Suunnistus (Kilpasuunnistus) - Katso Kilpailukalenteri & Tulokset

Suunnistus


Etusuoran suunnistus-sivulta löydät uusimmat kilpasuunnistustulokset, kilpailukalenterin, Suomen maajoukkueen kokoonpanon ja muuta tietoa suunnistuksesta.
Suunnistus on urheilulaji, jossa maastosta on tarkoitus löytää karttaan merkityt rastit oikeassa järjestyksessä mahdollisimman nopeasti. Suunnistus on erityisesti Pohjoismaissa erittäin suosittu sekä kilpailu- että kuntoilumuotona. Suunnistus kuuluu Suomen suosituimpien kuntoilulajien joukkoon.



Suunnistuskilpailut - Suunnistuksen kilpailukalenteri 2019


Suunnistuksen tunnetuimmat ja seuratuimmat kilpailut ovat suunnistuksen MM-kisat, Jukolan Viesti, 10mila, Kainuun Rastiviikko ja Fin5-suunnistusviikko. Ohessa suunnistuksen tärkeimmät kilpailutapahtumat kaudelta 2019.

Kisakalenteri Suunnistus

  • AjankohtaTapahtumaPaikka
  • 12.04.2019 - 12.4.2019Kevätyön viesti (Viestiliiga)Raisio
  • 21.04.2019 - 21.4.2019FinnSpring-viesti (Viestiliiga)Sauvo
  • 27.04.2019 - 28.4.2019Tiomila (10mila)Östra Göinge, Ruotsi
  • 25.05.2019 - 25.5.2019Medilaser-viesti (Viestiliiga)Anttola
  • 15.06.2019 - 16.6.2019Jukolan ViestiKangasala
  • 30.06.2019 - 5.7.2019Kainuun RastiviikkoSotkamo
  • 14.07.2019 - 19.7.2019Fin5-suunnistusviikkoTahko
  • 12.08.2019 - 17.8.2019Suunnistuksen MM-kisatØstfold, Norja
  • 1.09.2019 - 1.9.2019Lakeuden viesti (Viestiliiga)Kauhava
  • 21.09.2019 - 21.9.2019SM-viesti (Viestiliiga)Mynämäki
  • 6.10.2019Viestiliigan finaaliMynämäki


Suunnistus on mainio yleisölaji. Kuva vuoden 2016 suunnistuksen MM-kisoista Strömstadista, Ruotsista.
Suunnistus on mainio yleisölaji. Kuva vuoden 2016 suunnistuksen MM-kisoista Strömstadista, Ruotsista. (Klas Bringert [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons)


Suunnistus - Tulokset tänään


Viestiliiga finaali 6.10.2019


Miehet H21

#JoukkueTulos
1.Ikaalisten Nouseva-Voima (3)01.42.37
2.Helsingin Suunnistajat (4)+0.26
3.Hiisirasti (17)+0.41
4.Tampereen Pyrintö (1)+0.46
5.MS Parma (16)+1.50
6.Turun Metsänkävijät (11)+2.57
7.Angelniemen Ankkuri (7)+5.06
8.Helsingin Suunnistajat 2 (12)+5.47
9.Lahden Suunnistajat-37 (6)+7.07
10.Kalevan Rasti (2)+8.57
11.Koovee (10)+9.58
12.Turun Metsänkävijät 3 (33)+10.01
13.MS Parma 2 (29)+10.07
14.Lynx (9)+10.15
15.Valkeakosken Haka (39)+10.45
16.Angelniemen Ankkuri 2 (27)+13.30
17.Paimion Rasti (5)+15.55
18.Vaajakosken Terä (36)+16.10
19.MS Parma 4 (40)+18.37
20.Turun Suunnistajat (23)+18.47

Naiset D21

#JoukkueTulos
1.Tampereen Pyrintö (101)01:37.45
2.Rastikarhut (102)+0.10
3.Pargas IF (105)+1.51
4.Paimion Rasti (103)+2.27
5.Lynx (104)+6.24
6.Angelniemen Ankkuri (109)+6.44
7.MS Parma (110)+10.54
8.Turun Suunnistajat (113)+11.00
9.Helsingin Suunnistajat (106)+11.04
10.Paimion Rasti 2 (112)+12.48
11.Kalevan Rasti (107)+15.02
12.Rastikarhut 2 (111)+15.08
13.Kangasala SK (116)+22.15
14.Hiisirasti (118)+22.25
15.MS Parma 2 (120)+23.51
16.OK 77 (114)+25.52
17.Rastikarhut 3 (121)+37.10
18.OK 77 2 (122)+51.18
19.Turun Suunnistajat 2 (117)+1:05.50


Suunnistuksen SM-viestit/Viestiliiga 6/7, Mynämäki 21.9.2019


Naiset D21

#JoukkueTulos
1.Tampereen Pyrintö1:55.45
2.Pargas IF+3.28
3.Angelniemen Ankkuri+4.00
4.Hiidenkiertäjät+5.39
5.Helsingin Suunnistajat+5.52
6.SK Pohjantähti+5.59
7.Koovee+7.10
8.Tampereen Pyrintö 2+7.19
9.Lahden Suunnistajat-37+7.38
10.Rastikarhut+8.22
11.Paimion Rasti+8.41
12.Kalevan Rasti+8.45
13.Lynx+14.05
14.Rasti-Kurikka+14.21
15.Anttolan Urheilijat+16.42
16.Pargas IF 2+17.40
17.Suunta Jyväskylä+17.51
18.Koovee 2+18.31
19.Kangasala SK+23.00
20.Paimion Rasti 2+23.37

Miehet H21

#JoukkueTulos
1.Helsingin Suunnistajat2:16.34
2.Ikaalisten Nouseva-Voima+0.36
3.Tampereen Pyrintö+0.45
4.Kalevan Rasti+3.17
5.Koovee+6.30
6.Navi+6.33
7.Pargas IF+6.36
8.Angelniemen Ankkuri+6.49
9.Vehkalahden Veikot+7.01
10.Ikaalisten Nouseva-Voima 2+7.32
11.Paimion Rasti+8.09
12.Helsingin Suunnistajat 2+10.03
13.Kalevan Rasti 2+10.20
14.Tampereen Pyrintö 2+10.42
15.Kangasala SK+10.54
16.Lynx+11.41
17.Hiidenkiertäjät+13.29
18.Lahden Suunnistajat-37+15.25
19.Paimion Rasti 2+18.11
20.Hiisirasti+20.34


Viestiliiga 5/7 - Lakeuden viesti 1.9.2019


Miehet H21A

#JoukkueAika
1.Tampereen Pyrintö1:51.04
2.Helsingin Suunnistajat+0.59
3.Navi+3.47
4.Kalevan Rasti+5.26
5.Tampereen Pyrintö 3+7.01
6.Paimion Rasti+7.28
7.Ikaalisten Nouseva-Voima+10.27
8.Kalevan Rasti 2+11.40
9.Tampereen Pyrintö 2+12.54
10.Vehkalahden Veikot+14.24
11.Lynx+14.32
12.Hiisirasti+16.39
13.Rasti-Kurikka+18.47
14.Espoon Suunta+20.54
15.Lahden Suunnistajat-37+23.52
16.Kokkolan Suunnistajat+23.56
17.Paimion Rasti 2+26.09
18.Kangasala SK+26.44
19.IF Femman+28.56
20.Suunta Jyväskylä+32.43

Naiset D21A

#JoukkueAika
1.Paimion Rasti1:51.34
2.Rastikarhut+0.47
3.Tampereen Pyrintö+4.34
4.Helsingin Suunnistajat+9.50
5.Rasti-Kurikka+19.02
6.Rastikarhut 2+28.13
7.Paimion Rasti 2+28.21
8.Rasti-Kurikka 2+35.57
9.Solf IK+43.32
10.Rastikarhut 3+51.36



