Hiihto (Maastohiihto) - Katso Uutiset & Tulokset Tänään | Etusuora.com

Hiihto


Etusuoran hiihto-sivulta löydät uusimmat urheilu-uutiset, hiihtotulokset tänään ja paljon muuta tietoa maastohiihdosta.
Hiihto, eli maastohiihto tai murtomaahiihto on suosittu pohjoismainen hiihtolaji, jota harrastetaan paljon ja siinä myös kilpaillaan laajalti ympäri pohjoisen pallonpuoliskon. Etusuoran hiihtosivuilta löydät kaiken tarvittavan hiihdon seuraamiseen.

Hiihtolajeihin lasketaan usein myös mäkihyppy ja yhdistetty, sillä näissä lajeissa kilpaillaan yhteisissä Pohjoismaisten hiihtolajien maailmanmestaruuskilpailuissa, eli hiihdon MM-kisoissa.

Hiihto - Uutiset & muut julkaisut


Etusuora.com tarjoaa tuoreimmat ja mielenkiintoisimmat hiihto-uutiset & -artikkelit Suomesta sekä maailmalta. Lisäksi tunnetut bloggaajamme käyvät blogi-kirjoituksissaan läpi lajin polttavimpia aihealueita.



Hiihtokilpailut - Maastohiihto kilpailukalenteri 2018-2019


Hiihdon tunnetuimmat ja seuratuimmat kilpailut ovat luonnollisesti Hiihdon MM-kisat sekä talviolympialaiset, missä hiihdossa kilpaillaan useassa eri lajissa.

Lisäksi maailmancupin osakilpailut sekä aina vuodenvaihteessa kilpailtava Tour de Ski ovat perinteikkäitä sekä varsinkin rahakkaita hiihtokilpailuja osallistujille.

Kansallisissa kilpailuissa Suomessa kilpaillaan lisäksi Suomen Cupissa sekä vuosittainen hiihdettävissä hiihdon SM-kisoissa.

Suomalaisten näkökulmasta myös Lahdessa järjestettävät Nuorten MM-hiihdot 2019 ovat tulevalla kilpailukaudella taatusti suurennuslasin alla.

