Hiihdon Suomen Cup 2019-2020 - Katso Ohjelma, Tulokset & Pistetilanne

Hiihdon Suomen Cup 2019-2020


Hiihdon Suomen Cupissa hiihdetään 2019-2020 kuutena kilpailuviikonloppuna. Katso Suomen Cupin ohjelma, tulokset, pisteet ja paljon muuta tietoa erikoissivuiltamme.
Hiihdon Suomen Cup on maastohiihdon kilpailusarja, jossa vain suomalaiset hiihtäjät mittelevät paremmuudestaan. Suomen Cupiin kuuluu kuusi kilpailupaikkakuntaa, joista jaetaan Suomen Cupin pisteitä. Ensimmäisen kerran Suomen Cup järjestettiin kaudella 2011 – 2012.

Katso myös: Etusuoran Hiihtouutiset

Hiihdon Suomen Cup 2019-2020 - Ohjelma


Alta löydät Maastohiihdon Suomen Cupin ohjelman kaudelle 2019-2020. Suomen Cup -kausi starttaa 2.-3. marraskuuta 2019 Vuokatissa. Kauden viimeinen Suomen Cupin osakilpailu hiihdetään 3.-5.4.2019 Ristijärvellä. Ristijärven kisoilla on myös SM-arvo.

Kisakalenteri Hiihdon Suomen Cup 2019-2020

  • AjankohtaTapahtumaPaikka
  • 02.11.2019 - 03.11.2019Suomen Cup VuokattiVuokatti
  • 14.01.2020 - 15.01.2020Suomen Cup VantaaVantaa
  • 31.01.2020 - 02.02.2020Suomen Cup VöyriVöyri
  • 03.03.2020 - 05.03.2020Suomen Cup RistijärviRistijärvi
  • 28.03.2020 - 29.03.2020Suomen Cup PyhäjärviPyhäjärvi


Hiihdon Suomen Cup 2019-2020 – Pistetilanne


Päivitämme tähän kauden 2019-2020 Suomen Cupin pistetilannetta sitä mukaa, kun kilpailuja käydään. Alta löydät maastohiihdon Suomen Cupin kauden 2018-2019 lopputilanteen kymmenen parhaan kilpailijan osalta.

Suomen Cup 2018-2019 lopputilanne- 9/9 osakilpailua


Miehet

#KilpailijaPst
1.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)440
2.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)397
3.Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura)380
4.Juho Mikkonen (Vuokatti Ski Team Kainuu)306
5.Lauri Vuorinen (Skiteam 105)304
6.Anssi Pentsinen (Vantaan Hiihtoseura)270
7.Joni Mäki (Pohti SkiTeam)256
8.Verneri Suhonen (Vantaan Hiihtoseura)248
9.Juuso Haarala (IF Minken)248
9.Ari Luusua (SkiTeam Mäenpää)217

Naiset

#KilpailijaPst
1.Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat)520
2.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)466
3.Riitta-Liisa Roponen (Oulun Hiihtoseura)400
4.Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)314
5.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)297
6.Eveliina Piippo (Vuokatti Ski Team Kainuu)287
7.Kerttu Niskanen (Vieremän Koitto)270
8.Katri Lylynperä (Vuokatti Ski Team Kainuu)267
9.Anni Kainulainen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)236
10.Heini Hokkanen (Kainuun Hiihtoseura195



Viesticupin lopputilanne 2018-2019


Miehet 5/5 osakilpailua

#JoukkuePst
1.Puijon Hiihtoseura760
2.Jämin Jänne710
3.Pohti Skiteam (Pyhäjärven Pohti)690
4.Skiteam 105536
5.Vantaan Hiihtoseura438
6.Ilmajoen Kisailijat412
7.Vuokatti Ski Team Kainuu400
8.Ounasvaaran Hiihtoseura276
9.Petoteam (Jämsänkosken Ilves)262
10.Imatran Urheilijat246

Naiset 5/5 osakilpailua

#JoukkuePst
1.Hämeenlinnan Hiihtoseura740
2.Kainuun Hiihtoseura700
3.Ikaalisten Urheilijat650
4.Vuokatti Ski Team Kainuu610
5.Oulun Hiihtoseura484
6.Vantaan Hiihtoseura326
7.Karihaaran Visa314
7.Siilinjärven Hiihtoseura314



Hiihdon Suomen Cup 2019-2020 – Tulokset


Päivitämme tähän kauden 2019-2020 Suomen Cupin tulokset sitä mukaa, kun kisoja käydään.