Suunnistuksen MM-kisat 17.8.2019


Miesten viesti

#JoukkueAika
1.Ruotsi100.42
2.Suomi+1.34
3.Ranska+1.43
4.Tsekki+1.50
5.Norja+1.55
6.Sveitsi+2.43
7.Itävalta+5.30
8.Ukraina+6.36
9.Latvia+7.35
10.Saksa+8.36

Naisten viesti

#UrheilijaTulos
1.Ruotsi95.49
2.Sveitsi+0.04
3.Venäjä+1.07
4.Norja+1.13
5.Tsekki+4.42
6.Suomi+6.12
7.Viro+7.30
8.Tanska+9.19
9.Iso-Britannia+9.24
10.Itävalta+11.50


Suunnistuksen MM-kisat 16.8.2019


Miesten keskimatka

#UrheilijaTulos
1.Olav Lundanes (NOR)34.18
2.Gustav Bergman (SWE)+00.11
3.Magne Daehli (NOR)+00.29
4.Emil Svensk (SWE)+00.30
5.Lucas Basset (FRA)+01.02
6.Frederic Tranchand (FRA)+01.51
7.Miika Kirmula (FIN)+01.57
8.Florian Howald (SUI)+02.11
9.Andreas Kyburz (SUI)+02.19
10.Daniel Hubmann (SUI)+02.30
11.Ruslan Glibov (UKR)+02.37
12.Aleksi Niemi (FIN)+02.41
13.Timo Sild (EST)+02.54
14.Vojtech Kral (CZE)+03.10
15.Milos Nykodym (CZE)+03.35
16.Tue Lassen (DEN)+03.46
17.Gernot Ymsen (AUT)+04.01
18.Matthias Kyburz (SUI)+04.06
19.Ralph Street (GBR)+04.08
20.Nicolas Rio (FRA)+04.12
25.Topi Syrjäläinen (FIN)+05.07

Naisten keskimatka

#UrheilijaTulos
1.Tove Alexandersson (SWE)38.20
2.Simona Aebersold (SUI)+00.05
3.Venla Harju (FIN)+01.45
3.Natalia Gemperle (RUS)+01.45
5.Anne Margrethe Hausken Nordberg (NOR)+01.47
6.Sabine Hauswirth (SUI)+01.48
7.Lina Strand (SWE)+01.52
8.Denisa Kosova (CZE)+02.17
9.Marika Teini (FIN)+02.46
10.Cecilie Friberg Klysner (DEN)+03.07
11.Merja Rantanen (FIN)+03.17
12.Marianne Andersen (NOR)+04.19
13.Anastasia Rudnaya (RUS)+04.34
14.Karolin Ohlsson (SWE)+04.40
15.Lenka Mechlova (CZE)+04.55
16.Kamilla Olaussen (NOR)+04.58
17.Isia Basset (FRA)+05.15
18.Svetlana Mironova (RUS)+05.34
18.Tatyana Riabkina (RUS)+05.34
20.Aleksandra Hornik (POL)+05.45


Suunnistuksen MM-kisat 14.8.2019


Pitkä matka, naiset

#UrheilijaTulos
1.Tove Alexandersson (SWE)69.00
2.Lina Strand (SWE)+06.16
3.Simona Aebersold (SUI)+06.50
4.Marika Teini (FIN)+07.02
5.Sabine Hauswirth (SUI)+09.26
6.Venla Harju (FIN)+10.14
6.Karolin Ohlsson (SWE)+10.14
8.Julia Jakob (SUI)+10.54
9.Sara Hagstrom (SWE)+11.25
9.Anastasia Rudnaya (RUS)+11.25
11.Natalia Gemperle (RUS)+12.10
12.Vendula Horcickova (CZE)+12.25
13.Kamilla Olaussen (NOR)+12.34
14.Svetlana Mironova (RUS)+12.42
15.Marianne Andersen (NOR)+12.59
16.Denisa Kosova (CZE)+13.07
17.Merja Rantanen (FIN)+15.27
18.Miri Thrane Oedum (DEN)+15.38
19.Susen Loesch (GER)+15.52
20.Ursula Kadan (AUT)+17.24

Pitkä matka, miehet

#UrheilijaTulos
1.Olav Lundanes (NOR)90.09
2.Kasper Fosser (NOR)+01.39
3.Daniel Hubmann (SUI)+02.58
4.Matthias Kyburz (SUI)+03.01
5.Ruslan Glibov (UKR)+03.15
6.Magne Daehli (NOR)+05.28
7.Vojtech Kral (CZE)+05.54
8.Albin Ridefelt (SWE)+06.02
9.Gernot Ymsen (AUT)+06.13
10.Frederic Tranchand (FRA)+06.19
11.Martin Hubmann (SUI)+06.36
12.Gustav Bergman (SWE)+06.37
13.Emil Svensk (SWE)+07.34
14.Elias Kuukka (FIN)+07.38
15.Timo Sild (EST)+09.05
16.Miika Kirmula (FIN)+09.46
17.Rudolfs Zernis (LAT)+10.31
18.Robert Merl (AUT)+11.33
19.Jonas Vytautas Gvildys (LTU)+12.05
20.Hector Haines (GBR)+12.07



Suunnistuksen MM-kisat 13.8.2019


Keskimatka karsinta (N) erä 1

#UrheilijaAika
1.Anne Margrethe Hausken Nordberg (NOR)28.59 Q
2.Natalia Gemperle (RUS)29.28 Q
3.Evely Kaasiku (EST)30.13 Q
4.Merja Rantanen (FIN)30.31 Q
5.Tatyana Riabkina (RUS)30.41 Q
6.Denisa Kosova (CZE)32.04 Q
7.Karolin Ohlsson (SWE)32.23 Q
8.Sabine Hauswirth (SUI)32.32 Q
9.Anna Serrallonga Arques (ESP)33.00 Q
10.Megan Carter Davies (GBR)33.14 Q
10.Aleksandra Hornik (POL)33.14 Q
12.Bridget Anderson (AUS)34.35 Q
13.Miri Thrane Oedum (DEN)35.00 Q
14.Laura Vike (LAT)35.24 Q
15.Florence Hanauer (FRA)35.49 Q
21.Fanny Tilkin (BEL)37.43 q
27.Andra Cecelia Anghel (ROU)44.32 q
29.Mirja Pavic (CRO)46.16 q
30.Xueqin Yang (CHN)49.20 q

Keskimatka karsinta (N) erä 2

#UrheilijaAika
1.Kamilla Olaussen (NOR)29.16 Q
2.Lina Strand (SWE)29.23 Q
3.Marika Teini (FIN)29.57 Q
4.Simona Aebersold (SUI)30.00 Q
5.Jo Shepherd (GBR)30.02 Q
6.Svetlana Mironova (RUS)30.17 Q
7.Vendula Horcickova (CZE)30.41 Q
8.Caroline Gjotterup (DEN)30.45 Q
9.Saila Kinni (FIN)31.00 Q
10.Sandra Grosberga (LAT)31.49 Q
11.Lizzie Ingham (NZL)32.40 Q
12.Olha Panchenko (UKS)32.55 Q
13.Krystal Neumann (AUS)33.04 Q
14.Laura Joonas (EST)33.26 Q
15.Hanna Wisniewska (POL)33.38 Q
17.Zsofia Sarkozy (HUN)35.00 q
19.Galina Ribediuc (MDA)36.33 q
23.Aoife McCavana (IRL)39.37 q
24.Asne Skam Troemborg (USA)39.39 q
26.Filipa Rodrigues (POR)40.46 q


