Zürich Timanttiliiga 2023 Timanttiliigakausi jatkuu elokuun viimeinen päivä Zürichissä. Katso kisojen ohjelma, aikataulu, urheilijat ja livetulokset.
Edelliskaudella Zürichin Letzigrundilla kilpaitiin Timanttiliigan kaksipäiväiset finaalit, mutta kaudella 2023 finaalit käydään
Eugenessa paria viikkoa myöhemmin.
Zürichin Timanttiliiga 2023 – Ohjelma & lajit
Zürichin Timanttiliigan merkeissä kilpaillaan torstaina 31.8. Naisten seiväshyppy kisataan jo keskiviikkona 30.8. Zürichin päärautatieasemalla.
Ajan taulukoissa ovat Suomen aikaa.
Ke 30.8. Aika Laji 18.30 Seiväshyppy naiset (päärautatieasemalla) (Murto)
To 31.8. Aika Laji 19.22 Kolmiloikka naiset 19.48 Korkeushyppy miehet 19.55 400 m naiset lisälaji 20.04 100 m naiset lisälaji B-erä (Pursiainen, Marjanen) 20.12 100 m naiset lisälaji A-erä 20.18 Seiväshyppy miehet 20.21 400 m miehet lisälaji 20.30 1500 m naiset kelaus 20.39 1500 m miehet kelaus 20.51 110 m aidat miehet lisälaji 21.04 400 m aidat miehet 21.15 100 m naiset 21.23 3000 m esteet naiset 21.24 Pituushyppy miehet 21.41 1500 m miehet 21.42 Keihäänheitto miehet (Helander) 21.53 800 m naiset 22.04 200 m naiset 22.10 5000 m miehet 22.33 100 m aidat naiset 22.41 200 m miehet 22.52 4x100 m naiset (Suomi)
Zürichin Timanttiliiga 2023 – Lähtölistat
Valitse laji
Kaikki M 200 m M 400 m M 1500 m M 5000 m M 110 m aidat M 400 m aidat M Korkeushyppy M Seiväshyppy M Pituushyppy M Keihäänheitto N 100 m N 200 m N 400 m N 800 m N 3000 m esteet N 100 m aidat N Seiväshyppy N Kolmiloikka
Näytä vain suomalaislajit
M 200 m Urheilija PB/SB Joshua Hartmann 🇩🇪 20.02 -23/20.02 William Reais 🇨🇭 20.24 -20/20.38 Aaron Brown 🇨🇦 19.95 -19/20.00 Andre De Grasse 🇨🇦 19.62 -21/20.01 Zharnel Hughes 🇬🇧 19.73 -23/19.73 Noah Lyles 🇺🇸 19.31 -22/19.47 Erriyon Knighton 🇺🇸 19.49 -22/19.72 Kenny Bednarek 🇺🇸 19.68 -21/19.82
M 400 m Urheilija PB/SB Dany Brand 🇨🇭 46.85 -22/ Joe Brier 🇬🇧 45.54 -23/45.54 Davide Re 🇮🇹 44.77 -19/45.07 Lionel Spitz 🇨🇭 45.25 -23/45.25 Liemarvin Bonevacia 🇳🇱 44.48 -21/44.78 Håvard Bentdal Ingvaldsen 🇳🇴 44.39 -23/44.39 Ricky Petrucciani 🇨🇭 45.02 -21/46.30 Dylan Borlée 🇧🇪 45.09 -23/45.09
