Salpausselän Kisat 2020 - Katso Ohjelma & Tulokset

Salpausselän kisat 2020


Salpausselän Kisat 2020 (Lahden maailmancup) kilpaillaan 28.2.-1.3.2020. Pohjoismaisista hiihtolajeista on mukana maastohiihto, yhdistetty ja miesten mäkihyppy.
Vuoden 2020 Salpausselän kisoissa on tarjolla vuosituhannen paras lajikattaus.
Vuoden 2020 Salpausselän kisoissa on tarjolla vuosituhannen paras lajikattaus.


Lahden maailmancupin osakilpailu käydään 28.2.-1.3.2020. Tänä vuonna Salpausselällä kilpaillaan yhdistetyn, mäkihypyn ja maastohiihdon maailmancupissa peräti yhdeksän osakilpailun voimin. Kyseessä on Salpausselän 2000-luvun laajin lajikattaus.



Salpausselän kisat 2020 – Ohjelma & aikataulut


Seuraavassa kisojen aikataulut. Lahden kisat käynnistyvät perjantaina 28.2. yhdistetyn varakisalla. Perjantai-iltana hypätään suurmäen karsinnan lisäksi myös viikonlopun ensimmäisen suurmäen virallinen kilpailu. Perjantain mäkikilpailu korvaa Rukalla marraskuussa perutun maailmancupin mäkikisan.

Lauantain ja sunnuntain kisapäivät tarjoavat talviurheiluherkkua aamusta iltaan. Molempia päivinä kilpaillaan maastohiihdon, yhdistetyn ja mäkihypyn maailmancupin osakilpailut parissa.

Perjantai 28.2.2020


KloLajiLajitapahtuma
13:30YhdistettyKarsinta- ja varakilpailu HS 130
17:00MäkihyppySuurmäen karsinta HS 130
18:30MäkihyppySuurmäen kilpailu HS 130


Lauantai 29.2.2020


KloLajiLajitapahtuma
11:00YhdistettyJoukkuesprintin mäkiosuus, HS 130
12:00Hiihto10 km (p) väliaikalähtö, naiset
13:30Hiihto15 km (p) väliaikalähtö, miehet
15:45YhdistettyJoukkuesprintin hiihto-osuus 2 x 7.5 km
17:00MäkihyppyJoukkuemäki HS 130


Sunnuntai 1.3.2020


KloLajiLajitapahtuma
10:00YhdistettyMäkiosuus HS 130
11:10HiihtoViesti 4 x 5 km, naiset
12:30HiihtoViesti 4 x 7,5 km, miehet
14:45YhdistettyHiihto-osuus 10 km
15:00MäkihyppySuurmäen karsinta HS 130
16:30MäkihyppySuurmäen kilpailu HS 130

Salpausselän kisoissa riittää tunnelmaa.
Kuva:Janina Pitkänen / Lahti Events Oy
Salpausselän kisoissa riittää tunnelmaa.


Salpausselän kisat 2020 – Joukkueet


Suomen joukkue


Maastohiihto, maajoukkue

NaisetMiehet
Anne KyllönenIivo Niskanen
Laura MononenPerttu Hyvärinen
Kerttu NiskanenRistomatti Hakola
Krista PärmäkoskiLauri Vuorinen
Vilma NissinenMarkus Vuorela
Johanna MatintaloJuho Mikkonen


Maastohiihto, kansallinen

NaisetMiehet
Susanna SaapunkiKari Varis
Katri LylynperäLari Lehtonen
Anni KainulainenLauri Lepistö
Jasmi JoensuuJuuso Haarala
Marjaana PitkänenTimo Mantere
Katariina LonkaAku Nikander
Julia HägerJoonas Sarkkinen
Maaret PajunojaJuuso Mäkelä
Andrea JulinVille Ahonen

Kansalliseen ryhmään nimetyt Joni Mäki ja Heikki Korpela jäävät sairastumisen takia pois Lahdesta. Heidän tilalleen nimettiin Kari Varis ja Juuso Mäkelä.

