Ampumahiihdon Maailmancup 2020-2021 - Katso Ohjelma & Tilanne

Ampumahiihdon Maailmancup


Etusuoran erikoissivulta löydät ampumahiihdon maailmancupin 2020-2021 ohjelman, pistetilanteen, tulokset sekä paljon historiatietoa menneiltä vuosilta!
Ampumahiihdon maailmancup on kansainvälisen ampumahiihtoliiton, IBU:n järjestämä ampumahiihdon sarjamuotoinen kilpailu, missä on kilpailtu aina vuodesta 1977-1978 (naiset 1982-1983) lähtien.



Ampumahiihdon Maailmancup 2020-2021 - Ohjelma


Ampumahiihdon maailmancup-kausi 2020-2021 pitää sisällään 11 kisarupeamaa, mikäli vallitseva koronavirustilanne sallii maailmancup-kauden läpiviennin suunnitellusti.

Kisajärjestäjät tulevalla kaudella ovat aikajärjestyksessä Suomen Kontiolahti, Ruotsin Östersund, Itävallan Hochfilzen, Ranskan Annecy, Saksan Oberhof ja Ruhpolding, Italian Antholz-Anterselva, Slovenian Pokljuka (MM-kisat), Kiinan Beijing, Tsekin Nove Mesto, ja Norjan Holmenkollen.

Kisakalenteri Ampumahiihdon Maailmancup 2020-2021

  • AjankohtaTapahtumaPaikka
  • 28.11.2020 - 29.11.2020Maailmancup Kontiolahti Kontiolahti, Suomi
    +
    la 28.11.2020 13:00Normaalimatka 20 km, miehet
    la 28.11.2020 16:20Normaalimatka 15 km, naiset
    su 29.11.2020 11:30Pikakilpailu 10 km, miehet
    su 29.11.2020 14:30Pikakilpailu 7,5 km, naiset
  • 3.12.2020 - 6.12.2020Maailmancup Östersund Östersund, Ruotsi
    +
    to 03.12.2020 14:30Pikakilpailu 10 km, miehet
    to 03.12.2020 17:30Pikakilpailu 7,5 km, naiset
    la 05.12.2020 14:20Takaa-ajo 12,5 km, miehet
    la 05.12.2020 15:15Viesti 4 x 6 km, naiset
    su 06.12.2020 13:45Viesti 4 x 7,5 km, miehet
    su 06.12.2020 16:45Takaa-ajo 10 km, naiset
  • 11.12.2020 - 13.12.2020Maailmancup Hochfilzen Hochfilzen, Itävalta
    +
    pe 11.12.2020 12:30Pikakilpailu 7,5 km, naiset
    pe 11.12.2020 15:20Pikakilpailu 10 km, miehet
    la 12.12.2020 12:45Viesti 4 x 6 km, naiset
    la 12.12.2020 15:45Takaa-ajo 12,5 km, miehet
    su 13.12.2020 12:45Takaa-ajo 10 km, naiset
    su 13.12.2020 15:00Viesti 4 x 7,5 km, miehet
  • 17.12.2020 - 20.12.2020Maailmancup Annecy Annecy-Le Grand Bornand, Ranska
    +
    to 17.12.2020 15:15Pikakilpailu 10 km, miehet
    pe 18.12.2020 15:15Pikakilpailu 7,5 km, naiset
    la 19.12.2020 14:00Takaa-ajo 12,5 km, miehet
    la 19.12.2020 16:00Takaa-ajo 10 km, naiset
    su 20.12.2020 13:00Yhteislähtö 15 km, miehet
    su 20.12.2020 15:15Yhteislähtö 12,5 km, naiset
  • 7.1.2021 - 10.1.2021Maailmancup Oberhof Oberhof, Saksa
    +
    to 07.01.2021 15:15Pikakilpailu 7,5 km, naiset
    pe 08.01.2021 15:15Pikakilpailu 10 km, miehet
    la 09.01.2021 13:45Takaa-ajo 10 km, naiset
    la 09.01.2021 15:45Takaa-ajo 12,5 km, miehet
    su 10.01.2021 12:30Sekaviesti
    su 10.01.2021 15:40Parisekaviesti
  • 13.1.2021 - 17.1.2021Maailmancup Ruhpolding Ruhpolding, Saksa
    +
    ke 13.01.2021 15:30Pikakilpailu 10 km, miehet
    to 14.01.2021 15:30Pikakilpailu 7,5 km, naiset
    pe 15.01.2021 15:30Viesti 4 x 7,5 km, miehet
    la 16.01.2021 15:45Viesti 4 x 6 km, naiset
    su 17.01.2021 13:30Yhteislähtö 15 km, miehet
    su 17.01.2021 16:00Yhteislähtö 12,5 km, naiset
  • 21.1.2021 - 24.1.2021Maailmancup Antholz-Anterselva Antholz-Anterselva, Italia
    +
    to 21.01.2021 15:15Normaalimatka 15 km, naiset
    pe 22.01.2021 14:15Normaalimatka 20 km, miehet
    la 23.01.2021 14:00Yhteislähtö 12,5 km, naiset
    la 23.01.2021 16:05Viesti 4 x 7,5 km, miehet
    su 24.01.2021 13:00Viesti 4 x 6 km, naiset
    su 24.01.2021 15:45Yhteislähtö 15 km, miehet
  • 10.2.2021 - 21.2.2021MM-kisat Pokljuka (Maailmancup)Pokljuka, Slovakia
    +
    ke 10.02.2021 16:00Sekaviesti
    pe 12.02.2021 15:30Pikakilpailu 10 km, miehet
    la 13.02.2021 15:30Pikakilpailu 7,5 km, naiset
    su 14.02.2021 14:15Takaa-ajo 12,5 km, miehet
    su 14.02.2021 16:30Takaa-ajo 10 km, naiset
    ti 16.02.2021 13:05Normaalimatka 15 km, naiset
    ke 17.02.2021 17:30Normaalimatka 20 km, miehet
    to 18.02.2021 16:15Parisekaviesti
    la 20.02.2021 12:45Viesti 4 x 6 km, naiset
    la 20.02.2021 16:00Viesti 4 x 7,5 km, miehet
    su 21.02.2021 13:30Yhteislähtö 12,5 km, naiset
    su 21.02.2021 16:15Yhteislähtö 15 km, miehet
  • 26.2.2021 - 1.3.2021Maailmancup Peking Peking, Kiina
    +
    pe 26.02.2021 10:15Viesti 4 x 6 km, naiset
    la 27.02.2021 10:15Viesti 4 x 7,5 km, miehet
    su 28.02.2021 07:35Pikakilpailu 7,5 km, naiset
    su 28.02.2021 10:30Pikakilpailu 10 km, miehet
    ma 01.03.2021 10:15Takaa-ajo 10 km, naiset
    ma 01.03.2021 12:15Takaa-ajo 12,5 km, miehet
  • 11.3.2021 - 14.3.2021Maailmancup Nove Mesto Nove Mesto, Tsekki
    +
    to 11.03.2021 18:30Pikakilpailu 10 km, miehet
    pe 12.03.2021 18:30Pikakilpailu 7,5 km, naiset
    la 13.03.2021 15:45Takaa-ajo 12,5 km, miehet
    la 13.03.2021 18:15Takaa-ajo 10 km, naiset
    su 14.03.2021 11:25Sekaviesti
    su 14.03.2021 14:45Parisekaviesti
  • 18.3.2021 - 21.3.2021Maailmancup Holmenkollen Holmenkollen, Norja
    +
    to 18.03.2021 11:30Supersprintti, karsinta, naiset
    to 18.03.2021 13:30Supersprintti, karsinta, miehet
    to 18.03.2021 16:30Supersprintti, finaali, naiset
    to 18.03.2021 17:30Supersprintti, finaali, miehet
    la 20.03.2021 13:15Pikakilpailu 7,5 km, naiset
    la 20.03.2021 16:15Pikakilpailu 10 km, miehet
    su 21.03.2021 14:00Yhteislähtö 12,5 km, naiset
    su 21.03.2021 16:30Yhteislähtö 15 km, miehet

Ampumahiihdon Maailmancup 2020-2021 - Kokonaiskilpailun lopputilanne



Päivitämme tähän maailmancup-kauden 2020-2021 kokonaiskilpailun tilannetta sitä mukaa, kun kilpailuja käydään.

Maailmancup 2019-2020 - Kokonaiskilpailun lopputilanne


Naiset 21/21

SijaKilpailijaPst
1.Dorothea Wierer (ITA)793
2.Tiril Eckhoff (NOR)786
3.Denise Herrmann (GER)745
4.Hanna Öberg (SWE)741
5.Marte Olsbu Röiseland (NOR)597
6.Franziska Preuss (GER)573
7.Ingrid Landmark Tandrevold (NOR)554
8.Julia Simon (FRA)551
9.Justine Braisaz (FRA)547
10.Lisa Vittozzi (ITA)528

11. Kaisa Mäkäräinen (FIN) 506
30. Mari Eder (FIN) 237
70. Suvi Minkkinen (FIN) 37

Miehet 21/21

SijaKilpailijaPst
1.Johannes Thingnes Bö (NOR)913
2.Martin Fourcade (FRA)911
3.Quentin Fillon Maillet (FRA)843
4.Tarjei Bö (NOR)740
5.Emilien Jacquelin (FRA)726
6.Simon Desthieux (FRA)672
7.Alexander Loginov (RUS)629
8.Benedikt Doll (GER)613
9.Johannes Dale (NOR)576
10.Vetle Sjåstad Christiansen (NOR)566

36. Tero Seppälä



Pistelasku


Ampumahiihdon Maailmancupin nykyinen pistelaskujärjestelmä on ollut käytössä kaudesta 2008-2009. Pisteitä saa kilpailun 40 parasta. Poikkeuksena yhteislähtö, missä on vain 30 osallistujaa per kilpailu. Kymmenen parasta kilpailijaa saavat pisteitä alla olevan listauksen mukaan ja tämän jälkeen jokainen kilpailija saa yhden pisteen vähemmän, niin että 40. sijoittunut saa yhden pisteen.

Voittaja: 60p Toinen: 54p. Kolmas: 48p. Neljäs: 43p. Viides: 40p Kuudes: 38p. Seitsemäs: 36p. Kahdeksas: 34p. Yhdeksäs: 32p. Kymmenes: 31p.

Henkilökohtaisten pisteiden lisäksi kaikissa ampumahiihdon maailmancupin osakilpailuissa jaetaan myös maapisteitä. Maacupin perusteella määräytyvät seuraavan kauden maakohtaiset edustuspaikat. Tähän nähden maacupia seurataankin verrattain vähän medioissa.

Parhaat maat saavat seuraavalle kaudelle peräti kuusi maapaikkaa, toiseksi parhaat viisi ja niin edespäin. Alla maakohtaisten edustajamäärien määräytyminen maacupin pisteiden mukaan.

Sijoitus maacupissaEdustajien maksimimäärä
Sijat 1 – 5Edustajia: 6
Sijat 6 – 10Edustajia: 5
Sijat 11 – 15Edustajia: 4
Sijat 16 – 20Edustajia: 3
Sijat 21 – 25Edustajia: 2
Sijat 26 – 30Edustajia: 1


Kaisa Mäkäräinen keulilla Tyumenin 10km takaa-ajon maailmancup-kisassa keväällä 2018. Darya Domracheva tiukasti perässä.
Kaisa Mäkäräinen keulilla Tyumenin 10km takaa-ajon maailmancup-kisassa keväällä 2018. Darya Domracheva tiukasti perässä. (By Andrew Fedorov (Kaisa Mäkäräinen (FIN) & Darya Domracheva (BLR)) [CC BY 2.0 ], via Wikimedia Commons)


Ampumahiihdon maailmancup 2020-2021 - Tulokset


Päivitämme tähän maailmancup-kauden 2020-2021 tulokset.

Ampumahiihdon Maailmancup 2019-2020 - Tulokset


Kontiolahti maailmancup 14.3.2020


Naiset takaa-ajo

#UrheilijaTulos
1.Julia Simon (FRA)30.43,5
2.Selina Gasparin (SUI)+17,3
3.Lisa Vittozzi (ITA)+20,9
4.Kaisa Mäkäräinen (FIN)+28,2
5.Monika Hojnisz-Starega (POL)+39,8
6.Mona Brorsson (SWE)+42,8
7.Johanna Skottheim (SWE)+44,4
8.Marketa Davidova (CZE)+50,8
9.Franziska Preuss (GER)+56,7
10.Tiril Eckhoff (NOR)+57,2



Miehet takaa-ajo

#UrheilijaTulos
1.Martin Fourcade (FRA)31.25,4
2.Quentin Fillon Maillet (FRA)+2,9
3.Emilien Jacquelin (FRA)+4,5
4.Johannes Thingnes Bø (NOR)+8,3
5.Arnd Peiffer (GER)+14,1
6.Erlend Øvereng Bjøntegaard (NOR)+15,6
7.Alexander Loginov (RUS)+24,0
8.Martin Ponsiluoma (SWE)+29,8
9.Vetle Sjåstad Christiansen (NOR)+36,5
10.Lukas Hofer (ITA)+42,0

31. Tero Seppälä +2.53,7

Kontiolahti, maailmancup 13.3.2020


Naiset pikakilpailu 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Denise Herrmann (GER)20.00,5
2.Franziska Preuss (GER)+20,1
3.Tiril Eckhoff (NOR)+32,3
4.Lisa Vittozzi (ITA)+37,1
5.Marketa Davidova (CZE)+42,5
6.Monika Hojnisz-Starega (POL)+47,3
7.Larisa Kuklina (RUS)+47,9
8.Celia Chevalier (FRA)+51,5

