (0+7)
3.Italia+39,7 (1+9)
4.Saksa+55,7 (0+8)
5.Tsekki+57,4 (0+9)
6.Ruotsi+2.28,0 (0+9)
7.Sveitsi+2.59,8 (0+10)
8.Ukraina+3.37,2 (0+6)

10. Suomi +4.28,1 (0+5)
Tulokset

Östersund maailmancup 25.11.2023


Parisekaviesti

#UrheilijaTulos
1.Ruotsi37.46,9 (0+8)
2.Norja+13,8 (0+6)
3.Ranska+42,2 (2+12)
4.Slovenia+47,4 (0+5)
5.Itävalta+56,9 (1+8)
6.Sveitsi+59,9 (1+8)
7.Saksa+1.00,3, (0+7)
8.USA+1.10,9 (0+8)
9.Suomi+1.16,5 (0+4)
10.Ukraina+1.21,3 (0+7)

Tulokset



Ampumahiihdon maailmancup 2022-2023


Kokonaiskilpailun lopputilanne


Miehet 21/21

#UrheilijaPisteet
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴1589
2.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴1098
3.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴935
4.Benedikt Doll 🇩🇪782
5.Martin Ponsiluoma 🇸🇪779
6.Tarjei Bø 🇳🇴864
7.Johannes Dale 🇳🇴674
8.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷671
9.Roman Rees 🇩🇪658
10.Fabien Claude 🇫🇷635
29.Tero Seppälä 🇫🇮229
30.Olli Hiidensalo 🇫🇮223
41.Tuomas Harjula 🇫🇮94
47.Otto Invenius 🇫🇮74

Naiset 21/21

#UrheilijaPisteet
1.Julia Simon 🇫🇷1093
2.Dorothea Wierer 🇮🇹911
3.Lisa Vittozzi 🇮🇹882
4.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪874
5.Elvira Öberg 🇸🇪764
6.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴731
7.Hanna Öberg 🇸🇪710
8.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷670
9.Marketa Davidova 🇨🇿668
10.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹604
22.Mari Eder 🇫🇮305
27.Suvi Minkkinen 🇫🇮228
53.Nastassia Kinnunen 🇫🇮80
87.Venla Lehtonen 🇫🇮1




Osakilpailujen tulokset


Holmenkollen maailmancup 19.3.2023


Naisten yhteislähtö

#UrheilijaTulos
1.Hanna Öberg 🇸🇪36.33,5
2.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+22,6
3.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+43,7
4.Hanna Kebinger 🇩🇪+46,5
5.Julia Simon 🇫🇷+56,6
6.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪+57,1
7.Anna Gandler 🇦🇹+1.09,4
8.Dorothea Wierer 🇮🇹+1.09,4
9.Anna Magnusson 🇸🇪+1.23,4
10.Mona Brorsson 🇸🇪+1.24,1

20. Suvi Minkkinen +1.55,8
29. Mari Eder +4.54,6

Holmenkollen maailmancup 19.3.2023 ampumahiihto


Miesten yhteislähtö 15 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴38.51,9 (2)
2.Niklas Hartweg 🇨🇭+26,2 (0)
3.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+35,2 (0)
4.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+36,8 (1)
5.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+40,0 (1)
6.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+43,0 (4)
7.Tarjei Bø 🇳🇴+51,2 (2)
8.Tero Seppälä 🇫🇮+1.03,7 (2)
9.Sebastian Stalder 🇨🇭+1.06,1 (1)
10.Simon Eder 🇦🇹+1.15,1 (0)
27.Otto Invenius 🇫🇮+3.30,0 (6)

Koko tuloslista

Holmenkollen maailmancup 18.3.2023


Naisten pikakisa

#UrheilijaTulos
1.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪21.06,5
2.Hanna Öberg 🇸🇪+3,5
3.Anna Magnusson 🇸🇪+33,1
4.Chloe Chevalier 🇫🇷+33,4
5.Julia Simon 🇫🇷+39,3
6.Tereza Vobornikova 🇨🇿+42,7
7.Lisa Vittozzi 🇮🇹+43,3
8.Janina Hettich-Walz 🇩🇪+43,7
9.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+58,9
10.Marketa Davidova 🇨🇿+59,1

11. Suvi Minkkinen +1.00,4
19. Nastassia Kinnunen +1.07,8
45. Erika Jänkä +1.49,6
76. Sonja Leinamo +2.48,6
90. Noora Kaisa Keränen +3.30,3

Holmenkollen maailmancup 18.3.2023 ampumahiihto


Miesten takaa-ajo 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴32.34,0 (1)
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+32,7 (0)
3.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+49,1 (1)
4.Benedikt Doll 🇩🇪+55,3 (2)
5.Fabien Claude 🇫🇷+1.00,4 (1)
6.Niklas Hartweg 🇨🇭+1.08,1 (0)
7.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+1.19,5 (4)
8.Simon Eder 🇦🇹+1.25,1 (1)
9.Michal Krcmar 🇨🇿+1.27,5 (1)
10.Tero Seppälä 🇫🇮+1.27,8 (2)
22.Otto Invenius 🇫🇮+2.36,5 (4)
30.Olli Hiidensao 🇫🇮+3.06,9 (2)

Koko tuloslista

Holmenkollen maailmancup 12.3.2023 ampumahiihto


Miesten 10 km pikakilpailu

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴25.13,0 (1)
2.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+23,9 (0)
3.Benedikt Doll 🇩🇪+28,9 (0)
4.Andrejs Rastorgujevs 🇱🇻+46,5 (1)
5.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+48,0 (0)
6.Johannes Kühn 🇩🇪+55,9 (0)
7.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+56,6 (0)
8.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+1.02,4 (1)
9.Philipp Nawrath 🇩🇪+1.05,9 (1)
10.Michal Krcmar 🇨🇿+1.10,1 (0)
12.Otto Invenius 🇫🇮+1.14,9
22.Tero Seppälä 🇫🇮+1.33,4
37.Olli Hiidensalo 🇫🇮+1.56,4
48.Jaakko Ranta 🇫🇮+2.22,3
67.Tuomas Harjula 🇫🇮+2.54,6

Koko tuloslista

Östersund maailmancup 12.3.2023


Miesten yhteislähtö

#UrheilijaTulos
1.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴35.17,0 (0)
2.Johannes Dale 🇳🇴+9,1 (1)
3.Eric Perrot 🇫🇷+12,3 (1)
4.Michal Krcmar 🇨🇿+16,2 (1)
5.Sebastian Stalder 🇨🇭+17,7 (1)
6.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+28,1 (1)
7.Simon Eder 🇦🇹+33,0 (1)
8.Benedikt Doll 🇩🇪+33,1 (1)
9.Andrejs Rastorgujevs 🇱🇻+40,3 (2)
10.Roman Rees 🇩🇪+41,4 (1)
29.Olli Hiidensalo 🇫🇮+3.06,6 (4)

Koko tuloslista

Östersund maailmancup 12.3.2023


Naisten yhteislähtö 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Dorothea Wierer 🇮🇹31.58,5 (0)
2.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+6,3 (0)
3.Julia Simon 🇫🇷+11,1 (1)
4.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+40,1 (1)
5.Caroline Colombo 🇫🇷+40,1 (2)
6.Hanna Öberg 🇸🇪+47,5 (2)
7.Vanessa Voigt 🇩🇪+48,4 (0)
8.Emma Lunder 🇨🇦+1.02,5 (1)
9.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+1.13,7 (3)
10.Chloe Chevalier 🇫🇷+1.14,3 (2)
29.Suvi Minkkinen 🇫🇮+3.43,5 (2)
30.Mari Eder 🇫🇮+5.06,3 (5)


Östersund maailmancup 11.3.2023


Miesten viesti

#JoukkueTulos
1.Norja 🇳🇴1.09.12,4 (0+7)
2.Ranska 🇫🇷+22,5 (1+8)
3.Saksa 🇩🇪+37,4 (1+10)
4.Ruotsi 🇸🇪+59,8 (0+10)
5.Ukraina 🇺🇦+1.17,2 (0+4)
6.Itävalta 🇦🇹+1.34,2 (0+10)
7.Sveitsi 🇨🇭+1.55,6 (2+9)
8.Italia 🇮🇹+2.07,3 (2+9)
12.Suomi 🇫🇮+3.15,4 (1+11)

Östersund maailmancup 11.3.2023


Naisten viesti

#JoukkueTulos
1.Norja 🇳🇴1.08.00,7 (0+4)
2.Ranska 🇫🇷+15,2 (0+7)
3.Saksa 🇩🇪+27,2 (0+7)
4.Italia 🇮🇹+49,0 (0+7)
5.Ruotsi 🇸🇪+1.10,9 (0+10)
6.Itävalta 🇦🇹+1.53,8 (0+3)
7.Tsekki 🇨🇿+1.54,2 (0+10)
8.Sveitsi 🇨🇭+2.41,8 (0+10)
13.Suomi 🇫🇮+6.33,8 (1+9)

Koko tuloslista

Östersund maailmancup 9.3.2023


Miesten normaalimatka 20 km

#UrheilijaTulos
1.Benedikt Doll 🇩🇪48.43,4
2.Tommaso Giacomel 🇮🇹+1.09,1
3.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+1.11,5
4.Philipp Nawrath 🇩🇪+1.51,4
5.Roman Rees 🇩🇪+2.02,1
6.Eric Perrot 🇫🇷+2.07,8
7.Sebastian Stalder 🇨🇭+2.23,1
8.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+2.28,9
9.Simon Eder 🇦🇹+2.32,0
10.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+2.33,8

51. Tuomas Harjula +5.59,1 (2)
57. Olli Hiidensalo +6.50,1 (4)
58. Otto Invenius +6.54,0 (5)
74. Jonni Mukkala +9.54,1 (5)
75. Joni Mustonen +10.00,4 (7)

Östersund maailmancup 9.3.2023


Naisten normaalimatka 15 km

#UrheilijaTulos
1.Dorothea Wierer 🇮🇹41.19,6 (0)
2.Lisa Vittozzi 🇮🇹+25,5 (0)
3.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪+1.38,8 (1)
4.Julia Simon 🇫🇷+1.49,5 (2)
5.Emma Lunder 🇨🇦+2.11,9 (0)
6.Vanessa Voigt 🇩🇪+2.19,2 (1)
7.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+2.23,0 (2)
8.Chloe Chevalier 🇫🇷+2.24,6 (2)
9.Karoline Knotten 🇳🇴+2.36,5 (0)
10.Polona Klemencic 🇸🇮+2.53,5 (2)
53.Suvi Minkkinen 🇫🇮+5.58,7 (2)
56.Erika Jänkä 🇫🇮+6.02,2 (3)
79.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+10.26,1 (6)
-Heidi Kuuttinen 🇫🇮DNS


Nove Mesto maailmancup 4.-5.3.2023


Sekaviesti

#JoukkueTulos
1.Ranska 🇫🇷1.06.32,3 (0+7)
2.Ruotsi 🇸🇪+33,6 (0+18)
3.Norja 🇳🇴+38,3 (0+16)
4.Saksa 🇩🇪+1.07,7 (1+13)
5.Italia 🇮🇹+1.13,3 (0+6)
6.Ukraina 🇺🇦+1.35,5 (1+8)
7.Tsekki 🇨🇿+2.05,4 (1+15)
8.Itävalta 🇦🇹+2.14,2 (1+7)
9.Sveitsi 🇨🇭+3.03,4 (3+15)
10.Suomi 🇫🇮+3.30,4 (1+10)

Koko tuloslista


Parisekaviesti

#JoukkueTulos
1.Norja 🇳🇴36.40,5 (0+7)
2.Sveitsi 🇨🇭+17,6 (0+10)
3.Latvia 🇱🇻+29,5 (0+9)
4.Ranska 🇫🇷+45,1 (1+11)
5.Itävalta 🇦🇹+51,4 (1+10)
6.Ukraina 🇺🇦+52,6 (1+8)
7.Saksa 🇩🇪+53,1 (1+10)
8.Kanada 🇨🇦+59,6 (2+7)
9.Ruotsi 🇸🇪+1.15,2 (2+7)
10.Romania 🇷🇴+1.35,5 (0+9)
11.Suomi 🇫🇮+1.40,7 (2+7)

Koko tuloslista


Naisten takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴29.22,7 (1)
2.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+2,2 (1)
3.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+15,3 (0)
4.Julia Simon 🇫🇷+53,0 (2)
5.Lisa Vittozzi 🇮🇹+1.09,6 (2)
6.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪+1.09,6 (3)
7.Hanna Kebinger 🇩🇪+1.10,3 (2)
8.Marketa Davidova 🇨🇿+1.16,7 (2)
9.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+1.49,2 (3)
10.Hanna Öberg 🇸🇪+1.54,4 (3)
20.Suvi Minkkinen 🇫🇮+2.38,7 (1)
36.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+3.23,9 (3)

Koko tuloslista


Miesten takaa-ajo 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴31.25,2 (2)
2.Tarjei Bø 🇳🇴+34,6 (1)
3.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+1.11,0 (5)
4.Benedikt Doll 🇩🇪+1.14,5 (2)
5.Fabien Claude 🇫🇷+1.37,9 (4)
6.Antonin Guigonnat 🇫🇷+1.37,9 (4)
7.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+1.38,3 (4)
8.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+1.41,6 (4)
9.Roman Rees 🇩🇪+1.43,1 (3)
10.Florent Claude 🇧🇪+1.47,5 (0)
15.Tero Seppälä 🇫🇮+2.19,5 (2)
41.Otto Invenius 🇫🇮+4.47,5 (6)
53.Jaakko Ranta 🇫🇮+6.02,6 (4)

Koko tuloslista

Nove Mesto maailmancup 3.3.2023


Naisten 7,5 km pikakilpailu

#UrheilijaTulos
1.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴19.28,4 (0)
2.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+20,5 (1)
3.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+29,3 (1)
4.Dorothea Wierer 🇮🇹+35,4 (1)
5.Vanessa Voigt 🇩🇪+36,7 (0)
6.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪+38,5 (1)
7.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+38,6 (0)
8.Lisa Vittozzi 🇮🇹+40,1 (1)
9.Julia Simon 🇫🇷+42,3 (1)
10.Lena Häcki-Gross 🇨🇭+42,9 (1)
20.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+1.19,8 (0)
21.Suvi Minkkinen 🇫🇮+1.24,0 (0)
52.Mari Eder 🇫🇮+2.07,9 (3)
87.Erika Jänkä 🇫🇮+4.15,8 (5)

Koko tuloslista

Nove Mesto maailmancup 2.3.2023


Miesten 10 km pikakilpailu

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴22.39,6 (0)
2.Tarjei Bø 🇳🇴+30,0 (0)
3.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+1.15,2 (1)
4.Endre Strømsheim 🇳🇴+1.17,9 (0)
5.Fabien Claude 🇫🇷+1.23,0 (1)
6.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+1.25,1 (2)
7.Antonin Guigonnat 🇫🇷+1.25,8 (1)
8.Roman Rees 🇩🇪+1.27,4 (1)
9.Jesper Nelin 🇸🇪+1.42,0 (1)
10.Niklas Hartweg 🇨🇭+1.43,1 (0)
23.Otto Invenius 🇫🇮+2.23,2 (2)
29.Tero Seppälä 🇫🇮+2.31,5 (2)
58.Jaakko Ranta 🇫🇮+3.22,0 (1)
68.Joni Mustonen 🇫🇮+3.39,7 (2)
95.Jonni Mukkala 🇫🇮+6.14,6 (6)

Koko tuloslista

MM-kisat, Oberhof 12.2.2023


Miesten takaa-ajo

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴33.34,5 (0)
2.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+1.11,2 (0)
3.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+1.54,1 (2)
4.Tarjei Bø 🇳🇴+1.57,3 (4)
5.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+2.14,7 (2)
6.Johannes Kühn 🇩🇪+2.27,1 (3)
7.Johannes Dale 🇳🇴+2.48,2 (5)
8.Dmytro Pidruchnyi 🇺🇦+2.52,0 (2)
9.Andrejs Rastorgujevs 🇱🇻+2.56,9 (2)
10.Roman Rees 🇩🇪+3.04,5 (2)
24.Tero Seppälä 🇫🇮+4.11,1 (4)
50.Olli Hiidensalo 🇫🇮+6.38,8 (7)



Naisten takaa-ajo

#UrheilijaTulos
1.Julia Simon 🇫🇷32.00,8 (1)
2.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪+27,0 (4)
3.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+37,7 (3)
4.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+1.00,3 (3)
5.Sophia Schneider 🇩🇪+1.08,3 (4)
6.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+1.08,7 (1)
7.Tereza Vobornikova 🇨🇿+1.12,9 (2)
8.Hanna Kebinger 🇩🇪+1.21,5 (2)
9.Sophie Chauveau 🇫🇷+1.23,6 (3)
10.Linn Persson 🇸🇪+1.27,3 (3)
24.Suvi Minkkinen 🇫🇮+2.55,9 (3)


MM-kisat, Oberhof 11.2.2023


Miesten pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴23.21,7 (1)
2.Tarjei Bø 🇳🇴+14,8 (0)
3.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+39,9 (1)
4.Johannes Dale 🇳🇴+43,6 (1)
5.Dmytro Pidruchnyi 🇺🇦+53,4 (0)
6.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+59,7 (1)
7.Andrejs Rastorgujevs 🇱🇻+1.02,4 (0)
8.Johannes Kühn 🇩🇪+1.04,8 (1)
9.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.08,9 (1)
10.Antonin Guigonnat 🇫🇷+1.09,0 (0)

30. Olli Hiidensalo (1) +2.10
47. Tero Seppälä (4) +2.41

Oberhofin MM-kisat 10.2.2023


Naisten pikakilpailu 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪21.19,7 (0)
2.Hanna Öberg 🇸🇪+2,2 (0)
3.Linn Persson 🇸🇪+26,2 (0)
4.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+31,3 (1)
5.Lisa Vittozzi 🇮🇹+45,8 (1)
6.Marketa Davidova 🇨🇿+50,5 (0)
7.Sophia Schneider 🇩🇪+57,6 (1)
8.Polona Klemencic 🇸🇮+58,1 (0)
9.Anna Magnusson 🇸🇪+58,8 (0)
10.Julia Simon 🇫🇷+1.02,8 (2)
35.Suvi Minkkinen 🇫🇮+1.50,1 (1)
61.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+2.59,0 (4)
69.Mari Eder 🇫🇮+3.08,1 (5)
-Venla Lehtonen 🇫🇮DNF


MM-kisat, Oberhof 8.2.2023


Sekaviesti

#UrheilijaTulos
1.Norja1:04.41,9 (1+9)
2.Italia+11,6 (0+6)
3.Ranska+55,9 (0+9)
4.Itävalta+59,2 (0+3)
5.Tsekki+1.09,4 (0+7)
6.Saksa+1.26,5 (1+9)
7.Sveitsi+1.49,5 (0+5)
8.Kanada+2.22,8 (0+9)

11. Suomi +2.52,2 (0+8)

Antholz-Anterselva maailmancup 22.1.2023


Miesten viesti 4x7,5km

#JoukkueTulos
1.Norja 🇳🇴1.11.50,2 (0+6)
2.Ranska 🇫🇷+59,0 (0+6)
3.Saksa 🇩🇪+2.17,5 (1+11)
4.Ruotsi 🇸🇪+2.38,7 (1+13)
5.Italia 🇮🇹+2.47,3 (0+7)
6.Tsekki 🇨🇿+2.51,5 (0+10)
7.Sveitsi 🇨🇭+2.55,7 (1+13)
8.Ukraina 🇺🇦+3.52,8 (0+8)
9.Suomi 🇫🇮+4.03,1 (3+8)

Koko tuloslista

Antholz-Anterselva maailmancup 22.1.2023


Naisten viesti 4x6 km

#JoukkueTulos
1.Ranska 🇫🇷1.07.21,3 (0+2)
2.Ruotsi 🇸🇪+45,2 (0+8)
3.Saksa 🇩🇪+1.16,9 (0+10)
4.Italia 🇮🇹+1.30,4 (1+6)
5.Itävalta 🇦🇹+1.56,1 (0+3)
6.Norja 🇳🇴+2.35,4 (3+9)
7.Sveitsi 🇨🇭+3.13,2 (0+7)
8.Kanada 🇨🇦+3.42,1 (0+6)
11.Suomi 🇫🇮+5.12,8 (1+14)

Koko tuloslista

Antholz-Anterselva maailmancup 21.1.2023


Miesten takaa-ajo 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴31.24,4 (2)
2.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+40,2 (0)
3.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+1.02,1 (2)
4.Roman Rees 🇩🇪+1.34,3 (1)
5.Johannes Dale 🇳🇴+2.00,8 (1)
6.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+2.17,8 (4)
7.Niklas Hartweg 🇨🇭+2.21,8 (1)
8.Sebastian Stalder 🇨🇭+2.22,8 (1)
9.Simon Eder 🇦🇹+2.26,5 (1)
10.Benedikt Doll 🇩🇪+2.33,0 (3)
19.Olli Hiidensalo 🇫🇮+3.15,4 (2)
36.Tero Seppälä 🇫🇮+4.12,3 (6)
45.Tuomas Harjula 🇫🇮+5.09,2 (2)
48.Heikki Laitinen 🇫🇮+5.40,5 (4)


Maailmancup, Anterselva 21.1.2023


Naisten takaa-ajo

#UrheilijaTulos
1.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪29.53,1
2.Lisa Vittozzi 🇮🇹+11,0
3.Elvira Öberg 🇸🇪+17,2
4.Hanna Öberg 🇸🇪+21,5
5.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+25,4
6.Marketa Davidova 🇨🇿+27,6
7.Dorothea Wierer 🇮🇹+42,2
8.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+1.07,0
9.Lena Haecki 🇨🇭+1.19,5
10.Hanna Kebinger 🇩🇪+1.19,6

Antholz-Anterselva maailmancup 20.1.2023


Miesten pikakilpailu 10 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴22.44,1 (1)
2.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+31,4 (1)
3.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+37,3 (0)
4.Roman Rees 🇩🇪+56,7 (1)
5.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+57,0 (1)
6.Emilien Jacquelin 🇫🇷+1.07,5 (1)
7.Tommaso Giacomel 🇮🇹+1.10,2 (1)
8.Simon Eder 🇦🇹+1.11,1 (0)
9.Justus Strelow 🇩🇪+1.23,6 (0)
10.Fabien Claude 🇫🇷+1.26,0 (2)
23.Tero Seppälä 🇫🇮+1.51,9 (1)
26.Olli Hiidensalo 🇫🇮+1.54,6 (1)
32.Tuomas Harjula 🇫🇮+2.09,5 (1)
49.Heikki Laitinen 🇫🇮+2.36,2 (2)
50.Jaakko Ranta 🇫🇮+2.37,6 (1)

Koko tuloslista

Antholz-Anterselva maailmancup 19.1.2023


Naisten pikakilpailu 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Dorothea Wierer 🇮🇹20.59,6 (0)
2.Chloe Chevalier 🇫🇷+2,8 (0)
3.Elvira Öberg 🇸🇪+8,7 (0)
4.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+14,7 (1)
5.Anamarija Lampic 🇸🇮+18,4 (2)
6.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪+23,1 (2)
7.Janina Hettich-Walz 🇩🇪+23,6 (0)
8.Caroline Colombo 🇫🇷+26,5 (1)
9.Julia Simon 🇫🇷+26,7 (2)
10.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+28,9 (1)
17.Mari Eder 🇫🇮+56,6 (2)
xx.Suvi Minkkinen 🇫🇮+1.35,7 (1)
xx.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+2.01,0 (1)
xx.Erika Jänkä 🇫🇮+2.19,0 (1)


Ruhpolding maailmancup 15.1.2023


Naisten yhteislähtö 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Julia Simon 🇫🇷32.53,0 (3)
2.Lisa Vittozzi 🇮🇹+2,6 (1)
3.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+6,7 (1)
4.Linn Persson 🇸🇪+30,7 (2)
5.Vanessa Voigt 🇩🇪+41,5 (2)
6.Hanna Öberg 🇸🇪+42,4 (3)
7.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+44,6 (2)
8.Anna Magnusson 🇸🇪+1.08,3 (2)
9.Emma Lunder 🇨🇦+1.09,3 (2)
10.Chloe Chevalier 🇫🇷+1.10,1 (2)
15.Mari Eder 🇫🇮+1.32,7 (4)
29.Suvi Minkkinen 🇫🇮+4.03,3 (4)