Mäkihyppy

MaajoukkueKansallinen
Antti AaltoMico Ahonen
Niko KytösahoAndreas Alamommo
Jarkko MäättäEetu Nousiainen
 Arttu Pohjola


Norjan joukkue maastohiihtoon


NaisetMiehet
Ragnhild HagaDidrik Tønseth
Astrid Uhrenholdt JacobsenPål Golberg
Therese JohaugHans Christer Holund
Julie MyhreJohannes Høsflot Klæbo
Anna SvendsenSimen Hegstad Krüger
Heidi WengSjur Røthe
Lotta Udnes Weng 
Tiril Udnes Weng 
Ingvild Flugstad Østberg 


Ruotsin joukkue maastohiihtoon


NaisetMiehet
Ebba AnderssonJens Burman
Maja DahlqvistFilip Danielsson
Charlotte KallaFredrik Jonsson
Frida KarlssonDaniel Richardsson
Lisa VinsaMarcus Ruus
Rebecca ÖhrnBjörn Sandström


Venäjän joukkue


NaisetMiehet
Lidija DurkinaJevgeni Belov
Alisa ZhambalovaAleksander Bessmertnykh
Anna ZherebatjevaAleksander Bolshunov
Jana KiprichenkoIlja Semikov
Natalia NeprjajevaAndrei Sobakarev
Anna NechaevskajaAleksei Chervotkin
 Ivan Jakimushkin


Salpausselän kisat 2020 - Tulokset



Salpausselän kisat 1.3.2020


Naisten viesti 4x5 km

#UrheilijaTulos
1.Norja50.04,8
2.Suomi 1+30,3
3.Ruotsi+1.55,2
4.Venäjä 1+1.55,3
5.Saksa+2.15,5
6.Suomi 2+2.28,4

Miesten viesti 4x7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Norja1.09.53,0
2.Sveitsi+1,2
3.Venäjä 1+1,7
4.Italia+2,4
5.Venäjä 2+15,2
6.Suomi 1+22,4



Yhdistetty, Salpausselän kisat 1.3.2020


Mäkiosuus/hiihto

#UrheilijaTulos
1.Akito Watabe (JPN)25.41,1
2.Jørgen Gråbak (NOR)+2,9
3.Vinzenz Geiger (GER)+7,9
4.Jens Lurås Oftebro (NOR)+12,7
5.Fabian Riessle (GER)+15,2
6.Eric Frenzel (GER)+15,3
7.Martin Fritz (AUT)+32,0
8.Ilkka Herola (FIN)+34,7

22. Eero Hirvonen +2.06,1
31. Arttu Mäkiaho +4.03,4
34. Leevi Mutru +4.24,4


Mäkiosuus

#UrheilijaTulos
1.Akito Watabe (JPN)0.00
2.Jens Lurås Oftebro (NOR)+0.09
3.Martin Fritz (AUT)+0.44
4.Fabian Riessle (GER)+0.51
5.Ryota Yamamoto (JPN)+0.52
6.Terence Weber (GER)+0.58
7.Jørgen Gråbak (NOR)+0.59
8.Vinzenz Geiger (GER)+1.02
9.Eric Frenzel (GER)+1.13
10.Laurent Muhlethaler (FRA)+1.16

15. Ilkka Herola +1.36
28. Eero Hirvonen +3.05
35. Arttu Mäkiaho +4.20
40. Leevi Mutru +5.01

Salpausselän kisat hiihto 29.2.2020


Miesten 15 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Iivo Niskanen (FIN)32.15,5
2.Alexander Bolshunov (RUS)+10,1
3.Hans Christer Holund (NOR)+28,8
4.Ilia Semikov (RUS)+38,8
5.Sjur Røthe (NOR)+47,9
6.Simen Hegstad Krüger (NOR)+49,4
7.Pål Golberg (NOR)+54,1
8.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)+54,7
9.Alexander Bessmertnykh (RUS)+55,1
10.Ivan Yakimushkin (RUS)+59,3

