Timanttiliiga 2019 - Katso Ohjelma & Tulokset

Timanttiliiga 2019


Etusuoran Timanttiliiga -sivulta löydät kaiken olennaisen Timanttiliigasta. Katso ohjelma, pisteet, tulokset ja historiatietoa menneiltä vuosilta.

Timanttiliiga (IAAF Diamond League) on vuonna 2010 käynnistynyt 14-osainen yleisurheilun kilpailusarja. Osakilpailuja käydään useilla eri mantereilla, mikä on selkein ero Timanttiliigaa edeltäneeseen Kultaiseen liigaan. Timanttiliigassa ratkotaan yhteensä 32 lajin voittajat kauden päättävissä Zurichin ja Brysselin kilpailuissa. Jokaisessa lajissa kilpaillaan kuusi tai neljä lajitapahtumaa ennen finaalia.
Yleisurheilun Timanttiliiga 2019 -osakilpailuja järjestetään Euroopan lisäksi Yhdysvalloissa, Aasiassa ja Afrikassa.
Yleisurheilun Timanttiliiga 2019 -osakilpailuja järjestetään Euroopan lisäksi Yhdysvalloissa, Aasiassa ja Afrikassa. (IAAF [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons)


Yleisurheilun Timanttiliigakausi 2019 käynnistyy tuttuun tapaan Dohasta toukokuun alussa. Viimeinen osakilpailu kisataan Brysselissä 6.9.2019. Timanttiliigan kisakalenteri sisältää 14 osakilpailua.



Timanttiliiga 2019 - Ohjelma & kisakalenteri


Kisakalenteri Timanttiliiga 2019

  • AjankohtaTapahtumaPaikka
  • 03.05.2019Timanttiliiga DohaQatar
  • 18.05.2019Timanttiliiga ShanghaiKiina
  • 30.05.2019Timanttiliiga TukholmaRuotsi
  • 06.06.2019Timanttiliiga RoomaItalia
  • 13.06.2019Timanttiliiga OsloNorja
  • 16.06.2019Timanttiliiga RabatMarokko
  • 30.06.2019Timanttiliiga EugeneYhdysvallat
  • 05.07.2019Timanttiliiga LausanneSveitsi
  • 12.07.2019Timanttiliiga MonacoMonaco
  • 20.07.2019 - 21.07.2019Timanttiliiga LontooIso-Britannia
  • 18.08.2019Timanttiliiga BirminghamIso-Britannia
  • 24.08.2019Timanttiliiga PariisiRanska
  • 29.08.2019Timanttiliiga ZurichSveitsi
  • 06.09.2019Timanttiliiga BrysselBelgia


Tukholma Timanttiliiga 30.5.2019 - Ohjelma


KloLaji
18:00Seiväs, naiset
19:25Kiekko, naiset
20:35Pituus, miehet
20:40Seiväs, miehet
21:03400 m, miehet
21:08Korkeus, naiset
21:111500 m, naiset
21:22200 m, miehet
21:305000 m, naiset
21:52100 m aidat, naiset
21:56Kiekko, miehet
22:02800 m, miehet
22:15800 m, naiset
22:30200 m, naiset
22:401500 m, miehet
22:52400 m aidat, miehet



Alustavat osallistujalistat Tukholman Timanttiliigaan


Kiekko, naiset

UrheilijaSBPB
ALLMAN, Valarie67,1567,15
CABALLERO, Denia (CUB)68,4670,65
CHEN, Yang (CHN)61,8767,03
DE MORAIS (BRA), Andressa64,8665,10
FENG, Bin (CHN)65,4565,45
KAMGA, Vanessa (SWE)57,7357,73
PÉREZ, Yaimé (CUB)66,7569,19
PERKOVIĆ (CRO), Sandra-71,41
ROBERT-MICHON (FRA), Mélina60,0366,73

Pituus, miehet

UrheilijaSBPB
ECHEVARRÍA, Juan Miguel (CUB)-8.68
GAYLE, Tajay (JAM)8.308.30
HENDERSON, Jeff (USA)8.388.52
MANYONGA, Luvo (RSA)8.358.65
MONTLER, Thobias (SWE)-8.10
OTTERLING, Andreas (SWE)-8.06
SAMAAI, Ruswahl (RSA)8.218.49
TENTOGLOU, Miltiadis (GRE)8.108.30



Seiväs, miehet

UrheilijaSBPB
BRAZ, Thiago (BRA)5.716.03
FILIPPIDIS, Konstantinos (GRE)5.465.91
HOLZDEPPE, Raphael (GER)-5.94
KARALIS, Emmanouil (GRE)-5.63
KENDRICKS, Sam (USA)5.806.00
LISEK, Piotr (POL)5.465.94
SVÄRD JACOBSSON, Melker (SWE)-5.70
WOJCIECHOWSKI, Paweł (POL)-5.93
YAMAMOTO, Seito (JPN)5.615.75

400 m, miehet

UrheilijaSBPB
ALLEN, Nathon (JAM)45.7344.13
BENJAMIN, Rai (USA)44.3144.31
CHERRY, Michael (USA)45.3644.66
NORMAN, Michael (USA)43.4543.45
STROTHER, Nathan (USA)45.5244.34
TAPLIN, Bralon (GRN)44.9244.38
THEBE, Baboloki (BOT)45.3444.02



200 m, miehet

UrheilijaSBPB
BALOYES, Bernardo (COL)20.0820.00
BROWN, Aaron (CAN)20.0719.98
EDWARD, Alonso (PAN)20.5619.81
GULIYEV, Ramil (TUR)19.9919.76
LARSSON, Henrik (SWE)-20.85
QUIÑÓNEZ, Alex (ECU)20.1919.93
RICHARDS, Jereem (TTO)20.2119.97
WILSON, Alex (SUI)-20.04

