Yleisurheilun Maailmanennätykset | Katso Täydelliset Listat

Yleisurheilun maailmanennätykset


Etusuoran maailmanennätykset-sivulta löydät täydelliset listat aikuisten voimassa olevat yleisurheilun maailmanennätyksistä sisä- ja ulkoradoilta.
Yleisurheilun maailmanennätyksiksi hyväksytään Kansainvälisen Yleisurheiluliiton (World Athletics) ennätyssäännöstön mukaisesti saavutetut maailman kaikkien aikojen parhaat tulokset.

Naisten maailmanennätyksiksi hyväksytään maantiejuoksuissa/-kävelyissä myös sekakilpailuissa tehdyt tulokset. Ratajuoksuissa naisten kilpailuissa ei hyväksytä maailmanennätyksiksi sekakilpailuissa tehtyjä tuloksia, ellei kyse ole 5000/10000 metrin kilpailuista, joissa voidaan yksiselitteisesti osoittamaan, ettei vastakkaisesta sukupuolesta ole saatu vetoapua tai muuta hyötyä ennätyksen saavuttamiseksi.



Yleisurheilun ulkoratojen maailmanennätykset


Kestävyysjuoksujen ME-aikoja on rikottu urakalla viimeisen parin vuoden aikana. Osaltaan tuoreita maailmanennätyksiä on avittanut juoksukenkien huima kehittyminen.

Vuonna 2020 rikottiin peräti kuusi miesten kestävyysjuoksumatkojen maailmanennätystä. Kolmesta ennätyksestä vastasi Ugandan Joshua Cheptegei.

Myös naisten kestävyysjuoksumatkojen ME:t ovat saaneet kyytiä. Alankomaiden Sifan Hassan murskasi 10000 metrin maailmanennätyksen kesäkuun alussa 2021 yli 10 sekunnilla, mutta ennätys kesti vain kaksi päivää, kun Etiopian Letesenbet Gidey löi Hassanin ennätyksen viidellä sekunnilla.

Alankomaiden Sifan Hassan pitää hallussaan mailin, tunninjuoksun ja 5 km maantiejuoksun (Wo) naisten maailmanennätyksiä.
Alankomaiden Sifan Hassan pitää hallussaan mailin, tunninjuoksun ja 5 km maantiejuoksun (Wo) naisten maailmanennätyksiä. (Sifan Hassan. Photo: Filip Bossuyt, flickr, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons)

Kenttälajeissa Ruotsin Armand Duplantis onnistui rikkomaan seiväshypyn maailmanennätyksen keväällä 2020 hyppäämällä hallissa 618. Sisäradoilla tehdyt maailmanennätykset lasketaan nykyään automaattisesti myös ulkoratojen maailmanennätyksiksi.

Viimeisin ulkoratojen maailmanennätys on Ryan Crouserin kuulantyönnön ME-tulos 23,37, joka syntyi Yhdysvaltojen olympiakarsinnoissa 19.6.2021.

Vanhin voimassa oleva maailmanennätys on Tsekkoslovakian Jarmila Kratochvílován naisten 800 metrin hirmuinen ME 1.53,28 vuodelta 1983. 1980-luku on edelleen vahvasti läsnä naisten maailmaennätysten listalla, sillä peräti kymmenen 1980-luvulla tehtyä naisten ME-tulosta on edelleen voimassa.

Miesten vanhin voimassa oleva ME on Länsi-Saksan Jürgen Schultin kiekkokaari 74,08 kesäkuulta 1986. Neuvostoliiton Juri Sedyhin moukari-ME 86,74 on vain muutaman kuukauden Schultin ME:tä nuorempi.