14. Ristomatti Hakola (FIN) +1.08,5
21. Perttu Hyvärinen (FIN) +1.44,3
31. Lauri Vuorinen (FIN) +2.17,7
32. Markus Vuorela (FIN) +2.18,8
35. Juho Mikkonen (FIN) +2.25,0
40. Juuso Haarala (FIN) +2.46,0
42. Lauri Lepistö (FIN) +2.48,9
45. Timo Mantere (FIN) +3.05,0
51. Kari Varis (FIN) +3.29,9
53. Joonas Sarkkinen (FIN) +3.47,3
55. Ville Ahonen (FIN) +3.51,7
57. Juuso Mäkelä (FIN) +4.13,9
59. Aku Nikander (FIN) +4.22,3
60. Miikka Kinnunen (FIN) +5.05,0

Yhdistetty Salpausselän kisat 29.2.2020


Pariviesti lopputulokset mäki + 2 x 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Norja29.06,3
2.Saksa+28,1
3.Saksa 2+30,8
4.Norja 2+37,4
5.Itävalta+45,1
6.Itävalta 2+45,9
7.Japani+46,1
8.Suomi+1.45,1
9.Ranska+1.47,2
10.Tsekki+2.27,5
11.Italia+2.37,4
12.Suomi 2+3.37,1


Pariviesti mäkiosuus HS130

#UrheilijaTulos
1.Norja0.00
2.Japani+0.07
3.Saksa+0.11
4.Norja 2+0.40
5.Itävalta+0.55
6.Itävalta 2+0.59
7.Saksa 2+1.13
8.Japani 2+1.33
9.Ranska+1.42
10.Tsekki+2.08
11.Suomi+2.11
12.USA 2+2.54
13.Italia+3.09
14.USA 2+3.18
15.Suomi 2+3.50


Salpausselän kisat hiihto 29.2.2020


Naiset 10 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Therese Johaug (NOR)23.53,3
2.Ebba Andersson (SWE)+3,4
3.Krista Pärmäkoski (FIN)+11,8
4.Frida Karlsson (SWE)+21,9
5.Ingvild Flugstad Østberg (NOR)+25,0
6.Natalia Nepryaeva (RUS)+31,2
7.Heidi Weng (NOR)+34,9
8.Katharina Hennig (GER)+43,1
9.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+55,8
10.Johanna Matintalo (FIN)+56,3

13. Kerttu Niskanen (FIN) +1.03,3
15. Laura Mononen (FIN) +1.13,6
18. Anne Kyllönen (FIN) +1.21,9
25. Susanna Saapunki (FIN) +1.53,7
27. Jasmi Joensuu (FIN) +2.13,9
29. Katri Lylynperä (FIN) +2.16,3
32. Vilma Nissinen (FIN) +2.24,7
42. Marjaana Pitkänen (FIN) +3.05,4
43. Katariina Lonka (FIN) +3.18,4
46. Maaret Pajunoja (FIN) +3.40,1
47. Andrea Julin (FIN) +3.45,5
49. Petra Torvinen (FIN) +4.28,5
50. Julia Häger (FIN) +4.38,1

Mäkihyppy Salpausselän kisat 28.2.2020


Miehet HS 130

#UrheilijaTulos
1.Stefan Kraft (AUT)284,1
2.Karl Geiger (GER)279,1
3.Daniel Andre Tande (NOR)273,3
4.Anze Lanisek (SLO)272,5
5.Kamil Stoch (POL)271,6
6.Dawid Kubacki (POL)270,3
7.Timi Zajc (SLO)268,6
8.Stefan Huber (AUT)266,0
9.Michael Hayböck (AUT)265,4
10.Philipp Aschenwald (AUT)261,4

39. Niko Kytösaho (FIN) 105,9
43. Jarkko Määttä (FIN) 103,5
44. Antti Aalto (FIN) 101,5



Salpausselän kisojen televisiointi & TV-lähetykset


YLE näyttää Salpausselän kisat televisiossa TV2-kanavalla sekä netissä YLE Areena palvelun kautta.

