Kuortane Games 2022 | Ohjelma & Tulokset

Kuortane Games 2022


Motonet GP -sarjan vuoden 2022 neljäs osakilpailu kilpaillaan Kuortaneella 18.6.2022.
Kauden 2021 neljäsMotonet GP -osakilpailu järjestetään 18.6.2021 Kuortaneella. Kuortane Games -nimeä kantava tapahtuma on tuttu pitkistä keihäskaaristaan, sillä Aki Parviaisen SE-tulos 93,09 on peräisin Kuortaneelta. Vuonna 2021 Saksan Johannes Vetter kaappasi keihään kenttäennätyksen Parviaiselta lukemin 93,59.



otsikko2 id=lajit; ankkuri=Lajit]Kuortane Games 2022 - Lajit[/otsikko2]

Kuortaneen Motonet GP:ssä kilpaillaan kesällä 2022 seuraavissa lajeissa:

Miehet: 100 m (B), 110m aj (B), 400 m aj (C), 1500 m (A), Keihäs (A), Kiekko (A), Pituus (A), Seiväs (B)
Naiset: 200 m (B), 100m aj (A), 400 m aj (B), 800 m (A), 3000 m (B), Kolmiloikka (A), Seiväs (A), Keihäs (B)
Paralajit ilmoitetaan myöhemmin.



Motonet GP Kuortane 2022 - Ohjelma & aikataulu


Kuortan Games 2022 käynnistyy klo 15.25 miesten seiväshypyllä. Ilta päättyy klo 19.35 alkavaan miesten 1500 metrin A-erään.

Aikataulu

KloM/NLaji
14.30MiehetSeiväshyppy
​15.00​Naiset3000 m B-erä
15.00Naiset&MiehetTuolikeihäs
15.20Naiset800 m C-erä
15.40NaisetKeihäänheitto
15.45Miehet​Pituushyppy
15.45Naiset&Miehet400 m kelaus
16.00Naiset3000 m A-erä
16.30Miehet110 m aj
16.50Miehet1500 m B-erä
17.10Miehet400 m aj
17.25MiehetKiekonheitto
17.25Naiset400 m aj
17.40Naiset800 m B-erä
17.40Naiset​​Seiväshyppy
17.45Naiset​​Kolmiloikka
17.50Naiset800 m A-erä
18.00Miehet100 m alkuerät
18.20Naiset100 m aj alkuerät
18.30Naiset​200 m B-erä
18.35​Naiset​200 m A-erä
18.45Miehet​Keihäänheitto
18.55​Miehet100 m finaali
​19.00Naiset&Miehet100 m kelaus
19.20​Naiset​100 m aj finaali
19.35Miehet​​​​1500 m A-erä



Motonet GP Kuortane Games 2022 - Lähtölistat


Lähtölistat tuottaa: Tilastopaja
Valitse laji
Näytä vain suomalaislajit

M 100 m

UrheilijaPB/SB
Gift Leotlela (RSA)9.94 -21/10.22
Clarence Munyai (RSA)10.04 -22/10.04
Simon Hansen (DEN)10.24 -21/10.39
Samuli Samuelsson (FIN)10.27 -21/10.45
Oskari Lehtonen (FIN)10.41 -21/10.55
Eino Vuori (FIN)10.43 -21/10.65
Aleksi Lehto (FIN)10.51 -18/
Arttu Peltola (FIN)10.57 -21/10.79
William Thor (SWE)10.57 -21/10.62
Alexander Björkgren (FIN)10.60 -21/11.00
Valtteri Louko (FIN)10.68 -22/10.68
Niko Kangasoja (FIN)10.69 -22/10.69
Niilo Mustalahti (FIN)10.72 -20/
Topi Huttunen (FIN)10.76 -22/10.76
Aleksi Kuusinen (FIN)11.09 -17/

