Oslo Timanttiliiga 2022 | Katso Ohjelma, Lähtölistat & Tulokset

Oslon Timanttiliiga 2022


Timanttiliiga-kauden 2022 kuudes osakilpailu järjestetään kesäkuun puolivälissä Oslossa. Katso kisojen lajit, aikataulu ja livetulokset.
Vuoden 2022 Timanttiliigan kuudes osakilpailu järjestetään 16.6. Norjassa Oslossa legendaarisella Bisslettin stadionilla. Kisoissa nähdään myös suomalaisväriä, sillä miesten pituushyppykilpailussa on mukana Suomen ennätyksen haltija Kristian Pulli.





Oslon Timanttiliiga 2022 – lajit


Oslossa kilpaillaan yhteensä 14 Timanttiliiga-lajissa (8 miesten, 6 naisten).

Oslon Lajikattaus

MiehetNaiset
100 m200 m
400 m800 m
Maili3000/5000 m
3000/5000 m400 m aidat
110 m aidatKuulantyöntö
400 m aidatKiekonheitto
Seiväshyppy 
Pituushyppy 


Oslon Timanttiliiga 2022 – Kisojen aikataulu


Oslon kisa-aikataulu

AikaLaji
18.25400 m aidat naiset kansallinen
18.31Kuulantyöntö naiset
18.384x100 m miehet
18.504x100 m naiset
19.001500 m miehet kansallinen
19.101500 m naiset kansallinen
19.45Seiväshyppy miehet
19.45200 m miehet kansallinen
19.51Moukarinheitto miehet
19.56200 m naiset kansallinen
20.06100 m miehet kansallinen Heat A
20.16100 m naiset kansallinen
20.26100 m miehet kansallinen Heat B
20.53100 m kelaus miehet
21.04400 m aidat naiset
21.14400 m miehet
21.15Pituushyppy miehet (Pulli)
21.195000 m naiset
21.39100 m miehet
21.44200 m naiset
21.48Kiekonheitto naiset
21.495000 m miehet
22.13110 m aidat miehet
22.25800 m naiset
22.38400 m aidat miehet
22.50Maili miehet
23.074x400 m naiset



Oslon Timanttiliiga 2022 – Lähtölistat


Lähtölistat tuottaa: Tilastopaja
Valitse laji
Näytä vain suomalaislajit

M 100 m

UrheilijaPB/SB
Akani Simbine 🇿🇦9.84 -21/10.06
Andre De Grasse 🇨🇦9.89 -21/10.21
Benjamin Azamati 🇬🇭9.90 -22/9.90
Reece Prescod 🇬🇧9.93 -22/9.93
Abdul Hakim Sani Brown 🇯🇵9.97 -19/10.04
Rohan Browning 🇦🇺10.01 -21/10.12
Ojie Edoburun 🇬🇧10.04 -18/10.21
Mudiyanselage Abeykoon 🇱🇰10.06 -22/10.06

M 400 m

UrheilijaPB/SB
Isaac Makwala 🇧🇼43.72 -15/45.35
Kirani James 🇬🇩43.74 -14/44.02
Luguelín Santos 🇩🇴44.11 -15/45.27
Liemarvin Bonevacia 🇳🇱44.48 -21/45.55
Christopher Taylor 🇯🇲44.79 -21/45.45
Zakithi Nene 🇿🇦44.92 -22/44.92
Benjamin Lobo Vedel 🇩🇰45.52 -22/45.52
Håvard Bentdal Ingvaldsen 🇳🇴45.94 -21/

M Maili

UrheilijaPB/SB
Jakob Ingebrigtsen 🇳🇴3:47.24 -21/3:49.76
Olli Hoare 🇦🇺3:50.65 -22/3:50.65
Matthew Ramsden 🇦🇺3:51.23 -20/
Jake Wightman 🇬🇧3:52.02 -19/
Ismael Debjani 🇧🇪3:52.70 -21/
Ferdinand Kvan Edman 🇳🇴3:53.42 -21/
Ignacio Fontes 🇪🇸3:54.38 -22/3:54.38
Neil Gourley 🇬🇧3:57.11 -18/
Michał Rozmys 🇵🇱3:59.82 -19/
Mounir Akbache 🇫🇷/
Charles Grethen 🇱🇺/
Mohamed Katir 🇪🇸/
Boaz Kiprugut 🇰🇪/
Samuel Zeleke 🇪🇹/

