Zürich Timanttiliiga Finaali 7.-8.9.2022 | Katso Aikataulu

Zürich Timanttiliigan Finaali 2022


Timanttiliiga-kauden 2022 huipennus nähdään Sveitsin Zürichissa 7.-8.9.2022, kun vuorossa on Timanttiliigan finaali. Katso kisojen ohjelma, aikataulu, urheilijat ja livetulokset.
Kaksipäiväinen Weltklasse-yleisurheiluilta Zürichin Letzigrundilla huipentaa vuoden 2022 Timanttiliigan. Alkukauden osakilpailuista eniten pisteita keränneet urheilijat ratkaisevat Zürichissä lajikohtaisten mestaruuksien kohtalon kaksipäiväisessä finaalissa. Kunkin lajin finaalivoittaja palkitaan timanttipokaalilla ja 30 000 dollarin shekillä.



Zürichin Timanttiliiga 2022 – Ohjelma & aikataulu


Zürichin kaksipäiväinen Timanttiliigan finaali käynnistyy keskiviikkona 7.9., jolloin ohjelmassa on kuusi finaalilajia. Keskiviikon erikoisuus on se, että kilpailupaikat on rakennettu Zürichin keskustaan juoksuratoja myöten.

Torstai on finaalin pääpäivä, sillä tuolloin ratkaistaan peräti 26 lajin Timanttiliigan kauden 2022 voittaja.

Keskiviikko 7.9.2022 (Sechseläutenplatz)


Aikataulu

KelloLaji
17.55N kuulantyöntö
17.55M kuulantyöntö
18.30N seiväshyppy (Wilma Murto)
18.35N 5000 m
19.00M korkeushyppy
20.10M 5000 m


Torstai 8.9.2022 (Letzigrund)


Aikataulu

KelloLaji
18.35N kolmiloikka
18.35M kolmiloikka
18.55N korkeushyppy
19.15M kiekonheitto
19.15N kiekonheitto
19.26M 400 m B-erä
19.35N 400 m B-erä
20.04N 400 m
20.15M 400 m
20.25N 100 m aidat
20.33N 3000 m esteet
20.40M seiväshyppy
20.52M 110 m aidat
20.59N 1500 m
21.00N pituushyppy
21.00M pituushyppy
21.10M 1500 m
21.20N keihäänheitto
21.20M keihäänheitto
21.23N 100 m
21.31M 3000 m esteet
21.49M 100 m
21.59N 400 m aidat
22.09M 400 m aidat
22.19N 800 m
22.31M 800 m
22.42N 200 m
22.52M 200 m



Zürichin Timanttiliiga 2022 – Osallistujalistat


Suomalaisurheilijoita Zürichin Timanttiliigafinaalin 2022 osallistujalistoilta löytyy yksi. Wilma Murto on mukana naisten seiväskisassa keskiviikkona, mikäli terveydentila sen sallii.

Lähtölistat tuottaa: Tilastopaja
Valitse laji
Näytä vain suomalaislajit

M 100 m

UrheilijaPB/SB
Yohan Blake (JAM)9.69 -12/9.85
Trayvon Bromell (USA)9.76 -21/9.81
Akani Simbine (RSA)9.84 -21/9.97
Andre De Grasse (CAN)9.89 -21/10.05
Reece Prescod (GBR)9.93 -22/9.93
Aaron Brown (CAN)9.96 -16/10.06
Kyree King (USA)9.96 -22/9.96
Yupun Abeykoon (SRI)9.96 -22/9.96
Ján Volko (SVK)10.13 -18/10.13
Jeremiah Azu (GBR)10.13 -22/10.13
Reynier Mena (CUB)9.99 -22/9.99
Ferdinand Omanyala (KEN)9.77 -21/9.85
Marvin Bracy (USA)9.85 -21/9.85
Joe Fahnbulleh (LBR)10.00 -22/10.00
Charlie Dobson (GBR)10.40 -18/

M 200 m

UrheilijaPB/SB
Noah Lyles (USA)19.31 -22/19.31
Erriyon Knighton (USA)19.49 -22/19.49
Andre De Grasse (CAN)19.62 -21/20.38
Kenny Bednarek (USA)19.68 -21/19.77
Jereem Richards (TTO)19.80 -22/19.80
Alexander Ogando (DOM)19.91 -22/19.91
Aaron Brown (CAN)19.95 -19/20.03
Eseosa Desalu (ITA)20.13 -18/20.46
Roko Farkaš (CRO)21.08 -22/21.08
Charlie Dobson (GBR)20.19 -22/20.19
Brendon Rodney (CAN)19.96 -16/20.29
Kyree King (USA)20.00 -22/20.00
Joe Fahnbulleh (LBR)19.83 -22/19.83
Reynier Mena (CUB)19.63 -22/19.63
Ján Volko (SVK)20.24 -18/20.39
Joe Ferguson (GBR)20.23 -22/20.23

