Rooma/Firenze Timanttiliiga 2021 – Aikataulu & Tulokset

Rooma/Firenze Timanttiliiga 2021


Rooman Timanttiliigan osakilpailu kilpaillaan kaudella 2021 Firenzessä kesäkuun 20. päivänä. Katso aikataulu, tulokset ja muuta infoa kisoista!
Rooman Timanttiliigan osakilpailu on kauden 2021 kolmas Timanttisarjan koitos. Golden Gala -nimellä kulkeva osakilpailu kilpaillaan poikkeuksellisesti Rooman sijaan Firenzessä.



Rooma/Firenze Timanttiliiga 2021 – Kisojen aikataulu


HUOM: Kaikki ajat alla ovat Suomen aikoja.

Golden Gala 2021

AikaLaji
19:45Kiekonheitto naiset
20:30Seiväshyppy naiset
20:45Kuulantyöntö miehet
21:03400 m aidat naiset
21:10Korkeushyppy miehet
21:13400 m miehet
21:203000 m esteet miehet
21:42100 m aidat naiset
21:50Pituushyppy naiset
21:55110 m aidat miehet
22:051500 m naiset
22:15200 m naiset
22:235000 m miehet
22:48100 m miehet



Rooma/Firenze Timanttiliiga 2021 – Osallistujalistat


Kisojen lajikohtaiset osallistujalistat löydät täältä.


Rooma/Firenze Timanttiliiga 2021 – Kisojen tulokset


Voit seurata Rooman 2021 Timanttiliigan osakilpailun tuloksia reaaliajassa kisasivuilta.



Rooma/Firenze Timanttiliiga 2021 – Televisiointi


Rooman/Firenzen Timanttiliigaa voi seurata maksukanava C Morelta.


Historian parhaimmat tulokset Roomassa


Historian saatossa Rooman Stadio Olimpicolla kilpailtava Golden Gala on tarjonnut lukuisia sykähdyttäviä yleisurheiluhetkiä. Kenties mieleenpainuvin niistä on ollut Hicham El Guerrouj´n juoksema 1500 metrin maailmanennätys 3.26,00, joka on pitänyt pintansa jo reilun 20 vuoden ajan.

Miehet

LajiTulosUrheilijaMaaPäivä
100m9,75Justin GATLINUSA4.6.2015
200m19,70Michael NORMANUSA6.6.2019
400m43,62Jeremy WARINERUSA14.7.2006
800m1.42,79Wilson KIPKETERDEN7.7.1999
1500m3.26,00Hicham EL GUERROUJMAR14.7.1998
Maili3.43,13Hicham EL GUERROUJMAR7.7.1999
2000m4.54,02Vénuste NIYONGABOBDI8.6.1995
3000m7.46,06Jack BUCKNERGBR31.8.1984
5000m12.46,53Eliud KIPCHOGEKEN2.7.2004
10 000m28.59,82Mark DONAHUEUSA10.9.1986
110m aj.13,01Allen JOHNSONUSA7.7.1999
400m aj.47,48Abderrahman SAMBAQAT31.5.2018
3000m est.7.54,31Paul Kipsiele KOECHKEN31.5.2012
Korkeus241Mutaz Essa BARSHIMQAT5.6.2014
Seiväs594Sergey BUBKAURS31.8.1984
Pituus861Dwight PHILLIPSUSA10.7.2009
Kolmiloikka17.96Pedro Pablo PICHARDOCUB4.6.2015
Kuula21.97Konrad BUKOWIECKIPOL6.6.2019
Kiekko68.78Piotr MAŁACHOWSKIPOL10.6.2010
Moukari84.88Sergey LITVINOVURS10.9.1986
Keihäs90.34Andreas THORKILDSENNOR14.7.2006


Naiset

LajiTulosUrhelijaMaaPäivä
100m10,75Marion JONESUSA14.7.1998
100m10,75Kerron STEWARTJAM10.7.2009
200m22,19Marion JONESUSA7.7.1999
400m49,17Marita KOCHGDR10.9.1986
800m1.55,69Pamela JELIMOKEN11.7.2008
1500m3.56,22Sifan HASSANNED8.6.2017
Maili4.21,38Paula IVANROU19.7.1989
3000m8.23,96Olga YEGOROVARUS29.6.2001
5000m14.12,59Almaz AYANAETH2.6.2016
100m aj.12,39Vera KOMISOVAURS5.8.1980
400m aj.52,82Lashinda DEMUSUSA10.6.2010
3000m est.9.04,96Hyvin KIYENGKEN31.5.2018
Korkeus203Yelena SLESARENKORUS2.7.2004
Korkeus203Hestrie CLOETERSA2.7.2004
Korkeus203Chaunte LOWEUSA10.6.2010
Korkeus203Blanka VLAŠIĆCRO10.6.2010
Seiväs503Yelena ISINBAYEVARUS11.7.2008
Pituus723Marion JONESUSA14.7.1998
Kolmiloikka15,29Yamilé ALDAMACUB11.7.2003
Kuula21,03Valerie ADAMSNZL31.5.2012
Kiekko68,93Sandra PERKOVIĆCRO31.5.2018
Keihäs68,66Barbora ŠPOTÁKOVÁCZE10.6.2010



