Nuorten MM-Hiihdot 2021 Vuokatti & Lahti - Ohjelma & Tulokset

Nuorten MM-hiihdot 2021 Vuokatti & Lahti


U20 ja U23 nuorten MM-hiihdot 2021 kilpaillaan Suomessa Lahdessa ja Vuokatissa! Katso hiihdon nuorten MM-kilpailujen ohjelma, tulokset, Suomen joukkue ja paljon muuta tietoa MM-kisoista.
Nuorten MM-hiihdot 2021 hiihdetään ja hypätään Lahdessa ja Vuokatissa.
Nuorten MM-hiihdot 2021 hiihdetään ja hypätään Lahdessa ja Vuokatissa.


Nuorten MM-hiihdot 2021 (FIS Nordic Junior and U23 World Ski Championships of 2021) käydään tällä kertaa Suomessa Lahdessa ja Vuokatissa. Alunperin kisat piti järjestää Puolassa, mutta ne siirrettiin Suomeen.

Kilpailut sisältävät alle 20-vuotiaiden (U20) kilpailut maastohiihdossa, mäkihypyssä sekä yhdistetyssä. Lisäksi maastohiihdossa kilpaillaan myös alle 23-vuotiaiden (U23) sarjoissa. Hiihdot järjestetään Vuokatissa, mäkihyppy ja yhdistetty Lahdessa.



Nuorten MM-hiihdot 2021 - Ohjelma ja aikataulu


Ti 9.2.2021

KloLajiKilpailuSarja
8:45YhdistettyVarakisa HS100Miehet U20
8:45YhdistettyVarakisa HS100Naiset U20
10:00HiihtoSprintti, karsinta (p)Naiset U20
10:00HiihtoSprintti, karsinta (p)Miehet U20
12:00HiihtoSprintti, finaali (p)Naiset U20
12:00HiihtoSprintti, finaali (p)Miehet U20


Ke 10.2.2021

KloLajiKilpailuSarja
13:00YhdistettyMäkiosuus HS100Naiset U20
16:00Yhdistetty5 km hiihto-osuusNaiset U20


Keskiviikon sprinttihiihdot ovat siirretty torstaille liian kovan pakkasen takia.

To 11.2.2021

KloLajiKilpailuSarja
9:45MäkihyppyHS100Naiset U20
12:00HiihtoSprintti, karsinta (p)Naiset U23
12:00HiihtoSprintti, karsinta (p)Miehet U23
13:00YhdistettyMäkiosuus HS100Miehet U20
14:00HiihtoSprintti, finaali (p)Naiset U23
14:00HiihtoSprintti, finaali (p)Miehet U23
16:00Yhdistetty10 km hiihto-osuusMiehet U20
18:00MäkihyppyHS100Miehet U20


Torstain U20 väliaikakisat on siirretty perjantaille.

Pe 12.2.2021

KloLajiKilpailuSarja
10:00Hiihto5 km (v)Naiset U20
11:20Hiihto10 km (v)Miehet U20
13:00Hiihto10 km (v)Naiset U23
13:00YhdistettySekajoukkuekilpailu mäkiosuus HS100M+N U20
14:20Hiihto15 km (v)Miehet U23
16:00YhdistettySekajoukkuekilpailu hiihto-osuus 15 kmM+N U20
18:00MäkihyppyJoukkuemäki HS100Naiset U20
18:00MäkihyppyJoukkuemäki HS100Miehet U20


La 13.2.2021

KloLajiKilpailuSarja
09:30Hiihto4 x 3,3 km viestiNaiset U20
11:00Hiihto4 x 5 km viestiMiehet U20
13:00Hiihto4 x 5 km sekaviestiMiehet/naiset U23


Su 14.2.2021

KloLajiKilpailuSarja
10:40Hiihto15 km (p) yhteislähtöNaiset U20
12:40Hiihto30 km (p) yhteislähtöMiehet U20




Live stream nuorten MM-hiihtoihin 2021


Nuorten MM-hiihdot maastohiihdon osalta Vuokatista ovat katsottavissa live streamina Elisa Viihteen ja YLE Areenan kautta.

Mäkihypyn ja yhdistetyn kisat Lahdesta näkyvät suorana Hiihtoliiton Youtube-kanavalta

Lähetykset Yle Areenasta


Perjantai 12.2.
09:55 U20 naiset 5km (v)
11:15 U20 miehet 10 km (v)
12:55 U23 naiset 10 km (v)
14:15 U23 miehet 15 km (v)

Lauantai 13.2.
08:55 Nuorten MM-hiihdot, viestipäivä

Sunnuntai 14.2.
10:35 U20 yhteislähtökilpailut, naiset 15 km (p) ja miehet 30 km (p)


Nuorten MM-hiihdot 2021 - Tulokset



Nuorten MM hiihto 14.2.2021


M20 30 km (p) yhteislähtö

#UrheilijaTulos
1.Alexander Ivshin (RUS)1:21.22,2
2.Jan-Friedrich Dörks (GER)+2,6
3.Alexander Ståhlberg (FIN)+5,6
4.Viktor Zhul (RUS)+38,5
5.Stephen Thomas (CAN)+39,9
6.Korbinian Heiland (GER)+40,3


N20 15 km (p) yhteislähtö

#UrheilijaTulos
1.Margrethe Bergane (NOR)45.37,70
2.Lisa Eriksson (SWE)+24,4
3.Helen Hoffmann (GER)+25,6
4.Evgeniya Krupitskaya (RUS)+28,0
5.Märta Rosenberg (SWE)+1.00,7
6.Nadja Kaelin (SUI)+1.13,5
14.Siiri Kaijansinkko (FIN)+1.33,8
22.Ida Haapala (FIN)+2.29,8
25.Vilma Ryytty (FIN)+2.45,7
36.Fanny Kukonlehto (FIN)+3.56,0


Nuorten MM-hiihdot, Vuokatti 13.2.2021


U23 sekaviesti 4 x 5 km

#JoukkueTulos
1.Norja52.52,9
2.Venäjä+3,9
3.Ruotsi+7,7
4.Ranska+9,7
5.USA+16,7
6.Saksa+1.01,7
7.Suomi+1.44,3
8.Italia+2.08,6


Miehet U20 4 x 5 km

#MaaTulos
1.Norja49.45,3
2.Suomi+20,0
3.Italia22,6
4.Venäjä+22,7
5.Saksa+1.07,6
6.Kanada+1.09,8
7.Ruotsi+1.25,9
8.USA+1.27,4


U20 Naiset 4 x 3,33 km

#MaaTulos
1.Ruotsi1:06.31,20
2.Venäjä+0,30
3.Norja+26,40
4.Sveitsi+1.30,80
5.Suomi+1.32,80
6.Puola+1.39,20
7.Viro+1.47,10
8.Saksa+2.12,10

Nuorten MM yhdistetty 12.2.2021


Sekajoukkuekilpailu

#JoukkueTulos
1.Norja41.29,1
2.Itävalta+4,0
3.Italia+52,0
4.Saksa+53,6
5.Japani+1.40,6
6.USA+3.08,7
7.Suomi+3.37,8
8.Slovenia+4.53,4


Nuorten MM mäkihyppy 12.2.2021


M20 Joukkuemäki HS100

#JoukkueTulos
1.Itävalta986,2
2.Slovenia914,7
3.Venäjä903,1
4.Norja901,7
5.Ranska852,4
6.Japani827,4
7.Italia824,9
8.Saksa806,5
9.Suomi388,1


N20 Joukkuemäki HS100

#JoukkueTulos
1.Itävalta883,6
2.Venäjä828,7
3.Slovenia818,0
4.Japani786,3
5.Saksa758,9
6.Puola749,0
7.Norja695,3
8.Italia681,0
10.Suomi258,3