Kisakalenteri Hiihto

  • AjankohtaTapahtumaPaikka
  • 02.11.2019 - 03.11.2019Suomen Cup VuokattiVuokatti
  • 29.11.2019Ski Classics Livigno Pro Team TempoLivigno, Italia
    +
    pe 29.11.2019 13:00Joukkueaika-ajo 15 km (p), miehet
    pe 29.11.2019 15:00Joukkueaika-ajo 15 km (p), naiset
  • 29.11.2019 - 01.12.2019Maailmancup RukaRuka, Suomi
    +
    pe 29.11.2019Sprintti (p), karsinta, naiset
    pe 29.11.2019Sprintti (p), karsinta, miehet
    pe 29.11.2019Sprintti (p), finaalit, naiset
    pe 29.11.2019Sprintti (p), finaalit, miehet
    la 30.11.201910 km (p), väliaikalähtö, naiset
    la 30.11.201915 km (p), väliaikalähtö, miehet
    su 01.12.201910 km (v), takaa-ajo, naiset
    su 01.12.201915 km (v), takaa-ajo, miehet
  • 01.12.2019Ski Classics Livigno PrologueLivigno, Italia
    +
    su 01.12.2019 10:3035 km (p), naiset
    su 01.12.2019 12:0035 km (p), miehet
  • 07.12.2019 - 08.12.2019Maailmancup LillehammerLillehammer, Norja
    +
    la 07.12.2019Skiathlon 7,5 km + 7,5 km, naiset
    la 07.12.2019Skiathlon 15 km + 15 km, miehet
    su 08.12.20194 x 5 km viesti, naiset
    su 08.12.20194 x 7,5 km viesti, miehet
  • 14.12.2019Ski Classics La VenostaVal Venosta, Italia
    +
    la 14.12.2019 10:0045 km (p), naiset
    la 14.12.2019 11:3045 km (p), miehet
  • 14.12.2019 - 15.12.2019Maailmancup DavosDavos, Sveitsi
    +
    la 14.12.2019Sprintti (v), karsinta, naiset
    la 14.12.2019Sprintti (v), karsinta, miehet
    la 14.12.2019Sprintti (v), finaalit, naiset
    la 14.12.2019Sprintti (v), finaalit, miehet
    su 15.12.201910 km (v), väliaikalähtö, naiset
    su 15.12.201915 km (v), väliaikalähtö, miehet
  • 21.12.2019 - 22.12.2019Maailmancup PlanicaPlanica, Slovenia
    +
    la 21.12.2019Sprintti (v), karsinta, naiset
    la 21.12.2019Sprintti (v), karsinta, miehet
    la 21.12.2019Sprintti (v), finaalit, naiset
    la 21.12.2019Sprintti (v), finaalit, miehet
    su 22.12.2019Parisprintti (v), karsinta, naiset
    su 22.12.2019Parisprintti (v), karsinta, miehet
    su 22.12.2019Parisprintti (v), finaalit, naiset
    su 22.12.2019Parisprintti (v), finaalit, miehet
  • 28.12.2019 - 29.12.2019Maailmancup Lenzerheide (Tour de Ski)Lenzerheide, Sveitsi
    +
    la 28.12.201910 km (v), yhteislähtö, naiset
    la 28.12.201915 km (v), yhteislähtö, miehet
    su 29.12.2019Sprintti (v), karsinta, naiset
    su 29.12.2019Sprintti (v), karsinta, miehet
    su 29.12.2019Sprintti (v), finaalit, naiset
    su 29.12.2019Sprintti (v), finaalit, miehet
  • 31.12.2019 - 01.01.2020Maailmancup Toblach (Tour de Ski)Toblach, Italia
    +
    ti 31.12.201910 km (v), väliaikalähtö, naiset
    ti 31.12.201915 km (v), väliaikalähtö, miehet
    ke 01.01.202010 km (p), takaa-ajo, naiset
    ke 01.01.202015 km (p), takaa-ajo, miehet
  • 03.01.2020 - 05.01.2020Maailmancup Val di Fiemme (Tour de Ski)Val di Fiemme, Italia
    +
    pe 03.01.202010 km (p), yhteislähtö, naiset
    pe 03.01.202015 km (p), yhteislähtö, miehet
    la 04.01.2020Sprintti (p), karsinta, naiset