Korkeus, naiset

UrheilijaSBPB
DEMIREVA, Mirela (BUL)1.912.00
JUNGFLEISCH, Marie-Laurence (GER)-2.00
KINSEY, Erika (SWE)1.911.97
LASITSKENE, Mariya (ANA)-2.06
LEVCHENKO, Yuliya (UKR)-2.01
MAHUCHIKH, Yaroslava (UKR)1.961.96
PALŠYTÉ, Airiné (LTU)1.881.98
SKOOG, Sofie (SWE)-1.94
VALLORTIGARA, Elena (ITA)1.902.02



5000 m, naiset

UrheilijaSBPB
CAN, Yasemin (TUR)-14:36.82
CHELIMO, Margaret (KEN)15:07.5615:07.56
CHEMNUNG, Loice (KEN)-14:53.14
COURTNEY, Melissa (GBR)-15:04.75
DEBUES-STAFFORD, Gabriela (CAN)--
GIDEY, Letesenbet (ETH)-14:23.14
GRØVDAL, Karoline Bjerkeli (NOR)-14:57.53
KIPKIRUI, Caroline Chepkoech (KEN)-14:27.55
KITE, Gloriah (KEN)-15:06.84
KURIA, Mary (KEN)--
MCCOLGAN, Eilish (GBR)-14:48.49
MØLLER, Anna Emilie (DEN)15:54.8015:54.80
OBIRI, Hellen (KEN)-14:18.37
REH, Alina (GER)15:12.9615:10.01
RENGERUK, Lilian Kasait (KEN)-14:36.80
TIROP, Agnes Jebet (KEN)-14:24.24
WESTPHAL, Liv (FRA)-15:28.71

1500 m, miehet

UrheilijaSBPB
BERGLUND, Kalle (SWE)3:37.843:36.51
BIRGEN, Bethwell (KEN)3:33.123:30.77
CHERUIYOT, Timothy (KEN)3:32.473:28.41
ENGHOLM, Elmar (SWE)-3:39.75
INGEBRIGTSEN, Filip (NOR)-3:30.01
INGEBRIGTSEN, Henrik (NOR)-3:31.46
INGEBRIGTSEN, Jakob (NOR)-3:31.18
KAAZOUZI, Brahim (MAR)3:34.573:31.62
MANANGOI, Elijah Motonei (KEN)3:32.213:28.80
MANANGOI, George Meitamei (KEN)3:34.003:34.00
ROGESTEDT, Johan (SWE)3:45.633:36.58
SEIN, Timothy (KEN)--
SOULEIMAN, Ayanleh (DJI)3:36.353:29.58
TEFERA, Samuel (ETH)-3:31.63
TUWEI, Cornelius (KEN)-3:35.72



Kiekko, miehet

UrheilijaSBPB
DACRES, Fedrick (JAM)67.1469.67
FINLEY, Mason (USA)67.1368.03
HADADI, Ehsan (IRI)67.1969.32
HARTING, Christoph (GER)64.4968.37
PETTERSSON, Simon (SWE)-65.84
STÅHL, Daniel (SWE)70.5671.29
STUNES ISENE, Ola (NOR)67.7867.78
WEISSHAIDINGER, Lukas (AUT)66.9068.98

800 m, naiset

UrheilijaSBPB
ALEMU, Habitam (ETH)2:00.611:56.71
GOULE, Natoya (JAM)2:00.961:56.15
HERMANSSON, Hanna (SWE)2:03.212:00.43
JEPKOSGEI, Nelly (KEN)1:59.001:58.96
LINDH, Lovisa (SWE)-1:58.77
ROGERS, Raevyn (USA)1:59.071:57.69
SHARP, Lynsey (GBR)2:01.511:57.69
TUEI, Emily Cherotich (KEN)2:03.801:58.04
WILSON, Ajee (USA)1:58.831:55.61
YARIGO, Noélie (BEN)2:02.501:59.12



200 m, naiset

UrheilijaSBPB
ASHER-SMITH, Dina (GBR)22.2621.89
JEFFERSON, Kyra (USA)23.0022.02
LALOVA-COLLIO, Ivet (BUL)22.5522.32
PRANDINI, Jenna (USA)22.5322.16
SAMUEL, Jamile (NED)22.9022.37
SCHIPPERS, Dafne (NED)-21.63
THOMPSON, Elaine (JAM)22.4021.66

100 m aidat, naiset

UrheilijaSBPB
AMUSAN, Tobi (NGR)12.7312.57
CLEMONS, Christina (USA)12.7912.54
HARRISON, Kendra (USA)12.4712.20
HERMAN, Elvira (BLR)12.8812.64
NELVIS, Sharika (USA)12.7012.34
ROLEDER, Cindy (GER)12.9412.59
VISSER, Nadine (NED)-12.71



400 m aidat, miehet

UrheilijaSBPB
BARR, Thomas (IRL)49.4147.97
BENGTSTRÖM, Carl (SWE)-50.20
DOBEK, Patryk (POL)49.2348.40
HOLMES, TJ (USA)-48.30
MÄGI, Rasmus (EST)49.6948.40
MCMASTER, Kyron (IVB)49.3747.54
SELMON, Kenneth (USA)-48.12
WARHOLM, Karsten (NOR)-47.64



Rooma Timanttiliiga 6.6.2019 - Lajit


MiehetNaiset
200m100m
800m400m
5000m1500m
110m aidat400m aidat
400m aidatSeiväst
3000m ejPituus
KorkeusKeihäs
Kolmiloikka 
Kuula 

Oslo Timanttiliiga 13.6.2019 - Lajit


MiehetNaiset
100m200m
Maili100m aidat
5000m400m aidat
400m aidat3000m ej
SeiväsKorkeus
KeihäsKolmiloikka
 Kuula