18. Kaisa Mäkäräinen (3) +1.17,7
35. Suvi Minkkinen (1) +1.48,7
47. MAri Eder (3) +2.02,6

Kontiolahti maailmancup 12.3.2020


Miesten pikakilpailu 10 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø (NOR)18.40,9 (0)
2.Martin Fourcade (FRA)+21,1 (0)
3.Emilien Jacquelin (FRA)+22,3 (0)
4.Vetle Sjåstad Christiansen (NOR)+30,6 (0)
5.Tarjei Bø (NOR)+34,0 (0)
6.Benedikt Doll (GER)+34,1 (1)
7.Quentin Fillon Maillet (FRA)+39,7 (0)
8.Simon Desthieux (FRA)+40,8 (0)
9.Arnd Peiffer (GER)+48,4 (0)
10.Sturla Holm Lägreid (NOR)+51,9 (0)

43. Tero Seppälä (FIN) +1.56,1 (2)
78. Olli Hiidensalo (FIN) +3.44,9 (3)
93. Jaakko Ranta (FIN) +3.03,0 (1)

Maailmancup Nove Mesto 8.3.2020


Miesten yhteislähtö 15 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø (NOR)39.32,7 (3)
2.Emilien Jacquelin (FRA)+15,1 (0)
3.Arnd Peiffer (GER)+25,0 (1)
4.Dmytro Pidruchnyi (UKR)+27,9 (2)
5.Erlend Øvereng Bjøntegaard (NOR)+27,9 (2)
6.Johannes Dale (NOR)+34,1 (2)
7.Vetle Sjåstad Christiansen (NOR)+38,9 (2)
8.Quinton Fillon Maillet (FRA)+44,8 (1)
9.Dominik Windisch (ITA)+52,3 (2)
10.Tarjei Bø (NOR)+53,7 (3)

18. Tero Seppälä (FIN) +1.45,6 (4)

Maailmancup Nove Mesto 8.3.2020


Naisten yhteislähtö 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff (NOR)34.00,8 (1)
2.Hanna Öberg (SWE)+25,3 (1)
3.Franziska Preuss (GER)+32,4 (1)
4.Justine Braisaz (FRA)+41,3 (3)
5.Dorothea Wierer (ITA)+43,2 (3)
6.Monika Hojnisz-Starega (POL)+43,5 (2)
7.Kaisa Mäkäräinen (FIN)+59,7 (3)
8.Emma Lunder (CAN)+1.09,6 (3)
9.Valj Semerenko (UKR)+1.14,8 (3)
10.Larisa Kuklina (RUS)+1.21,5 (4)

23. Mari Eder (FIN) +2.54,1 (6)

Ampumahiihdon maailmancup, Nove Mesto 7.3.2020


Miesten viesti 4x7,5km

#UrheilijaTulos
1.Norja1:10.25,1 (0+5)
2.Ukraina+38,2 (0+5)
3.Ruotsi+43,3 (1+8)
4.Venäjä+46,9 (0+7)
5.Saksa+57,2 (1+10)
6.Italia+1.46,9 (0+5)
7.Valko-Venäjä+2.17,5 (1+7)
8.Slovenia+2.53,6 (0+7)
9.Sveitsi+3.00,4 (0+6)
10.Itävalta+3.09,1 (0+10)

Suomi otettiin kierroksella kiinni ja joutui keskeyttämään.

Naisten viesti 4x6km

#UrheilijaTulos
1.Norja1:09.14,8
2.Ranska+28,7
3.Saksa+57,0
4.Ukraina+58,5
5.Venäjä+1.11,7
6.Italia+2.01,3
7.Ruotsi+2.03,3
8.Puola+3.30,0

16. Suomi (5+13) +5.38,4

Nove Mesto Maailmancup 6.3.2020


Tero Seppälä sijoittui upeasti seitsemänneksi.

Miehet pikakilpailu 10 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø (NOR)24.56,8
2.Quentin Fillon Maillet (FRA)+22,8
3.Tarjei Bø (NOR)+1.01,1
4.Michal Krcmar (CZE)+1.14,1
5.Jakov Fak (SLO)+1.16,6
6.Martin Fourcade (FRA)+1.19,1
7.Tero Seppälä (FIN)+1.29,5
8.Simon Desthieux (FRA)+1.37,6
9.Johannes Dale (NOR)+1.42,8
10.Emilien Jacquelin (FRA)+1.44,4

78. Tuukka Invenius +4.36,5
92. Heikki Laitinen +5.28,3

Nove Mesto maailmancup 5.3.2020


Naisten pikakilpailu 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Denise Herrmann (GER)18.51,0 (0)
2.Anais Bescond (FRA)+27,2 (0)
3.Marketa Davidova (CZE)+49,7 (1)
4.Mari Eder (FIN)+59,0 (1)
5.Tiril Eckhoff (NOR)+1.11,1 (2)
6.Hanna Öberg (SWE)+1.11,7 (1)
7.Lisa Vittozzi (ITA)+1.13,7 (2)
8.Elvira Öberg (SWE)+1.22,4 (0)
9.Monika Hojnisz-Starega (POL)+1.24,4 (2)
10.Justine Braisaz (FRA)+1.24,6 (3)

14. Kaisa Mäkäräinen (FIN) +1.37,3 (3)
36. Suvi Minkkinen (FIN) +2.10,2 (2)
46. Erika Jänkä (FIN) +2.25,0 (1)

Ampumahiihdon MM-kisat Anterselva 23.2.2020


Miehet yhteislähtö 15 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø (NOR)38.09,5
2.Quentin Fillon Maillet (FRA)+42,0
3.Emilien Jacquelin (FRA)+55,0
4.Tarjei Bø (NOR)+55,6
5.Simon Desthieux (FRA)+1.03,7
6.Felix Leitner (AUT)+1.06,7
7.Martin Fourcade (FRA)+1.13,1
8.Johannes Dale (NOR)+1.17,1
9.Julian Eberhard (AUT)+1.19,6
10.Johannes Kuehn (GER)+1.25,2



Naisten yhteislähtö 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Marte Olsbu Røiseland (NOR)39.14,0 (2)
2.Dorothea Wierer (ITA)+20,7 (3)
3.Hanna Öberg (SWE)+26,1 (3)
4.Monika Hojnisz-Starega (POL)+29,1 (2)
5.Julia Simon (FRA)+45,1 (2)
6.Ekaterina Yurlova-Percht (RUS)+52,0 (2)
7.Tiril Eckhoff (NOR)+1.00,2 (4)
8.Franziska Preuss (GER)+1.00,3 (3)
9.Lisa Theresa Hauser (AUT)+1.02,5 (2)
10.Anais Bescond (FRA)+1.21,3 (3)

14. Kaisa Mäkäräinen (FIN) +1.33,7

Ampumahiihto, MM-kisat 22.2.2020


Naisten viesti 4x6 km

#MaaTulos
1.Norja1:07.05,7
2.Saksa+10,7
3.Ukraina+18,4
4.Tsekki+31,1
5.Ruotsi+44,9
6.Sveitsi+47,1
7.Puola+50,3
8.Venäjä+1.02,6
9.Kanada+2.13,7
10.Italia+2.29,4

11. Suomi +2.40,2

Miesten viesti 4x7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Ranska1:12.35,9
2.Norja+21,5
3.Saksa+36,2
4.Venäjä+1.44,7
5.Slovenia+1.45,8
6.Itävalta+2.28,5
7.Italia+2.32,0
8.USA+2.32,9
9.Valko-Venäjä+2.40,4
10.Ruotsi+3.28,9

26. Suomi Lapped




Ampumahiihdon MM-kisat 20.2.2020


Parisekaviesti

#UrheilijaTulos
1.Norja34.19,9
2.Saksa+17,6
3.Ranska+29,8
4.Ruotsi+35,2
5.Sveitsi+40,6
6.Itävalta+54,5
7.Venäjä+1.00,5
8.Kanada+1.03,4

23. Suomi (lapped) 4+14

Ampumahiihdon MM-kisat 19.2.2020


Miehet normaalimatka 20 km

#UrheilijaTulos
1.Martin Fourcade (FRA)49.43,1
2.Johannes Thingnes Bø (NOR)+57,0
3.Dominik Landertinger (AUT)+1.22,1
4.Jakov Fak (SLO)+1.30,2
5.Benjamin Weger (SUI)+2.25,5
6.Tarjei Bø (NOR)+2.33,6
7.Quentin Fillon Maillet (FRA)+2.34,6
8.Leif Nordgren (USA)+3.04,3

66. Olli Hiidensalo (5) +8.09,4
87. Tero Seppälä (9) +11.04,7
95. Jaakko Ranta (7) +13.20,8

Ampumahiihdon MM-kisat 18.2.20202


Naiset normaalimatka 15 km

#UrheilijaTulos
1.Dorothea Wierer (ITA)43.07,7
2.Vanessa Hinz (GER)+2,2
3.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+15,8
4.Hanna Öberg (SWE)+38,7
5.Franziska Preuss (GER)+1.03,4
6.Monika Hojnisz-Starega (POL)+1.10,1
7.Chrtistina Rieder (AUT)+1.20,6
8.Marketa Davidova (CZE)+1.30,7

21. Kaisa Mäkäräinen +3.09,6
38. Suvi Minkkinen +4.29,4
66. Mari Eder +7.07,2

Ampumahiihto MM-kisat 16.2.2020


Miehet takaa-ajo

#UrheilijaTulos
1.Emilien Jacquelin (FRA)31.15,2
2.Johannes Thingnes Bø (NOR)+0,4
3.Alexander Loginov (RUS)+23,9
4.Martin Fourcade (FRA)+46,3
5.Arnd Peiffer (GER)+53,9
6.Tarjei Bø (NOR)+1.12,5
7.Quentin Fillon Maillet (FRA)+1.25,9
8.Simon Desthieux (FRA)+1.26,9
9.Felix Leitner (AUT)+1.33,0
10.Vetle Sjåstad Christiansen (NOR)+1.58,4

47. Tero Seppälä +4.31,5
58. Olli Hiidensalo +5.55,6


Naiset takaa-ajo

#UrheilijaTulos
1.Dorothea Wierer (ITA)29.22,0
2.Denise Herrmann (GER)+9,5
3.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+13,8
4.Hanna Öberg (SWE)+22,3
5.Vanessa Hinz (GER)+26,8
6.Ivona Fialkova+35,7
7.Franziska Preuss (GER)+40,6
8.Lisa Theresa Hauser (AUT)+51,4
9.Baiba Bendika (LAT)+1.03,2
10.Aita Gasparin (SUI)+1.07,4

22. Kaisa Mäkäräinen (FIN) +1.45,4

Ampumahiihdon MM-kisat Anterselva 15.2.2020


Miesten pikakilpailu 10 km

#UrheilijaTulos
1.Alexander Loginov (RUS)22.48,1 (0)
2.Quentin Fillon Maillet (FRA)+6,5 (1)
3.Martin Fourcade (FRA)+19,5 (0)
4.Tarjei Bø (NOR)+22,5 (0)
5.Johannes Thingnes Bø (NOR)+23,9 (1)
6.Emilien Jacquelin (FRA)+29,8 (1)
7.Arnd Peiffer (GER)+39,7 (0)
8.Philipp Horn (GER)+44,4 (2)
9.Felix Leitner (AUT)+52,1 (0)
10.Dmytro Pidruchnyi (UKR)+56,4 (1)

52. Tero Seppälä (FIN) +2.14,4 (3)
55. Olli Hiidensalo (FIN) +2.22,1 (3)
93. Jaakko Ranta (FIN) +4.11,0 (4)

MM-ampumahiihto, naisten pikakisa 14.4.2020


Naisten pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Marte Olsbu Røiseland (NOR)21.13,1
2.Susan Dunklee (USA)+6,8
3.Lucie Charvatova (CZE)+21,3
4.Olena Pidhrushna (UKR)+25,6
5.Denise Herrmann (GER)+30,5
6.Lisa Vittozzi (ITA)+37,6
7.Dorothea Wierer (ITA)+39,0
8.Franziska Preuss (GER)+40,8

40. Kaisa Mäkäräinen +1.35
59. Tiril Eckhoff +2.08
68. Mari Eder +2.31
80. Suvi Minkkinen +3.40


Ampumahiihdon MM-kisat, Sekaviesti 13.2.2020


Sekaviesti, 4x6 km

#UrheilijaTulos
1.Norja1:02.27,7
2.Italia+15,6
3.Tsekki+30,8
4.Saksa+49,2
5.Ukraina+56,1
6.Venäjä+59,4
7.Ranska+1.08,6
8.Itävalta+1.39,2
9.Suomi+1.39,6
10.Sveitsi+1.50,5

Pokljuka maailmancup 26.1.2019


Miesten yhteislähtö 15 km

#UrheilijaTulos
1.Quentin Fillon Maillet (FRA)36.21,5 (1)
2.Benedikt Doll (GER)+10,0 (1)
3.Johannes Thingnes Bø (NOR)+10,3 (2)
4.Vetle Sjåstad Christiansen (NOR)+10,6 (1)
5.Martin Fourcade (FRA)+10,8 (1)
6.Erlend Øvereng Bjøntegaard (NOR)+21,4 (2)
7.Johannes Dale (NOR)+39,8 (2)
8.Simon Eder (AUT)+42,8 (0)
9.Tarjei Bø (NOR)+43,5 (2)
10.Lukas Hofer (ITA)+1.05,4 (2)

Naiset yhteislähtö 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Hanna Öberg (SWE)34.14,4 (1)
2.Lisa Vittozzi (ITA)+6,5 (0)
3.Anais Bescond (FRA)+27,6 (0)
4.Monika Hojnisz-Starega (POL)+37,5 (1)
5.Justine Braisaz (FRA)+44,1 (3)
6.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+48,3 (3)
7.Lisa Theresa Hauser (AUT)+59,9 (1)
8.Ingrid Landmark Tandrevold (NOR)+1.09,0 (2)
9.Dorothea Wierer (ITA)+1.09,6 (3)
10.Marketa Davidova (CZE)+1.22,5 (2)

12. Kaisa Mäkäräinen +1.35,8 (4)
23. Mari Eder +2.37,9 (4)




Pokljuka, maailmancup 25.1.2020


Sekaviesti

#UrheilijaTulos
1.Ranska1:17.53,3 (0+8)
2.Norja+40,6 (0+4)
3.Saksa+1.01,4 (0+5)
4.Venäjä+1.24,8 (0+7)
5.Ruotsi+1.34,1 (0+6)
6.Tsekki+1.49,8 (1+5)
7.Itävalta+2.01,1 (1+10)
8.Valko-Venäjä+2.29,6 (0+7)
9.Italia+2.52,8 (0+12)
10.Ukraina+3.30,8 (0+9)