Nuorten MM-hiihdot, Vuokatti 12.2.2021


Miehet U23 15 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Hugo Lapalus (FRA)35.27,60
2.Friedrich Moch (GER)+13,80
3.Iver Tildheim Andersen (NOR)+18,70
4.William Poromaa (SWE)+20,90
5.Haavard Moseby (NOR)+25,00
6.Johan Herbert (SWE)+32,10
7.Kirill Kilivnyuk (RUS)+48,10
8.Mikayel Mikayelyan (ARM)+49,50
9.Gus Schumacher (USA)+52,30
10.Mika Vermeulen (AUT)+53,70

15. Remi Lindholm +1.21,30
26. Petteri Koivisto +1.44,50
27. Johannes Vuorela +1.48,20
29. Arsi Ruuskanen +1.50,50



Naiset U23 10 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Izabela Marcisz (POL)28.13,60
2.Louise Lindström (SWE)+11,20
3.Hedda Östberg Amundsen (NOR)+19,60
4.Flora Dolci (FRA)+31,40
5.Sophia Laukli (USA)+32,20
6.Synne Arnesen (NOR)+36,30
7.Patricija Eiduka (LAT)+42,50
8.Hailey Swirbul (USA)+43,80
9.Tiril Liverud Knudsen (NOR)+52,00
10.Anna Grukhvina (RUS)+59,40

13. Emmi Lämsä +1.11,90
21. Josefiina Böök +1.39,60
30. Jasmin Kähärä +2.17,00
33. Siiri Saalo +2.34,00


Miehet U20 10 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Martin Kirkeberg Moerk (NOR)24.26,60
2.Alexander Ståhlberg (FIN)+14,90
3.Olivier Leveille (CAN)+27,30
4.Jonas Vika (USA)+32,70
5.Zanden McMullen (USA)+40,00
6.Edvard Sandvik (NOR)+49,20
7.Elia Barp (ITA)+53,70
8.Niko Anttola (FIN)+57,80
9.Alexander Ivshin (RUS)+58,80
10.Thomas Stephen (CAN)+1.03,20

22. Eemil Helander +1.40,80
23. Matias Hyvönen +1.49,70

Naiset U20 5 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Veronika Stepanova (RUS)14.44,30
2.Evgeniya Krupitskaya (RUS)+16,50
3.Margrethe Bergane (NOR)+27,40
4.Moa Hansson (SWE)+28,30
5.Lisa Ingesson (SWE)+31,60
6.Dinigeer Yilamujiang (CHN)+37,30
7.Karolina Kaleta (POL)+42,60
8.Anna Kozhinova (RUS)+44,10
9.Ida Haapala (FIN)+47,10
10.Olga Zholudeva (RUS)+47,50

13. Siiri Kaijansinkko +55,80
22. Vilma Ryytty +1.04,10
29. Hilla Niemelä +1.19,10

Nuorten MM-hiihdot 11.2.2021 mäkihyppy


M20 HS100

#UrheilijaTulos
1.Niklas Bachlinger (AUT)263,9
2.David Haagen (AUT)263,3
3.Dominik Peter (SUI)261,5
4.Daniel Tschofenig (AUT)256,9
5.Jernej Presecnik (SLO)251,3
6.Ren Nikaido (JPN)250,8
7.Elias Medwed (AUT)247,0
8.Bendik Jakobsen Heggli (NOR)245,1
9.Rok Masle (SLO)243,8
10.Zag Mogel (SLO)241,9
20.Arttu Pohjola (FIN)220,7
22.Mico Ahonen (FIN)219,4


Nuorten MM-hiihdot 11.2.2021, yhdistetty


M20 lopputulokset mäki + 10 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Lamparter (AUT)26.24,3
2.Matteo Baud (FRA)+49,4
3.Stefan Rettenegger (AUT)+55,9
4.Otto Niittykoski (FIN)+1.29,5
5.Andreas Skoglung (NOR)+1.48,3
6.Manuel Einkemmer (AUT)+1.55,5
7.Perttu Reponen (FIN)+2.05,9
8.Kodai Kimura (JPN)+2.14,8
9.Christian Frank (GER)+2.27,1
10.Eidar Johan Ström (NOR)+2.37,6
13.Rasmus Ähtävä (FIN)+2.46,4
18.Waltteri Karhumaa (FIN)+3.37,4

M20 mäkiosuus HS100

#UrheilijaTulos
1.Johannes Lamparter (AUT)0.00
2.Matteo Baud (FRA)+0.07
3.Jiri Konvalinka (CZE)+0.22
4.Marco Heinis (FRA)+0.27
5.Stefan Rettenegger (AUT)+0.28
6.Manuel Einkemmer (AUT)+0.30
7.Otto Niittykoski (FIN)+0.31
8.Eidar Johan Ström (NOR)+0.39
9.Florian Kolb (AUT)+0.41
10.Petr Sablatura (CZE)+0.48
16.Waltteri Karhumaa (FIN)+1.26
17.Perttu Reponen (FIN)+1.30



Nuorten MM-hiihdot 11.2.2021, maastohiihto


M23 sprintti (p) finaali

#UrheilijaTulos
1.Alexander Terentev (RUS)3.01,72
2.Aron Åkre Rysstad (NOR)+5,54
3.Sergey Ardashev (RUS)+7,70
4.Lauri Mannila (FIN)+9,77
5.Denis Filimonov (RUS)+10,37
6.Andrey Kuznetsov (RUS)+26,62

N23 sprintti (p) finaali

#UrheilijaTulos
1.Lisa Lohmann (GER)2.38,07
2.Hristina Matsokina (RUS)+0,46
3.Louise Lindström (SWE)+1,66
4.Ingrid Andrea Gulbrandsen (NOR)+5,07
5.Tereza Beranova (CZE)+1.50,44
6.Anastasiya Faleeva (RUS)+1.59,41

Ensimmäisenä maaliin tullut Faleeva pudotettiin finaalin viimeiseksi.



M23 sprintti (p) karsinta

#UrheilijaTulos
1.Alexander Terentev (RUS)3.05,79 Q
2.Håkon Skaanes (NOR)+2,87 Q
3.Ben Ogden (USA)+3,18 Q
4.Ondrej Cerny (CZE)+3,32 Q
5.Sergey Ardashev (RUS)+3,66 Q
6.Aron Aakre Rysstad (NOR)+4,49 Q
7.James Clinton Schoonmaker (USA)+4,73 Q
8.Andrey Kuznetsov (RUS)+4,89 Q
9.Denis Filimonov (RUS)+5,46 Q
10.Haavard Moseby (NOR)+6,00 Q
12.Lauri Mannila (FIN)+6,25 Q
24.Verneri Poikonen (FIN)+8,81 Q
32.Miro Karppanen (FIN)+10,58
36.Juuso Tossavainen (FIN)+12,86

N23 sprintti (p) karsinta

#UrheilijaTulos
1.Tereza Beranova (CZE)2.37,46 Q
2.Hristina Matsokina (RUS)+1,11 Q
3.Anastasiya Faleeva (RUS)+1,58 Q
4.Hailey Swirbul (USA)+2,50 Q
5.Jasmin Kähärä (FIN)+4,91 Q
6.Louise Lindström (SWE)+5,10 Q
7.Nicole Monsorno (ITA)+5,51 Q
8.Izabela Marcisz (POL)+5,56 Q
9.Hanne Wilberg Rofstad (NOR)+5,58 Q
10.Lisa Lohmann (GER)+5,92 Q
16.Amanda Saari (FIN)+7,75 Q
22.Emmi Lämsä (FIN)+10,20 Q
34.Josefiina Böök (FIN)+14,42



