Hiihto (Maastohiihto) - Katso Uutiset & Tulokset Tänään | Etusuora.com

Hiihto


Etusuoran hiihto-sivulta löydät uusimmat urheilu-uutiset, hiihtotulokset tänään ja paljon muuta tietoa maastohiihdosta.
Hiihto, eli maastohiihto tai murtomaahiihto on suosittu pohjoismainen hiihtolaji, jota harrastetaan paljon ja siinä myös kilpaillaan laajalti ympäri pohjoisen pallonpuoliskon. Etusuoran hiihtosivuilta löydät kaiken tarvittavan hiihdon seuraamiseen.

Hiihtolajeihin lasketaan usein myös mäkihyppy ja yhdistetty, sillä näissä lajeissa kilpaillaan yhteisissä Pohjoismaisten hiihtolajien maailmanmestaruuskilpailuissa, eli hiihdon MM-kisoissa.

Hiihto - Uutiset & muut julkaisut


Etusuora.com tarjoaa tuoreimmat ja mielenkiintoisimmat hiihto-uutiset & -artikkelit Suomesta sekä maailmalta. Lisäksi tunnetut bloggaajamme käyvät blogi-kirjoituksissaan läpi lajin polttavimpia aihealueita.



Hiihtokilpailut - Maastohiihto kilpailukalenteri 2019-2020


Hiihdon tunnetuimmat ja seuratuimmat kilpailut ovat luonnollisesti Hiihdon MM-kisat sekä talviolympialaiset, missä hiihdossa kilpaillaan useassa eri lajissa.

Lisäksi maailmancupin osakilpailut sekä aina vuodenvaihteessa kilpailtava Tour de Ski ovat perinteikkäitä sekä varsinkin rahakkaita hiihtokilpailuja osallistujille.

Kansallisissa kilpailuissa Suomessa kilpaillaan lisäksi Suomen Cupissa sekä vuosittainen hiihdettävissä hiihdon SM-kisoissa.