M 1500 m

UrheilijaPB/SB
Andrzej Kowalczyk (POL)3:37.76 -22/3:37.76
Ferdinand Kvan Edman (NOR)3:37.98 -21/3:39.11
Topi Raitanen (FIN)3:38.48 -21/
Joonas Rinne (FIN)3:38.56 -21/3:41.09
Samuel Pihlström (SWE)3:39.80 -22/3:39.80
Adam Czerwiński (POL)3:39.89 -13/
Moa Abounnachat Bollerød (NOR)3:41.16 -22/3:41.16
Konsta Hämäläinen (FIN)3:44.26 -21/3:47.86
Ossi Kekki (FIN)3:44.91 -14/3:49.66
Santtu Heikkinen (FIN)3:45.48 -21/3:47.44
Samuli Hussa (FIN)3:47.38 -21/3:48.25
Aleksi Kivelä (FIN)3:48.92 -22/3:48.92
Mika Kotiranta (FIN)3:50.76 -21/
Panu Jantunen (FIN)3:44.80 -16/
Samu Mikkonen (FIN)3:45.35 -20/3:53.07
Martti Siikaluoma (FIN)3:47.96 -14/3:52.55
Antton Launto (FIN)3:50.09 -19/3:53.44
Tuure Haapanen (FIN)3:50.17 -21/
Joni Virkkala (FIN)3:52.94 -21/3:53.05
Robin Kronqvist (FIN)3:53.38 -20/3:58.84
Samuel Auvinen (FIN)3:53.47 -21/
Julius Mäkinen (FIN)3:53.53 -22/3:53.53
Mustafe Muuse (FIN)3:55.02 -21/
Matias Mononen (FIN)3:57.32 -22/3:57.32
Alex Rauhala (FIN)3:57.44 -22/3:57.44
Niko Putkinen (FIN)3:57.45 -22/3:57.45
Mikko Hirvonen (FIN)3:58.14 -19/4:00.52
Jussi Raittinen (FIN)4:02.83 -21/
Luukas Kontro (FIN)4:04.42 -21/
Sisu Moilanen (FIN)4:10.16 -21/
Eemeli Hirvonen (FIN)4:13.64 -21/
Daniel Lundmark (FIN)/

M 110 m aidat

UrheilijaPB/SB
Elmo Lakka (FIN)13.31 -21/13.55
Shuhei Ishikawa (JPN)13.37 -21/13.46
Jakub Szymański (POL)13.50 -22/13.50
Joel Bengtsson (SWE)13.54 -22/13.54
Santeri Kuusiniemi (FIN)13.71 -22/13.71
Ilari Manninen (FIN)13.79 -22/13.79
Arttu Saari (FIN)14.75 -22/14.75

M 400 m aidat

UrheilijaPB/SB
Masaki Toyoda (JPN)48.87 -21/49.49
Eric Cray (PHI)48.98 -16/49.86
Joshua Faulds (GBR)50.33 -22/50.33
Tuomas Lehtonen (FIN)50.53 -20/51.19
Jaakko Linnus (FIN)53.20 -22/53.20
Rasmus Wright (FIN)53.62 -22/53.62
Iiro Surkka (FIN)54.52 -20/57.09
Markus Hurri (FIN)54.77 -22/54.77

M Seiväshyppy

UrheilijaPB/SB
Mikko Paavola (FIN)5.71 -21/5.55
Hussain Asim Al-Hizam (KSA)5.70 -21/5.61
Urho Kujanpää (FIN)5.65 -21/5.60
Tommi Holttinen (FIN)5.64 -21/5.37
Oleksandr Onufriyev (UKR)5.47 -22/5.47
Koen van der Wijst (NED)5.45 -22/5.45
Juho Alasaari (FIN)5.42 -21/5.28
Johan-Antti Kivilahti (FIN)5.31 -20/
Albin Lundberg (FIN)5.08 -21/5.08
Joonatan Kemppainen (FIN)4.85 -20/

M Pituushyppy

UrheilijaPB/SB
Henry Frayne (AUS)8.34 -18/8.10
Kristian Pulli (FIN)8.27 -20/8.00
Samory Fraga (BRA)8.23 -21/7.59
Henrik Flåtnes (NOR)7.98 -21/7.71
Hans-Christian Hausenberg (EST)7.91 -20/7.85
Sebastian Ree Pedersen (DEN)7.91 -21/7.67
Kalle Salminen (FIN)7.78 -19/7.35
Kasperi Vehmaa (FIN)7.50 -21/7.44