Nuorten MM-hiihdot 11.2.2021, mäkihyppy


N20 HS100

#UrheilijaTulos
1.Thea Minyan Björseth (NOR)239,0
2.Josephine Pagnier (FRA)218,5
3.Jerneja Brecl (SLO)213,0
4.Lisa Eder (AUT)208,7
5.Anna Shpyneva (RUS)194,6
6.Klara Ulrichova (CZE)194,1
7.Hannah Wiegele (AUT)193,2
8.Anna Twardosz (POL)190,0
9.Jessica Malsiner (ITA)186,2
10.Aleksandra Barantceva (RUS)185,3
38.Julia Tervahautiala (FIN)60,9
46.Vilma Meis (FIN)32,2


Nuorten MM-hiihdot 10.2.2021


N20 yhdistetty lopputulokset mäki + 5 km

#UrheilijaTulos
1.Gyda Westvold Hansen (NOR)15.24,8
2.Marte Leinan Lund (NOR)+1.05,7
3.Lisa Hirner (AUT)+1.09,0
4.Yuna Kasai (JPN)+1.31,9
5.Ayane Miyazaki (JPN)+1.41,3
6.Daniela Dejori (ITA)+1.42,3
7.Mariia Kuzmina (RUS)+1.42,4
8.Ema Volavsek (SLO)+1.51,0
9.Annika Sieff (ITA)+2.05,1
10.Mille Moen Flatla (NOR)+2.20,4
23.Annamaija Oinas (FIN)+4.30,5
24.Alva Thors (FIN)+5.04,4


N20 yhdistetyn mäki

#UrheilijaTulos
1.Gyda Westvold Hansen (NOR)0.00
2.Annika Sieff (ITA)+0.43
3.Mille Moen Flatla (NOR)+0.46
4.Marte Leinan Lund (NOR)+0.48
5.Yuna Kasai (JPN)+1.02
6.Jenny Nowak (GER)+1.16
7.Lisa Hirner (AUT)+1.16
8.Ayane Miyazaki (JPN)+1.29
9.Haruka Kasai (JPN)+1.30
10.Chulpan Valieva (RUS)+1.34
26.Annamaija Oinas (FIN)+3.12
28.Alva Thors (FIN)+3.14


Nuorten MM-hiihdot 9.2.2021


M20 sprintti (p) finaali

#UrheilijaTulos
1.Niilo Moilanen (FIN)3.08,85
2.Lars Agnar Hjelmeset (NOR)+1,68
3.Emil Danielsson (SWE)+2,28
4.George Ersson (SWE)+8,63
5.Nikolai Holmbö (NOR)+18,22
6.Vladimir Rybkin (RUS)+26,49

N20 sprintti (p) finaali

#UrheilijaTulos
1.Monika Skinder (POL)2.33,24
2.Moa Hansson (SWE)+0,71
3.Karolina Kaleta (POL)+0,73
4.Veronika Stepanova (RUS)+6,87
5.Vilma Ryytty (FIN)+6,90
6.Maria Hartz Melling (NOR)+8,44



Nuorten MM-hiihdot 9.2.2021


M20 sprintti (p) karsinta

#UrheilijaTulos
1.Niilo Moilanen (FIN)3.03,36
2.Jonas Vika (NOR)+5,45
3.Emil Danielsson (SWE)+6,62
4.George Ersson (SWE)+6,96
5.Lars Agnar Hjelmeset (NOR)+7,68
6.Viktor Zhul (RUS)+8,54
7.Vladimir Rybkin (RUS)+8,85
8.Jaume Pueyo (ESP)+9,04
9.Edvin Anger (SWE)+9,04
10.Truls Gisselman (SWE)+9,37
12.Valtteri Pennanen (FIN)+10,07
13.Alexander Ståhlberg (FIN)+10,32
14.Jussi Hyytiäinen (FIN)+11,53

N20 sprintti (p) karsinta

#UrheilijaTulos
1.Karolina Kaleta (POL)2.40,26
2.Moa Hansson (SWE)+0,42
3.Alena Baranova (RUS)+2,32
4.Monika SKinder (POL)+2,74
5.Maria Hartz Melling (NOR)+3,95
6.Märta Rosenberg (SWE)+4,88
7.Veronika Stepanova (RUS)+5,06
8.Nela Pubalova (CZE)+5,14
9.Vilma Ryytty (FIN)+5,39
10.Uliana Nikolova (RUS)+5,85
13.Siiri Kaijansinkko (FIN)+6,97
18.Lotta Kurttila (FIN)+7,85
-Tuuli Raunio (FIN)DNF


Erävaihe käynnistyy klo 12:00.



Nuorten MM-hiihdot 2021 - Mitalitaulukot


Alle 20-vuotiaiden mitalitaulukossa ovat mukana sekä maastohiihdon, mäkihypyn että yhdistetyn mitalisaldot. Alle 23-vuotiaiden sarjassa MM-kisoissa kilpaillaan ainoastaan maastohiihdossa.

U20

#MaaI-II-IIIYht
1.Norja6-2-210
2.Itävalta4-2-28
3.Venäjä2-3-16
4.Suomi1-2-14
4.Ruotsi1-2-14
6.Puola1-0-12
7.Ranska0-2-02
8.Slovenia0-1-23
9.Saksa0-1-12
10.Italia0-0-22
11.Sveitsi0-0-11
11.Kanada0-0-11


U23

#MaaI-II-IIIYht
1.Venäjä1-2-14
2.Norja1-1-24
3.Saksa1-1-02
4.Ranska1-0-01
4.Puola1-0-01
6.Ruotsi0-1-23



Joukkueet nuorten MM-hiihtoihin 2021


Suomen joukkue, maastohiihto


U20 Naiset


Ida Haapala, Espoon Hiihtoseura
Siiri Kaijansinkko, Lappeen Riento
Fanny Kukonlehto, Tampereen Pyrintö
Lotta Kurttila, Liperin Hiihtoseura
Hilla Niemelä, Ikaalisten Urheilijat
Tuuli Raunio, Kankaantaan Kisa
Vilma Ryytty, Iisalmen Visa
Varalla: Anni Lindroos, Pargas IF

U20 Miehet


Niko Anttola, Visa Ski Team Kemi
Eemil Helander, Keuruun Kisailijat
Matias Hyvönen, Lahden Hiihtoseura
Jussi Hyytiäinen, Jämsänkosken Ilves
Niilo Moilanen, Pohti SkiTeam
Valtteri Pennanen, Puijon Hiihtoseura
Eero Rantala, Vehkalahden Veikot
Alexander Ståhlberg, Norrvalla Ski Team



U23 Naiset


Josefiina Böök, Jämin Jänne
Jasmin Kähärä, Mikkelin Hiihtäjät
Emmi Lämsä, Visa Ski Team Kemi
Siiri Saalo, Keravan Urheilijat
Amanda Saari, Tampereen Pyrintö
Varalla: Tiia Olkkonen, Haapajärven Kiilat

U23 Miehet


Miro Karppanen, Imatran Urheilijat
Petteri Koivisto, Puijon Hiihtoseura
Remi Lindholm, IF Minken
Lauri Mannila, Taivalkosken Metsä – Veikot 85
Verneri Poikonen, Äänekosken Huima
Arsi Ruuskanen, Siilinjärven Hiihtoseura
Juuso Tossavainen, Kuusamon Erä – Veikot
Johannes Vuorela, IF Minken



Suomen joukkue, mäkihyppy


Miehet


Arttu Pohjola, Lahden Hiihtoseura
Mico Ahonen, Lahden Hiihtoseura
Kasperi Valto, Lahden Hiihtoseura
Vilho Palosaari, Kuusamon Eräveikot
5. nimetään Lahden FIS Cupin jälkeen.