Kisakalenteri Hiihto

  • AjankohtaTapahtumaPaikka
  • 2.11.2019 - 3.11.2019Suomen Cup Vuokatti Vuokatti
    +
    la 02.11.2019 10:00Sprintti, karsinta (v), miehet
    la 02.11.2019 10:00Sprintti, karsinta (v), naiset
    la 02.11.2019 12:00Sprintti, finaalit (v), miehet
    la 02.11.2019 12:00Sprintti, finaalit (v), naiset
    su 03.11.2019 10:003 x 4 km viesti (v), naiset
    su 03.11.2019 12:153 x 6 km viesti (v), miehet
  • 9.11.2019 - 10.11.2019FIS Imatran KylpylähiihdotImatra
    +
    la 09.11.2019 09:0010 km (p), miehet
    la 09.11.2019 09:005 km (p), naiset
    su 10.11.2019 10:0015 km (v), miehet
    su 10.11.2019 10:0010 km (v), naiset
  • 9.11.2019World Sprint Series ÖstersundÖstersund, Ruotsi
  • 15.11.2019 - 17.11.2019FIS Oloksen TykkikisatOlos
    +
    pe 15.11.2019Sprintti (p), karsinta, miehet
    pe 15.11.2019Sprintti (p), karsinta, naiset
    pe 15.11.2019Sprintti (p), finaali, miehet
    pe 15.11.2019Sprintti (p), finaali, naiset
    la 16.11.2019 10:255 km (p), naiset
    la 16.11.2019 11:2510 km (p), miehet
    su 17.11.2019 10:2510 km (v), naiset
    su 17.11.2019 11:2515 km (v), miehet
  • 16.11.2019 - 17.11.2019FIS Santasport RaceOunasvaara, Rovaniemi
    +
    la 16.11.201910 km (v), naiset
    la 16.11.201915 km (v), miehet
    su 17.11.2019Sprintti (p), karsinta, naiset
    su 17.11.2019Sprintti (p), karsinta, miehet
    su 17.11.2019Sprintti (p), finaali, naiset
    su 17.11.2019Sprintti (p), finaali, miehet
  • 22.11.2019 - 24.11.2019FIS BeitostølenBeitostølen, Norja
    +
    pe 22.11.2019Sprintti (p), karsinta, naiset
    pe 22.11.2019Sprintti (p), karsinta, miehet
    pe 22.11.2019Sprintti (p), finaali, naiset
    pe 22.11.2019Sprintti (p), finaali, miehet
    la 23.11.201910 km (p), naiset
    la 23.11.201915 km (p), miehet
    su 24.11.201910 km (v), naiset
    su 24.11.201915 km (v), miehet
  • 22.11.2019 - 24.11.2019FIS JällivaaraJällivaara, Ruotsi
  • 23.11.2019 - 24.11.2019Suomen Cup Rovaniemi Rovaniemi
    +
    la 23.11.2019 09:4510 km (v), väliaikalähtö, naiset
    la 23.11.2019 12:1516,5 km (v), väliaikalähtö, miehet
    su 24.11.2019 10:20Sprintti (p), karsinta, naiset
    su 24.11.2019 10:40Sprintti (p), karsinta, miehet
    su 24.11.2019 12:15Sprintti (p), erähiihdot, naiset
    su 24.11.2019 12:15Sprintti (p), erähiihdot, miehet
  • 23.11.2019 - 24.11.2019FIS Saariselän FIS-kisatSaariselkä
  • 29.11.2019Ski Classics Livigno Pro Team TempoLivigno, Italia
    +
    pe 29.11.2019 13:00Joukkueaika-ajo 15 km (p), miehet
    pe 29.11.2019 15:00Joukkueaika-ajo 15 km (p), naiset
  • 29.11.2019 - 1.12.2019Maailmancup Ruka Ruka, Suomi
    +
    pe 29.11.2019 11:00Sprintti (p), karsinta, naiset
    pe 29.11.2019 11:00Sprintti (p), karsinta, miehet
    pe 29.11.2019 13:30Sprintti (p), finaalit, naiset
    pe 29.11.2019 13:30Sprintti (p), finaalit, miehet
    la 30.11.2019 10:4510 km (p), väliaikalähtö, naiset
    la 30.11.2019 12:3015 km (p), väliaikalähtö, miehet
    su 01.12.2019 11:1010 km (v), takaa-ajo, naiset
    su 01.12.2019 12:2515 km (v), takaa-ajo, miehet
  • 30.11.2019 - 1.12.2019FIS Kontiolahden HiihdotKontiolahti
  • 1.12.2019Ski Classics Livigno PrologueLivigno, Italia
    +
    su 01.12.2019 10:3035 km (p), naiset
    su 01.12.2019 12:0035 km (p), miehet
  • 7.12.2019 - 8.12.2019Maailmancup Lillehammer Lillehammer, Norja
    +
    la 07.12.2019 12:00Skiathlon 7,5 km + 7,5 km, naiset
    la 07.12.2019 13:30Skiathlon 15 km + 15 km, miehet
    su 08.12.2019 11:154 x 5 km viesti, naiset
    su 08.12.2019 12:454 x 7,5 km viesti, miehet
  • 7.12.2019 - 8.12.2019FIS Rukan TalvikisatRuka, Kuusamo
  • 13.12.2019 - 15.12.2019Skandinavia Cup Vuokatti Vuokatti
    +
    pe 13.12.2019 10:00Sprintti (p), karsinta, naiset
    pe 13.12.2019 10:25Sprintti (p), karsinta, miehet
    pe 13.12.2019 12:00Sprintti (p), finaali, naiset
    pe 13.12.2019 12:30Sprintti (p), finaali, miehet
    la 14.12.2019 10:0020 km (p) yhteislähtö, naiset
    la 14.12.2019 11:3030 km (p) yhteislähtö, miehet
    su 15.12.2019 09:0010 km (v) väliaikalähtö, naiset
    su 15.12.2019 09:0015 km (v) väliaikalähtö, miehet
  • 14.12.2019Ski Classics La VenostaVal Venosta, Italia
    +
    la 14.12.2019 10:0045 km (p), naiset
    la 14.12.2019 11:3045 km (p), miehet
  • 14.12.2019 - 15.12.2019Maailmancup Davos Davos, Sveitsi
    +
    la 14.12.2019 12:30Sprintti (v), karsinta, naiset
    la 14.12.2019 12:30Sprintti (v), karsinta, miehet
    la 14.12.2019 15:00Sprintti (v), finaalit, naiset
    la 14.12.2019 15:00Sprintti (v), finaalit, miehet
    su 15.12.2019 11:4510 km (v), väliaikalähtö, naiset
    su 15.12.2019 15:5515 km (v), väliaikalähtö, miehet
  • 15.12.2019FIS Halton-hiihdotLahti
  • 21.12.2019 - 22.12.2019Maailmancup Planica Planica, Slovenia
    +
    la 21.12.2019 12:00Sprintti (v), karsinta, naiset
    la 21.12.2019 12:00Sprintti (v), karsinta, miehet
    la 21.12.2019 14:30Sprintti (v), finaalit, naiset
    la 21.12.2019 14:30Sprintti (v), finaalit, miehet
    su 22.12.2019 10:00Parisprintti (v), karsinta, naiset
    su 22.12.2019 10:00Parisprintti (v), karsinta, miehet
    su 22.12.2019 12:10Parisprintti (v), finaalit, naiset
    su 22.12.2019 12:10Parisprintti (v), finaalit, miehet
  • 21.12.2019FIS Härkösten hiihdotSaukkovaara
  • 21.12.2019FIS BardufossBardufoss, Norja
  • 28.12.2019 - 29.12.2019Maailmancup Lenzerheide (Tour de Ski) Lenzerheide, Sveitsi
    +
    la 28.12.2019 13:4510 km (v), yhteislähtö, naiset
    la 28.12.2019 15:1515 km (v), yhteislähtö, miehet
    su 29.12.2019 09:50Sprintti (v), karsinta, naiset
    su 29.12.2019 10:30Sprintti (v), karsinta, miehet
    su 29.12.2019 12:35Sprintti (v), finaalit, naiset
    su 29.12.2019 12:35Sprintti (v), finaalit, miehet
  • 29.12.2019FIS Tampereen Pyrinnön hiihdotKauppi
  • 31.12.2019 - 1.1.2020Maailmancup Toblach (Tour de Ski) Toblach, Italia
    +
    ti 31.12.2019 13:3015 km (v), väliaikalähtö, miehet
    ti 31.12.2019 16:0010 km (v), väliaikalähtö, naiset
    ke 01.01.2020 12:4010 km (p), takaa-ajo, naiset
    ke 01.01.2020 14:0015 km (p), takaa-ajo, miehet
  • 3.1.2020 - 5.1.2020Maailmancup Val di Fiemme (Tour de Ski) Val di Fiemme, Italia
    +
    pe 03.01.2020 14:1510 km (p), yhteislähtö, naiset
    pe 03.01.2020 16:1515 km (p), yhteislähtö, miehet
    la 04.01.2020 09:55Sprintti (p), karsinta, naiset
    la 04.01.2020 10:25Sprintti (p), karsinta, miehet
    la 04.01.2020 12:25Sprintti (p), finaalit, naiset
    la 04.01.2020 12:25Sprintti (p), finaalit, miehet
    su 05.01.2020 14:15Loppunousu 10 km (v), yhteislähtö, naiset
    su 05.01.2020 16:15Loppunousu 10 km (v), yhteislähtö, miehet
  • 3.1.2020 - 5.1.2020Skandinavia Cup Nes Skianlegg Nes Skianlegg, Norja
    +
    pe 03.01.2020 11:00Sprintti (v), karsinta, naiset
    pe 03.01.2020 11:00Sprintti (v), karsinta, miehet
    pe 03.01.2020 13:30Sprintti (v), finaali, naiset
    pe 03.01.2020 13:30Sprintti (v), finaali, miehet
    la 04.01.2020 11:0020 km (v), naiset
    la 04.01.2020 11:0030 km (v), miehet
    su 05.01.2020 10:0010 km (p), naiset
    su 05.01.2020 10:0015 km (p), miehet
  • 4.1.2020 - 5.1.2020FIS Keuruun hiihdotKeuruu
  • 10.1.2020World Sprint Series DresdenDresden, Saksa
    +
    pe 10.01.2020 16:30100 m sprintti, karsinta
    pe 10.01.2020 17:30100 m sprintti, finaalit
  • 11.1.2020Ski Classics Kaiser Maximilian LaufSeefeld, Itävalta
    +
    la 11.01.2020 09:4560 km (p), naiset
    la 11.01.2020 10:0060 km (p), miehet
  • 11.1.2020 - 12.1.2020Maailmancup Dresden Dresden, Saksa
    +
    la 11.01.2020Sprintti (v), karsinta, naiset
    la 11.01.2020Sprintti (v), karsinta, miehet
    la 11.01.2020 14:30Sprintti (v), finaalit, naiset
    la 11.01.2020 14:30Sprintti (v), finaalit, miehet
    su 12.01.2020Parisprintti (v), karsinta, naiset
    su 12.01.2020Parisprintti (v), karsinta, miehet
    su 12.01.2020 14:30Parisprintti (v), finaalit, naiset
    su 12.01.2020 14:30Parisprintti (v), finaalit, miehet
  • 11.1.2020FIS Nuorten SM-esikisatVaajakoski
  • 14.1.2020 - 15.1.2020Suomen Cup Vantaa Vantaa
  • 17.1.2020 - 19.1.2020FIS LygnaLygna, Norja
  • 18.1.2020Ski Classics La Diagonela EngadinZuoz, Sveitsi
    +
    la 18.01.2020 10:2065 km (p), naiset
    la 18.01.2020 10:3065 km (p), miehet
  • 18.1.2020 - 19.1.2020Maailmancup Nove Mesto Nove Mesto, Tsekki
    +
    la 18.01.2020 10:4510 km (v), väliaikalähtö, naiset
    la 18.01.2020 12:1515 km (v), väliaikalähtö, miehet
    su 19.01.2020 12:1010 km (p), takaa-ajo, naiset
    su 19.01.2020 14:0015 km (p), takaa-ajo, miehet
  • 18.1.2020 - 19.1.2020FIS Kallen KisatLapinlahhti, Haminamäki
  • 24.1.2020 - 26.1.2020FIS FalunFalun, Ruotsi
  • 24.1.2020World Sprint Series TrysilTrysil, Norja
    +
    pe 24.01.2020 14:00Karsinnat
    pe 24.01.2020 17:30Finaalit
  • 25.1.2020 - 26.1.2020Maailmancup Oberstdorf Oberstdorf, Saksa
    +
    la 25.01.2020 11:00Skiathlon 7,5 km + 7,5 km, naiset
    la 25.01.2020 13:00Skiathlon 15 km + 15 km, miehet
    su 26.01.2020Sprintti (p), karsinta, naiset
    su 26.01.2020Sprintti (p), karsinta, miehet
    su 26.01.2020 12:45Sprintti (p), finaalit, naiset
    su 26.01.2020 12:45Sprintti (p), finaalit, miehet
  • 26.1.2020Ski Classics MarcialongaTrentino, Italia
    +
    su 26.01.2020 08:5070 km (p), naiset
    su 26.01.2020 09:0070 km (p), miehet
  • 31.1.2020 - 2.2.2020SM-kisat Vöyri (Suomen Cup)Vöyri
    +
    pe 31.01.2020 10:00Parisprintti (v), karsinta, naiset
    pe 31.01.2020 11:00Parisprintti (v), karsinta, miehet
    pe 31.01.2020 13:30Parisprintti (v), finaali, naiset
    pe 31.01.2020 14:00Parisprintti (v), finaali, miehet
    la 01.02.2020 10:0010 km (p) väliaikalähtö, naiset
    la 01.02.2020 11:4515 km (p) väliaikalähtö, miehet
    su 02.02.2020 09:00Sprintti (v), karsinta, naiset
    su 02.02.2020 09:40Sprintti (v), karsinta, miehet
    su 02.02.2020 11:00Sprintti (v), finaali, naiset
    su 02.02.2020 11:27Sprintti (v), finaali, miehet
  • 31.1.2020World Sprint Series König Ludwig LaufOberammergau, Saksa
  • 1.2.2020Ski Classics Toblach-CortinaToblach-Cortina
    +
    la 01.02.2020 09:3042 km (p), miehet
    la 01.02.2020 09:4542 km (p), naiset
  • 8.2.2020 - 9.2.2020Maailmancup Falun Falun, Ruotsi
    +
    la 08.02.2020 12:45Sprintti (p), karsinta, naiset
    la 08.02.2020 12:45Sprintti (p), karsinta, miehet
    la 08.02.2020 15:15Sprintti (p), finaalit, naiset
    la 08.02.2020 15:15Sprintti (p), finaalit, miehet
    su 09.02.2020 10:3015 km (v), yhteislähtö, miehet
    su 09.02.2020 15:3010 km (v), yhteislähtö, naiset
  • 9.2.2020Ski Classics Jizerská PadesatkaBedrichov, Tsekki
    +
    su 09.02.2020 09:4550 km (p), naiset
    su 09.02.2020 10:0050 km (p), miehet
  • 9.2.2020FIS Vantaan hiihdotHakunila, Vantaa
  • 14.2.2020 - 16.2.2020FIS FørdeFørde, Norja
  • 15.2.2020 - 16.2.2020Maailmancup Östersund (FIS Ski Tour) Östersund, Ruotsi
    +
    la 15.02.2020 14:3010 km (v), väliaikalähtö, naiset
    la 15.02.2020 17:1015 km (v), väliaikalähtö, miehet
    su 16.02.2020 15:0015 km (p), takaa-ajo, miehet
    su 16.02.2020 17:0010 km (p), takaa-ajo, naiset
  • 15.2.2020 - 23.2.2020FIS Ski TourRuotsi, Norja
  • 18.2.2020Maailmancup Åre (FIS Ski Tour) Åre, Ruotsi
    +
    ti 18.02.2020 14:45Sprintti (v), karsinta, naiset
    ti 18.02.2020 15:20Sprintti (v), karsinta, miehet
    ti 18.02.2020 17:15Sprintti (v), finaalit, naiset
    ti 18.02.2020 17:45Sprintti (v), finaalit, miehet
  • 20.2.2020Maailmancup Storlien-Meråker (FIS Ski Tour) Storlien-Meråker, Norja
    +
    to 20.02.2020 11:4538 km (v), yhteislähtö, naiset
    to 20.02.2020 14:3038 km (v), yhteislähtö, miehet
  • 22.2.2020 - 23.2.2020Maailmancup Trondheim (FIS Ski Tour) Trondheim, Norja
    +
    la 22.02.2020Sprintti (p), karsinta, naiset
    la 22.02.2020Sprintti (p), karsinta, miehet
    la 22.02.2020 14:00Sprintti (p), finaalit, naiset
    la 22.02.2020 14:00Sprintti (p), finaalit, miehet
    su 23.02.2020 12:2515 km (p), takaa-ajo, naiset
    su 23.02.2020 14:2030 km (p), takaa-ajo, miehet
  • 22.2.2020FIS UmeåUmeå, Ruotsi
  • 29.2.2020 - 1.3.2020Maailmancup Lahti Lahti, Suomi
    +
    la 29.02.202010 km (p), väliaikalähtö, naiset
    la 29.02.202015 km (p), väliaikalähtö, miehet
    su 01.03.20204 x 5 km viesti, naiset
    su 01.03.20204 x 7,5 km viesti, miehet
  • 1.3.2020Ski Classics VasaloppetSälen-Mora, Ruotsi
    +
    su 01.03.2020 09:0090 km (p), naiset
    su 01.03.2020 09:0090 km (p), miehet
  • 4.3.2020Maailmancup Drammen Drammen, Norja
    +
    ke 04.03.2020Sprintti (p), karsinta, naiset
    ke 04.03.2020Sprintti (p), karsinta, miehet
    ke 04.03.2020 16:30Sprintti (p), finaalit, naiset
    ke 04.03.2020 16:30Sprintti (p), finaalit, miehet
  • 7.3.2020 - 8.3.2020Maailmancup Oslo Oslo, Norja
    +
    la 07.03.2020 13:0030 km (p), yhteislähtö, naiset
    su 08.03.2020 12:3050 km (p), yhteislähtö, miehet
  • 12.3.2020World Sprint Series MoskovaMoskova, Venäjä
  • 13.3.2020 - 15.3.2020Skandinavia Cup Otepää Otepää, Viro
    +
    pe 13.03.2020Sprintti (p), karsinta, naiset
    pe 13.03.2020Sprintti (p), karsinta, miehet
    pe 13.03.2020Sprintti (p), finaali, naiset
    pe 13.03.2020Sprintti (p), finaali, miehet
    la 14.03.202010 km (p), naiset
    la 14.03.202015 km (p), miehet
    su 15.03.202010 km (v), naiset
    su 15.03.202015 km (v), miehet
  • 14.3.2020 - 15.3.2020Maailmancup Quebec Quebec, Kanada
    +
    la 14.03.2020Sprintti (p), karsinta, naiset
    la 14.03.2020Sprintti (p), karsinta, miehet
    la 14.03.2020 19:20Sprintti (p), finaalit, naiset
    la 14.03.2020 19:20Sprintti (p), finaalit, miehet
    su 15.03.2020Sprintti (v), karsinta, naiset
    su 15.03.2020Sprintti (v), karsinta, miehet
    su 15.03.2020 19:15Sprintti (v), finaalit, naiset
    su 15.03.2020 19:15Sprintti (v), finaalit, miehet
  • 17.3.2020Maailmancup Minneapolis Minneapolis, USA
    +
    ti 17.03.2020Sprintti (v), karsinta, naiset
    ti 17.03.2020Sprintti (v), karsinta, miehet
    ti 17.03.2020 23:45Sprintti (v), finaalit, naiset
    ti 17.03.2020 23:45Sprintti (v), finaalit, miehet
  • 20.3.2020 - 22.3.2020Maailmancup Canmore Canmore, Kanada
    +
    pe 20.03.2020 19:1010 km (v), yhteislähtö, naiset
    pe 20.03.2020 20:1515 km (v), yhteislähtö, miehet
    la 21.03.2020 18:3010 km (p), takaa-ajo, naiset
    la 21.03.2020 19:4515 km (p), takaa-ajo, miehet
    su 22.03.2020 18:00Sekaviesti
  • 20.3.2020 - 21.3.2020FIS Medkila/KilkamMedkila/Kilkam, Norja
  • 21.3.2020Ski Classics BirkebeinerrennetRena-Lillehammer, Norja
    +
    la 21.03.2020 08:4554 km (p), naiset
    la 21.03.2020 09:0054 km (p), miehet
  • 28.3.2020Ski Classics ReistadløpetSetermoen-Bardufoss, Norja
    +
    la 28.03.2020 11:0050 km (p), naiset
    la 28.03.2020 11:3050 km (p), miehet
  • 28.3.2020 - 29.3.2020Suomen Cup Pyhäjärvi Pyhäjärvi
  • 3.4.2020 - 5.4.2020SM-kisat Ristijärvi (Suomen Cup)Ristijärvi
    +
    pe 03.04.202010 km (v) väliaikalähtö, naiset
    pe 03.04.202015 km (v) väliaikalähtö, miehet
  • 4.4.2020Ski Classics Ylläs-LeviYlläs-Levi, Suomi
    +
    la 04.04.2020 08:2570 km (p), naiset
    la 04.04.2020 09:0070 km (p), miehet
  • 4.4.2020World Sprint Series Ludde OpenHafjell, Norja
  • 10.4.2020 - 11.4.2020FIS Taivalkosken hiihdotTaivalvaara
  • 13.4.2020FIS Ainiovaaran hiihdotAiniovaara


Hiihto - Tulokset tänään


FIS Ski Tour Meråker 20.2.2020 miehet


Miehet 34 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Alexander Bolshunov (RUS)1:19.34,9
2.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)+51,7
3.Emil Iversen (NOR)+51,8
4.Martin Løwstrøm Nyenget (NOR)+52,4
5.Finn Hågen Krogh (NOR)+52,8
6.Dario Cologna (SUI) 
7.Sjur Røthe (NOR) 
8.Roman Furger (SUI)+55,4
9.Simen Hegstad Krüger (NOR)+55,5
10.Andrey Melnichenko (RUS)+57,6

