Hiihto (Maastohiihto) - Katso Uutiset & Tulokset Tänään | Etusuora.com

Hiihto


Etusuoran hiihto-sivulta löydät uusimmat urheilu-uutiset, hiihtotulokset tänään ja paljon muuta tietoa maastohiihdosta.
Hiihto, eli maastohiihto tai murtomaahiihto on suosittu pohjoismainen hiihtolaji, jota harrastetaan paljon ja siinä myös kilpaillaan laajalti ympäri pohjoisen pallonpuoliskon. Etusuoran hiihtosivuilta löydät kaiken tarvittavan hiihdon seuraamiseen.

Hiihtolajeihin lasketaan usein myös mäkihyppy ja yhdistetty, sillä näissä lajeissa kilpaillaan yhteisissä Pohjoismaisten hiihtolajien maailmanmestaruuskilpailuissa, eli hiihdon MM-kisoissa.

Hiihto - Uutiset & muut julkaisut


Etusuora.com tarjoaa tuoreimmat ja mielenkiintoisimmat hiihto-uutiset & -artikkelit Suomesta sekä maailmalta. Lisäksi tunnetut bloggaajamme käyvät blogi-kirjoituksissaan läpi lajin polttavimpia aihealueita.



Hiihtokilpailut - Maastohiihto kilpailukalenteri 2018-2019


Hiihdon tunnetuimmat ja seuratuimmat kilpailut ovat luonnollisesti Hiihdon MM-kisat sekä talviolympialaiset, missä hiihdossa kilpaillaan useassa eri lajissa.

Lisäksi maailmancupin osakilpailut sekä aina vuodenvaihteessa kilpailtava Tour de Ski ovat perinteikkäitä sekä varsinkin rahakkaita hiihtokilpailuja osallistujille.

Kansallisissa kilpailuissa Suomessa kilpaillaan lisäksi Suomen Cupissa sekä vuosittainen hiihdettävissä hiihdon SM-kisoissa.

Suomalaisten näkökulmasta myös Lahdessa järjestettävät Nuorten MM-hiihdot 2019 ovat tulevalla kilpailukaudella taatusti suurennuslasin alla.