Rooman Timanttiliigan 2020 tulokset


Livetulokset

Rooman Timanttiliiga 17.9.2020


Miesten 100 m (+0.3)

#UrheilijaTulos
1.Akani SIMBINE (RSA)9.96
2.Arthur CISSÉ (CIV)10.04
3.Filippo TORTU (ITA)10.09
4.Lamont Marcell JACOBS (ITA)10.11
5.Michael RODGERS (USA)10.12
6.Julian FORTE (JAM)10.15
7.Deniz ALMAS (GER)10.27
8.Mouhamadou FALL (FRA)10.29
9.Mario BURKE (BAR)10.34

Miesten 400 m

#UrheilijaTulos
1.Edoardo SCOTTI (ITA)45.21
2.Yousef KARAM (KUW)45.25
3.Karol ZALEWSKI (POL)45.48
4.Jochem DOBBER (NED)45.64
5.Rabah YOUSIF (GBR)45.65
6.Luka JANEŽIČ (SLO)45.78
7.Vladimir ACETI (ITA)46.28
8.Kennedy LUCHEMBE (ZAM)46.43
9.Wesley VÁZQUEZ (PUR)46.67



Miesten 3000 m

#UrheilijaTulos
1.Jacob KIPLIMO (UGA)7:26.64
2.Jakob INGEBRIGTSEN (NOR)7:27.05
3.Stewart MCSWEYN (AUS)7:28.02
4.Yemaneberhan CRIPPA (ITA)7:38.27
5.Mike FOPPEN (NED)7:39.75
6.Isaac KIMELI (BEL)7:47.48
7.Matthew RAMSDEN (AUS)7:48.08
8.Osama ZOGHLAMI (ITA)7:48.63
9.Pietro RIVA (ITA)7:50.03
10.Ryan GREGSON (AUS)7:53.65
11.Marouan RAZINE (ITA)7:54.80
 Seán TOBIN (IRL)DNF
 Mohad ABDIKADAR SHEIK ALI (ITA)DNF
 Pietro ARESE (ITA)DNF

Miesten 110 m aidat (+0.1)

#UrheilijaTulos
1.Andrew POZZI (GBR)13.15
2.Aaron MALLET (USA)13.23
3.Freddie CRITTENDEN (USA)13.31
4.Wilhem BELOCIAN (FRA)13.49
5.Yaqoub Mohamed AL YOUHA (KUW)13.60
6.Lorenzo PERINI (ITA)13.61
7.Antonio ALKANA (RSA)13.66
8.Gabriel CONSTANTINO (BRA)13.67
9.Paolo DAL MOLIN (ITA)13.70



Miesten 400 m aidat

#UrheilijaTulos
1.Karsten WARHOLM (NOR)47.07
2.Ludvy VAILLANT (FRA)48.69
3.Rasmus MÄGI (EST)48.72
4.David KENDZIERA (USA)49.35
5.Wilfried HAPPIO (FRA)49.65
6.Mario LAMBRUGHI (ITA)49.87
7.Constantin PREIS (GER)49.91
8.Nick SMIDT (NED)50.67
9.Marcio TELES (BRA)51.04

Miesten korkeushyppy

#UrheilijaTulos
1.Andriy PROTSENKO (UKR)230
2.Gianmarco TAMBERI (ITA)227
3.Stefano SOTTILE (ITA)218
4.Adrijus GLEBAUSKAS (LTU)218
5.Oleh DOROSHCHUK (UKR)218
6.Matúš BUBENÍK (SVK)218
7.Sandro JERŠIN TOMASSINI (SLO)205
 Maksim NEDASEKAU (BLR)DNS
 Norbert KOBIELSKI (POL)DNS