19. Iivo Niskanen (FIN) +1.50,7

FIS Ski Tour Meråker 20.2.2020 naiset


Naiset 34 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Therese Johaug (NOR)1:26.32,8
2.Ingvild Flugstad Østberg (NOR)+4,0
3.Heidi Weng (NOR)+1.21,6
4.Ebba Andersson (SWE)+2.00,5
5.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+3.06,5
6.Tiril Udnes Weng (NOR)+3.10,3
7.Jessica Diggins (USA)+3.13,9
8.Emma Ribom (SWE)+3.31,1
9.Teresa Stadlober (AUT)+3.32,1
10.Rosie Brennan (USA)+3.41,9

17. Krista Pärmäkoski (FIN) +4.31,4
22. Anne Kyllönen (FIN) +5.56,8
26. Laura Mononen (FIN) +5.57,7

FIS Ski Tour Åre finaalit 18.2.2020


Sprintti (v) finaali, miehet

#UrheilijaTulos
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)2.02,63
2.Federico Pellegrino (ITA)+2,39
3.Renaud Jay (FRA)+3,70
4.Pål Golberg (NOR)+14,46
5.Lucas Chanavat (FRA)+26,39
6.Erik Valnes (NOR)+1.05,62

Sprinttifinaali (v), naiset

#UrheilijaTulos
1.Therese Johaug (NOR)2.27,6
2.Heidi Weng (NOR)+1,73
3.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+2,47
4.Jonna Sundling (SWE)+5,01
5.Nadine Fähndrich (SUI)+6,22
6.Linn Svahn (SWE)+6,98

Laura Mononen selviytyi välieriin 12. parhaan joukkoon ja oli kuuden hiihtäjän välierässään neljäs.


FIS Ski Tour Åre sprinttikarsinnat 18.2.2020


Sprintti (v) karsinta, miehet

#UrheilijaTulos
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)1.49,64 Q
2.Pål Golberg (NOR)+2,58 Q
3.Erik Valnes (NOR)+2,65 Q
4.Federico Pellegrino (ITA)+4,01 Q
5.Renaud Jay (FRA)+4,12 Q
6.Andrey Melnichenko (RUS)+4,39 Q
7.Finn Hågen Krogh (NOR)+5,10 Q
8.James Clugnet (GBR)+5,25 Q
9.Denis Spitsov (RUS)+5,29 Q
10.Sjur Røthe (NOR)+5,48 Q

17. Lauri Vuorinen (FIN) +7,12 Q
40. Markus Vuorela (FIN) +11,50
42. Iivo Niskanen (FIN) +11,84
49. Lari Lehtonen (FIN) +13,04

Sprintti (v) karsinta, naiset

#UrheilijaTulos
1.Therese Johaug (NOR)2.13,30 Q
2.Heidi Weng (NOR)+4,53 Q
3.Greta Laurent (ITA)+4,77 Q
4.Linn Svahn (SWE)+5,24 Q
5.Laura Mononen (FIN)+5,44 Q
6.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+5,50 Q
7.Maiken Caspersen Falla (NOR)+6,71 Q
8.Ingvild Flugstad Østberg (NOR)+7,08 Q
9.Ragnhild Haga (NOR)+7,15 Q
10.Jonna Sundling (SWE)+7,40 Q

13. Krista Pärmäkoski (FIN) +10,10 Q
26. Anne Kyllönen (FIN) +13,09 Q
51. Kerttu Niskanen (FIN) +21,69



FIS Ski Tour (mc) Östersund 16.2.2020


Naisten takaa-ajo 10 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Therese Johaug (NOR)27.29,0
2.Heidi Weng (NOR)+57,4
3.Ingvild Flugstad Østberg (NOR)+57,8
4.Ebba Andersson (SWE)+58,6
5.Anamarija Lampic (SLO)+1.38,7
6.Krista Pärmäkoski (FIN)+1.39,4
7.Teresa Stadlober (AUT)+1.40,0
8.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+1.42,2
9.Emma Ribom (SWE)+1.43,2
10.Rosie Brennan (USA)+1.43,3

20. Kerttu Niskanen (FIN) +2.13,0
22. Laura Mononen (FIN) +2.14,5
26. Anne Kyllönen (FIN) +2.26,6

FIS Ski Tour (mc) Östersund 16.2.2020


Miesten takaa-ajo 15 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Pål Golberg (NOR)34.50,8
2.Alexander Bolshunov (RUS)+0,3
3.Martin Løwstrøm Nyenget (NOR)+2,1
4.Sjur Røthe (NOR)+2,5
5.Hans Christer Holund (NOR)+7,3
6.Finn Hågen Krogh (NOR)+39,3
7.Martin Johnsrud Sundby (NOR)+42,9
8.Erik Valnes (NOR)+51,3
9.Iivo Niskanen (FIN)+54,4
10.Dario Cologna (SUI)+54,7

50. Markus Vuorela (FIN) +4.24,4
54. Lari Lehtonen (FIN) +4.34,6
56. Lauri Vuorinen (FIN) +4.35,4

Nuorten SM-hiihdot Kontiolahti 16.2.2020


N20 viesti 3 x 3,3 km

#JoukkueTulos
1.Mikkelin Hiihtäjät29.17,0
2.Espoon Hiihtoseura+14,6
3.Kalajoen Junkkarit+40,3
4.Tampereen Pyrintö+1.06,8
5.Valkeakosken Haka+1.08,3
6.Ounasvaaran Hiihtoseura+1.19,5


N18 viesti 3 x 3,3 km

#JoukkueTulos
1.Valkeakosken Haka29.15,9
2.Kankaantaan Kisa+21,9
3.Visa Ski Team Kemi+34,7
4.Borgå Akilles+58,4
5.Ski Jyväskylä+1.41,2
6.Ski Jyväskylä 2+1.46,1


M18 viesti, 3 x 5km

#JoukkueTulos
1.Puijon Hiihtoseura37.36,9
2.Karihaaran Visa+3,5
3.Ski Jyväskylä+23,0
4.Puijon Hiihtoseura 2+57,7
5.Espoon Hiihtoseura+1.34,3
6.Valkeakosken Haka+1.55,2
7.Petoteam+2.19,2
8.Skiteam 105+2.50,6
9.Borgå Akilles+3.03,1
10.Taivalkosken Metsä-Veikot -85+3.11,8


M20 viesti, 3 x x5 km

#JoukkueTulos
1.IF Minken37.43,6
2.Liperin Hiihtoseura+11,8
3.Oulun Hiihtoseura+20,9
4.Vehkalahden Veikot+23,4
5.Norrvalla Ski Team+41,5
6.Puijon Hiihtoseura+43,3
7.Espoon Hiihtoseura+1.02,6
8.Lahden Hiihtoseura+1.04,3
9.Teuvan Rivakka+1.36,5


FIS Ski Tour Östersund 15.2.2020


Miesten 15 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Sjur Røthe (NOR)30.41,5
2.Simen Hegstad Krüger (NOR)+1,7
3.Finn Hågen Krogh (NOR)+16,6
4.Martin Johnsrud Sundby (NOR)+17,3
5.Alexander Bolshunov (RUS)+22,2
6.Hans Christer Holund (NOR)+24,6
7.Adrien Backscheider (FRA)+25,4
8.Pål Golberg (NOR)+27,6
9.Denis Spitsov (RUS)+32,3
10.Ivan Yakimushkin (RUS)+33,2

27. Iivo Niskanen (FIN) +1.08,3
51. Markus Vuorela (FIN) +1.58,7
62. Lauri Vuorinen (FIN) +2.35,7
66. Lari Lehtonen (FIN) +2.49,2

FIS Ski Tour (mc) Östersund 15.2.2020


Naiset 10 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Therese Johaug (NOR)21.49,7
2.Heidi Weng (NOR)+45,6
3.Ingvild Flugstad Østberg (NOR)+47,3
4.Ebba Andersson (SWE)+53,1
5.Ragnhild Haga (NOR)+1.04,3
6.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+1.05,0
7.Krista Pärmäkoski (FIN)+1.15,0
8.Jessica Diggins (USA)+1.18,1
9.Rosie Brennan (USA)+1.25,7
10.Natalia Nepryaeva (RUS)+1.27,7

27. Kerttu Niskanen (FIN) +1.59,0
34. Laura Mononen (FIN) +2.07,8
42. Anne Kyllönen (FIN) +2.22,7

Nuorten SM-hiihdot Kontiolahti 15.2.2020


M23 yhteislähtö 30 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Remi Lindholm (IF Minken)1:07.44,5
2.Martin Himma (EST)+33,3
3.Oskari Hökka (Taivalkosken Metsä-Veikot -85)+48,9
4.Kalle Parantainen (IF Minken)+51,3
5.Lauri Mannila (Oulun Hiihtoseura)+57,6
6.Juuso Tossavainen (Kuusamon Erä-Veikot)+1.03,5


M20 yhteislähtö 30 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Tino Stenman (Ylöjärven Ryhti)1:09.26,4
2.Eemil Helander (Keuruun Kisailijat)+1,0
3.Johannes Vuorela (IF Minken)+18,5
4.Miska Poikkimäki (Vuokatti Ski Team Kainuu)+55,4
5.Olli-Pekka Laitila (Vehkalahden Veikot)+1.42,0
6.Eelis Valikainen (Kalajoen Junkkarit)+1.52,4


N18, yhteislähtö 15 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Sonja Leinamo (Valkeakosken Haka)40.14,4
2.Elisa Mattila (Kouvolan Hiihtoseura)+4,8
3.Laura Kankkunen (Keravan Urheilijat)+7,2
4.Jonna Vestenius (Karihaaran Visa)+20,2
5.Tuuli Raunio (Kankaantaan Kisa)+25,6
6.Sofia Tivinen (Mikkelin Hiihtäjät)+29,2


M18, yhteislähtö 20 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Alexnder Ståhlberg (Norrvalla Ski Team)46.22,2
2.Veeti Pyykkö (Liperin Hiihtoseura)+53,4
3.Jaakko Kukkonen (Karihaaran Visa)+54,5
4.Perttu Reponen (Liperin Hiihtoseura)+1.00,8
5.Matias Hyvönen (Lahden Hiihtoseura)+1.01,1
6.Jussi Hyytiäinen (Jämsänkosken Ilves)+1.38,3



N17, yhteislähtö 15 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Iida Vuollet (Kalajoen Junkkarit)39.45
2.Eevi-Inkeri Tossavainen (Savonlinnan Hiihtoseura)-
3.Sanni Räisänen (Ski Jyväskylä)-
4.Enni Petrelius (Ounasvaaran Hiihtoseura)-
5.Rebecca Sandnäs (IF Brahe)-
6.Nora Kytäjä (Valkeakosken Haka)-


M17, yhteislähtö 20 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Niko Anttola (Karihaaran Visa)47.11,9
2.Eero Rantala (Vehkalahden Veikot)+30,8
3.Topias Kemppi (Espoon Hiihtoseura)+1.03,2
4.Eemeli Juntunen (Iisalmen Visa)+1.03,8
5.Elias Mäkinen (Kankaantaan Kisa)+1.04,8
6.Santeri Kirjavainen (Puijon Hiihtoseura)+1.04,9


N20, yhteislähtö 20 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Jasmin Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)52.19,5
2.Iida Haatpala (Espoon Hiihtoseura)+17,4
3.Siiri Kaijansinkko (Lappeen Riento)+1.14,4
4.Vilja Kauranen (Espoon Hiihtoseura)+1.32,5
5.Hanna Ray (IK Falken)+1.37,4
6.Anne Penttilä (Vehkalahden Veikot)+1.42,7


N23, yhteislähtö 20 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Vilma Nissinen (Vuokatti Ski Team Kainuu)51.34,5
2.Anita Korva (Kainuun Hiihtoseura)+0,1
3.Emmi Lämsä (Karihaaran Visa)+5,5
4.Linnea Henriksson (IF Femman)+50,7
5.Heidi Kuuttinen (IF Minken)+1.32,7
6.Sonja Eskelinen (Vantaan Hiihtoseura)+1.33,5