M Kiekonheitto

UrheilijaPB/SB
Daniel Ståhl (SWE)71.86 -19/70.62
Frantz Kruger (FIN)70.32 -02/59.14
Simon Pettersson (SWE)69.48 -21/65.94
Marek Bárta (CZE)64.40 -20/63.65
Oskar Stachnik (POL)64.06 -22/64.06
Rami Kankaanpää (FIN)53.66 -22/53.66

M Keihäänheitto

UrheilijaPB/SB
Anderson Peters (GRN)93.07 -22/93.07
Keshorn Walcott (TTO)90.16 -15/89.07
Oliver Helander (FIN)89.83 -22/89.83
Neeraj Chopra (IND)89.30 -22/89.30
Kim Amb (SWE)86.49 -20/78.01
Artur Felfner (UKR)84.32 -22/84.32
Genki Dean (JPN)84.28 -12/82.18
Toni Keränen (FIN)80.65 -22/80.65

N 200 m

UrheilijaPB/SB
Jessica-Bianca Wessolly (GER)22.89 -18/23.39
Anniina Kortetmaa (FIN)23.42 -21/23.44
Julia Henriksson (SWE)23.51 -22/23.51
Milja Thureson (FIN)23.65 -18/23.87
Mette Baas (FIN)23.69 -21/
Alina Strömberg (FIN)23.88 -20/
Maria Räsänen (FIN)24.10 -12/
Elisabet Salmela (FIN)24.27 -21/24.51
Jenna Kokkonen (FIN)24.43 -19/
Anna Hjulfors (FIN)24.51 -21/
Pirkitta Marjanen (FIN)24.55 -21/
Milla Pirkkalainen (FIN)24.84 -22/24.84
Helmi Kortetmaa (FIN)25.06 -21/25.26
Petra Häggqvist (FIN)25.31 -22/25.31
Maija Jussila (FIN)25.46 -22/25.46

N 800 m

UrheilijaPB/SB
Hedda Hynne (NOR)1:58.10 -20/2:00.90
Noélie Yarigo (BEN)1:59.12 -16/2:01.01
Gabriela Gajanová (SVK)2:00.58 -19/2:03.21
Eveliina Määttänen (FIN)2:01.52 -22/2:01.52
Wilma Nielsen (SWE)2:02.29 -21/2:04.73
Marissa Damink (NED)2:02.38 -22/2:02.38
Viola Westling (FIN)2:03.81 -21/2:03.82
Amanda Marie Grefstad Frøynes (NOR)2:03.92 -21/2:04.63
Helmi Vuorimaa (FIN)2:07.02 -21/2:07.20
Heini Ikonen (FIN)2:07.28 -21/2:07.98
Veera Perälä (FIN)2:08.15 -21/2:09.40
Ronja Koskela (FIN)2:08.79 -22/2:08.79
Veera Mattila (FIN)2:09.03 -22/2:09.03
Kiia Keinonen (FIN)2:09.20 -21/2:11.00
Erika Utriainen (FIN)2:09.43 -21/2:10.45
Siiri Rainio (FIN)2:09.54 -22/2:09.54
Emilia Jousimaa (FIN)2:09.55 -22/2:09.55
Marika Aarnio (FIN)2:09.63 -22/2:09.63
Roosa Lahtinen (FIN)2:09.67 -18/2:12.44
Veera Mensonen (FIN)2:10.69 -21/
Jemina Forss (FIN)2:10.76 -21/2:11.77
Sini Rajaniemi (FIN)2:10.80 -21/