Naiset


Julia Tervahartiala, Lahden Hiihtoseura
Vilma Meis, Siilinjärven Ponnistus
Alva Thors (vain joukkuemäki), Vörå IF
Annamaija Oinas (vain joukkuemäki), Taivalkosken Kuohu



Suomen joukkue, yhdistetty


Miehet


Perttu Reponen, Kiteen Urheilijat
Otto Niittykoski, Ylistaron Kilpaveljet
Waltteri Karhumaa, Ounasvaaran Hiihtoseura
Rasmus Ähtävä, Lahden Hiihtoseura
Viides joukkueen jäsen valitaan Lahden Continental Cupin jälkeen su 7.2.

Naiset


Alva Thors, Vörå IF
Annamaija Oinas, Taivalkosken kuohu




Norjan joukkue, maastohiihto


Naiset U20

Margrethe Bergane
Sigrid Leseth Føyen
Anna Heggen
Tuva Lislevand
Maria Hartz Melling
Emma Kirkeberg Mørk
Runa Ulvang

Miehet U20

Lars Agnar Hjelmeset
Aleksander Elde Holmboe
Nikolai Elde Holmboe
Martin Kirkeberg Mørk
Edvard Sandvik
Jonas Vika, MjøsSki
Karsten Andre Vestad



Miehet U23

Iver Tildheim Andersen
Vebjørn Hegdal
Jon Rolf Skamo Hope
Håvard Moseby
Aron Åkre Rysstad
Håkon Skaanes
Ansgar Evensen (varalla)

Naiset U23

Hedda Østberg Amundsen
Synne Arnesen
Kristin Austgulen Fosnæs
Ingrid Andrea Gulbrandsen
Tiril Liverud Knudsen
Hanne Wilberg Rofstad
Nora Sanness, Kjelsås
Julie Bjervig Drivenes (varalla)



Yhdysvallat, maastohiihto


Naiset U23

Hailey Swirbul
Sophia Laukli
Alex Lawson
Hannah Halvorsen
Renae Anderson
Leah Lange (varalla)
Annika Landis (varalla)

Miehet U23

JC Schoonmaker
Gus Schumacher
Hunter Wonders
Benjamin Ogden
Luke Jager
Peter Wolter (varalla)
Kai Meyers (varalla)



Naiset U20

Novie McCabe
Sydney Palmer-Leger
Kendall Kramer
Ava Thurston
Nina Seemann
Haley Brewster
Waverly Gebhardt (varalla)
Garvie Tobin (varalla)

Miehet U20

Johnny Hagenbuch
Zanden McMullen
Will Koch
Wally Magill
Finn Sweet
Michael Earnhart
Brian Bushey (varalla)
Walker Hall (varalla)




Venäjän joukkue, maastohiihto


Miehet U23


Ardashev Sergey
Kilivnyuk Kirill
Kuznetsov Andrey
Rybochkin Yaroslav
Terentiev Alexander
Filimonov Denis

Naiset U23


Grukhvina Anna
Matsokina Khristina
Mekryukova Natalia
Menshova Zhanna
Nekrasova Polina
Faleeva Anastasia
Yakunina Maya



Miehet U20


Volkov Sergey
Denisov Nikita
Jul Victor
Ivshin Alexander
Korostelev Saveliy
Rodionov Nikita
Rybkin Vladimir
Soloviev Pavel

Naiset U20


Baranova Alena
Bylinko Arina
Choludeva Olga
Kozhinova Anna
Kononova Alexandra
Krupitskaya Eugene
Nikolova Ulyana
Stepanova Veronica



Lahden Salpausselällä kilpailtiin Nuorten MM-hiihdot 2019
Lahden Salpausselällä kilpailtiin Nuorten MM-hiihdot 2019 (sdbj [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons)



Ruotsin joukkue, maastohiihto


U20 naisetU20 miehet
Tilde BångmanEdvin Anger
Märta RosenbergTruls Gisselman
Lisa IngessonGeorge Ersson
Lisa ErikssonEmil Danielsson
Moa HanssonNils Bergström
Elin AnderssonPål Jonsson


U23 naisetU23 miehet
Hanna AbrahamssonLeo Johansson
Louise LindströmFredrik Andersson
Ebba Stenman William Poromaa
 Johan Herbert
 Gustav Berglund
 Johan Ekberg



Nuorten MM-kisojen mitalistit aiemmista kisoista


Nuorten MM-kisojen mitalitaulukko


Päivitetty 2020 Oberwisenthalin kisojen jälkeen

U20 (1993-2020)

#MaaI-II-IIIYht
1.Norja64-46-45155
2.Venäjä51-56-43150
3.Ruotsi26-21-2471
4.Saksa22-15-2562
5.Suomi14-12-1945
6.Ranska5-5-515
7.USA4-6-313
8.Viro4-6-111
9.Italia4-4-917
10.Itävalta2-2-26


U23 (2006-2020)

#MaaI-II-IIIYht
1.Venäjä26-34-2484
2.Norja23-19-1860
3.Ruotsi10-7-926
4.Suomi5-5-515
5.Saksa5-4-1120
6.Sveitsi5-4-413
7.Ranska4-9-518
8.Puola4-0-04
9.Italia2-3-611
10.Tsekki2-1-36



2020 Oberwiesenthal, Saksa


Mitalitaulukko 2020 Oberwiesenthal


Mitalitaulukko U20

#MaaI-II-IIIYht
1.Norja4-0-15
2.USA2-1-03
3.Sveitsi1-1-24
4.Ruotsi1-0-12
5.Saksa0-3-14
6.Puola0-2-13
7.Kanada0-1-01
8.Italia0-0-22


Mitalitaulukko U23

#MaaI-II-IIIYht
1.Norja3-2-27
1.Ruotsi3-2-27
3.Venäjä1-2-03
4.Italia0-1-12
5.Ranska0-0-11
5.USA0-0-11



Mitalistit 2020 Oberwiesenthal


U20 naiset

LajiIIIIII
15 km (v) yhteislähtöMarie Helene Fossesholm (NOR)Izabela Marcisz (POL)Siri Wigger (SUI)
5 km (p)Marie Helene Fossesholm (NOR)Lisa Lohmann (GER)Izabela Marcisz (POL)
Sprintti (v)Louise Lindström (SWE)Izabela Marcisz (POL)Siri Wigger (SUI)
Viesti 4 x 3,3 kmSveitsiUSARuotsi


U20 miehet

LajiIIIIII
30 km (v) yhteislähtöIver Tildheim Andersen (NOR)Friedrich Moch (GER)Martin Kirkeberg Mörk (NOR)
10 km (p)Gus Schumacher (USA)Friedrich Moch (GER)Davide Graz (ITA)
Sprintti (v)Ansgar Evensen (NOR)Valerio Grond (SUI)Maxim Cervinka (GER)
Viesti 4 x 5 kmUSAKanadaItalia


U23 naiset

LajiIIIIII
15 km (v) yhteislähtöEbba Andersson (SWE)Moa Lundgren (SWE)Emma Ribom (SWE)
10 km (p)Ebba Andersson (SWE)Marte Mählum Johansen (NOR)Emma Ribom (SWE)
Sprintti (v)Emma Ribom (SWE)Johanna Hagström (SWE)Julia Kern (USA)


U23 miehet

LajiIIIIII
30 km (v) yhteislähtöHarald Östberg Amundsen (NOR)Sergey Ardashev (RUS)Haavard Moseby (NOR)
15 km (p)Sergey Ardashev (RUS)Harald Östberg Amundsen (NOR)Hugo Lapalus (FRA)
Sprintti (v)Vebjörn Hegdal (NOR)Mattia Armellini (ITA)Harald Östberg Amundsen (NOR)