Alta löydät uusimmat maastohiihdon Suomen Cupin tulokset edelliseltä kaudelta 2018-2019.

SM-hiihdot Ylitornio miesten 50 km (v) 7.4.2019

#UrheilijaAika
1.Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura)1:56.49,2
2.Juho Mikkonen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1.50,1
3.Joni Mäki (Pohti SkiTeam)+2.42,2
4.Matti Heikkinen (Vantaan Hiihtoseura)+3.15,5
5.Heikki Korpela (Pohti Skiteam)+3.30,3
6.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)+4.23,2
7.Joel Ikonen (Pohti Skiteam)+4.29,9
8.Markus Vuorela (Jämin Jänne)+5.01,8

SM-hiihdot Ylitornio naisten 30 km (v) 7.4.2019

#UrheilijaAika
1.Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat)1:11.11,8
2.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+1.28,9
3.Kerttu Niskanen (Vieremän Koitto)+1.49,2
4.Eveliina Piippo (Vuokatti Ski Team Kainuu)+2.40,2
5.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+2.48,6
6.Riitta-Liisa Roponen (Oulun Hiihtoseura)+3.55,5
7.Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)+4.31,7
8.Sini Alusniemi (Ikaalisten Urheilijat)+4.46,8

Suomen Cup Ylitornio miesten viesti 3 x 7,5 km (v) 6.4.2019

#JoukkueAika
1.Puijon Hiihtoseura (Lauri Gummerus, Iivo Niskanen, Perttu Hyvärinen)49.27,4
2.Pohti SkiTeam (Heikki Korpela, Joel Ikonen, Joni Mäki)+38,1
3.Jämin Jänne (Aku Nikander, Antti Ojansivu, Markus Vuorela)+50,3
4.Vantaan Hiihtoseura (Anssi Pentsinen, Matti Heikkinen, Waltteri Vinkanharju)+1.07,4
5.Vuokatti Ski Team Kainuu (Juho Mikkonen, Martti Jylhä, Miska Poikkimäki)+1.21,0
6.Skiteam 105 (Tuukka Invenius, Aleksi Parttimaa, Lauri Vuorinen)+1.26,6
7.Ilmajoen Kisailijat (Karri Hakala, Kari Varis, Timo Mantere)+2.22,1
8.IF Minken (Juuso Haarala, Remi Lindholm, Patrik Kuuttinen)+3.40,5
9.Petoteam (Joni Mustonen, Mikko Harju, Veli-Matti Räsänen)+3.45,9
10.Pohti SkiTeam 2 (Miikka Kinnunen, Iiro-Mikko Harju, Markus Järvenpää)+3.46,0

Suomen Cup Ylitornio naisten viesti 3 x 5 km (v) 6.4.2019

#JoukkueAika
1.Ikaalisten Urheilijat (Maaret Pajunoja, Sini Alusniemi, Krista Pärmäkoski)37.07,7
2.Kainuun Hiihtoseura (Heini Hokkanen, Anita Korva, Anne Kyllönen)+6,2
3.Hämeenlinnan Hiihtoseura 1 (Anni Kainulainen, Maija Hakala, Laura Mononen)+6,3
4.Oulun Hiihtoseura (Marjaana Pitkänen, Riitta-Liisa Roponen, Anna-Kaisa Saari)+41,1
5.Vuokatti Ski Team Kainuu (Vilma Nissinen, Aija Söyrinki, Eveliina Piippo)+56,8
6.Siilinjärven Hiihtoseura (Eevakaisa Loukusa, Päivi Roivainen, Johanna Ukkola)+1.43,7
7.Vantaan Hiihtoseura (Mariel Merlii Pulles, Iina Ahokas, Aira-Maarit Mantsinen)+2.32,8
8.VisaSkiTeam Kemi (Emmi Lämsä, Ella Anttola, Josefiina Böök)+2.43,3
9.Mikkelin Hiihtäjät (Jasmin Kähärä, Saana Lahdelma, Noora Tivinen)+3.16,8
10.Ski Jyväskylä (Emma Hämäläinen, Jenni Raivio, Ida Meriläinen)+3.16,9

