Antholz-Anterselva Maailmancup Ampumahiihto 2021 - Katso Ohjelma & Tulokset

Antholz-Anterselva maailmancup 2021


Italian Antholz-Anterselvassa kilpaillaan ampumahiihdon maailmancupin osakilpailut 21.-24.1.2021. Tältä sivulta löydät Anterselvan maailmancupin ohjelman, tulokset sekä tietoa matkoista ja lipuista paikan päälle.
Antholz-Anterselvan ampumahiihtokilpailuissa riittää kaunista vuoristomaisemaa.
Antholz-Anterselvan ampumahiihtokilpailuissa riittää kaunista vuoristomaisemaa. (Photo: 88bl [Public domain], from Wikimedia Commons)


Antholz-Anterselva on perinteikäs ampumahiihtopaikkakunta Pohjois-Italiassa. Anterselvan ampumahiihdon maailmancupin osakilpailut käydään yli tuhannen metrin korkeudella meren pinnasta. Vuonna 2020 Anterselva toimi ampumahiihdon MM-kisojen isäntänä.

Antholz-Anterselva Maailmancup 2021 - Ohjelma & aikataulut


Antholz-Anterselvan maailmancupin ohjelmistoon kuuluu tällä kaudella normaalimatkat, viestit ja yhteislähtökilpailut. Kilpailut käynnistyvät torstaina 21.1.2021 naisten normaalimatkalla ja päättyvät sunnuntaina 24.2. miesten yhteislähtökisaan.

Kisakalenteri Antholz-Anterselva 21.-24.1.2021

  • AjankohtaTapahtumaPaikka
  • 21.1.2021 - 24.1.2021Maailmancup Antholz-Anterselva Antholz-Anterselva, Italia
    -
    to 21.01.2021 15:15Normaalimatka 15 km, naiset
    pe 22.01.2021 14:15Normaalimatka 20 km, miehet
    la 23.01.2021 14:10Yhteislähtö 12,5 km, naiset
    la 23.01.2021 16:05Viesti 4 x 7,5 km, miehet
    su 24.01.2021 13:00Viesti 4 x 6 km, naiset
    su 24.01.2021 15:45Yhteislähtö 15 km, miehet


Antholz-Anterselva 2021 – Televisiointi


Ampumahiihdon maailmancupia näyttää Suomessa sekä YLE että Eurosport. Näet kilpailuja sekä TV-kanavilla että netissä. Netissä ampumahiihdon maailmancupia voi katsoa YLE Areenan sekä Eurosport Playerin kautta.

Antholz-Anterselva Maailmancup - Tulokset 2021



Anterselva maailmancup 24.1.2021


Yhteislähtö 15 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø (NOR)35.44,3 (1)
2.Quentin Fillon Maillet (FRA)+31,3 (2)
3.Jakov Fak (SLO)+44,2 (1)
4.Vetle Sjåstad Christiansen (NOR)+49,1 (3)
5.Arnd Peiffer (GER)+49,1 (2)
6.Erlend Øvereng Bjøntegaard (NOR)+50,6 (3)
7.Benedikt Doll (GER)+55,1 (3)
8.Simon Eder (AUT)+57,8 (2)
9.Johannes Dale (NOR)+1.04,8 (4)
10.Martin Ponsiluoma (SWE)+1.05,9 (4)



Naisten viesti 4 x 6 km

#JoukkueTulos
1.Venäjä1:07.32,4
2.Saksa+11,0
3.Ranska+21,2
4.Italia+40,5
5.Valko-Venäjä+46,5
6.Norja+59,6
7.Ruotsi+1.09,7
8.Ukraina+1.09,9
8.Sveitsi+1.09,9
10.Tsekki+1.10,2
17.Suomi+5.21,8


Anterselva, maailmancup 23.1.2021


Miesten viesti 4 x 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Ranska1:14.25,8
2.Norja+0,8
3.Venäjä+50,8
4.Saksa+54,4
5.Italia+1.55,1
6.Itävalta+2.19,0
7.Suomi+2.30,9
8.Ukraina+2.36,9
9.Kanada+2.57,4
10.Slovenia+3.26,0