Tulokset 2020 Oberwiesenthal


Nuorten MM-hiihdot U23 sekaviesti 7.3.2020


U23 sekaviesti

#UrheilijaTulos
1.Norja54.40,5
2.Venäjä+26,7
3.Italia+40,2
4.Ruotsi+52,7
5.USA+54,6
6.Ranska+1.16,6
7.Saksa+1.34,1
8.Suomi+2.05,4
9.Itävalta+2.14,4
10.Kazakhstan+2.26,4


Nuorten MM-hiihdot 6.3.2020


Miehet U20 viesti 4 x 5 km

#UrheilijaTulos
1.USA54.54,9
2.Kanada+35,5
3.Italia+55,4
4.Sveitsi+1.34,4
5.Ranska+1.38,8
6.Venäjä+1.44,1
7.Saksa+1.45,5
8.Puola+2.24,8
9.Tsekki+2.27,6
10.Norja+2.39,6

11. Suomi 3.14,4

Naiset U20 viesti 4 x 3,3 km

#JoukkueTulos
1.Sveitsi35.08,6
2.USA+4,9
3.Ruotsi+14,2
4.Italia+44,6
5.Venäjä+51,1
6.Norja+1.08,9
7.Ranska+1.23,6
8.Suomi+1.24,6

Sijoilla 1 ja 2 maaliin tulleet Puola ja Saksa hylättiin ankkuriosuuden virheellisten reittivalintojen takia.

Nuorten MM-hiihdot 5.3.2020


Naiset U23 15 km (v) yhteislähtö

#UrheilijaTulos
1.Ebba Andersson (SWE)35.44,4
2.Moa Lundgren (SWE)+37,1
3.Emma Ribom (SWE)+45,2
4.Flora Dolci (FRA)+55,8
5.Chunxue Chi (CHN)+1.28,7
6.Moa Olsson (SWE)+1.32,9
7.Hedda Östberg Amundsen (NOR)+1.38,8
8.Anna Comarella (ITA)+1.40,1
9.Nina Dubotolkina (RUS)+1.50,6
10.Francesca Franchi (ITA)+1.50,9

31. Emmi Lämsä (FIN) +3.55,9
34. Anita Korva (FIN) +4.03,0
35. Anni Alakoski (FIN) +4.04,0
Vilma Nissinen keskeytti

Miehet U23 30 km

#UrheilijaTulos
1.Harald Östberg Amundsen (NOR)1:13.42,0
2.Sergey Ardashev (RUS)+7,4
3.Haavard Moseby (NOR)+40,5
4.Thomas Buchar-Johannessen (NOR)+1.12,7
5.Simone Dapra (ITA)+1.51,5
6.Jon Rolf Hope (NOR)+2.27,6

30. Remi Lindholm +6.32,7
DNF Aleksi Parttimaa

Nuorten MM-hiihdot 4.3.2020


Miehet U20 30 km (v) yhteislähtö

#UrheilijaTulos
1.Iver Tildheim Andersen (NOR)1:13.39,0
2.Friedrich Moch (GER)+9,4
3.Martin Kirkeberg Mörk (NOR)+32,8
4.Remi Drolet (CAN)+43,2
5.Gus Schumacher (USA)+56,1
6.Davide Graz (ITA)+1.02,3
7.Lars Agnar Hjelmeset (NOR)+1.30,8
8.Victor Lovera (FRA)+1.45,8
9.William Poromaa (SWE)+2.22,5
10.Sabin Coupat (FRA)+2.22,7

29. Miska Poikkimäki (FIN) +3.31,8
31. Eemil Helander (FIN) +3.34,8
51. Johannes Vuorela (FIN) +6.28,0
63. Tino Stenman (FIN) +9.34,4

Naiset U20 15 km (v) yhteislähtö

#UrheilijaTulos
1.Helene Marie Fossesholm (NOR)35.55,6
2.Izabela Marcisz (POL)+1.09,3
3.Siri Wigger (SUI)+1.10,6
4.Patricija Eiduka (LAT)+1.12,2
5.Sophia Laukli (USA)+1.26,5
6.Louise Lindström (SWE)+1.28,9
7.Anja Weber (SUI)+1.31,1
8.Julie Pierrel (FRA)+1.32,5
9.Novie McCabe (USA)+1.33,0
10.Tove Ericsson (SWE)+1.33,2

21. Jasmin Kähärä (FIN) +2.22,8
27. Ida Haapala (FIN) +3.12,2
56. Hanna Ray (FIN) +5.02,9
Siiri Kaijansinkko keskeytti

Nuorten MM-hiihdot 3.3.2020


U23 Miehet 15 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Sergey Ardashev (RUS)36.26,4
2.Harald Östberg Amundsen (NOR)+1.02,0
3.Hugo Lapalus (FRA)+1.35,6
4.Janosch Brugger (GER)+1.40,1
5.Leo Johansson (SWE)+1.48,2
6.Haavard Moseby (NOR)+1.48,6
7.Fredrik Andersson (SWE)+2.00,3
8.Hunter Wonders (USA)+2.03,1
9.Andrey Kuznetsov (RUS)+2.07,0
10.Simone Dapra (ITA)+2.13,6

26. Remi Lindholm (FIN) +3.09,2
34. Aleksi Parttimaa (FIN) +3.42,7
47. Lauri Mannila (FIN) +4.31,7

U23 Naiset 10 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Ebba Andersson (SWE)28.28,7
2.Marte Maehlum Johansen (NOR+24,8
3.Emma Ribom (SWE)+30,2
4.Julia Kern (USA)+38,0
5.Hristina Matsokina (RUS)+38,5
6.Antonia Fräbel (GER)+50,3
7.Hailey Swirbul (USA)+1.03,8
8.Vilma Nissinen (FIN)+1.06,7
9.Hedda Östberg Amundsen (NOR)+1.14,3
10.Nina Dubotolkina (RUS)+1.15,6

12. Emmi Lämsä +1.37,4
28. Anni Alakoski +2.39,6
44. Anita Korva +4.09,9

Nuorten MM-hiihdot 2.3.2020


Miehet U20 10 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Gus Schumacher (USA)26.31,7
2.Friedrich Moch (GER)+4,5
3.Davide Graz (ITA)+6,7
4.Dmitriy Zhul (RUS)+16,7
5.David Thorvik (NOR)+34,0
6.Martin Kirkeberg Mörk (NOR)+43,5
7.Jan-Friedrich Dörks (GER)+44,0
8.Jakob Milz (GER)+46,0
9.Ben Ogden (USA)+49,8
10.Luke Jager (USA)+50,6

23. Miska Poikkimäki (FIN) +1.28,2
39. Eemil Helander (FIN) +2.10,3
47. Alexander Ståhlberg (FIN) +2.34,0
50. Niilo Moilanen (FIN) +2.44,2

Naiset U20 5 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Helene Marie Fossesholm (NOR)13.49,1
2.Lisa Lohmann (GER)+15,7
3.Izabela Marcisz (POL)+28,1
4.Emilie Jeantet (ITA)+31,3
5.Dinigeer Yilamujiang (CHN)+36,4
6.Märta Rosenberg (SWE)+38,0
7.Barbora Havlickova (CZE)+39,0
8.Louise Lindström (SWE)+40,0
9.Veronika Stepanova (RUS)+40,9
10.Elena Rise Johnsen (NOR)+42,4

14. Jasmin Kähärä (FIN) +52,9
26. Hanna Ray (FIN) +1.07,0
38. Siiri Kaijansinkko (FIN) +1.26,8
49. Ida Haapala (FIN) +1.29,2

Nuorten MM-kisat 1.3.2020


U23 miesten sprinttifinaali (v)

#UrheilijaTulos
1.Vebjørn Hegdal (NOR) 
2.Mattia Armellini (ITA) 
3.Harald Östberg Amundsen (NOR) 
4.Alexander Terentev (RUS) 
5.Denis Filimonov (RUS) 
6.Richard Leupold (GER) 