    la 04.01.2020Sprintti (p), karsinta, miehet
    la 04.01.2020Sprintti (p), finaalit, naiset
    la 04.01.2020Sprintti (p), finaalit, miehet
    su 05.01.2020Loppunousu 10 km (v), yhteislähtö, naiset
    su 05.01.2020Loppunousu 10 km (v), yhteislähtö, miehet
  • 11.01.2020Ski Classics Kaiser Maximilian LaufSeefeld, Itävalta
    +
    la 11.01.2020 09:4560 km (p), naiset
    la 11.01.2020 10:0060 km (p), miehet
  • 11.01.2020 - 12.01.2020Maailmancup DresdenDresden, Saksa
    +
    la 11.01.2020Sprintti (v), karsinta, naiset
    la 11.01.2020Sprintti (v), karsinta, miehet
    la 11.01.2020Sprintti (v), finaalit, naiset
    la 11.01.2020Sprintti (v), finaalit, miehet
    su 12.01.2020Parisprintti (v), karsinta, naiset
    su 12.01.2020Parisprintti (v), karsinta, miehet
    su 12.01.2020Parisprintti (v), finaalit, naiset
    su 12.01.2020Parisprintti (v), finaalit, miehet
  • 14.01.2020 - 15.01.2020Suomen Cup VantaaVantaa
  • 18.01.2020Ski Classics La Diagonela EngadinZuoz, Sveitsi
    +
    la 18.01.2020 10:2065 km (p), naiset
    la 18.01.2020 10:3065 km (p), miehet
  • 18.01.2020 - 19.01.2020Maailmancup Nove MestoNove Mesto, Tsekki
    +
    la 18.01.202015 km (p), väliaikalähtö, miehet
    la 18.01.202010 km (p), väliaikalähtö, naiset
    su 19.01.202015 km (v), takaa-ajo, miehet
    su 19.01.202010 km (v), takaa-ajo, naiset
  • 25.01.2020 - 26.01.2020Maailmancup OberstdorfOberstdorf, Saksa
    +
    la 25.01.2020Skiathlon 7,5 km + 7,5 km, naiset
    la 25.01.2020Skiathlon 15 km + 15 km, miehet
    su 26.01.2020Sprintti (p), karsinta, naiset
    su 26.01.2020Sprintti (p), karsinta, miehet
    su 26.01.2020Sprintti (p), finaalit, naiset
    su 26.01.2020Sprintti (p), finaalit, miehet
  • 26.01.2020Ski Classics MarcialongaTrentino, Italia
    +
    su 26.01.2020 08:5070 km (p), naiset
    su 26.01.2020 09:0070 km (p), miehet
  • 31.01.2020 - 02.02.2020Suomen Cup VöyriVöyri
  • 01.02.2020Ski Classics Toblach-CortinaToblach-Cortina
    +
    la 01.02.2020 09:3042 km (p), miehet
    la 01.02.2020 09:4542 km (p), naiset
  • 08.02.2020 - 09.02.2020Maailmancup FalunFalun, Ruotsi
    +
    la 08.02.2020Sprintti (p), karsinta, naiset
    la 08.02.2020Sprintti (p), karsinta, miehet
    la 08.02.2020Sprintti (p), finaalit, naiset
    la 08.02.2020Sprintti (p), finaalit, miehet
    su 09.02.202015 km (v), väliaikalähtö, naiset
    su 09.02.202030 km (v), väliaikalähtö, miehet
  • 09.02.2020Ski Classics Jizerská PadesatkaBedrichov, Tsekki
    +
    su 09.02.2020 09:4550 km (p), naiset
    su 09.02.2020 10:0050 km (p), miehet
  • 15.02.2020 - 16.02.2020Maailmancup Östersund (FIS Ski Tour)Östersund, Ruotsi
    +
    la 15.02.202010 km (v), väliaikalähtö, naiset
    la 15.02.202015 km (v), väliaikalähtö, miehet
    su 16.02.202010 km (p), takaa-ajo, naiset
    su 16.02.202015 km (p), takaa-ajo, miehet
  • 18.02.2020Maailmancup Åre (FIS Ski Tour)Åre, Ruotsi
    +
    ti 18.02.2020Sprintti (v), karsinta, naiset
    ti 18.02.2020Sprintti (v), karsinta, miehet