Naisten yhteislähtö 12.5 km

#UrheilijaTulos
1.Julia Simon (FRA)37.05,5
2.Hanna Öberg (SWE)+0,2
3.Lisa Theresa Hauser (AUT)+3,5
4.Franziska Preuss (GER)+9,0
5.Marketa Davidova (CZE)+17,6
6.Svetlana Mironova (RUS)+29,3
7.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+35,8
8.Tiril Eckhoff (NOR)+43,4
9.Anais Bescond (FRA)+55,7
10.Yuliia Dzhima (UKR)+56,6



Ampumahiihto, Anterselva 22.1.2021


Miesten normaalimatka 20 km

#UrheilijaTulos
1.Alexander Loginov (RUS)48.41,8 (0)
2.Sturla Holm Laegreid (NOR)+58,5 (2)
3.Quentin Fillon Maillet (FRA)+1.10,6 (2)
4.Lukas Hofer (ITA)+1.10,7 (2)
5.Anton Dudchenko (UKR)+1.10,9 (0)
6.Martin Ponsiluoma (SWE)+1.18,1 (2)
7.Vetle Sjåstad Christiansen (NOR)+1.22,2 (2)
8.Simon Eder (AUT)+1.25,2 (1)
9.Erlend Øvereng Bjøntegaard (NOR)+1.50,4 (2)
10.Johannes Thingnes Bø (NOR)+1.56,4 (4)

19. Tero Seppälä +2.45,6 (3)
64. Tero Harjula +6.06,8 (4)
66. Olli Hiidensalo +6.18,6 (5)

Anterselva, maailmancup 21.1.2021


Naisten normaalimatka

#UrheilijaTulos
1.Lisa Theresa Hauser (AUT)42.29,3 (1)
2.Yuliia Dzhima (UKR)+43,7 (0)
3.Anais Chevalier-Bouchet (FRA)+1.04,0 (1)
4.Dorothea Wierer (ITA)+1.15,1 (2)
5.Janina Hettich (GER)+1.23,9 (1)
6.Evgeniya Pavlova (RUS)+1.49,1 (2)
7.Svetlana Mironova (RUS)+1.51,3 (2)
8.Dzinara Alimbekava (BLR)+1.52,4 (2)
9.Uliana Kaisheva (RUS)+1.55,6 (2)
10.Dunja Zdouc (AUT)+2.28,0 (1)

58. Suvi Minkkinen +6.01 (6)
68. Venla Lehtonen +7.08,0 (5)
78. Erika Jänkä +8.21,0 (4)



(Legendaarinen Anterselvan kilpailu veti stadionin täyteen jo vuonna 2006. | Kuva: Götz A. Primke from Muenchen, Germany [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons)


Tuloksia aiemmilta vuosilta


Antholz-Anterselva Maailmancup - Tulokset kaudelta 2019/2020


Miehet yhteislähtö 15 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø (NOR)38.09,5
2.Quentin Fillon Maillet (FRA)+42,0
3.Emilien Jacquelin (FRA)+55,0
4.Tarjei Bø (NOR)+55,6
5.Simon Desthieux (FRA)+1.03,7
6.Felix Leitner (AUT)+1.06,7
7.Martin Fourcade (FRA)+1.13,1
8.Johannes Dale (NOR)+1.17,1
9.Julian Eberhard (AUT)+1.19,6
10.Johannes Kuehn (GER)+1.25,2



Naisten yhteislähtö 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Marte Olsbu Røiseland (NOR)39.14,0 (2)
2.Dorothea Wierer (ITA)+20,7 (3)
3.Hanna Öberg (SWE)+26,1 (3)
4.Monika Hojnisz-Starega (POL)+29,1 (2)
5.Julia Simon (FRA)+45,1 (2)
6.Ekaterina Yurlova-Percht (RUS)+52,0 (2)
7.Tiril Eckhoff (NOR)+1.00,2 (4)
8.Franziska Preuss (GER)+1.00,3 (3)
9.Lisa Theresa Hauser (AUT)+1.02,5 (2)
10.Anais Bescond (FRA)+1.21,3 (3)