Ruhpolding maailmancup 15.1.2023


Miesten yhteislähtö 15 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴36.12,0 (3)
2.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+19,3 (2)
3.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+35,3 (2)
4.Tarjei Bø 🇳🇴+36,4 (1)
5.Emilien Jacquelin 🇫🇷+49,7 (2)
6.Vytautas Strolia 🇱🇹+55,6 (1)
7.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+59,3 (2)
8.Justus Strelow 🇩🇪+1.00,1 (1)
9.Sebastian Stalder 🇨🇭+1.06,1 (2)
10.Fabien Claude 🇫🇷+1.18,1 (3)
28.Olli Hiidensalo 🇫🇮+3.20,8 (4)

Koko tuloslista

Ruhpolding maailmancup 14.1.2023


Naisten viesti 4 x 6 km

#JoukkueTulos
1.Norja 🇳🇴1.08.17,3 (0+6)
2.Saksa 🇩🇪+15,3 (0+10)
3.Italia 🇮🇹+33,5 (0+4)
4.Sveitsi 🇨🇭+36,3 (0+10)
5.Tsekki 🇨🇿+57,6 (0+7)
6.Ranska 🇫🇷+1.20,1 (2+9)
7.Ruotsi 🇸🇪+1.25,4 (1+8)
8.Viro 🇪🇪+2.21,9 (0+10)
10.Suomi 🇫🇮+3.00,3 (0+12)

Koko tuloslista

Ruhpolding maailmancup 13.1.2023


Miesten viesti 4 x 7,5 km

#JoukkueTulos
1.Norja 🇳🇴1.10.51,4 (1+7)
2.Saksa 🇩🇪+20,1 (0+2)
3.Ranska 🇫🇷+55,6 (1+7)
4.Ruotsi 🇸🇪+1.49,3 (1+15)
5.Italia 🇮🇹+1.56,8 (0+10)
6.Ukraina 🇺🇦+2.06,8 (0+7)
7.USA 🇺🇸+2.13,6 (1+11)
8.Suomi 🇫🇮+2.21,1 (1+6)

Koko tuloslista

Ruhpolding maailmancup 12.1.2023


Naisten normaalimatka 15 km

#UrheilijaTulos
1.Lisa Vittozzi 🇮🇹40.05,9 (0)
2.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+39,0 (0)
3.Julia Simon 🇫🇷+45,2 (1)
4.Dorothea Wierer 🇮🇹+1.09,7 (1)
5.Hanna Öberg 🇸🇪+1.10,9 (1)
6.Elvira Öberg 🇸🇪+1.20,5 (1)
7.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+1.31,8 (1)
8.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+1.50,1 (1)
9.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+1.59,9 (1)
10.Paulina Batovska Fialkova 🇸🇰+2.00,0 (1)
32.Suvi Minkkinen 🇫🇮+4.39,3 (2)
53.Mari Eder 🇫🇮+6.06,9 (5)
72.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+8.01,0 (5)
77.Venla Lehtonen 🇫🇮+8.18,8 (3)
78.Erika Jänkä 🇫🇮+8.27,2 (4)

Koko tuloslista

Maailmancup, Ruhpolding 11.1.2023


Miesten normaalimatka 20 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴48.48,4 (2)
2.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+9,9 (1)
3.Jakov Fak 🇸🇮+29,3 (0)
4.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+42,8 (1)
5.Tommaso Giacomel 🇮🇹+47,6 (1)
6.Benedikt Doll 🇩🇪+56,3 (1)
7.Andrejs Rastorgujevs 🇱🇻+1.21,6 (1)
8.Michal Krcmar 🇨🇿+1.27,7 (1)
9.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.44,3 (2)
10.Tarjei Bø 🇳🇴+1.46,0 (1)

20. Olli Hiidensalo +3.00,7 (2)
72. Jaakko Ranta +7.29,4 (4)
75. Otto Invenius +8.00,7 (5)
77. Tuomas Harjula +8.13,8 (5)

Pokljuka maailmancup 8.1.2023


Sekaviesti

#UrheilijaTulos
1.Ranska 🇫🇷1.19.48,9 (1+7)
2.Italia 🇮🇹+24,6 (0+7)
3.Ruotsi 🇸🇪+47,2 (1+5)
4.Sveitsi 🇨🇭+1.09,3 (0+13)
5.Saksa 🇩🇪+1.09,9 (2+11)
6.Norja 🇳🇴+1.41,2 (1+12)
7.Tsekki 🇨🇿+2.12,3 (0+8)
8.Puola 🇵🇱+3.23,1 (0+5)
9.Itävalta 🇦🇹+4.07,1 (0+7)
10.Belgia 🇧🇪+4.12,1 (0+2)
15.Suomi 🇫🇮+5.39,4 (0+11)

Koko tuloslista

Pokljuka, maailmancup 8.1.2023


Parisekaviesti

#UrheilijaTulos
1.Norja38.54,1
2.Ranska+41,0
3.Sveitsi+49,6
4.Suomi+1.33,3
5.Itävalta+1.45,9
6.USA+2.01,4
7.Ukraina+2.14,1
8.Japani+2.14,5
9.Moldova+2.18,7
10.Ruotsi+2.19,0

Pokljuka maailmancup 7.1.2023


Miesten takaa-ajo 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴31.43,2 (1)
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.04,9 (1)
3.Tarjei Bø 🇳🇴+1.06,6 (1)
4.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+1.17,8 (2)
5.Tommaso Giacomel 🇮🇹+1.31,0 (2)
6.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+1.48,9 (2)
7.Filip Fjeld Andersen 🇳🇴+1.53,8 (1)
8.Johannes Dale 🇳🇴+2.02,0 (3)
9.Timofei Lapshin 🇰🇷+2.04,1 (2)
10.Niklas Hartweg 🇨🇭+2.12,8 (0)
31.Olli Hiidensalo 🇫🇮+4.12,7 (3)

Koko tuloslista

Pokljuka maailmancup 7.1.2023


Naisten takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Elvira Öberg 🇸🇪29.41,6 (0)
2.Dorothea Wierer 🇮🇹+17,6 (1)
3.Julia Simon 🇫🇷+22,4 (2)
4.Paulina Batovska Fialkova 🇸🇰+31,0 (2)
5.Marketa Davidova 🇨🇿+34,7 (1)
6.Linn Persson 🇸🇪+36,2 (1)
7.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪+37,4 (2)
8.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+51,0 (1)
9.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+1.01,5 (2)
10.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+1.01,7 (2)
16.Mari Eder 🇫🇮+1.36,6 (1)
30.Suvi Minkkinen 🇫🇮+3.10,7 (1)
48.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+5.06,3 (5)
49.Venla Lehtonen 🇫🇮+5.54,6 (1)

Koko tuloslista

Pokljuka maailmancup 6.1.2023


Miesten pikakilpailu 10 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴23.55,9 (1)
2.Tarjei Bø 🇳🇴+48,1 (0)
3.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+55,6 (1)
4.Benedikt Doll 🇩🇪+1.03,3 (1)
5.Michal Krcmar 🇨🇿+1.03,9 (0)
6.Tommaso Giacomel 🇮🇹+1.09,5 (2)
7.Timofei Lapshin 🇰🇷+1.17,3 (0)
8.Roman Rees 🇩🇪+1.17,9 (1)
9.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.21,2 (1)
10.Antonin Guigonnat 🇫🇷+1.27,7 (1)
39.Olli Hiidensalo 🇫🇮+2.38,9 (2)
66.Jaakko Ranta 🇫🇮+3.29,5 (2)
67.Heikki Laitinen 🇫🇮+3.31,0 (2)
78.Tuomas Harjula 🇫🇮+4.06,0 (3)

Koko tuloslista

Pokljuka maailmancup 5.1.2023


Naisten pikakilpailu 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Elvira Öberg 🇸🇪20.25,2 (0)
2.Julia Simon 🇫🇷+6,9 (0)
3.Dorothea Wierer 🇮🇹+18,7 (0)
4.Paulina Batovska Fialkova 🇸🇰+26,5 (1)
5.Marketa Davidova 🇨🇿+28,7 (1)
6.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪+36,3 (1)
7.Linn Persson 🇸🇪+40,1 (1)
8.Sophie Chauveau 🇫🇷+42,4 (1)
9.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+46,0 (1)
10.Mari Eder 🇫🇮+52,2 (1)
10.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+52,2 (0)
25.Suvi Minkkinen 🇫🇮+1.18,1 (0)
35.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+1.39,2 (1)
59.Venla Lehtonen 🇫🇮+2.27,4 (0)

Koko tuloslista

Annecy maailmancup 18.12.2022


Naisten yhteislähtö 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹33.54,1 (1)
2.Julia Simon 🇫🇷+12,3 (2)
3.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+14,3 (1)
4.Elvira Öberg 🇸🇪+15,8 (2)
5.Sophie Chauveau 🇫🇷+22,6 (2)
6.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+27,2 (2)
7.Anna Magnusson 🇸🇪+30,6 (1)
8.Chloe Chevalier 🇫🇷+32,4 (1)
9.Ragnhild Femsteinevik 🇳🇴+47,9 (2)
10.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+51,5 (3)
22.Mari Eder 🇫🇮+1.49,4 (5)

Maailmancup Annecy 18.12.2022


Miesten yhteislähtö 15 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Dale 🇳🇴35.02,2
2.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+0,3
3.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+10,6
4.Fabien Claude 🇫🇷+17,2
5.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+19,1
6.Tarjei Bø 🇳🇴+20,6
7.Benedikt Doll 🇩🇪+25,8
8.Stalder 🇨🇭+31,8
9.Filip Fjeld Andersen 🇳🇴+40,9
10.Tuomas Harjula 🇫🇮+45,7

28. Olli Hiidensalo +2,51,8

Maailmancup Annecy 17.12.2022


Naisten takaa-ajo

#UrheilijaTulos
1.Elvira Öberg 🇸🇪29.42,4
2.Lisa Vittozzi 🇮🇹+20,4
3.Julia Simon 🇫🇷+46,9
4.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+1.19,9
5.Dorothea Wierer 🇮🇹+1.51,9
6.Linn Persson 🇸🇪+1.56,1
7.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪+1.57,8
8.Sophie Chauveau 🇫🇷+2.02,7
9.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+2.33,7
10.Franziska Preuss 🇩🇪+2.37,6


Maailmancup Annecy 17.12.2022


Miesten takaa-ajo

#UrheilijaTulos
1.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴29.44
2.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+24,6
3.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+35,8
4.Fabien Claude 🇫🇷+43,7
5.Filip Fjeld Andersen 🇳🇴+54,1
6.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+1.03,6
7.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.10,7
8.Antonin Guigonnat 🇫🇷+1.13,4
9.Tommaso Giacomel 🇮🇹+1.15,0
10.Artem Pryma 🇺🇦+1.21,2

19. Tuomas Harjula +2.25,4
20. Tero Seppälä +2.26,6
28. Olli Hiidensalo +3.13,4

Annecy maailmancup 16.12.2022


Naisten pikakilpailu 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Anna Magnusson 🇸🇪21.04,7 (0)
2.Linn Persson 🇸🇪+12,8 (1)
3.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪+15,2 (1)
4.Sophie Chauveau 🇫🇷+19,9 (0)
5.Mari Eder 🇫🇮+21,3 (1)
6.Lisa Vittozzi 🇮🇹+31,8 (0)
7.Paulina Batovska Fialkova 🇸🇰+33,4 (1)
8.Elvira Öberg 🇸🇪+33,6 (1)
9.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+35,2 (0)
10.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+36,8 (1)
31.Suvi Minkkinen 🇫🇮+1.13,3 (0)
68.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+2.35,2 (3)
70.Venla Lehtonen 🇫🇮+2.46,9 (1)

Koko tuloslista

Maailmancup Annecy 15.12.2022


Miehet pikakilpailu 10 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴22.52,2
2.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+17,6
3.Benedikt Doll 🇩🇪+38,8
4.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+52,1
5.Timofei Lapshin 🇰🇷+59,9
6.Michal Krcmar 🇨🇿+1.00,2
7.Fabien Claude 🇫🇷+1.02,2
8.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.10,2
9.Johannes Dale 🇳🇴+1.17,1
10.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+1.18,4
23.Olli Hiidensalo 🇫🇮+1.37,8
36.Tero Harjula 🇫🇮+2.04,8
49.Tero Seppälä 🇫🇮+2.42,2
58.Jaakko Ranta 🇫🇮+2.53,2


Hochfilzen maailmancup 11.12.2022


Miesten takaa-ajo 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴33.50,7 (2)
2.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+47,9 (2)
3.Emilien Jacquelin 🇫🇷+1.13,9 (3)
4.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.22,2 (1)
5.Niklas Hartweg 🇨🇭+1.35,5 (1)
6.Tommaso Giacomel 🇮🇹+1.42,8 (2)
7.Jakov Fak 🇸🇮+1.46,2 (2)
8.Johannes Dale 🇳🇴+1.47,5 (3)
9.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+1.47,6 (2)
10.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+1.53,2 (4)
14.Tuomas Harjula 🇫🇮+2.13,3 (0)
17.Tero Seppälä 🇫🇮+2.27,5 (3)
22.Olli Hiidensalo 🇫🇮+2.52,1 (3)
47.Heikki Laitinen 🇫🇮+4.53,1 (3)
55.Jaakko Ranta 🇫🇮+6.08,0 (5)



Naisten viesti 4 x 6 km

#JoukkueTulos
1.Ranska 🇫🇷1.14.27,1 (0+4)
2.Ruotsi 🇸🇪+10,4 (0+9)
3.Italia 🇮🇹+18,5 (0+4)
4.Saksa 🇩🇪+33,7 (0+5)
5.Norja 🇳🇴+1.12,9 (0+4)
6.Sveitsi 🇨🇭+2.14,2 (0+6)
7.Tsekki 🇨🇿+2.34,6 (1+10)
8.Slovenia 🇸🇮+3.09,7 (2+8)

Hochfilzen 10.12.2022


Naisten takaa-ajo

#UrheilijaTulos
1.Julia Simon 🇫🇷29.56,7
2.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+19,6
3.Marketa Davidova 🇨🇿+28,1
4.Elvira Öberg 🇸🇪+41,1
5.Denise Herrmann 🇩🇪+42,7
6.Linn Persson 🇸🇪+46,0
7.Hanna Öberg 🇸🇪+1.05,2
8.Lisa Vittozzi 🇮🇹+1.08,2
9.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+1.08,5
10.Paulina Batovska Fialkova 🇸🇰+1.14,1

19. Suvi Minkkinen +2.17,7 (1)
31. Mari Eder +3.21,2 (7)
DNF Erika Jänkä

Pikakisan viides Anamarija Lampic ei startannut kisaan.

Hochfilzen maailmancup 9.12.2022


Miesten pikakilpailu 10 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴23.04,0 (0)
2.Emilien Jacquelin 🇫🇷+43,0 (1)
3.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+46,9 (1)
4.Filip Fjeld Andersen 🇳🇴+54,5 (0)
5.Andrejs Rastorgujevs 🇱🇻+1.00,4 (0)
6.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+1.03,7 (1)
7.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.09,1 (1)
8.Jakub Stvrtecky 🇨🇿+1.10,5 (0)
9.Justus Strelow 🇩🇪+1.14,5 (0)
10.Johannes Dale 🇳🇴+1.20,1 (2)
18.Tero Seppälä 🇫🇮+1.42,2 (1)
21.Olli Hiidensalo 🇫🇮+1.45,6 (0)
41.Tuomas Harjula 🇫🇮+2.27,0 (2)
50.Jaakko Ranta 🇫🇮+2.49,1 (1)
55.Heikki Laitinen 🇫🇮+2.59,1 (2)

Koko tuloslista

Hochfilzen maailmancup 8.12.2022


Naisten pikakilpailu 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪20.07,1 (0)
2.Marketa Davidova 🇨🇿+18,1 (1)
3.Julia Simon 🇫🇷+20,1 (1)
4.Elvira Öberg 🇸🇪+32,4 (2)
5.Anamarija Lampic 🇸🇮+35,8 (3)
6.Hanna Öberg 🇸🇪+37,2 (2)
7.Dorothea Wierer 🇮🇹+37,3 (1)
8.Karoline Knotten 🇳🇴+41,3 (0)
9.Anna Magnusson 🇸🇪+42,3 (1)
10.Linn Persson 🇸🇪+45,3 (1)
20.Mari Eder 🇫🇮+1.03,6 (2)
38.Suvi Minkkinen 🇫🇮+1.37,1 (1)
47.Erika Jänkä 🇫🇮+1.48,1 (0)
62.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+2.15,3 (2)
67.Venla Lehtonen 🇫🇮+2.30,6 (2)

Kontiolahden maailmancup 4.12.2022


Naisten takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Julia Simon 🇫🇷31.13,0 (0)
2.Dorothea Wierer 🇮🇹+11,9 (0)
3.Elvira Öberg 🇸🇪+21,7 (1)
4.Lisa Vittozzi 🇮🇹+26,3 (1)
5.Emma Lunder 🇨🇦+33,2 (1)
6.Caroline Colombo 🇫🇷+53,5 (0)
7.Marketa Davidova 🇨🇿+59,3 (1)
8.Vanessa Voigt 🇩🇪+1.04,6 (1)
9.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+1.04,7 (3)
10.Hanna Öberg 🇸🇪+1.15,7 (3)
15.Suvi Minkkinen 🇫🇮+1.50,7 (2)
24.Mari Eder 🇫🇮+2.45,6 (6)
48.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+4.45,5 (5)
54.Erika Jänkä 🇫🇮+5.29,0 (4)
58.Venla Lehtonen 🇫🇮+6.31,4 (6)



Miesten takaa-ajo 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴32.44,4 (3)
2.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+19,2 (2)
3.Emilien Jacquelin 🇫🇷+47,3 (2)
4.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+1.12,7 (2)
5.Roman Rees 🇩🇪+1.20,7 (2)
6.Jesper Nelin 🇸🇪+1.32,0 (2)
7.Fabien Claude 🇫🇷+1.40,2 (2)
8.David Zobel 🇩🇪+1.44,2 (2)
9.Tarjei Bø 🇳🇴+1.51,9 (2)
10.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.55,4 (3)
27.Olli Hiidensalo 🇫🇮+3.19,7 (4)
51.Tero Seppälä 🇫🇮+5.00,9 (6)

Kontiolahti maailmancup 3.12.2022


Naisten pikakilpailu 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹20.39,5
2.Lisa Vittozzi 🇮🇹+17,3
3.Linn Persson 🇸🇪+24,2
4.Emma Lunder 🇨🇦+25,4
5.Anna Weidel 🇩🇪+26,6
6.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪+31,6
6.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+31,6
8.Sophia Schneider 🇩🇪+34,2
9.Dorothea Wierer 🇮🇹+34,9
10.Ida Lien 🇳🇴+37,8
19.Mari Eder 🇫🇮+50,3 (2)
27.Suvi Minkkinen 🇫🇮+1.01,9 (1)
40.Venla Lehtonen 🇫🇮+1.22,5 (0)
43.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+1.29,4 (2)
55.Erika Jänkä 🇫🇮+1.55,9 (1)

Koko tuloslista

Miesten pikakilpailu 10 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴23.09,0 (1)
2.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+10,5 (0)
3.Roman Rees 🇩🇪+28,8 (0)
4.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+36,2 (1)
5.Emilien Jacquelin 🇫🇷+39,5 (1)
6.Filip Fjeld Andersen 🇳🇴+49,7 (1)
7.Johannes Dale 🇳🇴+55,3 (1)
8.Jesper Nelin 🇸🇪+1.02,1 (1)
9.David Zobel 🇩🇪+1.05,0 (1)
10.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+1.05,1 (2)
31.Tero Seppälä 🇫🇮+1.48,4 (2)
33.Olli Hiidensalo 🇫🇮+1.50,2 (1)
63.Tuomas Harjula 🇫🇮+2.35,5 (2)
71.Heikki Laitinen 🇫🇮+2.49,8 (3)
80.Jaakko Ranta 🇫🇮+3.07,5 (3)

Koko tuloslista

Ampumahiihto, Kontiolahti MC 1.12.2022


Naisten viesti 4 x 6 km

#JoukkueTulos
1.Ruotsi 🇸🇪1.14.59,8 (0+6)
2.Saksa 🇩🇪+28,1 (0+6)
3.Norja 🇳🇴+31,5 (0+3)
4.Ranska 🇫🇷+1.30,0 (0+7)
5.Sveitsi 🇨🇭+1.48,5 (0+8)
6.Tsekki 🇨🇿+3.13,1 (0+9)
7.Suomi 🇫🇮+3.22,3 (1+10)
8.Itävalta 🇦🇹+3.29,2 (1+9)


Miesten viesti 4 x 7,5 km

#JoukkueTulos
1.Norja 🇳🇴1.19.26,2 (0+7)
2.Saksa 🇩🇪+43,9 (0+8)
3.Ranska 🇫🇷+1.05,9 (0+9)
4.Itävalta 🇦🇹+2.31,2 (0+4)
5.Tsekki 🇨🇿+2.33,9 (0+10)
6.Suomi 🇫🇮+2.34,1 (1+12)
7.Slovenia 🇸🇮+2.47,2 (2+9)
8.Liettua 🇱🇹+2.47,8 (1+3)

Ampumahiihto, Kontiolahti MC 30.11.2022


Naisten normaalimatka 15 km

#UrheilijaTulos
1.Hanna Öberg 🇸🇪43.53,8 (1)
2.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+36,5 (0)
3.Lisa Vittozzi 🇮🇹+39,7 (1)
4.Vanessa Voigt 🇩🇪+1.00,5 (0)
5.Julia Simon 🇫🇷+1.11,9 (1)
6.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪+1.31,4 (2)
7.Marketa Davidova 🇨🇿+1.37,6 (2)
8.Paulina Batovska Fialkova 🇸🇰+1.39,7 (1)
9.Elvira Öberg 🇸🇪+2.07,6 (3)
10.Lotte Lie 🇧🇪+2.08,1 (0)
15.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+2.25,2 (1)
17.Mari Eder 🇫🇮+2.45,9 (3)
40.Suvi Minkkinen 🇫🇮+4.44,8 (3)
60.Erika Jänkä 🇫🇮+6.49,2 (2)
73.Venla Lehtonen 🇫🇮+7.57,9 (5)

Ampumahiihto, Kontiolahti MC 29.11.2022


Miehet, normaalimatka 20 km

#UrheilijaTulos
1.Martin Ponsiluoma 🇸🇪49.36,5
2.Niklas Hartweg 🇨🇭+37,2
3.David Zobel 🇩🇪+59,3
4.Roman Rees 🇩🇪+1.00,9
5.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+1.02,8
6.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+1.23,4
7.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+1.32,9
8.Vytautas Strolia 🇱🇹+1.37,1
9.Fabien Claude 🇫🇷+2.07,5
10.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+2.11,5

11. Olli Hiidensalo +2.24,1 (1)
35. Tero Seppälä +4.51,1 (4)
46. Jaakko Ranta +5.25,9 (2)
72. Tuomas Harjula +7.21,1 (5)
78. Heikki Laitinen +7.59,5 (6)



Ampumahiihdon maailmancup 2021-2022


Kokonaiskilpailun lopputilanne


Miehet 22/22

#UrheilijaPisteet
1.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷984
2.Sturla Holma Lägreid 🇳🇴736
3.Sebastian Samuelsson 🇸🇪717
4.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴708
5.Emilien Jacquelin 🇫🇷706
6.Tarjei Bø 🇳🇴601
7.Simon Desthieux 🇫🇷590
8.Benedikt Doll 🇩🇪557
9.Sivert Guttorm Bakken 🇳🇴553
10.Erik Lesser 🇩🇪535
12.Tero Seppälä 🇫🇮468
38.Olli Hiidensalo 🇫🇮128
94.Jaakko Ranta 🇫🇮6
104.Tuomas Harjula 🇫🇮1

Naiset 22/22

#UrheilijaPisteet
1.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴957
2.Elvira Öberg 🇸🇪823
3.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹684
4.Hanna Öberg 🇸🇪661
5.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷642
6.Denise Herrmann 🇩🇪589
7.Dzinara Alimbekava 🇧🇾589
8.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷581
9.Dorothea Wierer 🇮🇹577
10.Marketa Davidova 🇨🇿560
27.Mari Eder 🇫🇮260
43.Suvi Minkkinen 🇫🇮148
63.Nastassia Kinnunen 🇫🇮43