M 400 m

UrheilijaPB/SB
Isaac Makwala (BOT)43.72 -15/45.03
Kirani James (GRN)43.74 -14/44.02
Matthew Hudson-Smith (GBR)44.35 -22/44.35
Vernon Norwood (USA)44.35 -22/44.35
Bryce Deadmon (USA)44.44 -21/44.54
Liemarvin Bonevacia (NED)44.48 -21/45.17
Zakithi Nene (RSA)44.92 -22/44.92
Ricky Petrucciani (SUI)45.02 -21/45.03
Anton Milanovic (CRO)50.53 -20/51.26
Mateo Parlov (CRO)47.60 -17/50.40
Mateo Ružić (CRO)46.13 -17/47.79
Fredrik Øvereng (NOR)46.77 -22/46.77
Lovro Mesec Košir (SLO)46.62 -22/46.62
Tomáš Nevole (CZE)46.89 -22/46.89
Franko Novokmet (CRO)49.37 -21/50.06
Vito Carlo Fadini (CRO)50.43 -22/50.43

M 800 m

UrheilijaPB/SB
Emmanuel Korir (KEN)1:42.05 -18/1:43.71
Wycliffe Kinyamal (KEN)1:43.12 -18/1:43.54
Bryce Hoppel (USA)1:43.23 -20/1:44.60
Marco Arop (CAN)1:43.26 -21/1:43.61
Jake Wightman (GBR)1:43.65 -22/1:43.65
Benjamin Robert (FRA)1:43.75 -22/1:43.75
Gabriel Tual (FRA)1:44.23 -22/1:44.23
Patryk Sieradzki (POL)1:45.13 -22/1:45.13
Karlo Videka (CRO)1:49.76 -22/1:49.76
Andrej Belčić (CRO)1:51.70 -22/1:51.70
Marco Ranucci (ITA)1:49.50 -22/1:49.50
Niccolò Galimi (ITA)1:50.07 -22/1:50.07
Sigurd Tveit (NOR)1:45.89 -22/1:45.89
Niko Kožul (CRO)1:51.63 -22/1:51.63
Jan Vukovič (SLO)1:46.80 -22/1:46.80
Ivan Vojnović (CRO)1:51.44 -22/1:51.44
Dániel Huller (HUN)1:45.53 -22/1:45.53
David Locke (GBR)1:46.47 -22/1:46.47
Nino Jambrešić (CRO)1:51.41 -22/1:51.41
Amel Tuka (BIH)1:42.51 -15/1:46.15
Marino Bloudek (CRO)1:48.16 -17/1:48.47
Josh Hoey (USA)1:47.36 -22/1:47.36
Sebastjan Bas (SLO)1:52.03 -22/1:52.03

M 1500 m

UrheilijaPB/SB
Timothy Cheruiyot (KEN)3:28.28 -21/3:30.21
Jakob Ingebrigtsen (NOR)3:28.32 -21/3:29.05
Josh Kerr (GBR)3:29.05 -21/3:30.60
Stewart McSweyn (AUS)3:29.51 -21/3:30.18
Abel Kipsang (KEN)3:29.56 -21/3:29.93
Olli Hoare (AUS)3:30.12 -22/3:30.12
Jake Heyward (GBR)3:31.08 -22/3:31.08
Michał Rozmys (POL)3:32.43 -22/3:32.43
Charles Grethen (LUX)3:32.86 -21/3:34.33
Abdelatif Sadiki (MAR)3:33.59 -21/3:33.93
Matthew Ramsden (AUS)3:34.08 -21/3:37.05

M 3000 m

UrheilijaPB/SB
Tomislav Novosel (CRO)8:18.20 -22/8:18.20
Nibret Melak (ETH)7:42.29 -21/
Andreas Almgren (SWE)7:41.72 -21/
Morgan McDonald (AUS)7:41.55 -21/7:49.26
Woody Kincaid (USA)7:38.81 -22/7:38.81
Filip Ingebrigtsen (NOR)7:34.00 -21/
Getnet Wale (ETH)/
Raynold Kipkorir (KEN)7:39.09 -22/7:39.09
Jan Vukovič (SLO)/
Robby Andrews (USA)/
Filip Sasínek (CZE)/
Kevin Kamenschak (AUT)8:07.31 -22/8:07.31
Niels Laros (NED)8:04.17 -22/8:04.17
Vid Botolin (SLO)7:58.07 -22/7:58.07
Dino Bošnjak (CRO)7:55.98 -22/7:55.98
David Nikolli (ITA)7:51.84 -22/7:51.84
Emil Danielsson (SWE)7:46.29 -21/7:51.76
Ferdinand Kvan Edman (NOR)7:45.52 -21/
Daniel Simiyu (KEN)7:43.79 -21/7:44.81