14. Kaisa Mäkäräinen (FIN) +1.33,7

Parisekaviesti

#UrheilijaTulos
1.Norja34.19,9
2.Saksa+17,6
3.Ranska+29,8
4.Ruotsi+35,2
5.Sveitsi+40,6
6.Itävalta+54,5
7.Venäjä+1.00,5
8.Kanada+1.03,4

23. Suomi (lapped) 4+14

Naiset normaalimatka 15 km

#UrheilijaTulos
1.Dorothea Wierer (ITA)43.07,7
2.Vanessa Hinz (GER)+2,2
3.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+15,8
4.Hanna Öberg (SWE)+38,7
5.Franziska Preuss (GER)+1.03,4
6.Monika Hojnisz-Starega (POL)+1.10,1
7.Chrtistina Rieder (AUT)+1.20,6
8.Marketa Davidova (CZE)+1.30,7

21. Kaisa Mäkäräinen +3.09,6
38. Suvi Minkkinen +4.29,4
66. Mari Eder +7.07,2

Miehet normaalimatka 20 km

#UrheilijaTulos
1.Martin Fourcade (FRA)49.43,1
2.Johannes Thingnes Bø (NOR)+57,0
3.Dominik Landertinger (AUT)+1.22,1
4.Jakov Fak (SLO)+1.30,2
5.Benjamin Weger (SUI)+2.25,5
6.Tarjei Bø (NOR)+2.33,6
7.Quentin Fillon Maillet (FRA)+2.34,6
8.Leif Nordgren (USA)+3.04,3

66. Olli Hiidensalo (5) +8.09,4
87. Tero Seppälä (9) +11.04,7
95. Jaakko Ranta (7) +13.20,8

Miesten pikakilpailu 10 km

#UrheilijaTulos
1.Alexander Loginov (RUS)22.48,1 (0)
2.Quentin Fillon Maillet (FRA)+6,5 (1)
3.Martin Fourcade (FRA)+19,5 (0)
4.Tarjei Bø (NOR)+22,5 (0)
5.Johannes Thingnes Bø (NOR)+23,9 (1)
6.Emilien Jacquelin (FRA)+29,8 (1)
7.Arnd Peiffer (GER)+39,7 (0)
8.Philipp Horn (GER)+44,4 (2)
9.Felix Leitner (AUT)+52,1 (0)
10.Dmytro Pidruchnyi (UKR)+56,4 (1)

52. Tero Seppälä (FIN) +2.14,4 (3)
55. Olli Hiidensalo (FIN) +2.22,1 (3)
93. Jaakko Ranta (FIN) +4.11,0 (4)

Miehet takaa-ajo

#UrheilijaTulos
1.Emilien Jacquelin (FRA)31.15,2
2.Johannes Thingnes Bø (NOR)+0,4
3.Alexander Loginov (RUS)+23,9
4.Martin Fourcade (FRA)+46,3
5.Arnd Peiffer (GER)+53,9
6.Tarjei Bø (NOR)+1.12,5
7.Quentin Fillon Maillet (FRA)+1.25,9
8.Simon Desthieux (FRA)+1.26,9
9.Felix Leitner (AUT)+1.33,0
10.Vetle Sjåstad Christiansen (NOR)+1.58,4

47. Tero Seppälä +4.31,5
58. Olli Hiidensalo +5.55,6


Naiset takaa-ajo

#UrheilijaTulos
1.Dorothea Wierer (ITA)29.22,0
2.Denise Herrmann (GER)+9,5
3.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+13,8
4.Hanna Öberg (SWE)+22,3
5.Vanessa Hinz (GER)+26,8
6.Ivona Fialkova+35,7
7.Franziska Preuss (GER)+40,6
8.Lisa Theresa Hauser (AUT)+51,4
9.Baiba Bendika (LAT)+1.03,2
10.Aita Gasparin (SUI)+1.07,4

