Suunnistus (Kilpasuunnistus) - Katso Kilpailukalenteri & Tulokset

Suunnistus


Etusuoran suunnistus-sivulta löydät uusimmat kilpasuunnistustulokset, kilpailukalenterin, Suomen maajoukkueen kokoonpanon ja muuta tietoa suunnistuksesta.
Suunnistus on urheilulaji, jossa maastosta on tarkoitus löytää karttaan merkityt rastit oikeassa järjestyksessä mahdollisimman nopeasti. Suunnistus on erityisesti Pohjoismaissa erittäin suosittu sekä kilpailu- että kuntoilumuotona. Suunnistus kuuluu Suomen suosituimpien kuntoilulajien joukkoon.

Suunnistuskilpailut - Suunnistuksen kilpailukalenteri 2021


Suunnistuksen tunnetuimmat ja seuratuimmat kilpailut ovat suunnistuksen MM-kisat, Jukolan Viesti, 10mila, Kainuun Rastiviikko ja Fin5-suunnistusviikko. Ohessa suunnistuksen tärkeimmät kilpailutapahtumat kaudelta 2021.

Kisakalenteri Suunnistus

  • AjankohtaTapahtumaPaikka
  • 18.4.2021Suunnistusliiga WRE SprintKerava
  • 8.5.2021Suunnistusliiga Kevät-KeskariKouvola
  • 9.5.2021Viestiliiga Kymen RastiviestiKouvola
  • 13.5.2021 - 16.5.2021Suunnistus EM-kisatNauchatel, Sveitsi
  • 6.6.2021Suunnistusliiga SM-keskimatkaNaantali
  • 19.6.2021Viestiliiga Lakeuden viestiVimpeli
  • 3.7.2021 - 9.7.2021MM-kisatDoksy, Tsekki
  • 31.7.2021Suunnistusliiga QP Resort GamesKuopio
  • 1.8.2021Viestiliiga Kivennapa viestiKuopio
  • 14.8.2021Viestiliiga Hämeen rastiviestiValkeakoski
  • 15.8.2021Suunnistusliiga Knockout NokiaNokia
  • 21.8.2021 - 22.8.2021Jukolan viestiRovaniemi
  • 5.9.2021Suunnistusliiga SM-pitkämatkaLannevesi
  • 11.9.2021Suunnistusliiga SM-sprintJuva
  • 12.9.2021Viestiliiga SM-viestiMikkeli
  • 18.9.2021Viestiliiga FinaaliKirkkonummi
  • 25.9.2021Suunnistusliiga SM-yöVehkalahti


Suunnistus on mainio yleisölaji. Kuva vuoden 2016 suunnistuksen MM-kisoista Strömstadista, Ruotsista.
Suunnistus on mainio yleisölaji. Kuva vuoden 2016 suunnistuksen MM-kisoista Strömstadista, Ruotsista. (Klas Bringert [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons)


Suunnistus - Tulokset tänään


SM-viestit 12.9.2021 Mikkeli


Miehet 4 x 6,3 km

#JoukkueTulos
1Tampereen Pyrintö2:59:21
2Kalevan Rasti2:59:56
3Helsingin Suunnistajat3:01:05
4Ikaalisten Nouseva-Voima3:05:35
5Tampereen Pyrintö 23:09:06
6Kalevan Rasti 23:10:14
7Paimion Rasti3:13:51
8Turun Metsänkävijät3:17:35
9Lahden Suunnistajat-373:17:55
10Espoon Suunta3:20:04

Naiset 3 x 5,0 km

#JoukkueTulos
1Tampereen Pyrintö1:59:13
2MS Parma2:06:19
3Suunta Jyväskylä2:06:28
4Kalevan Rasti2:07:24
5Jämsän Retki-Veikot2:08:02
6SK Pohjantähti2:08:20
7Paimion Rasti2:11:24
8SK Pohjantähti 22:11:28
9Kangasala SK2:11:33
10Rastikarhut2:12:46


Sprinttisuunnistuksen SM-kisat Juva 11.9.2021


Miehet 4,3 km

#UrheilijaTulos
1.Popov (U) Artem (MS Parma)14:54
1.Niemi Aleksi (Tampereen Pyrintö)14:54
3.Ylinen Juho (Ikaalisten Nouseva-Voima)+0:01
4.Syrjäläinen Topi (Helsingin Suunnistajat)+0:09
5.Krivda (U) Tomás (Kalevan Rasti)+0:15
6.Michiels (U) Yannick (Turun Metsänkävijät)+0:17
7.Kymäläinen Severi (Tampereen Pyrintö)+0:26
8.Hubacek (U) Jonas (MS Parma)+0:29
8.Rauturier (U) Maxime (Angelniemen Ankkuri)+0:29
10.Oksanen Teemu (Ikaalisten Nouseva-Voima)+0:32
11.Kaario Otto (Helsingin Suunnistajat)+0:33
12.Kashin (U) Daniil (Turun Metsänkävijät)+0:38
13.Ahola Joonas (Navi)+0:43
14.Talvinen Arto (MS Parma)+0:45
15.Ahola Topias (Navi)+0:48
16.Simosas Otto (Tampereen Pyrintö)+0:51
17.Heinonen Eero (MS Parma)+0:52
17.Silvennoinen Santeri (Kalevan Rasti)+0:52
19.Suna Jussi (Turun Metsänkävijät)+0:53
20.Kolbe (U) Colin (Angelniemen Ankkuri)+0:55
21.Von Arx (U) Philipp (Lahden Suunnistajat-37)+0:57
22.Heikkilä Tuomas (Helsingin Suunnistajat)+0:58
23.Sevelius Emil (OK77)+1:03
24.Palmen Alvar (Espoon Suunta)+1:07
24.Aho Aaro (Valkeakosken Haka)+1:07
26.Penttinen Topi (MS Parma)+1:14
27.Takanen Lari (Paimion Rasti)+1:18
28.Hramov (U) Andrei (Hiisirasti)+1:21
28.Hirs (U) Otakar (Helsingin Suunnistajat)+1:21
30.Mäkelä Tuomo (Angelniemen Ankkuri)+1:23
31.Saikko Antti (Tampereen Pyrintö)+1:25
32.Kangas Veli (Helsingin Suunnistajat)+1:26
33.Patana Mikko (Hiidenkiertäjät)+1:27
34.Toivonen Eevert (Kangasala SK)+1:31
35.Koivumäki Lauri (Lapuan Virkiä)+1:35
35.Lindqvist Arttu (Kouvolan Suunnistajat)+1:35
37.Syrjäläinen Arttu (Helsingin Suunnistajat)+1:38
38.Silvennoinen Oskari (Kalevan Rasti)+1:41
39.Pasanen Ville (Kalevan Rasti)+1:50
40.Heinaro Einari (Helsingin Suunnistajat)+1:52
41.Kari Tuomas (Angelniemen Ankkuri)+1:53
42.Valtonen Luukas (Helsingin Suunnistajat)+1:54
43.Heinonen Samuel (Paimion Rasti)+1:56
44.Koskinen Roope (Kalevan Rasti)+1:58
45.Mäkinen Tuukka (MS Parma)+2:06
46.Rantala Valtteri (Lahden Suunnistajat-37)+2:08
47.Koivisto Antton (SK Uusi)+2:50
48.Turkki Eero (Helsingin Suunnistajat)+2:59
 Kuningas Janne (Lappeen Riento)Hyl.
 Nakonechnyi (U) Dmitry (Hiisirasti)Hyl.

Naiset 3,7 km

#UrheilijaTulos
1.Janosikova (U) Tereza (Suunta Jyväskylä)14:27
2.Rantanen Merja (Jämsän Retki-Veikot)24
3.Klemettinen Veera (Suunta Jyväskylä)25
4.Harju Venla (Tampereen Pyrintö)28
5.Haataja Anna (SK Pohjantähti)30
6.Rudnaya (U) Anastasia (MS Parma)41
7.Ukskoski Karoliina (Lahden Suunnistajat-37)46
7.Hornik (U) Aleksandra (Paimion Rasti)46
9.Karhola Lotta (Tampereen Pyrintö)51
10.Nurmi Kirsi (SK Pohjantähti)56
11.Hämäläinen Roosa (Hiidenkiertäjät)+1:03
12.Oksanen Maiju (Kangasala SK)+1:04
13.Dvorianskaia (U) Anna (Hiisirasti)+1:05
14.Kauppila Sanna (Angelniemen Ankkuri)+1:06
15.Rantala Jasmiina (Lynx)+1:08
15.Taulavuori Venla (Alatornion Pirkat)+1:08
17.Niva Sara (SK Pohjantähti)+1:13
18.Westerlund Ina (Paimion Rasti)+1:19
19.Nurminen Inka (Jämsän Retki-Veikot)+1:21
20.Tuomisto Anu (Norway)+1:27
20.Silvennoinen Siiri (Kalevan Rasti)+1:27
22.Mänkärlä Aino (Lynx)+1:30
23.Simonsén Suvi (Rastikarhut)+1:31
24.Karvonen Sara (Lynx)+1:39
25.Närhi Anna (Lahden Suunnistajat-37)+1:40
26.Joensuu Marttiina (SK Pohjantähti)+1:46
27.Kuusela Tuija (Rastikarhut)+1:55
28.Valonen Hanna (Rajamäen Rykmentti)+1:59
29.Lahdenperä Melina (Espoon Suunta)+2:01
30.Rahkola Ella-Noora (Turun Suunnistajat)+2:07
31.Koskinen Noora (MS Parma)+2:09
32.Valkama Emma (Paimion Rasti)+2:14
33.Saarijärvi Salla (Rastikarhut)+2:22
34.Rahko Saana-Maria (SK Pohjantähti)+2:32
35.Turakainen Venla (Helsingin Suunnistajat)+2:33
36.Kaartinen Selja (Angelniemen Ankkuri)+2:34
37.Moilanen Anna (Kalevan Rasti)+2:38
38.Norrbacka Sanni (Lynx)+2:44
39.Pelkonen Roosa (Tampereen Pyrintö)+2:47
40.Ylikylä Sanna (Angelniemen Ankkuri)+2:53
41.Heittola Suvi (Rastikarhut)+3:00
 Patana Jenny (Hiidenkiertäjät) 