Lähetysajat


Pe 28.2.2020

KloLaji
16:45-18:10Mäkihyppy HS130, suurmäen karsinta
18:25-20:30Mäkihyppy HS130, suurmäen kilpailu


La 29.2.2020

KloLaji
10:55-11:55Yhdistetty, joukkuesprintin mäkiosuus HS130
11:55-13:10Maastohiihto, naiset 10 km (p) väliaikalähtö
13:25-14:55Maastohiihto, miehet 15 km (p) väliaikalähtö
15:40-16:30Yhdistetty, joukkuesprintin hiihto-osuus 2 x 7,5 km
16:55-19:00Mäkihyppy, joukkuemäki HS130


Su 1.3.2020

KloLaji
9:55-10:55Yhdistetty, mäkiosuus HS130
11:05-12:10Maastohiihto, naisten viesti 4 x 5 km
12:25-14:10Maastohiihto, miesten viesti 4 x 7,5 km
14:40-15:20Yhdistetty, hiihto-osuus 10 km
16:25-18:20Mäkihyppy, suurmäki HS130


Vuoden 2019 Salpausselän kisoissa Ilkka Herola ja Eero Hirvonen villitsivät kotiyleisöä voittamalla yhdistetyn parikilpailun.
Kuva:Kuva: Antti Turunen / Lamk
Vuoden 2019 Salpausselän kisoissa Ilkka Herola ja Eero Hirvonen villitsivät kotiyleisöä voittamalla yhdistetyn parikilpailun.


Salpausselän maailmancup – Liput


Salpausselän maailmancupiin on tarjolla yhden päivän lippuja sekä kisaviikonloppupaketteja. Perjantaina 28.2. kisoihin on vapaa pääsy.

Yksittäisten päivien lippuhinnat vaihtelevat aikuisilla 30 euron molemmin puolin. Opiskelijoille, työttömille, eläkeläisille sekä 7-12 vuotiaille lapsille on alennetut hinnat. Alle 7-vuotiaat ja sotaveteraanit pääsevät kisoihin ilmaiseksi. Kisoihin on tarjolla myös VIP-paketteja.

Lippuja myydään verkkokaupassa sekä portilla. Ostamalla lipun portilla, lisätään hintaan 2,5 – 3,5 euroa.

Lahden maailmancupin virallinen lippukauppa – LIPUT

Salpausselän kisojen historiaa


Salpausselän kisat (Lahden maailmancup) on hyvin perinteikäs tapahtuma. Kisat saivat alkunsa Tahko Pihkalan aloitteessa vuonan 1922, kun Pihkala halusi Suomeen Holmenkollenin veroiset kilpailut. Ensimmäisen kerran Lahdessa kilpailtiinkin maastohiihdon maailmancupin merkeissä jo seuraavana vuonna 1923. Tämän jälkeen kilpailut on peruttu vain kolmesti.

Salpausselän kisat on myös korvattu seitsemän kertaa Hiihdon MM-kisoilla, joista viimeisen kerran vuonna 2017. Tätä ennen hiihdon MM-kisat on pidetty Lahdessa vuosina 1926, 1938, 1958, 1978, 1989 ja 2001.

Salpausselän kisojen pitkään historiaan mahtuu runsaasti nimekkäitä urheilijoita. Hieman kaukaisemmasta historiasta menestyneimpiä Salpausselän kisojen historian urheilijoita ovat muun muassa Leo Laakso, joka voitti hyppyrimäen viisi kertaa peräkkäin sekä Heikki Hasu, joka voitti kilpailut niin ikään viisi kertaa, mutta ei peräkkäin. Veikko Hakulinen voitti 50 km kolme kertaa peräkkäin vuosina 1952–1954. Naisista maastohiihtäjä Kerttu Pehkonen voitti kisat neljä kertaa. Hänet valittiin myös ensimmäiseksi Vuoden naisurheilijaksi Suomessa 1949. 2000-luvulla Marit Björgen on voittanut kilpailut seitsemän kertaa.

Salpausselän kisoihin historiaan liittyy läheisesti myös erikoisleimaperinne, joka on alkanut jo vuonna 1935. Posti myöntää tänäkin päivänä kisoille uuden kisaleiman. Salpausselän kisojen postiperinnettä pitää yllä Lahden postimerkkikerho. (kansalliskirjasto.fi).