22. Kaisa Mäkäräinen (FIN) +1.45,4

Naisten pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Marte Olsbu Røiseland (NOR)21.13,1
2.Susan Dunklee (USA)+6,8
3.Lucie Charvatova (CZE)+21,3
4.Olena Pidhrushna (UKR)+25,6
5.Denise Herrmann (GER)+30,5
6.Lisa Vittozzi (ITA)+37,6
7.Dorothea Wierer (ITA)+39,0
8.Franziska Preuss (GER)+40,8

40. Kaisa Mäkäräinen +1.35
59. Tiril Eckhoff +2.08
68. Mari Eder +2.31
80. Suvi Minkkinen +3.40


Sekaviesti, 4x6 km

#JoukkueTulos
1.Norja1:02.27,7
2.Italia+15,6
3.Tsekki+30,8
4.Saksa+49,2
5.Ukraina+56,1
6.Venäjä+59,4
7.Ranska+1.08,6
8.Itävalta+1.39,2
9.Suomi+1.39,6
10.Sveitsi+1.50,5




Antholz-Anterselva Maailmancup - Tulokset kaudelta 2018/2019


Yhteislähtö miehet 15.0 km 27.1.2019

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Fillon Maillet Q.FRA0+34.39.4
2.Bö J.T.NOR2+14.3
3.Peiffer A.GER0+24.6
4.Fourcade M.FRA1+50.4
5.Guigonnat A.FRA2+51.8
6.Weger B.SUI2+52.5


Yhteislähtö naiset 12.5 km 27.1.2019

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Dahlmeier L.GER1+35.32.2
2.Davidova M.CZE1+13.1
3.Hinz V.GER1+16.4
4.Öberg H.SWE2+17.1
5.Wierer D.ITA3+32.2
6.Mäkäräinen K.FIN2+33.3



Takaa-ajo naiset 10.0 km 26.1.2019

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Wierer D.ITA2+29.20.1
2.Dahlmeier L.GER1+6.0
3.Vittozzi L.ITA2+16.2
4.Roeiseland M. O.NOR3+10.2
5.Kuzmina A.SVK4+46.5
6.Hauser L.T.AUT2+55.8
7.Mäkäräinen K.FIN4+1.08.1



Takaa-ajo miehet 12.5 km 26.1.2019

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Bö J.T.NOR331.33.7
2.Guigonnat A.FRA1+34.8
3.Fillon Maillet Q.FRA2+40.6
4.Desthieux S.FRA2+40.6
5.Fourcade M.FRA3+50.9
6.Peiffer A.GER2+56.7
7.Loginov A.RUS1+57.5
8.Eder S.AUT21.29.9

49. Tero Seppälä (6) +5.04.5

Takaa-ajo naiset 10.0 km 26.1.2019

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Wierer D.ITA2+29.20.1
2.Dahlmeier L.GER1+6.0
3.Vittozzi L.ITA2+16.2
4.Roeiseland M. O.NOR3+10.2
5.Kuzmina A.SVK4+46.5
6.Hauser L.T.AUT2+55.8
7.Mäkäräinen K.FIN4+1.08.1



Pikakisa miehet 10.0 km 25.1.2019

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Bö J.T.NOR123.53.9
2.Bjoentegaard E.NOR0+17.5
3.Guigonnat A.FRA1+20.2
4.Fourcade M.FRA0+21.3
5.Eder S.AUT1+23.9
6.Desthieux S.FRA2+33.5
7.Fillon Maillet Q.FRA2+33.7
8.Hofer L.ITA142.0

41. Tero Seppälä (2) +1.45.8


Pikakisa naiset 7.5 km 24.1.2019

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Davidova M.CZE032.32.9
2.Mäkäräinen K.FIN1+1.7
3.Roeiseland M.O.NOR1+3.5
4.Dahlmeier L.GER0+4.2
5.Vittozzi L.ITA1+10.2
6.Hojnisz M.POL1+10.5
7.Mironova S.RUS.0+13.8
8.Wierer D.ITA1+15.2
9.Hauser L.T.AUT0+18.7
10.Kuzmina A.SVK2+21.1

84. Laura Toivanen (3) +3.19.8
DNS Suvi Minkkinen