Zürich Timanttiliiga Finaali 8.-9.9.2021 | Katso Aikataulu

Zürich Timanttiliiga Finaali 2021


Timanttiliiga-kauden 2021 huipennus nähdään Sveitsin Zürichissä 8.-9.2021, kun vuorossa on Timanttiliigan finaaliviikonloppuna. Katso kisan aikataulu, urheilijat ja tulokset.
Kaksipäiväinen Weltklasse-yleisurheiluilta Zürichin Letzigrundilla huipentaa vuoden 2021 Timanttiliigan. Alkukauden osakilpailuista eniten pisteita keränneet urheilijat ratkaisevat Zürichissä lajikohtaisten mestaruuksien kohtalon kaksipäiväisessä finaalissa. Kunkin lajin finaalivoittaja palkitaan timanttipokaalilla ja 30 000 dollarin shekillä.



Zürichin Timanttiliiga 2021 – Ohjelma & aikataulu


Zürichin kaksipäiväinen Timanttiliigan finaali käynnistyy keskiviikkona 8.9., jolloin ohjelmassa on seitsemän finaalilajia. Keskiviikon erikoisuus on se, että kilpailupaikat on rakennettu Zürichin keskustaan juoksuratoja myöten.

Torstai on finaalin pääpäivä, sillä tuolloin ratkaistaan peräti 25 lajin Timanttiliigan kauden 2021 voittaja.

Keskiviikko 8.9.

KloLaji
17:55Kuulantyöntö Naiset
17:55Kuulantyöntö Miehet
18:355000 m Naiset
18:50Korkeushyppy Naiset
19:00Pituushyppy Miehet
19:00Pituushyppy Naiset
20:105000 m Miehet


Torstai 9.9.

KloLaji
19:15Seiväshyppy Naiset
19:20Kiekonheitto Naiset
19:20Kiekonheitto Miehet
19:25400 m aidat Miehet lisälaji
19:35400 m Naiset lisälaji
19:40Kolmiloikka Naiset
19:40Kolmiloikka Miehet
19:453000 m Naiset/Miehet kelaus takaa-ajo
20:04400 m Naiset
20:15400 m Miehet
20:263000 m esteet Naiset
20:46100 m aidat Naiset
20:58110 m aidat Miehet
21:061500 m Naiset
21:171500 m Miehet
21:21Seiväshyppy Miehet
21:22Keihäänheitto Miehet
21:22Keihäänheitto Naiset
21:25Korkeushyppy Miehet
21:29100 m Naiset
21:38100 m Miehet
21:463000 m esteet Miehet
22:03800 m Naiset
22:13800 m Miehet
22:25400 m aidat Naiset
22:35400 m aidat Miehet
22:44200 m Naiset
22:52200 m Miehet
23:00Timanttiliigan palkintojen jako
23:10Päättäjäiset



Zürichin Timanttiliiga 2021 – Osallistujat


Zürichin Timanttiliiga-finaalin lajikohtaiset osallistujalistat löydät Timanttiliigan sivuilta. Finaalikisoissa ovat mukana kussakin lajissa Timanttiliiga-kauden aikana eniten pisteitä keränneet urheilijat.


Zürichin Timanttiliiga 2021 – Tulokset


Voit seurata Zürichin Timanttiliiga-finaalin tuloksia reaaliajassa Timanttiliigan livetulospalvelusta.


Zürichin Timanttiliiga 2021 – Televisiointi


Zürichin Timanttiliigaa voi seurata maksukanava C Morelta.