M 5000 m

UrheilijaPB/SB
Selemon Barega (ETH)12:43.02 -18/12:54.87
Jacob Krop (KEN)12:45.71 -22/12:45.71
Nicholas Kipkorir (KEN)12:46.33 -22/12:46.33
Yomif Kejelcha (ETH)12:46.79 -18/12:52.10
Grant Fisher (USA)12:46.96 -22/12:46.96
Berihu Aregawi (ETH)12:50.05 -22/12:50.05
Dominic Lokinyomo Lobalu (SSD)12:52.15 -22/12:52.15
Telahun Haile (ETH)12:52.98 -19/12:57.18
Thierry Ndikumwenayo (BDI)12:59.39 -22/12:59.39
Cornelius Kemboi (KEN)13:03.49 -22/13:03.49
Maximilian Thorwirth (GER)13:22.66 -22/13:22.66

M 2000 m esteet

UrheilijaPB/SB
Velten Schneider (GER)5:36.83 -22/5:36.83
István Palkovits (HUN)5:27.50 -21/
Soufiane El Bakkali (MAR)/
El Mehdi Aboujanah (ESP)/
Lovro Nedeljković (CRO)/
Damián Vích (CZE)/
Leonardo Feletto (ITA)5:33.62 -20/
Simon Sundström (SWE)5:40.87 -18/
Joey Berriatua (USA)/
Will Battershill (GBR)5:49.44 -16/
Tom Erling Kårbø (NOR)5:37.60 -21/
Emil Blomberg (SWE)5:51.35 -12/

M 3000 m esteet

UrheilijaPB/SB
Soufiane El Bakkali (MAR)7:58.15 -18/7:58.28
Getnet Wale (ETH)8:05.21 -19/8:06.74
Abraham Kibiwot (KEN)8:05.72 -19/8:06.73
Hailemariyam Amare (ETH)8:06.29 -22/8:06.29
Leonard Bett (KEN)8:08.61 -19/8:12.08
Ryuji Miura (JPN)8:09.92 -21/8:13.06
Amos Serem (KEN)8:09.93 -22/8:09.93
Lawrence Kemboi (KEN)8:11.26 -19/8:26.70
Wilberforce Kones (KEN)8:21.42 -21/8:23.73
Abderrafie Bouassel (MAR)8:27.00 -22/8:27.00

M 110 m aidat

UrheilijaPB/SB
Grant Holloway (USA)12.81 -21/12.99
Hansle Parchment (JAM)12.94 -14/13.08
Rasheed Broadbell (JAM)12.99 -22/12.99
Trey Cunningham (USA)13.00 -22/13.00
Jason Joseph (SUI)13.12 -21/13.25
Asier Martínez (ESP)13.14 -22/13.14
Rafael Henrique Pereira (BRA)13.17 -22/13.17
Damian Czykier (POL)13.25 -22/13.25
Just Kwaou-Mathey (FRA)13.27 -22/13.27
Hrvoje Čukman (CRO)13.96 -22/13.96
Shuhei Ishikawa (JPN)13.37 -21/13.39
Eduardo Rodrigues (BRA)13.27 -22/13.27
Roger V. Iribarne (CUB)13.26 -22/13.26
Freddie Crittenden (USA)13.00 -22/13.00
Robert Dunning (USA)13.24 -21/13.27
Vladimir Vukicevic (NOR)13.42 -21/13.55

M 400 m aidat

UrheilijaPB/SB
Alison dos Santos (BRA)46.29 -22/46.29
Wilfried Happio (FRA)47.41 -22/47.41
Khallifah Rosser (USA)47.59 -22/47.59
Yasmani Copello (TUR)47.81 -18/48.27
CJ Allen (USA)48.17 -22/48.17
Julien Watrin (BEL)48.66 -22/48.66
Nick Smidt (NED)49.07 -22/49.07
Julien Bonvin (SUI)49.10 -22/49.10
Stjepan Jan Cik (CRO)51.06 -22/51.06
Ian Guček Matic (SLO)48.91 -22/48.91
Joshua Abuaku (GER)48.55 -22/48.55
Ludvy Vaillant (FRA)48.26 -22/48.26
Jacob Paul (GBR)49.40 -22/49.40