Nuorten SM-hiihdot Kontiolahti 14.2.2020


M23 Sprinttifinaali (v)

#UrheilijaTulos
1.Verneri Suhonen (Hollolan Urheilijat -46) 
2.Verneri Poikonen (Äänerkosken Huima) 
3.Elmeri Toivanen (Kouvolan Hiihtoseura) 
4.Miro Karppanen (Imatran Urheilijat) 
5.Lauri Mannila (Oulun Hiihtoseura) 
6.Martin Himma (EST) 


M20 Sprinttifinaali (v)

#UrheilijaTulos
1.Niilo Moilanen (Oulun Hiihtoseura) 
2.Miska Poikkimäki (Vuokatti Ski Team Kainuu) 
3.Tino Stenman (Ylöjärven Ryhti) 
4.Karl Sebastian Dremljuga (EST) 
5.Eero Iso-Tryykäri (Espoon Hiihtoseura) 
6.Valtteri Pennanen (Puijon Hiihtoseura) 


M18 Sprinttifinaali (v)

#UrheilijaTulos
1.Eero Rantala (Vehkalahden Veikot) 
2.Topias Kemppi (Espoon Hiihtoseura) 
3.Elias Mäkinen (Kankaantaan Kisa) 
4.Samppo Kumpumäki (Pyhäjärven Pohti) 
5.Niko Anttola (Karihaaran Visa) 
6.Alexander Ståhlberg (Norrvalla Ski Team) 

N23 Sprinttifinaali (v) 1,5 km

#UrheilijaTulos
1.Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat)3.13,1
1.Emmi Lämsä (Karihaaran Visa)3.13,1
3.Anita Korva (Kainuun Hiihtoseura)+0,6
4.Annu Pylkkänen (Ski Jyväskylä)+2,4
5.Saana Lahdelma (Mikkelin Hiihtäjät)+2,8
6.Vilma Nissinen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+16,9


N20 Sprinttifinaali (v) 1,5 km

#UrheilijaTulos
1.Jasmin Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)3.12,7
2.Lotta Kurttila (Liperin Hiihtoseura)+2,7
3.Telloora Ojaste (EST)+4,7
4.Amanda Saari (Tampereen Pyrintö)+5,9
5.Marika Aho (Ski Jyväskylä)+19,6
6.Hanna Ray (IK Falken)+26,0
7.Heidi Nikkinen (Kouvolan Hiihtoseura)+46,3


N18 Sprinttifinaali (v) 1,5 km

#UrheilijaTulos
1.Johanna Udras (EST)3.19,0
2.Eevi-Inkeri Tossavainen (Savonlinnan Hiihtoseura)+3,6
3.Sonja Leinamo (Valkeakosken Haka)+4,2
4.Saara Mattila (Valkeakosken Haka)+4,3
5.Tuuli Raunio (Kankaantaan Kisa)+4,9
6.Jonna Vestenius (Karihaaran Visa)+5,4



Maailmancup Falun 9.2.2020


Miehet 15 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Alexander Bolshunov (RUS)33.10,3
2.Sjur Røthe (NOR)+0,8
3.Ivan Yakimushkin (RUS)+9,7
4.Andrey Melnichenko (RUS)+10,5
5.Hans Christer Holund (NOR)+11,0
6.Simen Hegstad Krüger (NOR)+30,2
7.Finn Hågen Krogh (NOR)+31,5
8.Jan Thomas Jenssen (NOR)+31,6
9.Iivo Niskanen (FIN)+32,1
10.Clement Parisse (FRA)+33,6

11. Ristomatti Hakola +45,5
22. Perttu Hyvärinen +1.15,4
71. Lauri Vuorinen +4.31,0

Naiset 10 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Therese Johaug (NOR)25.04,1
2.Ebba Andersson (SWE)+6,5
3.Heidi Weng (NOR)+23,8
4.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+30,3
5.Helene Marie Fossesholm (NOR)+36,9
6.Natalia Nepryaeva (RUS)+44,8
7.Anamarija Lampic (SLO)+46,2
8.Ragnhild Haga (NOR)+47,6
9.Frida Karlsson (SWE)+50,1
10.Krista Pärmäkoski (FIN)+51,3

18. Laura Mononen +1.05,5
20. Kerttu Niskanen +1.18,8
36. Anne Kyllönen +1.57,7
56. Johanna Matintalo +3.10,5
62. Katri Lylynperä +3.50,5


Falun Maailmancup 8.2.2020


Naiset, sprinttifinaali

#UrheilijaTulos
1.Linn Svahn (SWE)3.23,54
2.Natalia Nepryaeva (RUS)+0,08
3.Jonna Sundling (SWE)+0,10
4.Anamarija Lampic (SLO)+0,93
5.Maiken Caspersen Falla (NOR)+3,70
6.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+7,00
7.Sophie Caldwell (USA)+8,46

Miehet, sprinttifinaali

#UrheilijaTulos
1.Pål Golberg (NOR)2.51,83
2.Erik Valnes (NOR)+0,52
3.Alexander Bolshunov (RUS)+0,92
4.Federico Pellegrino (ITA)+2,40
5.Håvard Solås Taugbøl (NOR)+9,74
6.Teodor Peterson (SWE)+49,48




Naiset, sprinttikarsinta (p)

#UrheilijaTulos
1.Johanna Hagström (SWE)3.15,96
2.Anna Dyvis (SWE)+0,78
3.Sophie Caldwell (USA)+2,16
4.Jonna Sundling (SWE)+2,80
5.Emma Ribom (SWE)+3,27
6.Ane Appelkvist Stenseth (NOR)+4,38
7.Anamarija Lampic (SLO)+4,92
8.Linn Svahn (SWE)+5,53
9.Linn Sömskar (SWE)+5,73
10.Maja Dahlqvist (SWE)+6,11

24. Katri Lylynperä +10,11
26. Anne Kyllönen +10,31
27. Laura Mononen +10,65
29. Kerttu Niskanen +11,55
35. Johanna Matintalo +16,52

Miehet, Sprinttikarsinta (p)

#UrheilijaTulos
1.Erik Valnes (NOR)2.51,15
2.Pål Golberg (NOR)+0,26
3.Alexander Bolshunov (RUS)+0,51
4.Richard Jouve (FRA)+1,27
5.Federico Pellegrino (ITA)+2,11
6.Calle Halfvarsson (SWE)+2,22
7.Lucas Chanavat (FRA)+2,47
8.Johan Häggström (SWE)+2,51
9.Håvard Solås Taugbøl (NOR)+3,01
10.Ristomatti Hakola (FIN)+3,27

13. Lauri Vuorinen +4,20
32. Iivo Niskanen +7,79
46. Lauri Lepistö +11,20
DNS Joni Mäki





Vöyrin SM-hiihdot 2.2.2020


Miesten sprintti (v) finaali

#UrheilijaTulos
1.Joni Mäki (Pohti SkiTeam)2.48,78
2.Verneri Suhonen (Hollolan Urheilijat -46)+1,57
3.Karri Hakala (Ilmajoen Kisailijat)+2,25
4.Lauri Vuorinen (Skiteam 105)+5,92
5.Lauri Mannila (Oulun Hiihtoseura)+6,50
6.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)+7,28


Naisten sprintti (v) finaali

#UrheilijaTulos
1.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)3.13,87
2.Julia Häger (IF Minken)+1,57
3.Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura)+4,67
4.Maaret Pajunoja (Ikaalisten Urheilijat)+9,17
5.Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat)+9,24
6.Heini Hokkanen (Kainuun Hiihtoseura)+15,75


Miesten sprintti (v), karsinta

#UrheilijaTulos
1.Joni Mäki (Pohti SkiTeam)2.48,69
2.Karri Hakala (Ilmajoen Kisailijat)+2,41
3.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)+3,47
4.Verneri Suhonen (Hollolan Urheilijat -46)+4,52
5.Lauri Vuorinen (Skiteam 105)+5,91
6.Juuso Haarala (Pohti Ski Team)+6,21
7.Lauri Lepistö (Kouvolan Hiihtoseura)+7,25
8.Antti Häkämies (Posion Pyrintö)+8,43
9.Lauri Mannila (Oulun Hiihtoseura)+8,93
10.Verneri Poikonen (Äänerkosken Huima)+9,09


Naisten sprintti (v), karsinta

#UrheilijaTulos
1.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)3.15,45
2.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+1,32
3.Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura)+4,10
4.Susanna Saapunki (Vuokatti Ski Team Kainuu)+4,32
5.Julia Häger (IF Minken)+5,59
6.Vilma Jylhä (Savonlinnan Hiihtoseura)+6,00
7.Jasmin Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)+6,77
8.Maaret Pajunoja (Ikaalisten Urheilijat)+10,20
9.Katri Lylynperä (Vuokatti Ski Team Kainuu)+10,32
9.Emmi Lämsä (Karihaaran Visa)+10,32


Toblach-Cortina, Visma Ski Classics


Naiset 42 km

#UrheilijaTulos
1.Britta Johansson Nordgren (SWE)1:55.55,2
2.Kari Vikhagen Gjeitnes (NOR)+1,0
3.Anastasia Vlasova (RUS)+1.19,4
4.Katerina Smutná (CZE)+1.19,6
5.Lina Korsgren (SWE)+1.19,7
6.Olga Tsareva (RUS)+1.19,8

17. Heli Heiskanen +4.57,2
23. Rebecca Immonen +9.06,3

Miehet 42 km

#UrheilijaTulos
1.Andreas Nygård (NOR)1:38.25,1
2.Petter Eliassen (NOR)+0,7
3.Marcus Johansson (SWE)+16,8
4.Max Novak (SWE)+16,9
5.Stian Hoelgaard (NOR)+17,2
6.Oskar Kardin (SWE)+18,0

10. Ari Luusua +22,4



Vöyrin SM-hiihdot 1.2.2020


Miesten 15 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)41.58,8
2.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)+3,1
3.Markus Vuorela (Jämin Jänne)+1.55,7
4.Lauri Vuorinen (Skiteam 105)+2.05,5
5.Joni Mäki (Pohti SkiTeam)+2.17,9
6.Timo Mantere (Ilmajoen Kisailijat)+2.31,4
7.Aku Nikander (Jämin Jänne)+2.39,4
8.Juuso Haarala (Pohti Ski Team)+2.43,3
9.Joonas Sarkkinen (Ounasvaaran Hiihtoseura)+2.47,3
10.Ville Nousiainen (Kouvolan Hiihtoseura)+2.54,3


Naiset 10 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat)30.07,3
2.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+45,3
3.Vilma Nissinen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1.04,8
4.Susanna Saapunki (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1.14,2
5.Riitta-Liisa Roponen (Oulun Hiihtoseura)+1.33,4
6.Katri Lylynperä (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1.41,6
7.Anni Kainulainen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+1.58,7
8.Anita Korva (Kainuun Hiihtoseura)+2.52,9
9.Marjaana Pitkänen (Oulun Hiihtoseura)+2.58,2
10.Katariina Lonka (Ikaalisten Urheilijat)+3.07,2

Vöyrin SM-hiihdot 31.1.2019


Miesten parisprintti (v) finaali

#UrheilijaTulos
1.Jämin Jänne (Markus Vuorela, Ristomatti Hakola)18.41,44
2.Pohti Skiteam (Heikki Korpela, Joni Mäki)+7,41
3.Skiteam 105 (Aleksi Parttimaa, Lauri Vuorinen)+12,57
4.Ilmajoen Kisailijat (Kari Varis, Karri Hakala)+12,76
5.Pohti SkiTeam 2 (Joel Ikonen, Juuso Haarala)+14,40
6.Vuokatti Ski Team Kainuu (Turo Sipilä, Miska Poikkimäki)+27,20
7.Vantaan Hiihtoseura (Waltteri Vinkanharju, Kaarel Kasper Kõrge)+35,41
8.Haapajärven Kiilat (Anssi Koirikivi, Risto Uusivirta)+40,47
9.Skiteam 105 2 (Leo Rantahalvari, Lassi Vuorinen)+40,67
10.Imatran Urheilijat (Lari Lehtonen, Ville Ahonen)+45,59