Tuoreimmat ME-tulokset lihavoitu. Viimeisin päivitys 19.6.2021



Miesten ME:t

LajiUrheilijaTulosPvm
100 mUsain Bolt (JAM)9,5816.8.2009
200 mUsain Bolt (JAM)19,1920.8.2009
400 mWayde van Niekerk (RSA)43,0314.8.2006
800 mDavid Rudisha (KEN)1.40,919.8.2012
1500 mHicham El Guerrouj (MAR)3.26,0014.7.1998
MailiHicham El Guerrouj (MAR)4.44,797.9.1999
2000 mHicham El Guerrouj (MAR)3.26,0014.7.1998
3000 mDaniel Komen (KEN)7.20,671.9.1996
5000 mJoshua Cheptegei (UGA)12.35,3614.8.2020
10000 mJoshua Cheptegei (UGA)26.11,007.10.2020
20000 mHaile Gebreselassie (ETH)56.26,0h27.6.2007
TunninjuoksuMo Farah (GBR)21330 m4.9.2020
25000 mMoses Mosop (KEN)1:12.25,4h3.6.2011
30000 mMoses Mosop (KEN)1:26.47,4h3.6.2011
5 km tiejuoksuJoshua Cheptegei (UGA)12.35,3616.2.2020
10 km tiejuoksuRhonex Kipruto (KEN)26.2412.1.2020
PuolimaratonKibiwott Kandie (KEN)57.326.12.2020
MaratonEliud Kipchoge (KEN)2:01.3916.9.2018
100 kmNao Kazami (JPN)6:09.1424.6.2018
110 m aidatAries Merritt (USA)12,807.9.2012
400 m aidatKeving Young (USA)46,786.8.1992
3000 m est.Saif Saaeed Shaheen (QAT)7.53,633.9.2004
PituushyppyMike Powell (USA)89530.8.1991
KorkeushyppyJavier Sotomayor (CUB)24527.7.1993
KolmiloikkaJonathan Edwards (GBR)18,297.8.1995
SeiväshyppyArmand Duplantis (SWE)618i15.2.2020
KeihäänheittoJan Zelezny (CZE)98,4825.5.1996
KuulantyöntöRyan Crouser (USA)23,3719.6.2021
KiekonheittoJürgen Schult (GDR)74,086.6.1986
MoukarinheittoJuri Sedyh (URS)86,7430.8.1986
KymmenotteluKevin Mayer (FRA)912615-16.9.2018
4 x 100 mJamaika36,8411.8.2012
4 x 200 mJamaika1.18,6324.5.2018
4 x 400 mUSA2.54,2922.8.1993
4 x 800 mKenia7.02,4325.8.2006
4 x 1500 mKenia14.22,2225.5.2014
Maantieviesti 42,195 kmKenia1:57.0623.11.2005
Distance medley relay 4000 mUSA9.15,503.5.2015


Jamaikan Usain Boltin on pikajuoksujen kaikkien aikojen nopein mies.
Jamaikan Usain Boltin on pikajuoksujen kaikkien aikojen nopein mies. (Usain Bolt. Photo: Fernando Frazão, CC BY 3.0 BR, via Wikimedia Commons)