    ti 18.02.2020Sprintti (v), finaalit, miehet
    ti 18.02.2020Sprintti (v), finaalit, naiset
  • 20.02.2020Maailmancup Storlien-Meråker (FIS Ski Tour)Storlien-Meråker, Norja
    +
    to 20.02.202038 km (v), yhteislähtö, miehet
    to 20.02.202038 km (v), yhteislähtö, naiset
  • 22.02.2020 - 23.02.2020Maailmancup Trondheim (FIS Ski Tour)Trondheim, Norja
    +
    la 22.02.2020Sprintti (p), karsinta, naiset
    la 22.02.2020Sprintti (p), karsinta, miehet
    la 22.02.2020Sprintti (p), finaalit, naiset
    la 22.02.2020Sprintti (p), finaalit, miehet
    su 23.02.202015 km (p), takaa-ajo, naiset
    su 23.02.202030 km (p), takaa-ajo, miehet
  • 29.02.2020 - 01.03.2020Maailmancup LahtiLahti, Suomi
    +
    la 29.02.202010 km (p), väliaikalähtö, naiset
    la 29.02.202015 km (p), väliaikalähtö, miehet
    su 01.03.20204 x 5 km viesti, naiset
    su 01.03.20204 x 7,5 km viesti, miehet
  • 01.03.2020Ski Classics VasaloppetSälen-Mora, Ruotsi
    +
    su 01.03.2020 09:0090 km (p), naiset
    su 01.03.2020 09:0090 km (p), miehet
  • 03.03.2020 - 05.03.2020Suomen Cup RistijärviRistijärvi
  • 04.03.2020Maailmancup DrammenDrammen, Norja
    +
    ke 04.03.2020Sprintti (p), karsinta, naiset
    ke 04.03.2020Sprintti (p), karsinta, miehet
    ke 04.03.2020Sprintti (p), finaalit, naiset
    ke 04.03.2020Sprintti (p), finaalit, miehet
  • 07.03.2020 - 08.03.2020Maailmancup OsloOslo, Norja
    +
    la 07.03.202030 km (p), yhteislähtö, naiset
    su 08.03.202050 km (p), yhteislähtö, miehet
  • 14.03.2020 - 15.03.2020Maailmancup QuebecQuebec, Kanada
    +
    la 14.03.2020Sprintti (p), karsinta, naiset
    la 14.03.2020Sprintti (p), karsinta, miehet
    la 14.03.2020Sprintti (p), finaalit, naiset
    la 14.03.2020Sprintti (p), finaalit, miehet
    su 15.03.2020Sprintti (v), karsinta, naiset
    su 15.03.2020Sprintti (v), karsinta, miehet
    su 15.03.2020Sprintti (v), finaalit, naiset
    su 15.03.2020Sprintti (v), finaalit, miehet
  • 17.03.2020Maailmancup MinneapolisMinneapolis, USA
    +
    ti 17.03.2020Sprintti (v), karsinta, naiset
    ti 17.03.2020Sprintti (v), karsinta, miehet
    ti 17.03.2020Sprintti (v), finaalit, naiset
    ti 17.03.2020Sprintti (v), finaalit, miehet
  • 20.03.2020 - 22.03.2020Maailmancup CanmoreCanmore, Kanada
    +
    pe 20.03.202010 km (v), yhteislähtö, naiset
    pe 20.03.202015 km (v), yhteislähtö, miehet
    la 21.03.202010 km (p), takaa-ajo, naiset
    la 21.03.202015 km (p), takaa-ajo, miehet
    su 22.03.2020Sekaviesti
  • 21.03.2020Ski Classics BirkebeinerrennetRena-Lillehammer, Norja
    +
    la 21.03.2020 08:4554 km (p), naiset
    la 21.03.2020 09:0054 km (p), miehet
  • 28.03.2020Ski Classics ReistadløpetSetermoen-Bardufoss, Norja
    +
    la 28.03.2020 11:0050 km (p), naiset
    la 28.03.2020 11:3050 km (p), miehet
  • 28.03.2020 - 29.03.2020Suomen Cup PyhäjärviPyhäjärvi
  • 04.04.2020Ski Classics Ylläs-LeviYlläs-Levi, Suomi
    +
    la 04.04.2020 08:2570 km (p), naiset
    la 04.04.2020 09:0070 km (p), miehet