SM-hiihdot Äänekoski, miehet 15 km (p) takaa-ajo 31.3.2019

#UrheilijaAika
1.Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura)41.21,0
2.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)+1.30,4
3.Juho Mikkonen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1.33,6
4.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)+3.02,2
5.Anssi Pentsinen (Vantaan Hiihtoseura)+3.28,3
6.Lauri Vuorinen (Skiteam 105)+3.34,1
7.Markus Vuorela (Jämin Jänne)+4.09,8
8.Ari Luusua (Ski Team Mäenpää)+4.29,5
9.Joel Ikonen (Pohti Skiteam)+4.35,4
10.Lauri Gummerus (Puijon Hiihtoseura)+4.50,7
11.Petteri Koivisto (Kuhmo-Ski)+4.53,3
12.Juuso Haarala (IF Minken)+5.30,0
13.Heikki Korpela (Pohti Skiteam)+5.33,5
14.Lauri Lepistö (Kouvolan Hiihtoseura)+5.40,1
15.Joonas Sarkkinen (Ounasvaaran Hiihtoseura)+6.17,6
16.Aleksi Parttimaa (Skiteam 105)+6.21,6
17.Lassi Vuorinen (Skiteam 105)+6.44,7
18.Martti Jylhä (Vuokatti Ski Team Kainuu)+7.24,5
19.Arsi Ruuskanen (Siilinjärven Hiihtoseura)+7.29,4
20.Sami Lähdemäki (Saarijärven Pullistus)+7.36,5

SM-hiihdot Äänekoski, naiset 10 km (p) takaa-ajo 31.3.2019

#UrheilijaAika
1.Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat)29.34,1
2.Kerttu Niskanen (Vieremän Koitto)+1.03,2
3.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+1.07,7
4.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+1.20,9
5.Riitta-Liisa Roponen (Oulun Hiihtoseura)+2.08,7
6.Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)+3.04,4
7.Maija Hakala (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+3.47,1
8.Jasmi Joensuu (Seinäjoen Hiihtoseura)+3.56,4
9.Rebecca Immonen (Nastolan Naseva)+4.29,7
10.Anni Kainulainen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+4.33,5
11.Katariina Lonka (Ikaalisten Urheilijat)+4.48,9
12.Julia Häger (IF Minken)+4.53,9
13.Jasmin Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)+5.00,9
14.Linnea Henriksson (IF Femman)+5.10,3
15.Katri Lylynperä (Vuokatti Ski Team Kainuu)+5.16,2
16.Hennariikka Rahkola (Jämin Jänne)+5.17,5
17.Johanna Ukkola (Siilinjärven Hiihtoseura)+5.22,0
18.Marjaana Pitkänen (Oulun Hiihtoseura)+5.34,1
19.Maaret Pajunoja (Ikaalisten Urheilijat)+5.45,6
20.Kati Venäläinen (Noormarkun Nopsa)+6.06,2


SM-hiihdot Äänekoski, miehet 15 km (v) 30.3.2019

#UrheilijaAika
1.Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura)40.53,3
2.Juho Mikkonen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+29,0
3.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)+32,6
4.Joni Mäki (Pohti Skiteam)+1.06,3
5.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)+1.26,1
6.Markus Vuorela (Jämin Jänne)+1.32,0
7.Anssi Pentsinen (Vantaan Hiihtoseura)+1.47,7
8.Matti Heikkinen (Vantaan Hiihtoseura)+1.50,9
9.Joel Ikonen (Pohti Skiteam)+1.52,1
10.Petteri Koivisto (Kuhmo-Ski)+2.10,4

SM-hiihdot Äänekoski, naiset 10 km (v) 30.3.2019

#UrheilijaAika
1.Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat)27.16,8
2.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+55,6
3.Eveliina Piippo (Vuokatti Ski Team Kainuu)+57,9
4.Kerttu Niskanen (Vieremän Koitto)+1.02,9
5.Kaisa Mäkäräinen (Kontiolahden Urheilijat)+1.11,1
6.Riitta-Liisa Roponen (Oulun Hiihtoseura)+1.11,2
7.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+1.19,1
8.Maija Hakala (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+1.42,5
9.Anita Korva (Kainuun Hiihtoseura)+1.49,4
10.Ida Haapala (Espoon Hiihtoseura)+2.19,2