Salpausselän kisat 2019 - Tulokset


Salpausselän kisat, Mäkihyppy HS130 10.2.2019

#UrheilijaPisteet
1.Kamil Stoch (POL)280.9
2.Ryoyu Kobayashi (JPN)263.7
3.Robert Johansson (NOR)260.1
4.Stefan Kraft (AUT)257.1
5.Halvor Egner Granerud (NOR)255.7
6.Karl Geiger (GER)255.2
7.Johann Andre Forfang (NOR)254.6
8.Killian Peier (SUI)248.8
9.Antti Aalto (FIN)246.5
10.Piotr Zyla (POL)243.5

Muut suomalaiset:
29. Andreas Alamommo 208.7
31. Eetu Nousiainen 107.8

Salpausselän Kisat, Yhdistetty 10.2.2019

#UrheilijaAika
1.Jörgen Gråbak (NOR)24:39.8
2.Akito Watabe (JPN)0.0
3.Mario Seidl (AUT)+15.6
4.Espen Björnstad (NOR)+32.3
5.Magnus Krog (NOR)+35.0
6.Ilkka Herola (FIN)+37.1
7.Bernhard Gruber (AUT)+38.2
8.Eero Hirvonen (FIN)+49.1
9.Leevi Mutru (FIN)+56.6
10.Wilhelm Denifl (AUT)+59.7

Muut suomalaiset:
32. Otto Niittykoski +3:54.1
34. Atte Kettunen +3:54.3
35. Waltteri Karhumaa +3:54.9
37. Wille Karhumaa +4:25.1

Salpausselän Kisat, Parisprintti finaali miehet 10.2.2019

#JoukkueAika
1.Norja (Iversen, Klæbo)18:57.19
2.Norja 2 (Skar, Brandsdal)+0.65
3.Suomi (Niskanen, Hakola)+0.71
4.Venäjä (Maltsev, Retivykh)+2.69
5.Ruotsi (Halfvarsson, Svensson)+4.24
6.Italia (de Fabiani, Pellegrino)+5.40
7.Saksa (Brugger, Eisenlauer)+16.08
8.Sveitsi (Schnider, Hediger)+24.61
9.Ruotsi 2 (Thorn, Peterson)+27.16
10.Venäjä 2 (Sobakarev, Terentev)+28.49


Salpausselän Kisat, Parisprintti finaali (n) 10.2.2019

#UrheilijaAika
1.Ruotsi (Ingemarsdottir, Dahlqvist)18:24.96
2.Norja (Weng, Falla)+1.84
3.Ruotsi 2 (Settlin, Falk)+3.55
4.Venäjä 2 (Aleshina, Shapovalova)+4.18
5.Suomi 2 (Matintalo, Kyllönen)+4.98
6.Venäjä (Soboleva, Matveeva)+8.30
7.Suomi (Niskanen, Korva)+8.35
8.Saksa (Ringwald, Gimmler)+10.55
9.Norja 2 (Svendsen, Eide)+13.59
10.Sveitsi (van der Graaff, Fähndrich)+27.01


Salpausselän Kisat, Parisprintti karsinta miehet 10.2.2019


Alkuerä 1

#JoukkueAika
1.Norja19:22.32Q
2.Saksa+0.63Q
3.Ruotsi 2+1.00q
4.Ruotsi+1.89q
5.Venäjä 2+11.68q
6.Iso-Britannia+13.85
7.Saksa 2+20.53
8.Ranska+20.68
9.Viro+21.28
10.Suomi 2+26.04
11.Tsekki+28.78

Alkuerä 2

#JoukkueAika
1.Venäjä19:31.22Q
2.Suomi+0.26Q
3.Norja 2+0.53q
4.Italia+0.55q
5.Sveitsi+1.19q
6.USA 2+6.60
7.USA+16.05
8.Italia 2+18.85
9.Ranska 2+24.91
10.Sveitsi 2+25.85
11.Slovenia+1:03.61
12.Puola+1:30.21



