Joensuu Motonet GP 24.7.2019 | Katso Lajit, Aikataulu & Tulokset

Joensuu Motonet GP 2019


Motonet GP -sarjan vuoden 2019 viides osakilpailu kilpaillaan Joensuussa 24.7.2019.
Kaude viides ja toiseksi viimeinen Motonet GP -osakilpailu järjestetään Joensuussa. Joensuun Motonet GP kuuluu EA Classic Permit Meetings -sarjaan. Kotimaisista mieshuipuista kisoissa nähdään muun muassa Topi Raitanen (3000 m), Simo Lipsanen (kolmiloikka) ja Antti Ruuskanen (keihäänheitto). Keihäskisassa nähdään myös kauden ykkösheittäjä Viron Magnus Kirt.

Naisten puolella päähuomio kohdistuu jälleen pika-aitoihin, jossa Nooralotta Neziri, Annimari Korte ja Reetta Hurske käyvät Suomen ennätyksen kimppuun. 3000 m esteissä vastikään Dohan MM-kisarajan alittanut Camilla Richardsson saa vastaansa muun muassa kovat kenialaiset Fancy Cheronon ja Caroline Chepkurui Tuigongin. Naisten keihäänheittoa tähdittää juuri Lontoon Timanttiliigan osakilpailun voittanut Valko-Venäjän Tatsiana Khaladovich.

HUOM! Joensuun Motonet GP -kisa tulee suorana lähetyksenä YLE 2 -kanavalla keskiviikkona 24.7. klo 18:30-21:00.



Joensuun Motonet GP-lajit 2019


Joensuun Motonet GP:n GP-lajeja ovat miehillä 100 m, 800 m, 3000 m, pituushyppy, kolmiloikka ja keihäänheitto sekä naisilla 800 m, 100 m aidat, 400 m aidat, 3000 m esteet, korkeushyppy ja keihäänheitto.

Kisojen osallistujat löydät TÄÄLTÄ

Motonet GP Joensuu - Aikataulu 24.7.2019


KelloLaji
17:35M pituus
17:40N Keihäs
17:45N 400m aj.
18:05M 100m
18:25M 800m D-erä
18:30N 800m C-erä
18:35M 800m C-erä
18:40N 800m B-erä
18:45M 800m B-erä
18:45M/N tuolikeihäs
19:00M 200m
19:00N korkeus
19:20N 100m aj. – alkuerät
19:20M kolmiloikka
19:40N 800m A-erä
19:45M 800m A-erä
19:50M keihäs
20:00N 3000m esteet
20:25M 3000m
20:45N 100m aj. A-finaali
20:50N 100m aj. B-finaali


Joensuun Motonet GP 24.7.2019 - Tulokset


Katso myös Joensuun livetulokset.

Joensuun Motonet GP 24.7.2019


100 m aidat finaali, naiset

#UrheilijaAika
1.Brittany Anderson (JAM)12,71 WJR
2.Annimari Korte (Helsingfors IFK)12,72 SE
3.Reetta Hurske (Tampereen Pyrintö)12,78 PB
4.Isabelle Pedersen (NOR)13,28
5.Rikenette Steenkamp (RSA)13,35
6.Jutta Heikkinen (Joensuun Kataja)13,74
7.Julia Enarvi (Jyväskylän Kenttäurheilijat)13,77
-Nooralotta Neziri (Jyväskylän Kenttäurheilijat)DNS



3000 m, miehet (top 10)

#UrheilijaAika
1.Topi Raitanen (Helsingin Kisa-Veikot)7.52,82 PB
2.Per Svela (NOR)7.55,83
3.Marius Vedvik (NOR)7.56,29
4.Sam Atkin (GBR)8.01,41
5.Brian Fay (IRL)8.09,26
6.David Nilsson (SWE)8.09,90
7.Erik Udo Pedersen (NOR)8.14,96
8.Hannu Granberg (Lahden Ahkera)8.15,66 PB
9.Alexander Nilsson (SWE)8.16,54 PB
10.Miika Tenhunen (Nivalan Urheilijat)8.16,60 PB

3000 m esteet, naiset (top 10)

#UrheilijaAika
1.Camilla Richardsson (Vasa IS)9.35,27 PB
2.Alicja Konieczek (POL)9.36,09 PB
3.Fancy Cherono (KEN)9.36,61
4.Elizabeth Bird (GBR)9.36,84 PB
5.Adva Cohen (ISR)9.38,01
6.Michelle Finn (IRL)9.41,23
7.Tuigong Caroline Chepkurui (KEN)9.48,97
8.Janica Rauma (Forssan Salama)9.49,95
9.Jana Sussmann (GER)9.54,30
10.Yukari Ishizawa (JPN)10.01,98



800 m A-erä, miehet

#UrheilijaAika
1.Ramzi Abdenouz (ALG)1.47,28
2.Joseph Reid (GBR)1.47,71
3.Andreas Bube (DEN)1.47,99
4.Christian von Eitzen (GER)1.48,54
5.Mohamed Abouettahery (MAR)1.48,89
6.Jan Petrac (SLO)1.49,15
7.Ville Lampinen (Kenttäurheilijat -58)1.49,73
8.Joonas Rinne (Saarijärven Pullistus)1.50,38
9.Rivar Tipp (EST)1.53,51
10.Elias Tuominen (Naantalin Löyly)1.54,14