SM-hiihdot Äänekoski, parisprintti (p), finaali miehet 29.3.2019


Parisprintti (p) finaali miehet

#UrheilijaAika
1.Puijon Hiihtoseura (Iivo Niskanen, Perttu Hyvärinen)21.34,24
2.Pohti Skiteam (Heikki Korpela, Joni Mäki)+3,20
3.Skiteam 105 (Aleksi Parttimaa, Lauri Vuorinen)+4,52
4.Jämin Jänne (Antti Ojansivu, Ristomatti Hakola)+6,59
5.Vuokatti Ski Team Kainuu (Martti Jylhä, Juho Mikkonen)+8,98
6.IF Minken (Matias Strandvall, Juuso Haarala)+33,00
7.Vantaan Hiihtoseura (Matti Heikkinen, Anssi Pentsinen)+45,36
8.Skiteam 105 2 (Leo Rantahalvari, Lassi Vuorinen)+49,90
9.Ilmajoen Kisailijat 2 (Karri Hakala, Niko Koskela)+50,68
10.Petoteam (Henri Jelonen, Veli-Matti Räsänen)+53,58
11.Ilmajoen Kisailijat (Kari Varis, Timo Mantere)+54,63
12.Kouvolan Hiihtoseura (Emil Liekari, Lauri Lepistö)+55,41
13.Puijon Hiihtoseura 2 (Antti Honkimaa, Lauri Gummerus)+57,44
14.Ounasvaaran Hiihtoseura (Juuso Mäkelä, Joonas Sarkkinen)+1.04,14
15.Pohti Skiteam 2 (Iiro-Mikko Harju, Joel Ikonen)+2.54,97


SM-hiihdot Äänekoski, parisprintti (p), naiset 29.3.2019


Parisprintti (p) finaali naiset

#JoukkueAika
1.Ikaalisten Urheilijat (Maaret Pajunoja, Krista Pärmäkoski)25.38,42
2.Hämeenlinnan Hiihtoseura (Anni Kainulainen, Laura Mononen)+1.16
3.Kainuun Hiihtoseura (Anne Kyllönen, Anita Korva)+17,44
4.Lempäälän Kisa (Sanni Alatalo, Leena Nurmi)+1.04,93
5.Vuokatti Ski Team Kainuu (Vilma Nissinen, Katri Lylynperä)+1.06,52
6.Vantaan Hiihtoseura (Eeva Ahervo, Mariel Merlii Pulles)+1.06,57
7.IF Minken (Julia Häger, Andrea Julin)+1.07,82
8.Siilinjärven Hiihtoseura (Johanna Ukkola, Päivi Roivainen)+1.10,07
9.Visaskiteam Kemi (Josefiina Böök, Emmi Lämsä)+1.38,55
10.Seinäjoen Hiihtoseura (Senni Vuolle, Jasmi Joensuu)+1.46,46
11.Team Skiers (Roosa Juuska, Heli Heiskanen)+1.49,77
12.Oulun Hiihtoseura (Anna-Kaisa Saari, Marjaana Pitkänen)+2.06,16
13.Mikkelin Hiihtäjät (Noora Tivinen, Jasmin Kähärä)+2.21,17
14.Kuusamon Erä-Veikot (Elina Läspä, Eveliina Korva)+3.02,96
15.Espoon Hiihtoseura (Rebecca Ehrnrooth, Sirkka Ehrnrooth)+3.14,69

SM-hiihdot Äänekoski, miesten parisprintti (p) alkuerät, 29.3.2019


Alkuerä 1

#JoukkueAika
1.Pohti Skiteam (Heikki Korpela, Joni Mäki)22.26,20 Q
2.Vantaan Hiihtoseura (Matti Heikkinen, Anssi Pentsinen)+1,36 Q
3.Kouvolan Hiihtoseura (Emil Liekari, Lauri Lepistö)+3,88 Q
4.Skiteam 105 2 (Leo Rantahalvari, Lassi Vuorinen)+5,17 q
5.Tampereen Yritys (Joona Koponen, Olli Haavisto)+39,33
6.Vehkalahden Veikot (Tuomas Kotro, Väinö Kotro)+1.03,41