Osakilpailujen lopputulokset


Holmenkollen maailmancup 20.3.2022


Miesten yhteislähtö 15 km

#UrheilijaTulos
1.Sivert Guttorm Bakken 🇳🇴38.31,2 (0)
2.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+0,5 (2)
3.Emilien Jacquelin 🇫🇷+13,4 (2)
4.Erik Lesser 🇩🇪+21,6 (2)
5.Philipp Nawrath 🇩🇪+31,5 (1)
6.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+44,8 (0)
7.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+48,4 (3)
8.David Zobel 🇩🇪+49,2 (1)
9.Simon Desthieux 🇫🇷+59,0 (3)
10.Simon Eder 🇦🇹+1.01,8 (1)
15.Tero Seppälä 🇫🇮+1.36,6 (4)


Naisten yhteislähtö 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷35.20,8 (2)
2.Franziska Preuss 🇩🇪+7,8 (2)
3.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+8,6 (2)
4.Linn Persson 🇸🇪+13,6 (2)
5.Elvira Öberg 🇸🇪+13,7 (2)
6.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+14,1 (2)
7.Denise Herrmann 🇩🇪+14,5 (3)
8.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+15,4 (1)
9.Janina Hettich 🇩🇪+15,6 (0)
10.Vanessa Voigt 🇩🇪+45,0 (1)
22.Mari Eder 🇫🇮+2.15,3 (4)

Holmenkollen maailmancup 19.3.2022


Naisten takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴29.55,7 (2)
2.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+24,9 (2)
3.Paulina Fialkova 🇸🇰+50,5 (0)
4.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+59,0 (1)
5.Denise Herrmann 🇩🇪+1.05,2 (2)
6.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+1.11,0 (3)
7.Marketa Davidova 🇨🇿+1.19,7 (3)
8.Elvira Öberg 🇸🇪+1.29,7 (2)
9.Franziska Hildebrand 🇩🇪+1.34,3 (0)
10.Franziska Preuss 🇩🇪+1.37,2 (0)
36.Mari Eder 🇫🇮+4.06,6 (6)
46.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+5.20,7 (3)

Miesten takaa-ajo 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Erik Lesser 🇩🇪32.03,8 (0)
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+9,4 (1)
3.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+22,7 (3)
4.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+1.04,9 (2)
5.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+1.09,7 (2)
6.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+1.31,3 (3)
7.Sivert Guttorm Bakken 🇳🇴+1.37,9 (1)
8.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+1.40,2 (2)
9.Benedikt Doll 🇩🇪+1.43,6 (3)
10.Vytautas Strolia 🇱🇹+1.50,1 (1)
23.Tero Seppälä 🇫🇮+3.23,1 (3)
48.Otto Invenius 🇫🇮+5.51,9 (4)
49.Heikki Laitinen 🇫🇮+6.06,2 (7)


Holmenkollen maailmancup 18.3.2022


Miesten pikakilpailu 10 km

#UrheilijaTulos
1.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴25.27,1 (0)
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+22,4 (0)
3.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+26,5 (0)
4.Benedikt Doll 🇩🇪+39,5 (0)
5.Erik Lesser 🇩🇪+40,0 (1)
6.Philipp Nawrath 🇩🇪+40,5 (0)
7.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+54,3 (0)
8.Johannes Kühn 🇩🇪+59,7 (1)
9.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+59,8 (0)
10.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+1.08,8 (2)
35.Tero Seppälä 🇫🇮+2.21,5 (4)
54.Heikki Laitinen 🇫🇮+2.52,0 (4)
55.Otto Invenius 🇫🇮+2.52,7 (2)
73.Jaakko Ranta 🇫🇮+3.45,5 (2)


Naisten pikakilpailu 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴21.28,3 (1)
2.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+7,0 (0)
3.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+9,4 (1)
4.Marketa Davidova 🇨🇿+19,7 (0)
5.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+40,3 (0)
6.Jessica Jislova 🇨🇿+54,2 (0)
7.Denise Herrmann 🇩🇪+56,1 (1)
8.Paulina Fialkova 🇸🇰+1.02,4 (1)
9.Franziska Hildebrand 🇩🇪+1.08,3 (0)
10.Chloe Chevalier 🇫🇷+1.10,2 (1)
21.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+1.42,4 (0)
22.Mari Eder 🇫🇮+1.43,3 (3)

Otepää maailmancup 13.3.2022


Sekaviesti

#JoukkueTulos
1.Norja1.19.39,3
2.Ruotsi+22,5
3.Ranska+34,6
4.Saksa+1.53,7
5.Tsekki+2.34,6
6.Slovakia+3.30,7
7.Itävalta+4.09,2
8.Suomi+4.39,0
9.Sveitsi+4.57,3
10.Bulgaria+5.11,2

Otepää maailmancup 12.3.2022


Naisten yhteislähtö 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Elvira Öberg 🇸🇪34.41,6 (1)
2.Denise Herrmann 🇩🇪+4,5 (2)
3.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+4,8 (1)
4.Linn Persson 🇸🇪+5,9 (1)
5.Franziska Preuss 🇩🇪+8,1 (1)
6.Vanessa Voigt 🇩🇪+13,8 (0)
7.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷+15,2 (3)
8.Tiril Eckhoff 🇳🇴+17,4 (2)
9.Hanna Öberg 🇸🇪+27,1 (2)
10.Marketa Davidova 🇨🇿+40,4 (2)
19.Mari Eder 🇫🇮+1.26,1 (3)
22.Suvi Minkkinen 🇫🇮+1.44,0 (1)


Miesten yhteislähtö 15 km

#UrheilijaTulos
1.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴34.29,8 (0)
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+5,9 (1)
3.Sivert Guttorm Bakken 🇳🇴+15,5 (1)
4.Antonin Guigonnat 🇫🇷+30,5 (0)
5.Erik Lesser 🇩🇪+38,6 (1)
6.Lukas Hofer 🇮🇹+46,4 (2)
7.Filip Fjeld Andersen 🇳🇴+49,9 (2)
8.Emilien Jacquelin 🇫🇷+52,5 (1)
9.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+55,7 (1)
10.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+1.01,9 (3)
20.Tero Seppälä 🇫🇮+2.22,1 (4)

Otepää maailmancup 11.3.2022


Naisten pikakilpailu 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Julia Simon 🇫🇷20.45,8
2.Vanessa Voigt 🇩🇪+11,0 (0)
3.Karoline Knotten 🇳🇴+12,8 (0)
4.Denise Herrmann 🇩🇪+16,1 (1)
5.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+21,9 (1)
6.Hanna Öberg 🇸🇪+23,0 (1)
7.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+24,6 (1)
8.Elvira Öberg 🇸🇪+33,5 (2)
9.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+34,2 (1)
10.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+35,5 (2)
20.Suvi Minkkinen 🇫🇮+1.08,9 (0)
58.Mari Eder 🇫🇮+2.25,7 (5)
71.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+3.01,0 (4)
73.Erika Jänkä 🇫🇮+3.04,3 (3)

Otepää maailmancup 10.3.2022


Miesten pikakilpailu 10 km

#UrheilijaTulos
1.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷22.27,4 (0)
2.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+7,2 (0)
3.Benedikt Doll 🇩🇪+11,1 (0)
4.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+16,3 (0)
5.Roman Rees 🇩🇪+29,6 (0)
6.Vytautas Strolia 🇱🇹+30,1 (0)
7.Erik Lesser 🇩🇪+30,8 (1)
8.Benjamin Weger 🇨🇭+31,9 (0)
9.Fabien Claude 🇫🇷+34,2 (0)
10.Tarjei Bø 🇳🇴+34,5 (0)
11.Tero Seppälä 🇫🇮+40,6 (0)
38.Jaakko Ranta 🇫🇮+1.38,3 (1)
59.Heikki Laitinen 🇫🇮+2.18,6 (3)

Kontiolahti maailmancup 6.3.2022


Miesten takaa-ajo 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷32.55,0 (1)
2.Erik Lesser 🇩🇪+8,2 (0)
3.Lukas Hofer 🇮🇹+8,8 (1)
4.Emilien Jacquelin 🇫🇷+22,6 (2)
5.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+31,9 (0)
6.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+51,1 (2)
7.Sivert Guttorm Bakken 🇳🇴+1.02,9 (3)
8.Filip Fjeld Andersen 🇳🇴+1.03,9 (3)
9.Roman Rees 🇩🇪+1.11,1 (1)
10.Simon Desthieux 🇫🇷+1.16,4 (2)
14.Tero Seppälä 🇫🇮+1.24,1 (4)
29.Olli Hiidensalo 🇫🇮+2.36,2 (3)
38.Jaakko Ranta 🇫🇮+3.16,6 (1)
-Heikki Laitinen 🇫🇮DSQ

Naisten takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴31.40,8
2.Dorothea Wierer 🇮🇹+15,9
3.Denise Herrmann 🇩🇪+19,5
4.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+35,8
5.Karoline Knotten 🇳🇴+43,5
6.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+54,3
7.Jessica Jislova 🇨🇿+56,0
8.Franziska Preuss 🇩🇪+1.00,3
9.Elvira Öberg 🇸🇪+1.10,7
10.Dunja Zdouc 🇦🇹+1.18,0
24.Suvi Minkkinen 🇫🇮+2.22,5
42.Mari Eder 🇫🇮+3.47,8


Kontiolahti maailmancup 5.3.2022


Naisten pikakilpailu 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Denise Herrmann 🇩🇪20.08,6 (1)
2.Tiril Eckhoff 🇳🇴+5,0 (1)
3.Stina Nilsson 🇸🇪+5,2 (1)
4.Hanna Öberg 🇸🇪+6,8 (1)
5.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+15,5 (1)
6.Vanessa Voigt 🇩🇪+16,7 (0)
7.Elvira Öberg 🇸🇪+18,5 (2)
8.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+28,1 (2)
9.Mari Eder 🇫🇮+29,1 (1)
10.Linn Persson 🇸🇪+32,0 (1)
25.Suvi Minkkinen 🇫🇮+1.13,1 (1)
73.Erika Jänkä 🇫🇮+3.19,8 (3)
-Nastassia Kinnunen 🇫🇮DSQ

Miesten pikakilpailu 10 km

#UrheilijaTulos
1.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷23.21,0 (0)
2.Filip Fjeld Andersen 🇳🇴+18,3 (0)
3.Johannes Kühn 🇩🇪+29,7 (1)
4.Sivert Guttorm Bakken 🇳🇴+31,2 (1)
5.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+32,4 (2)
6.Emilien Jacquelin 🇫🇷+34,3 (2)
7.Philipp Nawrath 🇩🇪+34,8 (1)
8.Lukas Hofer 🇮🇹+42,5 (1)
9.Peppe Femling 🇸🇪+43,5 (0)
10.Simon Eder 🇦🇹+44,7 (0)
18.Tero Seppälä 🇫🇮+59,4 (2)
38.Olli Hiidensalo 🇫🇮+1.39,4 (2)
57.Heikki Laitinen 🇫🇮+2.22,4 (4)
59.Jaakko Ranta 🇫🇮+2.24,3 (2)


Pekingin olympialaiset ampumahiihto 5.2.2022


Sekaviesti 4 x 6 km

#UrheilijaTulos
1.Norja1.06.45,6 (3+13)
2.Ranska+0,9 (3+11)
3.Venäjä+1,5 (1+13)
4.Ruotsi+41,0 (0+13)
5.Saksa+1.05,5 (2+18)
6.Valko-Venäjä+1.14,6 (2+14)
7.USA+2.12,7 (1+12)
8.Sveitsi+2.20,4 (2+11)
9.Italia+2.39,7 (2+14)
10.Itävalta+2.58,6 (2+13)
11.Suomi+3.21,1 (1+12)

Antholz-Anterselva maailmancup 23.1.2022


Naisten yhteislähtö 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Dorothea Wierer 🇮🇹35.58,7 (2)
2.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+3,7 (1)
3.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+11,6 (1)
4.Kristina Reztsova+22,8 (2)
5.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷+24,8 (4)
6.Tiril Eckhoff 🇳🇴+28,0 (2)
7.Vanessa Voigt 🇩🇪+35,8 (0)
8.Uliana Nigmatullina+42,5 (1)
9.Alina Stremous 🇲🇩+49,6 (2)
10.Julia Simon 🇫🇷+1.03,4 (3)
24.Mari Eder 🇫🇮+2.23,4 (6)

Miesten viesti 4 x 7,5 km

#JoukkueTulos
1.Norja1.12.14,7 (0+4)
2.Venäjä+1.57,2 (1+12)
3.Saksa+2.04,4 (0+4)
4.Ranska+2.20,5 (0+7)
5.Kanada+2.31,5 (1+8)
6.Ukraina+2.38,7 (0+11)
7.Sveitsi+2.48,6 (1+7)
8.Italia+3.03,6 (1+13)
9.Itävalta+3.08,6 (0+7)
10.Slovakia+4.01,4 (1+8)
11.Suomi+4.21,7 (0+13)

Anterselva 22.1.2022


Naisten viesti 4 x 6 km

#UrheilijaTulos
1.Norja1:12.54,1
2.Venäjä+24,6
3.Ranska+32,6
4.Italia+32,6
5.USA+50,1
6.Tsekki+59,8
7.Sveitsi+1.03,7
8.Saksa+1.08,2
9.Suomi+1.18,9
10.Puola+1.36,0



Miesten yhteislähtö 15 km

#UrheilijaTulos
1.Benedikt Doll 🇩🇪37.14,9
2.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+31,3
3.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴1.28,8
4.Antonin Guigonnat 🇫🇷+1.34,7
5.Sivert Guttorm Bakken 🇳🇴+1.35,2
6.Tero Seppälä 🇫🇮+1.42,1 (3)
7.Michal Krcmar 🇨🇿+1.54,1
8.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.55,5
9.Lukas Hofer 🇮🇹+1.56,4
10.Anton Babikov+1.58,7

16. Olli Hiidensalo +2.45,7 (4)

Anterselva-Antholz maailmancup 20.1.2022


Miesten normaalimatka 20 km

#UrheilijaTulos
1.Anton Babikov49.46,8 (0)
2.Tarjei Bø 🇳🇴+9,7 (2)
3.Said Karimulla Khalili+48,5 (1)
4.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+50,5 (3)
5.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+1.32,9 (3)
6.Simon Desthieux 🇫🇷+2.08,2 (3)
7.Alexander Loginov+2.16,3 (3)
8.Fabien Claude 🇫🇷+2.22,4 (3)
9.Paul Schommer 🇺🇸+2.26,5 (2)
10.Emilien Jacquelin 🇫🇷+2.27,9 (2)
18.Olli Hiidensalo 🇫🇮+3.23,7 (3)
23.Tero Seppälä 🇫🇮+3.50,0 (4)
40.Tuomas Harjula 🇫🇮+5.25,4 (3)
80.Heikki Laitinen 🇫🇮+9.09,1 (7)

Ruhpolding maailmancup 16.1.2022


Miesten takaa-ajo 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷31.30,6 (2)
2.Alexander Loginov+8,8 (1)
3.Anton Smolski 🇧🇾+13,1 (2)
4.Simon Desthieux 🇫🇷+22,4 (2)
5.Vytautas Strolia 🇱🇹+30,4 (1)
6.Erik Lesser 🇩🇪+37,9 (1)
7.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+40,8 (3)
8.Jakov Fak 🇸🇮+41,0 (1)
9.Maxim Tsvetkov+44,4 (2)
10.David Zobel 🇩🇪+47,3 (1)
13.Tero Seppälä 🇫🇮+52,2 (2)
48.Olli Hiidensalo 🇫🇮+3.12,4 (4)

Naisten takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴30.55,0 (0)
2.Elvira Öberg 🇸🇪+20,8 (2)
3.Hanna Öberg 🇸🇪+32,4 (1)
4.Anais Bescond 🇫🇷+47,9 (1)
5.Linn Persson 🇸🇪+50,7 (2)
6.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+53,2 (3)
7.Dorothea Wierer 🇮🇹+53,5 (3)
8.Julia Simon 🇫🇷+57,8 (1)
9.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷+58,5 (3)
10.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+1.10,4 (3)
18.Suvi Minkkinen 🇫🇮+2.28,4 (0)

Sijoitus oli Minkkisen paras maailmancupissa.


Ruhpolding MC 15.1.1022


Miesten viesti 4 x 7,5 km

#MaaTulos
1.Venäjä1:11.06,1
2.Saksa+7,0
3.Valko-Venäjä+23,0
4.Italia+53,7
5.Ranska+1.15,0
6.Ukraina+1.44,9
7.Norja+2.00,6
8.Ruotsi+2.10,6

11. Suomi +3.17,3

Ruhpolding maailmancup 14.1.2022


Naisten viesti 4 x 6 km

#JoukkueTulos
1.Ranska1.10.50,0
2.Ruotsi+35,1
3.Venäjä+1.12,2
4.Saksa+1.26,6
5.Valko-Venäjä+1.27,8
6.Italia+1.28,4
11.Suomi+3.08,7 (0+8)

Ruhpolding maailmancup 13.1.2022


Miesten pikakilpailu 10 km

#UrheilijaTulos
1.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷23.23,7 (0)
2.Benedikt Doll 🇩🇪+7,2 (0)
3.Anton Smolski 🇧🇾+32,1 (1)
4.Vytautas Strolia 🇱🇹+33,6 (0)
5.Tero Seppälä 🇫🇮+41,9 (0)
6.Erik Lesser 🇩🇪+43,3 (1)
7.Dmytro Pidruchnyi 🇺🇦+47,1 (1)
8.Eric Perrot 🇫🇷+49,4 (0)
9.Simon Desthieux 🇫🇷+50,4 (1)
10.Joshca Burkhalter 🇨🇭+51,7 (0)
48.Olli Hiidensalo 🇫🇮+1.32,8 (1)
73.Heikki Laitinen 🇫🇮+2.08,1 (2)
88.Jaakko Ranta 🇫🇮+2.25,3 (0)

Ruhpolding Maailmancup 12.1.2022


Naisten pikakisa

#UrheilijaTulos
1.Elvira Öberg 🇸🇪19.45,2
2.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+21,6
3.Dorothea Wierer 🇮🇹+29,7
4.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+30,2
5.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷+40,0
6.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+42,1
7.Anais Bescond 🇫🇷+48,2
8.Svetlana Mironova+50,9
9.Linn Persson 🇸🇪+55,9
9.Mona Brorsson 🇸🇪+55,9

43. Mari Eder +1.58,3 (3)
51. Suvi Minkkinen +2.12,2 (2)
61. Nastassia Kinnunen +2.21,7 (2)
97. Venla Lehtonen +3.31,7 (2)

Oberhof maailmancup 9.1.2022


Naisten takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴33.18,8 (2)
2.Hanna Öberg 🇸🇪+33,4 (2)
3.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+42,7 (2)
4.Julia Simon 🇫🇷+51,2 (3)
5.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+59,7 (1)
6.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+1.21,9 (1)
7.Elvira Öberg 🇸🇪+1.43,9 (3)
8.Marketa Davidova 🇨🇿+1.46,2 (3)
9.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+2.05,6 (5)
10.Mona Brorsson 🇸🇪+2.11,5 (3)
24.Mari Eder 🇫🇮+3.06,5 (6)
29.Suvi Minkkinen 🇫🇮+3.34,8 (2)

Miesten takaa-ajo 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷36.48,3 (2)
2.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+9,9 (1)
3.Tarjei Bø 🇳🇴+15,6 (3)
4.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+15,7 (4)
5.Alexander Loginov+18,5 (4)
6.Roman Rees 🇩🇪+44,9 (3)
7.Fabien Claude 🇫🇷+51,8 (2)
8.Erik Lesser 🇩🇪+55,1 (3)
9.Florent Claude 🇧🇪+1.11,3 (2)
10.Anton Babikov+1.19,1 (4)
30.Tero Seppälä 🇫🇮+3.05,5 (5)
DNSOlli Hiidensalo 🇫🇮 


Oberhof maailmancup 8.1.2022


Sekaviesti 4 x 7,5 km

#JoukkueTulos
1.Norja1.28.51,4
2.Valko-Venäjä+23,1
3.Ranska+2.01,3
4.Ruotsi+2.08,4
5.Venäjä+2.08,9
6.Saksa+2.10,7
7.Italia+2.43,1
8.Suomi (Seppälä, Hiidensalo, Minkkinen, Eder)+3.09,7

Sekapariviesti

#JoukkueTulos
1.Venäjä41.37,1
2.Itävalta+41,5
3.Ukraina+1.03,6
4.Valko-Venäjä+1.15,2
5.Ruotsi+1.23,6
6.Belgia+1.24,8
7.Saksa+1.25,7
8.Sveitsi+1.30,4
15.Suomi (Laitinen, Kinnunen)+2.18,0


Oberhofin maailmancup 7.2.2022


Naisten pikakisa

#UrheilijaTulos
1.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴23.30,1
2.Hanna Sola 🇧🇾+7,1
2.Julia Simon 🇫🇷+7,1
4.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+22,6
5.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+23,1
6.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+26,3
7.Kristina Reztsova+26,6
8.Mari Eder 🇫🇮+28,4
9.Hanna Öberg 🇸🇪+33,5
10.Dorothea Wierer 🇮🇹+37,9
52.Nastassia Kinnunen 🇫🇮2.00,8
57.Suvi Minkkinen 🇫🇮2.06,3


Miesten pikakisa

#UrheilijaTulos
1.Alexander Loginov27.00,8
2.Emilien Jacquelin 🇫🇷+6,5
3.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+15,1
4.Johannes Kühn 🇩🇪+18,6
5.Roman Rees 🇩🇪+20,2
6.Anton Babikov+23,0
7.Tarjei Bø 🇳🇴+23,6
8.Daniil Serokhvostov+25,8
9.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+29,5
10.Filip Fjeld Andersen 🇳🇴+38,2

21. Olli Hiidensalo +1.09,6 (1)
37. Tero Seppälä +1.40,9 (3)
93. Heikki Laitinen +4.00,8 (4)
95. Jaakko Ranta +4.10,7 (6)

Annecy maailmancup 19.12.2022


Miesten yhteislähtö 15 km

#UrheilijaTulos
1.Emilien Jacquelin 🇫🇷35.54,8 (1)
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+3,5 (2)
3.Tarjei Bø 🇳🇴+10,3 (1)
4.Felix Leitner 🇦🇹+15,6 (0)
5.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+16,4 (1)
6.Johannes Kuehn 🇩🇪+17,7 (1)
7.Benedikt Doll 🇩🇪+27,1 (1)
8.Sivert Guttorm Bakken 🇳🇴+45,0 (1)
9.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+47,8 (4)
10.Benjamin Weger 🇨🇭+48,4 (1)
13.Tero Seppälä 🇫🇮+49,7 (2)

Naisten yhteislähtö 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Elvira Öberg 🇸🇪35.21,7 (2)
2.Julia Simon 🇫🇷+10,7 (2)
3.Kristina Reztsova+12,1 (2)
4.Dorothea Wierer 🇮🇹+13,3 (1)
5.Jessica Jislova 🇨🇿+13,9 (0)
6.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+19,3 (2)
7.Uliana Nigmatullina+28,2 (1)
8.Marketa Davidova 🇨🇿+30,1 (2)
9.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+31,1 (1)
10.Hanna Öberg 🇸🇪+40,4 (4)
25.Mari Eder 🇫🇮+3.19,2 (7)

Annecy maailmancup 18.12.2022


Naisten takaa-ajo

#UrheilijaTulos
1.Elvira Öberg 🇸🇪29.27,0 (2)
2.Julia Simon 🇫🇷+4,2 (1)
3.Hanna Öberg 🇸🇪+11,6 (2)
4.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+13,4 (3)
5.Lisa Vittozzi 🇮🇹+19,6 (1)
6.Anais Bescond 🇫🇷+30,7 (1)
7.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+40,5 (1)
8.Svetlana Mironova+52,0 (1)
9.Kristina Reztsova+52,4 (3)
10.Dorothea Wierer 🇮🇹+55,1 (2)
29.Suvi Minkkinen 🇫🇮+2.22,8 (1)
39.Mari Eder 🇫🇮+3.20,8 (6)


Miesten takaa-ajo

#UrheilijaTulos
1.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷30.58,3 (0)
2.Eduard Latypov+16,1 (2)
3.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+16,2 (0)
4.Anton Smolski 🇧🇾+32,8 (1)
5.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+43,3 (3)
6.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+52,9 (1)
7.Tarjei Bø 🇳🇴+1.09,8 (1)
8.Said Karimulla Khalili+1.18,6 (0)
9.Emilien Jacquelin 🇫🇷+1.24,2 (5)
10.Erik Lesser 🇩🇪+1.27,6 (1)