M Korkeushyppy

UrheilijaPB/SB
Mutaz Essa Barshim (QAT)2.43 -14/2.37
Andrii Protsenko (UKR)2.40 -14/2.33
Gianmarco Tamberi (ITA)2.39 -16/2.33
JuVaughn Harrison (USA)2.36 -21/2.30
Django Lovett (CAN)2.33 -21/2.28
Hamish Kerr (NZL)2.31 -21/2.30

M Seiväshyppy

UrheilijaPB/SB
Armand Duplantis (SWE)6.21 -22/6.21
Renaud Lavillenie (FRA)6.05 -15/5.87
Thiago Braz (BRA)6.03 -16/5.93
Chris Nilsen (USA)6.00 -22/6.00
Ben Broeders (BEL)5.85 -22/5.85
Sondre Guttormsen (NOR)5.81 -21/5.81
Dominik Alberto (SUI)5.71 -21/5.65

M Pituushyppy

UrheilijaPB/SB
Miltiádis Tentóglou (GRE)8.60 -21/8.52
Simon Ehammer (SUI)8.45 -22/8.45
Marquis Dendy (USA)8.42 -16/8.31
Maykel D. Massó (CUB)8.39 -21/8.35
Emiliano Lasa (URU)8.28 -22/8.28
Thobias Montler (SWE)8.27 -21/8.27
Strahinja Jovančević (SRB)8.05 -20/7.82
Henry Frayne (AUS)8.34 -18/8.10
LaQuan Nairn (BAH)8.22 -22/8.22
Filip Pravdica (CRO)8.00 -22/8.00
Radek Juška (CZE)8.31 -17/8.11
Marko Čeko (CRO)8.04 -20/8.00
Tajay Gayle (JAM)8.69 -19/8.26

M Kolmiloikka

UrheilijaPB/SB
Pedro Pablo Pichardo (POR)18.08 -15/17.95
Jordan Alejandro Díaz (ESP)17.87 -22/17.87
Hugues Fabrice Zango (BUR)17.82 -21/17.55
Andy Díaz (CUB)17.68 -22/17.68
Almir dos Santos (BRA)17.53 -18/17.04
Lázaro Martínez (CUB)17.50 -22/17.50
Jan Luxa (SLO)16.23 -17/15.86
Endiorass Kingley (AUT)15.84 -21/15.62
Jesper Hellström (SWE)16.71 -19/16.23
Alexis Copello (AZE)17.68 -11/16.81
Jean-Marc Pontvianne (FRA)17.17 -21/16.96
Christian Taylor (USA)18.21 -15/16.72

M Kuulantyöntö

UrheilijaPB/SB
Ryan Crouser (USA)23.37 -21/23.12
Joe Kovacs (USA)22.91 -19/22.89
Tom Walsh (NZL)22.90 -19/22.31
Filip Mihaljević (CRO)21.94 -21/21.88
Jacko Gill (NZL)21.90 -22/21.90
Nick Ponzio (ITA)21.83 -22/21.83
Marcus Thomsen (NOR)21.03 -20/20.89
Roger Steen (USA)21.47 -22/21.47
Armin Sinančević (SRB)21.88 -21/21.82
Josh Awotunde (USA)22.29 -22/22.29

M Kiekonheitto

UrheilijaPB/SB
Daniel Ståhl (SWE)71.86 -19/71.47
Kristjan Čeh (SLO)71.27 -22/71.27
Andrius Gudžius (LTU)69.59 -18/69.39
Lukas Weißhaidinger (AUT)69.11 -22/69.11
Sam Mattis (USA)68.69 -22/68.69
Matt Denny (AUS)67.26 -22/67.26
János Huszák (HUN)65.54 -21/63.25
Martin Marković (CRO)63.62 -21/63.22
Simon Pettersson (SWE)70.42 -22/70.42
Lawrence Okoye (GBR)68.24 -12/67.14

M Keihäänheitto

UrheilijaPB/SB
Jakub Vadlejch (CZE)90.88 -22/90.88
Neeraj Chopra (IND)89.94 -22/89.94
Julian Weber (GER)89.54 -22/89.54
Curtis Thompson (USA)87.70 -22/87.70
Leandro Ramos (POR)84.78 -22/84.78
Patriks Gailums (LAT)83.65 -22/83.65

N 100 m

UrheilijaPB/SB
Shelly-Ann Fraser-Pryce (JAM)10.60 -21/10.62
Shericka Jackson (JAM)10.71 -22/10.71
Sha'Carri Richardson (USA)10.72 -21/10.85
Marie Josée Ta Lou (CIV)10.72 -22/10.72
Aleia Hobbs (USA)10.81 -22/10.81
TeeTee Terry (USA)10.82 -22/10.82
Natasha Morrison (JAM)10.87 -21/11.06
Mujinga Kambundji (SUI)10.89 -22/10.89
Daryll Neita (GBR)10.90 -22/10.90