Kisakalenteri Hiihto

  • AjankohtaTapahtumaPaikka
  • 27.10.2018 - 28.10.2018Suomen Cup VuokattiVuokatti, Suomi
    +
    la 27.10.2018Sprintti, karsinta (V), miehet
    la 27.10.2018Sprintti, karsinta (V), naiset
    la 27.10.2018Sprintti, finaali (V), miehet
    la 27.10.2018Sprintti, finaali (V), naiset
    su 28.10.2018Viesti 3x4 km (P), naiset
    su 28.10.2018Viesti 3x6 km (P), miehet
  • 09.11.2018 - 10.11.2018FIS Oloksen TykkikisatMuonio, Suomi
    +
    pe 09.11.2018Sprintti, p, miehet
    pe 09.11.2018Sprintti, p, naiset
    la 10.11.201810 km, p, miehet
    la 10.11.20185 km, p, naiset
  • 10.11.2018 - 11.11.2018Suomen Cup RovaniemiRovaniemi, Suomi
    +
    la 10.11.201810 km, väliaikalähtö (P), naiset
    la 10.11.201815 km, väliaikalähtö (P), miehet
    su 11.11.2018Sprintti, karsinta (P), naiset
    su 11.11.2018Sprintti, karsinta (P), miehet
    su 11.11.2018Sprintti,finaali (P), naiset
    su 11.11.2018Sprintti, finaali (P), miehet
  • 15.11.2018FIS Santasport-raceRovaniemi, Suomi
    +
    to 15.11.201815 km, p, miehet
    to 15.11.201810 km, p, naiset
  • 16.11.2018 - 18.11.2018FIS BruksvallarnaBruksvallarna, Ruotsi
    +
    pe 16.11.201810 km, v, miehet
    pe 16.11.20185 km, v, naiset
    la 17.11.201815 km, p, miehet
    la 17.11.201810 km, p, naiset
    su 18.11.2018Sprintti, v, miehet
    su 18.11.2018Sprintti, v, naiset
  • 16.11.2018 - 18.11.2018FIS BeitostolenBeitostolen, Norja
    +
    pe 16.11.201815 km, p, miehet
    pe 16.11.201810 km, p, naiset
    la 17.11.2018Sprintti, v, miehet
    la 17.11.2018Sprintti, v, naiset
    la 17.11.201815 km, v, miehet
    su 18.11.201810 km, v, naiset
  • 17.11.2018 - 18.11.2018FIS XVI FIS-hiihdot SaariselkäInari, Suomi
    +
    la 17.11.2018Sprintti, p, miehet
    la 17.11.2018Sprintti, p, naiset
    la 17.11.201810 km, v, miehet
    la 17.11.20185 km, v, naiset
    su 18.11.201815 km, p, miehet
    su 18.11.201810 km, p, naiset
  • 23.11.2018 - 25.11.2018FIS GaalaaGaalaa, Norja
    +
    pe 23.11.201815 km, v, miehet
    pe 23.11.201810 km, v, naiset
    la 24.11.2018Sprintti, v, miehet
    la 24.11.2018Sprintti, v, naiset
    su 25.11.201815 km, p, miehet
    su 25.11.201810 km, p, naiset
  • 24.11.2018 - 25.11.2018FIS Kontiolahden HiihdotKontiolahti, Suomi
    +
    la 24.11.201815 km, v, miehet
    la 24.11.201810 km, v, naiset
    su 25.11.201810 km, p, miehet
    su 25.11.20185 km,p, naiset
  • 24.11.2018 - 25.11.2018FIS IdreIdre, Ruotsi
    +
    la 24.11.2018Sprinti, miehet
    la 24.11.2018Sprinti, naiset
    su 25.11.201815 km, v, miehet
    su 25.11.201810 km, v, naiset
  • 01.12.2018 - 02.12.2018FIS Rukan kisatKuusamo, Suomi
    +
    la 01.12.2018Sprintti, v, miehet
    la 01.12.2018Sprintti, v, naiset
    su 02.12.201815 km, v, miehet
    su 02.12.201810 km (v), naiset
  • 08.12.2018 - 09.12.2018FIS Imatran KylpylähiihdotImatra, Suomi
    +
    la 08.12.201810 km, p, miehet
    la 08.12.20185 km, p, naiset
    su 09.12.201815 km, v, miehet
    su 09.12.201810 km, v, naiset
  • 14.12.2018 - 16.12.2018FIS Härkästen HiihdotRistijärvi, Suomi
    +
    pe 14.12.2018Sprintti, p, miehet
    pe 14.12.2018Sprintti, p, naiset
    la 15.12.201810 km, v, miehet
    la 15.12.20185 km, v, naiset
    su 16.12.201810 km, p, miehet
    su 16.12.20185 km, p, naiset
  • 14.12.2018 - 16.12.2018Skandinavia Cup ÖstersundÖstersund, Ruotsi
    +
    la 15.12.201815 km, p, miehet
    la 15.12.201810 km, p, naiset
    su 16.12.201815 km, v, miehet
    su 16.12.201810 km, v, naiset
  • 29.12.2018FIS Tampereen Pyrinnän hiihdotTampere, Suomi
    +
    la 29.12.201815 km, v, miehet
    la 29.12.201810 km, v, naiset
  • 04.01.2019 - 06.01.2019Skandinavia Cup VuokattiVuokatti, Suomi
    +
    pe 04.01.2019 10:00Sprintti, v, miehet
    pe 04.01.2019 10:00Sprintti, v, naiset
    la 05.01.2019 10:0015 km, p, miehet
    la 05.01.2019 10:0010 km, p, naiset
    su 06.01.2019 09:0030 km, v, miehet
    su 06.01.2019 09:0020 km, v, naiset
  • 12.01.2019 - 13.01.2019FIS Kallen kisatLapinlahti, Suomi
    +
    la 12.01.2019Sprintti, v, miehet
    la 12.01.2019Sprintti, v, naiset
    su 13.01.201910 km, v, miehet
    su 13.01.20195 km, v, naiset
  • 12.01.2019FIS FalunFalun, Ruotsi
    +
    la 12.01.201915 km, p, miehet
    la 12.01.201910 km, p, naiset
  • 15.01.2019 - 16.01.2019Suomen Cup VantaaVantaa, Suomi
    +
    ti 15.01.20195 km, väliaikalähtö (V), naiset
    ti 15.01.201910 km, väliaikalähtö (V), naiset
    ke 16.01.2019Viesti 3x5 km (V), naiset
    ke 16.01.2019Viesti 3x7,5 km (V), naiset
  • 18.01.2019 - 20.01.2019FIS Nes SkianleggFenstad, Norja
    +
    pe 18.01.2019Sprintti, v, miehet
    pe 18.01.2019Sprintti, v, naiset
    la 19.01.201910 km, p, miehet
    la 19.01.20195 km, p, naiset
    su 20.01.201915 km, v, miehet
    su 20.01.201910 km, v, naiset
  • 19.01.2019FIS Keuruun HiihdotKeuruu, Suomi
    +
    la 19.01.201915 km, p, miehet
    la 19.01.201910 km, p, naiset
  • 31.01.2019 - 02.02.2019Norjan mestaruuskilpailut MeraakerMeraaker, Norja
    +
    to 31.01.201915 km, p, miehet
    to 31.01.201910 km, p, naiset
    pe 01.02.2019Sprintti, v, miehet
    pe 01.02.2019Sprintti, v, naiset
    la 02.02.20197,5/7,5 km, skiathlon, naiset
    la 02.02.201915/15 km, skiathlon, miehet
  • 01.02.2019 - 03.02.2019SM-Kisat Imatra (Suomen Cup)Imatra, Suomi
    +
    pe 01.02.2019 09:3010 km, väliaikalähtö (P), naiset
    pe 01.02.2019 12:0015 km, väliaikalähtö (P), miehet
    la 02.02.2019 10:30Viesti 4x10 km (2P + 2V), miehet
    la 02.02.2019 15:00Viesti 4x5 km (1P + 2V), naiset
    su 03.02.2019 09:30Sprintti, karsinta (V), miehet
    su 03.02.2019 09:30Sprintti, karsinta (V), naiset
    su 03.02.2019 11:30Sprintti, finaali (V), naiset
    su 03.02.2019 12:00Sprintti, finaali (V), miehet
  • 10.02.2019 - 10.02.2018FIS Vantaan HiihdotHakunila, Suomi
  • 15.02.2019 - 17.02.2019FIS HommelvikHommelvik, Norja
    +
    pe 15.02.2019Sprintti, p, miehet
    pe 15.02.2019Sprintti, p, naiset
    la 16.02.201910 km, v, miehet
    la 16.02.20195 km, v, naiset
    su 17.02.201915 km, p, miehet
    su 17.02.201910 km, p, naiset
  • 22.02.2019 - 24.02.2019Nuorten SM-kisat KuopioKuopio, Suomi
    +
    pe 22.02.2019Sprintti, p (18- ja 20-v.), miehet
    pe 22.02.2019Sprintti, p (18- ja 20-v.), naiset
    la 23.02.201910 km, p (17-, 18-, 20- ja 23-v), miehet
    la 23.02.20195 km, p (17-, 18-, 20- ja 23-v), naiset
    su 24.02.201915 km, v (17-, 18-, 20- ja 23-v), miehet
    su 24.02.201910 km, v (17-, 18-, 20- ja 23-v), naiset
  • 01.03.2019 - 03.03.2019Skandinavia Cup MadonaMadona, Latvia
    +
    pe 01.03.2019Sprintti, v, miehet
    pe 01.03.2019Sprintti, v, naiset
    la 02.03.201910 km, p, miehet
    la 02.03.20195 km, p, naiset
    su 03.03.201915 km, takaa-ajo, v, miehet
    su 03.03.201910 km, takaa-ajo, v, naiset
  • 15.03.2019 - 17.03.2019FIS HarstadHarstad, Norja
    +
    pe 15.03.2019Sprintti, p, miehet
    pe 15.03.2019Sprintti, p, naiset
    la 16.03.201915 km, p, miehet
    la 16.03.201910 km, p, naiset
    su 17.03.201930 km, v, miehet
    su 17.03.201920 km, v, naiset
  • 22.03.2019 - 23.03.2019FIS VadsoeVadsoe, Norja
    +
    pe 22.03.20197,5 km, p, miehet
    pe 22.03.20195 km, p, naiset
    la 23.03.201930 km, v, miehet
    la 23.03.201915 km, v, naiset
  • 22.03.2019 - 24.03.2019Nuorten SM-kisat HaapajärviHaapajärvi, Suomi
    +
    pe 22.03.20193x5 km ja 3x3,3 km viestit (18- ja 20-v.), miehet
    pe 22.03.20193x5 km ja 3x3,3 km viestit (18- ja 20-v.), naiset
    la 23.03.201915 km, p (17-, 18-, 20- ja 23-v), miehet
    la 23.03.201910 km, p (17-, 18-, 20- ja 23-v), naiset
    su 24.03.201920 km, v (17- ja 18-v), miehet
    su 24.03.201915 km, v (17- ja 18-v), naiset
    su 24.03.201930 km, v (20- ja 23-v), miehet
    su 24.03.201920 km, v (20- ja 23-v), naiset
  • 29.03.2019 - 31.03.2019SM-kisat Äänekoski (Suomen Cup)Äänekoski, Suomi
    +
    pe 29.03.2019Parisprintti (P), miehet
    pe 29.03.2019Parisprintti (P), naiset
    la 30.03.201915 km, väliaikalähtö (V), miehet
    la 30.03.201910 km, väliaikalähtö (V), naiset
    su 31.03.201915 km, takaa-ajo (P), miehet
    su 31.03.201910 km, takaa-ajo (P), naiset
  • 29.03.2019 - 30.03.0209Norjan mestaruuskilpailut LygnaLygna, Norja
  • 30.03.2019Ruotsin mestaruuskilpailut JällivaaraJällivaara, Ruotsi
    +
    la 30.03.201950 km, v, miehet
    la 30.03.201930 km, v, naiset
  • 06.04.2019 - 07.04.2019SM-kisat Ylitornio (Suomen Cup)Ylitornio, Suomi
    +
    la 06.04.2019Viesti 3x7,5 km (V), miehet
    la 06.04.2019Viesti 3x5 km (V), naiset
    su 07.04.201950 km, väliaikalähtö (V), miehet
    su 07.04.201930 km, väliaikalähtö (V), naiset
  • 19.04.2019 - 20.04.2019FIS Taivalkosken hiihdotTaivalkoski, Suomi
    +
    pe 19.04.201910 km, v, miehet
    pe 19.04.20195 km, v, naiset
    la 20.04.20193,3 km, p, miehet
    la 20.04.20193,3 km, p, naiset
  • 21.04.2019FIS Visan HiihdotYlitornio, Suomi
    +
    su 21.04.20192,5 km, p, naiset
  • 29.11.2019Ski Classics Livigno Pro Team TempoLivigno, Italia
    +
    pe 29.11.2019 13:00Joukkueaika-ajo 15 km (p), miehet
    pe 29.11.2019 15:00Joukkueaika-ajo 15 km (p), naiset
  • 29.11.2019 - 01.12.2019Maailmancup RukaRuka, Suomi
    +
    pe 29.11.2019Sprintti (p), karsinta, naiset
    pe 29.11.2019Sprintti (p), karsinta, miehet
    pe 29.11.2019Sprintti (p), finaalit, naiset
    pe 29.11.2019Sprintti (p), finaalit, miehet
    la 30.11.201910 km (p), väliaikalähtö, naiset
    la 30.11.201915 km (p), väliaikalähtö, miehet
    su 01.12.201910 km (v), takaa-ajo, naiset
    su 01.12.201915 km (v), takaa-ajo, miehet
  • 01.12.2019Ski Classics Livigno PrologueLivigno, Italia
    +
    su 01.12.2019 10:3035 km (p), naiset
    su 01.12.2019 12:0035 km (p), miehet
  • 07.12.2019 - 08.12.2019Maailmancup LillehammerLillehammer, Norja
    +
    la 07.12.2019Skiathlon 7,5 km + 7,5 km, naiset
    la 07.12.2019Skiathlon 15 km + 15 km, miehet
    su 08.12.20194 x 5 km viesti, naiset
    su 08.12.20194 x 7,5 km viesti, miehet
  • 14.12.2019Ski Classics La VenostaVal Venosta, Italia
    +
    la 14.12.2019 10:0045 km (p), naiset
    la 14.12.2019 11:3045 km (p), miehet
  • 14.12.2019 - 15.12.2019Maailmancup DavosDavos, Sveitsi
    +
    la 14.12.2019Sprintti (v), karsinta, naiset
    la 14.12.2019Sprintti (v), karsinta, miehet
    la 14.12.2019Sprintti (v), finaalit, naiset
    la 14.12.2019Sprintti (v), finaalit, miehet
    su 15.12.201910 km (v), väliaikalähtö, naiset
    su 15.12.201915 km (v), väliaikalähtö, miehet
  • 21.12.2019 - 22.12.2019Maailmancup PlanicaPlanica, Slovenia
    +
    la 21.12.2019Sprintti (v), karsinta, naiset
    la 21.12.2019Sprintti (v), karsinta, miehet
    la 21.12.2019Sprintti (v), finaalit, naiset
    la 21.12.2019Sprintti (v), finaalit, miehet
    su 22.12.2019Parisprintti (v), karsinta, naiset
    su 22.12.2019Parisprintti (v), karsinta, miehet
    su 22.12.2019Parisprintti (v), finaalit, naiset
    su 22.12.2019Parisprintti (v), finaalit, miehet
  • 28.12.2019 - 29.12.2019Maailmancup Lenzerheide (Tour de Ski)Lenzerheide, Sveitsi
    +
    la 28.12.201910 km (v), yhteislähtö, naiset
    la 28.12.201915 km (v), yhteislähtö, miehet
    su 29.12.2019Sprintti (v), karsinta, naiset
    su 29.12.2019Sprintti (v), karsinta, miehet
    su 29.12.2019Sprintti (v), finaalit, naiset
    su 29.12.2019Sprintti (v), finaalit, miehet
  • 31.12.2019 - 01.01.2020Maailmancup Toblach (Tour de Ski)Toblach, Italia
    +
    ti 31.12.201910 km (v), väliaikalähtö, naiset
    ti 31.12.201915 km (v), väliaikalähtö, miehet
    ke 01.01.202010 km (p), takaa-ajo, naiset
    ke 01.01.202015 km (p), takaa-ajo, miehet
  • 03.01.2020 - 05.01.2020Maailmancup Val di Fiemme (Tour de Ski)Val di Fiemme, Italia
    +
    pe 03.01.202010 km (p), yhteislähtö, naiset
    pe 03.01.202015 km (p), yhteislähtö, miehet
    la 04.01.2020Sprintti (p), karsinta, naiset
    la 04.01.2020Sprintti (p), karsinta, miehet
    la 04.01.2020Sprintti (p), finaalit, naiset
    la 04.01.2020Sprintti (p), finaalit, miehet
    su 05.01.2020Loppunousu 10 km (v), yhteislähtö, naiset
    su 05.01.2020Loppunousu 10 km (v), yhteislähtö, miehet
  • 11.01.2020Ski Classics Kaiser Maximilian LaufSeefeld, Itävalta
    +
    la 11.01.2020 09:4560 km (p), naiset
    la 11.01.2020 10:0060 km (p), miehet
  • 11.01.2020 - 12.01.2020Maailmancup DresdenDresden, Saksa
    +
    la 11.01.2020Sprintti (v), karsinta, naiset
    la 11.01.2020Sprintti (v), karsinta, miehet
    la 11.01.2020Sprintti (v), finaalit, naiset
    la 11.01.2020Sprintti (v), finaalit, miehet
    su 12.01.2020Parisprintti (v), karsinta, naiset
    su 12.01.2020Parisprintti (v), karsinta, miehet
    su 12.01.2020Parisprintti (v), finaalit, naiset
    su 12.01.2020Parisprintti (v), finaalit, miehet
  • 18.01.2020Ski Classics La Diagonela EngadinZuoz, Sveitsi
    +
    la 18.01.2020 10:2065 km (p), naiset
    la 18.01.2020 10:3065 km (p), miehet
  • 18.01.2020 - 19.01.2020Maailmancup Nove MestoNove Mesto, Tsekki
    +
    la 18.01.202015 km (p), väliaikalähtö, miehet
    la 18.01.202010 km (p), väliaikalähtö, naiset
    su 19.01.202015 km (v), takaa-ajo, miehet
    su 19.01.202010 km (v), takaa-ajo, naiset
  • 25.01.2020 - 26.01.2020Maailmancup OberstdorfOberstdorf, Saksa
    +
    la 25.01.2020Skiathlon 7,5 km + 7,5 km, naiset
    la 25.01.2020Skiathlon 15 km + 15 km, miehet
    su 26.01.2020Sprintti (p), karsinta, naiset
    su 26.01.2020Sprintti (p), karsinta, miehet
    su 26.01.2020Sprintti (p), finaalit, naiset
    su 26.01.2020Sprintti (p), finaalit, miehet
  • 26.01.2020Ski Classics MarcialongaTrentino, Italia
    +
    su 26.01.2020 08:5070 km (p), naiset
    su 26.01.2020 09:0070 km (p), miehet
  • 01.02.2020Ski Classics Toblach-CortinaToblach-Cortina
    +
    la 01.02.2020 09:3042 km (p), miehet
    la 01.02.2020 09:4542 km (p), naiset
  • 08.02.2020 - 09.02.2020Maailmancup FalunFalun, Ruotsi
    +
    la 08.02.2020Sprintti (p), karsinta, naiset
    la 08.02.2020Sprintti (p), karsinta, miehet
    la 08.02.2020Sprintti (p), finaalit, naiset
    la 08.02.2020Sprintti (p), finaalit, miehet
    su 09.02.202015 km (v), väliaikalähtö, naiset
    su 09.02.202030 km (v), väliaikalähtö, miehet
  • 09.02.2020Ski Classics Jizerská PadesatkaBedrichov, Tsekki
    +
    su 09.02.2020 09:4550 km (p), naiset
    su 09.02.2020 10:0050 km (p), miehet
  • 15.02.2020 - 16.02.2020Maailmancup Östersund (FIS Ski Tour)Östersund, Ruotsi
    +
    la 15.02.202010 km (v), väliaikalähtö, naiset
    la 15.02.202015 km (v), väliaikalähtö, miehet
    su 16.02.202010 km (p), takaa-ajo, naiset
    su 16.02.202015 km (p), takaa-ajo, miehet
  • 18.02.2020Maailmancup Åre (FIS Ski Tour)Åre, Ruotsi
    +
    ti 18.02.2020Sprintti (v), karsinta, naiset
    ti 18.02.2020Sprintti (v), karsinta, miehet
    ti 18.02.2020Sprintti (v), finaalit, miehet
    ti 18.02.2020Sprintti (v), finaalit, naiset
  • 20.02.2020Maailmancup Storlien-Meråker (FIS Ski Tour)Storlien-Meråker, Norja
    +
    to 20.02.202038 km (v), yhteislähtö, miehet
    to 20.02.202038 km (v), yhteislähtö, naiset
  • 22.02.2020 - 23.02.2020Maailmancup Trondheim (FIS Ski Tour)Trondheim, Norja
    +
    la 22.02.2020Sprintti (p), karsinta, naiset
    la 22.02.2020Sprintti (p), karsinta, miehet
    la 22.02.2020Sprintti (p), finaalit, naiset
    la 22.02.2020Sprintti (p), finaalit, miehet
    su 23.02.202015 km (p), takaa-ajo, naiset
    su 23.02.202030 km (p), takaa-ajo, miehet
  • 29.02.2020 - 01.03.2020Maailmancup LahtiLahti, Suomi
    +
    la 29.02.202010 km (p), väliaikalähtö, naiset
    la 29.02.202015 km (p), väliaikalähtö, miehet
    su 01.03.20204 x 5 km viesti, naiset
    su 01.03.20204 x 7,5 km viesti, miehet
  • 01.03.2020Ski Classics VasaloppetSälen-Mora, Ruotsi
    +
    su 01.03.2020 09:0090 km (p), naiset
    su 01.03.2020 09:0090 km (p), miehet
  • 04.03.2020Maailmancup DrammenDrammen, Norja
    +
    ke 04.03.2020Sprintti (p), karsinta, naiset
    ke 04.03.2020Sprintti (p), karsinta, miehet
    ke 04.03.2020Sprintti (p), finaalit, naiset
    ke 04.03.2020Sprintti (p), finaalit, miehet
  • 07.03.2020 - 08.03.2020Maailmancup OsloOslo, Norja
    +
    la 07.03.202030 km (p), yhteislähtö, naiset
    su 08.03.202050 km (p), yhteislähtö, miehet
  • 14.03.2020 - 15.03.2020Maailmancup QuebecQuebec, Kanada
    +
    la 14.03.2020Sprintti (p), karsinta, naiset
    la 14.03.2020Sprintti (p), karsinta, miehet
    la 14.03.2020Sprintti (p), finaalit, naiset
    la 14.03.2020Sprintti (p), finaalit, miehet
    su 15.03.2020Sprintti (v), karsinta, naiset
    su 15.03.2020Sprintti (v), karsinta, miehet
    su 15.03.2020Sprintti (v), finaalit, naiset
    su 15.03.2020Sprintti (v), finaalit, miehet
  • 17.03.2020Maailmancup MinneapolisMinneapolis, USA
    +
    ti 17.03.2020Sprintti (v), karsinta, naiset
    ti 17.03.2020Sprintti (v), karsinta, miehet
    ti 17.03.2020Sprintti (v), finaalit, naiset
    ti 17.03.2020Sprintti (v), finaalit, miehet
  • 20.03.2020 - 22.03.2020Maailmancup CanmoreCanmore, Kanada
    +
    pe 20.03.202010 km (v), yhteislähtö, naiset
    pe 20.03.202015 km (v), yhteislähtö, miehet
    la 21.03.202010 km (p), takaa-ajo, naiset
    la 21.03.202015 km (p), takaa-ajo, miehet
    su 22.03.2020Sekaviesti
  • 21.03.2020Ski Classics BirkebeinerrennetRena-Lillehammer, Norja
    +
    la 21.03.2020 08:4554 km (p), naiset
    la 21.03.2020 09:0054 km (p), miehet
  • 28.03.2020Ski Classics ReistadløpetSetermoen-Bardufoss, Norja
    +
    la 28.03.2020 11:0050 km (p), naiset
    la 28.03.2020 11:3050 km (p), miehet
  • 04.04.2020Ski Classics Ylläs-LeviYlläs-Levi, Suomi
    +
    la 04.04.2020 08:2570 km (p), naiset
    la 04.04.2020 09:0070 km (p), miehet


