Ruhpolding Maailmancup Ampumahiihto 2021 - Katso Ohjelma & Tulokset

Ruhpolding maailmancup 2021


Saksan Ruhpoldingissa oli tarkoitus kilpailla ampumahiihdon maailmancupin osakilpailut 13.-17.1.2021. Kisaviikonloppu siirrettiin kuitenkin koronavirustilanteen takia Oberhofiin, jotta matkustamistarve pysyisi minimissä.
Ampumahiihdon maailmancup-kauden neljäs kisaviikonloppu oli tarkoitus järjestää Ruhpoldingissa, mutta koronavirustilanteen takia kisat siirrettiin Oberhofiin, jossa kisataan kaksi viikonloppua peräkkäin.

Ruhpolding Maailmancup 2021 - Ohjelma


Ruhpoldingissa kilpaillaan tällä kaudella pikakilpailut, viestit ja yhteislähdöt. Kilpailut alkavat keskiviikkona 13. tammikuuta miesten pikakilpailulla.



Ruhpolding Maailmancup - Tulokset 2021


Päivitämme tähän Ruhpoldingin maailmancupin tuloksia sitä mukaa kun kilpailuja käydään.

Televisiointi & TV-lähetykset


Ampumahiihdon maailmancupia näyttää Suomessa sekä YLE että Eurosport. Näet kilpailuja sekä TV-kanavilla että netissä. Netissä ampumahiihdon maailmancupia voi katsoa YLE Areenan sekä Eurosport Playerin kautta.

Matkat ja liput


Voit lukea lisää Ruhpoldingin lippujen hinnoista kilpailuiden virallisilta sivuilta.

Tuloksia aiemmilta vuosilta


Ruhpolding Maailmancup - Tulokset 2020


Ruhpolding maailmancup 19.1.2020


Miesten 15 km takaa-ajo

#UrheilijaTulos
1.Martin Fourcade (FRA)31.26,8
2.Quentin Fillon Maillet (FRA)+17,6
3.Vetle Sjåstad Christiansen (NOR)+46,0
4.Simon Desthieux (FRA)+46,1
5.Benedikt Doll (GER)+52,2
6.Emilien Jacquelin (FRA)+1.04,9
7.Tarjei Bø (NOR)+1.05,4
8.Antonin Guigonnat (FRA)+1.06,4
9.Johannes Dale (NOR)+1.07,4
10.Alexander Loginov (RUS)+1.08,7

48. Tero Seppälä (FIN) +4.12,3

Takaa-ajo 12,5 km, naiset

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff (NOR)34.08,7 (1)
2.Paulina Fialkova (SVK)+46,3 (2)
3.Hanna Öberg (SWE)+55,1 (2)
4.Johanna Skottheim (SWE)+57,3 (1)
5.Linn Persson (SWE)+1.02,6 (1)
6.Denise Herrmann (GER)+1.11,8 (3)
7.Monika Hojnisz-Starega (POL)+1.12,1 (2)
8.Vita Semerenko (UKR)+1.13,1 (0)
9.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+1.38,5 (3)
10.Susan Dunklee (USA)+1.39,7 (3)

15. Kaisa Mäkäräinen +2.01,1 (3)
29. Suvi Minkkinen +2.41,4 (3)

Ruhpoldin maailmancup 18.1.2020


Miehet 4x7,5km

#MaaTulos
1.Ranska1:18.11,2 (0+6)
2.Norja+1.12,2 (0+10)
3.Itävalta+1.24,3 (0+4)
4.Venäjä+1.32,3 (0+5)
5.Saksa+2.13,1 (0+12)
6.Valko-Venäjä+2.39,0 (1+9)
7.Slovenia+2.55,7 (0+8)
8.Ukraina+3.42,6 (0+6)
9.Ruotsi+4.05,9 (1+12)
10.Yhdysvallat+4.09,8 (0+9)

15. Suomi +5.46,6 (0+5)

Ruhpolding maailmancup 17.1.2020


Naisten viesti 4 x 6 km

#JoukkueTulos
1.Norja1:08.46,4 (0+9)
2.Ranska+10,7 (0+8)
3.Sveitsi+20,7 (0+4)
4.Saksa+31,7 (2+4)
5.Ruotsi+54,3 (0+11)
6.Ukraina+54,8 (0+7)
7.Italia+59,7 (0+10)
8.Itävalta+2.05,7 (1+6)
9.Kiina+2.15,7 (0+3)
10.USA+2.32,9 (1+9)