14. Suomi +4.25,3 (3+15)

Parisekaviesti

#UrheilijaTulos
1.Ranska38.33,4
2.Viro+5,9
3.Itävalta+12,1
4.Kanada+16,0
5.Ukraina+28,8
6.Sveitsi+40,7
7.Latvia+41,2
8.Korea+43,7
9.Valko-Venäjä+44,1
10.Norja+48,9

Pokljuka maailmancup 24.1.2019 - alustavat tulokset


Naisten normaalimatka 15 km

#UrheilijaTulos
1.Denise Herrmann (GER)41.33,4 (0)
2.Hanna Öberg (SWE)+59,2 (1)
3.Anais Bescond (FRA)+1.15,7 (0)
4.Lisa Vittozzi (ITA)+1.21,7 (0)
5.Franziska Preuss (GER)+2.02,8 (0)
6.Clare Egan (USA)+2.10,4 (0)
7.Lisa Theresa Hauser (AUT)+2.53,2 (1)
8.Irina Starykh (RUS)+2.59,5 (0)
9.Aita Gasparin (SUI)+3.02,6 (1)
10.Emma Lunder (CAN)+3.06,8 (1)

16. Mari Eder (FIN) +3.39,2 (2)
65. Kaisa Mäkäräinen (FIN) +7.39,2 (7)

Pokljuka maailmancup 23.1.2019 - lopputulokset


Miesten normaalimatka 20 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø (NOR)47.54,3 (0)
2.Martin Fourcade (FRA)+11,4 (0)
3.Fabien Claude (FRA)+25,6 (0)
4.Philipp Nawrath (GER)+36,7 (0)
5.Johannes Dale (NOR)+1.02,4 (1)
6.Tarjei Bø (NOR)+1.26,4 (1)
7.Quentin Fillon Maillet (FRA)+1.28,5 (1)
8.Johannes Kühn (GER)+1.41,8 (1)
9.Vetle Sjåstad Christiansen (NOR)+1.56,1 (1)
10.Benedikt Doll (GER)+2.06,5 (2)

48. Tero Seppälä +5.40,0 (4)
80. Jaakko Ranta +8.03,0 (2)
84. Olli Hiidensalo +8.31,1 (4)

Ruhpolding maailmancup 19.1.2020


Miesten 15 km takaa-ajo

#UrheilijaTulos
1.Martin Fourcade (FRA)31.26,8
2.Quentin Fillon Maillet (FRA)+17,6
3.Vetle Sjåstad Christiansen (NOR)+46,0
4.Simon Desthieux (FRA)+46,1
5.Benedikt Doll (GER)+52,2
6.Emilien Jacquelin (FRA)+1.04,9
7.Tarjei Bø (NOR)+1.05,4
8.Antonin Guigonnat (FRA)+1.06,4
9.Johannes Dale (NOR)+1.07,4
10.Alexander Loginov (RUS)+1.08,7

48. Tero Seppälä (FIN) +4.12,3

Takaa-ajo 12,5 km, naiset

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff (NOR)34.08,7 (1)
2.Paulina Fialkova (SVK)+46,3 (2)
3.Hanna Öberg (SWE)+55,1 (2)
4.Johanna Skottheim (SWE)+57,3 (1)
5.Linn Persson (SWE)+1.02,6 (1)
6.Denise Herrmann (GER)+1.11,8 (3)
7.Monika Hojnisz-Starega (POL)+1.12,1 (2)
8.Vita Semerenko (UKR)+1.13,1 (0)
9.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+1.38,5 (3)
10.Susan Dunklee (USA)+1.39,7 (3)

15. Kaisa Mäkäräinen +2.01,1 (3)
29. Suvi Minkkinen +2.41,4 (3)

Ruhpoldin maailmancup 18.1.2020


Miehet 4x7,5km

#MaaTulos
1.Ranska1:18.11,2 (0+6)
2.Norja+1.12,2 (0+10)
3.Itävalta+1.24,3 (0+4)
4.Venäjä+1.32,3 (0+5)
5.Saksa+2.13,1 (0+12)
6.Valko-Venäjä+2.39,0 (1+9)
7.Slovenia+2.55,7 (0+8)
8.Ukraina+3.42,6 (0+6)
9.Ruotsi+4.05,9 (1+12)
10.Yhdysvallat+4.09,8 (0+9)

15. Suomi +5.46,6 (0+5)

Ruhpolding maailmancup 17.1.2020


Naisten viesti 4 x 6 km

#JoukkueTulos
1.Norja1:08.46,4 (0+9)
2.Ranska+10,7 (0+8)
3.Sveitsi+20,7 (0+4)
4.Saksa+31,7 (2+4)
5.Ruotsi+54,3 (0+11)
6.Ukraina+54,8 (0+7)
7.Italia+59,7 (0+10)
8.Itävalta+2.05,7 (1+6)
9.Kiina+2.15,7 (0+3)
10.USA+2.32,9 (1+9)

19. Suomi +5.08,3 (1+12)

16.1.2020 Ruhpolding maailmancup


Pikakisa 10 km, miehet

#UrheilijaTulos
1.Martin Fourcade (FRA)22.41,5 (0)
2.Quentin Fillon Maillet (FRA)+3,1 (0)
3.Benedikt Doll (GER)+12,0 (0)
4.Vetle Sjåstad Christiansen (NOR)+22,2 (1)
5.Simon Desthieux (FRA)+23,5 (1)
6.Fabien Claude (FRA)+23,5 (1)
7.Philipp Nawrath (GER)+24,6 (0)
8.Artem Pryma (UKR)+27,3 (0)
9.Johannes Kuehn (GER)+32, 0 (1)
10.Dmytro Pidruchnyi (UKR)+34,8 (0)

50. Tero Seppälä +1.47,3 (3)
80. Olli Hiidensalo +2.32,2 (2)
105. Tuomas Harjula +3.48,0 (3)

Ruhpolding, pikakisa 15.1.2020


Pikakisa 7,5 km, naiset

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff (NOR)18.55,5 (0)
2.Hanna Öberg (SWE)+29,7 (0)
3.Dorothea Wierer (ITA)+36,8 (0)
4.Hanna Sola (BLR)+50,1 (0)
5.Paulina Fialkova (SVK)+51,2 (0)
6.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+55,4 (1)
7.Julia Simon (FRA)+59,1 (1)
8.Vanessa Hinz (GER)+1.03,2 (0)
9.Lisa Vittozzi (ITA)+1.06,3 (1)
10.Kamila Zuk (POL)+1.09,3 (1)

31. Suvi Minkkinen +1.42,7 (0)
33. Kaisa Mäkäräinen (2) +1.50,2
75. Mari Eder (5) +2.54,7
102. Jenny Fellmann (6) +5.10,7

Oberhof maailmancup 12.1.2020


Miesten yhteislähtö 15 km

#UrheilijaTulos
1.Martin Fourcade (FRA)41.01,4 (2)
2.Arnd Peiffer (GER)+20,1 (3)
3.Simon Desthieux (FRA)+20,3 (3)
4.Johannes Dale (NOR)+38,9 (4)
5.Jakov Fak (SLO)+43,1 (3)
6.Philipp Horn (GER)+43,2 (4)
7.Jesper Nelin (SWE)+44,8 (4)
8.Vetle Sjåstad Christiansen (NOR)+48,9 (5)
9.Michal Krcmar (CZE)+58,8 (4)
10.Matvey Eliseev (RUS)+59,8 (4)


Naisten yhteislähtö 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Kaisa Mäkäräinen (FIN)39.38,9 (1)
2.Tiril Eckhoff (NOR)+30,2 (4)
3.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+35,0 (3)
4.Dorothea Wierer (ITA)+1.08,8 (5)
5.Denise Herrmann (GER)+1.25,0 (6)
6.Hanna Öberg (SWE)+1.38,0 (5)
7.Iryna Kryuko (BLR)+1.40,7 (4)
8.Lena Haecki (SUI)+1.49,7 (8)
9.Lisa Vittozzi (ITA)+1.50,7 (5)
10.Katharina Innerhofer (AUT)+1.52,0 (7)

16. Mari Eder (FIN) +2.22,8 (8)

Oberhof maailmancup 11.1.2020


Naiset 4 x 6 km viesti

#UrheilijaTulos
1.Norja1:14.11,6 (0+11)
2.Ruotsi+21,1 (0+10)
3.Ranska+33,1 (0+12)
4.Saksa+1.10,4 (1+11)
5.Sveitsi+1.24,5 (1+9)
6.Ukraina+1.35,9 (1+7)
7.Venäjä+2.20,7 (0+14)
8.Valko-Venäjä+2.37,4 (1+10)
9.Italia+2.41,2 (3+11)
10.Tsekki+3.38,6 (3+10)

15. Suomi +6.13,5 (6+12)

Miehet 4x7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Norja1:19.32,3 (2+8)
2.Ranska+4,4 (2+6)
3.Saksa+48,2 (2+14)
4.Venäjä+1.09,0 (0+9)
5.Valko-Venäjä+1.54,0 (1+12)
6.Slovenia+2.43,7 (0+14)
7.Sveitsi+2.56,1 (0+19)
8.Tsekki+3.07,6 (3+14)
9.Itävalta+3.24,8 (2+11)
10.Ukraina+3.31,1 (3+9)

19. Suomi +6.18,4 (5+17)




Oberhof 10.1.2020


Miehet pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Martin Fourcade (FRA)25.27,2
2.Emilien Jacquelin (FRA)+25,5
3.Johannes Kuehn (GER)+33,0
4.Matvey Eliseev (RUS)+41,1
5.Alexander Loginov (RUS)+47,8
6.Simon Desthieux (FRA)+49,8
7.Arnd Peiffer (GER)+1.00,1
8.Erlend Øvereng Bjøntegaard (NOR)+1.06,5
9.Johannes Dale (NOR)+1.18,2
10.Vetle Sjåstad Christiansen (NOR)+1.24,8

31. Tero Seppälä (3) +2.08,6
xx. Tuomas Harjula (1) +3.47,9

Oberhof 9.1.2020


Naiset pikakilpailu 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Marte Olsbu Røiseland (NOR)22.04,9
2.Denise Herrmann (GER)+33,1
3.Julia Simon (FRA)+47,4
4.Dorothea Wierer (ITA)+1.01,8
5.Tiril Eckhoff (NOR)+1.07,1
6.Paula Fialkova (SVK)+1.09,1
7.Emma Lunder (CAN)+1.14,9
8.Monika Hojnisz-Staręga (POL)+1.15,0
9.Kamila Zuk (POL)+1.29,8
10.Katharina Innerhofer (AUT)+1.32,8

11. Kaisa Mäkäräinen +1.34,1
12. Mari Eder +1.35,4

Tour de Ski 4.1.2020


Naiset, karsinta (p)

#UrheilijaTulos
1.Jessica Diggins (USA)3.04,26
2.Lucia Scardoni (ITA)+0,48
3.Jonna Sundling (SWE)+1,40
4.Sadie Maubet Björnsen (USA)+1,43
5.Anne Kyllönen+1,75
6.Natalia Nepryaeva (RUS)+2,83
7.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+2,87
8.Katharina Hennig (GER)+3,10
9.Tiril Udnes Weng (NOR)+3,12
10.Therese Johaug (NOR)+3,41

14. Kerttu Niskanen +4,57
24. Vilma Nissinen +10,39

Miehet, karsinta (p)

#UrheilijaTulos
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)3.02,17
2.Federico Pellegrino (ITA)+5,96
3.Pål Golberg (NOR)+6,10
4.Sergey Ustiugov (RUS)+6,70
5.Alexander Bolshunov (RUS)+7,11
6.Johan Häggström (SWE)+7,26
7.Maicol Rastelli (ITA)+8,68
8.Calle Halfvarsson (SWE)+10,01
9.Oskar Svensson (SWE)+11,08
10.Artem Maltsev (RUS)+11,35

11. Lauri Lepistö +11,45
17. Iivo Niskanen +12,99
24. Perttu Hyvärinen +13,88
41. Lari Lehtonen +19,77




Annecy-Le Grand Bornand 22.12.2019


Miehet, yhteislähtö 15 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø (NOR)41.36,3 (1)
2.Emilien Jacquelin (FRA)+42,1 (1)
3.Tarjei Bø (NOR)+51,8 (1)
4.Quentin Fillon Maillet (FRA)+1.03,3 (2)
5.Martin Fourcade (FRA)+1.05,0 (1)
6.Johannes Dale (NOR)+1.51,9 (2)
7.Arnd Peiffer (GER)+1.53,9 (2)
8.Simon Eder (AUT)+2.00,6 (1)

Naiset, yhteislähtö 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff (NOR)38.52,8 (2)
2.Dorothea Wierer (ITA)+1.24,9 (2)
3.Linn Persson (SWE)+1.25,1 (1)
4.Kaisa Mäkäräinen (FIN)+1.35,6 (4)
5.Denise Herrmann (GER)+1.43,0 (4)
6.Ekaterina Yurlova-Percht (RUS)+1.43,6 (2)
7.Anais Bescond (FRA)+1.45,0 (1)
8.Franziska Preuss (GER)+1.45,2 (2)

13. Mari Eder +2.15,3 (4)




Takaa-ajo, Annecy 21.12.2019


Miehet takaa-ajo 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø (NOR)30.07,8 (1)
2.Quentin Fillon Maillet (FRA)+22,0 (0)
3.Vetle Sjastad Christiansen (NOR)+1.00,0 (1)
4.Tarjei Bø (NOR)+1.01,7 (2)
5.Benedikt Doll (GER)+1.23,8 (3)
6.Emilien Jacquelin (FRA)+1.32,3 (2)
7.Martin Fourcade (FRA)+1.32,5 (2)
8.Erlend Bjöntegård (NOR)+1.42,0 (5)
9.Arnd Peiffer (GER)+1.51,6 (1)
10.Simon Schempp (GER)+1.58,3 (0)