N 3000 m

UrheilijaPB/SB
Purity Gitonga (KEN)8:50.51 -21/
Camilla Richardsson (FIN)9:03.84 -18/
Sara Benfarès (GER)9:05.93 -22/9:05.93
Ilona Mononen (FIN)9:09.65 -22/9:09.65
Caroline Gitonga (KEN)9:11.07 -22/9:11.07
Johanna Peiponen (FIN)9:14.82 -16/9:38.96
Selma Benfarès (GER)9:33.55 -22/9:33.55
Lotta-Maria Maine (FIN)9:35.02 -22/9:35.02
Katri Niemistö (FIN)9:54.06 -22/9:54.06
Anne Rajaniemi (FIN)9:54.31 -21/
Nelli Viskari (FIN)9:56.13 -21/
Aino Niemi (FIN)9:59.25 -21/
Salla Laukkanen (FIN)10:01.39 -22/10:01.39
Lotta Tarvainen (FIN)10:01.93 -22/10:01.93
Alisa Virtanen (FIN)10:04.32 -20/
Veronika Virtapohja (FIN)10:08.58 -22/10:08.58

N 100 m aidat

UrheilijaPB/SB
Reetta Hurske (FIN)12.78 -19/12.92
Klaudia Siciarz (POL)12.82 -19/12.90
Selina Von Jackowski (SUI)13.16 -18/13.39
Helena Jiranová (CZE)13.19 -21/13.21
Viktória Forster (SVK)13.20 -22/13.20
Saara Keskitalo (FIN)13.30 -21/13.44
Sonja Stång (FIN)13.50 -21/13.57
Jessica Kähärä (FIN)13.54 -22/13.54
Vilma Mäki (FIN)13.68 -21/13.91
Noora Juslin (FIN)13.71 -21/14.55
Vilma Väliharju (FIN)13.75 -22/13.75
Charlize Eilerd (RSA)13.81 -22/13.81
Janika Pulkkinen (FIN)14.02 -22/14.02
Niina Karttunen (FIN)14.12 -22/14.12
Mari Heinonen (FIN)14.43 -19/14.44

N 400 m aidat

UrheilijaPB/SB
Viivi Lehikoinen (FIN)54.96 -22/54.96
Zeney Van Der Walt (RSA)55.05 -18/55.36
Sarah Carli (AUS)55.09 -20/55.98
Daniela Ledecká (SVK)56.01 -22/56.01
Kristiina Halonen (FIN)57.04 -22/57.04
Annemarie Nissen (DEN)57.04 -22/57.04
Martta Rautala (FIN)58.87 -20/59.50
Mathilda Kvist (FIN)59.71 -20/1:00.92

N Seiväshyppy

UrheilijaPB/SB
Michaela Meijer (SWE)4.83 -20/4.40
Wilma Murto (FIN)4.72 -21/4.50
Maryna Kylypko (UKR)4.70 -21/4.45
Elisa Molinarolo (ITA)4.55 -21/4.45
Sophie Cook (GBR)4.45 -22/4.45
Saga Andersson (FIN)4.45 -22/4.45
Silja Andersson (FIN)4.20 -22/4.20
Maria Kytölä (FIN)4.05 -21/3.95

N Kolmiloikka

UrheilijaPB/SB
Shanieka Ricketts (JAM)14.98 -21/14.43
Senni Salminen (FIN)14.63 -21/13.98
Thea LaFond (DMA)14.60 -21/14.53
Diana Zagainova (LTU)14.43 -19/13.55
Neja Filipič (SLO)14.42 -22/14.42
Naomi Metzger (GBR)14.22 -21/14.00
Rebecka Abrahamsson (SWE)13.64 -21/13.42
Elina Kostiainen (FIN)13.13 -22/13.13
Janita Leppäranta (FIN)12.61 -22/12.61

N Keihäänheitto

UrheilijaPB/SB
Maria Andrejczyk (POL)71.40 -21/57.53
Kathryn Mitchell (AUS)68.92 -18/57.36
Liz Gleadle (CAN)64.83 -15/61.19
Annika Fuchs (GER)63.68 -19/61.06
Yuka Sato (JPN)62.88 -19/58.56
Jo-Ané Van Dyk (RSA)61.61 -22/61.61
Jenni Kangas (FIN)60.98 -17/54.45
Sanne Erkkola (FIN)59.61 -21/55.08
Anni-Linnea Alanen (FIN)59.52 -21/56.83
Nikol Tabačková (CZE)58.67 -22/58.67
Carolina Visca (ITA)58.47 -19/56.75
Saara Lipsanen (FIN)57.90 -21/54.35




Kuortaneen Games 2022 - Livetulokset


Voit seurata Kuortane Games 2022 tuloksia reaaliaajassa tapahtuman livetulospalvelusta.