M 1500 m Urheilija PB/SB Tom Elmer 🇨🇭 3:34.50 -23/3:34.50 Mario García 🇪🇸 3:29.18 -23/3:29.18 Yared Nuguse 🇺🇸 3:29.02 -23/3:29.02 Abel Kipsang 🇰🇪 3:29.11 -23/3:29.11 Mohamed Katir 🇪🇸 3:28.76 -21/3:28.89 Narve Gilje Nordås 🇳🇴 3:29.47 -23/3:29.47 Josh Kerr 🇬🇧 3:29.05 -21/3:29.38 Matthew Ramsden 🇦🇺 3:34.08 -21/3:35.52 Patryk Sieradzki 🇵🇱 / Stewart McSweyn 🇦🇺 3:29.51 -21/3:31.42 Samuel Tanner 🇳🇿 3:31.24 -23/3:31.24 Neil Gourley 🇬🇧 3:30.60 -23/3:30.60 Andrew Coscoran 🇮🇪 3:30.42 -23/3:30.42 Azeddine Habz 🇫🇷 3:29.26 -23/3:29.26 Niels Laros 🇳🇱 3:31.25 -23/3:31.25 Raynold Kipkorir 🇰🇪 3:30.30 -23/3:30.30 Cole Hocker 🇺🇸 3:30.70 -23/3:30.70
M 5000 m Urheilija PB/SB Etienne Daguinos 🇫🇷 13:15.26 -23/13:15.26 Dominic Lokinyomo Lobalu 🇸🇸 12:52.15 -22/13:24.28 Luis Grijalva 🇬🇹 12:52.97 -23/12:52.97 Selemon Barega 🇪🇹 12:43.02 -18/12:56.18 Yomif Kejelcha 🇪🇹 12:41.73 -23/12:41.73 Lamecha Girma 🇪🇹 / Daniel Munguti 🇰🇪 / Mounir Akbache 🇫🇷 / Andreas Almgren 🇸🇪 13:01.70 -22/13:25.70 Henrik Børkja Ingebrigtsen 🇳🇴 13:13.99 -23/13:13.99 Yann Schrub 🇫🇷 13:11.44 -23/13:11.44 Jonas Raess 🇨🇭 13:13.83 -23/13:13.83 Mike Foppen 🇳🇱 13:05.66 -23/13:05.66 Brian Fay 🇮🇪 13:01.40 -23/13:01.40 Grant Fisher 🇺🇸 12:46.96 -22/12:56.99 Woody Kincaid 🇺🇸 12:54.40 -23/12:54.40
M 110 m aidat Urheilija PB/SB Craig Thorne 🇨🇦 13.52 -23/13.52 Enrique Llopis 🇪🇸 13.30 -22/13.30 Lorenzo Ndele Simonelli 🇮🇹 13.33 -23/13.33 Sasha Zhoya 🇫🇷 13.15 -23/13.15 Jason Joseph 🇨🇭 13.10 -23/13.10 Eric Edwards Jr. 🇺🇸 13.15 -22/13.23 Damian Czykier 🇵🇱 13.25 -22/13.49 David King 🇬🇧 13.37 -21/13.49 Finley Gaio 🇨🇭 13.46 -22/13.54
M 400 m aidat Urheilija PB/SB Julien Bonvin 🇨🇭 49.10 -22/49.19 Wilfried Happio 🇫🇷 47.41 -22/48.13 CJ Allen 🇺🇸 47.58 -23/47.58 Roshawn Clarke 🇯🇲 47.34 -23/47.34 Alison dos Santos 🇧🇷 46.29 -22/47.38 Kyron McMaster 🇻🇬 47.08 -21/47.26 Karsten Warholm 🇳🇴 45.94 -21/46.51 Trevor Bassitt 🇺🇸 47.38 -23/47.38
M Korkeushyppy Urheilija PB/SB Loïc Gasch 🇨🇭 2.33 -21/2.20 Gianmarco Tamberi 🇮🇹 2.39 -16/2.36 Brandon Starc 🇦🇺 2.36 -18/2.29 Ryoichi Akamatsu 🇯🇵 2.30 -23/2.30 Hamish Kerr 🇳🇿 2.31 -21/2.31 Shelby McEwen 🇺🇸 2.33 -21/2.29 Tobias Potye 🇩🇪 2.34 -23/2.34 Luis Zayas 🇨🇺 2.33 -23/2.33 Woo Sang-Hyeok 🇰🇷 2.35 -21/2.33 Mutaz Essa Barshim 🇶🇦 2.43 -14/2.36