Hiihto - Tulokset tänään


Vuokatin Aateli Race 25.-26.6.2019


Miehet

#UrheilijaAika
1.IIVO NISKANEN (PUIJON HIIHTOSEURA)00:57:38.1
2.MARKUS VUORELA (JÄMIN JÄNNE)01:00:36.7
3.PERTTU HYVÄRINEN (PUIJON HIIHTOSEURA)01:01:14.9
4.MISKA POIKKIMÄKI (VUOKATTI SKI TEAM)01:01:20.4
5.JUUSO HAARALA (POHTI SKI TEAM)01:02:00.3
6.JONI MÄKI (POHTI SKI TEAM)01:02:22.5
7.LAURI LEPISTÖ (KOUVOLAN HIIHTOSEURA)01:02:27.3
8.LASSI VUORINEN (SKITEAM 105)01:02:39.9
9.JOEL IKONEN (POHTI SKI TEAM)01:02:40.1
10.TOPI KUORELAHTI (VUOKATTI SKI TEAM)01:02:55.6
11.KALLE PARANTAINEN (IF MINKEN)01:04:15.4
12.VERNERI SUHONEN (HOLLOLAN URHEILIJAT -46)01:04:23.6
13.OLLI HIIDENSALO (LAHDEN HIIHTOSEURA)01:04:34.1
14.KARI VARIS (ILMAJOEN KISAILIJAT)01:04:43.2
15.TINO TIILIKAINEN (VUOKATTI SKI TEAM)01:04:45.8
16.EELIS VALIKAINEN (KALAJOEN JUNKKARIT)01:04:56.2
17.LAURI VUORINEN (SKITEAM 105)01:05:38.6
18.OSCAR HÖGNABBA (IF ÅSARNA)01:06:11.5
19.OSKARI HÖKKÄ (TAIVALKOSKEN METSÄ-VEIKOT-85)01:06:18.8
20.JUUSO TOSSAVAINEN (KUUSAMON ERÄ-VEIKOT)01:06:42.6


Naiset

#UrheilijaAika
1.LAURA MONONEN (HÄMEENLINNAN HIIHTOSEURA)00:47:13.4
2.ANNE KYLLÖNEN (KAINUUN HIIHTOSEURA)00:49:37.4
3.KERTTU NISKANEN (VIEREMÄN KOITTO)00:49:40.4
4.HENNARIIKKA RAHKOLA (VANTAAN HIIHTOSEURA)00:49:41.7
5.VILMA NISSINEN (VUOKATTI SKI TEAM)00:50:03.3
6.REBECCA IMMONEN (NASTOLAN NASEVA)00:50:11.3
7.MARJAANA PITKÄNEN (OULUN HIIHTOSEURA)00:50:56.9
8.IDA HAAPALA (ESPOON HIIHTOSEURA)00:51:13.5
9.LAURA KARKKULAINEN (KONTIOLAHDEN URHEILIJAT)00:52:33.2
10.ANNI ALAKOSKI (KAINUUN HIIHTOSEURA)00:53:17.2
11.EMMI LÄMSÄ (KARIHAARAN VISA)00:53:31.6
12.ERIKA JÄNKÄ (JÄMIN JÄNNE)00:54:01.5
13.JASMIN KÄHÄRÄ (MIKKELIN HIIHTÄJÄT)00:54:54.0
14.ANITA KIRVESNIEMI (SKI JYVÄSKYLÄ)00:55:29.6
15.PETRA TORVINEN (LIPERIN HIIHTOSEURA)00:56:03.2
16.PETRA VIIRUMÄKI (KARIHAARAN VISA)00:56:07.0
17.SIIRI KAIJANSINKKO (LAPPEEN RIENTO)00:56:15.6
18.HANNA RAY (IK FALKEN)00:57:05.0
19.JENNI RAIVIO (SKI JYVÄSKYLÄ)00:58:27.7
20.MAIJA KERÄNEN (AHVENISTON AMPUMAHIIHTÄJÄT)00:58:34.0

Ylläs-Levi 70 km, miehet, 13.4.2019

#UrheilijaAika
1.Andreas Nygård (NOR)2:58.07
2.Øystein Pettersen (NOR)+0.34
3.Øyvind Moen Fjeld (NOR)+0.34
4.Anders Moelmen Hoest (NOR)+0.35
5.Stian Hoelgaard (NOR)+0.35
6.Tore Bjørseth Berdal (NOR)+0.52
7.Ermil Vokuev (RUS)+1.28
8.Morten Eide Pedersen (NOR)+1.33

Top 70 -suomalaiset:
21. Viktor Mäenpää (FIN) +3.28
29. Niko Koskela (FIN)
40. Iivo Niskanen (FIN)
41. Isac Holmström (FIN)
49. Christoffer Lindvall (FIN)
50. Hans Mäenpää (FIN)
53. Veli-Matti Räsänen (FIN)
55. Lauri Lepistö (FIN)
62. Turo Sipilä (FIN)
65. Hannes Mäenpää (FIN)
66. Juuso Tossavainen (FIN)
67. Esa Mursu (FIN)

Ylläs-Levi 70 km, naiset, 13.4.2019

#UrheilijaAika
1.Astrid Øyre Slind (NOR)3:28.02
2.Lina Korsgren (SWE)+0.41
3.Britta Johansson Nordgren (SWE)+0.41
4.Katerina Smutná (CZE)+0.41
5.Anne Kyllönen (FIN)+2.15
6.Masako Ishida (JPN)+3.00
7.Kari Vikhagen Gjeitnes (NOR)+4.27,0
8.Justyna Kowalczyk (POL)+5.47,1
9.Roxane Lacroix (FRA)+9.53,0
10.Sofie Elebro (SWE)+10.45,1

Muut top 20 -suomalaiset:
11. Rebecca Immonen (FIN)
17. Heli Heiskanen (FIN)
20. Leena Nurmi (FIN)

Lapponia-hiihto (3/3), Karra Huikonen 80 km, naiset, 12.4.2019

#UrheilijaAika
1.Kerttu Niskanen (FIN)3:29.52,3
2.Maija Hakala (FIN)+11.16,8
3.Jonna Kuronen (FIN)+32.25,0
4.Tellervo Ylimartimo (FIN)+34.46,5
5.Sini Laine (FIN)+39.46,7
6.Sirpa Salo-Saari (FIN)+51.27,5
7.Laura Heiniö (FIN)+52.02,5
8.Anni Heiskala (FIN)+52.04,9
9.Katja Järvelä (FIN)+52.16,6
10.Hanna Suokko (FIN)+57.56,0

Lapponia-hiihto (3/3), Karra Huikonen 80 km, miehet, 12.4.2019

#UrheilijaAika
1.Juho Mikkonen (FIN)3:16.25,4
2.Kari Varis (FIN)+0,2
3.Sami Lähdemäki (FIN)+6.52,1
4.Anssi Pentsinen (FIN)+7.05,6
5.Tino Tiilikainen (FIN)+7.15,5
6.Janne Häkkinen (FIN)+12.12,6
7.Mats Riekkola (SWE)+13.29,9
8.Jussi Jussila (FIN)+15.00,5
9.Viljam Knif (FIN)+15.04,5
10.Petri Torvinen (FIN)+16.53,1


Lapponia-hiihto (2/3), Himmelriikin Hiihto 50 km, naiset, 10.4.2019

#UrheilijaAika
1.Kerttu Niskanen (FIN)2:15:07.3
2.Hennariikka Rahkola (FIN)+8:16.8
3.Maija Hakala (FIN)+8:35.2
4.Jonna Kuronen (FIN)+24:34.6
5.Annu Pylkkänen (FI)+26:03.1
6.Anni Kainulainen (FIN)+27:30.2
7.Tellervo Ylimartimo (FIN)+28:21.2
8.Sini Laine (FIN)+30.38,5
9.Nea Katajala (FIN)+34.53,2
10.Elina Itkonen (FIN)+35.27,9