Hiihto - Tulokset tänään


Lysebotn Opp, Norja, naiset 7,5 km 1.8.2019


Tulokset

#UrheilijaTulos
1.Therese Johaug (NOR)31.18
2.Ingvild Flugstad Østberg (NOR)+2.49
3.Kaisa Mäkäräinen (FIN)+4.12
4.Anna Nechaevskaya (RUS)+5.04
5.Ragnhild Haga (NOR)+5.19
6.Masako Ishida (JPN)+5.31
7.Krista Pärmäkoski (FIN)+5.35
8.Helene Marie Fossesholm (NOR)+5.40
9.Kari Öyre Slind (NOR)+5.54
10.Tiril Eckhoff (NOR)+6.26


Vuokatin Aateli Race 25.-26.6.2019


Miehet

#UrheilijaAika
1.IIVO NISKANEN (PUIJON HIIHTOSEURA)00:57:38.1
2.MARKUS VUORELA (JÄMIN JÄNNE)01:00:36.7
3.PERTTU HYVÄRINEN (PUIJON HIIHTOSEURA)01:01:14.9
4.MISKA POIKKIMÄKI (VUOKATTI SKI TEAM)01:01:20.4
5.JUUSO HAARALA (POHTI SKI TEAM)01:02:00.3
6.JONI MÄKI (POHTI SKI TEAM)01:02:22.5
7.LAURI LEPISTÖ (KOUVOLAN HIIHTOSEURA)01:02:27.3
8.LASSI VUORINEN (SKITEAM 105)01:02:39.9
9.JOEL IKONEN (POHTI SKI TEAM)01:02:40.1
10.TOPI KUORELAHTI (VUOKATTI SKI TEAM)01:02:55.6
11.KALLE PARANTAINEN (IF MINKEN)01:04:15.4
12.VERNERI SUHONEN (HOLLOLAN URHEILIJAT -46)01:04:23.6
13.OLLI HIIDENSALO (LAHDEN HIIHTOSEURA)01:04:34.1
14.KARI VARIS (ILMAJOEN KISAILIJAT)01:04:43.2
15.TINO TIILIKAINEN (VUOKATTI SKI TEAM)01:04:45.8
16.EELIS VALIKAINEN (KALAJOEN JUNKKARIT)01:04:56.2
17.LAURI VUORINEN (SKITEAM 105)01:05:38.6
18.OSCAR HÖGNABBA (IF ÅSARNA)01:06:11.5
19.OSKARI HÖKKÄ (TAIVALKOSKEN METSÄ-VEIKOT-85)01:06:18.8
20.JUUSO TOSSAVAINEN (KUUSAMON ERÄ-VEIKOT)01:06:42.6


Naiset

#UrheilijaAika
1.LAURA MONONEN (HÄMEENLINNAN HIIHTOSEURA)00:47:13.4
2.ANNE KYLLÖNEN (KAINUUN HIIHTOSEURA)00:49:37.4
3.KERTTU NISKANEN (VIEREMÄN KOITTO)00:49:40.4
4.HENNARIIKKA RAHKOLA (VANTAAN HIIHTOSEURA)00:49:41.7
5.VILMA NISSINEN (VUOKATTI SKI TEAM)00:50:03.3
6.REBECCA IMMONEN (NASTOLAN NASEVA)00:50:11.3
7.MARJAANA PITKÄNEN (OULUN HIIHTOSEURA)00:50:56.9
8.IDA HAAPALA (ESPOON HIIHTOSEURA)00:51:13.5
9.LAURA KARKKULAINEN (KONTIOLAHDEN URHEILIJAT)00:52:33.2
10.ANNI ALAKOSKI (KAINUUN HIIHTOSEURA)00:53:17.2
11.EMMI LÄMSÄ (KARIHAARAN VISA)00:53:31.6
12.ERIKA JÄNKÄ (JÄMIN JÄNNE)00:54:01.5
13.JASMIN KÄHÄRÄ (MIKKELIN HIIHTÄJÄT)00:54:54.0
14.ANITA KIRVESNIEMI (SKI JYVÄSKYLÄ)00:55:29.6
15.PETRA TORVINEN (LIPERIN HIIHTOSEURA)00:56:03.2
16.PETRA VIIRUMÄKI (KARIHAARAN VISA)00:56:07.0
17.SIIRI KAIJANSINKKO (LAPPEEN RIENTO)00:56:15.6
18.HANNA RAY (IK FALKEN)00:57:05.0
19.JENNI RAIVIO (SKI JYVÄSKYLÄ)00:58:27.7
20.MAIJA KERÄNEN (AHVENISTON AMPUMAHIIHTÄJÄT)00:58:34.0



Televisiointi & Live Stream 2018-2019


Hiihdon ystäviä herkutellaan tulevina vuosina runsaalla kattauksella ilmaisia hiihto TV-lähetyksiä, kun YLE näyttää suurimman osan kilpailukaudesta omilla kanavillaan.

Ylen kanavilla sekä YLE Areena -palvelussa näkee vuosina 2018-2021 yhteensä kuuden hiihtolajin maailmancupit. Pakettiin kuuluvat hiihto, yhdistetty, mäkihyppy, alppihiihto, lumilautailu ja freestylehiihto.

Maailmancupin lisäksi Ylen kanavilla nähdään myös Hiihdon MM-kisat 2019-2021 sekä Alppihiihdon MM-kisat 2019-2021. Ylen kautta näet kaudella 2018-2019 myös kaikki ampumahiihdon maailmancupin osakilpailut (lue lisää: ampumahiihto -sivultamme) sekä MM-kisat.

Suomen hiihtomaajoukkue 2019-2020


Suomen maastohiihdon maajoukkueeseen kuuluu kaudella 2019-2020 24 urheilijaa, joista naisia on 11 ja miehiä 13. Krista Pärmäkoski ei ole mukana maajoukkueryhmässä harjoituskaudella, vaan järjestää harjoittelunsa itsenäisesti.

