Ampumahiihdon MM-kisat | Etusuora.com

Ampumahiihdon MM-kisat


Ampumahiihdon MM-kisat järjestetään kaikkina muina vuosina paitsi olympiavuosina. MM-kilpailuissa käydään kilpaa kaikilla ampumahiihdon yleisimmillä matkoilla; pikamatka, takaa-ajo, normaalimatka sekä yhteislähtö ja viesteissä: naisten viesti, miesten viesti, sekaviesti ja parisekaviesti.

Ampumahiihdon Maailmanmestaruuskilpailut järjestettiin ensimmäisen kerran vuonna 1958, mistä lähtien kilpailuja on käyty lähes joka vuosi.

Seuraavat ampumahiihdon MM-kisat käydään Östersundissa, Ruotsissa. MM-kilpailut käynnistyvät 7. maaliskuuta ja jatkuvat aina 17. maaliskuuta saakka. Ampumahiihdon MM-kisat on käyty Östersundissa myös kaksi kertaa aiemmin, vuosina 1970 ja 2008.

Ampumahiihdon MM-kisat 2019 - Ohjelma


Östersundin MM-kilpailut kuuluvat ampumahiihdon maailmancupin ohjelmaan ja ne käydään 7-17. maaliskuuta. Tänä vuonna ohjelmassa on yksi erityinen lisäys, sillä myös parisekaviesti on tällä kertaa mukana ohjelmistossa.

Kisakalenteri Ampumahiihdon MM-kisat

  • AjankohtaTapahtumaPaikka
  • 07.03.2019 - 17.03.2019MM-kisat ÖstersundÖstersund, Ruotsi
    +
    to 07.03.2019 17:15Sekaviesti (2x6km + 2x7,5km)
    pe 08.03.2019 17:15Pikamatka 7,5km, naiset
    la 09.03.2019 17:30Pikamatka 10km, miehet
    su 10.03.2019 14:45Takaa-ajo 10km, naiset
    su 10.03.2019 17:30Takaa-ajo 12,5km, miehet
    ti 12.03.2019 16:30Normaalimatka 15km, naiset
    ke 13.03.2019 17:10Normaalimatka 20km, miehet
    to 14.03.2019 18:10Parisekaviesti
    la 16.03.2019 14:15Viesti (4x6km), naiset
    la 16.03.2019 17:30Viesti (4x7,5km), miehet
    su 17.03.2019 14:15Yhteislähtö 12,5km, naiset
    su 17.03.2019 17:00Yhteislähtö 15km, miehet


Ampumahiihdon MM-kisat 2019 - Tulokset


Ampumahiihdon MM-kisojen tulokset 2019 päivitetään tähän myöhemmin.

Ampumahiihdon MM-kisat 2019 - Televisiointi


Ampumahiihdon MM-kisat Suomessa televisioi YLE ja Eurosport. Lisäksi voit katsoa ampumahiihdon MM-kisoja netissä. YLE Areena näyttää ampumahiihdon mm-kisat netissä ilmaiseksi ja Eurosport Player tarjoaa omassa suoratoistopalvelussaan myös todella kovan kattauksen. Playerin hinta on 6,99€ kuukaudessa.

Ampumahiihdon MM-kisat 2019 - Suomen joukkue


Suomen lopullinen joukkue Ampumahiihdon MM-kisoihin 2019 selviää vasta myöhemmin, mutta jo nyt lienee selvää, että joukkueeseen valitaan ainakin Kaisa Mäkäräinen, Mari Eder ja Venla Lehtonen naisista sekä Tero Seppälä miehistä. Alla on tämän hetken valmennusryhmät, mistä joukkue tullaan lopulta valitsemaan.

Naisten maajoukkue: 
Jenny FellmanIF Åland
Jenni Keränen (N21)Ahveniston Ampumahiihtäjät
Maija Keränen (N21)Ahveniston Ampumahiihtäjät
Heidi Kuuttinen (N21)Närpes Kraft Biathlon
Saana Lahdelma (N21)Mikkelin Hiihtäjät
Mari Eder (os. Laukkanen)Enon Kisa-Pojat
Venla LehtonenImatran Urheilijat
Sanna MarkkanenLeppävirran Viri
Suvi MinkkinenJoutsan Pommi
Kaisa MäkäräinenKontiolahden Urheilijat
Johanna PykäläinenKontiolahden Urheilijat
Jessika RoligAhveniston Ampumahiihtäjät
Tiia-Maria TalvitieJalasjärven Jalas
Laura ToivanenEnon Kisa-Pojat
Miesten maajoukkue: 
Tuomas GrönmanKontiolahden Urheilijat
Tuomas Harjula (M21)Tuusulan Voima-Veikot
Olli HiidensaloLahden Hiihtoseura
Teemu HuhtalaKontiolahden Urheilijat
Juho Hökkä (M21)Oulun Hiihtoseura
Tuukka InveniusSoisalon Ampumahiihtäjät
Otto-Eemil Karvinen (M21)Kontiolahden Urheilijat
Santeri Kolehmainen (M21)Soisalon Ampumahiihtäjät
Joni MustonenKontiolahden Urheilijat
Jaakko RantaTuusulan Voima-Veikot
Tero SeppäläHaapajärven Kiilat




