Ruka Maailmancup 2020 - Katso Ohjelma & Tulokset

Ruka maailmancup 2020


Maastohiihdon maailmancup-kausi 2020–2021 käynnistyy edellisvuosien tapaan Rukalta. Tältä sivulta löydät Rukan Maailmancup 2020 ohjelman & aikataulut sekä paljon muuta tietoa, kuten tulokset sekä Suomen joukkueen.
Rukan maailmancupia (Ruka Nordic) on kilpailtu vuodesta 2002-2003 lähtien. Tänä vuonna Rukalla kilpaillaan yhdistetyn, mäkihypyn ja maastohiihdon maailmancupin osakilpailuissa 27.-29.11.2020.

Ruka Nordic järjestetään vuonna 2020 ilman yleisöä vallitsevan koronavirustilanteen takia.

Rukan maailmancup jatkuu kolmipäiväisenä vuosina 2019-2022. Maastohiihdossa Rukalla kisataan kolmen osakilpailun minitour, Ruka Tripla.



Rukan maailmancup 2020 – Ohjelma & aikataulut


Rukan maailmancupin osakilpailu kisataan 27.-29.11.2020. Täältä löydät kisojen aikataulut. Yhdistetty ottaa varaslähdön kisaviikonloppuun torstain varakilpailussa. Viralliset kilpailut jatkuvat perjantaista sunnuntaihin.

Perjantai 27.11.2020


Perjantaina Rukalla kilpaillaan perinteisen tyylin sprinttihiihdot, mäkikarsinta sekä yhdistetyn kisa.

KloLajiLajitapahtuma
11:00HiihtoSprintti (p), karsinta, naiset
11:00HiihtoSprintti (p), karsinta, miehet
12:00YhdistettyMäkiosuus HS142, miehet
13:30HiihtoSprintti (p), erävaihe, naiset
13:30HiihtoSprintti (p), erävaihe, miehet
16:00YhdistettyHiihto-osuus 5 km, miehet
17:45MäkihyppySuurmäki HS142, karsinta, miehet


Lauantai 28.11.2020


Lauantaina vuorossa on maastohiihdon perinteisen tyylin väliaikalähdöt, suurmäki ja yhdistetyn kisa.

AikatauluLajiLajitapahtuma
10:40Hiihto10 km (p), väliaikalähtö, naiset
12:15YhdistettyMäkiosuus HS142, miehet
13:45Hiihto15 km (p), väliaikalähtö, miehet
17:00YhdistettyHiihto-osuus 10 km, miehet
17:30MäkihyppySuurmäki HS142, miehet


Sunnuntai 29.11.2020


Sunnuntain päätöslajeina nähdään naisten ja miesten vapaan hiihtotavan takaa-ajokilpailut, suurmäki ja yhdistetyn kisa.

AikatauluLajiLajitapahtuma
10:30YhdistettyMäkiosuus HS142, miehet
12:50Hiihto10 km (v), takaa-ajo, naiset
13:50Hiihto15 km (v), takaa-ajo, miehet
15:00MäkihyppySuurmäen karsinta HS142, miehet
15:55YhdistettyHiihto-osuus 15 km, miehet
16:30MäkihyppySuurmäki HS142, miehet


Ruka Tripla 2020 - Tilanne


Päivitämme tähän Ruka Triplan kokonaistilannetta sitä mukaa, kun kilpailuja käydään.


Ruka Maailmancup 2020 - Tulokset



Päivitämme tähän Rukan maailmancupin tulokset sitä mukaa, kun kilpailuja käydään.

Rukan maailmancupin palkintorahat


Menestyksestä Ruka Triplan kokonaiskilpailussa on luvassa mukavat palkintorahat. Kokonaiskilpailun voittaja kuittaa itselleen 25 000 Sveitsin frangia eli hieman päälle 23 000 euroa. Kokonaiskilpailussa palkitaan 20 parasta miestä ja naista.

Yksittäisessä kisassa palkitaan kolme parasta. Voittaja saa 5000 Sveitsin frangia eli reilut 4000 euroa, toinen vajaat 3000 euroa ja kakkonen hieman alle 2000 euroa.