23. Verneri Suhonen (FIN)
25. Verneri Poikonen (FIN)
38. Lauri Mannila (FIN)

U23 Naisten sprinttifinaali (v)

#UrheilijaTulos
1.Emma Ribom (SWE)2.36,77
2.Johanna Hagström (SWE)+0,54
3.Julia Kern (USA)+1,14
4.Lena Quintin (FRA)+1,68
5.Katerina Janatova (CZE)+2,61
6.Antonia Fräbel (GER)+3,32

25. Emmi Lämsä (FIN)
27. Tiia Olkkonen (FIN)
28. Anni Alakoski (FIN)
34. Anita Korva (FIN)

U23 Naisten sprintin karsinta (v)

#UrheilijaTulos
1.Johanna Hagström (SWE)2.24,6
2.Katerina Janatova (CZE)+0,5
3.Julia Kern (USA)+1,0
4.Lena Quintin (FRA)+2,0
5.Emma Ribom (SWE)+3,0
6.Hristina Matsokina (RUS)+3,2

19. Tiia Olkkonen +7,1
26. enni Alakoski +13,0
29. Emmi Lämsä +14,0
34. Anti Korva +15,8

U23 miesten sprintti karsinta (v)

#UrheilijaTulos
1.Jules Chappaz (FRA)2.24,6
2.Vebjørn Hegdal (NOR)+0,2
3.Janik Riebli (SUI)+1,6
4.Harald Östberg Amundsen (NOR)+2,2
5.Alexander Terentev (RUS)+2,4
6.Graham Ritchie (CAN)+3,3

21. Verneri Suhonen +6,7
24. Verneri Poikonen +7,5
38. Lauri Mannila +9,7

Nuorten MM-hiihdot 29.2.2020


U20 Sprintti (v) finaali naiset

#UrheilijaTulos
1.Ansgar Evensen (NOR)2.33,44
2.Valerio Grond (SUI)+2,32
3.Maxim Cervinka (GER)+3,21
4.Sergey Volkov (RUS)+3,60
5.Anian Sossau (GER)+7,09
6.Ben Ogden (USA)+17,62

Miska Poikkimäki eteni välieriin ollen välieränsä neljäs, mutta aika ei riittänyt finaalipaikkaan.

U20 Sprintti (v) finaali, naiset

#UrheilijaTulos
1.Louise Lindström (SWE)2.33,41
2.Izabela Marcisz (POL)+0,47
3.Siri Wigger (SUI)+1,07
4.Elena Rise Johnsen (NOR)+2,02
5.Helene Marie Fossesholm (NOR)+2,62
6.Jasmin Kähärä (FIN)+16,16


U20 Sprintti (v) karsinta, naiset

#UrheilijaTulos
1.Gus Schumacher (USA)2.26,3
2.Ansgar Evensen (NOR)+0,1
3.Ben Ogden (USA)+1,1
4.Edvin Anger (SWE)+1,6
5.Miska Poikkimäki (FIN)+2,6
6.Anian Sossau (GER)+2,9
6.Niilo Moilanen (FIN)+3,0
8.Tino Stenman (FIN)+3,8
9.Davide Graz (ITA)+3,9
10.Valerio Grond (SUI)+4,7

53. Johannes Vuorela (FIN) +14,9

U20 Sprintti (v) karsinta, naiset

#UrheilijaTulos
1.Helene Marie Fossesholm (NOR)2.28,5
2.Hanne Wilberg Rofstad (NOR)+0,8
3.Patricija Eiduka (LAT)+1,0
4.Siri Wigger (SUI)+1,6
5.Moa Hansson (SWE)+2,1
6.Veronika Stepanova (RUS)+2,2
7.Jessica Loeschke (GER)+2,3
8.Anja Weber (SUI)+3,2
9.Monika SKinder (POL)+3,5
10.Jasmin Kähärä (FIN)+3,5

47. Hanna Ray (FIN) +12,3
51. Lotta Kurttila (FIN) +13,7
66. Siiri Kaijansinkko (FIN) +20,8





2019 Lahti, Suomi


Mitalitaulukko 2019 Lahti


Mitalitaulukko U20

#MaaI-II-IIIYht
1.Norja2-4-28
2.Ruotsi2-0-13
3.Venäjä1-3-04
4.Ranska1-0-01
4.Italia1-0-01
4.USA1-0-01
7.Puola0-1-01
8.Suomi0-0-33
9.Sveitsi0-0-11
9.Saksa0-0-11


Mitalitaulukko U23

#MaaI-II-IIIYht
1.Venäjä3-3-39
2.Norja1-1-24
3.Ruotsi1-0-01
3.Ranska1-0-01
5.Tsekki0-1-01
5.Suomi0-1-01
7.Saksa0-0-11



Mitalistit 2019 Lahti


U20 naiset

LajiIIIIII
15 km (p) yhteislähtöFrida Karlsson (SWE)Marie Helene Fossesholm (NOR)Anita Korva (FIN)
5 km (v)Frida Karlsson (SWE)Marie Helene Fossesholm (NOR)Anita Korva (FIN)
Sprintti (p)Kristine Stavås Skistad (NOR)Monika Skinder (POL)Anita Korva (FIN)
Viesti 4 x 3,3 kmNorjaVenäjäRuotsi


U20 miehet

LajiIIIIII
30 km (p) yhteislähtöLuca Del Fabbro (ITA)Håvard Moseby (NOR)Cyril Fähndrich (SUI)
10 km (v)Jules Chappaz (FRA)Aleksandr Terentev (RUS)Iver Tildheim Andersen (NOR)
Sprintti (p)Aleksandr Terentev (RUS)Ansgar Evensen (NOR)Håkon Skaanes (NOR)
Viesti 4 x 5 kmUSAVenäjäSaksa


U23 naiset

LajiIIIIII
15 km (p) yhteislähtöEbba Andersson (SWE)Moa Lundgren (SWE)Emma Ribom (SWE)
10 km (v)Ebba Andersson (SWE)Marte Mählum Johansen (NOR)Emma Ribom (SWE)
Sprintti (p)Moa Lundgren (SWE)Tiril Udnes Weng (SWE)Aida Bayazitova (RUS)


U23 miehet

LajiIIIIII
30 km (p) yhteislähtöAndrey Sobakarev (RUS)Ivan Kirillov (RUS)Ivan Yakimushkin (RUS)
15 km (v)Jules Lapierre (FRA)Michal Novak (CZE)Ivan Yakimushkin (RUS)
Sprintti (p)Erik Valnes (NOR)Sergey Ardashev (RUS)Joachim Aurland (NOR)



Tulokset 2019 Lahti


Tulokset miesten viesti 4 x 5 km U20 – 26.1.2019


SijaMaaAikaero
1.USA45.34.7
2.Venäjä+3.8
3.Saksa+6.3
4.Norja+26.9
5.Suomi+30.9
6.Ruotsi+41.8
7.Italia+1.08.3
8.Ranska+1.10.4


Tulokset naisten viesti 4 x 3.33 km U20 – 26.1.2019


SijaMaaAikaero
1.Norja35.24.7
2.Venäjä+1.0
3.Ruotsi+33.3
4.USA+40.5
5.Puola+1.08.4
6.Saksa+1.32.6
7.Suomi+2.01.5
8.Sveitsi+2.05.8


Tulokset miehet 30 km (p) yhteislähtö U23 – 25.1.2019


SijaUrheilijaAikaero
1.Andrey Sobakarev (RUS)1:17.19.1
2.Ivan Kirillov (RUS)+3.5
3.Ivan Yakimushkin (RUS)+4.9
4.Anton Timashov (RUS)+ 11.4
5.Naoto Baba (JPN)+12.1
6.Thomas Bucher-Johannessen (NOR)+18.0
7.Simone Dapra (ITA)+26.1
8.Arnaud Chautemps (FRA)+26.5