N 200 m

UrheilijaPB/SB
Shericka Jackson (JAM)21.45 -22/21.45
Gabby Thomas (USA)21.61 -21/21.98
Jenna Prandini (USA)21.89 -21/22.01
Tamara Clark (USA)21.92 -22/21.92
Mujinga Kambundji (SUI)22.05 -22/22.05
Tynia Gaither (BAH)22.41 -22/22.41
Beth Dobbin (GBR)22.50 -19/23.01
Ida Kathrine Karstoft (DEN)22.67 -22/22.67
Margareta Risek (CRO)24.73 -22/24.73
Lana Andolšek (SLO)24.74 -22/24.74
Lara Jurcic (CRO)24.05 -22/24.05
Line Kloster (NOR)23.11 -21/23.38
Shania Collins (USA)22.45 -22/22.45
Nikola Bendová (CZE)23.16 -20/23.50
Nikoleta Jíchová (CZE)23.67 -22/23.67
Melani Bosić (CRO)24.55 -21/24.75

N 400 m

UrheilijaPB/SB
Marileidy Paulino (DOM)49.20 -21/49.49
Stephenie Ann McPherson (JAM)49.34 -21/50.15
Candice McLeod (JAM)49.51 -21/49.87
Sada Williams (BAR)49.75 -22/49.75
Fiordaliza Cofil (DOM)49.80 -22/49.80
Natalia Kaczmarek (POL)49.86 -22/49.86
Lieke Klaver (NED)50.18 -22/50.18
Anna Kiełbasińska (POL)50.28 -22/50.28
Veronika Drljačić (CRO)53.37 -22/53.37
Miranda Coetzee (RSA)51.50 -22/51.50
Ama Pipi (GBR)51.08 -21/51.31
Courtney Okolo (USA)49.71 -16/51.43

N 800 m

UrheilijaPB/SB
Keely Hodgkinson (GBR)1:55.88 -21/1:56.38
Natoya Goule (JAM)1:56.15 -18/1:56.98
Mary Moraa (KEN)1:56.71 -22/1:56.71
Renelle Lamote (FRA)1:57.84 -22/1:57.84
Sage Hurta (USA)1:57.85 -22/1:57.85
Halimah Nakaayi (UGA)1:58.03 -21/1:58.68
Olivia Baker (USA)1:58.05 -22/1:58.05
Lore Hoffmann (SUI)1:58.50 -20/1:59.65
Anita Horvat (SLO)1:58.96 -22/1:58.96
Elena Bellò (ITA)1:58.97 -22/1:58.97
Tia Tanja Živko (SLO)2:10.73 -22/2:10.73
Maša Holešek (SLO)2:13.52 -22/2:13.52
Ana Dobša (CRO)2:13.81 -22/2:13.81
Kristina Dudek (CRO)2:07.73 -22/2:07.73
Maja Pačarić (CRO)2:04.26 -21/2:08.44
Sara Busic (NOR)2:08.02 -21/2:08.24
Kaela Edwards (USA)1:59.68 -18/2:00.25
Jelena Gajić (BIH)2:05.41 -22/2:05.41
Elise Cranny (USA)2:04.53 -20/
Klara Andrijašević (CRO)2:10.88 -22/2:10.88
Jennifer Hauke (GER)2:02.94 -22/2:02.94
Ivona Zemunik (CRO)2:07.30 -21/2:09.10
Hana Grobovšek (SLO)2:05.33 -22/2:05.33
Hedda Hynne (NOR)1:58.10 -20/2:00.23
Petja Klojčnik (SLO)2:05.69 -22/2:05.69

N 1500 m

UrheilijaPB/SB
Faith Kipyegon (KEN)3:50.37 -22/3:50.37
Gudaf Tsegay (ETH)3:54.01 -21/3:54.21
Laura Muir (GBR)3:54.50 -21/3:55.28
Freweyni Hailu (ETH)3:56.28 -21/3:56.94
Ciara Mageean (IRL)3:56.63 -22/3:56.63
Diribe Welteji (ETH)3:56.91 -22/3:56.91
Hirut Meshesha (ETH)3:57.30 -22/3:57.30
Heather MacLean (USA)3:58.76 -22/3:58.76
Axumawit Embaye (ETH)3:58.80 -22/3:58.80
Cory McGee (USA)4:00.34 -22/4:00.34
Allie Wilson (USA)4:04.02 -22/4:04.02