Palkintorahat

SijoitusRukan kokonaiskilpailu (noin €)Yksittäinen laji (noin €)
1.23 5004 500
2.17 0002 800
3.11 5001 800
4.8 500
5.6 500
6.4 500
7.3 500
8.2 800
9.2 500
10.1 800
11.1 500
12.1 300
13.1200
14.800
15.700
16.600
17.500
18.400
19.300
20.200



Joukkueet Rukan maastohiihdon maailmancupiin 2020


Suomen joukkue


Maajoukkue

NaisetMiehet
Jasmi JoensuuRistomatti Hakola
Anne KyllönenPerttu Hyvärinen
Katri LylynperäJoni Mäki
Laura MononenIivo Niskanen
Kerttu NiskanenMarkus Vuorela
Krista PärmäkoskiLauri Vuorinen


Kansallinen ryhmä

NaisetMiehet
Anni AlakoskiJoel Ikonen
Johanna MatintaloLauri Lepistö
Riitta-Liisa RoponenJuho Mikkonen
Susanna SaapunkiVerneri Suhonen


U23, kansallinen

NaisetMiehet
Tiia OlkkonenPetteri Koivisto
Eveliina PiippoMiska Poikkimäki


Ruotsin joukkue


NaisetMiehet
Emma RibomJohan Häggström
Anna DyvikOskar Svensson
Maja DahlqvistWilliam Poromaa
Moa LundgrenMarcus Grate
Linn SvahnAxel Ekström
Ebba Andersson 
Jonna Sundling 
Frida Karlsson 


Norjan joukkue


NaisetMiehet
Anne Kjersti KalvåPål Golberg
Helene Marie FossesholmHans Christer Holund
Hedda Østberg AmundsenEmil Iversen
Therese JohaugJohannes Høsflot Klæbo
Ane Appelkvist StensethSimen Hegstad Krüger
Anna SvendsenSjur Røthe
Heidi WengHåvard Taugbøl
Lotta Udnes WengErik Valnes
Tiril Udnes WengDidrik Tønseth
Mathilde MyhrvoldSindre Bjørnestad Skar

Alunperin joukkueeseen ilmoitetut Maiken Caspersen Falla, Ragnhild Haga ja Mikael Gunnulfsen jäivät pois joukkueesta.


Venäjän joukkue


NaisetMiehet
Alisa ZhambalovaEvgeni Belov
Jana KirpicheckoAleksander Bolshunov
Kristina MatsonkinaAndrei Melnichenko
Natalia NepryaevaGleb Retivykh
Ekaterina SmirnovaIlja Poroshkin
Tatjana SorinaIlja Semikov
Julia StupakAleksei Chevotkin
 Ivan Yakimushkin
 Ermil Vokuev


Rukan kisakylä
Kuva: Ruka Nordic -kuvapankki
Rukan kisakylä


Televisiointi & TV-lähetykset


YLE näyttää Rukan kisat televisiossa TV2-kanavalla sekä netissä YLE Areena palvelun kautta. Lisäksi kilpailuja voi seurata myös radion kautta.

Hiihtolähetyksissä selostajina YLE:llä toimivat tuttuun tapaan Jussi Eskola. Asiantuntijatiimiin kuuluvat Sami Jauhojärvi ja Kalle Lassila. Yhdistetyn ja mäkihypyn kisat selostaa Mikko Hannula, kommentaattorina jatkaa kuningaskotka Janne Ahonen.

Lähetysajat


Pe 27.11.

KloLajiKanava
11:55-13:00Yhdistetty: mäkiosuus HS142YLE 2
13:25-15:15Hiihto: Sprintti (p)YLE 2
15:55-16:30Yhdistetty: hiihto-osuus 10 kmYLE 2
17:40-18:45Mäkihyppy: HS142 kilpailuYLE 2
20:00-21:00Kooste yhdistetystä ja sprinttihiihdostaYLE 2


La 28.11.

KloLajiKanava
10:35-11:55Hiihto: Naiset 10 km (p)YLE 2
12:05-13:10Yhdistetty: mäkiosuus HS142YLE 2
13:40-15:15Hiihto: Miehet 15 km (p)YLE 2
16:55-17:25Yhdistetty: hiihto-osuus 10 kmYLE 2
17:25-19:15Mäkihyppy: HS142 kilpailuYLE 2


Su 29.11.