Naisten parisprintti (v) finaali

#UrheilijaTulos
1.Vuokatti Ski Team Kainuu (Vilma Nissinen, Katri Lylynperä)21.07,91
2.Ikaalisten Urheilijat (Maaret Pajunoja, Krista Pärmäkoski)+3,07
3.Kainuun Hiihtoseura (Anne Kyllönen, Anni Alakoski)+6,62
4.Hämeenlinnan Hiihtoseura (Anni Kainulainen, Laura Mononen)+21,54
5.Oulun Hiihtoseura (Marjaana Pitkänen, Riitta-Liisa Roponen)+42,80
6.Vantaan Hiihtoseura (Hennariikka Rahkola, Jasmi Joensuu)+59,74
7.Kainuun Hiihtoseura 2 (Heini Hokkanen, Anita Korva)+1.07,94
8.Mikkelin Hiihtäjät (Jasmin Kähärä, Noora Tivinen)+1.39,59
9.Jämin Jänne (Erika Jänkä, Josefiina Böök)+1.41,16
10.Savonlinnan Hiihtoseura (Eevi-Inkeri Tossavainen, Vilma Jylhä)+1.42,51


Miesten parisprintti (v) erä 3

#UrheilijaTulos
1.Pohti Skiteam (Heikki Korpela, Joni Mäki)19.50,24 Q
2.Ilmajoen Kisailijat (Kari Varis, Karri Hakala)+1,71 Q
3.Vantaan Hiihtoseura (Waltteri Vinkanharju, Kaarel Kasper Kõrge)+2,22 q
4.Skiteam 105 2 (Leo Rantahalvari, Lassi Vuorinen)+5,67 q
5.Imatran Urheilijat (Miro Karppanen, Olli Ahonen)+11,42 q
6.Espoon Hiihtoseura (Matias Heinonen, Miika Heikkilä)+15,60 q
7.Haapajärven Kiilat (Anssi Koirikiva, Risto Uusivirta)+16,02 q


Miesten parisprintti (v) erä 2

#UrheilijaTulos
1.Skiteam 105 (Aleksi Parttimaa, Lauri Vuorinen)20.27,36 Q
2.Pohti SkiTeam 2 (Joel Ikonen, Juuso Haarala)+0,49 Q
3.Ilmajoen Kisailijat 2 (Antti Kartano, Timo Mantere)+1,47 q
4.IF Minken (Johannes Vuorela, Remi Lindholm)+1,49
5.Vantaan Hiihtoseura 3 (Vilho Moilanen, Janne Stenbäck,)+16,67
6.IF Åsarna (Oscar Högnabba, August Högnabba)+17,68


Miesten parisprintti (v) erä 1

#JoukkueTulos
1.Jämin Jänne (Markus Vuorela, Ristomatti Hakola)20.07,70 Q
2.Imatran Urheilijat (Lari Lehtonen, Ville Ahonen)+0,11 Q
3.Vuokatti Ski Team Kainuu (Turo Sipilä, Miska Poikkimäki)+1,83 q
4.Petoteam (Henri Jelonen, Veli-Matti Räsänen)+2,29 q
5.Skiteam 105 3 (Tuukka Invenius, Onni Rantahalvari)+4,94 q
6.Jämin Jänne 2 (Aku Nikander, Jussi Jussila)+7,23


Naisten parisprintti (v) erä 2

#UrheilijaTulos
1.Ikaalisten Urheilijat (Maaret Pajunoja, Krista Pärmäkoski)22.29,81 Q
2.Hämeenlinnan Hiihtoseura (Anni Kainulainen, Laura Mononen)+18,49 Q
3.Oulun Hiihtoseura (Marjaana Pitkänen, Riitta-Liisa Roponen)+47,69 q
4.Mikkelin Hiihtäjät (Jasmin Kähärä, Noora Tivinen)+1.00,94 q
5.Jämin Jänne (Erika Jänkä, Josefiina Böök)+1.01,23 q
6.Siilinjärven Hiihtoseura (Senni Vuolle, Johanna Ukkola)+1.05,01 q
7.Lahden Hiihtoseura (Noora Kivikko, Marja-Terttu Repo)+1.08,70 q
8.Vantaan Hiihtoseura 2 (Iina Ahokas, Aira-Maarit Mantsinen)+1.44,45


Naisten parisprintti (v) erä 1

#JoukkueTulos
1.Kainuun Hiihtoseura (Anne Kyllönen, Anni Alakoski)22.40,42 Q
2.Vuokatti Ski Team Kainuu (Vilma Nissinen, Katri Lylynperä)+8,18 Q
3.Vantaan Hiihtoseura (Hennariikka Rahkola, Jasmi Joensuu)+8,63 q
4.Kainuun Hiihtoseura 2 (Heini Hokkanen, Anita Korva)+10,58 q
5.Ski Jyväskylä (Ida Meriläinen, Anita Kirvesniemi)+46,47 q
6.Kontiolahden Urheilijat (Johanna Pykäläinen, Laura Karkkulainen)+47,71 q
7.Savonlinnan Hiihtoseura (Eevi-Inkeri Tossavainen, Vilma Jylhä)+54,70 q
8.Visa Ski Team Kemi (Jonna Vestenius, Ella Anttola)+1.16,88 q


Oberstdorf sprinttifinaalit 26.1.2020


Sprinttifinaali, naiset

#UrheilijaTulos
1.Natalia Nepryaeva (RUS)3.27,1
2.Anamarija Lampic (SLO)+0,26
3.Jessica Diggins (USA)+2,44
4.Sophie Caldwell (USA)+3,62
5.Linn Svahn (SWE)+5,16
6.Ane Appelkvist Stenseth (NOR)+30,30

14. Anne Kyllönen (FIN)
18. Kerttu Niskanen (FIN)
22. Krista Pärmäkoski (FIN)
27. Vilma Nissinen (FIN)

Sprinttifinaali, miehet

#UrheilijaTulos
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)3.29,4
2.Pål Golberg (NOR)+1,99
3.Erik Valnes (NOR)+2,37
4.Federico Pellegrino (ITA)+3,06
5.Oskar Svensson (SWE)+8,89
6.Gleb Retivykh (RUS)+9,66

13. Lauri Vuorinen (FIN)
19. Iivo Niskanen (FIN)
23. Lauri Lepistö (FIN)
26. Ristomatti Hakola (FIN)



Marcialonga Ski Classics 26.1.2020


Naiset 70 km

#UrheilijaTulos
1.Kari Vikhagen Gjeitnes (NOR)3:21.59,2
2.Astrid Øyre Slind (NOR)3:22.06,2
3.Lina Korsgren (SWE)3:22.56,6
4.Ida Dahl (SWE)3:25.03,3
5.Emilie Fleten (NOR)3:25.23,8
6.Britta Johansson Nordgren (SWE)3:26.29,5
7.Katerina Smutná (CZE)3:29.17,8
8.Sofie Elebro (SWE)3:29.29,3
9.Jenny Larsson (SWE)3:31.50,1
10.Olga Tsareva (RUS)3:32.39,1


16. Heli Heiskanen (FIN) 3:35.32,3
22. Terhi Pollari (FIN) 3:43.46,5
24. Niina Virtanen (FIN) 3:46.54,1
29. Eevakaisa Loukusa (FIN) 3:49.44,8

Miehet 70 km

#UrheilijaTulos
1.Tore Bjørseth Berdal (NOR)3:05.52,0
2.Tord Asle Gjerdalen (NOR)3:05.53,5
3.Petter Eliassen (NOR)3:05.54,8
4.Andreas Nygård (NOR)3:06.02,0
5.Morten Eide Pedersen (NOR)3:06.09,7
6.Andreas Holmberg (SWE)3:06.14,1
7.Vetle Thyli (NOR)3:06.16,5
8.Stian Hoelgaard (NOR)3:06.17,1
9.Sjur Røthe (NOR)3:06.25,0
10.Chris Andre Jespersen (NOR)3:06.25,4


Oberstdorf 26.1.2020


Sprintti (p) karsinta, miehet

#UrheilijaTulos
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)3.25,39
2.Erik Valnes (NOR)+2,72
3.Pål Golberg (NOR)+5,03
4.Federico Pellegrino (ITA)+6,92
5.Håvard Solås Taugbøl (NOR)+7,82
6.Alexander Bolshunov (RUS)+8,58
7.Gjøran Tefre (NOR)+9,17
8.Ristomatti Hakola (FIN)+9,56
9.Lauri Vuorinen (FIN)+10,05
10.Andrey Krasnov (RUS)+10,97

18. Iivo Niskanen (FIN) +12,16 Q
22. Lauri Lepistö (FIN) +14,15 Q
33. Joni Mäki (FIN) +16,02
40. Verneri Suhonen (FIN) +17,26

Sprintti (p), karsinta naiset

#UrheilijaTulos
1.Natalia Nepryaeva (RUS)3.38,08
2.Anamarija Lampic (SLO)+1.43
3.Jessica Diggins (USA)+2.24
4.Sadie Maubet Björnsen (USA)+2,35
5.Ane Appelkvist Stenseth (NOR)+2,49
6.Anna Svendsen (NOR)+3,10
7.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+3,16
8.Anne Kyllönen (FIN)+3,94
9.Sophie Caldwell (USA)+5,38
10.Nadine Fähndrich (SUI)+5,61

13. Therese Johaug (NOR) +6,76
14. Kerttu Niskanen (FIN) +7,25 Q
21. Krista Pärmäkoski (FIN) +8,29 Q
25. Vilma Nissinen (FIN) +10,29 Q
33. Laura Mononen (FIN) +13,92

Obersdorf, maailmancup 25.1.2020


Miehet skiathlon 15 km (p) + 15 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Alexander Bolshunov (RUS)1:13.40,6
2.Simen Hegstad Krüger (NOR)+0,9
3.Sjur Røthe (NOR)+1,2
4.Martin Johnsrud Sundby (NOR)+2,5
5.Hans Christer Holund (NOR)+2,9
6.Andrei Larkov (RUS)+6,1
7.Dario Cologna (SUI)+7,7
8.Iivo Niskanen (FIN)+17,3
9.Evgeniy Belov (RUS)+18,8
10.Alexander Bessmertnykh (RUS)+19,1

21. Ristomatti Hakola (FIN) +1.42,8
24. Perttu Hyvärinen (FIN) +1.45,9
36. Lari Lehtonen (FIN) +2.59,2
50. Lauri Lepistö (FIN) +5.00,5

Obersdorf, maailmancup 25.1.2020


Skiathlon 7,5+ 7,5 km, naiset

#UrheilijaTulos
1.Therese Johaug (NOR)40.05,2
2.Ingvild Flugstad Østberg (NOR)+15,5
3.Teresa Stadlober (AUT)+15,7
4.Ebba Andersson (SWE)+15,7
5.Krista Pärmäkoski (FIN)+22,9
6.Natalia Nepryaeva (RUS)+23,4
7.Heidi Weng (NOR)+23,9
8.Kerttu Niskanen (FIN)+43,7
9.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+1.22,8
10.Katharina Hennig (GER)+1.25,1

21. Anne Kyllönen +1.50,0
33. Laura Mononen +2.56,8
38. Susanna Saapunki +3.25,9
39. Vilma Nissinen +3.31,1

World Sprint Series, Trysil 24.1.2020


Miesten A-finaali

#UrheilijaTulos
1.Emanuele Becchis (ITA)11,40
2.Johannes Hortlund (SWE)11,49
3.Ludvig Sögnen Jensen (NOR)11,70
4.Kristoffer Kvarstad (NOR)11,86

Naisten A-finaali

#UrheilijaTulos
1.Jackline Lockner (SWE)13,11
2.Maiken Midtskogen (NOR)13,34
3.Jennie Lindvall (FIN)13,55
4.Marte Nordlunde (NOR)25,15