Suomalaiset
15. Juuso Haarala +39.3
22. Lauri Lepistö +1.57.8
24. Aleksi Parttimaa +2.15.0
31. Markus Vuorela +2.53.8

Tulokset naiset 15 km (p) yhteislähtö U23 – 25.1.2019


SijaUrheilijaAikaero
1.Anna Zherebyateva (RUS)40.31.4
2.Lidia Durkina (RUS)+23.5
3.Katharina Hennig (GER)+37.5
4.Yana Kiprichenko (RUS)+41.6
5.Marte Maehlum Johansen (NOR)+42.0
6.Johanna Hagström (SWE)+1.15.6
7.Emma Ribom (SWE)+1.18.9
8.Vilma Nissinen (FIN)+1.20.0

Suomalaiset
17. Emmi Lämsä +1.43.6
25. Rebecca Immonen +2.28.8
30. Jasmi Joensuu +3.16.1

Tulokset - Mäkihyppy HS100 miehet U20 – 24.1.2019


SijaUrheilijaPisteet
1.Thomas Aasen Markeng (NOR)252.1
2.Luca Roth (GER)250.8
3.Sergey Tkachenko (KAZ)248.9
4.Konstantin Schmid (GER)248.3
5.Zak Mogel (SLO)244.7
6.Pawel Wasek (POL)239.3

Suomalaiset:
31. Kalle Heikkinen 98.9
32. Mico Ahonen 98.5
33. Niko Kytösaho 97.3
34. Jonne Veteläinen 97.1

Tulokset - Mäkihyppy HS100 naiset U20 – 24.1.2019


SijaUrheilijaPisteet
1.Anna Shpyneva (RUS)253.1
2.Lidiia Iakovleva (RUS)252.4
3.Lara Malsiner (ITA)249.9
4.Silje Opseth (NOR)246.5
5.Lucile Morat (FRA)243.1
6.Jerneja Brecl (SLO)242.8

Suomalaiset:
35. Julia Tervahartiala 91.7
52. Annamaija Oinas 55.5

Tulokset miehet 30 km (p) yhteislähtö U20 – 24.1.2019


SijaUrheilijaAikaero
1.Luca del Fabbro (ITA)1:15:16.7
2.Haavard Moseby (NOR)+0.4
3.Cyril Fähndrich (SUI)+0.5
4.Gus Schumacher (USA)+0.7
5.Miska Poikkimäki (FIN)+6.0
6.Andrey Kuznetsov (RUS)+6.1

Suomalaiset
12. Petteri Koivisto +12.6
15. Arsi Ruuskanen +17.0
36. Leo Rantahalvari +3:17.6


Tulokset naiset 15 km (p) yhteislähtö U20 – 24.1.2019


SijaUrheilijaAikaero
1.Frida Karlsson (SWE)40.45.
2.Helene Marie Fossesholm (NOR)+52.1
3.Anita Korva (FIN)+58.1
4.Kendall Kramer (USA)+1.30.7
5.Izbela Marcisz (POL)+1.54.8
6.Kristina Kuskova (RUS)+2.09.7

Suomalaiset
28. Hanna Ray +4.17.1
55. Linnea Halonen +7.13.3
DNF – Josefiina Böök

Tulokset - Yhdistetty miehet U20 HS100 + 5 km, 23.1.2019


SijaUrheilijaAikaero
1.Julian Schmid (GER)13:43.0
2.Johannes Lamparter (AUT)+5.3
3.Jens Luraas Oftebro (NOR)+13.5
4.Vid Vrhovnik (SLO)+25.4
5.Andreas Skoglund (NOR)+47.5
6.Aaron Kostner (ITA)+47.8

Suomalaiset
8. Otto Niittykoski +49.8
17. Perttu Reponen +1:12.8
19. Atte Kettunen +1:19.2
23. Wille Karhumaa +1:34.9

Tulokset - Yhdistetty naiset U20 HS100 + 5 km, 23.1.2019


SijaUrheilijaAikaero
1.Ayane Miyazaki (JPN)17:43.8
2.Gyda Westvold Hansen (NOR)+3.6
3.Anju Nakamura (JPN)+18.5
4.Maria Gerboth (GER)+23.0
5.Lisa Hirner (AUT)+1:23.6
6.Daniela Dejori (ITA)+1:28.7

Suomalaiset
29. Annamaija Oinas
30. Pinja Koivisto


Tulokset Miehet 15 km (v) U23 23.1.2019


SijaUrheilijaAikaero
1.Jules Lapierre (FRA)34:02.8
2.Michal Novak (CZE)+29.8
3.Ivan Yakimushkin (RUS)+30.0
4.Kirill Kilivnyuk (RUS)+33.2
5.Tom Mancini (FRA)+47.9
6.Harald Östberg Amundsen (NOR)+50.4

Suomalaiset
14. Aleksi Parttimaa +1:27.0
21. Markus Vuorela +1:49.1
27. Juuso Tossavainen +2:34.1
28. Verneri Suhonen +2:41.3


Tulokset Naiset 10 km (v) U23 23.1.2019


SijaUrheilijaAikaero
1.Mariya Istomina (RUS)25:57.3
2.Eveliina Piippo (FIN)+2.0
3.Tiril Udnes Weng (NOR)+29.6
4.Katharina Hennig (GER)+37.2
5.Valeriya Tyuleneva (KAZ)+38.1
6.Delphine Claudel (FRA)+55.3

Muut suomalaiset
29. Rebecca Immonen +2.28.2
31. Emmi Lämsä +2.36.5
46. Anni Alakoski +3.31.3

10 km (v) Miehet U20 22.1.2019


Miehet U20

SijaKilpailijaAikaero
1.Jules Chappaz (FRA)22:34.9
2.Alexander Terentev (RUS)+21.0
3.Iver Tildheim Andersen (NOR)+27.2
4.Andrey Kuznetsov (RUS)+41.2
5.Friedrich Moch (GER)+41.3
6.Gus Schumacher (USA)+44.4
7.Petteri Koivisto (FIN)+49.6

Muut suomalaiset:
11. Miska Poikkimäki +57.1
27. Arsi Ruuskanen +1:27.8
60. Oskari Hokka +2:49.1


5 km (v) Naiset U20 22.1.2019


Naiset U20

SijaKilpailijaAikaero
1.Frida Karlsson (SWE)12:50.6
2.Helene Marie Fossesholm (NOR)+11.1
3.Anita Korva (FIN)+19.8
4.Izabela Marcisz (POL)+27.4
5.Anna Grukhvina (RUS)+36.6
6.Flora Dolci+37.4

Muut suomalaiset:
48. Josefiina Book +1:50.2
52. Rebecca Ehrnrooth + 1:54.0
56. Hilla Niemelä +1:55.5


Sprintti (p) finaali U23 21.1.2019


Naiset U23

SijaKilpailijaAikaero
1.Moa Lundgren (SWE)3:18.33
2.Tiril Udnes Weng (NOR)+0.05
3.Aida Bayazitova (RUS)+3.78
4.Anastasia Kirillova (BUL)+4.12
5.Amalie Haakonsen Ous (NOR)+7.75
6.Johanna Hagström (SWE)+37.54

Suomalaiset:
Vilma Nissinen ja Jasmi Joensuu karsiutuivat välieristä. Eveliina Piippo ja Emmi Lämsä jäivät karsintaan.