KloLajiKanava
10:25-11:20Yhdistetty: mäkiosuus HS142YLE 2
12:45-13:25Hiihto: Naiset 10 km (v) takaa-ajoYLE 2
13:45-14:30Hiihto: Miehet 15 km (v) takaa-ajoYLE 2
15:50-16:25Yhdistetty: hiihto-osuus 10 kmYLE 2
16:25-18:15Mäkihyppy: HS142 kilpailuYLE 2


Ruka maailmancup 2019


Yhdistetty, Rukan maailmancup 1.12.2019


#UrheilijaTulos
1.Jarl Magnus Riiber (NOR)25.36,6
2.Joergen Graabak (NOR)+2.08,8
3.Jens Luraas Oftebro (NOR)+2.08,9
4.Franz-Josef Rehrl (AUT)+2.11,2
5.Einar Luraas Oftebro (NOR)+2.57,0
6.Espen Björnstad (NOR)+2.59,6

Suomalaiset
12. Ilkka Herola +3.34,5
27. Wille Karhumaa +5.05,3

Rukan maailmancup hiihto 1.12.2019


Miesten takaa-ajo 15 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)35.29,7
2.Emil Iversen (NOR)+1,8
3.Iivo Niskanen (FIN)+11,1
4.Pål Golberg (NOR)+47,9
5.Alexander Bolshunov (RUS)+48,3
6.Hans Christer Holund (NOR)+52,1
7.Didrik Tønseth (NOR)+58,8
8.Sjur Røthe (NOR)+1.16,4
9.Calle Halfvarsson (SWE)+1.33,6
10.Sergey Ustiugov (RUS)+1.39,0

13. Perttu Hyvärinen +1.41,6
23. Lari Lehtonen +2.45,5
35. Lauri Lepistö +3.45,4
38. Joni Mäki +3.59,7
39. Markus Vuorela +4.00,3
40. Juho Mikkonen +4.00,8
53. Lauri Vuorinen +5.24,0
70. Juuso Haarala +7.13,0
72. Karri Hakala +7.27,8
75. Verneri Suhonen +7.55,6

Naisten takaa-ajo 10 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Therese Johaug (NOR)25:48,0
2.Heidi Weng (NOR)+1.11,3
3.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+1.13,3
4.Sadie Maubet Björnsen (USA)+1.27,9
5.Jessica Diggins (USA)+1.30,9
6.Krista Pärmäkoski (FIN)+1.41,0
7.Tiril Udnes Weng (NOR)+1.52,5
8.Frida Karlsson (SWE)+1.53,9
9.Katerina Razymova (CZE)+2.00,1
10.Rosie Brennan (USA)+2.15,3

12. Kerttu Niskanen +2.26,1
34. Johanna Matintalo +4.11,3
34. Laura Mononen +4.11,3
37. Anne Kyllönen +4.12,0
63. Anita Korva +6.22,7
66. Anni Kainulainen +6.41,7
68. Maaret Pajunoja +7.51,2
71. Tiia Olkkonen +8.56,2



Ruka MC mäkihyppy HS 142 30.11.2019


Miehet

#UrheilijaTulos
1.Daniel Andre Tande (NOR)282,5
2.Philipp Aschenwald (AUT)273,3
3.Anze Lanisek (SLO)272,4
4.Stefan Kraft (AUT)271,4
5.Daniel Huber (AUT)270,3
6.Ryoyu Kobayashi (JPN)267,3
7.Karl Geiger (GER)263,5
8.Timi Zajc (SLO)262,2
9.Jan Hoerl (AUT)259,3
10.Thomas Aasen Markeng (NOR)253,0

21. Niko Kytösaho 224,9
40. Antti Aalto 88,3
42. Jarkko Määttä 80,8
47. Andreas Alamommo 65,8

Rukan maailmancup hiihto 30.11.2019


Miehet 15 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Iivo Niskanen (FIN)35.17,0
2.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)+13,0
3.Emil Iversen (NOR)+14,9
4.Didrik Tønseth (NOR)+33,1
5.Alexander Bolshunov (RUS)43,8
6.Andrei Larkov (RUS)+45,4
7.Pål Golberg (NOR)+49,7
8.Hans Christer Holund (NOR)+55,9
9.Sergey Ustiugov (RUS)+57,2
10.Ivan Yakimushkin (RUS)+1.06,2