Nove Mesto maailmancup 19.1.2020


Miesten 15 km (p) takaa-ajo

#UrheilijaTulos
1.Alexander Bolshunov (RUS)37.01,3
2.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)+46,7
3.Simen Hegstad Krüger (NOR)+47,2
4.Sjur Røthe (NOR)+47,2
5.Iivo Niskanen (FIN)+56,2
6.Andrey Melnichenko (RUS)+1.32,3
7.Perttu Hyvärinen (FIN)+1.43,6
8.Didrik Tønseth (NOR)+1.43,7
9.Jean-Marc Gaillard (FRA)+1.46,6
10.Francesco de Fabiani (ITA)+2.26,2

12. Ristomatti Hakola (FIN) +2.31,5
46. Markus Vuorela (FIN) +5.53,7

Naiset 10 km (p) takaa-ajo

#UrheilijaTulos
1.Therese Johaug (NOR)23.48,0
2.Natalia Nepryaeva (RUS)+1.04,8
3.Ingvild Flugstad Østberg (NOR)+1.06,0
4.Heidi Weng (NOR)+1.06,0
5.Krista Pärmäkoski (FIN)+1.49,1
6.Ebba Andersson (SWE)+1.49,4
7.Kerttu Niskanen (FIN)+1.56,7
8.Katerina Razymova (CZE)+1.59,9
9.Ragnhild Haga (NOR)+2.06,8
10.Jessica Diggins (USA)+2.12,0

15. Anne Kyllönen (FIN) +2.36,0
30. Vilma Nissinen (FIN) +3.49,4
35. Johanna Matintalo (FIN) +4.20,5

Nove Mesto maailmancup 18.1.2020


Miehet 15 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Alexander Bolshunov (RUS)33.45,0
2.Iivo Niskanen (FIN)+24,3
3.Sjur Røthe (NOR)+35,6
4.Andrey Melnichenko (RUS)+54,0
5.Jean-Marc Gaillard (FRA)+55,8
6.Perttu Hyvärinen (FIN)+1.01,0
7.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)+1.12,4
8.Simen Hegstad Krüger (NOR)+1.13,0
9.Alexey Chervotkin (RUS)+1.14,8
10.Didrik Tønseth (NOR)+1.21,4

18. Ristomatti Hakola (FIN) +1.42,5
53. Markus Vuorela (FIN) +3.44,2


Naiset 10 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Therese Johaug (NOR)23.51,6
2.Natalia Nepryaeva (RUS)+32,7
3.Heidi Weng (NOR)+40,3
4.Jessica Diggins (USA)+48,5
5.Ragnhild Haga (NOR)+48,8
6.Ingvild Flugstad Østberg (NOR)+49,7
7.Krista Pärmäkoski (FIN)+51,0
8.Moa Lundgren (SWE)+58,1
9.Ebba Andersson (SWE)+1.04,3
10.Katerina Razymova (CZE)+1.07,6

11. Kerttu Niskanen (FIN) +1.11,5
18. Anne Kyllönen (FIN) +1.35,8
40. Vilma Nissinen (FIN) +2.20,5
44. Johanna Matintalo (FIN) +2.35,7

Vantaa Suomen Cup 15.1.2020


Miehet 3 x 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Jämin Jänne (Markus Vuorela, Antti Ojansivu, Ristomatti Hakola)57.29,2
2.Skiteam 105 (Lassi Vuorinen, Aleksi Parttimaa, Lauri Vuorinen)+1.03,7
3.Pohti SkiTeam (Juuso Haarala, Juuso Mäkelä, Joni Mäki)+1.30,4
4.Ilmajoen Kisailijat (Karri Hakala, Timo Mantere, Kari Varis)+1.31,8
5.Vantaan Hiihtoseura (Janne Stenbäck, Mikko Kuusela, Waltteri Vinkanharju)+2.12,6
6.Pohti SkiTeam 2 (Heikki Korpela, Joel Ikonen, Miikka Kinnunen)+3.20,4
7.Imatran Urheilijat (Olli Ahonen, Miro Karppanen, Tomi Mikkonen)+3.39,9
8.IF Åsarna (August Högnabba, Eric Storvall, Oscar Högnabba)+3.55,3


Naiset 3 x 5 km

#UrheilijaTulos
1.Hämeenlinnan Hiihtoseura (Maija Hakala, Anni Kainulainen, Laura Mononen)43.04,9
2.Kainuun Hiihtoseura (Heini Hokkanen, Anni Alakoski, Anne Kyllönen)+32,7
3.Oulun Hiihtoseura (Maria Virpi, Riitta-Liisa Roponen, Marjaana Pitkänen)+57,8
4.Vantaan Hiihtoseura (Eeva Ahervo, Hennariikka Rahkola, Jasmi Joensuu)+1.15,8
5.Vuokatti Ski Team Kainuu (Eveliina Piippo, Susanna Saapunki, Aija Söyrinki)+1.27,2
6.Mikkelin Hiihtäjät (Noora Tivinen, Jasmin Kähärä, Katariina Neuvonen)+2.22,6
7.Espoon Hiihtoseura (Vilja Kauranen, Ida Haapala, Nea Katajala)+3.07,7
8.Visa Ski Team Kemi (Emmi Lämsä, Elina Tikkanen, Ella Anttola)+3.18,6
9.Liperin Hiihtoseura (Petra Torvinen, Kati Roivas, Lotta Kurttila)+3.35,2
10.Ski Jyväskylä (Annu Pylkkänen, Jenni Raivio, Anita Kirvesniemi)+4.08,2


Vantaa Suomen Cup 14.1.2020


Naiset 5 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)14.04,1
2.Susanna Saapunki (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1,3
3.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+7,1
4.Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)+7,8
5.Riitta-Liisa Roponen (Oulun Hiihtoseura)+16,7
6.Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura)+24,2
7.Anni Alakoski (Kainuun Hiihtoseura)+27,6
8.Anni Kainulainen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+30,4
9.Marjaana Pitkänen (Oulun Hiihtoseura)+38,7
9.Eveliina Piippo (Vuokatti Ski Team Kainuu)+38,7

Miehet 10 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Lauri Lepistö (Kouvolan Hiihtoseura)25.21,2
2.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)+16,9
3.Karri Hakala (Ilmajoen Kisailijat)+45,9
4.Aleksi Parttimaa (Skiteam 105)+46,8
5.Timo Mantere (Ilmajoen Kisailijat)+50,2
6.Lauri Vuorinen (Skiteam 105)+57,0
7.Verneri Suhonen (Hollolan Urheilijat -46)+59,1
8.Joonas Sarkkinen (Ounasvaaran Hiihtoseura)+1.00,5
9.Kari Varis (Ilmajoen Kisailijat)+1.04,1
10.Topi Kuorelahti (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1.05,1



Hiihto maailmancup 12.1.2020, Parisprntti


Miesten finaali

#UrheilijaTulos
1.Ranska14.30,66
2.Ruotsi+0,09
3.Venäjä+0,18
4.Norja+0,56
5.Norja 2+0,88
6.Italia+6,55
7.Ranska 2+6,93
8.Iso-Britannia+7,07
9.Sveitsi 2+7,15
10.Slovenia+7,20

Naisten finaali

#UrheilijaTulos
1.Ruotsi15.43,70
2.Sveitsi+0,09
3.Ruotsi 2+3,27
4.Norja+3,58
5.USA+6,61
6.Venäjä+9,13
7.Tsekki+11,23
8.Saksa+12,29
9.Venäjä 2+12,89
10.Norja 2+13,43



Miehet, erä 1/2

#MaaTulos
1.Ranska 114.05,64 Q
2.Italia 1+0,05 Q
3.Norja 2+0,13 q
4.Venäjä 1+0,38 q
5.Ranska 2+3,05 q
6.Slovenia+3,93 q
7.Sveitsi 2+4,44 q
8.Itävalta 1+11,75 q

Miehet, 2/2

#MaaTulos
1.Ruotsi 114.17,08 Q
2.Norja 1+0,05 Q
3.Iso-Britannia+0,08
4.Ruotsi 2+0,84
5.Sveitsi 1+1,23
6.Suomi 1+1,67
7.Kanada 1+2,76
8.Suomi 2+4,47




Naiset, Erä 1/2

#MaaTulos
1.Ruotsi 115.37,79 Q
2.Saksa 1+0,57 Q
3.Kanada 1+0,64
4.Slovenia+1,10
5.Suomi 1+3,01
6.Italia 1+3,02
7.Ranska+3,07
8.Puola+3,27

Naiset, erä 2/2

#MaaTulos
1.Norja 115.29,45 Q
2.Sveitsi 1+0,17 Q
3.USA+0,42 q
4.Ruotsi 2+0,50 q
5.Venäjä 1+0,89 q
6.Norja 2+1,28 q
7.Tsekki 1+6,08 q
8.Venäjä 2+6,21 q



Kaiser Maximilian Lauf, Ski Classics 11.1.2020


Miehet 60 km

#UrheilijaTulos
1.Emil Persson (SWE)2:30.17,6
2.Andreas Nygård (NOR)+0,1
3.Marcus Johansson (SWE)+0,4
4.Vetle Thyli (NOR)+0,8
5.Stian Hoelgaard (NOR)+1,1
6.Tord Asle Gjerdalen (NOR)+1,3
7.Max Novak (SWE)+1,4
8.Alexey Shemiakin (RUS)+2,3
9.Morten Eide Pedersen (NOR)+2,4
10.Ari Luusua (FIN)+3,4

29. Viktor Mäenpää (FIN) +3.01,5

Naiset 60 km

#UrheilijaTulos
1.Lina Korsgren (SWE)2:49.59,7
2.Britta Johansson Nordgren (SWE)+3.11,6
3.Astrid Øyre Slind (NOR)+3.33,0
4.Ida Dahl (SWE)+5.22,0
5.Katerina Smutná (CZE)+6.05,5
6.Kari Vikhagen Gjeitnes (NOR)+7.06,4
7.Thea Krokan Murud (NOR)+8.43,1
8.Sofie Elebro (SWE)+8.47,3
9.Emilie Fleten (NOR)+10.16,6
10.Jenny Larsson (SWE)+11.00,2

18. Heli Heiskanen (FIN) +17.57,7
20. Noora Kivikko (FIN) +18.40,9



Dresden maailmancup 11.1.2020


Sprintti (v), finaali miehet

#UrheilijaTulos
1.Lucas Chanavat (FRA)2.14,81
2.Sindre Bjørnestad Skar (NOR)+0,61
3.Johan Häggström (SWE)+0,96
4.Pål Trøan Aune (NOR)+1,04
5.Renaud Jay (FRA)+1,24
6.Håvard Solås Taugbøl (NOR)+1,68

Sprintti (v), finaali naiset

#UrheilijaTulos
1.Linn Svahn (SWE)2.31,50
2.Anamarija Lampic (SLO)+0,21
3.Maja Dahlqvist (SWE)+0,26
4.Sophie Caldwell (USA)+0,38
5.Linn Sömskar (SWE)+1,01
6.Laurien van der Graaff (SUI)+1,72




Sprintti (v) karsinta, naiset

#UrheilijaTulos
1.Anamarija Lampic (SLO)2.30,38
2.Laurien van der Graaff (SUI)+1,01
3.Nadine Fähndrich (SUI)+1,04
4.Sophie Caldwell (USA)+1,45
5.Julie Myhre (NOR)+1,87
6.Linn Svahn (SWE)+1,91
7.Maja Dahlqvist (SWE)+2,24
8.Katerina Janatova (CZE)+2,47
9.Evelina Settlin (SWE)+2,64
10.Katja Visnar (SLO)+2,65

16. Krista Pärmäkoski (FIN) +4,38 Q
23. Katri Lylynperä (FIN) +6,64 Q
36. Jasmi Joensuu (FIN) +8,27
56. Tiia Olkkonen (FIN) +14,47

Sprintti (v), karsinta miehet

#UrheilijaTulos
1.Lucas Chanavat (FRA)2:14,72
2.Håvard Solås Taugbøl (NOR)+0,14
3.Gjøran Tefre (NOR)+0,55
4.Eirik Brandsdal (NOR)+0,72
5.Gleb Retivykh (RUS)+0,92
6.Teodor Peterson (SWE)+1,16
7.Andrew Young (GBR)+1,31
8.Kasper Stadaas (NOR)+1,37
9.Pål Trøan Aune (NOR)+1,66
10.Sindre Bjørnestad Skar (NOR)+1,75