SM-pitkä matka 4.-5.9.2021, Saarijärvi


Miehet 16,1 km

#UrheilijaTulos
1.Kirmula Miika (Kalevan Rasti)1:30:00
2.Glebov Ruslan ((U) Ukrania)+3:58
3.Savolainen Eetu (Ikaalisten Nouseva-Voima)+5:56
4.Niemi Aleksi (Tampereen Pyrintö)+6:42
5.Kuukka Elias (Tampereen Pyrintö)+7:01
6.Ruohola Akseli (MS Parma)+7:38
7.Aho Aaro (Valkeakosken Haka)+8:49
8.Simosas Otto (Tampereen Pyrintö)+8:51
9.Sorsa Aleksi (Tampereen Pyrintö)+8:57
10.Syrjäläinen Topi (Helsingin Suunnistajat)+8:58
11.Popov Artem ((U) MS Parma)+10:00
12.Henriksson Tobias (Paimion Rasti)+10:03
13.Heinaro Einari (Helsingin Suunnistajat)+10:16
14.Nenonen Lauri (Kalevan Rasti)+10:30
15.Silvennoinen Santeri (Kalevan Rasti)+11:46
16.Suna Jussi (Turun Metsänkävijät)+12:03
17.Kangas Veli (Helsingin Suunnistajat)+12:13
18.Kuukka Anton (Tampereen Pyrintö)+12:17
19.Sorvisto Juha (Lahden Suunnistajat-37)+13:05
20.Leinonen Pauli (Lahden Suunnistajat-37)+13:14
21.Heinonen Eero (MS Parma)+14:16
21.Sulkula Ilari (Vaajakosken Terä)+14:16
23.Heiska Samu (Turun Metsänkävijät)+14:32
24.Saikko Antti (Tampereen Pyrintö)+14:53
25.Oksanen Teemu (Ikaalisten Nouseva-Voima)+14:59
26.Huostila Anssi (Tampereen Pyrintö)+15:30
27.Sjöblom Jesper (Sweden)+16:04
28.Kymäläinen Severi (Tampereen Pyrintö)+17:09
29.Toivonen Eevert (Kangasala SK)+17:14
30.Räsänen Markus (Kalevan Rasti)+17:22
31.Nakonechnyi Dmitry ((U) Hiisirasti)+17:48
32.Ikonen Pasi (Paimion Rasti)+18:18
32.Silvennoinen Oskari (Kalevan Rasti)+18:18
34.Hubácek Jonas ((U) MS Parma)+18:44
35.Kotro Tuomas (Ikaalisten Nouseva-Voima)+19:01
36.Mänkärlä Janne (Lynx)+19:21
37.Joensuu Ari-Pekka (Paimion Rasti)+20:15
38.Mäkinen Tapani (Turun Metsänkävijät)+20:31
39.Rauturier Maxime ((U) Angelniemen Ankkuri)+21:05
40.Jern Tobias (OK77)+21:19
41.Karppinen Aleksi (Ikaalisten Nouseva-Voima)+22:37
42.Kashin Daniil ((U) Turun Metsänkävijät)+22:53
43.Fabritius Mikael (Lahden Suunnistajat-37)+22:57
44.Heikkilä Ollipekka (Helsingin Suunnistajat)+23:08
45.Knuuttila Mikko (Ikaalisten Nouseva-Voima)+23:23
46.Koskinen Roope (Kalevan Rasti)+27:55
47.Ruohola Aaro (MS Parma)+28:22
48.Ray Jonathan (OK77)+30:38
49.Korpi Juho (Navi)+31:32
 Ahola Joonas (Navi)Kesk.
 Eerola Mikko (Tampereen Pyrintö)Kesk.


Naiset 11,3 km

#UrheilijaTulos
1.Karhola Lotta (Tampereen Pyrintö)1:18:28
2.Harju Venla (Tampereen Pyrintö)15
3.Rudnaya Anastasia ((U) MS Parma)+1:01
4.Klemettinen Veera (Suunta Jyväskylä)+1:36
5.Haanpää Anni (Tampereen Pyrintö)+1:54
6.Rantanen Merja (Jämsän Retki-Veikot)+2:29
7.Janosikova Tereza ((U) Suunta Jyväskylä)+2:39
8.Haataja Anna (SK Pohjantähti)+3:11
9.Nymalm Amy (Pargas IF)+3:39
10.Jalava Enni (MS Parma)+3:42
11.Tuomisto Anu (Norway)+4:30
12.Ukskoski Karoliina (Lahden Suunnistajat-37)+4:34
13.Patana Jenny (Hiidenkiertäjät)+4:47
14.Wennman Heini (SK Pohjantähti)+5:17
15.Silvennoinen Siiri (Kalevan Rasti)+5:48
16.Niittynen Miia (Kalevan Rasti)+6:29
17.Kauppila Sanna (Angelniemen Ankkuri)+6:32
18.Taulavuori Venla (Alatornion Pirkat)+7:01
19.Joensuu Marttiina (SK Pohjantähti)+7:05
20.Nurmi Kirsi (SK Pohjantähti)+7:58
21.Kuusela Tuija (Rastikarhut)+9:08
22.Westerlund Ina (Paimion Rasti)+9:32
23.Oksanen Maiju (Kangasala SK)+10:03
24.Gunell Yvonne (Pargas IF)+10:44
25.Heittola Suvi (Rastikarhut)+10:47
26.Uotila Ulrika (Kangasala SK)+10:59
27.Koskinen Noora (MS Parma)+11:11
28.Eerola Lotta (Tampereen Pyrintö)+12:02
29.Suhonen Anniina (Helsingin Suunnistajat)+12:03
30.Rajamäki Netta (Kalevan Rasti)+12:42
31.Rahko Saana-Maria (SK Pohjantähti)+13:07
32.Mänkärlä Aino (Lynx)+14:02
33.Närhi Anna (Lahden Suunnistajat-37)+14:06
34.Kinni Saila (Tampereen Pyrintö)+15:08
35.Kotkajuuri Anna (Rastikarhut)+16:07
36.Hirvonen Eveliina (Norway)+17:14
37.Pylvänäinen Henna (Kouvolan Suunnistajat)+18:12
38.Donner Janina (Suunta Jyväskylä)+18:22
39.Väisänen Essi (Tampereen Pyrintö)+18:40
40.Turakainen Venla (Helsingin Suunnistajat)+20:08
41.Valkama Emma (Paimion Rasti)+21:27
42.Tuomisto Satu (Vaasan Suunnistajat)+22:38
43.Dvorianskaia Anna ((U) Hiisirasti)+23:06
44.Pelkonen Roosa (Tampereen Pyrintö)+23:12
45.Rahkola Ella-Noora (Turun Suunnistajat)+24:24
46.Jakobsson Laura (Rastikarhut)+25:19
47.Portin Laura (Pargas IF)+27:15
48.Viholainen Elisa (Espoon Suunta)+27:25
49.Haavisto Emmi (Turun Suunnistajat)+37:14
50.Rintanen Heini (Turun Suunnistajat)+41:53


Knock-Out Sprintti 15.8.2021, Nokia (Suunnistusliiga)


Naisten finaali 2,2 km

#UrheilijaTulos
1Merja Rantanen (Jämsän Retki-Veikot)8:24
2Anna Haataja (SK Pohjantähti)8:30
3Aino Mänkärlä (Lynx)8:31
4Sara Karvonen (Lynx)8:38
5Karoliina Ukskoski (Lahden Suunnistajat-37)8:43
6Anu Tuomisto (Norway)9:22

Miesten finaali 2,2 km

#UrheilijaTulos
1Teemu Oksanen (Ikaalisten Nouseva-Voima)7:38
 Otto Simosas (Tampereen Pyrintö)hylätty
 Eero Heinonen (MS Parma)hylätty
 Alvar Palmen (Espoon Suunta)hylätty
 Joni Hirvikallio (Koovee)hylätty
 Juho Ylinen (Ikaalisten Nouseva-Voima)hylätty



Hämeen Rastiviesti 14.8.2021, Valkeakoski (Viestiliiga)


Miehet

#UrheilijaTulos
1Ikaalisten Nouseva-Voima (304)1:48:43
2Tampereen Pyrintö (301)+3:57
3Kalevan Rasti 2 2 (317)+4:01
4Turun Suunnistajat (350)+5:09
5Helsingin Suunnistajat (302)+5:43
6Kalevan Rasti (310)+6:05
7Lynx (319)+6:13
8Koovee (303)+6:34
9Turun Metsänkävijät (307)+6:38
10Lapuan Virkiä (316)+6:39
11MS Parma (336)+7:56
12Hiidenkiertäjät (309)+7:58
13Turun Metsänkävijät 2 (333)+8:00
14Lahden Suunnistajat-37 2 (321)+9:27
15Kangasala SK 2 (338)+9:33
16Kouvolan Suunnistajat (326)+9:51
17Espoon Suunta (311)+10:00
18Jämsän Retki-Veikot (318)+10:01
19Tampereen Pyrintö 2 (322)+10:03
20Lahden Suunnistajat-37 (305)+10:06
21Helsingin Suunnistajat 2 (312)+10:11
22Hiisirasti (359)+10:14
23IF Femman (323)+10:16
24MS Parma 2 (369)+11:28
25Vehkalahden Veikot (308)+11:36
26Angelniemen Ankkuri (315)+11:43
27Paimion Rasti (306)+12:07
28Ikaalisten Nouseva-Voima 2 (324)+12:10
29Kangasala SK (313)+13:40
30Lynx 2 (345)+13:55
31Hiisirasti 2 (358)+15:59
32Hiidenkiertäjät 2 (328)+16:05
33MS Parma 3 (370)+20:06
34Vehkalahden Veikot 2 (340)+20:19
35OK Trian (342)+20:25
36Ikaalisten Nouseva-Voima 3 (360)+20:45
37Turun Suunnistajat 2 (374)+20:52
38Rasti-Kurikka (339)+20:57
39Kouvolan Suunnistajat 2 (365)+21:00
40Lahden Suunnistajat-37 3 (348)+21:06
41Kuopion Suunnistajat (331)+22:07
42Lapuan Virkiä 2 (343)+23:12
43Vehkalahden Veikot 3 (375)+23:13
44Anttolan Urheilijat (330)+24:45
45Espoon Suunta 2 (347)+26:57
46Hiidenkiertäjät 3 (356)+27:38
47Lappeen Riento (332)+27:58
48Helsingin Suunnistajat 3 (329)+28:00
49Kouvolan Suunnistajat 3 (366)+30:00
50OK 77 2 (320)+30:16
51OK 77 3 (371)+30:29
52OK Trian 2 (372)+30:46
53Espoon Akilles (344)+31:14
54Kangasala SK 3 (362)+31:25
55Lapuan Virkiä 3 (368)+32:37
56Jämsän Retki-Veikot 2 (346)+34:32
57Angelniemen Ankkuri 2 (352)+35:46
58Lahden Suunnistajat-37 4 (367)+36:20
59Hiidenkiertäjät 4 (357)+36:26
60Anttolan Urheilijat 2 (349)+36:35
61SK Uusi (335)+40:12
62Espoon Akilles 2 (353)+44:10
63Kangasala SK 4 (364)+44:17
64SK Uusi 2 (373)+52:06
65Hauhon Sisu (355)+1:02:14
66Koovee 2 (327)+1:02:27