17. Perttu hyvärinen +1.19,8
19. Lari Lehtonen +1.25,9
26. Juho Mikkonen +1.52,7
31. Lauri Lepistö +2.05,8
40. Markus Vuorela +2.16,2
41. Joni Mäki +2.17,5
54. Juuso Haarala +2.50,7
63. Lauri Vuorinen +3.24,5
78. Karri Hakala +4.19,1
81. Verneri Suhonen +4.35,7
DNF Olli Ahonen
DNF Miro Karppanen

Naiset 10 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Therese Johaug (NOR)26.47,5
2.Krista Pärmäkoski (FIN)+30,1
3.Natalia Nepryaeva (RUS)+44,4
4.Sadie Björnsen (USA)+45,6
5.Katerina Razymova (CZE)+46,6
6.Rosie Brennan (USA)+57,9
7.Heidi Weng (NOR)+58,0
8.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+59,6
9.Masako Ishida (JPN)+1.04,5
10.Kerttu Niskanen (FIN)+1.07,2
11.Frida Karlsson (SWE)+1.10,4

25. Johanna Matintalo +1.34,4
38. Anne Kyllönen +2.08,8
39. Susanna Saapunki +2.09,3
45. Laura Mononen +2.15,7
49. Vilma Nissinen +2.19,6
52. Anni Kainulainen +2.27,2
58. Anita Korva +2.42,3
69. Anni Alakoski +3.10,1
72. Maaret Pajunoja +3.11,1
74. Andrea Julin +3.17,6
77. Tiia Olkkonen +3.36,5



Ruka MC yhdistetty 30.11.2019


HS142/10km

#UrheilijaTulos
1.Jarl Magnus Riiber (NOR)26.12,7
2.Vinzenz Geiger (GER)+48,8
3.Jens Luraas Oftebro (NOR)+48,9
4.Espen Björnstad (NOR)+54,8
5.Joergen Graabak (NOR)+55,0
6.Lukas Greidener (AUT)+59,4
7.Franz-Josef Rehrl (AUT)+1.09,5
8.Thomas Joebstel (AUT)+1.31,8
9.Eric Frenzel (GER)+1.37,9
10.Akito Watabe (JPN)+2.00,5

Suomalaiset
20. Leevi Mutru +2.58,6
23. Ilkka Herola +3.20,8
30. Eero Hirvonen +3.37,7
34. Wille Karhumaa +5.03,5
Atte Kettunen LAPPED

Mäkiosuus HS 142

#UrheilijaTulos
1.Jarl Magnus Riiber (NOR) 
2.Espen Björnstad (NOR)+0.11
3.Jens Lurås Oftebro (NOR)+0.24
4.Franz-Josef Rehrl (AUT)+0.34
5.Akito Watabe (JPN)+1.12
6.Jörgen Gråbak (NOR)+1.16
7.Vinzenz Geiger (GER)+1.18
8.Go Yamamoto (JPN)+1.21
9.Lukas Greidener (AUT)+1.24
10.Tomas Portyk (CZE)+1.41

28. Leevi Mutru +3.14
31. Ilkka Herola +3.21
35. Wille Karhumaa +4.00
39. Eero Hirvonen +4.27
41. Olli Salmela +4.58
45. Artu Mäkiaho +6.13
47. Atte Kettunen +6.46

Ruka MC mäkihyppy HS 142, karsinta


Miehet

#UrheilijaTulos
1.Timi Zajc (SLO)138,5
2.Robert Johansson (NOR)136,2
3.Karl Geiger (GER)135,8
4.Stefan Kraft (AUT)132,2
5.Junshiro Kobayashi (JPN)130,5
6.Daiki Ito (JPN)128,6
7.Jakub Wolny (POL)128,1
8.Ryoyu Kobayashi (JPN)125,7
9.Jan Hoerl (AUT)125,2
10.Peter Prevc (SLO)123,7

21. Antti Aalto 112,5
28. Niko Kytösaho 106,4
32. Jarkko Määttä 99,5
48. Andreas Alamommo 76,6
55. Arttu Pohjola 62,7
57. Eetu Nousiainen 59,0
62. Juho Ojala 16,4



Aalto, Kytösaho, Määttä ja Alamommo selviytyivät mukaan lauantain kilpailuun.