37. Tero Seppälä (6) +4.00,0
59. Tuomas Harjula (4) +6.16,1

Naiset takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff (NOR)29.41,6 (2)
2.Ingrid Landmark Tandrevold (NOR)+38,1 (2)
3.Lena Haecki (SUI)+46,0 (2)
4.Dorothea Wierer (ITA)+58,5 (1)
5.Justine Braisaz (FRA)+1.02,8 (4)
6.Denise Herrmann (GER)+1.10,8 (4)
7.Franziska Preuss (GER)+1.16,4 (1)
8.Iryna Kryuko (BLR)+1.28,0 (1)
9.Julia Simon (FRA)+1.39,1 (4)
10.Paula Fialkova (SVK)+1.45,8 (2)

19. Kaisa Mäkäräinen +2.21,3 (2)
24. Mari Eder +2.43,4 (4)


Annecy maailmancup 20.12.2019 - Lopputulokset


Naisten pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff (NOR)20.27,0
2.Justine Braisaz (FRA)+6,2
3.Marketa Davidova (CZE)+20,5
4.Svetlana Mironova (RUS)+22,5
5.Denise Herrmann (GER)+29,7
6.Ingrid Landmark Tandrevold (NOR)+31,7
7.Iryna Kryuko (BLR)+44,9
8.Julia Simon (FRA)+46,7
9.Olena Pidhrushna (UKR)+47,1
10.Paulina Fialkova (SVK)+48,8

Suomalaiset:
25. Mari Eder +1.28,6
56. Kaisa Mäkäräinen +2.10,8
77. Suvi Minkkinen +2.53,1
DNS Jenny Fellman

Miehet pikamatka


Miehet 10 km

#UrheilijaTulos
1.Benedikt Doll (GER)23.22,1
2.Tarjei Bø (NOR)+9,4
3.Quentin Fillon Maillet (FRA)+11,3
4.Johannes Thingnes Bø (NOR)+14,8
5.Erlend Bjöntegård (NOR)+15,0
6.Johannes Dale (NOR)+26,7
7.Dominik Windisch (ITA)+28,0
8.Simon Desthieux (FRA)+36,4
9.Lukas Hofer (ITA)+37,1
10.Julian Eberhard (AUT)+40,5

33. Tero Seppälä (2) +1.21,6
51. Tuomas Harjula (0) +1.59,5
xx. Olli Hiidensalo (3) +2.32,8

Hochfilzen maailmancup 15.12.2019


Miesten viesti 4 x 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Norja1:14.44,2
2.Saksa+2,0
3.Ranska+51,9
4.Kanada+1.28,7
5.Tsekki+1.52,2
6.Venäjä+2.01,7
7.Valko-Venäjä+2.37,6
8.Italia+2.38,4
9.Slovenia+2.39,7
10.Ruotsi+2.48,2


Naisten takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff (NOR)29.14,6 (0)
2.Hanna Öberg (SWE)+25,8 (2)
3.Ingrid Landmark Tandrevold (NOR)+39,7 (1)
4.Justine Braisaz (FRA)+47,9 (2)
5.Paulina Fialkova (SVK)+1.02,9 (2)
6.Anais Bescond (FRA)+1.07,8 (1)
7.Kaisa Mäkäräinen (FIN)+1.14,0 (2)
8.Eva Kristejn Puskarcikova (CZE)+1.16,0 (1)
9.Dorothea Wierer (ITA)+1.20,9 (5)
10.Celia Aymonier (FRA)+1.21,7 (1)

46. Mari Eder (FIN) +3.40,3

Ampumahiihto, Hochfilzen 14.12.2019


Naisten viesti 4x6 km

#JoukkueTulos
1.Norja1:10.04,7
2.Venäjä+8,2
3.Sveitsi+1.04,1
4.Ukraina+1.09,2
5.Kanada+1.09,3
6.Tsekki+1.16,1
7.Ranska+1.18,9
8.USA+1.37,0
9.Puola+2.22,4
10.Ruotsi+2.53,0

19. Suomi +7.36,00

Miehet, takaa-ajo 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø (NOR)31.27,0
2.Alexander Loginov (RUS)+33,5
3.Emilien Jacquelin (FRA)+40,5
4.Jakov Fak (SLO)+41,6
5.Simon Desthieux (FRA)+41,6
6.Tarjei Bø (NOR)+1.06,3
7.Lucas Hofer (ITA)+1.16,9
8.Fabien Claude (FRA)+1.19,9
9.Quentin Fillon Maillet (FRA)+1.20,2
10.Martin Fourcade (FRA)+1.20,9

24. Tero Seppälä +2.33,4



Hochfilzen maailmancup 13.12.2019


Naisten pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Dorothea Wierer (ITA)21.26,5
2.Ingrid Landmark Tandrevold (NOR)+5,9
3.Svetlana Mironova (RUS)+18,3
4.Paulina Fialkova (SVK)+22,1
5.Hanna Öberg (SWE)+24,3
6.Lucie Charvatova (CZE)+29,3
7.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+32,4
8.Tiril Eckhoff (NOR)+33,7
9.Valj Semerenko (UKR)+34,7
10.Anais Bescond (FRA)+38,2

Suomalaiset:
13. Kaisa Mäkäräinen +47,8
37. Mari Eder +1.22,9
76. Jenny Fellman +2.28,8
98. Suvi Minkkinen +4.00,1

Miesten pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø (NOR)25.07,8
2.Simon Desthieux (FRA)+7,8
3.Alexander Loginov (RUS)+14,6
4.Matvey Eliseev (RUS)+20,6
5.Lucas Hofer (ITA)+20,8
6.Tarjei Bø (NOR)+23,4
7.Dominik Windisch (ITA)+31,7
8.Felix Leitner (AUT)+35,1
9.Dmytro Pidruchnyi (UKR)+37,6
10.Martin Fourcade (FRA)+38,8

35. Tero Seppälä +1.32,6
49. Olli Hiidensalo +1.44,0
105. Jaakko Ranta +4.05,9


Östersund maailmancup 8.12.2019


Naiset viesti 4x6 km

#MaaAika
1.Norja1:11.08,7
2.Sveitsi+8,5
3.Ruotsi+10,2
4.Saksa+15,5
5.Venäjä+1.37,7
6.Ranska+2.07,3

17. Suomi (Eder, Kuuttinen, Minkkinen & Fellman) +8.08,3

Östersund maailmancup 7.12.2019


Miesten viesti 4x7,5km

#UrheilijaTulos
1.Norja1:10.30,4
2.Ranska+32,3
3.Italia+1.27,1
4.Venäjä+1.41,4
5.Ruotsi+2.00,7
6.Ukraina+2.32,7
7.Slovenia+2.47,1
8.Saksa+3.23,1
9.Bulgaria+3.39,0
10.Sveitsi+3.45,0

18. Suomi (Hiidensalo, Seppälä, Ranta, Harjula) +5.21,0

Östersund maailmancup 5.12.2019


Naisten normaalimatka 15 km

#UrheilijaTulos
1.Justine Braisaz (FRA)42.35,1 (2)
2.Yuliia Dzhima (UKR)+11,1 (0)
3.Julia Simon (FRA)+17,7 (2)
4.Ingrid Landmark Tandrevold (NOR)+25,2 (1)
5.Larisa Kuklina (RUS)+38,8 (2)
6.Lena Haecki (SUI)+1.05,7 (3)
7.Dorothea Wierer (ITA)+1.08,4 (3)
8.Monika Hojnisz-Starega (POL)+1.11,7 (1)
9.Lisa Vittozzi (ITA)+1.28,4 (2)
10.Hanna Öberg (SWE)+1.48,7 (3)

Suomalaiset:
13. Kaisa Mäkäräinen +2.05,5 (4)
54. Mari Eder +5.19,5 (5)
72. Suvi Minkkinen +7.04,7 (4)
98. Jenny Fellman +11.44,3 (9)

Ampumahiihto Östersund normaalimatka 4.12.2019


Miehet 20 km

#UrheilijaTulos (sakot)
1.Martin Fourcade (FRA)53.11,9 (1)
2.Simon Desthieux (FRA)+12,7 (1)
3.Quentin Fillon Maillet (FRA)+1.50,8 (3)
4.Emilien Jacquelin (FRA)+2.17,8 (2)
5.Benjamin Weger (SUI)+2.28,2 (1)
6.Tarjei Bø (NOR)+2.28,8 (2)
7.Fabien Claude (FRA)+2.32,4 (2)
8.Matvey Eliseev (RUS)+2.54,6 (1)
9.Alexander Loginov (RUS)+2.55,1 (2)
10.Johannes Thingnes Bø (NOR)+3.12,6 (2)

26. Tero Seppälä +4.40,9 (3)
71. Olli Hiidensalo +8.26,4 (5)
90. Jaakko Ranta 11.00,1 (4)

Östersund pikamatkat 1.12.2019


Miehet 10 km, pikamatka

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø (NOR)24.18,3 (1+0)
2.Tarjei Bø (NOR)+19,0 (0+1)
3.Matvey Eliseev (RUS)+19,9 (0+0)
4.Alexander Loginov (RUS)+27,1 (0+1)
5.Martin Fourcade (FRA)+27,9 (0+2)
6.Johannes Kuehn (GER)+28,7 (0+2)
7.Johannes Dale (NOR)+29,4 (0+1)
8.Erlend Bjöntegård (NOR)+31,7 (0+1)
9.Julian Eberhard (AUT)+33,8 (2+0)
10.Vladimir Iliev (BUL)+36,0 (0+2)

38. Tero Seppälä +1.53,9 (2+1)
78. Olli Hiidensalo +2.52,1 (1+3)
105. Jaakko Ranta +4.00,8 (1+3)

Naiset pikamatka 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Dorothea Wierer (ITA)19.48,5 (0+1)
2.M. A. Roeiseland (NOR)+8,6 (2+0)
3.Marketa Davidova (CZE)+11,9 (0+0)
4.Franziska Preuss (GER)+19,2 (0+0)
5.Linn Persson (SWE)+21,6 (0+1)
6.Denise Herrmann (GER)+22,1 (0+1)
7.Katharina Innerhofer (AUT)+37,3 (0+1)
8.Lena Haecki (SUI)+39,6 (2+0)
9.Celia Aymonier (FRA)+40,0 (1+0)
10.Vita Semerenko (UKR)+41,1 (1+0)

Suomalaiset:
23. Mari Eder +1.03,6 (1+0)
53. Kaisa Mäkäräinen +1.57,9 (1+3)
88. Suvi Minkkinen +3.27,2 (1+3)
98. Venla Lehtonen +4.03,5 (1+1)




Östersund maailmancup 30.11.2019


Sekaviesti

#UrheilijaSakot+varap.Tulos
1.Italia (Vittozzi, Wierer, Hofer Windisch)0+91:05.56,1
2.Norja (Tandrewold, Eckhoff, T. Bö, J. Bö)0+15+4,1
3.Ruotsi (Persson, Brorsson, Nelin, Ponsiluoma)0+11+59,9
4.Venäjä (Yurlova-Pecht, Mironova, Malyshko, Loginov)1+13+1.44,9
5.Itävalta (Schwaiger, Innerhofer, Leitner, Landertinger)1+10+1.53,6
6.Sveitsi (Gasparin S., Haecki, Weger, Finello)1+15+1.55,5

10. Suomi (Eder, Mäkäräinen, Seppälä, Hiidensalo) 2+14

Parisekaviesti

#UrheilijaSakot+varap.Tulos
1.Ruotsi (Öberg, Samuelsson)2+1136.42,1
2.Saksa (Preuss, Lesser)1+9+18,1
3.Norja (Röiseland, Christiansen)1+16+40,4
4.Ukraina (Merkushyna, Tyshchenko)3+6+56,9
5.Viro (Oja, Zahkna)1+8+1.01,6
6.USA (Dunklee, Dohery)1+16+1.17,0
7.Ranska (Simon, Desthieux)3+15+1.19,5
8.Italia (Sanfilippo, Bormolini)3+13+1.51,7
9.Valko-Venäjä (Sola, Labastau)5+17+2.03,1
10.Canada (Lunder, Gow)2+10+2.03,7

17. Suomi (Minkkinen, Ranta) 5+16 - Suomi otettiin kierroksella kiinni ja Suomen kilpailu päättyi siihen.



Ampumahiihdon Maailmancup 2018-2019 - Tulokset


Holmenkollen mc, miesten yhteislähtö 15.0 km 24.3.2019

#UrheilijaAika
1.Johannes Thingnes Bø (NOR)37.25,6
2.Arnd Peiffer (GER)+19,2
3.Benedikt Doll (GER)+38,0
4.Julian Eberhard (AUT)+42,3
5.Vetle Sjastad Christiansen (NOR)+44,6
6.Lukas Hofer (ITA)+1.07,2
7.Simon Desthieux (FRA)+1.10,1


Holmenkollen mc, naisten yhteislähtö 12.5 km 24.3.2019

#UrheilijaAika
1.Hanna Öberg (SWE)35.56,2 (2)
2.Tiril Eckhoff (NOR)+1,3 (3)
3.Clare Egan (USA)+10,4 (1)
4.Denise Herrmann (GER)+21,6 (4)
5.Lisa Theresa Hauser (AUT)+48,7 (2)
6.Paulina Fialkova (SVK)+54,7 (4)
7.Julia Simon (FRA)+56,0 (4)
8.Franziska Preuss (GER)+56,2 (3)

23. Kaisa Mäkäräinen +2.17,0 (7)

Holmenkollen mc, miesten takaa-ajo 12.5 km 23.3.2019

#UrheilijaAika
1.Johannes Thingnes Bø (NOR) (3)32.15,6
2.Tarjei Bø (NOR) (1)+13,9
3.Arnd Peiffer (GER) (1)+18,2
4.Felix Leitner (AUT) (0)+22,1
5.Vetle Sjastad Christiansen (NOR) (2)+51,1
6.Lukas Hofer (ITA) (3)+57,1
7.Benedikt Doll (GER) (3)+57,1
8.Simon Desthieux (FRA) (3)+57,6