Valmennus


Maajoukkueen johtaja: Matti Haavisto

Miesten päävalmentaja: Teemu Pasanen
Miesten valmentaja: Mikko Virtanen

Naisten päävalmentaja: Ville Oksanen
Naisten valmentaja: Ilkka Jarva

Valmennusryhmät


Naiset

Julin Andrea, IF Minken
Korva Anita (A), Kainuun Hiihtoseura
Kyllönen Anne (A), Kainuun Hiihtoseura
Lylynperä Katri, Vuokatti Ski Team Kainuu
Lämsä Emmi, Karihaaran Visa
Matintalo Johanna (A), Pöytyän Urheilijat
Mononen Laura (A), Hämeenlinnan Hiihtoseura
Niskanen Kerttu (A), Vieremän Koitto
Nissinen Vilma, Vuokatti Ski Team Kainuu
Piippo Eveliina (A), Vuokatti Ski Team Kainuu
Saapunki Susanna, Vuokatti Ski Team Kainuu

Miehet

Haarala Juuso, IF Minken
Hakola Ristomatti (A), Jämin Jänne
Hyvärinen Perttu (A), Puijon Hiihtoseura
Jylhä Martti, Vuokatti Ski Team Kainuu
Lehtonen Lari, Imatran Urheilijat
Lepistö Lauri, Kouvolan Hiihtoseura
Mäki Joni (A), Pohti Ski Team
Niskanen Iivo (A), Puijon Hiihtoseura
Ojansivu Antti, Jämin Jänne
Parttimaa Aleksi, SkiTeam 105
Suhonen Verneri, Hollolan Urheilijat -46
Vuorela Markus, Jämin Jänne
Vuorinen Lauri (A), SkiTeam 105



St1-ryhmä, nuorten maajoukkue 2019-2020


Valmentaja Jussi Simula

Tytöt

Haapala Ida, Espoon Hiihtoseura
Kaijansinkko Siiri, Lappeen Riento
Kurttila Lotta, Liperin Hiihtoseura
Kähärä Jasmin, Mikkelin Hiihtäjät
Niemelä Hilla, Ikaalisten Urheilijat
Ray Hanna, IK Falken
Nikkinen Heidi, Kouvolan Hiihtoseura

Pojat

Helander Eemil, Kouvolan Hiihtoseura
Koivisto Petteri, Kuhmo-Ski
Liekari Emil, Kouvolan Hiihtoseura
Moilanen Niilo, Oulun Hiihtoseura
Poikkimäki Miska, Vuokatti Ski Team Kainuu
Stenman Tino, Ylöjärven Ryhti
Ståhlberg Alexander, Norvalla Ski Team



Suomen hiihtomaajoukkue 2018-2019


Suomen maastohiihdon maajoukkueeseen kuului kaudella 2018-2019 18 urheilijaa, joista kahdeksan oli nais- ja kymmenen mieshiihtäjää.

Valmennusryhmä:
Päävalmentaja Matti Haavisto
Valmentajat Teemu Pasanen ja Mikko Virtanen

Naiset:
Kyllönen Anne, Kainuun Hiihtoseura
Matintalo Johanna, Pöytyän Urheilijat
Mononen Laura, Hämeenlinnan Hiihtoseura
Niskanen Kerttu, Vieremän Koitto
Piippo Eveliina, Vuokatti Ski Team Kainuu
Pärmäkoski Krista, Ikaalisten Urheilijat
Roponen Riitta-Liisa, Oulun Hiihtoseura
Saapunki Susanna, Vuokatti Ski Team Kainuu
Miehet:

Hakola Ristomatti, Jämin Jänne
Heikkinen Matti, Vantaan Hiihtoseura
Hyvärinen Perttu, Puijon Hiihtoseura
Jylhä Martti, Vuokatti Ski Team Kainuu
Lehtonen Lari, Imatran Urheilijat
Mäki Joni, Pyhäjärven Pohti
Niskanen Iivo, Puijon Hiihtoseura
Ojansivu Antti, Jämin Jänne
Pentsinen Anssi, Vantaan Hiihtoseura
Vuorinen Lauri, SkiTeam 105