Suunnistuksen EM-kisat 2022 Rakvere | Ohjelma & Tulokset

Suunnistuksen EM-kisat 2022 Rakvere, Viro


Suunnistuksen vuoden 2022 EM-kilpailut käydään elokuun alussa Viron Rakveressa.
Vuoden 2022 suunnistuksen EM-kisat järjestetään Viron Rakveressa 3.-7.8.2022 maailmancupkilpailuiden yhteydessä. Kisojen ohjelmassa ovat keskimatkan ja pitkän matkan henkilökohtaiset kilpailut sekä viesti.





Suunnistuksen EM-kisojen 2022 ohjelma ja aikataulu


Aikataulu

PäiväKloLaji
ke 3.8.13.00Keskimatkan karsinnat
to 4.8.10.30Pitkä matka, naiset
to 4.8.10.40Pitkä matka, miehet
la 6.8.11.45Keskimatkan naisten A-finaali
la 6.8.13.10Keskimatkan miesten A-finaali
su 7.8.10.00Naisten viesti
su 7.8.12.00Miesten viesti



Suunnistuksen EM-kisat 2022 - Tulokset


Voit seurata suunnituksen EM-kisojen tuloksia reaaliajassa tapahtuman livetulospalvelusta.


Suunnistuksen EM-kisat Rakvere, Viro 7.8.2022


Naisten viesti

#JoukkueTulos
1.Ruotsi 11.49.18
2.Tsekki 11.54.28
3.Norja 11.55.32
4.Sveitsi 11.56.21
5.Suomi 21.58.27
6.Suomi 11.58.51
7.Norja 21.59.23
8.Ruotsi 22.00.03
9.Viro 12.02.48
10.Tanska 12.02.49

Katso myös: Täydelliset tulokset

Miesten viesti

#JoukkueTulos
1.Norja 11.46.44
2.Ruotsi 31.48.15
3.Sveitsi 11.48.25
4.Ruotsi 21.48.31
5.Ruotsi 11.49.49
6.Suomi 11.50.20
7.Viro 11.50.27
8.Ranska 11.50.46
9.Puola 11.54.07
10-Suomi 21.54.45
13.Suomi 31.56.23

Katso myös: Täydelliset tulokset

Suunnistuksen EM-kisat Rakvere, Viro 6.8.2022


Naisten keskimatka

#UrheilijaTulos
1.Simona Aebersold (SUI)35.40
2.Evely Kaasiku (EST)+1.27
3.Venla Harju (FIN)+2.50
4.Ane Dyrkorn (NOR)+3.17
5.Marika Teini (FIN)+3.29
6.Johanna Oberg (SWE)+4.47
7.Tone Bergerud Lye (NOR)+5.03
8.Sabine Hauswirth (SUI)+5.15
8.Lisa Risby (SWE)+5.15
10.Sanna Fast (SWE)+5.25
11.Miia Niittynen (FIN)+5.30
13.Enni Jalava+6.05
17.Anu Tuomisto (FIN)+7.05
31.Veera Klemettinen (FIN)+11.43
33.Ina Westerlund (FIN)+13.05

Katso myös: Täydelliset tulokset

Miesten keskimatka

#UrheilijaTulos
1.Albin Ridefelt (SWE)35.40
2.Anton Johansson (SWE)+0.17
3.Gustav Bergman (SWE)+0.37
4.Olli Ojanaho (FIN)+2.05
5.Loic Capbern (FRA)+2.19
5.Eskil Kinneberg (NOR)+2.19
7.Miika Kirmula (FIN)+2.27
8.Mathieu Perrin (FRA)+3.05
9.Tomas Krivda (CZE)+3.07
10.Max Peter Bejmer (SWE)+3.22
25.Aaro Aho (FIN)+5.34
38.Joni Hirvikallio (FIN)+7.37
41.Samu Heiska (FIN)+8.26

Katso myös: Täydelliset tulokset



Suunnistuksen EM-kisat Rakvere, Viro 4.8.2022


Naisten pitkä matka

#UrheilijaTulos
1.Venla Harju (FIN)89.52
2.Tove Alexandersson (SWE)+0.17
3.Marika Teini (FIN)+0.52
4.Sara Hagström (SWE)+1.31
5.Lina Strand (SWE)+2.37
6.Johanna Öberg (SWE)+2.51
7.Paula Gross (SUI)+4.20
8.Andrine Benjaminsen (NOR)+5.41
9.Sabine Hasuwirth (SUI)+6.27
10.Tereza Janusikova (CZE)+6.50
12.Enni Jalava (FIN)+9.17
16.Ida Haapala (FIN)+11.12
18.Miia Niittynen (FIN)+11.58
22.Anna Haataja (FIN)+13.15
43.Karoliina Ukskoski (FIN)+23.53
44.Anu Tuomisto (FIN)+24.20

Katso myös: Täydelliset tulokset

Miesten pitkä matka

#UrheilijaTulos
1.Martin Regborn (SWE)99.18
2.Eskil Kinneberg (NOR)+0.31
3.Elias Kuukka (FIN)+1.06
4.Kasper Harlem Fosser (NOR)+1.38
5.Emil Svensk (SWE)+3.19
6.Olli Ojanaho (FIN)+5.21
7.Henrik Johannesson (SWE)+5.28
8.Eetu Savolainen (FIN)+5.53
9.Gustav Bergman (SWE)+6.10
10.Miika Kirmula (FIN)+6.11
11.Topi Syrjäläinen (FIN)+8.58
18.Aleksi Karppinen (FIN)+10.54
20.Aaro Aho (FIN)+11.45
36.Joni Hirvikallio (FIN)+20.44