23. Olli Hiidensalo +2.35,5 (2)
35. Tero Seppälä +3.22,1 (4)

Holmenkollen mc, naisten takaa-ajo 10 km 23.3.2019

#UrheilijaAika
1.Anastasia Kuzmina (SVK) (0)28.25,9
2.Denise Herrmann (GER) (2)+1.42,8
3.Hanna Öberg (SWE) (1)+2.01,1
4.Marte Olsbu Røiseland (NOR) (3)+2.11,7
5.Linn Persson (SWE) (1)+2.12,5
6.Tiril Eckhoff (NOR) (4)+2.27,0
7.Franziska Preuss (GER) (3)+2.31,8
8.Kaisa Mäkäräinen (FIN) (1)+2.34,1

Holmenkollen mc, miesten pikamatka 10 km 22.3.2019

#UrheilijaAika
1.Johannes Thingnes Bø (NOR)24.39,9
2.Lucas Hofer (ITA)+31,7
3.Quentin Fillon Maillet (FRA)+35,0
4.Julian Eberhard (AUT)+38,3
5.Tarjei Bø (NOR)+38,5
6.Benedikt Doll (GER)+39,4
7.Simon Desthieux (FRA)+51,9
8.Arnd Peiffer (GER)+52,7
9.Alexander Loginov (RUS)+52,9
10.Felix Leitner (AUT)+54,7

33. Olli Hiidensalo +1.49,6
48. Tero Seppälä +2.17,9
60. Tuomas Grönman 2.34,3
83. Jaakko Ranta +3.25,3

Holmenkollen mc, naisten pikamatka 7,5km 21.3.2019

#UrheilijaAika
1.Anastasia Kuzmina (SVK)19.56,2
2.Franziska Preuss (GER)+21,2
3.Paulina Fialkova (SVK)+25,1
4.Celia Aymonier (FRA)+30,4
5.Denise Herrmann (GER)+34,0
6.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+35,5
7.Tiril Eckhoff (NOR)+42,2
8.Linn Persson (SWE)+46,3
9.Emma Lunder (CAN)+49,0
10.Elisabeth Högberg (SWE)+50,2

32. Kaisa Mäkäräinen (FIN) +1.32,7
43. Suvi Minkkinen (FIN) +1.52,8
62. Laura Toivanen (FIN) +2.18,8
76. Venla Lehtonen (FIN) +2.39,8

Ampumahiihdon MM: Miesten yhteislähtö 15 km 17.3.2019

#UrheilijaAika
1.Dominik Windisch (ITA)40.54,1
2.Antonin Guigonnat (FRA)+22,8
3.Julian Eberhard (AUT)+23,3
4.Alexander Loginov (RUS)+27,4
5.Quinton Fillon Maillet (FRA)+33,2
6.Arnd Peiffer (GER)+39,6
7.Simon Eder (AUT)+43,9
8.Benedikt Doll (GER)+44,4
9.Tarjei Bø (NOR)+47,9
10.Dmytro Pidruchnyi (UKR)+48,2


Ampumahiihdon MM: Naisten yhteislähtö 12,5 km 17.3.2019

#UrheilijaAika
1.Dorothea Wierer (ITA)37.26,4
2.Ekaterina Yurlova-Percht (RUS)+4,9
3.Denise Herrmann (GER)+15,4
4.Hanna Öberg (SWE)+52,7
5.Tiril Eckhoff (NOR)+57,7
6.Laura Dahlmeier (GER)+1.03,4
7.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+1.10,1
8.Lisa Vittozzi (ITA)+1.11,2
9.Linn Persson (SWE)+1.29,7
10.Joanne Reid (USA)+1.32,1

23. Kaisa Mäkäräinen (FIN) +2.34,7

Ampumahiihdon MM: Miesten viesti 4x7,5 km 16.3.2019

#JoukkueAika
1.Norja1:12.03,7
2.Saksa+38,1
3.Venäjä+1.04,1
4.Tsekki+1.20,7
5.Slovenia+1.22,4
6.Ranska+1.37,2
7.Ruotsi+1.37,4
8.Itävalta+2.00,1
9.Bulgaria+2.03,9
10.Valko-Venäjä+2.04,0

17. Suomi (Ranta, Seppälä, Grönman, Hiidensalo) +4.09,5

Ampumahiihdon MM: Naisten viesti 4x6 km 16.3.2019

#UrheilijaAika
1.Norja (1+8)1.12.00
2.Ruotsi (0+6)+24.3
3.Ukraina (0+5)+35.1
4.Saksa (1+14)+35.6
5.Venäjä (0+12)+43.6
6.Slovakia (0+9)+53.1

Suomi otettiin kierroksella kiinni.

Ampumahiihdon MM: Parisekaviesti 14.3.2019

#UrheilijaAika
1.Norja (Röiseland, J. Bö)35.43,2
2.Italia (Wierer, Hofer)+13,4
3.Ruotsi (Öberg, Samuelsson)+20,0
4.Saksa (Hermann, Lesser)+30,5
5.Ukraina (Merkushyna, Pidruchnyi)+41,5
6.Venäjä (Pavlova, Eliseev)+52,7
7.Ranska (Simon, Guigonnat)+1.06,5
8.Itävalta (Hauser, Eder)+1.08,2
9.Tsekki (Puskarcikova, Moravec)+1.34,1
10.Latvia (Bendika, Rastorgujevs)+1.34,3
11.Viro (Tomingas, Zahkna)+1.38,8
12.Suomi (Mäkäräinen, Seppälä)+1.39,0

Kilpailuun osallistui 28 joukkuetta.

Ampumahiihdon MM: Miesten normaalimatka 20 km 13.3.2019

#UrheilijaAika
1.Arnd Peiffer (GER)(0) 52.42.4
2.Vladimir Iliev (BUL)(1) +1.08.7
3.Tarjei Bø (NOR)(1) +1.09.1
4.Sebastian Samuelsson (SWE)(1) +1.35.7
5.Lukas Hofer (ITA)(2) +1.53.2
6.Simon Desthieux (FRA)(3) +1.54.0
7.Evgeniy Garanichev (RUS)(1) +1.56.5
8.Vetle Sjastad Christiansen (NOR)(0) +1.59.2

Suomalaiset
31. Tero Seppälä (3) +4.51.7
62. Olli Hiidensalo (4) +8.38.7
78. Tuomas Grönman (5) +10.36.9

Ampumahiihdon MM: Naisten normaalimatka 15 km 12.3.2019

#UrheilijaAika
1.Hanna Öberg (SWE)43.10,4
2.Lisa Vittozzi (ITA)+23,6
3.Justine Braisaz (FRA)+32,5
4.Laura Dahlmeier (GER)+39,5
5.Paula Fialkova (SVK)+45,5
6.Mona Brorsson (SWE)+49,9
7.Lisa Theresa Hauser (AUT)+53,7
8.Dorothea Wierer (ITA)+1.06,7
9.Selina Gasparin (SUI)+1.59,5
10.Anastasiya Merkushyna (UKR)+2.04,6

Suomalaiset:
45. Kaisa Mäkäräinen +5.06,1
56. Suvi Minkkinen +6.02,1
74. Venla Lehtonen +8.04,7
78. Laura Toivanen +8.44,3

Ampumahiihdon MM: Naisten takaa-ajo 10 km 10.3.2019

#UrheilijaAika
1.Denise Herrmann (GER)31.45,9
2.Tiril Ekchoff (NOR)+31,4
3.Laura Dahlmeier (GER)+31,6
4.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+1.35,0
5.Hanna Öberg (SWE)+1.35,0
6.Anastasia Kuzmina (SVK)+1.41,3
7.Mona Brorsson (SWE)+1.47,2
8.Ingrid Landmark Tandrevold (NOR)+2.01,2
9.Evgeniya Pavlova (RUS)+2.14,3
10.Lisa Vittozzi (ITA)+2.32,2

Suomalaiset:
17. Kaisa Mäkäräinen +3.03,0
49. Venla Lehtonen +6.00,3

Ampumahiihdon MM: Miesten takaa-ajo 12,5 km 10.3.2019

#UrheilijaAika
1.Dmytro Pidruchnyi (UKR)31.54,1
2.Johannes Thingnes Bø (NOR)+8,3
3.Quinton Fillon Maillet (FRA)+17,7
4.Tarjei Bø (NOR)+18,1
5.Martin Fourcade (FRA)+27,8
6.Andrejs Rastugojevs (LAT)+40,8
7.Antonin Guigonnat (FRA)+47,3
8.Benjamin Weger (SUI)+47,8
9.Evgeniy Garanichev (RUS)+48,3
10.Simon Eder (AUT)+49,3

Suomalaiset:
28. Tero Seppälä +2.22,8
40. Tuomas Grönman +3.26,6
47. Olli Hiidensalo +4.36,9

Ampumahiihdon MM: Miesten pikakisa 10 km 9.3.2019

#UrheilijaAika
1.Johannes Thingnes Bø (NOR)24.37,6
2.Alexander Loginov (RUS)+13,7
3.Quentin Fillon Maillet (FRA)+16,5
4.Dmytro Pidruchnyi (UKR)+16,8
5.Simon Desthieux (FRA)+24,8
6.Martin Fourcade (FRA)+32,5
7.Erlend Bjøntegård (NOR)+34,8
8.Erik Lesser (GER)+44,7
9.Arnd Peiffer (GER)+47,3
10.Benjamin Weger (SUI)+49,8

Suomalaiset:
25. Olli Hiidensalo +1.34,6
35. Tero Seppälä +1.55,8
37. Tuomas Grönman +1.57,7

Ampumahiihdon MM: Naisten pikakisa 7.5 km 8.3.2019

#UrheilijaAika
1.Anastasia Kuzmina (SVK)22.17.5 (1)
2.Ingrid Landmark Tandrevold (NOR)+9.5 (0)
3.Laura Dahlmeier (GER)+12.6 (0)
4.Hanna Öberg (SWE+13.2 (1)
5.Mona Brorsson (SWE)+21.7 (1)
6.Denise Herrmann (GER)+23.9 (2)
7.Marketa Davidova (CZE)+26.5 (1)
8.Ekaterina Yurlova-Percht (RUS)+31.4 (1)
9.Tiril Ekchoff (NOR)+32.6 (2)
10.Dorothea Wierer (ITA)+33.2 (2)

Suomalaiset
12. Kaisa Mäkäräinen +34.0 (2)
45. Venla Lehtinen +2.07.3 (1)
63. Laura Toivanen +2.38.2 (2)
73. Suvi Minkkinen +2.58.8 (2)

Ampumahiihdon MM: Sekaviesti 7.3.2019

#UrheilijaAika
1.Norja1:17:41.4
2.Saksa+13.1
3.Italia+1:09.6
4.Venäjä+1:32.4
5.Ruotsi+1:35.3
6.Tshekki+1:51.3
7.Ukraina+2:27.2
8.Ranska+2:41.2
9.Puola+2:48.8
10.Suomi+2:53.2

Soldier Hollow - Sekaviesti 17.02.2019

#JoukkueAika
1.Ranska1:03.51,4
2.Saksa+13,5
3.Norja+1.02,2
4.Sveitsi+1.31,2
5.Ruotsi+1.59,7
6.Tsekki+2.12,9


Soldier Hollow - Parisekaviesti 17.02.2019

#JoukkueAika
1.Italia (Hofer, Wierer)35.27,9
2.Itävalta (Eder, Hauser)+22,9
3.Ranska (Guigonnat, Simon)+50,2
4.Saksa (Rees, Preuss)+1.06,9
5.Norja (Bjöntegård, Tandrevold)+1.07,4
6.Ukraina (Pidruchnyi, Dzhima)+1.17,9

Soldier Hollow - Takaa-ajo (m) 16.02.2019

#UrheilijaAika
1.Quentin Fillon Maillet (FRA)30:55.8
2.Vetle Sjastad Christiansen (NOR)+25.9
3.Simon Desthieux (FRA)+47.3
4.Johannes Thingnes Bö (NOR)+1:37.7
5.Erik Lesser (GER)+1:55.1
6.Benjamin Weger (SUI)+2:11.4
7.Alexander Loginov (RUS)+2:16.5
8.Christian Cow (CAN)+2:21.2
9.Benedikt Doll (GER)+2:22.7
10.Sean Doherty (USA)+2:22.8

Suomalaisia ei mukana kilpailussa.