M Seiväshyppy Urheilija PB/SB Ben Broeders 🇧🇪 5.85 -22/5.76 Armand Duplantis 🇸🇪 6.21 -22/6.12 Zach McWhorter 🇺🇸 5.86 -23/5.86 Ersu Şaşma 🇹🇷 5.90 -23/5.90 Sam Kendricks 🇺🇸 6.06 -19/5.91 Thibaut Collet 🇫🇷 5.90 -23/5.90 KC Lightfoot 🇺🇸 6.07 -23/6.07 Kurtis Marschall 🇦🇺 5.95 -23/5.95 Chris Nilsen 🇺🇸 6.00 -22/5.95 Ernest John Obiena 🇵🇭 6.00 -23/6.00
M Pituushyppy Urheilija PB/SB Miltiádis Tentóglou 🇬🇷 8.60 -21/8.52 Chris Mitrevski 🇦🇺 8.21 -22/7.99 Simon Ehammer 🇨🇭 8.45 -22/8.32 Tajay Gayle 🇯🇲 8.69 -19/8.27 Carey McLeod 🇯🇲 8.34 -21/8.27 Murali Sreeshankar 🇮🇳 8.41 -23/8.41 Mattia Furlani 🇮🇹 8.24 -23/8.24 Will Williams 🇺🇸 8.23 -23/8.23 Radek Juška 🇨🇿 8.31 -17/8.15 Jarrion Lawson 🇺🇸 8.58 -16/8.13
M Keihäänheitto Urheilija PB/SB Neeraj Chopra 🇮🇳 89.94 -22/88.77 Genki Dean 🇯🇵 84.28 -12/83.15 Jakub Vadlejch 🇨🇿 90.88 -22/89.51 Anderson Peters 🇬🇩 93.07 -22/85.88 Julian Weber 🇩🇪 89.54 -22/88.72 Oliver Helander 🇫🇮 89.83 -22/87.32 Edis Matusevičius 🇱🇹 89.17 -19/84.22 Dawid Wegner 🇵🇱 82.21 -23/82.21 Andrian Mardare 🇲🇩 86.66 -21/83.04 Timothy Herman 🇧🇪 87.35 -23/87.35
N 100 m Urheilija PB/SB Natasha Morrison 🇯🇲 10.87 -21/10.98 Zoe Hobbs 🇳🇿 10.96 -23/10.96 TeeTee Terry 🇺🇸 10.82 -22/10.96 Sha'Carri Richardson 🇺🇸 10.65 -23/10.65 Elaine Thompson-Herah 🇯🇲 10.54 -21/11.06 Mujinga Kambundji 🇨🇭 10.89 -22/11.04 Daryll Neita 🇬🇧 10.90 -22/10.96 Shashalee Forbes 🇯🇲 10.96 -23/10.96 Tamara Clark 🇺🇸 10.88 -22/10.98
N 200 m Urheilija PB/SB Jenna Prandini 🇺🇸 21.89 -21/22.34 Tamara Clark 🇺🇸 21.92 -22/22.02 TeeTee Terry 🇺🇸 22.17 -23/22.17 Kayla White 🇺🇸 22.01 -23/22.01 Anthonique Strachan 🇧🇸 22.15 -23/22.15 Shericka Jackson 🇯🇲 21.41 -23/21.41 Daryll Neita 🇬🇧 22.16 -23/22.16 Brittany Brown 🇺🇸 21.99 -22/22.05
N 400 m Urheilija PB/SB Emily Newnham 🇬🇧 52.15 -23/52.15 Lisanne de Witte 🇳🇱 50.77 -18/52.12 Annina Fahr 🇨🇭 51.89 -23/51.89 Eveline Saalberg 🇳🇱 51.22 -22/52.08 Julia Niederberger 🇨🇭 51.87 -23/51.87 Shaunae Miller-Uibo 🇧🇸 48.36 -21/52.65 Giulia Senn 🇨🇭 51.78 -23/51.78 Alica Schmidt 🇩🇪 52.18 -23/52.18