Keskimatka karsinta (N) erä 3

#UrheilijaAika
1.Cecilie Friberg Klysner (DEN)28.45 Q
2.Tove Alexandersson (SWE)28.51 Q
3.Marianne Andersen (NOR)29.20 Q
4.Venla Harju (FIN)29.28 Q
5.Susen Loesch (GER)30.08 Q
6.Anastasia Rudnaya (RUS)30.52 Q
7.Catherine Taylor (GBR)30.56 Q
8.Elena Roos (SUI)32.04 Q
9.Lenka Mechlova (CZE)32.25 Q
10.Isia Basset (FRA)33.14 Q
11.Gabija Razaityte (LTU)33.18 Q
12.Liga Valdmane (LAT)33.29 Q
13.Ursula Kadan (AUS)34.38 Q
14.Emily Kemp (CAN)34.58 Q
15.Liliana Gotseva (BUL)36.28 Q
24.Mie Moriai (JPN)42.10 q
25.Elif Gokce Avci (TUR)42.30 q
27.Dragana Dokmanovic (SRB)42.45 q
30.Meri Chkripeska (MKD)52.10 q

Keskimatka karsinta (M) erä 1

#UrheilijaAika
1.Olav Lundanes (NOR)24.20 Q
2.Daniel Hubmann (SUI)25.12 Q
3.Oleksandr Kratov (UKR)26.25 Q
4.Martin Regborn (SWE)26.27 Q
5.Leonid Novikov (RUS)26.30 Q
6.Topi Syrjäläinen (FIN)26.42 Q
7.Gernot Ymsen (AUT)27.10 Q
8.Andrey Salin (BLR)27.35 Q
9.Peter Hodkinson (GBR)27.39 Q
10.Pavel Kubat (CZE)27.49 Q
11.Rudolfs Zernis (LAT)27.51 Q
12.Timo Sild (EST)27.58 Q
13.Michal Olejnik (POL)28.20 Q
14.Pau Llorens Caellas (ESP)28:35 Q
15.Nicolas Rio (FRA)28:37 Q
16.Bojan Blumenstein (GER)28.46 q
17.Ivan Sirakov (BUL)29.45 q
19.Mathias Blaise (BEL)30.07 q
20.Anton Salmenkyla (USA)30.25 q
25.Vasili Fomiciov (MDA)34.15 q
30.Simon Stanonik (SLO)37.46 q


Keskimatka karsinta (M) erä 2

#UrheilijaAika
1.Lucas Basset (FRA)24.49 Q
2.Magne Daehli (NOR)25.40 Q
3.Jonas Vytautas Gvildys (LTU)25.53 Q
4.Ruslan Glibov (UKR)25.58 Q
5.Miika Kirmula (FIN)26.03 Q
6.Emil Svensk (SWE)26.22 Q
7.Florian Howald (SUI)26.47 Q
8.Tue Lassen (DEN)27.24 Q
9.Konstantin Serebryanitskiy (RUS)27.31 Q
10.Riccardo Scalet (ITA)28.39 Q
11.Milos Nykodym (CZE)28.42 Q
12.Arturs Paulins (LAT)28.54 Q
13.Matthias Groell (AUT)29.23 Q
14.Csaba Gosswein (HUN)29.45 Q
15.Nicolas Simonin (IRL)29.47 Q
16.Jakub Chupek (SVK)30.12 q
20.Matija Razum (CRO)30.43 q
22.Henrik Eijsink (NED)31.31 q
25.Ozgur Fettah (TUR)33.10 q

Keskimatka karsinta (M) erä 3

#UrheilijaAika
1.Matthias Kyburz (SUI)25.21 Q
2.Gustav Bergman (SWE)25.38 Q
3.Aleksi Niemi (FIN)26.17 Q
4.Frederic Tranchand (FRA)26.23 Q
5.Vojtech Kral (CZE)26.27 Q
6.Ralph Street (GBR)26.29 Q
7.Dmitry Tsvetkov (RUS)26.39 Q
8.Eduardo Gil Marcos (ESP)27.25 Q
9.Andreas Kyburz (SUI)28.10 Q
10.Bjoern Cederberg (DEN)28.18 Q
11.Simon Uppill (AUS)28.26 Q
12.Martins Sirmais (LAT)28.27 Q
13.Sebastian Inderst (ITA)28.52 Q
14.Tim Robertson (NZL)29.04 Q
15.Aron Bako (HUN)29.24 Q
18.Sebastian Ken Baumann (JPN)30.44 q
23.Jan Erik Naess (CAN)31.39 q
24.Nitsan Yasur (ISR)31.57 q
25.Manuel Horta (POR)32.10 q
33.Li ZhuoYe (CHN)35.28 q



FIN5 suunnistusviikko 14.-19.7.2019


H21E 5. osakilpailu 9,5 km takaa-ajo 19.7.

#UrheilijaAikaero
1.Ahola Joonas (Navi)1:06:14
2.Novikov Valentin (Hiidenkiertäjät)+3:34
3.Novikov Leonid (Hiidenkiertäjät)+6:09
4.Hall Andreas (Sweden)+6:53
5.Ahola Topias (Navi)+6:58
6.Saikko Antti (Tampereen Pyrintö)+7:05
7.Heikkilä Tuomas (Helsingin Suunnistajat)+9:26
8.Leskinen Aleksi (Lynx)+10:19
9.Heikkinen Valtteri (Vehkalahden Veikot)+11:29
10.Eerola Teemu (Tampereen Pyrintö)+11:33
11.Ahonen Jere (Kangasala SK)+13:51
12.Luoma Juha (Ikaalisten Nouseva-Voima)+14:14
13.Koistinen Olli-Pekka (Hiidenkiertäjät)+16:09
14.Helgerud Øyvind (Norway)+16:36
15.Reiner Matthias (Tampereen Pyrintö)+20:11
16.Tölli Marko (Suunta Jyväskylä)+27:33
17.Galicz Karol (Poland)+29:40
18.Taivainen Juho-Matti (Pellon Ponsi)+30:22
19.Kujala Rainer (Lynx)+30:48
20.Anttolainen Aleksi (Lahden Suunnistajat-37)+34:42


D21E 5. osakilpailu 6,7 km takaa-ajo 19.7.

#UrheilijaAikaero
1.Haajanen Sofia (SK Pohjantähti)57:09:00
2.Ukskoski Karoliina (Koovee)+1:03
3.Dambe Inga (Paimion Rasti)+3:11
4.Novikova Julia (Hiidenkiertäjät)+3:41
5.Mattila Elisa (Kouvolan Suunnistajat)+4:38
6.Niittynen Miia (Koovee)+5:10
7.Haanpää Anni (Tampereen Pyrintö)+6:27
8.Autio Päivi (Hiisirasti)+7:08
9.Aebischer Valérie (Switzerland)+9:57
10.Kilpeläinen Elina (Vehkalahden Veikot)+10:24
11.Westerlund Ina (Paimion Rasti)+11:16
12.Ahonen Laura (Kangasala SK)+11:18
13.Arbter Anja (Tampereen Pyrintö)+12:21
14.Hyyryläinen Laura (Anttolan Urheilijat)+13:31
15.Helgerud Bodil (Norway)+15:07
16.Taanila Marjo (Koovee)+15:17
17.Heittola Satu (Rasti-Kurikka)+15:40


H21E 4. osakilpailu 5,0 km 18.7.

#UrheilijaAikaero
1.Heikkilä Tuomas (Helsingin Suunnistajat)30.14
2.Heiska Samu (Vehkalahden Veikot)+0.52
3.Novikov Valentin (Hiidenkiertäjät)+1.49
4.Saikko Antti (Tampereen Pyrintö)+2.06
5.Novikov Leonid (Hiidenkiertäjät)+2.12
6.Ahola Joonas (Navi)+2.27
7.Leskinen Aleksi (Lynx)+2.40
8.Eerola Teemu (Tampereen Pyrintö)+2.42
9.Sulkula Ilari (Vaajakosken Terä)+3.43
10.Ahola Topias (Navi)+3.53
11.Hall Andreas (Sweden)+3.56
12.Korpi Juho (Navi)+4.33
13.Koistinen Olli-Pekka (Hiidenkiertäjät)+5.30
14.Ahonen Jere (Kangasala SK)+6.04
15.Reiner Matthias (Tampereen Pyrintö)+6.25
16.Lahtinen Tuomo (Lahden Suunnistajat-37)+9.18
17.Luoma Juha (Ikaalisten Nouseva-Voima)+9.50
18.Helgerud Øyvind (Norway)+10.17
19.Rjabyshkin Sergei (Estonia)+10.28
20.Pohjola Lauri (Suunta Jyväskylä)+12.24


D21E 4. osakilpailu 4,3 km 18.7.