N Maili

UrheilijaPB/SB
Klara Andrijašević (CRO)/
Elise Vanderelst (BEL)4:32.44 -21/
Maruša Mišmaš-Zrimsek (SLO)/
Hanna Klein (GER)4:29.71 -17/
Katie Snowden (GBR)4:25.89 -17/
Winny Chebet (KEN)4:19.55 -17/
Netsanet Desta (ETH)/
Linden Hall (AUS)4:21.38 -21/
Winnie Nanyondo (UGA)4:18.65 -19/
Olivia Baker (USA)/
Elise Cranny (USA)4:21.90 -21/
Faith Cherotich (KEN)/
Marta García (ESP)4:31.41 -21/
Marta Zenoni (ITA)/
Taryn Rawlings (USA)4:24.95 -22/4:24.95
Diana Mezuliáníková (CZE)/
Hanna Hermansson (SWE)4:35.66 -22/4:35.66
Josette Norris (USA)4:22.71 -21/
Sintayehu Vissa (ITA)/

N 5000 m

UrheilijaPB/SB
Ejgayehu Taye (ETH)14:12.98 -22/14:12.98
Gudaf Tsegay (ETH)14:13.32 -21/14:26.69
Sifan Hassan (NED)14:22.12 -19/14:48.12
Fantu Worku (ETH)14:26.80 -21/14:47.37
Margaret Kipkemboi (KEN)14:27.12 -21/14:47.71
Alicia Monson (USA)14:31.11 -22/14:31.11
Hawi Feysa (ETH)14:33.66 -22/14:33.66
Beatrice Chebet (KEN)14:34.55 -21/14:38.21
Amy-Eloise Markovc (GBR)14:56.60 -22/14:56.60
Viktória Wagner-Gyürkes (HUN)15:16.11 -22/15:16.11

N 3000 m esteet

UrheilijaPB/SB
Werkwuha Getachew (ETH)8:54.61 -22/8:54.61
Mekides Abebe (ETH)8:56.08 -22/8:56.08
Winfred Yavi (BRN)8:56.55 -22/8:56.55
Emma Coburn (USA)9:02.35 -19/9:07.93
Jackline Chepkoech (KEN)9:02.43 -22/9:02.43
Zerfe Wondemagegn (ETH)9:06.63 -22/9:06.63
Daisy Jepkemei (KAZ)9:06.66 -19/9:15.77
Sembo Almayew (ETH)9:09.19 -22/9:09.19
Faith Cherotich (KEN)9:09.63 -22/9:09.63
Virginia Nyambura (KEN)9:13.85 -15/9:38.55
Chiara Scherrer (SUI)9:20.28 -22/9:20.28

N 100 m aidat

UrheilijaPB/SB
Tobi Amusan (NGR)12.12 -22/12.12
Kendra Harrison (USA)12.20 -16/12.27
Jasmine Camacho-Quinn (PUR)12.26 -21/12.27
Britany Anderson (JAM)12.31 -22/12.31
Nia Ali (USA)12.34 -19/12.49
Tia Jones (USA)12.38 -22/12.38
Devynne Charlton (BAH)12.46 -22/12.46
Pia Skrzyszowska (POL)12.51 -22/12.51
Ditaji Kambundji (SUI)12.70 -22/12.70
Anja Lukić (SRB)13.26 -22/13.26
Selina Von Jackowski (SUI)13.16 -18/13.18
Viktória Forster (SVK)13.12 -22/13.12
Megan Tapper (JAM)12.51 -22/12.51
Tonea Marshall (USA)12.44 -21/12.46
Mette Graversgaard (DEN)12.84 -22/12.84
Ivana Lončarek (CRO)13.09 -16/13.45

N 400 m aidat

UrheilijaPB/SB
Dalilah Muhammad (USA)51.58 -21/53.13
Femke Bol (NED)52.03 -21/52.27
Anna Ryzhykova (UKR)52.96 -21/54.25
Janieve Russell (JAM)53.08 -21/53.52
Rushell Clayton (JAM)53.33 -22/53.33
Gianna Woodruff (PAN)53.69 -22/53.69
Viktoriya Tkachuk (UKR)53.76 -21/54.24
Ayomide Folorunso (ITA)54.34 -22/54.34
Ida Šimunčić (CRO)58.60 -21/59.90
Melissa Gonzalez (COL)54.80 -22/54.80
Daniela Ledecká (SVK)56.01 -22/56.01

N Korkeushyppy

UrheilijaPB/SB
Yaroslava Mahuchikh (UKR)2.05 -22/2.05
Elena Vallortigara (ITA)2.02 -18/2.00
Yuliya Levchenko (UKR)2.02 -19/1.95
Nicola Olyslagers (AUS)2.02 -21/1.96
Nadezhda Dubovitskaya (KAZ)2.00 -21/1.96
Iryna Herashchenko (UKR)2.00 -22/2.00
Magdalena Duvnjak (CRO)1.75 -21/1.70
Ela Velepec (SLO)1.72 -21/1.72
Klara Barbić (CRO)1.75 -21/1.75
Sara Aščić (CRO)1.82 -21/1.78
Tihana Jeletić (CRO)1.86 -21/1.80