Alkuerä 2

#JoukkueAika
1.Vuokatti Ski Team Kainuu (Martti Jylhä, Juho Mikkonen)22.30,67 Q
2.Jämin Jänne (Antti Ojansivu, Ristomatti Hakola)+0,51 Q
3.IF Minken (Matias Strandvall, Juuso Haarala)+2,68 Q
4.Ounasvaaran Hiihtoseura (Juuso Mäkelä, Joonas Sarkkinen)+7,86 q
5.Petoteam (Henri Jelonen, Veli-Matti Räsänen)+9,91 q
6.Puijon Hiihtoseura 2 (Antti Honkimaa, Lauri Gummerus)+25,72 q


Alkuerä 3

#JoukkueAika
1.Puijon Hiihtoseura (Iivo Niskanen, Perttu Hyvärinen)22.35,47 Q
2.Skiteam 105 (Aleksi Parttimaa, Lauri Vuorinen)+2,34 Q
3.Ilmajoen Kisailijat 2 (Karri Hakala, Niko Koskela)+2,61 Q
4.Ilmajoen Kisailijat (Kari Varis, Timo Mantere)+6,11 q
5.Pohti Skiteam 2 (Iiro-Mikko Harju, Joel Ikonen)+13,53 q
6.Vihdin Viesti (Jukka Palo, Vesa Raussi)+47,10


SM-hiihdot Äänekoski, naisten parisprintti (p) alkuerät, 29.3.2019


Alkuerä 1

#JoukkueAika
1.Ikaalisten Urheilijat (Maaret Pajunoja, Krista Pärmäkoski)25.38,70 Q
2.Hämeenlinnan Hiihtoseura (Anni Kainulainen, Laura Mononen)+2,02 Q
3.Siilinjärven Hiihtoseura (Johanna Ukkola, Päivi Roivainen)+16,69 Q
4.IF Minken (Julia Häger, Andrea Julin)+22,40 q
5.Vantaan Hiihtoseura (Eeva Ahervo, Mariel Merlii Pulles)+22,88 q
6.Oulun Hiihtoseura (Anna-Kaisa Saari, Marjaana Pitkänen)+57,17 q
7.Team Skiers (Heli Heiskanen, Roosa Juuska)+1.03,30 q
8.Kuusamon Erä-Veikot (Eveliina Korva, Elina Läspä)+1.22,20 q
9.Espoon Hiihtoseura (Rebecca Ehrnrooth, Sirkka Ehrnrooth)+1.36,22 q


Alkuerä 2

#JoukkueAika
1.Kainuun Hiihtoseura (Anne Kyllönen, Anita Korva)26.07,65 Q
2.Vuokatti Ski Team Kainuu (Vilma Nissinen, Katri Lylynperä)+35,30 Q
3.Lempäälän Kisa (Sanni Alatalo, Leena Nurmi)+37,60 Q
4.Mikkelin Hiihtäjät (Noora Tivinen, Jasmin Kähärä)+41,69 q
5.Visaskiteam Kemi (Josefiina Böök, Emmi Lämsä)+43,47 q
6.Seinäjoen Hiihtoseura (Senni Vuolle, Jasmi Joensuu)+53,85 q

Suomen Cup Imatra 1.-3.2.2019


Sunnuntai 3.2.2019


Miesten Sprintti (v)

SijaKilpailijaAika
1.Martti Jylhä (Vuokatti Ski Team Kainuu)2:45.60
2.Verneri Suhonen (Hollolan Urheilijat -46)+0.23
3.Joni Mäki (Pyhäjärven Pohti)+0.61
4.Lauri Vuorinen (Skiteam 105)+0.88
5.Olli Hiidensalo (Vantaan Hiihtoseura)+1.38
6.Juuso Haarala (IF Minken)+1.61


Naisten Sprintti (v)

SijaKilpailijaAika
1.Katri Lylynperä (Vuokatti Ski Team Kainuu)3:10.22
2.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+0.17
3.Emmi Lämsä (Karihaaran Visa)+1.14
4.Riitta-Liisa Roponen (Oulun Hiihtoseura)+2.58
5.Maaret Pajunoja (Ikaalisten Urheilijat)+8.78
6.Hennariikka Rahkola (Jämin Jänne)+14.10


Sprintti (v), karsinta - miehet

SijaKilpailijaSeuraAika
1.Juuso HaaralaIF Minken2:39.36
2.Verneri SuhonenHollolan Urheilijat -46+0.88
3.Joni MäkiPyhäjärven Pohti+1.31
4.Martti JylhäVuokatti Ski Team Kainuu+1.36
5.Lauri LepistöKouvolan Hiihtoseura+2.11
6.Graham RitchieKanada+3.41