#UrheilijaAikaero
1.Dambe Inga (Paimion Rasti)31.14
2.Novikova Julia (Hiidenkiertäjät)+0.30
3.Haajanen Sofia (SK Pohjantähti)+0.56
4.Niittynen Miia (Koovee)+1.28
5.Ukskoski Karoliina (Koovee)+2.01
6.Mattila Elisa (Kouvolan Suunnistajat)+3.18
7.Ahonen Laura (Kangasala SK)+3.43
8.Kirvesmies Lotta (Lahden Suunnistajat-37)+4.16
9.Arbter Anja (Tampereen Pyrintö)+5.13
10.Taanila Marjo (Koovee)+5.36
11.Heittola Satu (Rasti-Kurikka)+5.43
12.Helgerud Bodil (Norway)+6.09
13.Parjanne Laura (Hiidenkiertäjät)+7.24
14.Haanpää Anni (Tampereen Pyrintö)+8.20
15.Westerlund Ina (Paimion Rasti)+9.09
16.Autio Päivi (Hiisirasti)+9.10
17.Otsamo Pihla (Helsingin Suunnistajat)+9.50
18.Kilpeläinen Elina (Vehkalahden Veikot)+10.26
19.Hulkkonen Johanna (Koovee)+10.50
20.Hyyryläinen Laura (Anttolan Urheilijat)+10.52


H21E 3. osakilpailu 3,8 km 17.7.

#UrheilijaAikaero
1.Mäkelä Tuomo (Angelniemen Ankkuri)15.56
2.Heikkilä Tuomas (Helsingin Suunnistajat)+0.06
3.Ahola Joonas (Navi)+0.25
4.Eerola Teemu (Tampereen Pyrintö)+0.30
5.Ahola Topias (Navi)+0.41
6.Koistinen Olli-Pekka (Hiidenkiertäjät)+0.46
7.Novikov Leonid (Hiidenkiertäjät)+0.50
8.Saikko Antti (Tampereen Pyrintö)+0.52
9.Rjabyshkin Sergei (Estonia)+0.59
9.Anttolainen Aleksi (Lahden Suunnistajat-37)+0.59
11.Novikov Valentin (Hiidenkiertäjät)+1.01
12.Reiner Matthias (Tampereen Pyrintö)+1.03
13.Lahtinen Tuomo (Lahden Suunnistajat-37)+1.13
14.Hall Andreas (Sweden)+1.29
15.Korpi Juho (Navi)+1.32
16.Sulkula Ilari (Vaajakosken Terä)+1.45
17.Leskinen Aleksi (Lynx)+1.48
18.Pohjola Lauri (Suunta Jyväskylä)+1.55
19.Taivainen Juho-Matti (Pellon Ponsi)+2.11
20.Sõnajalg Ats (Lapuan Virkiä)+2.29


D21E 3. osakilpailu 3,1 km 17.7.

#UrheilijaAikaero
1.Ukskoski Karoliina (Koovee)14.42
2.Westerlund Ina (Paimion Rasti)+0.9
3.Haajanen Sofia (SK Pohjantähti)+0.13
4.Kirvesmies Lotta (Lahden Suunnistajat-37)+0.18
5.Niittynen Miia (Koovee)+0.19
6.Parjanne Laura (Hiidenkiertäjät)+0.44
7.Novikova Julia (Hiidenkiertäjät)+0.46
8.Dambe Inga (Paimion Rasti)+0.50
9.Hulkkonen Johanna (Koovee)+0.51
10.Haanpää Anni (Tampereen Pyrintö)+0.57
11.Aebischer Valérie (Switzerland)+0.58
12.Taanila Marjo (Koovee)+1.16
13.Heittola Satu (Rasti-Kurikka)+1.20
14.Kilpeläinen Elina (Vehkalahden Veikot)+1.35
14.Arbter Anja (Tampereen Pyrintö)+1.35
16.Autio Päivi (Hiisirasti)+1.53
17.Ahonen Laura (Kangasala SK)+2.06
18.Helgerud Bodil (Norway)+2.53
19.Hyyryläinen Laura (Anttolan Urheilijat)+3.38


H21E 2. osakilpailu 12,8 km 15.7.

#UrheilijaAikaero
1.Novikov Leonid (Hiidenkiertäjät)1:04.30
2.Novikov Valentin (Hiidenkiertäjät)+2.02
3.Eerola Teemu (Tampereen Pyrintö)+2.33
4.Ahola Joonas (Navi)+4.23
5.Anttolainen Aleksi (Lahden Suunnistajat-37)+4.28
6.Hall Andreas (Sweden)+5.50
7.Sulkula Ilari (Vaajakosken Terä)+6.03
8.Mäkelä Tuomo (Angelniemen Ankkuri)+6.27
9.Ahola Topias (Navi)+7.31
10.Heikkilä Tuomas (Helsingin Suunnistajat)+8.28
11.Ahonen Jere (Kangasala SK)+8.41
12.Leskinen Aleksi (Lynx)+9.05
13.Metsälä Juuso (Lynx)+9.21
14.Sjöblom Jesper (Sweden)+10.10
15.Koistinen Olli-Pekka (Hiidenkiertäjät)+10.54
16.Heikkinen Valtteri (Vehkalahden Veikot)+11.27
17.Korpi Juho (Navi)+12.36
18.Saikko Antti (Tampereen Pyrintö)+13.31
19.Helgerud Øyvind (Norway)+15.57
20.Luoma Juha (Ikaalisten Nouseva-Voima)+16.01


D21E 2. osakilpailu 10,2 km 15.7.

#UrheilijaAikaero
1.Niittynen Miia (Koovee)1:00.06
2.Haajanen Sofia (SK Pohjantähti)+0.04
3.Dambe Inga (Paimion Rasti)+0.29
4.Ukskoski Karoliina (Koovee)+2.45
5.Novikova Julia (Hiidenkiertäjät)+3.36
6.Haanpää Anni (Tampereen Pyrintö)+3.49
7.Taanila Marjo (Koovee)+5.03
7.Westerlund Ina (Paimion Rasti)+5.03
9.Heittola Satu (Rasti-Kurikka)+5.30
10.Sivén Hanna (Kangasala SK)+5.44
11.Suhonen Anniina (Helsingin Suunnistajat)+6.41
12.Aebischer Valérie (Switzerland)+7.07
13.Mattila Milla (Helsingin Suunnistajat)+7.27
14.Autio Päivi (Hiisirasti)+7.32
15.Ahonen Laura (Kangasala SK)+9.05
16.Hulkkonen Johanna (Koovee)+9.24
17.Parjanne Laura (Hiidenkiertäjät)+10.46
18.Hyyrynen Noora (Helsingin Suunnistajat)+10.51
19.Helgerud Bodil (Norway)+11.24
20.Hyyryläinen Laura (Anttolan Urheilijat)+13.58


H21E 1. osakilpailu 7,0 km 14.7.

