U23 Yleisurheilun EM-kisat 2021 Tallinna - Aikataulu & Tulokset

U23 yleisurheilun EM-kisat 2021, Tallinna


U23 eli 22-vuotiaiden yleisurheilun EM-kisat 2021 kilpaillaan Tallinnassa 8.-11.7.2021.
Alle 23-vuotiaiden EM-kisat 2021 järjestetään heinäkuussa Tallinnassa.
Alle 23-vuotiaiden EM-kisat 2021 järjestetään heinäkuussa Tallinnassa.


Vuoden 2021 nuorten EM-kisat järjestetään Virossa, Tallinnassa, heinäkuussa. Kisat piti alkujaan järjestää Norjassa, mutta maan koronarajoitusten vuoksi kisat siirrettiin toiseen maahan.

Näin ollen Virossa kilpaillaan kesän aikana kahdet nuorten EM-kilpailut, kun 19-vuotiaiden EM-mitalit ratkotaan niin ikään Tallinnassa 15.-18.7.

Sivuiltamme löydät 22-vuotiaiden EM-kisojen tulosrajat, aikataulut ja muuta tietoa kilpailuista.





22-vuotiaiden yleisurheilun EM-kisat – Aikataulu


Kaikki ajat alla olevassa taulukossa ovat Suomen aikoja.

To 8.7. aamu

KelloM/NLaji
09:45NKiekonheitto karsinta A
10:00N400 m alkuerät
10:15NKorkeushyppy karsinta A+B
10:30MKuulantyöntö karsinta A+B
10:40M400 m alkuerät
11:10NKiekonheitto karsinta B
11:30N100 m aidat 7-ottelu erät
12:00N100 m alkuerät
12:40MSeiväshyppy karsinta A+B
12:45MMoukarinheitto karsinta A
12:50NKorkeushyppy 7-ottelu A+B
12:55M400 m aidat alkuerät
13:40N400 m aidat alkuerät
13:55MMoukarinheitto karsinta B

To 8.7. ilta

KelloM/NLaji
16:15MKiekonheitto karsinta A
16:50N3000 m esteet alkuerät
17:10NKolmiloikka karsinta A+B
17:30MKiekonheitto karsinta B
17:35M1500 m alkuerät
18:15N800 m alkuerät
18:20NKuulantyöntö 7-ottelu A+B
18:50M10,000 m FINAALI
19:00NMoukarinheitto karsinta A
19:05MPituushyppy karsinta A+B
19:30MKuulantyöntö FINAALI
19:40N200 m 7-ottelu erät
20:05M100 m alkuerät
20:10NMoukarinheitto karsinta B
20:35N100 m välierät



Pe 9.7. aamu

KelloM/NLaji
09:30MKeihäänheitto karsinta A
10:05N100 m aidat alkuerät
10:35NSeiväshyppy karsinta A+B
10:40MKeihäänheitto karsinta B
10:45M110m aidat alkuerät
11:35N1500 m alkuerät
12:00NKeihäänheitto karsinta A
12:05M800 m alkuerät
12:40M200 m alkuerät
12:45NPituushyppy 7-ottelu A+B
12:48N200 m alkuerät
13:15NKeihäänheitto karsinta B
13:20N200 m alkuerät

Pe 9.7. ilta

KelloM/NLaji
15:00NKeihäänheitto 7-ottelu A
15:10M400 m aidat välierät
15:30N400 m aidat välierät
16:00NKolmiloikka FINAALI
16:05M3000 m esteet alkuerät
16:15NKeihäänheitto 7-ottelu B
16:30M20km kävely FINAALI
17:00N400 m välierät
17:15MKorkeushyppy karsinta A+B
17:20M400 m välierät
17:45MMoukarinheitto FINAALI
18:00N100 m aidat välierät
18:30M110 m aidat välierät
18:35MPituushyppy FINAALI
19:00N20km kävely FINAALI
19:05N800 m 7-ottelu FINAALI
19:35NKiekonheitto FINAALI
19:40N10,000 m FINAALI
20:30M100 m FINAALI
20:47N100 m FINAALI





La 10.7. aamu

KelloM/NLaji
9:45NPituushyppy karsinta A+B
10:00M100 m 10-ottelu erät
10:55NKuulantyöntö karsinta A+B
11:35MPituushyppy 10-ottelu A+B
12:15N200 m välierät
12:45M200 m välierät
13:00Mkolmiloikka karsinta A+B
13:05MKuulantyöntö 10-ottelu A+B