Zürich Weltklasse - Kisaennätykset


Miehet

LajiUrheilijaTulosPvm
100yAndré DE GRASSE (CAN)9.689.7.2020
100mYohan BLAKE (JAM)9.7630.8.2012
200mUsain BOLT (JAM)19.6630.8.2012
220yPietro MENNEA (ITA)20.6720.8.1975
400mButch REYNOLDS (USA)43.2917.8.1988
800mWilson KIPKETER (DEN)1:41.2413.8.1997
1500mHicham EL GUERROUJ (MAR)3:26.4512.8.1998
MailiNoureddine MORCELI (ALG)3:45.1916.8.1995
3000mSaïd AOUITA (MAR)7:32.5413.8.1986
5000mHaile GEBRSELASSIE (ETH)12:41.8613.8.1997
110m aidatRoger KINGDOM (USA)12.9216.8.1989
110m aidat (0.99)Jason JOSEPH (SUI)13.4724.8.2017
200m aidatMartin LAUER (FRG)22.5h7.7.1959
400m aidatKarsten WARHOLM (NOR)46.9229.8.2019
3000m esteetSaif Saaeed SHAHEEN (QAT)7:56.5418.8.2006
KorkeushyppyCharles AUSTIN (USA)2.407.8.1991
SeiväshyppyIgor TRANDENKOV (RUS)5.9514.8.1996
Seiväshyppy sisäShawnacy BARBER (CAN)5.922.9.2015
PituushyppyJuan Miguel ECHEVARRÍA (CUB)8.6529.8.2019
KolmiloikkaChristian TAYLOR (USA)17.801.9.2016
KuulantyöntöTomas WALSH (NZL)22.6030.8.2018
Kuulantyöntö sisäRyan WHITING (USA)22.0328.8.2013
KiekonheittoVirgilijus ALEKNA (LTU)71.1211.8.2000
MoukarinheittoAndrey ABDUVALIYEV (TJK)83.2417.8.1994
KeihäänheittoRaymond HECHT (GER)92.2814.8.1996
Keihäänheitto (vanha malli)Uwe HOHN (GDR)94.4221.8.1985
4x100mYhdysvallat37.4519.8.2010



Naiset

LajiUrheilijaTulosPvm
100mEvelyn ASHFORD (USA)10.7622.8.1984
150mAllyson FELIX (USA)16.819.7.2020
200mMerlene OTTEY (JAM)21.6615.8.1990
220yRenate STECHER (GDR)22.7020.8.1975
400mJarmila KRATOCHVÍLOVÁ (TCH)48.8618.8.1982
800mPamela JELIMO (KEN)1:54.0129.8.2008
1000mJolanta JANUCHTA (POL)2:32.7019.8.1981
1500mTatyana KAZANKINA (URS)3:52.4713.8.1980
MailiSvetlana MASTERKOVA (RUS)4:12.5614.8.1996
3000mAlmaz AYANA (ETH)8:22.343.9.2015
5000mVivian Jepkemoi CHERUIYOT (KEN)14:30.108.9.2011
100m aidatGail DEVERS (USA)joulu.3911.8.2000
300m aidatGeorganne MOLINE (USA)39.089.7.2020
400m aidatKim BATTEN (USA)52.8412.8.1998
3000m esteetRuth JEBET (BRN)8:55.2924.8.2017
KorkeushyppyHestrie CLOETE (RSA)2.046.8.2004
KorkeushyppyVenelina VENEVA-MATEEVA (BUL)2.0418.8.2006
KorkeushyppyBlanka VLAŠIĆ (CRO)2.047.9.2007
SeiväshyppyYelena ISINBAYEVA (RUS)5.0628.8.2009
Seiväshyppy sisäKaterina STEFANIDI (GRE)4.8723.8.2017
Seiväshyppy sisäSandi MORRIS (USA)4.8723.8.2017
Seiväshyppy sisäAnzhelika SIDOROVA (ANA)4.8728.8.2019
PituushyppyHeike DRECHSLER (GDR)7.3921.8.1985
KolmiloikkaAnna BIRYUKOVA (RUS)15.0316.8.1995
KuulantyöntöLijiao GONG (CHN)20.3129.8.2019
Kuulantyöntö sisäValerie ADAMS (NZL)20.9828.8.2013
KiekonheittoFaina MELNIK (URS)70.2020.8.1975
KeihäänheittoChristina OBERGFÖLL (GER)69.578.9.2011
Keihäänheitto (vanha malli)Petra FELKE-MEIER (GDR)71.4013.8.1986
4x100mJamaika41.603.9.2015
3x100mYhdysvallat32.259.7.2020


Videoita menneistä Zürich Weltklasse -yleisurheiluilloista


Zürich Weltklasse 1985




Zürich Weltklasse 1998




Zürich Weltklasse 2018 (Timanttiliiga)