#UrheilijaAikaero
1.Novikov Valentin (Hiidenkiertäjät)34.51,00
2.Eerola Teemu (Tampereen Pyrintö)+0.21
3.Ahola Joonas (Navi)+0.24
4.Novikov Leonid (Hiidenkiertäjät)+1.13
5.Mäkelä Tuomo (Angelniemen Ankkuri)+1.17
6.Ahola Topias (Navi)+1.32
7.Koistinen Olli-Pekka (Hiidenkiertäjät)+2.33
8.Sjöblom Jesper (Sweden)+2.37
9.Anttolainen Aleksi (Lahden Suunnistajat-37)+2.46
10.Lahtinen Tuomo (Lahden Suunnistajat-37)+3.05
10.Hall Andreas (Sweden)+3.05
12.Korpi Juho (Navi)+3.11
13.Saikko Antti (Tampereen Pyrintö)+3.22
14.Leskinen Aleksi (Lynx)+3.29
15.Heikkilä Tuomas (Helsingin Suunnistajat)+4.15
16.Metsälä Juuso (Lynx)+4.27
17.Ahonen Jere (Kangasala SK)+4.28
18.Heikkinen Valtteri (Vehkalahden Veikot)+4.30
19.Pohjola Lauri (Suunta Jyväskylä)+4.57
20.Sulkula Ilari (Vaajakosken Terä)+5.11


D21E 1. osakilpailu 5,3 km 14.7.

#UrheilijaAikaero
1.Haajanen Sofia (SK Pohjantähti)31.04,00
2.Niittynen Miia (Koovee)+0.17
3.Dambe Inga (Paimion Rasti)+0.30
4.Hulkkonen Johanna (Koovee)+0.35
5.Ukskoski Karoliina (Koovee)+1.02
6.Heittola Satu (Rasti-Kurikka)+1.45
7.Taanila Marjo (Koovee)+2.50
8.Novikova Julia (Hiidenkiertäjät)+2.59
9.Haanpää Anni (Tampereen Pyrintö)+3.00
10.Otsamo Pihla (Helsingin Suunnistajat)+3.06
11.Mattila Milla (Helsingin Suunnistajat)+3.34
11.Parjanne Laura (Hiidenkiertäjät)+3.34
13.Aebischer Valérie (Switzerland)+4.17
14.Suhonen Anniina (Helsingin Suunnistajat)+4.34
15.Väänänen Mari (Kalevan Rasti)+4.48
16.Hyyrynen Noora (Helsingin Suunnistajat)+4.50
17.Kilpeläinen Elina (Vehkalahden Veikot)+5.21
18.Autio Päivi (Hiisirasti)+6.02
19.Helgerud Bodil (Norway)+6.15
20.Ahonen Laura (Kangasala SK)+7.15
20.Hyyryläinen Laura (Anttolan Urheilijat)+7.15
-Westerlund Ina (Paimion Rasti) 


Kainuun Rastiviikko 2019


H21E 4.päivä 10,9 km osuusaika, 5.7.2019

#UrheilijaSeuraAika
1.Aki Saari (FIN)Lahden Suunnistajat-3751:59
2.Oleksandr Kratov (UKR)Koovee+0.13
3.Ruslan Glebov (UKR)Sweden+0.41
4.Joni Hirvikallio (FIN)Koovee+1:23
5.Markus Räsänen (FIN)Kalevan Rasti+2:03
6.Mikko Knuuttila (FIN)Ikaalisten Nouseva-Voima+2:32
7.Jani Lakanen (FIN)Koovee+3:16
8.Teemu Eerola (FIN)Tampereen Pyrintö+3:31
9.Vili Niemi (FIN)Paimion Rasti+4:18
10.Lauri OikarinenIkaalisten Nouseva-Voima+4:19


D21E 4.päivä 7,2 km osuusaika, 5.7.2019

#UrheilijaSeuraAika
1.Sofia Haajanen (FIN)SK Pohjantähti43:05
2.Mira Kaskinen (FIN)Rastikarhut+0.21
3.Silja Kauppinen (FIN)Kalevan Rasti+0.24
4.Heini Wennman (FIN)SK Pohjantähti+1:02
5.Inga Dambe (LAT)Paimion Rasti+1:52
6.Heini Saarimäki (FIN)Angelniemen Ankkuri+3:38
7.Anna-Kaisa Anjala (FIN)Lahden Suunnistajat-37+4:57
8.Tuija Kuusela (FIN)Rastikarhut+5:13
9.Satu Heittola (FIN)Rasti-Kurikka+5:45
10.Elli Peltomäki (FIN)Rastikarhut+5:55


H21E 3.päivä 6,4 km, 4.7.2019

#UrheilijaSeuraAika
1.Oleksandr Kratov (UKR)Koovee32:27:00
2.Ruslan Glebov (UKR)Sweden+0:35
3.Teemu Eerola (FIN)Tampereen Pyrintö+1:34
4.Aki Saari (FIN)Lahden Suunnistajat-37+1:44
5.Joni Hirvikallio (FIN)Koovee+1:48
5.Mikko Knuuttila (FIN)Ikaalisten Nouseva-Voima+1:48
7.Samu Heiska (FIN)Vehkalahden Veikot+2:15
8.Aleksi Karppinen (FIN)Ikaalisten Nouseva-Voima+2:44
9.Vili Niemi (FIN)Paimion Rasti+2:52
10.Juha Sorvisto (FIN)Lahden Suunnistajat-37+3:04
11.Matti Kivelä (FIN)Hiidenkiertäjät+3:16
12.Lauri Oikarinen (FIN)Ikaalisten Nouseva-Voima+3:30
13.Jonne Lakanen (FIN)Lappeen Riento+3:33
14.Petteri Huikko (FIN)Lahden Suunnistajat-37+3:40
15.Markus Räsänen (FIN)Kalevan Rasti+3:46
16.Olli-Pekka Koistinen (FIN)Hiidenkiertäjät+3:52
17.Pekka Hyvönen (FIN)Angelniemen Ankkuri+4:36
18.Jani Lakanen (FIN)Koovee+5:27
19.Ari-Pekka Lassila (FIN)Koovee+5:41
20.Janne Ovaska (FIN)Vehkalahden Veikot+5:53


D21E 3.päivä 5,1 km, 4.7.2019

#UrheilijaSeuraAika
1.Sofia Haajanen (FIN)SK Pohjantähti32:02:00
2.Inga Dambe (LAT)Paimion Rasti22
3.Mira Kaskinen (FIN)Rastikarhut39
4.Silja Kauppinen (FIN)Kalevan Rasti+2:46
5.Outi Hytönen (FIN)Kangasala SK+2:58
6.Heini Wennman (FIN)SK Pohjantähti+3:39
7.Anna-Kaisa Anjala (FIN)Lahden Suunnistajat-37+4:24
8.Tuija Kuusela (FIN)Rastikarhut+4:38
9.Satu Heittola (FIN)Rasti-Kurikka+5:46
10.Elli Peltomäki (FIN)Rastikarhut+6:35
11.Emmi Haavisto (FIN)Turun Suunnistajat+6:57
12.Heini Saarimäki (FIN)Angelniemen Ankkuri+7:38
13.Essi Hietaoja (FIN)Hiidenkiertäjät+8:04
14.Sanna Kauppila (FIN)Angelniemen Ankkuri+11:19
15.Suvi Heittola (FIN)Rajamäen Rykmentti+12:17
16.Anna Voutilainen (FIN)Espoon Akilles+13:23


H21E 2.päivä 13,3 km, 2.7.2019

#UrheilijaSeuraAika
1.Ruslan Glebov (UKR)Sweden1:08:10
2.Joni Hirvikallio (FIN)Koovee+1:30
3.Jani Lakanen (FIN)Koovee+2:09
4.Samu Heiska (FIN)Vehkalahden Veikot+2:18
5.Aki Saari (FIN)Lahden Suunnistajat-37+2:32
6.Aleksi Karppinen (FIN)Ikaalisten Nouseva-Voima+3:00
7.Oleksandr Kratov (UKR)Koovee+3:22
8.Markus Räsänen (FIN)Kalevan Rasti+4:04
9.Mikko Knuuttila (FIN)Ikaalisten Nouseva-Voima+5:35
10.Jonne Lakanen (FIN)Lappeen Riento+5:46
11.Juha Sorvisto (FIN)Lahden Suunnistajat-37+6:00
12.Matti Kivelä (FIN)Hiidenkiertäjät+7:01
13.Petteri Huikko (FIN)Lahden Suunnistajat-37+7:47
14.Vili Niemi (FIN)Paimion Rasti+8:35
15.Olli-Pekka Koistinen (FIN)Hiidenkiertäjät+8:48
16.Lauri Oikarinen (FIN)Ikaalisten Nouseva-Voima+10:05
17.Pekka Hyvönen (FIN)Angelniemen Ankkuri+10:34
18.Teemu Eerola (FIN)Tampereen Pyrintö+11:47
19.Janne Ovaska (FIN)Vehkalahden Veikot+11:55
20.Ville-Petteri Saarela (FIN)Keminmaan Urheilijat+14:09