Rabat Timanttiliiga 16.6.2019 - Lajit


MiehetNaiset
200m100m
800m400m
110m aidat800m
3000m ej1500m
PituusSeiväs
KorkeusKiekko
Kiekko 
1500m 
5000m 

Eugene Timanttiliiga 30.6.2019 - Lajit


MiehetNaiset
100m100m
400m200m
Maili800m
3000m1500m
110m aidat5000m
400m aidat3000m ej
SeiväsKorkeus
KuulaKuula



Lausanne Timanttiliiga 5.7.2019 - Lajit


MiehetNaiset
200m100m
800m400m
1500m400m aidat
5000mKorkeus
110m aidatKolmiloikka
SeiväsKuula
PituusKeihäs

Monaco Timanttiliiga 12.7.2019 - Lajit


MiehetNaiset
100m800m
400m200m
800m1500m
1500m100m aidat
3000m ej400m aidat
SeiväsKorkeus
KolmiloikkaKolmiloikka
Keihäs 



Lontoo Timanttiliiga 20.-21.7.2019 - Lajit


MiehetNaiset
100m100m
200m200m
400m400m
800m800m
Maili1500m
3000m/5000m5000m
110m aidat100m aidat
400m aidat400m aidat
KorkeusSeiväs
PituusPituus
KolmiloikkaKeihäs
Kiekko4x100m viesti
4x100m viesti 

Birmingham Timanttiliiga 18.8.2019 - Lajit


MiehetNaiset
100m100m
400m200m
800m800m
1500m1500m
110m aidat100m aidat
400m aidat3000m ej
KorkeusSeiväs
KeihäsPituus
 Kiekko



Pariisi Timanttiliiga 24.8.2019 - Lajit


MiehetNaiset
200m100m
1500m400m
110m aidat800m
400m aidatSeiväs
3000m ejKolmiloikka
KorkeusKiekko
Kolmiloikka 
Kuula 

Zurich Timanttiliiga 29.8.2019 - Lajit


MiehetNaiset
100m1500m
800mKeihäs
5000m200m
400m aidat400m
Korkeus3000m ej
Seiväs400m aidat
PituusKolmiloikka
KeihäsKuula



Bryssel Timanttiliiga 6.9.2019 - Lajit


MiehetNaiset
200m100m
400m800m
1500m5000m
110m aidat100m aidat
3000m ejKorkeus
KolmiloikkaSeiväs
KuulaPituus
KiekkoKiekko



Timanttiliigan tulokset 2019


Shanghai Timanttiliiga 18.5.2019


3000 m esteet, naiset

#UrheilijaAika
1.Beatrice Chepkoech (KEN)9.04,53
2.Celliphine Chepteek Chespol (KEN)9.11,10
3.Peruth Chemutai (UGA)9.17,78
4.Winfred Mutile Yavi (BRN)9.19,63
5.Mercy Chepkurui (KEN)9.23,59
6.Marusa Mismas (SLO)9.29,48
7.Genevieve Lalonde (CAN)9.29,82
8.Fancy Cherono (KEN)9.31,00

200 m, miehet (ei timanttilaji)

#UrheilijaAika
1.Aaron Brown (CAN)20,07
2.Andre de Grasse (CAN)20,21
3.Clarence Munyai (RSA)20,37
4.Kyle Greaux (TTO)20,40
5.Nethaneel Mitchell-Blake (GBR)20,60
6.Alonso Edward (PAN)20,62
7.Jak Ali Harvey (TUR)20,96
8.Kei Takase (JPN)21,43



100 m, miehet

#UrheilijaAika
1.Noah Lyles (USA)9,86
2.Christian Coleman (USA)9,86
3.Akani Simbine (RSA)9,95
4.Reese Prescod (GBR)9,97
5.Bingtian Su (CHN)10,05
6.Zhenye Xie (CHN)10,09
7.Isiah Young (USA)10,14
8.Michael Rodgers (USA)10,15
9.Tyquendo Tracey (JAM)10,18

110 m aidat, miehet

#UrheilijaAika
1.Omar McLeod (JAM)13,12
2.Wenjun Xie (CHN)13,17
3.Sergey Chubenkov (RUS)13,28
4.Orlando Ortega (ESP)13,28
5.Freddie Crittenden (USA)13,36
6.Andrew Pozzi (GBR)13,39
7.Milan Trajkovic (CYP)13,41
8.Antonio Alkana (RSA)13,47
9.Jianhang Zeng (CHN)13,71



Kuula, naiset top 8

#UrheilijaTulos
1.Chase Ealey (USA)19,58
2.Lijiao Gong (CHN)19,44
3.Aliona Dubitskaya (BLR)18,78
4.Jessica Ramsey (USA)18,61
5.Danniel Thomas-Dodd (JAM)18,54
6.Maggie Ewen (USA)18,48
7.Fanny Roos (SWE)18,30
8.Paulina Guba (POL)17,86

1500 m, naiset

#UrheilijaAika
1.Rababe Arafi (MAR)4.01,15
2.Gudaf Tsegay (ETH)4.01,25
3.Winnie Nanyondo (UGA)4.01,39
4.Dawit Seyaum (ETH)4.01,40
5.Sifan Hassan (NED)4.01,91
6.Axumawit Embaye (ETH)4.01,95
7.Winny Chebet (KEN)4.02,94
8.Alemaz Samuel (ETH)4.03,79



400 m aidat, miehet

#UrheilijaAika
1.Abderrahman Samba (QAT)47,27
2.Benjamin Rai (USA)47,80
3.Thomas Barr (IRL)49,41
4.Patryk Dobek (POL)49,64
5.Rasmus Mägi (EST)50,06
6.Takatoshi Abe (JPN)50,27
7.Marcio Teles (BRA)50,90
8.Zhiqiang Feng (CHN)52,11