Ampumahiihdon MM-kisat - Historia & tilastot


Ampumahiihdon MM-kisat - Mitalitaulukko kautta aikain


Ampumahiihdon osallistujamaista ylivoimaisesti eniten mitaleja on kerännyt Saksa, Venäjä ja Norja. Kultamitaleissa mitattuna Saksa on kuitenkin viime vuosina karannut ja ottanee tulevina vuosina myös mitalien määrässä selkeän ykköstilan. Suomi on kerännyt kuudenneksi eniten sekä maailmanmestaruuksia että mitaleja ylipäätään.

Mitalitaulukko

Sij.OsallistujamaaKHPYht
1Saksa (Sis. Länsi- ja Itä-Saksan)755849182
2Venäjä (Sis. Neuvostoliiton ja IVY:n)717046187
3Norja666058184
4Ranska31302687
5Ruotsi12112144
6Suomi10101535
7Ukraina6101935
8Valko-Venäjä681226
9Italia641126
10Tšekki (Sis. Tšekkoslovakian)45918
11Itävalta25714
12Slovenia2215
13Puola16714
14Kanada1214
15Bulgaria0347
16Kiina0303
17Slovakia0213
17Yhdysvallat0213
19Romania0101
20Latvia0022
21Viro0011
21Kroatia0011


Ampumahiihdon MM-kisat - Kisajärjestäjät kautta aikain


Ampumahiihdon maailmanmestaruuskilpailuja on vietetty vuodesta 1958 alkaen. Tulevat MM-kilpailut järjestetään 2019 Östersundissa ja 2020 Anterselvassa. 2022 ei järjestetä MM-kisoja Pekingin talviolympialaisten vuoksi.

Kisajärjestäjät

VuosiKaupunkiMaa
1958SaalfeldenItävalta
1959CourmayeurItalia
1961UumajaRuotsi
1962HämeenlinnaSuomi
1963SeefeldItävalta
1965ElverumNorja
1966Garmisch-PartenkirchenSaksan liittotasavalta
1967AltenbergSaksan demokraattinen tasavalta
1969ZakopanePuola
1970ÖstersundRuotsi
1971HämeenlinnaSuomi
1973Lake PlacidYhdysvallat
1974MinskNeuvostoliitto
1975AnterselvaItalia
1976AnterselvaItalia
1977VingromNorja
1978HochfilzenItävalta
1979RuhpoldingSaksan liittotasavalta
1981LahtiSuomi
1982MinskNeuvostoliitto
1983AnterselvaItalia
1984ChamonixRanska
1985Ruhpolding/Egg am EtzelSaksan liittotasavalta/Sveitsi
1986Holmenkollen/FalunNorja/Ruotsi
1987Lake Placid/LahtiYhdysvallat/Suomi
1988ChamonixRanska
1989Feistritz an der DrauItävalta
1990Minsk/Holmenkollen/KontiolahtiNeuvostoliitto/Norja/Suomi
1991LahtiSuomi
1992NovosibirskVenäjä
1993BorovetsBulgaria
1994CanmoreKanada
1995AnterselvaItalia
1996RuhpoldingSaksa
1997OsrblieSlovakia
1998Pokljuka/HochfilzenSlovenia/Itävalta
1999Kontiolahti/OsloSuomi/Norja
2000Holmenkollen/LahtiNorja/Suomi
2001PokljukaSlovenia
2002HolmenkollenNorja
2003Hanty-MansijskVenäjä
2004OberhofSaksa
2005Hochfilzen/Hanty-MansijskItävalta/Venäjä
2006PokljukaSlovenia
2007AnterselvaItalia
2008ÖstersundRuotsi
2009PyeongchangKorean tasavalta
2010Hanty-MansijskVenäjä
2011Hanty-MansijskVenäjä
2012RuhpoldingSaksa
2013Nové MěstoTšekki
2015KontiolahtiSuomi
2016HolmenkollenNorja
2017HochfilzenItävalta
2019ÖstersundRuotsi
2020AnterselvaItalia