D21E 2.päivä 9,0 km, 2.7.2019

#UrheilijaSeuraAika
1.Sofia Haajanen (FIN)SK Pohjantähti1:00:05
2.Inga Dambe (LAT)Paimion Rasti+0.39
3.Heini Wennman (FIN)SK Pohjantähti+0.51
4.Silja Kauppinen (FIN)Kalevan Rasti+1.36
5.Satu Heittola (FIN)Rasti-Kurikka+1.51
6.Mira Kaskinen (FIN)Rastikarhut+2.08
7.Anna-Kaisa Anjala (FIN)Lahden Suunnistajat-37+2.38
8.Lotta Kirvesmies (FIN)Lahden Suunnistajat-37+3.38
9.Satu Rautiainen (FIN)Rasti-Kurikka+4.14
10.Sanna Kauppila (FIN)Angelniemen Ankkuri+6.35
11.Heini Saarimäki (FIN)Angelniemen Ankkuri+8.15
12.Outi Hytönen (FIN)Kangasala SK+9.47
13.Suvi Heittola (FIN)Rajamäen Rykmentti+10.16
14.Susanna Tervo (FIN)Sweden+11.14
15.Tuija Kuusela (FIN)Rastikarhut+11.26
16.Emmi Haavisto (FIN)Turun Suunnistajat+13.01
17.Essi Hietaoja (FIN)Hiidenkiertäjät+16.43


H21E 1.päivä 9,8 km, 30.6.2019

#UrheilijaSeuraAika
1.Ruslan Glebov (UKR)Sweden43:12
2.Aleksi Karppinen (FIN)Ikaalisten Nouseva-Voima+1:00
3.Oleksandr Kratov (UKR)Koovee+1:15
4.Joni Hirvikallio (FIN)Koovee+2:15
5.Aki Saari (FIN)Lahden Suunnistajat-37+2:24
6.Jani Lakanen (FIN)Koovee+2:49
6.Juha Sorvisto (FIN)Lahden Suunnistajat-37+2:49
8.Mikko Knuuttila (FIN)Ikaalisten Nouseva-Voima+2:50
9.Markus Räsänen (FIN)Kalevan Rasti+2:58
10.Samu Heiska (FIN)Vehkalahden Veikot+3:00
11.Matti Kivelä (FIN)Hiidenkiertäjät+3:01
12.Teemu Eerola (FIN)Tampereen Pyrintö+3:37
13.Vili Niemi (FIN)Paimion Rasti+4:04
14.Olli-Pekka Koistinen (FIN)Hiidenkiertäjät+4:47
15.Ilari Sulkula (FIN)Vaajakosken Terä+5:05
16.Antti Vainio (FIN)MS Parma+5:12
17.Pekka Hyvönen (FIN)Angelniemen Ankkuri+5:44
18.Jonne Lakanen (FIN)Lappeen Riento+5:45
19.Aleksi Sopo (FIN)Kuopion Suunnistajat+6:02
20.Petteri Huikko (FIN)Lahden Suunnistajat-37+6:12


D21E 1.päivä 6,9 km, 30.6.2019

#UrheilijaSeuraAika
1.Sofia Haajanen (FIN)SK Pohjantähti38:56
2.Inga Dambe (LAT)Paimion Rasti+20
3.Heini Wennman (FIN)SK Pohjantähti+29
4.Silja Kauppinen (FIN)Kalevan Rasti+59
5.Mira Kaskinen (FIN)Rastikarhut+1:02
6.Heini Saarimäki (FIN)Angelniemen Ankkuri+1:58
7.Lotta Kirvesmies (FIN)Lahden Suunnistajat-37+3:20
8.Elli Peltomäki (FIN)Rastikarhut+3:26
9.Satu Heittola (FIN)Rasti-Kurikka+4:18
10.Sanna Kauppila (FIN)Angelniemen Ankkuri+4:49
11.Tuija Kuusela (FIN)Rastikarhut+4:59
12.Satu Rautiainen (FIN)Rasti-Kurikka+6:44
13.Susanna Tervo (FIN)Sweden+6:55
14.Outi Hytönen (FIN)Kangasala SK+8:29
15.Emmi Haavisto (FIN)Turun Suunnistajat+10:21
16.Anna-Kaisa Anjala (FIN)Lahden Suunnistajat-37+10:47
16.Essi Hietaoja (FIN)Hiidenkiertäjät+10:47
18.Suvi Heittola (FIN)Rajamäen Rykmentti+13:00

Jukolan viesti 15.6.2019

#JoukkueAika
1.Stora Tuna OK (SWE)7:14:39
2.IL Tyrving (NOR)+1.57
3.Tampereen Pyrintö (FIN)+2.15
4.OK Linne (SWE)+2.40
5.IFK Göteborg (SWE)+4.49
6.Kalevan Rasti (FIN)+8.40
7.Koovee (FIN)+8.57
8.Paimion Rasti (FIN)+12.08
9.Nydalens SK (NOR)+14.04
10.Turun Metsänkävijät (FIN)+16.12
11.Halden SK (NOR)+18:56
12.Södertälje Nykvarn Orienter (SWE)+22:28
13.NTNUI (NOR)+22:32
14.Ikaalisten Nouseva-Voima (FIN)+25:22
15.Hiidenkiertäjät (FIN)+25:36
16.Frol IL (NOR)+26:06
17.Ärla IF (SWE)+29:29
18.Helsingin Suunnistajat (FIN)+29:38
19.Kalevan Rasti 2 (FIN)+33:33
20.IK Hakarpspojkarna (SWE)+39:05

Katso Jukolan viestin livetulokset


Venlojen viesti 15.6.2019

#JoukkueAika
1.Fredrikstad SK (NOR)2:45.17
2.IFK Göteborg (SWE)+3.40
3.Tampereen Pyrintö (FIN)+4.00
4.Alfta ÖSA OK (SWE)+6.31
5.Nydalens SK (NOR)+6.36
6.Halden SK (NOR)+6.55
7.SK Pohjantähti (FIN)+8.21
8.IGTISA (LTU)+8.24
9.OK Kåre (SWE)+8.30
10.Lahden Suunnistajat -37 (FIN)+8.37
11.MS Parma (FIN)+8:59
12.Koovee (FIN)+9:29
13.Stora Tuna OK (SWE)+9:31
14.Lynx (FIN)+9:36
15.Pargas IF (FIN)+9:51
16.Paimion Rasti (FIN)+10:08
17.IFK Lidingö SOK (SWE)+11:44
18.Halden SK 2 (NOR)+13:42
19.Rastikarhut (FIN)+13:44
20.IFK Göteborg 2 (SWE)+13:47

