U23 Yleisurheilun EM-kisat 2019 Gävle - Katso Ohjelma & Tulokset

U23 yleisurheilun EM-kisat 2019


U23 eli 22-vuotiaiden yleisurheilun EM-kisat 2019 kilpaillaan Ruotsin Gävlessä 11.-14.7.2019.
Vuoden 2019 nuorten EM-kisat järjestetään Ruotsissa, kun heinäkuun puolessa välissä kilpaillaan ensiksi Gävlessä 22-vuotiaiden EM-kisat ja viikkoa myöhemmin Karolina Kluftin kotikaupungissa Boråsissa ratkotaan 19-vuotiaiden EM-mitalit. Sivuiltamme löydät 22-vuotiaiden EM-kisojen tulosrajat, aikataulut ja muuta tietoa kilpailuista.



Suomen joukkue 22-vuotiaiden yleisurheilun EM-kisoihin


Suomen joukkue kisoihin


Miehet

LajiUrheilijaTulosRaja
200 mOskari Lehtonen21,1321,30
800 mMarkus Teijula1.48,611.49,00
110 m aidatIlari Manninen14,0714,25
110 m aidatValtteri Kalliokulju14,1914,25
SeiväshyppyUrho Kujanpää556i525
SeiväshyppyTommi Holttinen545i (ei kilpaile)525
SeiväshyppyEetu Turakainen525525
SeiväshyppyMikko Paavola525525
KuulantyöntöEero Ahola17,9417,60
KuulantyöntöSamuli Kyrönviita17,70i17,60
KuulantyöntöPanu Tirkkonen17,6817,60
MoukarinheittoAaron Kangas72,9067,00
MoukarinheittoAleksi Jaakkola70,8767,00
MoukarinheittoRoope Auvinen70,0367,00
KeihäänheittoOliver Helander (ei kilpaile)86,9374,00
KeihäänheittoLassi Saarinen76,4774,00
KeihäänheittoToni Keränen74,6374,00
KymmenotteluLeo Uusimäki73707350
4x 100 mKonsta Alatupa, Tuukka Huuskola, Riku Illukka , Valtteri Kalliokulju , Oskari Lehtonen , Ilari Manninen  


Naiset

LajiUrheilijaTulosRaja
100 mLotta Kemppinen11,5011,75
10000 mKlaara Leponiemi35.08,8935.40,00
10000 mAlisa Vainio (ei kilpaile)34.47,4635.40
3000 m esteetAstrid Snäll10.19,2810.25,00
100 m aidatJulia Enarvi13,4113,80
100 m aidatAnni Siirtola13,6513,80
100 m aidatEmma Hyvärinen13,7813,80
400 m aidatViivi Lehikoinen58,5559,40
KorkeushyppyElla Junnila195183
KorkeushyppyElina Kakko184i183
SeiväshyppyWilma Murto451415
SeiväshyppyLaura Ollikainen430415
SeiväshyppyHenrikka Könönen415i415
PituushyppyTaika Koilahti646620
PituushyppyMaria Huntington633620
KuulantyöntöEveliina Rouvali16,50i15,30
KiekonheittoHelena Leveelahti51,7251,50
KiekonheittoKrista Uusi-Kinnala51,6951,50
KiekonheittoJohanna Lehtiö51,5351,50
MoukarinheittoKrista Tervo70,1863,00
MoukarinheittoKiira Väänänen62,4663,00
KeihäänheittoElina Kinnunen55,4153,00
KeihäänheittoSuvi Kemppainen53,0053,00
SeitsenotteluMaria Huntington60535500
20 km kävelyEnni Nurmi1:36.161:47.00
20 km kävelyAnniina Kivimäki1:46.141:47.00


22-vuotiaiden yleisurheilun EM-kisat – Aikataulu


Päivä 4 - su 14.7.2019 ilta

KloLajiM/NKarsinta/alkuerä/finaali
17:0510-ottelu keihäsMB
17:45Pituus (Koilahti)NFinaali
18:00400 aidat (Lehikoinen)NFinaali
18:05Seiväs (Murto)NFinaali
18:15400 aidatMFinaali
18:15Keihäs (Kinnunen)NFinaali
18:251500mNFinaali
18:403000m ejMFinaali
18:45KorkeusMFinaali
19:00800mMFinaali
19:1510-ottelu 1500m (Uusimäki)M 
19:30KolmiloikkaMFinaali
19:355000mNFinaali
19:55KiekkoMFinaali
20:104x100m viesti (Suomi?)MFinaali
20:254x100m viestiNFinaali
20:404x400m viestiMFinaali
20:554x400m viestiNFinaali


22-vuotiaiden yleisurheilun EM-kisat – Tulokset


Voit katsoa kisojen livetuloksia täältä: Tulokset 22-vuotiaiden EM-kisat.