32. Tero Seppälä +3.22,3

Annecy maailmancup 17.12.2021


Miesten pikakilpailu 10 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴23.30,3 (0)
2.Eduard Latypov+7,2 (0)
3.Filip Fjeld Andersen 🇳🇴+18,2 (0)
4.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+21,2 (1)
5.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+24,5 (0)
6.Anton Smolski 🇧🇾+26,5 (0)
7.Emilien Jacquelin 🇫🇷+33,0 (2)
8.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+38,8 (1)
9.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+40,7 (1)
10.Timofei Lapshin+42,7 (0)
32.Tero Seppälä 🇫🇮+1.34,9 (1)
70.Olli Hiidensalo 🇫🇮+2.26,0 (2)
79.Joni Mustonen 🇫🇮+2.43,3 (2)

Annecy maailmancup 16.12.2021


Naisten pikakilpailu 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴20.22,0 (0)
2.Anais Bescond 🇫🇷+15,4 (0)
3.Elvira Öberg 🇸🇪+16,1 (2)
4.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+24,9 (0)
5.Kristina Reztsova+26,7 (1)
6.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+34,7 (1)
7.Hanna Sola 🇧🇾+37,8 (2)
8.Linn Persson 🇸🇪+39,9 (0)
9.Mari Eder 🇫🇮+41,7 (1)
10.Hanna Öberg 🇸🇪+42,4 (2)
42.Suvi Minkkinen 🇫🇮+1.27,1 (0)
63.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+2.03,3 (0)
89.Venla Lehtonen 🇫🇮+3.06,6 (3)

Hochfilzen maailmancup 12.12.2021


Naisten takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴30.04,1 (1)
2.Hanna Sola 🇧🇾+4,1 (3)
3.Elvira Öberg 🇸🇪+23,3 (1)
4.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+48,1 (5)
5.Hanna Öberg 🇸🇪+1.11,7 (2)
6.Marketa Davidova 🇨🇿+1.15,6 (2)
7.Denise Herrmann 🇩🇪+1.20,4 (3)
8.Vanessa Hinz 🇩🇪+1.24,6 (2)
9.Irina Kazakevich+1.25,2 (2)
10.Stina Nilsson 🇸🇪+1.27,2 (4)
24.Suvi Minkkinen 🇫🇮+2.06,2 (1)
55.Mari Eder 🇫🇮+5.25,2 (8)

Miesten viesti 4 x 7,5 km

#JoukkueTulos
1.Norja1.14.34,8 (0+5)
2.Ranska+21,2 (0+8)
3.Venäjä+47,3 (1+9)
4.Saksa+1.00,0 (0+10)
5.Ruotsi+1.30,2 (0+7)
6.Valko-Venäjä+2.09,5 (1+5)
17.Suomi+4.41,4 (3+9)


Ampumahiihdon maailmancup Hochfilzen 11.12.2021


Naisten viesti 4 x 6 km

#JoukkueTulos
1.Ruotsi1.13.52,5
2.Venäjä+29,1
3.Ranska+59,2
4.Saksa+1.06,5
5.Ukraina+1.33,0
6.Itävalta+1.53,7
7.Norja+1.53,7
8.Tsekki+2.02,3
9.Valko-Venäjä+2.08,3
10.Viro+2.18,5
11.Suomi+2.45,5

Miesten takaa-ajo 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷33.52,0
2.Emilien Jacquelin 🇫🇷+32,1
3.Simon Desthieux 🇫🇷+38,2
4.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+38,3
5.Tarjei Bø 🇳🇴+38,7
6.Anton Smolski 🇧🇾+41,8
7.Felix Leitner 🇦🇹+46,3
8.Tero Seppälä 🇫🇮+47,5 (1)
9.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+49,1
10.Vasilii Tomshin+50,5

26. Olli Hiidensalo +1.39,4. (2)



Hochfilzen maailmancup 10.12.2021


Miesten pikakilpailu 10 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Kühn 🇩🇪26.05,0 (1)
2.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+14,3 (1)
3.Anton Smolski 🇧🇾+20,5 (0)
4.Alexander Loginov+22,0 (1)
5.Tarjei Bø 🇳🇴+23,0 (1)
6.Emilien Jacquelin 🇫🇷+23,6 (1)
7.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+24,9 (2)
8.Philipp Nawrath 🇩🇪+39,8 (2)
9.Dzmitry Lazouski 🇧🇾+40,4 (0)
10.Eduard Latypov+41,4 (2)
11.Olli Hiidensalo 🇫🇮+42,2 (0)
29.Tero Seppälä 🇫🇮+1.14,1 (2)
82.Joni Mustonen 🇫🇮+2.35,7 (4)
96.Tuomas Harjula 🇫🇮+2.59,0 (1)

Naisten pikakilpailu 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Hanna Sola 🇧🇾20.44,4 (0)
2.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷+46,8 (2)
3.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+50,3 (0)
4.Ida Lien 🇳🇴+52,5 (0)
5.Hanna Öberg 🇸🇪+56,5 (2)
6.Tiril Eckhoff 🇳🇴+1.07,2 (1)
7.Lisa Vittozzi 🇮🇹+1.07,4 (1)
8.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+1.08,0 (1)
9.Baiba Bendika 🇱🇻+1.12,3 (1)
10.Vanessa Hinz 🇩🇪+1.18,5 (0)
29.Suvi Minkkinen 🇫🇮+1.53,1 (0)
43.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+2.20,4 (1)
57.Mari Eder 🇫🇮+2.40,3 (4)
108.Venla Lehtonen 🇫🇮+4.56,1 (6)


Östersund maailmancup 5.12.2021


Miesten 12,5 km takaa-ajo

#UrheilijaTulos
1.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴30.14,8
2.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+9,8
3.Emilien Jacquelin 🇫🇷+11,0
4.Michal Krcmar 🇨🇿+51,5
5.Tero Seppälä 🇫🇮+52,1
6.Simon Eder 🇦🇹+52,2
7.Tommaso Giacomel 🇮🇹+52,5
8.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+1.00,1
9.Antonin Guigonnat 🇫🇷+1.02,3
10.Benjamin Weger 🇨🇭+1.04,2


Naisten viesti 4 x 6 km

#MaaTulos
1.Ranska1:10.30,3
2.Valko-Venäjä+57,9
3.Ruotsi+1.09,6
4.Norja+1.09,8
5.Saksa+1.26,8
6.Italia+2.58,3

15. Suomi



Östersund maailmancup 4.12.2021


Naisten takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴32.20,6 (1)
2.Anais Bescond 🇫🇷+4,8 (0)
3.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+7,0 (1)
4.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+7,9 (0)
5.Franziska Preuss 🇩🇪+18,8 (2)
6.Hanna Öberg 🇸🇪+22,2 (3)
7.Elvira Öberg 🇸🇪+23,9 (4)
8.Denise Herrmann 🇩🇪+52,9 (2)
9.Lena Haecki 🇨🇭+57,6 (1)
10.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+58,7 (3)
35.Mari Eder 🇫🇮+3.31,5 (3)

Miesten viesti 4 x 7,5 km

#JoukkueTulos
1.Norja1.14.09,3 (0+4)
2.Ranska+11,2 (0+8)
3.Venäjä+45,9 (1+9)
4.Saksa+1.07,8 (0+6)
5.Ukraina+1.28,5 (1+6)
6.Valko-Venäjä+2.07,5 (0+11)
7.Ruotsi+2.30,8 (1+15)
8.Italia+2.31,0 (2+13)
9.Sveitsi+3.01,6 (0+9)
10.Romania+3.26,9 (0+6)
13.Suomi+4.17,1 (1+11)


Östersund maailmancup 2.12.2021


Naisten pikakilpailu 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹19.30,2 (0)
2.Elvira Öberg 🇸🇪+12,5 (2)
3.Hanna Sola 🇧🇾+14,4 (1)
4.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+20,6 (0)
5.Franziska Preuss 🇩🇪+24,2 (1)
6.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+27,8 (1)
7.Linn Persson 🇸🇪+34,4 (0)
8.Chloe Chevalier 🇫🇷+38,1 (0)
9.Denise Herrmann 🇩🇪+43,1 (1)
10.Vanessa Voigt 🇩🇪+44,4 (0)
50.Mari Eder 🇫🇮+1.51,0 (3)
79.Suvi Minkkinen 🇫🇮+2.34,4 (2)
80.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+2.36,3 (3)

Miesten 10 km pikakilpailu

#UrheilijaTulos
1.Sebastian Samuelsson 🇸🇪22.58,7
2.Emilien Jacquelin 🇫🇷+18,0
3.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+21,5
4.Eduard Latypov+26,1
5.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+31,1
6.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+40,5
7.Lukas Hofer 🇮🇹+42,3
8.Tarjei Bø 🇳🇴+44,0
9.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+50,1
10.Benjamin Weger 🇨🇭+50,9

16. Tero Seppälä +59,9 (1)
53. Olli Hiidensalo +2.18,2 (2)
80. Heikki Laitinen +2.45,8 (1)
106. Tuomas Harjula +3.46,9 (2)


Östersund maailmancup 28.11.2021


Naisten pikakilpailu 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Hanna Öberg 🇸🇪19:01,5
2.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+11,3
3.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+15,4
4.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+18,0
5.Hanna Sola 🇧🇾+27,3
6.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷+35,9
7.Franziska Preuss 🇩🇪+38,8
8.Elvira Öberg 🇸🇪+38,9
9.Linn Persson 🇸🇪+47,1
10.Ida Lien 🇳🇴+50,9

30. Mari Eder +1.34,5 (2)
73. Suvi Minkkinen +2.36,2 (2)
76. Nastassia Kinnunen +2.42,5 (3)

Miesten pikakilpailu 10 km

#UrheilijaTulos
1.Sebastian Samuelsson 🇸🇪22.33,5 (0)
2.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+11,8 (0)
3.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+12,2 (0)
4.Emilien Jacquelin 🇫🇷+23,2 (1)
5.Simon Desthieux 🇫🇷+23,8 (0)
6.Fabien Claude 🇫🇷+27,5 (1)
6.Philipp Nawrath 🇩🇪+27,5 (0)
8.Sivert Guttorm Bakken 🇳🇴+37,6 (0)
9.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+49,1 (0)
10.Alexander Loginov+53,4 (0)
16.Tero Seppälä 🇫🇮+1.12,2 (1)

53. Olli Hiidensalo +2.08,4 (2)
54. Tuomas Harjula +2.13,6 (1)
89. Heikki Laitinen +3.01,4 (2)


Östersund maailmancup 27.11.2021


Naisten normaalimatka 15 km

#UrheilijaTulos
1.Marketa Davidova 🇨🇿42.43,5 (0)
2.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+1.17,7 (1)
3.Denise Herrmann 🇩🇪+1.23,0 (1)
4.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+1.46,0 (2)
5.Uliana Nigmatullina+2.04,0 (1)
6.Emma Lunder 🇨🇦+2.05,2 (1)
7.Emilie Ågheim Kalkenberg 🇳🇴+2.25,0 (1)
8.Kristina Reztsova+2.27,7 (1)
9.Anna Weidel 🇩🇪+2.28,6 (0)
10.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+2.38,1 (3)
31.Mari Eder 🇫🇮+4.20,0 (3)
80.Suvi Minkkinen 🇫🇮+6.37,7 (3)
101.Nastassia Kinnunen 🇫🇮 
DNFErika Jänkä 🇫🇮 

Miesten 20 km normaalimatka

#UrheilijaTulos
1.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴51.04,0
2.Tarjei Bø 🇳🇴+59,2
3.Simon Desthieux 🇫🇷+1.00,6
4.Scott Gow 🇨🇦+1.26,8
5.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+1.28,5
6.Sivert Guttorm Bakken 🇳🇴+1.29,4
7.Eduard Latypov (ANA+1.36,5
8.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+2.07,1
9.Tsukasa Kobonoki 🇯🇵+2.24,9
10.Christian Gow 🇨🇦+2.26,1

68. Olli Hiidensalo +6.31,6
88. Tero Harjula +8.28,2
98. Heikki Laitinen +9.35,5
Tero Seppälä DNS




Ampumahiihdon maailmancup 2020-2021


Kokonaiskilpailun lopputilanne


Miehet 26/26

#UrheilijaPst
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴1052
2.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴1039
3.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷930
4.Tarjei Bø 🇳🇴893
5.Johannes Dale 🇳🇴843
6.Sebastian Samuelsson 🇸🇪817
7.Emilien Jacquelin 🇫🇷812
8.Lukas Hofer 🇮🇹753
9.Simon Desthieux 🇫🇷724
10.Martin Ponsiluoma 🇸🇪713
36.Tero Seppälä 🇫🇮169
63.Tuomas Harjula 🇫🇮41
64.Olli Hiidensalo 🇫🇮38

Naiset 26/26

#UrheilijaPst
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴1152
2.Marte Olsbu Röiseland 🇳🇴963
3.Franziska Preuss 🇩🇪840
4.Hanna Öberg 🇸🇪826
5.Dorothea Wierer 🇮🇹821
6.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹818
7.Dzinara Alimbekava 🇧🇾734
8.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴707
9.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷677
10.Denise Herrmann 🇩🇪667
54.Mari Eder 🇫🇮 103
76.Suvi Minkkinen 🇫🇮 24



Osakilpailujen lopputulokset


Östersund maailmancup 21.3.2021


Miesten yhteislähtö

#UrheilijaTulos
1.Simon Desthieux 🇫🇷35.43,7
2.Eduard Latypov (ANA+8,9
3.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+17,5
4.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+32,2
5.Benedikt Doll 🇩🇪+36,9
6.Tarjei Bø 🇳🇴+38,2
7.Jakov Fak 🇸🇮+44,3
8.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+48,4
9.Johannes Dale 🇳🇴+54,3
10.Christian Gow 🇨🇦+56,6

Naisten yhteislähtö 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴34.53,1 (5)
2.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+6,9 (6)
3.Franziska Preuss 🇩🇪+11,1 (6)
4.Lena Haecki 🇨🇭+15,0 (7)
5.Uliana Kaisheva+20,1 (5)
6.Hanna Sola 🇧🇾+24,9 (8)
7.Tiril Eckhoff 🇳🇴+29,2 (8)
8.Svetlana Mironova+33,3 (5)
9.Janina Hettich 🇩🇪+35,2 (4)
10.Emilie Ågheim Kalkenberg 🇳🇴+45,5 (5)



Ampumahiihto, Östersund 20.3.2021


Miesten takaa-ajo 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴32.40,5
2.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+22,6
3.Lukas Hofer 🇮🇹+32,4
4.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+51,1
5.Erik Lesser 🇩🇪+56,3
6.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+1.02,5
7.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+1.14,0
8.Felix Leitner 🇦🇹+1.22,2
9.Simon Desthieux 🇫🇷+1.26,7
10.Tarjei Bø 🇳🇴+1.31,8

34. Tero Seppälä +3.39,8

Naisten takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴32.54,8
2.Tiril Eckhoff 🇳🇴+29,3
3.Hanna Sola 🇧🇾+44,0
4.Julia Simon 🇫🇷+1.01,7
5.E. A. Kalkenberg+1.54,8
6.Franziska Preuss 🇩🇪+2.05,9
7.Ivona Fialkova+2.08,6
8.Uliana Kaisheva+2.11,1
9.Elena Kruchinkina 🇧🇾+2.11,5
10.Larisa Kuklina+2.13,5

40. Suvi Minkkinen + 4.09,1



Östersund maailmancup 19.3.2021


Miehet pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Lukas Hofer 🇮🇹22.27,1
2.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+4,0
3.Tarjei Bø 🇳🇴+14,4
4.Simon Desthieux 🇫🇷+22,4
5.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+28,6
6.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+31,9
7.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+46,1
8.Johannes Dale 🇳🇴+50,7
9.Vladimir Iliev 🇧🇬+55,1
10.Roman Rees 🇩🇪+57,6

45. Tero Seppälä +1.55,6
81. Heikki Laitinen +3.12,1
84. Tuomas Harjula +3.20,5

Naisten pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴18.44,6 (1)
2.Dorothea Wierer 🇮🇹+2,5 (0)
3.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+6,7 (0)
4.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+15,4 (1)
5.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+16,4 (1)
6.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+18,2 (1)
7.Lena Haecki 🇨🇭+21,3 (0)
8.Milena Todorova 🇧🇬+22,3 (0)
9.Ida Lien 🇳🇴+25,6 (0)
10.Paulina Fialkova 🇸🇰+26,0 (1)
36.Suvi Minkkinen 🇫🇮+1.10,7 (0)
63.Mari Eder 🇫🇮+1.50,6 (3)
90.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+2.44,2 (3)
-Erika Jänkä 🇫🇮DNS



Ampumahiihto Nove Mesto 14.3.2021


Parisekaviesti

#MaaTulos
1.Ruotsi37.41,4
2.Norja+1,5
3.USA+26,1
4.Itävalta+40,8
5.Venäjä+1.10,8
6.Ranska+1.19,3
7.Sveitsi+1.23,0
8.Valko-Venäjä+1.24,3
9.Belgia+1.33,5
10.Ukraina+1.33,9

13. Suomi +1.49,1

Ampumahiihto, Nove Mesto 14.3.2021


Sekaviesti

#MaaTulos
1.Norja1:01.24,1
2.Italia+1.08,7
3.Ruotsi+1.22,7
4.Ranska+1.42,3
5.Ukraina+2.16,5
6.USA+2.26,4
7.Venäjä+3.04,1
8.Itävalta+3.17,9

LAPPED Suomi

Ampumahiihto, Nove Mesto 13.3.2021


Naisten takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴27.13,6 (1)
2.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+34,6 (0)
3.Franziska Preuss 🇩🇪+40,2 (2)
4.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+41,6 (1)
5.Dorothea Wierer 🇮🇹+46,0 (2)
6.Marketa Davidova 🇨🇿+52,6 (1)
7.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+1.01,8 (2)
8.Susan Dunklee 🇺🇸+1.12,9 (1)
9.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+1.17,0 (1)
10.Denise Herrmann 🇩🇪+1.22,3 (3)
39.Suvi Minkkinen 🇫🇮+3.30,0 (2)
50.Mari Eder 🇫🇮+4.27,7 (6)
56.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+5.15,9 (3)


Miesten takaa-ajo

#UrheilijaTulos
1.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷28.46,7
2.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+8,0
3.Emilien Jacquelin 🇫🇷+14,6
4.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+18,1
5.Lukas Hofer 🇮🇹+23,4
6.Tarjei Bø 🇳🇴+25,8
7.Antonin Guigonnat 🇫🇷+43,4
8.Jakov Fak 🇸🇮+1.05,1
9.Johannes Dale 🇳🇴+1.14,8
10.Matvey Eliseev+1.19,3

25. Tero Seppälä
48. Tuomas Harjula
51. Jaakko Ranta

Hiihdon maailmancup, Engadin 13.3.2021


Miesten 15 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Alexander Bolshunov34.01,7
2.Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴+18,4
3.Pål Golberg 🇳🇴+18,9
4.Jens Burman 🇸🇪+20,0
5.Simen Hegstad Krüger 🇳🇴+21,2
6.Artem Maltsev+24,2
7.Iivo Niskanen 🇫🇮+27,4
8.Hans Christer Holund 🇳🇴+31,2
9.Martin Løwstrøm Nyenget 🇳🇴+39,2
10.Alexey Chervotkin+40,9

18. Ristomatti Hakola +53,0
19. Perttu Hyvärinen +53,0
66. Lauri Lepistö +2.56,9


Nove Mesto maailmancup 12.3.2021


Naisten pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴18.11,1 (1)
2.Denise Herrmann 🇩🇪+6,1 (0)
3.Dorothea Wierer 🇮🇹+10,5 (0)
4.Franziska Preuss 🇩🇪+17,3 (1)
5.Yuliia Dzhima 🇺🇦+30,5 (0)
6.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+31,4 (1)
7.Elvira Öberg 🇸🇪+36,1 (0)
8.Susan Dunklee 🇺🇸+37,2 (0)
9.Julia Schwaiger 🇦🇹+38,1 (0)
10.Lucie Charvatova 🇨🇿+39,7 (1)
44.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+1.35,8 (0)
45.Mari Eder 🇫🇮+1.39,2 (3)
49.Suvi Minkkinen 🇫🇮+1.42,9 (0)
89.Erika Jänkä 🇫🇮+2.50,9 (1)


Nove Mesto maailmancup 11.3.2021


Miesten pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷22.07,2 (0)
2.Tarjei Bø 🇳🇴+11,3 (0)
3.Lukas Hofer 🇮🇹+14,8 (0)
4.Emilien Jacquelin 🇫🇷+22,7 (0)
5.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+23,4 (1)
6.Antonin Guigonnat 🇫🇷+23,6 (1)
7.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+30,0 (0)
8.Johannes Dale 🇳🇴+36,7 (1)
9.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+37,0 (2)
10.Jakov Fak 🇸🇮+39,8 (1)
40.Tero Seppälä 🇫🇮+1.45,3 (3)
47.Tuomas Harjula 🇫🇮+1.49,7 (1)
53.Jaakko Ranta 🇫🇮+1.57,6 (1)


Nove Mesto maailmancup 7.3.2021


Miesten takaa-ajo 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Tarjei Bø 🇳🇴28.17,3 (1)
2.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+8,2 (2)
3.Simon Desthieux 🇫🇷+11,5 (2)
4.Jakov Fak 🇸🇮+12,8 (0)
5.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+13,4 (2)
6.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+13,5 (2)
7.Emilien Jacquelin 🇫🇷+13,8 (1)
8.Benedikt Doll 🇩🇪+15,5 (2)
9.Dmytro Pidruchnyi 🇺🇦+29,5 (0)
10.Arnd Peiffer 🇩🇪+37,2 (3)

Naisten takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴27.28,0 (3)
2.Denise Herrmann 🇩🇪+24,0 (1)
3.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+29,9 (3)
4.Linn Persson 🇸🇪+30,9 (1)
5.Franziska Preuss 🇩🇪+35,8 (2)
6.Yuliia Dzhima 🇺🇦+39,8 (2)
7.Hanna Sola 🇧🇾+1.05,8 (4)
8.Anais Bescond 🇫🇷+1.21,7 (1)
9.Paula Fialkova 🇸🇰+1.26,9 (2)
10.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+1.30,8 (4)
37.Mari Eder 🇫🇮+2.58,4 (5)
46.Suvi Minkkinen 🇫🇮+3.53,9 (3)



Nove Mesto maailmancup 6.3.2021


Miesten pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Simon Desthieux 🇫🇷22.58,0
2.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+2,4
3.Arnd Peiffer 🇩🇪+4,4
4.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+10,4
5.Tarjei Bø 🇳🇴+10,6
6.Benedikt Doll 🇩🇪+14,5
7.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+26,9
8.Emilien Jacquelin 🇫🇷+29,9
9.Jakov Fak 🇸🇮+32,8
10.Eduard Latypov (ANA+37,2

Tero Seppälä +1.07,5


Naisten pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴18.48,4 (1)
2.Yuliia Dzhima 🇺🇦+9,3 (0)
3.Lisa Vittozzi 🇮🇹+15,0 (0)
4.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+16,1 (0)
5.Dorothea Wierer 🇮🇹+16,3 (1)
6.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+17,4 (0)
7.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+18,5 (2)
8.Franziska Preuss 🇩🇪+25,1 (1)
9.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷+28,7 (1)
10.Denise Herrmann 🇩🇪+29,1
18.Mari Eder 🇫🇮+58,3 (1)
52.Suvi Minkkinen 🇫🇮+1.52,8 (2)
65.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+2.06,1 (2)
84.Erika Jänkä 🇫🇮+2.47,4 (2)


Ampumahiihdon mc, Nove Mesto 5.3.2021


Miesten viesti 4 x 7,5 km

#MaaTulos
1.Saksa1:12.28,1
2.Venäjä+1.21,7
3.Norja+1.33,2
4.Slovenia+2.13,2
5.Ranska+2.14,7
6.Itävalta+2.17,0
7.Italia+2.48,1
8.Valko-Venäjä+3.26,6

16. Suomi +6.10,2

Ampmahiihto maailmancup Nove Mesto 4.3.2021


Naisten viesti 4 x 6 km

#UrheilijaTulos
1.Ruotsi1:03.26,6 (0+6)
2.Valko-Venäjä+1,2 (0+9)
3.Ranska+27,8 (1+8)
4.Norja+40,0 (1+10)
5.USA+40,1 (0+7)
6.Italia+40,1 (0+10)
7.Venäjä+51,6 (0+11)
8.Itävalta+1.00,8 (1+10)
9.Sveitsi+1.38,7 (0+14)
10.Puola+1.52,1 (0+9)
18.Suomi+5.07,4 (3+12)

Neljäntenä maaliin tullut Ukraina hylättiin vaihtovirheen takia.