Keihäs, naiset

#UrheilijaTulos
1.Huihui Lyu (CHN)66,89
2.Lina Muze (LAT)64,87
3.Christin Hussong (GER)64,10
4.Madara Palameika (LAT)62,45
5.Nikola Ogrodnikova (CZE)61,68
6.Kelsey-Lee Barber (AUS)61,40
7.Ariana Ince (USA)60,26
8.Sunette Viljoen (RSA)57,56
-Tatsiana Khaladovich (BLR)NM



Korkeus, miehet

#UrheilijaTulos
1.Wang Yu (CHN)228
2.Maksim Nedasekau (BLR)228
3.Ilya Ivanyuk (ANA)228
4.Jeron Robinson (USA)225
5.Brandon Starc (AUS)225
6.Jamal Wilson (BAH)225

5000 metriä, miehet

#UrheilijaAika
1.Yomif Kejelcha (ETH)13.04,16
2.Selemon Barega (ETH)13.04,71
3.Hagos Gebrhiwet (ETH)13.04,83
4.Birhanu Balew (BRN)13.05,04
5.Haile Telahun Bekele (ETH)13.05,94
6.Nicholas Kipkorir Kimeli (KEN)13.06,16



400 metriä, naiset

#UrheilijaAika
1.Salwa Eid Naser (BRN)50,65
2.Sydney McLaughlin (USA)50,78
3.Christine Botlogetswe (BOT)51,29
4.Stephenie Ann McPherson (JAM)51,39
5.Jessica Beard (USA)51,40
6.Lisanne de Witte (NED)51,80

200 metriä, miehet

#UrheilijaAika
1.Aaron Brown (CAN)20,07
2.Andre de Grasse (CAN)20,21
3.Clarence Munyai20,37
4.Kyle Greaux (TTO)20,40
5.Nethaneel Mitchell-Blake (GBR)20,60
6.Alonso Edward (PAN)20,62



Seiväshyppy, naiset

#UrheilijaTulos
1.Katerina Stefanidi (GRE)472
2.Nikoleta Kiriakopoulou (GRE)472
3.Li Ling (CHN)472
4.Sandi Morris (USA)472
5.Katie Nageotte (USA)462
6.Iryna Zhuk (BLR)452

100 metriä, naiset

#UrheilijaAika
1.Aleia Hobbs (USA)11,03
2.Blessing Okagbare (NGR)11,07
3.Elaine Thompson (JAM)11,14
4.Cristina Vitoria Rosa (BRA)11,16
5.Jenna Prandini (USA)11,19
6.Liang Xiaojing (CHN)11,22



400 metriä, miehet

#UrheilijaAika
1.Fred Kerley (USA)44,81
2.Michael Cherry (USA)45,48
3.Nathan Strother (USA)45,52
4.Nathon Allen (JAM)45,73
5.Bralon Taplin (GRN)45,93
6.Wu Yuang (CHN)47,13

Keihäs, miehet

#UrheilijaAika
1.Andreas Hofmann (GER)87,55
2.Cheng Tsao-Tsun (TPE)87,12
3.Marcin Krukowski (POL)84,51
4.Thomas Röhler (GER)82,95
5.Liu Qizhen (CHN)80,35
6.Jakub Vadlejch (CZE)80,00


Doha Timanttiliiga 3.5.2019


Kiekko, miehet

#UrheilijaTulos
1.Daniel Ståhl (SWE)70,56
2.Lukas Weisshaidinger (AUT)66,90
3.Ehsan Hadadi (IRI)66,78
4.Reggie Jagers III (USA)64,89
5.Christoph Harting (GER)64,49
6.Piotr Malachowski (POL)64,45
7.Mason Finley (USA)63,52
8.Ola Stunes Isene (NOR)62,63
9.Moaaz Mohamed Ibrahim (QAT)58,98

Seiväs, miehet

#UrheilijaTulos
1.Sam Kendricks (USA)580
2.Thiago Braz (BRA)571
3.Seito Yamamoto (JPN)561
4.Piotr Lisek (POL)546
4.Ernest John Obiena (PHI)546
6.Charlie Myers (GBR)546
7.Konstadinos Filippidis (GRE)546
7.Bo Kanda Lita Baehre (GER)546
9.Stanley Joseph (FRA)531
-Andrew Erwin (USA)NM



3000 m, naiset (top 8)

#UrheilijaAika
1.Hellen Obiri (KEN)8.25,60
2.Genzebe Dibaba (ETH)8.26,20
3.Lilian Kasait Rengeruk (KEN)8.29,02
4.Beatrice Chepkoech (KEN)8.29,83
5.Caroline Chepkoech Kipkirui (KEN)8.29,89
6.Gloriah Kite (KEN)8.29,91
7.Gudaf Tsegay (ETH)8.30,65
8.Yasemin Can (TUR)8.33,29

200 m, naiset

#UrheilijaAika
1.Dina Asher-Smith (GBR)22,26
2.Jamile Samuel (NED)22,90
3.Blessing Okagbare (NIG)23,14
4.Kyra Jefferson (USA)23,15
5.Ángela Gabriela Tenorio (ECU)23,28
6.Jeneba Tarmoh (USA)23,39
7.Phyllis Francis (USA)23,47
8.Sarah Atcho (SUI)23,89
DQShannon Hylton (GBR)-



1500 m, miehet (top 8)

#UrheilijaAika
1.Elijah Motonei Manangoi (KEN)3.32,21
2.Timothy Cheruiyot (KEN)3.32,47
3.Bethwell Birgen (KEN)3.33,12
4.Vincent Kibet (KEN)3.33,21
5.Charles Cheboi Simotwo (KEN)3.33,31
6.Ronald Kwemoi (KEN)3.33,99
7.George Meitamei Manangoi (KEN)3.34,00
8.Brahim Kaazouzi (MAR)3.34,57

800 m, naiset (top 8)