Sprintti (v), karsinta - naiset

SijaKilpailijaSeuraAika
1.Katri LylynperäVuokatti Ski Team Kainuu3:06.44
2.Anni AlakoskiReisjärven Pilke+2.70
3.Riitta-Liisa RoponenOulun Hiihtoseura+2.80
4.Mari EderEnon Kisa-Pojat+3.29
5.Anne KyllönenKainuun Hiihtoseura+5.31
6.Julia HägerIF Minken+5.52


Lauantai 2.2.2019


Naiset 3 x 5 km (p+v+v)

SijaSeuraAika
1.Kainuun Hiihtoseura41:54.5
2.Hämeenlinnan Hiihtoseura+2.1
3.Vuokatti Ski Team Kainuu+12.9
4Oulun Hiihtoseura+30.1
5Ikaalisten Urheilijat+1:41.5
6Lempäälän Kisa+2:29.8


Miehet 4 x 10 km (p+p+v+v)

SijaSeuraAika
1.Jämin Jänne1:35:29.9
2.Vantaan Hiihtoseura 1+4.0
3.Vuokatti Ski Team Kainuu+31.4
4Puijon Hiihtoseura+33.0
5Pohti Ski Team 1+1:29.4
6Imatran Urheilijat 1+2:08.3


Perjantai 1.2.2019


Miehet 15 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)36.45,6
2.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)+27,0
3.Anssi Pentsinen (Vantaan Hiihtoseura)+55,3
4.Matti Heikkinen (Vantaan Hiihtoseura)+1.02,7
5.Antti Ojansivu (Jämin Jänne)+1.43,1
6.Ari Luusua (Ski Team Mäenpää)+1.44,1
7.Timo Mantere (Ilmajoen Kisailijat)+2.17,7
8.Markus Vuorela (Jämin Jänne)+2.19,2
9.Lauri Lepistö (Kouvolan Hiihtoseura)+2.21,7
10.Juho Mikkonen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+2.35,1


Naiset 10 km (p), 1.2.2019

#UrheilijaTulos
1.Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat)26.31,8
2.Kerttu Niskanen (Vieremän Koitto)+53,6
3.Anita Korva (Kainuun Hiihtoseura)+1.08,6
4.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+1.09,0
5.Riitta-Liisa Roponen (Oulun Hiihtoseura)+1.09,3
6.Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)+1.29,4
7.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+1.33,5
8.Vilma Nissinen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1.36,4
9.Andrea Julin (IF Minken)+1.45,3
10.Anni Kainulainen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+1.52,0



Hiihdon Suomen Cup Vantaa 2019 - tulokset


Keskiviikko 16.1.2019


Miehet 3 x 7.5 km (v)

SijaNimiAika
1.Jämin Jänne53.25.6
2.Puijon Hiihtoseura 1+0.7
3.Pohti SkiTeam 1+23.2
4Vuokatti STK+23.7
5Ilmajoen Kisailijat+52.7
6Ounasvaaran Hiihtoseura 1+55.6


Naiset 3 x 5 km (v)

SijaNimiAika
1.Vuokatti STK40.43.9
2.Ikaalisten Urheilijat+15.4
3.Kainuun Hiihtoseura+15.7
4Hämeenlinnan Hiihtoseura+56.0
5VisaSkiTeam Kemi+1.47.8
6Oulun Hiihtoseura+1.55.8


Tiistai 15.1.2019


Miehet 10 km (v)

SijaNimiAika
1.Perttu Hyvärinen24.30.8
2.Lari Lehtonen+5.5
3.Juho Mikkonen+18.7
4Kari Varis+21.7
5Antti Ojansivu+22.2
6Aleksi Parttimaa+27.7


Naiset 5 km (v)

SijaNimiAika
1.Eveliina Piippo13.26.0
2.Riitta-Liisa Roponen+10.5
3.Laura Mononen+38.5
4Anne Kyllönen+41.2
5Anni Alakoski+41.6
6Emmi Lämsä+43.6