Miehet U23

SijaKilpailijaAikaero
1.Erik Valnes (NOR)3:21.14
2.Sergey Ardashev (RUS)+1.38
3.Joachim Aurland (NOR)+2.00
4.Ivan Yakimushkin (RUS)+2.59
5.Sivert Wiig (NOR)+7.31
6.Marcus Grate (SWE)+15.53

Suomalaiset:
Lauri Lepistö, Juuso Haarala, Verneri Suhonen ja Turo Sipilä karsiutuivat välieristä.




Sprintti (p) karsinta U23 21.1.2019


Naiset U23

SijaKilpailijaAikaero
1.Weng T.U. (NOR)3:26.52
2.Hagström Johanna (SWE)+1.14
3.Bayazitova Aida (RUS)+3.02
4.Lundgren Moa (SWE)+3.04
5.Claudel Delphine (FRA)+4.09
6.Myhrvold Mathilde (NOR)+5.02

Suomalaiset:
12. Vilma Nissinen +7.96
14. Jasmi Joensuu +8.19
33. Eveliina Piippo +19.86 (karsiutui)
41. Emmi Lämsä +19.86 (karsiutui)

Miehet U23

SijaKilpailijaAikaero
1.Valnes Erik (NOR)3:23.80
2.Novak Michal (CZE)+5.13
3.Sobokarev Andrey (RUS)+7.00
4.Ardashev Sergey (RUS)+7.23
5.Aurland Joachim (NOR)+7.65
6.Wiig Sivert (NOR)+8.34

Suomalaiset:
7. Lauri Lepistö +9.30
11. Juuso Haarala +10.69
16. Verneri Suhonen +11.54
23. Turo Sipilä +13.54




Sprintti (p) U20, finaalit 20.1.2019


Naiset U20

SijaKilpailijaAika
1.Skistad Kristine Stavaas (NOR)3.23.12
2.Skinder Monika (POL)+0.63
3.Korva Anita (FIN)+0.71
4.Svahn Linn (SWE)+0.78
5.Karlsson Frida (SWE)+1.31
6.Faleeva Anastasiya (RUS)+7.04

Miehet U20

SijaKilpailijaAikaero
1.Aleksander Terentev (RUS)3:26.33
2.Ansgar Evensen (NOR)+2.88
3.Haakon Skånes (NOR)+2.89
4.Jules Chappaz (FRA)+4.30
5.Axel Aflodal (SWE)+9.19
6.Aron Aakre Rysstad (NOR)+20.96



Sprintti (p) karsinta U20 20.1.2019


Naiset U20

SijaKilpailijaAikaero
1.Frida Karlsson (SWE)3:27.32
2.Kristine Stavås Skistad (NOR)+3.40
3.Linn Svahn (SWE)+4.78
4.Anastasiya Faleeva (RUS)+4.86
5.Anita Korva (FIN)+5.74
6.Monika Skinder (POL)+6.18

Muut suomalaiset:
25. Hilla Niemelä +18.44
38. Josefiina Book +22.76 (karsiutui)
55. Rebecca Ehrnrooth +28.13 (karsiutui)

Miehet U20

SijaKilpailijaAikaero
1.Aleksander Terentev (RUS)3:28.74
2.Ansgar Evensen (NOR)+6.26
3.Ben Ogden (USA)+8.20
4.Jules Chappaz (FRA)+8.69
5.Ondrej Cerny (CZE)+9.25
6.Axel Aflodal (SWE)+9.86

Suomalaiset:
11. Miska Poikkimäki +11.83
27. Leo Rantahalvari +16.22
32. Aapo Tilli +17.37 (karsiutui)
88. Wiljam Mattila +45.20 (karsiutui)






2018 Goms, Sveitsi


Mitalitaulukko 2018 Goms


Mitalitaulukko U20

#MaaI-II-IIIYht
1.Norja3-4-29
2.Ruotsi2-0-24
3.Venäjä1-2-14
4.Ranska1-0-01
4.Saksa1-0-01
6.USA0-2-13
7.Suomi0-0-11
7.Sveitsi0-0-11


Mitalitaulukko U23

#MaaI-II-IIIYht
1.Venäjä3-3-39
2.Norja3-1-26
3.Sveitsi0-1-12
4.Ranska0-1-01



Mitalistit 2018 Goms


U20 naiset

LajiIIIIII
SkiathlonFrida Karlsson (SWE)Lone Johansen (NOR)Hailey Swirbul (USA)
5 km (p)Polina Nekrasova (RUS)Hailey Swirbul (USA)Anita Korva (FIN)
Sprintti (v)Moa Lundgren (SWE)Kristine Stavås Skistad (NOR)Frida Karlsson (SWE)
Viesti 4 x 3,3 kmSaksaVenäjäRuotsi


U20 miehet

LajiIIIIII
SkiathlonHarald Östberg Amundsen (NOR)Jon Rolf Skamo Hope (NOR)Jörgen Lippert (NOR)
10 km (p)Jon Rolf Skamo Hope (NOR)Sergey Ardashev (RUS)Jörgen Lippert (NOR)
Sprintti (v)Tom Mancini (FRA)Jörgen Lippert (NOR)Valerio Grond (SUI)
Viesti 4 x 5 kmNorjaUSAVenäjä


U23 naiset

LajiIIIIII
SkiathlonAnastasia Sedova (RUS)Natalia Nepryaeva (RUS)Yana Kirpichenko (RUS)
10 km (p)Yana Kirpichenko (RUS)Anna Zherebyateva (RUS)Nadine Fähndrich (SUI)
Sprintti (v)Tiril Udnes Weng (SWE)Nadine Fähndrich (SUI)Natalia Nepryaeva (RUS)


U23 miehet

LajiIIIIII
SkiathlonDenis Spitsov (RUS)Jules Lapierre (FRA)Ole Jörgen Bruvoll (NOR)
15 km (p)Mattis StenshagenDenis Spitsov (RUS)Ivan Yakimushkin (RUS)
Sprintti (v)Erik Valnes (NOR)Jan Thomas Jenssen (NOR)Even Northug (NOR)



Nuorten hiihdon MM-kisat kisajärjestäjät kautta aikain


Nuorten MM-hiihtoja on siis järjestetty vuodesta 1977 alkaen. Tässä kaikki kisaisännät.

Nuorten MM-hiihdot kautta aikain

1977Sainte-CroixSveitsi
1979Mont-Sainte-AnneKanada
1980ÖrnsköldsvikRuotsi
1981SchonachSaksa
1982MurauItävalta
1983KuopioSuomi
1984TrondheimNorja
1985Randa / Täsch / ZermattSveitsi
1986Lake PlacidYhdysvallat
1987AsiagoItalia
1988SaalfeldenItävalta
1989Vang HamarNorja
1990Les Saisies / Štrbské PlesoRanska / Slovakia
1991Reit im WinklSaksa
1992VuokattiSuomi
1993HarrachovTshekki
1994BreitenwangItävalta
1995GällivareRuotsi
1996AsiagoItalia
1997CanmoreKanada
1998St. Moritz / PontresinaSveitsi
1999SaalfeldenItävalta
2000Štrbské PlesoSlovakia
2001KarpaczPuola
2002SchonachSaksa
2003SollefteåRuotsi
2004StrynNorja
2005RovaniemiSuomi
2006KranjSlovenia
2007Planica / TarvisioSlovenia / Italia
2008Zakopane / MalsPuola / Italia
2009Štrbské Pleso / Praz de Lys-SommandSlovakia / Ranska
2010HinterzartenSaksa
2011OtepääViro
2012ErzurumTurkki
2013LiberecTshekki
2014Val di FiemmeItalia
2015AlmatyKazakstan
2016RâșnovRomania
2017Park CityYhdysvallat
2018Kandersteg / GomsSveitsi
2019LahtiSuomi
2020OberwiesenthalSaksa
2021Lahti ja VuokattiSuomi