N Seiväshyppy

UrheilijaPB/SB
Sandi Morris (USA)5.00 -16/4.85
Ekateríni Stefanídi (GRE)4.91 -17/4.75
Wilma Murto (FIN)4.85 -22/4.85
Nina Kennedy (AUS)4.82 -21/4.80
Tina Šutej (SLO)4.76 -21/4.75
Roberta Bruni (ITA)4.72 -22/4.72
Angelica Moser (SUI)4.66 -20/4.60
Lara Juriša (CRO)4.06 -22/4.06
Zuzana Pražáková (CZE)4.41 -22/4.41
Jacqueline Otchere (GER)4.60 -18/4.50
Hanga Klekner (HUN)4.45 -22/4.45
Anjuli Knäsche (GER)4.55 -16/4.55
Amálie Švábíková (CZE)4.60 -22/4.60

N Pituushyppy

UrheilijaPB/SB
Malaika Mihambo (GER)7.30 -19/7.12
Ivana Vuleta (SRB)7.10 -16/7.06
Lorraine Ugen (GBR)7.05 -18/6.81
Quanesha Burks (USA)6.96 -21/6.88
Khaddi Sagnia (SWE)6.95 -22/6.95
Maryna Bekh-Romanchuk (UKR)6.93 -16/6.87
Annik Kälin (SUI)6.73 -22/6.73

N Kolmiloikka

UrheilijaPB/SB
Yulimar Rojas (VEN)15.67 -21/15.47
Maryna Bekh-Romanchuk (UKR)15.02 -22/15.02
Patrícia Mamona (POR)15.01 -21/14.45
Shanieka Ricketts (JAM)14.98 -21/14.94
Tori Franklin (USA)14.86 -22/14.86
Thea LaFond (DMA)14.60 -21/14.56
Magdalena Perić (CRO)12.64 -22/12.64
Ana Dorotea Markic (BIH)12.27 -22/12.27
Marija Ivanković (CRO)13.32 -20/13.11
Ottavia Cestonaro (ITA)14.22 -22/14.22
Paola Borovic (CRO)13.61 -20/13.46
Neja Filipič (SLO)14.42 -22/14.42

N Kuulantyöntö

UrheilijaPB/SB
Chase Ealey (USA)20.51 -22/20.51
Sarah Mitton (CAN)20.33 -22/20.33
Jessica Schilder (NED)20.24 -22/20.24
Auriol Dongmo (POR)19.82 -22/19.82
Danniel Thomas-Dodd (JAM)19.55 -19/19.53
Fanny Roos (SWE)19.42 -22/19.42

N Kiekonheitto

UrheilijaPB/SB
Valarie Allman (USA)71.46 -22/71.46
Sandra Perković (CRO)71.41 -17/68.45
Kristin Pudenz (GER)67.87 -22/67.87
Claudine Vita (GER)66.64 -19/65.20
Liliana Cá (POR)66.40 -21/65.21
Laulauga Tausaga-Collins (USA)64.49 -22/64.49
Lisa Brix Pedersen (DEN)61.29 -22/61.29
Marija Tolj (CRO)64.71 -22/64.71

N Keihäänheitto

UrheilijaPB/SB
Barbora Špotáková (CZE)72.28 -08/62.29
Kara Winger (USA)68.11 -22/68.11
Kelsey-Lee Barber (AUS)67.70 -19/66.91
Haruka Kitaguchi (JPN)66.00 -19/65.10
Līna Mūze (LAT)64.87 -19/62.88
Liveta Jasiūnaitė (LTU)63.98 -19/63.80
Fanni Kövér (HUN)57.95 -22/57.95
Lucija Cvitanović (CRO)54.40 -22/54.40
Marija Vučenović (SRB)62.25 -21/61.05
Veronika Šokota (CRO)58.30 -22/58.30
Ariana Ince (USA)63.54 -19/62.74
Adriana Vilagoš (SRB)63.52 -22/63.52



Zürichin Timanttiliiga 2022 – Kisojen tulokset


Seuraa Zürichin Timanttiliigan 2022 tuloksia reaaliajassa tästä livetuloslinkistä.


Zürichin Timanttiliiga 2022 – Televisiointi


Zürichin Timanttiliigaa voi seurata maksukanavilta.