La 10.7. ilta

KelloM/NLaji
15:45MKorkeushyppy 10-ottelu A+B
16:05NKuulantyöntö FINAALI
16:10M400 m aidat FINAALI
16:25N400 m aidat FINAALI
16:40N3000 m esteet FINAALI
17:20M1500 m FINAALI
17:40NMoukarinheitto FINAALI
17:45N100 m aidat FINAALI
18:00M110m aidat FINAALI
18:10MSeiväshyppy FINAALI
18:15N400 m FINAALI
18:30M400 m FINAALI
18:40NKorkeushyppy FINAALI
19:00N800 m FINAALI
19:20M400 m 10-ottelu erät
19:35MKiekonheitto FINAALI
20:00M5000 m FINAALI
20:45N200 m FINAALI
20:55M200 m FINAALI



Su 11.7. aamu

KelloM/NLaji
09:40M110 m aidat 10-ottelu erät
10:30MKiekonheitto 10-ottelu A
10:40N4 x 400 m viesti R1
11:00MKolmiloikka FINAALI
11:10M4 x 400 m viesti R1
11:30MKiekonheitto 10-ottelu B
12:00N4 x 100 m viesti R1
12:25M4 x 100 m viesti R1
12:40MSeiväshyppy 10-ottelu A+B
12:50NKeihäänheitto FINAALI

Su 11.7. ilta

KelloM/NLaji
16:00MKeihäänheitto 10-ottelu A
16:20NPituushyppy FINAALI
16:30NSeiväshyppy FINAALI
16:45M3000 m esteet FINAALI
17:00MKeihäänheitto 10-ottelu B
17:15N1500 m FINAALI
17:30M800 m FINAALI
17:40MKorkeushyppy FINAALI
17:55N5000 m FINAALI
18:30N4 x 100 m viesti FINAALI
18:40MKeihäänheitto FINAALI
18:45M4 x 100 m viesti FINAALI
19:00M1500 m 10-ottelu FINAALI
19:35N4 x 400 m viesti FINAALI
19:50M4 x 400 m viesti FINAALI





Suomen joukkue Tallinnan 22-vuotiaiden yleisurheilun EM-kisoihin 2021


Suomelta lähtee kisoihin peräti 36 urheilijan joukkue. Etukäteen suurimmat suomalaisodotukset kohdistuvat 400 m aitojen tilastokolmoseen Viivi Lehikoiseen ja miesten keihään tilastoykköseen Topias Laineeseen.

Miehet

LajiUrheilija
100 mRiku Illukka
200 mSamuel Purola
5000 mEemil Helander
3000 m esteetEemil Helander
3000 m esteetWilho Hautala
110 m aidatJuuso Peltola
KorkeushyppyDaniel Kosonen
KorkeushyppyArttu Mattila
KuulantyöntöArttu Korkeasalo
KuulantyöntöEero Ahola
KeihäänheittoTopias Laine
KeihäänheittoTeemu Narvi
KeihäänheittoAleksi Yli-Mannila
KolmiloikkaIikka Alingué
20 km kävelyJoni Hava
4×100 mKonsta Alatupa, Riku Illukka, Samuel Purola, Santeri Örn, Eeli Purola


Naiset

LajiUrheilija
400 mMette Baas
800 mViola Westling
1500 mNathalie Blomqvist
100 m aidatSaara Keskitalo
100 m aidatNoora Juslin
400 m aidatViivi Lehikoinen
400 m aidatNea Mattila
400 m aidatFrida Hämäläinen
KorkeushyppyJessica Kähärä
SeiväshyppySaga Andersson
KolmiloikkaElla Nisula
KuulantyöntöEmilia Kangas
KiekonheittoHelena Leveelahti
MoukarinheittoKiira Väänänen
MoukarinheittoSara Killinen
KeihäänheittoElina Kinnunen
KeihäänheittoRoosa Ylönen
KeihäänheittoJulia Valtanen
20 km kävelyAnniina Kivimäki
4×400 mMette Baas, Frida Hämäläinen, Viivi Lehikoinen, Nea Mattila


Kaikki kisojen urheilijat


Seuraavasta linkistä löydät kaikki kisojen urheilijat lajeittain - osallistujat

22-vuotiaiden yleisurheilun EM-kisat – Tulokset


Tallinnan alle 23-vuotiaiden yleisurheilun EM-kisojen päiväkohtaiset livetuloslinkit löydät alta.