Hiihdon Suomen Cup Rovaniemi 2018 - tulokset


Naiset Sprintti (p) - sunnuntai 11.11.2018

SijNimiSeuraAikaEro
1JOHANNA MATINTALOPöytyän Urheilijat2:50.790.00
2LEENA NURMILempäälän Kisa2:55.40+4.61
3ANNI KAINULAINENHämeenlinnan Hiihtoseura2:56.69+5.90
4HEINI HOKKANENKainuun Hiihtoseura2:58.43+7.64
5ANDREA JULINIF Minken2:58.48+7.69
6LAURA MONONENHämeenlinnan Hiihtoseura3:06.10+15.31


Miehet Sprintti (p) - sunnuntai 11.11.2018

SijNimiSeuraAikaEro
1RISTOMATTI HAKOLAJämin Jänne3:19.28 0.00
2ANSSI PENTSINENVantaan Hiihtoseura3:21.42 +2.14
3JONI MÄKIPyhäjärven Pohti3:22.69+3.41
4ARI LUUSUASki Team Mäenpää3:25.44+6.16
5LAURI VUORINENSkiteam 1053:31.06+11.78
6VERNERI SUHONENHollolan Urheilijat -463:35.24+15.96


Naiset 10km (p) - lauantai 10.11.2018

SijNimiSeuraAikaEro
1KRISTA PÄRMÄKOSKIIkaalisten Urheilijat29:06.90.0
2JOHANNA MATINTALOPöytyän Urheilijat29:35.6+28.7
3LAURA MONONENHämeenlinnan Hiihtoseura29:44.5+37.6
4RIITTA-LIISA ROPONENOulun Hiihtoseura29:53.6+46.7
5EVELIINA PIIPPOVuokatti Ski Team Kainuu30:01.5+54.6
6ANNI KAINULAINENHämeenlinnan Hiihtoseura30:28.1+1:21.2
7JOHANNA UKKOLASiilinjärven Hiihtoseura30:31.9+1:25.0
8MARJAANA PITKÄNENOulun Hiihtoseura30:33.3+1:26.4
9VILMA NISSINENVuokatti Ski Team Kainuu30:33.7+1:26.8
10KATRI LYLYNPERÄVuokatti Ski Team Kainuu30:42.8+1:35.9


Miehet 13,2km (p) - lauantai 10.11.2018

SijNimiSeuraAikaEro
1RISTOMATTI HAKOLAJämin Jänne33:50.70.0
2IIVO NISKANENPuijon Hiihtoseura34:20.5+29.8
3LARI LEHTONENImatran Urheilijat34:55.4+1:04.7
4PERTTU HYVÄRINENPuijon Hiihtoseura35:02.0+1:11.3
5LAURI VUORINENSkiteam 10535:18.1+1:27.4
6JOONAS SARKKINENOunasvaaran Hiihtoseura35:33.0+1:42.3
7JUUSO HAARALAIF Minken35:34.1+1:43.4
8KARI VARISIlmajoen Kisailijat35:46.1+1:55.4
9ANSSI PENTSINENVantaan Hiihtoseura36:04.7+2:14.0
10JONI MÄKIPyhäjärven Pohti36:10.0+2:19.3

Tulokset kokonaisuudessaan löydät täältä.

Hiihdon Suomen Cup Vuokatti 2018 - tulokset


Miehet – Sprinttifinaali (v) - lauantai 27.10.2018

SijaNimiAika
1.Lauri Vuorinen2.53,33
2.Verneri Suhonen+3,21
3.Heikki Korpela+4,24
4.Miska Poikkimäki+5,55
5.Kari Varis+5,64
6.Lauri Mannila+15,76


Naiset – Sprinttifinaali (v) - lauantai 27.10.2018

SijaUrheilijaAika
1.Katri Lylynperä3.19,68
2.Mari Eder+0,84
3.Leena Nurmi+3,15
4.Riitta-Liisa Roponen+3,83
5.Anni Alakoski+6,63
6.Heini Hokkanen+6,87

Sprinttien tulokset kokonaisudessaan – Tulokset

Naisten viesti – 3x4 km (p) - su 28.10.2018

SijaSeuraAika
1.Hämeenlinnan Hiihtoseura (Kainulainen, Hakala, Mononen)32.16,0
2.Oulun Hiihtoseura (Pitkänen, Virpi, Roponen)+34,5
3.Vuokatti Ski Team Kainuu (Lylynperä, Ähtävä, Söyrinki)+59,7