Naiset

#UrheilijaTulos
1Lahden Suunnistajat-37 (202)1:40:12
2SK Pohjantähti (201)+1:53
3Tampereen Pyrintö (203)+4:00
4Lynx (209)+4:09
5Rastikarhut (206)+4:17
6MS Parma (204)+5:28
7Espoon Suunta (216)+8:26
8Pargas IF (212)+8:43
9Kangasala SK (217)+9:29
10Helsingin Suunnistajat (210)+11:51
11MS Parma 2 (228)+13:03
12Rastikarhut 2 (213)+13:22
13Jämsän Retki-Veikot (207)+14:29
14Lynx 2 (227)+16:01
15Tampereen Pyrintö 2 (214)+17:37
16MS Parma 3 (242)+17:49
17Lahden Suunnistajat-37 3 (240)+19:30
18Kangasala SK 2 (218)+19:33
19Lahden Suunnistajat-37 2 (219)+21:32
20Turun Suunnistajat 2 (223)+21:39
21OK 77 (229)+21:54
22Turun Suunnistajat (215)+21:59
23Anttolan Urheilijat (222)+22:15
24Rastikarhut 4 (244)+23:25
25Suunta Jyväskylä (205)+24:37
26Angelniemen Ankkuri (220)+25:08
27Rasti-Kurikka (245)+25:13
28Helsingin Suunnistajat 2 (233)+26:44
29Hiidenkiertäjät (211)+27:56
30Tampereen Pyrintö 3 (225)+29:12
31Kangasala SK 3 (231)+30:10
32Espoon Suunta 2 (235)+31:43
33Rastikarhut 3 (224)+31:52
34Vehkalahden Veikot (226)+34:09
35Kangasala SK 4 (237)+40:02
36Kalevan Rasti/Kuopion Suunnistajat (U) (208)+40:03
37OK 77 2 (232)+40:52
38Vehkalahden Veikot 2 (230)+44:21
39MS Parma 4 (243)+49:24
40Suunta Jyväskylä 2 (221)+1:02:22
41Lahden Suunnistajat-37 4 (241)+1:08:25
42Joutsenon Kullervo (234)+1:09:47
43Tampereen Pyrintö 4 (246)+1:13:36

Kivennapa-viesti 1.8.2021 (Viestiliiga 3/7)


Miehet

#JoukkueTulos
1Tampereen Pyrintö1:46:51
2Ikaalisten Nouseva-Voima+0:07
3Helsingin Suunnistajat+0:40
4Turun Metsänkävijät+2:32
5Tampereen Pyrintö 2+4:16
6Lahden Suunnistajat-37+5:44
7Kalevan Rasti 2+5:55
8Kalevan Rasti+6:05
9Espoon Suunta+6:52
10Koovee+6:58
11Turun Metsänkävijät 3+7:14
12Paimion Rasti 2+9:47
13Turun Metsänkävijät 2+9:48
14Tampereen Pyrintö 3+9:50
15Navi 2+10:05
16IF Femman+11:27
17MS Parma+11:34
18Vaajakosken Terä+11:47
19Kalevan Rasti 3+14:43
20Helsingin Suunnistajat 2+14:59
21Vehkalahden Veikot+15:42
22Navi+19:05
23Valkeakosken Haka+19:23
24Kouvolan Suunnistajat+20:59
25Koovee 2+21:23
26Lappeen Riento+21:40
27Suunta Jyväskylä+22:17
28Jämsän Retki-Veikot+23:07
29Angelniemen Ankkuri+23:21
30Lahden Suunnistajat-37 2+23:40
31OK 77+24:00
32Anttolan Urheilijat+25:08
33Kangasala SK+25:18
34Hiidenkiertäjät+26:59
35OK 77 2+30:02
36Kuopion Suunnistajat+31:18
37Kalevan Rasti 4+31:22
38Jämsän Retki-Veikot 2+36:50
39Lapuan Virkiä 2+36:54
40Ikaalisten Nouseva-Voima 3+37:15
41Helsingin Suunnistajat 4+44:55
42Suunta Jyväskylä 2+45:29
43Anttolan Urheilijat 2+51:41
44Turun Suunnistajat+53:58
45SK Pohjantähti+54:51
46Suunta Jyväskylä 3+58:14
47Kuopion Suunnistajat 2+1:10:21
48Kuopion Suunnistajat 3+1:54:12
 Paimion RastiHylätty
 Helsingin Suunnistajat 3Hylätty

Naiset

#JoukkueTulos
1SK Pohjantähti2:10:36
2Hiidenkiertäjät+1:07
3Tampereen Pyrintö+1:20
4Kalevan Rasti+3:06
5Suunta Jyväskylä+5:36
6Lahden Suunnistajat-37+9:16
7MS Parma+13:35
8Jämsän Retki-Veikot+17:51
9Rastikarhut+18:33
10Helsingin Suunnistajat+23:26
11Lynx+24:11
12Rastikarhut 2+24:32
13Jämsän Retki-Veikot 2+29:23
14Anttolan Urheilijat+30:34
15Suunta Jyväskylä 2+32:20
16Angelniemen Ankkuri+34:03
17Lahden Suunnistajat-37 2+35:35
18Turun Suunnistajat+35:53
19Vehkalahden Veikot+53:17
20Rastikarhut 3+54:46
21Tampereen Pyrintö 2+57:34
22MS Parma 2+1:14:01
23Olavin Rasti+1:18:06
24Vehkalahden Veikot 2+1:22:12
 Kuopion SuunnistajatHylätty