M 5000 m

UrheilijaPB/SB
Telahun Haile 🇪🇹12:52.98 -19/12:57.18
Getnet Wale 🇪🇹12:53.28 -21/13:11.68
Milkesa Mengesha 🇪🇹12:58.28 -21/13:01.11
Joe Klecker 🇺🇸13:04.42 -22/13:04.42
Samuel Tefera 🇪🇹13:06.86 -22/13:06.86
Peter Maru 🇺🇬13:08.89 -22/13:08.89
Luis Grijalva 🇬🇹13:10.09 -21/13:36.93
Filip Ingebrigtsen 🇳🇴13:11.75 -19/
Sam Atkin 🇬🇧13:15.31 -22/13:15.31
Henrik Ingebrigtsen 🇳🇴13:15.38 -19/13:29.92
Adel Mechaal 🇪🇸13:15.40 -16/
Narve Gilje Nordås 🇳🇴13:16.67 -21/13:26.64
Ali Abdulmena 🇪🇹13:20.28 -21/13:45.0h
Elzan Bibić 🇷🇸13:24.42 -22/13:24.42
Magnus Tuv Myhre 🇳🇴13:27.06 -22/13:27.06
Jack Rayner 🇦🇺13:34.68 -21/
Wilberforce Kones 🇰🇪/

M 110 m aidat

UrheilijaPB/SB
Devon Allen 🇺🇸12.84 -22/12.84
Omar McLeod 🇯🇲12.90 -17/13.17
Jason Joseph 🇨🇭13.12 -21/13.60
Aaron Mallett 🇺🇸13.15 -20/13.22
Wilhem Belocian 🇫🇷13.15 -21/13.23
Asier Martínez 🇪🇸13.22 -21/13.32
Paolo Dal Molin 🇮🇹13.27 -21/13.70
Rafael Henrique Pereira 🇧🇷13.27 -22/13.27

M 400 m aidat

UrheilijaPB/SB
Alison dos Santos 🇧🇷46.72 -21/47.23
Yasmani Copello 🇹🇷47.81 -18/49.11
Rasmus Mägi 🇪🇪47.82 -22/47.82
Carl Bengtström 🇸🇪48.52 -22/48.52
Sokwakhana Zazini 🇿🇦48.73 -19/49.17
Wilfried Happio 🇫🇷49.03 -19/49.11
Ramsey Angela 🇳🇱49.07 -21/49.20
Nick Smidt 🇳🇱49.28 -19/49.66

M Seiväshyppy

UrheilijaPB/SB
Armand Duplantis 🇸🇪6.15 -20/6.01
Sam Kendricks 🇺🇸6.06 -19/5.65
Renaud Lavillenie 🇫🇷6.05 -15/5.81
Thiago Braz 🇧🇷6.03 -16/
Pål Haugen Lillefosse 🇳🇴5.85 -22/5.85
Ben Broeders 🇧🇪5.85 -22/5.85
Valentin Lavillenie 🇫🇷5.82 -19/5.71
Sondre Guttormsen 🇳🇴5.81 -21/5.81
Simen Guttormsen 🇳🇴5.65 -22/5.65

M Pituushyppy

UrheilijaPB/SB
Miltiádis Tentóglou 🇬🇷8.60 -21/8.36
Ruswahl Samaai 🇿🇦8.49 -17/7.73
Simon Ehammer 🇨🇭8.45 -22/8.45
Emiliano Lasa 🇺🇾8.28 -22/8.28
Kristian Pulli 🇫🇮8.27 -20/8.00
Thobias Montler 🇸🇪8.27 -21/8.27
LaQuan Nairn 🇧🇸8.22 -22/8.22
Benjamin Gföhler 🇨🇭8.13 -16/8.02
Ingar Kiplesund 🇳🇴8.10 -19/7.65
Henrik Flåtnes 🇳🇴7.98 -21/7.71

M Moukarinheitto

UrheilijaPB/SB
Paweł Fajdek 🇵🇱83.93 -15/80.19
Wojciech Nowicki 🇵🇱82.52 -21/81.58
Eivind Henriksen 🇳🇴81.58 -21/77.94
Myhaylo Kokhan 🇺🇦80.78 -21/78.09
Bence Halász 🇭🇺79.88 -20/78.88
Thomas Mardal 🇳🇴76.74 -21/73.41

N 200 m

UrheilijaPB/SB
Jamile Samuel 🇳🇱22.37 -18/23.35
Beth Dobbin 🇬🇧22.50 -19/23.04
Dalia Kaddari 🇮🇹22.64 -21/22.83
Ida Kathrine Karstoft 🇩🇰22.76 -22/22.76
Gemima Joseph 🇫🇷22.77 -21/23.46
Nikola Horowska 🇵🇱22.98 -22/22.98
Martyna Kotwiła 🇵🇱22.99 -18/23.50
Elisabeth Slettum 🇳🇴23.39 -21/23.48