Soldier Hollow - Takaa-ajo (n) 16.02.2019

#UrheilijaAika
1.Denise Herrmann (GER)28:03.4
2.Franziska Hildebrand (GER)+4.2
3.Kaisa Mäkäräinen (FIN)+16.5
4.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+27.0
5.Anastasia Kuzmina (SVK)+27.0
6.Lisa Vittozzi (ITA)+55.6
7.Monika Hojnisz (POL)+59.9
8.Kamila Zuk (POL)+1:16.0
9.Veronika Vitkova (CZE)+1:19.5
10.Celia Aymonier (FRA)+1:27.9

Suomalaiset:
50. Suvi Minkkinen +5:20.8
Laura Toivanen tuli kierroksella ohitetuksi

Miesten pikakilpailu 10 km, Soldier Hollow 15.2.2019

#UrheilijaAika
1.Vetle Sjåstad Christiansen (NOR)23:29.7
2.Simon Desthieux (FRA)+1.3
3.Roman Rees (GER)+22.4
4.Eric Lesser (GER)+23.0
5.Johannes Thingnes Bö (NOR)+41.5
6.Quinton Fillon Maillet (FRA)+42.9
7.Lucas Hofer (ITA)+46.3
8.Benjamin Weger (SUI)+49.3
9.Antonin Guigonnat (FRA)+52.7
10.Johannes Dale (NOR)+56.5


Naisten pikakilpailu 7,5 km, Soldier Hollow 14.2.2019

#UrheilijaAika
1.Marte Olsbu Røiseland (NOR)19:47.6
2.Kaisa Mäkäräinen (FIN)+11.5
3.Franziska Hildebrand (GER)+21.4
4.Monika Hojnisz (POL)+23.9
5.Anastasia Kuzmina (SVK)+28.2
6.Kamila Zuk (POL)+39.4
7.Denise Herrmann (GER)+42.4
8.Dorothea Wierer (ITA)+49.0
9.Elisabeth Högberg (SWE)+53.1
10.Yuliia Dzhima (UKR)+55.2

Muut suomalaiset:
49. Laura Toivanen +2:42.8
60. Suvi Minkkinen +3:06.8

Canmore: Viesti (n) 4 x 6km 8.2.2019

#JoukkueAika
1.Saksa1:10:16.3
2.Norja+30.2
3.Ranska+41.6
4.Italia+1:40.5
5.Sveitsi+2:24.6
6.Itävalta+2:49.1

Canmore: Viesti (m) 4 x 7,5km 8.2.2019

#JoukkueAika
1.Norja1:16:36.6
2.Ranska+1:10.4
3.Venäjä+1:48.4
4.Saksa+2:48.6
5.Itävalta+3:22.2
6.Tsekki+3:23.5

Canmore: Normaalimatka (n) 12,5km 7.2.2019

#UrheilijaAika
1.Tiril Ekchoff (NOR)36:32.9
2.Marketa Davidova (CZE)+9.8
3.Lisa Vittozzi (ITA)+20.9
4.Franziska Hildebrand (GER)+47.8
5.Ingrid Landmark Tandrevold (NOR)+1:05.8
6.Vanessa Hinz (GER)+1:18.5
7.Anais Bescond (FRA)+1:21.6
8.Anastasia Kuzmina (SVK)+1:29.4
9.Laura Dahlmeier (GER)+1:30.5
10.Julia Schwaiger (AUT)+1:37.6

Suomalaiset:
48. Kaisa Mäkäräinen +4:48.7
60. Suvi Minkkinen +5:36.6
83. Laura Toivanen +8:49.6

Canmore: Normaalimatka (m) 15km 7.2.2019

#UrheilijaAika
1.Johannes Thingnes Bö (NOR)35:27.9
2.Vetle Sjastad Christiansen (NOR)+2:10.2
3.Alexander Loginov (RUS)+2:41.0
4.Lars Birkeland (NOR)+2:51.3
5.Dominik Windisch (ITA)+2:56.3
6.Simon Eder (AUT)+2:57.5
7.Simon Fourcade (FRA)+2:58.9
8.Erik Lesser (GER)+3:01.7
9.Peppe Femling (SWE)+3:02.7
10.Christian Cow (CAN)+3:05.4

Suomalaisia ei ollut mukana kilpailussa.

Antholz-Anterselva


Yhteislähtö miehet 15.0 km 27.1.2019

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Fillon Maillet Q.FRA0+34.39.4
2.Bö J.T.NOR2+14.3
3.Peiffer A.GER0+24.6
4.Fourcade M.FRA1+50.4
5.Guigonnat A.FRA2+51.8
6.Weger B.SUI2+52.5


Yhteislähtö naiset 12.5 km 27.1.2019

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Dahlmeier L.GER1+35.32.2
2.Davidova M.CZE1+13.1
3.Hinz V.GER1+16.4
4.Öberg H.SWE2+17.1
5.Wierer D.ITA3+32.2
6.Mäkäräinen K.FIN2+33.3



Takaa-ajo miehet 12.5 km 26.1.2019

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Bö J.T.NOR331.33.7
2.Guigonnat A.FRA1+34.8
3.Fillon Maillet Q.FRA2+40.6
4.Desthieux S.FRA2+40.6
5.Fourcade M.FRA3+50.9
6.Peiffer A.GER2+56.7
7.Loginov A.RUS1+57.5
8.Eder S.AUT21.29.9

49. Tero Seppälä (6) +5.04.5


Takaa-ajo naiset 10.0 km 26.1.2019

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Wierer D.ITA2+29.20.1
2.Dahlmeier L.GER1+6.0
3.Vittozzi L.ITA2+16.2
4.Roeiseland M. O.NOR3+10.2
5.Kuzmina A.SVK4+46.5
6.Hauser L.T.AUT2+55.8
7.Mäkäräinen K.FIN4+1.08.1



Anterselva, pikakisa miehet 10.0 km 25.1.2019

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Bö J.T.NOR123.53.9
2.Bjoentegaard E.NOR0+17.5
3.Guigonnat A.FRA1+20.2
4.Fourcade M.FRA0+21.3
5.Eder S.AUT1+23.9
6.Desthieux S.FRA2+33.5
7.Fillon Maillet Q.FRA2+33.7
8.Hofer L.ITA142.0

41. Tero Seppälä (2) +1.45.8

Pikakisa naiset 7.5 km 24.1.2019

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Davidova M.CZE032.32.9
2.Mäkäräinen K.FIN1+1.7
3.Roeiseland M.O.NOR1+3.5
4.Dahlmeier L.GER0+4.2
5.Vittozzi L.ITA1+10.2
6.Hojnisz M.POL1+10.5
7.Mironova S.RUS.0+13.8
8.Wierer D.ITA1+15.2
9.Hauser L.T.AUT0+18.7
10.Kuzmina A.SVK2+21.1

84. Laura Toivanen (3) +3.19.8
DNS Suvi Minkkinen

Ruhpolding


Naiset yhteislähtö 12.5 km 20.1.2019

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Preuss F.GER032.34.0
2.Tandrevold I.NOR0+0.2
3.Fialkova P.SVK1+15.1
4.Öberg H.SWE2+18.8
5.Haecki L.SUI1+19.4
6.Kryuko I.BLR1+ 20.0
7.Persson L.SWE0+20.9
8.Roeiseland MNOR2+26.8

27. Kaisa Mäkäräinen (6) +2.55.9

Miehet yhteislähtö 15 km 20.1.2019

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Bö J.T.NOR136.43.8
2.Eberhard K.AUT2+0.6
3.Fillon Maillet Q.FRA1+2.8
4.Fourcade M.FRA1+8.6
5.Christiansen V.S.NOR1+9.9
6.Desthieux S.FRA2+ 25.0
7.Peiffer A.GER2+25.5
8.Weger B.SUI1+26.9


Pikakisa naiset 7.5 km 17.1.2019

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Kuzmina A.SVK022.56.3
2.Vittozzi L.ITA0+11.5
3.Öberg H.SWE0+29.1
4.Roeiseland M. O.NOR1+30.6
5.Bescond A.FRA0+32.5
6.Wierer D.ITA1+ 40.2
7.Chevalier A.FRA0+46.1
8.Braisaz J.FRA0+46.1

Suomalaiset
21. Kaisa Mäkäräinen (2) +1.14.4
61. Suvi Minkkinen (1) +2.19.9
80. Laura Toivanen (1) +2.46.8
90. Venla Lehtonen (3) +3.19.7

Pikakisa miehet 10.0 km 17.1.2019

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Bö J.T.NOR122.56.3
2.Bö T.NOR0+7.9
3.Doll B.GER1+10.5
4.Fourcade M.FRA0+15.9
5.Loginov A.RUS1+26.1
6.Hofer L.ITA1+ 33.2
7.Kuehn J.GER1+39.4
8.Eder S.AUT0+42.7

Suomalaiset
58. Olli Hiidensalo (1) +1.54.4
64. Tero Seppälä (2) +1.59.2
93. Jaakko Ranta (2) +2.58.2
98. Tuomas Grönman (3) +3.09.8

Oberhof


Miesten viesti 4 x 7.5 km, 13.1.2019

SijaMaaSakotAikaero
1.Venäjä0+61:20.54.3
2.Ranska1+8+1.01.1
3.Itävalta1+7+2.18.6
4.Tsekki1+10+2.36.0
5.Ruotsi1+7+2.42.7
6.Italia0+14+ 2:43.1

16. Suomi (2+16) +8.40.7

Naisten viesti 4 x 6 km, 13.1.2019

SijaMaaSakotAikaero
1.Venäjä0+81:18:46.3
2.Saksa3+10+33.5
3.Tsekki1+6+36.7
4.Norja0+9+50.6
5.Ranska3+15+1:08.4
6.Slovakia3+11+ 2:45.0

Suomi otettiin kierroksella kiinni ja joutui keskeyttämään.

Takaa-ajo miehet 12.5 km 12.1.2019

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Bö J.T.NOR334.29.8
2.Peiffer A.GER1+15.1
3.Hofer L.ITA0+15.8
4.Fourcade M.FRA3+32.6
5.Loginov A.RUS4+42.4
6.Desthieux S.FRA1+ 51.8
7.Doll B.GER4+1.30.7
8.Eberhard J.AUT5+1.41.8

Suomalaiset
45. Tero Seppälä (4) +4.39.1


Takaa-ajo naiset 10.0 km 12.1.2019

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Vittozzi L.ITA232.32.9
2.Kuzmina A.SVK4+14.5
3.Chevalier A.FRA5+27.9
4.Bescond A.FRA4. +36.2
5.Wierer D.ITA3+37.4
6.Preuss F.GER.2. +54.7
7.Dunklee S.USA5+1.01.2
8.Öberg H.SWE5+1.03.2
9.Herrmann D.GER4+1.03.2
10.Kryuko I.BLR4+1.17.4

Suomalaiset
22. Kaisa Mäkäräinen (5) +2.20.0


Pikakisa miehet 10.0 km 11.1.2019

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Loginov A.RUS025.50.9
2.Bö J.T.NOR1+25.2
3.Samuelsson S.SWE0+36.8
4.Doll B.GER1+38.8
5.Peiffer A.GER1+39.3
6.Eberhard J.AUT0+44.5
7.Fourcade M.FRA1+47.2
8.Bö T.NOR1+1.04.6
9.Desthieux S.FRA1+1.05.5
10.Hofer L.ITA1+1.15.2

Suomalaiset
36. Tero Seppälä (2) +2.26.2
59. Olli Hiidensalo (1) +2.58.8
79. Tuomas Grönman (2) +3.46.5
99. Tuukka Invenius (5) +5.02.6

Pikakisa naiset 7,5 km 10.1.2019

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Vittozzi L.ITA035:34.4
2.Chevalier A.FRA0+5.3
3.Öberg H.SWE0+15.0
4.Roeiseland M. O.NOR1+18.1
5.Kryuko I.BLR0+21.6
6.Semerenko V.UKR0+29.1
7.Kuzmina A.SVK2+30.3
8.Bescond A.FRA1+30.7
9.Aymonier C.FRA1+35.4
10.Dunklee S.USA1+40.8

Suomalaiset
44. Kaisa Mäkäräinen (4) +1.48.2
78. Venla Lehtonen (2) +2.46.8
91. Suvi Minkkinen (3) +3.37.9
92. Laura Toivanen (3) +3.44.2

Nove Mesto


Yhteislähtö naiset 12,5 km 23.12.2018

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Kuzmina A.SVK235:34.4
2.Fialkova P.SVK2+12.1
3.Chevalier A.FRA3+13.3
4.Wierer D.ITA1+20.1
5.Brorsson M.SWE2+36.3
6.Tandrevold I. L.NOR3+45.8
7.Preuss F.GER3+46.3
8.Braisaz J.FRA4+52.7
9.Yurlova-Percht E.RUS3+55.1
10.Oeberg H.SWE3+1:03.1
22.Makarainen K.FIN6+1:59.0
DNSDahlmeier L.GER--


Miesten yhteislähtö 15 km 23.12.2018

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Johannes Thingnes BöNOR0+0+0+037:25.2
2.Quinton Fillon MailetFRA0+0+1+1+46.5
3.Evegeniy GaranichevRUS0+0+0+0+54.1
4.Arnd PfeifferGER1+0+0+0+59.3
5.Erlend BjöntegårdNorja0+0+2+0+1:04.9
6.Benjamin DollGER0+0+1+1+1:18.9
7.Simon DesthieuxFRA1+0+1+2+1:21.6
8.Ondrej MoravecCZE2+0+0+0+1:23.8
9.Martin FourcadeFRA2+0+1+0+1:28.1
10.Michal KrcmarCZE0+0+0+1+1:44.2


Naisten takaa-ajo 10 km 22.12.2018

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Röiseland M. O.Norja0+0+1+129.53.5
2.Wierer D.Italia0+0+0+1+0.2
3.Öberg H.Ruotsi0+0+0+1+4.7
4.Vittozzi L.Italia1+0+0+0+53.9
5.Dahlmeier L.Saksa0+0+2+0+54.2
6.Hinx V.Saksa0+0+0+0+55.8
7.Semerenko V.Ukraina1+0+0+0+1:03.3
8.Chavelier A.Ranska1+1+0+0+1:13.5

Suomalaiset
36. Kaisa Mäkäräinen 1+1+2+2 (+3.26.9)

Miesten takaa-ajo 12.5 km 22.12.2018

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Johannes Thingnes BöNorja1+0+2+131:59.0
2.Alexander LoginovVenäjä1+1+1+1+6.2
3.Tarjei BöNorja0+0+0+1+23.9
4.Simon DesthieuxRanska0+0+0+2+29.2
5.Martin FourcadeRanska0+0+0+0+57.3
6.Dmytro PidruchnyiUkraina0+0+0+1+1:12.6
7.Quinton Fillon MailletRanska1+1+0+1+1:17.7
8.Simon EderItävalta0+1+0+1+1:23.7
9.Erlend BjöntegårdNorja0+0+0+4+1:35.0
10.Sebastian SamuelssonRuotsi0+1+0+1+1:47.1

Suomalaiset
48. Tero Seppälä 1+2+3+2 +5:18.1
Tuomas Grönman keskeytti

Miesten pikamatka 10 km 20.12.2018

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Johannes Thingnes BoeNorja0+023:09.9
2.Alexander LoginovVenäjä0+0+21.0
3.Martin PonsiluomaRuotsi0+0+54.2
4.Benjamin WegerSveitsi0+0+1:03.5
5.Simon DesthieuxRanska0+1+1:03.7
6.Julian EberhardItävalta1+0+1:04.6
7.Antonin GuigonnatRanska0+1+1:07.3
8.Tarjei BöNorja0+1+1:08.8
9.Henrik L'Abee LundNorja0+0+1:10.3
10.Erlend BjöntegårdNorja0+1+1:12.4