Ampumahiihdon MM-kisat 20.2.2021


Miesten viesti 4 x 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Norja1:12.27,4 (0+8)
2.Ruotsi+33,1 (0+7)
3.RBU (Venäjä)+50,9 (0+5)
4.Ranska+1.02,0 (1+11)
5.Ukraina+1.12,7 (0+4)
6.Italia+1.35,5 (2+14)
7.Saksa+1.43,2 (0+4)
8.Slovenia+1.44,3 (0+8)
9.Valko-Venäjä+2.25,4 (0+9)
10.Itävalta+2.31,1 (1+6)
19.Suomi+7.09,8 (1+8)


Naisten viesti

#UrheilijaTulos
1.Norja1:10.39,0
2.Saksa+8,8
3.Ukraina+9,2
4.Valko-Venäjä+28,8
5.Ruotsi+47,9
6.Puola+52,1
7.Itävalta+1.04,3
8.Ranska+1.15,2
9.Italia+1.28,2
10.Tsekki+1.40,4

14. Suomi +4.46,8

Ampumahiihdon MM-kisat, Pokljuka 16.1.2021


Naisten normaalimatka 15 km

#UrheilijaTulos
1.Marketa Davidova 🇨🇿42.27
2.Hanna Öberg 🇸🇪+27
3.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+1.04
4.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+1.52
5.Svetlana Mironova+2.05
6.Selina Gasparin 🇨🇭+2.09
7.Franziska Preuss 🇩🇪+2.14
8.Irene Cadurisch 🇨🇭+2.15
9.Dorothea Wierer 🇮🇹+2.20
10.Julia Schwaiger 🇦🇹+2.20

44. Mari Eder +4.57
57. Suvi Minkkinen +6.02
81. Erika Jänkä +8.48
Venla Lehtonen DNF

Ampumahiihdon MM-kisat, Pokljuka 14.2.2021


Naisten takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴30.38,1 (2)
2.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+17,3 (2)
3.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+33,0 (1)
4.Dorothea Wierer 🇮🇹+45,2 (0)
5.Franziska Preuss 🇩🇪+49,3 (2)
6.Vanessa Hinz 🇩🇪+1.05,1 (0)
7.Olena Pidhrushna 🇺🇦+1.13,9 (0)
8.Denise Herrmann 🇩🇪+1.16,3 (3)
9.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+1.26,5 (3)
10.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+1.34,1 (2)
31.Mari Eder 🇫🇮3.14,4 (1)


Miesten takaa-ajo 12.5 km

#UrheilijaTulos
1.Emilien Jacquelin 🇫🇷31.22,1 (0)
2.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+7,3 (0)
3.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+8,1 (2)
4.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+32,5 (2)
5.Simon Desthieux 🇫🇷+41,9 (1)
6.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+57,9 (1)
7.Eduard Latypov (ANA+1.35,1 (2)
8.Artem Pryma 🇺🇦+2.00,6 (3)
9.Simon Eder 🇦🇹+2.03,8 (1)
10.Andrejs Rastorgujevs 🇱🇻+2.12,2 (3)

27. Tuomas Harjula +3.20,3 (1)
32. Tero Seppälä +3.38,3 (4)
52. Olli Hiidensalo +5.41,1 (6)

Ampumahiihdon MM-kisat 13.2.2021


Naisten pikakisa 7.5 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴21.18,7
2.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+12,0
3.Hanna Sola 🇧🇾+14,4
4.Denise Herrmann 🇩🇪+22,3
5.Lisa Vittozzi 🇮🇹+37,7
6.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+43,5
7.Lena Haecki 🇨🇭+49,5
8.Franziska Preuss 🇩🇪+50,4
9.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+50,5
10.Hanna Öberg 🇸🇪+58,8

Mari Eder +2.33,0
Erika Jänkä +2.54,1
Nastassia Kinnunen +3.45,1
Suvi Minkkinen +4.09,3

Ampumahiihdon MM-kisat 12.2.2021


Miehet pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Martin Ponsiluoma 🇸🇪24.41,1 (0)
2.Simon Desthieux 🇫🇷+11,2 (0)
3.Emilien Jacquelin 🇫🇷+12,9 (1)
4.Johannes Dale 🇳🇴+22,4 (1)
5.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+22,5 (2)
6.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+23,9 (1)
7.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+25,7 (0)
8.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+26,7 (1)
9.Tarjei Bø 🇳🇴+28,2 (1)
10.Eduard Latypov (ANA+33,3 (1)

28. Tero Seppälä +1.19,1 (2)
29. Olli Hiidensalo +1.19,6 (1)
57. Tuomas Harjula +1.59,5 (1)

Ampumahiihdon MM-kisat, Pokljuka 10.2.2021


Sekaviesti

#MaaTulos
1.Norja (0+11)1:20.19,3
2.Itävalta (0+2)+27,0
3.Ruotsi (0+8)+30,6
4.Ukraina (0+8)+31,1
5.Ranska (1+10)+46,2
6.Italia (0+6)+58,9
7.Saksa (0+11)+1.04,9
8.Kanada (0+6)+2.06,0

13. Suomi +3.35,0 (0+6)

Maailmancup, Ulricehamn 6.2.2021


Naisten sprinttifinaali (v)

#UrheilijaTulos
1.Maja Dahlqvist 🇸🇪3.20,5
2.Johanna Hagström 🇸🇪+0,30
3.Jessica Diggins 🇺🇸+0,39
4.Hanna Falk 🇸🇪+0.72
5.Eva Urevc 🇸🇮+1,12
6.Jonna Sundling 🇸🇪+1,74

10. Jasmi Joensuu (FIN)

Miesten sprinttifinaali (v)

#UrheilijaTulos
1.Oskar Svensson 🇸🇪2.55,34
2.Gleb Retivykh+0,14
3.Federico Pellegrino 🇮🇹+0,30
4.Richard Jouve 🇫🇷+0,31
5.Lucas Chanavat 🇫🇷+1,19
6.Sergey Ustiugov+6,06

10. Verneri Suhonen (FIN)



Miesten sprintti (v) karsinta

#UrheilijaTulos
1.Joni Mäki 🇫🇮2.58,41
2.Thomas Helland Larsen 🇳🇴+0,74
3.Lucas Chanavat 🇫🇷+1,67
4.Sergey Ustiugov+2,08
5.Marcus Grate 🇸🇪+2,44
6.Michal Novak 🇨🇿+2,94
7.Finn Hågen Krogh 🇳🇴+3,62
8.Pål Trøan Aune 🇳🇴+3,79
9.Graham Ritchie 🇨🇦+4,06
10.Sindre Bjørnestad Skar 🇳🇴+4,17
14.Lauri Vuorinen 🇫🇮+5,26
15.Verneri Suhonen 🇫🇮+5,69
20.Juuso Haarala 🇫🇮+6,21

Naisten sprintti (v) karsinta

#UrheilijaTulos
1.Johanna Hagström 🇸🇪0:00
2.Hanna Falk 🇸🇪+1,13
3.Jessica Diggins 🇺🇸+2,02
4.Jonna Sundling 🇸🇪+2,15
5.Anamarija Lampic 🇸🇮+2,98
6.Sofie Krehl 🇩🇪+3,89
7.Eva Urevc 🇸🇮+4,15
8.Linn Svahn 🇸🇪+4,36

20. Jasmi Joensuu +7,64
29. Anni Alakoski +10,03
31. Anne Kyllönen
41. Katri Lylynperä



Anterselva maailmancup 24.1.2021


Yhteislähtö 15 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴35.44,3 (1)
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+31,3 (2)
3.Jakov Fak 🇸🇮+44,2 (1)
4.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+49,1 (3)
5.Arnd Peiffer 🇩🇪+49,1 (2)
6.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+50,6 (3)
7.Benedikt Doll 🇩🇪+55,1 (3)
8.Simon Eder 🇦🇹+57,8 (2)
9.Johannes Dale 🇳🇴+1.04,8 (4)
10.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+1.05,9 (4)



Naisten viesti 4 x 6 km

#JoukkueTulos
1.Venäjä1:07.32,4
2.Saksa+11,0
3.Ranska+21,2
4.Italia+40,5
5.Valko-Venäjä+46,5
6.Norja+59,6
7.Ruotsi+1.09,7
8.Ukraina+1.09,9
8.Sveitsi+1.09,9
10.Tsekki+1.10,2
17.Suomi+5.21,8


Lahden maailmancup 24.1.2021


Miesten viesti 4 x 7.5 km

#MaaTulos
1.Norja1:07.56,8
2.Suomi 1+45,2
3.Venäjä 2+58,4
4.Saksa+1.33,8
5.Sveitsi+2.41,6
6.Ruotsi+2.49,3
7.USA+3.55,2
DSQVenäjä 2 DSQ-


Naisten viesti 4x5 km

#MaaTulos
1.Norja49.34,4
2.Ruotsi+42,9
3.Suomi 1+59,5
4.Venäjä 1+1.30,7
5.USA+1.48,6
6.Saksa+2.16,3
7.Suomi 2+2.48,5
8.Venäjä 2+4.01,9

Anterselva, maailmancup 23.1.2021


Miesten viesti 4 x 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Ranska1:14.25,8
2.Norja+0,8
3.Venäjä+50,8
4.Saksa+54,4
5.Italia+1.55,1
6.Itävalta+2.19,0
7.Suomi+2.30,9
8.Ukraina+2.36,9
9.Kanada+2.57,4
10.Slovenia+3.26,0


Naisten yhteislähtö 12.5 km

#UrheilijaTulos
1.Julia Simon 🇫🇷37.05,5
2.Hanna Öberg 🇸🇪+0,2
3.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+3,5
4.Franziska Preuss 🇩🇪+9,0
5.Marketa Davidova 🇨🇿+17,6
6.Svetlana Mironova+29,3
7.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+35,8
8.Tiril Eckhoff 🇳🇴+43,4
9.Anais Bescond 🇫🇷+55,7
10.Yuliia Dzhima 🇺🇦+56,6



Ampumahiihto, Anterselva 22.1.2021


Miesten normaalimatka 20 km

#UrheilijaTulos
1.Alexander Loginov48.41,8 (0)
2.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+58,5 (2)
3.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.10,6 (2)
4.Lukas Hofer 🇮🇹+1.10,7 (2)
5.Anton Dudchenko 🇺🇦+1.10,9 (0)
6.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+1.18,1 (2)
7.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+1.22,2 (2)
8.Simon Eder 🇦🇹+1.25,2 (1)
9.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+1.50,4 (2)
10.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+1.56,4 (4)

19. Tero Seppälä +2.45,6 (3)
64. Tero Harjula +6.06,8 (4)
66. Olli Hiidensalo +6.18,6 (5)

Anterselva, maailmancup 21.1.2021


Naisten normaalimatka

#UrheilijaTulos
1.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹42.29,3 (1)
2.Yuliia Dzhima 🇺🇦+43,7 (0)
3.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+1.04,0 (1)
4.Dorothea Wierer 🇮🇹+1.15,1 (2)
5.Janina Hettich 🇩🇪+1.23,9 (1)
6.Evgeniya Pavlova+1.49,1 (2)
7.Svetlana Mironova+1.51,3 (2)
8.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+1.52,4 (2)
9.Uliana Kaisheva+1.55,6 (2)
10.Dunja Zdouc 🇦🇹+2.28,0 (1)

58. Suvi Minkkinen +6.01 (6)
68. Venla Lehtonen +7.08,0 (5)
78. Erika Jänkä +8.21,0 (4)

Oberhof maailmancup 17.1.2021


Naisten yhteislähtö 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Julia Simon 🇫🇷40.11,1 (3)
2.Franziska Preuss 🇩🇪+3,9 (2)
3.Hanna Öberg 🇸🇪+11,7 (3)
4.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+13,0 (2)
5.Mona Brorsson 🇸🇪+14,9 (1)
6.Dorothea Wierer 🇮🇹+28,8 (2)
7.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+30,3 (4)
8.Tiril Eckhoff 🇳🇴+32,1 (4)
9.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷+32,6 (4)
10.Marketa Davidova 🇨🇿+33,0 (3)



Miesten yhteislähtö 15 km

#UrheilijaTulos
1.Tarjei Bø 🇳🇴37.41,9 (1)
2.Felix Leitner 🇦🇹+3,6 (0)
3.Benjamin Weger 🇨🇭+7,8 (0)
4.Lukas Hofer 🇮🇹+12,5 (2)
5.Simon Eder 🇦🇹+12,7 (0)
6.Matvey Eliseev+20,1 (1)
7.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+27,4 (4)
8.Erik Lesser 🇩🇪+31,4 (1)
9.Simon Desthieux 🇫🇷+31,9 (3)
10.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+36,4 (3)

Oberhof, maailmancup 16.1.2021


Naisten viesti 4 x 6 km

#UrheilijaTulos
1.Saksa+1.14.31,5
2.Valko-Venäjä+17,4
3.Ruotsi+35,7
4.Venäjä+42,5
5.Ranska+1.48,2
6.Tsekki+2.01,4
7.Norja+2.45,5
8.Ukraina+2.52,9
9.Itävalta+3.10,7
10.Sveitsi+3.17,1

13. Suomi

Oberhof, maailmancup 15.1.2021


Miehet 4x7,5 km

#MaaTulos
1.Ranska1:22.28,0
2.Norja+4,8
3.Italia+1.06
4.Venäjä+1.55,3
5.Saksa+2.06,4
6.Ukraina+2.31,8
7.Ruotsi+2.59,6
8.Kanada+3.05,3
9.Sveitsi+3.17,1
10.Suomi+3.32,9

Oberhof, maailmancup 14.1.2021


Naisten sprintti 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴22.33,8 (1)
2.Dorothea Wierer 🇮🇹+9,3 (0)
3.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+12,6 (0)
4.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷+19,4 (0)
5.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+23,5 (1)
6.Franziska Preuss 🇩🇪+33,5 (1)
7.Hanna Öberg 🇸🇪+38,2 (1)
8.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+40,4 (2)

37. Mari Eder +1.43,0 (2)
56. Suvi Minkkinen +2.09,2 (1)
70. Erika Jänkä +2.29,4 (2)

Oberhof, maailmancup 13.1.2021


Miesten sprintti 10 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴24.43,6 (0)
2.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+12,4 (0)
3.Arnd Peiffer 🇩🇪+27,9 (0)
4.Erik Lesser 🇩🇪+30,6 (0)
5.Johannes Dale 🇳🇴+38,3 (1)
6.Lukas Hofer 🇮🇹+40,7 (2)
7.Dmytro Pidruchnyi 🇺🇦+45,5 (1)
8.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+46,3 (1)
9.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+46,9 (2)
10.Matvey Eliseev+47,5 (0)

31. Tero Seppälä +1.51,2 (2)
45. Tuomas Harjula +2.09,0 (0)
62. Jaakko Ranta +2.45,1 (2)

Oberhof maailmancup 10.1.2021


Parisekaviesti

#JoukkueAika
1.Ranska39.04,8
2.Ruotsi+38,7
3.Norja+43,9
4.Saksa+1.02,0
5.Valko-Venäjä+1.13,8
6.Kanada+1.17,6
7.Italia+1.36,3
8.Itävalta+1.51,6
-SuomiLAPPED


Sekaviesti

#JoukkueAika
1.Venäjä1:08.21,7
2.Norja+0,7
3.Ranska+12,1
4.Valko-Venäjä+50,3
5.Saksa+1.06,0
6.Sveitsi+1.29,4
7.Italia+1.58,8
8.Suomi+1.59,7


Oberhof maailmancup 9.1.2021


Miesten takaa-ajo 15 km

#UrheilijaTulos
1.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴36.01,8 (2)
2.Johannes Dale 🇳🇴+15,6 (2)
3.Tarjei Bø 🇳🇴+25,4 (3)
4.Fabien Claude 🇫🇷+30,7 (2)
5.Lukas Hofer 🇮🇹+36,4 (4)
6.Jakov Fak 🇸🇮+41,2 (1)
7.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+45,4 (2)
8.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+46,1 (7)
9.Simon Desthieux 🇫🇷+46,5 (3)
10.Arnd Peiffer 🇩🇪+51,4 (0)
41.Tero Seppälä 🇫🇮+3.23,3 (4)
50.Tuomas Harjula 🇫🇮+4.38,8 (2)


Naisten takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴32.30,9 (1)
2.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+0,5 (0)
3.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+43,0 (1)
4.Svetlana Mironova+1.11,2 (2)
5.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+1.20,8 (2)
6.Monika Hojnisz-Starega 🇵🇱+1.21,4 (1)
7.Dorothea Wierer 🇮🇹+1.23,1 (0)
8.Hanna Öberg 🇸🇪+1.36,3 (4)
9.Elena Kruchinkina 🇧🇾+1.36,4 (2)
10.Linn Persson 🇸🇪+1.41,4 (1)

34. Mari Eder (FIN) +3.49,7 (2)

Oberhof 8.1.2021


Miesten pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴25.12,0 (1)
2.Tarjei Bø 🇳🇴+10,8 (0)
3.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+21,6 (0)
4.Lukas Hofer 🇮🇹+32,4 (1)
5.Johannes Dale 🇳🇴+35,2 (1)
6.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+52,0 (2)
7.Simon Desthieux 🇫🇷+54,2 (1)
8.Fabien Claude 🇫🇷+56,0 (1)

46. Tero Seppälä +2.09,4 (3)
53. Tuomas Harjula +2.23,8 (1)
92. Olli Hiidensalo +4.10,4 (5)

Oberhof maailmancup 8.1.2021


Naisten pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴23.54,0 (0)
2.Hanna Öberg 🇸🇪+29,6 (0)
3.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+40,2 (1)
4.Julia Simon 🇫🇷+44,3 (2)
5.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+52,6 (2)
6.Evgeniya Pavlova+59,1 (0)
7.Marketa Davidova 🇨🇿+59,7 (1)
8.Elena Kruchinkina 🇧🇾+1.00,9 (2)
9.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷+1.09,1 (1)
10.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+1.09,9 (2)
-----------------
55.Mari Eder 🇫🇮+2.44,2 (4)
60.Erika Jänkä 🇫🇮+2.51,3 (1)
72.Venla Lehtonen 🇫🇮+3.18,7 (1)
75.Suvi Minkkinen 🇫🇮+3.27,2 (2)


Hochfilzen maailmancup 20.12.2020


Naisten yhteislähtö 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴34:05,4 (1)
2.Tiril Eckhoff 🇳🇴+14,0 (1)
3.Dorothea Wierer 🇮🇹+26,9 (1)
4.Marketa Davidova 🇨🇿+33,0 (1)
5.Denise Herrmann 🇩🇪+36,6 (2)
6.Elvira Öberg 🇸🇪+42,4 (2)
7.Julia Simon 🇫🇷+47,8 (3)
8.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+49,2 (3)
9.Franziska Preuss 🇩🇪+49,2 (3)
10.Janina Hettich 🇩🇪+56,5 (0)


Miehet yhteislähtö 15 km

#UrheilijaTulos
1.Arnd Peiffer 🇩🇪35.53,3 (0)
2.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+1,3 (1)
3.Tarjei Bø 🇳🇴+9,3 (1)
4.Benedikt Doll 🇩🇪+11,7 (1)
5.Emilien Jacquelin 🇫🇷+22,4 (2)
6.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+25,0 (1)
7.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+25,9 (3)
8.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+29,3 (2)
9.Quinton Fillon Maillet 🇫🇷+32,4 (2)
10.Alexander Loginov+32,8 (2)


Hochfilzen 19.12.2020


Naisten takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴28.24,8 (1)
2.Hanna Öberg 🇸🇪+22,5 (2)
3.Elvira Öberg 🇸🇪+27,6 (2)
4.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+28,2 (2)
5.Dorothea Wierer 🇮🇹+42,2 (1)
6.Franziska Preuss 🇩🇪+49,4 (2)
7.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+1.03,5 (4)
8.Linn Persson 🇸🇪+1.04,3 (2)
9.Denise Herrmann 🇩🇪+1.13,7 (2)
10.Emma Lunder 🇨🇦+1.23,6 (1)

25. Suvi Minkkinen +2.28,9 (1)

Miesten takaa-ajo 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴31.14,9
2.Emilien Jacquelin 🇫🇷+8,5
3.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+8,9
4.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+13,0
5.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+15,7
6.Johannes Dale 🇳🇴+38,6
7.Tarjei Bø 🇳🇴+41,0
8.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.08,3
9.Simon Eder 🇦🇹+1.10,0
10.Jakov Fak 🇸🇮+1.15,9

44. Tero Seppälä +3.38,9 (6)

Hochfilzen 18.12.2020


Naisten pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴19.38,0 (1)
2.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+7,6 (0)
3.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+24,6 (1)
4.Franziska Preuss 🇩🇪+25,1 (1)
5.Elvira Öberg 🇸🇪+27,4 (1)
6.Hanna Öberg 🇸🇪+29,4 (1)
7.Elena Kruchinkina 🇧🇾+39,8 (0)
8.Linn Persson 🇸🇪+46,3 (1)
9.Clare Egan 🇺🇸+46,4 (1)
10.Dorothea Wierer 🇮🇹+47,3 (1)

44. Suvi Minkkinen (FIN) +1.44,3 (1)
78. Mari Eder (FIN) +2.40,7 (4)
84. Venla Lehtonen (FIN) +2.54,1 (2)

Hochfilzen 17.12.2020


Miesten pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴23.04,9 (0)
2.Johannes Dale 🇳🇴+7,9 (0)
3.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+19,9 (2)
4.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+42,5 (1)
5.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+44,9 (0)
6.Dmytro Pidruchnyi 🇺🇦+51,3 (0)
7.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+52,3 (1)
8.Emilien Jacquelin 🇫🇷+56,1 (1)
9.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+58,0 (1)
10.Julian Eberhard 🇦🇹+1.01,9 (1)

31. Tero Seppälä +1.51,0 (1)
41. Tuomas Harjula +2.03,6 (2)
66. Olli Hiidensalo +2.47,6 (2)

Hochfilzen 13.12.2020


Miesten viesti

#MaaTulos
1.Ruotsi1:16.31,5
2.Norja+5,7
3.Saksa+44,1
4.Venäjä+1.13,5
5.Tsekki+1.35,1
6.Ranska+1.51,3
7.Itävalta+1.56,2
8.Italia+2.04,2
9.Sveitsi+2.24,2
10.Suomi+2.35,0


Naiset takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴29.04,6 (2)
2.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+13.9 (0)
3.Julia Simon 🇫🇷+17,8 (3)
4.Hanna Öberg 🇸🇪+21,4 (0)
5.Karoline Knotten 🇳🇴+52,6 (0)
6.Dorothea Wierer 🇮🇹+1.04,9 (2)
7.Elvira Öberg 🇸🇪+1.11,8 (3)
8.Franziska Preuss 🇩🇪+1.13,9 (3)
9.Marketa Davidova 🇨🇿+1.22,0 (3)
10.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+1.31,6 (3)

21. Mari Eder (FIN) +2.09,2 (3)
33. Suvi Minkkinen (FIN) +3.40,9 (3)

Hochfilzen 12.12.2020


Miesten takaa-ajo 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷32.38,7
2.Emilien Jacquelin 🇫🇷+25,5
3.Johannes Dale 🇳🇴+49,5
4.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+58,0
5.Fabien Claude 🇫🇷+1.10,2
6.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+1.18,1
7.Tarjei Bø 🇳🇴+1.21,6
8.Simon Eder 🇦🇹+1.22,0

26. Tero Seppälä (FIN) +2.33,7 (4)
38. Olli Hiidensalo (FIN) +4.19,5 (6)
52. Jaakko Ranta (FIN) +5.23,5 (5)

Naisten viesti 4 x 7,5 km

#MaaTulos
1.Norja1:08.04,3
2.Ranska+24,5
3.Ruotsi+32,5
4.Saksa+32,7
5.Italia+37,1
6.Itävalta+1.12,9
7.Ukraina+1.13,3
8.Venäjä+1.51,0