N 800 m

UrheilijaPB/SB
Keely Hodgkinson 🇬🇧1:55.88 -21/1:57.72
Natoya Goule 🇯🇲1:56.15 -18/1:59.39
Laura Muir 🇬🇧1:56.73 -21/1:57.23
Jemma Reekie 🇬🇧1:56.90 -21/1:58.44
Renelle Lamote 🇫🇷1:57.98 -21/1:58.48
Halimah Nakaayi 🇺🇬1:58.03 -21/1:59.94
Catriona Bisset 🇦🇺1:58.09 -21/1:59.73
Hedda Hynne 🇳🇴1:58.10 -20/2:03.57
Diribe Welteji 🇪🇹1:58.28 -22/1:58.28
Olha Lyakhova 🇺🇦1:58.64 -15/2:01.58
Lovisa Lindh 🇸🇪1:58.77 -17/2:02.24
Aneta Lemiesz 🇵🇱1:59.93 -06/

N 5000 m

UrheilijaPB/SB
Letesenbet Gidey 🇪🇹14:06.62 -20/14:24.59
Almaz Ayana 🇪🇹14:12.59 -16/
Gudaf Tsegay 🇪🇹14:13.32 -21/14:31.91
Konstanze Klosterhalfen 🇩🇪14:26.76 -19/
Fantu Worku 🇪🇹14:26.80 -21/14:47.37
Eilish McColgan 🇬🇧14:28.55 -21/
Yasemin Can 🇹🇷14:36.82 -17/16:06.28
Hawi Feysa 🇪🇹14:38.76 -19/14:48.94
Alicia Monson 🇺🇸14:42.56 -21/
Karoline Bjerkeli Grøvdal 🇳🇴14:43.26 -21/14:51.38
Dawit Seyaum 🇪🇹14:47.55 -22/14:47.55
Aberash Minsewo 🇪🇹14:50.88 -21/
Jessica Judd 🇬🇧14:57.19 -22/14:57.19
Laura Galván 🇲🇽15:00.16 -21/15:09.80
Alina Reh 🇩🇪15:04.10 -19/
Maureen Koster 🇳🇱15:06.86 -22/15:06.86
Rose Davies 🇦🇺15:07.49 -22/15:07.49
Tsige Gebreselama 🇪🇹15:12.96 -19/
Roseline Chepngetich 🇰🇪16:07.0h -12/

N 400 m aidat

UrheilijaPB/SB
Femke Bol 🇳🇱52.03 -21/53.02
Anna Ryzhykova 🇺🇦52.96 -21/54.50
Viktoriya Tkachuk 🇺🇦53.76 -21/54.81
Jessie Knight 🇬🇧54.09 -22/54.09
Amalie Hammild Iuel 🇳🇴54.72 -19/56.77
Carolina Krafzik 🇩🇪54.72 -21/57.05
Lina Nielsen 🇬🇧54.73 -22/54.73
Line Kloster 🇳🇴54.99 -22/54.99

N Kuulantyöntö

UrheilijaPB/SB
Chase Ealey 🇺🇸19.98 -22/19.98
Auriol Dongmo 🇵🇹19.75 -21/19.68
Sarah Mitton 🇨🇦19.58 -22/19.58
Danniel Thomas-Dodd 🇯🇲19.55 -19/19.53
Maggie Ewen 🇺🇸19.47 -19/19.32
Fanny Roos 🇸🇪19.34 -21/19.10
Jessica Schilder 🇳🇱19.19 -22/19.19
Sophie McKinna 🇬🇧18.61 -19/17.36
Axelina Johansson 🇸🇪18.39 -22/18.39

N Kiekonheitto

UrheilijaPB/SB
Valarie Allman 🇺🇸71.46 -22/71.46
Sandra Perković 🇭🇷71.41 -17/67.26
Kristin Pudenz 🇩🇪66.94 -22/66.94
Mélina Robert-Michon 🇫🇷66.73 -16/62.61
Claudine Vita 🇩🇪66.64 -19/64.04
Liliana Cá 🇵🇹66.40 -21/62.47
Marike Steinacker 🇩🇪64.55 -22/64.55
Lisa Brix Pedersen 🇩🇰61.29 -22/61.29




Oslon Timanttiliiga 2022 – Kisojen tulokset




Oslon Timanttiliiga 2022 – Televisiointi


Oslon Timanttiliigaa voi seurata maksukanavilta.