N 800 m Urheilija PB/SB Lore Hoffmann 🇨🇭 1:58.50 -20/2:00.14 Adelle Tracey 🇯🇲 1:58.41 -23/1:58.41 Renelle Lamote 🇫🇷 1:57.84 -22/1:58.64 Raevyn Rogers 🇺🇸 1:56.81 -21/1:57.45 Laura Muir 🇬🇧 1:56.73 -21/ Audrey Werro 🇨🇭 1:59.53 -22/1:59.67 Nia Akins 🇺🇸 1:57.73 -23/1:57.73 Sage Hurta-Klecker 🇺🇸 1:57.85 -22/1:58.09 Catriona Bisset 🇦🇺 1:57.78 -23/1:57.78 Halimah Nakaayi 🇺🇬 1:57.62 -23/1:57.62 Natoya Goule-Toppin 🇯🇲 1:56.15 -18/1:57.61 Ellie Sanford 🇦🇺 2:00.50 -23/2:00.50
N 3000 m esteet Urheilija PB/SB Tuğba Güvenç 🇹🇷 9:25.58 -22/9:29.75 Zerfe Wondemagegn 🇪🇹 9:04.61 -23/9:04.61 Alice Finot 🇫🇷 9:06.15 -23/9:06.15 Faith Cherotich 🇰🇪 9:00.69 -23/9:00.69 Beatrice Chepkoech 🇰🇪 8:44.32 -18/8:58.98 Winfred Yavi 🇧🇭 8:54.29 -23/8:54.29 Fancy Cherono 🇰🇪 9:23.92 -18/9:32.93 Alicja Konieczek 🇵🇱 9:23.45 -23/9:23.45 Olivia Gürth 🇩🇪 9:20.08 -23/9:20.08 Lomi Muleta 🇪🇹 9:14.03 -21/9:15.35 Courtney Wayment 🇺🇸 9:09.91 -22/9:11.41 Marwa Bouzayani 🇹🇳 9:11.76 -23/9:11.76 Luiza Gega 🇦🇱 9:10.04 -22/9:10.27 Peruth Chemutai 🇺🇬 9:01.45 -21/9:10.26 Jackline Chepkoech 🇰🇪 8:57.35 -23/8:57.35
N 100 m aidat Urheilija PB/SB Devynne Charlton 🇧🇸 12.44 -23/12.44 Ditaji Kambundji 🇨🇭 12.47 -23/12.47 Danielle Williams 🇯🇲 12.32 -19/12.43 Nia Ali 🇺🇸 12.30 -23/12.30 Jasmine Camacho-Quinn 🇵🇷 12.26 -21/12.31 Kendra Harrison 🇺🇸 12.20 -16/12.24 Tia Jones 🇺🇸 12.38 -22/12.39 Alaysha Johnson 🇺🇸 12.35 -22/12.37 Pia Skrzyszowska 🇵🇱 12.51 -22/12.59
N Seiväshyppy Urheilija PB/SB Margot Chevrier 🇫🇷 4.71 -23/4.71 Katie Moon 🇺🇸 4.95 -21/4.90 Amálie Švábíková 🇨🇿 4.65 -23/4.65 Elisa Molinarolo 🇮🇹 4.65 -23/4.65 Sandi Morris 🇺🇸 5.00 -16/4.71 Molly Caudery 🇬🇧 4.75 -23/4.75 Angelica Moser 🇨🇭 4.75 -23/4.75 Tina Šutej 🇸🇮 4.80 -23/4.80 Wilma Murto 🇫🇮 4.85 -22/4.80 Nina Kennedy 🇦🇺 4.90 -23/4.90
N Kolmiloikka Urheilija PB/SB Yulimar Rojas 🇻🇪 15.67 -21/15.18 Ottavia Cestonaro 🇮🇹 14.22 -22/14.20 Maryna Bekh-Romanchuk 🇺🇦 15.02 -22/15.00 Leyanis Pérez 🇨🇺 14.98 -23/14.98 Shanieka Ricketts 🇯🇲 14.98 -21/14.93 Thea LaFond 🇩🇲 14.90 -23/14.90 Liadagmis Povea 🇨🇺 14.93 -21/14.87 Kimberly Williams 🇯🇲 14.69 -21/14.38 Dariya Derkach 🇮🇹 14.47 -21/14.36 Keturah Orji 🇺🇸 14.91 -21/14.43
Zürichin Timanttiliiga 2023 – Kisojen tulokset
Tulokset 2023
Zürichin Timanttiliiga 2023 – Televisiointi
Zürichin Timanttiliigaa voi seurata maksukanavilta.