14. Suomi +3.53,5

Hochfilzen 11.12.2020


Miesten pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Dale 🇳🇴23.32,5 (0)
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+17,1 (0)
3.Fabien Claude 🇫🇷+29,0 (1)
4.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+41,2 (1)
5.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+44,3 (0)
6.Emilien Jacquelin 🇫🇷+45,7 (2)
7.Vetle Sjaastad Christiansen 🇳🇴+51,1 (1)
8.Benedikt Doll 🇩🇪+51,7 (1)
9.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+56,3 (1)
10.Erik Lesser 🇩🇪+1.00,0 (1)

16. Tero Seppälä +1.18,2 (1)
18. Olli Hiidensalo +1.21,2 (1)


Naisten pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Dzinara Alimbekava 🇧🇾20.12,3 (0)
2.Tiril Eckhoff 🇳🇴+8,5 (1)
3.Franziska Preuss 🇩🇪+9,9 (1)
4.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+16,9 (1)
5.Marketa Davidova 🇨🇿+19,4 (1)
6.Julia Simon 🇫🇷+20,1 (2)
7.Lisa Vittozzi 🇮🇹+22,3 (0)
8.Dorothea Wierer 🇮🇹+25,6 (1)
9.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+34,1 (1)
10.Clare Egan 🇺🇸+35,7 (1)

15. Mari Eder (FIN) +48,5 (1)
56. Suvi Minkkinen (FIN) +2.00,9 (2)
63. Venla Lehtonen (FIN) +2.21,5 (1)
70. Erika Jänkä (FIN) +2.22,3 (1)

Kontiolahti 6.12.2020


Naisten takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴31.05,9 (0)
2.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+21,5 (2)
3.Hanna Öberg 🇸🇪+35,4 (3)
4.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+55,0 (2)
5.Johanna Skottheim 🇸🇪+56,3 (0)
6.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+1.03,8 (2)
7.Franziska Preuss 🇩🇪+1.08,6 (2)
8.Elvira Öberg 🇸🇪+1.19,3 (4)
9.Emma Lunder 🇨🇦+1.30,3 (1)
10.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷+1.38,6 (2)


Miesten viesti 4x7,5 km

#MaaTulos
1.Norja1:16.21,0
2.Ruotsi+39,2
3.Saksa+51,7
4.Venäjä+1.08,0
5.Italia+1.37,0
6.Itävalta+1.46,9

12. Suomi +3.51,6

Kontiolahti maailmancup 5.12.2020


Naisten viesti 4x6 km

#MaaTulos
1.Ruotsi1:12.44,5
2.Ranska+9,6
3.Saksa+43,9
4.Venäjä+2.31,3
5.Ukraina+2.39,9
6.Italia+2.46,4



Miesten takaa-ajo 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Sebastian Samuelsson 🇸🇪32.26,7 (1)
2.Fabien Claude 🇫🇷+15,8 (3)
3.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+19,5 (3)
4.Strula Holm Laegreid 🇳🇴+23,9 (1)
5.Benedikt Doll 🇩🇪+27,9 (2)
6.Jakov Fak 🇸🇮+37,3 (1)
7.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+42,0 (2)
8.Emilien Jacquelin 🇫🇷+44,8 (2)
9.Johannes Dale 🇳🇴+48,7 (3)
10.Quinton Fillon Maillet 🇫🇷+51,4 (2)

37. Tero Seppälä (FIN) +2.45,9 (5)
56. Olli Hiidensalo (FIN) +4.55,1 (7)

Kontiolahti, maailmancup 3.12.2020


Naiset, pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Hanna Öberg 🇸🇪21.11,5 (0)
2.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+9,6 (0)
3.Elvira Öberg 🇸🇪+27,9 (1)
4.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+33,8 (1)
5.Denise Herrmann 🇩🇪+47,6 (1)
6.Marketa Davidova 🇨🇿+48,1 (1)
7.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+50,0 (1)
8.Tiril Eckhoff 🇳🇴+1.00,8 (2)
9.Valj Semerenko 🇺🇦+1.01,5 (0)
10.Svetlana Mironova+1.03,7 (1)

71. Suvi Minkkinen (FIN) +3.01,3 (2)
75. Erika Jänkä (FIN) +3.09,5 (2)
85. Sanna Laari (FIN) +3.44,2 (3)
93. Mari Eder (FIN) +4.05,7 (4)

Miehet, pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Tarjei Bø 🇳🇴24.03,7 (0)
2.Arnd Peiffer 🇩🇪+13,9 (0)
3.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+29,4 (1)
4.Benjamin Weger 🇨🇭+35,9 (0)
5.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+44,0 (0)
6.Jakov Fak 🇸🇮+45,3 (0)
7.Johannes Dale 🇳🇴+50,8 (1)
8.Benedikt Doll 🇩🇪+50,9 (1)

31. Tero Seppälä +1.27,2 (1)
57. Olli Hiidensalo +2.23,1 (2)
76. Tero Harjula +2.58,5 (1)

Kontiolahti 29.11.2020


Naiset pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Hanna Öberg 🇸🇪21.01,4
2.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+23,9
3.Karoline Knotten 🇳🇴+37,8
4.Johanna Skottheim 🇸🇪+44,1
5.Mona Brorsson 🇸🇪+50,1
6.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+52,5
7.Tuuli Tomingas 🇪🇪+56,0
8.Anais Chevalier 🇫🇷+56,4
9.Maren Hammerschmidt 🇩🇪+58,7
10.Olena Pidhrushna 🇺🇦+1.07,4

54. Mari Eder +2.16,1 (3)
78. Suvi Minkkinen +3.02,3 (2)
84. Sanna Laari +3.12,9 (2)
100. Erika Jänkä +4.47,2 (4)

Miesten pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴23.53,0 (0)
2.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+44,1 (1)
3.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+47,9 (1)
4.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+51,9 (1)
5.Jakov Fak 🇸🇮+53,1 (0)
6.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.01,3 (0)
7.Arnd Peiffer 🇩🇪+1.03,1 (1)
8.Emilien Jacquelin 🇫🇷+1.05,1 (2)
9.Erik Lesser 🇩🇪+1.09,4 (1)
10.Ondrej Moravec 🇨🇿+1.12,6 (0)

41. Tero Seppälä (FIN) +2.27,9 (3)
42. Olli Hiidensalo (FIN) +2.29,5 (1)
54. Tuomas Harjula (FIN) +2.50,1 (1)

Kontiolahti 28.11.2020


Naisten normaalimatka 15 km

#UrheilijaTulos
1.Dorothea Wierer 🇮🇹44.00,9 (0)
2.Denise Herrmann 🇩🇪+0,8 (1)
3.Johanna Skottheim 🇸🇪+24,1 (0)
4.Elvira Öberg 🇸🇪+34,1 (1)
5.Linn Persson 🇸🇪+36,8 (0)
6.Anais Bescond 🇫🇷+1.18,5 (1)
7.Hanna Öberg 🇸🇪+1.23,7 (2)
8.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+1.50,0 (2)
9.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+1.52,0 (2)
10.Yuliia Dzhima 🇺🇦+1.54,8 (0)

32. Mari Eder (FIN) +3.35,4 (3)
69. Suvi Minkkinen (FIN) +6.29,1 (4)
DNF Erika Jänkä (FIN)

Kontiolahti, 28.11.2020


Miesten 20 km

#UrheilijaTulos
1.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴48.57,0 (0)
2.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+19,6 (1)
3.Erik Lesser 🇩🇪+1.03,6 (1)
4.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.05,9 (1)
5.Ondrej Moravec 🇨🇿+1.06,9 (0)
6.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+1.31,8 (2)
7.Jakov Fak 🇸🇮+1.32,0 (1)
8.Emilien Jacquelin 🇫🇷+2.02,1 (2)

14. Tuomas Harjula 2.47,1 (1)
60. Tero Seppälä +6.26,6 (5)
66. Jaakko Ranta +6.56,4 (3)


Ampumahiihdon maailmancup 2019-2020


Kokonaiskilpailun lopputilanne


Naiset 21/21

SijaKilpailijaPst
1.Dorothea Wierer 🇮🇹793
2.Tiril Eckhoff 🇳🇴786
3.Denise Herrmann 🇩🇪745
4.Hanna Öberg 🇸🇪741
5.Marte Olsbu Röiseland 🇳🇴597
6.Franziska Preuss 🇩🇪573
7.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴554
8.Julia Simon 🇫🇷551
9.Justine Braisaz 🇫🇷547
10.Lisa Vittozzi 🇮🇹528

11. Kaisa Mäkäräinen (FIN) 506
30. Mari Eder (FIN) 237
70. Suvi Minkkinen (FIN) 37

Miehet 21/21

SijaKilpailijaPst
1.Johannes Thingnes Bö 🇳🇴913
2.Martin Fourcade 🇫🇷911
3.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷843
4.Tarjei Bö 🇳🇴740
5.Emilien Jacquelin 🇫🇷726
6.Simon Desthieux 🇫🇷672
7.Alexander Loginov629
8.Benedikt Doll 🇩🇪613
9.Johannes Dale 🇳🇴576
10.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴566

36. Tero Seppälä



Ampumahiihdon Maailmancup 2019-2020 - Osakilpailujen tulokset


Kontiolahti maailmancup 14.3.2020


Naiset takaa-ajo

#UrheilijaTulos
1.Julia Simon 🇫🇷30.43,5
2.Selina Gasparin 🇨🇭+17,3
3.Lisa Vittozzi 🇮🇹+20,9
4.Kaisa Mäkäräinen 🇫🇮+28,2
5.Monika Hojnisz-Starega 🇵🇱+39,8
6.Mona Brorsson 🇸🇪+42,8
7.Johanna Skottheim 🇸🇪+44,4
8.Marketa Davidova 🇨🇿+50,8
9.Franziska Preuss 🇩🇪+56,7
10.Tiril Eckhoff 🇳🇴+57,2



Miehet takaa-ajo

#UrheilijaTulos
1.Martin Fourcade 🇫🇷31.25,4
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+2,9
3.Emilien Jacquelin 🇫🇷+4,5
4.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+8,3
5.Arnd Peiffer 🇩🇪+14,1
6.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+15,6
7.Alexander Loginov+24,0
8.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+29,8
9.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+36,5
10.Lukas Hofer 🇮🇹+42,0

31. Tero Seppälä +2.53,7

Kontiolahti, maailmancup 13.3.2020


Naiset pikakilpailu 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Denise Herrmann 🇩🇪20.00,5
2.Franziska Preuss 🇩🇪+20,1
3.Tiril Eckhoff 🇳🇴+32,3
4.Lisa Vittozzi 🇮🇹+37,1
5.Marketa Davidova 🇨🇿+42,5
6.Monika Hojnisz-Starega 🇵🇱+47,3
7.Larisa Kuklina+47,9
8.Celia Chevalier 🇫🇷+51,5

18. Kaisa Mäkäräinen (3) +1.17,7
35. Suvi Minkkinen (1) +1.48,7
47. Mari Eder (3) +2.02,6

Kontiolahti maailmancup 12.3.2020


Miesten pikakilpailu 10 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴18.40,9 (0)
2.Martin Fourcade 🇫🇷+21,1 (0)
3.Emilien Jacquelin 🇫🇷+22,3 (0)
4.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+30,6 (0)
5.Tarjei Bø 🇳🇴+34,0 (0)
6.Benedikt Doll 🇩🇪+34,1 (1)
7.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+39,7 (0)
8.Simon Desthieux 🇫🇷+40,8 (0)
9.Arnd Peiffer 🇩🇪+48,4 (0)
10.Sturla Holm Lägreid 🇳🇴+51,9 (0)

43. Tero Seppälä (FIN) +1.56,1 (2)
78. Olli Hiidensalo (FIN) +3.44,9 (3)
93. Jaakko Ranta (FIN) +3.03,0 (1)

Maailmancup Nove Mesto 8.3.2020


Miesten yhteislähtö 15 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴39.32,7 (3)
2.Emilien Jacquelin 🇫🇷+15,1 (0)
3.Arnd Peiffer 🇩🇪+25,0 (1)
4.Dmytro Pidruchnyi 🇺🇦+27,9 (2)
5.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+27,9 (2)
6.Johannes Dale 🇳🇴+34,1 (2)
7.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+38,9 (2)
8.Quinton Fillon Maillet 🇫🇷+44,8 (1)
9.Dominik Windisch 🇮🇹+52,3 (2)
10.Tarjei Bø 🇳🇴+53,7 (3)

18. Tero Seppälä (FIN) +1.45,6 (4)

Maailmancup Nove Mesto 8.3.2020


Naisten yhteislähtö 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴34.00,8 (1)
2.Hanna Öberg 🇸🇪+25,3 (1)
3.Franziska Preuss 🇩🇪+32,4 (1)
4.Justine Braisaz 🇫🇷+41,3 (3)
5.Dorothea Wierer 🇮🇹+43,2 (3)
6.Monika Hojnisz-Starega 🇵🇱+43,5 (2)
7.Kaisa Mäkäräinen 🇫🇮+59,7 (3)
8.Emma Lunder 🇨🇦+1.09,6 (3)
9.Valj Semerenko 🇺🇦+1.14,8 (3)
10.Larisa Kuklina+1.21,5 (4)

23. Mari Eder (FIN) +2.54,1 (6)

Ampumahiihdon maailmancup, Nove Mesto 7.3.2020


Miesten viesti 4x7,5km

#UrheilijaTulos
1.Norja1:10.25,1 (0+5)
2.Ukraina+38,2 (0+5)
3.Ruotsi+43,3 (1+8)
4.Venäjä+46,9 (0+7)
5.Saksa+57,2 (1+10)
6.Italia+1.46,9 (0+5)
7.Valko-Venäjä+2.17,5 (1+7)
8.Slovenia+2.53,6 (0+7)
9.Sveitsi+3.00,4 (0+6)
10.Itävalta+3.09,1 (0+10)

Suomi otettiin kierroksella kiinni ja joutui keskeyttämään.

Naisten viesti 4x6km

#UrheilijaTulos
1.Norja1:09.14,8
2.Ranska+28,7
3.Saksa+57,0
4.Ukraina+58,5
5.Venäjä+1.11,7
6.Italia+2.01,3
7.Ruotsi+2.03,3
8.Puola+3.30,0

16. Suomi (5+13) +5.38,4

Nove Mesto Maailmancup 6.3.2020


Tero Seppälä sijoittui upeasti seitsemänneksi.

Miehet pikakilpailu 10 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴24.56,8
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+22,8
3.Tarjei Bø 🇳🇴+1.01,1
4.Michal Krcmar 🇨🇿+1.14,1
5.Jakov Fak 🇸🇮+1.16,6
6.Martin Fourcade 🇫🇷+1.19,1
7.Tero Seppälä 🇫🇮+1.29,5
8.Simon Desthieux 🇫🇷+1.37,6
9.Johannes Dale 🇳🇴+1.42,8
10.Emilien Jacquelin 🇫🇷+1.44,4

78. Tuukka Invenius +4.36,5
92. Heikki Laitinen +5.28,3

Nove Mesto maailmancup 5.3.2020


Naisten pikakilpailu 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Denise Herrmann 🇩🇪18.51,0 (0)
2.Anais Bescond 🇫🇷+27,2 (0)
3.Marketa Davidova 🇨🇿+49,7 (1)
4.Mari Eder 🇫🇮+59,0 (1)
5.Tiril Eckhoff 🇳🇴+1.11,1 (2)
6.Hanna Öberg 🇸🇪+1.11,7 (1)
7.Lisa Vittozzi 🇮🇹+1.13,7 (2)
8.Elvira Öberg 🇸🇪+1.22,4 (0)
9.Monika Hojnisz-Starega 🇵🇱+1.24,4 (2)
10.Justine Braisaz 🇫🇷+1.24,6 (3)

14. Kaisa Mäkäräinen (FIN) +1.37,3 (3)
36. Suvi Minkkinen (FIN) +2.10,2 (2)
46. Erika Jänkä (FIN) +2.25,0 (1)

Miehet yhteislähtö 15 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴38.09,5
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+42,0
3.Emilien Jacquelin 🇫🇷+55,0
4.Tarjei Bø 🇳🇴+55,6
5.Simon Desthieux 🇫🇷+1.03,7
6.Felix Leitner 🇦🇹+1.06,7
7.Martin Fourcade 🇫🇷+1.13,1
8.Johannes Dale 🇳🇴+1.17,1
9.Julian Eberhard 🇦🇹+1.19,6
10.Johannes Kuehn 🇩🇪+1.25,2



Naisten yhteislähtö 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴39.14,0 (2)
2.Dorothea Wierer 🇮🇹+20,7 (3)
3.Hanna Öberg 🇸🇪+26,1 (3)
4.Monika Hojnisz-Starega 🇵🇱+29,1 (2)
5.Julia Simon 🇫🇷+45,1 (2)
6.Ekaterina Yurlova-Percht+52,0 (2)
7.Tiril Eckhoff 🇳🇴+1.00,2 (4)
8.Franziska Preuss 🇩🇪+1.00,3 (3)
9.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+1.02,5 (2)
10.Anais Bescond 🇫🇷+1.21,3 (3)

14. Kaisa Mäkäräinen (FIN) +1.33,7

Naisten viesti 4x6 km

#MaaTulos
1.Norja1:07.05,7
2.Saksa+10,7
3.Ukraina+18,4
4.Tsekki+31,1
5.Ruotsi+44,9
6.Sveitsi+47,1
7.Puola+50,3
8.Venäjä+1.02,6
9.Kanada+2.13,7
10.Italia+2.29,4

11. Suomi +2.40,2

Miesten viesti 4x7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Ranska1:12.35,9
2.Norja+21,5
3.Saksa+36,2
4.Venäjä+1.44,7
5.Slovenia+1.45,8
6.Itävalta+2.28,5
7.Italia+2.32,0
8.USA+2.32,9
9.Valko-Venäjä+2.40,4
10.Ruotsi+3.28,9

26. Suomi Lapped



Parisekaviesti

#UrheilijaTulos
1.Norja34.19,9
2.Saksa+17,6
3.Ranska+29,8
4.Ruotsi+35,2
5.Sveitsi+40,6
6.Itävalta+54,5
7.Venäjä+1.00,5
8.Kanada+1.03,4

23. Suomi (lapped) 4+14

Miehet normaalimatka 20 km

#UrheilijaTulos
1.Martin Fourcade 🇫🇷49.43,1
2.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+57,0
3.Dominik Landertinger 🇦🇹+1.22,1
4.Jakov Fak 🇸🇮+1.30,2
5.Benjamin Weger 🇨🇭+2.25,5
6.Tarjei Bø 🇳🇴+2.33,6
7.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+2.34,6
8.Leif Nordgren 🇺🇸+3.04,3

66. Olli Hiidensalo (5) +8.09,4
87. Tero Seppälä (9) +11.04,7
95. Jaakko Ranta (7) +13.20,8

Naiset normaalimatka 15 km

#UrheilijaTulos
1.Dorothea Wierer 🇮🇹43.07,7
2.Vanessa Hinz 🇩🇪+2,2
3.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+15,8
4.Hanna Öberg 🇸🇪+38,7
5.Franziska Preuss 🇩🇪+1.03,4
6.Monika Hojnisz-Starega 🇵🇱+1.10,1
7.Chrtistina Rieder 🇦🇹+1.20,6
8.Marketa Davidova 🇨🇿+1.30,7

21. Kaisa Mäkäräinen +3.09,6
38. Suvi Minkkinen +4.29,4
66. Mari Eder +7.07,2

Miehet takaa-ajo

#UrheilijaTulos
1.Emilien Jacquelin 🇫🇷31.15,2
2.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+0,4
3.Alexander Loginov+23,9
4.Martin Fourcade 🇫🇷+46,3
5.Arnd Peiffer 🇩🇪+53,9
6.Tarjei Bø 🇳🇴+1.12,5
7.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.25,9
8.Simon Desthieux 🇫🇷+1.26,9
9.Felix Leitner 🇦🇹+1.33,0
10.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+1.58,4

47. Tero Seppälä +4.31,5
58. Olli Hiidensalo +5.55,6


Naiset takaa-ajo

#UrheilijaTulos
1.Dorothea Wierer 🇮🇹29.22,0
2.Denise Herrmann 🇩🇪+9,5
3.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+13,8
4.Hanna Öberg 🇸🇪+22,3
5.Vanessa Hinz 🇩🇪+26,8
6.Ivona Fialkova+35,7
7.Franziska Preuss 🇩🇪+40,6
8.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+51,4
9.Baiba Bendika 🇱🇻+1.03,2
10.Aita Gasparin 🇨🇭+1.07,4

22. Kaisa Mäkäräinen (FIN) +1.45,4

Miesten pikakilpailu 10 km

#UrheilijaTulos
1.Alexander Loginov22.48,1 (0)
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+6,5 (1)
3.Martin Fourcade 🇫🇷+19,5 (0)
4.Tarjei Bø 🇳🇴+22,5 (0)
5.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+23,9 (1)
6.Emilien Jacquelin 🇫🇷+29,8 (1)
7.Arnd Peiffer 🇩🇪+39,7 (0)
8.Philipp Horn 🇩🇪+44,4 (2)
9.Felix Leitner 🇦🇹+52,1 (0)
10.Dmytro Pidruchnyi 🇺🇦+56,4 (1)

52. Tero Seppälä (FIN) +2.14,4 (3)
55. Olli Hiidensalo (FIN) +2.22,1 (3)
93. Jaakko Ranta (FIN) +4.11,0 (4)

Naisten pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴21.13,1
2.Susan Dunklee 🇺🇸+6,8
3.Lucie Charvatova 🇨🇿+21,3
4.Olena Pidhrushna 🇺🇦+25,6
5.Denise Herrmann 🇩🇪+30,5
6.Lisa Vittozzi 🇮🇹+37,6
7.Dorothea Wierer 🇮🇹+39,0
8.Franziska Preuss 🇩🇪+40,8

40. Kaisa Mäkäräinen +1.35
59. Tiril Eckhoff +2.08
68. Mari Eder +2.31
80. Suvi Minkkinen +3.40


Sekaviesti, 4x6 km

#JoukkueTulos
1.Norja1:02.27,7
2.Italia+15,6
3.Tsekki+30,8
4.Saksa+49,2
5.Ukraina+56,1
6.Venäjä+59,4
7.Ranska+1.08,6
8.Itävalta+1.39,2
9.Suomi+1.39,6
10.Sveitsi+1.50,5


Pokljuka maailmancup 26.1.2019


Miesten yhteislähtö 15 km

#UrheilijaTulos
1.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷36.21,5 (1)
2.Benedikt Doll 🇩🇪+10,0 (1)
3.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+10,3 (2)
4.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+10,6 (1)
5.Martin Fourcade 🇫🇷+10,8 (1)
6.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+21,4 (2)
7.Johannes Dale 🇳🇴+39,8 (2)
8.Simon Eder 🇦🇹+42,8 (0)
9.Tarjei Bø 🇳🇴+43,5 (2)
10.Lukas Hofer 🇮🇹+1.05,4 (2)

Naiset yhteislähtö 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Hanna Öberg 🇸🇪34.14,4 (1)
2.Lisa Vittozzi 🇮🇹+6,5 (0)
3.Anais Bescond 🇫🇷+27,6 (0)
4.Monika Hojnisz-Starega 🇵🇱+37,5 (1)
5.Justine Braisaz 🇫🇷+44,1 (3)
6.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+48,3 (3)
7.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+59,9 (1)
8.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+1.09,0 (2)
9.Dorothea Wierer 🇮🇹+1.09,6 (3)
10.Marketa Davidova 🇨🇿+1.22,5 (2)

12. Kaisa Mäkäräinen +1.35,8 (4)
23. Mari Eder +2.37,9 (4)




Pokljuka, maailmancup 25.1.2020


Sekaviesti

#UrheilijaTulos
1.Ranska1:17.53,3 (0+8)
2.Norja+40,6 (0+4)
3.Saksa+1.01,4 (0+5)
4.Venäjä+1.24,8 (0+7)
5.Ruotsi+1.34,1 (0+6)
6.Tsekki+1.49,8 (1+5)
7.Itävalta+2.01,1 (1+10)
8.Valko-Venäjä+2.29,6 (0+7)
9.Italia+2.52,8 (0+12)
10.Ukraina+3.30,8 (0+9)

14. Suomi +4.25,3 (3+15)

Parisekaviesti

#UrheilijaTulos
1.Ranska38.33,4
2.Viro+5,9
3.Itävalta+12,1
4.Kanada+16,0
5.Ukraina+28,8
6.Sveitsi+40,7
7.Latvia+41,2
8.Korea+43,7
9.Valko-Venäjä+44,1
10.Norja+48,9