QP Resort games, Suunnistusliiga 4/8, 31.7.2021


Miehet 5,4 km

#UrheilijaTulos
1Eetu Savolainen (Ikaalisten Nouseva-Voima) (FIN)32:59:00
2Lauri Nenonen (Kalevan Rasti) (FIN)+2:05
3Aaro Aho (Valkeakosken Haka) (FIN)+2:18
4Timo Sild (Koovee) (EST)+2:19
5Akseli Ruohola (MS Parma) (FIN)+2:20
6Mikko Eerola (Tampereen Pyrintö) (FIN)+2:52
7Rudolfs Zernis (Kalevan Rasti) (FIN)+3:10
8Johan Runesson (Tampereen Pyrintö) (SWE)+3:24
9Fredric Portin (IF Femman) (FIN)+3:34
10Pasi Ikonen (Paimion Rasti) (FIN)+3:42
11Mikko Knuuttila (Ikaalisten Nouseva-Voima) (FIN)+3:53
12Ilari Sulkula (Vaajakosken Terä) (FIN)+3:54
13Teemu Oksanen (Ikaalisten Nouseva-Voima) (FIN)+4:15
13Einari Heinaro (Helsingin Suunnistajat) (FIN)+4:15
15Veli Kangas (Helsingin Suunnistajat) (FIN)+4:20
16Otto Simosas (Tampereen Pyrintö) (FIN)+4:32
17Arturs Paulins (Kalevan Rasti) (LAT)+4:33
18Aleksi Anttolainen (Lahden Suunnistajat-37) (FIN)+4:38
19Jussi Suna (Turun Metsänkävijät) (FIN)+4:42
20Anton Kuukka (Tampereen Pyrintö) (FIN)+4:49
20Simo Mertanen (Lappeen Riento) (FIN)+4:49
22Arttu Lindqvist (Kouvolan Suunnistajat) (FIN)+5:18
23Mikael Fabritius (Lahden Suunnistajat-37) (FIN)+5:28
24Antti Saikko (Tampereen Pyrintö) (FIN)+5:39
25Miika Suominen (Helsingin Suunnistajat) (FIN)+5:43
26Anssi Huostila (Tampereen Pyrintö) (FIN)+6:09
27Tomás Krivda (Kalevan Rasti) (CZE)+6:36
28Esa Huttunen (Turun Metsänkävijät) (FIN)+6:58
29Ari-Pekka Joensuu (Paimion Rasti) (FIN)+6:59
30Martins Sirmais (Turun Metsänkävijät) (LAT)+7:24
31Jarkko Huovila (Kalevan Rasti) (FIN)+7:26
32Toni Saari (Paimion Rasti) (FIN)+7:45
33Rihards Krumins (Turun Metsänkävijät) (LAT)+8:09
34Marcos Eduardo Gil (Turun Metsänkävijät) (ESP)+8:33
35Aleksi Niemi (Tampereen Pyrintö) (FIN)+8:56
36Topias Helminen (Jämsän Retki-Veikot) (FIN)+9:00
36Aleksi Sorsa (Tampereen Pyrintö) (FIN)+9:00
38Oskari Silvennoinen (Kalevan Rasti) (FIN)+9:08
39Janne Kuningas (Lappeen Riento) (FIN)+9:16
40Ollipekka Heikkilä (Helsingin Suunnistajat) (FIN)+9:41
41Juho Korpi (Navi) (FIN)+9:43
42Tuomo Istolahti (Kangasala SK) (FIN)+9:49
43Mikko Pajukangas (Lapuan Virkiä) (FIN)+10:03
44Antti Järvenpää (OK77) (FIN)+10:18
45Topias Ahola (Navi) (FIN)+10:22
46Vili Niemi (Paimion Rasti) (FIN)+10:39
47Jonas Jern (Paimion Rasti) (FIN)+10:41
48Philipp Von Arx (Lahden Suunnistajat-37) (SUI)+10:52
49Aleksi Sopo (Navi) (FIN)+10:58
50Roope Koskinen (Kalevan Rasti) (FIN)+11:01
51Andreas Hall (IF Femman) (FIN)+11:16
52Jaakko Laine (Hiidenkiertäjät) (FIN)+11:27
53Samuel Heinonen (Paimion Rasti) (FIN)+11:31
54Markus Räsänen (Kalevan Rasti) (FIN)+12:36
55Tapani Mäkinen (Turun Metsänkävijät) (FIN)+12:37
56Mikko Poutanen (Lapuan Virkiä) (FIN)+13:10
57Aapo Tonder (Kalevan Rasti) (FIN)+13:12
58Lauri Koivumäki (Lapuan Virkiä) (FIN)+13:55
59Fricis Spektors (Turun Metsänkävijät) (LAT)+14:09
60Dmitrii Iurev (Hiidenkiertäjät) (RUS)+14:12
61Jukka Tani (Kouvolan Suunnistajat) (FIN)+14:21
62Jesper Donner (OK77) (FIN)+14:24
63Aaro Ruohola (MS Parma) (FIN)+14:49
64Roope Sormunen (Jämsän Retki-Veikot) (FIN)+14:56
65Santeri Sainio (Kangasala SK) (FIN)+15:01
66Valtteri Kinnunen (Lahden Suunnistajat-37) (FIN)+15:47
67Caj Snickars (OK77) (FIN)+16:14
68Jere Kommio (Angelniemen Ankkuri) (FIN)+16:19
69Lauri Valkonen (Itä-Hämeen Rasti) (FIN)+16:23
70Miikka Ketonen (Lapuan Virkiä) (FIN)+16:47
71Eero Inkeri (Vehkalahden Veikot) (FIN)+17:25
72Tuukka Mäkinen (MS Parma) (FIN)+18:06
73Luukas Valtonen (Helsingin Suunnistajat) (FIN)+18:17
74Atte Nokka (Lappeen Riento) (FIN)+18:50
75Uldis Upitis (Turun Metsänkävijät) (LAT)+19:14
76Andrew Barnett (Ikaalisten Nouseva-Voima) (AUS)+19:43
77Eljas Talja (OK77) (FIN)+20:11
78Riku Koirikivi (SK Pohjantähti) (FIN)+20:32
79Hannes Holmback (IF Femman) (FIN)+21:59
80Aleksi Ilmonen (Jämsän Retki-Veikot) (FIN)+22:04
81Hermanni Sankelo (Ikaalisten Nouseva-Voima) (FIN)+22:21
82Konsta Sipiläinen (Suunta Jyväskylä) (FIN)+22:55
83Nico Kerkola (Angelniemen Ankkuri) (FIN)+24:22
84Olli-Pekka Koistinen (Hiidenkiertäjät) (FIN)+24:49
85Ville Huomolin (Lappeen Riento) (FIN)+25:02
86Matiss Sliksjanis (Turun Metsänkävijät) (LAT)+31:56
 Janne Ovaska (Vehkalahden Veikot) (FIN)keskeytti
 Samu Heiska (Turun Metsänkävijät) (FIN)hylätty
 Tuukka Senttula (Suunta Jyväskylä) (FIN)hylätty
 Emil Sevelius (OK77) (FIN)hylätty
 Rinat Gabitov (Espoon Suunta) (FIN)hylätty
 Tatu Leirimaa (Lahden Suunnistajat-37) (FIN)hylätty
 Matti Suutari (Vehkalahden Veikot) (FIN)hylätty
 Mikko Kurkela (Koovee) (FIN)hylätty
 Paulus Sulkula (Suunta Jyväskylä) (FIN)hylätty
 Tobias Jern (OK77) (FIN)hylätty
 Anton Sulkula (Suunta Jyväskylä) (FIN)hylätty
 Gleb Tikhonov (Turun Metsänkävijät) (RUS)hylätty
 Lassi Vaismaa (Jämsän Retki-Veikot) (FIN)ei läht.
 Endijs Titomers (Turun Metsänkävijät) (LAT)ei läht.
 Miika Husu (Lappeen Riento) (FIN)ei läht.
 Tuomas Heikkilä (Helsingin Suunnistajat) (FIN)ei läht.
 Oskari Niemi (Lappeen Riento) (FIN)ei läht.
 Henrik Väisänen (MS Parma) (FIN)ei läht.
 Severi Kymäläinen (Tampereen Pyrintö) (FIN)ei läht.

Naiset 4,4 km

#UrheilijaTulos
1Merja Rantanen (Jämsän Retki-Veikot) (FIN)34:14:00
2Lotta Karhola (Tampereen Pyrintö) (FIN)+1:24
3Kirsi Nurmi (SK Pohjantähti) (FIN)+2:11
4Anna Närhi (Lahden Suunnistajat-37) (FIN)+3:10
5Veera Klemettinen (Suunta Jyväskylä) (FIN)+3:15
6Karoliina Ukskoski (Lahden Suunnistajat-37) (FIN)+3:20
7Enni Jalava (MS Parma) (FIN)+3:49
8Miia Niittynen (Kalevan Rasti) (FIN)+4:29
9Roosa Hämäläinen (Hiidenkiertäjät) (FIN)+5:04
10Sanna Kauppila (Angelniemen Ankkuri) (FIN)+5:36
11Tuija Kuusela (Rastikarhut) (FIN)+6:21
12Saila Kinni (Tampereen Pyrintö) (FIN)+6:22
13Ulrika Uotila (Kangasala SK) (FIN)+6:25
14Lotta Eerola (Tampereen Pyrintö) (FIN)+7:12
15Saana-Maria Rahko (SK Pohjantähti) (FIN)+7:29
16Elisa Mattila (Lahden Suunnistajat-37) (FIN)+7:34
17Anni Heikkonen (MS Parma) (FIN)+7:43
18Elli Peltomäki (Rastikarhut) (FIN)+8:00
19Marjo Taanila (Suunta Jyväskylä) (FIN)+8:14
19Janina Donner (Suunta Jyväskylä) (FIN)+8:14
21Noora Koskinen (MS Parma) (FIN)+8:19
22Anniina Suhonen (Helsingin Suunnistajat) (FIN)+8:24
23Anna Moilanen (Kalevan Rasti) (FIN)+8:26
23Anna-Kaisa Anjala (Lahden Suunnistajat-37) (FIN)+8:26
25Suvi Heittola (Rastikarhut) (FIN)+9:02
26Anna Kotkajuuri (Rastikarhut) (FIN)+9:23
27Selja Kaartinen (Angelniemen Ankkuri) (FIN)+10:09
28Laura Jakobsson (Rastikarhut) (FIN)+10:28
29Sanni Norrbacka (Lynx) (FIN)+10:39
30Liinu Nummela (Lynx) (FIN)+10:54
31Kaisa Klemettinen (Suunta Jyväskylä) (FIN)+10:55
32Laura Portin (Pargas IF) (FIN)+11:19
33Suvi Simonsén (Rastikarhut) (FIN)+14:33
34Elisa Viholainen (Espoon Suunta) (FIN)+14:58
35Miina Ruoti (Vehkalahden Veikot) (FIN)+16:08
36Salla Saarijärvi (Rastikarhut) (FIN)+16:46
37Anna Pradel (Lahden Suunnistajat-37) (ITA)+16:51
38Janika Puikkonen (Suunta Jyväskylä) (FIN)+17:12
39Venla Turakainen (Helsingin Suunnistajat) (FIN)+17:27
40Ella-Noora Rahkola (Turun Suunnistajat) (FIN)+17:36
41Sonja Julkunen (Turun Suunnistajat) (FIN)+22:51
41Minna Miettinen (MS Parma) (FIN)+22:51
43Roosa Ruoti (Vehkalahden Veikot) (FIN)+24:26
 Mira Kaskinen (Rastikarhut) (FIN)ei läht.
 Minna Saarinen (Kangasala SK) (FIN)ei läht.
 Vilma Annala (Kangasala SK) (FIN)ei läht.


Miehet

#JoukkueTulos
1Navi4:23:08
2Paimion Rasti+6:53
3Tampereen Pyrintö+10:08
4Koovee+10:21
5Helsingin Suunnistajat+11:50
6Lahden Suunnistajat-37+14:38
7Hiidenkiertäjät+15:44
8Vehkalahden Veikot+33:41
9Angelniemen Ankkuri+39:54
10Paimion Rasti 2+40:03
11Kangasala SK+40:37
12Ikaalisten Nouseva-Voima+41:35
13Lapuan Virkiä+43:52
14Helsingin Suunnistajat 2+43:56
15Vaajakosken Terä+51:38
16OK 77 2+55:55
17Suunta Jyväskylä+55:59
18IF Brahe+57:53
19IF Femman+58:44
20Lynx+1:07:06
21Hiidenkiertäjät 2+1:07:31
22Lahden Suunnistajat-37 2+1:07:45
23OK 77 3+1:18:46
24Espoon Suunta+1:22:07
25Jämsän Retki-Veikot+1:24:53
26Kouvolan Suunnistajat+1:25:43
27Kangasala SK 2+1:30:21
28Rasti-Kurikka+1:44:12
29Ikaalisten Nouseva-Voima 2+1:58:13
30Helsingin Suunnistajat 3+1:58:28
31Rasti-Jussit+2:34:10
32Lapuan Virkiä 2+2:38:12
33SK Uusi+2:40:56
34Pargas IF+3:50:59
35Rasti-Jussit 2+4:34:42
 Lapuan Virkiä 3keskeytti
 Turun Metsänkävijäthylätty
 Turun Suunnistajathylätty


Naiset

#JoukkueTulos
1Lahden Suunnistajat-373:45:46
2SK Pohjantähti+8:41
3Pargas IF+9:29
4Paimion Rasti+13:04
5Suunta Jyväskylä+15:30
6MS Parma+19:44
7Espoon Suunta+23:19
8Rastikarhut+30:55
9Kangasala SK+36:55
10Lynx+38:53
11Helsingin Suunnistajat+39:30
12Tampereen Pyrintö+42:20
13Rastikarhut 2+46:05
14Kangasala SK 2+58:22
15Jämsän Retki-Veikot+1:31
16Kalevan Rasti+1:09:13
17Turun Suunnistajat+1:11:28
18SK Pohjantähti 2+1:29:09
19IF Femman+1:29:35
20Tampereen Pyrintö 2+1:38:12
21Lapuan Virkiä 2+1:48:15
22Turun Suunnistajat 2+1:49:26
23Rasti-Jussit+1:52:29
24Tampereen Pyrintö 3+1:56:25
25Lapuan Virkiä+1:59:27
26Kokkolan Suunnistajat+2:12:55
27Rasti-Jussit 2+2:30:52
 Lynx 2 (116)keskeytti


