Zürich Timanttiliiga Finaali 7.-8.9.2022 | Katso Aikataulu

Zürich Timanttiliigan Finaali 2022


Timanttiliiga-kauden 2022 huipennus nähdään Sveitsin Zürichissa 7.-8.9.2022, kun vuorossa on Timanttiliigan finaali. Katso kisojen ohjelma, aikataulu, urheilijat ja livetulokset.
Kaksipäiväinen Weltklasse-yleisurheiluilta Zürichin Letzigrundilla huipentaa vuoden 2022 Timanttiliigan. Alkukauden osakilpailuista eniten pisteita keränneet urheilijat ratkaisevat Zürichissä lajikohtaisten mestaruuksien kohtalon kaksipäiväisessä finaalissa. Kunkin lajin finaalivoittaja palkitaan timanttipokaalilla ja 30 000 dollarin shekillä.



Zürichin Timanttiliiga 2022 – Ohjelma & aikataulu


Zürichin kaksipäiväinen Timanttiliigan finaali käynnistyy keskiviikkona 7.9., jolloin ohjelmassa on kuusi finaalilajia. Keskiviikon erikoisuus on se, että kilpailupaikat on rakennettu Zürichin keskustaan juoksuratoja myöten.

Torstai on finaalin pääpäivä, sillä tuolloin ratkaistaan peräti 26 lajin Timanttiliigan kauden 2022 voittaja.

Tarkempi aikataulu selviää myöhemmin.


Keskiviikon finaalilajit (Sechseläutenplatz)


  • 5000 m naiset
  • 5000 m miehet
  • Korkeushyppy miehet
  • Seiväshyppy naiset
  • Kuulantyöntö naiset
  • Kuulantyöntö miehet

Torstain finaalilajit (Letzigrund)


  • 100 m naiset
  • 100 m miehet
  • 200 m naiset
  • 200 m miehet
  • 400 m naiset
  • 400 m miehet
  • 800 m naiset
  • 800 m miehet
  • 1500 m naiset
  • 1500 m miehet
  • 100 m aidat naiset
  • 100 m aidat miehet
  • 400 m aidat naiset
  • 400 m aidat miehet
  • 3000 m esteet naiset
  • 3000 m esteet miehet
  • Korkeushyppy naiset
  • Seiväshyppy miehet
  • Pituushyppy naiset
  • Pituushyppy miehet
  • Kolmiloikka naiset
  • Kolmiloikka miehet
  • Kiekonheitto naiset
  • Kiekonheitto miehet
  • Keihäänheitto naiset
  • Keihäänheitto miehet



Zürichin Timanttiliiga 2022 – Osallistujalistat


Päivitämme tähän Zürichin Timanttiliigan 2022 osallistujalistat.


Zürichin Timanttiliiga 2022 – Kisojen tulokset


Päivitämme tähän Zürichin Timanttiliigan 2022 livetuloslinkin.


Zürichin Timanttiliiga 2022 – Televisiointi


Zürichin Timanttiliigaa voi seurata maksukanavilta.