Zürich Weltklasse - Kisaennätykset
Miehet Laji Urheilija Tulos Pvm 100y André DE GRASSE 🇨🇦 9.68 9.7.2020 100m Yohan BLAKE 🇯🇲 9.76 30.8.2012 200m Usain BOLT 🇯🇲 19.66 30.8.2012 220y Pietro MENNEA 🇮🇹 20.67 20.8.1975 400m Butch REYNOLDS 🇺🇸 43.29 17.8.1988 800m Wilson KIPKETER 🇩🇰 1:41.24 13.8.1997 1500m Hicham EL GUERROUJ 🇲🇦 3:26.45 12.8.1998 Maili Noureddine MORCELI 🇩🇿 3:45.19 16.8.1995 3000m Saïd AOUITA 🇲🇦 7:32.54 13.8.1986 5000m Haile GEBRSELASSIE 🇪🇹 12:41.86 13.8.1997 110m aidat Roger KINGDOM 🇺🇸 12.92 16.8.1989 110m aidat (0.99) Jason JOSEPH 🇨🇭 13.47 24.8.2017 200m aidat Martin LAUER (FRG) 22.5h 7.7.1959 400m aidat Karsten WARHOLM 🇳🇴 46.92 29.8.2019 3000m esteet Saif Saaeed SHAHEEN 🇶🇦 7:56.54 18.8.2006 Korkeushyppy Charles AUSTIN 🇺🇸 2.40 7.8.1991 Seiväshyppy Igor TRANDENKOV 5.95 14.8.1996 Seiväshyppy sisä Shawnacy BARBER 🇨🇦 5.92 2.9.2015 Pituushyppy Juan Miguel ECHEVARRÍA 🇨🇺 8.65 29.8.2019 Kolmiloikka Christian TAYLOR 🇺🇸 17.80 1.9.2016 Kuulantyöntö Tomas WALSH 🇳🇿 22.60 30.8.2018 Kuulantyöntö sisä Ryan WHITING 🇺🇸 22.03 28.8.2013 Kiekonheitto Virgilijus ALEKNA 🇱🇹 71.12 11.8.2000 Moukarinheitto Andrey ABDUVALIYEV (TJK) 83.24 17.8.1994 Keihäänheitto Raymond HECHT 🇩🇪 92.28 14.8.1996 Keihäänheitto (vanha malli) Uwe HOHN (GDR) 94.42 21.8.1985 4x100m Yhdysvallat 37.45 19.8.2010
Naiset Laji Urheilija Tulos Pvm 100m Evelyn ASHFORD 🇺🇸 10.76 22.8.1984 150m Allyson FELIX 🇺🇸 16.81 9.7.2020 200m Merlene OTTEY 🇯🇲 21.66 15.8.1990 220y Renate STECHER (GDR) 22.70 20.8.1975 400m Jarmila KRATOCHVÍLOVÁ (TCH) 48.86 18.8.1982 800m Pamela JELIMO 🇰🇪 1:54.01 29.8.2008 1000m Jolanta JANUCHTA 🇵🇱 2:32.70 19.8.1981 1500m Tatyana KAZANKINA (URS) 3:52.47 13.8.1980 Maili Svetlana MASTERKOVA 4:12.56 14.8.1996 3000m Almaz AYANA 🇪🇹 8:22.34 3.9.2015 5000m Vivian Jepkemoi CHERUIYOT 🇰🇪 14:30.10 8.9.2011 100m aidat Gail DEVERS 🇺🇸 joulu.39 11.8.2000 300m aidat Georganne MOLINE 🇺🇸 39.08 9.7.2020 400m aidat Kim BATTEN 🇺🇸 52.84 12.8.1998 3000m esteet Ruth JEBET 🇧🇭 8:55.29 24.8.2017 Korkeushyppy Hestrie CLOETE 🇿🇦 2.04 6.8.2004 Korkeushyppy Venelina VENEVA-MATEEVA 🇧🇬 2.04 18.8.2006 Korkeushyppy Blanka VLAŠIĆ 🇭🇷 2.04 7.9.2007 Seiväshyppy Yelena ISINBAYEVA 5.06 28.8.2009 Seiväshyppy sisä Katerina STEFANIDI 🇬🇷 4.87 23.8.2017 Seiväshyppy sisä Sandi MORRIS 🇺🇸 4.87 23.8.2017 Seiväshyppy sisä Anzhelika SIDOROVA (ANA) 4.87 28.8.2019 Pituushyppy Heike DRECHSLER (GDR) 7.39 21.8.1985 Kolmiloikka Anna BIRYUKOVA 15.03 16.8.1995 Kuulantyöntö Lijiao GONG 🇨🇳 20.31 29.8.2019 Kuulantyöntö sisä Valerie ADAMS 🇳🇿 20.98 28.8.2013 Kiekonheitto Faina MELNIK (URS) 70.20 20.8.1975 Keihäänheitto Christina OBERGFÖLL 🇩🇪 69.57 8.9.2011 Keihäänheitto (vanha malli) Petra FELKE-MEIER (GDR) 71.40 13.8.1986 4x100m Jamaika 41.60 3.9.2015 3x100m Yhdysvallat 32.25 9.7.2020
Videoita menneistä Zürich Weltklasse -yleisurheiluilloista
Zürich Weltklasse 1985
Zürich Weltklasse 1998
Zürich Weltklasse 2018 (Timanttiliiga)