Suomalaisten sijoitukset kisoissa

#UrheilijaLajiTulos
PronssiaElla JunnilaKorkeushyppy192
5.Aaron KangasMoukarinheitto70,58
5.Wilma MurtoSeiväshyppy520
6.Lotta Kemppinen100 m11,59
6.Krista TervoMoukarinheitto63,82
7.Aleksi JaakkolaMoukarinheitto70,08
7.Toni KeränenKeihäänheitto74,15
7.Viivi Lehikoinen400 m aidat, 58,24
8.Helena LeveelahtiKiekonheitto51,03
8.Eveliina RouvaliKuulantyöntö15,70
8.Lassi SaarinenKeihäänheitto73,17
9.Kiira VäänänenMoukarinheitto62,07
9.Urho KujanpääSeiväshyppy530
10.Julia Enarvi100 m aidat13,56
10.Johanna LehtiöKiekonheitto49,91
10.Roope AuvinenMoukarinheitto67,96
12.Taika KoilahtiPituushyppyEi tulosta
12.Miesten viestijoukkue4 x 100 m40,57
12.Elina KinnunenKeihäänheitto47,57
13.Saara HakanenKolmiloikka12,86
13.Eetu TurakainenSeiväshyppy505
13.Laura OllikainenSeiväshyppy415
14.Anni Siirtola100 m aidat13,60 PB
14.Enni Nurmi20 km kävely1:42.29
15.Anniina Kivimäki20 km kävely1:42.52 PB
15.Valtteri Kalliokulju110 m aidat14,16 PB
15.Leo Uusimäki10-ottelu6277
16.Oskari Lehtonen200 m21,55
16.Eero AholaKuulantyöntö17,66
16.Krista Uusi-KinnalaKiekonheitto48,78
16.Klaara Leponiemi10000 m35.29,15
17.Mikko PaavolaSeiväshyppy505
18.Suvi KemppainenKeihäänheitto47,17
20.Samuli KyrönviitaKuulantyöntö17,02
21.Ilari Manninen110 m aidat14,81
21.Henriikka KönönenSeiväshyppy390
24.Panu TirkkonenKuulantyöntö16,69
31.Emma Hyvärinen100 m aidat14,58
-Maria Huntington7-otteluDNF
-Elina KakkoKorkeushyppyNM


Televisiointi & Live Stream U23 EM-kisat


Ruotsin SVT televisioi kisat kanavillaan. Myös Eurosport 2 -kanava ja Eurosport Player näyttävät kisalähetyksiä. Kisat näkyvät myös suorana live stream -lähetyksenä European Athletics -sivustolla osoitteessa european-athletics.org.

22-vuotiaiden yleisurheilun EM-kisat – Tulosrajat


Tullakseen valituksi nuorten EM-kisoihin, urheilijan täytyy rikkoa tulosraja 1.1.-30.6.2019 välisenä aikana (22-vuotiaat) ja 1.1.-7.7.2019 (19-vuotiaat). Joukkueeseen voidaan valita maksimissaan kolme rajan ylittänyttä urheilijaa. Mikäli rajan rikkoneita on enemmän kuin kolme, määritetään joukkue lajikarnevaalien tulosten perusteella (22-vuotiaissa on erillinen katsastusjärjestelmä, joka ilmoitetaan 31.5. mennessä). Urheilijalla on mahdollisuus päästä joukkueeseen, vaikka ei saavuttaisi SUL:n asettamaa tulosrajaa.

Tällöin urheilijan täytyy rikkoa EA:n asettama tulosraja ja sijoittua 20 parhaan joukkoon Euroopan tilastoissa (huomioidaan vain 3 urheilijaa/maa) valintapäivänä.

22-v EM-kisojen tulosrajat

MiehetlajiNaiset
10,5100 m11,75
21,3200 m24,05
47,4400 m54,4
1.49,00800 m2.06,00
3.45,501500 m4.20,00
14.12,505000 m16.35,00
30.15,0010000 m35.40,00
14,25110/100 m aj13,8
51,8400 m aj59,4
8.58,003000 m ej 10.25,00
215korkeus183
525seiväs415
760pituus 620
15,73-loikka13,15
17,6kuula15,3
55,5kiekko51.50
67moukari63
74keihäs53
735010-/7-ottelu5500
1.28,0020 km kävely1.47,00
40,40 / ka 10,704 x 100 m45,20 / ka 11,90
3.10,00 / ka 48,104 x 400 m3.38,00 / ka 55,10