Kuortane Games 2022 - Televisiointi


YLE2 näyttää Kuortaneen Motonet GP -kilpailut suorana lähetyksenä lauantaina 18.6. klo 17.20-20.00. YLE Areenassa lähetys käynnistyy jo klo 15.35.



Kuortane Games 2022 - Palkintorahat


Kuortane Gamesissa jaetaan vuonna 2022 palkintorahoja ovat vähintään 70 000€. Rahat jakautuvat A-, B- ja C-lajien parhaille seuraavasti:

A-lajit: ​2 000€ / 1 500€ / 1 000€ / 700€ / 500€ / 300€
B-lajit: 1 200€ / 800€ / 400€ / 300€ / 200€ / 100€
C-lajit: 500€ / 300€ / 200€


Kuortane Games - Tuloksia aiemmilta vuosilta





Kuortaneen kenttäennätykset


Miehet

LajiUrheilijaTulosVuosi
100 mKeston Bledman (TTO)10,092013
200 mJose Carlos Herrera (MEX)20,42014
400 mJarrin Solomon (TRI)45,582013
800 mWilson Kirwa (KEN)1.46,711999
1500 mFerdinand Kvan Edman (NOR)3.38,362021
3000 mSilas Sang (KEN)7.50,932004
5000 mBengt Nåjde (SWE)14.02,91974
10000 mOlof Salmi (FIN)30.18,521984
110 m aj.Antti Haapakoski (FIN)13,421995
400 m aj.Okkert Cilliers (RSA)49,292003
3000 m ej.David Chepkisa (KEN)8.31,951999
KorkeusOskari Frösen (FIN)2302001
SeiväsSergei Bubka (UKR)6001994
PituusMichel Torneus (SWE)8222012
3-loikkaLeonid Voloshin (RUS)17,091991
KuulaAdam Nelson (USA)21,292003
KiekkoDaniel Ståhl (SWE)70,552021
MoukariJuha Tiainen (FIN)79,821984
KeihäsJohannes Vetter (GER)93,592021
10-otteluAntti Haapakoski (FIN)71671992
4 x 100 mTainKi (Kauko Karttunen, Jorma Soininen,Hannu Saarinen, Ossi Karttunen)41,0h1973


Miehet

LajiUrheilijaTulosVuosi
100 mMuna Lee (USA)11,262014
200 mThomas Reyare (TTO)23,282013
400 mSvetlana Pospelova (RUS)52,581999
800 mEglay Nalyanya (KEN)2.00,562021
1500 mPerine Nengampi (KEN)4.10,642013
3000 mPerine Nengampi (KEN)8.53,262012
5000 mSandra Eriksson (FIN)16.01,722013
10000 mSinikka Kiippa (FIN)37.50,581987
100 m aj.Nooralotta Neziri (FIN)12,812016
400 m aj.Line Kloster (NOR)56,302021
3000 m ej.Genevieve LaCase (AUS)9.41,062016
KorkeusLinda Sandblom (FIN)193 SE2016
SeiväsHolly Bradshaw (GBR)4732020
PituusRinga Ropo (FIN)6751992
3-loikkaKristiina Mäkelä (FIN)14,412021
KuulaKaroliina Lundahl (FIN)17,831996
KiekkoUlla Lundholm (FIN)65,61984
MoukariManuela Montebrun (FRA)73,42003
KeihäsTrine Hattestadt (NOR)65,491999
7-otteluMervi Väyrynen (FIN)49891992


Kuortane Gamesin kisasivut löydät osoitteesta kuortanegames.com.