Lapponia-hiihto (2/3), Himmelriikin Hiihto 50 km, miehet, 10.4.2019

#UrheilijaAika
1.Iivo Niskanen (FIN)2:05:21.0
2.Juho Mikkonen (FIN)+4.7
3.Kari Varis (FIN)+51.4
4.Sami Lähdemäki (FIN)+53.9
5.Anssi Pentsinen (FIN)+57.9
6.Tino Tiilikainen (FIN)+1:03.3
7.Lauri Vuorinen (FIN)+1:09.3
8.August Nordeng (NOR)+6:58.4
9.Petri Torvinen (FIN)+7:17.5
10.Janne Häkkinen (FIN)+9:39.1

Lapponia-hiihto (1/3), Keimiön Kiekerö 60 km, naiset, 8.4.2019

#UrheilijaAika
1.Kerttu Niskanen (FIN)3:00.56,7
2.Maija Hakala (FIN)+2.47,9
3.Sini Laine (FIN)+27.47,3
4.Tellervo Ylimartimo (FIN)+28.18,1
5.Katja Järvelä (FIN)+43.31,5
6.Sirpa Salo-Saari (FIN)+46.23,9
7.Anni Heiskala (FIN)+48.30,9
8.Laura Heiniö (FIN)+49.07,4
9.Hanna Suokko (FIN)+50.13,4
10.Piia Siitonen (FIN)+50.50,1

Lapponia-hiihto (1/3), Keimiön Kiekerö 60 km miehet, 8.4.2019

#UrheilijaAika
1.Tino Tiilikainen (FIN)2:47.23,5
2.Juho Mikkonen (FIN)+59,2
3.Kari Varis (FIN)+3.13,2
4.Anssi Pentsinen (FIN)+4.14,3
5.Sami Lähdemäki (FIN)+4.17,9
6.Arttu Mäkiaho (FIN)+5.17,8
7.Janne Häkkinen (FIN)+6.07,7
8.Mats Riekkola (SWE)+8.26,6
9.Juuso Kivilähde (FIN)+10.47,3
10.Eero Hirvonen (FIN)+11.05,0

SM-hiihdot Ylitornio miesten 50 km (v) 7.4.2019

#UrheilijaAika
1.Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura)1:56.49,2
2.Juho Mikkonen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1.50,1
3.Joni Mäki (Pohti SkiTeam)+2.42,2
4.Matti Heikkinen (Vantaan Hiihtoseura)+3.15,5
5.Heikki Korpela (Pohti Skiteam)+3.30,3
6.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)+4.23,2
7.Joel Ikonen (Pohti Skiteam)+4.29,9
8.Markus Vuorela (Jämin Jänne)+5.01,8

SM-hiihdot Ylitornio naisten 30 km (v) 7.4.2019

#UrheilijaAika
1.Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat)1:11.11,8
2.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+1.28,9
3.Kerttu Niskanen (Vieremän Koitto)+1.49,2
4.Eveliina Piippo (Vuokatti Ski Team Kainuu)+2.40,2
5.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+2.48,6
6.Riitta-Liisa Roponen (Oulun Hiihtoseura)+3.55,5
7.Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)+4.31,7
8.Sini Alusniemi (Ikaalisten Urheilijat)+4.46,8

Suomen Cup Ylitornio miesten viesti 3 x 7,5 km (v) 6.4.2019

#JoukkueAika
1.Puijon Hiihtoseura (Lauri Gummerus, Iivo Niskanen, Perttu Hyvärinen)49.27,4
2.Pohti SkiTeam (Heikki Korpela, Joel Ikonen, Joni Mäki)+38,1
3.Jämin Jänne (Aku Nikander, Antti Ojansivu, Markus Vuorela)+50,3
4.Vantaan Hiihtoseura (Anssi Pentsinen, Matti Heikkinen, Waltteri Vinkanharju)+1.07,4
5.Vuokatti Ski Team Kainuu (Juho Mikkonen, Martti Jylhä, Miska Poikkimäki)+1.21,0
6.Skiteam 105 (Tuukka Invenius, Aleksi Parttimaa, Lauri Vuorinen)+1.26,6
7.Ilmajoen Kisailijat (Karri Hakala, Kari Varis, Timo Mantere)+2.22,1
8.IF Minken (Juuso Haarala, Remi Lindholm, Patrik Kuuttinen)+3.40,5
9.Petoteam (Joni Mustonen, Mikko Harju, Veli-Matti Räsänen)+3.45,9
10.Pohti SkiTeam 2 (Miikka Kinnunen, Iiro-Mikko Harju, Markus Järvenpää)+3.46,0

Reistadløpet 50 km 6.4.2019 naiset

#JoukkueAika
1.Astrid Øyre Slind (NOR)2:19.06,0
2.Masako Ishida (JPN)+11,9
3.Anna Svendsen (NOR)+1.42,3
4.Kari Vikhagen Gjeitnes (NOR)+7.22,5
5.Tiril Udnes Weng (NOR)+7.23,5
6.Mari Eide (NOR)+7.25,6
7.Sofie Elebro (SWE)+7.42,3
8.Katerina Smutná (CZE)+9.24,6
9.Britta Johansson Nordgren (SWE)+11.10,9
10.Anna Jönsson Haag (SWE)+11.55,7

15. Heli Heiskanen (FIN) +14.00,8

Reistadløpet 50 km 6.4.2019 miehet

#UrheilijaAika
1.Mikael Gunnulfsen (NOR)2:00.59,3
2.Johan Hoel (NOR)+1,2
3.Erik Valnes (NOR)+2,0
4.Andrew Musgrave (GBR)+2,4
5.Petter Eliassen (NOR)+2,7
6.Chris Andre Jespersen (NOR)+4,0
7.Simen Østensen (NOR)+29,9
8.Tord Asle Gjerdalen (NOR)+1.21,4
9.Alexis Jeannerod (FRA)+2.06,4
10.Anders Aukland (NOR)+2.40,4

14. Ari Luusua (FIN) +3.30,3
41. Lauri Lepistö (FIN) +12.15,1

Suomen Cup Ylitornio naisten viesti 3 x 5 km (v) 6.4.2019

#JoukkueAika
1.Ikaalisten Urheilijat (Maaret Pajunoja, Sini Alusniemi, Krista Pärmäkoski)37.07,7
2.Kainuun Hiihtoseura (Heini Hokkanen, Anita Korva, Anne Kyllönen)+6,2
3.Hämeenlinnan Hiihtoseura 1 (Anni Kainulainen, Maija Hakala, Laura Mononen)+6,3
4.Oulun Hiihtoseura (Marjaana Pitkänen, Riitta-Liisa Roponen, Anna-Kaisa Saari)+41,1
5.Vuokatti Ski Team Kainuu (Vilma Nissinen, Aija Söyrinki, Eveliina Piippo)+56,8
6.Siilinjärven Hiihtoseura (Eevakaisa Loukusa, Päivi Roivainen, Johanna Ukkola)+1.43,7
7.Vantaan Hiihtoseura (Mariel Merlii Pulles, Iina Ahokas, Aira-Maarit Mantsinen)+2.32,8
8.VisaSkiTeam Kemi (Emmi Lämsä, Ella Anttola, Josefiina Böök)+2.43,3
9.Mikkelin Hiihtäjät (Jasmin Kähärä, Saana Lahdelma, Noora Tivinen)+3.16,8
10.Ski Jyväskylä (Emma Hämäläinen, Jenni Raivio, Ida Meriläinen)+3.16,9

SM-hiihdot Äänekoski, miehet 15 km (p) takaa-ajo 31.3.2019

#UrheilijaAika
1.Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura)41.21,0
2.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)+1.30,4
3.Juho Mikkonen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1.33,6
4.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)+3.02,2
5.Anssi Pentsinen (Vantaan Hiihtoseura)+3.28,3
6.Lauri Vuorinen (Skiteam 105)+3.34,1
7.Markus Vuorela (Jämin Jänne)+4.09,8
8.Ari Luusua (Ski Team Mäenpää)+4.29,5
9.Joel Ikonen (Pohti Skiteam)+4.35,4
10.Lauri Gummerus (Puijon Hiihtoseura)+4.50,7
11.Petteri Koivisto (Kuhmo-Ski)+4.53,3
12.Juuso Haarala (IF Minken)+5.30,0
13.Heikki Korpela (Pohti Skiteam)+5.33,5
14.Lauri Lepistö (Kouvolan Hiihtoseura)+5.40,1
15.Joonas Sarkkinen (Ounasvaaran Hiihtoseura)+6.17,6
16.Aleksi Parttimaa (Skiteam 105)+6.21,6
17.Lassi Vuorinen (Skiteam 105)+6.44,7
18.Martti Jylhä (Vuokatti Ski Team Kainuu)+7.24,5
19.Arsi Ruuskanen (Siilinjärven Hiihtoseura)+7.29,4
20.Sami Lähdemäki (Saarijärven Pullistus)+7.36,5

SM-hiihdot Äänekoski, naiset 10 km (p) takaa-ajo 31.3.2019

#UrheilijaAika
1.Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat)29.34,1
2.Kerttu Niskanen (Vieremän Koitto)+1.03,2
3.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+1.07,7
4.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+1.20,9
5.Riitta-Liisa Roponen (Oulun Hiihtoseura)+2.08,7
6.Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)+3.04,4
7.Maija Hakala (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+3.47,1
8.Jasmi Joensuu (Seinäjoen Hiihtoseura)+3.56,4
9.Rebecca Immonen (Nastolan Naseva)+4.29,7
10.Anni Kainulainen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+4.33,5
11.Katariina Lonka (Ikaalisten Urheilijat)+4.48,9
12.Julia Häger (IF Minken)+4.53,9
13.Jasmin Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)+5.00,9
14.Linnea Henriksson (IF Femman)+5.10,3
15.Katri Lylynperä (Vuokatti Ski Team Kainuu)+5.16,2
16.Hennariikka Rahkola (Jämin Jänne)+5.17,5
17.Johanna Ukkola (Siilinjärven Hiihtoseura)+5.22,0
18.Marjaana Pitkänen (Oulun Hiihtoseura)+5.34,1
19.Maaret Pajunoja (Ikaalisten Urheilijat)+5.45,6
20.Kati Venäläinen (Noormarkun Nopsa)+6.06,2


SM-hiihdot Äänekoski, miehet 15 km (v) 30.3.2019

#UrheilijaAika
1.Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura)40.53,3
2.Juho Mikkonen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+29,0
3.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)+32,6
4.Joni Mäki (Pohti Skiteam)+1.06,3
5.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)+1.26,1
6.Markus Vuorela (Jämin Jänne)+1.32,0
7.Anssi Pentsinen (Vantaan Hiihtoseura)+1.47,7
8.Matti Heikkinen (Vantaan Hiihtoseura)+1.50,9
9.Joel Ikonen (Pohti Skiteam)+1.52,1
10.Petteri Koivisto (Kuhmo-Ski)+2.10,4

SM-hiihdot Äänekoski, naiset 10 km (v) 30.3.2019

#UrheilijaAika
1.Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat)27.16,8
2.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+55,6
3.Eveliina Piippo (Vuokatti Ski Team Kainuu)+57,9
4.Kerttu Niskanen (Vieremän Koitto)+1.02,9
5.Kaisa Mäkäräinen (Kontiolahden Urheilijat)+1.11,1
6.Riitta-Liisa Roponen (Oulun Hiihtoseura)+1.11,2
7.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+1.19,1
8.Maija Hakala (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+1.42,5
9.Anita Korva (Kainuun Hiihtoseura)+1.49,4
10.Ida Haapala (Espoon Hiihtoseura)+2.19,2