Suomalaiset
46. Tero Seppälä 0+2 +2:15.6
54. Tuomas Grönman 1+0 +2:26.7
62. Jaakko Ranta 0+0 +2:34.2
68. Olli Hiidensalo 0+2 +2:46.4

Hochfilzen


Viesti, miehet 4 x 7,5 km, 16.12.2018 Hochfilzen


SijaJoukkueSakotAikaero
1.Ruotsi0+51:16:10.6
2.Norja0+7+3.6
3.Saksa1+6+28.8
4.Itävalta0+7+41.7
5.Venäjä0+10+52.7
6.Italia0+7+1:13.3

14. Suomi (0+11) +2:53.1
(Grönman, Seppälä, Hiidensalo, Ranta)

Viesti, naiset 4 x 6 km, 16.12.2018 Hochfilzen


SijaJoukkueSakotAikaero
1.Italia0+31:10:58.7
2.Ruotsi0+8+8.4
3.Ranska0+9+11.8
4.Venäjä0+6+47.2
5.Valko-Venäjä0+4+1:13.4
6.Norja2+11+1:24.4

17. Suomi (1+10) +2:53.1
(Toivanen, Lehtonen, Minkkinen, Eder)

Takaa-ajo, miehet 12.5 km 15.12.2018 Hochfilzen


SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Martin FourcadeRanska032:33.3
2.Arnd PfeifferSaksa1+13.7
3.Vetle Sjåstad ChristiansenNorja0+16.1
4.Julian EberhardItävalta3+37.4
5.Lucs HoferItalia2+42.2
6.Benjamin WegerSveitsi2+42.6
7.Alexandr LoginovVenäjä2+43.0
8.Simon SchemppSaksa0+59.6
9.Johannes BoeNorja61:00.0
10.Florent ClaudeBelgia0+1:00.1

34. Tuomas Grönman (0) +2.44.9
50. Tero Seppälä (5) +4.24.9
53. Olli Hiidensalo (3) +5:20.1

Tulokset - Naisten takaa-ajo 10.0 km 15.12.2018 Hochfilzen


SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Kaisa MäkäräinenSuomi330.53.1
2.Paulina FialkovaSlovakia1+1.5
3.Dorothea WiererItalia4+2.8
4.Monika HojniszPuola0+8.7
5.Anastasia KuzminaSlovakia2+13.3
6.Lisa VittozziItalia3+20.2
7.Federica SanfilippoItalia1+20.7
8.Irina StarykhVenäjä0+24.8
9.Franziska HildebrandSaksa1+45.4
10.Julia SimonRanska2+42.2

53. Mari Eder (6) +5.44.3

Pikakisa, naiset, Hochfilzen 13.12.2018

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Dorothea WiererItalia121:04.9
2.Kaisa MäkäräinenSuomi1+0.6
3.Ekaterina Yurlova-PechtVenäjä0+24.4
4.Lisa VittozziItalia1+25.3
5.Monika HojniszPuola0+28.2
6.Iryna KryukoValko-Venäjä0+38.5
7.Paulina FialkovaSlovakia1+43.8
8.Anais ChavalierRanska1+45.4
9.Irina StarykhVenäjä0+47.5
10.Anastasia KuzminaSlovakia2+49.6


Muut suomalaiset:
59. Mari Eder +2.13.5
72. Venla Lehtonen +2.42.7
DNS Jenny Fellman

Pikakisa, miehet, Hochfilzen 14.12.2018

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Johannes BoeNorja124.49.2
2.Martin FourcadeRanska0+8.6
3.Benedikt DollSaksa0+10.2
4.Antonin GuigonnatRanska0+25.9
5.Arnd PfeifferSaksa0+27.9
6.Julian EberhardItävalta1+30.0
7.Simon DesthieuxRanska1+36.3
8.Alexandr LoginovVenäjä1+38.5
9.Jakov FakSlovenia0+46.3
10.Vetle Sjåstad ChristiansenNorja0+50.8


Suomalaiset:
41. Tuomas Grönman +1.48.0
42. Tero Seppälä +1.48.8
56. Olli Hiidensalo +2.03.8

Pokljuka


Takaa-ajo, miehet, Pokljuka 9.12.2018

1.Boe J. T.Norja30.0
2.Fillon Maillet Q.Ranska0+0.1
3.Loginov A.Venäjä1+1.9
4.Eder S.Itävalta0+16.1
5.Eberhard J.Itävalta1+29.4
6.L'Abee-Lund H.Norja1+30.9
7.Boe T.Norja1+32.0
8.Weger B.Sveitsi2+45.6
9.Guigonnat A.Ranska3+46.6
10.Hofer L.Italia2+50.0
-----
45.Tuomas GrönmanSuomi2+3:45.3


Pikakilpailu, naiset 8.12.2018

1.Kaisa MäkäräinenSuomi020:08.1
2.Dorothea WiererItalia0+14.8
3.Justine BraisazRanska0+42.1
4.Simon J.Ranska0+44.6
5.Vittozzi L.Italia1+46.9
6.Fialkova P.Slovakia1+48.9
7.Pidhrushna O.Ukraina0+49.0
8.Evgeniya PavlolaVenäjä0+53.6
9.Preuss F.Saksa1+59.9
10.Weidel A.Saksa0+1.00.7
53.Eder M.Suomi2+2.03.5
87.Lehtonen V.Suomi3+3.41.3
91Fellman J.Suomi4+3.53.3


Pikakilpailu 10 km, miehet 7.12.2018

1.Boe J.NOR123:46.3
2.Guigonnat A.FRA0+16.1
3.Loginov A.RUS0+16.4
4.Boe T.NOR1+31.2
5.Doll B.GER1+32.5
6.Petterssen S.NOR0+32.9
7.Desthieux S.FRA2+35.1
8.L'Abee-Lund H.NOR1+35.8
9.Eder S.AUT0+35.9
10.Krcmar M.CZE0+42.5
24.Fourcade M.FRA1+1:12.2
52.Grönman T.FIN0+1:54.0
90.Hiidensalo O.FIN4+2:59.1
94.Seppälä T.FIN5+3:10.7
99.Ranta J.FIN4+3:33.0


Pokljuka MC, Normaalimatka, naiset 6.12.2018

1.Dzhima Y.UKR043:06.6
2.Hojnisz M.POL1+5.9
3.Davidova M.CZE1+16.5
4.Fialkova P.SVK2+19.5
5.Bendika B.LAT0+20.8
6.Vittozzi L.ITA1+27.1
7.Wierer D.ITA2+33.4
8.Oeberg H.SWE2+49.1
9.Hauser L. T.AUT1+55.3
10.Preuss F.GER1+59.1
30.Mäkäräinen K.FIN4+2:12.6
36.Lehtonen V.FIN0+2:42.0
45.Eder M.FIN3+3:21.5
101.Fellman J.FIN10+12:45.2


Pokljuka MC, Normaalimatka, miehet 6.12.2018

1.Fourcade M.FRA0+0+0+047:09.2
2.Kuehn J.GER0+0+0+0+4.2
3.Eder S.AUT0+0+0+0+19.7
4.Fak J.SLO0+0+1+0+34.4
5.Schempp S.GER0+0+0+1+38.6
6.Semenov S.UKR0+0+0+0+45.0
7.Boe J. T.NOR0+1+2+0+1:11.9
8.Guigonnat A.FRA1+0+0+0+1:13.5
9.Samuelsson S.SWE1+1+0+0+1:18.5
10.Birkeland L.NOR0+0+0+1+1:22.0
38.Seppälä T.FIN1+1+1+0+3:23.3
60.Grönman T.FIN0+1+1+1+4:31.2
82.Hiidensalo O.FIN0+2+2+0+6:34.9
83.Ranta J.O.FIN2+0+1+16:37.4


Pokljuka, Sekaviesti 2.12.2018

1.Ranska0+51:10:02.8
2.Sveitsi0+9+38.7
3.Italia1+8+52.1
4.Venäjä0+6+1:17.3
5.Suomi1+11+1:30.9
6.Norja0+7+1:51.1
7.Saksa2+11+2:03.9
8.Ruotsi1+11+2:15.4
9.Ukraina0+5+2:21.0
10.Kanada0+2+2:33.2
11.Bulgaria0+9+2:54.4
12.Valko-Venäjä1+8+3:15.6
13.Slovakia0+9+3:33.2
14.Tsekki2+13+3:41.7
15.USA0+9+4:19.8
16.Itävalta3+16+4:25.3
17.Viro0+7+4:53.1
18.Kazakstan0+9+5:11.1
19.Puola2+11+5:21.0
20.Liettua1+6+1 k.
21.Kiina0+6+1 k.
22.Etelä-Korea0+6+1 k.
23.Japani2+8+1 k.
DNSSlovenia--


Pokljuka MC, Pariviesti 2.12.2018

1.Norja0+438:26.7 
2.Itävalta0+5+8.5
3.Ukraina0+1+20.7
4.Ranska1+9+30.3
5.Ruotsi0+10+35.5
6.Kanada0+10+37.8
7.Venäjä0+4+39.6
8.Saksa1+6+50.1
9.Japani0+4+50.3
10.Tsekki0+7+1:32.8
11.Slovenia0+9+1:51.8
12.Latvia0+11+1:53.8
13.Suomi0+7+2:01.5
14.Puola1+6+2:23.4
15.Italia1+10+2:41.9
16.Valko-Venäjä1+9+2:48.9
17.Viro1+14+2:52.6
18.Bulgaria2+5+2:53.0
19.Sveitsi2+11+3:23.7
20.Moldova1+11+3:30.8
21.Etelä-Korea4+15+4:05.9
22.Kazakstan2+13+4:30.4
23.Kiina0+8+4:48.1
24.Liettua2+5+1 k.
25.USA4+9+1 k.




Televisiointi & TV-lähetykset


Ampumahiihdon maailmancupia näyttää Suomessa sekä YLE että Eurosport. Näet kilpailuja sekä TV-kanavilla että netissä. Netissä ampumahiihdon maailmancupia voi katsoa YLE Areenan sekä Eurosport Playerin kautta.

Ampumahiihto on upea tv-laji. Etenkin massalähdöissä riittää säpinää alusta loppuun.
Ampumahiihto on upea tv-laji. Etenkin massalähdöissä riittää säpinää alusta loppuun. (By Miceman [CC BY-SA 3.0 ], from Wikimedia Commons)


Palkintorahat


Ampumahiihdon maailmancupissa jaetaan huokeita palkintorahoja muihin lajeihin, esimerkiksi hiihdon maailmancupiin nähden. Maastohiihtoon verrattuna ampumahiihdossa on yli tuplaten rahaa tarjolla jokainen kilpailukausi.

Yksittäisen maailmancupin osakilpailun voittaja tienaa 13 000 euroa ja toiseksi sijoittunutkin tienaa vielä 10 000 euroa. Lisäksi kokonaiskilpailun voittajille on luvassa huimat 28 000 euroa.

Henkilökohtaiset matkatEuroa (€)
113 000
210 000
37 000
45 000
54 000
63 500
73 000
82 000
91 500
101 000
11-15500
KokonaiskilpailuEuroa (€)
128 000
223 000
318 000
415 000
513 000
610 000
79 000
88 000
97 000
106 000



Viesti ja sekaviestiEuroa (€)
120 000
214 000
311 000
48 000
56 000
64 000
SekapariviestiEuroa (€)
110 000
27 000
35 500
44 000
53 000
62 000



Dorothea Wierer on naisten maailmancupin tasainen kestomenestyjä. Hän on sijoittunut maailmancupin kokonaiskilpailussa 7 parhaan joukkoon nyt neljänä vuonna peräkkäin. Kuvassa Wierer tähtäilee Oberhofissa MC-sprintissä tammikuussa 2018.
Dorothea Wierer on naisten maailmancupin tasainen kestomenestyjä. Hän on sijoittunut maailmancupin kokonaiskilpailussa 7 parhaan joukkoon nyt neljänä vuonna peräkkäin. Kuvassa Wierer tähtäilee Oberhofissa MC-sprintissä tammikuussa 2018. (Christian Bier [CC BY-SA 3.0 ], from Wikimedia Commons)


Suomalaiset


Suomen ampumahiihdon maajoukkueen valmennusryhmät kaudelle 2020-2021 valittiin 8.5.2020. A-maajoukkueeseen valittiin kahdeksan urheilijaa (viisi naista, kolme miestä). Myöhemmin maajoukkueeseen liittyi myös neljäntenä miehenä Tero Seppälä.

Joukosta puuttuu huikean kansainvälisen uransa viime kauteen päättänyt Kaisa Mäkäräinen.

Joukkueet ja kilpailijat yksittäisiin osakilpailuihin valitaan aina ennen tulevia kilpailuja erikseen. Alla on Suomen ampumahiihtomaajoukkueen tulevan kauden A-maajoukkue sekä haastajaryhmä.

A-maajoukkue

NaisetMiehet
Mari Eder, Enon Kisa-PojatOlli Hiidensalo, Lahden Hiihtoseura
Erika Jänkä, Ahveniston AmpumahiihtäjätTuukka Invenius, Soisalon Ampumahiihtäjät
Venla Lehtonen, Imatran UrheilijatJaakko Ranta, Tuusulan Voima-Veikot
Suvi Minkkinen, Joutsan PommiTero Seppälä, Haapajärven Kiilat
Heidi Nikkinen, Kouvolan Hiihtoseura 

Valmennus: päävalmentaja Jonne Kähkönen, Aku Moilanen

Haastaja-ryhmä

NaisetMiehet
Sofia Joronen, Seinäjoen HiihtoseuraTuomas Harjula, Tuusulan Voima-Veikot
Kaisa Keränen, Ahveniston AmpumahiihtäjätJuho Hökkä, Oulun Hiihtoseura
Heidi Kuuttinen, Närpes Kraft SkidföreningOtto-Eemil Karvinen, Kontiolahden Urheilijat
Sanna Markkanen, Leppävirran ViriJoni Mustonen, Kontiolahden Urheilijat


Ampumahiihdon Maailmancup - Historia & tilastot


Miesten maailmancupia on hiihdetty vuodesta 1977 alkaen ja naistenkin kilpailuja on pidetty aina vuodesta 1982 saakka. Kukaan suomalainen ei ole onnistunut miesten ampumahiihdon maailmancupissa pääsemään koskaan kokonaiscupin kolmen parhaan joukkoon, mutta naisissa Kaisa Mäkäräinen on yksi kaikkien aikojen menestyneimmistä maailmancupin kilpailijoista.