Naisten ME:t

LajiUrheilijaTulosPvm
100 mFlorence Griffith‑Joyner (USA)10,4916.7.1988
200 mFlorence Griffith‑Joyner (USA)21,3429.9.1988
400 mMarita Koch (GDR)47,606.10.1985
800 mJarmila Kratochvílová (CZE)1.53,2826.7.1983
1000 mSvetlana Masterkova (RUS)2.28,9823.8.1996
1500 mGenzebe Dibaba (ETH)3.50,0717.7.2015
MailiSifan Hassan (NED)4.12,3312.7.2019
2000 mGenzebe Dibaba (ETH)5.23,75i7.2.2017
3000 mWang Junxia (CHN)8.06,1113.9.1993
5000 mLetesenbet Gidey (ETH)14.06,627.10.2020
10000 mLetesenbet Gidey (ETH)29.01,039.6.2021
20000 mTegla Loroupe (KEN)1:05.26,6h3.9.2000
TunninjuoksuSifan Hassan (NED)18930 m4.9.2020
25000 mTegla Loroupe (KEN)1:27.05,9h21.9.2002
30000 mTegla Loroupe (KEN)1:45.50,0h6.6.2003
5 km tiejuoksuSifan Hassan (NED) Wo14.4417.2.2019
5 km tiejuoksuBeatrice Chepkoech (KEN) Mx14.4314.2.2021
10 km tiejuoksuAsmae Leghzaoui (MAR) Wo30.298.6.2002
10 km tiejuoksuJoyciline Jepkosgei (KEN) Mx29.439.9.2017
PuolimaratonPeres Jepchirchir (KEN) Wo1:05.1617.10.2020
PuolimaratonRuth Chepngetich (KEN) Mx1:04.024.4.2021
MaratonMary Jepkosgei Keitany (KEN) Wo2:17.0123.4.2017
MaratonBrigid Kosgei (KEN) Mx2:14.0413.10.2019
100 kmTomoe Abe (JPN)6:33.11 Mx25.6.2000
100 m aidatKendra Harrison (USA)12,2022.7.2016
400 m aidatDalilah Muhammad (USA)52,164.10.2019
3000 m esteetBeatrice Chepkoech (KEN)8.44,3220.7.2018
PituushyppyGalina Tšistjakova (URS)75211.6.1988
KorkeushyppyStefka Kostadinova (BUL)20930.8.1987
KolmiloikkaInessa Kravets (UKR)15,5010.8.1995
SeiväshyppyJelena Isinbajeva (RUS)50628.8.2009
KeihäänheittoBarbora Špotákova (CZE)72,2813.9.2008
KuulantyöntöNatalja Lisovskaja (URS)22,637.6.1987
KiekonheittoGabriele Reinsch (GDR)76,809.7.1988
MoukarinheittoAnita Włodarczyk (POL)82,9828.8.2016
7-otteluJackie Joyner-Kersee (USA)729123.-24.9.1988
10-otteluAustra Skujyte (LTU)835815.4.2005
10000 m ratakävelyNadezhda Ryashkina (URS)41.56,2324.7.1990
20000 m ratakävelyOlimpiada Ivanova (RUS)1:26.52,3h6.9.2001
20 km maantiekävelyJiayu Yang (CHN)1:23.4920.3.2021
50 km maantiekävelyHong Liu (CHN)3:59.159.3.2019
4 x 100 mYhdysvallat40,8210.8.2012
4 x 200 mYhdysvallat1.27,4629.4.2000
4 x 400 mNeuvostoliitto3.15,171.10.1988
4 x 800 mNeuvostoliitto7.50,175.8.1984
4 x 1500 mNike/Bowerman Track Club16.27,0231.7.2020
Maantieviesti 42,195 kmKiina2:11.4128.2.2011
Distance medley relay 4000 mUSA10.36,502.5.2015

Wo = Women only, kilpailussa mukana vain naisia
Mx = Mixed, kilpailussa mukana sekä miehiä että naisia



Yleisurheilun sisäratojen maailmanennätykset


Hallikaudella 2021 rikottiin peräti kolme maailmaennätystä. Yhdysvaltain Grant Holloway siirsi Colin Jacksonin lähes 27-vuotiaan ME:n 60 m aidoissa sadasosalla historiaan. Burkina Fason Hugues Fabrice Zango loikki hirmuisen ME-tuloksen 18,07 ja murskasi Ranskan Teddy Tamghon 10 vuotta vanhan ME:n peräti 15 sentillä.

Etiopian Gudaf Tsegay vei tonnivitosen ME-ajan maannaiseltaan Genzebe Dibabalta yli kahden sekunnin marginaalilla.

Ruotsalaisilla on hallussaan peräti kolme halli-ME:tä. Armand Duplantis on miesten seipään ME-mies (618), Susanna Kallur on kaikkien nopein 60 m naisaituri (7,68) ja Kajsa Bergqvist pitää hallussaan naisten korkeushypyn ME:tä tuloksella 208.

Vanhin voimassa oleva halli-ME on naisten kuulantyönnön 22,50, jonka työnsi Tsekkoslovakian Helena Fibingerova helmikuussa 1977. Toiseksi pitkäikäisin ME on niinikään vankkaan tsekkoslovakialaiskaartiin kuuluneen Jarmila Kratochvilovan 400 metrin noteeraus 49,59 maaliskuulta 1983.