Ruka MC hiihto 29.11.2019


Finaali, sprintti (p) miehet

#UrheilijaTulos
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)2.39,47
2.Pål Golberg (NOR)+4,17
3.Richard Jouve (FRA)+4,62
4.Alexander Bolshunov (RUS)+5,24
5.Emil Iversen (NOR)+5,96
6.Oskar Svensson (SWE)+9,50

11. Joni Mäki
14. Iivo Niskanen
16. Ristomatti Hakola
19. Lauri Vuorinen
20. Juho Mikkonen
28. Juuso Haarala
29. Lauri Lepistö

Finaali, sprintti (p) naiset

#UrheilijaTulos
1.Maiken Caspersen Falla (NOR)3.07,09
2.Jonna Sundling (SWE)+2,33
3.Sadie Maubet Björnsen (USA)+2,77
4.Ane Appelkvist Stenseth (NOR)+2,78
5.Stina Nilsson (SWE)+7,00
6.Tiril Udnes Weng (NOR)+17,61

24. Anne Kyllönen
26. Krista Pärmäkoski
27. Kerttu Niskanen
30. Katri Lylynperä



Sprintti (p) karsinta, miehet

#UrheilijaTulos
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)2.37,42
2.Erik Valnes (NOR)+1,52
3.Federico Pellegrino (ITA)+2,92
4.Pål Golberg (NOR)+3,89
5.Johan Häggström (SWE)+4,93
6.Joni Mäki (FIN)+4,96
7.Ristomatti Hakola (FIN)+5,42
8.Sergey Ustiugov (RUS)+5,52
9.Marko Kilp (EST)+5,62
10.Iivo Niskanen (FIN)+6,10

Muut jatkoon päässeet suomalaiset:
17. Juuso Haarala +7,41
19. Lauri Vuorinen +7,57
25. Lauri Lepistö +8,22
27. Juho Mikkonen +8,50

Sprintti (p) karsinta, naiset

#UrheilijaTulos
1.Lucia Scardoni (ITA)3.03,01
2.Sadie Maubet Björnsen (USA)+1,15
3.Greta Laurent (ITA)+2,14
4.Sophie Caldwell (USA)+2,61
5.Ane Appelkvist Stenseth (NOR)+2,66
6.Maiken Caspersen Falla (NOR)+2,69
7.Anamarija Lampic (SLO)+3,66
8.Krista Pärmäkoski (FIN)+4,28
9.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+4,46
10.Stina Nilsson (SWE)+4,49

Muut jatkoon päässeet suomalaiset:
20. Kerttu Niskanen +7,36
26. Katri Lylynperä +9,27
28. Anne Kyllönen +9,42


Ruka MC yhdistetty 29.11.2019


Yhdistetty, tulokset

#UrheilijaAika
1.Jarl Magnus Riiber (NOR)13.30,7
2.Espen Björnstad (NOR)+53,3
3.Jens Luraas Oftebro (NOR)+1.17,1
4.Joergen Graabak (NOR)+1.51,7
5.Fabian Riessle (GER)+1.52,9
6.Manuel Faisst (GER)+1.53,3
7.Martin Fritz (AUT)+1.53,6
8.Franz-Josef Rehrl (AUT)+2.05,1
9.Samuel Costa (ITA)+2.36,8
10.Vinzenz Geiger (GER)+2.38,5

Suomalaiset
13. Ilkka Herola +2.41,5
22. Eero Hirvonen +3.58,5
38. Arttu Mäkiaho +5.50,6
41. Wille Karhumaa +6.07,8
43. Leevi Mutru +6.14,5
45. Otto Niittykoski +6.54,1
46. Atte Kettunen +7.00,7