SM-hiihdot Äänekoski, parisprintti (p), finaali miehet 29.3.2019


Parisprintti (p) finaali miehet

#UrheilijaAika
1.Puijon Hiihtoseura (Iivo Niskanen, Perttu Hyvärinen)21.34,24
2.Pohti Skiteam (Heikki Korpela, Joni Mäki)+3,20
3.Skiteam 105 (Aleksi Parttimaa, Lauri Vuorinen)+4,52
4.Jämin Jänne (Antti Ojansivu, Ristomatti Hakola)+6,59
5.Vuokatti Ski Team Kainuu (Martti Jylhä, Juho Mikkonen)+8,98
6.IF Minken (Matias Strandvall, Juuso Haarala)+33,00
7.Vantaan Hiihtoseura (Matti Heikkinen, Anssi Pentsinen)+45,36
8.Skiteam 105 2 (Leo Rantahalvari, Lassi Vuorinen)+49,90
9.Ilmajoen Kisailijat 2 (Karri Hakala, Niko Koskela)+50,68
10.Petoteam (Henri Jelonen, Veli-Matti Räsänen)+53,58
11.Ilmajoen Kisailijat (Kari Varis, Timo Mantere)+54,63
12.Kouvolan Hiihtoseura (Emil Liekari, Lauri Lepistö)+55,41
13.Puijon Hiihtoseura 2 (Antti Honkimaa, Lauri Gummerus)+57,44
14.Ounasvaaran Hiihtoseura (Juuso Mäkelä, Joonas Sarkkinen)+1.04,14
15.Pohti Skiteam 2 (Iiro-Mikko Harju, Joel Ikonen)+2.54,97


SM-hiihdot Äänekoski, parisprintti (p), naiset 29.3.2019


Parisprintti (p) finaali naiset

#JoukkueAika
1.Ikaalisten Urheilijat (Maaret Pajunoja, Krista Pärmäkoski)25.38,42
2.Hämeenlinnan Hiihtoseura (Anni Kainulainen, Laura Mononen)+1.16
3.Kainuun Hiihtoseura (Anne Kyllönen, Anita Korva)+17,44
4.Lempäälän Kisa (Sanni Alatalo, Leena Nurmi)+1.04,93
5.Vuokatti Ski Team Kainuu (Vilma Nissinen, Katri Lylynperä)+1.06,52
6.Vantaan Hiihtoseura (Eeva Ahervo, Mariel Merlii Pulles)+1.06,57
7.IF Minken (Julia Häger, Andrea Julin)+1.07,82
8.Siilinjärven Hiihtoseura (Johanna Ukkola, Päivi Roivainen)+1.10,07
9.Visaskiteam Kemi (Josefiina Böök, Emmi Lämsä)+1.38,55
10.Seinäjoen Hiihtoseura (Senni Vuolle, Jasmi Joensuu)+1.46,46
11.Team Skiers (Roosa Juuska, Heli Heiskanen)+1.49,77
12.Oulun Hiihtoseura (Anna-Kaisa Saari, Marjaana Pitkänen)+2.06,16
13.Mikkelin Hiihtäjät (Noora Tivinen, Jasmin Kähärä)+2.21,17
14.Kuusamon Erä-Veikot (Elina Läspä, Eveliina Korva)+3.02,96
15.Espoon Hiihtoseura (Rebecca Ehrnrooth, Sirkka Ehrnrooth)+3.14,69

SM-hiihdot Äänekoski, miesten parisprintti (p) alkuerät, 29.3.2019


Alkuerä 1

#JoukkueAika
1.Pohti Skiteam (Heikki Korpela, Joni Mäki)22.26,20 Q
2.Vantaan Hiihtoseura (Matti Heikkinen, Anssi Pentsinen)+1,36 Q
3.Kouvolan Hiihtoseura (Emil Liekari, Lauri Lepistö)+3,88 Q
4.Skiteam 105 2 (Leo Rantahalvari, Lassi Vuorinen)+5,17 q
5.Tampereen Yritys (Joona Koponen, Olli Haavisto)+39,33
6.Vehkalahden Veikot (Tuomas Kotro, Väinö Kotro)+1.03,41


Alkuerä 2

#JoukkueAika
1.Vuokatti Ski Team Kainuu (Martti Jylhä, Juho Mikkonen)22.30,67 Q
2.Jämin Jänne (Antti Ojansivu, Ristomatti Hakola)+0,51 Q
3.IF Minken (Matias Strandvall, Juuso Haarala)+2,68 Q
4.Ounasvaaran Hiihtoseura (Juuso Mäkelä, Joonas Sarkkinen)+7,86 q
5.Petoteam (Henri Jelonen, Veli-Matti Räsänen)+9,91 q
6.Puijon Hiihtoseura 2 (Antti Honkimaa, Lauri Gummerus)+25,72 q


Alkuerä 3

#JoukkueAika
1.Puijon Hiihtoseura (Iivo Niskanen, Perttu Hyvärinen)22.35,47 Q
2.Skiteam 105 (Aleksi Parttimaa, Lauri Vuorinen)+2,34 Q
3.Ilmajoen Kisailijat 2 (Karri Hakala, Niko Koskela)+2,61 Q
4.Ilmajoen Kisailijat (Kari Varis, Timo Mantere)+6,11 q
5.Pohti Skiteam 2 (Iiro-Mikko Harju, Joel Ikonen)+13,53 q
6.Vihdin Viesti (Jukka Palo, Vesa Raussi)+47,10


SM-hiihdot Äänekoski, naisten parisprintti (p) alkuerät, 29.3.2019


Alkuerä 1

#JoukkueAika
1.Ikaalisten Urheilijat (Maaret Pajunoja, Krista Pärmäkoski)25.38,70 Q
2.Hämeenlinnan Hiihtoseura (Anni Kainulainen, Laura Mononen)+2,02 Q
3.Siilinjärven Hiihtoseura (Johanna Ukkola, Päivi Roivainen)+16,69 Q
4.IF Minken (Julia Häger, Andrea Julin)+22,40 q
5.Vantaan Hiihtoseura (Eeva Ahervo, Mariel Merlii Pulles)+22,88 q
6.Oulun Hiihtoseura (Anna-Kaisa Saari, Marjaana Pitkänen)+57,17 q
7.Team Skiers (Heli Heiskanen, Roosa Juuska)+1.03,30 q
8.Kuusamon Erä-Veikot (Eveliina Korva, Elina Läspä)+1.22,20 q
9.Espoon Hiihtoseura (Rebecca Ehrnrooth, Sirkka Ehrnrooth)+1.36,22 q


Alkuerä 2

#JoukkueAika
1.Kainuun Hiihtoseura (Anne Kyllönen, Anita Korva)26.07,65 Q
2.Vuokatti Ski Team Kainuu (Vilma Nissinen, Katri Lylynperä)+35,30 Q
3.Lempäälän Kisa (Sanni Alatalo, Leena Nurmi)+37,60 Q
4.Mikkelin Hiihtäjät (Noora Tivinen, Jasmin Kähärä)+41,69 q
5.Visaskiteam Kemi (Josefiina Böök, Emmi Lämsä)+43,47 q
6.Seinäjoen Hiihtoseura (Senni Vuolle, Jasmi Joensuu)+53,85 q

Nuorten SM-hiihdot M23 30 km (v) 24.3.2019

#UrheilijaAika
1.Aleksi Parttimaa (Skiteam 105)1:10.27,5
2.Markus Vuorela (Jämin Jänne)+0,1
3.Juuso Haarala (IF Minken)+0,7
4.Anssi Koirikivi (HaapaJäven Kiilat)+1.05,8
5.Tuukka Invenius (Skiteam 105)+2.44,7
6.Remi Lindholm (IF Minken)+2.51,7


Nuorten SM-hiihdot N23 20 km (v) 24.3.2019

#UrheilijaAika
1.Emmi Lämsä (Karihaaran Visa)56.21,8
2.Anni Alakoski (Reisjärven Pilke)+1,3
3.Linnea Henriksson (IF Femman)+8,9
4.Petra Viirumäki (Järviseudun Hiihtoseura)+42,5
5.Vilma Nissinen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+56,6
6.Julia Häger (IF Minken)+1.00,4


Nuorten SM-hiihdot M20 30 km (v) 24.3.2019

#UrheilijaAika
1.Miska Poikkimäki (Vuokatti Ski Team Kainuu)1:11.49,2
2.Otto Invenius (Keravan Urheilijat)+1.34,8
3.Leo Rantahalvari (SkiTeam 105)+1.38,0
4.Arsi Ruuskanen (Siilinjärven Hiihtoseura)+1.43,9
5.Kalle Parantainen (Vantaan Hiihtoseura)+2.10,1
6.Roni Lukkarinen (Vantaan Hiihtoseura)+3.16,2


Nuorten SM-hiihdot N20 20 km (v) 24.3.2019

#UrheilijaAika
1.Anita Korva (Kainuun Hiihtoseura)57.45,8
2.Jasmin Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)+57,9
3.Hanna Ray (IK Falken)+1.01,4
4.Rebecca Ehrnrooth (Espoon Hiihtoseura)+1.03,1
5.Ella Anttola (Karihaaran Visa)+1.24,6
6.Sandra Jordman (Norrvalla Ski Team)+2.07,6


Nuorten SM-hiihdot M18 20 km (v) 24.3.2019

#UrheilijaAika
1.Eemil Helander (Keuruun Kisailijat)51.44,4
2.Olli-Pekka Laitila (Vehkalahden Veikot)+1.00,4
3.Tino Stenman (Ylöjärven Ryhti)+1.12,8
4.Emil Liekari (Kouvolan Hiihtoseura)+1.21,7
5.Saku Siren (Oulun Hiihtoseura)+2.34,8
6.Sakari Hynynen (Ski Jyväskylä)+2.43,2


Nuorten SM-hiihdot N18 15 km (v) 24.3.2019

#UrheilijaAika
1.Ida Haapala (Espoon Hiihtoseura)43.19,6
2.Heidi Nikkinen (Kouvolan Hiihtoseura)+2.10,5
3.Lotta Kurttila (Liperin Hiihtoseura)+2.38,8
4.Nina Vänskä (Rantasalmen Urheilijat)+2.55,0
5.Suvi Leinonen (Paltamon Urheilijat)+2.57,6
6.Siiri Kaijansinkko (Lappeen Riento)+3.17,6


Nuorten SM-hiihdot M17 20 km (v) 24.3.2019

#UrheilijaAika
1.Alexander Ståhlberg (Norrvalla Ski Team)52.49,2
2.Veeti Pyykkö (Liperin Hiihtoseura)+1.13,8
3.Matias Hyvönen (Lahden Hiihtoseura)+1.18,2
4.Jarkko Kukkonen (Karihaaran Visa)+1.24,7
5.Niko Anttola (Karihaaran Visa)+1.34,4
6.Eemeli Salmelin (Espoon Hiihtoseura)+1.34,7


Nuorten SM-hiihdot N17 20 km (v) 24.3.2019

#UrheilijaAika
1.Fanny Kukonlehto (Valkeakosken Haka)46.46,0
2.Emilia Irvankoski (Ounasvaaran Hiihtoseura)+14,7
3.Iida Vuollet (Kalajoen Junkkarit)+18,0
4.Iina Koskela (Team Skiers)+20,0
5.Hannah Smart (Paltamon Urheilijat)+35,3
6.Maija Tiainen (Kerimäen Urheilijat)+48,7