Pokljuka maailmancup 24.1.2019 - alustavat tulokset


Naisten normaalimatka 15 km

#UrheilijaTulos
1.Denise Herrmann 🇩🇪41.33,4 (0)
2.Hanna Öberg 🇸🇪+59,2 (1)
3.Anais Bescond 🇫🇷+1.15,7 (0)
4.Lisa Vittozzi 🇮🇹+1.21,7 (0)
5.Franziska Preuss 🇩🇪+2.02,8 (0)
6.Clare Egan 🇺🇸+2.10,4 (0)
7.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+2.53,2 (1)
8.Irina Starykh+2.59,5 (0)
9.Aita Gasparin 🇨🇭+3.02,6 (1)
10.Emma Lunder 🇨🇦+3.06,8 (1)

16. Mari Eder (FIN) +3.39,2 (2)
65. Kaisa Mäkäräinen (FIN) +7.39,2 (7)

Pokljuka maailmancup 23.1.2019 - lopputulokset


Miesten normaalimatka 20 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴47.54,3 (0)
2.Martin Fourcade 🇫🇷+11,4 (0)
3.Fabien Claude 🇫🇷+25,6 (0)
4.Philipp Nawrath 🇩🇪+36,7 (0)
5.Johannes Dale 🇳🇴+1.02,4 (1)
6.Tarjei Bø 🇳🇴+1.26,4 (1)
7.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.28,5 (1)
8.Johannes Kühn 🇩🇪+1.41,8 (1)
9.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+1.56,1 (1)
10.Benedikt Doll 🇩🇪+2.06,5 (2)

48. Tero Seppälä +5.40,0 (4)
80. Jaakko Ranta +8.03,0 (2)
84. Olli Hiidensalo +8.31,1 (4)

Ruhpolding maailmancup 19.1.2020


Miesten 15 km takaa-ajo

#UrheilijaTulos
1.Martin Fourcade 🇫🇷31.26,8
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+17,6
3.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+46,0
4.Simon Desthieux 🇫🇷+46,1
5.Benedikt Doll 🇩🇪+52,2
6.Emilien Jacquelin 🇫🇷+1.04,9
7.Tarjei Bø 🇳🇴+1.05,4
8.Antonin Guigonnat 🇫🇷+1.06,4
9.Johannes Dale 🇳🇴+1.07,4
10.Alexander Loginov+1.08,7

48. Tero Seppälä (FIN) +4.12,3

Takaa-ajo 12,5 km, naiset

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴34.08,7 (1)
2.Paulina Fialkova 🇸🇰+46,3 (2)
3.Hanna Öberg 🇸🇪+55,1 (2)
4.Johanna Skottheim 🇸🇪+57,3 (1)
5.Linn Persson 🇸🇪+1.02,6 (1)
6.Denise Herrmann 🇩🇪+1.11,8 (3)
7.Monika Hojnisz-Starega 🇵🇱+1.12,1 (2)
8.Vita Semerenko 🇺🇦+1.13,1 (0)
9.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+1.38,5 (3)
10.Susan Dunklee 🇺🇸+1.39,7 (3)

15. Kaisa Mäkäräinen +2.01,1 (3)
29. Suvi Minkkinen +2.41,4 (3)



Ruhpolding maailmancup viestit 17.-18.1.2020


Miesten viesti 4 x 7,5km

#MaaTulos
1.Ranska1:18.11,2 (0+6)
2.Norja+1.12,2 (0+10)
3.Itävalta+1.24,3 (0+4)
4.Venäjä+1.32,3 (0+5)
5.Saksa+2.13,1 (0+12)
6.Valko-Venäjä+2.39,0 (1+9)
7.Slovenia+2.55,7 (0+8)
8.Ukraina+3.42,6 (0+6)
9.Ruotsi+4.05,9 (1+12)
10.Yhdysvallat+4.09,8 (0+9)

15. Suomi +5.46,6 (0+5)

Naisten viesti 4 x 6 km

#JoukkueTulos
1.Norja1:08.46,4 (0+9)
2.Ranska+10,7 (0+8)
3.Sveitsi+20,7 (0+4)
4.Saksa+31,7 (2+4)
5.Ruotsi+54,3 (0+11)
6.Ukraina+54,8 (0+7)
7.Italia+59,7 (0+10)
8.Itävalta+2.05,7 (1+6)
9.Kiina+2.15,7 (0+3)
10.USA+2.32,9 (1+9)

19. Suomi +5.08,3 (1+12)



16.1.2020 Ruhpolding maailmancup


Pikakisa 10 km, miehet

#UrheilijaTulos
1.Martin Fourcade 🇫🇷22.41,5 (0)
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+3,1 (0)
3.Benedikt Doll 🇩🇪+12,0 (0)
4.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+22,2 (1)
5.Simon Desthieux 🇫🇷+23,5 (1)
6.Fabien Claude 🇫🇷+23,5 (1)
7.Philipp Nawrath 🇩🇪+24,6 (0)
8.Artem Pryma 🇺🇦+27,3 (0)
9.Johannes Kuehn 🇩🇪+32, 0 (1)
10.Dmytro Pidruchnyi 🇺🇦+34,8 (0)

50. Tero Seppälä +1.47,3 (3)
80. Olli Hiidensalo +2.32,2 (2)
105. Tuomas Harjula +3.48,0 (3)

Ruhpolding, pikakisa 15.1.2020


Pikakisa 7,5 km, naiset

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴18.55,5 (0)
2.Hanna Öberg 🇸🇪+29,7 (0)
3.Dorothea Wierer 🇮🇹+36,8 (0)
4.Hanna Sola 🇧🇾+50,1 (0)
5.Paulina Fialkova 🇸🇰+51,2 (0)
6.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+55,4 (1)
7.Julia Simon 🇫🇷+59,1 (1)
8.Vanessa Hinz 🇩🇪+1.03,2 (0)
9.Lisa Vittozzi 🇮🇹+1.06,3 (1)
10.Kamila Zuk 🇵🇱+1.09,3 (1)

31. Suvi Minkkinen +1.42,7 (0)
33. Kaisa Mäkäräinen (2) +1.50,2
75. Mari Eder (5) +2.54,7
102. Jenny Fellmann (6) +5.10,7

Oberhof maailmancup 12.1.2020


Miesten yhteislähtö 15 km

#UrheilijaTulos
1.Martin Fourcade 🇫🇷41.01,4 (2)
2.Arnd Peiffer 🇩🇪+20,1 (3)
3.Simon Desthieux 🇫🇷+20,3 (3)
4.Johannes Dale 🇳🇴+38,9 (4)
5.Jakov Fak 🇸🇮+43,1 (3)
6.Philipp Horn 🇩🇪+43,2 (4)
7.Jesper Nelin 🇸🇪+44,8 (4)
8.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+48,9 (5)
9.Michal Krcmar 🇨🇿+58,8 (4)
10.Matvey Eliseev+59,8 (4)


Naisten yhteislähtö 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Kaisa Mäkäräinen 🇫🇮39.38,9 (1)
2.Tiril Eckhoff 🇳🇴+30,2 (4)
3.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+35,0 (3)
4.Dorothea Wierer 🇮🇹+1.08,8 (5)
5.Denise Herrmann 🇩🇪+1.25,0 (6)
6.Hanna Öberg 🇸🇪+1.38,0 (5)
7.Iryna Kryuko 🇧🇾+1.40,7 (4)
8.Lena Haecki 🇨🇭+1.49,7 (8)
9.Lisa Vittozzi 🇮🇹+1.50,7 (5)
10.Katharina Innerhofer 🇦🇹+1.52,0 (7)

16. Mari Eder (FIN) +2.22,8 (8)

Oberhof maailmancup 11.1.2020


Naiset 4 x 6 km viesti

#UrheilijaTulos
1.Norja1:14.11,6 (0+11)
2.Ruotsi+21,1 (0+10)
3.Ranska+33,1 (0+12)
4.Saksa+1.10,4 (1+11)
5.Sveitsi+1.24,5 (1+9)
6.Ukraina+1.35,9 (1+7)
7.Venäjä+2.20,7 (0+14)
8.Valko-Venäjä+2.37,4 (1+10)
9.Italia+2.41,2 (3+11)
10.Tsekki+3.38,6 (3+10)

15. Suomi +6.13,5 (6+12)

Miehet 4x7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Norja1:19.32,3 (2+8)
2.Ranska+4,4 (2+6)
3.Saksa+48,2 (2+14)
4.Venäjä+1.09,0 (0+9)
5.Valko-Venäjä+1.54,0 (1+12)
6.Slovenia+2.43,7 (0+14)
7.Sveitsi+2.56,1 (0+19)
8.Tsekki+3.07,6 (3+14)
9.Itävalta+3.24,8 (2+11)
10.Ukraina+3.31,1 (3+9)

19. Suomi +6.18,4 (5+17)




Oberhof 10.1.2020


Miehet pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Martin Fourcade 🇫🇷25.27,2
2.Emilien Jacquelin 🇫🇷+25,5
3.Johannes Kuehn 🇩🇪+33,0
4.Matvey Eliseev+41,1
5.Alexander Loginov+47,8
6.Simon Desthieux 🇫🇷+49,8
7.Arnd Peiffer 🇩🇪+1.00,1
8.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+1.06,5
9.Johannes Dale 🇳🇴+1.18,2
10.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+1.24,8

31. Tero Seppälä (3) +2.08,6
xx. Tuomas Harjula (1) +3.47,9

Oberhof 9.1.2020


Naiset pikakilpailu 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴22.04,9
2.Denise Herrmann 🇩🇪+33,1
3.Julia Simon 🇫🇷+47,4
4.Dorothea Wierer 🇮🇹+1.01,8
5.Tiril Eckhoff 🇳🇴+1.07,1
6.Paula Fialkova 🇸🇰+1.09,1
7.Emma Lunder 🇨🇦+1.14,9
8.Monika Hojnisz-Staręga 🇵🇱+1.15,0
9.Kamila Zuk 🇵🇱+1.29,8
10.Katharina Innerhofer 🇦🇹+1.32,8

11. Kaisa Mäkäräinen +1.34,1
12. Mari Eder +1.35,4

Tour de Ski 4.1.2020


Naiset, karsinta (p)

#UrheilijaTulos
1.Jessica Diggins 🇺🇸3.04,26
2.Lucia Scardoni 🇮🇹+0,48
3.Jonna Sundling 🇸🇪+1,40
4.Sadie Maubet Björnsen 🇺🇸+1,43
5.Anne Kyllönen+1,75
6.Natalia Nepryaeva+2,83
7.Astrid Uhrenholdt Jacobsen 🇳🇴+2,87
8.Katharina Hennig 🇩🇪+3,10
9.Tiril Udnes Weng 🇳🇴+3,12
10.Therese Johaug 🇳🇴+3,41

14. Kerttu Niskanen +4,57
24. Vilma Nissinen +10,39

Miehet, karsinta (p)

#UrheilijaTulos
1.Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴3.02,17
2.Federico Pellegrino 🇮🇹+5,96
3.Pål Golberg 🇳🇴+6,10
4.Sergey Ustiugov+6,70
5.Alexander Bolshunov+7,11
6.Johan Häggström 🇸🇪+7,26
7.Maicol Rastelli 🇮🇹+8,68
8.Calle Halfvarsson 🇸🇪+10,01
9.Oskar Svensson 🇸🇪+11,08
10.Artem Maltsev+11,35

11. Lauri Lepistö +11,45
17. Iivo Niskanen +12,99
24. Perttu Hyvärinen +13,88
41. Lari Lehtonen +19,77




Annecy-Le Grand Bornand 22.12.2019


Miehet, yhteislähtö 15 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴41.36,3 (1)
2.Emilien Jacquelin 🇫🇷+42,1 (1)
3.Tarjei Bø 🇳🇴+51,8 (1)
4.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.03,3 (2)
5.Martin Fourcade 🇫🇷+1.05,0 (1)
6.Johannes Dale 🇳🇴+1.51,9 (2)
7.Arnd Peiffer 🇩🇪+1.53,9 (2)
8.Simon Eder 🇦🇹+2.00,6 (1)

Naiset, yhteislähtö 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴38.52,8 (2)
2.Dorothea Wierer 🇮🇹+1.24,9 (2)
3.Linn Persson 🇸🇪+1.25,1 (1)
4.Kaisa Mäkäräinen 🇫🇮+1.35,6 (4)
5.Denise Herrmann 🇩🇪+1.43,0 (4)
6.Ekaterina Yurlova-Percht+1.43,6 (2)
7.Anais Bescond 🇫🇷+1.45,0 (1)
8.Franziska Preuss 🇩🇪+1.45,2 (2)

13. Mari Eder +2.15,3 (4)




Takaa-ajo, Annecy 21.12.2019


Miehet takaa-ajo 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴30.07,8 (1)
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+22,0 (0)
3.Vetle Sjastad Christiansen 🇳🇴+1.00,0 (1)
4.Tarjei Bø 🇳🇴+1.01,7 (2)
5.Benedikt Doll 🇩🇪+1.23,8 (3)
6.Emilien Jacquelin 🇫🇷+1.32,3 (2)
7.Martin Fourcade 🇫🇷+1.32,5 (2)
8.Erlend Bjöntegård 🇳🇴+1.42,0 (5)
9.Arnd Peiffer 🇩🇪+1.51,6 (1)
10.Simon Schempp 🇩🇪+1.58,3 (0)

37. Tero Seppälä (6) +4.00,0
59. Tuomas Harjula (4) +6.16,1

Naiset takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴29.41,6 (2)
2.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+38,1 (2)
3.Lena Haecki 🇨🇭+46,0 (2)
4.Dorothea Wierer 🇮🇹+58,5 (1)
5.Justine Braisaz 🇫🇷+1.02,8 (4)
6.Denise Herrmann 🇩🇪+1.10,8 (4)
7.Franziska Preuss 🇩🇪+1.16,4 (1)
8.Iryna Kryuko 🇧🇾+1.28,0 (1)
9.Julia Simon 🇫🇷+1.39,1 (4)
10.Paula Fialkova 🇸🇰+1.45,8 (2)

19. Kaisa Mäkäräinen +2.21,3 (2)
24. Mari Eder +2.43,4 (4)


Annecy maailmancup 20.12.2019 - Lopputulokset


Naisten pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴20.27,0
2.Justine Braisaz 🇫🇷+6,2
3.Marketa Davidova 🇨🇿+20,5
4.Svetlana Mironova+22,5
5.Denise Herrmann 🇩🇪+29,7
6.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+31,7
7.Iryna Kryuko 🇧🇾+44,9
8.Julia Simon 🇫🇷+46,7
9.Olena Pidhrushna 🇺🇦+47,1
10.Paulina Fialkova 🇸🇰+48,8

Suomalaiset:
25. Mari Eder +1.28,6
56. Kaisa Mäkäräinen +2.10,8
77. Suvi Minkkinen +2.53,1
DNS Jenny Fellman

Miehet pikamatka


Miehet 10 km

#UrheilijaTulos
1.Benedikt Doll 🇩🇪23.22,1
2.Tarjei Bø 🇳🇴+9,4
3.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+11,3
4.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+14,8
5.Erlend Bjöntegård 🇳🇴+15,0
6.Johannes Dale 🇳🇴+26,7
7.Dominik Windisch 🇮🇹+28,0
8.Simon Desthieux 🇫🇷+36,4
9.Lukas Hofer 🇮🇹+37,1
10.Julian Eberhard 🇦🇹+40,5

33. Tero Seppälä (2) +1.21,6
51. Tuomas Harjula (0) +1.59,5
xx. Olli Hiidensalo (3) +2.32,8

Hochfilzen maailmancup 15.12.2019


Miesten viesti 4 x 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Norja1:14.44,2
2.Saksa+2,0
3.Ranska+51,9
4.Kanada+1.28,7
5.Tsekki+1.52,2
6.Venäjä+2.01,7
7.Valko-Venäjä+2.37,6
8.Italia+2.38,4
9.Slovenia+2.39,7
10.Ruotsi+2.48,2


Naisten takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴29.14,6 (0)
2.Hanna Öberg 🇸🇪+25,8 (2)
3.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+39,7 (1)
4.Justine Braisaz 🇫🇷+47,9 (2)
5.Paulina Fialkova 🇸🇰+1.02,9 (2)
6.Anais Bescond 🇫🇷+1.07,8 (1)
7.Kaisa Mäkäräinen 🇫🇮+1.14,0 (2)
8.Eva Kristejn Puskarcikova 🇨🇿+1.16,0 (1)
9.Dorothea Wierer 🇮🇹+1.20,9 (5)
10.Celia Aymonier 🇫🇷+1.21,7 (1)

46. Mari Eder (FIN) +3.40,3

Ampumahiihto, Hochfilzen 14.12.2019


Naisten viesti 4x6 km

#JoukkueTulos
1.Norja1:10.04,7
2.Venäjä+8,2
3.Sveitsi+1.04,1
4.Ukraina+1.09,2
5.Kanada+1.09,3
6.Tsekki+1.16,1
7.Ranska+1.18,9
8.USA+1.37,0
9.Puola+2.22,4
10.Ruotsi+2.53,0

19. Suomi +7.36,00

Miehet, takaa-ajo 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴31.27,0
2.Alexander Loginov+33,5
3.Emilien Jacquelin 🇫🇷+40,5
4.Jakov Fak 🇸🇮+41,6
5.Simon Desthieux 🇫🇷+41,6
6.Tarjei Bø 🇳🇴+1.06,3
7.Lucas Hofer 🇮🇹+1.16,9
8.Fabien Claude 🇫🇷+1.19,9
9.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.20,2
10.Martin Fourcade 🇫🇷+1.20,9

24. Tero Seppälä +2.33,4



Hochfilzen maailmancup 13.12.2019


Naisten pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Dorothea Wierer 🇮🇹21.26,5
2.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+5,9
3.Svetlana Mironova+18,3
4.Paulina Fialkova 🇸🇰+22,1
5.Hanna Öberg 🇸🇪+24,3
6.Lucie Charvatova 🇨🇿+29,3
7.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+32,4
8.Tiril Eckhoff 🇳🇴+33,7
9.Valj Semerenko 🇺🇦+34,7
10.Anais Bescond 🇫🇷+38,2

Suomalaiset:
13. Kaisa Mäkäräinen +47,8
37. Mari Eder +1.22,9
76. Jenny Fellman +2.28,8
98. Suvi Minkkinen +4.00,1

Miesten pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴25.07,8
2.Simon Desthieux 🇫🇷+7,8
3.Alexander Loginov+14,6
4.Matvey Eliseev+20,6
5.Lucas Hofer 🇮🇹+20,8
6.Tarjei Bø 🇳🇴+23,4
7.Dominik Windisch 🇮🇹+31,7
8.Felix Leitner 🇦🇹+35,1
9.Dmytro Pidruchnyi 🇺🇦+37,6
10.Martin Fourcade 🇫🇷+38,8

35. Tero Seppälä +1.32,6
49. Olli Hiidensalo +1.44,0
105. Jaakko Ranta +4.05,9


Östersund maailmancup 8.12.2019


Naiset viesti 4x6 km

#MaaAika
1.Norja1:11.08,7
2.Sveitsi+8,5
3.Ruotsi+10,2
4.Saksa+15,5
5.Venäjä+1.37,7
6.Ranska+2.07,3

17. Suomi (Eder, Kuuttinen, Minkkinen & Fellman) +8.08,3

Östersund maailmancup 7.12.2019


Miesten viesti 4x7,5km

#UrheilijaTulos
1.Norja1:10.30,4
2.Ranska+32,3
3.Italia+1.27,1
4.Venäjä+1.41,4
5.Ruotsi+2.00,7
6.Ukraina+2.32,7
7.Slovenia+2.47,1
8.Saksa+3.23,1
9.Bulgaria+3.39,0
10.Sveitsi+3.45,0

18. Suomi (Hiidensalo, Seppälä, Ranta, Harjula) +5.21,0

Östersund maailmancup 5.12.2019


Naisten normaalimatka 15 km

#UrheilijaTulos
1.Justine Braisaz 🇫🇷42.35,1 (2)
2.Yuliia Dzhima 🇺🇦+11,1 (0)
3.Julia Simon 🇫🇷+17,7 (2)
4.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+25,2 (1)
5.Larisa Kuklina+38,8 (2)
6.Lena Haecki 🇨🇭+1.05,7 (3)
7.Dorothea Wierer 🇮🇹+1.08,4 (3)
8.Monika Hojnisz-Starega 🇵🇱+1.11,7 (1)
9.Lisa Vittozzi 🇮🇹+1.28,4 (2)
10.Hanna Öberg 🇸🇪+1.48,7 (3)

Suomalaiset:
13. Kaisa Mäkäräinen +2.05,5 (4)
54. Mari Eder +5.19,5 (5)
72. Suvi Minkkinen +7.04,7 (4)
98. Jenny Fellman +11.44,3 (9)

Östersund maailmancup 4.12.2019


Miehet normaalimatka 20 km

#UrheilijaTulos (sakot)
1.Martin Fourcade 🇫🇷53.11,9 (1)
2.Simon Desthieux 🇫🇷+12,7 (1)
3.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.50,8 (3)
4.Emilien Jacquelin 🇫🇷+2.17,8 (2)
5.Benjamin Weger 🇨🇭+2.28,2 (1)
6.Tarjei Bø 🇳🇴+2.28,8 (2)
7.Fabien Claude 🇫🇷+2.32,4 (2)
8.Matvey Eliseev+2.54,6 (1)
9.Alexander Loginov+2.55,1 (2)
10.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+3.12,6 (2)

26. Tero Seppälä +4.40,9 (3)
71. Olli Hiidensalo +8.26,4 (5)
90. Jaakko Ranta 11.00,1 (4)

Östersund pikamatkat 1.12.2019


Miehet 10 km, pikamatka

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴24.18,3 (1+0)
2.Tarjei Bø 🇳🇴+19,0 (0+1)
3.Matvey Eliseev+19,9 (0+0)
4.Alexander Loginov+27,1 (0+1)
5.Martin Fourcade 🇫🇷+27,9 (0+2)
6.Johannes Kuehn 🇩🇪+28,7 (0+2)
7.Johannes Dale 🇳🇴+29,4 (0+1)
8.Erlend Bjöntegård 🇳🇴+31,7 (0+1)
9.Julian Eberhard 🇦🇹+33,8 (2+0)
10.Vladimir Iliev 🇧🇬+36,0 (0+2)

38. Tero Seppälä +1.53,9 (2+1)
78. Olli Hiidensalo +2.52,1 (1+3)
105. Jaakko Ranta +4.00,8 (1+3)

Naiset pikamatka 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Dorothea Wierer 🇮🇹19.48,5 (0+1)
2.M. A. Roeiseland 🇳🇴+8,6 (2+0)
3.Marketa Davidova 🇨🇿+11,9 (0+0)
4.Franziska Preuss 🇩🇪+19,2 (0+0)
5.Linn Persson 🇸🇪+21,6 (0+1)
6.Denise Herrmann 🇩🇪+22,1 (0+1)
7.Katharina Innerhofer 🇦🇹+37,3 (0+1)
8.Lena Haecki 🇨🇭+39,6 (2+0)
9.Celia Aymonier 🇫🇷+40,0 (1+0)
10.Vita Semerenko 🇺🇦+41,1 (1+0)

Suomalaiset:
23. Mari Eder +1.03,6 (1+0)
53. Kaisa Mäkäräinen +1.57,9 (1+3)
88. Suvi Minkkinen +3.27,2 (1+3)
98. Venla Lehtonen +4.03,5 (1+1)



Östersund maailmancup 30.11.2019


Sekaviesti

#JoukkueTulos
1.Italia (Vittozzi, Wierer, Hofer Windisch)1:05.56,1 (0+9)
2.Norja (Tandrewold, Eckhoff, T. Bö, J. Bö)+4,1 (0+15)
3.Ruotsi (Persson, Brorsson, Nelin, Ponsiluoma)+59,9 (0+11)
4.Venäjä (Yurlova-Pecht, Mironova, Malyshko, Loginov)+1.44,9 (1+13)
5.Itävalta (Schwaiger, Innerhofer, Leitner, Landertinger)+1.53,6 (1+10
6.Sveitsi (Gasparin S., Haecki, Weger, Finello)+1.55,5 (1+15)