#UrheilijaAika
1.Caster Semenya (RSA)1.54,98
2.Francine Niyonsaba (BDI)1.57,75
3.Ajee Wilson (USA)1.58,83
4.Nelly Jepkosgei (KEN)1.59,00
5.Raevyn Rogers (USA)1.59,07
6.Margaret Nyairera Wambui (KEN)2.00,61
7.Habitam Alemu (ETH)2.00,61
8.Natoya Goule (JAM)2.00,96



Kuula, miehet

#UrheilijaTulos
1.Ryan Crouser (USA)22,13
2.Tomas Walsh (NZL)22,06
3.Darlan Romani (BRA)21,60
4.Darrell Hill (USA)21,28
5.Michal Haratyk (POL)21,18
6.Joe Kovacs (USA)20,83
7.Tomas Stanek (CZE)20,61
8.Konrad Bukowiecki (POL)20,46
9.Meshari Saad Suroor (KUW)18,07

200 m, miehet

#UrheilijaAika
1.Ramil Gulijev (TUR)19,99
2.Alex Quiñónez (ECU)20,19
3.Aaron Brown (CAN)20,20
4.Jereem Richards (TTO)20,21
5.Alonso Edward (PAN)20,56
6.Nethaneel Mitchell-Blake (GBR)20,83
7.Leon Reid (IRL)20,93
8.Jaber Hilal Al Mamari (QAT)21,47
9.Owaab Barrow (QAT)21,55



3000 m esteet, miehet (top 8)

#UrheilijaAika
1.Soufiane El Bakkali (MAR)8.07,22
2.Hillary Bob (USA)8.08,41
3.Leonard Kipkemoi Bett (KEN)8.08,61
4.Chala Beyo (ETH)8.10,55
5.Abraham Kibiwot (KEN)8.12,42
6.Lawrence Kemboi Kipsang (KEN)8.13,59
7.Nicholas Kiptanui Bett (KEN)8.16,66
8.Benjamin Kigen (KEN)8.19,57

100 m aidat, naiset

#UrheilijaAika
1.Danielle Williams (JAM)12,66
2.Tobi Amusan (NGR)12,73
3.Shakira Nelvis (USA)12,78
4.Christina Clemons (USA)12,83
5.Jasmine Camacho-Quinn (PUR)12,85
6.Elvira Herman (BLR)12,88
7.Brianna McNeal (USA)12,94
8.Amber Hughes (USA)12,97
9.Isabelle Pedersen (NOR)13,26



Pituus, naiset

#UrheilijaTulos
1.Caterine Ibarguen (COL)676
2.Maryna Bekh-Romanchuk (UKR)674
3.Brooke Stratton (AUS)673
4.Lorraine Ugen (GBR)662
5.Christabel Nettey (CAN)655
6.Naa Anang (AUS)652
7.Sha'Keela Saunders (USA)637
8.Shara Proctor (GBR)635
9.Tianna Bartoletta (USA)592

Korkeus, naiset

#UrheilijaTulos
1.Yaroslava Mahuchikh (UKR)196
2.Mirela Demireva (BUL)191
2.Erika Kinsey (SWE)191
2.Ana Simic (CRO)191
5.Levern Spencer (LCA)188
6.Airine Palsyte (LTU)188
7.Elene Vallortigara (ITA)185
8.Nicola McDermott (AUS)185
8.Svetlana Radzivil (UZB)185



800 m, miehet

#UrheilijaAika
1.Nijel Amos (BOT)1.44,29
2.Emmanuel Kirkurui Korir (KEN)1.44,50
3.Donavan Brazier (USA)1.44,70
4.Abubaker Haydar Abdalla (QAT)1.44,82
5.Jonathan Kitilit (KEN)1.44,97
6.Cornelius Tuwei (KEN)1.45,39
7.Adam Kszczot (POL)1.45,60
8.Wyclife Kinyamal (KEN)1.45,66
9.Alvaro de Arriba (ESP)1.45,94
10.Jamal Hairane (QAT)1.46,27
11.Rabi Mohamoud Mubarak (QAT)1.46,40
12.Ferguson Cheruiyot Rotich (KEN)1.46,77
13.Abdirahman Saeed Hassan (QAT)1.48,52
DNFBram Som (NED)-

400 m aidat, naiset

#UrheilijaAika
1.Dalilah Mohammad (USA)53,61
2.Ashley Spencer (USA)54,72
3.Anna Ryzhykova (UKR)54,82
4.Janieve Russell (JAM)55,28
5.Lauren Wells (AUS)55,60
6.Meghan Beesley (GBR)56,01
7.Wenda Nel (RSA)56,16
8.Zeney van der Walt56,45
9.Yadisleidis Pedroso (ITA)57,20




Timanttiliiga 2019 - Pistetilanne


Yleisurheilun Timanttiliigan pistetaulukko yhden osakilpailun jälkeen pävitetty Doha 3.5.2019.

Miehet


100 m, miehet

#UrheilijaPisteet
1.Noah Lyles (USA)8
2.Christian Coleman (USA)7
3.Akani Simbine (RSA)6
4.Reese Prescod (GBR)5
5.Bingtian Su (CHN)4
6.Zhenye Xie (CHN)3
7.Isiah Young (USA)2
8.Michael Rodgers (USA)1

200 m, miehet

#UrheilijaPisteet
1.Ramil Gulijev (TUR)8
2.Alex Quiñónez (ECU)7
3.Aaron Brown (CAN)6
4.Jereem Richards (TTO)5
5.Alonso Edward (PAN)4
6.Nethaneel Mitchell-Blake (GBR)4
7.Leon Reid (IRL)3
8.Jaber Hilal Al Mamari (QAT)2



400 metriä, miehet

#UrheilijaPisteet
1.Fred Kerley (USA)8
2.Michael Cherry (USA)7
3.Nathan Strother (USA)6
4.Nathon Allen (JAM)5
5.Bralon Taplin (GRN)4
6.Wu Yuang (CHN)3
7.Isiah Young (USA)2
8.Michael Rodgers (USA)1