Quebec mc 15 km (V) takaa-ajo, miehet 24.3.2019

#UrheilijaAika
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)29.05,4
2.Alex Harvey (CAN)+2,8
3.Alexander Bolshunov (RUS)+2,9
4.Francesco de Fabiani (ITA)+1.13,3
5.Emil Iversen (NOR)+1.13,4
6.Federico Pellegrino (ITA)+1.13,7
7.Simen Hegstad Krueger (NOR)+1.14,2
8.Didrik Tønseth (NOR)+1.14,3

Suomalaiset
13. Ristomatti Hakola +1.54,7
36. Joni Mäki +4.01,6
46. Lauri Vuorinen +5.27,6
48. Matti Heikkinen +5.32,9

Quebec mc 10 km (V) takaa-ajo, naiset 24.3.2019

#UrheilijaAika
1.Stina Nilsson (SWE)23.55,1
2.Therese Johaug (NOR)+12,9
3.Ingvild Flugstad Østberg (NOR)+15,1
4.Krista Pärmäkoski (FIN)+52,3
5.Ebba Andersson (SWE)+53,3
6.Jonna Sundling (SWE)+1.14,1
7.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+1.29,2
8.Maja Dahlqvist (SWE)+1.29,2
9.Frida Karlsson (SWE)+1.31,9
10.Charlotte Kalla (SWE)+1.36,7

Muut suomalaiset
32. Laura Mononen +3.55,2
34. Kerttu Niskanen +4.01,2
37. Anne Kyllönen +4.10,4


Nuorten SM-hiihdot M23 15 km (p) 23.3.2019

#UrheilijaAika
1.Markus Vuorela (Jämin Jänne)39.13,9
2.Aleksi Parttimaa (Skiteam 105)+15,6
3.Juuso Haarala (IF Minken)+30,2
4.Lauri Lepistö (Kouvolan Hiihtoseura)+49,2
5.Karri Hakala (Ilmajoen Kisailijat)+1.24,3
6.Joona Koponen (Tampereen Yritys)+1.36,2


Nuorten SM-hiihdot N23 10 km (p) 23.3.2019

#UrheilijaAika
1.Emmi Lämsä (Karihaaran Visa)31.37,2
2.Rebecca Immonen (Nastolan Naseva)+27,0
3.Anni Alakoski (Reisjärven Pilke)+27,1
4.Linnea Henriksson (IF Femman)+39,9
5.Vilma Jylhä (Savonlinnan Hiihtoseura)+1.29,2
6.Julia Häger (IF Minken)+1.38,0


Nuorten SM-hiihdot M20 15 km (p) 23.3.2019

#UrheilijaAika
1.Miska Poikkimäki (Vuokatti Ski Team Kainuu)40.31,5
2.Petteri Koivisto (Kuhmo-Ski)+37,4
3.Oskari Hökka (Taivalkosken Metsä-Veikot -85)+57,1
4.Arsi Ruuskanen (Siilinjärven Hiihtoseura)+1.09,9
5.Kalle Parantainen (Vantaan Hiihtoseura)+1.11,0
6.Alex Svartsjö (IF Femman)+1.58,0


Nuorten SM-hiihdot N20 10 km (p) 23.3.2019

#UrheilijaAika
1.Anita Korva (Kainuun Hiihtoseura)32.44,9
2.Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat)+1.17,0
3.Hanna Ray (IK Falken)+1.18,1
4.Ella Anttola (Karihaaran Visa)+1.49,9
5.Rebecca Ehrnrooth (Espoon Hiihtoseura)+1.50,4
6.Riina Perkiö (Vantaan Hiihtoseura)+2.21,4


Nuorten SM-hiihdot M18 15 km (p) 23.3.2019

#UrheilijaAika
1.Eemil Helander (Keuruun Kisailijat)41.43,5
2.Emil Liekari (Kouvolan Hiihtoseura)+1.15,7
3.Olli-Pekka Laitila (Vehkalahden Veikot)+1.29,1
4.Niilo Moilanen (Oulun Hiihtoseura)+1.35,9
5.Petteri Mattila (Teuvan Rivakka)+1.37,4
6.Santeri Leikas (Teuvan Rivakka)+2.39,1


Nuorten SM-hiihdot N18 10 km (p) 23.3.2019

#UrheilijaAika
1.Siiri Kaijansinkko (Lappeen Riento)32.33,0
2.Ida Haapala (Espoon Hiihtoseura)+13,1
3.Vilma Ryytty (Iisalmen Visa)+30,5
4.Heidi Nikkinen (Kouvolan Hiihtoseura)+52,8
5.Lotta Kurttila (Liperin Hiihtoseura)+1.10,0
6.Vilja Kauranen (Espoon Hiihtoseura)+1.37,6


Nuorten SM-hiihdot M17 15 km (p) 23.3.2019

#UrheilijaAika
1.Alexander Ståhlberg (Norrvalla Ski Team)42.15,8
2.Jarkko Kukkonen (Karihaaran Visa)+7,0
3.Niko Anttola (Karihaaran Visa)+1.15,7
4.Jaakko Mattila (Himangan Urheilijat)+2.29,6
5.Veeti Pyykkö (Liperin Hiihtoseura)+2.31,2
6.Onni Mäkelä (Keuruun Kisailijat)+2.46,1


Nuorten SM-hiihdot N17 10 km (p) 23.3.2019

#UrheilijaAika
1.Maija Tiainen (Kerimäen Urheilijat)32.51,7
2.Elisa Mattila (Kouvolan Hiihtoseura)+12,1
3.Aino Pihlava (Kankaantaan Kisa)+41,3
4.Eevi-Inkeri Tossavainen (Savonlinnan Hiihtoseura)+46,1
5.Sonja Leinamo (Valkeakosken Haka)+1.15,7
6.Venla Järvelä (Paltamon Urheilijat)+1.44,0

Quebec mc 15 km (P) yhteislähtö, miehet 23.3.2019

#UrheilijaAika
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)36.10,9
2.Alex Harvey (CAN)+0,8
3.Didrik Tønseth (NOR)+1,3
4.Francesco de Fabiani (ITA)+1,6
5.Sjur Røthe (NOR)+2,5
6.Emil Iversen (NOR)+17,0
7.Alexander Bolshunov (RUS)+17,4
8.Dario Cologna (SUI)+17,6
9.Simen Hegstad Krueger (NOR)+17,7
10.Ristomatti Hakola (FIN)+18,2

Quebec mc 10 km (P) yhteislähtö, naiset 23.3.2019

#UrheilijaAika
1.Stina Nilsson (SWE)25.51,6
2.Therese Johaug (NOR)+0,2
3.Ingvild Flugstad Østberg (NOR)+1,5
4.Ebba Andersson (SWE)+25,4
5.Krista Pärmäkoski (FIN)+26,8
6.Maja Dahlqvist (SWE)+39,6

Muut suomalaiset
30. Anne Kyllönen +1.26,8
32. Laura Mononen +1.28,7
39. Kerttu Niskanen +2.08,2

Nuorten SM-hiihdot - M20 viesti 3 x 5km 22.3.2019

#JoukkueAika
1.Keravan Urheilijat (Wiljam Mattila, Pyry Stevander, Otto Invenius)35.55,3
2.IF Minken (Kevin Lindholm, Johannes Vuorela, Patrik Kuuttinen)+17,0
3.SkiTeam 105 (Leevi Vuorinen, Onni Rantahalvari, Leo Rantahalvari)+22,4
4.Siilinjärven Hiihtoseura+49,6
5.Vantaan Hiihtoseura+1.32,3
6.Imatran Urheilijat+2.27,7


Nuorten SM-hiihdot - N20 viesti 3 x 3,3km 22.3.2019

#JoukkueAika
1.Mikkelin Hiihtäjät (Noora Tivinen, Katariina Neuvonen, Jasmin Kähärä)28.00,7
2.Visa Skiteam (Jemina Böök, Ella Anttola, Josefiina Böök)+40,1
3.IF Falken (Elin Björk, Sonja Katajamäki, Hanna Ray)+47,2
4.Puijon Hiihtoseura+54,3
5.Seinäjoen Hiihtoseura+1.05,8
6.Ounasvaaran Hiihtoseura+1.16,9


Nuorten SM-hiihdot - M18 viesti 3 x 5km 22.3.2019

#JoukkueAika
1.Ylöjärven Ryhti (Aapo Haataja, Veeti Seppälä, Tino Stenman)36.31,7
2.Norrvalla Ski Team (Casper Hjerpe, Jimi Aalto, Alexander Ståhlberg)+2,1
3.Puijon Hiihtoseura (Valtteri Pennanen, Henri Heikkinen, Arttu Heikkinen)+20,3
4.Vehkalahden Veikot+20,6
5.Oulun Hiihtoseura+56,3
6.Ski Jyväskylä+1.03,3


Nuorten SM-hiihdot - N18 viesti 3 x 3,3km 22.3.2019

#JoukkueAika
1.Valkeakosken Haka (Nea Kytäjä, Fanny Kukonlehto, Sonja Leinamo)28:29.7
2.Paltamon Urheilijat (Hannah Smart, Venla Järvelä, Suvi Leinonen)+14,6
3.Espoon Hiihtoseura (Aino Soininen, Ida Haapala, Vilja Kauranen)+24,5
4.Pargas IF+25,9
5.Visa Skiteam+31,2
6.Savonlinnan Hiihtoseura+52,0

Quebec mc sprintti (v) finaali miehet 22.3.2019

#UrheilijaAika
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)3.22,14
2.Federico Pellegrino (ITA)+1,10
3.Sindre Bjørnestad Skar (NOR)+1,55
4.Alexander Bolshunov (RUS)+1,57
5.Johan Häggström (SWE)+15,06
6.Lucas Chanavat (FRA)+33,76

Quebec mc sprintti (v) finaali naiset 22.3.2019

#UrheilijaAika
1.Stina Nilsson (SWE)3.44,80
2.Maja Dahlqvist (SWE)+0,01
3.Jonna Sundling (SWE)+1,28
4.Maiken Caspersen Falla (NOR)+10,01
5.Frida Karlsson (SWE)+10,59
6.Sadie Björnsen (USA)+14,43

Quebec mc sprintti (v) karsinta miehet 22.3.2019

#UrheilijaAika
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)3.07,61
2.Federico Pellegrino (ITA)+2,36
3.Alexander Bolshunov (RUS)+2,65
4.Eirik Brandsdal (NOR)+4,41
5.Joni Mäki (FIN)+5,53
6.Andrey Melnichenko (RUS)+6,04
7.Viktor Thorn (SWE)+6,06
8.Lucas Chanavat (FRA)+6,45
9.Sindre Bjørnestad Skar (NOR)+6,67
10.Ristomatti Hakola (FIN)+7,53

31. Lauri Vuorinen (FIN) +14,76
63. Matti Heikkinen (FIN) +25,67

Quebec mc sprintti (v) karsinta naiset 22.3.2019

#UrheilijaAika
1.Jonna Sundling (SWE)3.25,39
2.Stina Nilsson (SWE)+0,47
3.Ingvild Flugstad Østberg (NOR)+4,12
4.Sadie Björnsen (USA)+5,24
5.Tiril Udnes Weng (NOR)+5,42
6.Natalia Nepryaeva (RUS)+6,02
7.Sophie Caldwell (USA)+6,04
8.Maja Dahlqvist (SWE)+6,33
9.Maiken Caspersen Falla (NOR)+6,34
10.Krista Pärmäkoski (FIN)+6,58