Tilastot päivitetty 28.5.2020

Ampumahiihdon Maailmancupin voittajat kautta aikain - miehet:


Eniten maailmancupin kokonaiskilpailun voittoja on Ranskan Martin Fourcadella, joka on voittanut kokonaiscupin peräti seitsemän kertaa. Hurja on myös Norjan Ole-Einar Björndalenin suoritus: Mr. Ampumahiihto on voittanut kokonaiscupin kuusi kertaa, ollut kuudesti toinen ja kerran kolmas.

Miesten top3 kausittain

KausiVoittaja - Toinen - Kolmas
1977–1978Frank Ullrich - Klaus Siebert - Eberhard Rösch
1978–1979Klaus Siebert - Frank Ullrich - Vladimir Barnašov
1979–1980Frank Ullrich - Klaus Siebert - Eberhard Rösch
1980–1981Frank Ullrich - Kjell Søbak - Anatoli Aljabjev
1981–1982Frank Ullrich - Matthias Jacob - Kjell Søbak
1982–1983Peter Angerer - Eirik Kvalfoss - Frank Ullrich
1983–1984Frank-Peter Roetsch - Peter Angerer - Eirik Kvalfoss
1984–1985Frank-Peter Roetsch - Juri Kaškarov - Eirik Kvalfoss
1985–1986André Sehmisch - Peter Angerer - Matthias Jacob
1986–1987Frank-Peter Roetsch - Fritz Fischer - Jan Matouš
1987–1988Fritz Fischer - Eirik Kvalfoss - Johann Passler
1988–1989Eirik Kvalfoss - Aleksandr Popov - Sergei Tšepikov
1989–1990Sergei Tšepikov - Eirik Kvalfoss - Valeri Medvedtsev
1990–1991Sergei Tšepikov - Mark Kirchner - Andreas Zingerle
1991–1992Jon Åge Tyldum - Mikael Löfgren - Sylfest Glimsdal
1992–1993Mikael Löfgren - Mark Kirchner - Pieralberto Carrara
1993–1994Patrice Bailly-Salins - Sven Fischer - Frank Luck
1994–1995Jon Åge Tyldum - Patrick Favre - Wilfried Pallhuber
1995–1996Vladimir Dratšov - Viktor Maigurov - Sven Fischer
1996–1997Sven Fischer - Ole Einar Bjørndalen - Viktor Maigurov
1997–1998Ole Einar Bjørndalen - Ricco Groß - Sven Fischer
1998–1999Sven Fischer - Ole Einar Bjørndalen - Frank Luck
1999–2000Raphaël Poirée - Ole Einar Bjørndalen - Sven Fischer
2000–2001Raphaël Poirée - Ole Einar Bjørndalen - Frode Andresen
2001–2002Raphaël Poirée - Pavel Rostovtsev - Ole Einar Bjørndalen
2002–2003Ole Einar Bjørndalen - Uladzimir Dratšou - Ricco Groß
2003–2004Raphaël Poirée - Ole Einar Bjørndalen - Ricco Groß
2004–2005Ole Einar Bjørndalen - Sven Fischer - Raphaël Poirée
2005–2006Ole Einar Bjørndalen - Raphaël Poirée - Sven Fischer
2006–2007Michael Greis - Ole Einar Bjørndalen - Raphaël Poirée
2007–2008Ole Einar Bjørndalen - Dmitri Jarošenko - Emil Hegle Svendsen
2008–2009Ole Einar Bjørndalen - Tomasz Sikora - Emil Hegle Svendsen
2009–2010Emil Hegle Svendsen - Christoph Sumann - Ivan Tšerezov
2010–2011Tarjei Bø - Emil Hegle Svendsen - Martin Fourcade
2011–2012Martin Fourcade - Emil Hegle Svendsen - Andreas Birnbacher
2012–2013Martin Fourcade - Emil Hegle Svendsen - Dominik Landertinger
2013–2014Martin Fourcade - Emil Hegle Svendsen - Johannes Thingnes Bø
2014–2015Martin Fourcade - Anton Shipulin - Jakov Fak
2015–2016Martin Fourcade - Johannes Thingnes Bø - Anton Shipulin
2016–2017Martin Fourcade - Anton Shipulin - Johannes Thingnes Bø
2017–2018Martin Fourcade - Johannes Thingnes Bø - Anton Shipulin
2018-2019Johannes Thingnes Bø - Alexander Loginov - Quentin Fillon Maillet
2019-2020Johannes Thingnes Bø - Martin Fourcade - Quentin Fillon Maillet


Miesten kokonaiscupin parhaat

SijaKilpailija1. sijat2. sijat3. sijat
1.Martin Fourcade711
2.Ole Einar Bjørndalen661
3.Raphaël Poirée412
4.Frank Ullrich411
5.Frank-Peter Roetsch300
6.Sven Fischer224
7.Johannes Thingnes Bø222
8.Sergei Tšepikov201
9.Jon Åge Tyldum200
0.Emil Hegle Svendsen142
11.Eirik Kvalfoss132
12.Klaus Siebert120
12.Peter Angerer120
14.Fritz Fischer110
14.Mikael Löfgren110
14.Vladimir Dratšov110
17.André Sehmisch100
17.Patrice Bailly-Salins100
17.Michael Greis100
17.Tarjei Bø100


Ampumahiihdon Maailmancupin voittajat kautta aikain - naiset:


Kaisa Mäkäräinen on pystynyt voittamaan ampumahiihdon maailmancupin kolme kertaa, vuosina 2011, 2014 ja 2018. Kukaan muu suomalainen ei ole onnistunut voittamaan ampumahiihdon maailmancupia kertaakaan. Suomen Aino Kallunki oli parhaimmillaan kolmas vuoden 1983 kokonaiscupissa.

Kaisa Mäkäräinen on kolmella kokonaiscupin voitollaan toiseksi menestynein maailmancup-urheilija. Kärkeen on kuitenkin matkaa, sillä Ruotsin Magdalena Forsberg voitti kokonaiscupin peräti kuusi kertaa ja vieläpä putkeen vuosina 1996-2002.

Naisten top3 kausittain

KausiVoittaja - Toinen - Kolmas
1982–1983Gry Østvik - Siv Bråten - Aino Kallunki FIN
1983–1984Mette Mestad - Sanna Grønlid - Gry Østvik
1984–1985Sanna Grønlid - Eva Korpela - Kaija Parve
1985–1986Eva Korpela - Sanna Grønlid - Lise Meloche
1986–1987Eva Korpela - Anne Elvebakk - Sanna Grønlid
1987–1988Anne Elvebakk - Elin Kristiansen - Nadežda Aleksieva
1988–1989Jelena Golovina - Natalja Prikaztšikova - Svetlana Davydova
1989–1990Jiřina Adamičková - Anne Elvebakk - Jelena Golovina
1990–1991Svetlana Davydova - Myriam Bédard - Anne Elvebakk
1991–1992Anfisa Reztsova - Anne Briand - Petra Schaaf
1992–1993Anfisa Reztsova - Myriam Bédard - Anne Briand
1993–1994Svjatlana Paramyhina - Nathalie Santer - Anne Briand
1994–1995Anne Briand - Svjatlana Paramyhina - Uschi Disl
1995–1996Emmanuelle Claret - Uschi Disl - Petra Behle
1996–1997Magdalena Forsberg - Uschi Disl - Simone Greiner-Petter-Memm
1997–1998Magdalena Forsberg - Uschi Disl - Martina Zellner
1998–1999Magdalena Forsberg - Olena Zubrylova - Uschi Disl
1999–2000Magdalena Forsberg - Olena Zubrylova - Corinne Niogret
2000–2001Magdalena Forsberg - Liv Grete Poirée - Olena Zubrylova
2001–2002Magdalena Forsberg - Liv Grete Poirée - Uschi Disl
2002–2003Martina Glagow - Albina Ahatova - Sylvie Becaert
2003–2004Liv Grete Poirée - Olga Pyljova - Sandrine Bailly
2004–2005Sandrine Bailly - Kati Wilhelm - Olga Pyljova
2005–2006Kati Wilhelm - Anna Carin Olofsson - Martina Glagow
2006–2007Andrea Henkel - Kati Wilhelm - Anna Carin Olofsson
2007–2008Magdalena Neuner - Sandrine Bailly - Andrea Henkel
2008–2009Helena Jonsson - Kati Wilhelm - Tora Berger
2009–2010Magdalena Neuner - Simone Hauswald - Helena Jonsson
2010–2011Kaisa Mäkäräinen FIN - Andrea Henkel - Helena Ekholm
2011–2012Magdalena Neuner - Darya Domracheva - Tora Berger
2012–2013Tora Berger - Darya Domracheva - Andrea Henkel
2013–2014Kaisa Mäkäräinen FIN - Tora Berger - Darya Domracheva
2014–2015Darya Domracheva - Kaisa Mäkäräinen FIN - Valj Semerenko
2015–2016Gabriela Soukalová - Marie Dorin Habert - Dorothea Wierer
2016–2017Laura Dahlmeier - Gabriela Koukalová - Kaisa Mäkäräinen FIN
2017–2018Kaisa Mäkäräinen FIN - Anastasija Kuzmina - Darya Domracheva
2018–2019Dorothea Wierer - Lisa VittozziAnastasia Kuzmina
2019–2020Dorothea Wierer - Tiril EckhoffDenise Herrmann


Kaisa Mäkäräinen on ylivoimaisesti menestynein suomalaisnainen ampumahiihdossa. Kuvassa Kaisa poseeraa Tyumenin maailmancup-voiton jälkeen maaliskuussa 2018.
Kaisa Mäkäräinen on ylivoimaisesti menestynein suomalaisnainen ampumahiihdossa. Kuvassa Kaisa poseeraa Tyumenin maailmancup-voiton jälkeen maaliskuussa 2018. (By Andrew Fedorov [CC BY 2.0 ], via Wikimedia Commons)


Naisten kokonaiscupin parhaat

SijaKilpailijaVoitot2. sijat3. sijat
1.Magdalena Forsberg600
2.Kaisa Mäkäräinen311
3.Magdalena Neuner300
4.Eva Korpela210
5.Dorothea Wierer201
6.Anfisa Reztsova200
7.Kati Wilhelm130
8.Darya Domracheva122
9.Sanna Grønlid121
9.Anne Elvebakk121
11.Liv Grete Poirée120
12.Anne Briand112
12.Tora Berger112
14.Sandrine Bailly111
14.Andrea Henkel111
16.Svetlana Paramygina110
16.Gabriela Koukalová110
18.Gry Østvik101
18.Jelena Golovina101
18.Svetlana Davydova101
18.Martina Glagow101
18.Helena Jonsson101


Ampumahiihdon Maailmancup - Eniten osakilpailuvoittoja


Eniten ampumahiihdon henkilöhtaisten kisojen osakilpailujavoittoja on Norjan Ole-Einar Björndalenilla. Ennätys pidettiin lähes rikkomattomana pitkään, mutta viime kauteen uransa päättänyt Ranskan Martin Fourcade pääsi 11 voiton päähän norjalaisesta.

Norjan Johannes Thingnes Bø nousi viime kauden voittokulkunsa myötä jo kaikkien aikojen kolmoseksi, mutta on vielä peräti 46 voiton päässä Bjørndalenista.

SijaMiehetVoitot
1.Ole Einar Bjørndalen94
2.Martin Fourcade83
3.Johannes Thingnes Bø48
4.Raphaël Poirée44
5.Emil Hegle Svendsen37
6.Sven Fischer33
7.Frank Ullrich16
8.Frode Andresen15
8.Vladimir Dratšov15
10.Eirik Kvalfoss12
10.Frank Luck12
10.Simon Schempp12
SijaNaisetVoitot
1.Magdalena Forsberg42
2.Magdalena Neuner34
3.Darya Domracheva31
4.Uschi Disl30
5.Tora Berger28
6.Kaisa Mäkäräinen27
7.Andrea Henkel22
7.Liv Grete Poirée22
9.Kati Wilhelm21
9.Olena Zubrylova21



Ampumahiihdon Maailmancup - Eniten palkintopallisijoja


Eniten ampumahiihdon podiumsijoituksia on niin ikään Norjan Ole-Einar Björndalenilla, joka on saavuttanut maailmancup-urallaan häkellyttävät 179 henkilökohtaisten kisojen palkintopallisijoitusta. Naisten kärkipaikkaa pitää hallussaan Ruotsin Magdalena Forsberg. Suomen Kaisa Mäkäräinen on kaikkien aikojen listalla toisena vain kaksi palkintosijaa Forsbergia heikompana.

SijaNaisetMaaIIIIIIYht
1.Magdalena ForsbergSWE42182787
2.Kaisa MäkäräinenFIN27342485
3.Darya DomrachevaBLR34232481
4.Uschi DislGER30192574
5.Kati WilhelmGER21291868
6.Magdalena NeunerGER34111863
7.Tora BergerNOR28211463
8.Andrea HenkelGER22201759


SijaMiehetMaaIIIIIIYht
1.Ole Einar BjörndahlenNOR955331179
2.Martin FourcadeFRA834126150
3.Raphael PoireeFRA443920103
4.Sven FischerGER33203790
5.Emil Hegle SvendsenNOR38212988
6.Johannes Thingnes BöNOR4816771
7.Ricco GrossGER9212252
8.Frode AndresenNOR15151747