Keihäänheitto, miehet

#UrheilijaTulos
1.Magnus Kirt (EST)87,35
2.Antti Ruuskanen (Pielaveden Sampo)80,79
3.Lassi Etelätalo (Joensuun Kataja)80,72
4.Shivpal Singh (IND)76,90
5.Tanel Laanmäe (EST)75,82
6.Toni Sirviö (Sulkavan Urheilijat -41)72,54
7.Teo Takala (IF Raseborg)72,49
8.Joni Karvinen (Joensuun Kataja)72,12
9.Patrik Torn (Pyhäselän Urheilijat)70,44
10.Ville Miettinen (Juuan Urheilijat)63,17



Kolmiloikka, miehet

#UrheilijaTulos
1.Roger Haitengi (NAM)16,26
2.Adrian Swiderski (POL)16,24
3.Simo Lipsanen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)16,15
4.Carlos Veiga (POR)16,02
5.Topias Koukkula (Kangasalan Urheilijat -68)15,92
6.Arttu Tyystjärvi (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)15,72
7.Veikko Nugraha (Espoon Tapiot)15,70 PB
8.Daigo Hasegawa (JPN)15,04
9.Daniel Ofosu (Turun Weikot Yleisurheilu)14,87
-Aleksi Pelto (Tampereen Urheilijat -38)NM

800 m A-erä, naiset

#UrheilijaAika
1.Hedda Hynne (NOR)2.02,42
2.Maryna Arzamasava (BLR)2.03,12
3.Volha Nemahai (BLR)2.03,53
4.Sara Kuivisto (Borgå Akilles)2.04,09
5.Liga Velvere (LAT)2.04,36
6.Viola Westling (Turun Urheiluliitto)2.11,31 PB
7.Moona Latvala (Helsingin Kisa-Veikot)2.11,70 PB
8.Heini Ikonen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)2.12,28
9.Reetta Joronen (Savonlinnan Riento)2.13,41
10.Janette Niemi (Jyväskylän Kenttäurheilijat)2.13,76



200 m A-erä, miehet

#UrheilijaAika
1.Przemyslav Slowikowski (POL)20,77 PB
2.Kirara Shiraishi (JPN)20,83
3.Oskari Lehtonen (Nurmijärven Yleisurheilu)20,83 PB
4.Masafumi Naoki (JPN)21,28
5.Robert Moise (HAI)21,30
6.Jonathan Nyepa (MAS)21,39

Korkeushyppy, naiset

#UrheilijaTulos
1.Mariya Siratsiuk (BLR)179
2.Linda Sandblom (HIK Friidrott)175
2.Nedezhda Andryukhina (RUS)175
4.Sini Lällä (Jyväskylän Kenttäurheilijat)170
4.Neea Käyhkö (Savonlinnan Riento)170
6.Gabriela Kosonen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)170



400 m aidat, naiset

#UrheilijaAika
1.Lina Nielsen (GBR)56,91
2.Jessie Knight (GBR)56,94
3.Wenda Nel (RSA)58,09
4.Eveliina Määttänen (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)59,11
5.Nea Mattila (Helsingfors IFK)1.00,24
6.Oona Hujanen (Helsingin Kisa-Veikot)1.00,82
7.Annika Hannola (Helsingin Kisa-Veikot)1.01,68
8.Elin Mickos (IF Sibbo-Vargarna)1.02,04

100 m A-erä, miehet

#UrheilijaAika
1.Takuya Kawakami (JPN)10,27
2.Andrew Fisher (BRN)10,32
3.Jonathan Nyepa (MAS)10,37
4.Przemyslav Slowikowski (POL)10,37
5.Oskari Lehtonen (Nurmijärven Yleisurheilu)10,53 PB
6.Robert Moise (HAI)10,59
7.Jonathan Quarcoo (NOR)10,59
8.Amiya Kumar Mallick (IND)10,60


Pituushyppy, miehet

#UrheilijaTulos
1.Roni Ollikainen (Helsingin Kisa-Veikot)779
2.Kalle Salminen (Joensuun Kataja)774
3.Ifeanyi Otuounye (TKS)766
4.Mateusz Rózanski (POL)763
5.Ramone Bailey (JAM)758
6.Reynold Banigo (GBR)743
7.Arttu Pajulahti (Viipurin Urheilijat)721
8.Pyry Keränen (Karkkilan Pojat)717
9.Tuomas Rouvali (Jyväskylän Kenttäurheilijat)683
10.Aleksi Salminen (Harjavallan Jymy)653

Keihäänheitto, naiset

#UrheilijaTulos
1.Tatsiana Khaladovich (BLR)64,82
2.Irena Sedivá (CZE)59,35
3.Asdis Hjalmsdottir (ISL)59,27
4.Ge Lijuan (CHN)55,71
5.Jenni Kangas (Seinäjoen Seudun Urheilijat)55,12
6.Heidi Nokelainen (Joensuun Kataja)53,29
7.Marina Saito (JPN)52,34
8.Jatta-Mari Jääskeläinen (Turun Urheiluliitto)50,27
9.Risa Miyashita (JPN)50,23
10.Sanne Erkkola (Turun Urheiluliitto)48,53
11.Saara Lipsanen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)48,10
12.Miia Makkonen (Sysmän Sisu)47,92