Zürich Weltklasse - Kisaennätykset


Miehet

LajiUrheilijaTulosPvm
100yAndré DE GRASSE (CAN)9.689.7.2020
100mYohan BLAKE (JAM)9.7630.8.2012
200mUsain BOLT (JAM)19.6630.8.2012
220yPietro MENNEA (ITA)20.6720.8.1975
400mButch REYNOLDS (USA)43.2917.8.1988
800mWilson KIPKETER (DEN)1:41.2413.8.1997
1500mHicham EL GUERROUJ (MAR)3:26.4512.8.1998
MailiNoureddine MORCELI (ALG)3:45.1916.8.1995
3000mSaïd AOUITA (MAR)7:32.5413.8.1986
5000mHaile GEBRSELASSIE (ETH)12:41.8613.8.1997
110m aidatRoger KINGDOM (USA)12.9216.8.1989
110m aidat (0.99)Jason JOSEPH (SUI)13.4724.8.2017
200m aidatMartin LAUER (FRG)22.5h7.7.1959
400m aidatKarsten WARHOLM (NOR)46.9229.8.2019
3000m esteetSaif Saaeed SHAHEEN (QAT)7:56.5418.8.2006
KorkeushyppyCharles AUSTIN (USA)2.407.8.1991
SeiväshyppyIgor TRANDENKOV (RUS)5.9514.8.1996
Seiväshyppy sisäShawnacy BARBER (CAN)5.922.9.2015
PituushyppyJuan Miguel ECHEVARRÍA (CUB)8.6529.8.2019
KolmiloikkaChristian TAYLOR (USA)17.801.9.2016
KuulantyöntöTomas WALSH (NZL)22.6030.8.2018
Kuulantyöntö sisäRyan WHITING (USA)22.0328.8.2013
KiekonheittoVirgilijus ALEKNA (LTU)71.1211.8.2000
MoukarinheittoAndrey ABDUVALIYEV (TJK)83.2417.8.1994
KeihäänheittoRaymond HECHT (GER)92.2814.8.1996
Keihäänheitto (vanha malli)Uwe HOHN (GDR)94.4221.8.1985
4x100mYhdysvallat37.4519.8.2010



Naiset

LajiUrheilijaTulosPvm
100mEvelyn ASHFORD (USA)10.7622.8.1984
150mAllyson FELIX (USA)16.819.7.2020
200mMerlene OTTEY (JAM)21.6615.8.1990
220yRenate STECHER (GDR)22.7020.8.1975
400mJarmila KRATOCHVÍLOVÁ (TCH)48.8618.8.1982
800mPamela JELIMO (KEN)1:54.0129.8.2008
1000mJolanta JANUCHTA (POL)2:32.7019.8.1981
1500mTatyana KAZANKINA (URS)3:52.4713.8.1980
MailiSvetlana MASTERKOVA (RUS)4:12.5614.8.1996
3000mAlmaz AYANA (ETH)8:22.343.9.2015
5000mVivian Jepkemoi CHERUIYOT (KEN)14:30.108.9.2011
100m aidatGail DEVERS (USA)joulu.3911.8.2000
300m aidatGeorganne MOLINE (USA)39.089.7.2020
400m aidatKim BATTEN (USA)52.8412.8.1998
3000m esteetRuth JEBET (BRN)8:55.2924.8.2017
KorkeushyppyHestrie CLOETE (RSA)2.046.8.2004
KorkeushyppyVenelina VENEVA-MATEEVA (BUL)2.0418.8.2006
KorkeushyppyBlanka VLAŠIĆ (CRO)2.047.9.2007
SeiväshyppyYelena ISINBAYEVA (RUS)5.0628.8.2009
Seiväshyppy sisäKaterina STEFANIDI (GRE)4.8723.8.2017
Seiväshyppy sisäSandi MORRIS (USA)4.8723.8.2017
Seiväshyppy sisäAnzhelika SIDOROVA (ANA)4.8728.8.2019
PituushyppyHeike DRECHSLER (GDR)7.3921.8.1985
KolmiloikkaAnna BIRYUKOVA (RUS)15.0316.8.1995
KuulantyöntöLijiao GONG (CHN)20.3129.8.2019
Kuulantyöntö sisäValerie ADAMS (NZL)20.9828.8.2013
KiekonheittoFaina MELNIK (URS)70.2020.8.1975
KeihäänheittoChristina OBERGFÖLL (GER)69.578.9.2011
Keihäänheitto (vanha malli)Petra FELKE-MEIER (GDR)71.4013.8.1986
4x100mJamaika41.603.9.2015
3x100mYhdysvallat32.259.7.2020



Videoita menneistä Zürich Weltklasse -yleisurheiluilloista


Zürich Weltklasse 1985




Zürich Weltklasse 1998




Zürich Weltklasse 2018 (Timanttiliiga)