800 m, miehet

#UrheilijaPisteet
1.Nijel Amos (BOT)8
2.Emmanuel Kirkurui Korir (KEN)7
3.Donavan Brazier (USA)6
4.Abubaker Haydar Abdalla (QAT)5
5.Jonathan Kitilit (KEN)4
6.Cornelius Tuwei (KEN)3
7.Adam Kszczot (POL)2
8.Wyclife Kinyamal (KEN)1



1500 m, miehet

#UrheilijaPisteet
1.Elijah Motonei Manangoi (KEN)8
2.Timothy Cheruiyot (KEN)7
3.Bethwell Birgen (KEN)6
4.Vincent Kibet (KEN)5
5.Charles Cheboi Simotwo (KEN)4
6.Ronald Kwemoi (KEN)3
7.George Meitamei Manangoi (KEN)2
8.Brahim Kaazouzi (MAR)1

5000 metriä, miehet

#UrheilijaPisteet
1.Yomif Kejelcha (ETH)8
2.Selemon Barega (ETH)7
3.Hagos Gebrhiwet (ETH)6
4.Birhanu Balew (BRN)5
5.Haile Telahun Bekele (ETH)4
6.Nicholas Kipkorir Kimeli (KEN)3
7.Joshua Cheptegei (UGA)2
8.Stanley Waithaka Mburu (KEN)1



110 m aidat, miehet

#UrheilijaPisteet
1.Omar McLeod (JAM)8
2.Wenjun Xie (CHN)7
3.Sergey Chubenkov (RUS)6
4.Orlando Ortega (ESP)5
5.Freddie Crittenden (USA)4
6.Andrew Pozzi (GBR)3
7.Milan Trajkovic (CYP)2
8.Antonio Alkana (RSA)1

400 m aidat, miehet

#UrheilijaPisteet
1.Abderrahman Samba (QAT)8
2.Benjamin Rai (USA)7
3.Thomas Barr (IRL)6
4.Patryk Dobek (POL)5
5.Rasmus Mägi (EST)4
6.Takatoshi Abe (JPN)3
7.Marcio Teles (BRA)2
8.Zhiqiang Feng (CHN)1



3000 m esteet, miehet

#UrheilijaPisteet
1.Soufiane El Bakkali (MAR)8
2.Hillary Bob (USA)7
3.Leonard Kipkemoi Bett (KEN)6
4.Chala Beyo (ETH)5
5.Abraham Kibiwot (KEN)4
6.Lawrence Kemboi Kipsang (KEN)3
7.Nicholas Kiptanui Bett (KEN)2
8.Benjamin Kigen (KEN)1

Keihäs, miehet

#UrheilijaPisteet
1.Andreas Hofmann (GER)8
2.Cheng Tsao-Tsun (TPE)7
3.Marcin Krukowski (POL)6
4.Thomas Röhler (GER)5
5.Liu Qizhen (CHN)4
6.Jakub Vadlejch (CZE)3
7.Julius Yego (KEN)2
8.Qun Ma (CHN)1



Kuula, miehet

#UrheilijaPisteet
1.Ryan Crouser (USA)8
2.Tomas Walsh (NZL)7
3.Darlan Romani (BRA)6
4.Darrell Hill (USA)5
5.Michal Haratyk (POL)4
6.Joe Kovacs (USA)3
7.Tomas Stanek (CZE)2
8.Konrad Bukowiecki (POL)1

Kiekko, miehet

#UrheilijaPisteet
1.Daniel Ståhl (SWE)8
2.Lukas Weisshaidinger (AUT)7
3.Ehsan Hadadi (IRI)6
4.Reggie Jagers III (USA)5
5.Christoph Harting (GER)4
6.Piotr Malachowski (POL)3
7.Mason Finley (USA)2
8.Ola Stunes Isene (NOR)1



Seiväs, miehet

#UrheilijaPisteet
1.Sam Kendricks (USA)8
2.Thiago Braz (BRA)7
3.Seito Yamamoto (JPN)6
4.Piotr Lisek (POL)5
4.Ernest John Obiena (PHI)4
6.Charlie Myers (GBR)3
7.Konstadinos Filippidis (GRE)2
7.Bo Kanda Lita Baehre (GER)2

Korkeus, miehet

#UrheilijaPisteet
1.Wang Yu (CHN)8
2.Maksim Nedasekau (BLR)7
3.Ilya Ivanyuk (ANA)6
4.Jeron Robinson (USA)5
4.Brandon Starc (AUS)5
4.Jamal Wilson (BAH)5
7.Majd Eddin Ghazal (SYR)2
8.Michael Mason (CAN)1



Naiset


100 metriä, naiset

#UrheilijaPisteet
1.Aleia Hobbs (USA)8
2.Blessing Okagbare (NGR)7
3.Elaine Thompson (JAM)6
4.Cristina Vitoria Rosa (BRA)5
5.Jenna Prandini (USA)4
6.Liang Xiaojing (CHN)3
7.Michelle-Lee Ahye (TTO)2
8.Yongli Wei (CHN)1

200 m, naiset

#UrheilijaPisteet
1.Dina Asher-Smith (GBR)8
2.Jamile Samuel (NED)7
3.Blessing Okagbare (NIG)6
4.Kyra Jefferson (USA)5
5.Ángela Gabriela Tenorio (ECU)4
6.Jeneba Tarmoh (USA)3
7.Phyllis Francis (USA)2
8.Sarah Atcho (SUI)1



400 metriä, naiset

#UrheilijaPisteet
1.Salwa Eid Naser (BRN)8
2.Sydney McLaughlin (USA)7
3.Christine Botlogetswe (BOT)6
4.Stephenie Ann McPherson (JAM)5
5.Jessica Beard (USA)4
6.Lisanne de Witte (NED)3
7.Justyna Swiety-Ersetic (POL)2
8.Shakima Wimbley (USA)1