Livetulokset:




Televisiointi & Live Stream U23 EM-kisat


Voit seurata kisoja suorana lähetyksenä Eurovisionsports-sivuston livestreamista.


22-vuotiaiden yleisurheilun EM-kisat – Tulosrajat


Joukkueeseen voidaan nimetä 4 tulosrajan rikkonutta, 1999-2001 syntynyttä urheilijaa / laji, joista kolme osallistuu kilpailuihin ja neljäs on kotiin jäävä varahenkilö.

Tulosrajat tulee olla tehtynä 1.1.-27.6.2021 välisenä aikana tilastokelpoisissa kilpailuissa (hallitulokset hyväksytään, pois lukien ylipitkän radan tulokset). Moniotteluissa tulosraja tulee olla tehtynä 1.5.2020-27.6.2021. Valinnoissa painotetaan ulkoratakauden 2021 tuloksia.

Suomen joukkueen valintapäivä on 28.6.2021.

22-v EM-kisojen tulosrajat

MiehetLajiNaiset
10,45100 m11,66
21,14200 m23,87
47,09400 m54,20
1.48,50800 m2.06,20
3.43,501500 m4.21,60
14.06,705000 m16.32,10
29.53,2010000 m35.35,40
14,26110 m / 100 m aj13,76
51,77400 m aj59,67
8.58,503000 m esteet10.25,20
1.27.5420 km kilpakävely1.43,40
216Korkeus182
530Seiväs413
765Pituus626
15,773-loikka13,03
17,97Kuula14,83
55,55Kiekko50,49
67,24Moukari62,35
73,82Keihäs52,32
737210-ottelu / 7-ottelu5580
40.08 (10,62 / 21,48)4x100 m44,83 (11,81 / 24,17)
3.09,10 (47,87)4x400 m3.34,90 (54,32)




Yleisurheilun U23 EM-kisat 2019 Gävle


Alta löydät suomalaisten sijoitukset edellisistä alle 23-vuotiaiden yleisurheilun EM-kisoista vuodelta 2019. Suomi voitti kisoista yhden mitalin, jonka toi naisten korkeusypystä Ella Junnila.

Gävlen kisojen livetulokset täältä: Tulokset 22-vuotiaiden EM-kisat Gävle 2019.

Suomalaisten sijoitukset kisoissa

#UrheilijaLajiTulos
PronssiaElla JunnilaKorkeushyppy192
5.Aaron KangasMoukarinheitto70,58
5.Wilma MurtoSeiväshyppy520
6.Lotta Kemppinen100 m11,59
6.Krista TervoMoukarinheitto63,82
7.Aleksi JaakkolaMoukarinheitto70,08
7.Toni KeränenKeihäänheitto74,15
7.Viivi Lehikoinen400 m aidat, 58,24
8.Helena LeveelahtiKiekonheitto51,03
8.Eveliina RouvaliKuulantyöntö15,70
8.Lassi SaarinenKeihäänheitto73,17
9.Kiira VäänänenMoukarinheitto62,07
9.Urho KujanpääSeiväshyppy530
10.Julia Enarvi100 m aidat13,56
10.Johanna LehtiöKiekonheitto49,91
10.Roope AuvinenMoukarinheitto67,96
12.Taika KoilahtiPituushyppyEi tulosta
12.Miesten viestijoukkue4 x 100 m40,57
12.Elina KinnunenKeihäänheitto47,57
13.Saara HakanenKolmiloikka12,86
13.Eetu TurakainenSeiväshyppy505
13.Laura OllikainenSeiväshyppy415
14.Anni Siirtola100 m aidat13,60 PB
14.Enni Nurmi20 km kävely1:42.29
15.Anniina Kivimäki20 km kävely1:42.52 PB
15.Valtteri Kalliokulju110 m aidat14,16 PB
15.Leo Uusimäki10-ottelu6277
16.Oskari Lehtonen200 m21,55
16.Eero AholaKuulantyöntö17,66
16.Krista Uusi-KinnalaKiekonheitto48,78
16.Klaara Leponiemi10000 m35.29,15
17.Mikko PaavolaSeiväshyppy505
18.Suvi KemppainenKeihäänheitto47,17
20.Samuli KyrönviitaKuulantyöntö17,02
21.Ilari Manninen110 m aidat14,81
21.Henriikka KönönenSeiväshyppy390
24.Panu TirkkonenKuulantyöntö16,69
31.Emma Hyvärinen100 m aidat14,58
-Maria Huntington7-otteluDNF
-Elina KakkoKorkeushyppyNM