Salpausselän Kisat, Parisprintti karsinta naiset 10.2.2019


Alkuerä 1

#UrheilijaAika
1.Ruotsi 218:36.74Q
2.Suomi 2+3.47Q
3.Venäjä 2+6.19q
4.Saksa+6.91q
5.Slovenia+10.40
6.USA+10.78
7.Valko-Venäjä+16.34
8.Saksa 2+18.44
9.Tsekki+1:05.10

Alkuerä 2

#JoukkueAika
1.Norja18:31.09Q
2.Ruotsi+0.14Q
3.Sveitsi+0.74q
4.Norja 2+0.95q
5.Venäjä+2.38q
6.Suomi+3.82q
7.USA 2+1:06.32
8.Slovenia 2+1:13.49
9.Kiina+1:48.14



Salpausselän Kisat, Yhdistetty mäkiosuus 10.2.2019

#UrheilijaAikaero
1.Mario Seidl (AUT)0.00
2.Akito Watabe (JPN)+0.43
3.Espen Björnstad (NOR)+0.58
4.Hideaki Nagai (JPN)+1.06
5.Jörgen Gråbak (NOR)+1.14
6.Szczepan Kupczak (POL)+1.18
7.Go Yamamoto (JPN)+1.22
8.Wilhelm Denifl (AUT)+1.36
9.Yoshito Watabe (JPN)+1.37
10.Johannes Lamparter (AUT)+1.45

Suomalaiset:
12. Leevi Mutru +2.09
18. Ilkka Herola +2.26
19. Eero Hirvonen +2.28
23. Atte Kettunen +2.43
29. Otto Niittykoski +3.05
34. Waltteri Karhumaa +3.30
40. Will Karhumaa +4.22
Arttu Mäkiaho hylättiin

Salpausselän kisat, HS130 joukkuemäki 9.2.2019

#JoukkuePisteet
1.Itävalta953.6
2.Saksa942.6
3.Japani929.5
4.Puola925.7
5.Slovenia877.3
6.Sveitsi831.5
7.Tsekki818.0
8.Suomi724.9


Salpausselän Kisat, Yhdistetyn parisprintti 9.2.2019

#JoukkueAika
1.Suomi (Hirvonen, Herola)29:14.6
2.Norja (Gråbak, Björnstad)+0.2
3.Itävalta (Denifl, Seidl)+3.5
4.Norja 2 (Krog, Andersen)+6.0
5.Japani (Watabe A., Watabe Y.)+8.7
6.Japani 2 (Yamamoto, Nagai)+30.4

9. Suomi 2 (Mäkiaho, Mutru) +1:19.0

Salpausselän Kisat, Sprintti finaali (m) 9.2.2019

#UrheilijaAika
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)2:52.06
2.Federico Pellegrino (ITA)+0.30
3.Finn Hågen Krogh (NOR)+0.61
4.Eirik Brandsdal (NOR)+1.31
5.Emil Iversen (NOR)+1.75
6.Gleb Retivykh (RUS)+2.08


Salpausselän Kisat, Sprintti finaali (n) 9.2.2019

#UrheilijaAika
1.Maiken Caspersen Falla (NOR)2:43.64
2.Sophie Caldwell (USA)+0.11
3.Maja Dahlqvist (SWE)+0.37
4.Sandra Ringwald (GER)+0.46
5.Mari Eide (NOR)+0.75
6.Tiril Udnes Weng (NOR)+0.94

Suomalaiset:
18. Katri Lylynperä
22. Anita Korva


Salpausselän Kisat, Yhdistetyn parisprintti, mäkiosuus 9.2.2019

#JoukkueAikaero
1.Itävalta (Denifl, Seidl)0.00
2.Japani (Watabe A., Watabe Y.)+0.19
3.Japani 2 (Yamamoto, Nagai)+0.27
4.Norja (Gråbak, Björnstad)+1.04
5.Norja 2 (Krog, Andersen)+1.23
6.Suomi (Hirvonen, Herola)+1.24