Mäkiosuus HS 142

#UrheilijaTulos
1.Jarl Magnus Riiber (NOR) 
2.Espen Björnstad (NOR)+0.28
3.Jens Lurås Oftebro (NOR)+1.02
4.Martin Fritz (AUT)+1.45
5.Manuel Faisst (GER)+1.46
6.Jörgen Gråbak (NOR)+1.46
7.Franz-Josef Rehrl (AUT)+2.00
8.Fabian Riessle (GER)+2.02
9.Ryota Yamamoto (JPN)+2.36
10.Harald Johnas Riiber (NOR)+2.39

15. Ilkka Herola +2.54
29. Eero Hirvonen +4.33
41. Artu Mäkiaho +5.32
45. Wille Karhumaa +6.23
46. Otto Niittykoski +6.26
49. Leevi Mutru +6.43
50. Atte Kettunen +6.57



Ruka Maailmancup 2018


Ruka Maailmancup 2018 - Tulokset


Alta löydät Rukan Maailmancupin tulokset kaudelta 2018/2019.


Hiihto, 15 km (P), miehet

1.Alexander BolshunovVenäjä36.17,8
2.Emil IversenNorja+19,5
3.Calle HalfvarssonRuotsi+21,2
4.Martin Johnsrud SundbyNorja+31,1
5.Andrei LarkovVenäjä+34,3
6.Maxim VylegzaninVenäjä+42,2
7.Iivo NiskanenSuomi+43,6
8.Martin Loewstroem NyengetNorja+45,4
9.Johannes Hösflot KläboNorja+47,6
10.Didrik TönsethNorja+50,6


Poimintoja suomalaisista:
17. Ristomatti Hakola +1.05,1
28. Antti Ojansivu 1.39,3
33. Perttu Hyvärinen +1,53,8
34. Joni Mäki 1.58,0
35. Matti Heikkinen +2.01,5
36. Anssi Pentsinen +2.01,8
54. Juuso Haarala +2.44,3
60. Ari Luusua +3.00,1

Hiihto, 10 km (P), naiset

1.Therese JohaugNorja28.02,5
2.Charlotte KallaRuotsi+22,5
3.Ebba AnderssonRuotsi+32,8
4.Ingvild Flugstad ÖstbergNorja+49,5
5.Julia BelorukovaVenäjä+54,9
6.Krista PärmäkoskiSuomi+55,5
7.Natalia NepryaevaVenäjä+1.07,1
8.Sadie BjornsenUSA+1.10,5
9.Astrid Uhrenholdt JacobsenNorja+1.15,6
10.Ragnhild HagaNorja+1.26,2


Poimintoja suomalaisista:
25. Laura Mononen +2.08,0
30. Kerttu Niskanen. +2.22,7
32. Riitta-Liisa Roponen. +2.24,4
34. Johanna Matintalo. +2.34,6
40. Eveliina Piippo +2.48,5
41. Katri Lylynperä +2.50,4
35. Anne Kyllönen. +3.20,4
36. Marjaana Pitkänen +4.13,2
40. Eveliina Piippo +2.48,5
41. Katri Lylynperä +2.50,4

Yhdistetty Ruka HS142/4x5 km 25.11.2018, lopputulokset

1.Saksa26:02.5
2.Japani+1.04,8
3.Norja+1.48,4
4.Itävalta+2.17,4
5.Tsekki+3.16,3
6.Puola+3.21,0
7.Ranska+3.56,5
8.Suomi+4.32,6
9.Venäjä+7.31,6


Huom. Rukan mäkihyppykilpailu kilpailtiin tuuliolosuhteiden vuoksi vain yhden kierroksen mittaisena.