10. Suomi (Eder, Mäkäräinen, Seppälä, Hiidensalo) 2+14

Parisekaviesti

#JoukkueTulos
1.Ruotsi (Öberg, Samuelsson)36.42,1 (2+11)
2.Saksa (Preuss, Lesser)+18,1 (1+9)
3.Norja (Röiseland, Christiansen)+40,4 (1+16)
4.Ukraina (Merkushyna, Tyshchenko)+56,9 (3+6)
5.Viro (Oja, Zahkna)+1.01,6 (1+8)
6.USA (Dunklee, Dohery)+1.17,0 (1+16)
7.Ranska (Simon, Desthieux)+1.19,5 (3+15)
8.Italia (Sanfilippo, Bormolini)+1.51,7 (3+13)
9.Valko-Venäjä (Sola, Labastau)+2.03,1 (5+17)
10.Kanada (Lunder, Gow)+2.03,7 (2+10)

17. Suomi (Minkkinen, Ranta) 5+16 - Suomi otettiin kierroksella kiinni ja Suomen kilpailu päättyi siihen.



Ampumahiihdon Maailmancup 2018-2019 - Tulokset


Holmenkollen mc, miesten yhteislähtö 15.0 km 24.3.2019

#UrheilijaAika
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴37.25,6
2.Arnd Peiffer 🇩🇪+19,2
3.Benedikt Doll 🇩🇪+38,0
4.Julian Eberhard 🇦🇹+42,3
5.Vetle Sjastad Christiansen 🇳🇴+44,6
6.Lukas Hofer 🇮🇹+1.07,2
7.Simon Desthieux 🇫🇷+1.10,1


Holmenkollen mc, naisten yhteislähtö 12.5 km 24.3.2019

#UrheilijaAika
1.Hanna Öberg 🇸🇪35.56,2 (2)
2.Tiril Eckhoff 🇳🇴+1,3 (3)
3.Clare Egan 🇺🇸+10,4 (1)
4.Denise Herrmann 🇩🇪+21,6 (4)
5.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+48,7 (2)
6.Paulina Fialkova 🇸🇰+54,7 (4)
7.Julia Simon 🇫🇷+56,0 (4)
8.Franziska Preuss 🇩🇪+56,2 (3)

23. Kaisa Mäkäräinen +2.17,0 (7)

Holmenkollen mc, miesten takaa-ajo 12.5 km 23.3.2019

#UrheilijaAika
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴 (3)32.15,6
2.Tarjei Bø 🇳🇴 (1)+13,9
3.Arnd Peiffer 🇩🇪 (1)+18,2
4.Felix Leitner 🇦🇹 (0)+22,1
5.Vetle Sjastad Christiansen 🇳🇴 (2)+51,1
6.Lukas Hofer 🇮🇹 (3)+57,1
7.Benedikt Doll 🇩🇪 (3)+57,1
8.Simon Desthieux 🇫🇷 (3)+57,6

23. Olli Hiidensalo +2.35,5 (2)
35. Tero Seppälä +3.22,1 (4)

Holmenkollen mc, naisten takaa-ajo 10 km 23.3.2019

#UrheilijaAika
1.Anastasia Kuzmina 🇸🇰 (0)28.25,9
2.Denise Herrmann 🇩🇪 (2)+1.42,8
3.Hanna Öberg 🇸🇪 (1)+2.01,1
4.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴 (3)+2.11,7
5.Linn Persson 🇸🇪 (1)+2.12,5
6.Tiril Eckhoff 🇳🇴 (4)+2.27,0
7.Franziska Preuss 🇩🇪 (3)+2.31,8
8.Kaisa Mäkäräinen 🇫🇮 (1)+2.34,1

Holmenkollen mc, miesten pikamatka 10 km 22.3.2019

#UrheilijaAika
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴24.39,9
2.Lucas Hofer 🇮🇹+31,7
3.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+35,0
4.Julian Eberhard 🇦🇹+38,3
5.Tarjei Bø 🇳🇴+38,5
6.Benedikt Doll 🇩🇪+39,4
7.Simon Desthieux 🇫🇷+51,9
8.Arnd Peiffer 🇩🇪+52,7
9.Alexander Loginov+52,9
10.Felix Leitner 🇦🇹+54,7

33. Olli Hiidensalo +1.49,6
48. Tero Seppälä +2.17,9
60. Tuomas Grönman 2.34,3
83. Jaakko Ranta +3.25,3

Holmenkollen mc, naisten pikamatka 7,5km 21.3.2019

#UrheilijaAika
1.Anastasia Kuzmina 🇸🇰19.56,2
2.Franziska Preuss 🇩🇪+21,2
3.Paulina Fialkova 🇸🇰+25,1
4.Celia Aymonier 🇫🇷+30,4
5.Denise Herrmann 🇩🇪+34,0
6.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+35,5
7.Tiril Eckhoff 🇳🇴+42,2
8.Linn Persson 🇸🇪+46,3
9.Emma Lunder 🇨🇦+49,0
10.Elisabeth Högberg 🇸🇪+50,2

32. Kaisa Mäkäräinen (FIN) +1.32,7
43. Suvi Minkkinen (FIN) +1.52,8
62. Laura Toivanen (FIN) +2.18,8
76. Venla Lehtonen (FIN) +2.39,8

Ampumahiihdon MM: Miesten yhteislähtö 15 km 17.3.2019

#UrheilijaAika
1.Dominik Windisch 🇮🇹40.54,1
2.Antonin Guigonnat 🇫🇷+22,8
3.Julian Eberhard 🇦🇹+23,3
4.Alexander Loginov+27,4
5.Quinton Fillon Maillet 🇫🇷+33,2
6.Arnd Peiffer 🇩🇪+39,6
7.Simon Eder 🇦🇹+43,9
8.Benedikt Doll 🇩🇪+44,4
9.Tarjei Bø 🇳🇴+47,9
10.Dmytro Pidruchnyi 🇺🇦+48,2


Ampumahiihdon MM: Naisten yhteislähtö 12,5 km 17.3.2019

#UrheilijaAika
1.Dorothea Wierer 🇮🇹37.26,4
2.Ekaterina Yurlova-Percht+4,9
3.Denise Herrmann 🇩🇪+15,4
4.Hanna Öberg 🇸🇪+52,7
5.Tiril Eckhoff 🇳🇴+57,7
6.Laura Dahlmeier 🇩🇪+1.03,4
7.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+1.10,1
8.Lisa Vittozzi 🇮🇹+1.11,2
9.Linn Persson 🇸🇪+1.29,7
10.Joanne Reid 🇺🇸+1.32,1

23. Kaisa Mäkäräinen (FIN) +2.34,7

Ampumahiihdon MM: Miesten viesti 4x7,5 km 16.3.2019

#JoukkueAika
1.Norja1:12.03,7
2.Saksa+38,1
3.Venäjä+1.04,1
4.Tsekki+1.20,7
5.Slovenia+1.22,4
6.Ranska+1.37,2
7.Ruotsi+1.37,4
8.Itävalta+2.00,1
9.Bulgaria+2.03,9
10.Valko-Venäjä+2.04,0

17. Suomi (Ranta, Seppälä, Grönman, Hiidensalo) +4.09,5

Ampumahiihdon MM: Naisten viesti 4x6 km 16.3.2019

#JoukkueAika
1.Norja (1+8)1.12.00
2.Ruotsi (0+6)+24.3
3.Ukraina (0+5)+35.1
4.Saksa (1+14)+35.6
5.Venäjä (0+12)+43.6
6.Slovakia (0+9)+53.1

Suomi otettiin kierroksella kiinni.

Ampumahiihdon MM: Parisekaviesti 14.3.2019

#JoukkueAika
1.Norja (Röiseland, J. Bö)35.43,2
2.Italia (Wierer, Hofer)+13,4
3.Ruotsi (Öberg, Samuelsson)+20,0
4.Saksa (Hermann, Lesser)+30,5
5.Ukraina (Merkushyna, Pidruchnyi)+41,5
6.Venäjä (Pavlova, Eliseev)+52,7
7.Ranska (Simon, Guigonnat)+1.06,5
8.Itävalta (Hauser, Eder)+1.08,2
9.Tsekki (Puskarcikova, Moravec)+1.34,1
10.Latvia (Bendika, Rastorgujevs)+1.34,3
11.Viro (Tomingas, Zahkna)+1.38,8
12.Suomi (Mäkäräinen, Seppälä)+1.39,0

Kilpailuun osallistui 28 joukkuetta.

Ampumahiihdon MM: Miesten normaalimatka 20 km 13.3.2019

#UrheilijaAika
1.Arnd Peiffer 🇩🇪(0) 52.42.4
2.Vladimir Iliev 🇧🇬(1) +1.08.7
3.Tarjei Bø 🇳🇴(1) +1.09.1
4.Sebastian Samuelsson 🇸🇪(1) +1.35.7
5.Lukas Hofer 🇮🇹(2) +1.53.2
6.Simon Desthieux 🇫🇷(3) +1.54.0
7.Evgeniy Garanichev(1) +1.56.5
8.Vetle Sjastad Christiansen 🇳🇴(0) +1.59.2

Suomalaiset
31. Tero Seppälä (3) +4.51.7
62. Olli Hiidensalo (4) +8.38.7
78. Tuomas Grönman (5) +10.36.9

Ampumahiihdon MM: Naisten normaalimatka 15 km 12.3.2019

#UrheilijaAika
1.Hanna Öberg 🇸🇪43.10,4
2.Lisa Vittozzi 🇮🇹+23,6
3.Justine Braisaz 🇫🇷+32,5
4.Laura Dahlmeier 🇩🇪+39,5
5.Paula Fialkova 🇸🇰+45,5
6.Mona Brorsson 🇸🇪+49,9
7.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+53,7
8.Dorothea Wierer 🇮🇹+1.06,7
9.Selina Gasparin 🇨🇭+1.59,5
10.Anastasiya Merkushyna 🇺🇦+2.04,6

Suomalaiset:
45. Kaisa Mäkäräinen +5.06,1
56. Suvi Minkkinen +6.02,1
74. Venla Lehtonen +8.04,7
78. Laura Toivanen +8.44,3

Ampumahiihdon MM: Naisten takaa-ajo 10 km 10.3.2019

#UrheilijaAika
1.Denise Herrmann 🇩🇪31.45,9
2.Tiril Ekchoff 🇳🇴+31,4
3.Laura Dahlmeier 🇩🇪+31,6
4.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+1.35,0
5.Hanna Öberg 🇸🇪+1.35,0
6.Anastasia Kuzmina 🇸🇰+1.41,3
7.Mona Brorsson 🇸🇪+1.47,2
8.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+2.01,2
9.Evgeniya Pavlova+2.14,3
10.Lisa Vittozzi 🇮🇹+2.32,2

Suomalaiset:
17. Kaisa Mäkäräinen +3.03,0
49. Venla Lehtonen +6.00,3

Ampumahiihdon MM: Miesten takaa-ajo 12,5 km 10.3.2019

#UrheilijaAika
1.Dmytro Pidruchnyi 🇺🇦31.54,1
2.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+8,3
3.Quinton Fillon Maillet 🇫🇷+17,7
4.Tarjei Bø 🇳🇴+18,1
5.Martin Fourcade 🇫🇷+27,8
6.Andrejs Rastugojevs 🇱🇻+40,8
7.Antonin Guigonnat 🇫🇷+47,3
8.Benjamin Weger 🇨🇭+47,8
9.Evgeniy Garanichev+48,3
10.Simon Eder 🇦🇹+49,3

Suomalaiset:
28. Tero Seppälä +2.22,8
40. Tuomas Grönman +3.26,6
47. Olli Hiidensalo +4.36,9

Ampumahiihdon MM: Miesten pikakisa 10 km 9.3.2019

#UrheilijaAika
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴24.37,6
2.Alexander Loginov+13,7
3.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+16,5
4.Dmytro Pidruchnyi 🇺🇦+16,8
5.Simon Desthieux 🇫🇷+24,8
6.Martin Fourcade 🇫🇷+32,5
7.Erlend Bjøntegård 🇳🇴+34,8
8.Erik Lesser 🇩🇪+44,7
9.Arnd Peiffer 🇩🇪+47,3
10.Benjamin Weger 🇨🇭+49,8

Suomalaiset:
25. Olli Hiidensalo +1.34,6
35. Tero Seppälä +1.55,8
37. Tuomas Grönman +1.57,7

Ampumahiihdon MM: Naisten pikakisa 7.5 km 8.3.2019

#UrheilijaAika
1.Anastasia Kuzmina 🇸🇰22.17.5 (1)
2.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+9.5 (0)
3.Laura Dahlmeier 🇩🇪+12.6 (0)
4.Hanna Öberg (SWE+13.2 (1)
5.Mona Brorsson 🇸🇪+21.7 (1)
6.Denise Herrmann 🇩🇪+23.9 (2)
7.Marketa Davidova 🇨🇿+26.5 (1)
8.Ekaterina Yurlova-Percht+31.4 (1)
9.Tiril Ekchoff 🇳🇴+32.6 (2)
10.Dorothea Wierer 🇮🇹+33.2 (2)

Suomalaiset
12. Kaisa Mäkäräinen +34.0 (2)
45. Venla Lehtinen +2.07.3 (1)
63. Laura Toivanen +2.38.2 (2)
73. Suvi Minkkinen +2.58.8 (2)

Ampumahiihdon MM: Sekaviesti 7.3.2019

#JoukkueAika
1.Norja1:17:41.4
2.Saksa+13.1
3.Italia+1:09.6
4.Venäjä+1:32.4
5.Ruotsi+1:35.3
6.Tshekki+1:51.3
7.Ukraina+2:27.2
8.Ranska+2:41.2
9.Puola+2:48.8
10.Suomi+2:53.2


Soldier Hollow - Sekaviesti 17.02.2019

#JoukkueAika
1.Ranska1:03.51,4
2.Saksa+13,5
3.Norja+1.02,2
4.Sveitsi+1.31,2
5.Ruotsi+1.59,7
6.Tsekki+2.12,9


Soldier Hollow - Parisekaviesti 17.02.2019

#JoukkueAika
1.Italia (Hofer, Wierer)35.27,9
2.Itävalta (Eder, Hauser)+22,9
3.Ranska (Guigonnat, Simon)+50,2
4.Saksa (Rees, Preuss)+1.06,9
5.Norja (Bjöntegård, Tandrevold)+1.07,4
6.Ukraina (Pidruchnyi, Dzhima)+1.17,9

Soldier Hollow - Takaa-ajo (m) 16.02.2019

#UrheilijaAika
1.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷30:55.8
2.Vetle Sjastad Christiansen 🇳🇴+25.9
3.Simon Desthieux 🇫🇷+47.3
4.Johannes Thingnes Bö 🇳🇴+1:37.7
5.Erik Lesser 🇩🇪+1:55.1
6.Benjamin Weger 🇨🇭+2:11.4
7.Alexander Loginov+2:16.5
8.Christian Cow 🇨🇦+2:21.2
9.Benedikt Doll 🇩🇪+2:22.7
10.Sean Doherty 🇺🇸+2:22.8

Suomalaisia ei mukana kilpailussa.

Soldier Hollow - Takaa-ajo (n) 16.02.2019

#UrheilijaAika
1.Denise Herrmann 🇩🇪28:03.4
2.Franziska Hildebrand 🇩🇪+4.2
3.Kaisa Mäkäräinen 🇫🇮+16.5
4.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+27.0
5.Anastasia Kuzmina 🇸🇰+27.0
6.Lisa Vittozzi 🇮🇹+55.6
7.Monika Hojnisz 🇵🇱+59.9
8.Kamila Zuk 🇵🇱+1:16.0
9.Veronika Vitkova 🇨🇿+1:19.5
10.Celia Aymonier 🇫🇷+1:27.9

Suomalaiset:
50. Suvi Minkkinen +5:20.8
Laura Toivanen tuli kierroksella ohitetuksi

Miesten pikakilpailu 10 km, Soldier Hollow 15.2.2019

#UrheilijaAika
1.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴23:29.7
2.Simon Desthieux 🇫🇷+1.3
3.Roman Rees 🇩🇪+22.4
4.Eric Lesser 🇩🇪+23.0
5.Johannes Thingnes Bö 🇳🇴+41.5
6.Quinton Fillon Maillet 🇫🇷+42.9
7.Lucas Hofer 🇮🇹+46.3
8.Benjamin Weger 🇨🇭+49.3
9.Antonin Guigonnat 🇫🇷+52.7
10.Johannes Dale 🇳🇴+56.5


Naisten pikakilpailu 7,5 km, Soldier Hollow 14.2.2019

#UrheilijaAika
1.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴19:47.6
2.Kaisa Mäkäräinen 🇫🇮+11.5
3.Franziska Hildebrand 🇩🇪+21.4
4.Monika Hojnisz 🇵🇱+23.9
5.Anastasia Kuzmina 🇸🇰+28.2
6.Kamila Zuk 🇵🇱+39.4
7.Denise Herrmann 🇩🇪+42.4
8.Dorothea Wierer 🇮🇹+49.0
9.Elisabeth Högberg 🇸🇪+53.1
10.Yuliia Dzhima 🇺🇦+55.2

Muut suomalaiset:
49. Laura Toivanen +2:42.8
60. Suvi Minkkinen +3:06.8

Canmore: Viesti (n) 4 x 6km 8.2.2019

#JoukkueAika
1.Saksa1:10:16.3
2.Norja+30.2
3.Ranska+41.6
4.Italia+1:40.5
5.Sveitsi+2:24.6
6.Itävalta+2:49.1

Canmore: Viesti (m) 4 x 7,5km 8.2.2019

#JoukkueAika
1.Norja1:16:36.6
2.Ranska+1:10.4
3.Venäjä+1:48.4
4.Saksa+2:48.6
5.Itävalta+3:22.2
6.Tsekki+3:23.5

Canmore: Normaalimatka (n) 12,5km 7.2.2019

#UrheilijaAika
1.Tiril Ekchoff 🇳🇴36:32.9
2.Marketa Davidova 🇨🇿+9.8
3.Lisa Vittozzi 🇮🇹+20.9
4.Franziska Hildebrand 🇩🇪+47.8
5.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+1:05.8
6.Vanessa Hinz 🇩🇪+1:18.5
7.Anais Bescond 🇫🇷+1:21.6
8.Anastasia Kuzmina 🇸🇰+1:29.4
9.Laura Dahlmeier 🇩🇪+1:30.5
10.Julia Schwaiger 🇦🇹+1:37.6

Suomalaiset:
48. Kaisa Mäkäräinen +4:48.7
60. Suvi Minkkinen +5:36.6
83. Laura Toivanen +8:49.6

Canmore: Normaalimatka (m) 15km 7.2.2019

#UrheilijaAika
1.Johannes Thingnes Bö 🇳🇴35:27.9
2.Vetle Sjastad Christiansen 🇳🇴+2:10.2
3.Alexander Loginov+2:41.0
4.Lars Birkeland 🇳🇴+2:51.3
5.Dominik Windisch 🇮🇹+2:56.3
6.Simon Eder 🇦🇹+2:57.5
7.Simon Fourcade 🇫🇷+2:58.9
8.Erik Lesser 🇩🇪+3:01.7
9.Peppe Femling 🇸🇪+3:02.7
10.Christian Cow 🇨🇦+3:05.4

Suomalaisia ei ollut mukana kilpailussa.

Antholz-Anterselva


Yhteislähtö miehet 15.0 km 27.1.2019

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Fillon Maillet Q.FRA0+34.39.4
2.Bö J.T.NOR2+14.3
3.Peiffer A.GER0+24.6
4.Fourcade M.FRA1+50.4
5.Guigonnat A.FRA2+51.8
6.Weger B.SUI2+52.5


Yhteislähtö naiset 12.5 km 27.1.2019

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Dahlmeier L.GER1+35.32.2
2.Davidova M.CZE1+13.1
3.Hinz V.GER1+16.4
4.Öberg H.SWE2+17.1
5.Wierer D.ITA3+32.2
6.Mäkäräinen K.FIN2+33.3



Takaa-ajo miehet 12.5 km 26.1.2019

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Bö J.T.NOR331.33.7
2.Guigonnat A.FRA1+34.8
3.Fillon Maillet Q.FRA2+40.6
4.Desthieux S.FRA2+40.6
5.Fourcade M.FRA3+50.9
6.Peiffer A.GER2+56.7
7.Loginov A.RUS1+57.5
8.Eder S.AUT21.29.9

49. Tero Seppälä (6) +5.04.5


Takaa-ajo naiset 10.0 km 26.1.2019

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Wierer D.ITA2+29.20.1
2.Dahlmeier L.GER1+6.0
3.Vittozzi L.ITA2+16.2
4.Roeiseland M. O.NOR3+10.2
5.Kuzmina A.SVK4+46.5
6.Hauser L.T.AUT2+55.8
7.Mäkäräinen K.FIN4+1.08.1



Anterselva, pikakisa miehet 10.0 km 25.1.2019

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Bö J.T.NOR123.53.9
2.Bjoentegaard E.NOR0+17.5
3.Guigonnat A.FRA1+20.2
4.Fourcade M.FRA0+21.3
5.Eder S.AUT1+23.9
6.Desthieux S.FRA2+33.5
7.Fillon Maillet Q.FRA2+33.7
8.Hofer L.ITA142.0

41. Tero Seppälä (2) +1.45.8

Pikakisa naiset 7.5 km 24.1.2019

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Davidova M.CZE032.32.9
2.Mäkäräinen K.FIN1+1.7
3.Roeiseland M.O.NOR1+3.5
4.Dahlmeier L.GER0+4.2
5.Vittozzi L.ITA1+10.2
6.Hojnisz M.POL1+10.5
7.Mironova S.RUS.0+13.8
8.Wierer D.ITA1+15.2
9.Hauser L.T.AUT0+18.7
10.Kuzmina A.SVK2+21.1

84. Laura Toivanen (3) +3.19.8
DNS Suvi Minkkinen

Ruhpolding


Naiset yhteislähtö 12.5 km 20.1.2019

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Preuss F.GER032.34.0
2.Tandrevold I.NOR0+0.2
3.Fialkova P.SVK1+15.1
4.Öberg H.SWE2+18.8
5.Haecki L.SUI1+19.4
6.Kryuko I.BLR1+ 20.0
7.Persson L.SWE0+20.9
8.Roeiseland MNOR2+26.8

27. Kaisa Mäkäräinen (6) +2.55.9

Miehet yhteislähtö 15 km 20.1.2019

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Bö J.T.NOR136.43.8
2.Eberhard K.AUT2+0.6
3.Fillon Maillet Q.FRA1+2.8
4.Fourcade M.FRA1+8.6
5.Christiansen V.S.NOR1+9.9
6.Desthieux S.FRA2+ 25.0
7.Peiffer A.GER2+25.5
8.Weger B.SUI1+26.9


Pikakisa naiset 7.5 km 17.1.2019

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Kuzmina A.SVK022.56.3
2.Vittozzi L.ITA0+11.5
3.Öberg H.SWE0+29.1
4.Roeiseland M. O.NOR1+30.6
5.Bescond A.FRA0+32.5
6.Wierer D.ITA1+ 40.2
7.Chevalier A.FRA0+46.1
8.Braisaz J.FRA0+46.1

Suomalaiset
21. Kaisa Mäkäräinen (2) +1.14.4
61. Suvi Minkkinen (1) +2.19.9
80. Laura Toivanen (1) +2.46.8
90. Venla Lehtonen (3) +3.19.7

Pikakisa miehet 10.0 km 17.1.2019

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Bö J.T.NOR122.56.3
2.Bö T.NOR0+7.9
3.Doll B.GER1+10.5
4.Fourcade M.FRA0+15.9
5.Loginov A.RUS1+26.1
6.Hofer L.ITA1+ 33.2
7.Kuehn J.GER1+39.4
8.Eder S.AUT0+42.7

Suomalaiset
58. Olli Hiidensalo (1) +1.54.4
64. Tero Seppälä (2) +1.59.2
93. Jaakko Ranta (2) +2.58.2
98. Tuomas Grönman (3) +3.09.8

Oberhof


Miesten viesti 4 x 7.5 km, 13.1.2019

SijaMaaSakotAikaero
1.Venäjä0+61:20.54.3
2.Ranska1+8+1.01.1
3.Itävalta1+7+2.18.6
4.Tsekki1+10+2.36.0
5.Ruotsi1+7+2.42.7
6.Italia0+14+ 2:43.1

16. Suomi (2+16) +8.40.7

Naisten viesti 4 x 6 km, 13.1.2019

SijaMaaSakotAikaero
1.Venäjä0+81:18:46.3
2.Saksa3+10+33.5
3.Tsekki1+6+36.7
4.Norja0+9+50.6
5.Ranska3+15+1:08.4
6.Slovakia3+11+ 2:45.0

Suomi otettiin kierroksella kiinni ja joutui keskeyttämään.

Takaa-ajo miehet 12.5 km 12.1.2019