18. Joni Mäki +3,54 Q
22. Verneri Suhonen +3,67 Q
33. Lauri Vuorinen +5,04
45. Ristomatti Hakola +6,08




World Sprint Series, Dresden 10.1.2020


Miehet 100 m (v)

#UrheilijaTulos
1.Johannes Hortlund (SWE)11,60 (A-finaali)
2.Emanuele Becchis (ITA)+0,02 (A-finaali)
3.Janez Lampic (SLO)+0,07 (A-finaali)
4.Verneri Poikonen (FIN)+0,18 (A-finaali)
5.Ludvig Sögnen Jensen (NOR)11,49 (B-finaali)
6.Sigurd Braathen Reigstad (NOR)+0,28 (B-finaali)
7.Ragnar Bragvin Andresen (NOR)+0,29 (B-finaali)
8.Jaunius Drusys (LTU)+0,84 (B-finaali)

Naiset 100 m (v)

#UrheilijaTulos
1.Teresa Beranova (CZE)12,33 (A-finaali)
2.Coletta Rydzek (GER)+0,13 (A-finaali)
3.Marte Nordlunde (NOR)+0,22 (A-finaali)
4.Ane Appelkvist Stenseth (NOR)+0,59 (A-finaali)
5.Lotta Udnes Weng (NOR)12,85 (B-finaali)
6.Jennie Lindvall (FIN)+0,04 (B-finaali)
7.Katja Visnar (SLO)+0,14 (B-finaali)
8.Mari Eide (NOR)+0,24 (B-finaali)



Tour de Ski 5.1.2020 loppunousu


Miesten loppunousu 10 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Simen Hegstad Krüger (NOR)30.55,8
2.Sjur Røthe (NOR)+13,9
3.Alexander Bolshunov (RUS)+22,5
4.Denis Spitsov (RUS)+26,2
5.Sergey Ustiugov (RUS)+34,9
6.Dario Cologna (SUI)+40,6
7.Andrey Melnichenko (RUS)+44,8
8.Ireneu Altimiras Esteve (AND)+48,0
9.Andrei Larkov (RUS)+54,0
10.Hugo Lapalus (FRA)+59,3

15. Perttu Hyvärinen (FIN) +1.21,4
27. Iivo Niskanen (FIN) +2.03,5
34. Lari Lehtonen (FIN) +2.25,9
47. Lauri Lepistö (FIN) +3.22,6

Naisten loppunousu 10 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Therese Johaug (NOR)34.21,6
2.Heidi Weng (NOR)+50,3
3.Ingvild Flugstad Østberg (NOR)+54,5
4.Natalia Nepryaeva (RUS)+57,1
5.Teresa Stadlober (AUT)+1.15,1
6.Jessica Diggins (USA)+1.51,1
7.Rosie Brennan (USA)+1.58,0
8.Ragnhild Haga (NOR)+2.06,5
9.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+2.10,4
10.Katharina Hennig (GER)+2.12,9

12. Kerttu Niskanen +2.16,0
14. Anne Kyllönen +2.45,1
33. Vilma Nissinen +5.31,9

Nes Skianlegg Skandinavia Cup 5.1.2020


Miehet 15 km (p) yhteislähtö

#UrheilijaTulos
1.Magnus Stenås (NOR)39.03,9
2.Håvard Solås Taugbøl (NOR)+6,8
3.Johan Hoel (NOR)+15,1
4.Sindre Grønflaten (NOR)+15,8
5.Johan Tjelle (NOR)+18,7
6.Daniel Stock (NOR)+23,2
7.Mattis Stenshagen (NOR)+24,3
8.Eirik Mysen (NOR)+24,7
9.Karstein Johaug jr. (NOR)+29,0
10.Daniel Rickardsson (SWE)+32,3

15. Juho Mikkonen (FIN) +45,5
22. Lauri Vuorinen (FIN) +53,9
29. Heikki Korpela (FIN) +1.08,2
30. Markus Vuorela (FIN) +1.16,9
68. Joel Ikonen (FIN) +2.02,8
71. Juuso Haarala (FIN) +2.03,7
79. Aleksi Parttimaa (FIN) +2.12,4
106. Verneri Suhonen (FIN) +2.49,4
108. Kari Varis (FIN) +2.51,3
109. Kalle Parantainen (FIN) +2.51,6
111. Arsi Ruuskanen (FIN) +2.53,9
144. Remi Lindholm (FIN) +4.05,3
159. Johannes Vuorela (FIN) +4.33,0
169. Lauri Mannila (FIN) +5.19,8
173. Vesa Raussi (FIN) +5.25,5

Naiset 10 km (p) yhteislähtö

#UrheilijaTulos
1.Anna Dyvik (SWE)28.00,8
2.Evelina Settlin (SWE)+9,6
3.Moa Olsson (SWE)+18,8
4.Hedda Östberg Amundsen (NOR)+28,7
5.Helene Marie Fossesholm (NOR)+33,5
6.Maria Nordström (SWE)+40,1
7.Anna Svendsen (NOR)+43,3
8.Marte Skaanes (NOR)+47,1
9.Laura Mononen (FIN)+52,3
10.Linn Sömskar (SWE)+52,9

11. Susanna Saapunki (FIN) +55,3
16. Katri Lylynperä (FIN) +1.09,4
21. Jasmi Joensuu (FIN) +1.24,1
32. Eveliina Piippo (FIN) +1.43,6
39. Emmi Lämsä (FIN) +2.04,3
48. Julia Häger (FIN) +2.27,5
56. Katariina Lonka (FIN) +3.13,8
69. Josefiina Böök (FIN) +3.50,3



Nes Skianlegg Skandinavia Cup 4.1.2020


Miehet 30 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Finn Hågen Krogh (NOR)1:07.25,0
2.Mattis Stenshagen (NOR)+44,3
3.Daniel Stock (NOR)+48,1
4.Harald Östberg Amundsen (NOR)+1.01,8
5.Johan Hoel (NOR)+1.16,11
6.Jørgen Sæternes Ulvang (NOR)+1.26,8
7.Niklas Dyrhaug (NOR)+1.30,7
8.Gjøran Tefre (NOR)+1.32,6
9.Jonas Eriksson (SWE)+1.37,1
10.Sindre Grønflaten (NOR)+1.41,5

32. Kari Varis (FIN) +3.52,6
36. Markus Vuorela (FIN) +4.03,2
38. Joel Ikonen (FIN) +4.29,8
39. Heikki Korpela (FIN) +4.30,0

Naiset 20 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Helene Marie Fossesholm (NOR)50.03,8
2.Moa Olsson (SWE)+1.05,1
3.Linn Sömskar (SWE)+1.14,0
4.Silje Øyre Slind (NOR)+1.19,9
5.Evelina Settlin (SWE)+1.34,8
6.Hedda Östberg Amundsen (NOR)+1.44,6
7.Marthe Björnsgård (NOR)+1.50,7
8.Maria Nordström (SWE)+1.51,4
9.Julie Myhre (NOR)+1.57,6
10.Maren Wangensteen (NOR)+2.09,4

17. Eveliina Piippo (FIN) +2.36,3
20. Laura Mononen (FIN) +2.44,1
21. Anni Alakoski (FIN) +2.48,2
22. Susanna Saapunki (FIN) +2.51,1

Tour de Ski sprinttifinaalit 4.1.2010


Miesten sprintti (p)

#UrheilijaTulos
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)3.03,78
2.Sergey Ustiugov (RUS)+0,70
3.Alexander Bolshunov (RUS)+1,33
4.Pål Golberg (NOR)+2,01
5.Gleb Retivykh (RUS)+6,30
6.Andrey Melnichenko (RUS)+8,69


Naiset sprintti (p)

#UrheilijaTulos
1.Anamarija Lampic (SLO)3.03,03
2.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+0,22
3.Jessica Diggins (USA)+0,28
4.Sadie Maubet Björnsen (USA)+0,80
5.Lucia Scardoni (ITA)+1,12
6.Natalia Nepryaeva (RUS)+15,30

Tour de Ski 4.1.2020


Naiset, karsinta (p)

#UrheilijaTulos
1.Jessica Diggins (USA)3.04,26
2.Lucia Scardoni (ITA)+0,48
3.Jonna Sundling (SWE)+1,40
4.Sadie Maubet Björnsen (USA)+1,43
5.Anne Kyllönen+1,75
6.Natalia Nepryaeva (RUS)+2,83
7.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+2,87
8.Katharina Hennig (GER)+3,10
9.Tiril Udnes Weng (NOR)+3,12
10.Therese Johaug (NOR)+3,41

14. Kerttu Niskanen +4,57
24. Vilma Nissinen +10,39

Miehet, karsinta (p)

#UrheilijaTulos
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)3.02,17
2.Federico Pellegrino (ITA)+5,96
3.Pål Golberg (NOR)+6,10
4.Sergey Ustiugov (RUS)+6,70
5.Alexander Bolshunov (RUS)+7,11
6.Johan Häggström (SWE)+7,26
7.Maicol Rastelli (ITA)+8,68
8.Calle Halfvarsson (SWE)+10,01
9.Oskar Svensson (SWE)+11,08
10.Artem Maltsev (RUS)+11,35

11. Lauri Lepistö +11,45
17. Iivo Niskanen +12,99
24. Perttu Hyvärinen +13,88
41. Lari Lehtonen +19,77




Val di Fiemme Tour de Ski 3.1.2020


Miehet 15 km (p) yhteislähtö

#UrheilijaTulos
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)39.51,0
2.Sergey Ustiugov (RUS)+0,7
3.Alexander Bolshunov (RUS)+1,0
4.Andrei Larkov (RUS)+4,4
5.Sjur Røthe (NOR)+10,2
6.Dario Cologna (SUI)+11,0
7.Denis Spitsov (RUS)+13,7
8.Hans Christer Holund (NOR)+15,8
9.Calle Halfvarsson (SWE)+18,1
10.Iivo Niskanen (FIN)+18,4

14. Perttu Hyvärinen (FIN) +27,2
33. Lauri Lepistö (FIN) +1.25,2

Val di Fiemme Tour de Ski 3.1.2020


Naiset 10 km (p) yhteislähtö

#UrheilijaTulos
1.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)29.07,9
2.Ebba Andersson (SWE)+0,4
3.Katharina Hennig (GER)+1,0
4.Therese Johaug (NOR)+6,2
5.Ingvild Flugstad Østberg (NOR)+6,8
6.Natalia Nepryaeva (RUS)+15,5
7.Sadie Maubet Björnsen (USA)+17,2
8.Heidi Weng (NOR)+19,0
9.Jonna Sundling (SWE)+25,0
10.Tiril Udnes Weng (NOR)+26,6

12. Kerttu Niskanen (FIN) +30,7
16. Anne Kyllönen (FIN) +59,8
38. Vilma Nissinen (FIN) +2.33,6

Nes Skianlegg Skandinavia Cup 3.1.2020


Sprintti (v) finaali miehet

#UrheilijaTulos
1.Håvard Solås Taugbøl (NOR)3.05,50
2.Pål Trøan Aune (NOR)+0,21
3.Harald Astrup Arnesen (NOR)+0,54
4.Jørgen Sæternes Ulvang (NOR)+1,57
5.Aron Åkre Rysstad (NOR)+8,25
6.Joachim Aurland (NOR)+8,45

Sprintti (v) naiset finaali

#UrheilijaTulos
1.Anikken Gjerde Alnäs (NOR)2.59,82
2.Julie Myhre (NOR)+0,01
3.Tilde Bångman (SWE)+0,36
4.Johanne Hauge Harviken (NOR)+1,74
5.Kristine Stavås Skistad (NOR)+2,02
6.Maria Nordström (SWE)+11,31