SM-keskimatka Naantali 6.6.2021


#UrheilijaTulos
1.Klemettinen Veera (Suunta Jyväskylä)39.33,00
2.Haanpää Anni (Tampereen Pyrintö)+0.43
3.Nurmi Kirsi (SK Pohjantähti)+1.35
3.Nymalm Amy (Pargas IF)+1.35
5.Gunell Yvonne (Pargas IF)+2.25
6.Rantanen Merja (Jämsän Retki-Veikot)+2.26
7.Mänkärlä Aino (Lynx)+2.34
8.Nurminen Inka (Jämsän Retki-Veikot)+2.40
9.Kaskinen Mira (Rastikarhut)+2.42
10.Saarimäki Heini (Angelniemen Ankkuri)+3.32
11.Kinni Saila (Tampereen Pyrintö)+3.38
12.Kauppila Sanna (Angelniemen Ankkuri)+4.00
13.Joensuu Marttiina (SK Pohjantähti)+4.25
14.Simonsén Suvi (Rastikarhut)+4.46
15.Taulavuori Venla (Alatornion Pirkat)+4.57
16.Wennman Heini (SK Pohjantähti)+5.02
17.Niittynen Miia (Kalevan Rasti)+5.05
18.Ukskoski Karoliina (Lahden Suunnistajat-37)+5.17
19.Jalava Enni (MS Parma)+5.29
20.Enlund Alexandra (Pargas IF)+5.33
21.Silvennoinen Siiri (Kalevan Rasti)+6.03
22.Westerlund Ina (Paimion Rasti)+6.28
23.Sivén Hanna (Kangasala SK)+6.53
24.Heittola Suvi (Rastikarhut)+7.02
25.Hirvonen Eveliina (Norway)+7.25
26.Dambe Inga (Paimion Rasti)+7.36
27.Suhonen Anniina (Helsingin Suunnistajat)+8.40
28.Uotila Ulrika (Kangasala SK)+8.54
29.Järveläinen Julia (IF Femman)+9.47
30.Anjala Anna-Kaisa (Lahden Suunnistajat-37)+9.48
31.Norrbacka Sanni (Lynx)+9.54
32.Kuusela Tuija (Rastikarhut)+10.06
33.Rajamäki Netta (Kalevan Rasti)+10.39
34.Rahko Saana-Maria (SK Pohjantähti)+11.01
35.Laitinen Salla (Espoon Akilles)+11.18
36.Haapala Ida (Espoon Suunta)+12.06
37.Hämäläinen Roosa (Hiidenkiertäjät)+12.15
38.Ahonen Laura (Kangasala SK)+12.26
39.Lahtinen Katja (Helsingin Suunnistajat)+13.20
40.Mäkinen Elisa (MS Parma)+13.30
40.Ylikylä Sanna (Angelniemen Ankkuri)+13.30
42.Oksanen Maiju (Kangasala SK)+15.09
43.Heikkilä Tuuli (Lynx)+15.33
44.Silvennoinen Emma (Paimion Rasti)+15.37
45.Leskinen Anne-Mari (Lynx)+16.32
46.Pellonperä Sofia (Espoon Suunta)+19.55
47.Hanhijärvi Marjukka (Espoon Akilles)+20.51
 Haajanen Sofia (SK Pohjantähti)Kesk.
 Haikonen Henna-Riikka (Anttolan Urheilijat)Kesk.
 Lusa Vieda (Paimion Rasti)Kesk.
 Närhi Anna (Lahden Suunnistajat-37)Kesk.
#UrheilijaTulos  
1.Kymäläinen Severi (Tampereen Pyrintö)37.13.00
2.Silvennoinen Santeri (Kalevan Rasti)+0.26
3.Ahola Joonas (Navi)+0.37
4.Anttolainen Aleksi (Lahden Suunnistajat-37)+0.50
5.Heinaro Einari (Helsingin Suunnistajat)+1.05
6.Eerola Mikko (Tampereen Pyrintö)+1.06
7.Kratov Oleksandr (Koovee)+1.13
8.Nenonen Lauri (Kalevan Rasti)+1.30
9.Aho Aaro (Valkeakosken Haka)+1.35
10.Talvinen Arto (MS Parma)+2.16
11.Kangas Veli (Helsingin Suunnistajat)+2.29
12.Kuukka Anton (Tampereen Pyrintö)+2.31
13.Heiska Samu (Turun Metsänkävijät)+2.42
14.Sulkula Ilari (Vaajakosken Terä)+3.30
15.Syrjäläinen Arttu (Helsingin Suunnistajat)+4.00
16.Henriksson Tobias (Paimion Rasti)+4.02
17.Ikonen Pasi (Paimion Rasti)+4.12
18.Suna Jussi (Turun Metsänkävijät)+4.19
19.Sorsa Aleksi (Tampereen Pyrintö)+4.27
20.Oksanen Teemu (Ikaalisten Nouseva-Voima)+4.37
21.Huttunen Esa (Turun Metsänkävijät)+4.40
22.Pajunen Jere (Kalevan Rasti)+4.58
23.Räsänen Markus (Kalevan Rasti)+5.01
24.Liukkonen Oskari (Hiidenkiertäjät)+5.06
24.Boström Mårten (Sweden)+5.06
26.Oikarinen Lauri (Suunta Jyväskylä)+5.21
27.Hirvikallio Joni (Koovee)+5.30
28.Leinonen Pauli (Lahden Suunnistajat-37)+6.02
29.Huostila Anssi (Tampereen Pyrintö)+6.18
30.Mertanen Simo (Lappeen Riento)+6.21
30.Lassila Ari-Pekka (Koovee)+6.21
32.Saikko Antti (Tampereen Pyrintö)+6.22
33.Leskinen Antti-Pekka (Lynx)+7.10
34.Heinonen Eero (MS Parma)+7.19
35.Runesson Johan (Tampereen Pyrintö)+7.44
36.Penttinen Topi (MS Parma)+7.46
37.Ahonen Jere (Kangasala SK)+7.54
38.Suominen Miika (Helsingin Suunnistajat)+7.57
39.Knuuttila Mikko (Ikaalisten Nouseva-Voima)+8.01
40.Lindqvist Arttu (Kouvolan Suunnistajat)+8.06
41.Parkkinen Jarno (Koovee)+8.22
42.Saari Aki (Lahden Suunnistajat-37)+8.23
43.Hyvönen Pekka (Angelniemen Ankkuri)+8.29
44.Saari Toni (Paimion Rasti)+8.50
45.Leskinen Aapo (Lynx)+9.08
46.Hakuli Tommi (SK Uusi)+9.22
47.Kuningas Janne (Lappeen Riento)+10.54
48.Savolainen Eetu (Ikaalisten Nouseva-Voima)+12.41
49.Huila Joona (Hiisirasti)+12.58
50.Haajanen Erik (OK77)+15.36
-Seppä Touko (Turun Suunnistajat)Hyl.



Suunnistuksen EM-kisat 16.5.2021


Miesten sprintti 4,4 km

#UrheilijaTulos
1.Emil Svensk (SWE)16:06
2.Yannick Michiels (BEL)+0:13
3.Gustav Bergman (SWE)+0:22
3.Kasper Harlem Fosser (NOR)+0:22
5.Daniel Hubmann (SUI)+0:25
6.Riccardo Rancan (SUI)+0:36
6.Joey Hadorn (SUI)+0:36
8.Florian Howald (SUI)+0:37
9.Vojtech Kral (CZE)+0:42
10.Martin Hubmann (SUI)+0:53
26.Aleksi Niemi (FIN)+1:10
31.Severi Kymäläinen (FIN)+1:14
33.Tuomas Heikkilä (FIN)+1:16
71.Einari Heinaro (FIN)+2:00
73.Akseli Ruohola (FIN)+2:04
80.Aleksi Anttolainen (FIN)+2:16
83.Arto Talvinen (FIN)+2:19
-Touko Seppä (FIN)DQ

Naisten sprintti 4,0 km

#UrheilijaTulos  
1.Tove Alexandersson (SWE)16:10
2.Elena Roos (SUI)+0:05
3.Simona Aebersold (SUI)+0:06
4.Lina Strand (SWE)+0:21
5.Sara Hagstrom (SWE)+0:23
6.Andrine Benjaminsen (NOR)+0:37
7.Natalia Gemperle (RUS)+0:39
8.Hanna Lundberg (SWE)+0:49
9.Karolin Ohlsson (SWE)+1:15
10.Sandra Grosberga (LAT)+1:16
14.Maija Sianoja (FIN)+1:24
21.Amy Nymalm (FIN)+1:47
23.Veera Klemettinen (FIN)+1:50
25.Ida Haapala (FIN)+1:51
25.Inka Nurminen (FIN)+1:51
43.Alexandra Enlund (FIN)+2:11
45.Lotta Karhola (FIN)+2:14
78.Sofia Haajanen (FIN)+3:24



Suunnistuksen EM-kisat 15.5.2021


Miesten knock out sprint

#UrheilijaTulos
1.Matthias Kyburz (SUI)6:30
2.Joey Hadorn (SUI)+0:01
3.Kasper Harlem Fosser (NOR)+0:03
4.Riccardo Rancan (SUI)+0:04
5.Vojtech Kral (CZE)+0:07
6.Audun Heimdal (NOR)+0:22

Suomen Tuomas Heikkilä ylsi välieriin 18 parhaan joukkoon. Hän sijoittui oman välieränsä viimeiseksi eli kuudenneksi.

Naisten knock out sprint

#UrheilijaTulos
1.Tove Alexandersson (SWE)7:19
2.Simona Aebersold (SUI)+0:08
3.Andrine Benjaminsen (NOR)+0:18
4.Natalia Gemperle (RUS)+0:35
5.Vilma von Krusenstierna (SWE)+0:38
6.Tereza Janosikova (CZE)+0:43

Suomen Lotta Karhula ja Veera Klemettinen ylsivät välieriin 18 parhaan joukkoon. Molemmat sijoittuivat oman välieränsä viidenneksi.