28. Kerttu Niskanen (FIN) +12,24
29. Therese Johaug (NOR) +12,63
---------------------------------------
31. Ida Ingemarsdottir (SWE) +13,35
33. Anne Kyllönen (FIN) +13,95
33. Heidi Weng (NOR) +13,95
39. Laura Mononen (FIN) +14,39

Falun mc miehet 15 km (v) 17.3.2019

#UrheilijaAika
1.Alexander Bolshunov (RUS)33.18,6
2.Martin Johnsrud Sundby (NOR)+8,9
3.Didrik Tønseth (NOR)+17,7
4.Sjur Røthe (NOR)+32,2
5.Andrei Larkov (RUS)+41,3
6.Simen Hegstad Krueger (NOR)+44,6
7.Alexey Chervotkin (RUS)+52,1
8.Andrew Musgrave (GBR)+1.03,3
9.Ireneu Altimiras Esteve (AND)+1.07,9
10.Dario Cologna (SUI)+1.09,0

30. Matti Heikkinen (FIN) +1.45,3
31. Perttu Hyvärinen (FIN) +1.45,8
48. Markus Vuorela (FIN) +2.53,5
56. Verneri Suhonen (FIN) +4.10,7
58. Antti Ojansivu (FIN) +4.19,2
DNS Iivo Niskanen

Falun mc naiset 10 km (v) 17.3.2019

#UrheilijaAika
1.Therese Johaug (NOR)25.23,9
2.Ebba Andersson (SWE)+18,5
3.Jessica Diggins (USA)+30,3
4.Ingvild Flugstad Østberg (NOR)+30,8
5.Heidi Weng (NOR)+41,4
6.Krista Pärmäkoski (FIN) +45,4
7.Nathalie von Siebenthal (SUI)+47,5
8.Yulia Belorukova (RUS)+53,8
9.Maja Dahlqvist (SWE)+54,1
10.Kerttu Niskanen (FIN)+1.01,0

18. Eveliina Piippo +1.24,0
26. Laura Mononen +1.54,8
38. Anne Kyllönen +2.31,5

Falun mc miesten sprintti (v) finaali 16.3.2019

#UrheilijaAika
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)2.52.41
2.Emil Iversen (NOR)+0.13
3.Sindre Bjørnestad Skar (NOR)+0.28
4.Federico Pellegrino (ITA)+0.71
5.Martin Bergström (SWE)+1.97
6.Eirik Brandsdal (NOR)+2.22

Falun mc naisten sprintti (v) finaali 16.3.2019

#UrheilijaAika
1.Stina Nilsson (SWE)3.07.76
2.Maiken Caspersen Falla (NOR)+0.67
3.Maja Dahlqvist (SWE)+2.13
4.Ida Ingemarsdottir (SWE)+3.13
5.Ingvild Flugstad Østberg (NOR)+5.09
6.Annamarija Lampic (SLO)+8.87

Falun mc miesten sprintti (v) karsinta 16.3.2019

#UrheilijaAika
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)2.33.38
2.Federico Pellegrino (ITA)+1.26
3.Alexander Bolshunov (RUS)+2.22
4.Ristomatti Hakola (FIN)+2.90
5.Lucas Chanavat (FRA)+3.38
6.Richard Jouve (FRA)+3.42
7.Joni Mäki (FIN)+3.64
8.Andrew Young (GBR)+4.14
9.Eirik Brandsdal (NOR)+4.15
10.Viktor Thorn (SWE)+4.50

Muut suomalaiset
30. Lauri Vuorinen +8.11
35. Anssi Pentsinen +9.78 (karsiutui)
36. Verneri Suhonen +9.88 (karsiutui)
43. Martti Jylhä +10.25 (karsiutui)

Falun mc naisten sprintti (v) karsinta 16.3.2019

#UrheilijaAika
1.Maja Dahlqvist (SWE)2.55,00
2.Jonna Sundling (SWE)+1,89
3.Stina Nilsson (SWE)+2,81
4.Sadie Björnsen (USA)+5,26
5.Moa Lundgren (SWE)+5,76
6.Hanna Falk (SWE)+6,12
7.Annamarija Lampic (SLO)+6,13
8.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+7,07
9.Nadine Fähndrich (SUI)+7,16
10.Johanna Hagström (SWE)+7,24

Poimintoja:
27. Krista Pärmäkoski (FIN) +11,78 (jatkoon)
41. Charlotte Kalla (SWE) +14,38 (karsiutui)
42. Natalia Nepryaeva (RUS) +14,63 (karsiutui)
43. Laura Mononen (FIN) +14,69 (karsiutui)
44. Sandra Ringwald (GER) +14,91 (karsiutui)
46. Kerttu Niskanen (FIN) +15,74 (karsiutui)
49. Anne Kyllönen (FIN) +16,38 (karsiutui)
60. Katri Lylynperä (FIN) +25,85 (karsiutui)

Birkebeinerrennet 54 km (p) naiset 16.3.2019

#UrheilijaAika
1.Justyna Kowalczyk (POL)2:51.31,6
2.Britta Johansson Nordgren (SWE)+2.41.3
3.Astrid Øyre Slind (NOR)+4.23,3
4.Masako Ishida (JPN)+4.31,6
5.Katerina Smutná (CZE)+6.52,3
6.Viktoria Melina (RUS)+8.38,3
7.Lina Korsgren (SWE)+10.37,9
8.Thea Krokan Murud (NOR)+10.53,5
9.Kari Vikhagen Gjeitnes (NOR)+11.47,2
10.Ida Dahl (SWE)+12.11,5

14. Heli Heiskanen (FIN) +17.16,6
44. Noora Kivikko (FIN) +32.42,0

Birkebeinerrennet 54 km (p) miehet 16.3.2019

#UrheilijaAika
1.Petter Eliassen (NOR)2.23,47
2.Andreas Nygård (NOR)+2.03,8
3.Simen Østensen (NOR)+2.05,7
4.Tore Bjørseth Berdal (NOR)+2.05,9
5.Morten Eide Pedersen (NOR)+2.06,6
6.Alexis Jeannerod (FRA)+2.07,2
7.Oscar Persson (SWE)+4.46,8
8.Stian Hoelgaard (NOR)+4.47,0
9.John Kristian Dahl (NOR)+4.47,6
10.Øyvind Moen Fjeld (NOR)+4.47,8

46. Lauri Lepistö (FIN) +17.07,1

Drammen mc sprintti finaali (m) 12.3.2019

#UrheilijaAika
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)2.37,90
2.Eirik Brandsdal (NOR)+0,89
3.Richard Jouve (FRA)+2,17
4.Sondre Turvoll Fossli (NOR)+3,34
5.Oskar Svensson (SWE)+3,63
6.Pål Tröan Aune (NOR)+4,01

Suomalaiset:
10. Joni Mäki
27. Anssi Pentsinen
36. Lauri Vuorinen
37. Iivo Niskanen
44. Lauri Lepistö
46. Juuso Haarala

Drammen mc sprintti finaali (n) 12.3.2019

#UrheilijaAika
1.Maiken Caspersen Falla (NOR)2.56,12
2.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+0,80
3.Natalia Nepryaeva (RUS)+1,06
4.Stina Nilsson (SWE)+1,28
5.Jessica Diggins (USA)+5,38
6.Anna Svendsen (NOR)+7,59

Suomalaiset:
20. Krista Pärmäkoski
29. Laura Mononen
37. Anne Kyllönen
39. Johanna Matintalo
46. Kerttu Niskanen
48. Andrea Julin

Drammen mc sprintti karsinta (m) 12.3.2019

#UrheilijaAika
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)2.25,60
2.Alexander Bolshunov (RUS)+3,54
3.Sondre Turvoll Fossli (NOR)+3,96
4.Eirik Brandsdal (NOR)+4,83
5.Richard Jouve (FRA)+5,25
6.Pål Tröan Aune (NOR)+5,40
7.Calle Halfvarsson (SWE)+6,35
8.Marcus Grate (SWE)+6,75
9.Oskar Svensson (SWE)+7,11
10.Sivert Wiig (NOR)+7,31

Suomalaiset:
20. Joni Mäki +8,36
23. Anssi Pentsinen +8,98
36. Lauri Vuorinen +10,33
37. Iivo Niskanen +10,75
44. Lauri Lepistö +12,34
46. Juuso Haarala +13,02

Drammen mc sprintti karsinta (n) 12.3.2019

#UrheilijaAika
1.Maiken Caspersen Falla (NOR)2.49,90
2.Ida Ingemarsdottir (SWE)+1,22
3.Johanna Hagström (SWE)+1,59
4.Ane Appelkvist Stenseth (NOR)+2,40
5.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+2,44
6.Katja Visnar (SLO)+2,84
7.Laura Gimmler (GER)+3,29
8.Sadie Björnsen (USA)+3,32
9.Stina Nilsson (SWE)+3,48
10.Greta Laurent (ITA)+3,64

Suomalaiset:
29. Laura Mononen +6,70 (jatkoon)
30. Krista Pärmäkoski +7,33 (jatkoon)
37. Anne Kyllönen +9,98 (karsiutui)
39. Johanna Matintalo +10,23 (karsiutui)
45. Kerttu Niskanen +11,46 (karsiutui)
47. Andrea Julin +12,03 (karsiutui)

Engadin Skimarathon, 42 km (v) miehet 10.3.2019

#UrheilijaAika
1.Dario Cologna (SUI)1:22.22,9
2.Jean-Marc Gaillard (FRA)+0,3
3.Anders Glørsen (NOR)+0,5
4.Clement Parisse (FRA)+0,7
5.Cedric Steiner (SUI)+0,8
6.Maurice Manificat (FRA)+1,6
7.Chris Andre Jespersen (NOR)+3,4
8.Petter Eliassen (NOR)+22,5
9.Adrien Mougel (FRA)+49,9
10.Ilya Chernousov (RUS)+1.19,8

Paras suomalainen:
24. Kari Varis +1.36,2

Engadin Skimarathon, 42 km (v) naiset 10.3.2019

#UrheilijaAika
1.Nathalie von Siebenthal (SUI)1:30.41,1
2.Astrid Øyre Slind (NOR)+59,0
3.Britta Johansson Nordgren (SWE)+1.51,9
4.Anouk Faivre-Picon (FRA)+1.56,7
5.Martine Ek Hagen (NOR)+2.19,4
6.Enora Latuilliere (FRA)+2.29,7
7.Maria Gräfnings (SWE)+3.26,3
8.Emilie Bulle (FRA)+3.28,2
9.Giuliana Verro (SUI)+3.28,4
10.Delphine Claudel (FRA)+3.58,9

Parhaat suomalaiset:
14. Rebecca Immonen +5.15,4
33. Heli Heiskanen +9.17,7

Holmenkollen mc naisten 30 km 10.3.2019

#UrheilijaAika
1.Therese Johaug (NOR)1:18.54.5
2.Natalia Nepryaeva (RUS)+1.45.9
3.Ebba Andersson (SWE)+1.49.9
4.Ingvild Flugstad Østberg (NOR)+1.50.1
5.Charlotte Kalla (SWE)+2.17.9
6.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+2.32.1
7.Krista Pärmäkoski (FIN)+3.51.2
8.Katharina Hennig (GER)+4.11.9

Muut suomalaiset
11. Kerttu Niskanen +4.44.9
12. Laura Mononen +4.53.2
15. Anne Kyllönen +5.21.5
28. Johanna Matintalo +7.10.7
DNF Susanna Saapunki