Katso Venlojen viestin livetulokset


Suunnistuksen maailmancup Helsinki 8.-11.6.2019


Sprinttiviesti 11.6.2019

#JoukkueAika
1.Ruotsi (Tove Alexandersson, Emil Svensk, Gustav Bergman, Karolin Ohlsson)50.53
2.Sveitsi (Simona Aebersold, Matthias Kyburz, Daniel Hubmann, Elena Roos)51.24
3.Ruotsi 2 (Lina Strand, Max Peter Bejmer, Martin Regborn, Sara Hagstrom)51.43
4.Tsekki (Denisa Kosova, Milos Nykodym, Vojtech Kral, Tereza Janosikova)51.47
5.Norja (Silje Ekroll Jahren, Kasper Fosser, Gaute Hallan Steiwer, Ingeborg Eide)51.58
6.Venäjä (Galina Vinogradova, Artem Popov, Andrey Khramov, Natalia Gemperle)52.08
7.Sveitsi 4 (Sofie Bachmann, Tobia Pezzati, Pascal Buchs, Lisa Holer)52.09
8.Suomi 4 (Kirsi Nurmi, Joni Hirvikallio, Jesse Laukkarinen, Jenny Patana)52.11
9.Suomi (Merja Rantanen, Aleksi Niemi, Akseli Ruohola, Maija Sianoja)52.13
10.Sveitsi 2 (Paula Gross, Florian Howald, Martin Hubmann, Julia Jakob)52.19


Takaa-ajo 8,9 km, naiset D21, 9.6.2019

#UrheilijaTulos
1.Tove Alexandersson (SWE)58:50:00
2.Marika Teini (FIN)1:00:20
3.Kamilla Olaussen (NOR)1:01:26
4.Natalia Gemperle (RUS)1:02:04
5.Karolin Ohlsson (SWE)1:02:06
6.Anastasia Rudnaya (RUS)1:02:16
7.Venla Harju (FIN)1:02:35
8.Sabine Hauswirth (SUI)1:03:38
9.Anna Bachman (SWE)1:03:42
10.Elena Roos (SUI)1:03:43


Takaa-ajo 13,4 km, miehet H21, 9.6.2019

#UrheilijaTulos
1.Gustav Bergman (SWE)1:12:19
2.Frederic Tranchand (FRA)1:14:17
3.Magne Daehli (NOR)1:14:23
4.Miika Kirmula (FIN)1:14:24
5.Martin Regborn (SWE)1:14:36
6.Daniel Hubmann (SUI)1:14:56
7.Vojtech Kral (CZE)1:15:03
8.Joey Hadorn (SUI)1:16:20
9.Olav Lundanes (NOR)1:16:42
10.Matthias Kyburz (SUI)1:16:49


Keskimatka 4,6 km, naiset D21, 8.6.2019

#UrheilijaAika
1.Tove Alexandersson (SWE)29:54:00
2.Natalia Gemperle (RUS)31:32:00
3.Marika Teini (FIN)31:53:00
4.Karolin Ohlsson (SWE)32:03:00
5.Kamilla Olaussen (NOR)32:29:00
6.Venla Harju (FIN)32:30:00
7.Saila Kinni (FIN)33:28:00
8.Anastasia Rudnaya (RUS)33:30:00
9.Simona Aebersold (SUI)33:44:00
10.Elin Mansson (SWE)33:58:00


Keskimatka 5,9 km, miehet H21, 8.6.2019

#UrheilijaAika
1.Gustav Bergman (SWE)30:20:00
2.Frederic Tranchand (FRA)31:23:00
3.Olav Lundanes (NOR)31:51:00
4.Magne Daehli (NOR)31:56:00
5.Martin Regborn (SWE)32:10:00
6.Daniel Hubmann (SUI)32:25:00
7.Miika Kirmula (FIN)32:41:00
8.Vojtech Kral (CZE)32:42:00
9.Gaute Hallan Steiwer (NOR)33:02:00
9.Johan Runesson (SWE)33:02:00


Viestiliiga 3/7 - Medilaser-viesti 25.5.2019


Naiset D21

#JoukkueAika
1.Lynx2:15.39
2.Rastikarhut+2.20
3.Paimion Rasti+5.10
4.Tampereen Pyrintö+7.47
5.Kalevan Rasti+11.19
6.Lahden Suunnistajat-37+15.04
7.Helsingin Suunnistajat+15.56
8.Lynx 2+16.30
9.Kouvolan Suunnistajat+19.03
10.Helsingin Suunnistajat 2+25.48


Miehet H21

#JoukkueAika
1.Kalevan Rasti2:25.55
2.Paimion Rasti+0.06
3.Tampereen Pyrintö+2.04
4.Ikaalisten Nouseva-Voima+2.55
5.Helsingin Suunnistajat 2+3.51
6.Lahden Suunnistajat-37+8.29
7.Lynx+8.35
8.Vehkalahden Veikot+8.52
9.Lahden Suunnistajat-37 2+14.22
10.Navi+14.36


SM-sprinttiviesti (sekajoukkueet) Rauma, 19.5.2019

#JoukkueAika
1.Tampereen Pyrintö (Lotta Karhola, Otto Simosas, Aleksi Niemi, Venla Harju)56.15
2.Lahden Suunnistajat-37 (Lotta Kirvesmies, Juha Sorvisto, Philipp von Arx, Minna Kauppi)+0.21
3.Lynx (Sara Karvonen, Janne Mänkärlä, Antti Parjanne, Aino Mänkärlä)+0.55
4.Hiidenkiertäjät (Laura Parjanne, Mikko Patana, Olli-Pekka Koistinen, Jenny Patana)+0.58
5.Koovee (Johanna Hulkkonen, Joni Hirvikallio, Tim Robertson, Ulrika Uotila)+1.24
6.Helsingin Suunnistajat (Noora Hyrynen, Olli Ojanaho, Topi Syrjäläinen, Elina Lammi)+1.35
7.Kalevan Rasti (Silja Tarvonen, Roope Koskinen, Santeri Silvennoinen, Siiri Silvennoinen)+2.01
8.FSO (Amy Nymalm, Fredric Portin, Topi Hasu, Alexandra Enlund)+2.05
9.Helsingin Suunnistajat 2 (Anniina Suhonen, Otto Kaarlo, Tuomas Heikkilä, Milla Mattila)+2.52
10.Keski-Suomi (Merja Rantanen, Lauri Pohjola, Topias Helminen, Veera Klemettinen)+3.15

Tiomila, miesten viesti, 27.4.2019

#UrheilijaAika
1.IFK Göteborg Orientering0.00
2.Koovee 1+7.48
3.Halden SK 1+13.39
4.Kalevan Rasti 1+14.48
5.OK Linné 1+14.57
6.Tyrving IL 1+16.44
7.Fredrikstad SK 1+16.47
8.Stora Tuna OK 1+18.37
9.NTNUI 1+19.49
10.Södertälje-Nykvarn OF 1+22.35

Tiomila, naisten viesti, 27.4.2019

#UrheilijaAika
1.Tampereen Pyrintö 10.00
2.Alfta-Ösa OK+1.38
3.IFK Göteborg Orientering+2.33
4.Fredrikstad SK+2.42
5.OK Kåre+2.49
6.Koovee 1+2.56
7.OK Pan-Kristianstad 1+3.32
8.SK Pohjantähti 1+3.46
9.Halden SK 1+6.45
10.OK Tisaren 1+6.48

Suomalaisjoukkueita
12. Hiidenkiertäjät +7:03
14. MS Parma +7:31
16. Pargas IF +9:11

Viestiliiga 2/7 - Finnspring-viesti 21.4.2019


Miehet

#SeuraAikaero
1.MS Parma (Artem Popov, Arto Talvinen, Akseli Ruohola)1:47:06
2.Paimion Rasti (Daniel Stenlund, Toni Saari, Frederic Tranchand)+0.23
3.Pargas IF (Erik Haajanen, Tobias Henriksson, Fredric Portin)+1.09
4.Kalevan Rasti (Jere Pajunen, Markus Räsänen, Miika Kirmula)+1.26
5.Ikaalisten Nouseva-Voima (Mikko Knuuttila, Aleksi Karppinen, Eetu Savolainen)+2.13
6.Tampereen Pyrintö (Matthias Reiner, Anton Kuukka, Johan Runesson)+3.36
7.Ikaalisten Nouseva-Voima 2 (Tero Linnainmaa, Juho Ylinen, Dmitry Tsvetkov)+3.44
8.Angelniemen Ankkuri (Tuomo Mäkelä, Pekka Hyvönen, Andreas Hougaard Boesen)+4.01
9.Helsingin Suunnistajat (Einari Heinaro, Ollipekka Heikkilä, Topi Syrjäläinen)+4.37
10.Lahden Suunnistajat-37 (Aki Saari, Pauli Leinonen, Aleksi Anttolainen)+5.23