Mäkihyppy HS142

1.Kobayashi R.Japani138.5 m142.0
2.Stoch K.Puola140.5 m139.9
3.Zyla P.Puola136.0 m135.0
4.Prevc D.Slovenia146.0 m133.6
5.Geiger K.Saksa135.0 m133.5
6.Zografski V.Bulgaria140.0 m133.4
7.Zajc T.Slovenia136.0 m131.8
8.Johansson R.Norja132.0 m129.9
9.Wellinger A.Saksa132.5 m129.8
10.Lanisek A.Slovenia135.5 m126.8
32.Aalto A.Suomi122.0 m106.7
45.Määttä J.Suomi116,5 m91.0
47.Nousiainen E.Suomi114,0 m83.6 m


Yhdistetty, lopputulokset

1.Seidl M.Itävalta26:02.5
2.Riiber J. M.Norja+16,5
3.Rydzek JSaksa+1:08,0
4.Portyk T.Tshekki+1.17,4
5.Faisst M.Saksa+1.18,7
6.Denifl W.Itävalta+1:21,5
7.Moan M. H.Norja+1:26,2
14.Mutru L.Suomi+2:41,1
30.Hirvonen E.Suomi+4:35,0
31.Herola I.Suomi+5:18,3


Hiihto, Sprintti finaali (p), miehet

1.Bolshunov A.Venäjä2:29.42
2.Klaebo J. H.Norja+0.17
3.Brandsdal E.Norja+1.24
4.Iversen E.Norja+2.91
5.Retivykh GVenäjä+3.86
6.Fossli S. T.Norja+4.85


Hiihto, Sprintti finaali (p), naiset

1.Belorukova Y.Venäjä2:53.74
2.Dahlqvist M.Ruotsi+1.12
3.Ingemadtsdotter I.Ruotsi+1.51
4.Falla M.C.Norja+1.52
5.Pärmäkoski K.Suomi+4.71
6.Nilsson S.Norja+12,33


Yhdistetty, mäkisouus

1.Seidl M.Itävalta142,7p0:00
2.Riiber J. M.Norja128,4p+0:57
3.Watabe Y.Japani119,9p+1:31
4.Faisst M.Saksa118,6p+1:36
5.Denifl W.Itävalta118,2p+1:38
6.Portyk T.Tshekki117,0p+1:43
7.Rehrl F-J.Itävalta116,2p+1:46
8.Rydzek JSaksa113,7p+1:56
9.Moan M. H.Norja110,0p+2:11
10.Weber T.Saksa109,8p+2:12
20.Mutru L.Suomi96,6p+3:04
26.Mäkiaho A.Suomi86,7p+3:44
40.Hirvonen E.Suomi54,2p+5:54
41.Herola I.Suomi44,4p+6:33


Hiihto, Sprintti karsinta (p), miehet

1.Kläbo J.H.Norja2:28.95
2.Brandsdal E.Norja+3.21
3.Bolshunov A.Venäjä3.75
4.Hakola R.Suomi4.47
5.Mäki J.Suomi5.35
6.Stadaas K.Norja5.53
7.Iversen E.Norja+5.89
8.Chanavat L.Ranska+5.98
9.Halfvarsson C.Ruotsi+6.65
10.Fossli S. T.Norja+6.70

Suomalaiset jatkoonmenijät:
6. Ristomatti Hakola +4,47
7. Joni Mäki +5,35
12. Ari Luusua +7,04
13. Lauri Vuorinen +7,49
17. Anssi Pentsinen +7,98
27. Martti Jylhä +9,51
30. Turo Sipilä +9,79
Poimintoja karsiutuneista:
35. Petukhov A. +10.75
38. De Fabiani F. +11.20
39. Poltoranin A. +11.23



Hiihto, Sprintti karsinta (p), naiset

1.Nepryaeva N.Venäjä2:56.50
2.Falla M. C.Norja+1.45
3.Nilsson S.Ruotsi+1.69
4.Belorukova Y.Venäjä+1.71
5.Visnar K.Slovenia+3.01
5.Bjornsen S.USA+3.01
7.Dyvik A.Ruotsi+3.26
8.Ingemarsdotter I.Ruotsi+3.85
9.Falk H.Ruotsi+3.86
10.Dahlqvist M.Ruotsi+3.96

Suomalaiset jatkoonmenijät:
16. Krista Pärmäkoski +6,27
20. Johanna Matintalo +6,85
27. Andrea Julin +8,02
Poimintoja karsiutuneista:
31. Nurmi L. +8.77
32. Haga R. +8.80
33. Diggins J. +9.05
35. van der Graaff L. +9.97
36. Lylynperä K. +10.29
41. Mononen L. +11.75
42. Weng H. +12.56
45. Stadlober T. +13.46
54. Kyllönen A. +17.02