Miesten viesti – 3x6 km (p) - su 28.10.2018

SijaSeuraAika
1.SkiTeam 105 Raisio (Vuorinen, Parttimaa, Vuorinen)42.39,9
2.Pohti Skiteam (Kinnunen, Ikonen, Korpela)+1,5
3.Ilmajoen Kisailijat (Mantere, Koskela, Varis)+5,9

Viestien tulokset kokonaisudessaan täältä – Tulokset


TV-lähetykset & televisiointi


YLE televisio kaikki Hiihdon Suomen Cup -lähetykset suorina lähetyksinä. Hiihdon Suomen Cup on katsottavina sekä TV2-kanavalla että myös YLE Areenassa. Yle Areenasta voit katsoa lähetyksiä myös jälkikäteen nauhalta.

Palkintorahat ja palkinnot


Maastohiihdon Suomen Cupissa kaudella 2019 – 2020 jaetaan palkintorahoja edelliskauden tapaan noin 70 000 euron edestä (Hiihtoliitto). Palkintorahat ovat verotettavaa ansiotuloa.

Palkintorahat jakautuvat seuraavasti (samat palkintorahat miehille ja naisille):

Henk.koht. kokonaiskilpailu

SijaPalkinto (euroa)
1.5000
2.3000
3.2000
4.800
5.600
6.400

Viestit kokonaiskilpailu

SijaPalkinto (euroa)
1.4000
2.2000
3.1000
4.900
5.600
6.300



Henk.koht. osakilpailu

SijaPalkinto (euroa)
1.600
2.400
3.200

Viestit osakilpailu

SijaPalkinto (euroa)
1.1000
2.500
3.300



Tilastot & Historiaa


Hiihdon Suomen Cup on järjestetty jo kahdeksan kertaa, kun ensimmäisen kerran cup järjestettiin kaudella 2011 – 2012. Meneillään oleva kausi on siis jo yhdeksäs.

Eniten kokonaiscupin voittoja – Miehet ja naiset


Selkeästi eniten kokonaiscupin voittoja on jo uransa lopettaneella Sami Jauhojärvellä. Aktiiviurheillijoista Ristomatti Hakola ja Iivo Niskanen ovat lähimpänä tulossa haastamaan Jauhojärven ykköstilaa. Naisissa Kerttu Niskanen ja Krista Pärmäkoski ovat viime vuodet taistelleet korkeimmista sijoista.

UrheilijaVoitot
Sami Jauhojärvi3
Ristomatti Hakola2
Ville Nousiainen1
Iivo Niskanen1
Ari Luusua1
UrheilijaVoitot
Kerttu Niskanen3
Krista Pärmäkoski3
Riitta-Liisa Roponen1
Anne Kyllönen1



Eniten osakilpailuvoittoja ja palkintosijoja


Voitot & podiumit naiset

Krista Pärmäkoski1832
Anne Kyllönen1429
Kerttu Niskanen1135
Riitta-Liisa Roponen618
Mona-Liisa Nousiainen57
Kaisa Mäkäräinen34
Katri Lylynperä33
Mari Eder26
Maija Hakala, Johanna Matintalo24
Eveliina Piippo23
Laura Mononen122
Aino Kaisa Saarinen113
Heini Hokkanen, Leena Nurmi14
Ann-Mary Ähtävä, Maria Grundvall, Susanna Saapunki, Andrea Julin12
Riikka Sarasoja-Lilja08
Sini Alusniemi, Anne Mäkinen, Vilma Nissinen, Anni Kainulainen01


Palkintopallisijat miehet

UrheilijaVoitotPodiumit
Matti Heikkinen1217
Sami Jauhojärvi1023
Iivo Niskanen1020
Ristomatti Hakola816
Lari Lehtonen511
Juho Mikkonen417
Matias Strandvall410
Ville Nousiainen320
Anssi Pentsinen310
Ari Luusua28
Toni Ketelä24
Lauri Vuorinen24
Martti Jylhä17
Kari Varis14
Kusti Kittilä13
Perttu Hyvärinen18
Tero Similä06
Jussi Simula05
Heikki Korpela04
Joni Mäki03
Verneri Suhonen02
Antti Häkämies, Lasse Paakkonen, Niklas Colliander, Mikko Koutaniemi, Heikki Palosaari, Matti Hakala, Antti Ojansivu01