Naiset

#SeuraAikaero
1.Lynx (Karoliina Sundberg, Sara Karvonen, Aino Mänkärlä)1:45:57
2.Pargas IF (Yvonne Gunell, Ida-Marie Cederberg, Amy Nymalm)+0.51
3.Kouvolan Suunnistajat (Liisa Peltonen, Marja Laukkanen, Elisa Mattila)+1.01
4.Kalevan Rasti (Silja Tarvonen, Siiri Silvennoinen, Silja Kauppinen)+1.27
5.Hiidenkiertäjät 2 (Roosa Hämäläinen, Jenny Patana, Laura Parjanne)+1.49
6.Tampereen Pyrintö (Anni-Maija Fincke, Milla Lohikainen, Lotta Karhola)+3.01
7.Rastikarhut (Mira Kaskinen, Elli Peltomäki, Suvi Ylikylä)+6.28
8.MS Parma (Noora Koskinen, Tuulia Viberg, Anastasia Rudnaya)+7.13
9.Lahden Suunnistajat-37 (Anna-Kaisa Anjala, Tytti Kirvesmies, Lotta Kirvesmies)+7.31
10.Paimion Rasti (Inga Dambe, Ina Westerlund, Emma Silvennoinen)+7.32


Viestiliiga 1/7 - Kevätyön Viesti 12.4.2019


Miehet

#JoukkueAika
1.Tampereen Pyrintö 12:10.18
2.Tampereen Pyrintö 2+0.02
3.Kalevan Rasti 2+2.19
4.Ikaalisten Nouseva-Voima 1+2.22
5.Kalevan Rasti 1+2.54
6.Lahden Suunnistajat-37 1+6.16
6.Angelniemen Ankkuri 1+6.16
8.Helsingin Suunnistajat 1+9.08
9.Tampereen Pyrintö 3+9.09
10.Lynx 1+9.11

Naiset

#JoukkueAika
1.Pargas IF 11:45.55
2.Koovee 2+1.13
3.Koovee 1+2.41
4.Tampereen Pyrintö 1+2.48
5.Rastikarhut 1+3.49
6.Kalevan Rasti 1+4.18
7.Paimion Rasti 1+4.32
8.Helsingin Suunnistajat 1+5.09
9.Lynx 1+7.20
10.MS Parma 1+9.20



Suomen suunnistusmaajoukkueet 2019


Suunnistusmaajoukkue


NaisetMiehet
Anna Haataja (SK Pohjantähti)Miika Kirmula (Kalevan Rasti)
Venla Harju (Tampereen Pyrintö)Elias Kuukka (Tampereen Pyrintö)
Anna Närhi (IFK Göteborg)Aleksi Niemi (Tampereen Pyrintö)
Merja Rantanen (Jämsän Retki-Veikot)Olli Ojanaho (Helsingin Suunnistajat)
Maija Sianoja (MS Parma) 
Marika Teini (SK Pohjantähti) 


Marika Teini kuuluu Suomen suunnistusmaajoukkueen kovimpiin nimiin. Kuva vuoden 2009 nuorten MM-kisojen pitkän matkan palkintojenjaosta. Pronssia voittanut Teini kuvassa oikealla.
Marika Teini kuuluu Suomen suunnistusmaajoukkueen kovimpiin nimiin. Kuva vuoden 2009 nuorten MM-kisojen pitkän matkan palkintojenjaosta. Pronssia voittanut Teini kuvassa oikealla. (Torben Utzon [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)


B-maajoukkue


NaisetMiehet
Sari Anttonen (Keuruun Kisailijat)Hannu Airila (Kalevan Rasti)
Sofia Haajanen (SK Pohjantähti)Joni Hirvikallio (Koovee)
Henna Haikonen (Anttolan Urheilijat)Severi Kymäläinen (Tampereen Pyrintö)
Lotta Karhola (Tampereen Pyrintö)Otto Simosas (Tampereen Pyrintö)
Saila Kinni (Tampereen Pyrintö) 
Kirsi Nurmi (IFK Göteborg) 


Team Kisakallio (21-25v.)


NaisetMiehet
Alexandra Enlund (Pargas IF)Joonas Ahola (Navi)
Veera Klemettinen (Suunta-Jyväskylä)Tuomas Heikkilä (Helsingin Suunnistajat)
Amy Nymalm (Pargas IF)Otto Kaario (Helsingin Suunnistajat)
 Aleksi Karppinen Ikaalisten (Nouseva-Voima)
 Akseli Ruohola (MS Parma)
 Eetu Savolainen (Ikaalisten Nouseva-Voima)
 Aleksi Sorsa (Tampereen Pyrintö)
 Topi Syrjäläinen (Helsingin Suunnistajat)

Maajoukkueen valmennus ja huolto

Vastuuvalmentajat: Petteri Kähäri (päävalmentaja) ja Antti Harju (taitovalmennus)
Kehittymisen seuranta: Petteri Kähäri, Antti Harju, Jari Sipilä, Antti Örn
Team Kisakallio valmentajat: Fredric Portin ja Mårten Boström
Leirivalmentajat: Jarkko Huovila, Tuomo Mäkelä, Kalle Rantala, Jarmo Tonder, Janne Weckman
Lääkäri: Katja Mjösund
Lihashuolto/fysioterapia: Olli Andersson, Jarmo Tonder
Varusteet ja logistiikka: Petteri Vuorinen

Nuorten maajoukkue


NaisetMiehet
Lotta Eerola (Tampereen Pyrintö)Aaro Aho (Valkeakosken Haka)
Ida Haapala (Espoon Suunta)Topias Arola (Paimion Rasti)
Mikaela Karjalainen (Jämsän Retki-Veikot)Mikko Eerola (Tampereen Pyrintö)
Melina Lahdenperä (Espoon Suunta)Niklas Heikkilä (Turun Metsänkävijät)
Elisa Mattila (Kouvolan Suunnistajat)Arttu Lindqvist (Kouvolan Suunnistajat)
Maria Määttänen (Espoon Suunta)Leo Matinheikki (Tampereen Pyrintö)
Inka Nurminen (Jämsän Retki-Veikot)Teemu Oksanen (Ikaalisten Nouseva-Voima)
Liisa Peltonen (Kouvolan Suunnistajat)Touko Seppä (Turun Suunnistajat)
Jasmiina Rantala (Rasti-Lukko)Lassi Vaismaa (Jämsän Retki-Veikot)
Siiri Silvennoinen (Kalevan Rasti)Justus Vuori (Turun Suunnistajat)
Venla Taulavuori (Alatornion Pirkat) 
Anu Tuomisto (Vaasan Suunnistajat) 

Nuorten maajoukkueen valmennus ja huolto

Vastuuvalmentaja: Antti Örn
Apuvalmentaja: Andreas Boesen
Lääkäri: Olli Heinonen
Lihashuolto: Maija Laurikkala-Dewess
Lihashuolto: Jutta Jussila

Vuoden suunnistaja -palkinto


Suunnistusliitto palkitsee vuoden parhaita vuosittain gaalatilaisuudessaan. Ohessa Vuoden suunnistaja -palkinnon saajat vuosilta 2009-2018. Naiset ovat hallinneet Vuoden suunnistaja -valintaa viimeisen kymmenen vuoden aikana, sillä peräti kahdeksan kertaa valinta on osunut naiseen.

VuosiValinta
2018Marika Teini
2017Venla Harju
2016Marika Teini
2015Merja Rantanen
2014Saila Kinni
2013Mårten Boström
2012Minna Kauppi
2011Pasi Ikonen
2010Minna Kauppi
2009Minna Kauppi