Holmenkollen mc miesten 50 km 9.3.2019

#UrheilijaAika
1.Alexander Bolshunov (RUS)2:23.49,8
2.Maxim Vylegzhanin (RUS)+1,0
3.Andrei Larkov (RUS)+1,6
4.Ilia Semikov (RUS)+2,0
5.Alex Harvey (CAN)+4,6
6.Martin Johnsrud Sundby (NOR)+7,7
7.Simen Hegstad Krueger (NOR)+11,2
8.Mikael Gunnulfsen (NOR)+16,0
9.Sjur Røthe (NOR)+20,5
10.Alexey Chervotkin (RUS)+24,7

Suomalaiset:
32. Iivo Niskanen +4.01,9
35. Markus Vuorela +4.59,1

Skandinavia cup Madona miehet 15 km (v) takaa-ajo 3.3.2019

#UrheilijaAika
1.Martin Löwsrtöm Nyenget (NOR)35.38,8
2.Mattis Stenshagen (NOR)+2,2
3.Gjöran Tefre (NOR)+4,1
4.Daniel Stock (NOR)+12,0
5.Jörgen Säternes Ulvang (NOR)+21,7
6.Harald Östberg Amundsen (NOR)+21,8

Parhaat suomalaiset:
32. Lauri Vuorinen +2.03,5
33. Markus Vuorela +2.15,7

Skandinavia cup Madona naiset 10 km (v) takaa-ajo 3.3.2019

#UrheilijaAika
1.Moa Lundgren (SWE)27.05,9
2.Emma Ribom (SWE)+6,6
3.Johanna Hagström (SWE)+7,1
4.Anne Kjersti Kalvå (NOR)+7,9
5.Julie Myhre (NOR)+16,1
6.Lisa Vinsa (SWE)+16,3

Parhaat suomalaiset:
26. Anni Alakoski +2.30,5
31. Katariina Lonka +3.16,7

Hiihdon MM 2019 50 km (v), miehet 3.3.2019

#UrheilijaAika
1.Hans Christer Holund (NOR)1:49.59,3
2.Alexander Bolshunov (RUS)+27,8
3.Sjur Röthe (NOR)+57,8
4.Martin Johnsrud Sundby (NOR)+57,9
5.Simen Hegstad Krueger (NOR)+1.01,1
6.Calle Halfvarsson (SWE)+1.02,6
7.Dario Cologna (SUI)+1.04,0
8.Andrew Musgrave (GBR)+1.04,5
9.Adrien Backscheider (FRA)+1.06,4
10.Jens Burman (SWE)+1.07,8

Suomalaiset:
11. Matti Heikkinen +1.08,7
35. Lari Lehtonen +4.14,8
39. Antti Ojansivu +4.59,8
42. Perttu Hyvärinen +6.40,3

Skandinavia cup Madona naiset 5 km (p) 2.3.2019

#UrheilijaAika
1.Johanna Hagström (SWE)13.48,0
2.Lisa Vinsa (SWE)+15,1
3.Elina Rönnlund (SWE)+17,8
4.Moa Molander Kristiansen (SWE)+20,2
5.Emma Ribom (SWE)+20,3
6.Anne Kjersti Kalvå (NOR)+21,3

Parhaat suomalaiset:
17. Anni Alakoski +48,2
22. Andrea Julin +56,8
26. Johanna Ukkola +1.02,9
28. Katariina Lonka +1.04,5

Skandinavia cup Madona miehet 10 km (p) 2.3.2019

#UrheilijaAika
1.Daniel Stock (NOR)24.40,6
2.Mattis Stenshagen (NOR)+6,1
3.Martin Löwsrtöm Nyenget (NOR)+7,0
4.Erik Valnes (NOR)+8,0
5.Mikael Gunnulfsen (NOR)+14,9
6.Ole Jörgen Bruvoll (NOR)+24,5

Parhaat suomalaiset:
14. Lauri Vuorinen +36,0
43. Markus Vuorela +1.09,6

Hiihdon MM 2019 30 km (v), naiset 2.3.2019

#UrheilijaAika
1.Therese Johaug (NOR)1:14.26.2
2.Ingvild Flugstad Östberg (NOR)+36.8
3.Frida Karlsson (SWE)+44.0
4.Jessica Diggins (USA)+1.05.9
5.Charlotte Kalla (SWE)+1.16.6
6.Ebba Andersson (SWE)+1.17.3
7.Nathalie Von Siebenthal+1.43.7
8.Teresa Stadlober (AUT)+2.03.8

Suomalaiset
11. Krista Pärmäkoski +2.59.4
18. Laura Mononen +5.23.2
19. Eveliina Piippo +5.23.8
22. Riitta-Liisa Roponen +6.18.7

Skandinavia cup Madona miesten sprintti 1.3.2019

#UrheilijaAika
1.Gjöran Tefre (NOR) 
2.Mattis Stenshagen (NOR) 
3.Erik Valnes (NOR) 
4.Johan Hägström (SWE) 
5.Pål Tröan Aune (NOR) 
6.Vebjörn Hegdal (NOR) 

Parhaat suomalaiset:
8. Lauri Vuorinen
12. Verneri Suhonen
17. Juuso Haarala

Skandinavia cup Madona naisten sprintti 1.3.2019

#UrheilijaAika
1.Moa Lundgren (SWE) 
2.Linn Swahn (SWE) 
3.Emma Ribom (SWE) 
4.Mathilde Myhrvold (NOR) 
5.Julie Myhre (NOR) 
6.Tiril Liverud Kundsen (NOR) 

Parhaat suomalaiset:
17. Andrea Julin
22. Tiia Olkkonen
30. Josefiina Böök

Hiihdon MM 2019 4x10 km, miehet 1.3.2019

#JoukkueAika
1.Norja1:42.32,1
2.Venäjä+38,8
3.Ranska+1.01,0
4.Suomi+1.02,8
5.Ruotsi+1.39,5
6.Saksa+1.48,3
7.Kazakstan+1.48,9
8.Sveitsi+1.49,9

Hiihdon MM 2019 4x5 km, naiset 28.2.2019

#UrheilijaAika
1.Ruotsi55.21.0
2.Norja+3.1
3.Venäjä+2.03.8
4.Saksa+2.46.3
5.Yhdysvallat+3.06.3
6.Suomi+3.47.7
7.Italia+3.54.9
8.Ranska+4.00.9




Televisiointi & Live Stream 2018-2019


Hiihdon ystäviä herkutellaan tulevina vuosina runsaalla kattauksella ilmaisia hiihto TV-lähetyksiä, kun YLE näyttää suurimman osan kilpailukaudesta omilla kanavillaan.

Ylen kanavilla sekä YLE Areena -palvelussa näkee vuosina 2018-2021 yhteensä kuuden hiihtolajin maailmancupit. Pakettiin kuuluvat hiihto, yhdistetty, mäkihyppy, alppihiihto, lumilautailu ja freestylehiihto.

Maailmancupin lisäksi Ylen kanavilla nähdään myös Hiihdon MM-kisat 2019-2021 sekä Alppihiihdon MM-kisat 2019-2021. Ylen kautta näet kaudella 2018-2019 myös kaikki ampumahiihdon maailmancupin osakilpailut (lue lisää: ampumahiihto -sivultamme) sekä MM-kisat.

Suomen hiihtomaajoukkue 2019-2020


Suomen maastohiihdon maajoukkueeseen kuuluu kaudella 2019-2020 24 urheilijaa, joista naisia on 11 ja miehiä 13. Krista Pärmäkoski ei ole mukana maajoukkueryhmässä harjoituskaudella, vaan järjestää harjoittelunsa itsenäisesti.

Valmennus


Maajoukkueen johtaja: Matti Haavisto

Miesten päävalmentaja: Teemu Pasanen
Miesten valmentaja: Mikko Virtanen

Naisten päävalmentaja: Ville Oksanen
Naisten valmentaja: Ilkka Jarva

Valmennusryhmät


Naiset

Julin Andrea, IF Minken
Korva Anita (A), Kainuun Hiihtoseura
Kyllönen Anne (A), Kainuun Hiihtoseura
Lylynperä Katri, Vuokatti Ski Team Kainuu
Lämsä Emmi, Karihaaran Visa
Matintalo Johanna (A), Pöytyän Urheilijat
Mononen Laura (A), Hämeenlinnan Hiihtoseura
Niskanen Kerttu (A), Vieremän Koitto
Nissinen Vilma, Vuokatti Ski Team Kainuu
Piippo Eveliina (A), Vuokatti Ski Team Kainuu
Saapunki Susanna, Vuokatti Ski Team Kainuu

Miehet

Haarala Juuso, IF Minken
Hakola Ristomatti (A), Jämin Jänne
Hyvärinen Perttu (A), Puijon Hiihtoseura
Jylhä Martti, Vuokatti Ski Team Kainuu
Lehtonen Lari, Imatran Urheilijat
Lepistö Lauri, Kouvolan Hiihtoseura
Mäki Joni (A), Pohti Ski Team
Niskanen Iivo (A), Puijon Hiihtoseura
Ojansivu Antti, Jämin Jänne
Parttimaa Aleksi, SkiTeam 105
Suhonen Verneri, Hollolan Urheilijat -46
Vuorela Markus, Jämin Jänne
Vuorinen Lauri (A), SkiTeam 105



St1-ryhmä, nuorten maajoukkue 2019-2020


Valmentaja Jussi Simula

Tytöt

Haapala Ida, Espoon Hiihtoseura
Kaijansinkko Siiri, Lappeen Riento
Kurttila Lotta, Liperin Hiihtoseura
Kähärä Jasmin, Mikkelin Hiihtäjät
Niemelä Hilla, Ikaalisten Urheilijat
Ray Hanna, IK Falken
Nikkinen Heidi, Kouvolan Hiihtoseura

Pojat

Helander Eemil, Kouvolan Hiihtoseura
Koivisto Petteri, Kuhmo-Ski
Liekari Emil, Kouvolan Hiihtoseura
Moilanen Niilo, Oulun Hiihtoseura
Poikkimäki Miska, Vuokatti Ski Team Kainuu
Stenman Tino, Ylöjärven Ryhti
Ståhlberg Alexander, Norvalla Ski Team



Suomen hiihtomaajoukkue 2018-2019


Suomen maastohiihdon maajoukkueeseen kuului kaudella 2018-2019 18 urheilijaa, joista kahdeksan oli nais- ja kymmenen mieshiihtäjää.

Valmennusryhmä:
Päävalmentaja Matti Haavisto
Valmentajat Teemu Pasanen ja Mikko Virtanen

Naiset:
Kyllönen Anne, Kainuun Hiihtoseura
Matintalo Johanna, Pöytyän Urheilijat
Mononen Laura, Hämeenlinnan Hiihtoseura
Niskanen Kerttu, Vieremän Koitto
Piippo Eveliina, Vuokatti Ski Team Kainuu
Pärmäkoski Krista, Ikaalisten Urheilijat
Roponen Riitta-Liisa, Oulun Hiihtoseura
Saapunki Susanna, Vuokatti Ski Team Kainuu
Miehet:

Hakola Ristomatti, Jämin Jänne
Heikkinen Matti, Vantaan Hiihtoseura
Hyvärinen Perttu, Puijon Hiihtoseura
Jylhä Martti, Vuokatti Ski Team Kainuu
Lehtonen Lari, Imatran Urheilijat
Mäki Joni, Pyhäjärven Pohti
Niskanen Iivo, Puijon Hiihtoseura
Ojansivu Antti, Jämin Jänne
Pentsinen Anssi, Vantaan Hiihtoseura
Vuorinen Lauri, SkiTeam 105