800 m, naiset

#UrheilijaPisteet
1.Caster Semenya (RSA)8
2.Francine Niyonsaba (BDI)7
3.Ajee Wilson (USA)6
4.Nelly Jepkosgei (KEN)5
5.Raevyn Rogers (USA)4
6.Margaret Nyairera Wambui (KEN)3
7.Habitam Alemu (ETH)2
8.Natoya Goule (JAM)1



1500 m, naiset

#UrheilijaPisteet
1.Rababe Arafi (MAR)8
2.Gudaf Tsegay (ETH)7
3.Winnie Nanyondo (UGA)6
4.Dawit Seyaum (ETH)5
5.Sifan Hassan (NED)4
6.Axumawit Embaye (ETH)3
7.Winny Chebet (KEN)2
8.Alemaz Samuel (ETH)1

3000 m, naiset

#UrheilijaPisteet
1.Hellen Obiri (KEN)8
2.Genzebe Dibaba (ETH)7
3.Lilian Kasait Rengeruk (KEN)6
4.Beatrice Chepkoech (KEN)5
5.Caroline Chepkoech Kipkirui (KEN)4
6.Gloriah Kite (KEN)3
7.Gudaf Tsegay (ETH)2
8.Yasemin Can (TUR)1



100 m aidat, naiset

#UrheilijaPisteet
1.Danielle Williams (JAM)8
2.Tobi Amusan (NGR)7
3.Shakira Nelvis (USA)6
4.Christina Clemons (USA)5
5.Jasmine Camacho-Quinn (PUR)4
6.Elvira Herman (BLR)3
7.Brianna McNeal (USA)2
8.Amber Hughes (USA)1

400 m aidat, naiset

#UrheilijaPisteet
1.Dalilah Mohammad (USA)8
2.Ashley Spencer (USA)7
3.Anna Ryzhykova (UKR)6
4.Janieve Russell (JAM)5
5.Lauren Wells (AUS)4
6.Meghan Beesley (GBR)3
7.Wenda Nel (RSA)2
8.Zeney van der Walt1



3000 m esteet, naiset

#UrheilijaPisteet
1.Beatrice Chepkoech (KEN)8
2.Celliphine Chepteek Chespol (KEN)7
3.Peruth Chemutai (UGA)6
4.Winfred Mutile Yavi (BRN)5
5.Mercy Chepkurui (KEN)4
6.Marusa Mismas (SLO)3
7.Genevieve Lalonde (CAN)2
8.Fancy Cherono (KEN)1

Seiväshyppy, naiset

#UrheilijaPisteet
1.Katerina Stefanidi (GRE)8
2.Nikoleta Kiriakopoulou (GRE)7
2.Li Ling (CHN)7
4.Sandi Morris (USA)5
5.Katie Nageotte (USA)4
6.Iryna Zhuk (BLR)3
7.Alysha Newman (CAN)2
8.Holly Bradshaw (GBR)1



Pituus, naiset

#UrheilijaPisteet
1.Caterine Ibarguen (COL)8
2.Maryna Bekh-Romanchuk (UKR)7
3.Brooke Stratton (AUS)6
4.Lorraine Ugen (GBR)5
5.Christabel Nettey (CAN)4
6.Naa Anang (AUS)3
7.Sha'Keela Saunders (USA)2
8.Shara Proctor (GBR)1

Keihäs, naiset

#UrheilijaPisteet
1.Huihui Lyu (CHN)8
2.Lina Muze (LAT)7
3.Christin Hussong (GER)6
4.Madara Palameika (LAT)5
5.Nikola Ogrodnikova (CZE)4
6.Kelsey-Lee Barber (AUS)3
7.Ariana Ince (USA)2
8.Sunette Viljoen (RSA)1



Korkeus, naiset

#UrheilijaPisteet
1.Yaroslava Mahuchikh (UKR)8
2.Mirela Demireva (BUL)7
2.Erika Kinsey (SWE)6
2.Ana Simic (CRO)5
5.Levern Spencer (LCA)4
6.Airine Palsyte (LTU)3
7.Elene Vallortigara (ITA)2
8.Nicola McDermott (AUS)1
8.Svetlana Radzivil (UZB)1

Kuula, naiset

#UrheilijaPisteet
1.Chase Ealey (USA)8
2.Lijiao Gong (CHN)7
3.Aliona Dubitskaya (BLR)6
4.Jessica Ramsey (USA)5
5.Danniel Thomas-Dodd (JAM)4
6.Maggie Ewen (USA)3
7.Fanny Roos (SWE)2
8.Paulina Guba (POL)1



Timanttiliigan pistelasku


Kokonaiskilpailun pistelasku toimii siten, että osakilpailun voitosta saa 8 pistettä, kakkossijasta 7 pistettä ja kolmossijasta 6 pistettä ja niin edelleen. Kerättyjen pisteiden perusteella urheilijat valitaan Zurichin ja Brysselin finaaliviikonloppuun.

SijoitusPisteet
1.8
2.7
3.6
4.5
5.4
6.3
7.2
8.1


Timanttiliigan palkintorahat


Sarjan finaalikilpailuissa jokaisen lajin voittaja palkitaan 50 000 dollarin rahasummalla, timanttipokaalilla ja osallistumisoikeudella MM-kisoihin (joitakin poikkeuksia lukuun ottamatta). Muissa osakilpailussa dollareita jaetaan kahdeksalle parhaalle 30 000 dollarin edestä.