Suunnistuksen EM-kisat 13.5.2021


Sprinttiviesti

#UrheilijaTulos
1.Sveitsi56.55
2.Ruotsi+0.55
3.Norja+1.29
4.Tsekki+2.23
5.Suomi (Klemettinen, Ruohola, Niemi, Sianoja)+2.43
6.Ranska+2.44
7.Puola+3.27
8.Tanska+3.31
9.Venäjä+3.38
10.Itävalta+4.35


Viestiliiga Kymen Rastiviesti 9.5.2021


Miehet

#JoukkueTulos
1.Koovee2:29:44
2.Tampereen Pyrintö+1:26
3.Ikaalisten Nouseva-Voima+1:29
4.Helsingin Suunnistajat+1:33
5.Turun Metsänkävijät+1:36
6.Lahden Suunnistajat-37+2:33
7.Paimion Rasti+4:51
8.Navi+7:38
9.Kalevan Rasti+8:45
10.Lynx+9:06
11.Lappeen Riento+10:05
12.Paimion Rasti 2+14:29
13.Hiidenkiertäjät+16:07
14.Kangasala SK+16:11
15.Vehkalahden Veikot+18:30
16.OK 77+20:29
17.Lapuan Virkiä+23:34
18.Espoon Suunta+23:40
19.Helsingin Suunnistajat 2+23:45
20.OK 77 2+24:06
21.Jämsän Retki-Veikot+32:11
22.Kalevan Rasti 2+32:17
23.Ikaalisten Nouseva-Voima 2+33:45
24.Kuopion Suunnistajat+36:10
25.Anttolan Urheilijat+36:41
26.Koovee 2+37:08
27.Lahden Suunnistajat-37 2+38:16
28.Rajamäen Rykmentti+38:49
29.Vehkalahden Veikot 2+39:10
30.Hiidenkiertäjät 2+39:31
31.Lappeen Riento 2+41:08
32.OK Trian+45:04
33.Angelniemen Ankkuri+47:44
34.SK Uusi+56:25
35.Espoon Akilles+58:48
36.Helsingin Suunnistajat 3+1:08:54
37.Lappeen Riento 3+1:08:55
38.Lynx 2+1:09:52
39.Espoon Suunta 2+1:15:04
40.Lahden Suunnistajat-37 3+1:37:48
41.Rastivarsat 1+2:42:16
42.Hämeenlinnan Suunnistajat+2:47:17
-Suunta Jyväskylähylätty

Naiset

#JoukkueTulos
1.Tampereen Pyrintö1:43:26
2.Lahden Suunnistajat-37+0:22
3.SK Pohjantähti+1:15
4.Rastikarhut+2:05
5.Jämsän Retki-Veikot+3:03
6.MS Parma+3:12
7.Lynx+4:30
8.Paimion Rasti+5:15
9.Tampereen Pyrintö 2+5:51
10.Suunta Jyväskylä+9:22
11.Helsingin Suunnistajat+9:24
12.Kangasala SK+10:41
13.Kalevan Rasti+12:04
14.Rastikarhut 2+13:16
15.Lahden Suunnistajat-37 2+14:50
16.Pargas IF+17:08
17.Lynx 2+22:38
18.Kangasala SK 2+23:30
19.Angelniemen Ankkuri+25:19
20.Espoon Suunta+25:24
21.Jämsän Retki-Veikot 2+26:33
22.Turun Suunnistajat+27:11
23.Hiidenkiertäjät+28:11
24.OK 77 2+29:42
25.Suunta Jyväskylä 2+30:34
26.Alatornion Pirkat+30:41
27.Anttolan Urheilijat+30:57
28.Kangasala SK 3+32:52
29.OK 77+32:59
30.Turun Suunnistajat 2+33:25
31.Helsingin Suunnistajat 2+34:28
32.Tampereen Pyrintö 3+34:54
33.Pargas IF 2+38:17
34.Rastikarhut 3+45:53
35.Kymin Suunnistajat+46:22
36.Kalevan Rasti 2+54:20
37.Kymin Suunnistajat 2+59:51
38.Kokkolan Suunnistajat+59:52
39.Rajamäen Rykmentti+1:05:03
40.Jämsän Retki-Veikot 3+1:07:37
41.Vehkalahden Veikot+1:12:41
42.Hämeenlinnan Suunnistajat 2+1:27:19
43.Joutsenon Kullervo+1:29:43
 Hämeenlinnan Suunnistajat 1keskeytti

Suunnistusliiga Kevät-Keskari 8.5.2021


Miehet 6,4 km

#UrheilijaTulos
1.Eetu Savolainen (Ikaalisten Nouseva-Voima)31:55:00
2.Timo Sild (Koovee)+1:24
3.Samu Heiska (Turun Metsänkävijät)+1:39
4.Lauri Nenonen (Kalevan Rasti)+1:40
5.Tobias Henriksson (Paimion Rasti)+1:55
6.Oleksandr Kratov (Koovee)+2:16
7.Arttu Syrjäläinen (Helsingin Suunnistajat)+2:21
8.Aleksi Anttolainen (Lahden Suunnistajat-37)+2:25
9.Mikko Eerola (Tampereen Pyrintö)+2:26
10.Jussi Suna (Turun Metsänkävijät)+2:30
11.Samuel Heinonen (Paimion Rasti)+2:41
12.Simo Mertanen (Lappeen Riento)+2:53
13.Pasi Ikonen (Paimion Rasti)+3:10
14.Aaro Aho (Valkeakosken Haka)+3:21
15.Aleksi Sorsa (Tampereen Pyrintö)+3:23
16.Topi Syrjäläinen (Helsingin Suunnistajat)+3:31
17.Antti Saikko (Tampereen Pyrintö)+3:35
17.Mikko Knuuttila (Ikaalisten Nouseva-Voima)+3:35
19.Otto Simosas (Tampereen Pyrintö)+3:45
20.Antti-Pekka Leskinen (Lynx)+3:52
21.Luukas Valtonen (Helsingin Suunnistajat)+3:57
22.Teemu Oksanen (Ikaalisten Nouseva-Voima)+3:59
23.Anton Kuukka (Tampereen Pyrintö)+4:15
24.Ilari Sulkula (Vaajakosken Terä)+4:26
25.Jarno Parkkinen (Koovee)+4:29
26.Aleksi Sopo (Navi)+4:32
27.Mikael Fabritius (Lahden Suunnistajat-37)+4:33
28.Markus Räsänen (Kalevan Rasti)+4:42
29.Anssi Huostila (Tampereen Pyrintö)+4:47
30.Roope Koskinen (Kalevan Rasti)+4:51
31.Topias Helminen (Jämsän Retki-Veikot)+4:57
32.Jonas Jern (Paimion Rasti)+5:04
32.Matti Suutari (Vehkalahden Veikot)+5:04
34.Janne Ovaska (Vehkalahden Veikot)+5:09
35.Lari Takanen (Paimion Rasti)+5:19
36.Toni Saari (Paimion Rasti)+5:22
37.Topi Penttinen (MS Parma)+5:23
38.Miika Suominen (Helsingin Suunnistajat)+5:25
39.Ari-Pekka Joensuu (Paimion Rasti)+5:32
40.Valtteri Rantala (Lahden Suunnistajat-37)+5:50
41.Lauri Oikarinen (Suunta Jyväskylä)+5:51
42.Lauri Pohjola (Suunta Jyväskylä)+5:56
43.Jere Ahonen (Kangasala SK)+6:00
44.Atte Nokka (Lappeen Riento)+6:20
45.Jani Lakanen (Helsingin Suunnistajat)+6:24
46.Janne Kuningas (Lappeen Riento)+6:27
47.Konsta Vanhanen (Ikaalisten Nouseva-Voima)+6:31
48.Emil Sevelius (OK77)+6:44
49.Antton Sankelo (Lapuan Virkiä)+6:49
50.Olli-Pekka Koistinen (Hiidenkiertäjät)+6:51
51.Hannu-Pekka Pukema (Rajamäen Rykmentti)+6:58
52.Juho Korpi (Navi)+7:03
52.Mikko Pajukangas (Lapuan Virkiä)+7:03
54.Lauri Sild (Koovee)+7:04
55.Eero Inkeri (Vehkalahden Veikot)+7:09
56.Topias Ahola (Navi)+7:12
57.Jaakko Laine (Hiidenkiertäjät)+7:13
58.Tobias Jern (OK77)+7:22
59.Ville Pasanen (Kalevan Rasti)+7:23
59.Lauri Valkonen (Itä-Hämeen Rasti)+7:23
61.Alvar Palmen (Espoon Suunta)+7:28
62.Eevert Toivonen (Kangasala SK)+7:35
63.Markus Hjulgren (Espoon Akilles)+7:41
64.Jere Sipponen (Paimion Rasti)+7:45
65.Justus Vuori (Turun Suunnistajat)+7:48
66.Andrew Barnett (Ikaalisten Nouseva-Voima)+7:50
67.Clemens Wolfram (Helsingin Suunnistajat)+8:03
68.Eero Turkki (Helsingin Suunnistajat)+8:09
69.Joona Huila (Hiisirasti)+8:12
70.Tuomas Hapola (Raja-Karjalan Suunnistajat)+8:16
71.Hannes Holmback (IF Femman)+8:17
71.Aapo Leskinen (Lynx)+8:17
73.Aleksi Ilmonen (Jämsän Retki-Veikot)+8:18
74.Dmitrii Iurev (Hiidenkiertäjät)+8:19
75.Aapo Tonder (Kalevan Rasti)+8:30
76.Heikki Manninen (Anttolan Urheilijat)+8:40
77.Antti Järvenpää (OK77)+8:51
78.Jiri-Pekka Rissanen (Kangasala SK)+9:22
79.Oskari Niemi (Lappeen Riento)+9:23
80.Ville Saikko (Lappeen Riento)+9:24
81.Gleb Tikhonov (Turun Metsänkävijät)+9:29
82.af Fabian Hällström (OK77)+9:43
83.Rinat Gabitov (Espoon Suunta)+10:06
84.Jonathan Ray (OK77)+10:27
85.Mikko Hölli (Kangasala SK)+10:32
86.Eemeli Kokkonen (Helsingin Suunnistajat)+10:51
87.Juha Korpio (Espoon Akilles)+10:55
88.Tatu Leirimaa (Lahden Suunnistajat-37)+11:02
89.Tomi Närvä (Hiidenkiertäjät)+11:10
90.Atte Etula (Lahden Suunnistajat-37)+11:13
91.Jere Kommio (Angelniemen Ankkuri)+11:18
92.Toni-Antti Viitasaari (Lapuan Virkiä)+11:25
93.Hermanni Sankelo (Ikaalisten Nouseva-Voima)+11:27
94.Santeri Sainio (Kangasala SK)+11:28
95.Jesper Donner (OK77)+12:01
96.Miika Husu (Lappeen Riento)+12:22
97.Petja Pöyhönen (Angelniemen Ankkuri)+12:37
98.Otto Saikkonen (Rajamäen Rykmentti)+12:46
99.Tuukka Senttula (Suunta Jyväskylä)+13:25
100.Sami Valkama (Paimion Rasti)+13:28
101.Valtteri Kinnunen (Lahden Suunnistajat-37)+14:05
102.Miika Vehmas (Espoon Suunta)+14:23
103.Paulus Sulkula (Suunta Jyväskylä)+14:32
104.Lauri Sorsa (Hiidenkiertäjät)+14:41
105.Riku Koirikivi (SK Pohjantähti)+15:20
106.Anton Sulkula (Suunta Jyväskylä)+16:03
107.Matias Kankkunen (OK77)+18:08
108.Markus Hakkarainen (Raja-Karjalan Suunnistajat)+19:28
109.Vesa Ylis-Junttila (Hämeenlinnan Suunnistajat)+20:31
110.Julius Niemelä (Rasti-Nokia)+21:23
111.Jimi Kotkajuuri (Suunta Jyväskylä)+22:53
112.Ville Vierimaa (Espoon Akilles)+25:06
113.Joni Solonen (Lahden Suunnistajat-37)+25:53
114.Juho Kuoppamäki (Rastivarsat)+31:10
 Aki Saari (Lahden Suunnistajat-37)keskeytti
 Esa Huttunen (Turun Metsänkävijät)hylätty
 Petri Hirvikallio (Luumäen Rasti)hylätty