19. Suomi +5.08,3 (1+12)

16.1.2020 Ruhpolding maailmancup


Pikakisa 10 km, miehet

#UrheilijaTulos
1.Martin Fourcade (FRA)22.41,5 (0)
2.Quentin Fillon Maillet (FRA)+3,1 (0)
3.Benedikt Doll (GER)+12,0 (0)
4.Vetle Sjåstad Christiansen (NOR)+22,2 (1)
5.Simon Desthieux (FRA)+23,5 (1)
6.Fabien Claude (FRA)+23,5 (1)
7.Philipp Nawrath (GER)+24,6 (0)
8.Artem Pryma (UKR)+27,3 (0)
9.Johannes Kuehn (GER)+32, 0 (1)
10.Dmytro Pidruchnyi (UKR)+34,8 (0)

50. Tero Seppälä +1.47,3 (3)
80. Olli Hiidensalo +2.32,2 (2)
105. Tuomas Harjula +3.48,0 (3)

Ruhpolding, pikakisa 15.1.2020


Pikakisa 7,5 km, naiset

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff (NOR)18.55,5 (0)
2.Hanna Öberg (SWE)+29,7 (0)
3.Dorothea Wierer (ITA)+36,8 (0)
4.Hanna Sola (BLR)+50,1 (0)
5.Paulina Fialkova (SVK)+51,2 (0)
6.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+55,4 (1)
7.Julia Simon (FRA)+59,1 (1)
8.Vanessa Hinz (GER)+1.03,2 (0)
9.Lisa Vittozzi (ITA)+1.06,3 (1)
10.Kamila Zuk (POL)+1.09,3 (1)

31. Suvi Minkkinen +1.42,7 (0)
33. Kaisa Mäkäräinen (2) +1.50,2
75. Mari Eder (5) +2.54,7
102. Jenny Fellmann (6) +5.10,7



Ruhpolding Maailmancup - Tulokset 2019


Naiset yhteislähtö 12.5 km 20.1.2019

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Preuss F.GER032.34.0
2.Tandrevold I.NOR0+0.2
3.Fialkova P.SVK1+15.1
4.Öberg H.SWE2+18.8
5.Haecki L.SUI1+19.4
6.Kryuko I.BLR1+ 20.0
7.Persson L.SWE0+20.9
8.Roeiseland MNOR2+26.8

27. Kaisa Mäkäräinen (6) +2.55.9

Miehet yhteislähtö 15 km 20.1.2019

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Bö J.T.NOR136.43.8
2.Eberhard K.AUT2+0.6
3.Fillon Maillet Q.FRA1+2.8
4.Fourcade M.FRA1+8.6
5.Christiansen V.S.NOR1+9.9
6.Desthieux S.FRA2+ 25.0
7.Peiffer A.GER2+25.5
8.Weger B.SUI1+26.9


Pikakisa naiset 7.5 km 17.1.2019

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Kuzmina A.SVK022.56.3
2.Vittozzi L.ITA0+11.5
3.Öberg H.SWE0+29.1
4.Roeiseland M. O.NOR1+30.6
5.Bescond A.FRA0+32.5
6.Wierer D.ITA1+ 40.2
7.Chevalier A.FRA0+46.1
8.Braisaz J.FRA0+46.1

Suomalaiset
21. Kaisa Mäkäräinen (2) +1.14.4
61. Suvi Minkkinen (1) +2.19.9
80. Laura Toivanen (1) +2.46.8
90. Venla Lehtonen (3) +3.19.7


Pikakisa miehet 10.0 km 17.1.2019

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Bö J.T.NOR122.56.3
2.Bö T.NOR0+7.9
3.Doll B.GER1+10.5
4.Fourcade M.FRA0+15.9
5.Loginov A.RUS1+26.1
6.Hofer L.ITA1+ 33.2
7.Kuehn J.GER1+39.4
8.Eder S.AUT0+42.7

Suomalaiset
58. Olli Hiidensalo (1) +1.54.4
64. Tero Seppälä (2) +1.59.2
93. Jaakko Ranta (2) +2.58.2
98. Tuomas Grönman (3) +3.09.8