Karsinnat


Sprintti (v) karsinta miehet

#UrheilijaTulos
1.Håvard Solås Taugbøl (NOR)3.01,7
2.Vebjørn Hegdal (NOR)+1,3
3.Gjøran Tefre (NOR)+1,5
4.Eirik Brandsdal (NOR)+2,1
5.Harald Astrup Arnesen (NOR)+2,4
6.Even Northug (NOR)+2,5
6.Pål Trøan Aune (NOR)+2,5
8.Martin Bergström (SWE)+4,1
8.Jørgen Sæternes Ulvang (NOR)+4,1
10.Kasper Stadaas (NOR)+4,4

Parhaat suomalaiset:
19. Lauri Vuorinen +7,0 Q
20. Verneri Suhonen +7,2 Q
26. Verneri Poikonen +8,2 Q

Sprintti (v) karsinta naiset

#UrheilijaTulos
1.Julie Myhre (NOR)2.59,1
2.Anikken Gjerde Alnäs (NOR)+2,4
3.Tilde Bångman (SWE)+2,9
4.Jennie Öberg (SWE)+4,3
5.Mathilde Myhrvold (NOR)+4,8
5.Linn Sömskar (SWE)+4,8
7.Helene Marie Fossesholm (NOR)+5,7
8.Evelina Settlin (SWE)+5,9
9.Alicia Persson (SWE)+6,6
10.Kristine Stavås Skistad (NOR)+8,6

Parhaat suomalaiset:
11. Katri Lylynperä +9,0 Q
16. Jasmi Joensuu +10,6 Q
33. Tiia Olkkonen +15,3
39. Anni Alakoski +15,8


Tour de Ski Toblach miesten takaa-ajo 1.1.2020


Miesten takaa-ajo 15 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Alexander Bolshunov (RUS)38.14,9
2.Sergey Ustiugov (RUS)+13,7
3.Iivo Niskanen (FIN)+24,8
4.Artem Maltsev (RUS)+29,2
5.Calle Halfvarsson (SWE)+29,6
6.Sjur Røthe (NOR)+29,8
7.Hans Christer Holund (NOR)+30,7
8.Lucas Bögl (GER)+47,9
9.Ivan Yakimushkin (RUS)+55,9
10.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)+57,2

11. Perttu Hyvärinen (FIN) +58,4
42. Lari Lehtonen (FIN) +3.42,0
68. Lauri Lepistö (FIN) +6.10,3

Tour de Ski 1.1.2020


Naiset 10 km (p), takaa-ajo

#UrheilijaTulos
1.Ingvild Flugstad Østberg (NOR)26.51,1
2.Therese Johaug (NOR)+0,4
3.Heidi Weng (NOR)+27,2
4.Natalia Nepryaeva (RUS)+27,3
5.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+27,7
6.Ebba Andersson (SWE)+28,1
7.Anamarija Lampic (SLO)+1.29,4
8.Teresa Stadlober (AUT)+1.29,8
9.Katharina Hennig (GER)+1.30,1
10.Charlotte Kalla (SWE)+1.30,6

15. Kerttu Niskanen +1.53,7
20. Anne Kyllönen +2.17,3
31. Vilma Nissinen +3.15,3

Tour de Ski 31.12.2019


Naiset 10 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Therese Johaug (NOR)23.51,9
2.Ingvild Flugstad Østberg (NOR)+0,7
3.Ebba Andersson (SWE)+10,2
4.Heidi Weng (NOR)+10,5
5.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+20,8
6.Natalia Nepryaeva (RUS)+26,0
7.Jessica Diggins (USA)+35,6
8.Sadie Maubet Björnsen (USA)+42,9
9.Rosie Brennan (USA)+45,0
10.Katharina Hennig (GER)+53,1

17. Anne Kyllönen (FIN) +1.05,5
22. Kerttu Niskanen (FIN) +1.18,4
43. Vilma Nissinen (FIN) +1.57,1


Miehet 15 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Sergey Ustiugov (RUS)31.02,5
2.Ivan Yakimushkin (RUS)+22,6
3.Alexander Bolshunov (RUS)+29,0
4.Calle Halfvarsson (SWE)+29,6
5.Hans Christer Holund (NOR)+34,6
6.Artem Maltsev (RUS)+35,2
7.Andrey Melnichenko (RUS)+37,0
8.Sjur Røthe (NOR)+39,4
9.Lucas Bögl (GER)+42,6
10.Denis Spitsov (RUS)+43,1

11. Iivo Niskanen +51,5
15. Perttu Hyvärinen +1.08,7
17. Johannes Hösflot Kläbo +1.11,4
22. Simen Hegstad Kruger +1.21,9
48. Lari Lehtonen +2.13,9
74. Lauri Lepistö +3.49,2

Tour de Ski, sprintit 29.12.2019


Naiset, finaali

#UrheilijaTulos
1.Anamarija Lampic (SLO)3.06,02
2.Maiken Caspersen Falla (NOR)+0,03
3.Natalia Nepryaeva (RUS)+0,47
4.Jessica Diggins (USA)+1,03
5.Sadie Maubet Björnsen (USA)+4,78
6.Tiril Udnes Weng (NOR)+5,29

Miehet, finaali

#UrheilijaTulos
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)2.55,3
2.Federico Pellegrino (ITA)+0,35
3.Richard Jouve (FRA)+0,57
4.Gleb Retivykh (RUS)+0,86
5.Johan Häggström (SWE)+0,94
6.Pål Golberg (NOR)+2,16




Naiset, karsinta

#UrheilijaTulos
1.Sophie Caldwell (USA)3.10,76
2.Nadine Fähndrich (SUI)+0,20
3.Jessica Diggins (USA)+0,47
4.Sadie Maubet Björnsen (USA)+0,67
5.Jonna Sundling (SWE)+1,63
6.Maiken Caspersen Falla (NOR)+1,88
7.Julia Kern (USA)+3,23
8.Moa Lundgren (SWE)+3,26
9.Laurien van der Graaff (SUI)+3,45
10.Greta Laurent (ITA)+3,50

21. Therese Johaug +7,03
27. Anne Kyllönen +8,09
30. Kerttu Niskanen +9,12
39. Ebba Andersson +10,39
45. Vilma Nissinen +11,88

Miehet, karsinta

#UrheilijaTulos
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)2.44,64
2.Federico Pellegrino (ITA)+1,20
3.Jovian Heidiger (SUI)+1,70
4.Alexander Bolshunov (RUS)+1,97
5.Pål Golberg (NOR)+2,01
6.Erik Valnes (NOR)+2,06
7.Sergey Ustiugov (RUS)+2,33
8.Johan Häggström (SWE)+3,68
9.Calle Halfvarsson (SWE)+4,17
10.Logan Hanneman (USA)+4,56

32. Lauri Lepistö +8,71
37. Perttu Hyvärinen +9,16
43. Iivo Niskanen +11,26
54. Lari Lehtonen +14,33
Lucas Chanavat DNS




Televisiointi & Live Stream 2018-2019


Hiihdon ystäviä herkutellaan tulevina vuosina runsaalla kattauksella ilmaisia hiihto TV-lähetyksiä, kun YLE näyttää suurimman osan kilpailukaudesta omilla kanavillaan.

Ylen kanavilla sekä YLE Areena -palvelussa näkee vuosina 2018-2021 yhteensä kuuden hiihtolajin maailmancupit. Pakettiin kuuluvat hiihto, yhdistetty, mäkihyppy, alppihiihto, lumilautailu ja freestylehiihto.

Maailmancupin lisäksi Ylen kanavilla nähdään myös Hiihdon MM-kisat 2019-2021 sekä Alppihiihdon MM-kisat 2019-2021. Ylen kautta näet kaudella 2018-2019 myös kaikki ampumahiihdon maailmancupin osakilpailut (lue lisää: ampumahiihto -sivultamme) sekä MM-kisat.

Suomen hiihtomaajoukkue 2019-2020


Suomen maastohiihdon maajoukkueeseen kuuluu kaudella 2019-2020 24 urheilijaa, joista naisia on 11 ja miehiä 13. Krista Pärmäkoski ei ole mukana maajoukkueryhmässä harjoituskaudella, vaan järjestää harjoittelunsa itsenäisesti.

Valmennus


Maajoukkueen johtaja: Matti Haavisto

Miesten päävalmentaja: Teemu Pasanen
Miesten valmentaja: Mikko Virtanen

Naisten päävalmentaja: Ville Oksanen
Naisten valmentaja: Ilkka Jarva

Valmennusryhmät


Naiset

Julin Andrea, IF Minken
Korva Anita (A), Kainuun Hiihtoseura
Kyllönen Anne (A), Kainuun Hiihtoseura
Lylynperä Katri, Vuokatti Ski Team Kainuu
Lämsä Emmi, Karihaaran Visa
Matintalo Johanna (A), Pöytyän Urheilijat
Mononen Laura (A), Hämeenlinnan Hiihtoseura
Niskanen Kerttu (A), Vieremän Koitto
Nissinen Vilma, Vuokatti Ski Team Kainuu
Piippo Eveliina (A), Vuokatti Ski Team Kainuu
Saapunki Susanna, Vuokatti Ski Team Kainuu

Miehet

Haarala Juuso, IF Minken
Hakola Ristomatti (A), Jämin Jänne
Hyvärinen Perttu (A), Puijon Hiihtoseura
Jylhä Martti, Vuokatti Ski Team Kainuu
Lehtonen Lari, Imatran Urheilijat
Lepistö Lauri, Kouvolan Hiihtoseura
Mäki Joni (A), Pohti Ski Team
Niskanen Iivo (A), Puijon Hiihtoseura
Ojansivu Antti, Jämin Jänne
Parttimaa Aleksi, SkiTeam 105
Suhonen Verneri, Hollolan Urheilijat -46
Vuorela Markus, Jämin Jänne
Vuorinen Lauri (A), SkiTeam 105



St1-ryhmä, nuorten maajoukkue 2019-2020


Valmentaja Jussi Simula

Tytöt

Haapala Ida, Espoon Hiihtoseura
Kaijansinkko Siiri, Lappeen Riento
Kurttila Lotta, Liperin Hiihtoseura
Kähärä Jasmin, Mikkelin Hiihtäjät
Niemelä Hilla, Ikaalisten Urheilijat
Ray Hanna, IK Falken
Nikkinen Heidi, Kouvolan Hiihtoseura

Pojat

Helander Eemil, Kouvolan Hiihtoseura
Koivisto Petteri, Kuhmo-Ski
Liekari Emil, Kouvolan Hiihtoseura
Moilanen Niilo, Oulun Hiihtoseura
Poikkimäki Miska, Vuokatti Ski Team Kainuu
Stenman Tino, Ylöjärven Ryhti
Ståhlberg Alexander, Norvalla Ski Team



Suomen hiihtomaajoukkue 2018-2019


Suomen maastohiihdon maajoukkueeseen kuului kaudella 2018-2019 18 urheilijaa, joista kahdeksan oli nais- ja kymmenen mieshiihtäjää.

Valmennusryhmä:
Päävalmentaja Matti Haavisto
Valmentajat Teemu Pasanen ja Mikko Virtanen

Naiset:
Kyllönen Anne, Kainuun Hiihtoseura
Matintalo Johanna, Pöytyän Urheilijat
Mononen Laura, Hämeenlinnan Hiihtoseura
Niskanen Kerttu, Vieremän Koitto
Piippo Eveliina, Vuokatti Ski Team Kainuu
Pärmäkoski Krista, Ikaalisten Urheilijat
Roponen Riitta-Liisa, Oulun Hiihtoseura
Saapunki Susanna, Vuokatti Ski Team Kainuu
Miehet:

Hakola Ristomatti, Jämin Jänne
Heikkinen Matti, Vantaan Hiihtoseura
Hyvärinen Perttu, Puijon Hiihtoseura
Jylhä Martti, Vuokatti Ski Team Kainuu
Lehtonen Lari, Imatran Urheilijat
Mäki Joni, Pyhäjärven Pohti
Niskanen Iivo, Puijon Hiihtoseura
Ojansivu Antti, Jämin Jänne
Pentsinen Anssi, Vantaan Hiihtoseura
Vuorinen Lauri, SkiTeam 105