Katso myös: Täydelliset tulokset






Suomen joukkue suunnistuksen EM-kisoihin 2022


Suomen joukkue

NaisetMiehet
Ida Haapala Espoon Suunta (k,p)Aaro Aho Valkeakosken Haka (k,p)
Anna Haataja SK Pohjantähti (p)Samu Heiska Turun Metsänkävijät (k)
Venla Harju Tampereen Pyrintö (k,p)Aleksi Karppinen Navi (p)
Enni Jalava MS Parma (k,p)Miika Kirmula Kalevan Rasti (k,p)
Veera Klemettinen Suunta Jyväskylä (k)Elias Kuukka Tampereen Pyrintö (k,p)
Miia Niittynen Kalevan Rasti (k,p)Aleksi Niemi Tampereen Pyrintö (k,p)
Marika Teini Kalevan Rasti (k,p)Olli Ojanaho Helsingin Suunnistajat (k,p)
Anu Tuomisto NTNUI (k,p)Eetu Savolainen Ikaalisten Nouseva-Voima (k,p)
Karoliina Ukskoski Lahden Suunnistajat -37 (k,p)Topi Syrjäläinen Helsingin Suunnistajat (k,p)
Ina Westerlund Paimion Rasti (k) 

Suunnistajan perässä suluissa: k = keskimatka, p = pitkä matka



Suunnistuksen EM-kisojen 2021 tulokset


Katso myös kisojen livetulokset.

Suunnistuksen EM-kisat 16.5.2021


Miesten sprintti 4,4 km

#UrheilijaTulos
1.Emil Svensk (SWE)16:06
2.Yannick Michiels (BEL)+0:13
3.Gustav Bergman (SWE)+0:22
3.Kasper Harlem Fosser (NOR)+0:22
5.Daniel Hubmann (SUI)+0:25
6.Riccardo Rancan (SUI)+0:36
6.Joey Hadorn (SUI)+0:36
8.Florian Howald (SUI)+0:37
9.Vojtech Kral (CZE)+0:42
10.Martin Hubmann (SUI)+0:53
26.Aleksi Niemi (FIN)+1:10
31.Severi Kymäläinen (FIN)+1:14
33.Tuomas Heikkilä (FIN)+1:16
71.Einari Heinaro (FIN)+2:00
73.Akseli Ruohola (FIN)+2:04
80.Aleksi Anttolainen (FIN)+2:16
83.Arto Talvinen (FIN)+2:19
-Touko Seppä (FIN)DQ

Naisten sprintti 4,0 km

#UrheilijaTulos  
1.Tove Alexandersson (SWE)16:10
2.Elena Roos (SUI)+0:05
3.Simona Aebersold (SUI)+0:06
4.Lina Strand (SWE)+0:21
5.Sara Hagstrom (SWE)+0:23
6.Andrine Benjaminsen (NOR)+0:37
7.Natalia Gemperle (RUS)+0:39
8.Hanna Lundberg (SWE)+0:49
9.Karolin Ohlsson (SWE)+1:15
10.Sandra Grosberga (LAT)+1:16
14.Maija Sianoja (FIN)+1:24
21.Amy Nymalm (FIN)+1:47
23.Veera Klemettinen (FIN)+1:50
25.Ida Haapala (FIN)+1:51
25.Inka Nurminen (FIN)+1:51
43.Alexandra Enlund (FIN)+2:11
45.Lotta Karhola (FIN)+2:14
78.Sofia Haajanen (FIN)+3:24



Suunnistuksen EM-kisat 15.5.2021


Miesten knock out sprint

#UrheilijaTulos
1.Matthias Kyburz (SUI)6:30
2.Joey Hadorn (SUI)+0:01
3.Kasper Harlem Fosser (NOR)+0:03
4.Riccardo Rancan (SUI)+0:04
5.Vojtech Kral (CZE)+0:07
6.Audun Heimdal (NOR)+0:22

Suomen Tuomas Heikkilä ylsi välieriin 18 parhaan joukkoon. Hän sijoittui oman välieränsä viimeiseksi eli kuudenneksi.

Naisten knock out sprint

#UrheilijaTulos
1.Tove Alexandersson (SWE)7:19
2.Simona Aebersold (SUI)+0:08
3.Andrine Benjaminsen (NOR)+0:18
4.Natalia Gemperle (RUS)+0:35
5.Vilma von Krusenstierna (SWE)+0:38
6.Tereza Janosikova (CZE)+0:43

Suomen Lotta Karhula ja Veera Klemettinen ylsivät välieriin 18 parhaan joukkoon. Molemmat sijoittuivat oman välieränsä viidenneksi.



Suunnistuksen EM-kisat 13.5.2021


Sprinttiviesti

#UrheilijaTulos
1.Sveitsi56.55
2.Ruotsi+0.55
3.Norja+1.29
4.Tsekki+2.23
5.Suomi (Klemettinen, Ruohola, Niemi, Sianoja)+2.43
6.Ranska+2.44
7.Puola+3.27
8.Tanska+3.31
9.Venäjä+3.38
10.Itävalta+4.35