Timanttiliigan palkintorahat

SijoitusOsakilpailu ($)Finaali ($)
1.10 000 (n. 8 600 €)50 000 (n. 43 000 €)
2.6 00020 000
3.4 00010 000
4.3 0006 000
5.2 5005 000
6.2 0004 000
7.1 5003 000
8.1 0002 000


Yleisurheilun Timanttiliiga - Historia & tilastot


Suomalaisia on nähty Timanttiliigassa etenkin keihäänheitossa ja juoksumatkoilla. Erityisesti Antti Ruuskanen ja Tero Pitkämäki kuuluvat Timanttiliiga-kiertueen vakiokävijöihin ja menestyjiin. Estehirmumme Jukka Keskisalo juoksi urallaan useasti Timanttiliigassa, josta on peräisin myös esteiden SE-tulos. Myös naisten puolella estejuoksija Sandra Eriksson on kilpaillut kyseissä kisasarjassa. Lisäksi Niclas Sandells juoksi 1500 metriä vuonna 2012 Brysselissä. Viimeisin suomalainen Timanttiliigakävijä on kolmiloikkaaja Simo Lipsanen, joka kilpaili kesällä 2018 Lausannen osakilpailussa.

Useita Timanttiliigan lajeja voidaan pitää jopa kovempina kuin arvokisojen finaaleja. Tämä johtuu siitä, että mailla on arvokisoihin maakiintiöt, jolloin esimerkiksi arvokisojen pitkillä juoksumatkoilla kovia afrikkalaismenijöitä jää kisojen ulkopuolella. Timanttiliiga onkin erityisesti juuri pitkien juoksumatkojen kovien tulosten tekopaikka johtuen luonnollisesti myös kilpailujen jäniksistä, joita ei arvokisoissa nähdä.

Serbialainen pituushyppääjä Ivana Španović on Timanttiliigan tähtiä. Kuva Lausannen Timanttiliigasta vuodelta 2017, jolloin hän voitti naisten pituushypyn tuloksella 679.
Serbialainen pituushyppääjä Ivana Španović on Timanttiliigan tähtiä. Kuva Lausannen Timanttiliigasta vuodelta 2017, jolloin hän voitti naisten pituushypyn tuloksella 679. (Adrian Royle [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons)


Historian kovimmat tulokset Timanttiliigassa


Miesten kovimmat tulokset

LajiTulosUrheilijaMaaPäivämäärä
100m9.69Yohan BlakeJAM23.8.2012
200m19.26Yohan BlakeJAM16.9.2011
300m31.63Wayde van NiekerkRSA7.6.2015
400m43.62Wayde van NiekerkRSA6.7.2017
600m1:13.10David RudishaKEN5.6.2016
800m1:41.54David RudishaKEN6.7.2012
1000m2:13.49Ayanleh SouleimanDJI25.8.2016
1500m3:26.69Asbel KipropKEN17.7.2015
Maili3:47.32Ayanleh SouleimanDJI31.5.2014
3000m7:27.26Yenew AlamirewETH6.5.2011
2 Mailia8:07.85Mo FarahGBR24.8.2014
5000m12:43.02Selemon BaregaETH31.8.2018
10 000m26:43.16Kenenisa BekeleETH16.9.2011
110m aidat12.80Aries MerrittUSA7.9.2012
400m aidat46.98Abderrahman SambaQAT30.6.2018
3000m esteet7:53.64Brimin Kiprop KiprutoKEN22.7.2011
Korkeus2.43Mutaz Essa BarshimQAT5.9.2014
Seiväs6.05Renaud LavillenieFRA30.5.2015
Pituus8.61Luvo ManyongaRSA13.5.2017
Kolmiloika18.11Christian TaylorUSA27.5.2017
Kuula22.60Tomas WalshNZL30.8.2018
Kiekko69.83Piotr MalachowskiPOL10.7.2010
Moukari80.28Paweł FajdekPOL27.5.2016
Keihäs93.90Thomas RöhlerGER5.5.2017
3000m kävely10:43.84Tom BosworthGBR21.7.2018


Kenian David Rudishan nimissä on Timanttiliigan historian kovimmat ajat sekä 600 metrin että 800 metrin juoksuissa.
Kenian David Rudishan nimissä on Timanttiliigan historian kovimmat ajat sekä 600 metrin että 800 metrin juoksuissa. (André Zehetbauer from Schwerin, Deutschland [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons)


Naisten kovimmat tulokset

TapahtumaTulosUrheilijaMaaPäivämäärä
100m10.70Carmelita JeterUSA4.6.2011
200m21.77Tori BowieUSA27.5.2017
400m48.97Shaunae Miller–UiboBAH20.7.2018
800m1:54.25Caster SemenyaRSA30.6.2018
1000m2:31.01Caster SemenyaRSA13.7.2018
1500m3:50.07Genzebe DibabaETH17.7.2015
Maili4:14.71Sifan HassanNED22.7.2018
3000m8:20.68Hellen ObiriKEN9.5.2014
2 Mailia9:11.49Mercy CheronoKEN24.8.2014
5000m14:12.59Almaz AyanaETH2.6.2016
10 000m30:24.39Tirunesh DibabaETH1.6.2012
100m aidat12.20Kendra HarrisonUSA22.7.2016
400m aidat52.79Kaliese SpencerJAM5.8.2011
3000m esteet8:44.32Beatrice ChepkoechKEN20.7.2018
Korkeus2.06Mariya LasitskeneANA6.7.2017
Seiväs5.00Sandi MorrisUSA9.9.2016
Pituus7.25Brittney ReeseUSA10.5.2013
Kolmiloikka15.31Caterine IbarguenCOL18.7.2014
Kuula21.03Valerie AdamsNZL31.5.2012
Kiekko71.38Sandra PerkovicCRO4.5.2018
Moukari75.98Tatyana BelobrodovaRUS3.7.2010
Keihäs69.57Christina ObergföllGER8.9.2011


Timanttiliigan televisiointi 2019


Timanttiliigan televisiointi-oikeudet ovat maksukanava C Morella. Osa C Moren lähetyksistä näytetään myös Sub-kanavalla.