Zürich Weltklasse - Kisaennätykset


Miehet

LajiUrheilijaTulosPvm
100yAndré DE GRASSE (CAN)9.689.7.2020
100mYohan BLAKE (JAM)9.7630.8.2012
200mUsain BOLT (JAM)19.6630.8.2012
220yPietro MENNEA (ITA)20.6720.8.1975
400mButch REYNOLDS (USA)43.2917.8.1988
800mWilson KIPKETER (DEN)1:41.2413.8.1997
1500mHicham EL GUERROUJ (MAR)3:26.4512.8.1998
MailiNoureddine MORCELI (ALG)3:45.1916.8.1995
3000mSaïd AOUITA (MAR)7:32.5413.8.1986
5000mHaile GEBRSELASSIE (ETH)12:41.8613.8.1997
110m aidatRoger KINGDOM (USA)12.9216.8.1989
110m aidat (0.99)Jason JOSEPH (SUI)13.4724.8.2017
200m aidatMartin LAUER (FRG)22.5h7.7.1959
400m aidatKarsten WARHOLM (NOR)46.9229.8.2019
3000m esteetSaif Saaeed SHAHEEN (QAT)7:56.5418.8.2006
KorkeushyppyCharles AUSTIN (USA)2.407.8.1991
SeiväshyppyIgor TRANDENKOV (RUS)5.9514.8.1996
Seiväshyppy sisäShawnacy BARBER (CAN)5.922.9.2015
PituushyppyJuan Miguel ECHEVARRÍA (CUB)8.6529.8.2019
KolmiloikkaChristian TAYLOR (USA)17.801.9.2016
KuulantyöntöTomas WALSH (NZL)22.6030.8.2018
Kuulantyöntö sisäRyan WHITING (USA)22.0328.8.2013
KiekonheittoVirgilijus ALEKNA (LTU)71.1211.8.2000
MoukarinheittoAndrey ABDUVALIYEV (TJK)83.2417.8.1994
KeihäänheittoRaymond HECHT (GER)92.2814.8.1996
Keihäänheitto (vanha malli)Uwe HOHN (GDR)94.4221.8.1985
4x100mYhdysvallat37.4519.8.2010



Naiset

LajiUrheilijaTulosPvm
100mEvelyn ASHFORD (USA)10.7622.8.1984
150mAllyson FELIX (USA)16.819.7.2020
200mMerlene OTTEY (JAM)21.6615.8.1990
220yRenate STECHER (GDR)22.7020.8.1975
400mJarmila KRATOCHVÍLOVÁ (TCH)48.8618.8.1982
800mPamela JELIMO (KEN)1:54.0129.8.2008
1000mJolanta JANUCHTA (POL)2:32.7019.8.1981
1500mTatyana KAZANKINA (URS)3:52.4713.8.1980
MailiSvetlana MASTERKOVA (RUS)4:12.5614.8.1996
3000mAlmaz AYANA (ETH)8:22.343.9.2015
5000mVivian Jepkemoi CHERUIYOT (KEN)14:30.108.9.2011
100m aidatGail DEVERS (USA)joulu.3911.8.2000
300m aidatGeorganne MOLINE (USA)39.089.7.2020
400m aidatKim BATTEN (USA)52.8412.8.1998
3000m esteetRuth JEBET (BRN)8:55.2924.8.2017
KorkeushyppyHestrie CLOETE (RSA)2.046.8.2004
KorkeushyppyVenelina VENEVA-MATEEVA (BUL)2.0418.8.2006
KorkeushyppyBlanka VLAŠIĆ (CRO)2.047.9.2007
SeiväshyppyYelena ISINBAYEVA (RUS)5.0628.8.2009
Seiväshyppy sisäKaterina STEFANIDI (GRE)4.8723.8.2017
Seiväshyppy sisäSandi MORRIS (USA)4.8723.8.2017
Seiväshyppy sisäAnzhelika SIDOROVA (ANA)4.8728.8.2019
PituushyppyHeike DRECHSLER (GDR)7.3921.8.1985
KolmiloikkaAnna BIRYUKOVA (RUS)15.0316.8.1995
KuulantyöntöLijiao GONG (CHN)20.3129.8.2019
Kuulantyöntö sisäValerie ADAMS (NZL)20.9828.8.2013
KiekonheittoFaina MELNIK (URS)70.2020.8.1975
KeihäänheittoChristina OBERGFÖLL (GER)69.578.9.2011
Keihäänheitto (vanha malli)Petra FELKE-MEIER (GDR)71.4013.8.1986
4x100mJamaika41.603.9.2015
3x100mYhdysvallat32.259.7.2020



Videoita menneistä Zürich Weltklasse -yleisurheiluilloista


Zürich Weltklasse 1985




Zürich Weltklasse 1998




Zürich Weltklasse 2018 (Timanttiliiga)