12. Suomi 2 +2:09

Salpausselän Kisat, Sprintti karsinta (m) 9.2.2019

#UrheilijaAika
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)2:47.01
2.Håvard Solås Taugbøl (NOR)+4.15
3.Joni Mäki (FIN)+4.35
4.Federico Pellegrino (ITA)+4.36
5.Finn Hågen Krogh (NOR)+4.40
6.Sindre Bjørnestad Skar (NOR)+5.23
7.Eirik Brandsdal (NOR)+5.98
8.Lucas Chanavat (FRA)+6.04
9.Erik Valnes (NOR)+6.38
10.Teodor Peterson (SWE)+6.70

Muut suomalaiset:
18. Lauri Vuorinen +8.53 (jatkoon)
22. Anssi Pentsinen +9.19 (jatkoon)
30. Martti Jylhä +10.05 (jatkoon)
33. Verneri Suhonen +10.40 (karsiutui)
35. Juuso Haarala +10.91 (karsiutui)
39. Miska Poikkimäki +11.36 (karsiutui)
44. Lauri Mannila +11.89 (karsiutui)
45. Olli Hiidensalo +11.90 (karsiutui)
46. Juho Mikkonen +11.97 (karsiutui)
51. Lauri Lepistö +13.25 (karsiutui)
54. Heikki Korpela +13.73 (karsiutui)
59. Ville Ahonen +15.82 (karsiutui)
61. Turo Sipilä +16.03 (karsiutui)
65. Oskari Hokka +17.94 (karsiutui)

Salpausselän Kisat, Sprintti karsinta (n) 9.2.2019

#UrheilijaAika
1.Eva Urevc (SLO)2:40.67
2.Nadine Fähndrich (SUI)+4.21
3.Sophie Caldwell (USA)+4.36
4.Johanna Hagström (SWE)+4.40
5.Annamarija Lampic (SLO)+5.44
6.Katja Visnar (SLO)+5.81
7.Maiken Caspersen Falla (NOR)+5.89
8.Laurien van der Graaff (SUI)+6.71
9.Tiril Udnes Weng (NOR)+6.76
10.Greta Laurent (ITA)+6.81

Suomalaiset:
19. Katri Lylynperä +8.88 (jatkoon)
20. Anita Korva +8.98 (jatkoon)
40. Anne Kyllönen +11.70 (karsiutui)
44. Maaret Pajunoja +13.53 (karsiutui)
47. Andrea Julin +14.19 (karsiutui)
50. Tia Olkkonen +15.88 (karsiutui)
51. Heini Hokkanen +16.26 (karsiutui)
52. Emmi Lämsä +16.36 (karsiutui)
53. Julia Häger +16.83 (karsiutui)
54. Anni Alakoski +16.99 (karsiutui)
58. Hennariikka Rahkola +18.44 (karsiutui)
60. Anni Kainulainen +19.42 (karsiutui)
62. Rebecca Erhnrooth +19.77 (karsiutui)
63. Leena Nurmi +20.08 (karsiutui)
64. Rebecca Immonen +24.14 (karsiutui)



Salpausselän kisojen tulokset 2018


Sprintti (v), naiset

1.Falla M. C.Norja
2.Nilsson S.Ruotsi
3.Falk H.Ruotsi
4.Ringwald S.Saksa
5.Ingemarsdotter I.Ruotsi
6.Van Der Graaf L.Sveitsi

Sprintti (v), miehet

1.Pellegrino F.Italia
2.Retivykh G.Venäjä
3.Kläbo J.H.Norja
4.Skar S.B.Norja
5.Hakola R.Suomi
6.Chavanat L.Ranska



10km (p), naiset

1.Pärmäkoski K. (FIN)24:37.4
2.Nepryaeva N. (RUS)+20.9
3.Björgen M. (NOR)+26.7
4.Niskanen K. (FIN)+27.0
5.Weng H. (NOR)+43.3
6.Stadlober T. (AUT)+52.4

15km (p), miehet

1.Poltoraninin A. (KAZ)33:11.9
2.Bolshunov A. (RUS)+9.1
3.Niskanen I. (FIN)+20.9
4.Iversen E. (NOR)+28.8
5.Sundby M.J. (NOR)+39.9
6.Dyrhaug N. (NOR)+50.1