Naiset 5,1 km

#UrheilijaTulos
1.Merja Rantanen (Jämsän Retki-Veikot)32:34:00
2.Venla Harju (Tampereen Pyrintö)19
3.Karoliina Ukskoski (Lahden Suunnistajat-37)+1:28
4.Saila Kinni (Tampereen Pyrintö)+1:43
5.Kirsi Nurmi (SK Pohjantähti)+1:47
6.Aino Mänkärlä (Lynx)+1:53
7.Sanna Kauppila (Angelniemen Ankkuri)+2:01
8.Anni-Maija Fincke (Tampereen Pyrintö)+2:29
9.Mira Kaskinen (Rastikarhut)+2:35
10.Suvi Heittola (Rastikarhut)+2:44
11.Ina Westerlund (Paimion Rasti)+2:49
12.Anni Haanpää (Tampereen Pyrintö)+3:18
13.Lotta Eerola (Tampereen Pyrintö)+3:37
14.Marttiina Joensuu (SK Pohjantähti)+3:43
15.Enni Jalava (MS Parma)+3:47
16.Maiju Oksanen (Kangasala SK)+3:58
17.Anna-Kaisa Anjala (Lahden Suunnistajat-37)+4:05
18.von Katja Schoultz (Pargas IF)+4:22
19.Venla Turakainen (Helsingin Suunnistajat)+4:28
20.Yvonne Gunell (Pargas IF)+4:42
21.Laura Ahonen (Kangasala SK)+4:47
22.Venla Taulavuori (Alatornion Pirkat)+4:52
23.Sara Karvonen (Lynx)+5:07
23.Ulrika Uotila (Kangasala SK)+5:07
25.Kaisa Klemettinen (Suunta Jyväskylä)+6:49
26.Emma Silvennoinen (Paimion Rasti)+6:53
27.Suvi Simonsén (Rastikarhut)+6:54
27.Frida Lönnberg (Pargas IF)+6:54
29.Netta Rajamäki (Kalevan Rasti)+7:06
30.Salla Saarijärvi (Rastikarhut)+7:12
31.Anna Kotkajuuri (Rastikarhut)+7:17
32.Sanni Norrbacka (Lynx)+7:36
33.Kaisa Lylynperä (Angelniemen Ankkuri)+8:01
34.Tuija Kuusela (Rastikarhut)+8:09
35.Heini Rintanen (Turun Suunnistajat)+8:17
36.Emmi Haavisto (Turun Suunnistajat)+8:28
37.Sofia Pellonperä (Espoon Suunta)+8:33
38.Laura Portin (Pargas IF)+8:45
39.Janina Donner (Suunta Jyväskylä)+8:46
40.Vieda Lusa (Paimion Rasti)+9:10
41.Salla Laitinen (Espoon Akilles)+9:15
42.Vilma Annala (Kangasala SK)+9:17
43.Natalia Kanko (Kangasala SK)+9:21
44.Jenni Ovaska (Kalevan Rasti)+9:30
45.Helmi Koli (Lynx)+9:36
46.Laura Jakobsson (Rastikarhut)+9:42
47.Essi Väisänen (Tampereen Pyrintö)+9:57
48.Isabel Donner (OK77)+9:58
49.Ella-Noora Rahkola (Turun Suunnistajat)+10:07
50.Anna Moilanen (Kalevan Rasti)+10:18
51.Roosa Pelkonen (Tampereen Pyrintö)+10:51
52.Riikka Ajalin (Turun Suunnistajat)+11:14
53.Venla Kinnala (Turun Suunnistajat)+11:19
54.Milla Hirvonen (Tampereen Pyrintö)+11:20
55.Sofia Soikkeli (Espoon Suunta)+11:37
56.Katja Lahtinen (Helsingin Suunnistajat)+12:23
57.Mirabella Tolonen (Helsingin Suunnistajat)+13:00
58.Anni Väyrynen (Kymin Suunnistajat)+14:01
59.Miina Ruoti (Vehkalahden Veikot)+14:17
60.Minna Saarinen (Kangasala SK)+14:26
61.Ruut Kanko (Suunta Jyväskylä)+14:30
62.Roosa Ruoti (Vehkalahden Veikot)+14:36
63.Minna Miettinen (MS Parma)+15:22
64.Annika Rihma (Hiidenkiertäjät)+19:09
65.Jenny Virtala (Pargas IF)+19:28
66.Kerttu Peura (Espoon Suunta)+20:02
67.Venla Vesikko (Joutsenon Kullervo)+21:44
68.Miina Hietala (Kymin Suunnistajat)+25:52
 Silja Kauppinen (Kalevan Rasti)keskeytti
 Sanna Paukkunen (MS Parma)hylätty
 Miina Kanko (Kangasala SK)hylätty
 Sari Vääränen (Kouvolan Suunnistajat)hylätty



Suunnistusliiga - WRE Sprint 18.4.2021


Miehet 3,5 km

#UrheilijaTulos
1.Aleksi Niemi (Tampereen Pyrintö)12.24
2.Touko Seppä (Turun Suunnistajat)12.28
2.Aleksi Anttolainen (Lahden Suunnistajat-37)12.28
4.Akseli Ruohola (MS Parma)12.46
5.Tuomas Heikkilä (Helsingin Suunnistajat)12.48
6.Einari Heinaro (Helsingin Suunnistajat)12.49
7.Otto Simosas (Tampereen Pyrintö)12.54
7.Severi Kymäläinen (Tampereen Pyrintö)12.54
9.Luukas Valtonen (Helsingin Suunnistajat)12.57
9.Eetu Savolainen (Ikaalisten Nouseva-Voima)12.57
11.Joonas Ahola (Navi)12.58
12.Otto Kaario (Helsingin Suunnistajat)13
13.Santeri Silvennoinen (Kalevan Rasti)13.01
14.Juho Ylinen (Ikaalisten Nouseva-Voima)13.02
14.Jesse Laukkarinen (Norway)13.02
16.Joni Hirvikallio (Koovee)13.09
17.Jussi Suna (Turun Metsänkävijät)13.18
18.Arttu Lindqvist (Kouvolan Suunnistajat)13.25
19.Teemu Oksanen (Ikaalisten Nouseva-Voima)13.27
20.Olli-Pekka Koistinen (Hiidenkiertäjät)13.30
21.Akseli Virtanen (Kouvolan Suunnistajat)13.31
21.Oskari Lepistö (MS Parma)13.31
23.Oskari Liukkonen (Hiidenkiertäjät)13.32
24.Mikko Patana (Hiidenkiertäjät)13.36
25.Alvar Palmen (Espoon Suunta)13.37
26.Oskari Silvennoinen (Kalevan Rasti)13.38
27.Justus Vuori (Turun Suunnistajat)13.39
27.Valtteri Rantala (Lahden Suunnistajat-37)13.39
29.Mårten Boström (Sweden)13.40
30.Lari Takanen (Paimion Rasti)13.46
31.Eero Heinonen (MS Parma)13.48
32.Ville Saikko (Lappeen Riento)13.49
33.Topias Arola (Paimion Rasti)13.53
34.Toni-Antti Viitasaari (Lapuan Virkiä)13.54
35.Lassi Vaismaa (Jämsän Retki-Veikot)13.55
35.Antti Saikko (Tampereen Pyrintö)13.55
37.Antton Sankelo (Lapuan Virkiä)13.57
37.Anton Salmenkylä (Helsingin Suunnistajat)13.57
39.Tuukka Mäkinen (MS Parma)14
40.Joona Huila (Hiisirasti)14.05
41.Atte Nokka (Lappeen Riento)14.11
41.Petja Pöyhönen (Angelniemen Ankkuri)14.11
43.Miika Suominen (Helsingin Suunnistajat)14.14
44.Konsta Vanhanen (Ikaalisten Nouseva-Voima)14.16
45.Janne Kuningas (Lappeen Riento)14.20
46.Andrew Barnett (Ikaalisten Nouseva-Voima)14.22
47.Aaro Ojala (Kouvolan Suunnistajat)14.30
48.Sampo Sankelo (Lapuan Virkiä)14.31
49.Pyry Willman (Lahden Suunnistajat-37)14.36
49.Aaro Ruohola (MS Parma)14.36
51.Toni Saari (Paimion Rasti)14.37
52.Rauli Aho (Valkeakosken Haka)14.39
53.Jere Sipponen (Paimion Rasti)14.46
54.Jonathan Ray (OK77)14.49
55.Dmitrii Iurev (Hiidenkiertäjät)14.51
56.Tobias Jern (OK77)14.52
57.Janne Ovaska (Vehkalahden Veikot)14.59
58.Antti Järvenpää (OK77)15
59.Matti Suutari (Vehkalahden Veikot)15.02
60.Ville Vierimaa (Espoon Akilles)15.09
61.Jonny Donner (OK77)15.15
62.Jiri-Pekka Rissanen (Kangasala SK)15.24
63.Eetu Korhonen (Kouvolan Suunnistajat)15.28
64.Joni Solonen (Lahden Suunnistajat-37)15.28
65.Miika Vehmas (Espoon Suunta)15.35
66.Hermanni Sankelo (Ikaalisten Nouseva-Voima)15.50
67.Matias Kankkunen (OK77)16.54
68.Teemu Niskanen (Lahden Suunnistajat-37)18.14
69.Tuukka Jurvakainen (Helsingin Suunnistajat)18.46
-Arto Talvinen (MS Parma)keskeytti
-Tuomo Mäkelä (Angelniemen Ankkuri)hylätty
-Antti Vainio (MS Parma)hylätty
-Topias Ahola (Navi)hylätty