Miesten vanhin halli-ME on USA:n Carl Lewisin tammikuussa 1984 leiskauttama pituustulos 879.

Muut 1980-luvulla tehdyt ja edelleen voimassa olevat ME-tulokset ovat Kuuban Javier Sotomayorin korkeuden ME 243 (v. 1989), Kanadan Mark McCoyn ME-aika 50 metrin aidoissa 6,25 (1986), Länsi-Saksan Heike Dreschlerin pituuden ME 737 ja Länsi-Saksan Cornelia Oschkentin 50 m aitojen ME 6,58 vuodelta 1988.

Miesten halli ME:t

LajiUrheilijaTulosPvm
50 mDonovan BAILEY (CAN)5,569.2.1996
60 mChristian COLEMAN (USA)6,3418.2.2018
200 mFrank FREDERICKS (NAM)19,9218.2.1996
400 mKerron CLEMENT (USA)44,5712.3.2005
800 mWilson KIPKETER (DEN)1.42,679.3.1997
1000 mAyanleh SOULEIMAN (DJI)2.14,2017.2.2016
1500 mSamuel TEFERA (ETH)3.31,0416.2.2019
MailiYomif KEJELCHA (ETH)3.47,013.3.2019
3000 mDaniel KOMEN (KEN)7.24,906.2.1998
5000 mKenenisa BEKELE (ETH)12.49,6020.2.2004
50 m aidatMark MCKOY (CAN)6,255.3.1986
60 m aidatGrant HOLLOWAY (USA)7,2924.2.2021
KorkeushyppyJavier SOTOMAYOR (CUB)2434.3.1989
SeiväshyppyArmand DUPLANTIS (SWE) 61815.2.2020
PituushyppyCarl LEWIS (USA)87927.1.1984
KolmiloikkaHugues Fabrice ZANGO (BUR)18,0716.1.2021
KuulantyöntöRyan CROUSER (USA)22,8224.1.2021
7-otteluAshton EATON (USA)664510.3.2012
5000 m ratakävelyMikhail SHCHENNIKOV (RUS)18.07,0814.2.1995
4 x 200 m viestiGreat Britain & NI (GBR)1.22,113.3.1991
4 x 400 m viestiHouston (USA)3.01,519.2.2019
4 x 800 m viestiHOKA NJ / NY TC (USA)7.11,3025.2.2018


Naisten halli ME:t

LajiUrheilijaTulosPvm
50 mIrina PRIVALOVA (RUS)5,969.2.1995
60 mIrina PRIVALOVA (RUS)6,9211.2.1993
200 mMerlene OTTEY (JAM)21,8713.2.1993
400 mJarmila KRATOCHVÍLOVÁ (TCH)49,597.3.1982
800 mJolanda ČEPLAK (SLO)1.55,823.3.2002
1000 mMaria de Lurdes MUTOLA (MOZ)2.30,9425.2.1999
1500 mGudaf TSEGAY (ETH)3.53,099.2.2021
MailiGenzebe DIBABA (ETH)4.13,3117.2.2016
3000 mGenzebe DIBABA (ETH)8.16,606.2.2014
5000 mGenzebe DIBABA (ETH)14.18,8619.2.2015
50 m aidatCornelia OSCHKENAT (GDR)6,5820.2.1988
60 m aidatSusanna KALLUR (SWE)7,6810.2.2008
KorkeushyppyKajsa BERGQVIST (SWE)2084.2.2006
SeiväshyppyJennifer SUHR (USA)5022.3.2013
PituushyppyHeike DRECHSLER (GDR)73713.2.1988
KolmiloikkaYulimar ROJAS (VEN)15,4321.2.2020
KuulantyöntöHelena FIBINGEROVÁ (TCH)22.5019.2.1977
5-otteluNataliya DOBRYNSKA (UKR)50139.3.2012
3000 m ratakävelyClaudia IOVAN (ROU)11.40,3330.1.1999
4 x 200 m viestiRussia (RUS)1.32,4129.1.2005
4 x 400 m viestiRussia (RUS)3.23,3728.1.2006
4 x 800 m viestiUnited States (USA)8.05,893.2.2018