Pariisi Timanttiliiga 28.8.2021 – Aikataulu & Tulokset

Pariisin Timanttiliiga 2021


Pariisin Timanttiliigan osakilpailu kilpaillaan lauantaina 28.8.2021. Katso kisan aikataulu, urheilijat ja tulokset.
Vuoden 2021 Timanttiliigan kahdestoista osakilpailu "Meeting de Paris" kilpaillaan 28.8. Ranskan pääkaupungissa Pariisissa. Timanttiliigan kilpailutahti on loppukesästä kiivaimmillaan, sillä Lausannessa kilpailtiin vain kaksi päivää ennen Pariisia ja Bryssel on vuorossa kuusi päivää Pariisin jälkeen.



Pariisi Timanttiliiga 2021 – Ohjelma & aikataulu


Ajat taulukossa ovat Suomen aikaa.

La 28.8.2021

KloLaji
15:30Korkeushyppy Naiset
16:02Kiekonheitto Naiset
16:27Seiväshyppy Miehet
17:03400 m aidat Naiset
17:14200 m Miehet
17:19Kolmiloikka Miehet
17:213000 m Naiset
17:39100 m Naiset
17:45Keihäänheitto Miehet
17:55800 m Miehet
18:05400 m Naiset
18:21100 m aidat Naiset
18:343000 m esteet Miehet
18:53110 m Miehet


Meeting de Paris Timanttiliigan osakilpailu järjestetään Pariisissa Stade Charléty -stadionilla.
Meeting de Paris Timanttiliigan osakilpailu järjestetään Pariisissa Stade Charléty -stadionilla. (Photo: Zakarie Faibis, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons)


Pariisin Timanttiliigan osallistujat


Suomalaisurheilijoista Topi Raitanen kilpailee Pariisin Timanttiliigassa 3000 metrin esteissä. Eri lajien lähtölilstoihin voit tutustua täältä.



Pariisin Timanttiliiga 2021 – Tulokset


Katso livetulokset

Jamaikan Ronald Levy voitti Pariisin Timanttiliigan pika-aidat vuonna 2018 ajalla 13,18.
Jamaikan Ronald Levy voitti Pariisin Timanttiliigan pika-aidat vuonna 2018 ajalla 13,18. (Photo: Yann Caradec from Paris, France, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons)


Meeting de Paris – Kisaennätykset


Miehet

LajiUrheilijaTulosPvm
100mUsain BOLT (JAM)9.7917.7.2009
200mNoah LYLES (USA)19.6524.8.2019
400mJeremy WARINER (USA)43.8618.7.2008
800mDavid RUDISHA (KEN)1:41.546.7.2012
1000mNoureddine MORCELI (ALG)2:13.732.7.1993
1500mHicham EL GUERROUJ (MAR)3:28.386.7.2001
MailiHicham EL GUERROUJ (MAR)3:49.0129.7.1998
2000mNoureddine MORCELI (ALG)4:58.214.6.1992
3000mAli SAIDI-SIEF (ALG)7:27.6723.6.2000
5000mKenenisa BEKELE (ETH)12:40.181.7.2005
10,000mFernando MAMEDE (POR)27:22.959.7.1982
110m aidatDayron ROBLES (CUB)12.8818.7.2008
400m aidatAbderrahman SAMBA (QAT)46.9830.6.2018
3000m esteetJairus Kipchoge BIRECH (KEN)7:58.834.7.2015
KorkeushyppyJavier SOTOMAYOR (CUB)2.4019.7.1991
SeiväshyppySergey BUBKA (URS)6.0013.7.1985
SeiväshyppySergey BUBKA (UKR)6.004.6.1992
SeiväshyppyJeff HARTWIG (USA)6.004.6.1998
SeiväshyppySam KENDRICKS (USA)6.0024.8.2019
PituushyppyMike POWELL (USA)8.6628.6.1990
PituushyppyMike POWELL (USA)8.6629.6.1990
KolmiloikkaWill CLAYE (USA)18.0624.8.2019
KuulantyöntöTomas WALSH (NZL)22.4424.8.2019
KiekonheittoVirgilijus ALEKNA (LTU)70.2123.7.2004
MoukarinheittoBalázs KISS (HUN)83.004.6.1998
KeihäänheittoJan ŽELEZNÝ (CZE)91.402.7.1993
5000m kävelyFrants KOSTYUKEVICH (BLR)18:31.762.7.1993
4x100mCanada (CAN)38.2624.8.2019
4x200mHungary (HUN)1:21.739.7.1982



Naiset

LajiUrheilijaTulosPvm
100mShelly-Ann FRASER-PRYCE (JAM)10.744.7.2015
200mMerlene OTTEY (JAM)21.9729.6.1990
400mTonique WILLIAMS-DARLING (BAH)49.1523.7.2004
800mCaster SEMENYA (RSA)1:54.2530.6.2018
1000mElla KOVÁCS (ROU)2:32.402.7.1993
1500mLaura MUIR (GBR)3:55.2227.8.2016
MailiMary SLANEY (USA)4:18.089.7.1982
3000mOlga YEGOROVA (RUS)8:23.756.7.2001
5000mGenzebe DIBABA (ETH)14:15.414.7.2015
10,000mCatherina MCKIERNAN (IRL)31:08.4117.6.1995
100m aidatLudmila ENGQUIST (RUS)12.324.6.1992
400m aidatKim BATTEN (USA)53.0629.7.1998
3000m esteetRuth JEBET (BRN)8:52.7827.8.2016
KorkeushyppyMariya LASITSKENE (ANA)2.0430.6.2018
SeiväshyppyYelena ISINBAYEVA (RUS)4.916.7.2007
PituushyppyHeike DRECHSLER (GER)7.156.7.1992
KolmiloikkaTatyana LEBEDEVA (RUS)15.124.7.2003
KuulantyöntöValerie ADAMS (NZL)20.788.7.2011
KiekonheittoSandra PERKOVIĆ (CRO)68.6030.6.2018
MoukarinheittoYipsi MORENO (CUB)72.4323.7.2004
KeihäänheittoChristina OBERGFÖLL (GER)68.018.7.2011
Keihäänheitto (old)Petra FELKE-MEIER (GDR)70.8829.6.1990
4x100mFrance (FRA)43.4824.8.2019
4x200mFrance (FRA)1:32.179.7.1982


Katso myös Meeting de Paris 2016 - Parhaat palat