Naiset 3,1 km

#UrheilijaTulos
1.Veera Klemettinen (Suunta Jyväskylä)13.20
2.Alexandra Enlund (Pargas IF)13.30
3.Marika Teini (Kalevan Rasti)13.31
4.Venla Harju (Tampereen Pyrintö)13.32
5.Ida Haapala (Espoon Suunta)13.38
5.Amy Nymalm (Pargas IF)13.38
5.Sofia Haajanen (SK Pohjantähti)13.38
8.Inka Nurminen (Jämsän Retki-Veikot)13.40
9.Anna Närhi (Lahden Suunnistajat-37)13.48
9.Maija Sianoja (MS Parma)13.48
11.Merja Rantanen (Jämsän Retki-Veikot)13.51
12.Evely Kaasiku (Helsingin Suunnistajat)13.52
13.Jenny Patana (Hiidenkiertäjät)13.53
14.Aino Mänkärlä (Lynx)13.56
15.Kirsi Nurmi (SK Pohjantähti)13.57
16.Noora Hyyrynen (Helsingin Suunnistajat)14.05
17.Salla Isoherranen (Lynx)14.09
18.Maiju Oksanen (Kangasala SK)14.11
19.Lotta Karhola (Tampereen Pyrintö)14.12
20.Jenny Ojala (Koovee)14.17
21.Ina Westerlund (Paimion Rasti)14.20
21.Jasmiina Rantala (Lynx)14.20
21.Sanna Kauppila (Angelniemen Ankkuri)14.20
24.Roosa Hämäläinen (Hiidenkiertäjät)14.24
25.Milja Väätäjä (Paimion Rasti)14.27
26.Venla Taulavuori (Alatornion Pirkat)14.29
27.Anu Tuomisto (Norway)14.33
28.Emma Silvennoinen (Paimion Rasti)14.43
29.Hanne Hilo (Espoon Suunta)14.45
30.Sanni Norrbacka (Lynx)14.46
31.Anna Moilanen (Kalevan Rasti)14.49
31.Ulrika Uotila (Kangasala SK)14.49
33.Siiri Silvennoinen (Kalevan Rasti)14.53
33.Venla Turakainen (Helsingin Suunnistajat)14.53
35.Sara Niva (SK Pohjantähti)14.54
36.Anniina Suhonen (Helsingin Suunnistajat)14.57
36.Hanna Valonen (Rajamäen Rykmentti)14.57
38.Tuija Kuusela (Rastikarhut)15.03
39.Lotta Eerola (Tampereen Pyrintö)15.07
40.Veera Turakainen (Lynx)15.10
41.Karoliina Ukskoski (Lahden Suunnistajat-37)15.11
42.Johanna Hulkkonen (Helsingin Suunnistajat)15.22
43.Roosa Pelkonen (Tampereen Pyrintö)15.25
44.Kaisa Klemettinen (Suunta Jyväskylä)15.30
45.Suvi Simonsén (Rastikarhut)15.31
46.Isabel Donner (OK77)15.35
47.Satu Rautiainen (Kangasala SK)15.41
48.Iida-Emilia Kaiponen (Olavin Rasti)15.43
48.Veera Laaksoviita (Kalevan Rasti)15.43
50.Heini Rintanen (Turun Suunnistajat)15.47
51.Milla Koistinen (Rajamäen Rykmentti)15.48
52.Mira Kaskinen (Rastikarhut)15.49
53.Janina Donner (Suunta Jyväskylä)15.50
54.Suvi Heittola (Rastikarhut)15.51
55.Elina Lammi (Helsingin Suunnistajat)15.58
56.Aino Asklöf (Lynx)16.06
57.Elli Punto (Rasti-Nokia)16.08
58.Suvi Heikkilä (Lynx)16.12
59.Emilia Tala (Helsingin Suunnistajat)16.18
60.Kaisa Lylynperä (Angelniemen Ankkuri)16.22
61.Elsa Ankelo (MS Parma)16.23
62.Kati Korhonen (Suunta Jyväskylä)16.34
62.Natalia Kanko (Kangasala SK)16.34
64.Katarina Sallila (Helsingin Suunnistajat)16.40
65.Oona Luoma (Tampereen Pyrintö)17.08
66.Ruut Kanko (Suunta Jyväskylä)17.14
67.Mari Seppänen (OK77)17.18
68.Anniina Taipale (Lahden Suunnistajat-37)17.20
69.Mikaela Karjalainen (Jämsän Retki-Veikot)17.35
-Inari Karppinen (Espoon Suunta)hylätty



Suomen suunnistusmaajoukkueet 2021


Suunnistusmaajoukkue


NaisetMiehet
Venla Harju (Tampereen Pyrintö)Elias Kuukka (Tampereen Pyrintö)
Merja Rantanen (Jämsän Retki-Veikot)Olli Ojanaho (Helsingin Suunnistajat)
Marika Teini (SK Pohjantähti)Miika Kirmula (Kalevan Rasti)
Saila Kinni (Tampereen Pyrintö)Aleksi Niemi (Tampereen Pyrintö)
Maija Sianoja (MS Parma) 


Marika Teini kuuluu Suomen suunnistusmaajoukkueen kovimpiin nimiin. Kuva vuoden 2009 nuorten MM-kisojen pitkän matkan palkintojenjaosta. Pronssia voittanut Teini kuvassa oikealla.
Marika Teini kuuluu Suomen suunnistusmaajoukkueen kovimpiin nimiin. Kuva vuoden 2009 nuorten MM-kisojen pitkän matkan palkintojenjaosta. Pronssia voittanut Teini kuvassa oikealla. (Torben Utzon [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)


Team 2025 (21-25-v.)


NaisetMiehet
Alexandra Enlund (Pargas IF)Aaro Aho (Valkeakosken Haka)
Alexandra Enlund (Pargas IF)Aaro Aho (Valkeakosken Haka)
Veera Klemettinen (Suunta-Jyväskylä)Tuomas Heikkilä (Helsingin Suunnistajat)
Inka Nurminen (Jämsän Retki-Veikot)Otto Kaario (Helsingin Suunnistajat)
Amy Nymalm (Pargas IF)Teemu Oksanen (Ikaalisten Nouseva-Voima)
Siiri Silvennoinen (Kalevan Rasti)Akseli Ruohola (MS Parma)
Anu Tuomisto (NTNUI/Vaasan Suunnistajat)Topi Syrjäläinen (Helsingin Suunnistajat)

Maajoukkueen valmennus ja huolto


Maajoukkueen vastuuvalmentajat: Fredric Portin (päävalmentaja) ja Antti Harju (taitovalmennus)
Team 2025 vastuuvalmentajat: Jari Sipilä (miehet), Vroni König-Salmi (naiset)
Leirivalmentajat: Mårten Boström, Pasi Ikonen, Markus Lindeqvist, Miia Niittynen
Fysiikkakoordinaattori: Tom Andtbacka
Lääkäri: Katja Mjösund ja Julia Järvimäki
Psyykkinen valmentaja: Anu Kangasniemi
Lihashuolto: Olli Andersson
Varusteet: Petteri Vuorinen
NICE-leiritys & viestintä: Saara Norrgrann

Nuorten maajoukkue


NaisetMiehet
Elsa Ankelo (MS-Parma)Rauli Aho Valkeakosken Haka
Ida Haapala (Espoon Suunta)Topias Arola (Paimion Rasti)
Hanne Hilo (Espoon Suunta)Santeri Kirjavainen (Kuopion Suunnistajat)
Salla Isoherranen (Lynx)Aaro Ojala (Kouvolan Suunnistajat)
Mikaela Karjalainen (Jämsän Retki-Veikot)Samuli Peltola (Jämsän Retki-Veikot)
Inari Karppinen (Espoon Suunta)Aarni Ronkainen (Jämsän Retki-Veikot)
Fanny Kukonlehto (Kangasala SK)Touko Seppä (Turun Suunnistajat)
Melina Lahdenperä (Espoon Suunta)Akseli Virtanen (Kouvolan Suunnistajat)
Veera Laaksoviita (Kalevan Rasti)Juuso Viskari (Lynx)
Elisa Mattila (Kouvolan Suunnistajat) 
Maria Määttänen (Espoon Suunta) 
Liisa Peltonen (Kouvolan Suunnistajat) 
Hilla Pitkänen (Jämsän Retki-Veikot) 
Elli Punto (Rasti-Nokia) 

Nuorten maajoukkueen valmennus ja huolto

Vastuuvalmentaja: Antti Örn
Leirivalmentaja: Santeri Silvennoinen
Lääkäri: Olli Heinonen
Fysioterapeutit: Milka Reponen, Jutta Jussila

Vuoden suunnistaja -palkinto


Suunnistusliitto palkitsee vuoden parhaita vuosittain gaalatilaisuudessaan. Ohessa Vuoden suunnistaja -palkinnon saajat vuosilta 2009-2020. Naiset ovat hallinneet Vuoden suunnistaja -valintaa viime aikoina, sillä vuodesta 2009 alkaen valinta on osunut mieheen vain kaksi kertaa. Vuonna 2020 poikkeuksellisen koronakauden takia valittiin erikseen paras mies- ja naissuunnistaja.

VuosiValinta
2020Maija Sianoja ja Miika Kirmula
2019Venla Harju
2018Marika Teini
2017Venla Harju
2016Marika Teini
2015Merja Rantanen
2014Saila Kinni
2013Mårten Boström
2012Minna Kauppi
2011Pasi Ikonen
2010Minna Kauppi
2009Minna Kauppi