Miesten seiväshyppy

#UrheilijaTulos
1.Armand DUPLANTIS (SWE)615
2.Ben BROEDERS (BEL)580
3.Ernest John OBIENA (PHI)580
4.Renaud LAVILLENIE (FRA)570
5.Harry COPPELL (GBR)560
6.Thibaut COLLET (FRA)560
7.Raphael HOLZDEPPE (GER)545
 Claudio Michel STECCHI (ITA)DNS

Miesten kuulantyöntö

#UrheilijaTulos
1.Nick PONZIO (USA)21.09
2.Payton OTTERDAHL (USA)20.85
3.Leonardo FABBRI (ITA)20.69
4.Tsanko ARNAUDOV (POR)20.60
5.Konrad BUKOWIECKI (POL)20.05
6.Bob BERTEMES (LUX)20.03
7.Zane WEIR (RSA)19.43
8.Lorenzo DEL GATTO (ITA)18.27
9.Vincenzo D'AGOSTINO (ITA)17.17


Duplantisin tulos on kaikkien aikojen paras ulkoradoilla tehty tulos. Aiempi ennätys oli Sergei Bubkan 614. Nykyään erillisiä sisä- ja ulkoratojen ennätyksiä ei virallisesti kirjata, joten Duplantisin sisäradalla hyppäämä 618 on virallinen seiväshypyn maailmanennätys.


Naisten 100 m (+0.2)

#UrheilijaTulos
1.Elaine THOMPSON-HERAH (JAM)10.85
2.Aleia HOBBS (USA)11.12
3.Marie-Josée TA LOU (CIV)11.14
4.Ajla DEL PONTE (SUI)11.19
5.Imani LANSIQUOT (GBR)11.23
6.Kayla WHITE (USA)11.27
7.Anna BONGIORNI (ITA)11.38
8.Marije VAN HUNENSTIJN (NED)11.42
9.Anthonique STRACHAN (BAH)11.42

Naisten 400 m

#UrheilijaTulos
1.Lieke KLAVER (NED)50.98
2.Agné ŠERKŠNIENĖ (LTU)51.80
3.Justyna ŚWIĘTY-ERSETIC (POL)51.94
4.Corinna SCHWAB (GER)52.12
5.Barbora MALÍKOVÁ (CZE)52.17
6.Tiffani SILVA MARINHO (BRA)52.44
7.Laviai NIELSEN (GBR)52.45
8.Alice MANGIONE (ITA)52.78
9.Rebecca BORGA (ITA)52.88



Naisten 800 m

#UrheilijaTulos
1.Jemma REEKIE (GBR)1:59.76
2.Hedda HYNNE (NOR)2:00.24
3.Laura MUIR (GBR)2:00.49
4.Christina HERING (GER)2:00.75
5.Kaela EDWARDS (USA)2:00.79
6.Alexandra BELL (GBR)2:01.37
7.Lore HOFFMANN (SUI)2:01.46
8.Elena BELLO' (ITA)2:02.10
9.Noélie YARIGO (BEN)2:02.98
10.Eleonora VANDI (ITA)2:03.17
 Souliath SAKA (BEN)DNF

Naisten 100 m aidat (+0.1)

#UrheilijaTulos
1.Nadine VISSER (NED)12.72
2.Luminosa BOGLIOLO (ITA)12.83
3.Payton CHADWICK (USA)12.89
4.Cindy OFILI (GBR)13.02
5.Taliyah BROOKS (USA)13.05
6.Elisa Maria DI LAZZARO (ITA)13.05
7.Cyréna SAMBA-MAYELA (FRA)13.29
8.Mette GRAVERSGAARD (DEN)13.30
9.Annimari KORTE (FIN)13.34



Naisten 400 m aidat

#UrheilijaTulos
1.Femke BOL (NED)53.90
2.Anna RYZHYKOVA (UKR)54.54
3.Viktoriya TKACHUK (UKR)54.93
4.Sara Slott PETERSEN (DEN)55.20
5.Amalie IUEL (NOR)55.27
6.Jessie KNIGHT (GBR)55.58
7.Emma ZAPLETALOVÁ (SVK)56.02
8.Ayomide FOLORUNSO (ITA)56.58

Naisten korkeushyppy

#UrheilijaTulos
1.Yuliya LEVCHENKO (UKR)198
2.Yaroslava MAHUCHIKH (UKR)195
3.Nicola MCDERMOTT (AUS)195
4.Erika KINSEY (SWE)195
5.Levern SPENCER (LCA)184
6.Claire ORCEL (BEL)184
7.Elena VALLORTIGARA (ITA)180
 Desiree ROSSIT (ITA)DNS